"Өсімдіктер карантині саласында пайдаланылатын патогенді және өнеркәсіптік микроорганизмдердің жұмыс коллекцияларын қалыптастыру, жүргізу және күтіп-бағу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2022 жылғы 25 қарашадағы № 387 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 24 желтоқсандағы № 483 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 26 желтоқсанда № 37690 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Өсімдіктер карантині саласында пайдаланылатын патогенді және өнеркәсіптік микроорганизмдердің жұмыс коллекцияларын қалыптастыру, жүргізу және күтіп-бағу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2022 жылғы 25 қарашадағы № 387 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30862 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Өсімдіктер карантині туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 1-тармағының 8-2) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 24-бабы 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Өсімдіктер карантині саласында пайдаланылатын патогенді және өнеркәсіптік микроорганизмдердің жұмыс коллекцияларын қалыптастыру, жүргізу және күтіп-бағу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Өсімдіктер карантині саласында пайдаланылатын патогенді және өнеркәсіптік микроорганизмдердің жұмыс коллекцияларын қалыптастыру, жүргізу және күтіп-бағу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Өсімдіктер карантині туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 1-тармағының 8-2) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 24-бабы 2-тармағына сәйкес әзірленді және өсімдіктер карантині саласында пайдаланылатын патогенді және өнеркәсіптік микроорганизмдердің жұмыс коллекцияларын қалыптастыру, жүргізу және күтіп-бағу тәртібін айқындайды.";
32 және 33-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыратын субъект тоқсан сайынғы негізде есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15-күніне дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетіне (бұдан әрі – уәкілетті орган) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыс коллекциясында орналастырылған микроорганизмдер штамдары туралы әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынады.

О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 ноября 2022 года № 387 "Об утверждении Правил формирования, ведения и содержания рабочих коллекций патогенных и промышленных микроорганизмов, используемых в области карантина растений"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 декабря 2025 года № 483. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 декабря 2025 года № 37690
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 ноября 2022 года № 387 "Об утверждении Правил формирования, ведения и содержания рабочих коллекций патогенных и промышленных микроорганизмов, используемых в области карантина растений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 30862) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 8-2) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О карантине растений", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и пунктом 2 статьи 24 Закона Республики Казахстан "О биологической безопасности Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах формирования, ведения и содержания рабочих коллекций патогенных и промышленных микроорганизмов, используемых в области карантина растений, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила формирования, ведения и содержания рабочих коллекций патогенных и промышленных микроорганизмов, используемых в области карантина растений (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 8-2) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О карантине растений", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и пунктом 2 статьи 24 Закона Республики Казахстан "О биологической безопасности Республики Казахстан" и определяют порядок формирования, ведения и содержания рабочих коллекций патогенных и промышленных микроорганизмов, используемых в области карантина растений.";
пункты 32 и 33 изложить в следующей редакции:
"32. Субъект, осуществляющий обращение с патогенными биологическими агентами, на ежеквартальной основе в срок до 15 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представляет в Комитет государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган) форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе о размещенных в рабочей коллекции штаммах микроорганизмов по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.

33. Тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күнінен кешіктірмей уәкілетті органның ведомствосы жаңартылған тізілімді уәкілетті органның www.gov.kz. ресми интернет-ресурсында жариялауды жүзеге асырады";
көрсетілген Қағидаларға 7-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттiгiнің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 483 бұйрығына қосымша
Өсімдіктер карантині саласында
пайдаланылатын патогенді және
өнеркәсіптік
микроорганизмдердің жұмыс
коллекциларын қалыптастыру,
жүргізу және күтіп-бағу
қағидаларына 7-қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған нысан
Жұмыс коллекциясында орналастырылған микроорганизмдердің штамдары туралы әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетіне (бұдан әрі – уәкілетті орган).
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz. интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Микроорганизмдердің жұмыс коллекцияларының тізіліміне енгізуге арналған мәліметтер
Нысан индексі: № 1-рм нысаны
Кезеңділігі: біржолғы/ тоқсан сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы_____ / 20___ жылғы ______ тоқсан
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: референттік ұйымдар, уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
аумақтық бөлімшелерге – жұмыс коллекциясын қалыптастырған немесе жаңартқан күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде;
уәкілетті органға – тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15 (он бесінші) күнінен кешіктірмей.
Жеке сәйкестендіру нөмірі/ бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электрондық түрде (бизнес-серіктестер тізілімінде техникалық іркіліс болған жағдайда жинау қағаз түрінде жүзеге асырылады)
Реттік нөмір
Референттік ұйымның атауы
ЖСН/
БСН
Микроорганизм штамының атауы
Сыйымдылықтар
саны
Сақтау мекенжайы
Тізілімге енгізілген күні
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы: __________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса) тегі)
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам _________________________
________________________________________________________________
(қолы/электрондық цифрлық қолтаңбасы) (аты, әкесінің аты (бар болса) тегі)
Ескертпе: Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Патогенді және өнеркәсіптік микроорганизмдердің жұмыс коллекцияларының тізіліміне енгізуге арналған мәліметтер" нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
Күні 20__жылғы "___" _________
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
"Жұмыс коллекциясында
орналастырылған микроорганизмдер штамдары
туралы әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға арналған
мәліметтер" нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Микроорганизмдердің жұмыс коллекцияларының тізіліміне енгізуге арналған мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индекс: № 1-рм нысаны, кезеңділігі: біржолғы/тоқсан сайын)

33. Ежеквартально, не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, ведомство уполномоченного органа осуществляет публикацию обновленного реестра на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа www.gov.kz.";
приложение 7 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского
хозяйства Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 24 декабря 2025 года № 483
Приложение 7
к Правилам формирования,
ведения и содержания рабочих
коллекций патогенных и
промышленных микроорганизмов,
используемых в области
карантина растений
Форма, предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Форма,
предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе о размещенных в рабочей коллекции штаммах микроорганизмов
Представляется: в Комитет государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган).
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz.
Наименование административной формы: Сведения для включения в реестр рабочих коллекций микроорганизмов
Индекс формы: форма № 1-рм
Периодичность: единовременная/ежеквартальная
Отчетный период: ________ 20__ года /____квартал 20___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: референтные организации, территориальные подразделения уполномоченного органа.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
в территориальные подразделения – в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня формирования или обновления рабочей коллекции;
в уполномоченный орган – ежеквартально, не позднее 15 (пятнадцатого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
Индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде (в случае технического сбоя реестра бизнес-партнеров сбор осуществляется в бумажной форме)
Порядковый номер
Наименование референтной организации
ИИН/БИН
Наименование штамма микроорганизма
Количество емкостей
Адрес хранения
Дата включения в реестр
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
Наименование __________________________________________________
Адрес _________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель: ______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности ____________________________ ______________________________________________
(подпись/электронная цифровая подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Примечание: Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных на безвозмездной основе, "Сведения для включения в реестр
рабочих коллекций патогенных и промышленных микроорганизмов", приведено в
приложении к настоящей форме.
Дата "___" _________ 20__года
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Сведения предназначенная для
сбора административных данных
на безвозмездной основе о
размещенных в рабочей коллекции
штаммах микроорганизмов"
Пояснение
по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения для включения в реестр рабочих коллекций микроорганизмов" (индекс: форма № 1-рм, периодичность: единовременная/ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Микроорганизмдердің жұмыс коллекцияларының тізіліміне енгізуге арналған мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің референттік ұйымдары мен аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – аумақтық бөлімшелер) толтырады.
3. Нысанға орындаушы және референттік ұйымның басшысы не оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
4. Нысанды:
референттік ұйымдар – аумақтық бөлімшелерге микроорганизмдердің жұмыс коллекциясын қалыптастырған немесе жаңартқан күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде;
аумақтық бөлімшелер – уәкілетті органға тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15 (он бесінші) күнінен кешіктірмей береді.
5. Нысан қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі.
6. Нысанның 2-бағанында референттік ұйымның атауы көрсетіледі.
7. Нысанның 3-бағанында ұйымның жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН) көрсетіледі.
8. Нысанның 4-бағанында жұмыс коллекциясында орналастырылған микроорганизм штамының атауы көрсетіледі.
9. Нысанның 5-бағанында штамдары бар сыйымдылықтардың саны көрсетіледі.
10. Нысанның 6-бағанында коллекцияны сақтау мекенжайы көрсетіледі (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың немесе астананың атауы көрсетіледі).
11. Нысанның 7-бағанында жұмыс коллекциясының немесе штамның тізілімге енгізілген күні көрсетіледі.
12. Нысанның 8-бағанында ескертпе (қосымша ақпарат, мысалы: сақтау тәсілі, шарттары, деректерді жаңарту күні және басқалары) көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения для включения в реестр рабочих коллекций микроорганизмов" (далее – Форма).
2. Форма заполняется референтными организациями и территориальными подразделениями Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – территориальные подразделения).
3. Форма подписывается исполнителем и руководителем референтной организации либо лицом, исполняющим его обязанности.
4. Форма предоставляется:
референтными организациями – в территориальные подразделения в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня формирования или обновления рабочей коллекции микроорганизмов;
территориальными подразделениями – в уполномоченный орган ежеквартально, не позднее 15 (пятнадцатого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
5. Форма заполняется на казахском и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 1 Формы указывается порядковый номер.
6. В графе 2 Формы указывается наименование референтной организации.
7. В графе 3 Формы указывается индивидуальный идентификационный номер (ИИН) или бизнес-идентификационный номер (БИН) организации.
8. В графе 4 Формы указывается наименование штамма микроорганизма, размещенного в рабочей коллекции.
9. В графе 5 Формы указывается количество емкостей со штаммами.
10. В графе 6 Формы указывается адрес хранения коллекции (указываются наименование области, города республиканского значения или столицы).
11. В графе 7 Формы указывается дата включения рабочей коллекции или штамма в реестр.
12. В графе 8 Формы указывается примечание (дополнительная информация, например: способ хранения, условия, дата обновления данных и другие).