"Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тұрғын үй жағдайларын жақсарту үшін біржолғы зейнетақы төлемдерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2021 жылғы 21 қаңтардағы № 24 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 2026 жылғы 13 қаңтардағы № 7 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 16 қаңтарда № 37851 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тұрғын үй жағдайларын жақсарту үшін біржолғы зейнетақы төлемдерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2021 жылғы 21 қаңтардағы № 24 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22100 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тұрғын үй жағдайларын жақсарту үшін біржолғы зейнетақы төлемдерін пайдалану қағидаларында:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Арнайы шот ашқаннан кейін өтініш берушінің ЭЦҚ-мен куәландыратын арнайы шоттың нөмірін, пайдалану мақсатын, қолжетімді сомасын көрсете отырып, тұрғын үй жағдайларын жақсарту үшін өтініш беруші біржолғы зейнетақы төлеміне арналған электрондық өтініштерді толтырады.";
6-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) тұрғын үйді сатып алуға (оның ішінде бір банктік қарыз шарты шеңберінде жөндеу жүргізуге) немесе жеке тұрғын үй салуға (нысаналы мақсаты жеке тұрғын үй құрылысы немесе жеке қосалқы шаруашылық болатын жер учаскесін сатып алуды қоса алғанда) тұрғын үй құрылыс жинақтары жүйесі бойынша алынған ипотекалық тұрғын үй негізгі борышы бойынша берешекті ішінара немесе толық өтеуге;";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Осы Қағидалардың 6-тармағының 3) тармақшасына сәйкес біржолғы зейнетақы төлемдерімен толықтырылған тұрғын үй құрылысы жинақтарына тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы шарты бойынша құқықтарды жұбайына (зайыбына) және (немесе) жақын туыстарына беруге жол беріледі.
Алушының жұбайының (зайыбының) және (немесе) жақын туыстарының өтініш берушінің біржолғы зейнетақы төлемдерімен толықтырылған тұрғын үй құрылыс жинақтарына тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы шартын одан әрі үшінші тұлғаларға беруіне жол берілмейді.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Растайтын құжаттар белгіленген мерзімде ұсынылмаған жағдайда, біржолғы зейнетақы төлемдерінің қаражаты өтінім берушінің БЖЗҚ-на қайтарылуға жатады.";

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 21 января 2021 года № 24 "Об утверждении Правил использования единовременных пенсионных выплат для улучшения жилищных условий в соответствии с законодательством Республики Казахстан"
Приказ и.о. Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 13 января 2026 года № 7. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 января 2026 года № 37851
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 21 января 2021 года № 24 "Об утверждении Правил использования единовременных пенсионных выплат для улучшения жилищных условий в соответствии с законодательством Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22100) следующие изменения и дополнение:
в Правилах использования единовременных пенсионных выплат для улучшения жилищных условий в соответствии с законодательством Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. После открытия специального счета заявитель заполняет электронное заявление на единовременную пенсионную выплату для улучшения жилищных условий с указанием номера специального счета, цели использования, доступной суммы, удостоверяемое ЭЦП заявителя.";
подпункт 4) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"4) частичного или полного погашения основного долга по ипотечному жилищному займу на приобретение жилища (в том числе для проведения ремонта в рамках одного договора банковского займа) или строительство индивидуального жилого дома (включая приобретение земельного участка с целевым назначением – индивидуальное жилищное строительство или личное подсобное хозяйство), полученного по системе жилищных строительных сбережений;";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Допускается уступка прав по договору о жилищных строительных сбережениях, пополненные единовременными пенсионными выплатами согласно подпункта 3) пункта 6 настоящих Правил, супругам и (или) близким родственникам.
Не допускается супругами и (или) близкими родственниками получателя дальнейшая уступка третьим лицам, прав по договору о жилищных строительных сбережениях, пополненный единовременными пенсионными выплатами заявителя.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25.В случае не предоставления подтверждающих документов в установленные сроки средства единовременных пенсионных выплат подлежат возврату в ЕНПФ заявителя.";

мынадай мазмұндағы 25-1-тармақпен толықтырылсын:
"25-1. Өтініш берушінің арнайы шотынан БЖЗҚ-ға біржолғы зейнетақы төлемінің сомасы қате аударылған жағдайда уәкілетті оператор ЭЦҚ-мен қол қойылған қате қайтарылған қаражатты оның жеке зейнетақы шотынан есептен шығаруға келісім алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей БЖЗҚ-ға өтініш берушінің осы келісімін қоса бере отырып, оның қате қайтарылған қаражатының жеке зейнетақы шотына аударылады.
БЖЗҚ хабарлама келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде уәкілетті операторға біржолғы зейнетақы төлемдерін қайтару туралы хабарламада көрсетілген, бірақ өтініш берушінің (алушының) жеке зейнетақы шотындағы қаражаттан аспайтын соманы кейін өтініш берушінің (алушының) уәкілетті операторда ашылған арнайы шотына есепке жатқызу үшін аударады.".
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармақтың төртінші абзацын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрінің
міндетін атқарушы
К. Кажкенов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу
жəне дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі

дополнить пунктом 25-1 следующего содержания:
"25-1. В случае ошибочного перечисления в ЕНПФ со специального счета заявителя суммы единовременной пенсионной выплаты уполномоченный оператор не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня получения согласия на списание с его индивидуального пенсионного счета ошибочно возвращенных средств направляет в ЕНПФ электронное уведомление с приложением данного согласия заявителя на списание с его индивидуального пенсионного счета ошибочно возвращенных средств.
ЕНПФ в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня поступления уведомления перечисляет уполномоченному оператору сумму, указанную в уведомлении о возврате единовременных пенсионных выплат, но не более имеющихся на индивидуальном пенсионном счете средств заявителя (получателя), для последующего зачисления на специальный счет заявителя (получателя), открытый у уполномоченного оператора.".
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзаца четвертого пункта 1, который вводится в действие с 1 января 2026 года.
исполняющий обязанности
Министра промышленности и строительства
Республики Казахстан
К. Кажкенов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
"СОГЛАСОВАН"
Национальный Банк
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан