Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 425 "Өзіндік ерекшелігі бар тауарларды экспорттауға және импорттауға лицензия беру қағидаларын және біліктілік талаптарын бекіту туралы" бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2026 жылғы 16 қаңтардағы № 16 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 21 қаңтарда № 37866 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолднаысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың экспорты мен импортына лицензия беру қағидаларын және біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 425 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 12 маусымда № 32759 болып тіркелген) келесі өзгерістер енгізілсін:
Аталған бұйрықпен бекітілген ерекше тауарлардың экспорты мен импортына лицензия беру қағидаларында (бұдан әрі - Қағидалар):
2 тармақ келесі редакцияда баяндалсын:
"2. "Түпкілікті пайдаланушысының сертификатын және халықаралық импорттық сертификатын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет (бұдан әрі - мемлекеттік көрсетілетін қызмет) болып табылады және оны осы Қағидаларға сәйкес Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Өнеркәсіп комитеті (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.";
7 тармақ келесі редакцияда баяндалсын:
"7. Лицензия шартқа (келісімшартқа) енгізілген тауарлар атауларының санына қарамастан, бір сыртқы сауда шарты (келісімшарты) шеңберінде Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2021 жылғы 14 қыркүйектегі № 80 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасына және Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифіне (бұдан әрі – СЭҚ ТН) сәйкес әрбір тауар түріне бір он таңбалы кодты және Бақылау тізіміне сәйкес бір тауар кодын көрсете отырып, бір сыртқы сауда шарты (келісімшарты) шеңберінде беріледі.";
13 тармақ келесі редакцияда баяндалсын:
"13. Жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы, Қазақстан Республикасының заңды тұлғасын, дара кәсіпкерін мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, көрсетілетін қызметті алушыда бар рұқсат беру құжаттары туралы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының арнайы тауарларды бақылау саласындағы заңнамасын бұзғаны үшін көрсетілетін қызметті алушыға қолданылған әкімшілік жазалар туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.";

О внесении изменений в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 425 "Об утверждении Правил лицензирования экспорта и импорта специфических товаров и квалификационных требований"
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 16 января 2026 года № 16. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 января 2026 года № 37866
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 425 "Об утверждении Правил лицензирования экспорта и импорта специфических товаров и квалификационных требований" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 июня 2023 года № 32759) следующие изменения:
в Правилах лицензирования экспорта и импорта специфических товаров и квалификационных требований (далее - Правила), утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Выдача лицензии на экспорт и импорт специфических товаров является государственной услугой (далее - государственная услуга) и оказывается Комитетом промышленности Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан (далее - услугодатель) согласно настоящим Правилам.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Лицензия выдается на каждый вид товара в соответствии с единой товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза, утвержденной решением Совета Евразийской экономической комиссии от 14 сентября 2021 года № 80, с указанием одного десятизначного кода и одного кода товара по Контрольному списку, независимо от количества наименований товаров, в рамках одного внешнеторгового контракта (договора).";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Cведения о документе, удостоверяющем личность физического лица, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, индивидуального предпринимателя Республики Казахстан, о разрешительных документах, имеющихся у услугополучателя, сведения о наложенных на услугополучателя административных взысканий за нарушение законодательства Республики Казахстан в сфере контроля специфических товаров, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".";

16,17,18,19,20 тармақтарын келесі редакцияда баяндалсын:
"16. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда, өзіндік ерекшелігі бар тауарлар тауарлардың экспортына лицензия, қос мақсаттағы тауарлардың немесе ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін бақыланатын тауарлардың экспортына жалпы лицензия, өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың импортына лицензия алуға өтінішті қарау кезінде жауапты орындаушы көрсетілетін қызметті алушы, ұсынған құжаттарды "Өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау саласындағы рұқсат құжаттарын берудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1083 қаулысында көзделген тиісті мемлекеттік органдарға жібереді (бұдан әрі – тиісті мемлекеттік органдар), лицензия беру мәселесін келісу үшін.
Көрсетілетін қызметті берушінің сұранысы негізінде тиісті мемлекеттік органдар он жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарына сәйкестігі немесе сәйкессіздігі туралы жауап жібереді.
Тиісті мемлекеттік органдар белгіленген мерзімде жауап бермеген жағдайда, лицензия беру автоматты түрде келісілген деп есептеледі.
17. Көрсетілетін қызметті алушы өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың экспортына лицензия, қос мақсаттағы тауарлардың немесе ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін бақыланатын тауарлардың экспортына жалпы лицензия алу үшін ұсынған құжаттарды қарау кезінде жауапты орындаушы сұрау салумен бір мезгілде Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 12 сәуірдегі № 283 қаулысымен бекітілген уәкілетті органның өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау жүйесінің мемлекеттік органдарымен ақпараттық өзара іс-қимылын жүзеге асыру қағидаларында айқындалған тәртіппен өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау жүйесінің мемлекеттік органдарына сұрау салуды жібереді
Өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау жүйесінің мемлекеттік органдарынан жауап алғаннан кейін жауапты орындаушы алынған ақпарат негізінде тәуекелдерді бағалауды жүргізеді.
Тиісті мемлекеттік органдарға сұрау салумен бір мезгілде жауапты орындаушы көрсетілетін қызметті алушы ұсынған импорттаушы елдің кепілдік міндеттемесін (бұдан әрі-растау) оның түпнұсқалығына тексеру жүргізу үшін мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстар арқылы Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігіне жібереді. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі оның түпнұсқалығын тексеру кезеңінде көрсетілетін қызмет алушының өтінішін қарау мерзімі тиісті растау алынғанға дейін көрсетілетін қызмет берушімен тоқтатылады.

пункты 16, 17, 18, 19, 20 изложить в следующей редакции:
"16. При рассмотрении заявления на получение лицензии на экспорт специфических товаров, общей лицензии на экспорт товаров двойного назначения или товаров, контролируемых для обеспечения национальной безопасности, лицензии на импорт специфических товаров, в случае представления услугополучателем полного пакета документов, ответственный исполнитель направляет документы предъявленные услугополучателем в соответствующие государственные органы, предусмотренные постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1083 "О некоторых вопросах выдачи разрешительных документов в сфере контроля специфических товаров" (далее – соответствующие государственные органы), для согласования выдачи лицензии.
Соответствующие государственные органы на основании запроса услугодателя, в течение десяти рабочих дней, направляют услугодателю ответ о соответствии или несоответствии услугополучателя требованиям законодательства Республики Казахстан.
В случае непредставления соответствующими государственными органами ответа в установленные сроки выдача лицензии считается согласованной по умолчанию.
17. При рассмотрении документов, представленных услугополучателем для получения лицензии на экспорт специфических товаров, общей лицензии на экспорт товаров двойного назначения или товаров, контролируемых для обеспечения национальной безопасности, ответственный исполнитель, одновременно с запросом в соответствующие государственные органы, направляет запрос в государственные органы системы контроля специфических товаров в порядке определенном Правилами осуществления информационного взаимодействия уполномоченного органа с государственными органами системы контроля специфических товаров, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 2023 года № 283.
После получения ответа от государственных органов системы контроля специфических товаров, ответственный исполнитель проводит оценку рисков на основании полученной информации.
Одновременно с запросом в соответствующие государственные органы, ответственный исполнитель направляет посредством государственных электронных информационных ресурсов гарантийное обязательство страны-импортера, представленное услугополучателем, в Министерство иностранных дел Республики Казахстан для проведения проверки его подлинности (далее - подтверждение). На период проведения Министерством иностранных дел Республики Казахстан проверки его подлинности, срок рассмотрения заявления услугополучателя приостанавливается услугодателем до получения соответствующего подтверждения.

18. Бақылау тізімінде көрсетілген 1С350 немесе 10С905 бақылау кодтарына сәйкес келетін өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың экспортына лицензия немесе қос мақсаттағы тауарлардың немесе ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін бақыланатын тауарлардың экспортына жалпы лицензия алуға өтінішті қарау кезінде жауапты орындаушы көрсетілетін қызметті алушы ұсынған импорттаушы елдің кепілдік міндеттемесін тексерілгенін растау үшін Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігіне оның түпнұсқалығын тексеруді растауды алу үшін мынадай жағдайларда жібереді:
1) сыртқы сауда келісімшартына сәйкес контрагентке бастапқы экспорты болған жағдайда;
2) уәкілетті органның экспортты жүзеге асыру кезіндегі ықтимал тәуекелдер туралы мемлекеттік органдардан ақпарат алуы болған жағдайда.
Көрсетілетін қызметті алушы өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың экспортына лицензия немесе қос мақсаттағы тауарлардың немесе ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін бақыланатын тауарлардың экспортына жалпы лицензия алуға құжаттар ұсынылған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы көрсетілетін қызметті берушіге салыстыру үшін алушы елдің кепілдік міндеттемесінің түпнұсқасын ұсынады.
Заңның 29-бабы 1-тармағына сәйкес, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыдан немесе Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарынан өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау саласына қатысты қажетті құжаттарды және (немесе) ақпаратты сұратуға және алуға құқылы.
19. Заңда, Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы Заңда және "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі-Заңдар) белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер негізгі талаптар тізбесінде баяндалған.
Өзіндік ерекшелігі бар тауарлар экспортына лицензияны, қосарланған мақсаттағы тауарлар немесе ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін бақыланатын тауарлар экспортына жалпы лицензияны, өзіндік ерекшелігі бар тауарлар импортына лицензияны алуға өтінішті қарау кезінде, мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін жоғарда айтылған Заңдарда белгіленген және негізгі талаптар тізбесінде баяндалған негіздер анықталған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама оның тапсырылғаны туралы хабарламасы бар тапсырыс хатпен, телефонограммамен немесе жеделхатпен, ұялы байланыстың абоненттік нөмірі бойынша немесе өтініште көрсетілген көрсетілетін қызметті алушының электрондық мекенжайы бойынша мәтіндік хабарламамен не хабарламаны немесе шақыруды тіркеуді қамтамасыз ететін өзге де байланыс құралдарын пайдалана отырып, көрсету мерзімі аяқталғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі Мемлекеттік қызмет көрсету. Тыңдау хабарлама жасалған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші лицензияны, қайта ресімделген лицензияны немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тартуды береді.
Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігіне қатер төну қаупі туындаған жағдайда және (немесе) Қазақстан Республикасының халықаралық міндеттемелерінің сақталмауына байланысты мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту кезінде, мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуға негіз болған ақпарат жария етуге және (немесе) таратылуға жатпайды.

18. При рассмотрении заявления на получение лицензии на экспорт специфических товаров или общей лицензии на экспорт товаров двойного назначения или товаров, контролируемых для обеспечения национальной безопасности, соответствующей контрольным кодам 1С350 или 10С905, указанным в Контрольном списке, ответственный исполнитель направляет представленное услугополучателем гарантийное обязательство страны - импортера в Министерство иностранных дел Республики Казахстан для получения подтверждения проверки его подлинности в случаях:
1) первичного экспорта контрагенту в соответствии с внешнеторговым контрактом;
2) получения уполномоченным органом информации от государственных органов о возможных рисках при осуществлении экспорта.
Услугополучатель в течение 7 (семи) рабочих дней со дня представления документов на получение лицензии на экспорт специфических товаров или общей лицензии на экспорт товаров двойного назначения или товаров, контролируемых для обеспечения национальной безопасности, представляет для сверки услугодателю оригинал гарантийного обязательства страны - получателя через канцелярию услугодателя.
На основании пункта 1 статьи 29 Закона, услугодатель вправе запрашивать и получать от услугополучателя или государственных органов Республики Казахстан необходимые документы и (или) информацию относящиеся к сфере контроля специфических товаров.
19. Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные Законом, Законом о государственных услугах и Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" (далее - Законы) изложены в Перечне основных требований.
При рассмотрении заявления на получение лицензии на экспорт специфических товаров, общей лицензии на экспорт товаров двойного назначения или товаров, контролируемых для обеспечения национальной безопасности, лицензии на импорт специфических товаров, в случае выявления оснований для отказа в оказании государственной услуги установленные вышеуказанными Законами, и изложенных в Перечне основных требований услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется заказным письмом с уведомлением о его вручении, телефонограммой или телеграммой, текстовым сообщением по абонентскому номеру сотовой связи или по электронному адресу услугополучателя, указанный в заявлении, либо с использованием иных средств связи, обеспечивающих фиксацию извещения или вызова, не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания услугодатель выдает лицензию, переоформленную лицензию, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
В случае отказа в оказании государственной услуги при наличии рисков возникновения угрозы национальной безопасности и/или несоблюдения международных обязательств Республики Казахстан, информация, на основании которого было отказано в оказании государственной услуги, не подлежит разглашению и(или) распространению.

20. Жүргізілген тәуекелдерді бағалау, мемлекеттік органдардың жауабы және алушы елдің кепілдік міндеттемесінің түпнұсқалығын тексеру нәтижелері негізінде жауапты орындаушы осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін - лицензияны не осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тартуды ресімдейді.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі "E-license" ақпараттық жүйесі арқылы көрсетілетін қызметті беруші басшысының не оны алмастыратын тұлғаның ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" жіберіледі және сақталады.
Берілген лицензиялар Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың қозғалысын бақылау мақсатында мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйелеріне жолданады және сақталады.";
Қағидаларының 1, 2 және 3-қосымшалары осы бұйрықтың 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес жаңа редакцияда берілсін.
Экспортқа өзіндік ерекшелігі бар тауарларды жүзеге асыру қызметіне қойылатын біліктілік талаптары аталған бұйрықпен бекітілген біліктілік талаптары жаңа редакцияда осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес баяндалсын;
Импортқа өзіндік ерекшелігі бар тауарларды жүзеге асыру қызметіне қойылатын біліктілік талаптары аталған бұйрықпен бекітілген біліктілік талаптары жаңа редакцияда осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес баяндалсын.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Өнеркәсіп комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Атом энергиясы жөніндегі агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Көлік министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы мониторинг агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2026 жылғы 16 қаңтардағы
№ 16 бұйрығына 1 қосымша
Өзіндік ерекшелігі бар
тауарлардың экспорты мен
импортына лицензия беру
қағидаларына 1-қосымша
"Өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың экспортына және импортына лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
"Өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың экспортына және импортына лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:

20. На основании результатов проведенной оценки рисков, ответа государственных органов и проверки подлинности гарантийного обязательства страны-получателя, ответственный исполнитель оформляет результат оказания государственной услуги – лицензия по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Результат оказания государственной услуги посредством информационной системы "E-license" направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя услугодателя либо лица его замещающего.
Выданные лицензии направляются и хранятся в информационных системах органов государственных доходов для проведения контроля за перемещением специфических товаров через Государственную границу Республики Казахстан.";
приложения 1, 2 и 3 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему приказу;
квалификационные требования, предъявляемые к деятельности по осуществлению экспорта специфических товаров, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
квалификационные требования, предъявляемые к деятельности по осуществлению импорта специфических товаров, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу.
2. Комитету промышленности Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по атомной энергии
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки
и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство транспорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по финансовому мониторингу
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Министра
промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 16 января 2026 года № 16
Приложение 1
к Правилам лицензирования
экспорта и импорта
специфических товаров
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на экспорт и импорт специфических товаров"
Наименование государственной услуги "Выдача лицензии на экспорт и импорт специфических товаров"
Наименование подвида государственной услуги:

1) өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың экспорты;
2) өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың импорты;
3) қос мақсаттағы тауарлардың немесе ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін бақыланатын тауарлардың экспортына жалпы лицензия
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Өнеркәсіп комитеті (бұдан әрі-көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың импортына лицензия беру кезінде – 30 (отыз) жұмыс күнінен кешіктірмей;
өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың экспортына лицензия немесе қос мақсаттағы тауарлардың немесе ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін бақыланатын тауарлардың экспортына жалпы лицензия беру кезінде – алушы елдің кепілдік міндеттемесінің түпнұсқалығын тексеру растамасын алу қажет болған не шетелдік құзыретті органдардан немесе ұйымдардан ақпарат алу қажет болған жағдайды қоспағанда, 30 (отыз) жұмыс күнінен кешіктірмей. Бұл жағдайда лицензия осындай растауды алғаннан кейін беріледі;
барлық кіші түрлері бойынша лицензияларды және (немесе) лицензияларға қосымшаны қайта ресімдеу кезінде - 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей;
көрсетілетін қызметті алушы бөлу немесе бөлу нысанында қайта ұйымдастырылған жағдайда барлық кіші түрлері бойынша лицензияларды және (немесе) лицензияларға қосымшаларды қайта ресімдеу кезінде - 30 (отыз) жұмыс күнінен кешіктірмей
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
1) өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың экспортына лицензия беру;
2) өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың импортына лицензия беру;
3) қос мақсаттағы тауарлардың немесе ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін бақыланатын тауарлардың экспортына жалпы лицензия беру;
4) мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде өтініш берушіден алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Барлық кіші түрлері бойынша:
1) лицензия беру кезінде - 10 айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК);
2) лицензияны қайта ресімдеу үшін – 1 АЕК;
лицензиялық алымды төлеу екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол және қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады. Төлем "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі - ЭҮТШ) арқылы немесе екінші деңгейдегі банктер арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

1) экспорт специфических товаров;
2) импорт специфических товаров;
3) общая лицензия на экспорт товаров двойного назначения или товаров, контролируемых для обеспечения национальной безопасности Республики Казахстан.
1
Наименование услугодателя
Комитет промышленности Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан (далее - услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz.
3
Срок оказания государственной услуги
При выдаче лицензии на импорт специфических товаров – не позднее 30 (тридцати) рабочих дней;
При выдаче лицензии на экспорт специфических товаров или общей лицензии на экспорт товаров двойного назначения или товаров, контролируемых для обеспечения национальной безопасности – не позднее 30 (тридцати) рабочих дней, за исключением случая, когда необходимо получение подтверждения проверки подлинности гарантийного обязательства страны-получателя, либо когда необходимо получение информации от иностранных компетентных органов или организаций. В этом случае лицензия выдается по получению такого подтверждения;
при переоформлении лицензий и (или) приложения к лицензиям по всем подвидам - не позднее 3 (трех) рабочих дня;
при переоформлении лицензий и (или) приложений к лицензиям по всем подвидам в случае реорганизации услугополучателя в форме выделения или разделения - не позднее 30 (тридцати) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
1) лицензия на экспорт специфических товаров;
2) лицензия на импорт специфических товаров;
3) общая лицензия на экспорт товаров двойного назначения или товаров, контролируемых для обеспечения национальной безопасности;
4) мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
6
Размер платы, взимаемой с заявителя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
По всем подвидам:
1) при выдаче лицензии - 10 месячных расчетных показателей (далее - МРП);
2) за переоформление лицензии - 1 МРП;
Оплата лицензионного сбора осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Оплата может осуществляться через платежный шлюз "электронного правительства" (далее - ПШЭП) или через банки второго уровня.
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

1) көрсетілетін қызметті беруші - 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) портал – техникалық жұмыстарды жүргізуге байланысты үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Кодекске сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау келесі жұмыс күні жүзеге асырылады). Келіп түскен өтініштерді тіркеу жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін жүзеге асырылады, сағат 17.00-ден кейін келіп түскен өтініштерді тіркеу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
лицензия алу үшін:
1) осы негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
ЭҮТШ арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымның бюджетке төленгенін растайтын мәліметтер;
2) осы бұйрықтың 2 және 3-қосымшаларына сәйкес мынадай біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы құжаттар. лицензияны қайта ресімдеу үшін:
1) осы Негізгі талаптар тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) ЭҮТШ арқылы төлеуді қоспағанда, лицензиялық алымның төленгенін растайтын мәліметтер;
3) ақпараты мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған құжаттарды қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туралы ақпаратты қамтитын құжаттар.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) Қазақстан Республикасының заңдарында жеке немесе заңды тұлғалардың осы санаты үшін қызмет түрімен айналысуға тыйым салынуы;
2) лицензиялық алым енгізілмеген;
3) көрсетілетін қызметті алушы біліктілік талаптарына сәйкес келмесе;
4) көрсетілетін қызметті беруші тиісті келісуші мемлекеттік органнан көрсетілетін қызметті алушының лицензиялау кезінде қойылатын талаптарға сәйкес келмейтіні туралы жауап алса;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты қызметті немесе лицензиялауға жататын жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру немесе оған тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) бар;

1) услугодатель - с понедельника по пятницу в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее - Кодекс) с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов;
2) портал - круглосуточно, за исключением перерывов, связанных с проведением технических работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений осуществляется следующим рабочим днем).
Регистрация поступающих заявлений осуществляется с понедельника по пятницу включительно в соответствии с графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, регистрация заявлений, поступивших после 16.00 часов, осуществляется следующим рабочим днем.
8
Перечень документов и сведений, требуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
для получения лицензии:
1) заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП) услугополучателя, согласно приложению к настоящему Перечню основных требований;
сведения, подтверждающие оплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности, за исключением случаев оплаты через ПШЭП;
2) электронные копии документов о соответствии квалификационным требованиям согласно приложениям 2 и 3 к настоящему приказу.
для переоформления лицензии:
1) заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя, согласно приложению 1 к Перечню основных требований;
2) сведения, подтверждающие уплату лицензионного сбора, за исключением оплаты через ПШЭП;
3) электронные копии документов, содержащие информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) занятие видом деятельности запрещено законами Республики Казахстан для данной категории физических или юридических лиц;
2) не внесен лицензионный сбор;
3) услугополучатель не соответствует квалификационным требованиям;
4) услугодателем получен ответ от соответствующего согласующего государственного органа о несоответствии услугополучателя предъявляемым при лицензировании требованиям;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о приостановлении или запрещении деятельности, или отдельных видов деятельности, подлежащих лицензированию;

6) сот орындаушысының ұсынысы негізінде көрсетілетін қызметті алушы-борышкерге лицензия беруге уақытша тыйым салынады;
7) көрсетілетін қызметті алушының ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
8) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
9) экспортты жүзеге асыру Біріккен Ұлттар Ұйымы Жарғысының VII тарауы, атап айтқанда қару-жарақ эмбаргосы негізінде әрекет ететін Біріккен Ұлттар Ұйымы Қауіпсіздік Кеңесі қабылдаған шараларды жүзеге асыру жөніндегі міндеттерді бұзатын болады;
10) экспортты жүзеге асыру Қазақстан Республикасының халықаралық келісімдер бойынша, атап айтқанда, қарапайым қару-жарақты беруге немесе олардың заңсыз айналымына қатысты халықаралық міндеттемелерін бұзатын болады;
11) белгілі бір тауарлар геноцид актілерін, адамзатқа қарсы қылмыстарды, 1949 жылғы Женева конвенцияларын елеулі бұзушылықтарды, қорғанысты пайдаланатын азаматтық объектілерге немесе бейбіт тұрғындарға шабуылдарды немесе халықаралық келісімдерде анықталғандай басқа да әскери қылмыстарды жасау үшін пайдаланылатыны туралы ақпарат болған жағдайда;
12) импорттаушы елдің кепілдік міндеттемесінің түпнұсқалығын тексерудің теріс нәтижесі (не оның жіберілген сәттен бастап күнтізбелік 1 (бір) жыл ішінде болмауы);
13) Қазақстан Республикасының мүдделеріне нұқсан келтірілгенде немесе нұқсан келтіру қатері туындағанда;
14) Қазақстан Республикасының халықаралық міндеттемелері бұзылғанда;
15) тәуекелдерді бағалауды жүзеге асыру қорытындылары бойынша теріс нәтиже болғанда;
16) егер рұқсат алуға өтініш берілгенге дейін бір жыл ішінде өтініш берушіге қатысты Қазақстан Республикасының өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау саласындағы заңнамасын бұзғаны үшін әкімшілік жаза қолданылса;
17) егер рұқсат алуға өтініш берілгенге дейін бір жыл ішінде өтініш берушіге қатысты өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау саласында қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны үшін соттың айыптау үкімі шығарылса немесе Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексі 35-бабының бірінші бөлігі 3), 4), 9), 10) және 12) тармақтарының немесе 36-бабының негізінде өтініш беруші қылмыстық теріс қылық немесе онша ауыр емес және ауырлығы орташа қылмыстар жасағаны үшін қылмыстық жауаптылықтан босатылса;
18) егер өтініш берушіге соңғы бес жыл ішінде Біріккен Ұлттар Ұйымы Қауіпсіздік Кеңесінің санкциялары қолданылса;

6) судом на основании представления судебного исполнителя временно запрещено выдавать услугополучателю-должнику лицензию;
7) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
8) несоответствие услугополучателя и (или) его представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами;
9) осуществление экспорта станет нарушением обязанностей по осуществлению мер, принятых Советом Безопасности Организации Объединенных Наций, действующим на основании главы VII Устава Организации Объединенных Наций, в частности оружейных эмбарго;
10) осуществление экспорта станет нарушением международных обязательств Республики Казахстан по международным соглашениям, в частности тех, которые касаются передачи обычных вооружений или их незаконного оборота;
11) наличие информации, что специфические товары будут использованы для совершения актов геноцида, преступлений против человечности, серьезных нарушений Женевских конвенций 1949 года, нападений на гражданские объекты или гражданских лиц, которые пользуются защитой, или других военных преступлений, как они определены в международных соглашениях;
12) отрицательный результат (либо его отсутствие в течение 1 (одного) календарного года с момента направления) проверки подлинности гарантийного обязательства страны-импортера.
13) причинение ущерба или возникновение угрозы причинения ущерба интересам Республики Казахстан;
14) нарушение международных обязательств Республики Казахстан;
15) отрицательное решение при осуществлении оценки рисков;
16) если, в отношении заявителя в течение одного года до подачи заявления на получение разрешения налагалось административное взыскание за нарушение законодательства Республики Казахстан в сфере контроля специфических товаров;
17) если в отношении заявителя в течение одного года до подачи заявления на получение разрешения вынесен обвинительный приговор суда за совершение уголовного правонарушения в сфере контроля специфических товаров или заявитель освобожден от уголовной ответственности за совершение уголовного проступка или преступлений небольшой и средней тяжести на основании пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан;
18) если к заявителю в течение последних пяти лет применялись санкции Совета Безопасности Организации Объединенных Наций;

19) егер өтініш беруші соңғы бес жыл ішінде Біріккен Ұлттар Ұйымы Қауіпсіздік Кеңесінің санкцияларын бұзса, жүзеге асырылады.
10
Мемлекеттік, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметті көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік қызметті алу мүмкіндігі бар. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде алуға мүмкіндігі бар. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) көрсетілетін қызметті беруші – "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде;
2) портал.
"Өзіндік ерекшелігі бар
тауарлардың экспортына немесе
импортына лицензия беру"
мемлекеттік қызмет көрсетуге
қойылатын негізгі талаптардың
тізбесіне қосымша
1-нысан
"Өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың экспортына лицензия алу үшін өтініш
1. № өтініш
2. Өтініш беруші (толық атауы, мекенжайы, телефоны, электрондық пошта мекенжайы, БСН / ЖСН)
3. Дайындаушы (толық атауы, елі, мекенжайы, телефоны, электрондық пошта мекенжайы, БСН / ЖСН (Қазақстан Республикасының резиденті үшін))
4. Сатып алушы (толық атауы, елі, мекенжайы, телефоны, электрондық пошта мекенжайы)
5. Түпкілікті пайдаланушы (толық атауы, елі, мекенжайы, телефоны, электрондық пошта мекенжайы)
6. Қазақстан Республикасының мемлекеттік кіріс органы
7. Лицензияның қолданылу мерзімі
8. Лицензияны сұрау салу үшін негіздеме (шарт, келісімшарт, келісім немесе сыртқы сауда мәмілесіне қатысушылар арасындағы өзге де иеліктен шығару құжаты)
9. Өнімнің атауы
10. Тауардың ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша коды
11. Тауардың бақылау тізімдері бойынша коды
12. ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша өлшем бірлігі (негізгі немесе қосымша)
13. Жиынтық саны
14.Келісімшарт валютасы
15. Келісімшарт валютасындағы жалпы құны
16. Есеп айырысу (валюталық) шоттарының нөмірлері, банктің атауы
17. Осымен расталады: өтініш беруші ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді; өтініш берушіге қатысты қызметті немесе жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру немесе оған тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) жоқ;
барлық қоса берілген құжаттар дұрыс және жарамды болып табылады. Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын.

19) если заявитель в течение последних пяти лет нарушал санкции Совета Безопасности Организации Объединенных Наций.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) услугодатель –в разделе "Государственные услуги";
2) портал.
Приложение
к Перечню основных
требований к оказанию
государственной услуги
"Выдача лицензии на экспорт
или импорт специфических товаров"
форма 1
Заявление для получения лицензии на экспорт специфических товаров
1. Заявление №
2. Заявитель (полное наименование, адрес, телефон, адрес электронной почты, БИН/ИИН)
3. Изготовитель (полное наименование, страна, адрес, телефон, адрес электронной почты, БИН/ИИН (для резидента Республики Казахстан))
4. Покупатель (полное наименование, страна, адрес, телефон, адрес электронной почты)
5. Лицо осуществляющее ремонт/модернизацию/переработку/замену/ прием на возврат (полное наименование, страна, адрес, телефон, адрес электронной почты)
6. Конечный пользователь (полное наименование, страна, адрес, телефон, адрес электронной почты)
7. Орган государственных доходов Республики Казахстан
8. Срок действия лицензии
9. Основание для запроса лицензии (договор, контракт, соглашение или иной документ отчуждения между участниками внешнеторговой сделки)
10. Наименование продукции
11. Цель вывоза
12. Код товара по ТН ВЭД ЕАЭС
13. Код товара по контрольным спискам
14. Единица измерения по ТН ВЭД ЕАЭС
(основная или дополнительная)
15. Суммарное количество
16. Валюта контракта
17. Общая стоимость в валюте контракта

18. Өтініш берушіден:
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) _______________
лауазымы _______________
күні _______________
19. Лицензияның ерекше шарттары
";
2-нысан
Өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың импортына лицензия алу үшін өтініш
1. № өтініш
2. Өтініш беруші (толық атауы, мекенжайы, телефоны, электрондық пошта мекенжайы, БСН / ЖСН)
3. Түпкілікті пайдаланушы (толық атауы, мекенжайы, телефоны, электрондық пошта мекенжайы, БСН / ЖСН)
4. Сатушы (толық атауы, елі, мекенжайы, телефоны, электрондық поштасының мекенжайы)
5. Шыққан елі
6. Қазақстан Республикасының мемлекеттік кіріс органы
7. Лицензияның қолданылу мерзімі
8. Лицензияны сұрату үшін негіздеме (шарт, келісімшарт, келісім немесе сыртқы сауда мәмілесіне қатысушылар арасындағы өзге де иеліктен шығару құжаты және қол қойылған күні)
9. Өнімнің атауы және оның пайдалану мақсаты
10. Тауардың ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша коды
11. Тауардың бақылау тізімдері бойынша коды
12. ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша өлшем бірлігі (негізгі немесе қосымша)
13. Жиынтық саны
14. Келісімшарт валютасы
15. Келісімшарт валютасындағы жалпы құны
16. Есеп айырысу (валюталық) шоттарының нөмірлері, банктің атауы
17. Осымен расталады: өтініш беруші ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді; өтініш берушіге қатысты қызметті немесе жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру немесе оған тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) жоқ;
барлық қоса берілген құжаттар дұрыс және жарамды болып табылады. Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын.
18. Өтініш берушіден:
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) _______________
лауазымы _______________
күні _______________
19. Лицензияның ерекше шарттары
3-нысан
Қосарланған мақсаттағы тауарлар мен ұлттық қауіпсіздік пайымдаулары бойынша бақыланатын тауарлардың экспортына лицензия алуға арналған өтініш

18. Номера расчетных (валютных) счетов, наименование банка
19. Настоящим подтверждается, что: заявитель дает согласие на использование сведений составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах; в отношении заявителя не имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о приостановлении или запрещении деятельности или отдельных видов деятельности; все прилагаемые документы являются достоверными и действительными. Подтверждаю достоверность представленной информации и осведомлен об ответственности за предоставление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. От заявителя: фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________ должность _______________ дата _______________
21. Особые условия лицензии
форма 2
Заявление для получения лицензии на импорт специфических товаров
1. Заявление №
2. Заявитель (полное наименование, адрес, телефон, адрес электронной почты, БИН / ИИН)
3. Конечный пользователь (полное наименование, адрес, телефон, адрес электронной почты, БИН / ИИН)
4. Продавец (полное наименование, страна, адрес, телефон, адрес электронной почты)
5. Страна происхождения
6. Орган государственных доходов Республики Казахстан
7. Срок действия лицензии
8. Основание для запроса лицензии (договор, контракт, соглашение или иной документ отчуждения между участниками внешнеторговой сделки и дата подписания)
9. Наименование продукции
10. Цель ввоза
11. Код товара по ТН ВЭД ЕАЭС
12. Код товара по контрольным спискам
13. Единица измерения по ТН ВЭД ЕАЭС (основная или дополнительная)
14. Суммарное количество
15. Валюта контракта
16. Общая стоимость в валюте контракта
17. Номера расчетных (валютных) счетов, наименование банка
18. Настоящим подтверждается, что: заявитель дает согласие на использование сведений составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах; в отношении заявителя не имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о приостановлении или запрещении деятельности или отдельных видов деятельности; все прилагаемые документы являются достоверными и действительными. Подтверждаю достоверность представленной информации и осведомлен об ответственности за предоставление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. От заявителя:
фамилия, имя, отчество (при его наличии) _______________
должность _______________
дата _______________
20. Особые условия лицензии
форма 3
Заявление для получения общей лицензии на экспорт товаров двойного назначения
и товаров, контролируемых для обеспечения национальной безопасности

1. № өтініш
2. Өтініш беруші (толық атауы, мекенжайы, телефоны, электрондық пошта мекенжайы, БСН / ЖСН)
3. Дайындаушы (толық атауы, елі, мекенжайы, телефоны, электрондық пошта мекенжайы, БСН / ЖСН (Қазақстан Республикасының резиденті үшін))
4. Сатып алушы (толық атауы, елі, мекенжайы, телефоны, электрондық пошта мекенжайы)
5. Түпкілікті пайдаланушы (толық атауы, елі, мекенжайы, телефоны, электрондық пошта мекенжайы)
6. Қазақстан Республикасының мемлекеттік кіріс органы
7. Лицензияның қолданылу мерзімі
8. Лицензияны сұрату үшін негіздеме (шарт, келісімшарт, келісім немесе сыртқы сауда мәмілесіне қатысушылар арасындағы өзге де иеліктен шығару құжаты және қол қойылған күні)
9. Өнімнің атауы
10. Тауардың ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша коды
11. Тауардың бақылау тізімдері бойынша коды
12. ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша өлшем бірлігі (негізгі немесе қосымша)
13. Жиынтық саны
14. Келісімшарт валютасы
15. Келісімшарт валютасындағы жалпы құн
16. Есеп айырысу (валюталық) шоттарының нөмірлері, банктің атауы
17. Осымен расталады:
өтініш беруші ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді;
өтініш берушіге қатысты қызметті немесе жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру немесе оған тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) жоқ;
8-тармақта көрсетілген өзіндік ерекшелігі бар тауарларды тауарлар алушы елдің кепілдік міндеттемелерін ұсынбай экспортталмайды;
барлық қоса берілген құжаттар дұрыс және жарамды болып табылады.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын.
18. Өтініш берушіден:
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) _______________
лауазымы _______________
күні _______________
19. Лицензияның ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2026 жылғы 16 қаңтардағы
№ 16 бұйрығына 2 қосымша
Өзіндік ерекшелігі бар
тауарлардың экспорты мен
импортына лицензия беру
қағидаларына 2-қосымша
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"Өнеркәсіп комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі"
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
Республиканское государственное учреждение "Комитет промышленности"
Астана қ.
г. Астана
Нөмірі: [құжат нөмірі]
Берілген күні: [берілген күні] жылы
[Ұйымның атауы, заңды мекенжайы, БСН/ЖСН]
ДӘЛЕЛДІ БАС ТАРТУ
"Өнеркәсіп комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі Сіздің өтінішіңізді [жыл] № [кіріс құжатының нөмірі] қарағаннан кейін мынаны хабарлайды: [Бас тарту негіздемесі]
[Қол қоюшының лауазымы]
[Қол қоюшының Т. А. Ә. (бар болса)]
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2026 жылғы 16 қаңтардағы
№ 16 Бұйрығына 3 қосымша
Өзіндік ерекшелігі бар
тауарлардың экспорты мен
импортына лицензия беру
қағидаларына 3-қосымша
1-нысан
Өзіндік ерекшелігі бар тауарлар экспортына арналған лицензия

1. Заявление №
2. Заявитель (полное наименование, адрес, телефон, адрес электронной почты, БИН/ИИН)
3. Изготовитель (полное наименование, страна, адрес, телефон, адрес электронной почты, БИН/ИИН (для резидента Республики Казахстан)
4. Покупатель (полное наименование, страна, адрес, телефон, адрес электронной почты)
5. Конечный пользователь (полное наименование, страна, адрес, телефон, адрес электронной почты)
6. Орган государственных доходов Республики Казахстан
7. Срок действия лицензии
8. Основание для запроса лицензии (договор, контракт, соглашение или иной документ отчуждения между участниками внешнеторговой сделки и дата подписания)
9. Наименование продукции
10. Код товара по ТН ВЭД ЕАЭС
11. Код товара по контрольным спискам
12. Единица измерения по ТН ВЭД ЕАЭС (основная или дополнительная)
13. Суммарное количество
14. Валюта контракта
15. Общая стоимость в валюте контракта
16. Номера расчетных (валютных) счетов, наименование банка
17. Настоящим подтверждается, что: заявитель дает согласие на использование сведений составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах; в отношении заявителя не имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о приостановлении или запрещении деятельности или отдельных видов деятельности; все прилагаемые документы являются достоверными и действительными. Подтверждаю достоверность представленной информации и осведомлен об ответственности за предоставление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. От заявителя:
фамилия, имя, отчество (при его наличии) _______________
должность _______________
дата _______________
19. Особые условия лицензии
Приложение 2
к приказу Министра
промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 16 января 2026 года № 16
Приложение 2
к Правилам лицензирования
экспорта и импорта
специфических товаров
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"Өнеркәсіп комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі"
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
Республиканское государственное учреждение "Комитет промышленности"
Астана қ.
г. Астана
Номер: [Номер документа]
Дата выдачи: [Дата выдачи] год
[Наименование организации, юридический адрес, БИН/ИИН]
МОТИВИРОВАННЫЙ ОТКАЗ
Республиканское государственное учреждение "Комитет промышленности", рассмотрев Ваше заявление от [Дата] года № [Номер входящего документа], сообщает следующее: [Обоснование отказа]
[Должность
подписывающего]
[Ф.И.О. (при наличии)
подписывающего]
Приложение 3
к приказу Министра
промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 16 января 2026 года № 16
Приложение 3
к Правилам лицензирования
экспорта и импорта
специфических товаров
Форма 1
Лицензия на экспорт специфических товаров

