Клиентті (оның өкілін), бенефициарлық меншік иесін скорингтік модульде тиісінше тексеру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының м.а. 2025 жылғы 8 желтоқсандағы № 19 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 12 желтоқсанда № 37587 тіркелді
"Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 3-тармағы 2-2) тармақшасының сегізінші бөлігіне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Клиентті (оның өкілін), бенефициарлық меншік иесін скорингтік модульде тиісінше тексеру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторингі агенттігінің Қаржы мониторингі субъектілерімен жұмыс департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігінің Құқықтық қамтамасыз ету департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы мониторингі агенттігі Төрағасының бірінші орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг агенттігі
төрағасының міндетін атқарушы
К. Бижанов
2025 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 19 бұйрығымен
бекітілген
Клиентті (оның өкілін), бенефициарлық меншік иесін скорингтік модульде тиісінше тексеру қағидалары
1. Осы Клиентті (оның өкілін), бенефициарлық меншік иесін скорингтік модульде тиісті тексеру қағидалары Қазақстан Республикасының "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" (бұдан әрі - Заң) Заңының 5-бабы 3-тармағының 2-2) тармақшасының сегізінші бөлігіне сәйкес әзірленген және скорингтік модульде клиентті (оның өкілін), бенефициарлық меншік иесін тиісті тексеру тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил надлежащей проверки клиента (его представителя), бенефициарного собственника в скоринговом модуле
Приказ и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу от 8 декабря 2025 года № 19. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 декабря 2025 года № 37587
В соответствии с частью восьмой подпункта 2-2) пункта 3 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила надлежащей проверки клиента (его представителя), бенефициарного собственника в скоринговом модуле.
2. Департаменту по работе с субъектами финансового мониторинга Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу после его официального опубликования.
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в юстиции Республики Казахстан представление в Департамент правового обеспечения Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу сведений об исполнений мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
К. Бижанов
Утверждены приказом
от 8 декабря 2025 года № 19
Правила надлежащей проверки клиента (его представителя), бенефициарного собственника в скоринговом модуле
1. Настоящие Правила надлежащей проверки клиента (его представителя), бенефициарного собственника в скоринговом модуле разработаны в соответствии с частью восьмой подпункта 2-2) пункта 3 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения" (далее – Закон) и определяют порядок надлежащей проверки клиента (его представителя), бенефициарного собственника в скоринговом модуле.

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) скорингтік модуль – клиенттің (оның өкілінің) тәуекелін айқындау үшін әртүрлі дереккөздерден алынған ақпаратты қамтитын, қаржы мониторингі субъектілері ерікті түрде пайдаланатын автоматтандырылған жүйе;
2) уәкілетті орган – Заңға сәйкес қаржы мониторингiн жүзеге асыратын және қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмдi қаржыландыруға, жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы iс-қимыл жөніндегі өзге де шараларды қабылдайтын мемлекеттiк орган.
3. Скорингтік модульде жеке деректерді көрсетпестен, қаржы мониторингі субъектілерінің клиенттері (олардың өкілдері) жүзеге асырған шекті және күмәнді операциялардың саны туралы жиынтық деректерді қамтитын дербестендірілмеген ақпарат болады.
4. Қаржы мониторингі субъектілері скорингтік модуль арқылы клиенттерді (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін мына жағдайларда тиісті тексеруден өткізеді:
1) клиентпен (оның өкілімен) іскерлік қатынастар орнату кезінде;
2) ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операциялар жүргізу кезінде, соның ішінде күмәнді операциялар бойынша;
3) клиент (оның өкілі), бенефициарлық меншік иесі туралы бұрын алынған ақпараттың дұрыстығына күмән туындаған жағдайда.
5. Клиентті (оның өкілін), бенефициарлық меншік иесін тиісті тексеру клиент ұсынған немесе өзге дереккөздерден алынған ақпарат пен (немесе) құжаттар негізінде, соның ішінде скорингтік модуль нәтижелері бойынша жүзеге асырылады.
6. Скорингтік бағалау критерийлері жасалған операциялардың жиілігі, көлемі мен бағыты туралы деректерді терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбелері бойынша тексеру нәтижелерін қамтиды.
7. Қаржы мониторингі субъектілері Қазақстан Республикасының дербес деректер және оларды қорғау заңнамасының сақталуын қамтамасыз ете отырып, скорингтік модульді өздерінің ақпараттық жүйелерінде ерікті түрде пайдаланады.
8. Скорингтік модульдің нәтижелері ұсынымдық сипатта болады және клиенттер (олардың өкілдері) мен (немесе) операциялардың тәуекел деңгейін алдын ала бағалау мақсатында пайдаланылады.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) скоринговый модуль – автоматизированная система, содержащая в себе информацию из разных источников данных для риск-идентификации клиента (его представителя), используемая субъектами финансового мониторинга на добровольной основе;
2) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий финансовый мониторинг и принимающий иные меры по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма, финансированию распространения оружия массового уничтожения в соответствии с Законом.
3. Скоринговый модуль содержит обезличенные сведения, включающие агрегированные данные о количестве пороговых и подозрительных операций, совершаемых клиентами (их представителями) субъектов финансового мониторинга, без указания персональных данных.
4. Субъекты финансового мониторинга посредством скорингового модуля осуществляют надлежащую проверку клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников в случаях:
1) установления деловых отношений с клиентом (его представителями);
2) осуществления операций с деньгами и (или) иным имуществом, в том числе подозрительных операций;
3) наличия оснований для сомнения в достоверности ранее полученных сведений о клиенте (его представителе), бенефициарном собственнике.
5. Надлежащая проверка клиента (его представителя), бенефициарного собственника осуществляется на основе информации и (или) документов, предоставляемых клиентом (его представителем) либо полученных из иных источников, в том числе по итогам проверки в скоринговом модуле.
6. Критерии скоринговой оценки содержат в себе данные о частоте, объеме и направлении совершаемых операций, результаты проверки по перечням организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, и организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения.
7. Субъекты финансового мониторинга используют скоринговый модуль на добровольной основе в собственных информационных системах с соблюдением законодательства Республики Казахстан о персональных данных и их защите.
8. Результаты скорингового модуля носят рекомендательный характер и используются в целях предварительной оценки уровня рисков клиентов (их представителей) и (или) операции.