"Неке (ерлі-зайыптылық) және некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу көрсеткіштерін есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2016 жылғы 28 қыркүйектегі № 219 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 2026 жылғы 12 қаңтардағы № 4 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 14 қаңтарда № 37846 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Неке (ерлі-зайыптылық) және некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу көрсеткіштерін есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2016 жылғы 28 қыркүйектегі № 219 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14380 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 5) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 5 қазандағы № 427 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі туралы ереженің 15-тармағы 34) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының 2020 жылғы 23 қазандағы № 9-нқ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы туралы ереженің 15-тармағы 20) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Неке (ерлі-зайыптылық) және некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу көрсеткіштерін есептеу әдістемесінде:
1, 2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Неке (ерлі-зайыптылық) және некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу көрсеткіштерін есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) халықаралық стандарттарға сәйкес қалыптастырылатын және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бекітілетін статистикалық әдіснамаға жатады.
2. Осы Әдістеме әкімшілік деректерді пайдалана отырып, неке (ерлі-зайыптылық) және некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу (бұдан әрі – некелесу мен ажырасу) көрсеткіштерін есептеу әдістерін айқындайды.
3. Осы Әдістеме Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы (бұдан әрі – Бюро) қызметкерлерінің және оның аумақтық бөлімшелерінің статистикалық қызметті жүзеге асыруы кезінде пайдалануына арналған.";
7 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 28 сентября 2016 года № 219 "Об утверждении Методики расчета показателей брака (супружества) и расторжения брака (супружества)"
Приказ Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 12 января 2026 года № 4. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 января 2026 года № 37846
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 28 сентября 2016 года № 219 "Об утверждении Методики расчета показателей брака (супружества) и расторжения брака (супружества)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14380) следующие изменения:
преамбулу указанного приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 5) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", с подпунктом 34) пункта 15 Положения об Агентстве по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5 октября 2020 года № 427 и с подпунктом 20) пункта 15 Положения о Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного приказом Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 9-нқ, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Методике расчета показателей брака (супружества) и расторжения брака (супружества), утвержденной указанным приказом:
пункты 1, 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"1. Методика расчета показателей брака (супружества) и расторжения брака (супружества) (далее – Методика) относится к статистической методологии, формируемой в соответствии с международными стандартами и утверждаемой в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной статистике".
2. Настоящая Методика определяет методы расчета показателей брака (супружества) и расторжения брака (супружества) (далее – брачность и разводимость, развод) с использованием административных данных.
3. Настоящая Методика предназначена для использования в статистической деятельности сотрудниками Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан (далее – Бюро) и его территориальными подразделениями.";
пункты 7 и 8 изложить в следующей редакции:

"7. Некелер мен ажырасулар туралы ақпарат көздері: азаматтық хал актілерін тіркеу органдарының актілік жазбалары және сотпен азаматтық хал актілерін тіркеу органдарына ұсынылатын неке бұзуды тіркеу туралы заңды күшіне енген сот шешімі жөніндегі мәліметтер.
8. Неке қию туралы актілерде қамтылған мәліметтердің ішінен статистикалық өңдеуде тіркеу күні мен орны, некеге тұрған әрбір адамның туған күні, жасы, азаматтығы, бұрынғы некелік жағдайы, ұлты, білім деңгейі, тұрақты тұратын жері пайдаланылады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Бюро ағымдағы статистика бойынша неке саны, некелесудің жалпы коэффициентін, жасы, неке жағдайы бойынша некелер санын, бірінші некеге тұрғандардың орта жасын, этносаралық некелерді қалыптастырады. Халық санағының қорытындысы бойынша неке жағдайы бойынша халық саны қалыптастырылады.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Бюро ағымдағы статистика бойынша бұрынғы ерлі-зайыптылардың жасына қарай ажырасулар, этносаралық ажырасулар, алғаш рет некеге тұрған ерлер мен әйелдердің ажырасу кезіндегі орташа жасы, сондай-ақ некенің ұзақтығы бойынша ажырасулар жөнінде деректерді қалыптастырады.".
2. Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Халық статистикасы департаменті Заң департаментімен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Халық статистикасы департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының құрылымдық және аумақтық бөлімшелеріне басшылыққа және жұмыста пайдалану үшін жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы басшысының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросының басшысы
М. Турлубаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі

"7. Источником информации о браках и разводах являются: актовые записи органов регистрации актов гражданского состояния и сведения о вступивших в законную силу решениях суда о расторжении брака, представляемые судом в органы регистрации актов гражданского состояния.
8. Из сведений, содержащихся в актах о заключении брака, в статистической разработке используются дата и место регистрации, для каждого из вступающих в брак: их дата рождения, возраст, гражданство, прежнее брачное состояние, национальность, уровень образования, место постоянного жительства.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Бюро по текущей статистике формирует число браков, общий коэффициент брачности, число браков по возрасту, по брачному состоянию, средний возраст мужчин и женщин вступивших в первый брак и межэтнические браки. По итогам переписи населения формируется статистическая информация по численности населения по состоянию в браке.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Бюро по текущей статистике формирует данные по числу разводов по возрасту бывших супругов, межэтническим разводам, среднему возрасту мужчин и женщин расторгнувших первый брак, а также по разводам по продолжительности брака.".
2. Департаменту статистики населения совместно с Юридическим департаментом Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Департаменту статистики населения Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан довести настоящий приказ до структурных и территориальных подразделений Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан для руководства и использования в работе.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Руководитель Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
М. Турлубаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан