Азаматтық қызметшілер болып табылатын және ауылдық жерде жұмыс істейтін денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру, білім беру, мәдениет, спорт және орман шаруашылығы саласындағы мамандар лауазымдарының тізбесін айқындау туралы" Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2016 жылғы 20 сәуірдегі № 118 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2025 жылғы 21 мамырдағы № 128 қаулысы. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2025 жылғы 26 мамырда № 9204-16 болып тіркелді
Шығыс Қазақстан облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Азаматтық қызметшілер болып табылатын және ауылдық жерде жұмыс істейтін денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру, білім беру, мәдениет және спорт және орман шаруашылығы саласындағы мамандар лауазымдарының тізбесін айқындау туралы" Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2016 жылғы 20 сәуірдегі № 118 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде нөмірі 4550 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген қаулыға 1, 2, 3, 4, 5, 5-1 - қосымшалар осы қаулыға 1, 2, 3, 4, 5, 6 - қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда баяндалсын.
2. Облыстың жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламаларды үйлестіру басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы қаулының Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы қаулыны ресми жариялағаннан кейін Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің интернет - ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Шығыс Қазақстан облысы әкімінің бірінші орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі
Шығыс Қазақстан облысы әкімі      Н. Сактаганов
"Келісілді"
Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының төрағасы
______________
2025 жылғы "___" _______
Д. Рыпаков
Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің
2025 жылғы 21 мамырдағы № 128
1 қосымша қаулысына
Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің
2016 жылғы "20" сәуірдегі №118
қаулысына 1 – қосымша
Азаматтық қызметшілер болып табылатын және ауылдық жерде жұмыс істейтін денсаулық сақтау саласындағы мамандар лауазымдарының тізбесі
1. Аудандық (қалалық) аурухананың; аудандық (қалалық) емхананың; медициналық-санитариялық алғашқы көмек орталығының басшысы; аудандық маңызы бар (облыстық маңызы бар қаланың) Мемлекеттік мекеменің және Мемлекеттік қазыналық кәсіпорын басшысының орынбасары; аудандық маңызы бар (облыстық маңызы бар қаланың) Мемлекеттік мекеменің және Мемлекеттік қазыналық кәсіпорынның клиникалық (жедел медициналық көмек көрсету бөлімшелерінің, күндізгі стационардың, емхананың) және параклиникалық бөлімшелерінің меңгерушілері; аудандық маңызы бар (облыстық маңызы бар қаланың) Мемлекеттік мекеменің және Мемлекеттік қазыналық кәсіпорынның бас бухгалтері;

О внесении изменений в постановление Восточно-Казахстанского областного акимата от 20 апреля 2016 года № 118 "Об определении перечня должностей специалистов в области здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры, спорта и лесного хозяйства, являющихся гражданскими служащими и работающих в сельской местности"
Постановление Восточно-Казахстанского областного акимата от 21 мая 2025 года № 128. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно-Казахстанской области 26 мая 2025 года № 9204-16
Восточно-Казахстанский областной акимат ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Восточно-Казахстанского областного акимата от 20 апреля 2016 года № 118 "Об определении перечня должностей специалистов в области здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры и спорта и лесного хозяйства, являющихся гражданскими служащими и работающих в сельской местности" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 4550) следующие изменения:
Приложения 1, 2, 3, 4, 5, 5-1 к указанному постановлению изложить в новой редакции, согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6 к настоящему постановлению.
2. Управлению координации занятости и социальных программ области в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в Департаменте юстиции Восточно - Казахстанской области;
2) размещение настоящего постановления на интернет - ресурсе Восточно-Казахстанского областного акимата после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на первого заместителя акима Восточно-Казахстанской области.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования
Аким Восточно-Казахстанской области Н. Сактаганов
"Согласовано"
Председатель Восточно-Казахстанского
областного маслихата
______________
"_____" _______2025 года
Д. Рыпаков
Приложение 1 к постановлению
Восточно-Казахстанского
областного акимата
от 21 мая 2025 года № 128
Приложение 1 к постановлению
Восточно-Казахстанского
областного акимата
от "20" апреля 2016 года
Перечень должностей специалистов в области здравоохранения являющихся гражданскими служащими и работающих в сельской местности
1. Руководитель: районной (городской) больницы; районной (городской) поликлиники; центра первичной медико-санитарной помощи; заместитель руководителя Государственного учреждения и Государственного казенного предприятия районного значения (города областного значения); заведующие клиническими (отделениями скорой медицинской помощи, дневным стационаром, поликлиникой) и параклиническими подразделениями Государственного учреждения и Государственного казенного предприятия районного значения (города областного значения); главный бухгалтер Государственного учреждения и Государственного казенного предприятия районного значения (города областного значения);

2. Аудандық маңызы бар (облыстық маңызы бар қаланың) Мемлекеттік мекеменің және Мемлекеттік қазыналық кәсіпорынның басшысының әкімшілік-шаруашылық бөлім және мейіргер ісі жөніндегі орынбасары; аудандық маңызы бар (облыстық маңызы бар қаланың) Мемлекеттік мекеменің және Мемлекеттік қазыналық кәсіпорынның бас бухгалтерінің орынбасары; аудандық маңызы бар (облыстық маңызы бар қаланың) Мемлекеттік мекеменің және Мемлекеттік қазыналық кәсіпорынның бас экономисі; аудандық маңызы бар (облыстық маңызы бар қаланың) Мемлекеттік мекеменің және Мемлекеттік қазыналық кәсіпорын бөлімшесінің, қызметінің, бөлімінің (оқу-қосалқы, медициналық статистика, ұйымдастырушылық-әдістемелік және статистикалық, ақпараттық-талдау, педагогикалық) басшылары; клиникалық (сәулелі диагностика, функционалдық диагностика, физиотерапия және емдік денешынықтыру, стоматология кабинеті немесе бөлімшесі) және параклиникалық бөлімшелерінің (зертханалардың) меңгерушілері; аудандық маңызы бар (облыстық маңызы бар қаланың) Мемлекеттік мекеменің және Мемлекеттік қазыналық кәсіпорын дәріханасының (дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету бөлімінің) меңгерушісі.
3. Біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты мамандар: барлық мамандықтағы дәрігерлер; біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты мамандар: барлық мамандықтағы дәрігерлер; біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты мамандар: барлық мамандықтағы дәрігерлер; біліктілігі жоғары деңгейдегі санаты жоқ мамандар: барлық мамандықтағы дәрігерлер, резидент-дәрігер; біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты мамандар: кеңейтілген практика мейіргері, провизор (фармацевт); біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты мамандар: кеңейтілген практика мейіргері, провизор (фармацевт); біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты мамандар: кеңейтілген практика мейіргері, провизор (фармацевт); біліктілігі жоғары деңгейдегі санаты жоқ мамандар: кеңейтілген практика мейіргері, провизор (фармацевт), денсаулық сақтау саласындағы сарапшы-маман, зертхана маманы, қоғамдық денсаулық сақтау маманы (эпидемиолог, статистик, әдіскер), инженер-медицина физигі, сәулелік жабдыққа қызмет көрсету жөніндегі инженер, инженер-радиохимик, әскери есепке алу және броньдау жөніндегі маман; бiлiктiлiгi орташа деңгейдегі жоғары санатты мамандар: фельдшер, акушер, зертханашы (медициналық), медициналық мейіргер, тiс дәрігері (дантист), тic технигі (тіс протездеу бөлімшесінің, кабинетінің зертханашысы), стоматолог-дәрігердің көмекшісі (стоматологтың ассистенті), рентген зертханашысы, фармацевт, стоматологиялық гигиенист, оптик және оптикометрист, емдік денешынықтыру жөніндегі нұсқаушы, диеталық мейіргер; бiлiктiлiгi орташа деңгейдегі бірінші санатты мамандар: фельдшер, акушер, зертханашы (медициналық), медициналық мейіргер, тiс дәрігері (дантист), тic технигі (тіс протездеу бөлімшесінің, кабинетінің зертханашысы), стоматолог-дәрігердің көмекшісі (стоматологтың ассистенті), рентген зертханашысы, фармацевт, стоматологиялық гигиенист, оптик және оптикометрист, емдік денешынықтыру жөніндегі нұсқаушы, диеталық мейіргер; бiлiктiлiгi орташа деңгейдегі екінші санатты мамандар: фельдшер, акушер, зертханашы (медициналық), медициналық мейіргер, тiс дәрігері (дантист), тic технигі (тіс протездеу бөлімшесінің, кабинетінің зертханашысы), стоматолог-дәрігердің көмекшісі (стоматологтың ассистенті), рентген зертханашысы, фармацевт, стоматологиялық гигиенист, оптик және оптикометрист, емдік денешынықтыру жөніндегі нұсқаушы, диеталық мейіргер; бiлiктiлiгi орташа деңгейдегі санаты жоқ мамандар: фельдшер, акушер, зертханашы (медициналық), мейіргер, тiс дәрігері (дантист), тic технигі (тіс протездеу бөлімшесінің, кабинетінің зертханашысы), стоматолог-дәрігердің көмекшісі (стоматологтың ассистенті), рентген зертханашысы, фармацевт, стоматологиялық гигиенист, оптик және оптикометрист, медициналық тіркеуші, емдік денешынықтыру жөніндегі нұсқаушы, техник-дозиметрист, диеталық мейіргер, нұсқаушы-дезинфектор, әскери есепке алу және брондау жөніндегі маман.

2. Заместитель руководителя по административно-хозяйственной части и сестринскому делу Государственного учреждения и Государственного казенного предприятия районного значения (города областного значения); заместитель главного бухгалтера Государственного учреждения и Государственного казенного предприятия районного значения (города областного значения); главный экономист Государственного учреждения и Государственного казенного предприятия районного значения (города областного значения); руководители отделения, службы, отдела (учебно-вспомогательного, медицинской статистики, организационно-методического и статистического, информационно-аналитического, педагогической), заведующие клиническими (отделением лучевой диагностики, функциональной диагностики, физиотерапии и лечебной физкультуры, стоматологического кабинета или отделения) и параклиническими (лабораторий) подразделениями Государственного учреждения и Государственного казенного предприятия районного значения (города областного значения); заведующий аптекой (отделом лекарственного обеспечения) Государственного учреждения и Государственного казенного предприятия районного значения (города областного значения).
3. Специалисты высшего уровня квалификации высшей категории: врачи всех специальностей; специалисты высшего уровня квалификации первой категории: врачи всех специальностей; специалисты высшего уровня квалификации второй категории: врачи всех специальностей; специалисты высшего уровня квалификации без категории: врачи всех специальностей, врач-резидент; специалисты высшего уровня квалификации высшей категории: cестра/брат медицинская(ий) расширенной практики, провизор (фармацевт); специалисты высшего уровня квалификации первой категории: cестра/брат медицинская(ий) расширенной практики, провизор фармацевт); специалисты высшего уровня квалификации второй категории: cестра/брат медицинская(ий) расширенной практики, провизор (фармацевт); специалисты высшего уровня квалификации без категории: сестра/брат медицинская(ий) расширенной практики, провизор (фармацевт), специалист-эксперт в здравоохранении, специалист лаборатории, специалист общественного здравоохранения (эпидемиолог, статистик, методист), инженер-медицинский физик, инженер по обслуживанию лучевого оборудования, инженер-радиохимик, специалист по воинскому учету и бронированию; специалисты среднего уровня квалификации высшей категории: фельдшер, акушер (ка), лаборант (медицинский), медицинская (ий) сестра (брат), зубной врач (дантист), зубной техник (лаборант зубопротезного отделения, кабинета), помощник врача-стоматолога (ассистент стоматолога), рентгенолаборант, фармацевт, гигиенист стоматологический, оптик и оптикометрист, инструктор по лечебной физкультуре, диетическая сестра; специалисты среднего уровня квалификации первой категории: фельдшер, акушер (ка), лаборант (медицинский), медицинская (ий) сестра (брат), зубной врач (дантист), зубной техник (лаборант зубопротезного отделения, кабинета), помощник врача-стоматолога (ассистент стоматолога), рентгенолаборант, фармацевт, гигиенист стоматологический, оптик и оптикометрист, инструктор по лечебной физкультуре, диетическая сестра; специалисты среднего уровня квалификации второй категории: фельдшер, акушер (ка), лаборант (медицинский), медицинская (ий) сестра (брат), зубной врач (дантист), зубной техник (лаборант зубопротезного отделения, кабинета), помощник врача-стоматолога (ассистент стоматолога), рентгенолаборант, фармацевт, гигиенист стоматологический, оптик и оптикометрист, инструктор по лечебной физкультуре, диетическая сестра; специалисты среднего уровня квалификации без категории: фельдшер, акушер (ка), лаборант (медицинский), медицинская (ий) сестра (брат), зубной врач (дантист), зубной техник (лаборант зубопротезного отделения, кабинета), помощник врача-стоматолога (ассистент стоматолога), рентгенолаборант, фармацевт, гигиенист стоматологический, оптик и оптикометрист, медицинский регистратор, инструктор по лечебной физкультуре, техник-дозиметрист, диетическая сестра, инструктор-дезинфектор, специалист по воинскому учету и бронированию.

4. Мемлекеттік мекеменің және Мемлекеттік қазыналық кәсіпорынның шаруашылық бөлімшелері: базаның, монша-кір жуу комбинатының, шеберхананың, спорт құрылысының, асхананың, өндірістің, арнаулы медициналық жабдықтау қоймасының басшылары (меңгерушілері); баспасөз хатшысы; біліктілігі жоғары деңгейдегі мамандар: бухгалтер, программист (АТ-маманы, жүйелік әкімші), барлық мамандықтағы инженер, менеджер, экономист, заңгер консультант, нұсқаушы, инспектор, мастер, әдіскер, механик, аудармашы, мұрағатшы, кітапханашы, биохимик, статистик, технолог, мемлекеттік сатып алулар жөніндегі маман, кадрлар жөніндегі инспектор; біліктілігі орташа деңгейдегі мамандар: бухгалтер, барлық мамандықтағы инженерлер, менеджер, экономист, заңгер консультант, нұсқаушы, инспектор, шебер, әдіскер, механик, аудармашы, мұрағатшы, кітапханашы, биохимик, статистик, программист (АТ-маманы, жүйелік әкімші), энергетик, барлық атаудағы техник; мемлекеттік мекемеге және қазыналық кәсіпорынға әкімшілік-шаруашылық қызмет көрсетумен айналысатын құрылымдық бөлімшенің: бюроның, гараждың, іс жүргізудің, сақтау камерасының, кеңсенің, жылыту қазандығының, жатақхананың, кір жуатын орынның, қойманың, шаруашылықтың, бөлімнің, сүт асханасының басшысы.
5. Техникалық орындаушылар: архивариус, ассистент, рұқсаттама бюросының кезекшісі, іс жүргізуші, кассир, комендант, көшіру көбейту машиналарының, байланыс жүйелерінің, компьютерлік техника (бағдарламалар), электрондық есептеу машиналарының, компьютерлік құрылғыларға қызмет көрсету жөніндегі операторы, күзетші, тәрбиешінің көмекшісі, хатшы, тіркеуші, кіші мейіргер, кезекші әкімші, массажист, диспетчер.
2 - қосымша қаулысына
Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің
2016 жылғы "20" сәуірдегі №118
қаулысына 2 - қосымша
Азаматтық қызметшілер болып табылатын және ауылдық жерде жұмыс істейтін әлеуметтік қамсыздандыру саласындағы мамандар лауазымдарының тізбесі
1. Аудандық мансап орталығы; жартылай стационарлық типтегі ұйымдар (күндізгі күтім бөлімшелері; аумақтық және оңалту орталықтары; арнайы әлеуметтік қызметтер көрсетуге арналған ұйымдар, қызмет алушылардың ұйымдағы ұзақ немесе уақытша (6 айға дейін) болу жағдайында); үйде қызмет көрсету ұйымдары (үйде әлеуметтік көмек көрсету бөлімшелері; қызмет алушылардың тұратын жерінде үйде қызмет көрсету жағдайында арнайы әлеуметтік қызметтер көрсетуге арналған ұйымдар); уақытша күтім ұйымдары (әлеуметтік бейімдеу орталықтары, түнгі күтім, соның ішінде адам саудасының құрбандары, тұрмыстық зорлық-зомбылықтың құрбандары, бас бостандығынан айырылған адамдар, пробация қызметінде есепте тұрғандар және т.б. үйлері) басшылары; аудандық маңызы бар мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекеме басшысының орынбасары; аудандық маңызы бар мансап орталығы секторының басшысы; аудандық маңызы бар ұйымның құрылымдық бөлімшесі болып табылатын жартылай стационарлық типтегі ұйым басшысының орынбасары; аудандық маңызы бар мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекеменің бас есепшісінің орынбасары; аудандық маңызы бар мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекеменің бас экономисті; аудандық маңызы бар мансап орталығы бөлімінің басшысы; аудандық маңызы бар ұйымның құрылымдық бөлімшесі болып табылатын үйде қызмет көрсету бөлімшесінің меңгерушісі.

4. Руководители (заведующие) хозяйственных подразделений Государственного учреждения и Государственного казенного предприятия: базой, банно-прачечным комбинатом, мастерской, спортивного сооружения, столовой, производством, складом специального медицинского снабжения; пресс-секретарь; специалисты высшего уровня квалификации: бухгалтер, программист (ИT-специалист, системный администратор), инженер всех специальностей, менеджер, экономист, юрисконсульт, инструктор, инспектор, мастер, методист, механик, переводчик, архивист, библиотекарь, биохимик, статистик, технолог, менеджер по государственным закупкам, инспектор по кадрам; специалисты среднего уровня квалификации: бухгалтер, инженеры всех специальностей, менеджер, экономист, юрисконсульт, инструктор, инспектор, мастер, методист, механик, переводчик, архивист, библиотекарь, биохимик, статистик, программист (ИT-специалист, системный администратор), энергетик, техник всех наименований; руководитель структурного подразделения, занятого административно-хозяйственным обслуживанием государственного учреждения и казенного предприятия: бюро, гаража, делопроизводством, камеры хранения, канцелярии, котельной, общежития, прачечной, склада, хозяйства, части, молочной кухни.
5. Технические исполнители: архивариус, ассистент, дежурный бюро пропусков, делопроизводитель, кассир, комендант, оператор: копировально-множительных машин, систем связи, компьютерной техники (программ), электронно-вычислительных машин, по обслуживанию компьютерных устройств, охранник, помощник воспитателя, секретарь, регистратор, младшая (ий) медицинская (ий) сестра (брат), дежурный администратор, массажист, диспетчер.
Приложение 2 к постановлению
Приложение 2 к постановлению
Восточно – Казахстанского
областного акимата
от "20" апреля 2016 года № 118
Перечень должностей специалистов в области социального обеспечения, являющихся гражданскими служащими и работающих в сельской местности
1. Руководитель: Карьерного центра районов; организации полустационарного типа (отделения дневного пребывания; территориальные и реабилитационные центры; организации, предназначенные для оказания специальных социальных услуг в условиях дневного длительного или временного (сроком до 6 месяцев) пребывания получателей услуг в организации); организации надомного обслуживания (отделения социальной помощи на дому; организации, предназначенные для оказания специальных социальных услуг в условиях оказания услуг на дому по месту жительства получателей услуг); организации временного пребывания (центров социальной адаптации, домов ночного пребывания для получателей услуг в том числе жертв торговлей людьми, жертв бытового насилия, лиц, освободившихся из мест лишения свободы и находящиеся на учете в службе пробации и др.); заместитель руководителя Государственного учреждения и Государственного коммунального учреждения районного значения; руководитель сектора Карьерного центра районного значения; заместитель руководителя организации полустационарного типа, являющийся структурным подразделением организации районного значения; заместитель главного бухгалтера Государственного учреждения и Государственного коммунального учреждения районного значения; главный экономист Государственного учреждения и Государственного коммунального учреждения районного значения; руководитель отдела Карьерного центра районного значения; заведующий отделением надомного обслуживания, являющийся структурным подразделением организации районного значения.
Здравоохранение:

2. Денсаулық сақтау: біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты мамандар: барлық мамандықтағы дәрігерлер; біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты мамандар: барлық мамандықтағы дәрігерлер; біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты мамандар: барлық мамандықтағы дәрігерлер; біліктілігі жоғары деңгейдегі санатсыз мамандар: барлық мамандықтағы дәрігерлер; біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты мамандар: медициналық мейіргер; біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты мамандар: медициналық мейіргер; біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты мамандар: медициналық мейіргер; біліктілігі жоғары деңгейдегі санатсыз мамандар: медициналық мейіргер; біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты мамандар: емдік дене шынықтыру инструкторы, фельдшер, акушер (ка), лаборант (медициналық), медициналық мейіргер; диета мейіргері; біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты мамандар мамандар: емдік дене шынықтыру инструкторы, фельдшер, акушер (ка), лаборант (медициналық), диета мейіргері, медициналық мейіргер; біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты мамандар: емдік дене шынықтыру инструкторы, фельдшер, акушер (ка), лаборант (медициналық), диета мейіргері, медициналық мейіргер; біліктілігі орта деңгейдегі санатсыз мамандар: фельдшер, акушер (ка), лаборант (медициналық), медициналық мейіргер, медициналық регистратор, фармацевт, емдік дене шынықтыру инструкторы, диета мейіргері.
3. Мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекеменің біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты маманы: жүзу инструкторы, еңбек терапиясы инструкторы, әлеуметтік жұмыс бойынша консультант, мансап орталығының әлеуметтік жұмыс бойынша консультанты, медициналық-әлеуметтік мекемелер (ұйымдар) әдіскері, әлеуметтік жұмыс маманы, еңбек мобильділігі орталығы мен мансап орталығының құрылымдық бөлімшесінің маманы, қарттар мен мүгедектерге күтім жасайтын әлеуметтік қызметкер, мүгедек балалар мен 18 жастан асқан психоневрологиялық аурулары бар мүгедектерге күтім жасайтын әлеуметтік қызметкер, мәдени ұйымдастырушы (көпшілік жұмыстарды ұйымдастырушы), музыкалық жетекші; мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекеменің біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты маманы: жүзу инструкторы, еңбек терапиясы инструкторы, әлеуметтік жұмыс бойынша консультант, мансап орталығының әлеуметтік жұмыс бойынша консультанты, әлеуметтік жұмыс маманы, еңбек мобильділігі орталығы мен мансап орталығының құрылымдық бөлімшесінің маманы, қарттар мен мүгедектерге күтім жасайтын әлеуметтік қызметкер, қарттар мен мүгедектерге күтім жасайтын әлеуметтік қызметкер, мүгедек балалар мен 18 жастан асқан психоневрологиялық аурулары бар мүгедектерге күтім жасайтын әлеуметтік қызметкер, мәдени ұйымдастырушы (көпшілік жұмыстарды ұйымдастырушы), музыкалық жетекші, инженер-программист (негізгі қызмет); мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекеменің біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты маманы: жүзу инструкторы, еңбек терапиясы инструкторы, әлеуметтік жұмыс бойынша консультант, мансап орталығының әлеуметтік жұмыс бойынша консультанты, әлеуметтік жұмыс маманы, еңбек мобильділігі орталығы мен мансап орталығының құрылымдық бөлімшесінің маманы, арнайы әлеуметтік қызметтерге қажеттілікті бағалау және анықтау бойынша әлеуметтік қызметкер, қарттар мен мүгедектерге күтім жасайтын әлеуметтік қызметкер, мүгедек балалар мен 18 жастан асқан психоневрологиялық аурулары бар мүгедектерге күтім жасайтын әлеуметтік қызметкер, мәдени ұйымдастырушы (көпшілік жұмыстарды ұйымдастырушы), музыкалық жетекші; мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекеменің біліктілігі жоғары деңгейдегі санатсыз маманы: жүзу инструкторы, еңбек терапиясы инструкторы, әлеуметтік жұмыс бойынша консультант, мансап орталығының әлеуметтік жұмыс бойынша консультанты, әлеуметтік жұмыс маманы, еңбек мобильділігі орталығы мен мансап орталығының құрылымдық бөлімшесінің маманы, арнайы әлеуметтік қызметтерге қажеттілікті бағалау және анықтау бойынша әлеуметтік қызметкер, қарттар мен мүгедектерге күтім жасайтын әлеуметтік қызметкер, мүгедек балалар мен 18 жастан асқан психоневрологиялық аурулары бар мүгедектерге күтім жасайтын әлеуметтік қызметкер, райттерапия (иппотерапия) бойынша инструктор-әдіскер, әлеуметтік жұмыс бойынша ассистент, медициналық-әлеуметтік сараптама бойынша медициналық тіркеуші, мәдени ұйымдастырушы (көпшілік жұмыстарды ұйымдастырушы), музыкалық жетекші; мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекеменің біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты маманы: жүзу инструкторы, еңбек терапиясы инструкторы, медициналық-әлеуметтік мекемелер (ұйымдар) бойынша әдіскер, әлеуметтік жұмыс бойынша консультант, мансап орталығының әлеуметтік жұмыс бойынша консультанты, әлеуметтік жұмыс маманы, еңбек мобильділігі орталығы мен мансап орталығының құрылымдық бөлімшесінің маманы, қарттар мен мүгедектерге күтім жасайтын әлеуметтік қызметкер, мүгедек балалар мен 18 жастан асқан психоневрологиялық аурулары бар мүгедектерге күтім жасайтын әлеуметтік қызметкер, емдік дене шынықтыру маманы, мәдени ұйымдастырушы (көпшілік жұмыстарды ұйымдастырушы), музыкалық жетекші; мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекеменің біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты маманы: жүзу инструкторы, еңбек терапиясы инструкторы, медициналық-әлеуметтік мекемелердің (ұйымдардың) әдіскері, әлеуметтік жұмыс бойынша консультант, әлеуметтік жұмыс бойынша маман, еңбек мобильділігі орталығы мен мансап орталығының құрылымдық бөлімшесінің маманы, қарттар мен мүгедектерге күтім жасайтын әлеуметтік қызметкер, мүгедек балалар мен 18 жастан асқан психоневрологиялық аурулары бар мүгедектерге күтім жасайтын әлеуметтік қызметкер, емдік дене шынықтыру маманы, мәдени ұйымдастырушы (көпшілік жұмыстарды ұйымдастырушы), музыкалық жетекші; мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекеменің біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты маманы: жүзу инструкторы, еңбек терапиясы инструкторы, медициналық-әлеуметтік мекемелердің (ұйымдардың) әдіскері, мансап орталығының әлеуметтік жұмыс бойынша консультанты, әлеуметтік жұмыс бойынша маман, еңбек мобильділігі орталығы мен мансап орталығының құрылымдық бөлімшесінің маманы, зейнетақы мен жәрдемақы төлеу ұйымының маманы, қарттар мен мүгедектерге күтім жасайтын әлеуметтік қызметкер, мүгедек балалар мен 18 жастан асқан психоневрологиялық аурулары бар мүгедектерге күтім жасайтын әлеуметтік қызметкер, емдік дене шынықтыру маманы, мәдени ұйымдастырушы (көпшілік жұмыстарды ұйымдастырушы), музыкалық жетекші; мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекеменің біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатсыз маманы: жүзу инструкторы, еңбек терапиясы инструкторы, медициналық-әлеуметтік мекемелердің (ұйымдардың) әдіскері, кәсіптік орталықтың әлеуметтік жұмыс бойынша кеңесшісі, әлеуметтік жұмыс бойынша маман, еңбек мобильділігі орталығы мен мансап орталығының құрылымдық бөлімшесінің маманы, зейнетақы мен жәрдемақы төлеу ұйымының маманы, қарттар мен мүгедектерге күтім жасайтын әлеуметтік қызметкер, мүгедек балалар мен 18 жастан асқан психоневрологиялық аурулары бар мүгедектерге күтім жасайтын әлеуметтік қызметкер, рефлексотерапия (иппотерапия) бойынша инструктор-әдіскер, әлеуметтік жұмыс бойынша ассистент, механик-протезист, емдік дене шынықтыру маманы, медициналық-әлеуметтік сараптама бойынша медициналық тіркеуші, мәдени ұйымдастырушы (көпшілік жұмыс ұйымдастырушысы), музыкалық жетекші.

2. Специалисты высшего уровня квалификации высшей категории: врачи всех специальностей; специалисты высшего уровня квалификации первой категории: врачи всех специальностей; специалисты высшего уровня квалификации второй категории: врачи всех специальностей; специалисты высшего уровня квалификации без категории: врачи всех специальностей; специалисты высшего уровня квалификации высшей категории: медицинская (ий) сестра (брат); специалисты высшего уровня квалификации первой категории: медицинская (ий) сестра (брат); специалисты высшего уровня квалификации второй категории: медицинская (ий) сестра (брат); специалисты высшего уровня квалификации без категории: медицинская (ий) сестра (брат); специалисты среднего уровня квалификации высшей категории: инструктор по лечебной физкультуре, фельдшер, акушер (ка), лаборант (медицинский), медицинская (ий) сестра (брат), диетическая сестра; специалисты среднего уровня квалификации первой категории: инструктор по лечебной физкультуре, фельдшер, акушер (ка), лаборант (медицинский), диетическая сестра, медицинская (ий) сестра (брат); специалисты среднего уровня квалификации второй категории: инструктор по лечебной физкультуре, фельдшер, акушер (ка), лаборант (медицинский), диетическая сестра, медицинская (ий) сестра (брат); специалисты среднего уровня квалификации без категории: фельдшер, акушер (ка), лаборант (медицинский), медицинская (ий) сестра (брат), медицинский регистратор, фармацевт, инструктор по лечебной физкультуре, диетическая сестра.
3. Специалист высшего уровня квалификации Государственного учреждения и Государственного коммунального учреждения высшей категории: инструктор по плаванию, инструктор по трудотерапии, консультант по социальной работе, консультант по социальной работе Карьерного центра, методист медико-социальных учреждений (организаций), специалист по социальной работе, специалист структурного подразделения центра трудовой мобильности и Карьерного центра, социальный работник по уходу за престарелыми и лицами с инвалидностью, социальный работник по уходу за детьми с инвалидностью и лицами с инвалидностью старше 18 лет с психоневрологическими заболеваниями, культорганизатор (организатор по массовой работе), музыкальный руководитель; специалист высшего уровня квалификации Государственного учреждения и Государственного коммунального учреждения первой категории: инструктор по плаванию, инструктор по трудотерапии, консультант по социальной работе, консультант по социальной работе Карьерного центра, специалист по социальной работе, специалист структурного подразделения центра трудовой мобильности и Карьерного центра, социальный работник по уходу за престарелыми и лицами с инвалидностью, социальный работник по уходу за детьми с инвалидностью и лицами с инвалидностью старше 18 лет с психоневрологическими заболеваниями, культорганизатор (организатор по массовой работе), музыкальный руководитель, инженер-программист (основная служба); специалист высшего уровня квалификации Государственного учреждения и Государственного коммунального учреждения второй категории: инструктор по плаванию, инструктор по трудотерапии, консультант по социальной работе, консультант по социальной работе Карьерного центра, специалист по социальной работе, специалист структурного подразделения Центра трудовой мобильности и Карьерного центра, социальный работник по оценке и определению потребности в специальных социальных услугах, социальный работник по уходу за престарелыми и лицами с инвалидностью, социальный работник по уходу за детьми с инвалидностью и лицами с инвалидностью старше 18 лет с психоневрологическими заболеваниями, культорганизатор (организатор по массовой работе), музыкальный руководитель; специалист высшего уровня квалификации Государственного учреждения и Государственного коммунального учреждения без категории: инструктор по плаванию, инструктор по трудотерапии, консультант по социальной работе, консультант по социальной работе Карьерного центра, специалист по социальной работе, специалист структурного подразделения Центра трудовой мобильности и Карьерного центра, социальный работник по оценке и определению потребности в специальных социальных услугах, социальный работник по уходу за престарелыми и лицами с инвалидностью, социальный работник по уходу за детьми с инвалидностью и лицами с инвалидностью старше 18 лет с психоневрологическими заболеваниями, инструктор- методист по райттерапии (иппотерапии), ассистент по социальной работе, медицинский регистратор медико-социальной экспертизы, культорганизатор (организатор по массовой работе), музыкальный руководитель; специалист среднего уровня квалификации Государственного учреждения и Государственного коммунального учреждения высшей категории: инструктор по плаванию, инструктор по трудотерапии, методист медико-социальных учреждений (организаций), консультант по социальной работе Карьерного центра, специалист по социальной работе, специалист структурного подразделения Центра трудовой мобильности и Карьерного центра, социальный работник по уходу за престарелыми и лицами с инвалидностью, социальный работник по уходу за детьми с инвалидностью и лицами с инвалидностью старше 18 лет с психоневрологическими заболеваниями, специалист по лечебной физической культуре, культорганизатор (организатор по массовой работе), музыкальный руководитель; специалист среднего уровня квалификации Государственного учреждения и Государственного коммунального учреждения первой категории: инструктор по плаванию, инструктор по трудотерапии, методист медико-социальных учреждений (организаций), консультант по социальной работе Карьерного центра, специалист по социальной работе, специалист структурного подразделения Центра трудовой мобильности и Карьерного центра, социальный работник по уходу за престарелыми и лицами с инвалидностью, социальный работник по уходу за детьми с инвалидностью и лицами с инвалидностью старше 18 лет с психоневрологическими заболеваниями, специалист по лечебной физической культуре, культорганизатор (организатор по массовой работе), музыкальный руководитель; специалист среднего уровня квалификации Государственного учреждения и Государственного коммунального учреждения второй категории: инструктор по плаванию, инструктор по трудотерапии, методист медико-социальных учреждений (организаций), консультант по социальной работе Карьерного центра, специалист по социальной работе, специалист структурного подразделения Центра трудовой мобильности и Карьерного центра, специалист организации по выплате пенсий и пособий, социальный работник по уходу за престарелыми и лицами с инвалидностью, социальный работник по уходу за детьми с инвалидностью и лицами с инвалидностью старше 18 лет с психоневрологическими заболеваниями, специалист по лечебной физической культуре, культорганизатор (организатор по массовой работе), музыкальный руководитель; специалист среднего уровня квалификации Государственного учреждения и Государственного коммунального учреждения без категории: инструктор по плаванию, инструктор по трудотерапии, методист медико-социальных учреждений (организаций), консультант по социальной работе Карьерного центра, специалист по социальной работе, специалист структурного подразделения Центра трудовой мобильности и Карьерного центра, социальный работник по уходу за престарелыми и лицами с инвалидностью, социальный работник по уходу за детьми с инвалидность и лицами с инвалидностью старше 18 лет с психоневрологическими заболеваниями, инструктор-методист по райттерапии (иппотерапии), ассистент по социальной работе, механик-протезист, специалист по лечебной физической культуре, медицинский регистратор медико-социальной экспертизы, культорганизатор (организатор по массовой работе), музыкальный руководитель.

4. Басшы (бөлім меңгерушісі): мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорынның шаруашылық бөлімшесі, дәріхана, асхана, шеберхана; біліктілігі жоғары деңгейдегі мамандар: архивариус, есепші, барлық мамандықтар бойынша инженер, мемлекеттік сатып алулар менеджері, менеджер, экономист, заңгер, кеңесші, программист, аудармашы, инспектор, кадр инспекторы, инструктор, энергетик, кітапханашы, инженер ҚТ, кадрлар бойынша маман, статист, референт; біліктілігі орта деңгейдегі мамандар: архивариус, есепші, барлық мамандықтар бойынша инженер, мемлекеттік сатып алулар менеджері, экономист, заңгер, программист, аудармашы, инспектор, инструктор, энергетик, кітапханашы, мәдениеттанушы, кадр инспекторы, барлық техника атаулары, статист, референт; мемлекеттік мекеме және қазыналық кәсіпорынның әкімшілік-шаруашылық қызмет көрсету: гараж, іс жүргізуші, кеңсе, қазандық, кір жуу орны, қойма, шаруашылық, көкөніс сақтау орындары құрылымдық бөлімшелерінің басшысы.
5. Техникалық орындаушылар: архивариус, ассистент, кезекші әкімші, өткізу бюросының кезекшісі, іс жүргізуші, диспетчер, кассир, комендант, көшіру-көбейту машиналары, қауіпсіздік қызметі, компьютерлік құрылғыларға қызмет көрсету, диспетчерлік қызмет бойынша әкімші, күзетші, құжат жасаушы, кіші мейіргер көмекшісі (мейіргер көмекшісі), тәрбиеші көмекші; тіркеуші, хатшы, хатшы-машинист, мансап орталығының ассистенті.
3 - қосымша қаулысына
Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің
2016 жылғы "20" сәуірдегі №118
қаулысына 3 - қосымша
Азаматтық қызметшілер болып табылатын және ауылдық жерде жұмыс істейтін білім беру саласындағы мамандар лауазымдарының тізбесі
1. Облыстық маңызы бар мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекеме басшысы; облыстық маңызы бар мемлекеттік мекеме және мемлекеттік коммуналдық мекеме басшысының орынбасары; облыстық маңызы бар мемлекеттік мекеме және мемлекеттік коммуналдық мекеменің, әдістемелік, психологиялық-медициналық-педагогикалық консультация кабинетінің (орталығы) басшысы; аудандық маңызы бар мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекеменің басшысы; аудандық маңызы бар мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекеме басшысының орынбасары; аудандық маңызы бар мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекеме: шағын жинақталған мектептің, мектепке дейінгі білім беру ұйымының, әдістемелік кабинеттің (орталық), психологиялық-медициналық-педагогикалық консультация кабинеттерінің басшысы; аудандық маңызы бар мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекеме: шағын жинақталған мектеп басшысының орынбасары; облыстық маңызы бар мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекеменің бас бухгалтері, облыстық маңызы бар мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекеме директорының (басшысының) әкімшілік – шаруашылық бөлім жөніндегі орынбасары; облыстық маңызы бар мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекеме филиалының басшысы; облыстық маңызы бар мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекеменің бас бухгалтерінің орынбасары, облыстық мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекеменің бас экономисті; облыстық маңызы бар орталықтандырылған бухгалтерияның бас бухгалтері; облыстық маңызы бар мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекеменің бас бухгалтері, психологиялық-медициналық-педагогикалық консультация кабинеттерінің бас бухгалтері; облыстық маңызы бар мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекеме: психологиялық-медициналық-педагогикалық консультация кабинеті басшысының әкімшілік-шаруашылық бөлім жөніндегі орынбасары; аудандық маңызы бар мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекеме, облыстық маңызы бар мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекеменің бас бухгалтері; аудандық маңызы бар мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекеме, облыстық маңызы бар қала мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекеме басшысының әкімшілік- шаруашылық бөлімі жөніндегі орынбасары; облыстық маңызы бар орталықтандырылған бухгалтерияның бас экономисі; облыстық маңызы бар мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекеменің бас инженері; облыстық маңызы бар мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекеменің оқыту бөлігінің басшысы (меңгерушісі); облыстық маңызы бар мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекеме, оқыту бөлігінің басшысы (меңгерушісі) орынбасары; аудандық маңызы бар, облыстық маңызы бар мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекемесінің: мектепке дейінгі ұйым басшысының әкімшілік-шаруашылық бөлім жөніндегі орынбасары; аудандық маңызы бар, облыстық маңызы бар мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекеме бас бухгалтерінің орынбасары; аудандық, облыстық маңызы бар қала орталықтандырылған бухгалтерияның бас бухгалтері; аудандық, облыстық маңызы бар қала орталықтандырылған бухгалтерияның бас экономисі; орталықтың басшысының (меңгерушісінің, директорының) орынбасары; облыстық маңызы бар мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекеме бөлімшесінің, кітапханасының басшысы (меңгерушісі); облыстық маңызы бар мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекеме қызметі, бөлімінің, зертханасының басшысы (меңгерушісі); облыстық маңызы бар мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекеме, бөлімнің, кітапхана басшысының (меңгерушісінің) орынбасары; аудандық маңызы бар мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекеменің кітапхана басшысы (меңгерушісі); аудандық маңызы бар мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекеменің бөлім басшысы; аудандық маңызы бар мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекеме секторының басшысы.

4. Руководитель (заведующий): хозяйственным подразделением Государственного учреждения и Государственного коммунального казенного предприятия , аптекой, столовой, мастерской; специалисты высшего уровня квалификации: архивист, бухгалтер, инженер всех специальностей, менеджер по государственным закупкам, менеджер, экономист, юрист, юрисконсульт, программист, переводчик, инспектор, инспектор по кадрам, инструктор, энергетик, библиотекарь, инженер ТБ, специалист по кадрам, статистик, референт; специалисты среднего уровня квалификации: архивист, бухгалтер, инженер всех специальностей, менеджер по государственным закупкам, экономист, юрисконсульт, программист, переводчик, инспектор, инструктор, энергетик, библиотекарь, культуролог, инспектор по кадрам, техники всех наименований, статистик, референт; руководитель структурного подразделения, занятого административно-хозяйственным обслуживанием государственного учреждения и казенного предприятия: гаража, делопроизводством, канцелярии, котельной, прачечной, склада, хозяйства, овощехранилища.
5. Технические исполнители: архивариус, ассистент, дежурный администратор, дежурный бюро пропусков, делопроизводитель, диспетчер, кассир, комендант, администратор, копировально-множительных машин, службы безопасности, по обслуживанию компьютерных устройств, диспетчерской службы, охранник, паспортист, помощник: младшей (его) медицинской (ого) сестры (брата) (помощник медсестры), воспитателя; регистратор, секретарь, секретарь-машинист, ассистент Карьерного центра.
Приложение 3 к постановлению
Приложение 3 к постановлению
Восточно – Казахстанского
областного акимата
от "20" апреля 2016 года № 118
Перечень должностей специалистов в области образования, являющихся гражданскими служащими и работающих в сельской местности
1. Руководитель Государственного учреждения и Государственного коммунального учреждения областного значения; заместитель руководителя Государственного учреждения и Государственного коммунального учреждения областного значения; руководитель Государственного учреждения и Государственного коммунального учреждения областного значения, методического кабинета (центра), психолого-медико-педагогической консультации; руководитель Государственного учреждения и Государственного коммунального учреждения районного значения; заместитель руководителя Государственного учреждения и Государственного коммунального учреждения районного значения; руководитель Государственного учреждения и Государственного коммунального учреждения районного значения: малокомплектной школы, дошкольной организаций образования, методического кабинета (центра), кабинета психолого-педагогической коррекции; заместитель руководителя Государственного учреждения и Государственного коммунального учреждения районного значения: малокомплектной школы; главный бухгалтер Государственного учреждения и Государственного коммунального учреждения областного значения; заместитель директора (руководителя) по административно-хозяйственной части Государственного учреждения и Государственного коммунального учреждения областного значения; руководитель филиала Государственного учреждения и Государственного коммунального учреждения областного значения; заместитель главного бухгалтера Государственного учреждения и Государственного коммунального учреждения областного значения; главный экономист Государственного учреждения и Государственного коммунального учреждения областного значения; главный бухгалтер централизованной бухгалтерии областного значения; главный бухгалтер Государственного учреждения и Государственного коммунального учреждения областного значения, психолого-медико-педагогической консультации; заместитель руководителя по административно-хозяйственной части Государственного учреждения и Государственного коммунального учреждения областного значения психолого-медико-педагогической консультации; главный бухгалтер Государственного учреждения и Государственного коммунального учреждения районного значения; заместитель руководителя административно-хозяйственной части Государственного учреждения и Государственного коммунального учреждения районного значения; главный экономист централизованной бухгалтерии областного значения; главный инженер Государственного учреждения и Государственного коммунального учреждения областного значения; руководитель (заведующий) отделения учебной части Государственного учреждения и Государственного коммунального учреждения областного значения; заместитель руководителя (заведующего) учебной части Государственного учреждения и Государственного коммунального учреждения областного значения; заместитель руководителя по административно-хозяйственной части Государственного учреждения и Государственного коммунального учреждения районного значения: дошкольной организаций; заместитель главного бухгалтера Государственного учреждения и Государственного коммунального учреждения районного значения; главный бухгалтер централизованной бухгалтерии районного значения; главный экономист централизованной бухгалтерии районного значения; заместитель руководителя (заведующего, директора) центра; заведующий (руководитель) отделения, библиотеки Государственного учреждения и Государственного коммунального учреждения областного значения; руководитель (заведующий) службы, отдела, лаборатории Государственного учреждения и Государственного коммунального учреждения областного значения; заместитель руководителя (заведующего) отделения, библиотеки Государственного учреждения и Государственного коммунального учреждения областного значения; руководитель (заведующий) библиотеки, Государственного учреждения и Государственного коммунального учреждения районного значения; руководитель отдела Государственного учреждения и Государственного коммунального учреждения районного значения; руководитель сектора Государственного учреждения и Государственного коммунального учреждения районного значения.

2. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі ұйымның оқытушысы, оның ішінде бастапқы әскери даярлықты ұйымдастырушы оқытушы; техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі ұйымның, әдістемелік кабинеттің (орталықтың) әдіскері; техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі ұйымның оқытушы-шебері; біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты мамандар: мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, арнайы (түзету) және мамандандырылған білім беру ұйымдарының барлық мамандық мұғалімдері, оның ішінде мұғалім-дефектолог (олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог), мұғалім-логопед, бастапқы әскери даярлықты ұйымдастырушы оқытушы, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының өндіріске үйрету шебері, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының педагог-психологі; біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты мамандар: мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, арнайы (түзету) және мамандандырылған білім беру ұйымдарының барлық мамандық мұғалімдері, оның ішінде мұғалім-дефектолог (олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог), мұғалім-логопед, бастапқы әскери даярлықты ұйымдастырушы оқытушы, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының өндіріске үйрету шебері, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының педагог-психологы; біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты мамандар: мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, арнайы (түзету) және мамандандырылған білім беру ұйымдарының барлық мамандық мұғалімдері, оның ішінде мұғалім-дефектолог (олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог), мұғалім-логопед, бастапқы әскери даярлықты ұйымдастырушы оқытушы, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының өндіріске үйрету шебері, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының педагог-психологі; біліктілігі жоғары деңгейдегі санаты жоқ мамандар: мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, арнайы (түзету) және мамандандырылған білім беру ұйымдарының барлық мамандық мұғалімдері, оның ішінде мұғалім-дефектолог (олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог), мұғалім-логопед, бастапқы әскери даярлықты ұйымдастырушы оқытушы, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының өндіріске үйрету шебері, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының педагог-психологі; біліктілігі орташа деңгейдегі жоғары санатты мамандар: мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, арнайы (түзету) және мамандандырылған білім беру ұйымдарының барлық мамандық мұғалімдері, аккомпаниатор (сүйемелдеуші) (негізгі қызметтердің), концертмейстер (негізгі қызметтердің), бастапқы әскери даярлықты ұйымдастырушы оқытушы, тәлімгер, тәрбиелеуші, тәрбиелеуші-ана, әдіскер (негізгі қызметтердің), жүзу бойынша нұсқаушы (негізгі қызметтердің), дене шынықтыру жетекшісі (негізгі қызметтердің), музыкалық жетекші (негізгі қызметтердің), қосымша білім беретін педагог, ұйымдастырушы педагог, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының өндіріске үйрету шебері, зертханашы; біліктілігі орташа деңгейдегі бірінші санатты мамандар: мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, арнайы (түзету) және мамандандырылған білім беру ұйымдарының барлық мамандық мұғалімдері, аккомпаниатор (сүйемелдеуші) (негізгі қызметтердің), концертмейстер (негізгі қызметтердің), бастапқы әскери даярлықты ұйымдастырушы оқытушы, тәлімгер, тәрбиелеуші, тәрбиелеуші-ана, әдіскер (негізгі қызметтердің), жүзу бойынша нұсқаушы (негізгі қызметтердің), дене шынықтыру жетекшісі (негізгі қызметтердің), музыкалық жетекші (негізгі қызметтердің), қосымша білім беретін педагог, ұйымдастырушы педагог, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының өндіріске үйрету шебері, зертханашы; біліктілігі орташа деңгейдегі екінші санатты мамандар: мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, арнайы (түзету) және мамандандырылған білім беру ұйымдарының барлық мамандық мұғалімдері, аккомпониатор (сүйемелдеуші) (негізгі қызметтердің), концертмейстер (негізгі қызметтердің), бастапқы әскери даярлықты ұйымдастырушы оқытушы, тәлімгер, тәрбиелеуші, тәрбиелеуші-ана, әдіскер (негізгі қызметтердің), жүзу бойынша нұсқаушы (негізгі қызметтердің), дене шынықтыру жетекшісі (негізгі қызметтердің), музыкалық жетекші (негізгі қызметтердің), қосымша білім беретін педагог, ұйымдастырушы педагог, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының өндіріске үйрету шебері, зертханашы; біліктілігі орташа деңгейдегі санаты жоқ мамандар: мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, арнайы (түзету) және мамандандырылған білім беру ұйымдарының барлық мамандық мұғалімдері, аккомпаниатор (сүйемелдеуші) (негізгі қызметтердің), концертмейстер (негізгі қызметтердің), бастапқы әскери даярлықты ұйымдастырушы оқытушы, тәлімгер, тәрбиелеуші, тәрбиелеуші-ана, әдіскер (негізгі қызметтердің), жүзу бойынша нұсқаушы (негізгі қызметтердің), дене шынықтыру жетекшісі (негізгі қызметтердің), музыкалық жетекші (негізгі қызметтердің), қосымша білім беретін педагог, ұйымдастырушы педагог, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының өндіріске үйрету шебері, зертханашы, хореограф (негізгі қызметтердің), жаттықтырушы-оқытушы;
Денсаулық сақтау:

2. Преподаватель организации технического и профессионального, послесреднего образования, в том числе преподаватель-организатор начальной военной подготовки; методист организации технического и профессионального, послесреднего образования, методического кабинета (центра); мастер-преподаватель организации технического и профессионального, послесреднего образования. Специалисты высшего уровня квалификации высшей категории: учителя всех специальностей организаций дошкольного, начального, основного среднего, общего среднего образования, специальных (коррекционных) и специализированных организаций образования, в том числе учитель-дефектолог (олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог), учитель-логопед, преподаватель-организатор начальной военной подготовки, мастер производственного обучения организаций технического и профессионального, послесреднего образования, педагог-психолог организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования; специалисты высшего уровня квалификации первой категории: учителя всех специальностей организаций дошкольного, начального, основного среднего, общего среднего образования, специальных (коррекционных) и специализированных организаций образования, в том числе учитель-дефектолог (олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог), учитель-логопед, преподаватель-организатор начальной военной подготовки, мастер производственного обучения организаций технического и профессионального, послесреднего образования, педагог-психолог организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования; специалисты высшего уровня квалификации второй категории: учителя всех специальностей организаций дошкольного, начального, основного среднего, общего среднего образования, специальных (коррекционных) и специализированных организаций образования, в том числе учитель-дефектолог (олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог), учитель-логопед, преподаватель-организатор начальной военной подготовки, мастер производственного обучения организаций технического и профессионального, послесреднего образования, педагог-психолог организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования; специалисты высшего уровня квалификации без категории: учителя всех специальностей организаций дошкольного, начального, основного среднего, общего среднего образования, специальных (коррекционных) и специализированных организаций образования, в том числе учитель-дефектолог (олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог), учитель-логопед, преподаватель-организатор начальной военной подготовки, мастер производственного обучения организаций технического и профессионального, послесреднего образования, педагог-психолог организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования; специалисты высшего уровня квалификации высшей категории: аккомпаниатор (основных служб), концертмейстер (основных служб), вожатый, воспитатель, мать-воспитатель, методист (основных служб), инструктор по плаванию (основных служб), инструктор по физкультуре (основных служб), музыкальный руководитель (основных служб), педагог дополнительного образования, педагог-организатор, педагог-психолог, социальный педагог, лаборант, логопед, психолог; специалисты высшего уровня квалификации первой категории: аккомпаниатор (основных служб), концертмейстер (основных служб), вожатый, воспитатель, мать-воспитатель, методист (основных служб), инструктор по плаванию (основных служб), инструктор по физкультуре (основных служб), музыкальный руководитель (основных служб), педагог дополнительного образования, педагог-организатор, педагог-психолог, социальный педагог, лаборант, логопед, психолог; специалисты высшего уровня квалификации второй категории: аккомпаниатор (основных служб), концертмейстер (основных служб), вожатый, воспитатель, мать-воспитатель, методист (основных служб), инструктор по плаванию (основных служб), инструктор по физкультуре (основных служб), музыкальный руководитель (основных служб), педагог дополнительного образования, педагог-организатор, педагог-психолог, социальный педагог, лаборант, логопед, психолог; специалисты высшего уровня квалификации без категории: аккомпаниатор (основных служб), концертмейстер (основных служб), вожатый, воспитатель, мать-воспитатель, методист (основных служб), инструктор по плаванию (основных служб), инструктор по физкультуре (основных служб), музыкальный руководитель (основных служб), педагог дополнительного образования, педагог-организатор, педагог-психолог, социальный педагог, лаборант, хореограф (основных служб), тренер-преподаватель, логопед, психолог, тренер Центра уровневых программ; специалисты среднего уровня квалификации высшей категории: учителя всех специальностей организаций дошкольного, начального, основного среднего, общего среднего образования, специальных (коррекционных) и специализированных организаций образования, аккомпаниатор (основных служб), концертмейстер (основных служб), преподаватель-организатор начальной военной подготовки, вожатый, воспитатель, мать-воспитатель, методист (основных служб), инструктор по плаванию (основных служб), инструктор по физкультуре (основных служб), музыкальный руководитель (основных служб), педагог дополнительного образования, педагог-организатор, мастер производственного обучения организаций технического и профессионального, послесреднего образования, лаборант; специалисты среднего уровня квалификации первой категории: учителя всех специальностей организаций дошкольного, начального, основного среднего, общего среднего образования, специальных (коррекционных) и специализированных организаций образования, аккомпаниатор (основных служб), концертмейстер (основных служб), преподаватель-организатор начальной военной подготовки, вожатый, воспитатель, мать-воспитатель, методист (основных служб), инструктор по плаванию (основных служб), инструктор по физкультуре (основных служб), музыкальный руководитель (основных служб), педагог дополнительного образования, педагог-организатор, мастер производственного обучения организаций технического и профессионального, послесреднего образования, лаборант; специалисты среднего уровня квалификации второй категории: учителя всех специальностей организаций дошкольного, начального, основного среднего, общего среднего образования, специальных (коррекционных) и специализированных организаций образования; аккомпаниатор (основных служб), концертмейстер (основных служб), преподаватель-организатор начальной военной подготовки, вожатый, воспитатель, мать-воспитатель, методист (основных служб), инструктор по плаванию (основных служб), инструктор по физкультуре (основных служб), музыкальный руководитель (основных служб), педагог дополнительного образования, педагог-организатор, мастер производственного обучения организаций технического и профессионального, послесреднего образования, лаборант; специалисты среднего уровня квалификации без категории: учителя всех специальностей организаций дошкольного, начального, основного среднего, общего среднего образования, специальных (коррекционных) и специализированных организаций образования, аккомпаниатор (основных служб), концертмейстер (основных служб), преподаватель-организатор начальной военной подготовки, вожатый, воспитатель, мать-воспитатель, методист (основных служб), инструктор по плаванию (основных служб), инструктор по физкультуре (основных служб), музыкальный руководитель (основных служб), педагог дополнительного образования, педагог-организатор, мастер производственного обучения организаций технического и профессионального, послесреднего образования, лаборант, хореограф (основных служб), тренер-преподаватель;
Здравоохранение:

3. біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты мамандар: барлық мамандықты дәрігерлер; біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты мамандар: барлық мамандықтағы дәрігерлер; біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты мамандар: барлық мамандықтағы дәрігерлер; біліктілігі жоғары деңгейдегі санаты жоқ мамандар: барлық мамандықтағы дәрігерлер; біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты мамандар: мейіргер; біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты мамандар: мейіргер; біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты мамандар: мейіргер; біліктілігі жоғары деңгейдегі санаты жоқ мамандар: мейіргер; біліктілігі орташа деңгейдегі жоғары санатты мамандар: мейіргер, емдік дене шынықтыру бойынша нұсқаушы, емдәмдік мейіргер; біліктілігі орташа деңгейдегі бірінші санатты мамандар: мейіргер, емдік дене шынықтыру бойынша нұсқаушы, емдәмдік мейіргер; біліктілігі орташа деңгейдегі екінші санатты мамандар: мейіргер, емдік дене шынықтыру бойынша нұсқаушы, емдәмдік мейіргер; біліктілігі орташа деңгейдегі санаты жоқ мамандар: мейіргер, емдік дене шынықтыру бойынша нұсқаушы, емдәмдік мейірбике; біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты мамандар: әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман, әлеуметтік жұмыс жөніндегі (кеңесші) консультант; біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты мамандар: әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман, әлеуметтік жұмыс жөніндегі (кеңесші) консультант; біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты мамандар: әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман, әлеуметтік жұмыс жөніндегі (кеңесші) консультант; біліктілігі жоғары деңгейдегі санаты жоқ мамандар: жастар ісі жөніндегі инспектор; біліктілігі орташа деңгейдегі санаты жоқ мамандар: жастар ісі жөніндегі инспектор.
4. Мұрағаттың, кітапхананың, өндірістің, лагердің, базаның, интернаттың, шеберхананың, оқу-өндіріс шеберханасының, жөндеу-техникалық шеберханасының, асхананың басшысы (меңгерушісі), қашықтықтан оқыту әкімшісі; басшының көмекшісі; баспасөз хатшысы; біліктілігі жоғары деңгейдегі мамандар: агроном, агрохимик, аранжировка жасаушы, әдіскер, мұрағатшы, архитектор, балетмейстер, библиограф, кітапханашы, биохимик, бухгалтер, дизайнер, дирижер, барлық мамандықтар инженері, инспектор, іс жүргізу бойынша инспектор, өнертанушы, конструктор, аккомпаниатор, концертмейстер, мәдени ұйымдастырушы, білім беру ұйымдарындағы зертханашы, шебер; менеджер, мемлекеттік сатып алу жөніндегі менеджер, механик, микробиолог, музыкатанушы, аудармашы, программист, әлеумет танушы, әлеумет танушы талдаушы, статистик, әскери есепке алу және брондау жөніндегі маман, энергетик, экономист; заңгер, қашықтықтан оқытуды ұйымдастырушы, технолог, талдаушы-химик, хормейстер, көркемдік жетекші, барлық атаудағы суретшілер, музыкалық аспаптарды жөндеуші-келтіруші, хореограф, жүйе әкімшісі; біліктілігі орташа деңгейдегі мамандар: агроном, агрохимик, аранжировка жасаушы, балетмейстер, әдіскер, библиограф, кітапханашы, биохимик, бухгалтер, дизайнер, дирижер, барлық мамандықтар инженері, инспектор, іс жүргізу бойынша инспектор, өнертанушы, аккомпаниатор, концертмейстер, мәдени ұйымдастырушы, шебер, менеджер, механик, микробиолог, музыкатанушы, аудармашы, программист, әлеумет танушы, әлеумет танушы талдаушы, статистик, әскери есепке алу және брондау жөніндегі маман, энергетик, экономист, заң кеңесшісі, қашықтықтан оқытуды ұйымдастырушы, барлық атаудағы техник, технолог, талдаушы-химик, хормейстер, барлық атаудағы суретшілер, музыкалық аспаптарды жөндеуші-келтіруші, хореограф, жүйе әкімшісі; мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекеменің әкімшілік-шаруашылық қызмет көрсетумен айналысатын құрылымдық бөлімшесінің: бюро меңгерушісі (басшысы), өндіріс (бас-аспаз), іс жүргізуші, кеңсе, қазандық, кір жуу, қойма, шаруашылық, бөлім басшысы.

3. Специалисты высшего уровня квалификации высшей категории: врачи всех специальностей; специалисты высшего уровня квалификации первой категории: врачи всех специальностей; специалисты высшего уровня квалификации второй категории: врачи всех специальностей; специалисты высшего уровня квалификации без категории: врачи всех специальностей; специалисты высшего уровня квалификации высшей категории: медицинская (ий) сестра (брат); специалисты высшего уровня квалификации первой категории: медицинская (ий) сестра (брат); специалисты высшего уровня квалификации второй категории: медицинская (ий) сестра (брат); специалисты высшего уровня квалификации без категории: медицинская (ий) сестра (брат); специалисты среднего уровня квалификации высшей категории: медицинская (ий) сестра (брат), инструктор по лечебной физкультуре, диетическая сестра; специалисты среднего уровня квалификации первой категории: медицинская (ий) сестра (брат), инструктор по лечебной физкультуре, диетическая сестра; специалисты среднего уровня квалификации второй категории: медицинская (ий) сестра (брат), инструктор по лечебной физкультуре, диетическая сестра; специалисты среднего уровня квалификации без категории: медицинская (ий) сестра (брат), инструктор по лечебной физкультуре, диетическая сестра; специалисты высшего уровня квалификации без категории: инспектор по делам молодежи; специалисты среднего уровня квалификации без категории: инспектор по делам молодежи.
4. Руководитель (заведующий): архивом, библиотекой, производством, лагерем, базой, интернатом, общежитием, мастерской, учебно-производственной мастерской, ремонтно-технической мастерской, столовой, администратор дистанционного обучения; помощник руководителя; пресс-секретарь; специалисты высшего уровня квалификации: агроном, агрохимик, аранжировщик, архивист, архитектор, балетмейстер, методист, библиограф, библиотекарь, биохимик, бухгалтер, дизайнер, дирижер, инженер всех специальностей, инспектор, инспектор по делопроизводству, искусствовед, конструктор, аккомпаниатор, концертмейстер, культорганизатор, мастер, менеджер, менеджер по государственным закупкам, механик, микробиолог, музыковед, переводчик, программист, социолог, социолог-аналитик, статистик, специалист по воинскому учету и бронированию, экономист, юрист, организатор дистанционного образования, технолог, химик-аналитик, хормейстер, художественный руководитель, художники всех наименований, настройщик - ремонтировщик музыкальных инструментов, хореограф, системный администратор; специалисты среднего уровня квалификации: агроном, агрохимик, аранжировщик, архивист, балетмейстер, методист, библиограф, библиотекарь, биохимик, бухгалтер, дизайнер, дирижер, инженер всех специальностей, инспектор, инспектор по делопроизводству, искусствовед, аккомпаниатор, концертмейстер, культорганизатор, мастер, менеджер, механик, микробиолог, музыковед, переводчик, программист, социолог, социолог-аналитик, статистик, специалист по воинскому учету и бронированию, энергетик, экономист, юрисконсульт, организатор дистанционного образования, техник всех наименований, технолог, химик-аналитик, хормейстер, художники всех наименований, эколог, настройщик - ремонтировщик музыкальных инструментов, хореограф, системный администратор; руководитель структурного подразделения, занятого административно-хозяйственным обслуживанием Государственного учреждения и Государственного коммунального учреждения: заведующий (руководитель) бюро, производством (шеф-повар), делопроизводством, канцелярией, котельной, прачечной, складом, хозяйством, частью.

5. Техникалық орындаушылар: кезекші әкімші, архивариус, ассистент, рұқсаттама бюросының кезекшісі, іс жүргізуші, диспетчер, комендант, дыбыс жабдықтарына, хабар тарату техникасына, дизельдік қызмет көрсету жөніндегі механик; көшіру-көбейту машиналарының, жарық аппаратурасының, байланыс жүйелерінің, қауіпсіздік қызметінің, компьютерлік техника (бағдарламалар), компьютерлік құрылғыларға қызмет көрсету жөніндегі оператор; паспортшы, медициналық мейіргердің, тәрбиешінің көмекшісі, тіркеуші, хатшы, оқу бөлімінің хатшысы, статистик, тізімші, экспедитор.
4 - қосымша қаулысына
Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің
2016 жылғы "20" сәуірдегі №118
қаулысына 4 - қосымша
Азаматтық қызметшілер болып табылатын және ауылдық жерде жұмыс iстейтiн мәдениет саласындағы мамандар лауазымдарының тізбесі
1. Облыстық маңызы бар мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекеме филиалының басшысы (директоры); облыстық маңызы бар мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекеме филиал басшысының (директорының) орынбасары.
2. Мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекеменің біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санаттағы мамандары: аккомпаниатор, концертмейстр, аккомпаниатор – концертмейстр, барлық атаудағы әртістері, музейлер қорын есепке алу архивисті, археограф (негізгі қызметтер), балетмейстер, библиограф, кітапханашы, хайуанаттар паркінің (цирктің) мал дәрігері, дирижер, дыбыс режиссері, хайуанаттар паркінің (цирктің) зоотехнигі, барлық атаудағы инженер (негізгі қызметтер), кинорежиссер, кинооператор, мәдени ұйымдастырушы (негізгі қызметтер), лектор – музыкатанушы, мастер (негізгі қызметтер), барлық атаудағы әдістемеші (негізгі қызметтер), ұжым (үйірме) басшысы, музыкалық жетекші, палеограф, режиссер, қоюшы-режиссер, вокал, балет бойынша, сахналық қимылды, цирк нөмірлерін үйретуші, хормейстер, қор сақтаушы, барлық атаудағы суретшілер (негізгі қызметтер), экскурсовод; мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекеме біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санаттағы мамандар: аккомпаниатор, концертмейстр, аккомпаниатор – концертмейстр, барлық атаудағы әртістері, музейлер қорын есепке алу архивисті, археограф (негізгі қызметтер), балетмейстер, библиограф, кітапханашы, цирктің (хайуанаттар паркінің) мал дәрігері, дирижер, дыбыс режиссері, цирк (хайуанаттар паркінің) зоотехнигі, барлық атаудағы инженер (негізгі қызметтер), кинорежиссер, кинооператор, мәдени ұйымдастырушы (негізгі қызметтер), лектор – музыкатанушы, мастер (негізгі қызметтер), барлық атаудағы әдістемеші (негізгі қызметтер), ұжым (үйірме) басшысы, музыкалық жетекші, палеограф, режиссер, қоюшы-режиссер, вокал, балет бойынша, сахналық қимылды, цирк нөмірлерін үйретуші, хормейстер, қор сақтаушы, барлық атаудағы суретшілер (негізгі қызметтер), экскурсовод; мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекеме біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санаттағы мамандар: аккомпаниатор, концертмейстр, аккомпаниатор – концертмейстр, барлық атаудағы әртістері, музейлер қорын есепке алу архивисті, археограф (негізгі қызметтер), балетмейстер, библиограф, кітапханашы, хайуанаттар паркінің (цирктің) мал дәрігері, дирижер, дыбыс режиссері, хайуанаттар паркінің (цирктің) зоотехнигі, барлық атаудағы инженер (негізгі қызметтер), кинорежиссер, кинооператор, мәдени ұйымдастырушы (негізгі қызметтер), лектор – музыкатанушы, мастер (негізгі қызметтер), барлық атаудағы әдістемеші (негізгі қызметтер), ұжым (үйірме) басшысы, музыкалық жетекші, палеограф, режиссер, қоюшы-режиссер, вокал, балет бойынша, сахналық қимылды, цирк нөмірлерін үйретуші, хормейстер, қор сақтаушы, барлық атаудағы суретшілер (негізгі қызметтер), экскурсовод; мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекеме біліктілігі жоғары деңгейдегі санаты жоқ мамандар: аккомпаниатор, концертмейстр, аккомпаниатор – концертмейстр, барлық атаудағы әртістері, музейлер қорын есепке алу архивисті, археограф (негізгі қызметтер), балетмейстер, библиограф, кітапханашы, цирктің (хайуанаттар паркінің) мал дәрігері, дирижер, дыбыс режиссері, хайуанаттар паркінің (цирктің) зоотехнигі, барлық атаудағы инженер (негізгі қызметтер), кинорежиссер, кинооператор, мәдени ұйымдастырушы (негізгі қызметтер), лектор – музыкатанушы, мастер (негізгі қызметтер), барлық атаудағы әдістемеші (негізгі қызметтер), ұжым (үйірме) басшысы, музыкалық жетекші, палеограф, режиссер, қоюшы-режиссер, вокал, балет бойынша, сахналық қимылды, цирк нөмірлерін үйретуші, хормейстер, қор сақтаушы, барлық атаудағы суретшілер (негізгі қызметтер), экскурсовод; мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекемесінің біліктілігі орташа деңгейдегі жоғары санаттағы мамандар: аккомпаниатор, концертмейстр, аккомпаниатор – концертмейстр, барлық атаудағы әртістері, музейлер қорын есепке алу архивисті, балетмейстер, библиограф, кітапханашы, хайуанаттар паркінің (цирктің)мал дәрігері, дирижер, дыбыс режиссері, кинооператор, хайуанаттар паркінің (цирктің)зоотехнигі, барлық атаудағы инженер (негізгі қызметтер), мәдени ұйымдастырушы (негізгі қызметтер), лектор – музыкатанушы, мастер (негізгі қызметтер), барлық атаудағы әдістемеші (негізгі қызметтер), ұжым (үйірме) басшысы, музыкалық жетекші, режиссер, қоюшы-режиссер, вокал, балет бойынша, сахналық қимылды, цирк нөмірлерін үйретуші, хормейстер, қор сақтаушы, барлық атаудағы суретшілер (негізгі қызметтер), экскурсовод; мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекемесінің біліктілігі орташа деңгейдегі бірінші санаттағы мамандар: аккомпаниатор, концертмейстр, аккомпаниатор – концертмейстр, барлық атаудағы әртістері, музейлер қорын есепке алу архивисті, балетмейстер, библиограф, кітапханашы, цирктің (хайуанаттар паркінің) мал дәрігері, дирижер, дыбыс режиссері, кинооператор, хайуанаттар паркінің (цирктің) зоотехнигі, барлық атаудағы инженер (негізгі қызметтер), мәдени ұйымдастырушы (негізгі қызметтер), лектор – музыкатанушы, мастер (негізгі қызметтер), барлық атаудағы әдістемеші (негізгі қызметтер), ұжым (үйірме) басшысы, музыкалық жетекші, режиссер, қоюшы-режиссер, вокал, балет бойынша, сахналық қимылды, цирк нөмірлерін үйретуші, хормейстер, қор сақтаушы, барлық атаудағы суретшілер (негізгі қызметтер), экскурсовод; мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекемесінің біліктілігі орташа деңгейдегі екінші санаттағы мамандар: аккомпаниатор, концертмейстр, аккомпаниатор – концертмейстр, барлық атаудағы әртістері, музейлер қорын есепке алу архивисті, балетмейстер, библиограф, кітапханашы, хайуанаттар паркінің (цирктің) мал дәрігері, дирижер, дыбыс режиссері, кинооператор, хайуанаттар паркінің (цирктің) зоотехнигі, барлық атаудағы инженер (негізгі қызметтер), мәдени ұйымдастырушы (негізгі қызметтер), лектор – музыкатанушы, мастер (негізгі қызметтер), барлық атаудағы әдістемеші (негізгі қызметтер), ұжым (үйірме) басшысы, музыкалық жетекші, режиссер, қоюшы-режиссер, вокал, балет бойынша, сахналық қимылды, цирк нөмірлерін үйретуші, хормейстер, қор сақтаушы, барлық атаудағы суретшілер (негізгі қызметтер), экскурсовод; мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекемесінің біліктілігі орташа деңгейдегі санаты жоқ мамандар: әкімші (негізгі қызметтер), аккомпаниатор, концертмейстр, аккомпаниатор – концертмейстр, барлық атаудағы әртістері, музейлер қорын есепке алу архивисті, археолог, сәулетші (негізгі қызметтер), режиссер ассистенті, балетмейстер, библиограф, кітапханашы, хайуанаттар паркінің (цирктің) мал дәрігері, дирижер, дыбыс режиссері, кинооператор, хайуанаттар паркінің (цирктің) зоотехнигі, барлық атаудағы инженер (негізгі қызметтер), тарихшы (негізгі қызметтер), өнертанушы, мәдени ұйымдастырушы (негізгі қызметтер), лектор – музыкатанушы, мастер (негізгі қызметтер), барлық атаудағы әдістемеші (негізгі қызметтер), ұжым (үйірме) басшысы, музыкалық жетекші, музыкалық әрлеуші, продюсер, редактор (негізгі қызметтер), режиссер, қоюшы режиссер, вокал, балет бойынша, сахналық қимылды, цирк нөмірлерін үйретуші, таксидермист, хореограф, хормейстер, қор сақтаушы, барлық атаудағы суретшілер (негізгі қызметтер), экскурсовод.

5. Технические исполнители: дежурный администратор, архивариус, ассистент, дежурный бюро пропусков, делопроизводитель, диспетчер, комендант, механик: по обслуживанию оборудования звуковой, трансляционной техники, дизельной, оператор: копировально-множительных машин, световой аппаратуры, систем связи, службы безопасности, компьютерной техники (программ), по обслуживанию компьютерных устройств, паспортист, помощник медицинской сестры, помощник воспитателя, регистратор, секретарь, секретарь учебной части, статистик, табельщик, экспедитор.
Приложение 4 к постановлению
Приложение 4 к постановлению
Восточно – Казахстанского
областного акимата
от "20" апреля 2016 года № 118
Перечень должностей специалистов в области культуры, являющихся гражданскими служащими и работающих в сельской местности
1. Руководитель (директор) филиала в Государственного учреждения и Государственного казенного предприятия областного значения; заместитель руководителя (директора) филиала в Государственного учреждения и Государственного казенного предприятия областного значения.
2. Специалисты высшего уровня квалификации высшей категории Государственного учреждения и Государственного казенного предприятия: аккомпаниатор, концертмейстер, аккомпаниатор-концертмейстер, артист всех наименований, архивист по учету фондов музеев, археограф (основных служб), балетмейстер, библиограф, библиотекарь, ветеринарный врач зоопарка (цирка), дирижер, звукорежиссер, кинооператор, зоотехник зоопарка (цирка), инженер всех наименований (основных служб), кинорежиссер, культорганизатор (основных служб), музыковед-лектор, мастер (основных служб), методист всех наименований (основных служб), руководитель коллектива (кружка), музыкальный руководитель, палеограф, режиссер, режиссер-постановщик, репетитор по вокалу, балету, сценическому движению, цирковых номеров, хормейстер, хранитель фондов, художники всех наименований (основных служб), экскурсовод; специалисты высшего уровня квалификации первой категории Государственного учреждения и Государственного казенного предприятия: аккомпаниатор, концертмейстер, аккомпаниатор-концертмейстер, артист всех наименований, архивист по учету фондов музеев, археограф (основных служб), балетмейстер, библиограф, библиотекарь, ветеринарный врач зоопарка (цирка), дирижер, звукорежиссер, кинооператор, зоотехник зоопарка (цирка), инженер всех наименований (основных служб), кинорежиссер, культорганизатор (основных служб), музыковед-лектор, мастер (основных служб), методист всех наименований (основных служб), руководитель коллектива (кружка), музыкальный руководитель, палеограф, режиссер, режиссер-постановщик, репетитор по вокалу, балету, сценическому движению, цирковых номеров, хормейстер, хранитель фондов, художники всех наименований (основных служб), экскурсовод; специалисты высшего уровня квалификации второй категории Государственного учреждения и Государственного казенного предприятия: аккомпаниатор, концертмейстер, аккомпаниатор-концертмейстер, артист всех наименований, архивист по учету фондов музеев, археограф (основных служб), балетмейстер, библиограф, библиотекарь, ветеринарный врач зоопарка (цирка), дирижер, звукорежиссер, кинооператор, зоотехник зоопарка (цирка), инженер всех наименований (основных служб), кинорежиссер, культорганизатор (основных служб), музыковед-лектор, мастер (основных служб), методист всех наименований (основных служб), руководитель коллектива (кружка), музыкальный руководитель, палеограф, режиссер, режиссер-постановщик, репетитор по вокалу, балету, сценическому движению, цирковых номеров, хормейстер, хранитель фондов, художники всех наименований (основных служб), экскурсовод; специалисты высшего уровня квалификации без категории Государственного учреждения и Государственного казенного предприятия: аккомпаниатор, концертмейстер, аккомпаниатор-концертмейстер, артист всех наименований, архивист по учету фондов музеев, археограф (основных служб), балетмейстер, библиограф, библиотекарь, ветеринарный врач зоопарка (цирка), дирижер, звукорежиссер, кинооператор, зоотехник зоопарка (цирка), инженер всех наименований (основных служб), кинорежиссер, культорганизатор (основных служб), музыковед-лектор, мастер (основных служб), методист всех наименований (основных служб), руководитель коллектива (кружка), музыкальный руководитель, палеограф, режиссер, режиссер-постановщик, репетитор по вокалу, балету, сценическому движению, цирковых номеров, хормейстер, хранитель фондов, художники всех наименований (основных служб), экскурсовод; специалисты среднего уровня квалификации высшей категории Государственного учреждения и Государственного казенного предприятия: аккомпаниатор, концертмейстер, аккомпаниатор-концертмейстер, артист всех наименований, архивист по учету фондов музеев, балетмейстер, библиограф, библиотекарь, ветеринарный врач зоопарка (цирка), дирижер, звукорежиссер, кинооператор, зоотехник зоопарка (цирка), инженер всех наименований (основных служб), культорганизатор (основных служб), музыковед-лектор, мастер (основных служб), методист всех наименований (основных служб), руководитель коллектива (кружка), музыкальный руководитель, режиссер, режиссер-постановщик, репетитор по вокалу, балету, сценическому движению, цирковых номеров, хормейстер, хранитель фондов, художники всех наименований (основных служб), экскурсовод; специалисты среднего уровня квалификации первой категории Государственного учреждения и Государственного казенного предприятия: аккомпаниатор, концертмейстер, аккомпаниатор-концертмейстер, артист всех наименований, архивист по учету фондов музеев, балетмейстер, библиограф, библиотекарь, ветеринарный врач зоопарка (цирка), дирижер, звукорежиссер, кинооператор, зоотехник зоопарка (цирка), инженер всех наименований (основных служб), культорганизатор (основных служб), музыковед-лектор, мастер (основных служб), методист всех наименований (основных служб), руководитель коллектива (кружка), музыкальный руководитель, режиссер, режиссер-постановщик, репетитор по вокалу, балету, сценическому движению, цирковых номеров, хормейстер, хранитель фондов, художники всех наименований (основных служб), экскурсовод; специалисты среднего уровня квалификации второй категории Государственного учреждения и Государственного казенного предприятия: аккомпаниатор, концертмейстер, аккомпаниатор-концертмейстер, артист всех наименований, архивист по учету фондов музеев, балетмейстер, библиограф, библиотекарь, ветеринарный врач зоопарка (цирка), дирижер, звукорежиссер, кинооператор, зоотехник зоопарка (цирка), инженер всех наименований (основных служб), культорганизатор (основных служб), музыковед-лектор, мастер (основных служб), методист всех наименований (основных служб), руководитель коллектива (кружка), музыкальный руководитель, режиссер, режиссер-постановщик, репетитор по вокалу, балету, сценическому движению, цирковых номеров, хормейстер, хранитель фондов, художники всех наименований (основных служб), экскурсовод; специалисты среднего уровня квалификации без категории Государственного учреждения и Государственного казенного предприятия: администратор (основных служб), аккомпаниатор, концертмейстер, аккомпаниатор-концертмейстер, артист всех наименований, архивист по учету фондов музеев, археолог, архитектор (основных служб), ассистент режиссера, балетмейстер, библиограф, библиотекарь, ветеринарный врач зоопарка (цирка), дирижер, звукорежиссер, кинооператор, зоотехник зоопарка (цирка), инженер всех наименований (основных служб), историк (основных служб), искусствовед, культорганизатор (основных служб), музыковед-лектор, мастер (основных служб), методист всех наименований (основных служб), руководитель коллектива (кружка), музыкальный руководитель, музыкальный оформитель, продюсер, редактор (основных служб), режиссер, режиссер-постановщик, репетитор по вокалу, балету, сценическому движению, цирковых номеров, таксидермист, хореограф, хормейстер, хранитель фондов, художники всех наименований (основных служб), экскурсовод.

3. Цех, музей, кітпахана, тәрбиеші жұмысы бойынша, асхана, пайдалану-техникалық қамтамасыз ету қоймасы, жылу қазандығы басшысы (меңгерушісі);
мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекемесінің біліктілігі жоғары деңгейдегі мамандар: аранжировщик, архивист, кітапханашы, бухгалтер, визажист, гример-пастижер, барлық мамандықтағы инженер, дизайнер, инспектор, инструктор, зертханашы, киномеханик, кинофильмді жалға алу тексерушісі, конферансье, консультант, мәдени ұйымдастырушы, аспаптарды реттеуші-күйіне келтіруші, барлық атаудағы мастер, маркетолог, әдістемеші, механик, барлық атаудағы менеджер, ТЖ бойынша маман, кеңсе-менеджері, аудармашы, психолог, бағдарламашы, фильм материалдарын қалпына келтіруші (фильм көшірмелерін қалпына келтіруші), референт, статистик, барлық атаудағы техниктер, технолог, фотограф, энергетик, экономист, заңгер, қор сақтаушы, корректор, редактор, репетитор, суретшілердің барлық атауы, дыбыс операторы, дыбыс режиссері, иллюстрациялаушы. Режисердің көмекшісі; мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекемесінің біліктілігі орташа деңгейдегі мамандар: аранжировщик, архивист, кітапханашы, бухгалтер, визажист, гример-пастижер, барлық мамандықтағы инженер, дизайнер, инспектор, инструктор, зертханашы, киномеханик, кинофильмді жалға алу тексерушісі, конферансье, мәдени ұйымдастырушы, аспаптарды реттеуші-күйіне келтіруші, барлық атаудағы мастер, маркетолог, әдістемеші, механик, барлық атаудағы менеджер, ТЖ бойынша маман, кеңсе-менеджері, аудармашы, психолог, бағдарламашы, фильм материалдарын қалпына келтіруші (фильм көшірмелерін қалпына келтіруші), референт, социолог, статистик, барлық атаудағы техниктер, технолог, фотограф, энергетик, экономист, заң кеңесшісі, қор сақтаушы, корректор, редактор, репетитор, технолог, суретшілердің барлық атауы, дыбыс операторы, дыбыс режиссері, иллюстрациялаушы. Режисердің көмекшісі; мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекеменің шаруашылық қызмет көрсетумен айналысатын құрылымдық бөлімшесінің жетекшісі: билет кассалары, бюро (анықтама, машиналық жазба, ақпараттық, көшіру-көбейту) видеотека, гараж, іс-жүргізу, сақтау камерасы, кеңсе, киім бөлмесі, жатақхана, кір жуатын орын, жалға беру пункті, қойма, ауысым, учаске, шаруашылық, фильмотека, фонотека, фотозертхана, бөлім, экспедиция.
4. Техникалық орындаушылар: ассистент, қамтамасыз ету агенті, архивариус, диктор, диспетчер, кезекші әкімші, рұқсаттама бюросының кезекшісі, ойын автоматтар залының кезекшісі, іс жүргізуші, кассир, кастелянша, комендант, бақылаушы, билет тексеруші, суфлер, костюмер, мұражай қараушысы, күзетші, жарық беруші, көшіру көбейту машиналарының, жарық аппаратурасы, байланыс жүйелері, қауіпсіздік қызметі, бейне жазба, дыбыс жазба, фотовидео аппаратуралары, компьютерлік техника (бағдарламалар), электрондық есептеу машиналарының, компьютерлік құрылғыларға қызмет көрсету жөніндегі диспетчерлік қызмет операторы, реквизитор, хатшы, хатшы-стенографист, стенографист, тәрбиешінің көмекшісі, паспортист.
5 - қосымша қаулысына
Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің
2016 жылғы "20" сәуірдегі №118
қаулысына 5 - қосымша
Азаматтық қызметшілер болып табылатын және ауылдық жерде жұмыс істейтін дене шынықтыру және спорт саласындағы мамандар лауазымдарының тізбесі

3. Руководитель (заведующий): цехом, музея, библиотеки, по воспитательной работе, столовой, складом эксплуатационно-технического обеспечения, котельной; специалисты высшего уровня квалификации Государственного учреждения и Государственного казенного предприятия: аранжировщик, архивист, библиотекарь, бухгалтер, визажист, гример-пастижер, инженер всех специальностей, дизайнер, инспектор, инструктор, лаборант, киномеханик, контролер фильмов кинопроката, конферансье, консультант, культорганизатор, настройщик-регулировщик инструментов, мастер всех наименований, маркетолог, методист, механик, менеджер всех наименований, специалист по ЧС, офис-менеджер, переводчик, психолог, программист, реставратор фильмовых материалов (реставратор фильмокопий), референт, статистик, техники всех наименований, технолог, фотограф, энергетик, экономист, юрист, хранитель фондов, корректор, редактор, репетитор, художники всех наименовании, звукооператор, звукорежиссер, иллюстратор. Помощник режиссера; специалисты среднего уровня квалификации Государственного учреждения и Государственного казенного предприятия: аранжировщик, архивист, библиотекарь, бухгалтер, визажист, гример-пастижер, инженер всех специальностей, дизайнер, инспектор, инструктор, лаборант, киномеханик, контролер фильмов кинопроката, конферансье, культорганизатор, настройщик-регулировщик инструментов, мастер всех наименований, маркетолог, методист, механик, менеджер всех наименований, специалист по ЧС, офис-менеджер, переводчик, психолог, программист, реставратор фильмовых материалов (реставратор фильмокопий), референт, социолог, статистик, техники всех наименований, технолог, фотограф, энергетик, экономист, юрисконсульт, хранитель фондов, корректор, редактор, репетитор, технолог, художники всех наименовании, звукооператор, звукорежиссер, иллюстратор. Помощник режиссера; руководитель структурного подразделения, занятого административно-хозяйственным обслуживанием Государственного учреждения и Государственного казенного предприятия: билетных касс, бюро (справочным, машинописным, информационным, копировально-множительным), видеотеки, гаража, делопроизводством, камеры хранения, канцелярии, костюмерной, общежития, прачечной, пункта проката, склада, смены, участка, хозяйства, фильмотеки, фонотеки, фотолаборатории, части, экспедиции.
4. Технические исполнители: ассистент, агент по снабжению, архивариус, диктор, диспетчер, дежурный администратор, дежурный бюро пропусков, дежурный зала игральных автоматов, делопроизводитель, кассир, кастелянша, комендант, контролер, контролер билетов, суфлер, костюмер, музейный смотритель, охранник, осветитель, оператор: копировально-множительных машин, световой аппаратуры, систем связи, службы безопасности, видеозаписи, звукозаписи, фотовидео аппаратуры, компьютерной техники (программ), электронно-вычислительных машин, по обслуживанию компьютерных устройств, диспетчерской службы, реквизитор, секретарь, секретарь-стенографист, стенографист, помощник воспитателя, паспортист.
Приложение 5 к постановлению
Приложение 5 к постановлению
Восточно – Казахстанского
областного акимата
от "20" апреля 2016 года № 118
Перечень должностей специалистов в области физической культуры и спорта являющихся гражданскими служащими и работающих в сельской местности

1. Мемлекеттік мекеменің және мемлекеттік қазыналық кәсіпорынның басшысы; мемлекеттік мекеменің және мемлекеттік қазыналық кәсіпорын басшысының орынбасары; мемлекеттік мекеменің және мемлекеттік қазыналық кәсіпорын басшысының әкімшілік-шаруашылық мәселелер жөніндегі орынбасары; мемлекеттік мекеменің және мемлекеттік қазыналық кәсіпорынның бас бухгалтері; мемлекеттік мекеменің және мемлекеттік қазыналық кәсіпорынның бас бухгалтерінің орынбасары; аға жаттықтырушы-оқытушы; облыстық денгейдегі мемлекеттік мекеменің және мемлекеттік қазыналық кәсіпорын қызметінің басшысы; мемлекеттік мекеменің және мемлекеттік қазыналық кәсіпорынның бас инженері.
2. Біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты мамандар: барлық мамандықтағы дәрігер; біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты мамандар: барлық мамандықтағы дәрігер; біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты мамандар: барлық мамандықтағы дәрігер; біліктілігі жоғары деңгейдегі санаты жоқ мамандар: барлық мамандықтағы дәрігер; біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты мамандар: (мамандандырылған) медициналық мейіргер; біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты мамандар: (мамандандырылған) медициналық мейіргер; біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты мамандар: (мамандандырылған) медициналық мейіргер; біліктілігі жоғары деңгейдегі санаты жоқ мамандар: (мамандандырылған) медициналық мейіргер, диеталық мейіргер; біліктілігі орташа деңгейдегі жоғары санатты мамандар: (мамандандырылған) медициналық мейіргер; біліктілігі орташа деңгейдегі бірінші санатты мамандар: (мамандандырылған) медициналық мейіргер; біліктілігі орташа деңгейдегі екінші санатты мамандар: (мамандандырылған) медициналық мейіргер; біліктілігі орташа деңгейдегі санаты жоқ мамандар: (мамандандырылған) медициналық мейіргер, диеталық мейіргер; біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты мамандар: әдіскер, жаттықтырушы, жаттықтырушы-оқытушы. Біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты мамандар: әдіскер, жатттықтырушы, жаттықтырушы-оқытушы, психолог; біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты мамандар: әдіскер, жаттықтырушы, жаттықтырушы-оқытушы, психолог; біліктілігі жоғары деңгейдегі санаты жоқ мамандар: әдіскер, допинг бақылау инспекторы, жаттықтырушы, жаттықтырушы-майлаушы, жаттықтырушы-массажшы, жаттықтырушы-оқытушы, нұсқаушы-спортшы, психолог; біліктілігі орташа деңгейдегі жоғары санатты мамандар: әдіскер, жаттықтырушы, жаттықтырушы-оқытушы; біліктілігі орташа деңгейдегі бірінші санатты мамандар: әдіскер, жаттықтырушы, жаттықтырушы-оқытушы; біліктілігі орташа деңгейдегі екінші санатты мамандар: әдіскер, жаттықтырушы, жаттықтырушы-оқытушы; біліктілігі орташа деңгейдегі санаты жоқ мамандар: әдіскер, жаттықтырушы, жаттықтырушы-майлаушы, жаттықтырушы-массажшы, жаттықтырушы-оқытушы, психолог.

1. Руководитель государственного учреждения и государственного казенного предприятия; заместитель руководителя государственного учреждения и государственного казенного предприятия; заместитель руководителя по административно-хозяйственным вопросам в государственного учреждения и государственного казенного предприятия; главный бухгалтер государственного учреждения и государственного казенного предприятия; заместитель главного бухгалтера государственного учреждения и государственного казенного предприятия; старший тренер - преподаватель; руководитель службы государственного учреждения и государственного казенного предприятия областного значения; главный инженер государственного учреждения и государственного казенного предприятия.
2. Специалисты высшего уровня квалификации высшей категории: врач всех специальностей; специалисты высшего уровня квалификации первой категории: врач всех специальностей; специалисты высшего уровня квалификации второй категории: врач всех специальностей; специалисты высшего уровня квалификации без категории: врач всех специальностей; специалисты высшего уровня квалификации высшей категории: медицинская(ий) сестра/брат (специализированная(ый)); специалисты высшего уровня квалификации первой категории: медицинская(ий) сестра/брат (специализированная(ый)); специалисты высшего уровня квалификации второй категории: медицинская(ий) сестра/брат (специализированная(ый)); специалисты высшего уровня квалификации без категории: медицинская(ий) сестра/брат (специализированная(ый)), диетическая сестра; специалисты среднего уровня квалификации высшей категории: медицинская(ий) сестра/брат (специализированная(ый)); специалисты среднего уровня квалификации первой категории: медицинская(ий) сестра/брат (специализированная(ый)); специалисты среднего уровня квалификации второй категории: медицинская(ий) сестра/брат (специализированная(ый)); специалисты среднего уровня квалификации без категории: медицинская(ий) сестра/брат (специализированная(ый)), диетическая сестра; специалисты высшего уровня квалификации высшей категории: методист, тренер, тренер-преподаватель; специалисты высшего уровня квалификации первой категории: методист, тренер, тренер-преподаватель, психолог; специалисты высшего уровня квалификации второй категории методист, тренер, тренер-преподаватель, психолог; специалисты высшего уровня квалификации без категории: методист, инспектор допинг контроля, тренер, тренер-смазчик, тренер-массажист, тренер-преподаватель, инструктор-спортсмен, психолог; специалисты среднего уровня квалификации высшей категории: методист, тренер, тренер-преподаватель; специалисты среднего уровня квалификации первой категории: методист, тренер, тренер-преподаватель; специалисты среднего уровня квалификации второй категории: методист, тренер, тренер-преподаватель; специалисты среднего уровня квалификации без категории: методист, тренер, тренер-смазчик, тренер-массажист, тренер-преподаватель, психолог.

3. Басшы (меңгеруші): бассейн, жылқы шаруашылығы, спорттық құрылыс; әкімшілік қызметтерді орындайтын бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегі мамандар: ат спорты түріндегі мал дәрігері, аудармашы, бағдарламашы, бухгалтер, заңгер, зертханашы, зоотехник, инженер, инспектор, мемлекеттік сатып алу жөніндегі менеджер, механик, мұрағатшы, нұсқаушы (нұсқаушы-спортшыдан басқа), референт, экономист, энергетик, менеджер; әкімшілік қызметтерді орындайтын бiлiктiлiгi орташа деңгейдегі мамандар: ат спорты түріндегі мал дәрігері, аудармашы, бағдарламашы, барлық атаудағы техник, барлық мамандық жөніндегі инженер, бухгалтер, заң кеңесшісі, зертханашы, инспектор, менеджер, механик, мұрағатшы, нұсқаушы (нұсқаушы-спортшыдан басқа), референт, экономист, энергетик.
4. Техникалық орындаушылар: комендант, күзетші, хатшы, іс жүргізуші.
6 – қосымша қаулысына
Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің
2016 жылғы "20" сәуірдегі №118
қаулысына 5-1 - қосымша
Азаматтық қызметшілер болып табылатын және ауылдық жерде жұмыс істейтін орман шаруашылығы мамандары лауазымдарының тізбесі
1. Облыстық маңызы бар коммуналдық мемлекеттік мекеме және мемлекеттік коммуналдық кәсіпорынның басшысы; облыстық маңызы бар мемлекеттік мекеме және мемлекеттік қазыналық кәсіпорын, коммуналдық мемлекеттік мекеме және мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорын басшысының орынбасары; облыстық маңызы бар мемлекеттік мекеме және мемлекеттік коммуналдық кәсіпорын, мемлекеттік коммуналдық мекеме және мемлекеттік қазыналық кәсіпорынның бас бухгалтері, облыстық маңызы бар мемлекеттік мекеме және коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы (орман тұқым бағының басшысы, орманшылық басшысы (орманшы)); облыстық маңызы бар мемлекеттік коммуналдық мекеме және мемлекеттік қазыналық кәсіпорынның орман өрт сөндіру станциясының басшысы, орманды күзету және қорғау жөніндегі бас инженері (табиғи кешендерді қорғау және күзету жөніндегі бас инженер), орман шикізаты ресурстары бас инженері (орман пайдалану бас инженері), орманды қалпына келтіру жөніндегі бас инженер (ормандарды қалпына келтіру және орман өсіру жөніндегі бас инженер), бас инженер орман патологы, орман шаруашылығының бас инженері, орман кадастры жөніндегі бас инженер, рекреация және туризм жөніндегі бас инженер, экологиялық ағарту жөніндегі бас инженер, табиғатты пайдалану жөніндегі бас инженер, орманшылық басшысының орынбасары (орманшының көмекшісі).

3. Руководитель (заведующий): бассейном, конным хозяйством, спортивным сооружением; специалисты высшего уровня квалификации, выполняющие административные функции: ветеринарный врач в конных видах спорта, переводчик, программист, бухгалтер, юрист, лаборант, зоотехник, инженер, инспектор, менеджер по государственным закупкам, механик, архивист, инструктор (за исключением инструктора-спортсмена), референт, экономист, энергетик, менеджер; специалисты среднего уровня квалификации, выполняющие административные функции: ветеринарный врач в конных видах спорта, переводчик, программист, техники всех наименований, инженер всех специальностей, бухгалтер, юрисконсульт, лаборант, инспектор, менеджер, механик, архивист, инструктор (за исключением инструктора-спортсмена), референт, экономист, энергетик.
4. Технические исполнители: комендант, охранник, секретарь, делопроизводитель.
Приложение 6 к постановлению
Приложение 5-1 к постановлению
Восточно – Казахстанского
областного акимата
от "20" апреля 2016 года № 118
Перечень должностей специалистов в области лесного хозяйства, являющихся гражданскими служащими и работающих в сельской местности
1. Руководитель Коммунального государственного учреждения и Государственного казенного предприятия областного значения; заместитель руководителя Государственного учреждения и Государственного коммунального учреждения, Коммунального государственного учреждения и Государственного казенного предприятия областного значения; главный бухгалтер Государственного учреждения и Государственного коммунального учреждения, Коммунального государственного учреждения и Государственного казенного предприятия областного значения; руководитель структурного подразделения (начальник лесного питомника, руководитель лесничества (лесничий)) Государственного учреждения и Государственного коммунального учреждения областного значения; начальник лесной пожарной станции, главный инженер по охране и защите леса (главный инженер по охране и защите природных комплексов), главный инженер по лесосырьевым ресурсам (главный инженер по лесопользованию), главный инженер по лесовосстановлению (главный инженер по воспроизводству лесов и лесоразведению), главный инженер-лесопатолог, главный инженер лесного хозяйства, главный инженер по лесному кадастру, главный инженер по рекреации и туризму, главный инженер по экологическому просвещению, главный инженер по природопользованию, заместитель руководителя лесничества (помощник лесничего) Коммунального государственного учреждения и Государственного казенного предприятия областного значения.

2. Біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты мамандар: орманды күзету және қорғау жөніндегі инженері (табиғи кешендерді қорғау және күзету жөніндегі инженері), орман шикізаты ресурстары инженері (орман пайдалану инженері), орманды қалпына келтіру жөніндегі инженері (ормандарды қалпына келтіру және орман өсіру жөніндегі инженері), инженер орман патологы, орман кадастры инженері, экологиялық ағарту инженері, орман шаруашылығының инженері, орман (учаске) шебері, аумақ қорғау инспекторы, орманшы (инспектор), диспетчер, инспектор, аңшылықтанушы; біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты мамандар: орманды күзету және қорғау жөніндегі инженері (табиғи кешендерді қорғау және күзету жөніндегі инженері), орман шикізаты ресурстары инженері (орман пайдалану инженері), орманды қалпына келтіру жөніндегі инженері (ормандарды қалпына және орман өсіру жөніндегі инженері), инженер орман патологы, орман кадастры инженері, экологиялық ағарту инженері, орман шаруашылығының инженері, орман (учаске) шебері, аумақ қорғау инспекторы, орманшы (инспектор), диспетчер, инспектор, аңшылықтанушы; біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты мамандар: орманды күзету және қорғау жөніндегі инженері (табиғи кешендерді қорғау және күзету жөніндегі инженері), орман шикізаты ресурстары инженері (орман пайдалану инженері), орманды қалпына келтіру жөніндегі инженері (ормандарды қалпына және орман өсіру жөніндегі инженері), инженер орман патологы, орман кадастры инженері, экологиялық ағарту инженері, орман шаруашылығының инженері, орман (учаске) шебері, экскурсия жүргізуші, аумақ қорғау инспекторы, орманшы (инспектор), диспетчер, инспектор, аңшылықтанушы; біліктілігі жоғары деңгейдегі санаты жоқ мамандар: орманды күзету және қорғау жөніндегі инженері (табиғи кешендерді қорғау және күзету жөніндегі инженері), орман шикізаты ресурстары инженері (орман пайдалану инженері), орманды қалпына келтіру жөніндегі инженері (ормандарды қалпына және орман өсіру жөніндегі инженері), инженер орман патологы, орман кадастры инженері, экологиялық ағарту инженері, орман шаруашылығының инженері, орман (учаске) шебері, аумақ қорғау инспекторы, орманшы (инспектор), диспетчер, инспектор, аңшылықтанушы; біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты мамандар: орманды күзету және қорғау жөніндегі инженері (табиғи кешендерді қорғау және күзету жөніндегі инженері), орман шикізаты ресурстары инженері (орман пайдалану инженері), орманды қалпына келтіру жөніндегі инженері (ормандарды қалпына және орман өсіру жөніндегі инженері), инженер орман патологы, орман кадастры инженері, экологиялық ағарту инженері, орман шаруашылығының инженері, орман (учаске) шебері, аумақ қорғау инспекторы, орманшы (инспектор), диспетчер, инспектор, аңшылықтанушы; біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты мамандар: орманды күзету және қорғау жөніндегі инженері (табиғи кешендерді қорғау және күзету жөніндегі инженері), орман шикізаты ресурстары инженері (орман пайдалану инженері), орманды қалпына келтіру жөніндегі инженері (ормандарды қалпына және орман өсіру жөніндегі инженері), инженер орман патологы, орман кадастры инженері, экологиялық ағарту инженері, орман шаруашылығының инженері, орман (учаске) шебері, аумақ қорғау инспекторы, орманшы (инспектор), диспетчер, инспектор, аңшылықтанушы; біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты мамандар: орманды күзету және қорғау жөніндегі инженері (табиғи кешендерді қорғау және күзету жөніндегі инженері), орман шикізаты ресурстары инженері (орман пайдалану инженері), орманды қалпына келтіру жөніндегі инженері (ормандарды қалпына және орман өсіру жөніндегі инженері), инженер орман патологы, орман кадастры инженері, экологиялық ағарту инженері, орман шаруашылығының инженері, орман (учаске) шебері, аумақ қорғау инспекторы, орманшы (инспектор), диспетчер, инспектор, аңшылықтанушы; біліктілігі орта деңгейдегі санаты жоқ мамандар: орманды күзету және қорғау жөніндегі инженер (табиғи кешендерді қорғау және күзету жөніндегі инженері), орман шикізаты ресурстары инженері (орман пайдалану инженері), орманды қалпына келтіру жөніндегі инженер (ормандарды қалпына және орман өсіру жөніндегі инженері), инженер орман патологы, орман кадастры инженері, экологиялық ағарту инженері, орман шаруашылығының инженері, орман (учаске) шебері, аумақ қорғау инспекторы, орманшы (инспектор), диспетчер, инспектор, аңшылықтанушы.

2. Специалисты высшего уровня квалификации высшей категории: инженер по охране и защите леса (инженер по охране и защите природных комплексов), инженер по лесосырьевым ресурсам (инженер по лесопользованию), инженер по лесовосстановлению (инженер по воспроизводству лесов и лесоразведению), инженер-лесопатолог, инженер по лесному кадастру, инженер по экологическому просвещению, инженер лесного хозяйства, мастер леса (участка), инспектор по охране территории, лесник (инспектор), диспетчер, инспектор, охотовед; специалисты высшего уровня квалификации первой категории: инженер по охране и защите леса (инженер по охране и защите природных комплексов), инженер по лесосырьевым ресурсам (инженер по лесопользованию), инженер по лесовосстановлению (инженер по воспроизводству лесов и лесоразведению), Инженер-лесопатолог, инженер по лесному кадастру, инженер по экологическому просвещению, инженер лесного хозяйства, мастер леса (участка), инспектор по охране территории, лесник (инспектор), диспетчер, инспектор, охотовед; специалисты высшего уровня квалификации второй категории: инженер по охране и защите леса (инженер по охране и защите природных комплексов), инженер по лесосырьевым ресурсам (инженер по лесопользованию), инженер по лесовосстановлению (инженер по воспроизводству лесов и лесоразведению), Инженер-лесопатолог, инженер по лесному кадастру, инженер по экологическому просвещению, инженер лесного хозяйства, мастер леса (участка), инспектор по охране территории, лесник (инспектор), диспетчер, инспектор, охотовед; специалисты высшего уровня квалификации без категории: инженер по охране и защите леса (инженер по охране и защите природных комплексов), инженер по лесосырьевым ресурсам (инженер по лесопользованию), инженер по лесовосстановлению (инженер по воспроизводству лесов и лесоразведению), инженер-лесопатолог, инженер по лесному кадастру, инженер по экологическому просвещению, инженер лесного хозяйства, мастер леса (участка), инспектор по охране территории, лесник (инспектор), диспетчер, инспектор, охотовед; специалисты среднего уровня квалификации высшей категории: инженер по охране и защите леса (инженер по охране и защите природных комплексов), инженер по лесосырьевым ресурсам (инженер по лесопользованию), инженер по лесовосстановлению (инженер по воспроизводству лесов и лесоразведению), инженер-лесопатолог, инженер по лесному кадастру, инженер по экологическому просвещению, инженер лесного хозяйства, мастер леса (участка), инспектор по охране территории, лесник (инспектор), диспетчер, инспектор, охотовед; специалисты среднего уровня квалификации первой категории: инженер по охране и защите леса (инженер по охране и защите природных комплексов), инженер по лесосырьевым ресурсам (инженер по лесопользованию), инженер по лесовосстановлению (инженер по воспроизводству лесов и лесоразведению), инженер-лесопатолог, инженер по лесному кадастру, инженер по экологическому просвещению, инженер лесного хозяйства, мастер леса (участка), инспектор по охране территории, лесник (инспектор), диспетчер, инспектор, охотовед; специалисты среднего уровня квалификации второй категории: инженер по охране и защите леса (инженер по охране и защите природных комплексов), инженер по лесосырьевым ресурсам (инженер по лесопользованию), инженер по лесовосстановлению (инженер по воспроизводству лесов и лесоразведению), инженер-лесопатолог, инженер по лесному кадастру, инженер по экологическому просвещению, инженер лесного хозяйства, мастер леса (участка), инспектор по охране территории, лесник (инспектор), диспетчер, инспектор, охотовед;
специалисты среднего уровня квалификации без категории: инженер по охране и защите леса (инженер по охране и защите природных комплексов), инженер по лесосырьевым ресурсам (инженер по лесопользованию), инженер по лесовосстановлению (инженер по воспроизводству лесов и лесоразведению), инженер-лесопатолог, инженер по лесному кадастру, инженер по экологическому просвещению, инженер лесного хозяйства, мастер леса (участка), инспектор по охране территории, лесник (инспектор), диспетчер, инспектор, охотовед.

3. Біліктілігі жоғары деңгейдегі мамандар: бухгалтер, кадр жөніндегі инспектор, механик, аудармашы, экономист, заң консультанты, заңгер, мемлекеттік сатып алу жөніндегі маман, бағдарламашы, инспектор, еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы жөніндегі инженер, инженер-бағдарламашы (бағдарламашы); мемлекеттік мекеменің әкімшілік-шаруашылық қызметін көрсетумен айналысатын құрылымдық бөлімшенің: қойма, орталық қойма, шаруашылық, қазандық, учаске, гараж басшысы (меңгерушісі); біліктілігі орта деңгейдегі мамандар: бухгалтер, кадр жөніндегі инспектор, механик, аудармашы, экономист, заң консультанты, заңгер, бағдарламашы, энергетик, еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы жөніндегі инженер, инженер-бағдарламашы (бағдарламашы), инспектор.
4. Техникалық орындаушылары: кассир, радиобайланыс, байланыс жүйелеріне, компьютерлік құрылғыларға қызмет көрсету операторы, күзетші, хатшы, диспетчер, іс жүргізуші.

3. Специалисты высшего уровня квалификации: бухгалтер, инспектор по кадрам, механик, переводчик, экономист, юрисконсульт, юрист, специалист по государственным закупкам, программист, инспектор, инженер по охране труда и технике безопасности, инженер-программист (программист); руководитель (Заведующий) структурного подразделения, занятого административно-хозяйственным обслуживанием государственного учреждения: складом, центральным складом, хозяйством, котельной, участком, гаражом; специалисты среднего уровня квалификации: бухгалтер, инспектор по кадрам, механик, переводчик, экономист, юрисконсульт, юрист, программист, энергетик, инженер по охране труда и технике безопасности, инженер-программист (программист), инспектор.
4. Технические исполнители: кассир, оператор: радиосвязи, систем связи, по обслуживанию компьютерных устройств, охранник, секретарь, диспетчер, делопроизводитель.