Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қарыздар мен шартты міндеттемелер жөніндегі есептілікті ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 24 желтоқсандағы № 103 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 27 желтоқсанда № 37702 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 48) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қарыздар мен шартты міндеттемелер жөніндегі есептілікті ұсыну қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығының статистикасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментіне осы қаулының 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Т. Сулейменов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2025 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 103 қаулысымен
бекітілді
Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қарыздар мен шартты міндеттемелер жөніндегі есептілікті ұсыну қағидалары

Об утверждении Правил представления отчетности по займам и условным обязательствам банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2025 года № 103. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 декабря 2025 года № 37702
В соответствии с подпунктом 48) абзаца второго части второй пункта 19 Положения Национального Банка Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила представления отчетности по займам и условным обязательствам банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций.
2. Признать утратившими силу некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан, по перечню согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Департаменту статистики финансового рынка Национального Банка Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом Национального Банка Республики Казахстан государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент Национального Банка Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Национального
Банка Республики Казахстан
Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАНО"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики Казахстан
о регулированию и развитию
финансового рынка
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 декабря 2025 года № 103
Правила представления отчетности по займам и условным обязательствам банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қарыздар мен шартты міндеттемелер жөніндегі есептілікті ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 48) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – Ұлттық Банк) әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды қоса, қарыздар мен шартты міндеттемелер жөніндегі есептілікті ұсыну тәртібі, кезеңділігі мен мерзімі айқындалады.
2. Қарыздар мен шартты міндеттемелер жөніндегі есептілік нысандарын толтыру мақсатында мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпаратты жаңарту – есеп беретін ұйым көрсетілген өзгерістердің есептік күнге жаңартылған фактісін анықтаған сәттен бастап өзгертілген мәліметтер мен ақпаратты ұсыну қажеттілігі;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым – қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның банктік қарыз операцияларын жүзеге асыруға лицензиясы бар банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым;
3) есеп беретін ұйым және (немесе) есеп беруші ұйым – екінші деңгейдегі банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым;
4) есепті күн – есеп беруші ұйым тиісті мәліметтерді алған немесе өзгерткен күннен кейінгі күнтізбелік күн;
5) есептілік – қарыздар және шартты міндеттемелер бойынша есептілік;
6) Жүйе – белгіленген форматта көрсеткіштер түрінде қарыздар мен шартты міндеттемелер бойынша есептілікті жинауға арналған Ұлттық Банктің "Көрсеткіштерді жинаудың бірыңғай жүйесі" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі;
7) кредиттік тіркелім – есеп беретін ұйымдардың кредиттік қызметіне байланысты тәуекелдерді мониторингтеу мақсатында, ақша-кредит статистикасын және сыртқы сектор статистикасын қалыптастыру мақсатында қалыптастырылатын, есеп беретін ұйымдар Ұлттық Банкке ұсынатын ақпаратты қамтитын электрондық дерекқор;

Глава 1. Общие положения
1. Правила представления отчетности по займам и условным обязательствам банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 48) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок представления включая формы, предназначенные для сбора административных данных, периодичность и сроки представления отчетности по займам и условным обязательствам банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, в Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк).
2. В целях заполнения форм отчетности по займам и условным обязательствам используются следующие понятия:
1) актуализация информации – необходимость представления измененных сведений и информации с момента установления отчитывающейся организацией факта указанных изменений, актуальных на учетную дату;
2) организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, – организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, имеющая лицензию уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на осуществление банковских заемных операций;
3) подотчетная организация и (или) отчитывающаяся организация – банк второго уровня, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, акционерное общество "Банк Развития Казахстана" и организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций;
4) отчетная дата – дата календарного дня, следующего за днем получения или изменения соответствующих сведений отчитывающейся организацией;
5) отчетность – отчетность по займам и условным обязательствам;
6) Система – автоматизированная информационная система Национального Банка "Единая система сбора показателей", предназначенная для сбора отчетности по займам и условным обязательствам в виде показателей в установленном формате;
7) кредитный регистр – электронная база данных, которая формируется в целях мониторинга рисков, связанных с кредитной деятельностью подотчетных организаций, в целях формирования денежно-кредитной статистики и статистики внешнего сектора, содержащая информацию, представляемую подотчетными организациями в Национальный Банк;

8) шартты міндеттеме – бір немесе бірнеше болашақ белгісіз оқиға басталған (басталмаған) кезде ғана танылуы мүмкін, есеп беретін ұйым клиент үшін үшінші тұлғалардың пайдасына қабылдаған міндеттеме.
2-тарау. Есептілікті ұсыну тәртібі
3. Есептілік Ұлттық Банкке электрондық түрде Жүйеге барлық қарыз және шартты міндеттемелер шарттары туралы, кредиттік тарих субъектілері туралы, олар бойынша қамтамасыз ету туралы, оларға қызмет көрсету туралы, провизиялар және олар бойынша тәуекелдерді бағалау туралы ақпаратты жүктеу арқылы ұсынылады.
Ақпаратты жүктеу кезінде Жүйеде нысанішілік бақылау жүзеге асырылады. Нысанішілік бақылау жүзеге асырылған кезде қателер анықталған жағдайда, Жүйе ақпаратты қабылдамайды.
Нысанішілік бақылаудан өткен, осы есепті кезең үшін ақпаратты Жүйеге соңғы нақты жүктеу күні тиісті есепті кезең үшін есептілікті ұсынуды аяқтау күні болып табылады.
4. Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырған есептілік электрондық форматта сақталады.
5. Есептілікке басшының немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адамның қол қоюы ай сайынғы есептілікті ұсынуды аяқтаған күннен бастап үшінші жұмыс күнінен кешіктірмей жүзеге асырылады.
6. Есептіліктегі деректердің толықтығы мен дәйектілігін басшы немесе есептілікке қол қою функциясы жүктелген адам қамтамасыз етеді.
7. Кредиттік тарих субъектілері, қарыз (шартты міндеттеме) шарттары, олар бойынша қамтамасыз ету жөніндегі мәліметтер алдыңғы есепті кезеңде ұсынылған есептіліктегі ақпараттан қалыптастырылады және кредиттік тіркелімде жиналады. Ақпаратты жаңартқан кезде бұрын ұсынылған ақпарат кредиттік тіркелім тарихында сақталады.
8. Алынған немесе өзгертілген мәліметтер есепті күні ұсынылады.
Ұсынылған ақпаратты түзету қажет болған кезде түзетілетін ақпарат ұсынылған есепті күні түзету жүргізіледі.
9. Қаржы саласында қызметті тоқтата тұрған (тоқтатқан) кезде банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым тиісті банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның қарыз алушыға талап ету құқығы тоқтатылғанға дейін есептілік ұсынуды жалғастыра береді.
Осы тармақ "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамына қолданылмайды.

8) условное обязательство – принятое отчитывающейся организацией обязательство за клиента в пользу третьих лиц, признание которого возможно только при наступлении (ненаступлении) одного или более неопределенных будущих событий.
Глава 2. Порядок представления отчетности
3. Отчетность представляется в Национальный Банк в электронном виде посредством загрузки в Систему информации обо всех договорах займа и условных обязательствах, о субъектах кредитной истории, об обеспечении по ним, об их обслуживании, о провизиях и оценке рисков по ним.
При загрузке информации в Системе осуществляется внутриформенный контроль. В случае обнаружения ошибок при осуществлении внутриформенного контроля информация Системой не принимается.
Датой завершения представления отчетности за соответствующий отчетный период является фактическая дата последней загрузки в Систему информации за этот отчетный период, прошедшей внутриформенный контроль.
4. Отчетность, удостоверенная посредством электронной цифровой подписи руководителем или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнителем, хранится в электронном формате.
5. Подписание отчетности руководителем или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета, осуществляется не позднее третьего рабочего дня со дня завершения представления ежемесячной отчетности.
6. Полнота и достоверность данных в отчетности обеспечивается руководителем или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчетности.
7. Сведения по субъектам кредитной истории, договорам займа (условного обязательства), обеспечению по ним формируются и накапливаются в кредитном регистре из информации в отчетности, представленной в предыдущем отчетном периоде. При актуализации информации, ранее представленная информация сохраняется в истории кредитного регистра.
8. Полученные или измененные сведения представляются на отчетную дату.
При необходимости корректировки представленной информации, корректировка производится на ту отчетную дату, на которую была представлена корректируемая информация.
9. При приостановлении (прекращении) деятельности в финансовой сфере банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, продолжает представлять отчетность до прекращения прав требования соответствующего банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, к заемщику.
Действие настоящего пункта не распространяется на акционерное общество "Банк Развития Казахстана".

10. Ақпарат болмаған кезде банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым Қағидаларда белгіленген есептілікті ұсыну мерзімінен кешіктірмей Ұлттық Банкке еркін нысанда жасалған және есеп беретін ұйымның басшысы қол қойған қағаз жеткізгіштегі немесе электрондық түрдегі тиісті хатты ұсынады.
11. Екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар Ұлттық Банкке:
деректер өзгерген немесе олар алынған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кредиттік тарих субъектісі туралы есепті;
2) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қарыз (шартты міндеттеме) шарты туралы есепті;
3) Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қамтамасыз ету туралы есепті ұсынады;
есепті айдан кейінгі айдың 10 (оныншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын:
4) Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қарызға (шартты міндеттемеге) қызмет көрсету туралы есепті;
5) Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша провизиялар және тәуекелдерді бағалау туралы есепті ұсынады.
Екінші деңгейдегі банктердің,
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-банктері
филиалдарының, "Қазақстанның
Даму Банкі" акционерлік
қоғамының және банк
операцияларының жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдардың қарыздар мен
шартты міндеттемелер
жөніндегі есептілікті ұсыну
қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: кредиттік тарих субъектісі туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: CR_CHS1
Кезеңділігі: кредиттік тарих субъектісі туралы деректердің өзгеруіне немесе алынуына қарай
Есепті кезеңі: 20___ жылғы ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрі – кредитор)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: кредиттік тарих субъектісі туралы деректер өзгерген немесе алынған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде
БСН: __________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Заңды тұлғалар және қызметін бірлескен кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер бойынша кредиттік тарих субъектісі туралы есеп
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Заңды тұлғаның немесе қызметін бірлескен кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкердің атауы
2
Қызметін бірлескен кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер белгісі
3
Ұйымдық-құқықтық нысаны
4
Меншік нысаны
5
Кредиттік тарих субъектісін сәйкестендіргіш:
5.1
сәйкестендіргіш түрі
5.2
сәйкестендіру нөмірі
6
Кредиттік тарих субъектісінің мекенжайы:
6.1
мекенжайының түрі
6.2
елі
6.3
облысы
7
Резиденттік белгісі
8
Оффшорлық аймақ
9
Кәсіпкерлік субъектісінің санаты
10
Экономикалық қызмет түрі
11
Экономика секторлары топтарның коды
12
Кредитормен ерекше қатынастармен байланысты болу белгісі
13
Компаниялар тобына тиесілілігі
14
Есепке алу күні
2-кесте. Қызметін өзіндік кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкерлерді қоса алғанда, жеке тұлғалар бойынша кредиттік тарих субъектісі туралы есеп
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
2
Туған күні
3
Жынысы
4
Кредиттік тарих субъектісін сәйкестендіргіш:
4.1
сәйкестендіргіш түрі
4.2
сәйкестендіру нөмірі
5
Кредиттік тарих субъектісінің мекенжайы:
5.1
мекенжайының түрі
5.2
елі
5.3
облысы
6
Резиденттік белгісі
7
Оффшорлық аймақ
8
Кәсіпкерлік субъектісінің санаты
9
Экономикалық қызмет түрі
10
Кредитормен ерекше қатынастармен байланысты болу белгісі
11
Есепке алу күні
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы __________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
______________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Кредиттік тарих субъектісі туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Кредиттік тарих субъектісі
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
"Кредиттік тарих субъектісі туралы есеп"
(индексі – CR_CHS1, кезеңділігі – кредиттік тарих субъектісі туралы
деректердің өзгеруіне немесе алынуына қарай)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға
арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

10. При отсутствии информации банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, акционерное общество "Банк Развития Казахстана", организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, не позднее срока представления отчетности, установленного Правилами, представляет в Национальный Банк соответствующее письмо на бумажном носителе или в электронном виде, составленное в произвольной форме и подписанное руководителем подотчетной организации.
11. Банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, акционерное общество "Банк Развития Казахстана", организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, представляют в Национальный Банк:
в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня изменения или получения данных:
1) отчет о субъекте кредитной истории по форме согласно приложению 1 к Правилам;
2) отчет о договоре займа (условного обязательства) по форме согласно приложению 2 к Правилам;
3) отчет об обеспечении по форме согласно приложению 3 к Правилам;
ежемесячно, не позднее 10 (десятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем:
4) отчет об обслуживании займа (условного обязательства) по форме согласно приложению 4 к Правилам;
5) отчета о провизиях и оценке рисков по форме согласно приложению 5 к Правилам.
Приложение 1
к Правилам представления
отчетности по займам и
условным обязательствам
банками второго уровня,
филиалами банков-нерезидентов
Республики Казахстан,
акционерным обществом "Банк
Развития Казахстана" и
организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о субъекте кредитной истории
Индекс формы, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе: CR_CHS1
Периодичность: по мере изменения или получения данных о субъекте кредитной истории
Отчетный период: по состоянию на "___" _____________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, акционерное общество "Банк Развития Казахстана", организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций (далее – кредитор)
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня изменения или получения данных о субъекте кредитной истории;
БИН: __________________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Отчет о субъекте кредитной истории по юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям, осуществляющим деятельность в виде совместного предпринимательства
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Наименование юридического лица или индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства
2
Признак индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства
3
Организационно-правовая форма
4
Форма собственности
5
Идентификатор субъекта кредитной истории:
5.1
вид идентификатора
5.2
идентификационный номер
6
Адрес субъекта кредитной истории:
6.1
тип адреса
6.2
страна
6.3
область
7
Признак резидентства
8
Оффшорная зона
9
Категория субъекта предпринимательства
10
Вид экономической деятельности
11
Код группы секторов экономики
12
Признак связанности с кредитором особыми отношениями
13
Принадлежность к группе компаний
14
Учетная дата
Таблица 2. Отчет о субъекте кредитной истории по физическим лицам, включая индивидуальных предпринимателей, осуществляющих деятельность в виде личного предпринимательства
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
2
Дата рождения
3
Пол
4
Идентификатор субъекта кредитной истории:
4.1
вид идентификатора
4.2
идентификационный номер
5
Адрес субъекта кредитной истории:
5.1
тип адреса
5.2
страна
5.3
область
6
Признак резидентства
7
Оффшорная зона
8
Категория субъекта предпринимательства
9
Вид экономической деятельности
10
Признак связанности с кредитором особыми отношениями
11
Учетная дата
Наименование________________________________________________
Адрес_______________________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель__________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
____________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о субъекте кредитной истории"
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о субъекте кредитной
истории"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о субъекте кредитной истории"
(индекс – CR_CHS1, периодичность – по мере изменения или получения данных о субъекте кредитной истории)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Кредиттік тарих субъектісі туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинау нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
3. Нысанды толтыру кезінде кодтар Нысан ұсынылатын қарыздар мен шартты міндеттемелер жөніндегі есептілікті жинауға арналған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардың (бұдан әрі – анықтамалықтар) кодтарына сәйкес көрсетіледі. Нысандағы күндер "КК.АА.ЖЖЖЖ", мұнда "КК" - күні, "АА" - айы, "ЖЖЖЖ" - жылы форматында көрсетіледі.
4. Түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын немесе толтыру үшін міндетті болып табылмайтын жағдайларды қоспағанда, Нысан көрсеткіштері толтыру үшін міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанды толтыру кезінде мынадай анықтамалықтар пайдаланылады:
Ұйымдық-құқықтық нысандар;
Меншік нысандары;
Сәйкестендіргіш түрлері;
Мекенжай түрлері;
Оффшорлық аймақтар;
Кәсіпкерлік субъектісінің санаттары;
Компаниялар топтары;
Жынысы.
6. Нысанда Қазақстан Республикасының резиденттері және бейрезиденттері - заңды және жеке тұлғалар, оның ішінде дара кәсіпкерлер болып табылатын кредиттік тарих субъектілері туралы мәліметтер көрсетіледі.
Автоматты тәсілмен жасалған "керi репо" операциялары бойынша кредиттік тарих субъектісі ретінде осы мәмілелер жасалған қор биржасы көрсетіледі.
Кредитордың принципал рөлінде болған жағдайда ғана кредитордың кредиттік тарих субъектісі ретінде өзін көрсетуіне рұқсат етіледі.
Белгілі бір көрсеткіш бойынша деректер өзгерген жағдайда, тиісті ақпарат өзгеріс болған есепті алған күні жаңартылуға тиіс.
7. 1-кестенің 3, 4, 5.1, 6.3, 7, 8, 9 және 13-жолдарында және 2-кестенің 3, 4.1, 5.3, 6, 7 және 8 -жолдарында мәндер анықтамалықтардан таңдалады.
8. 1-кестенің 5, 6 және 13-жолдарында және 2-кестенің 4 және 5-жолдарында бір кредиттік тарих субъектісі бойынша бірнеше жаңартылған мәндерді бір мезгілде көрсетуге рұқсат етіледі.
1-кестенің 1, 2, 3, 4, 7, 8, 9, 10, 11 және 12-жолдарында және 2-кестенің 1, 2, 3, 6, 7, 8, 9 және 10-жолдарында бір кредиттік тарих субъектісіне біреуден аспайтын жаңартылған мән сәйкес келеді.
9. 1-кестенің 2-жолында:
егер кредиттік тарих субъектісі дара кәсіпкерлікті бірлескен кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер болып табылса - "1";
егер осы тармақтың екінші абзацында көрсетілген кредиттік тарих субъектісі болып табылмаса - "0" мәні көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о субъекте кредитной истории" (далее – Форма).
2. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
3. При заполнении Формы коды указываются в соответствии с кодами справочников, размещенных в информационной системе Национального Банка Республики Казахстан, предназначенной для сбора отчетности по займам и условным обязательствам, посредством которой представляется Форма (далее - справочники). Даты в Форме указываются в формате: "ДД.ММ.ГГГГ", где "ДД" - день, "ММ" - месяц, "ГГГГ" - год.
4. Показатели Формы являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в Пояснении случаев, в которых показатель не представляется или не является обязательным для заполнения.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. При заполнении Формы используются следующие справочники:
Организационно-правовые формы;
Формы собственности;
Виды идентификатора;
Типы адреса;
Оффшорные зоны;
Категории субъекта предпринимательства;
Группы компаний;
Пол.
6. В Форме указываются сведения о субъектах кредитной истории, являющихся юридическими и физическими лицами - резидентами и нерезидентами Республики Казахстан, в том числе индивидуальными предпринимателями.
По операциям "обратное репо", заключенным автоматическим способом, в качестве субъекта кредитной истории указывается фондовая биржа, на которой заключены данные сделки.
Указание кредитором себя в качестве субъекта кредитной истории допускается только в случае, когда кредитор выступает в роли принципала.
При изменении данных по определенному показателю соответствующая информация подлежит актуализации на учетную дату, по состоянию на которую произошло изменение.
7. В строках 3, 4, 5.1, 6.1, 7, 8, 9, 11 и 13 Таблицы 1 и строках 3, 4.1, 5.1, 6, 7, и 8 Таблицы 2 значения выбираются из справочников.
8. В строках 5, 6 и 13 Таблицы 1 и строках 4 и 5 Таблицы 2 по одному субъекту кредитной истории допускается одновременное отражение нескольких актуальных значений.
В строках 1, 2, 3, 4, 7, 8, 9, 10, 11 и 12 Таблицы 1 и строках 1, 2, 3, 6, 7, 8, 9 и 10 Таблицы 2 одному субъекту кредитной истории соответствует не более одного актуального значения.
9. В строке 2 Таблицы 1 указывается значение:
"1" - если субъект кредитной истории является индивидуальным предпринимателем, осуществляющим индивидуальное предпринимательство в виде совместного предпринимательства;
"0" - если не является субъектом кредитной истории, указанным в абзаце втором настоящего пункта.

10. 1-кестенің 3-жолында көрсеткіш Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген барлық кредиттік тарих субъектілері үшін толтыруға міндетті болып табылады.
11. 2-кестенің 2 және 3-жолдарында көрсеткіштер Қазақстан Республикасының бейрезиденттері болып табылатын барлық кредиттік тарих субъектілері үшін толтыруға міндетті болып табылады.
12. 1-кестенің 4-жолында көрсеткіш заңды тұлғалар болып табылатын барлық кредиттік тарих субъектілері үшін толтыруға міндетті болып табылады.
13. 1-кестенің 5-жолында және 2-кестенің 4-жолында бір кредиттік тарих субъектісі бойынша бір түрдегі бір жаңартылған сәйкестендіргішті ғана көрсетуге рұқсат етіледі. Әрбір түрдегі сәйкестендіргіш кредиттік тарих субъектісі үшін бірегей болып табылады.
1-кестенің 5-жолында және 2-кестенің 4-жолында сәйкестендіргіш көрсеткіштерін толтыру кезінде барлық кредиттік тарих субъектілері үшін міндетті тәртіппен жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлға, оның ішінде қызметін өзіндік кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер үшін) немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлға және бірлескен кәсіпкерлік түріндегі қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкер үшін) көрсетіледі.
Жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлға үшін) немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлға үшін) жоқ Қазақстан Республикасының бейрезиденттері болып табылатын кредиттік тарих субъектілері бойынша баламалы сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын, қарыз (шартты міндеттеме) шарты 2013 жылғы 1 қаңтарға дейін жасалған кредиттік тарих субъектілері бойынша міндетті тәртіппен салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі.
Кредиттік тарих субъектісінің резиденттік белгісі өзгерген жағдайда, ол бойынша сәйкестендіргіштердің тарихи өзара байланысын сақтау мақсатында жеке сәйкестендіру нөмірімен немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірімен қатар баламалы сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
14. 1-кестенің 6-жолында және 2-кестенің 5-жолында кредиттік тарих субъектісінің тіркелген (заңды) және (немесе) орналасқан жерінің (нақты) мекенжайлары көрсетіледі.
Тіркелген мекенжайының "елі" көрсеткіші кредиттік тарих субъектісінің резиденттік белгісіне сәйкес айқындалады және "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін ұсынуға арналған кодтар" ISO 3166-1 ҚР ҰЖ Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуіші бойынша толтырылады.
"Облысы" деген көрсеткіш Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын барлық кредиттік тарих субъектілері үшін толтыруға міндетті болып табылады. Көрсеткіштің мәні әкімшілік-аумақтық объектілерінің ұлттық жіктеуішіне (ӘАОЖ) сәйкес көрсетіледі.
Бір кредиттік тарих субъектісіне әрбір мекенжай түрі үшін елдің, облыстың бір жаңартылған мәні сәйкес келеді.

10. В строке 3 Таблицы 1 показатель является обязательным для заполнения для всех субъектов кредитной истории, зарегистрированных на территории Республики Казахстан.
11. В строках 2 и 3 Таблицы 2 показатели являются обязательными для заполнения для всех субъектов кредитной истории, являющихся нерезидентами Республики Казахстан.
12. В строке 4 Таблицы 1 показатель является обязательным для заполнения для всех субъектов кредитной истории, являющихся юридическими лицами.
13. В строке 5 Таблицы 1 и строке 4 Таблицы 2 по одному субъекту кредитной истории допускается указание только одного актуального идентификатора одного вида. Идентификатор каждого из видов является уникальным для субъекта кредитной истории.
При заполнении показателей идентификатора в строке 5 Таблицы 1 и в строке 4 Таблицы 2 для всех субъектов кредитной истории в обязательном порядке указывается индивидуальный идентификационный номер (для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства) или бизнес-идентификационный номер (для юридического лица и индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства).
По субъектам кредитной истории, являющимся нерезидентами Республики Казахстан, не имеющим индивидуальный идентификационный номер (для физического лица) или бизнес-идентификационный номер (для юридического лица), указывается альтернативный идентификационный номер.
По субъектам кредитной истории, являющимся резидентами Республики Казахстан, договор займа (условного обязательства) с которыми заключен до 1 января 2013 года, в обязательном порядке указывается регистрационный номер налогоплательщика.
При изменении признака резидентства субъекта кредитной истории в целях сохранения исторической взаимосвязи идентификаторов по нему наряду с индивидуальным идентификационным номером или бизнес-идентификационным номером указывается альтернативный идентификационный номер.
14. В строке 6 Таблицы 1 и строке 5 Таблицы 2 указываются адреса регистрации (юридический) и (или) местонахождения (фактический) субъекта кредитной истории.
Показатель "страна" адреса регистрации определяется в соответствии с признаком резидентства субъекта кредитной истории и заполняется по национальному классификатору Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений".
Показатель "область" является обязательным для заполнения для всех субъектов кредитной истории, являющихся резидентами Республики Казахстан. Значение показателя указывается в соответствии с национальным Классификатором административно-территориальных объектов (КАТО).
Одному субъекту кредитной истории соответствует одно актуальное значение страны, области для каждого типа адреса.

15. 1-кестенің 10-жолында және 2-кестенің 9-жолында көрсеткіштің мәні Қазақстан Республикасының экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне (ЭҚЖЖ) сәйкес көрсетіледі.
16. 3-жолда "Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген) бекітілген Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес экономика секторлары тобының коды көрсетіледі, ол Экономика секторларының ұлттық жіктеуішімен (ЭСЖ) келісімді болады.
17. 1-кестенің 12-жолында және 2-кестенің 10-жолында мынадай мән көрсетіледі:
"1" - егер кредиттік тарих субъектісі кредитормен ерекше қатынастармен байланысты тұлғаларға жатса;
"0" - егер осы тармақтың екінші абзацында көрсетілген кредиттік тарих субъектісі болмаса.
18. 1-кестенің 13-жолында компаниялар тобына тиесілігін кредитор дербес айқындайды.
Кредитор компаниялар тобына тиесілі әрбір кредиттік тарих субъектісін анықтамалықтағы тиісті топқа байланыстырады.
Компаниялар топтарының анықтамалығын кредиторлар жүргізеді, кредиторлар анықтамалықтағы тиісті ақпаратты дербес жаңартады.
Көрсеткіш компаниялар тобына тиесілі барлық кредиттік тарих субъектілері үшін толтыруға міндетті болып табылады.
19. 1-кестенің 14-жолында және 2-кестенің 11-жолында кредиттік тарих субъектісі туралы мәліметтер ескерілген күн көрсетіледі.
Екінші деңгейдегі банктердің,
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-банктері
филиалдарының, "Қазақстанның
Даму Банкі" акционерлік
қоғамының және банк
операцияларының жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдардың қарыздар мен
шартты міндеттемелер
жөніндегі есептілікті ұсыну
қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: қарыз (шартты міндеттеме) шарты туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: CR_CC1
Кезеңділігі: қарыз (шартты міндеттеме) шарты туралы деректердің өзгеруіне немесе алынуына қарай
Есепті кезең: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрі – кредитор)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын ұсыну мерзімі: қарыз (шартты міндеттеме) шарты туралы деректер өзгерген немесе алынған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде
БСН: __________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Қарыз (шартты міндеттеме) шарты туралы есеп
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Кредиттік тарих субъектісі - қарыз (шартты міндеттеме) шартының тарапы туралы мәліметтер:
1.1
Кредиттік тарих субъектісінің түрі (рөлі)
1.2
Кредиттік тарих субъектісін сәйкестендіргіш:

15. В строке 10 Таблицы 1 и строке 9 Таблицы 2 указывается значение показателя в соответствии с Общим классификатором видов экономической деятельности (ОКЭД).
16. В строке 11 Таблицы 1 указывается код группы секторов экономики согласно Правилам применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365), которое согласуется с национальным Классификатором секторов экономики (КСЭ).
17. В строке 12 Таблицы 1 и строке 10 Таблицы 2 указывается значение:
"1" - если субъект кредитной истории относится к лицам, связанным с кредитором особыми отношениями;
"0" - если не является субъектом кредитной истории, указанным в абзаце втором настоящего пункта.
18. В строке 13 Таблицы 1 принадлежность к группе компаний определяется кредитором самостоятельно.
Кредитор привязывает каждого субъекта кредитной истории, принадлежащего к группе компаний, к соответствующей группе из справочника.
Справочник групп компаний ведется кредиторами, соответствующая информация в справочнике обновляется кредиторами самостоятельно.
Показатель является обязательным для заполнения для всех субъектов кредитной истории, принадлежащих к группе компаний.
19. В строке 14 Таблицы 1 и строке 11 Таблицы 2 отражается дата, по состоянию на которую учтены сведения о субъекте кредитной истории.
Приложение 2
к Правилам представления
отчетности по займам и
условным обязательствам
банками второго уровня,
филиалами банков-нерезидентов
Республики Казахстан,
акционерным обществом "Банк
Развития Казахстана" и
организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о договоре займа (условного обязательства)
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: CR_CC1
Периодичность: по мере изменения или получения данных о договоре займа (условного обязательства)
Отчетный период: по состоянию на "___" _____________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, акционерное общество "Банк Развития Казахстана", организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций (далее - кредитор)
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня изменения или получения данных о договоре займа (условного обязательства)
БИН: __________________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Отчет о договоре займа (условного обязательства)
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Сведения о субъекте кредитной истории - стороне договора займа (условного обязательства):
1.1
Вид (роль) субъекта кредитной истории
1.2
Идентификатор субъекта кредитной истории:

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қарыз (шартты міндеттеме) шарты туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
3. Егер көрсеткіштің атауы басқа валютада құнын көрсетуді көздемесе, Нысандағы құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сан форматында, теңгемен (теңгемен баламасында) көрсетіледі.
Коэффициенттер мен пайыздар үтірден кейін көп дегенде төрт таңбаны көрсете отырып, сан форматында көрсетіледі.
4. Нысанды толтыру кезінде кодтар Нысан ұсынылатын қарыздар мен шартты міндеттемелер жөніндегі есептілікті жинауға арналған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардың (бұдан әрі – анықтамалықтар) кодтарына сәйкес көрсетіледі. Нысандағы күндер "КК.АА.ЖЖЖЖ", мұнда "КК" - күні, "АА" - айы, "ЖЖЖЖ" - жылы форматында көрсетіледі.
5. Түсіндірмеде көрсетілген, көрсеткіш ұсынылмайтын немесе толтыру үшін міндетті болып табылмайтын жағдайларды қоспағанда, Нысан көрсеткіштері толтыру үшін міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанды толтыру кезінде мынадай анықтамалықтар пайдаланылады:
Кредиттік тарих субъектісінің түрлері (рөлдері);
Сәйкестендіргіш түрлері;
Қарыздың, шартты міндеттеменің түрлері;
Филиалдар;
Мөлшерлемелер түрлері;
Өзгермелі индекстер;
Кредиттеу мақсаты;
Кредиттеу объектілері;
Қаржыландыру көзі;
Беру (сату), қабылдау (сатып алу) белгілері;
Талап ету құқықтары берілген (сатылған) (қабылданған (сатып алынған)) ұйымдардың түрлері;
Міндеттемені тоқтату негіздері;
Кредитордың уәкілетті органдары.
7. Нысанда кредитордың кредиттік тарих субъектісімен кредиттік тарих субъектісі және кредитор арасында жасалған шартқа және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қарым-қатынастарға байланысты қалыптасқан барлық өзара қарым-қатынастар туралы мәліметтер беріледі.
Мәліметтер есепті кезеңде жасалған және (немесе) қолданыстағы немесе есепті кезеңде қолданылуы тоқтатылған барлық қарыз (шартты міндеттеме) шарттары бойынша, оның ішінде бухгалтерлік баланстан шығарылған және (немесе) сенімгерлік басқаруға берілген, есепті кезеңде өтелген, кешірілген немесе сатылған және барлық шартты міндеттемелер бойынша ұсынылады.
Нысан мақсатында төлем карточкаларына төлем карточкасын шығару шартында белгіленген тұрақты лимит шегінде төлем карточкасын ұстаушыларға берілетін және кредитордың мақұлдауын талап етпейтін қарыздар жатады. Әрбір қарыз алушы сұраған қарыз үшін кредитор белгілейтін ауыспалы лимит шеңберінде төлем карточкаларын ұстаушыларға берілетін қарыздар Нысанда кредиттік желі шеңберінде берілетін қарыздар ретінде сыныпталады.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы үшін бухгалтерлік баланс деп активтер мен міндеттемелер туралы есеп түсініледі.
Қарыздың (шартты міндеттеменің) кредиттік тарих субъектісімен байланысы қарыздар және шартты міндеттемелер бойынша есептілікті жинауға арналған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ақпараттық жүйесінде субъектіні сәйкестендіргіш бойынша белгіленеді.
Белгілі бір көрсеткіш бойынша деректер өзгерген жағдайда, тиісті ақпарат өзгеріс болған есепті күнгі жағдай бойынша жаңартылуы тиіс.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о договоре займа (условного обязательства)" (далее – Форма).
2. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
3. Стоимостные показатели в Форме указываются в формате числа с двумя знаками после запятой, в тенге (в эквиваленте в тенге), если наименование показателя не предусматривает указание стоимости в другой валюте.
Коэффициенты и проценты отражаются в формате числа с указанием не более четырех знаков после запятой.
4. При заполнении Формы коды указываются в соответствии с кодами справочников, размещенных в информационной системе Национального Банка Республики Казахстан, предназначенной для сбора отчетности по займам и условным обязательствам, посредством которой представляется Форма (далее - справочники). Даты в Форме указываются в формате: "ДД.ММ.ГГГГ", где "ДД" - день, "ММ" - месяц, "ГГГГ" - год.
5. Показатели Формы являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в Пояснении случаев, в которых показатель не представляется или не является обязательным для заполнения.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. При заполнении Формы используются следующие справочники:
Виды (роли) субъекта кредитной истории;
Виды идентификатора;
Виды займа, условного обязательства;
Филиалы;
Виды ставок;
Плавающие индексы;
Цели кредитования;
Объекты кредитования;
Источники финансирования;
Признаки передачи (продажи), принятия (покупки);
Типы организаций, которым переданы (проданы) (от которых приняты (куплены)) права требования;
Основания прекращения обязательства;
Уполномоченные органы кредитора.
7. В Форме передаются сведения обо всех взаимоотношениях кредитора с субъектом кредитной истории, сложившихся в силу договора, заключенного между субъектом кредитной истории и кредитором, и отношений в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сведения представляются по всем договорам займа (условного обязательства), заключенным в отчетном периоде и (или) действующим или прекратившим действие в отчетном периоде, включая списанные с бухгалтерского баланса и (или) переданные в доверительное управление, погашенные, прощенные или проданные в отчетном периоде, и по всем условным обязательствам.
В целях Формы к платежным карточкам относятся займы, выдаваемые держателям платежной карточки в пределах постоянного лимита, установленного договором выпуска платежной карточки, и не требующие одобрения кредитора. Займы, выдаваемые держателям платежных карточек в рамках переменного лимита, устанавливаемого кредитором для каждого запрашиваемого заемщиком займа, классифицируются в Форме как займы, выдаваемые в рамках кредитной линии.
Для филиала банка-нерезидента Республики Казахстан под бухгалтерским балансом понимается отчет об активах и обязательствах.
Связь займа (условного обязательства) с субъектом кредитной истории в информационной системе Национального Банка Республики Казахстан, предназначенной для сбора отчетности по займам и условным обязательствам, устанавливается по идентификатору субъекта.
При изменении данных по определенному показателю соответствующая информация подлежит актуализации на учетную дату, по состоянию на которую произошло изменение.

8. 1-кестенің 1.1, 1.2.1, 2.1, 2.7, 2.11.1, 2.11.2, 2.14.1, 2.14.2, 2.15.1, 3.1, 3.2, 3.4.1, 4.1.1, 4.2.1, 5.1 және 5.2-жолдарында мәндер анықтамалықтардан таңдалады.
9. 1-кестенің 1-жолының көрсеткіштерінде бір қарыз (шартты міндеттеме) шартына түрі 1-кестенің 1.1-жолында көрсетілетін әртүрлі рөлдері бар бірнеше кредиттік тарих субъектілерінің сәйкестігіне жол беріледі.
1-кестенің 1.2-жолында кредиттік тарихтың бір субъектісі бойынша бірнеше жаңартылған мәндерді бір мезгілде көрсетуге жол беріледі.
1-кестенің 1.3-жолында "1" мәні егер қарыз (шартты міндеттеме) кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру мақсатында жеке кәсіпкерлік түрінде қызметін жүзеге асыратын дара кәсіпкерге берілсе көрсетіледі. Кредиттік тарихтың бір субъектісіне және бір қарыз шартына 1-кестенің 1.3-жолындағы көрсеткіштің бірден аспайтын өзекті мәні сәйкес келеді.
10. 1-кестенің 2.1, 2.2, 2.3, 2.4, 2.5, 2,6, 2,7, 2.8, 2.9, 2.10, 2.11, 2.12, 2.13 және 2.16-жолдарында бір шартқа біреуден аспайтын жаңартылған мән сәйкес келеді.
11. 1-кестенің 2.2 және 2.3-жолдарында кредитор кредиттік тарих субъектісі мен кредитор арасында жасалған шартты бірдей сәйкестендіретін көрсеткіштердің көрсетілуін қамтамасыз етеді.
"Шарттың нөмірі", "шарттың күні" көрсеткіштері қарыздар және шартты міндеттемелер бойынша есептілікті жинауға арналған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ақпараттық жүйесінде қарыз (шартты міндеттеме) шартының сәйкестендіргіштері қызметін атқарады және шарт туралы мәліметтерді ұсынған кредитор үшін бірегей және шарттың қолданылу кезеңі ішінде өзгермейтін болып табылады.
Егер кредитордың ішкі құжаттарында кредитордың автоматтандырылған ақпараттық жүйелерінде қарызға (шартты міндеттемеге) сәйкестендіру нөмірін беру көзделсе, шарттың нөмірі ретінде кредитордың автоматтандырылған ақпараттық жүйесінен сәйкестендіру нөмірін беруге рұқсат етіледі. Кредитор өзі жасасқан қарыз (шартты міндеттеме) шартының нөмірі мен күніне ұқсас көрсеткіштердің көрсетілуін қамтамасыз етеді.
Егер тұрақты кредиттік лимиті бар төлем карточкалары бойынша төлем карточкаларын шығару туралы жалпы шарт ресімделетін болса, "шарттың нөмірі" көрсеткіші бойынша төлем карточкасын шығару туралы жалпы шарттың нөмірі және "/" таңбасы арқылы төлем карточкасының нөмірі көрсетіледі.
Егер кредиттік желі шеңберінде қарыз өтініш негізінде берілетін болса, "шарттың нөмірі" көрсеткіші бойынша кредиттік желі ұсыну (ашу) туралы келісімнің нөмірі және "/" таңбасы арқылы қарыздың сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі. Кредиттік желі шеңберінде төлем карточкасын ұстаушыға берілетін қарыздар үшін "шарттың нөмірі" көрсеткіші бойынша төлем карточкасын шығару туралы шарттың нөмірі және "/" таңбасы арқылы қарызды сәйкестендіргіш көрсетіледі.
Автоматты тәсілмен жасалған керi репо операцияларының мәмілелері бойынша мәміле сәйкестендіргіші көрсетіледі.
Шарттың күні нақты беру күнінен, шарттың талаптары бойынша өтеу күнінен, міндеттемені нақты тоқтату күнінен кешіктіруге немесе есепті күннен кешіктіруге жол берілмейді.

8. В строках 1.1, 1.2.1, 2.1, 2.7, 2.11.1, 2.11.2, 2.14.1, 2.14.2, 2.15.1, 3.1, 3.2, 3.4.1, 4.1.1, 4.2.1, 5.1 и 5.2 Таблицы 1 значения выбираются из справочников.
9. В показателях строки 1 Таблицы 1 одному договору займа (условного обязательства) допускается соответствие нескольких субъектов кредитной истории с разными ролями, вид которых указывается в строке 1.1 Таблицы 1.
В строке 1.2 Таблицы 1 по одному субъекту кредитной истории допускается одновременное отражение нескольких актуальных значений.
В строке 1.3 Таблицы 1 значение "1" указывается, если заем (условное обязательство) предоставляется индивидуальному предпринимателю, осуществляющему деятельность в виде личного предпринимательства, в целях осуществления предпринимательской деятельности. Одному субъекту кредитной истории и одному договору займа соответствует не более одного актуального значения показателя в строке 1.3 Таблицы 1.
10. В строках 2.1, 2.2, 2.3, 2.4, 2.5, 2,6, 2,7, 2.8, 2.9, 2.10, 2.11, 2.12, 2.13 и 2.16 Таблицы 1 одному договору соответствует не более одного актуального значения.
11. В строках 2.2 и 2.3 Таблицы 1 кредитор обеспечивает указание показателей, однозначно идентифицирующих договор, заключенный между субъектом кредитной истории и кредитором.
Показатели "номер договора", "дата договора" служат идентификаторами договора займа (условного обязательства) в информационной системе Национального Банка Республики Казахстан, предназначенной для сбора отчетности по займам и условным обязательствам, и являются уникальными для кредитора, представившего сведения о договоре, и неизменными в течение периода действия договора.
Если внутренними документами кредитора предусмотрено присвоение идентификационного номера займу (условному обязательству) в автоматизированных информационных системах кредитора, в качестве номера договора допускается передача идентификационного номера из автоматизированной информационной системы кредитора. Кредитор обеспечивает указание показателей, идентичных номеру и дате заключенного им договора займа (условного обязательства).
Если по платежным карточкам с постоянным кредитным лимитом оформляется общий договор о выпуске платежных карточек, по показателю "номер договора" указывается номер общего договора о выпуске платежной карточки и через знак "/" номер платежной карточки.
Если выдача займа в рамках кредитной линии осуществляется на основании заявления, по показателю "номер договора" указывается номер соглашения о предоставлении (открытии) кредитной линии и через знак "/" идентификационный номер займа. Для займов, выдаваемых держателю платежной карточки в рамках кредитной линии, по показателю "номер договора" указывается номер договора о выпуске платежной карточки и через знак "/" идентификатор займа.
По сделкам операций "обратное репо", заключенным автоматическим способом, указывается идентификатор сделки.
Дата договора позднее фактической даты выдачи, даты погашения по условиям договора, фактической даты прекращения обязательства или позднее отчетной даты не допускается.

12. 1-кестенің 2.4-жолы қарыз берілетін кредиттік желіні сәйкестендіруге арналған және кредиттік желі шеңберінде берілген барлық қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады.
Кредитор көрсеткіш мәндерінің тиісті кредиттік желінің нөмірі мен күніне сәйкес келуін қамтамасыз етеді.
13. 1-кестенің 2.7-жолында қарызға (шартты міндеттемеге) қызмет көрсетілетін кредитордың өңірлік бөлімшесінің (филиалының) бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі. Егер қарызға (шартты міндеттемеге) қызмет көрсету кредитордың бас ұйымының орналасқан жері бойынша немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы жүзеге асыратын болса, кредитордың бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі филиалдарының анықтамалығын кредитордың өз филиалдары туралы ұсынған мәліметтердің негізінде жүргізеді.
14. 1-кестенің 2.8-жолы қосымша келісімдер ескеріле отырып, шартта көрсетілген қарыз (шартты міндеттеме) мерзімінің аяқталу күнін көрсетуге арналған.
Егер шартта оның қолданылуының аяқталу мерзімі болмаса, көрсеткіш берілмейді.
15. 1-кестенің 2.10-жолы қосымша келісімдер ескеріле отырып, шартта белгіленген валютамен қарыз (шартты міндеттеме) сомасын көрсетуге арналған. Валюта түрі "Валюталар мен қорларды ұсынуға арналған кодтар" 07 ISO 4217 ҚР ҰЖ Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйес көрсетіледі.
Төлем карточкаларын, кредиттік желіні, овердрафтты ұстаушыларға берілген қарыздар үшін қарыз (шартты міндеттеме) сомасы ретінде таңдап алынған валютада шарт бойынша кредиттік лимит көрсетіледі.
Шарт валютасындағы қарыз (шартты міндеттеме) сомасы немесе шарт бойынша валюта түрі өзгерген жағдайда, тиісті ақпарат жаңартылуға жатады.
Шарт валютасындағы қарыз сомасы төлем карточкасын шығару шартында белгіленген тұрақты кредиттік лимиті бар төлем карточкаларын ұстаушыларға берілген қарыздарды қоспағанда, шарт валютасындағы негізгі борыш қалдығының сомасынан аз болуға рұқсат етілмейді.
16. 1-кестенің 2.11-жолындағы көрсеткіштерде өзгермелі мөлшерлеменің белгіленген спрэдына және өзгермелі индекске бөле отырып, мөлшерлемені көрсету 2019 жылғы 1 шілдеден кейін жасалған немесе өзгерістер енгізілетін, сыйақының өзгермелі мөлшерлемесі белгіленген барлық қарыз шарттары үшін міндетті болып табылады.
Өзгермелі индекстер анықтамалығын кредиторлар жүргізеді, кредиторлар анықтамалықтағы тиісті ақпаратты дербес жаңартады.
17. 1-кестенің 2.13-жолында қарыз (шартты міндеттеме) бойынша қамтамасыз ету болмаған кезде "1" мәні көрсетіледі, бар болса "0" көрсетіледі немесе көрсеткіш берілмейді.
Көрсеткіш қамтамасыз етуі жоқ барлық қарыздар (шартты міндеттемелер) үшін толтыруға міндетті болып табылады.

