Аккредиттелген зертханалардың тізбесін бекіту қағидалары туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 29 желтоқсандағы № 554 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 30 желтоқсанда № 37749 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2027 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Салық Кодексінің 790-бабы 3-тармағана сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Ұсынылған Аккредиттелген зертханалардың тізбесін бекіту қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Өнеркәсіп комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2025 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 554 бұйрықпен бекітілген
Аккредиттелген зертханалардың тізбесін бекіту қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Аккредиттелген зертханалардың тізбесін бекіту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 790-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және аккредиттелген зертханалардың тізбесін (бұдан әрі – Тізбе) бекіту тәртібін белгілейді.
Тізбеде сатылатын минералдық шикізаттағы қатты пайдалы қазбалардың құрамын растауды жүзеге асыратын аккредиттелген зертханалар туралы мәліметтер қамтылады.
2. Тізбе ағымдағы жылдың 1 желтоқсанынан кешіктірілмей келесі жылға және тиісті жылдың 1 шілдесінен кешіктірілмей жаңартылады. Аккредиттелген зертхана аккредиттеу жөніндегі орган қалыптастыратын аккредиттеу субъектілерінің тізілімінен шығарылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Тізбеден шығарылады.
3. Осы Қағидада мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) өтініш беруші – "Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес аккредиттелген, аккредиттелген зертханалар тізбесіне кіруге ниеттенген сынақ зертханасы (бұдан әрі - Өтініш беруші);

Об утверждении Правил утверждения перечня аккредитованных лабораторий
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 29 декабря 2025 года № 554. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2025 года № 37749
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2027 г.
В соответствии с пунктом 3 статьи 790 Налогового кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила утверждения перечня аккредитованных лабораторий.
2. Комитету промышленности Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет - ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2027 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр промышленности и
строительства Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утвержден
приказом Министра
промышленности и строительства
Республики Казахстан
от 29 декабря 2025 года № 554
Правила утверждения перечня аккредитованных лабораторий
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила утверждения перечня аккредитованных лабораторий (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 790 Налогового Кодекса Республики Казахстан и устанавливают порядок утверждения перечня аккредитованных лабораторий (далее – Перечень).
Перечень содержит сведения об аккредитованных лабораториях, осуществляющих подтверждение содержания твердых полезных ископаемых в реализуемом минеральном сырье.
2. Перечень актуализируется не позднее 1 декабря текущего года на последующий год и не позднее 1 июля на соответствующий год. Аккредитованная лаборатория исключается из Перечня в течение 3 (трех) рабочих дней со дня ее исключения из реестра субъектов аккредитации, формируемого органом по аккредитации.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) заявитель - испытательная лаборатория, аккредитованная в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об аккредитации в области оценки соответствия", намеревающаяся войти в перечень аккредитованных лабораторий (далее – Заявитель);

2) уәкілетті орган – Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Өнеркәсіп комитеті.
4. Тізбе Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан, бір мезгілде мынадай шарттарға сәйкес келетін сынақ зертханалары енгізіледі:
1) "Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес аккредиттеу аттестатының болуы;
2) халықаралық немесе өңірлік немесе ұлттық зертханааралық салыстыру бағдарламаларына қатысу.
2-тарау. Аккредиттелген зертханалардың тізбесін бекіту тәртібі
5. Өтініш беруші Тізбеге енгізу үшін келесі жылға ағымдағы жылдың 1 қазанынан 1 қарашасына дейінгі кезеңде және тиісті жылға 1 мамырдан 1 маусымға келесі құжаттарды қоса бере отырып, уәкілетті органға қағаз немесе электрондық нысанда өтінім береді:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) аккредиттеу субъектісінің паспортын қоса бере отырып, аккредиттеу аттестатының көшірмесі;
3) сынақ жүргізу кезінде пайдаланылатын сынақ жабдығы мен өлшеу құралдарының техникалық паспорттарының көшірмелері;
4) халықаралық немесе өңірлік немесе ұлттық зертханааралық салыстыру бағдарламаларына қатысуды растайтын мәліметтер (еркін нысанда) және құжаттар;
5) аккредиттеу саласына сәйкес ұйым қызметі кезеңінде орындалған жұмыстардың көлемі (өндірілген немесе қайта өңделген шикізаттың талданатын сынамаларының саны туралы) жөніндегі мәліметтерді қамтитын еркін нысандағы анықтама. Қызметті 3 жылдан астам жүзеге асырған жағдайда, соңғы 3 жылда орындалған жұмыстардың көлемі (өндірілген немесе қайта өңделген шикізаттың талданатын сынамаларының саны туралы) бойынша мәліметтер ұсынылады.
6. Уәкілетті орган осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген құжаттарды алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
7. Өтініш беруші құжаттардың толық емес топтамасын ұсынса және (немесе) ондағы жалған мәліметтерді көрсетсе, уәкілетті орган осы Қағидалардың 6-тармағында белгіленген мерзімде қайтару себептерін көрсете отырып, өтінішті оған қоса берілген құжаттарды қоса бере отырып қайтарады.
Анықталған кемшіліктерді жойғаннан кейін өтініш беруші осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген құжаттарды қайта ұсынады.
8. Өтініш беруші құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда уәкілетті орган 10 (он) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттарды қарайды және өтініш берушіні Тізбеге енгізу немесе енгізуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
9. Тізбе осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бекітіледі және бекітілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырылады.

2) уполномоченный орган - Комитет промышленности Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. В Перечень включаются испытательные лаборатории, расположенные на территории Республики Казахстан, которые одновременно соответствуют следующим условиям:
1) наличие аттестата аккредитации в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об аккредитации в области оценки соответствия";
2) участие в международных или региональных или национальных программах межлабораторных сличений.
Глава 2. Порядок утверждения перечня аккредитованных лабораторий
5. Заявитель для включения в Перечень подает в бумажной или электронной форме заявку в уполномоченный орган в период с 1 октября по 1 ноября текущего года на последующий год и с 1 мая по 1 июня на соответствующий год с приложением следующих документов:
1) заявление по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) копия аттестата аккредитации с приложением паспорта субъекта аккредитации;
3) копии технических паспортов испытательного оборудования и средств измерений, используемых при проведении испытаний;
4) сведения (в произвольной форме) и документы, подтверждающие участие в международных или региональных или национальных программах межлабораторных сличений;
5) справка в произвольной форме, содержащая сведения по объему выполненных работ (о количестве анализируемых проб добытого или переработанного сырья) за период деятельности организации в соответствии с областью аккредитации. В случае осуществления деятельности более 3 лет, предоставляются сведения по объему выполненных работ (о количестве анализируемых проб добытого или переработанного сырья) за последние 3 года.
6. Уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения документов, указанных в пункте 5 настоящих Правил, проверяет полноту представленных документов.
7. В случае предоставления заявителем неполного пакета документов и (или) указания недостоверных сведений, содержащихся в них, уполномоченный орган в течении срока, установленного пунктом 6 настоящих Правил, возвращает заявку с приложенными к ней документами с указанием причин возврата.
Заявитель после устранения выявленных замечаний, направляет повторно документы, предусмотренные в пункте 5 настоящих Правил.
8. В случае представления заявителем полного пакета документов, уполномоченный орган в течение 10 (десяти) рабочих дней рассматривает представленные документы и принимает решение о включении или об отказе во включении в Перечень.
9. Перечень утверждается по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам и размещается на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа в течение 3 (трех) рабочих дней с даты утверждения.

10. Осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмеуі Тізбеге енгізуден бас тарту үшін негіз болып табылады.
11. Тізбеге енгізуден бас тарту туралы шешім қабылдаған кезде уәкілетті орган өтініш берушіге өзінің алдын ала шешімі туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша өз ұстанымын білдіру мүмкіндігін беру үшін тыңдаудың уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Істі қарау туралы хабарлама заңды тұлғаның өтінішін қарау мерзімі аяқталғанға дейін кемінде үш жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабарландыру алған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмей өтеді.
Тыңдау нәтижелері бойынша уәкілетті орган Тізбеге енгізу немесе енгізуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Уәкілетті органның Тізбеге енгізуден бас тарту туралы шешімімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасы Әкімшілік іс жүргізу кодексінің 91-бабында көзделген сотқа дейінгі тәртіпте шағымданғаннан кейін сотқа шағымдануға жол беріледі.
Аккредиттелген зертханалардың
тізбесін бекіту қағидаларына
1-қосымша
нысан
Арыз
Аккредиттелген зертханалар тізіміне __________________________________
(заңды тұлғаның атауы, телефон,электрондық пошта) енгізуіңізді сұраймыз.
Қосымша:
р/с
Құжат атауы
Қол жетімділік белгісі
1
2
3
1
Аккредиттеу субъектісінің паспортын қоса бере отырып, аккредиттеу аттестатының көшірмесі
2
Сынақ жүргізу кезінде пайдаланылатын сынақ жабдығы мен өлшеу құралдарының техникалық паспорттарының көшірмелері
3
Халықаралық немесе өңірлік немесе ұлттық зертханааралық салыстыру бағдарламаларына қатысуды растайтын мәліметтер (еркін нысанда) және құжаттар
4
Аккредиттеу саласына сәйкес ұйым қызметі кезеңінде орындалған жұмыстардың көлемі (өндірілген немесе қайта өңделген шикізаттың талданатын сынамаларының саны туралы) жөніндегі мәліметтерді қамтитын еркін нысандағы анықтама. Қызметті 3 жылдан астам жүзеге асырған жағдайда, соңғы 3 жылда орындалған жұмыстардың көлемі (өндірілген немесе қайта өңделген шикізаттың талданатын сынамаларының саны туралы) бойынша мәліметтер
Қызмет көрсету кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Басшы _______________ _________ ________________________________
(мөр басылған жер) (қолы) (Т.А.Ә. (бар болса))
Аккредиттелген зертханалардың
тізбесін бекіту қағидаларына
2-қосымша
нысан
Аккредиттелген зертханалардың тізімі
р/с
Атауы
Куәлік нөмірі және оның әрекет ету мерзімі
Өнімнің (объектінің)
атауы
Мәліметтер
1
2
3
4
5

10. Основанием для отказа во включении в Перечень является не соответствие требованиям, предусмотренным в пункте 4 настоящих Правил.
11. При принятии решения об отказе во включении в Перечень уполномоченный орган уведомляет заявителя о своем предварительном решении, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 рабочих дня до завершения срока рассмотрения обращения юридического лица. Заслушивание проводится не позднее 2 рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания уполномоченный орган принимает решение о включении или об отказе во включении в Перечень.
При несогласии с решением уполномоченного органа об отказе во включении в Перечень, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке, предусмотренном статьей 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам утверждения
перечня аккредитованных
лабораторий
форма
Заявление
Прошу включить в перечень аккредитованных лабораторий
__________________________________________________________________
(наименование юридического лица, телефон, электронный адрес)
Приложения:
Наименование документа
Отметка о наличии
1
2
3
1
Копия аттестата аккредитации с приложением паспорта субъекта аккредитации
2
Копии технических паспортов испытательного оборудования и средств измерений, используемых при проведении испытаний;
3
Сведения (в произвольной форме) и документы, подтверждающие участие в международных или региональных или национальных программах межлабораторных сличений;
4
Справка в произвольной форме, содержащая сведения по объему выполненных работ (о количестве анализируемых проб добытого или переработанного сырья) за период деятельности организации в соответствии с областью аккредитации. В случае осуществления деятельности более 3 лет, предоставляются сведения по объему выполненных работ (о количестве анализируемых проб добытого или переработанного сырья) за последние 3 года.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую Законом тайну,
содержащихся в информационных системах при оказании услуг.
Руководитель
_______________ _________ ________________________________
(место печати) (подпись) (Ф.И.О. (при его наличии))
Приложение 2
к Правилам утверждения
перечня аккредитованных
лабораторий
форма
Перечень аккредитованных лабораторий
п/п
Наименование
Номер аттестата и срок его действия
Наименование продукции (объекта)
Реквизиты
1
2
3
4
5