Жеке кабинетті жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының м.а. 2025 жылғы 8 желтоқсандағы № 18 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 10 желтоқсанда № 37574 тіркелді
"Қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 2-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жеке кабинетті жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігінің Қаржылық мониторинг субъектілерімен жұмыс департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг агенттігі
төрағасының міндетін атқарушы
К. Бижанов
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг агенттігі
төрағасының міндетін атқарушы
2025 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 18 бұйрығымен бекітілген
Жеке кабинетті жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жеке кабинетті жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 2-1-тармағына сәйкес әзірленді және жеке кабинетті жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жеке кабинет – пайдаланушының (қаржы мониторингі субъектісінің) уәкілетті органның Интернет ақпараттық-телекоммуникациялық желісінде бөлінген байланыс арналарындағы (бұдан әрі – Портал), оның пайдаланушыларының (қаржы мониторингі субъектілерінің) уәкілетті органмен электрондық өзара іс-қимылын қамтамасыз ететін профилі;
2) өтініш беруші – жеке кабинетке тіркелуге ниеттенетін тұлға;
3) уәкілетті орган – Заңға сәйкес қаржы мониторингiн жүзеге асыратын және қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмдi қаржыландыруға, жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы iс-қимыл (бұдан әрі – КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ) жөніндегі өзге де шараларды қабылдайтын мемлекеттiк орган.

Об утверждении Правил ведения личного кабинета
Приказ и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу от 8 декабря 2025 года № 18. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 декабря 2025 года № 37574
В соответствии с пунктом 2-1 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения личного кабинета.
2. Департаменту по работе с субъектами финансового мониторинга Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу после его официального опубликования.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Председателя Агенства
Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
К. Бижанов
Утверждены приказом
Исполняющий обязанности
Председателя Агенства
Республики Казахстан по
финансовому мониторингу
от 8 декабря 2025 года № 18
Правила ведения личного кабинета
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения личного кабинета (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2-1 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения" (далее – Закон) и определяют порядок ведения личного кабинета.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) личный кабинет – профиль пользователя (субъекта финансового мониторинга) на выделенных каналах связи уполномоченного органа в информационно-телекоммуникационной сети Интернет (далее – Портал), обеспечивающий электронное взаимодействие его пользователей (субъектов финансового мониторинга) с уполномоченным органом;
2) заявитель – лицо, намеренное пройти регистрацию в личном кабинете;
3) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий финансовый мониторинг и принимающий иные меры по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения (далее – ПОД/ФТ/ФРОМУ) в соответствии с Законом.

3. Пайдаланушылар (қаржы мониторингі субъектілері) қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы ақпарат пен мәліметтердің бар-жоғына қарамастан Порталдағы жеке кабинетте тіркеледі.
2-тарау. Жеке кабинетті жүргізу тәртібі
4. Өтініш беруші жеке кабинетте тіркелген кезде Порталда жеке сәйкестендіру нөмірін/бизнес сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі – ЖСН/БСН) енгізеді.
Портал өтініш беруші енгізген ЖСН/БСН-ді қаржы мониторингі субъектісі қызметінің түрлеріне автоматтандырылған режимде сәйкестік тұрғысынан салыстырады.
5. Өтініш берушінің қызметі қаржы мониторингі субъектілері түрлеріне сәйкес келген жағдайда жеке кабинет авторизацияланады және пайдаланушы (қаржы мониторингі субъектісі) ұйым туралы, ішкі бақылау қағидаларын іске асыруға және сақтауға жауапты адамдар және жұмыскерлер (болған жағдайда) туралы мәліметтерді қамтитын деректерді толтыруға жіберіледі.
Толтырылған деректердің дұрыстығы пайдаланушының (қаржы мониторингі субъектісінің) электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы расталады.
6. Өтініш берушінің қызметі қаржы мониторингі субъектілері түрлеріне сәйкес келмеген жағдайда, Порталда 3 (үш) жұмыс күні ішінде уәкілетті органның электрондық поштасына растау құжаттарын жіберу қажеттігі туралы терезе көрсетіледі.
Растайтын құжаттар:
лицензия, қызметтің басталғаны туралы хабарлама, кәсіби біліктілігін куәландыратын сертификат, ұйымдарға міндетті мүшелігін/қатысуын растайтын құжат (Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осындай міндеттемелер болған кезде);
заңды тұлғаның жарғысы (бар болса) болып табылады.
7. Уәкілетті орган растайтын құжаттарды қарайды және 3 (үш) жұмыс күні ішінде мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) жеке кабинетті авторизациялау туралы;
2) жеке кабинетті авторизациялаудан уәжді бас тарту туралы.
Жеке кабинетті авторизациялаудан уәжді бас тарту туралы шешім өтініш берушінің растайтын құжаттары қаржы мониторингі субъектілерінің түрлеріне сәйкес келмеген жағдайда қабылданады және оның электронды мекенжайына жолданады.
Өтініш беруші Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне сәйкес жеке кабинетті авторизациялаудан бас тарту туралы уәкілетті органның шешіміне шағымдануға құқылы.
8. Пайдаланушылар (қаржы мониторингі субъектілері) жеке кабинетінде:
1) көрсетілетін қызметтердің (өнімдердің) қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру (бұдан әрі – КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚ) тәуекелдеріне ұшырау дәрежесін бағалау нәтижелерін;

3. Пользователи (субъекты финансового мониторинга) регистрируются в личном кабинете на Портале вне зависимости от наличия информации и сведений об операциях, подлежащих финансовому мониторингу.
Глава 2. Порядок ведения личного кабинета
4. Заявитель при регистрации в личном кабинете вводит на Портале индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер (далее – ИИН/БИН).
Портал сверяет введенный заявителем ИИН/БИН на предмет соответствия видам деятельности субъекта финансового мониторинга в автоматизированном режиме.
5. При соответствии деятельности заявителя с видами субъектов финансового мониторинга личный кабинет авторизуется и пользователь (субъект финансового мониторинга) допускается к заполнению данных, включающих сведения об организации, о лицах и работниках (при наличии), ответственных за реализацию и соблюдение правил внутреннего контроля.
Достоверность заполненных данных подтверждается посредством электронной цифровой подписи пользователя (субъекта финансового мониторинга).
6. В случае несоответствия деятельности заявителя с видами субъектов финансового мониторинга на Портале отображается окно о необходимости направления подтверждающих документов на электронную почту уполномоченного органа в течении 3 (трех) рабочих дней.
Подтверждающими документами являются:
лицензия, уведомление о начале деятельности, сертификат, удостоверяющий профессиональную квалификацию, документ подтверждающий обязательное членство/участие в организациях (при наличии таких обязательств в соответствии с законодательством Республики Казахстан);
устав юридического лица (при наличии).
7. Уполномоченный орган рассматривает подтверждающие документы и в течение 3 (трех) рабочих дней принимает одно из следующих решений:
1) об авторизации личного кабинета;
2) о мотивированном отказе в авторизации личного кабинета.
Решение о мотивированном отказе в авторизации личного кабинета принимается при несоответствии подтверждающих документов заявителя с видами субъектов финансового мониторинга и направляется на его электронный адрес.
Заявитель вправе обжаловать решение уполномоченного органа об отказе в авторизации личного кабинета в соответствии с Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
8. Пользователи (субъекты финансового мониторинга) размещают в личном кабинете:
1) результаты оценки степени подверженности услуг (продуктов) рискам легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения (далее – ОД/ФТ/ФРОМУ);

2) ішкі бақылау қағидаларын;
3) КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ туралы заңнаманы білуін тестілеуден өткені туралы сертификатын орналастырады.
9. Жеке кабинет пайдаланушылардың (қаржылық мониторинг субъектілерінің) Заңмен белгіленген қаржы мониторингін жүзеге асыру үшін қажет ақпараттарға және құжаттарға қолжетімділігін қамтамасыз етеді.
10. Пайдаланушылар (қаржы мониторингі субъектілері) қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтерді, ақпаратты, сондай-ақ КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ туралы заңнамада белгіленген талаптардың орындалуын растайтын құжаттарды жеке кабинет арқылы ұсынады.

2) правила внутреннего контроля;
3) сертификат о прохождении тестирования на знание законодательства о ПОД/ФТ/ФРОМУ.
9. Личный кабинет обеспечивает доступ пользователям (субъектам финансового мониторинга) к информации и документам, необходимым для осуществления финансового мониторинга, установленным Законом.
10. Пользователи (субъекты финансового мониторинга) предоставляют в уполномоченный орган посредством личного кабинета сведения, информацию об операциях, подлежащих финансовому мониторингу, а также документы, подтверждающие исполнение требований, установленных законодательством о ПОД/ФТ/ФРОМУ.