"Халықаралық автомобильмен жүк тасымалдауды жүзеге асыруға автомобильмен тасымалдаушыларға рұқсат беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 24 тамыздағы № 523 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің 2025 жылғы 24 қарашадағы № 394 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 30 желтоқсанда № 37754 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
"Халықаралық автомобильмен жүк тасымалдауды жүзеге асыруға автомобильмен тасымалдаушыларға рұқсат беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 24 тамыздағы № 523 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7204 болып тіркелген) мынадай толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Халықаралық автомобильмен жүк тасымалдауды жүзеге асыруға автомобильмен тасымалдаушыларға рұқсат беру қағидаларында:
кіріспе мынадай жаңа редакцияда жазылсын:
"Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 13-бабының 10) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН";
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
2) осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген және электрондық (цифрлық) тахографтарды пайдалану кезінде Қазақстан Республикасында берілген жүргізушінің қолданыстағы карточкасы бар жартылай (тіркемелерді) қоспағанда, шетелдік азаматтарды қоса алғанда, жұмысқа орналастырылған жүргізушілердің саны автокөлік құралының санынан кем емес (қайталанбайтын). Бұл ретте, жеке кәсіпкерлер жүргізуші ретінде ескерілетін болады.";
3-тармақ 3), 4) және 5) жаңа тармақшалармен толықтырылсын:
3) көрсетілетін қызметті алушы – заңды тұлғалардың филиалдарын, Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік органдарын, шетелдік мекемелерін, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарын, қаладағы аудан, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімдерін қоспағанда, жеке кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар;
4) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсететін Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық органдары;
5) "Электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, барлық шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосылуға техникалық шарттар беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге және электрондық нысанда көрсетілетін квазимемлекеттік сектор субъектілерінің көрсетілетін қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болып табылатын ақпараттық жүйе.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге ұғымдар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес қолданылады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменения и дополнения в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 24 августа 2011 года № 523 "Об утверждении Правил допуска автомобильных перевозчиков к осуществлению международных автомобильных перевозок грузов"
Приказ Министра транспорта Республики Казахстан от 24 ноября 2025 года № 394. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2025 года № 37754
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 24 августа 2011 года № 523 "Об утверждении Правил допуска автомобильных перевозчиков к осуществлению международных автомобильных перевозок грузов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7204) следующие изменение и дополнение:
в Правилах допуска автомобильных перевозчиков к осуществлению международных автомобильных перевозок грузов, утвержденных указанным приказом:
преамбулу приказа изложить в следующей редакций:
"В соответствии с подпунктом 10) статьи 13 Закона Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ";
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакций:
"2) трудоустроенных водителей, включая иностранных граждан, в количестве не меньшем количества автотранспортных средств (без дублирования, за исключением полуприцепов (прицепов)), указанных в подпункте 1) настоящего пункта и имеющих действующую карточку водителя, выданного в Республике Казахстан при использовании электронных (цифровых) тахографов. При этом, индивидуальные предприниматели могут учитываться как водитель.";
пункт 3 дополнить подпунктами 3), 4) и 5) в следующей редакций:
"3) услугополучатель – индивидуальные предприниматели и юридические лица, за исключением филиалов юридических лиц, центральных государственных органов, загранучреждений Республики Казахстан, местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимов районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов;
4) услугодатель – территориальные органы Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан, оказывающие государственные услуги в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме.
Иные понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.";
пункт 4 изложить в следующей редакций:

"4. Рұқсатты және (немесе) рұқсаттама карточкасын ресімдеуді және беруді көрсетілетін қызметті беруші жүзеге асырады.";
7-тармақтың 2-абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Көрсетілетін қызметті алушылар шетелдік рұқсатты қолданбай рұқсат алу үшін және шетелдік рұқсатты қолданбай рұқсат карточкасын көрсетілетін қызметті берушіге портал арқылы жібереді:".
8-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жартылай тіркемені (тіркемені) қоспағанда, көрсетілетін қызметті алушы шетелдік рұқсатты қолданбай рұқсат карточкасын алған автокөлік құралдарының қатысуымен тасымалдауды жүзеге асырғанын растайтын, алдыңғы алты айдың әрбір 3 айы үшін тауар-көлік жүкқұжаттарымен (ТКЖ), халықаралық тауар-көлік жүкқұжаттарымен (CMR), кемінде 1 ТКЖ және/немесе CMR);";
8-тармақтың 2) тармақшасы алып тасталсын;
8-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) электрондық (цифрлық) тахографтарды пайдалану кезінде Қазақстан Республикасында берілген жүргізушінің қолданыстағы карточкаларымен.".
8-тармақтың 5) тармақшасы алып тасталсын;
9-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Көрсетілетін қызметті алушылар шетелдік рұқсатты қолдана отырып рұқсат алу үшін және шетелдік рұқсатты қолдана отырып, рұқсат карточкасын портал арқылы көрсетілетін қызметті берушіге жібереді:";
9-тармақтың 3-абзацы алып тасталсын;
9-тармақтың 4-абзацының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) шетелдік тұлғаға тиесілі жалға алынған автокөлік құралдарына;";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға құжаттар келіп түскен сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтініштегі және ұсынылған құжаттардағы мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығын тексереді.";
16-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Көрсетілетін қызметті беруші рұқсатты және (немесе) рұқсаттама карточкасын беруден мынадай негіздер бойынша бас тартады:";
16-тармақтың 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген шешімі (үкімі) болса.";
19-тармақтың 2-абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жаңа рұқсатты және (немесе) рұқсат карточкасын алған кезде КДАТЖ жүйесінде шетелдік рұқсаттарды алу және қайтару бойынша тасымалдаушының тарихы сақталады.";

"4. Оформление и выдачу Допуска и (или) карточки допуска осуществляют услугодатель.".
абзац 2 пункта 7 изложить в следующей редакций:
"Услугополучатели для получения Допуска без применения иностранного разрешения и карточки допуска без применения иностранного разрешения направляют услугодателю через Портал:";
подпункт 1) пункта 8 изложить в следующей редакций:
"1) товарно-транспортными накладными (ТТН), международными товарно-транспортными накладными (CMR), не менее 1 ТТН и/или CMR за каждые 3 месяца предыдущих шести месяцев, подтверждающих осуществление услугополучателем перевозок с участием автотранспортных средств, на которые были получены услугополучателем карточки допуска без применения иностранного разрешения, за исключением на полуприцеп (прицеп);";
исключить подпункт 2) пункта 8;
подпункт 4) пункта 8 изложить в следующей редакций:
"4) действующими карточками водителя, выданными в Республике Казахстан при использовании электронных (цифровых) тахографов.";
исключить подпункт 5) пункта 8;
первый абзац пункта 9 изложить в следующей редакций:
"9. Услугополучатели, для получения Допуска с применением иностранного разрешения и карточки допуска с применением иностранного разрешения направляют услугодателю через портал:";
исключить абзац 3 пункта 9;
подпункт 2) абзаца 4 пункта 9 изложить в следующей редакций:
"2) на арендованные автотранспортные средства, принадлежащие иностранному лицу;";
пункт 13 изложить в следующей редакций:
"13. Услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента поступления документов на получение государственной услуги проверяет полноту и достоверность сведений в заявлении и предоставленных документах.";
первый абзац пункта 16 изложить в следующей редакций:
"16. Услугодатель отказывает в выдаче Допуска и (или) карточки допуска по следующим основаниям:";
подпункты 2) и 3) пункта 16 изложить в следующей редакций:
"2) несоответствия услугополучателя и (или) предоставленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги требованиям, установленными настоящими Правилами;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получение определенной государственной услуги.";
абзац 2 пункта 19 изложить в следующей редакций:
"При получении нового Допуска и (или) карточки допуска сохраняется история перевозчика по получению и возврату иностранных разрешений в системе ИАС ТБД.";

20-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) көрсетілетін қызметті берушілерге осы Қағидалардың 2 және 8-тармақтарына сәйкессіздіктер анықталса;";
20-тармақтың 2-абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақтың 1) - 8) тармақшаларында көзделген жағдайлар анықталған кезде рұқсатты және (немесе) рұқсат карточкасын алған дара кәсіпкерді және (немесе) заңды тұлғаны рұқсаттың және (немесе) рұқсат карточкасының қолданылуы тоқтатылған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде хабардар ете отырып, 1 (бір) жұмыс күні ішінде рұқсаттың және (немесе) рұқсаттама карточкасының қолданылуын тоқтату көрсетілетін қызметті берушілерге өтінімдерді электрондық беру жүйесінде олардың күшін жою жолымен жүзеге асырылады.";
21-тармақтың 2-абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Рұқсат карточкасы 5 (бес) жылға беріледі. Жалға алынған автокөлік құралдарына рұқсат беру карточкасының қолданылу мерзімі жалдау шартының мерзімін негізге ала отырып, бірақ ол берілген сәттен бастап 2 (екі) жылдан аспайтын мерзімде айқындалады.";
25-тармақ алып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Көлік министрі
Н. Сауранбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бәсекелестікті қорғау және
дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі

подпункт 5) пункта 20 изложить в следующей редакций:
"5) установлении услугодателям несоответствий пунктам 2 и 8 настоящих Правил;";
абзац 2 пункта 20 изложить в следующей редакций:
"При установлении случаев, предусмотренных подпунктами 1) - 8) настоящего пункта в течение 1 (одного) рабочего дня прекращение действия Допуска и (или) карточки допуска осуществляется услугодателям путем аннулирования их в системе электронной подачи заявок с уведомлением индивидуального предпринимателя и (или) юридического лица, получившего Допуск и (или) карточки допуска в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента прекращения действия Допуска и (или) карточки допуска.";
абзац 2 пункта 21 изложить в следующей редакций:
"Карточка допуска выдается на 5 (пять) лет. На арендованные автотранспортные средства срок действия карточки допуска определятся исходя из срока договора аренды, но не более 2 (двух) лет с момента ее выдачи.";
исключить пункт 25.
2. Комитету автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр транспорта
Республики Казахстан
Н. Сауранбаев
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство по защите
и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан