"Қарсы күрес бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын зиянды организмдердің тізбесін және Фитосанитариялық іс-шаралар жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 19 наурыздағы № 100 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2026 жылғы 23 қаңтардағы № 24 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 28 қаңтарда № 37896 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қарсы күрес бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын зиянды организмдердің тізбесін және Фитосанитариялық іс-шаралар жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 19 наурыздағы № 100 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20213 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Фитосанитариялық іс-шараларды жүргізу қағидаларында:
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Саны ЗЭШ-ден жоғары саяқ шегірткетектестердің қоныстану орындарына химиялық өңдеу жүргізуге арналған арнайы техникаға қажеттілікті есептеу ауа райы-климаттық, географиялық жағдайлар мен жергілікті жер бедерін ескере отырып, күнтізбелік 23 (жиырма үш) күн ішінде мынадай өндіру нормасымен жүзеге асырылады:
аса жеңіл авиация кемелері бойынша – тәулігіне 800 гектар;
жеңіл авиация кемелері бойынша – тәулігіне 800 гектар;
пилотсыз авиациялық жүйелер бойынша – тәулігіне 50 гектар;
күштік қондырғысы бар аэрозоль генераторлары бойынша 180 ат күшіне дейін – тәулігіне 750 гектар;
күштік қондырғысы бар аэрозоль генераторлары бойынша 180 ат күшіне дейін – тәулігіне 300 гектар;
жерүсті желдеткішті және штангалық бүріккіштер бойынша – тәулігіне 70 гектар;
барлық модификациядағы жерүсті атомайзерлік, ультра аз көлемді бүріккіштер бойынша – тәулігіне 150 гектар;
аспалы бүріккіштер бойынша – тәулігіне 5 гектар.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Саны ЗЭШ-ден жоғары үйірлі шегірткетектестердің (азиялық, марокколық және итальяндық прус) қоныстану орындарына химиялық өңдеулер жүргізуге арналған арнайы техникаға қажеттілікті есептеу ауа райы-климаттық, географиялық жағдайлар мен жергілікті жер бедерін ескере отырып, күнтізбелік 23 (жиырма үш) күн ішінде техниканың 1 бірлігіне мынадай өндіру нормасымен жүзеге асырылады:
аса жеңіл авиация кемелері бойынша – тәулігіне 800 гектар;
жеңіл авиация кемелері бойынша – тәулігіне 800 гектар;
пилотсыз авиациялық жүйелер бойынша – тәулігіне 50 гектар;
күштік қондырғысы бар аэрозоль генераторлары бойынша 180 ат күшіне дейін – тәулігіне 750 гектар;

О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 марта 2020 года № 100 "Об утверждении Перечня вредных организмов, борьба с которыми осуществляется за счет бюджетных средств, и Правил проведения фитосанитарных мероприятий"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 23 января 2026 года № 24. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 января 2026 года № 37896
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 марта 2020 года № 100 "Об утверждении Перечня вредных организмов, борьба с которыми осуществляется за счет бюджетных средств, и Правил проведения фитосанитарных мероприятий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20213) следующие изменения:
в Правилах проведения фитосанитарных мероприятий, утвержденных указанным приказом:
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Расчет потребности в специальной технике для проведения химических обработок мест заселения нестадными саранчовыми с численностью выше ЭПВ осуществляется с учетом погодно-климатических, географических условий и рельефа местности в течение 23 (двадцати трех) календарных дней, с нормой выработки:
по судам сверхлегкой авиации – 800 гектаров за сутки;
по судам легкой авиации – 800 гектаров за сутки;
по беспилотным авиационным системам – 50 гектаров за сутки;
по аэрозольным генераторам с силовой установкой более 180 лошадиных сил – 750 гектаров за сутки;
по аэрозольным генераторам с силовой установкой до 180 лошадиных сил – 300 гектаров за сутки;
по наземным вентиляторным и штанговым опрыскивателям – 70 гектаров за сутки;
по наземным атомайзерным, ультрамалообъемным опрыскивателям всех модификаций – 150 гектаров за сутки;
по ранцевым опрыскивателям – 5 гектаров за сутки.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Расчет потребности в специальной технике для проведения химических обработок мест заселения стадными саранчовыми (азиатская, мароккская и итальянский прус) с численностью выше ЭПВ осуществляется с учетом погодно-климатических, географических условий и рельефа местности в течение 23 (двадцати трех) календарных дней, с нормой выработки на 1 единицу техники:
по судам сверхлегкой авиации – 800 гектаров за сутки;
по судам легкой авиации – 800 гектаров за сутки;
по беспилотным авиационным системам – 50 гектаров за сутки;
по аэрозольным генераторам с силовой установкой более 180 лошадиных сил – 750 гектаров за сутки;

күштік қондырғысы бар аэрозоль генераторлары бойынша 180 ат күшіне дейін – тәулігіне 300 гектар;
жерүсті желдеткішті және штангалық бүріккіштер бойынша – тәулігіне 70 гектар;
барлық модификациядағы жерүсті атомайзерлік, ультра аз көлемді бүріккіштер бойынша – тәулігіне 150 гектар;
аспалы бүріккіштер бойынша – тәулігіне 5 гектар.".
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі

по аэрозольным генераторам с силовой установкой до 180 лошадиных сил – 300 гектаров за сутки;
по наземным вентиляторным и штанговым опрыскивателям – 70 гектаров за сутки;
по наземным атомайзерным, ультрамалообъемным опрыскивателям всех модификаций – 150 гектаров за сутки;
по ранцевым опрыскивателям – 5 гектаров за сутки.".
2. Комитету государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан