"Әуежайдың (әуеайлақтың) аумағында әуежай қызметіне жатпайтын қызметтер көрсетуге қол жеткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 29 қыркүйектегі № 501 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің 2026 жылғы 22 қаңтардағы № 11 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 22 қаңтарда № 37869 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Әуежайдың (әуеайлақтың) аумағында әуежай қызметіне жатпайтын қызметтер көрсетуге қол жеткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 29 қыркүйектегі № 501 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21333 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әуежайдың (әуеайлақтың) аумағында әуежай қызметіне жатпайтын қызметтер көрсетуге қол жеткізу қағидаларында:
2-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) қаржылық шарттар – белгіленген мөлшерлемені, біржолғы кіру жарнасын (егер қолданылса) және/немесе алаңдарды пайдаланудан алынған табысқа негізделген ауыспалы мөлшерлемені қоса алғанда, әуежайды (әуеайлақты) пайдаланушы өздігімен айқындайтын алаңды пайдаланғаны үшін әуежайды (әуеайлақты) пайдаланушыға төленетін сыйақы. Сыйақы төлеу мөлшері, шарттары мен тәртібі конкурстық құжаттамада белгіленеді;";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мыналар конкурстың мәні болып табылады:
қоғамдық тамақтану объектілеріне, азық-түлік өнімдерін сатудың және багажды ораудың автоматтандырылған құрылғыларына арналған әуежайды (әуеайлақты) пайдаланушының 1 (бір) шаршы метрден басталатын алаңдары;
қоғамдық тамақтану объектілеріне және тамақ өнімдерін сатудың автоматтандырылған құрылғыларына арналмаған әуежайды (әуеайлақты) пайдаланушының 15 (он бес) шаршы метрден басталатын алаңдары;
Әуежай (әуеайлақ) аумағында әуежай (әуеайлақ) қызметіне жатпайтын қызмет көрсетуді әуежайды (әуеайлақты) пайдаланушы дербес не әуежайды (әуеайлақты) пайдаланушымен шарт негізінде өзге де жеке және заңды тұлғалар жүзеге асыра алады.
Әуежайды (әуеайлақты) пайдаланушы өтініш беруші жиынтығында төменде көрсетілген барлық талаптарды сақтаған жағдайда конкурстық рәсімдерді өткізбей, әуежай қызметіне жатпайтын қызметтер көрсетуге қол жеткізу туралы шарттар жасаса алады:
Өтініш берушінің қаржылық есептілігіне сәйкес соңғы үш қаржы жылының кем дегенде екеуінде шығындары жоқ.
Өтініш берушінің тиісті қызметтер көрсету үшін жеткілікті техникалық және операциялық ресурстары бар, оның ішінде:
білікті персоналдың болуы — тиісті салада кемінде бес жыл жұмыс өтілі бар кемінде үш маман; өтініш берушінің жиынтық өңірлік және/немесе жаһандық операциялық мүмкіндіктері аясында (олар болған жағдайда);
қызметті тәулік бойы және үздіксіз жүзеге асыруды қамтамасыз ететін жабдықтың, инфрақұрылымның және технологиялардың болуы; өтініш берушінің жиынтық өңірлік және/немесе жаһандық операциялық мүмкіндіктері аясында (олар болған жағдайда);
қызметтерді көрсетудің уақытылылығы мен үздіксіздігін қамтамасыз ететін логистикалық қолдау жүйесінің болуы; өтініш берушінің жиынтық өңірлік және/немесе жаһандық операциялық мүмкіндіктері аясында (олар болған жағдайда).
Өтініш беруші келесі санаттардың біріне жатады:
өтініш беруші Қазақстан Республикасында тіркелген заңды тұлға болып табылады және Қазақстан Республикасы әуежайларының аумағында ұқсас қызметтер көрсетудің расталған тәжірибесі бар;
өтініш беруші тиісті қызметті жүзеге асыруға әсер ететін Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтар болмаған жағдайда, Республикалық маңызы бар қалаларда орналасқан ірі сауда-ойын-сауық орталықтарында қызметті жүзеге асырған немесе жүзеге асыратын оператор болып табылады;
Мұндай шарттардың қолданылу мерзімі 10 (он) жылға дейін белгіленеді.
Осы Қағидалар мынадай жағдайларда әуежайды (әуеайлақты) пайдаланушы алаңын қоса алғанда, әуежайдың инфрақұрылымына қолжетімділікті ұсынуға қолданылмайды:
жарнаманы орналастыру және (немесе) тарату үшін қолжетімділік берілген жағдайда, бұл ретте мұндай қатынастар Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасының нормаларымен және "Жарнама туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен реттеледі;

О внесении изменений в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 29 сентября 2020 года № 501 "Об утверждении Правил доступа к оказанию услуг на территории аэропорта (аэродрома), не относящихся к аэропортовской деятельности"
Приказ Министра транспорта Республики Казахстан от 22 января 2026 года № 11. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 января 2026 года № 37869
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 29 сентября 2020 года № 501 "Об утверждении Правил доступа к оказанию услуг на территории аэропорта (аэродрома), не относящихся к аэропортовской деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21333) следующие изменения:
в Правилах доступа к оказанию услуг на территории аэропорта (аэродрома), не относящихся к аэропортовской деятельности, утвержденных указанным приказом:
подпункт 6) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"6) финансовые условия – вознаграждение, уплачиваемое эксплуатанту аэропорта (аэродрома) за пользование площадью, самостоятельно определяемое эксплуатантом аэропорта (аэродрома), включая фиксированную ставку, единовременного вступительного взноса (если применимо) и/или переменную ставку, основанную на доходе, полученном от использования площадей. Размер, условия и порядок выплаты вознаграждения устанавливаются в конкурсной документации;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Предметом конкурса являются:
площади эксплуатанта аэропорта (аэродрома) от 1 (одного) квадратного метра, предназначенные для объектов общественного питания, автоматизированных устройств продажи продуктов питания и упаковки багажа;
площади эксплуатанта аэропорта (аэродрома) от 15 (пятнадцати) квадратных метров, не предназначенные для объектов общественного питания и автоматизированных устройств продажи продуктов питания;
Оказание услуг, не относящихся к аэропортовской деятельности, на территории аэропорта (аэродрома) может осуществляться эксплуатантом аэропорта (аэродрома) самостоятельно либо иными физическими и юридическими лицами на основании договора с эксплуатантом аэропорта (аэродрома).
Эксплуатант аэропорта (аэродрома) может заключать договоры о предоставлении доступа к оказанию услуг, не относящихся к аэропортовой деятельности, без проведения конкурсных процедур при условии соблюдения заявителем всех нижеперечисленных требований в совокупности:
Заявитель не имеет убытков согласно его финансовой отчетности не менее чем за два из последних трех финансовых лет.
Заявитель обладает достаточными техническими и операционными ресурсами для надлежащего оказания соответствующих услуг, включая, в том числе:
наличие квалифицированного персонала — не менее трех специалистов с стажем работы в соответствующей сфере не менее пяти лет; в рамках совокупных региональных и/или глобальных операционных возможностей заявителя (при их наличии);
наличие оборудования, инфраструктуры и технологий, обеспечивающих круглосуточное и бесперебойное осуществление деятельности; в рамках совокупных региональных и/или глобальных операционных возможностей заявителя (при их наличии);
наличие системы логистической поддержки, обеспечивающей своевременность и непрерывность оказания услуг; в рамках совокупных региональных и/или глобальных операционных возможностей заявителя (при их наличии).
Заявитель относится к одной из следующих категорий:
заявитель является юридическим лицом, зарегистрированным в Республике Казахстан, и обладает подтвержденным опытом оказания аналогичных услуг на территории аэропортов Республики Казахстан;
заявитель является оператором, который осуществлял или осуществляет деятельность в крупных торгово-развлекательных центрах, расположенных в городах республиканского значения, при условии отсутствия нарушений законодательства Республики Казахстан, влияющих на осуществление соответствующей деятельности.
Срок действия таких договоров устанавливается до 10 (десяти) лет.
Настоящие Правила не применяются к предоставлению доступа к инфраструктуре аэропорта, включая площади эксплуатанта аэропорта (аэродрома) в следующих случаях:
в случае предоставления доступа для размещения и (или) распространения рекламы, при этом такие отношения регулируются нормами гражданского законодательства Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О рекламе";

әуежайды (әуеайлақты) пайдаланушы мен сенімгерлік басқарушы арасында сенімгерлік басқару шарттары жасалған жағдайда, оларға сәйкес сенімгерлік басқарушыға көрсетілген үй-жайларды жалға беру құқығы беріледі, мұндай сенімгерлік басқарушы осы Қағидалардың 3-бөлігінің 3-тармағында белгіленген өтініш берушілерге қойылатын ұқсас біліктілік талаптарын сақтауға жатады.
10-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) конкурстың мәні болып табылатын үй-жайларда көрсетілуі тиіс қызметтердің қажетті техникалық және сапалық сипаттамаларын, сондай-ақ инвестициялардың болжамды көлемін және көрсетілетін қызметтердің озық халықаралық практикаларын, стандарттары мен ерекшеліктерін (қажет болған жағдайда) ескере отырып, көрсетілген қызметтерді ұйымдастыру үшін қажетті біржолғы кіру жарнасын (егер қолданылса) көрсете отырып, конкурсқа қатысушы ұсынатын техникалық ерекшелікке қойылатын талаптар;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) қаржылық шарттар;";
14 - тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Конкурстық өтінімдерді беру мерзімі 15 (он бес) күнтізбелік күнді құрайды және конкурс өткізу туралы хабарландыру орналастырылған күннен бастап есептеледі.
Әуежайдың (аэродромның) эксплуатанты конкурсқа өтінімдерді қабылдау мерзімін ұлғайту туралы шешімді бір рет қана қабылдай алады, бұл ретте мұндай ұлғайту осы тармақтың бірінші абзацында белгіленген бастапқы мерзім аяқталғанға дейін және 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ғана жол беріледі.
Конкурстық өтінімдерді беру мерзімін ұлғайту туралы ақпарат өтінімдерді берудің бастапқы мерзімі аяқталғанға дейін әуежайды (әуеайлақты) пайдаланушының ресми интернет-ресурсында орналастырылуы тиіс.
Конкурстық өтінім осы Қағидалардың 3-тарауында көзделген тәртіппен ұсынылады.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Комиссия конкурсқа қатысушының конкурстық өтінімін мынадай жағдайларда ғана:
1) конкурсқа қатысушы осы Қағидалардың 12 және 13-тармақтарында көрсетілген талаптарға сәйкес келмесе;
2) конкурсқа қатысушының конкурстық өтінімі және оған қоса берілетін құжаттар осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келмесе;
3) осы Қағидалардың 12 және 13-тармақтарында көрсетілген талаптарға сәйкестігі туралы дәйексіз ақпарат беру фактісі анықталса;
4) осы Қағидалардың 3-тарауының талаптарын бұза отырып, конкурстық өтінім берілсе қабылдамайды.
Осы Қағидаларда көрсетілген жағдайларды қоспағанда, өзге де негіздер бойынша конкурсқа қатысуға жіберуден бас тартуға жол берілмейді.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Әуежайды (әуеайлақты) пайдаланушы конкурс қорытындылары туралы хаттамаға қол қойылған күннен кейінгі 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей, қол қойылған конкурс қорытындылары туралы хаттаманың мәтінін әуежайды (әуеайлақты) пайдаланушының ресми сайтында жариялайды.

в случае заключения договоров доверительного управления между эксплуатантом аэропорта (аэродрома) и доверительным управляющим, в соответствии с которыми доверительному управляющему предоставляется право сдачи указанных помещений в аренду, такой доверительный управляющий подлежит соблюдению аналогичных квалификационных требований, предъявляемых к заявителям, установленных пунктом 3 части 3 настоящих Правил.";
в пункте 10:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) требования к технической спецификации, предоставляемой участником конкурса, с указанием необходимых технических и качественных характеристик услуг, подлежащих оказанию в помещениях, являющихся предметом конкурса, а также предполагаемого объема инвестиций и единовременного вступительного взноса (если применимо), необходимых для организации указанных услуг с учетом лучших международных практик, стандартов и специфики предоставляемых услуг (при необходимости);";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) финансовые условия;";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Срок для подачи конкурсных заявок составляет 15 (пятнадцать) календарных дней и исчисляется со дня размещения объявления о проведении конкурса.
Эксплуатант аэропорта (аэродрома) может однократно принять решение об увеличении срока подачи конкурсных заявок, но не более чем на 10 (десять) рабочих дней, до истечения первоначального срока, установленного абзацем первым настоящего пункта.
Информация об увеличении срока подачи конкурсных заявок подлежит размещению на официальном интернет-ресурсе эксплуатанта аэропорта (аэродрома) до окончания первоначального срока подачи заявок.
Конкурсная заявка представляется в порядке, предусмотренном Главой 3 настоящих Правил.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Комиссия отклоняет конкурсную заявку участника конкурса исключительно в следующих случаях:
1) участник конкурса не соответствует требованиям, указанным в пунктах 12 и 13 настоящих Правил;
2) конкурсная заявка участника конкурса и прилагаемые к ней документы не соответствуют требованиям, указанным в пункте 13 настоящих Правил;
3) установлен факт предоставления недостоверной информации о соответствии требованиям, указанным в пунктах 12 и 13 настоящих Правил;
4) предоставление конкурсной заявки с нарушением требований Главы 3 настоящих Правил.
Отказ в допуске к участию в конкурсе по иным основаниям, кроме случаев, указанных в настоящих Правилах, не допускается.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. Эксплуатант аэропорта (аэродрома) не позднее 5 (пяти) рабочих дней, следующих за днем подписания протокола об итогах конкурса, опубликовывает на официальном сайте эксплуатанта аэропорта (аэродрома) текст подписанного протокола об итогах конкурса.

Әуежайды (әуеайлақты) пайдаланушы конкурс қорытындылары туралы ақпарат жарияланған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде конкурс жеңімпазымен 10 (он) жылға дейінгі мерзімге тиісті шарт жасасады.
Шарттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін, конкурс жеңімпазы шартта көзделген барлық міндеттемелерді тиісінше орындаған жағдайда және Тараптардың өзара келісімі болған кезде оның қолданылу мерзімі бес жылдан аспайтын қосымша кезеңге ұзартылады. Шартты екі реттен артық ұзартуға жол берілмейді.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Комиссия конкурс өтпеді деп таныған жағдайда, комиссия конкурс өтпеді деп танылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей қайта конкурс өткізу туралы шешім қабылдайды. Қайталама конкурс осы Қағидаларға сәйкес өткізіледі.
Қайталама конкурс өтпеді деп танылған жағдайларда әуежайды (әуеайлақты) пайдаланушының бірінші басшысының шешімімен мынадай шешімдердің бірі қабылданады:
1) бір көзден шарт жасасу туралы. Бұл ретте бір көзден алу тәсілімен шарт жасасуға шақыру жіберілетін тұлғаны тең қол жеткізу және кемсітпеу қағидаттарын сақтай отырып, әуежайды (әуеайлақты) пайдаланушы дербес айқындайды;
Бұл ретте әуежай операторы айқындаған және бір көзден алу тәсілімен шарт жасасуға шақыру жіберілген нарық субъектісі бұрын өткізілген, өтпеді деп танылған тендерлердің конкурстық құжаттамасының талаптарына сәйкес болуы тиіс.
2) осы Қағидалардың рәсімдері мен талаптарын сақтай отырып, қосымша конкурс өткізу туралы.";
Әуежай аумағындағы қызметтер (әуеайлаққа) жатпайтын әуежай қызметіне қол жеткізу қағидаларының қосымшасындағы 2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Конкурсқа қатысушы:
1) шарт талаптарына сәйкес қаржылық шарттар мен техникалық ерекшеліктердің орындалуын қамтамасыз етуге;
2) конкурстық құжаттамада мәлімделген біліктілік талаптарына сәйкестікті қамтамасыз етуге;
3) ұсынылатын қаржылық шарттар: қосылған құн салығынсыз (ҚҚС) конкурстық құжаттамада көрсетілген қаржылық шарттарға сәйкес сыйақы беруге кепілдік береді.".
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.

Эксплуатант аэропорта (аэродрома) со дня опубликования информации об итогах конкурса в течение 10 (десяти) календарных дней заключает с победителем конкурса соответствующий договор сроком до 10 (десяти) лет.
По истечении срока действия договора, при условии надлежащего исполнения победителем конкурса всех обязательств, предусмотренных договором, и при наличии взаимного соглашения сторон, срок его действия продлевается на дополнительный период, не превышающий пяти лет. Продление договора допускается не более двух раз.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. В случае, если конкурс признается комиссией не состоявшимся, комиссия не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня признания конкурса не состоявшимся принимает решение о проведении повторного конкурса. Повторный конкурс проводится в соответствии с настоящими Правилами.
В случаях, когда повторный конкурс признан не состоявшимся, решением первого руководителя эксплуатанта аэропорта (аэродрома) принимается одно из следующих решений:
1) о заключении договора из одного источника. При этом лицо, которому направляется приглашение на заключение договора способом из одного источника, определяется эксплуатантом аэропорта (аэродрома) самостоятельно при соблюдении принципов равного доступа и недискриминации;
При этом субъект рынка определяемый эксплуатантом аэропорта и которому направляется приглашение о заключении договора из одного источника, должен соответствовать требованиям конкурсной документации, ранее проведенных конкурсов, признанных несостоявшимися.
2) о проведении дополнительного конкурса с соблюдением процедур и требований настоящих Правил.";
пункт 2 в приложении к Правилам доступа к оказанию услуг на территории аэропорта (аэродрома), не относящихся к аэропортовской деятельности изложить в следующей редакции:
"2. Участник конкурса гарантирует:
1) обеспечивать исполнение финансовых условий и технической спецификации в соответствии с условиями договора;
2) обеспечить соответствие квалификационным требованиям, заявленным в конкурсной документации;
3) Предлагаемые финансовые условия: вознаграждение в соответствии с финансовыми условиями, указанными в конкурсной документации, без учета налога на добавленную стоимость (НДС).".
2. Комитету гражданской авиации Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан после его официального опубликования.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Көлік министрі Н. Сауранбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бәсекелестікті қорғау
және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр транспорта
Республики Казахстан
Н. Сауранбаев
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство по защите
и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан