"Алматы қаласының аумағында құрылыс салу қағидаларын бекіту туралы" Алматы қаласының мәслихатының 2024 жылғы 25 желтоқсандағы № 193 шешіміне өзгерістер енгізу туралы
VIII сайланған Алматы қаласы мәслихатының кезектi XXXVI сессиясының 2025 жылғы 29 қазандағы № 247 шешiмi. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 31 қазанда № 37281 болып тіркелді
Алматы қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
1. "Алматы қаласының аумағында құрылыс салу қағидаларын бекіту туралы" Алматы қаласы мәслихатының 2024 жылғы 25 желтоқсандағы № 193 шешіміне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1797-02 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
аталған шешіммен бекітілген Алматы қаласының аумағында құрылыс салу қағидаларында:
12 және 13-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Талғар трактісінің, Шығыс айналма автожолының (ШААЖ), Әл-Фараби даңғылының, Саин көшесінің, Жандосов көшесінің (Саин көшесінен қала шекарасына дейін) оңтүстігінде орналасқан ғимараттардың параметрлері 25 метрден аспайтын денсаулық сақтау, білім беру, мәдениет және ғибадат объектілерінің құрылысын қоспағанда, құрылыстың барлық түрлері үшін ең жоғары биіктігі он екі метрден аспайтын ғимараттың астындағы жердің орташа жоспарлау белгісінен парапеттің үстіне (шатыр жотасына) дейін, шатырға өрт сөндіру кезінде шығатын ауданы 10 шаршы метрден аспайтын жерді ескерместен, цоколдық қабатты қосқанда үш қабаттан артық емес етіп белгіленуі қажет.
Аталған аумақта Бас жоспарға сәйкес көзделген әлеуметтік инфрақұрылым мен туристік кластер объектілерін қоспағанда, көппәтерлі тұрғын үйлер мен тұрғын үй кешендерін салуға, сонымен қатар ауыл шаруашылығын пайдалану үшін нысаналы мақсаты бар жер учаскелерін бөлшектеуге, таулы сөрелер белдеуінде, оның ішінде еңісі 15 градус және одан жоғары алаңдарда ғимараттар салуға жол берілмейді.
Жер учаскесінің еңісінің тіктігі, жер бедері мен топырағы туралы деректер геодезиялық түсірілім арқылы айқындалады.
Жоғарыда көрсетілген нормалар қолданыстағы параметрлер шегінде жүзеге асырылатын барлық үлгідегі тұрғын үйлерді және кәсіпкерлік қызмет объектілерін қайта жоспарлауға (қайта жабдықтауға, қайта бейіндеуге), реконструкциялауға, жаңғыртуға, күрделі жөндеуге қолданылмайды.
13. Жобалау мен құрылыс тарихи қалыптасқан қала ортасын сақтау қағидатын ескере отырып жүзеге асырылады және Бас жоспарға сәйкес көзделген әлеуметтік инфрақұрылым мен туристік кластер объектілерін және сондай-ақ бұзылған алаңдарды қалпына келтіру шартымен жерасты паркингтерін қоспағанда, тығыз (нүктелі) құрылысқа, соның ішінде қалыптасқан тұрғын үй құрылысы аумағында қосымша әлеуметтік, көлік және инженерлік инфрақұрылымға жүктеме түсіретін күрделі құрылыс объектілерін орналастыруға жол берілмейді.".

О внесении изменений в решение маслихата города Алматы от 25 декабря 2024 года № 193 "Об утверждении Правил застройки территории города Алматы"
Решение очередной XXXVI сессии маслихата города Алматы VIII созыва от 29 октября 2025 года № 247. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 октября 2025 года № 37281
Маслихат города Алматы РЕШИЛ:
1. Внести в решение маслихата города Алматы от 25 декабря 2024 года № 193 "Об утверждении Правил застройки территории города Алматы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1797-02) следующие изменения:
в Правилах застройки территории города Алматы, утвержденных указанным решением:
пункты 12 и 13 изложить в следующей редакции:
"12. Параметры зданий, расположенных южнее Талгарского тракта, Восточной объездной дороги (ВОАД), проспекта Аль-Фараби, улица Саина, улица Жандосова, (от улицы Саина до границы города), определить не более трех этажей плюс цокольный этаж без учета пожарного выхода на кровлю площадью не более 10 квадратных метров для всех видов застройки с максимальной высотой не более двенадцати метров до верха парапета (конька кровли) от средней планировочной отметки земли участка под зданиями, за исключением строительства объектов здравоохранения, образования, культуры и культовых, но не более 25 метров.
В указанном квадрате не допускается строительство многоквартирных жилых домов и комплексов, за исключением объектов социальной инфраструктуры и туристического кластера, предусмотренных Генеральным планом, а также сегментация земельных участков с целевым назначением для сельскохозяйственного использования, строительство зданий в полосе горных прилавков, в том числе на площадках с крутизной склона 15 градусов и более.
Крутизна склона, данные о рельефе и грунте земельного участка определяются геодезической сьемкой.
Вышеуказанные нормы не распространяются на перепланировку (переоборудование, перепрофилирование) реконструкцию, модернизацию, капитальный ремонт жилых домов всех типов и объектов предпринимательской деятельности, осуществляемых в пределах существующих параметров.
13. Проектирование и строительство осуществляется с учетом принципа сохранения исторически сложившейся городской среды и не допускается уплотняющая (точечная) застройка включая размещение объектов капитального строительства в сложившейся жилой застройке, создающих дополнительную нагрузку на существующую социальную, транспортную и инженерную инфраструктуру, за исключением объектов социальной инфраструктуры и туристического кластера, предусмотренных Генеральным планом, и подземных паркингов с условием восстановления снесенных площадок.".

2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Алматы қаласы мәслихатының төрағасы М. Отыншиев

2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата города Алматы М. Отыншиев