"Жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясына оқуға қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 27 қаңтардағы № 45 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2025 жылғы 23 желтоқсандағы № 164 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 24 желтоқсанда № 37672 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясына оқуға қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 27 қаңтардағы № 45 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31809 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясына оқуға қабылдау қағидаларында:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Ғылыми-педагогикалық бағыт бойынша магистратураға, оның ішінде қашықтан оқытуға жоғары білім берудің білім беру бағдарламаларын меңгерген және құқық қорғау органдарында кемінде бір жыл практикалық жұмыс өтілі бар Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының қызметкерлері және әскери қызметшілері қабылданады.
Бейіндік бағыт бойынша магистратураға, оның ішінде қашықтан оқытуға жоғары білім берудің білім беру бағдарламаларын меңгерген және құқық қорғау органдарында кемінде екі жыл практикалық жұмыс өтілі бар Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының қызметкерлері және әскери қызметшілері қабылданады.
Ғылыми-педагогикалық және бейіндік бағыттар бойынша магистратураға, оның ішінде қашықтан оқытуға жоғары білім берудің білім беру бағдарламаларын меңгерген Қазақстан Республикасының азаматтары және шетел азаматтары қабылданады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Ғылыми-педагогикалық бағыт бойынша докторантураға, оның ішінде қашықтан оқытуға құқық қорғау қызметіңде кемінде бес жыл немесе мемлекеттік қызметте кемінде бес жыл, оның ішінде құқық қорғау органдарында лауазымдарда кемінде үш жыл өтілі бар және "магистр" дәрежесі бар Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының қызметкерлері және әскери қызметшілері қабылданады.
Бейіндік бағыттағы магистратураны бітірген адамдар ғылыми-педагогикалық магистратураның педагогикалық бейіндегі жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламасын олар қосымша игерген кезде қабылданады.
Бейіндік докторантураға, оның ішінде қашықтан оқытуға құқық қорғау қызметінде кемінде бес жыл немесе мемлекеттік қызметте кемінде бес жыл, оның ішінде құқық қорғау органдарында лауазымдарда кемінде үш жыл өтілі бар және "магистр" дәрежесі бар немесе бейіндік магистратураға теңестірілген арнайы жоғары білімді меңгерген Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының қызметкерлері және әскери қызметшілері қабылданады.
Ғылыми-педагогикалық және бейіндік бағыттағы докторантураға, оның ішінде қашықтан оқытуға "магистр" дәрежесі немесе бейіндік магистратураға теңестірілген арнайы жоғары білімі бар Қазақстан Республикасының азаматтары және шетел азаматтары қабылданады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 27 января 2023 года № 45 "Об утверждении Правил приема на обучение в Академию правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, реализующую образовательные программы послевузовского образования"
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 23 декабря 2025 года № 164. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 декабря 2025 года № 37672
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 27 января 2023 года № 45 "Об утверждении Правил приема на обучение в Академию правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, реализующую образовательные программы послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31809) следующие изменения:
в Правилах приема на обучение в Академию правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, реализующую образовательные программы послевузовского образования, утвержденных указанным приказом:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. В магистратуру по научно-педагогическому направлению, в том числе по дистанционному обучению, принимаются сотрудники и военнослужащие правоохранительных органов Республики Казахстан, освоившие образовательные программы высшего образования и имеющие стаж практической работы в правоохранительных органах не менее одного года.
В магистратуру по профильному направлению, в том числе по дистанционному обучению, принимаются сотрудники и военнослужащие правоохранительных органов Республики Казахстан, освоившие образовательные программы высшего образования и имеющие стаж практической работы в правоохранительных органах не менее двух лет.
В магистратуру по научно-педагогическому и профильному направлениям, в том числе по дистанционному обучению, принимаются граждане Республики Казахстан и иностранные граждане, освоившие образовательные программы высшего образования.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. В докторантуру по научно-педагогическому направлению, в том числе по дистанционному обучению, принимаются сотрудники и военнослужащие правоохранительных органов Республики Казахстан, имеющие не менее пяти лет стажа правоохранительной службы либо не менее пяти лет стажа государственной службы, из которых не менее трех лет на должностях в правоохранительных органах, и имеющие степень "магистр".
Лица, окончившие магистратуру профильного направления, принимаются при условии дополнительного освоения ими образовательной программы послевузовского образования педагогического профиля научно-педагогической магистратуры.
В докторантуру по профилю, в том числе по дистанционному обучению, принимаются сотрудники и военнослужащие правоохранительных органов Республики Казахстан, имеющие не менее пяти лет стажа правоохранительной службы либо не менее пяти лет стажа государственной службы, из которых не менее трех лет на должностях в правоохранительных органах, и имеющие степень "магистр" или высшее специальное образование, приравненное к профильной магистратуре.
В докторантуру по научно-педагогическому и профильному направлениям, в том числе по дистанционному обучению, принимаются граждане Республики Казахстан и иностранные граждане, имеющие степень "магистр" или высшее специальное образование, приравненное к профильной магистратуре.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:

"12. Қабылдау комиссиясы:
1) осы Қағидалардың 15 және 16-тармақтарында көрсетілген ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді және үміткерлердің осы Қағидалардың 8 және 9-тармақтарының талаптарына сәйкестігін айқындайды.
2) оқуға түсуге үміткерлердің тізімін қалыптастырады;
3) емтихандық комиссия жұмысының нәтижелерін ескере отырып, Академияның магистранттары мен докторанттарының қатарына қабылдау туралы мәселені қарастырады;
4) оқуға үміткерлерді қабылдау қорытындыларын талдайды және жұмысты одан әрі жетілдіру бойынша ұсыныстарды қалыптастырады.".
2. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясы (бұдан әрі – Академия):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Академияның ректорына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
Б. Асылов

"12. Приемная комиссия:
1) проверяет полноту представленных документов, указанных в пунктах 15 и 16 настоящих Правил, и определяет соответствие кандидатов требованиям пунктов 8 и 9 настоящих Правил;
2) формирует списки кандидатов на обучение;
3) рассматривает вопрос о зачислении в число магистрантов и докторантов Академии с учетом результатов работы экзаменационной комиссии;
4) анализирует итоги приема кандидатов на обучение и формирует предложения по дальнейшему совершенствованию работы.".
2. Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан (далее – Академия) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на ректора Академии.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
Б. Асылов