Креативті индустрияға мемлекеттік қолдау көрсету мен оны ынталандыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 2025 жылғы 29 желтоқсандағы № 693-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 30 желтоқсанда № 37732 болып тіркелді.
"Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 3-5) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Креативті индустрияға мемлекеттік қолдау көрсету мен оны ынталандыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Креативті индустриялар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары
- Мәдениет және ақпарат министрі
А. Балаева
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау және
дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Мәдениет
және ақпарат министрі
2025 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 693-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Креативті индустрияға мемлекеттік қолдау көрсету мен оны ынталандыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Креативті индустрияға мемлекеттік қолдау көрсету мен оны ынталандыру қағидалары "Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 3-5) тармақшасына сәйкес әзірленді және креативті индустрияға мемлекеттік қолдау көрсету және оны ынталандыру тәртібін, көлемі мен түрлерін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:

Об утверждении Правил оказания государственной поддержки и стимулирования креативной индустрии
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации Республики Казахстан от 29 декабря 2025 года № 693-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2025 года № 37732.
В соответствии с подпунктом 3-5) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О культуре", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания государственной поддержки и стимулирования креативной индустрии.
2. Департаменту креативных индустрий Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней со дня государственной регистрации настоящего приказа предоставление в Юридический департамент Министерства культуры и информации Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
- Министр культуры и информации
Республики Казахстан
А. Балаева
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки
и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Заместитель Премьер-Министра
- Министр культуры и информации
Республики Казахстан
от 29 декабря 2025 года
№ 693-НҚ
Правила оказания государственной поддержки и стимулирования креативной индустрии
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной поддержки и стимулирования креативной индустрии разработаны в соответствии с подпунктом 3-5) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О культуре" и определяют порядок оказания, размеры и виды государственной поддержки и стимулирования креативной индустрии.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:

1) инфрақұрылымдық қолдау – бұл креативті индустрия субъектілерінің кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыруы және дамытуы үшін қажетті инфрақұрылымдық объектілерді құру, дамыту және оларға қол жеткізу арқылы қамтамасыз етілетін мемлекеттік қолдаудың түрі. Мұндай объектілерге ақпараттық, консультациялық, әдістемелік, технологиялық және өзге де қызметтерді көрсететін, креативті индустрия субъектілерінің жұмыс істеуі мен өсуіне ықпал ететін үй-жайлар, жабдықтар, өндірістік және шығармашылық алаңдар, креативті хабтар, студиялар және өзге де ұйымдар жатады;
2) комиссия – өтінімдерді бағалау және қолдау көрсету жөнінде шешімдер қабылдау үшін мәдениет саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) қалыптастыратын алқалы орган;
3) көрсетілетін қызметті ұйымдастырушы – Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 11 қыркүйектегі № 746 қаулысына сәйкес айқындалған, креативті индустрияны дамытуға жәрдем көрсететін заңды тұлға;
4) креативті индустриялар өнімi – жеке және заңды тұлғалардың креативті қызметінің нәтижесі;
5) креативті индустриялар субъектісі – креативті қызметке қатысатын, креативті қызмет нәтижелерін жасауды, шығаруды, қайта жаңғыртуды, жаппай таратуды жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
5-1) креативті индустриялар субъектілерінің тізілімі – креативті индустриялар саласында мемлекеттік қолдау шараларын тиімді көрсету мақсатында уәкілетті орган әкімшілендіретін креативті индустриялар субъектілерін тіркеуге және есепке алуға арналған онлайн-платформа;
6) қаржылық емес қолдау шаралары – бұл тікелей қаржыландыруды қамтымайтын және креативті индустриялар саласында қолайлы кәсіпкерлік ортаны құруға, кәсіпкерлік бастаманы дамытуға, креативті индустрия субъектілері мен олардың қызметкерлерінің кәсіби деңгейін арттыруға бағытталған мемлекеттік қолдау нысаны. Олар креативті жобалардың бәсекеге қабілеттілігін, еңбек өнімділігін арттыруға және тұрақты дамуына ықпал ететін консультациялық, оқыту, әдістемелік, акселерациялық, инфрақұрылымдық және өзге де көрсетілетін қызметтерді қамтиды;
7) қаржылық қолдау шаралары – бұл стартаптар мен инновациялық жобаларға гранттық қолдау көрсету, жобаларды қоса қаржыландыру, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де қаржылық қолдау шараларын іске асыру жолымен жобаларды қаржыландыруға қолжетімділікті қамтамасыз етуге, шығындарды төмендетуге және олардың тұрақтылығын арттыруға бағытталған әртүрлі қаржы құралдарын ұсыну арқылы креативті индустрия субъектілеріне көрсетілетін мемлекеттік қолдау нысаны;

1) инфраструктурная поддержка – вид государственной поддержки, обеспечиваемый посредством создания, развития и предоставления субъектам креативных индустрий доступа к объектам инфраструктуры, необходимым для осуществления и развития их предпринимательской деятельности. К таким объектам относятся помещения, оборудования, производственные и творческие площадки, креативные хабы, студии и иные организации, предоставляющие информационные, консультационные, методические, технологические и иные услуги, способствующие функционированию и росту субъектов креативных индустрий;
2) комиссия – коллегиальный орган, формируемый уполномоченным органом в области культуры (далее – уполномоченный орган) для оценки заявок и принятия решений по предоставлению поддержки;
3) организатор услуг – юридическое лицо, оказывающее содействие развитию креативной индустрии, определенное в соответствии с Постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 сентября 2025 года № 746;
4) продукт креативных индустрий – результат креативной деятельности физических и юридических лиц;
5) субъект креативных индустрий – физическое или юридическое лицо, участвующее в креативной деятельности, осуществляющее создание, производство, воспроизводство, массовое распространение результатов креативной деятельности;
5-1) реестр субъектов креативных индустрий – онлайн-платформа для регистрации и учета субъектов креативных индустрий, администрируемая уполномоченным органом в целях эффективного оказания мер государственной поддержки в сфере креативных индустрий;
6) нефинансовые меры поддержки – форма государственной поддержки, не включающая прямое финансирование и направленная на создание благоприятной предпринимательской среды в сфере креативных индустрий, развитие предпринимательской инициативы, повышение профессионального уровня субъектов креативных индустрий и их сотрудников. Включает консультационные, обучающие, методические, акселерационные, инфраструктурные и иные услуги, способствующие повышению конкурентоспособности, производительности труда и устойчивому развитию креативных проектов;
7) финансовые меры поддержки – форма государственной поддержки, оказываемая субъектам креативных индустрий путем предоставления различных финансовых инструментов, направленных на обеспечение доступа к финансированию, снижение издержек и повышение устойчивости проектов путем: предоставления грантовой поддержки стартапов и инновационных проектов, софинансирования проектов, реализации прочих мер финансовой поддержки, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;

8) стартаптар мен инновациялық жобаларды гранттық қолдау – қызметті ұйымдастырушымен тиісті шарт жасаса отырып, креативті индустриялар саласындағы инновациялық жобаларды іске асыру үшін жеке және заңды тұлғаларға берілетін өтеусіз қаржылық көмек;
9) цифрлық платформа – өтінім беру, мониторингтеу және көрсетілетін қызметті ұйымдастырушы мен креативті индустрия субъектілері арасында өзара іс-қимыл жасасуға арналған электрондық жүйе.
10) цифрлық технологиялық платформа – басқару, жасанды интеллект жүйесінің көмегімен талдау және іздеу негізінде зияткерлік меншікті қорғау функциялары бар креативті индустриялар өнімдерінің электрондық дерекқоры.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 21.04.2026 № 199-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Қолдау түрлері, көздері мен бағыттары
3. Креативті индустрияны қолдау және ынталандыру Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2025 жылғы 20 қазандағы № 572-НҚ бұйрығымен бекітілген креативті индустрияға жататын экономикалық қызмет түрлерінің тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) сәйкес қаржылық және қаржылық емес шаралар арқылы жүзеге асырылады.
4. Қаржылық шаралар:
1) креативті жобаларды қаржыландыру және қоса қаржыландыру;
2) пилоттық жобаларды әзірлеуді және оның іске асырылуын қаржыландыру;
3) жобаларды жеке инвесторлармен бірлесіп қаржыландыру;
4) экспортты қолдау: маркетинг, аударма, халықаралық көрмелер мен фестивальдарға қатысу;
5) зияткерлік меншік объектілерін тіркеуге және құқықтық қорғауға арналған шығыстарды қаржыландыру;
6) халықаралық шығармашылық конкурстарға қатысуды қаржыландыру;
7) креативті индустриялар саласындағы халықаралық жетістіктері үшін сыйақылар мен көтермелеу;
8) 2029 жылға дейінгі бюджет қаражаты есебінен көзделген қаражат шегінде 5 000 000 теңгеден бастап 50 000 000 теңгеге дейінгі мөлшерде нысаналы стипендиялар, стартаптар мен инновациялық жобаларды гранттық қолдау, таланттарды дамыту.
5. Қаржылық емес шаралар:
1) консультациялар, акселерация, мастер-класстар (питчингтер), тәлімгерлік;
2) білім беру бағдарламалары мен халықаралық тағылымдамалар;
3) фестивальдарға, форумдарға, көрмелерге, жәрмеңкелерге қатысу;
4) мүліктік қолдау;
5) цифрлық қолдау – онлайн-платформалар, маркетплейстер, цифрлық технологиялар;
6) маркетингтік, заңи және әдістемелік қолдап отыру;

8) грантовая поддержка стартапов и инновационных проектов – безвозмездная финансовая помощь, предоставляемая физическим или юридическим лицам на реализацию инновационных проектов в области креативных индустрий, с заключением соответствующего соглашения с организатором услуг;
9) цифровая платформа – электронная система для подачи заявок, мониторинга и взаимодействия между организатором услуг и субъектами креативных индустрий.
10) цифровая технологическая платформа – электронная база продуктов креативных индустрий с функцией управления, защитой интеллектуальной собственности, основанной на анализе и поиске с системой искусственного интеллекта.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра культуры и информации РК от 21.04.2026 № 199-НҚ (вводится в действие по истичении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Виды, источники и направления поддержки
3. Поддержка и стимулирование креативной индустрии осуществляется в соответствии с перечнем видов экономической деятельности, относящихся к креативной индустрии утвержденным приказом Министра культуры и информации Республики Казахстан № 572-НҚ от 20 октября 2025 года (далее – Перечень), посредством финансовых и нефинансовых мер:
4. Финансовые меры:
1) финансирование и софинансирование креативных проектов;
2) финансирование разработки и реализации пилотных проектов;
3) финансирование проектов совместно с частными инвесторами;
4) поддержка экспорта: маркетинг, переводы, участие в международных выставках и фестивалях;
5) финансирование расходов на регистрацию и правовую защиту объектов интеллектуальной собственности;
6) финансирование участия в международных творческих конкурсах;
7) премии и поощрения за международные достижения в сфере креативных индустрий;
8) целевые стипендии, грантовая поддержка стартапов и инновационных проектов, развитие талантов, в том числе за счет бюджетных средств до 2029 года, в размере от 5 000 000 тенге до 50 000 000 тенге в пределах предусмотренных средств.
5. Нефинансовые меры:
1) консультации, акселерация, мастер-классы (питчинги), наставничество;
2) образовательные программы и международные стажировки;
3) участие в фестивалях, форумах, выставках, ярмарках;
4) имущественная поддержка;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 5) предусматривается в редакции приказа и.о. Министра культуры и информации РК от 21.04.2026 № 199-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
5) цифровая поддержка – онлайн-платформы, маркетплейсы, информационные технологии;
6) маркетинговое, юридическое и методическое сопровождение;

7) өңірлік даму стратегияларын әзірлеу;
8) инклюзия шаралары – бағдарламаларды бейімдеу, сурдоаударма, әйелдерге, жастарға және мүгедектігі бар адамдарға арналған арнайы модульдер;
9) креативті индустрияның жекелеген бағыттары бойынша арнаулы бағдарламалар және оларды инфрақұрылымдық қолдау.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 21.04.2026 № 199-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Арнаулы бағдарламалар мен инфрақұрылымдық қолдау бойынша креативті индустрияның жекелеген бағыттары:
1) сән индустриясы: киім, аяқ киім, аксессуарлар, тоқыма дизайнерлерін қолдау, сән апталықтарына, халықаралық көрмелерге қатысу, өндірістік базаны және брендингті, цифрлық жарнаманы дамыту;
2) сәулет және урбандау: сәулет бюроларын, жастар шеберханаларын қолдау, орнықты қалалық шешімдерді дамыту, конкурстарға және сәулет биенналелеріне қатысу;
3) цифрлық өнер: блокчейнде жобаларды әзірлеуді және оларды ілгерілетуді қаржыландыру, зияткерлік меншікті қорғау, цифрлық объектілерді шығару және сақтау инфрақұрылымы;
4) жаңа медиа және интерактивті технологиялар: виртуалды болмыс, подкасттар, интерактивті платформалар, бейнеойындар, анимация, көрнекі әсер саласындағы жобалар;
5) мультимедиялық кеңістіктер және инсталляциялар: экспозициялар, жарық және дыбыс шоулары, сәулет интерактивті инсталляцияларын әзірлеу, музейлермен және қалалық алаңдармен ынтымақтастықты қолдау.
7. Қаржыландыру көздері:
1) республикалық бюджет;
2) демеушілердің жарналары, халықаралық және жеке қорлар;
3) көрсетілетін қызметті ұйымдастырушының меншікті кірістері;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер.
3-тарау. Конкурсты өткізу тәртібі
8. Конкурс мынадай кезеңдерден тұрады:
1) уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында және/немесе көрсетілетін қызметті ұйымдастырушының цифрлық платформасында конкурсты өткізу туралы хабарландыру, оның шарттарын, өлшемшарттарын, мерзімдері мен қолдау нысандарын жариялау;
2) көрсетілетін қызметті ұйымдастырушының цифрлық платформасы арқылы электрондық түрде өтінімдерді қабылдау;
3) осы Қағидалардың 9-тармағында белгіленген қатысу шарттарына сәйкестігін тексеру;
4) комиссияның бағалауы;
5) жеңімпаздардың тізбесін және іріктеуден өткен әрбір жоба бойынша қысқаша ақпаратты көрсете отырып, конкурстың қорытындыларын жариялау;
6) осы Қағидалардың 18, 19-тармақтарына сәйкес көрсетілетін қызметті ұйымдастырушы мен конкурстық іріктеуден өткен креативті индустрия субъектілері арасында келісімдер жасасу.
9. Конкурстық іріктеуге қатысу шарттары:

7) разработка региональных стратегий развития;
8) меры инклюзии – адаптация программ, сурдоперевод, специальные модули для женщин, молодежи и лиц с инвалидностью;
9) специализированные программы и инфраструктурная поддержка по отдельным направлениям креативной индустрии.
6. Отдельные направления креативной индустрии по специализированным программам и инфраструктурной поддержке:
1) индустрия моды: поддержка дизайнеров одежды, обуви, аксессуаров, текстиля, участие в неделях моды, международных выставках, развитие производственной базы и брендинга, цифровой рекламы;
2) архитектура и урбанистика: поддержка архитектурных бюро, молодежных мастерских, развитие устойчивых городских решений, участие в конкурсах и архитектурных выставках;
3) цифровое искусство: финансирование разработки и продвижения проектов на блокчейне, защита интеллектуальной собственности, инфраструктура для выпуска и хранения цифровых объектов;
4) новые медиа и интерактивные технологии: проекты в сфере виртуальной реальности, подкастов, интерактивных платформ, видеоигр, анимации, визуальных эффектов;
5) мультимедийные пространства и инсталляции: разработка экспозиций, световых и звуковых шоу, архитектурных интерактивных инсталляций, поддержка сотрудничества с музеями и городскими площадками.
7. Источники финансирования:
1) республиканский бюджет;
2) взносы спонсоров, международные и частные фонды;
3) собственные доходы организатора услуг;
4) иные источники, не запрещенные законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Порядок проведения конкурса
8. Конкурс состоит из следующих этапов:
1) объявление о проведении конкурса, публикацию условий, критериев, сроков и формы поддержки на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа и цифровой платформе;
2) прием заявок в электронном виде через цифровую платформу;
3) проверка на соответствие установленным условиям участия пункта 9 настоящих Правил;
4) оценка комиссией;
5) опубликование итогов конкурса с указанием перечня победителей и краткой информации по каждому проекту, прошедшему отбор;
6) заключение соглашений между организатором услуг и субъектами креативных индустрий, прошедшими конкурсный отбор, в соответствии с пунктами 18, 19 настоящих Правил.
9. Условия участия в конкурсном отборе:

1) заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының аумағында кәсіпкерлік субъектісі ретінде тіркелген болу (оның ішінде шетелдік өтінім берушілер үшін);
2) өтінімді берген сәтте орындалмаған салық берешегінің және бюджетке өзге де орындалмаған міндетті төлемдерінің болмауы;
3) Тізбеге сәйкес қызмет түрлеріне сәйкес келуі не осы Қағидалардың 2-тарауында көрсетілген мамандандырылған бағдарламалар мен инфрақұрылымдық қолдау бойынша креативті индустрияның жекелеген бағыттарына сәйкес келуі;
4) креативті индустриялар субъектілерінің тізілімінде тіркелген болуы.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 21.04.2026 № 199-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Көрсетілетін қызметті ұйымдастырушының қаржылық қолдау шараларын ұсыну үшін өтінімдерді қабылдау мерзімі көрсетілетін қызметті ұйымдастырушының цифрлық платформасында хабарландыру жарияланған кезден бастап 30 (отыз) жұмыс күнін құрайды.
11. Конкурсқа қатысу үшін өтініш беруші белгіленген мерзімде көрсетілетін қызметті ұйымдастырушыға көрсетілетін қызметті ұйымдастырушының цифрлық платформасы арқылы мынадай құжаттарды қоса бере отырып, 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қазақ немесе орыс тілінде конкурсқа қатысуға өтінім береді:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жобаның атауы, бағыты, қысқаша сипаттамасы және күтілетін нәтижелері (бизнес-жоспар);
2) өтініш берушінің мәртебесін растайтын құжаттар (тіркелуі, жарғы және өзге де заңды құжаттар);
3) креативті индустрия өнімдерін коммерцияландыру бойынша іске асырылған жобалардың портфолиосы мен үлгілері (ол болған жағдайда);
4) егер өтініш беруші осы Қағидалардың 25-тармағында көрсетілген санаттарға жататын болса, мынадай құжаттар: жобаның инклюзивті бағытын растайтын мүгедектік туралы анықтама, медициналық-әлеуметтік сараптама актісі (қорытындысы), мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек тағайындалғаны туралы анықтама не өзге де құжаттар (ол болған жағдайда) ұсынылады.
12. Көрсетілетін қызметті ұйымдастырушы өтінімдерді қабылдау аяқталған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде барлық келіп түскен өтінімдердің осы Қағидалардың 9-тармағында көзделген шарттарға сәйкестігін қарайды.
Сәйкессіздік анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті ұйымдастырушы 3 (үш) жұмыс күні ішінде өтініш берушіге оларды жою қажеттігі туралы хабарлама жібереді.
Өтініш беруші хабарламаны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде қажетті құжаттарды қайта ұсынады.
Қайтадан сәйкес келмеген жағдайда, көрсетілетін қызметті ұйымдастырушы ағымдағы конкурс шеңберінде қайта қатысу құқығынсыз өтінімді қабылдамайды.
Көрсетілетін қызметті ұйымдастырушы өтінімдерді қабылдау аяқталған кезден бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде хабарламада көрсетілген ескертулерді ескеріле отырып пысықталған өтінімдерді Комиссияның қарауына ұсынады.

1) быть зарегистрированным в качестве субъекта предпринимательства на территории Республики Казахстан в установленном законодательством порядке (в том числе для иностранных заявителей);
2) не иметь неисполненной налоговой задолженности и иных неисполненных обязательных платежей в бюджет на момент подачи заявки;
3) соответствовать видам деятельности согласно Перечню, либо соответствовать отдельным направлениям креативной индустрии по специализированным программам и инфраструктурной поддержке, указанным в главе 2 настоящих Правил;
4) быть зарегистрированным в реестре субъектов креативных индустрий.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра культуры и информации РК от 21.04.2026 № 199-НҚ (вводится в действие по истичении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Срок приема заявок для предоставления финансовых мер поддержки организатором услуг составляет 30 (тридцать) рабочих дней с момента публикации объявления на цифровой платформе.
11. Для участия в конкурсе заявитель в установленные сроки вносит организатору услуг заявку в электронной форме через цифровую платформу на участие в конкурсе на казахском или русском языках по форме согласно приложению 2, с приложением следующих документов:
1) наименование, направление, краткое описание проекта и ожидаемые результаты (бизнес-план) – по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) документы, подтверждающие статус заявителя (регистрация, устав и иные юридические документы);
3) портфолио и примеры реализованных проектов по коммерциализации продуктов креативных индустрий (при наличии);
4) в случае принадлежности заявителя к категориям, указанным в пункте 25 настоящих Правил, представляются следующие документы: справка об инвалидности, акт (заключение) медико-социальной экспертизы, справка по назначению государственной адресной социальной помощи, либо иные документы, подтверждающие инклюзивную направленность проекта (при наличии).
12. Организатор услуг рассматривает все поступившие заявки в течение 7 (семи) рабочих дней с даты окончания приема заявок на соответствие условиям, предусмотренным пунктом 9 настоящих Правил.
В случае выявления несоответствий, организатор услуг в течение 3 (трех) рабочих дней направляет заявителю уведомление о необходимости их устранения.
Заявитель в течение 2 (двух) рабочих дней со дня получения уведомления повторно представляет необходимые документы.
В случае повторного несоответствия, организатор услуг отклоняет заявку без права ее повторного участия в рамках текущего конкурса.
Организатор услуг в течение 2 (двух) рабочих дней с момента окончания приема заявок представляет на рассмотрение Комиссии, доработанные с учетом замечаний, указанных в уведомлении, заявки.

13. Қаржылық қолдау шараларын ұсыну үшін уәкілетті орган мемлекеттік органдар өкілдерінің, креативті индустриялар саласындағы сарапшылардың қатарынан комиссия құрады. Сондай-ақ қажет болған жағдайда Комиссияның құрамына халықаралық сарапшылар тартылуы мүмкін.
Комиссияның ережесі мен құрамы уәкілетті органмен бекітіледі.
Комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ санды, бірақ кемінде 15 (он бес) адамды құрайды. Комиссияның шешімдері Комиссияның қатысып отырған мүшелерінің жай көпшілік дауысымен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда Комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
Комиссия төрағасы Комиссияның жұмысына басшылықты жүзеге асырады, Комиссияның отырыстарында төрағалық етеді, Комиссия отырыстарының күн тәртібін бекітеді, Комиссия отырыстарының хаттамаларына қол қояды, Комиссия шешімдерінің іске асырылуын бақылауды жүзеге асырады.
Комиссия төрағасы комиссия мүшелерінің арасынан комиссия мүшелерінің көпшілік дауысымен сайланады.
Комиссия хатшысы көрсетілетін қызметті ұйымдастырушы қызметкерлерінің арасынан айқындалады.
Комиссия хатшысы комиссия мүшесі болып табылмайды және дауыс беруге қатыспайды.
Комиссия хатшысы комиссияның отырыстарын ұйымдастырушылық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асырады.
Комиссияның отырысы, егер оған оның жалпы құрамының кемінде үштен екісі қатысса, заңды деп есептеледі.
14. Мүдделер қақтығысын болдырмау үшін Комиссияның құрамына қаралатын мәселелерге жеке мүдделілігі бар адамдар, сондай-ақ туыстық байланыстары немесе өзге де мән-жайлары Комиссия шешімінің объективтілігіне әсер етуі мүмкін адамдар кіре алмайды.
Мүдделер қақтығысы деп Комиссия құрамына кіретін адамдардың жеке мүдделері олардың өз міндеттерін орындамауына және (немесе) тиісінше орындамауына әкеп соғуы мүмкін жағдай түсініледі.
Мүдделер қақтығысы кезінде комиссия мүшелеріне қарсылық білдіру комиссия төрағасына мүдделер қақтығысының туындағаны немесе туындау мүмкіндігі туралы хабарлауды, содан кейін комиссия мүшесінің өзіне қарсылық білдіру (өздігінен бас тарту) немесе комиссияның басқа мүшесіне қарсылық білдіру рәсіміне бастамашылық жасауды қамтиды. Қарсылық білдіру туралы шешім жазбаша өтініш негізінде қабылданады және комиссия отырысының хаттамасымен ресімделеді.
Мүдделер қақтығысы туындаған комиссия мүшесі ол туралы комиссияның төрағасын жазбаша нысанда дереу хабардар етеді.
Комиссия мүшесі егер оның қабылданатын шешімдердің объективтілігіне әсер етуі мүмкін жеке мүддесі болса, конкурстық комиссияның төрағасына өздігінен бас тарту туралы жазбаша өтініш береді.
Егер комиссияның басқа мүшесінде мүдделер қақтығысы туындаса, ол туралы ақпарат комиссияның назарына жеткізілуі тиіс.
Қарсылық білдіру туралы шешім туындаған мүдделер қақтығысы немесе оның туындау мүмкіндігі туралы ақпарат болған кезде комиссияның отырысында қабылданады.
Қарсылық білдіру туралы шешім комиссияның төрағасы, комиссия мүшелері және хатшы қол қоятын хаттамамен ресімделеді.
Комиссия мүшесі шеттетілген жағдайда, уәкілетті орган кворумды қамтамасыз ету үшін Комиссияның құрамына өзгерістер енгізеді.