1. № лицензия
2. Өтініш беруші (толық атауы, мекенжайы, телефоны, электрондық пошта мекенжайы, БСН / ЖСН)
3. Дайындаушы (толық атауы, елі, мекенжайы, телефоны, электрондық пошта мекенжайы, БСН / ЖСН (Қазақстан Республикасының резиденті үшін))
4. Сатып алушы (толық атауы, елі, мекенжайы, телефоны, электрондық пошта мекенжайы)
5. Жөндеу / жаңғырту / қайта өңдеу / ауыстыру / қайтару үшін қабылдау жұмыстарын жүзеге асыратын тұлға (толық атауы, елі, мекенжайы, телефон нөмірі, электрондық пошта мекенжайы)
6. Соңғы пайдаланушы (толық атауы, елі, мекенжайы, телефоны, электрондық пошта мекенжайы)
7. Қазақстан Республикасының мемлекеттік кіріс органы
8. Лицензияның қолданылу мерзімі
9. Лицензияны сұрату үшін негіздеме (шарт, келісімшарт, келісім немесе сыртқы сауда мәмілесіне қатысушылар арасындағы өзге де иеліктен шығару құжаты)
10. Өнімнің атауы және олардың пайдалану мақсаты
11. Әкету мақсаты
12. Тауардың ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша коды
13. Тауардың бақылау тізімдері бойынша коды
14. ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша өлшем бірлігі (негізгі немесе қосымша)
15. Жиынтық саны
16. Келісімшарт валютасы
17. Келісімшарт валютасындағы жалпы құны
18. Есеп айырысу (валюталық) шоттарының нөмірлері, банктің атауы
19. Келісілді
20. Өтініш берушіден тегі, аты, әкесінің аты (оның бар) _______________ лауазымы _______________
21. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы – лицензиар _______________ тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) _______________ лауазымы _______________ күні _______________
22. Лицензияның ерекше шарттары
2-нысан
Өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың импортына арналған лицензия
1. № лицензия
2. Өтініш беруші (толық атауы, мекенжайы, телефоны, электрондық пошта мекенжайы, БСН / ЖСН)
3. Түпкілікті пайдаланушы (толық атауы, мекенжайы, телефоны, электрондық пошта мекенжайы, БСН / ЖСН)
4. Сатушы (толық атауы, елі, мекенжайы, телефоны, электрондық поштасының мекенжайы)
5. Шыққан елі
6. Қазақстан Республикасының мемлекеттік кіріс органы
7. Лицензияның қолданылу мерзімі
8. Лицензияны сұрату үшін негіздеме (шарт, келісімшарт, келісім немесе сыртқы сауда мәмілесіне қатысушылар арасындағы өзге де иеліктен шығару құжаты)
9. Өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың атауы және олардың пайдалану мақсаты
10. әкелу мақсаты
11. Тауардың ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша коды
12. Тауардың бақылау тізімдері бойынша коды
13. ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша өлшем бірлігі (негізгі немесе қосымша)
14. Жиынтық саны
15. Келісімшарт валютасы
16. Келісімшарт валютасындағы жалпы құны
17. Есеп айырысу (валюталық) шоттарының нөмірлері, банктің атауы
18. Келісілді
19. Өтініш берушіден тегі, аты, әкесінің аты (оның бар) _______________ лауазымы _______________

1. Лицензия №
2. Заявитель (полное наименование, адрес, телефон, адрес электронной почты, БИН / ИИН)
3. Изготовитель (полное наименование, страна, адрес, телефон, адрес электронной почты, БИН / ИИН (для резидента Республики Казахстан))
4. Покупатель (полное наименование, страна, адрес, телефон, адрес электронной почты)
5. Лицо осуществляющее ремонт/модернизацию/переработку/замену/ прием на возврат (полное наименование, страна, адрес, телефон, адрес электронной почты)
6. Конечный пользователь (полное наименование, страна, адрес, телефон, адрес электронной почты)
7. Орган государственных доходов Республики Казахстан
8. Срок действия лицензии
9. Основание для запроса лицензии (договор, контракт, соглашение или иной документ отчуждения между участниками внешнеторговой сделки)
10. Наименование продукции
11. Цель вывоза
12. Код товара по ТН ВЭД ЕАЭС
13. Код товара по контрольным спискам
14. Единица измерения по ТН ВЭД ЕАЭС (основная или дополнительная)
15. Суммарное количество
16. Валюта контракта
17. Общая стоимость в валюте контракта
18. Номера расчетных (валютных) счетов, наименование банка
19. Согласовано
20. От заявителя фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
_________________________
должность _______________
21. Государственный орган
Республики Казахстан – лицензиар
____________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________
должность _______________
дата _______________
22. Особые условия лицензии
Форма 2
Лицензия на импорт специфических товаров
1. Лицензия №
2. Заявитель (полное наименование, адрес, телефон, адрес электронной почты, БИН / ИИН)
3. Конечный пользователь (полное наименование, адрес, телефон, адрес электронной почты, БИН / ИИН)
4. Продавец (полное наименование, страна, адрес, телефон, адрес электронной почты)
5. Страна происхождения
6. Орган государственных доходов Республики Казахстан
7. Срок действия лицензии
8. Основание для запроса лицензии (договор, контракт, соглашение или иной документ отчуждения между участниками внешнеторговой сделки и дата подписания)
9. Наименование специфических товаров
10. Цель ввоза
11. Код товара по ТН ВЭД ЕАЭС
12. Код товара по контрольным спискам
13. Единица измерения по ТН ВЭД ЕАЭС (основная или дополнительная)
14. Суммарное количество
15. Валюта контракта
16. Общая стоимость в валюте контракта
17. Номера расчетных (валютных) счетов, наименование банка
18. Согласовано
19. От заявителя фамилия, имя, отчество
(при его наличии) _______________
должность _______________

Азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған 1-4-сыныпты бұйымдарды сақтауға рұқсаттың болуы
Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының, азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдардың айналымы салаларындағы рұқсаттардың және (немесе) оларға қосымшалардың нысандарын бекіту туралы "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 19 ақпандағы № 133 бұйрығына сәйкес аумақтық ішкі істер органы заңды тұлғаларға азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдарды сақтауға, атыс тирлері (атыс орындары) мен стендтерін ашуға және олардың жұмыс істеуіне, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16733 болып тіркелген) бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурс болып табылатын көрсетілетін қызметті алушының осы құжатының мәліметтерін көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады; Өнеркәсіптік жарылғыш және пиротехникалық заттар мен олар қолданылатын бұйымдарды сақтауға лицензиясы бар ұйымның азаматтық пиротехникалық заттар мен бұйымдарды оларды қолдана отырып сақтау шартын ұсынуына жол беріледі

Наличие разрешения на хранение гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением 1-4 классов
Копия разрешения на хранение гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением юридическим лицам, выданной территориальным органом внутренних дел в соответствии приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 февраля 2018 года № 133 "Об утверждении форм разрешений и (или) приложений к ним, в сферах оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением, на открытие и функционирование стрелковых тиров (стрельбищ) и стендов, а также о внесении изменений в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16733)
Сведения данного документа услугополучателя, являющийся государственным электронным информационным ресурсом, работник услугодателя получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства";
Допускается предоставление договора хранения гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением 4 класса организацией, имеющей лицензию на осуществление деятельности по разработке, производству, приобретению, реализации, хранению взрывчатых и пиротехнических (за исключением гражданских) веществ и изделий с их применением