12. Строка 2.4 Таблицы 1 предназначена для идентификации кредитной линии, в рамках которой предоставляется заем, и является обязательной для заполнения для всех займов, выданных в рамках кредитной линии.
Кредитор обеспечивает идентичность значений показателя номеру и дате соответствующей кредитной линии.
13. В строке 2.7 Таблицы 1 указывается бизнес-идентификационный номер регионального подразделения (филиала) кредитора, в котором обслуживается заем (условное обязательство). Если обслуживание займа (условного обязательства) осуществляется по месту нахождения головной организации кредитора или филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан, указывается бизнес-идентификационный номер кредитора.
Справочник филиалов ведется Национальным Банком Республики Казахстан на основании представленных кредитором сведений о своих филиалах.
14. Строка 2.8 Таблицы 1 предназначена для отражения даты окончания срока займа (условного обязательства), указанного в договоре с учетом дополнительных соглашений.
Если в договоре отсутствует срок окончания его действия, показатель не передается.
15. В строке 2.9 Таблицы 1 и строке 3 Таблицы 2 вид валюты указывается в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
16. Строка 2.10 Таблицы 1 предназначена для отражения суммы займа (условного обязательства) в валюте, установленной договором, с учетом дополнительных соглашений.
Для займов, выданных держателям платежных карточек, кредитной линии, овердрафта в качестве суммы займа (условного обязательства) указывается кредитный лимит по договору в выбранной валюте.
При изменении суммы займа (условного обязательства) в валюте договора или вида валюты по договору соответствующая информация подлежит актуализации.
Сумма займа в валюте договора меньше суммы остатка основного долга в валюте договора не допускается, за исключением займов, выданных держателям платежных карточек с постоянным кредитным лимитом, установленным договором выпуска платежной карточки.
17. В показателях строки 2.11 Таблицы 1 отражение ставки в разбивке на фиксированный спред плавающей ставки и плавающий индекс является обязательным для всех договоров займа, в которых установлена плавающая ставка вознаграждения, заключенных или в которые вносятся изменения после 1 июля 2019 года.
Справочник плавающих индексов ведется кредиторами, соответствующая информация в справочнике обновляется кредиторами самостоятельно.

18. 1-кестенің 2.14-жолы қарыздың нысаналы мақсатын көрсетуге және қарыз сомасын кредиттеу мақсаты бойынша бөлуге арналған. "Кредиттеу мақсаты", "кредиттеу объектісі" және "қарыз сомасынан үлесі" көрсеткіштері қосымша келісімдер ескеріле отырып, шартқа сәйкес көрсетіледі және жаңартылады.
Қарыздың нысаналы мақсаты "кредиттеу мақсаты" және "кредиттеу объектісі" көрсеткіштерінің мәндерін аралас қолдану арқылы айқындалады.
Қарыз сомасын мақсаттар бойынша бөлуді көрсететін бір қарыз бойынша үлестердің жиынтық сомасы 100 (бір жүз пайызға) тең болады.
1-кестенің 2.14-жолының көрсеткіштері кері репо операциялары мен кредиттік желілер болып табылмайтын шартты міндеттемелер үшін берілмейді.
19. 1-кестенің 2.15-жолы қарыз қаржыландырылатын немесе қарыз бойынша талап ету құқықтарын иеленген қаражат көздерін көрсетуге және қарыз сомасын қаржыландыру көздері бойынша бөлуге арналған.
Қарыз сомасын қаржыландыру көздері бойынша бөлуді көрсететін бір шарт бойынша үлестердің жиынтық сомасы 100 (бір жүз пайызға) тең болады.
Көрсеткіштер барлық қарыздар бойынша толтыруға міндетті болып табылады.
20. 1-кестенің 2.16-жолында кредиттік тарих субъектісінде валюталық түсім және (немесе) хеджирлеу құралдары болған жағдайда "1" мәні көрсетіледі, болмаған жағдайда "0" көрсетіледі.
Көрсеткіш шарт валютасы теңге болып табылатын қарыздар (шартты міндеттемелер) үшін және кері репо операциялары үшін берілмейді.
21. 1-кестенің 3-жолының көрсеткіштері талап ету құқықтары үшінші тұлғаға берілген (сатылған) немесе үшінші тұлғадан қабылданған (сатып алынған) қарыздарды сәйкестендіруге арналған.
Көрсеткіштер талап ету құқықтары берілген (сатылған) немесе қабылданған (сатып алынған) барлық қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады.
22. 1-кестенің 4-жолының көрсеткіштері жаңа қарыз шарты шеңберінде берілген қаражат есебінен қайта қаржыландырылған қарыз шартын сәйкестендіруге арналған және қайта қаржыландырылған қарыз бойынша міндеттемелері орындалған алдыңғы қарыз алушының және алдыңғы кредитордың сәйкестендіргіштерін көрсетуді қамтиды.
Кредитор 1-кестенің 4-жолы бойынша берілген мәліметтердің қайта қаржыландыру операциялары жүзеге асырылғанға дейін берілген қайта қаржыландыру объектісі болып табылатын қарыз туралы сәйкестендіру мәліметтерімен сәйкес келуін қамтамасыз етеді.
Бір қарыз шартына 4-жол бойынша бірнеше жаңартылған мәндердің сәйкес келуіне рұқсат етіледі.

18. В строке 2.13 Таблицы 1 при отсутствии обеспечения по займу (условному обязательству) указывается значение "1", в случае наличия указывается "0" или показатель не передается.
Показатель является обязательным для заполнения для всех займов (условных обязательств), по которым отсутствует обеспечение.
19. Строка 2.14 Таблицы 1 предназначена для отражения целевого назначения займа и распределения суммы займа по целям кредитования. Показатели "цель кредитования", "объект кредитования" и "доля от суммы займа" отражаются и обновляются в соответствии с договором с учетом дополнительных соглашений.
Целевое назначение займа определяется посредством комбинирования значений показателей "цель кредитования" и "объект кредитования".
Совокупная сумма долей по одному займу, отражающих распределение суммы займа по целям, равняется 100 (ста) процентам.
Показатели строки 2.14 Таблицы 1 не предоставляются для операций "обратное репо" и условных обязательств, не являющихся кредитными линиями.
20. Строка 2.15 Таблицы 1 предназначена для отражения источников средств, за счет которых финансируется заем или приобретены права требования по займу, и распределения суммы займа по источникам финансирования.
Совокупная сумма долей по одному договору, отражающих распределение суммы займа по источникам финансирования, равняется 100 (ста) процентам.
Показатели являются обязательными для заполнения по всем займам.
21. В строке 2.16 Таблицы 1 при наличии валютной выручки и (или) инструментов хеджирования у субъекта кредитной истории указывается значение "1", в случае отсутствия указывается "0".
Показатель не предоставляется для займов (условных обязательств), по которым валютой договора является тенге, и для операций "обратное репо".
22. Показатели строки 3 Таблицы 1 предназначены для идентификации займов, права требования по которым переданы (проданы) третьему лицу или приняты (куплены) у третьего лица.
Показатели являются обязательными для заполнения для всех займов, права требования по которым переданы (проданы) или приняты (куплены).
23. Показатели строки 4 Таблицы 1 предназначены для идентификации договора займа, рефинансированного за счет средств, выданных в рамках нового договора займа, и включают указание идентификаторов предыдущего заемщика и предыдущего кредитора, перед которым исполнены обязательства по рефинансированному займу.
Кредитором обеспечивается идентичность предоставленных по строке 4 Таблицы 1 сведений идентификационным сведениям о займе, являющемся объектом рефинансирования, которые были переданы до осуществления операции его рефинансирования.
Одному договору займа допускается соответствие нескольких актуальных значений по строке 4.

1-кестенің 4.1 және 4.2-жолдары басқа қарызды қайта қаржыландыру мақсаты үшін берілген барлық қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады. 1-кестенің 4.3 және 4.4-жолдары кредитор ішкі қайта қаржыландыру мақсаты үшін берген қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады.
23. 1-кестенің 5-жолының көрсеткіштері шарт бойынша талап ету құқықтарын беруді (сатуды) қоспағанда, қарыз (шартты міндеттеме) шарты бойынша тараптардың міндеттемелері толық тоқтатылуын көрсетуге арналған.
1-кестенің 5.3-жолында шарт бойынша міндеттеме тоқтатылған күн көрсетіледі. Міндеттемені нақты тоқтату күні шарт күнінен ерте және есепті күннен кеш көрсетуге рұқсат етілмейді.
Кредитордың борышты кешіруіне байланысты міндеттеме толығымен тоқтатылған барлық қарыздар үшін "кредитордың шешім қабылдаған уәкілетті органы" көрсеткіші міндетті болып табылады.
1-кестенің 5.1 және 5.3-жолдарындағы көрсеткіштер міндеттеме толығымен тоқтатылған барлық қарыздар (шартты міндеттемелер) бойынша толтыру үшін міндетті болып табылады және талап ету құқығы кері сатып алу талабымен берілген (сатылған) қарыздар үшін көрсетілмейді.
24. 1-кестенің 6-жолында және 2-кестенің 5-жолында қарыз (шартты міндеттеме) шарты туралы және қарызды өтеу кестесі туралы тиісті мәліметтер ескерілген жағдай бойынша күндер көрсетіледі.
25. 2-кестенің көрсеткіштері тиісті төлемдері бар қосымша келісімдерді ескере отырып, шартта белгіленген қарызды өтеу кестесі бойынша мәліметтерді беруге арналған және тиісті шарттарда өтеу кестесі белгіленген барлық қарыздарға толтыру үшін міндетті.
Өтеу мерзімділігі өзгеруіне немесе өтеу кестесі бойынша басқа да өзгерістерге әкеп соғатын шарттың талаптары өзгерген кезде жаңа талаптар ескеріле отырып, жаңа өтеу кестесі көрсетіледі.
Жасалған күні бірдей белгілі бір шарт бойынша бірнеше өтеу кестесін көрсетуге рұқсат етілмейді.
26. 2-кестенің 1-жолы өтеу кестесі берілетін қарыз шартын сәйкестендіруге арналған. "Шарттың нөмірі" және "шарттың күні" көрсеткіштері өтеу кестесінің ол бөлігі болып табылатын қарыз шартымен байланысын қамтамасыз етеді.
27. 2-кестенің 2-жолында шарт бойынша өтеу кестесін жасау күні көрсетіледі, өтеу кестесі өзгертілген кезде жаңа кестенің жасалған күні көрсетіледі.
28. 2-кестенің 4-жолында төлем күндері бойынша жасау күніне өтеу кестесі бойынша алдағы барлық төлемдер көрсетіледі. Бір өтеу кестесі бойынша бірнеше төлемдерді көрсетуге рұқсат етіледі.

Строки 4.1 и 4.2 Таблицы 1 являются обязательными для заполнения для всех займов, предоставленных для целей рефинансирования другого займа. Строки 4.3 и 4.4 Таблицы 1 являются обязательными для заполнения для займов, предоставленных кредитором для целей внутреннего рефинансирования.
24. Показатели строки 5 Таблицы 1 предназначены для отражения полного прекращения обязательства сторон по договору займа (условного обязательства), не включая передачу (продажу) прав требования по нему.
В строке 5.3 Таблицы 1 указывается дата, с которой прекращено обязательство по договору. Фактическая дата прекращения обязательства ранее даты договора и позднее отчетной даты не допускается.
Показатель "уполномоченный орган кредитора, принявший решение" является обязательным для всех займов, по которым обязательство прекращено полностью в связи с прощением долга кредитором.
Показатели в строках 5.1 и 5.3 Таблицы 1 являются обязательными для заполнения по всем займам (условным обязательствам), по которым обязательство прекращено полностью, и не указываются для займов, по которым право требования передано (продано) с условием обратного выкупа.
25. В строке 6 Таблицы 1 и в строке 5 Таблицы 2 отражаются даты, по состоянию на которые учтены соответствующие сведения о договоре займа (условного обязательства) и о графике погашения займа.
26. Показатели Таблицы 2 предназначены для передачи сведений по графику погашения займа, установленного договором с учетом дополнительных соглашений, с соответствующими платежами и обязательны для заполнения для всех займов, по которым соответствующими договорами установлен график погашения.
При изменении условий договора, влекущих изменение периодичности погашения или прочих изменений по графику погашения, указывается новый график погашения с учетом новых условий.
Отражение нескольких графиков погашения по определенному договору с одинаковой датой составления не допускается.
27. Строка 1 Таблицы 2 предназначена для идентификации договора займа, по которому передается график погашения. Показатели "номер договора" и "дата договора" обеспечивают связь графика погашения с договором займа, частью которого он является.
28. В строке 2 Таблицы 2 указывается дата составления графика погашения по договору, при изменении графика погашения указывается дата составления нового графика.
29. В строке 4 Таблицы 2 указываются все предстоящие платежи по графику погашения на дату его составления в разрезе дат платежей. По одному графику погашения допускается отражение нескольких платежей.

2-кестенің 4.2.1 және 4.2.2-жолдарында кесте бойынша төлем сомасын құрайтын негізгі борыш пен сыйақы сомасы көрсетіледі.
2-кестенің 4.3-жолында негізгі борыш бойынша кезекті төлем сомасын шегергенде негізгі борыш бойынша берешек қалдықтары көрсетіледі.
Төлемдер сомасы, негізгі борыш бойынша берешек қалдықтары қосымша келісімдер ескеріле отырып, шарт валютасында көрсетіледі.
Екінші деңгейдегі банктердің,
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-банктері
филиалдарының, "Қазақстанның
Даму Банкі" акционерлік
қоғамының және банк
операцияларының жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдардың қарыздар мен
шартты міндеттемелер
жөніндегі есептілікті ұсыну
қағидаларына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: қамтамасыз ету туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: CR P1
Кезеңділігі: қамтамасыз ету туралы деректердің өзгеруіне немесе алынуына қарай
Есепті кезең: 20__жылғы "___" "_______________" жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрі – кредитор)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: кредиттік тарих субъектісі туралы деректер өзгерген немесе алынған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Қамтамасыз ету туралы есеп
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Кепіл шарты бойынша сәйкестендіру мәліметтері:
1.1
кепіл шартының нөмірі
1.2
кепіл шартының күні
2
Кепіл шартын тоқтату:
2.1
кепіл шартын нақты тоқтату күні
2.2
кепіл шартын тоқтату негізі
3
Кепіл беруші (кепілдік беруші, кепілгер, сақтандырушы) туралы мәліметтер:
3.1
субъект түрі (заңды немесе жеке тұлға)
3.2
атауы (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
3.3
кепіл берушінің (кепілдік берушінің, кепілгердің, сақтандырушының) сәйкестендіру деректері:

В строках 4.2.1 и 4.2.2 Таблицы 2 указываются суммы основного долга и вознаграждения, составляющие сумму платежа по графику.
В строке 4.3 Таблицы 2 указываются остатки задолженности по основному долгу за вычетом суммы очередного платежа по основному долгу.
Суммы платежей, остатки задолженности по основному долгу указываются в валюте договора с учетом дополнительных соглашений.
Приложение 3
к Правилам представления
отчетности по займам и
условным обязательствам
банками второго уровня,
филиалами банков-нерезидентов
Республики Казахстан,
акционерным обществом "Банк
Развития Казахстана" и
организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет об обеспечении
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: CR_P1
Периодичность: по мере изменения или получения данных об обеспечении
Отчетный период: по состоянию на "___" _____________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, акционерное общество "Банк Развития Казахстана", организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций (далее - кредитор)
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня изменения или получения данных о субъекте кредитной истории
БИН: __________________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Отчет об обеспечении
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Идентификационные сведения по договору о залоге:
1.1
номер договора о залоге
1.2
дата договора о залоге
2
Прекращение договора о залоге:
2.1
фактическая дата прекращения договора о залоге
2.2
основание прекращения договора о залоге
3
Сведения о залогодателе (гаранте, поручителе, страховщике):
3.1
тип субъекта (юридическое или физическое лицо)
3.2
наименование (фамилия, имя и отчество (при его наличии)
3.3
идентификационные данные залогодателя (гаранта, поручителя, страховщика):

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қамтамасыз ету туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинау нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
3. Егер көрсеткіштің атауы басқа валютада құнын көрсетуді көздемесе, Нысандағы құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сан форматында, теңгемен (теңгемен баламада) көрсетіледі.
4. Нысанды толтыру кезінде кодтар Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Нысан ұсынылатын қарыздар мен шартты міндеттемелер жөніндегі есептілікті жинауға арналған ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардың (бұдан әрі - анықтамалықтар) кодтарына сәйкес көрсетіледі. Нысандағы күндер "КК.АА.ЖЖЖЖ", мұнда "КК" - күні, "АА" - айы, "ЖЖЖЖ" - жылы форматында көрсетіледі.
5. Түсіндірмеде көрсетілген, көрсеткіш ұсынылмайтын немесе толтыру үшін міндетті болып табылмайтын жағдайларды қоспағанда, Нысан көрсеткіштері толтыру үшін міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанды толтыру кезінде мынадай анықтамалықтар пайдаланылады:
Кепілді тоқтату негіздері;
Сәйкестендіргіш түрлері;
Қамтамасыз ету түрлері;
Шот нөмірлері.
7. Нысанда кепіл, кепілдік және кепілгерлік туралы шарт, сақтандыру шарты негізінде қарыздар (шартты міндеттемелер) бойынша кредитор қабылдаған қамтамасыз ету немесе болашақта түсетін ақша түріндегі қамтамасыз етуді қосқанда, басқа да қамтамасыз ету туралы мәліметтер беріледі.
Егер қарыз (шартты міндеттеме) кепілмен, кепілдікпен немесе кепілгерлікпен және "Қамтамасыз ету түрлері" анықтамалығында көзделген қамтамасыз етудің өзге түрлерімен қамтамасыз етілмесе, онда Нысан бойынша мәліметтер берілмейді.
Егер қарыз бойынша кепіл туралы жеке шарт жасалмаған, бірақ қарыз шартында кредиттік тарих субъектісі (борышкер болып табылатын) міндеттемелерді орындамаған кезде кепіл мүлкін өндіріп алу құқығы көзделген болса, кепіл туралы шарт ретінде тиісті қарыз шарты көрсетіледі.
Қаржы лизингі бойынша қамтамасыз ету ретінде лизинг мәні көрсетіледі.
Кепіл туралы шарт тиісті кепіл мүлкі (кепілдік немесе кепілгерлік немесе басқа да мүлік) қамтамасыз ету болатын барлық қарыз (шартты міндеттеме) шарттарымен сәйкестендіргіштер арқылы байланысады. Әрбір кепіл туралы шарттың қарыз (шартты міндеттеме) шартымен байланысы жеке-жеке көрсетіледі.
Егер кепіл туралы шарт тоқтатылса, онда тиісті есепке алу күні ол қамтамасыз еткен қарыздар (шартты міндеттемелер) бойынша 2-кестеде бөлінген үлестің нөлденуі көрсетіледі.
Егер қарыз (шартты міндеттеме) шарты тоқтатылса, онда тиісті есепке алу күніне 2-кестеде көрсетілген қарыз (шартты міндеттеме) бойынша бөлінген үлестің нөлденуі көрсетіледі.
2-кестеде бір қарыз (шартты міндеттеме) шартына кепіл туралы бірнеше шарттың сәйкес келуіне рұқсат етіледі, бір кепіл туралы шартқа бірнеше қарыз (шартты міндеттеме) шартының сәйкес келуіне рұқсат етіледі.
Белгілі бір көрсеткіш бойынша деректер өзгерген кезде, тиісті ақпарат өзгеріс болған есепті күнгі жағдай бойынша жаңартылуы тиіс.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об обеспечении" (далее – Форма).
2. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
3. Стоимостные показатели в Форме указываются в формате числа с двумя знаками после запятой, в тенге (в эквиваленте в тенге), если наименование показателя не предусматривает указание стоимости в другой валюте.
4. При заполнении Формы коды указываются в соответствии с кодами справочников, размещенных в информационной системе Национального Банка Республики Казахстан, предназначенной для сбора отчетности по займам и условным обязательствам, посредством которой представляется Форма (далее - справочники). Даты в Форме указываются в формате: "ДД.ММ.ГГГГ", где "ДД" - день, "ММ" - месяц, "ГГГГ" - год.
5. Показатели Формы являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в Пояснении случаев, в которых показатель не представляется или не является обязательным для заполнения.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. При заполнении Формы, используются следующие справочники:
Основания прекращения залога;
Виды идентификатора;
Виды обеспечения;
Номера счетов.
7. В Форме передаются сведения об обеспечении, принятом кредитором по займам (условным обязательствам) на основании договора о залоге, гарантии и поручительства, договора страхования, или прочем обеспечении, включая обеспечение в виде денег, поступающих в будущем.
Если заем (условное обязательство) не обеспечен залогом, гарантией или поручительством, и иными видами обеспечения, предусмотренными справочником "Виды обеспечения", то сведения по Форме не передаются.
Если по займу отдельный договор о залоге не заключен, но договором займа предусмотрено право обращения взыскания на залоговое имущество при неисполнении субъектом кредитной истории (являющимся должником) обязательств, в качестве договора о залоге указывается соответствующий договор займа.
По финансовому лизингу в качестве обеспечения указывается предмет лизинга.
Договор о залоге связывается посредством идентификаторов со всеми договорами займа (условного обязательства), по которым соответствующее залоговое имущество (гарантия или поручительство, или прочее имущество) выступает обеспечением. Связь каждого договора о залоге с договором займа (условного обязательства) указывается отдельно.
Если договор о залоге прекращен, то на соответствующую учетную дату в Таблице 2 по обеспеченным им займам (условным обязательствам) указывается обнуление распределенной доли.
Если договор займа (условного обязательства) прекращен, то на соответствующую учетную дату в Таблице 2 по указанному займу (условному обязательству) указывается обнуление распределенной доли.
В Таблице 2 одному договору займа (условного обязательства) допускается соответствие нескольких договоров о залоге, одному договору о залоге допускается соответствие нескольких договоров займа (условного обязательства).
При изменении данных по определенному показателю соответствующая информация подлежит актуализации на учетную дату, по состоянию на которую произошло изменение.

8. 1-кестенің 2.2, 3.3.1, 4.1, 4.5 және 4.6-жолдарында мәндер анықтамалықтардан таңдап алынады.
9. 1-кестенің 1.1 және 1.2-жолдарында кепіл, кепілдік және кепілгерлік туралы шарттың немесе басқа да қамтамасыз ету шартының нөмірі және күні көрсетіледі, оның негізінде кредитордың (кепіл ұстаушының) кредиттік тарих субъектісі (борышкер болып табылатын) қарыз (шартты міндеттеме) бойынша кепілмен қамтамасыз етілген міндеттемені орындамаған кезде кепіл мүлкінің құнынан қанағаттандыру алуға, шартқа сәйкес кепілдік берушіге немесе кепілгерге немесе басқа да тұлғаға орындалмаған міндеттеме бойынша талап қоюға құқығы болады.
"Шарттың нөмірі", "шарттың күні" көрсеткіштері Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қарыздар мен шартты міндеттемелер бойынша есептілікті жинауға арналған ақпараттық жүйесіндегі кепіл немесе басқа да қамтамасыз ету шартының сәйкестендіргіштері болады және шарт туралы мәліметті ұсынған кредитор үшін бірегей болады және шарттың қолданылу кезеңі ішінде өзгермейді. Кредитор өзі жасасқан кепіл немесе басқа да қамтамасыз ету шартының нөмірімен және күнімен бірдей көрсеткіштердің көрсетілуін қамтамасыз етеді.
Егер бір кепіл туралы шарт шеңберінде қамтамасыз етудің бірнеше түрі көзделген болса, осы қамтамасыз ету түрлерінің әрқайсысы осы шарттың нөмірімен және күнімен көрсетіледі.
Бірегейлікті қамтамасыз ету мақсатында егер кредитордың iшкi құжаттарында кепіл туралы шартқа автоматтандырылған жүйелерде басқа сәйкестендіру нөмірін беру көзделген болса, онда кепіл туралы шарттың нөмірі ретінде шарттың қолданылу кезеңі ішінде өзгермейтін осы сәйкестендіру нөмірін беруге рұқсат етіледі.
10. 1-кестенің 2-жолында кепіл туралы шарттың қолданылу мерзімінің нақты аяқталу күні және кепілді тоқтату негізі көрсетіледі.
Кепіл туралы шартты нақты тоқтату күні кепіл туралы шарт күнінен ерте және есепті күннен кешіктіруге жол берілмейді.
11. 1-кестенің 4.1-жолы шартта көзделген қамтамасыз етуді "Қамтамасыз ету түрі" анықтамалығына сәйкес түрлері бойынша сыныптауға арналған.
12. 1-кестенің 4.2-жолы шарт бойынша валюта түрін көрсетуге арналған және ол "Валюталар мен қорларды ұсынуға арналған кодтар" ҚР ҰЖ 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес көрсетіледі.
13. 1-кестенің 4.3-жолы кредитордың кепіл саясатына сәйкес есептелген қамтамасыз ету құнын көрсетуге арналған.
1-кестенің 4.4-жолы (қайта бағалаудың) есепті күнгі соңғы бағалауға (қайта бағалауға) қарай өзге түзетулердің дисконттарын қолданғанға дейін қамтамасыз етудің нарықтық құнын көрсетуге арналған.

8. В строках 2.2, 3.3.1, 4.1, 4.5 и 4.6 Таблицы 1 значения выбираются из справочников.
9. В строках 1.1 и 1.2 Таблицы 1 отражаются номер и дата договора о залоге, гарантии и поручительства или прочего обеспечения, на основании которого кредитор (залогодержатель) имеет право при неисполнении субъектом кредитной истории (являющимся должником) обеспеченного залогом обязательства по займу (условному обязательству) получить удовлетворение из стоимости залогового имущества, предъявить требование по неисполненному обязательству к гаранту или поручителю, или прочему лицу в соответствии с договором.
Показатели "номер договора", "дата договора" служат идентификаторами договора залога или прочего обеспечения в информационной системе Национального Банка Республики Казахстан, предназначенной для сбора отчетности по займам и условным обязательствам, и являются уникальными для кредитора, представившего сведения о договоре, и неизменными в течение периода действия договора. Кредитор обеспечивает указание показателей, идентичных номеру и дате заключенного им договора залога или прочего обеспечения.
Если в рамках одного договора о залоге предусмотрено несколько видов обеспечения, каждый из этих видов обеспечения указывается с номером и датой данного договора.
В целях обеспечения уникальности, если внутренними документами кредитора предусмотрено присвоение договору о залоге другого идентификационного номера в автоматизированных системах, то в качестве номера договора о залоге допускается передача данного идентификационного номера, являющегося неизменным в течение периода действия договора.
10. В строке 2 Таблицы 1 указываются фактическая дата окончания срока действия договора о залоге и основание прекращения залога.
Фактическая дата прекращения договора о залоге ранее даты договора о залоге и позднее отчетной даты не допускается.
11. Строка 4.1 Таблицы 1 предназначена для классификации обеспечения, предусмотренного договором, по видам в соответствии со справочником "Виды обеспечения".
12. Строка 4.2 Таблицы 1 предназначена для отражения вида валюты по договору и указывается в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
13. Строка 4.3 Таблицы 1 предназначена для отражения стоимости обеспечения, рассчитанной в соответствии с залоговой политикой кредитора.
Строка 4.4 Таблицы 1 предназначена для отражения рыночной стоимости обеспечения до применения дисконтов иных корректировок, исходя из последней на отчетную дату оценки (переоценки).

1-кестенің 4.5-жолы қамтамасыз ету құны ескерілетін шоттың нөмірін көрсетуге арналған.
Кепіл және нарықтық құны кепіл туралы шарт шеңберінде әрбір қамтамасыз ету бойынша жеке көрсетіледі.
14. 1-кестенің 4.6-жолы кепіл туралы шартқа сәйкес қамтамасыз етуге қабылданған жылжымалы мүліктің тіркелген жерін және жылжымайтын мүліктің орналасқан жерін көрсетуге арналған және жылжымалы және жылжымайтын мүлік болып табылатын қамтамасыз етудің барлық түрлері үшін толтыруға міндетті болып табылады.
15. 1-кестенің 4.7-жолында жылжымайтын мүлік объектісі үшін кадастрлық нөмір, көлік құралдары үшін - көлік құралының бірегей коды (бар болса), жеке негізде бағаланатын кепіл мүлкінің басқа объектілері үшін - объектіні нақты сәйкестендіретін бірегей нөмір көрсетіледі, қамтамасыз етудің өзге түрлері үшін көрсеткіш берілмейді.
16. 1-кестенің 5-жолы және 2-кестенің 4-жолы қамтамасыз ету туралы мәліметтер ескерілген күнді көрсетуге арналған.
17. 2-кестенің 1-жолында тиісті кепіл туралы шарт қамтамасыз ету болатын қарыз (шартты міндеттеме) шартының нөмірі мен күні көрсетіледі.
2-кестенің 2-жолында тиісті қарыз (шартты міндеттеме) шарты бойынша қамтамасыз ету болатын кепіл туралы шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі.
Кредитор Нысандағы қарыз (шартты міндеттеме) шартының нөмірі мен күнінің Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Қарыз (шартты міндеттеме) шарты туралы есепте көрсетілген шарттың нөмірі мен күніне сәйкес келуін қамтамасыз етеді.
18. 2-кестенің 3.1-жолы тиісті қарызды (шартты міндеттемені) қамтамасыз етуге келетін тиісті кепілдің бір бөлігі құнының осы қарыз бойынша берешекке (шартты міндеттеменің қалдығына) қатынасы ретінде айқындалған қарызды (шартты міндеттемені) кепілмен өтеу үлесін көрсетуге арналған.
2-кестенің 3.2-жолы тиісті қарызды (шартты міндеттемені) қамтамасыз етуге келетін тиісті кепіл құнының бір бөлігінің осы кепілдің жиынтық құнына қатынасы ретінде айқындалған қарызды (шартты міндеттемені) өтеуге келетін кепіл үлесін көрсетуге арналған.
Кепіл құны ретінде Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес Провизиялар және тәуекелдерді бағалау туралы есепте көрсетілетін резервтерді (провизияларды) есептеу кезінде қосылатын қамтамасыз ету құны пайдаланылады.
Қарыз бойынша берешек ретінде оған қарсы қалыптастырылған резервтер (провизиялар) шегерілгенге дейін қарыздың баланстық құны пайдаланылады, шартты міндеттемелер бойынша баланстан тыс шоттарда есепке алынатын шартты міндеттеменің қалдығы пайдаланылады.
Қарызды (шартты міндеттемені) кепілмен өтеудің бөлінген үлесін және қарызды (шартты міндеттемені) өтеуге келетін кепілдің бөлінген үлесін есептеу резервтерді (провизияларды) есептеу кезінде жүргізіледі.

Строка 4.5 Таблицы 1 предназначена для отражения номера счета, на котором учитывается стоимость обеспечения.
Залоговая и рыночная стоимости указываются отдельно по каждому обеспечению в рамках договора о залоге.
14. Строка 4.6 Таблицы 1 предназначена для отражения места регистрации движимого имущества и местонахождения недвижимого имущества, принятых в обеспечение в соответствии с договором о залоге, и является обязательной для заполнения для всех видов обеспечения, являющегося движимым и недвижимым имуществом.
15. В строке 4.7 Таблицы 1 для объекта недвижимости указывается кадастровый номер, для транспортных средств - уникальный код транспортного средства (при наличии), для других объектов залогового имущества, оцениваемого на индивидуальной основе – уникальный номер, однозначно идентифицирующий объект, для иных видов обеспечения показатель не передается.
16. Строка 5 Таблицы 1 и строка 4 Таблицы 2 предназначены для отражения даты, по состоянию на которую учтены сведения об обеспечении.
17. В строке 1 Таблицы 2 указываются номер и дата договора займа (условного обязательства), по которому соответствующий договор о залоге выступает обеспечением.
В строке 2 Таблицы 2 указываются номер и дата договора о залоге, выступающего обеспечением по соответствующему договору займа (условного обязательства).
Кредитор обеспечивает соответствие номера и даты договора займа (условного обязательства) в Форме номеру и дате договора, указанных в Отчете о договоре займа (условного обязательства) согласно приложению 2 к Правилам.
18. Строка 3.1 Таблицы 2 предназначена для отражения доли покрытия займа (условного обязательства) залогом, определенной как отношение стоимости части соответствующего залога, приходящейся на обеспечение соответствующего займа (условного обязательства), к задолженности по этому займу (остатку условного обязательства).
Строка 3.2 Таблицы 2 предназначена для отражения доли залога, приходящейся на покрытие займа (условного обязательства), определенной как отношение части стоимости соответствующего залога, приходящейся на обеспечение соответствующего займа (условного обязательства), к совокупной стоимости этого залога.
В качестве стоимости залога используется стоимость обеспечения, включаемая при расчете резервов (провизий), отражаемая в Отчете о провизиях и оценке рисков согласно приложению 5 к Правилам.
В качестве задолженности по займу используется балансовая стоимость займа до вычета сформированных против него резервов (провизий), по условным обязательствам используется остаток условного обязательства, учитываемый на внебалансовых счетах.
Расчет распределенной доли покрытия займа (условного обязательства) залогом и распределенной доли залога, приходящейся на покрытие займа (условного обязательства), проводится при расчете резервов (провизий).

2-кестенің 3.1 және 3.2-жолдарындағы көрсеткіштер кредиторда тиісті ақпарат болған кезде толтыру үшін міндетті болып табылады.
Екінші деңгейдегі банктердің,
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-банктері
филиалдарының, "Қазақстанның
Даму Банкі" акционерлік
қоғамының және банк
операцияларының жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдардың қарыздар мен
шартты міндеттемелер
жөніндегі есептілікті ұсыну
қағидаларына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: қарызға (шартты міндеттемеге) қызмет көрсету туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: CR_CS1
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрі – кредитор)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 10 (оныншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
БСН: __________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Қарыз (шартты міндеттеме) шарты бойынша сәйкестендіру мәліметтері:
1.1
шарт нөмірі
1.2
шарт күні
2
Ағымдағы талаптар мен есепті кезеңдегі қаражат қозғалысы туралы ақпарат:
2.1
Есепті кезеңде есептелді (теңгемен, шарт валютасымен):

Показатели в строках 3.1 и 3.2 Таблицы 2 являются обязательными для заполнения при наличии у кредитора соответствующей информации.
Приложение 4
к Правилам представления
отчетности по займам и
условным обязательствам
банками второго уровня,
филиалами банков-нерезидентов
Республики Казахстан,
акционерным обществом "Банк
Развития Казахстана" и
организациями,
осуществляющими отдельные виды банковских операций
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет об обслуживании займа (условного обязательства)
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: CR_CS1
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" _____________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, акционерное общество "Банк Развития Казахстана", организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций (далее - кредитор)
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее 10 (десятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
БИН: __________________
Метод сбора: в электронном виде
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Идентификационные сведения по договору займа (условного обязательства):
1.1
номер договора
1.2
дата договора
2
Информация о текущих требованиях и движении средств за отчетный период:
2.1
Начислено за отчетный период (в тенге, в валюте договора):

2.18.2
сыйақы бойынша
2.19
Берешек кешірілген күн:
2.19.1
негізгі борыш бойынша
2.19.2
сыйақы бойынша
3
Есепті кезеңде қайта құрылымдау:
3.1
қайта құрылымдау белгісі
3.2
қайта құрылымдауды жүргізу күні
4
Есепке алу күні
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы __________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
______________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Қарызға (шартты міндеттемеге) қызмет көрсету туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Қарызға (шартты міндеттемеге)
қызмет көрсету туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына
қосымша
"Қарызға (шартты міндеттемеге) қызмет көрсету туралы есеп"
(индексі – CR_CS1, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын
толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қарызға (шартты міндеттемеге) қызмет көрсету туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
3. Егер көрсеткіштің атауында құнын басқа валютада көрсетуді көздемесе, Нысандағы құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сан форматында, теңгемен (теңгемен баламада) көрсетіледі.
Коэффициенттер мен пайыздар үтірден кейін көп дегенде төрт таңбаны көрсете отырып, сан форматында көрсетіледі.
Шетел валютасындағы қарыздар (шартты міндеттемелер) бойынша беру, есептеу сомасы, есепті күндегі берешек қалдығы шетел валютасымен және теңгемен баламада көрсетіледі.
4. Нысанды толтыру кезінде кодтар Нысан ұсынылатын қарыздар мен шартты міндеттемелер жөніндегі есептілікті жинауға арналған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардың (бұдан әрі – анықтамалықтар) кодтарына сәйкес көрсетіледі. Нысандағы күндер "КК.АА.ЖЖЖЖ", мұнда "КК" – күні, "АА" – айы, "ЖЖЖЖ" – жылы форматында көрсетіледі. Күнді уақытсыз көрсету көзделген жағдайларда уақыт көрсетілген күннің 0 сағаты 00 минуты 00 секунды ретінде қабылданады.

2.18.2
по вознаграждению
2.19
Дата прощения задолженности:
2.19.1
по основному долгу
2.19.2
по вознаграждению
3
Реструктуризация в отчетном периоде:
3.1
признак реструктуризации
3.2
дата проведения реструктуризации
4
Учетная дата
Наименование________________________________________________
Адрес_______________________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
____________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об обслуживании займа (условного обязательства)"
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет об обслуживании займа
(условного обязательства)"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет об обслуживании займа (условного обязательства)" (индекс – CR_CS1, периодичность – ежемесячно)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об обслуживании займа (условного обязательства)" (далее – Форма).
2. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
3. Стоимостные показатели в Форме указываются в формате числа с двумя знаками после запятой, в тенге (в эквиваленте в тенге), если наименование показателя не предусматривает указание стоимости в другой валюте.
Коэффициенты и проценты отражаются в формате числа с указанием не более четырех знаков после запятой.
По займам (условным обязательствам) в иностранной валюте суммы выдачи, начисления, остатки задолженности на отчетную дату указываются в иностранной валюте и в эквиваленте в тенге.
4. При заполнении Формы коды указываются в соответствии с кодами справочников, размещенных в информационной системе Национального Банка Республики Казахстан, предназначенной для сбора отчетности по займам и условным обязательствам, посредством которой представляется Форма (далее - справочники). Даты в Форме указываются в формате: "ДД.ММ.ГГГГ", где "ДД" - день, "ММ" - месяц, "ГГГГ" - год. В случаях, предусматривающих отражение даты без времени, время принимается как 0 часов 00 минут 00 секунд указанной даты.

5. Көрсеткіш ұсынылмайтын немесе толтыру үшін міндетті болып табылмайтын Түсіндірмеде көрсетілген жағдайларды қоспағанда, Нысанның көрсеткіштері толтыру үшін міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанды толтыру кезінде "Шоттар нөмірлері" анықтамалығы пайдаланылады.
7. Нысанда есепті кезеңдегі қаражат қозғалысы туралы, қарыз шарттары бойынша міндеттемелер мен шартты міндеттемелердің өзгерістері және ағымдағы жай-күйі туралы мәліметтер беріледі.
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы үшін бухгалтерлік баланс деп активтер мен міндеттемелер туралы есеп түсініледі.
Нысанның көрсеткіштері бойынша мәліметтер тиісті қарыз (шартты міндеттеме) шарттарына байланысты болады және есепті күні жаңартылуы тиіс.
Кредитор қарыз (шартты міндеттеме) шартының нөмірі мен күнінің № 313 қаулыға 2-қосымшаға сәйкес Қарыз (шартты міндеттеме) шарты туралы есепте көрсетілген шарттың нөмірі мен күніне сәйкес келуін қамтамасыз етеді.
8. 2.6, 2.8, 2.10, 2.13 және 2.15-жолдарда мәндер "Шоттар нөмірлері" анықтамалығынан таңдалады.
9. 2.2 және 2.3-жолдар есепті кезеңде берілген қарыздың немесе шартты міндеттеме бойынша пайдаланылған лимиттің сомасын және оны беру (пайдалану) күнін көрсетуге арналған.
Егер есепті кезеңде қарыз бөліп-бөліп берілген болса, қарыз бөліктері сомасының және қарыздың тиісті бөлігін нақты беру күнінің массиві көрсетіледі.
Нақты беру күні есепті кезеңнің басталу күнінен ертерек және міндеттеме тоқтатылуының нақты күнінен немесе есепті кезеңнің аяқталу күнінен кеш болуына жол берілмейді.
Қарыз беру кредитордың бөлімшесіне бармай жүзеге асырылатын, берілген кредиттік лимиті бар төлем карточкалары және овердрафт бойынша 2.2-жолда берілген қарыз сомасы бөліктерге бөлінбей бір сомамен көрсетіледі, 2.3-жол толтырылмайды.
10. 2.4-жолда қарыз алушының осы қарыз бойынша негізгі борыш, сыйақы, айыппұлдар мен өсімпұлдар, қарыз бойынша комиссиялар кіретін барлық міндеттемелерін өтеу есебіне қарыз алушы есепті кезең ішінде нақты енгізген ақшалай қаражатының сомасы көрсетіледі.
Берілген кредиттік лимиті бар төлем карточкалары және овердрафт бойынша есепті кезеңдегі түсімдердің жалпы сомасы көрсетіледі.
11. 2.5 және 2.6-жолдар қарыз бойынша мерзімі өтпеген, мерзімі өткен негізгі борыш қалдықтарының сомаcын және сома есепке алынатын шот нөмірін, есепті күнгі жағдай бойынша қарыз бойынша негізгі борыштың есептен шығарылған немесе кешірілген қалдықтарының сомаcын көрсетуге арналған.
Кешірілген берешек шарттың бүкіл қолданылу кезеңі үшін негізгі борыш бойынша кредитордың қарыз бойынша берешекті кешіруінің жинақталған сомасын білдіреді.
Берілген кредиттік лимиті бар төлем карточкалары үшін лимиттің игерілген бөлігі осы көрсеткіш бойынша көрсетіледі, төлем карточкасы бойынша қаражаттың артық жұмсалуын көрсету үшін қосымша жол көзделген.
"Негізгі борыш қалдығы (теңгемен, шарт валютасымен)" көрсеткіші бойынша теріс мәнді көрсетуге жол берілмейді.
Көрсеткіштер барлық қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады.

5. Показатели Формы являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в Пояснении случаев, в которых показатель не представляется или не является обязательным для заполнения.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. При заполнении Формы используется справочник "Номера счетов".
7. В Форме передаются сведения о движении средств за отчетный период, об изменениях и текущем состоянии обязательств по договорам займов и условных обязательств.
Для филиала банка-нерезидента Республики Казахстан под бухгалтерским балансом понимается отчет об активах и обязательствах.
Сведения по показателям Формы привязываются к соответствующим договорам займа (условного обязательства) и подлежат актуализации на учетную дату.
Кредитор обеспечивает соответствие номера и даты договора займа (условного обязательства) в Форме номеру и дате договора, указанных в Отчете о договоре займа (условного обязательства) согласно приложению 2 к Правилам.
8. В строках 2.6, 2.8, 2.10, 2.13 и 2.15 значения выбираются из справочника "Номера счетов".
9. Строки 2.2 и 2.3 предназначены для отражения выданной в отчетном периоде суммы займа или использованного лимита по условному обязательству и даты ее выдачи (использования).
Если в отчетном периоде выдача займа осуществлялась частями, указывается массив сумм частей займа и фактической даты выдачи соответствующей части займа.
Фактическая дата выдачи ранее даты начала отчетного периода и позднее фактической даты прекращения обязательства или даты окончания отчетного периода является недопустимой.
По платежным карточкам с предоставленным кредитным лимитом и овердрафтам, по которым выдача займа осуществляется без обращения в отделение кредитора, в строке 2.2 выданные суммы займа указываются одной суммой без разбивки на части, строка 2.3 не заполняется.
10. В строке 2.4 указывается сумма фактически поступивших денежных средств в течение отчетного периода в счет погашения всех обязательств заемщика по данному займу, включая основной долг, вознаграждение, штрафы и пени, комиссии по займу.
По платежным карточкам с предоставленным кредитным лимитом и овердрафтам указывается валовая сумма поступлений за отчетный период.
11. Строки 2.5 и 2.6 предназначены для отражения сумм непросроченного, просроченного остатков основного долга по займу и номера счета, на котором учитываются суммы, сумм списанного или прощенного остатков основного долга по займу по состоянию на отчетную дату.
Прощенная задолженность представляет собой накопленную по займу сумму прощений кредитором задолженности по основному долгу за весь период действия договора.
Для платежных карточек с предоставленным кредитным лимитом освоенная часть лимита указывается по данному показателю, для отражения перерасхода средств по платежной карточке предусмотрено дополнительное поле.
По показателю "Остаток основного долга (в тенге, в валюте договора)" не допускается отражение отрицательного значения.
Показатели являются обязательными для заполнения для всех займов.