13. Для предоставления финансовых мер поддержки уполномоченный орган формирует комиссию из числа представителей государственных органов, экспертов в сфере креативных индустрий. Также при необходимости в состав комиссии могут привлекаться международные эксперты.
Положение и состав комиссии утверждается уполномоченным органом.
Общее количество членов Комиссии составляет нечетное число, но не менее 15 (пятнадцать) человек. Решения Комиссии принимаются простым большинством голосов присутствующих членов Комиссии. В случае равенства голосов решающим является голос председателя Комиссии.
Председатель Комиссии осуществляет руководство работой Комиссии, председательствует на заседаниях Комиссии, утверждает повестку дня заседания Комиссии, подписывает протоколы заседаний Комиссии, осуществляет контроль за реализацией решений Комиссии.
Председатель комиссии избирается из числа членов комиссии большинством голосов членов комиссии.
Секретарь комиссии определяется из числа сотрудников организатора услуг.
Секретарь комиссии не является членом комиссии и не участвует в голосовании.
Секретарь комиссии осуществляет организационно-техническое обеспечение заседаний комиссии.
Заседание комиссии считается правомочным, если на нем присутствовало не менее двух третей от общего числа ее членов.
14. Во избежание конфликта интересов, в состав Комиссии не могут входить лица, имеющие личную заинтересованность в рассматриваемых вопросах, лица, чьи родственные связи или иные обстоятельства могут повлиять на объективность решения Комиссии.
Под конфликтом интересов понимается противоречие между личными интересами лиц, входящих в состав Комиссии, при котором личные интересы указанных лиц могут привести к неисполнению и (или) ненадлежащему исполнению ими своих обязанностей.
Порядок отвода членов Комиссии при конфликте интересов включает уведомление председателя комиссии о возникновении или возможности конфликта интересов, а затем инициирование процедуры отвода (самоотвода) самого члена комиссии или отвода другого члена комиссии. Решение об отводе принимается на основе письменного заявления и оформляется протоколом заседания комиссии.
Член комиссии, у которого возник конфликт интересов, незамедлительно уведомляет о нем председателя комиссии в письменной форме.
Член комиссии подает письменное заявление о самоотводе председателю комиссии, если у него есть личная заинтересованность, которая может повлиять на объективность принимаемых решений.
Если конфликт интересов возник у другого члена комиссии, информация о нем должна быть доведена до сведения комиссии.
Решение об отводе принимается на заседании комиссии при наличии информации о возникшем конфликте интересов или возможности его возникновения.
Решение об отводе оформляется протоколом, который подписывается председателем комиссии, членами комиссии и секретарем.
В случае отстранения члена Комиссии уполномоченный орган вносит изменения в состав Комиссии для обеспечения кворума.

15. Комиссия өтінімдерді қабылдау аяқталғаннан кейін 15 (он бес) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес балдық жүйе бойынша өтінімдерді бағалауды жүзеге асырады.
Бағалау қорытындысы бойынша жинаған балдарының кему ретімен өтінімнің рейтингі қалыптастырылады.
Комиссияның шешімі конкурстың қорытындылары туралы хаттамамен ресімделеді.
Комиссияның хаттамасында жеңімпаз (жеңімпаздар) туралы, сондай-ақ екінші орын алған өтініш беруші туралы мәліметтер қамтылады.
Көрсетілетін қызметті ұйымдастырушы конкурстың қорытындылары туралы хаттаманы цифрлық платформада жариялайды.
Көрсетілетін қызметті ұйымдастырушы бір мезгілде хаттаманы жариялай отырып, өтінімде көрсетілген электрондық поштасы арқылы өтініш берушілерге конкурстың қорытындылары туралы хабарлама жібереді.
Комиссияның хаттамасы шешім қабылданғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті ұйымдастырушыға жіберіледі.
Комиссияның шешімдері мен оның мүшелерінің әрекеттеріне Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік- процестік кодексінде көзделген тәртіпке сәйкес шағым жасалуы мүмкін.
16. Даулы мәселелерді шешу мақсатында уәкілетті органның бұйрығымен құрамы оның төрағасын қоса алғанда, мүшелерінің тақ санынан, бірақ кемінде 15 (он бес) адамнан тұратын апелляциялық комиссия құрылады. Апелляциялық комиссия уәкілетті орган қызметкерлерінен, тәуелсіз сарапшылардан, жұртшылық және басқа да мемлекеттік органдардың өкілдерінен тұрады. Апелляциялық комиссияның құрамына Комиссияның мүшелері кірмейді.
Конкурс нәтижесімен келіспеген жағдайда өтініш беруші апелляциялық комиссияға шешімнің қолданылуын апелляция қаралғанға дейін тоқтата тұра отырып, шешімді қайта қарау туралы өтініш беруге құқылы. Апелляцияға өтініш өтініш берушімен уәкілетті органның ведомстволық бағынысты ұйымдарының кадрларымен жұмыс жөніндегі құрылымдық бөлімшесіне апелляциялық комиссия төрағасының атына электрондық немесе қағаз түрінде конкурстың қорытындылары туралы хаттама цифрлық платформада жарияланғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде беріледі және апелляциялық комиссия тарапынан 1 (бір) жұмыс күні ішінде қаралады.
Апелляциялық комиссияның шешімі, егер отырысқа оның құрамының кемінде үштен екісі қатысса, заңды деп есептеледі. Конкурс қорытындыларымен келіспеу туралы апелляция бойынша шешім қатысып отырған комиссия мүшелері санының көпшілік даусымен қабылданады. Апелляциялық комиссия мүшелерінің дауыстары тең болған жағдайда апелляциялық комиссия төрағасының даусы шешуші болып табылады. Апелляциялық комиссияның жұмысы төраға және комиссияның барлық мүшелері қол қоятын хаттамамен рәсімделеді.

15. Комиссия, в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней после завершения приема заявок осуществляет оценку заявок по балльной системе в соответствии с приложением 4 к настоящим Правилам.
По итогам оценки формируется рейтинг заявок в порядке убывания набранных баллов.
Решение Комиссии оформляется протоколом об итогах конкурса.
Протокол комиссии содержит сведения о победителе (победителях), а также о заявителе, занявшем второе место.
Организатор услуг публикует протокол об итогах конкурса на цифровой платформе.
Организатор услуг одновременно с публикацией протокола направляет заявителям уведомления об итогах конкурса по электронной почте, указанной в заявке.
Протокол комиссии направляется организатору услуг в течение 1 (одного) рабочего дня после принятия решения.
Решения Комиссии и действия ее членов могут быть обжалованы в порядке, предусмотренном Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
16. В целях разрешения спорных вопросов, приказом уполномоченного органа создается апелляционная комиссия, состав которой состоит из нечетного числа членов, но не менее 15 (пятнадцать) человек, включая ее председателя. Апелляционная комиссия состоит из работников уполномоченного органа, независимых экспертов, представителей общественности и других государственных органов. В состав апелляционной комиссии не входят члены Комиссии.
В случае несогласия с результатом конкурса заявитель вправе подать заявление о пересмотре решения в апелляционную комиссию, с приостановлением действия решения до рассмотрения апелляции. Заявление на апелляцию подается в структурное подразделение уполномоченного органа по работе с кадрами подведомственных организаций в электронном или бумажном виде на имя председателя апелляционной комиссии заявителем в течение 2 (двух) рабочих дней после публикации протокола об итогах конкурса на цифровой платформе и рассматривается апелляционной комиссией в течение 1 (одного) рабочего дня.
Решение апелляционной комиссии считается правомочным, если на заседании присутствуют не менее двух третей ее состава. Решение по апелляции о несогласии с результатами конкурса принимается большинством голосов от числа присутствующих членов комиссии. При равенстве голосов членов апелляционной комиссии голос председателя является решающим. Работа апелляционной комиссии оформляется протоколом, подписываемым председателем и всеми присутствующими членами комиссии.

17. Жеңімпаздар тізімін қамтитын конкурстың нәтижелерін қарсылықтарды қарағаннан кейін не егер қарсылықтар келіп түспесе, қарсылықтарды беру мерзімі өткеннен кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде комиссияның хаттамасы негізінде көрсетілетін қызметті ұйымдастырушы бекітеді.
Конкурс жеңімпаздарының тізімі бекітілгеннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті ұйымдастырушының цифрлық платформасында және уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында жарияланады.
Жеңімпаздарды хабардар етуді көрсетілетін қызметті ұйымдастырушы бір мезгілде көрсетілетін қызметті ұйымдастырушының цифрлық платформасындағы жеңімпаздың жеке кабинетінде хабарламаны орналастыра отырып, жеңімпаздардың тізімі бекітілгеннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде өтінімде көрсетілген электрондық пошта арқылы жүзеге асырады.
18. Көрсетілетін қызметті ұйымдастырушы конкурстың түпкілікті нәтижелері бекітілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде конкурстың жеңімпазына келісімнің жобасын қоса бере отырып, қаржылық қолдау көрсету туралы келісім жасасу қажеттігі туралы хабарлама жібереді.
Хабарлама өтінімде көрсетілген электрондық пошта арқылы жіберіледі, сондай-ақ көрсетілетін қызметті ұйымдастырушының цифрлық платформасындағы жеңімпаздың жеке кабинетінде орналастырылады.
Конкурстың жеңімпазы хабарламаны алған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде келісімге қол қоюға және оны көрсетілетін қызметті ұйымдастырушыға ұсынуға міндетті.
Келісім көрсетілетін қызметті ұйымдастырушының цифрлық платформасы арқылы электрондық нысанда не екі данада қағаз тасымалдағышта жасалады.
Қаржылық қолдау көрсету туралы келісімде мыналар қамтылуы тиіс:
1) тараптардың атауы мен деректемелері;
2) келісімнің нысанасы;
3) қолдау көрсетудің мөлшері мен нысаны;
4) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес конкурстық өтінімде ұсынылған бизнес-жоспарға сәйкес қолдау қаражатын пайдалану мақсаттары мен бағыттары;
5) қолдауды көрсету мерзімі мен тәртібі (бір реттік немесе кезең-кезеңмен);
6) тараптардың құқықтары мен міндеттері;
7) осы Қағидалардың 7-тарауына сәйкес есептілікке қойылатын талаптар;
8) келісімнің шарттары бұзылған жағдайда, қаражатты қайтару тәртібі мен шарттары;
9) тараптардың жауаптылығы;
10) келісімге өзгерістер енгізу тәртібі;
11) келісімнің қолданылу мерзімі;
12) дауларды шешу тәртібі.
Қаржыландыру осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес конкурстық өтінімде ұсынылған бизнес-жоспар негізінде келісімде айқындалған жобаны іске асыру кестесіне сәйкес бір реттік немесе кезең-кезеңмен тәртібінде ұсынылады.
Қаржыландыруды ұсыну (бір реттік немесе кезең-кезеңмен) тәртібі туралы шешімді көрсетілетін қызметті ұйымдастырушы қаржыландыру көлемін, жобаны іске асыру мерзімдері мен ерекшелігін ескере отырып, конкурстың нәтижелері бекітілген кезде қабылдайды.
Қаржылық қолдау көрсету туралы келісімнің үлгілік нысанын көрсетілетін қызметті ұйымдастырушы әзірлейді және уәкілетті органмен келісу бойынша бекітеді.

17. Результаты конкурса, включающие список победителей, утверждаются организатором услуг на основании протокола комиссии в течение 2 (двух) рабочих дней после рассмотрения возражений либо после истечения срока подачи возражений, если возражения не поступили.
Список победителей конкурса публикуется на цифровой платформе и официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа в течение 1 (одного) рабочего дня после утверждения.
Уведомление победителей осуществляется организатором услуг в течение 1 (одного) рабочего дня после утверждения списка победителей по электронной почте, указанной в заявке, с одновременным размещением уведомления в личном кабинете победителя на цифровой платформе.
18. Организатор услуг в течение 2 (двух) рабочих дней со дня утверждения окончательных результатов конкурса направляет победителю конкурса уведомление о необходимости заключения соглашения о предоставлении финансовой поддержки с приложением проекта соглашения.
Уведомление направляется по электронной почте, указанной в заявке, а также размещается в личном кабинете победителя на цифровой платформе.
Победитель конкурса обязан в течение 7 (семи) рабочих дней с даты получения уведомления подписать соглашение и представить его организатору услуг.
Соглашение заключается в электронной форме посредством цифровой платформы либо на бумажном носителе в двух экземплярах.
Соглашение о предоставлении финансовой поддержки должно содержать:
1) наименование и реквизиты сторон;
2) предмет соглашения;
3) размер и форму предоставляемой поддержки;
4) цели и направления использования средств поддержки в соответствии с бизнес-планом, представленным в конкурсной заявке согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
5) сроки и порядок предоставления поддержки (единовременно или поэтапно);
6) права и обязанности сторон;
7) требования к отчетности согласно главе 7 настоящих Правил;
8) порядок и условия возврата средств в случаях нарушения условий соглашения;
9) ответственность сторон;
10) порядок внесения изменений в соглашение;
11) срок действия соглашения;
12) порядок разрешения споров.
Финансирование предоставляется единовременно или поэтапно в соответствии с графиком реализации проекта, определенным в соглашении на основании бизнес-плана, представленного в конкурсной заявке согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Решение о порядке предоставления финансирования (единовременно или поэтапно) принимается организатором услуг при утверждении результатов конкурса с учетом объема финансирования, сроков реализации и специфики проекта.
Типовая форма соглашения о предоставлении финансовой поддержки разрабатывается и утверждается организатором услуг по согласованию с уполномоченным органом.

19. Егер конкурстың жеңімпазы осы Қағидалардың 18-тармағында белгіленген мерзімде келісімге қол қоймаған не келісім жасасудан жазбаша бас тартқан жағдайда, көрсетілетін қызметті ұйымдастырушы 2 (екі) жұмыс күні ішінде комиссияның хаттамасына сәйкес екінші орын алған өтініш берушіге келісімнің жобасын жібереді.
Екінші орын алған өтініш беруші осы Қағидалардың 18-тармағына сәйкес келісімге қол қояды.
Конкурстың нәтижелері туралы ресми хабардар етілгеннен кейін конкурс жеңімпазының келісім жасасудан бас тартуын көрсетілетін қызметті ұйымдастырушы тіркейді.
20. Жеңімпаздан кейінгі өтініш беруші болмаған кезде көрсетілетін қызметті ұйымдастырушы конкурсты қайта өткізу туралы шешім қабылдайды.
4-тарау. Көрсетілетін қызметті ұйымдастырушының функциялары
21. Көрсетілетін қызметті ұйымдастырушы мыналарды:
1) конкурстарды жариялауды және өтінімдерді жинауды;
2) цифрлық платформаны қолдауды;
3) келісімдер жасасуды және олардың орындалуын бақылауды;
4) тиімділігін мониторингтеуді;
5) жобалар мен қатысушылардың дерекқорын қалыптастыруды;
6) өтінім беруден бастап жобаның іске асырылуына дейінгі барлық кезеңдерде инклюзивті қолжетімділікті қолдауды;
7) осал топтардың мүдделерін білдіретін ұйымдармен өзара іс-қимыл жасасуды;
8) инфрақұрылымды (хабтар, зертханалар, акселераторлар) дамытуға жәрдемдесуді;
9) халықаралық бастамаларды қолдауды;
10) креативті индустрия субъектілеріне арналған акселерациялық бағдарламаларды, интенсивтерді, менторлық іс-шараларды жүргізуді және білім беру қызметтерін;
11) ұйымдастырушылық шығыстарды, сарапшылардың еңбегіне ақы төлеуді және әкімшілік қолдап отыруды қоса алғанда, инвесторларды тарту үшін таныстырылым сессияларын, креативті жобаларды іріктеу мен жылжытуға арналған конкурстар мен іс-шараларды ұйымдастыруды;
12) креативті индустриялар саласында қаржылық және қаржылық емес қолдау шараларын көрсету жөнінде өткізілген конкурстардың қорытындысы бойынша қызметі туралы есепті уәкілетті органға ұсынуды жүзеге асырады.
Есеп 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жартыжылдықта бір рет, есепті жартыжылдықтан кейінгі айдың 10-нан кешіктірілмей ұсынылады.
5-тарау. Қаржыландыру, жол берілетін шығыстар және қаражаттың пайдаланылуын бақылау
22. Көрсетілетін қызметті ұйымдастырушыны қаржыландыру стартаптар мен инновациялық жобаларды гранттық қолдау және бюджеттен тыс тетіктер шеңберінде жүзеге асырылады.
23. Көрсетілетін қызметті ұйымдастырушы шығыстарының жол берілетін түрлері:
1) гонорарлар мен жалақы;
2) жалға алу, логистика, жабдықтау;
3) цифрлық технологиялар саласындағы шешімдер, сайттарды әзірлеу және қолдап отыру, цифрлық платформалар;

19. В случае если победитель конкурса не подписал соглашение в срок, установленный пунктом 18 настоящих Правил, либо направил письменный отказ от заключения соглашения, организатор услуг в течение 2 (двух) рабочих дней направляет проект соглашения заявителю, занявшему второе место согласно протоколу комиссии.
Заявитель, занявший второе место, подписывает соглашение согласно пункту 18 настоящих Правил.
Отказ победителя конкурса от заключения соглашения после официального уведомления о результатах конкурса фиксируется организатором услуг.
20. При отсутствии следующего за победителем заявителя, организатор услуг принимает решение о повторном проведении конкурса.
Глава 4. Функции организатора услуг
21. Организатор услуг осуществляет:
1) объявление конкурсов и сбор заявок;
2) поддержание цифровой платформы;
3) заключение соглашений и контроль исполнения;
4) мониторинг эффективности;
5) формирование базы данных проектов и участников;
6) поддержку инклюзивного доступа на всех этапах: от подачи заявки до реализации проекта;
7) взаимодействие с организациями, представляющими интересы уязвимых групп;
8) содействие по развитию инфраструктуры (хабы, лаборатории, акселераторы);
9) поддержку международных инициатив;
10) проведения акселерационных программ, интенсивов, менторских мероприятий и образовательных услуг для субъектов креативных индустрий;
11) организацию презентационных сессий для привлечения инвесторов, конкурсов и мероприятий по отбору и продвижению креативных проектов, включая организационные расходы, оплату труда экспертов и административное сопровождение;
12) представление отчета о деятельности по итогам проведенных финансовых и нефинансовых мер поддержки в сфере креативных индустрий уполномоченному органу.
Отчет представляется один раз в полугодие, не позднее 10-го числа месяца, следующего за отчетным полугодием, по форме согласно приложению 1.
Глава 5. Финансирование, допустимые расходы и контроль за использованием средств
22. Финансирование Организатора услуг осуществляется в рамках грантовой поддержки стартапов и инновационных проектов и внебюджетных механизмов.
23. Допустимые виды расходов организатора услуг:
1) гонорары и заработная плата;
2) аренда, логистика, оборудование;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 3) предусматривается в редакции приказа и.о. Министра культуры и информации РК от 21.04.2026 № 199-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
3) решения в области информационных технологий, разработка и сопровождение сайтов, цифровые платформы;

4) консультациялар, оқыту, аударма;
5) ілгерілету, маркетинг;
6) әдістемелік материалдар мен зерттеулер.
Ескерту. 23-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 21.04.2026 № 199-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Қаражаттың пайдаланылуын бақылау:
1) аралық және қорытынды есептілік;
2) нысаналы пайдаланылуын верификациялау;
3) келісімнің шарттары бұзылған кезде қаражатты қайтару міндеттемесі.
6-тарау. Инклюзивті жобаларды қолдау
25. Инклюзияны дамытуға бағдарланған жобалар осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес өтінімдерді бағалау кезінде қосымша балл алады.
26. Жобаның инклюзивтілігі мынадай өлшемшарттар параметрлері бойынша бағаланады:
1) мүмкіндігі шектеулі адамдарды креативті контентті жасауға және тұтынуға тарту;
2) ымдау тілін дамыту, медиаөнімдерді мүгедектігі бар адамдар үшін бейімдеу;
3) мүгедектігі бар адамдар үшін фестивальдар, көрмелер, форумдар және шеберлік сыныптарын өткізу;
4) мүгедектігі бар адамдар үшін білім беру бағдарламаларын және консультациялар өткізу.
7-тарау. Қаржылық қолдауға мониторинг және есептілік
27. Қаржылық қолдауды алушы:
жобаның іске асырылу барысы туралы аралық есептерді жарты жылда бір рет көрсетілетін қызметті ұйымдастырушы белгілеген мерзімдерде ұсынады;
берілген қаражаттың заңдылығын және нысаналы жұмсалғанын растайтын шарттардың көшірмелерін, орындалған жұмыстар актілерін, шот-фактураларды, жүкқұжаттарды және өзге де бастапқы құжаттарды қоса алғанда, нәтижелерді және қаражаттың нысаналы пайдаланылғанын құжаттамалық растай отырып қаржылық орындалуын толық көрсете отырып, жобаның аяқталғаны жөніндегі қорытынды есепті ұсынады;
мүдделі тараптар үшін деректердің ашықтығы мен оған қолжетімділігін қамтамасыз ету мақсатында жобаны цифрлық технологиялық платформада орналастырады.
28. Қайтарымсыз қаржылық көмекті қоспағанда, мынадай жағдайларда қаржыландыру тоқтатыла тұруы, алдын ала тоқтатылуы, ал қаражат республикалық бюджетке қайтарылуы мүмкін:
1) қолдау қаражатын нысаналы пайдаланбау;
2) өтінімде немесе есептілікте анық емес мәліметтер ұсыну;
3) келісім бойынша міндеттемелерді орындамау немесе тиісінше орындамау;
4) белгіленген мерзімде есептілікті ұсынбау;
5) қолдау алушыны қайта ұйымдастыру немесе тарату (заңды тұлғалар үшін);
6) креативті индустриялар саласындағы қызметті тоқтату жағдайларында.
Қаржыландыруды тоқтата тұру, тоқтату және қаражатты қайтару туралы шешімді уәкілетті органмен келісу бойынша көрсетілетін қызметті ұйымдастырушы қабылдайды.
Қолдау алушы қаражатты қайтару туралы хабарламаны алған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде қаражатты республикалық бюджетке қайтаруға міндетті.
Қаражатты ерікті түрде қайтармаған жағдайда, өндіріп алу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сот тәртібінде жүзеге асырылады.

4) консультации, обучение, переводы;
5) продвижение, маркетинг;
6) методические материалы и исследования.
24. Контроль за использованием средств:
1) промежуточная и итоговая отчетность;
2) верификация целевого использования;
3) обязательство возврата средств при нарушении условий соглашения.
Глава 6. Поддержка инклюзивных проектов
25. Проекты, ориентированные на развитие инклюзии, получают дополнительные баллы при оценке заявок в соответствии с приложением 4 к настоящим Правилам.
26. Инклюзивность проекта оценивается по следующим параметрам:
1) вовлечение лиц с ограниченными возможностями в создание и потребление креативного контента;
2) развитие жестового языка, адаптации медиапродуктов для лиц инвалидностью;
3) проведение фестивалей, выставок, форумов и мастер-классов для лиц с инвалидностью;
4) проведение образовательных программ и консультаций для лиц с инвалидностью.
Глава 7. Мониторинг и отчетность финансовой поддержки
27. Получатель финансовой поддержки:
предоставляет промежуточные отчеты о ходе реализации проекта один раз в полгода в сроки, установленные организатором услуг;
предоставляет итоговый отчет по завершении проекта с полным отражением результатов и финансового исполнения с документальным подтверждением целевого использования средств, включая копии договоров, актов выполненных работ, счетов-фактур, накладных и иных первичных документов, удостоверяющих законность и целевое расходование предоставленных средств;
размещает проект на цифровой технологической платформе с целью обеспечения прозрачности и доступности данных для заинтересованных сторон.
28. Финансирование может быть приостановлено, прекращено досрочно, а средства подлежат возврату в республиканский бюджет, за исключением безвозмездной финансовой помощи, в следующих случаях:
1) нецелевое использование средств поддержки;
2) представление недостоверных сведений в заявке или отчетности;
3) неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по соглашению;
4) непредставление отчетности в установленные сроки;
5) реорганизация или ликвидация получателя поддержки (для юридических лиц);
6) прекращение деятельности в области креативных индустрий.
Решение о приостановлении, прекращении финансирования и возврате средств принимается организатором услуг по согласованию с уполномоченным органом.
Получатель поддержки обязан возвратить средства в республиканский бюджет в течение 30 (тридцати) календарных дней с даты получения уведомления о необходимости возврата средств.
При невозврате средств в добровольном порядке взыскание осуществляется в судебном порядке в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

29. Республикалық бюджет қаражаты есебінен көрсетілетін мемлекеттік қолдау шаралары 2029 жылға дейін қолданыста болады.
Креативті индустрияға
мемлекеттік қолдау көрсету мен
оны ынталандыру қағидаларына
1-қосымша
Креативті индустриялар саласында қаржылық және қаржылық емес қолдау шараларын ұсыну қорытындысы бойынша көрсетілетін қызметті ұйымдастырушының қызметі туралы есеп нысаны
Кезең: 20__ жылғы ___________________
Көрсетілетін қызметті ұйымдастырушының атауы:
_________________________
1-бөлім. Конкурстар туралы ақпарат
Конкурстың атауы
Өткізу кезеңі
Өтінімдер саны
Қолдау көрсетілген
жобалар саны
Бөлінген қаражат сомасы (теңге)
1
2
___________________________________________________________________
2-бөлім. Қаржылық қолдау шаралары
Қолдау түрі
Алушылар саны
Жалпы сомасы (теңге)
Географиясы (қала/өңір)
1
2
3-бөлім. Қаржылық емес қолдау шаралары
Іс-шара (акселерация, менторлық және тағы басқа)
Қатысушылар саны
Сағат саны
Өмірбаянын көрсете отырып, шақырылған сарапшылар саны
1
4-бөлім. Тиімділік мониторингі
Көрсеткіш
Мәні
Ескертпе
Нарыққа шыққан жобалар
Құрылған жұмыс орындары
Қатысушылардың табысының ұлғаюы
Тартылған инвестициялар
________________________________________________________________
5-бөлім. Инклюзия және қолжетімділік
Іс-шара
Осал топтардың қатысуы
Әріптес ұйымдар (Үкіметтік емес ұйымдар және басқалар)
Қолжетімділік жөнінде қабылданған шаралар
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
6-бөлім. Өзге де ақпарат және талдау
(сапалық қорытындылар, табысты жобалардың кейстері, қиындықтар және жақсарту жөніндегі ұсыныстар)
_________________________________________________________________________
Есепті жасау күні: 20 жылғы "___" _________________
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және қолы :
_______________________________________________
Креативті индустрияға
мемлекеттік қолдау көрсету мен
оны ынталандыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қаржылық қолдау шараларын алуға арналған конкурсқа қатысуға өтінім
Өтініш беруші туралы ақпарат
Өтініш берушінің атауы
Жобаның атауы
Сұратылатын сома, теңгемен алғанда (санмен және жазбаша)
Жобаның толық құны, теңгемен алғанда (санмен және жазбаша)
Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуішіне сәйкес қызмет түрі (салық төлеушінің жеке кабинетінен үзінді көшірме)
Жұмысшылардың нақты саны (болған жағдайда)
Құрылу күні
Тіркеу деректері
Өтінім берушінің мекенжайы (индекс, облыс, аудан, елді мекен, көше, үй, пәтер)
Банк деректемелері, есеп айырысу шоты, валюталық шоты, банктік жеке коды
Валюталық кредиттерді қоса алғанда, алынған, өтелмеген кредиттік қаражаттар
Телефоны (мобильді, жұмыс)
Электрондық поштасы
Ресми сайты
Жоба туралы қысқаша ақпарат
Жобаның мақсаты
Жобаның міндеттері
Жобаны іске асыру орны
Жобаны іске асыру мерзімі
Өткізу нарығы (ел, өңір)
Аталған жоба басқа көздерден қаржыландырылды ма?
Иә
Жоқ
Егер "иә" десеңіз, онда қандай көлемде, бағдарламаның, жобаның атауы мен алынған қаржыландыру сомасын көрсету қажет
Жоба командасының құрамы
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Жобадағы лауазымы / Негізгі жұмыстағы лауазымы
Жұмыс тәжірибесі (жобаны іске асыру үшін қажетті)
Жобаға тартылуы (%)
Осы өтінімде көрсетілетін қызметті ұйымдастырушы комиссияны, оның ішінде бөгде адамдарды тарта отырып, бағалауды жүргізген кезде оған аталған өтінім бойынша құжаттарды, материалдарды және ақпаратты, оның ішінде құпия мәліметтерді құрайтын құжаттарды пайдалануға, сондай-ақ өтініш беруші туралы, барлық көздерде кредиторлық берешектің, оның ішінде корпоративтік кредиттік есептің болуы (болмауы) туралы деректерді жинауға өз келісімімді беремін.
Осы өтінімде ұсынылған материалдар мен ақпараттың, оның ішінде бастапқы деректердің, есептеулердің, негіздемелердің анықтығын растаймын, анық емес деректерді беру фактілері анықталған кезде өтінімді қараудан бас тартылатыны туралы ескертілді.
Осы өтінімде қаржылық қолдау шараларын көрсету шарттарымен келісетінімді растаймын. Талап етілетін материалдар және (немесе) құжаттар _____ парақта қоса беріледі.
Өтінім беруші
_______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________
(қолы)
Материалдарды және (немесе) құжаттарды алғаны туралы белгі
(көрсетілетін қызметті ұйымдастырушы толтырады)
Алған күні:
20 __ жылғы "_____" ______________
Өтінімнің тіркеу нөмірі
№_____
Тіркеуші
_______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_____________________
(қолы)
Креативті индустрияға
мемлекеттік қолдау көрсету мен
оны ынталандыру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Жобаның (бизнес-жоспар) күтілетін нәтижелері бар жобаның қысқаша сипаттамасы
Р/с №
Жобаның бизнес-жоспарында сипатталуы қажет мәліметтердің тізбесі
1
Жобаның (жобалардың) атауы, сипаттамасы, мақсаттары мен міндеттері
2
Жобаны (жобаларды) іске асыру орны
3
Объектіге меншік құқығының туындау негізі. Патенттік-лицензиялық қорғау, авторлық құқықтар, сауда белгілері және басқа да зияткерлік меншік объектілері туралы мәліметтер (ол болған жағдайда)
4
Команда туралы мәліметтер. Жұмыскерлердің штат саны, жобаны іс жүзінде іске асыру үшін қажетті олардың біліктілігі және (немесе) еңбек өтілі, және (немесе) тәжірибесі, сонымен қатар жобаны іске асыруға тартылатын резиденттер мен резидент еместер туралы ақпарат
5
Жобаның (жобалардың) әзірлік сатысы
6
Жобаның (жобалардың) негізгі тиімділік көрсеткіштері
7
Жобаның техникалық сипаттамасы (архитектурасы, құрылымы, қолданылатын шешімдер)
8
Жобаны (жобаларды) іске асыруға жоспарланған шығыстар сметасы
9
Жоба (жобалар) шеңберінде ұсынылатын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер, мүліктік құқықтар түрлері. Сату тәсілі және жыл сайынғы күтілетін сату көлемі және жоспарланған табыс (кіріс)
10
Клиенттер/әлеуетті клиенттер
11
Жобаны (жобаларды) іске асыру үшін қажетті іс-шаралар жоспары (жобаны іске асыру және дамыту үшін қажетті нақты іс-шаралардың (қадамдардың) сипаттамасы)
12
Жобаның (жобалардың) қоғамдық маңыздылығы
13
Жобаның экспорттық әлеуеті
Креативті индустриялар саласында қызметтің бірнеше басым түрлерін жүзеге асыру жоспарланған кезде өтініш беруші бизнес-жоспарда әрбір қызмет түрі шеңберінде барлық жобаларды көрсетеді.
Креативті индустрияға
мемлекеттік қолдау көрсету мен
оны ынталандыру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Өтінімдерді бағалау
Р/с
Өлшемшарттар
Ең жоғары балл
Салмақ коэффициенті
Ең жоғары қосқан үлесі
1
Экспорттық әлеуеті
10
4,0
40 балл
2
Жобаның инновациялылығы
10
2,0
20 балл
3
Басым бағыттарға сәйкестігі
10
2,0
20 балл
4
Әлеуметтік және экономикалық маңыздылығы
10
1,0
10 балл
5
Инвестициялық тартымдылығы
10
1,0
10 балл
6
Жобаның инклюзивтілігі
10
1,0
10 балл
Әрбір өлшемшарт 10 балдық шәкіл бойынша бағаланады, содан кейін алынған балдар тиісті салмақтық коэффициентіне көбейтіледі.

