Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының және "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының есептілікті ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 2 желтоқсандағы № 88 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 9 желтоқсанда № 37562 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 48) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының және "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының есептілікті ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының құрылымдық элементтерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығының статистикасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін Қағидаларға 1-қосымшаның "Баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанына қосымшаның 20-тармағын қоспағанда, осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.

Об утверждении Правил представления отчетности банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и акционерным обществом "Банк Развития Казахстана"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 декабря 2025 года № 88. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 декабря 2025 года № 37562.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 5.
В соответствии с подпунктом 48) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила представления отчетности банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" (далее – Правила).
2. Признать утратившими силу некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан, а также структурные элементы некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан по перечню согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Департаменту статистики финансового рынка Национального Банка Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом Национального Банка Республики Казахстан государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент Национального Банка Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением пункта 20 приложения к форме, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах" приложения 1 к Правилам, который вводится в действие с 1 января 2026 года.

2026 жылғы 1 қаңтарға дейін:
1) Қағидалардың 11-тармағының қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы тармақ мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"11. Есептілікті қалыптастыру мақсатында шетел валютасындағы активтер мен міндеттемелер "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысында және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген) көзделген тәртіпте айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеліп, көрсетіледі.";
2) Қағидаларға 5-қосымшаның "Банкаралық активтер және міндеттемелер бойынша есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанына қосымшаның 16-тармағы бірінші бөлігінің қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы бөлік мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"16. 7.1-жолда есепті кезең ішінде алынған қарыздың немесе 1 (бір) жылға дейінгі (қоса алғанда) мерзімі бар есепті кезең ішінде орналастырылған (тартылған) салымның сомасы мәміле бойынша есеп айырысу валютасында көрсетіледі. 7.2-жолда 7.1-жолда көрсетілген соманың теңгемен баламасы мәміле жасалған күні "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысында және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген) көзделген тәртіпте айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеліп, көрсетіледі.";
3) Қағидаларға 6-қосымшаның "Бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанына қосымшаның 15-тармағының қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы тармақ мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"15. 1-кестенің 7-жолында облигациялар бойынша номиналды құны, акциялар бойынша сатып алу құны көрсетіледі. Құн көрсеткіші теңгемен транзакция күніне көрсетіледі (номиналы шетел валютасымен көрсетілген бағалы қағаздар үшін теңгедегі құнының баламасы "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысында және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген) көзделген тәртіпте айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеліп, көрсетіледі).";

Приостановить до 1 января 2026 года действие:
1) пункта 11 Правил, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
"11. В целях формирования отчетности активы и обязательства в иностранной валюте указываются в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378).";
2) части первой пункта 16 приложения к форме, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет по межбанковским активам и обязательствам" приложения 5 к Правилам, установив, что в период приостановления данная часть действует в следующей редакции:
"16. В строке 7.1 отражается сумма полученного в течение отчетного периода займа или размещенного (привлеченного) в течение отчетного периода вклада сроком до 1 (одного) года (включительно) в валюте расчетов по сделке. В строке 7.2 указывается эквивалент в тенге суммы, указанной в строке 7.1, в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378), на дату заключения сделки.";
3) пункта 15 приложения к форме, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о структуре портфеля ценных бумаг" приложения 6 к Правилам, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
"15. В строке 7 Таблицы 1 по облигациям указывается номинальная стоимость, по акциям – покупная стоимость. Показатель стоимости указывается в тенге (эквивалент стоимости в тенге для ценных бумаг, номинал которых выражен в иностранной валюте, указывается в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378)), на дату транзакции.";

4) Қағидаларға 10-қосымшаның "Банкпен, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанына қосымшаның 20-тармағы екінші бөлігінің қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы бөлік мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"Шетел валютасындағы шарт бойынша мәміле сомасы шартты жасасу күніне "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысында және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген) көзделген тәртіпте айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеліп, көрсетіледі.";
5) Қағидаларға 11-қосымшаның "Резидент-клиенттердің шоттары мен салымдары бойынша есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанына қосымшаның 14-тармағының қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы тармақ мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"14. Шетел валютасындағы шоттар мен салымдар бойынша сома "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысына және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген) сәйкес валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеледі:
3.5 және 3.6-жолдар бойынша – шетел валютасымен операция жүргізу күніне;
3.7-жол бойынша – есепті күнге.";
6) Қағидаларға 13-қосымшаның "Жеке тұлғалар депозиттерінің көлемі және сыйақы мөлшерлемелері бойынша есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанына қосымшаның 6-тармағының қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы тармақ мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"6. Шетел валютасындағы депозиттер бойынша сома есепті күнге "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысында және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 15 қаулы және № 99 бұйрық) көзделген тәртіпте айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеледі.";

4) части второй пункта 20 приложения к форме, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о лицах, связанных с банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, и сделках с ними" приложения 10 к Правилам, установив, что в период приостановления данная часть действует в следующей редакции:
"Сумма сделки по договору в иностранной валюте указывается в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378), на дату заключения договора.";
5) пункта 14 приложения к форме, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет по счетам и вкладам клиентов-резидентов" приложения 11 к Правилам, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
"14. По счетам и вкладам в иностранной валюте суммы пересчитываются по рыночному курсу обмена валют в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378):
по строкам 3.5 и 3.6 – на дату проведения операции с иностранной валютой;
по строке 3.7 – на отчетную дату.";
6) пункта 6 приложения к форме, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет по объемам и ставкам вознаграждений депозитов физических лиц" приложения 13 к Правилам, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
"6. По депозитам в иностранной валюте суммы пересчитываются по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378) (далее – Постановление № 15 и Приказ № 99), на отчетную дату.";

7) Қағидаларға 13-қосымшаның "Жеке тұлғалар депозиттерінің көлемі және сыйақы мөлшерлемелері бойынша есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанына қосымшаның 15-тармағының қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы тармақ мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"15. Егер есепті ай ішінде шетел валютасындағы депозиттер бойынша есепте көзделген ашу, мерзімін ұзарту, толықтыру, ішінара алу операциялары жүргізілген болса, сома шетел валютасымен операциялар жүргізу күніне № 15 қаулыда және № 99 бұйрықта көзделген тәртіпте айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеледі.";
8) Қағидаларға 13-қосымшаның "Жеке тұлғалар депозиттерінің көлемі және сыйақы мөлшерлемелері бойынша есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанына қосымшаның 32-тармағының қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы тармақ мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"32. Жаңадан тартылған шетел валютасындағы депозиттер шетел валютасындағы депозитті тарту күніне № 15 қаулыда және № 99 бұйрықта көзделген тәртіпте айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеледі.";
9) Қағидаларға 18-қосымшаның "Екінші деңгейдегі банк, екінші деңгейдегі банктің клиенттері, екінші деңгейдегі банктің өнімдері мен көрсететін қызметтері, қолма-қол ақшалай және қолма-қол ақшасыз операциялары, екінші деңгейдегі банк клиенттерінің сыртқы экономикалық келісімшарттары және қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі шаралар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанына қосымшаның 2-тармағы үшінші бөлігінің қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы бөлік мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"Шетел валютасындағы операциялар бойынша сома есепті айдың соңғы күніне қайта есептеу жүргізілетін репатриациялау мерзімі бұзылған келісімшарттарды қоспағанда, операцияны жүргізудің соңғы күніне не есепті кезеңнің соңғы күніне "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысында және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген) көзделген тәртіпте айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеліп, көрсетіледі.".
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Т. Сулейменов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2025 жылғы 2 желтоқсандағы
№ 88 қаулысымен бекітілді
Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының және "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының есептілікті ұсыну қағидалары

7) пункта 15 приложения к форме, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет по объемам и ставкам вознаграждений депозитов физических лиц" приложения 13 к Правилам, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
"15. Если в течение отчетного месяца по депозитам в иностранной валюте проводились операции открытия, пролонгирования, пополнения, частичного снятия, предусмотренные в отчете, суммы пересчитываются по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном Постановлением № 15 и Приказом № 99, на дату проведения операций с иностранной валютой.";
8) пункта 32 приложения к форме, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет по объемам и ставкам вознаграждений депозитов физических лиц" приложения 13 к Правилам, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
"32. Вновь привлеченные депозиты в иностранной валюте пересчитываются по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном Постановлением № 15 и Приказом № 99, на дату привлечения депозита в иностранной валюте.";
9) части третьей пункта 2 приложения к форме, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о банке второго уровня, клиентах банка второго уровня, продуктах и услугах банка второго уровня, наличных и безналичных операциях, внешнеэкономических контрактах клиентов банка второго уровня и мерах по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения" приложения 18 к Правилам, установив, что в период приостановления данная часть действует в следующей редакции:
"Суммы по операциям в иностранной валюте указываются в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378), на последнюю дату проведения операции либо на последнюю дату отчетного периода, за исключением контрактов, по которым нарушен срок репатриации, по которым пересчет производится на последнюю дату отчетного месяца.".
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАНО"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
Утверждены постановлением
Правления Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 декабря 2025 года № 88
Правила представления отчетности банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и акционерным обществом "Банк Развития Казахстана"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының және "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының есептілікті ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 48) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 54-бабы 1-тармағына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды, екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының және "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының (бұдан әрі – банктер) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – Ұлттық Банк) есептілікті ұсыну кезеңділігі мен мерзімдерін қоса, оны ұсыну тәртібі айқындалады.
2. Есептілік Ұлттық Банкке есептілікті ұсыну сервистеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесі арқылы электрондық түрде ұсынылады.
3. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесіне ақпаратты жүктеу кезінде нысанішілік бақылау жүзеге асырылады. Нысанішілік бақылау кезінде қателер анықталған жағдайда, ақпараттық жүйе ақпаратты қабылдамайды.
4. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесіне нысанішілік бақылаудан өткен, көрсетілген есепті кезеңдегі ақпаратты соңғы жүктеудің нақты күні тиісті есепті кезең үшін есептілікті ұсынуды аяқтау күні болып табылады.
5. Басшының немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен есептілікті куәландыру есептілікті ұсыну аяқталған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей жүзеге асырылады.
6. Есептіліктегі деректердің толықтығы мен дәйектілігін банктің басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қамтамасыз етеді.
7. Банк басшысының немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адамның және орындаушының электрондық-цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылған есептілік электрондық форматта сақталады.
8. Балама сәйкестендіру нөмірі Қазақстан Республикасының бейрезидент контрагент банктері сәйкестендіргіштерінің бірі ретінде болады, есептілікті ұсынатын банк үшін бірегей және банктің осы тұлғамен өзара қарым-қатынасы кезеңі ішінде өзгермейтін болып табылады.

Глава 1. Общие положения
1. Правила представления отчетности банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 48) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок представления, включая формы, предназначенные для сбора административных данных, периодичность и сроки представления отчетности банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" (далее – банки) в Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк).
2. Отчетность представляется в электронном виде посредством информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан", представляющей собой единое окно доступа к сервисам представления отчетности в Национальный Банк.
3. При загрузке информации в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" осуществляется внутриформенный контроль. В случае обнаружения ошибок при осуществлении внутриформенного контроля информация информационной системой не принимается.
4. Датой завершения представления отчетности за соответствующий отчетный период является фактическая дата последней загрузки в информационную систему "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" информации за указанный отчетный период, прошедшей внутриформенный контроль.
5. Удостоверение отчетности электронной цифровой подписью руководителя или лица, на которое возложена функция по подписанию отчета, осуществляется не позднее следующего рабочего дня со дня завершения представления отчетности.
6. Полнота и достоверность данных в отчетности обеспечивается руководителем банка или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета.
7. Отчетность, удостоверенная посредством электронной цифровой подписи руководителем банка или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнителем, хранится в электронном формате.
8. Альтернативный идентификационный номер служит в качестве одного из идентификаторов нерезидентов Республики Казахстан-контрагентов банков, является уникальным для банка, представляющего отчетность, и неизменным в течение периода взаимоотношений банка с данным лицом.

9. "Резидент" және "бейрезидент" деген ұғымдар "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған мәндерде пайдаланылады.
10. Ақпаратты мәмілелерге дейін нақтылауды көздейтін нысандарда есеп беретін банктің ақпараттық жүйесінде мәміленің бірегей сәйкестендіргіші болатын мәміленің (транзакцияның) референсі (коды) көрсетіледі. Референс мәнінің жолы мәтіндік деректер форматында және мәтіндік және сандық элементтерді қамтуы мүмкін.
Ақпаратты мәмілелерге дейін нақтылауды көздемейтін нысандарда референс ретінде ұсынылатын деректер жиынтығының бірегей нөмірі көрсетіледі, ол мынадай тәртіпте қалыптастырылады:
алғашқы сегіз таңба – "ЖЖЖЖККАА" форматындағы есептік күн, мұнда "ЖЖЖЖ" – жыл, "КК" – күн, "АА" – ай;
бір таңба – белгіленген бөлгіш "_";
соңғы алты таңба – реттік нөмірі (000001-ден 999999-ға дейін).
Жүйеде есеп беретін мәміленің (транзакцияның) референсі (коды) банкі болмаған кезде банк осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген алгоритмді пайдалануы мүмкін.
11. Есептілікті қалыптастыру мақсатында шетел валютасындағы активтер мен міндеттемелер "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 26 қыркүйектегі № 56 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 29 қыркүйектегі № 544 бірлескен қаулысы мен бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36983 болып тіркелген) көзделген тәртіпте айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеліп, көрсетіледі.
12. Қағидаларда көзделген есеп нысандары кестелерінің кез келгені бойынша деректер болмаған кезде ол бойынша мәліметтер берілмейді, бұл туралы банктер осы кесте бойынша мәліметтерді ұсынудың белгіленген мерзімінен кешіктірмей жазбаша түрде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне хабарлайды
13. Екінші деңгейдегі банк, бейрезидент-банктің филиалы өзінің барлық филиалдары бойынша деректерді қамтитын есептілікті Ұлттық Банкке ұсынады.
2-тарау. Екінші деңгейдегі банктердің есептілікті ұсыну тәртібі
14. Екінші деңгейдегі банктер Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есепті – есепті күннен кейінгі үш жұмыс күнінен кешіктірмей, күн сайын ұсынады, оған мыналар:
есепті күннен кейінгі төрт жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынылатын, айдың бірінші, екінші және соңғы жұмыс күндері үшін есептер;
аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынылатын (оның ішінде банкішілік операциялар бойынша айналымдар болмаған кезде) жылдың соңғы жұмыс күні үшін қосымша есеп (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды есепке алғанда) қосылмайды;