12. 2.7 және 2.8-жолдар қарыз бойынша есептелген сыйақының өтелмеген, мерзімі өткен қалдықтарының сомасын, есепті күнгі жағдай бойынша қарыз бойынша есептелген сыйақының есептен шығарылған немесе кешірілген қалдықтарының сомасын және сома есепке алынатын шот нөмірін көрсетуге арналған.
Кешірілген берешек шарттың бүкіл қолданылу кезеңі үшін есептелген сыйақы бойынша кредитордың қарыз бойынша берешекті кешіруінің жинақталған сомасын білдіреді.
Есептелген сыйақының қалдығы бойынша теріс мәнді көрсетуге жол берілмейді.
Көрсеткіштер барлық қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады.
13. 2.9 және 2.10-жолдар есепті күнгі жағдай бойынша шартты міндеттеме сомасын және сома есепке алынатын шот нөмірін көрсетуге арналған.
Екі шотта қалдық болған жағдайда, екінші қалдық тиісті шот нөмірімен қосымша жолдарда көрсетіледі.
Шартты міндеттеме қалдығы бойынша теріс мәнді көрсетуге жол берілмейді.
Көрсеткіштер барлық шартты міндеттемелер үшін толтыруға міндетті болып табылады.
14. 2.11-жол өтелмеген қалдық сомасын, есепті күнгі жағдай бойынша қарыз бойынша есептелген тұрақсыздық айыбының (айыппұл, өсімпұл) есептен шығарылған немесе кешірілген қалдықтарының сомасын көрсетуге арналған.
Кешірілген берешек шарттың бүкіл қолданылу кезеңі үшін есептелген тұрақсыздық айыбы бойынша кредитордың қарыз бойынша берешекті кешіруінің жинақталған сомасын білдіреді.
"Есептелген тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) қалдығы" көрсеткіші бойынша теріс мәнді көрсетуге жол берілмейді.
Көрсеткіштер барлық қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады.
15. 2.12, 2.13, 2.14 және 2.15-жолдар оң (теріс) түзету, есепті күнгі жағдай бойынша қарыз (шартты міндеттеме) бойынша дисконт (сыйлықақы) сомасын және сома есепке алынатын шот нөмірін көрсетуге арналған.
Екі әр түрлі шот нөмірлерінде бір қарыз (шартты міндеттеме) бойынша дисконт (сыйлықақы) сомасы болған жағдайда, екінші қалдық шотының тиісті нөмірімен қосымша жолдарда көрсетіледі.
16. 2.16-жолда негізгі борыш және сыйақы бойынша мерзімі өткен берешекті шотқа шығару күндері "Мерзімі өткен берешекті шотқа шығару күні: негізгі қарыз бойынша" және "Мерзімі өткен берешекті шотқа шығару күні: сыйақы бойынша" деген жолдарда бөлек көрсетіледі.
Мерзімі өткен берешекті шотқа шығару күні ретінде шартта белгіленген негізгі қарыз және (немесе) сыйақы бойынша кезекті өтелмеген төлемді өтеу мерзімі бұзылған күн көрсетіледі.
Негізгі борыш және (немесе) сыйақы бойынша баланста есепте тұрған немесе баланстан есептен шығарылған мерзімі өткен берешек қалдығы болмаған жағдайда, негізгі борыш және (немесе) сыйақы бойынша мерзімі өткен берешекті шотқа шығару күні көрсетілмейді.
Көрсеткіш есепті күнге негізгі борыш және (немесе) сыйақы бойынша баланста есепте тұрған немесе баланстан есептен шығарылған мерзімі өткен берешектің қалдығы бар барлық қарыздар үшін толтыру міндетті болып табылады.

12. Строки 2.7 и 2.8 предназначены для отражения сумм непогашенного, просроченного остатков начисленного вознаграждения по займу, сумм списанного или прощенного остатков начисленного вознаграждения по займу по состоянию на отчетную дату и номера счета, на котором учитываются суммы.
Прощенная задолженность представляет собой накопленную по займу сумму прощений кредитором задолженности по начисленному вознаграждению за весь период действия договора.
Не допускается отражение отрицательного значения по остатку начисленного вознаграждения.
Показатели являются обязательными для заполнения для всех займов.
13. Строки 2.9 и 2.10 предназначены для отражения суммы условного обязательства по состоянию на отчетную дату и номера счета, на котором учитываются суммы.
При наличии остатков на двух счетах, второй остаток с соответствующим номером счета указываются в дополнительных полях.
Не допускается отражение отрицательного значения по остатку условного обязательства.
Показатели являются обязательными для заполнения для всех условных обязательств.
14. Строка 2.11 предназначена для отражения суммы непогашенного остатка, сумм списанного или прощенного остатков начисленной неустойки (штрафа, пени) по займу по состоянию на отчетную дату.
Прощенная задолженность представляет собой накопленную по займу сумму прощений кредитором задолженности по начисленной неустойке за весь период действия договора.
По показателю "Остаток начисленной неустойки (штрафа, пени)" не допускается отражение отрицательного значения.
Показатели являются обязательными для заполнения для всех займов.
15. Строки 2.12, 2.13, 2.14 и 2.15 предназначены для отражения сумм положительной (отрицательной) корректировки, дисконта (премии) по займу (условному обязательству) по состоянию на отчетную дату и номера счета, на котором учитываются суммы.
При наличии сумм дисконта (премии) по одному займу (условному обязательству) на двух разных номерах счетов, второй остаток с соответствующим номером счета указываются в дополнительных полях.
16. В строке 2.16 даты вынесения на счет просроченной задолженности по основному долгу и вознаграждению указываются отдельно в полях "Дата вынесения на счет просроченной задолженности: по основному долгу" и "Дата вынесения на счет просроченной задолженности: по вознаграждению".
В качестве даты вынесения на счет просроченной задолженности указывается дата, с которой нарушается установленный договором срок погашения очередного непогашенного платежа по основному долгу и (или) вознаграждению.
При отсутствии остатка просроченной задолженности по основному долгу и (или) вознаграждению, числящегося на балансе или списанного с баланса, дата вынесения на счет просроченной задолженности по основному долгу и (или) вознаграждению не указывается.
Показатель является обязательным для заполнения для всех займов, по которым на отчетную дату имеется остаток просроченной задолженности по основному долгу и (или) вознаграждению, числящийся на балансе или списанный с баланса.

17. 2.17-жолда негізгі борыш және (немесе) сыйақы бойынша есепті кезең ішінде жүргізілген мерзімі өткен берешекті толығымен немесе ішінара өтеу күні көрсетіледі.
18. 2.19-жолда есепті кезең ішінде жүргізілген негізгі борыш және (немесе) сыйақы бойынша берешекті толығымен немесе ішінара кешіру күні көрсетіледі.
19. 3-жол жүргізілген күнін көрсете отырып, есепті кезеңде қайта құрылымдау жүргізілген қарыздарды сәйкестендіруге арналған.
Қайта құрылымдау "Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес провизиялар (резервтер) құру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 269 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16502 болып тіркелген) сәйкес анықталады. Осы абзац "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамына қолданылмайды.
Егер қарыз жаңа қарыз шартын жасау жолымен қайта құрылымдалған болса, қайта құрылымдау туралы мәліметтер жаңа шартта көрсетіледі.
Егер есепті кезеңде қайта құрылымдау жүргізілген болса, онда 3.1-жолда "1" мәні көрсетіледі, жүргізілмеген жағдайда "0" көрсетіледі немесе көрсеткіш берілмейді.
Көрсеткіш есепті кезеңде қайта құрылымдау жүргізілген барлық қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады.
20. 4-жол қарызға (шартты міндеттемеге) қызмет көрсету туралы мәліметтер ескерілген күнді көрсетуге арналған.
Екінші деңгейдегі банктердің,
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-банктері
филиалдарының, "Қазақстанның
Даму Банкі" акционерлік
қоғамының және банк
операцияларының жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдардың қарыздар мен
шартты міндеттемелер
жөніндегі есептілікті ұсыну
қағидаларына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: провизиялар және тәуекелдерді бағалау туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: CR_PRA1
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрі – кредитор)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 10 (оныншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
БСН: __________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Қарыздар мен шартты міндеттемелер бойынша провизиялар және тәуекелдерді бағалау туралы есеп
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Қарыз (шартты міндеттеме) шарты бойынша сәйкестендіру мәліметтері:
1.1
шарттың нөмірі
1.2
шарттың күні
2
Провизиялар және тәуекелдерді бағалау туралы мәліметтер:
2.1
Резервтердің (провизиялардың) нақты қалыптастырылған сомасы (теңгемен):

17. В строке 2.17 указывается дата полного или частичного погашения просроченной задолженности по основному долгу и (или) вознаграждению, произведенного в течение отчетного периода.
18. В строке 2.19 указывается дата полного или частичного прощения задолженности по основному долгу и (или) вознаграждению, произведенного в течение отчетного периода.
19. Строка 3 предназначена для идентификации займов, по которым в отчетном периоде проведена реструктуризация, с отражением даты их проведения.
Реструктуризация определяется в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 декабря 2017 года № 269 "Об утверждении Правил создания провизий (резервов) в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16502). Действие настоящего абзаца не распространяется на акционерное общество "Банк Развития Казахстана".
Если заем был реструктурирован путем заключения нового договора займа, сведения о реструктуризации указываются в новом договоре.
Если в отчетном периоде проводилась реструктуризация, то в строке 3.1 указывается значение "1", в случае, если не проводилась, указывается "0" или показатель не передается.
Показатель является обязательным для заполнения для всех займов, по которым в отчетном периоде проведена реструктуризация.
20. Строка 4 предназначена для отражения даты, по состоянию на которую учтены сведения об обслуживании займа (условного обязательства).
Приложение 5
к Правилам представления
отчетности по займам и
условным обязательствам
банками второго уровня,
филиалами банков-нерезидентов
Республики Казахстан,
акционерным обществом "Банк
Развития Казахстана" и
организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о провизиях и оценке рисков
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: CR_PRA1
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" _____________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, акционерное общество "Банк Развития Казахстана", организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций (далее – кредитор)
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее 10 (десятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
БИН: __________________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Отчет о провизиях и оценке рисков по займам и условным обязательствам
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Идентификационные сведения по договору займа (условного обязательства):
1.1
номер договора
1.2
дата договора
2
Сведения о провизиях и оценке рисков:
2.1
Фактически сформированная сумма резервов (провизий) (в тенге):

2.4.3
Тәуелсіз бағалау компаниясы туралы сәйкестендіру мәліметтері:
2.4.3.1
сәйкестендіргіш түрі
2.4.3.2
сәйкестендіру нөмірі
2.4.3.3
атауы (тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса))
2.5
Ішкі бағалау туралы мәліметтер:
2.5.1
Кредитордың ішкі бағалауы бойынша нарықтық құны (теңгемен)
2.5.2
Кредитор жүргізген бағалау (қайта бағалау) күні
3
Есепке алу күні
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы __________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
______________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Провизиялар және тәуекелдерді бағалау туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Провизиялар және тәуекелдерді
бағалау туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанға
қосымша
"Провизиялар және тәуекелдерді бағалау туралы есеп"
(индексі – CR_PRA1, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған
нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Провизиялар және тәуекелдерді бағалау туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
3. Егер көрсеткіштің атауы басқа валютада құнын көрсетуді көздемесе, Нысандағы құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сан форматында, теңгемен (теңгемен баламада) көрсетіледі.
Коэффициенттер мен пайыздар үтірден кейін төрт таңбадан аспайтын сан форматында көрсетіледі.
4. Нысанды толтыру кезінде кодтар Нысан ұсынылатын қарыздар мен шартты міндеттемелер жөніндегі есептілікті жинауға арналған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардың (бұдан әрі – анықтамалықтар) кодтарына сәйкес көрсетіледі. Нысандағы күндер "КК.АА.ЖЖЖЖ", мұнда "КК" – күні, "АА" – айы, "ЖЖЖЖ" – жылы форматында көрсетіледі.

2.4.3
Идентификационные сведения о независимой оценочной компании:
2.4.3.1
вид идентификатора
2.4.3.2
идентификационный номер
2.4.3.3
наименование (фамилия, имя и отчество (при его наличии)
2.5
Сведения о внутренней оценке:
2.5.1
Рыночная стоимость по внутренней оценке кредитора (в тенге)
2.5.2
Дата оценки (переоценки), проведенной кредитором
3
Учетная дата
Наименование________________________________________________
Адрес_______________________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель________________________________     ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
____________________________________________    ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о провизиях и оценке рисков"
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о провизиях и оценке
рисков"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о провизиях и оценке рисков" (индекс – CR_PRA1, периодичность – ежемесячно)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о провизиях и оценке рисков" (далее - Форма).
2. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
3. Стоимостные показатели в Форме указываются в формате числа с двумя знаками после запятой, в тенге (в эквиваленте в тенге), если наименование показателя не предусматривает указание стоимости в другой валюте.
Коэффициенты и проценты отражаются в формате числа с указанием не более четырех знаков после запятой.
По займам (условным обязательствам) в иностранной валюте суммы выдачи, начисления, остатки задолженности на отчетную дату указываются в иностранной валюте и в эквиваленте в тенге.
4. При заполнении Формы коды указываются в соответствии с кодами справочников, размещенных в информационной системе Национального Банка Республики Казахстан, предназначенной для сбора отчетности по займам и условным обязательствам, посредством которой представляется Форма (далее - справочники). Даты в Форме указываются в формате: "ДД.ММ.ГГГГ", где "ДД" - день, "ММ" - месяц, "ГГГГ" - год.

5. Түсіндірмеде көрсетілген, көрсеткіш ұсынылмайтын немесе толтыру үшін міндетті болып табылмайтын жағдайларды қоспағанда, Нысан көрсеткіштері толтыру үшін міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанды толтыру кезінде мынадай анықтамалықтар пайдаланылады:
Шот нөмірлері;
Портфельдер;
Құнсыздану белгілері;
Кредиттік тәуекелдің ұлғаю белгілері;
Кредиттік тәуекелдер кезеңдері;
Қарыз алушының ішкі рейтингтері;
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған қарыздың (шартты міндеттеменің) санаттары;
Орнықты даму жобасының белгісі;
Қамтамасыз ету түрлері;
Бағалаушылар;
Сәйкестендіргіштер түрлері.
7. Нысанда кредитор жеке, біртекті немесе құнсыздану белгілері жоқ жеке активтер ретінде сыныптаған қарыздар (шартты міндеттемелер) шарттары бойынша бөле отырып, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары бойынша қалыптастырылған резервтер (провизиялар) туралы, қарыздар мен шартты міндеттемелер бойынша тәуекелдерді бағалау үшін, қамтамасыз ету бойынша тәуекелдерді бағалау үшін қажетті өлшемдер мен сипаттамалар туралы мәліметтер беріледі.
1 және 2-кестелердің көрсеткіштері бойынша мәліметтер тиісті қарыз (шартты міндеттеме) шарттарына және кепіл туралы шарттарға байланысты болады және есепті күні жаңартуға жатады.
Кредитор 1-кестедегі қарыз (шартты міндеттеме) шартының нөмірі мен күні Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Қарыз (шартты міндеттеме) шарты туралы есепте көрсетілген шарттың нөмірі мен күніне сәйкес келуін, 2-кестедегі кепіл туралы шарттың нөмірі мен күнінің, қамтамасыз ету түрінің және кепіл мүлкі объектісінің сәйкестендіру нөмірінің Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес Қамтамасыз ету туралы есепте көрсетілген кепіл туралы шарттың нөмірі мен күніне, қамтамасыз ету түрі мен кепіл мүлкі объектісінің сәйкестендіру нөміріне сәйкес келуін қамтамасыз етеді.
8. 1-кестенің 2.2, 2.4, 2.6, 2.7, 2.8, 2.12, 2.13 және 2.17-жолдарындағы және 2-кестенің 1.3, 2.4.3 және 2.4.3.1-жолдарындағы мәндер анықтамалықтардан таңдалады.
9. 1-кестенің 2.1 және 2.2-жолдары есепті күнгі жағдай бойынша халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары бойынша қалыптастырылған қарыз (шартты міндеттеме) бойынша резервтер (провизиялар) сомасын және сомасы ескерілетін шот нөмірін көрсетуге арналған.
Төлем карточкасын шығару шартында белгіленген тұрақты кредиттік лимиті бар төлем карточкалары бойынша кредиттік лимиттің игерілген және игерілмеген бөліктері бойынша резервтердің (провизиялардың) сомаларын көрсету үшін жеке жолдар көзделген.
10. 1-кестенің 2.3-жолында резервтеу мөлшерлемесінің мәні оң болып табылады және 100 (жүз) пайыздан аспайды.

5. Показатели Формы являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в Пояснении случаев, в которых показатель не представляется или не является обязательным для заполнения.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. При заполнении Формы используются следующие справочники:
Номера счетов;
Портфели;
Признаки обесценения;
Признаки увеличения кредитного риска;
Стадии кредитного риска;
Внутренние рейтинги заемщика;
Категории займа (условного обязательства), взвешенного по степени кредитного риска;
Признаки проекта устойчивого развития;
Виды обеспечения;
Оценщики;
Виды идентификаторов.
7. В Форме передаются сведения о резервах (провизиях), сформированных по требованиям международных стандартов финансовой отчетности, в разрезе договоров займов (условных обязательств), классифицированных кредитором как индивидуальные, однородные или индивидуальные активы без признаков обесценения, о метриках и характеристиках, необходимых для оценки рисков по займам и условным обязательствам, для оценки рисков по обеспечению.
Сведения по показателям Таблиц 1 и 2 привязываются к соответствующим договорам займа (условного обязательства) и договорам о залоге и подлежат актуализации на учетную дату.
Кредитор обеспечивает соответствие номера и даты договора займа (условного обязательства) в Таблице 1 номеру и дате договора, указанных в Отчете о договоре займа (условного обязательства) согласно приложению 2 к Правилам, соответствие номера и даты договора о залоге, вида обеспечения и идентификационного номера объекта залогового имущества в Таблице 2 номеру и дате договора о залоге, виду обеспечения и идентификационному номера объекта залогового имущества, указанных в Отчете об обеспечении согласно приложению 3 к Правилам.
8. В строках 2.2, 2.4, 2.6, 2.7, 2.8, 2.12 и 2.13 Таблицы 1 и строках 1.3, 2.4.3 и 2.4.3.1 Таблицы 2 значения выбираются из справочников.
9. Строки 2.1 и 2.2 Таблицы 1 предназначены для отражения суммы резервов (провизий) по займу (условному обязательству), сформированной по требованиям международных стандартов финансовой отчетности, по состоянию на отчетную дату и номера счета, на котором учитывается сумма.
По платежным карточкам с постоянным кредитным лимитом, установленным договором выпуска платежной карточки, для отражения сумм резервов (провизий) по освоенной и неосвоенной частям кредитного лимита предусмотрены отдельные поля.
10. В строке 2.3 Таблицы 1 значение ставки резервирования является положительным и не превышает 100 (сто) процентов.

11. 1-кестенің 2.4-жолы портфельдік активтерге жатқызылған қарыздар (шартты міндеттемелер) шарттары үшін толтырылады. 1-кестенің 2.4.1-жолы шартты біртекті активтер портфеліне жатқызған кезде, 1-кестенің 2.4.2-жолы шартты құнсыздану белгілері жоқ жеке активтерге жатқызған кезде толтырылады.
Портфельдер анықтамалығын кредиторлар жүргізеді, анықтамалықтағы тиісті ақпаратты кредиторлар дербес жаңартады.
12. 1-кестенің 2.5-жолы барлық сценарийлерді ескере отырып, қаржы активі бойынша бастапқы тиімді пайыздық мөлшерлемесін пайдалана отырып дисконтталған болашақ ақша ағынының келтірілген құнын көрсетуге арналған.
Көрсеткіш құнсыздану белгілері анықталған жеке ретінде сыныпталған барлық қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады.
13. 1-кестенің 2.6, 2.7, 2.8, 2.9, 2.10, 2.11 және 2.12-жолдарында және 2-кестенің 2.1, 2.2 және 2.3-жолдарында мәндер "Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес провизиялар (резервтер) құру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 269 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16502 болып тіркелген) сәйкес айқындалады. Осы абзацтың күші "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамына қолданылмайды.
1-кестенің 2.6 және 2.7-жолдарында бірнеше мән көрсетуге рұқсат етіледі.
1-кестенің 2.9 және 2.10-жоларында мәндер оң болып табылады және 100 (жүз) пайыздан аспайды.
Құнсыздану белгілері, кредиттік тәуекелдің ұлғаю белгілері, қарыз алушының ішкі рейтингтері анықтамалықтарын кредиторлар жүргізеді, анықтамалықтардағы тиісті ақпаратты кредиторлар дербес жаңартады.
14. 1-кестенің 2.13-жолында мән "Банктің пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері мен оларды есептеу әдістемелерін, капиталының мөлшерін және Ашық валюталық позицияны есептеу қағидалары мен оның лимиттерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 13 қыркүйектегі № 170 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15886 болып тіркелген) сәйкес айқындалады. Осы абзац "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамына қолданылмайды.
15. 1-кестенің 2.14, 2.15 және 2.17-жолдарында мәндер "Макропруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың нормативтік мәндерін және есептеу әдістемесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 25 тамыздағы № 52 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36722 болып тіркелген) сәйкес айқындалады. Осы абзац "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамына қолданылмайды.

11. Строка 2.4 Таблицы 1 заполняется для договоров займов (условных обязательств), отнесенных к портфельным активам. Строка 2.4.1 Таблицы 1 заполняется при отнесении договора к портфелю однородных активов, строка 2.4.2 Таблицы 1 - при отнесении договора к индивидуальным активам без признаков обесценения.
Справочник портфелей ведется кредиторами, соответствующая информация в справочнике обновляется кредиторами самостоятельно.
12. Строка 2.5 Таблицы 1 предназначена для отражения приведенной стоимости будущих денежных потоков, дисконтированных с использованием первоначальной эффективной процентной ставки по финансовому активу с учетом всех сценариев.
Показатель является обязательным для заполнения для всех займов, классифицированных как индивидуальные, по которым выявлены признаки обесценения.
13. В строках 2.6, 2.7, 2.8, 2.9, 2.10, 2.11 и 2.12 Таблицы 1 и строках 2.1, 2.2 и 2.3 Таблицы 2 значения показателей определяются в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 декабря 2017 года № 269 "Об утверждении Правил создания провизий (резервов) в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16502). Действие настоящего абзаца не распространяется на акционерное общество "Банк Развития Казахстана".
В строках 2.6 и 2.7 Таблицы 1 допускается отражение нескольких значений.
В строках 2.9 и 2.10 Таблицы 1 значения являются положительными и не превышают 100 (сто) процентов.
Справочники признаков обесценения, признаков увеличения кредитного риска, внутренних рейтингов заемщика ведутся кредиторами, соответствующая информация в справочниках обновляется кредиторами самостоятельно.
14. В строке 2.13 Таблицы 1 значение определяется в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 сентября 2017 года № 170 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размера капитала банка и Правил расчета и лимитов открытой валютной позиции" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15886). Действие настоящего абзаца не распространяется на акционерное общество "Банк Развития Казахстана".
15. В строках 2.14, 2.15 и 2.17 Таблицы 1 значения определяются в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 августа 2025 года № 52 "Об установлении макропруденциальных нормативов и лимитов, их нормативных значений и методики расчетов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 28 августа 2025 года под № 36722). Действие настоящего абзаца не распространяется на акционерное общество "Банк Развития Казахстана".

16. 1-кестенің 3-жолы және 2-кестенің 3-жолы провизиялар және тәуекелдерді бағалау туралы мәліметтер ескерілген жағдай бойынша күндерді көрсетуге арналған.
17. 1-кестенің 2.19-жолы орнықты даму жобаларына жатқызылған қарыздарды сәйкестендіруді қамтамасыз етуге арналған.
Егер қарыз орнықты дамудың бірнеше жобаларына бір мезгілде сәйкес келсе, көрсеткіш бойынша барлық тиісті мәндер көрсетіледі, бірде-бір жобаға сәйкес келмеген жағдайда көрсеткіш берілмейді.
18. 2-кестенің 2.3-жолы дисконттар мен басқа түзетулерді қолданғанға дейін резервтер (провизиялар) есебіне енгізілетін қамтамасыз ету құнын көрсетуге арналған.
2-кестенің 2.4.1 және 2.5.1-жолдары бағалауды (қайта бағалауды) есепке алу күніне соңғысын негізге ала отырып, дисконттарды және өзге де түзетулерді қолданғанға дейін қамтамасыз етудің нарықтық құнын көрсетуге арналған.
Бағалаушылар анықтамалығын кредиторлар жүргізеді, анықтамалықтағы тиісті ақпаратты кредиторлар дербес жаңартады.
1-кестенің 2.6, 2.7, 2.9, 2.10, 2.11, 2.12, 2.13 және 2.14-жолдарындағы және 2-кестенің 2.1 және 2.2-жолдарындағы көрсеткіштердің мәндері кредиторда тиісті ақпарат болған кезде толтыру үшін міндетті болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2025 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 103 қаулысына
қосымша
Күші жойылған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының тізбесі
1. "Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қарыздар мен шартты міндеттемелер жөніндегі есептілігінің тізбесін, нысандарын, табыс ету мерзімдерін және оларды ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 28 желтоқсандағы № 313 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18220 болып тіркелген).
2. "Екінші деңгейдегі банктердің, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қарыздар мен шартты міндеттемелер жөніндегі есептілігінің тізбесін, нысандарын және табыс ету мерзімдерін және оларды ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 28 желтоқсандағы № 313 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 13 желтоқсандағы № 236 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19781 болып тіркелген).

16. Строка 3 Таблицы 1 и строка 3 Таблицы 2 предназначены для отражения дат, по состоянию на которую учтены сведения о провизиях и оценке рисков.
17. Строка 2.19 Таблицы 1 предназначена для обеспечения идентификации займов, отнесенных к проектам устойчивого развития.
Если заем одновременно соответствует нескольким проектам устойчивого развития, по показателю указываются все соответствующие значения, в случае несоответствия ни одному проекту показатель не передается.
18. Строка 2.3 Таблицы 2 предназначена для отражения стоимости обеспечения, включаемой в расчет резервов (провизий), до применения дисконтов и других корректировок.
Строки 2.4.1 и 2.5.1 Таблицы 2 предназначены для отражения рыночной стоимости обеспечения до применения дисконтов и иных корректировок, исходя из последней на учетную дату оценки (переоценки).
Справочник оценщиков ведется кредиторами, соответствующая информация в справочнике обновляется кредиторами самостоятельно.
В строках 2.6, 2.7, 2.9, 2.10, 2.11, 2.12, 2.13 и 2.14 Таблицы 1 и строках 2.1 и 2.2 Таблицы 2 значения показателей являются обязательными для заполнения при наличии у кредитора соответствующей информации.
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 декабря 2025 года № 103
Перечень утративших силу некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан
1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 декабря 2018 года № 313 "Об утверждении перечня, форм, сроков и Правил представления отчетности по займам и условным обязательствам банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18220).
2. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 декабря 2019 года № 236 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 декабря 2018 года № 313 "Об утверждении перечня, форм и сроков представления банками второго уровня, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, отчетности по займам и условным обязательствам и Правил их представления" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19781).

3. "Екiншi деңгейдегi банктердің, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қарыздар мен шартты міндеттемелер жөніндегі есептілігінің тізбесін, нысандарын және табыс ету мерзімдерін және оларды ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 28 желтоқсандағы № 313 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2021 жылғы 20 қыркүйектегі № 77 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24507 болып тіркелген).
4. "Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қарыздар мен шартты міндеттемелер жөніндегі есептілігінің тізбесін, нысандарын, табыс ету мерзімдерін және оларды ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 28 желтоқсандағы № 313 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2022 жылғы 20 қазандағы № 91 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30340 болып тіркелген).
5. "Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қарыздар мен шартты міндеттемелер жөніндегі есептілігінің тізбесін, нысандарын, табыс ету мерзімдерін және оларды ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 28 желтоқсандағы № 313 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2023 жылғы 25 желтоқсандағы № 100 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33863 болып тіркелген).

3. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 сентября 2021 года № 77 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 декабря 2018 года № 313 "Об утверждении перечня, форм и сроков представления банками второго уровня, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, отчетности по займам и условным обязательствам и Правил их представления" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24507).
4. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 октября 2022 года № 91 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 декабря 2018 года № 313 "Об утверждении перечня, форм, сроков и Правил представления отчетности по займам и условным обязательствам банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 30340).
5. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 декабря 2023 года № 100 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 декабря 2018 года № 313 "Об утверждении перечня, форм, сроков и Правил представления отчетности по займам и условным обязательствам банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33863).