29. Меры государственной поддержки, оказываемые за счет средств республиканского бюджета, действуют до 2029 года.
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной поддержки
и стимулирования
креативной индустрии
Форма отчета о деятельности организатора услуг по итогам предоставления
финансовых и нефинансовых мер поддержки в сфере креативных индустрий
Период: ___________________ 20__ года
Наименование организатора услуг: ____________________________
Раздел 1. Информация о конкурсах
Название конкурса
Период проведения
Количество заявок
Количество поддержанных проектов
Сумма выделенных средств (тенге)
1
2
Раздел 2. Финансовые меры поддержки
Вид поддержки
Количество получателей
Общая сумма (тенге)
География (город/регион)
1
2
Раздел 3. Нефинансовые меры поддержки
Мероприятие (акселерация, менторство и другие)
Количество участников
Количество часов
Количество приглашенных экспертов с указанием биографии
1
Раздел 4. Мониторинг эффективности
Показатель
Значение
Примечание
Проекты, вышедшие на рынок
Созданные рабочие места
Увеличение выручки участников
Привлеченные инвестиции
Раздел 5. Инклюзия и доступность
__________________________________________________________________________
Мероприятие
Участие уязвимых групп
Партнерские организации (Неправительственные организации и другие)
Принятые меры по доступности
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Раздел 6. Прочая информация и аналитика
(качественные итоги, кейсы успешных проектов, сложности, предложения
по улучшению)
__________________________________________________________________________
Дата составления отчета: " " __________ 20 г.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись :
_______________________________________
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной поддержки
и стимулирования
креативной индустрии
Форма
Заявка на участие в конкурсе на получение финансовых мер поддержки
Информация о заявителе
Наименование заявителя
Наименование проекта
Запрашиваемая сумма в тенге (в цифрах и прописью)
Полная стоимость проекта в тенге (в цифрах и прописью)
Вид деятельности согласно общему классификатору экономической деятельности
(выписка из кабинета налогоплательщика)
Фактическая численность работников (при наличии)
Дата образования
Регистрационные данные
Адрес заявителя (индекс, область, район, населенный пункт, улица, дом, квартира)
Банковские реквизиты, расчетный счет, валютный счет, банковский индивидуальный код
Полученные, непогашенные кредитные средства включая валютные кредиты
Телефон (мобильный, рабочий)
Электронная почта
Официальный сайт
Краткая информация о проекте
Цель проекта
Задачи проекта
Место реализации проекта
Срок реализации проекта
Рынок сбыта (страна, регион)
Финансировался ли данный проект из других источников
Да
Нет
Если "да", то необходимо указать в каком объеме, наименование программы, проект и сумму полученного финансирования
Состав команды проекта
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Должность в проекте/ Должность на основной работе
Опыт работы (необходимый для реализации проекта)
Вовлеченность в проект (%)
Настоящим даю свое согласие на использование документов, материалов и информацию по данной заявке, в том числе содержащих конфиденциальные сведения, при проведении организатором услуг оценки комиссии с привлечением, в том числе, сторонних лиц, а также на сбор данных о заявителе, о наличии (отсутствии) кредиторской задолженности во всех источниках, в том числе корпоративного кредитного отчета.
Настоящим подтверждаю достоверность представленных материалов и информации, в том числе исходных данных, расчетов, обоснований, и предупрежден, что при выявлении фактов предоставления недостоверных данных, заявка будет отклонена от рассмотрения.
Настоящим подтверждаю свое согласие с условиями предоставления финансовых мер поддержки. Требуемые материалы и (или) документы прилагаются на _____ листах.
Заявитель
______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_____________________
(подпись)
Отметка о получении материалов и (или) документов
(заполняется организатором услуг)
Дата получения:
"_____" ______________ 20 __ года
Регистрационный номер заявки
№_____
Регистратор
____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_____________________
(подпись)
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной поддержки
и стимулирования
креативной индустрии
Форма
Краткое описание проекта с ожидаемыми результатами проекта (бизнес-план)
№ п/п
Перечень сведений, необходимых к описанию в бизнес-плане проекта
1
Наименование проекта (проектов), его описание, цели и задачи
2
Место реализации проекта (проектов)
3
Основание возникновения права собственности на объект. Сведения о патентно-лицензионной защите, авторских правах, торговых знаках и других объектах интеллектуальной собственности (при наличии)
4
Сведения о команде. Штатное количество работников, с указанием квалификации и (или) трудового стажа, и (или) опыта, необходимого для фактического осуществления проекта, в том числе планируемым к привлечению нерезидентов и резидентов для реализации проекта
5
Стадия готовности проекта (проектов)
6
Ключевые показатели эффективности проекта (проектов)
7
Техническое описание проекта (архитектура, структура, применяемые решения)
8
Смета планируемых расходов на реализацию проекта (проектов)
9
Виды предлагаемых товаров, работ, услуг, имущественных прав в рамках проекта (проектов). Способ продаж и ожидаемый ежегодный объем продаж и планируемая выручка (доход)
10
Клиенты/потенциальные клиенты
11
План мероприятий, необходимый для реализации проекта (проектов) (описание конкретных мероприятий (шагов) необходимых для реализации и развития проекта)
12
Общественная значимость проекта (проектов)
13
Экспортный потенциал проекта
При планируемом осуществлении нескольких приоритетных видов деятельности в сфере креативных индустрий, заявитель отражает в бизнес-плане все проекты в рамках каждого вида деятельности.
Приложение 4
к Правилам оказания
государственной поддержки
и стимулирования
креативной индустрии
Форма
Оценка заявок
№ п/п
Критерий
Максимальный балл
Весовой коэффициент
Максимальный вклад
1
Экспортный потенциал
10
4,0
40 баллов
2
Инновационность проекта
10
2,0
20 баллов
3
Соответствие приоритетным направлениям
10
2,0
20 баллов
4
Социальная и экономическая значимость
10
1,0
10 баллов
5
Инвестиционная привлекательность
10
1,0
10 баллов
6
Инклюзивность проекта
10
1,0
10 баллов
Каждый критерий оценивается по 10-балльной шкале, а затем полученные баллы умножаются на соответствующий весовой коэффициент.