9. Понятия "резидент" и "нерезидент" используются в значениях, определенных Законом Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
10. В формах, предусматривающих детализацию информации до сделок, указывается референс (код) сделки (транзакции), который служит уникальным идентификатором сделки в информационной системе отчитывающегося банка. Поле значения референса имеет текстовый формат данных и может содержать текстовые и числовые элементы.
В формах, не предусматривающих детализацию информации до сделок, в качестве референса указывается уникальный номер представляемого набора данных, который формируется в следующем порядке:
первые восемь символов – отчетная дата в формате "ГГГГММДД", где "ГГГГ" – год, "ММ" – месяц, "ДД" – день;
один символ – фиксированный разделитель "_";
последние шесть символов – порядковый номер (от 000001 до 999999).
При отсутствии в системе отчитывающегося банка референса (кода) сделки (транзакции) банком может использоваться алгоритм, предусмотренный частью второй настоящего пункта.
11. В целях формирования отчетности активы и обязательства в иностранной валюте указываются в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном совместными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 сентября 2025 года № 56 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 29 сентября 2025 года № 544 "Об утверждении Правил определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36983).
12. При отсутствии данных по любой из таблиц форм отчетов, предусмотренных Правилами, сведения по ней не представляются, о чем банки информируют Национальный Банк в письменном виде не позднее установленного срока представления сведений по данной таблице.
13. Банк второго уровня, филиал банка-нерезидента представляют в Национальный Банк отчетность, включающую данные по всем своим филиалам.
Глава 2. Порядок представления отчетности банками второго уровня
14. В Национальный Банк банки второго уровня представляют:
1) отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах по форме согласно приложению 1 к Правилам – ежедневно, не позднее трех рабочих дней, следующих за отчетным днем, за исключением:
отчетов за первый, второй и последний рабочие дни месяца, которые представляются не позднее четырех рабочих дней, следующих за отчетным днем;
дополнительного отчета за последний рабочий день года (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям), который представляется (в том числе при отсутствии оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом;

2) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шетел валютасымен биржадан тыс операциялар туралы есепті – есепті күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей, күн сайын;
3) Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шетелдік компаниялардың филиалдарымен және өкілдіктерімен операциялар бойынша баланстық шоттардағы қалдықтар туралы есепті – есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
4) Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банк қызметінің жекелеген көрсеткіштері туралы есепті – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынылатын (банкішілік операциялар бойынша айналымдар болған кезде) жылдың соңғы жұмыс күні үшін қосымша есепті (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды есепке алғанда) қоспағанда, есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
5) Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банкаралық активтер және міндеттемелер бойынша есепті – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынылатын (есепті айда банкішілік операциялар бойынша айналымдар болған кезде) желтоқсан айы үшін қосымша есепті (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды есепке алғанда) қоспағанда, есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
6) Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есепті – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынылатын (есепті айда банкішілік операциялар бойынша айналымдар болған кезде) желтоқсан айы үшін қосымша есепті (есепті айда банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды есепке алғанда) қоспағанда, есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
7) Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банктің басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есепті – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынылатын (есепті айда банкішілік операциялар бойынша айналымдар болған кезде) желтоқсан айы үшін қосымша есепті (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды есепке алғанда) қоспағанда, есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
8) Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша басқа да жіктелетін активтер мен ірі дебиторлар туралы есепті:
басқа да жіктелетін активтер туралы мәліметтер бөлігінде – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынылатын (банкішілік операциялар бойынша айналымдар болған кезде) желтоқсан айы үшін басқа да жіктелетін активтер туралы қосымша есепті (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды есепке алғанда) қоспағанда, есепті айдан кейінгі айдың он бірінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
ірі дебиторлар туралы мәліметтер бөлігінде – есепті тоқсаннан кейінгі айдың он бесінен кешіктірмей, тоқсан сайын;

2) отчет о внебиржевых операциях с иностранной валютой по форме согласно приложению 2 к Правилам – ежедневно, не позднее рабочего дня, следующего за отчетным днем;
3) отчет об остатках на балансовых счетах по операциям с филиалами и представительствами иностранных компаний по форме согласно приложению 3 к Правилам – ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
4) отчет об отдельных показателях деятельности банка по форме согласно приложению 4 к Правилам – ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, за исключением дополнительного отчета за последний рабочий день года (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям), который представляется (при наличии оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом;
5) отчет по межбанковским активам и обязательствам по форме согласно приложению 5 к Правилам – ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, за исключением дополнительного отчета за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям), который представляется (при наличии в отчетном месяце оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом;
6) отчет о структуре портфеля ценных бумаг по форме согласно приложению 6 к Правилам – ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, за исключением дополнительного отчета за декабрь месяц (с учетом заключительных в отчетном месяце оборотов по внутрибанковским операциям), который представляется (при наличии в отчетном месяце оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом;
7) отчет об инвестициях банка в капитал других юридических лиц по форме согласно приложению 7 к Правилам – ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, за исключением дополнительного отчета за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям), который представляется (при наличии в отчетном месяце оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом;
8) отчет о прочих классифицируемых активах и крупных дебиторах по форме согласно приложению 8 к Правилам:
в части сведений о прочих классифицируемых активах – ежемесячно, не позднее одиннадцатого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, за исключением дополнительного отчета о прочих классифицируемых активах за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям), который представляется (при наличии оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом;
в части сведений о крупных дебиторах – ежеквартально, не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом;

9) Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берілген қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есепті – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынылатын (есепті айда банкішілік операциялар бойынша айналымдар болған кезде) желтоқсан айы үшін қосымша есепті (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды есепке алғанда) қоспағанда, есепті айдан кейінгі айдың он бірінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
10) Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есепті – банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың тізілімі бөлігінде – есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен жасалған мәмілелер туралы мәліметтер және банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы қосымша мәліметтер бөлігінде – есепті айдан кейінгі айдың он бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
11) Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша резидент-клиенттердің шоттары мен салымдары бойынша есепті – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынылатын (есепті айда банкішілік операциялар бойынша айналымдар болған кезде) желтоқсан айы үшін қосымша есепті (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды есепке алғанда) қоспағанда, есепті айдан кейінгі айдың сегізінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
12) Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тартылған ақшаның негізгі қаражат көздері туралы есепті – есепті айдан кейінгі айдың он бесінен кешіктірмей, ай сайын;
13) Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке тұлғалар депозиттерінің көлемі мен сыйақы мөлшерлемелері бойынша есепті – есепті айдан кейінгі айдың он екінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
желтоқсан айы үшін қосымша есеп (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды есепке алғанда) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынылады (есепті айда банкішілік операциялар бойынша айналымдар болған кезде);
14) Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша талаптар мен міндеттемелерді орындау кестелеріне сәйкес қаражат әкету және әкелу туралы есепті – есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
15) Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолма-қол ақшамен операциялар туралы есепті – есепті айдан кейінгі айдың отызыншы күнінен кешіктірмей, ай сайын;

9) отчет о выданных займах и ставках вознаграждения по ним по форме согласно приложению 9 к Правилам – ежемесячно, не позднее одиннадцатого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, за исключением дополнительного отчета за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям), который представляется (при наличии в отчетном месяце оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом;
10) отчет о лицах, связанных с банком особыми отношениями, и сделках с ними, по форме согласно приложению 10 к Правилам: в части реестра лиц, связанных с банком особыми отношениями – ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
в части сведений о сделках с лицами, связанными с банком особыми отношениями, и дополнительных сведений о лицах, связанных с банком особыми отношениями, и сделках с ними – ежемесячно, не позднее пятнадцатого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
11) отчет по счетам и вкладам клиентов-резидентов по форме согласно приложению 11 к Правилам – ежемесячно, не позднее восьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, за исключением дополнительного отчета за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям), который представляется (при наличии в отчетном месяце оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом;
12) отчет об основных источниках привлеченных денег по форме согласно приложению 12 к Правилам – ежемесячно, не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным месяцем;
13) отчет по объемам и ставкам вознаграждений депозитов физических лиц по форме согласно приложению 13 к Правилам – ежемесячно, не позднее двенадцатого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям) представляется (при наличии в отчетном месяце оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом;
14) отчет об оттоках и притоках в соответствии с графиками исполнения требований и обязательств по форме согласно приложению 14 к Правилам – ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
15) отчет об операциях с наличными деньгами по форме согласно приложению 15 к Правилам – ежемесячно, не позднее тридцатого числа месяца, следующего за отчетным месяцем

16) Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шығын келтірген операциялық тәуекел оқиғаларының мониторингі туралы есепті – есепті тоқсаннан кейінгі айдың отызыншы күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын;
17) Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша басшы қызметкерлерге төленген кіріс туралы есепті – қаржы жыл аяқталуы бойынша күнтізбелік бір жүз жиырма күн ішінде, жыл сайын;
18) Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екінші деңгейдегі банк, екінші деңгейдегі банктің клиенттері, екінші деңгейдегі банктің өнімдері мен көрсететін қызметтері, қолма-қол ақшалай және қолма-қол ақшасыз операциялары, екінші деңгейдегі банк клиенттерінің сыртқы экономикалық келісімшарттары және қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі шаралар туралы есепті – қаржы жылы аяқталуы бойынша күнтізбелік отыз алты күннен кешіктірмей, жыл сайын;
19) Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қаржы активтеріндегі және пассивтеріндегі өзгерістер туралы есепті – есепті тоқсаннан кейінгі айдың соңғы жұмыс күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын ұсынады.
3-тарау. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының есептілікті ұсыну тәртібі
15. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары Ұлттық Банкке:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есепті – есепті күннен кейінгі үш жұмыс күнінен кешіктірмей, күн сайын ұсынады, оған мыналар:
есепті күннен кейінгі төрт жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынылатын, айдың бірінші, екінші және соңғы жұмыс күндері үшін есептер;
аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынылатын (оның ішінде банкішілік операциялар бойынша айналымдар болмаған кезде) жылдың соңғы жұмыс күні үшін қосымша есеп (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды есепке алғанда) қосылмайды;
2) Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шетелдік компаниялардың филиалдарымен және өкілдіктерімен операциялар бойынша баланстық шоттардағы қалдықтар туралы есепті – есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
3) Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банкаралық активтер және міндеттемелер бойынша есепті – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынылатын (есепті айда банкішілік операциялар бойынша айналымдар болған кезде) желтоқсан айы үшін қосымша есепті (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды есепке алғанда) қоспағанда, есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;

