Мемлекеттік сатып алуға қатысушылар үшін қосылған құн салығын таңбалаумен цифрлық теңгені енгізу жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2026 жылғы 22 қаңтардағы № 38 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 26 қаңтарда № 37881 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 02.02.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 68-бабының 1-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік сатып алуға қатысушылар үшін қосылған құн салығын таңбалаумен цифрлық теңгені енгізу жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру қағидалары мен мерзімдері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан күнінен кейін оны Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2026 жылғы 2 ақпаннан бастап қолданысқа енгізіледі, ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрі М. Такиев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2026 жылғы 22 қаңтардағы
№ 38 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік сатып алуға қатысушылар үшін қосылған құн салығын таңбалаумен цифрлық теңгені енгізу жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру қағидалары мен мерзімдері
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы мемлекеттік сатып алуға қатысушылар үшін қосылған құн салығын таңбалаумен цифрлық теңгені енгізу жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру қағидалары мен мерзімдері (бұдан әрі – қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 68-бабының 1-1-тармағына сәйкес әзірленді және цифрлық теңгені және таңбаланған қосылған құн салығын пайдалана отырып, мемлекеттік сатып алу саласында қосылған құн салығын әкімшілендірудің жаңа тетігін апробациялау жөніндегі пилоттық жобаны (бұдан әрі – Пилоттық жоба) іске асыру тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил и сроков реализации пилотного проекта по внедрению цифрового тенге с маркировкой налога на добавленную стоимость для участников государственных закупок
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 22 января 2026 года № 38. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 января 2026 года № 37881
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 02.02.2026.
В соответствии с пунктом 1-1 статьи 68 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила и сроки реализации пилотного проекта по внедрению цифрового тенге с маркировкой налога на добавленную стоимость для участников государственных закупок.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие со 2 февраля 2026 года, подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
"СОГЛАСОВАН"
Национальный Банк
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр финансов
Республики Казахстан
от 22 января 2026 года № 38
Правила и сроки реализации Пилотного проекта по внедрению цифрового тенге с маркировкой налога на добавленную стоимость для участников государственных закупок
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и сроки реализации Пилотного проекта по внедрению цифрового тенге с маркировкой налога на добавленную стоимость для участников государственных закупок (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1-1 статьи 68 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок реализации Пилотного проекта по апробации нового механизма администрирования налога на добавленную стоимость в сфере государственных закупок с использованием цифрового тенге и маркированного налога на добавленную стоимость (далее – Пилотный проект).

2. Пилоттық жобаның мақсаты мемлекеттік сатып алуға қатысатын тұлғалар үшін салықтық міндеттемелерді орындауды оңайлату және тиімділігін арттыру болып табылады.
3. Пилоттық жобаны іске асыру тапсырыс берушілер мен өнім берушілер арасындағы есеп айырысулардың ашықтығы мен қадағалануын қамтамасыз етуге, бюджетке түсетін түсімдердің толықтығы мен уақтылығын арттыруға, салықтық тәуекелдерді азайтуға және жалған схемаларды қолдану мүмкіндіктерін шектеуге бағытталған.
4. Пилоттық жобаға қатысу ерікті болып табылады.
5. Осы Пилоттық жоба Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асырылады.
6. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) Бірыңғай қазынашылық шот – мемлекеттік бюджеттің барлық түсімдері мен шығыстарын шоғырландыру және бөлу үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде (бұдан әрі – Ұлттық Банк) ашылған орталықтандырылған шот;
2) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекттік қазынашылық комитетінің (бұдан әрі – МҚК) цифрлық шоты – цифрлық теңгені есепке алу үшін МҚК-ның Цифрлық теңге жүйесіндегі цифрлық шоты;
3) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің цифрлық шоты (бұдан әрі – МКК) – Пилоттық жоба шеңберінде салықтық міндеттемелер бойынша салық төлеушілерден-Пилоттық жобаға қатысушылардан бюджетке төлемдер алу үшін пайдаланылатын, цифрлық теңгені есепке алу үшін МКК-нің Цифрлық теңге жүйесіндегі цифрлық шоты;
4) Салық төлеушінің цифрлық шоты – салық төлеушінің цифрлық теңгені есепке алу үшін Цифрлық теңге жүйесіндегі цифрлық шоты;
5) Таңбалау – "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық төлем корпорациясы" акционерлік қоғамы Басқармасының 2024 жылғы 18 маусымдағы шешімімен (№12-хаттама) бекітілген эмиссияланатын цифрлық теңгені қамтамасыз ету ретінде әрекет ететін қаражат иесінің не қаражатты пайдалануға жауапты адамның өкіміне сәйкес Цифрлық теңге жүйесінде цифрлық теңгенің айналымы/пайдаланылу қағидаларын, шарттары мен өлшемшарттарын белгілей отырып, цифрлық теңге бағдарламалау процесі;
6) Цифрлық теңге (бұдан әрі – ЦТ) – Ұлттық Банк шығарған және төлем құралы ретінде қабылданатын электрондық ақшаның электрондық нысанында Цифрлық теңге жүйесінде сақталатын теңге;
7) Цифрлық теңге жүйесі (бұдан әрі – ЦТЖ) – Қазақстан Республикасының аумағында ЦТ пайдалана отырып төлемдер мен операцияларды жүзеге асыруға арналған бағдарламалық-техникалық құралдар жиынтығы;
8) Цифрлық теңге жүйесінің операторы – "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық төлем корпорациясы" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – "ҰТК" АҚ).

2. Целью Пилотного проекта является упрощение и повышение эффективности исполнения налоговых обязательств для лиц, участвующих в государственных закупках.
3. Реализация Пилотного проекта направлена на обеспечение прозрачности и прослеживаемости расчетов между заказчиками и поставщиками, повышение полноты и своевременности поступлений в бюджет, снижение налоговых рисков и ограничение возможностей применения фиктивных схем.
4. Участие в Пилотном проекте является добровольным.
5. Настоящий Пилотный проект реализуется на территории Республики Казахстан.
6. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Единый казначейский счет – централизованный счет, открытый в Национальном Банке Республики Казахстан (далее – Нацбанк) для аккумулирования и распределения всех поступлений и расходов государственного бюджета;
2) Цифровой счет Комитета государственного казначейства Министерства финансов Республики Казахстан (далее – КГК) – цифровой счет КГК в Системе цифрового тенге для учета цифрового тенге;
3) Цифровой счет Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – КГД) – цифровой счет КГД в Системе цифрового тенге для учета цифрового тенге, используемый для получения платежей от налогоплательщиков-участников Пилотного проекта в бюджет по налоговым обязательствам в рамках Пилотного проекта;
4) Цифровой счет налогоплательщика – цифровой счет налогоплательщика в Системе цифрового тенге для учета цифрового тенге;
5) Маркировка – процесс программирования цифрового тенге с установлением правил, условий и критериев обращения/использования цифрового тенге в Системе цифрового тенге в соответствии с распоряжением владельца средств либо лица, ответственного за использование средств, выступающих в качестве обеспечения эмитируемых цифровых тенге, в соответствии с Правилами функционирования Системы цифрового тенге, утвержденных решением Правления акционерного общества "Национальная платежная корпорация Национального Банка Республики Казахстан" от 18 июня 2024 года (протокол № 12);
6) Цифровой тенге (далее – ЦТ) – выпущенный Нацбанком тенге и хранящийся в Системе цифрового тенге в электронной форме электронных денег, принимаемые в качестве средства платежа;
7) Система цифрового тенге (далее – СЦТ) – совокупность программно-технических средств для осуществления платежей и операций на территории Республики Казахстан с использованием ЦТ;
8) Оператор Системы цифрового тенге – акционерное общество "Национальная платежная корпорация Национального Банка Республики Казахстан" (далее – АО "НПК").

2-тарау. Пилоттық жобаға қатысушылар
7. Пилоттық жобаның қатысушылары:
1) МКК;
2) Мемлекеттік кірістер органдары (бұдан әрі – МКО);
3) МҚК;
4) Ұлттық Банк;
5) "ҰТК" АҚ;
6) Пилоттық жобаға ерікті түрде қатысатын екінші деңгейдегі банктер (бұдан әрі – ЕДБ);
7) Пилоттық жобаға ерікті түрде қатысатын мемлекеттік сатып алулардың әлеуетті жеткізушілері (бұдан әрі – салық төлеушілер-Пилоттық жобаға қатысушылар);
8) Пилоттық жобаға ерікті түрде қатысатын есепке алу жүйелерін әзірлеушілер (бұдан әрі – есепке алу жүйелерін әзірлеушілер).
3-тарау. Мемлекеттік сатып алуға қатысушылар үшін қосылған құн салығын таңбалаумен цифрлық теңгені енгізу жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру тәртібі мен мерзімдері
8. Пилоттық жобаны іске асыру шеңберінде:
1) Ұлттық Банк ЕДБ және МҚК өтінімдері бойынша қалыптастырылған "ҰТК" АҚ-ның тиісті өтініштері/тізілімі және төлем хабарламалары негізінде ЦТ-ні эмиссиялауды және өтеуді жүзеге асырады;
2) "ҰТК" АҚ:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық төлем корпорациясы" акционерлік қоғамы Басқармасының 2023 жылғы 30 қазандағы шешімімен (№1-хаттама) бекітілген Цифрлық теңге жүйесінің жұмыс істеу қағидаларына (бұдан әрі – жұмыс істеу қағидалары) сәйкес ЦТЖ операторының функцияларын орындау шеңберінде ЦТЖ-нің жұмыс істеуін қамтамасыз етеді;
Пилоттық жобаны жүргізу кезеңінде туындайтын мәселелер бойынша ЕДБ және МҚК-ға түсіндірме береді;
3) МҚК Пилоттық жобаға қатысушы-салық төлеушілердің қосылған құн салығы (бұдан әрі – ҚҚС) бойынша бюджетке төлемдерді қамтамасыз ету үшін ЦТЖ-де цифрлық шот ашуға арналған өтінім негізінде МКК цифрлық шотын ашады;
4) МКО:
осы Пилоттық жобаны жүргізуге байланысты мәселелер бойынша түсіндірмелер береді;
Пилоттық жобаны іске асыруға байланысты МКО-ның ақпараттық жүйелерінен ЦТЖ-не мәліметтерді береді;
ЦТЖ-нен алынған салық төлеушілер-Пилоттық жобаға қатысушылар арасында жүргізілген төлемдер мен олардың бюджетке төленетін төлемдерінің деректерін өңдейді.
5) ЕДБ:
ЦТЖ-де салық төлеуші-Пилоттық жобаға қатысушының цифрлық шотын ашады;
Жұмыс істеу қағидаларына сәйкес ЦТЖ-нің операторына сұрау салу жолдау арқылы ЦТЖ-дегі салық төлеуші-Пилоттық жобаға қатысушының цифрлық шотын пайдалана отырып, ЦТ-де қабылдауды, аударымдарды және төлемдерді жүзеге асырады;
ҚҚС бойынша салықтық міндеттемелер бойынша клиенттен бюджетке ЦТ-де аударымдарды жүзеге асырады;
салық төлеушілер-Пилоттық жобаға қатысушы мен бюджетке төленетін төлемдер арасындағы төлемдер транзакциясын жүргізеді, қол қояды және валидациялауды жүзеге асырады;
ЦТ-ні таңбалайды;
клиенттің қолтаңбасын тексереді;
ЦТ транзакциясының тарихын сақтайды;

Глава 2. Участники Пилотного проекта
7. Участниками Пилотного проекта являются:
1) КГД;
2) Органы государственных доходов (далее – ОГД);
3) КГК;
4) Нацбанк;
5) АО "НПК";
6) банки второго уровня, добровольно участвующие в Пилотном проекте (далее – БВУ);
7) потенциальные поставщики государственных закупок, добровольно участвующие в Пилотном проекте (далее – налогоплательщики-участники Пилотного проекта);
8) разработчики учетных систем, добровольно участвующие в Пилотном проекте (далее – разработчики учетных систем).
Глава 3. Порядок и сроки реализации Пилотного проекта по внедрению цифрового тенге с маркировкой налога на добавленную стоимость для участников государственных закупок
8. В рамках реализации настоящего Пилотного проекта:
1) Нацбанк осуществляет эмиссию и погашение ЦТ на основании соответствующих заявлений/реестра и платежных сообщений АО "НПК", сформированных по заявкам БВУ и КГК;
2) АО "НПК":
обеспечивает функционирование СЦТ в рамках исполнения функций Оператора СЦТ в соответствии с Правилами функционирования Системы цифрового тенге, утвержденными решением Правления акционерного общества "Национальная платежная корпорация Национального Банка Республики Казахстан" от 30 октября 2023 года (протокол № 1) (далее – Правила функционирования);
предоставляет разъяснения БВУ и КГК, по вопросам, возникающим в период реализации Пилотного проекта;
3) КГК открывает цифровой счет КГД на основании заявки на открытие цифрового счета в СЦТ для обеспечения платежей в бюджет по налогу на добавленную стоимость (далее – НДС) налогоплательщиков-участников Пилотного проекта;
4) ОГД:
предоставляют разъяснения налогоплательщикам-участникам Пилотного проекта по вопросам, связанным с реализацией настоящего Пилотного проекта;
передают в СЦТ сведения из информационных систем ОГД, связанных с реализацией Пилотного проекта;
обрабатывают данные платежей, проведенных между налогоплательщиками-участниками Пилотного проекта и их платежей в бюджет, полученные из СЦТ.
5) БВУ:
открывает цифровой счет налогоплательщика-участника Пилотного проекта в СЦТ;
осуществляет прием, переводы и платежи в ЦТ с использованием цифрового счета налогоплательщика-участника Пилотного проекта в СЦТ путем направления запроса Оператору СЦТ в соответствии с Правилами функционирования;
осуществляет переводы в ЦТ от клиента в бюджет по налоговым обязательствам по НДС;
проводит, подписывает и осуществляет валидацию транзакции платежей между налогоплательщиками-участниками Пилотного проекта и платежей в бюджет;
маркирует ЦТ;
проверяет клиентские подписи;
хранит истории транзакции ЦТ;

6) салық төлеуші-Пилоттық жобаға қатысушы:
ЕДБ арқылы ЦТЖ-де цифрлық шот ашады;
мемлекеттік сатып алу туралы шарт бойынша төлемді алғаннан кейін ақша қаражатын ЦТ-ге айырбастайды;
ЦТ-ні пайдалана отырып, өнім берушілермен есеп айырысуды жүргізеді;
ЦТ-ні пайдалана отырып, бюджетке ҚҚС төлеу бойынша міндеттемелерді орындайды.
7) есепке алу жүйелерін әзірлеушілер:
пысықтауды, интеграциялауды және қателерді жоюды қоса алғанда, Пилоттық жоба бойынша есепке алу жүйелерін техникалық қолдау жүзеге асырады.
9. Осы Пилоттық жобаға қатысуға салық төлеуші-Пилоттық жобаға қатысушының келісімі ЕДБ-ге ЦТЖ-де цифрлық шот ашу туралы өтінім беруі және осы Қағидалардың 11-тармағында көзделген тәртіппен ЦТ-мен төлемді растауы болып табылады.
Бұл ретте салық төлеуші-Пилоттық жобаға қатысушы мен МКО арасында қағаз жеткізгіште осы Қағидалардың 7-тармағының 1), 2), 4), 5), 6) және 7) тармақшаларда көрсетілген Пилоттық жобаға қатысушылар арасында осы Пилоттық жоба шеңберінде пайдаланылатын деректерді (мәліметтерді) беруге (айырбастауға) келісім туралы келісімге қол қойылады.
10. Салық төлеуші-Пилоттық жобаға қатысушы ЦТЖ-де цифрлық шотты толықтыру үшін мемлекеттік сатып алу туралы шарт бойынша алынған ақша қаражаты есебінен ЦТ-ні сатып алады және бұл туралы сатып алған күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде МКК-ға жазбаша хабарлайды.
Салық төлеушілер-Пилоттық жобаға қатысушылар арасында сатып алынған тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер бойынша есеп айырысулар ЦТЖ-де цифрлық шоттарды пайдалану жолымен жүзеге асырылады.
11. Салық төлеуші өзінің цифрлық шотынан тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді жеткізушінің (бұдан әрі – ТЖКҚ жеткізуші) цифрлық шотына ақша аудару үшін төлем құжатында тиісті электрондық шот-фактураның (бұдан әрі – ЭШФ) тіркеу нөмірін көрсетеді.
Бұл ретте салық төлеуші-Пилоттық жобаға қатысушы бухгалтерлік жүйеде немесе ЕДБ қашықтан банктік қызмет көрсету арналарының интерфейстері арқылы төлем құжаттарын автоматты түрде қалыптастыруды қамтамасыз етеді.
ЭШФ тіркеу нөмірі көрсетілген төлемді жүргізу кезінде төлемнің бір бөлігіне (ЭШФ-дағы ҚҚС сомасына) ЦТЖ-нің операторында оларды:
105101, 105102, 105104 және 105115 бюджеттік сыныптама кодтарына (бұдан әрі – БСК) бюджетке ҚҚС төлеуге;
басқа ҚҚС төлеушіге ЭШФ-мен байланыстыра отырып, төлемде ҚҚС төлеуге жұмсауға шектеу белгілейтін ЦТ-ні таңбалау жүргізіледі.
Өзінің цифрлық шотынан 105102 БСК-ға бюджетке ақша аудару үшін төлем құжатында салық төлеуші тауарларға арналған декларация нөмірін, 105104 БСК-ға – ЭШФ тіркеу нөмірін, 105115 БСК-ға импортқа арналған тауарларға ілеспе жүкқұжаттың тіркеу нөмірін немесе тауарларды әкелу туралы өтініштің нөмірі мен күнін көрсетеді.
ҚҚС бюджетке аудару ЕДБ клиентінің өкімі бойынша МКК цифрлық шотына жүзеге асырылады.
МКК ҚҚС сомасын ЦТ-де МКК цифрлық шотынан МҚК-нің цифрлық шотына аударады.
МҚК ЦЖТ-де "ҰТК" АҚ-ға МКК цифрлық шотынан аударылған сомаға тең сомаға ЦТ-ні өтеуге сұрау салуды жібереді.
ҰБ "ҰТК" АҚ-дан цифрлық ақшаны және МҚК-ның сұрау салуы негізінде қалыптастырылған төлем хабарламасын өтеу үшін тиісті тізілімді алғаннан кейін өтелген ЦТ сомасын Бірыңғай қазынашылық шотқа аудару жолымен ЦТ-ні өтеуді жүзеге асырады, сондай-ақ шығарылған ЦТ бойынша міндеттемелер шоты бойынша үзінді көшірмені "ҰТК" АҚ-ға береді.
Салық төлеуші-Пилоттық жобаға қатысушының ЭШФ-ға байланыстырған төлемді растауы ЦТ-ні таңбалауға келісімі болып табылады.
Пилоттық жобаға қатысушы салық төлеуші ТЖКҚ жеткізушісіне ЦТ аудару кезінде қалыптастыратын төлем құжаттары осы Қағидалардың 12-тармағында көзделген тәртіппен ЦТЖ тексерілуге жатады.

6) налогоплательщик-участник Пилотного проекта:
открывает цифровой счет в СЦТ через БВУ;
после получения оплаты по договору о государственных закупках конвертируют денежные средства в ЦТ;
проводит расчеты с поставщиками с использованием ЦТ;
исполняет обязательства по уплате НДС в бюджет с использованием ЦТ.
7) разработчики учетных систем:
осуществляют техническое сопровождение учетных систем по Пилотному проекту, включая доработку, интеграцию и устранение ошибок.
9. Согласие налогоплательщика-участника Пилотного проекта на участие в настоящем Пилотном проекте выражается в подаче им заявки в БВУ на открытие цифрового счета в СЦТ и в подтверждении платежа в ЦТ в порядке, предусмотренном пунктом 11 настоящих Правил.
При этом между налогоплательщиком-участником Пилотного проекта и ОГД на бумажном носителе и/или в электронной форме подписывается Соглашение о согласии на передачу (обмен) данных (сведений), используемых в рамках настоящего Пилотного проекта между участниками Пилотного проекта, указанными в подпунктах 1), 2), 4), 5), 6) и 7) пункта 7 настоящих Правил.
10. Налогоплательщик-участник Пилотного проекта для пополнения цифрового счета в СЦТ приобретает ЦТ за счет денежных средств, полученных по договору о государственных закупках и сообщает в КГД в течение 3 (трех) рабочих дней с момента такого приобретения на бумажном носителе и/или в электронной форме.
Расчеты по приобретенным товарам, работам и услугам между налогоплательщиками-участниками Пилотного проекта осуществляются путем использования цифровых счетов в СЦТ.
11. Налогоплательщик-участник Пилотного проекта для перечисления ЦТ со своего цифрового счета на цифровой счет поставщика товаров, работ и услуг (далее – поставщик ТРУ) в платежном документе указывает регистрационный номер соответствующего электронного счета-фактуры (далее – ЭСФ).
При этом налогоплательщик-участник Пилотного проекта обеспечивает автоматическое формирование платежных документов в учетных системах или через интерфейсы каналов дистанционного банковского обслуживания БВУ.
При проведении платежа, в котором указан регистрационный номер ЭСФ, производится маркировка ЦТ у оператора СЦТ на часть платежа (на сумму НДС в ЭСФ), устанавливающая ограничение их расходования на:
оплату НДС в бюджет на коды бюджетной классификации (далее – КБК) 105101, 105102, 105104 и 105115;
оплату НДС в платеже с привязкой к ЭСФ другому плательщику НДС.
Для перечисления денег со своего цифрового счета в бюджет на КБК 105102 в платежном документе налогоплательщик-участник Пилотного проекта указывает номер декларации на товары, на КБК 105104 – регистрационный номер ЭСФ, на КБК 105115 – регистрационный номер сопроводительной накладной на товары на импорт или номер и дата заявления о ввозе товаров.
Перечисление НДС в бюджет осуществляется на цифровой счет КГД по распоряжению клиента БВУ.
КГД перечисляет суммы НДС в ЦТ с цифрового счета КГД на цифровой счет КГК.
КГК в СЦТ направляет запрос в АО "НПК" на погашение ЦТ на сумму, равную сумме, перечисленной с цифрового счета КГД.
Нацбанк после получения от АО "НПК" соответствующего реестра для погашения ЦТ и платежного сообщения, сформированного на основании запроса КГК, осуществляет погашение ЦТ путем зачисления суммы погашенных ЦТ на Единый казначейский счет, а также передает выписку по счету обязательств по выпущенным ЦТ в АО "НПК".
Платежные документы, формируемые налогоплательщиком-участником Пилотного проекта при перечислении ЦТ поставщику ТРУ, подлежат проверке в СЦТ в порядке, предусмотренном пунктом 12 настоящих Правил.

12. ЦТЖ салық төлеуші-Пилоттық жобаға қатысушының төлем құжатын алған кезде оның төлемді тиісті ЭШФ-ға байланыстырудың дұрыстығына тексеру мақсатында есепке алу жүйелерімен және ЕДБ-мен өзара іс-қимылжасай отырып, онлайн режимде 10 (он) минуттан аспайтын мерзімде тексеруді жүзеге асырады.
Тексеруден өтудің оң нәтижесі болған кезде "Төлем құжаты расталды" мәртебесі бар хабарлама-жауап қалыптастырылады және ЕДБ-ға жіберіледі.
Тексеруден өтудің теріс нәтижесі болған кезде "Төлем құжаты расталмады" мәртебесі бар хабарлама-жауап қалыптастырылады және ЭШФ-ның тіркеу нөмірінің не төлем құжатының реквизиттерінің сәйкессіздігіне байланысты бас тарту себебі көрсетіле отырып, ЕДБ-ға жіберіледі.
13. Осы Қағидалардың 12-тармағында көзделген төлем құжатын тексеру нәтижелері бойынша ЕДБ төлем құжатын алады және оны Пилоттық жобаға қатысушы-салық төлеушінің цифрлық шотынан ТЖКҚ жеткізушінің цифрлық шотына ЦТ аудару жолымен орындайды.
"Төлем құжаты расталмады" мәртебесі болған кезде осы мәртебе бойынша Пилоттық жобаға қатысушы салық төлеушіге хабарлама жіберіледі.
14. Салық төлеуші-Пилоттық жобаға қатылушы өз қалауы бойынша таңбаланбаған ЦТ-ны ЕДБ-дағы өзінің ағымдағы шотына айырбастайды.
15. Осы Пилоттық жобаны іске асыру 2026 жылғы 2 ақпаннан бастап 2026 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғанға дейінгі мерзімде жүзеге асырылады.

12. СЦТ при получении платежного документа налогоплательщика-участника Пилотного проекта осуществляет его проверку на правильность привязки платежа к соответствующему ЭСФ во взаимодействии с учетными системами и БВУ в онлайн-режиме в срок не более 10 (десяти) минут.
При положительном результате прохождения проверки формируется сообщение-ответ со статусом "Платежный документ подтвержден" и направляется в БВУ.
При отрицательном результате прохождения проверки формируется сообщение-ответ со статусом "Платежный документ не подтвержден" и направляется в БВУ с указанием причины отказа, связанной с несоответствием регистрационного номера ЭСФ либо реквизитов платежного документа.
13. По результатам проверки платежного документа, предусмотренной пунктом 12 настоящих Правил, БВУ при получении сообщения-ответа со статусом "Платежный документ подтвержден" исполняет платежный документ путем перечисления ЦТ с цифрового счета налогоплательщика-участника Пилотного проекта на цифровой счет поставщика ТРУ.
При получении сообщения-ответа со статусом "Платежный документ не подтвержден" БВУ направляет соответствующее уведомление налогоплательщику-участнику Пилотного проекта.
Налогоплательщик-участник Пилотного проекта после получения уведомления о причине отказа вправе устранить выявленные несоответствия и повторно направить платежное поручение в установленном порядке.
14. Налогоплательщик-участник Пилотного проекта по своему усмотрению конвертирует немаркированные ЦТ на свой текущий счет в БВУ.
15. Реализация настоящего Пилотного проекта осуществляется в сроки со 2 февраля 2026 года по 31 декабря 2026 года включительно.