16) отчет о мониторинге событий операционного риска, повлекших убытки, по форме согласно приложению 16 к Правилам – ежеквартально, не позднее тридцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
17) отчет о доходах, выплаченных руководящим работникам, по форме согласно приложению 17 к Правилам – ежегодно, в течение ста двадцати календарных дней по окончании финансового года;
18) отчет о банке второго уровня, клиентах банка второго уровня, продуктах и услугах банка второго уровня, наличных и безналичных операциях, внешнеэкономических контрактах клиентов банка второго уровня и мерах по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения, по форме согласно приложению 18 к Правилам – ежегодно, не позднее тридцати шести календарных дней по окончании финансового года;
19) отчет об изменениях в финансовых активах и пассивах по форме согласно приложению 19 к Правилам – ежеквартально, не позднее последнего рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом.
Глава 3. Порядок представления отчетности филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан
15. В Национальный Банк филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан представляют:
1) отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах по форме согласно приложению 1 к Правилам – ежедневно, не позднее трех рабочих дней, следующих за отчетным днем, за исключением:
отчетов за первый, второй и последний рабочие дни месяца, которые представляются не позднее четырех рабочих дней, следующих за отчетным днем;
дополнительного отчета за последний рабочий день года (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям), который представляется (в том числе при отсутствии оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом;
2) отчет об остатках на балансовых счетах по операциям с филиалами и представительствами иностранных компаний по форме согласно приложению 3 к Правилам – ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
3) отчет по межбанковским активам и обязательствам по форме согласно приложению 5 к Правилам – ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, за исключением дополнительного отчета за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям), который представляется (при наличии в отчетном месяце оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом;

9) Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша резидент-клиенттердің шоттары мен салымдары бойынша есепті – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынылатын (есепті айда банкішілік операциялар бойынша айналымдар болған кезде) желтоқсан айы үшін қосымша есепті (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды есепке алғанда) қоспағанда, есепті айдан кейінгі айдың сегізінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
10) Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есепті – есепті айдан кейінгі айдың он бесінен кешіктірмей, ай сайын;
11) Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке тұлғалар депозиттерінің көлемі мен сыйақы мөлшерлемелері бойынша есепті – есепті айдан кейінгі айдың он екінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
желтоқсан айы үшін қосымша есепті (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды есепке алғанда) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынады (есепті айда банкішілік операциялар бойынша айналымдар болған кезде);
12) Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолма-қол ақшамен операциялар туралы есепті – есепті айдан кейінгі айдың отызыншы күнінен кешіктірмей, ай сайын;
13) Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шығын келтірген операциялық тәуекел оқиғаларының мониторингі туралы есепті – есепті тоқсаннан кейінгі айдың отызыншы күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын;
14) Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша басшы қызметкерлерге төленген кіріс туралы есепті – қаржы жыл аяқталуы бойынша күнтізбелік бір жүз жиырма күн ішінде, жыл сайын;
15) Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қаржы активтеріндегі және пассивтеріндегі өзгерістер туралы есепті – есепті тоқсаннан кейінгі айдың соңғы жұмыс күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын ұсынады.
4-тарау. "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының есептілікті ұсыну тәртібі
16. "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы Ұлттық Банкке:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есепті – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынылатын (оның ішінде банкішілік операциялар бойынша айналымдар болмаған кезде) жылдың соңғы жұмыс күні үшін қосымша есепті (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды есепке алғанда) қоспағанда, есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
2) Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шетел компанияларының филиалдарымен және өкілдіктерімен операциялар бойынша баланстық шоттардағы қалдықтар туралы есепті – есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;

9) отчет по счетам и вкладам клиентов-резидентов по форме согласно приложению 11 к Правилам – ежемесячно, не позднее восьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, за исключением дополнительного отчета за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям), который представляется (при наличии в отчетном месяце оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом;
10) отчет об основных источниках привлеченных денег по форме согласно приложению 12 к Правилам – ежемесячно, не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным месяцем;
11) отчет по объемам и ставкам вознаграждений депозитов физических лиц по форме согласно приложению 13 к Правилам – ежемесячно, не позднее двенадцатого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям) представляется (при наличии в отчетном месяце оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом;
12) отчет об операциях с наличными деньгами по форме согласно приложению 15 к Правилам – ежемесячно, не позднее тридцатого числа месяца, следующего за отчетным месяцем
13) отчет о мониторинге событий операционного риска, повлекших убытки, по форме согласно приложению 16 к Правилам – ежеквартально, не позднее тридцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
14) отчет о доходах, выплаченных руководящим работникам, по форме согласно приложению 17 к Правилам – ежегодно, в течение ста двадцати календарных дней по окончании финансового года;
15) отчет об изменениях в финансовых активах и пассивах по форме согласно приложению 19 к Правилам – ежеквартально, не позднее последнего рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом.
Глава 4. Порядок представления отчетности акционерным обществом "Банк Развития Казахстана"
16. В Национальный Банк акционерное общество "Банк Развития Казахстана" представляет:
1) отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах по форме согласно приложению 1 к Правилам – ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, за исключением дополнительного отчета за последний рабочий день года (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом;
2) отчет об остатках на балансовых счетах по операциям с филиалами и представительствами иностранных компаний по форме согласно приложению 3 к Правилам – ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;

3) Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қаржы активтеріндегі және пассивтеріндегі өзгерістер туралы есепті – есепті тоқсаннан кейінгі айдың соңғы жұмыс күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын ұсынады.
Екінші деңгейдегі банктердің,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банктері
филиалдарының және
"Қазақстанның Даму Банкі"
акционерлік қоғамының
есептілікті ұсыну қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 700-N(D)
Кезеңділігі: күн сайын, ай сайын
Есепті кезеңі: 20__ жылғы "___"________________ үшін
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
1) екінші деңгейдегі банктер және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары:
есепті күннен кейінгі үш жұмыс күнінен кешіктірмей, күн сайын, оған мыналар:
есепті күннен кейінгі төрт жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынылатын айдың бірінші, екінші және соңғы жұмыс күндері үшін есептер;
аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей (оның ішінде банкішілік операциялар бойынша айналымдар болмаған кезде) ұсынылатын жылдың соңғы жұмыс күні үшін қосымша есеп (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды ескере отырып) қосылмады;
2) "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы:
есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
жылдың соңғы жұмыс күні үшін қосымша есепті (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды есепке алғанда) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей.
БСН: ____________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Көрсеткіштер атауы
Мәні
1
2
3
1
Шот нөмірі
2
Резиденттік белгісі
3
Экономика секторлары топтарының коды
4
Номинация валютасының белгісі
5
Сомасы
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны _____________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________
Орындаушы _____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша
түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Баланстық және баланстан
тыс шоттардағы қалдықтар
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
Баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп (индексі – 700-N(D), кезеңділігі – күн сайын, ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

3) отчет об изменениях в финансовых активах и пассивах по форме согласно приложению 19 к Правилам – ежеквартально, не позднее последнего рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом.
Приложение 1
к Правилам представления
отчетности банками второго уровня,
филиалами банков-нерезидентов
Республики Казахстан
и акционерным обществом
"Банк Развития Казахстана"
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 700-N(D)
Периодичность: ежедневная, ежемесячная
Отчетный период: за "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, акционерное общество "Банк Развития Казахстана".
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
1) банками второго уровня и филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан:
ежедневно, не позднее трех рабочих дней, следующих за отчетным днем, за исключением:
отчетов за первый, второй и последний рабочие дни месяца, которые представляются не позднее четырех рабочих дней, следующих за отчетным днем;
дополнительного отчета за последний рабочий день года (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям), который представляется (в том числе при отсутствии оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом;
2) акционерным обществом "Банк Развития Казахстана":
ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
дополнительный отчет за последний рабочий день года (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: ____________
Метод сбора: в электронном виде
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Номер счета
2
Признак резидентства
3
Код группы секторов экономики
4
Признак валюты номинации
5
Сумма
Наименование ___________________________________________________
Адрес___________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ____________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению
формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной
основе "Отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет об остатках
на балансовых
и внебалансовых счетах"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах
(индекс – 700-N(D), периодичность – ежедневная, ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Екінші деңгейдегі банктер және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы Нысанды – ай сайын жасайды, есепті күннің соңындағы жағдай бойынша толтырады.
Қосымша есеп Нысан бойынша жыл сайын (оның ішінде банкішілік операциялар бойынша айналымдар болмаған кезде) жасалады, банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды ескере отырып, жылдың соңғы жұмыс күнінің соңындағы жағдай бойынша толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
4. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
5. Нысан мен осы түсіндірмедегі шоттардың нөмірлері "Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген) бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспары) сәйкес көрсетіледі.
6. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіш міндетті түрде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. Нысанда баланстық (активтер, міндеттемелер, меншікті капитал, кіріс, шығыс) және баланстан тыс (шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер, балансқа меморандум шоттары) шоттардағы қалдықтар туралы мәліметтер көрсетіледі.
8. Нысанда мерзімдері бойынша активтер мен міндеттемелердің мынадай жіктемесі қабылданды:
қысқа мерзімді – бір жылға дейін қоса алғанда;
ұзақ мерзімді – бір жылдан астам.
9. 1, 2, 3 және 4-жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
10. 1-жолда Үлгі шот жоспарына сәйкес келетін шоттың төрт таңбалы нөмірі көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах" (далее – Форма).
2. Форма составляется банками второго уровня и филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан ежедневно, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" – ежемесячно, заполняется по состоянию на конец отчетного дня.
Дополнительный отчет составляется по Форме ежегодно (в том числе при отсутствии оборотов по внутрибанковским операциям), заполняется по состоянию на конец последнего рабочего дня года с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
4. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
5. Номера счетов в Форме и настоящем пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793) (далее – Типовой план счетов).
6. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
7. В Форме указываются сведения об остатках на балансовых (активы, обязательства, собственный капитал, доходы, расходы) и внебалансовых (условные и возможные требования и обязательства, счета меморандума к балансу) счетах.
8. В Форме принята следующая классификация активов и обязательств по срокам:
краткосрочные – до одного года включительно;
долгосрочные – свыше одного года.
9. В строках 1, 2, 3 и 4 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
10. В строке 1 указывается четырехзначный номер счета, соответствующий Типовому плану счетов.

11. 2, 3 және 4-жолдарда резиденттік белгісі, экономика секторлары тобының коды және номинация валютасының белгісі осы түсіндірменің 17, 18 және 19-тармақтарына сәйкес ерекшеліктерді ескере отырып, осындай нақтылау қолданылатын шоттар бойынша көрсетіледі.
12. 2-жолда мынадай кодтарға сәйкес резиденттік белгісі көрсетіледі:
"1" коды – Қазақстан Республикасының резиденті;
"2" коды – Қазақстан Республикасының бейрезиденті.
Қазақстан Республикасының резиденті және Қазақстан Республикасының бейрезиденті деген ұғымдар "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған мәндерде пайдаланылады.
13. 3-жолда "Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген) бекітілген Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес экономика секторлары тобының коды көрсетіледі, ол Экономика секторларының ұлттық жіктеуішімен (ЭСЖ) келісімді болады.
14. 4-жолда актив немесе міндеттеменің номинация валютасының белгісі мынадай көрсетіледі:
"1" коды – Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында номинирленген активтер мен міндеттемелер үшін,
"2" коды – шетелдік еркін конвертацияланатын валютада немесе бағалы қағаздарда номинирленген активтер немесе міндеттемелер үшін;
"3" коды – еркін конвертацияланатын валюталарға жатқызылмаған басқа шетел валютасында номинирленген активтер немесе міндеттемелер үшін;
Еркін конвертацияланатын валюталарға мыналар жатады:
Аустралия доллары (AUD);
Канада доллары (CAD);
Швейцария франкі (CHF);
Қытай юані (CNY);
Дат кронасы (DKK);
Еуро (EUR);
Біріккен Корольдіктің фунт стерлингі (GBP);
Гонконг доллары (HKD);
Мажарстан форинті (HUF);
Жаңа Израиль шекелі (ILS);
Жапон йенасы (JPY);
Корей Республикасының вонасы (KRW);
Мексика песосы (MXN);
Норвегия кронасы (NOK);
Жаңа Зеландия доллары (NZD);
Швед кронасы (SEK);
Сингапур доллары (SGD);
АҚШ доллары (USD);
Оңтүстік Африка рэнді (ZAR).
15. 2 және 3-жолдарда:
активтер бойынша резиденттік белгісі мен дебитордың (эмитенттің) экономика секторлары тобының коды, міндеттемелер бойынша – резиденттік белгісі мен кредитордың экономика секторлары тобының коды көрсетіледі;
1405, 1406, 1425, 1752 және 1864-шоттар үшін резиденттік белгісі мен вексель берушінің экономика секторлары тобының коды көрсетіледі;
1201, 1202, 1205, 1206, 1208, 1209, 1452, 1453, 1454, 1456, 1457, 1459, 1481, 1482, 1483, 1485, 1486, 1491, 1492, 1494, 1495, 1744, 1745, 1746, 1750 және 1757-шоттар үшін эмитенттің резиденттік белгісі мен экономика секторлары тобының коды көрсетіледі;

11. В строках 2, 3 и 4 признак резидентства, код группы секторов экономики и признак валюты номинации указываются по счетам, к которым такая детализация применима, с учетом исключений в соответствии с пунктами 17, 18 и 19 настоящего пояснения.
12. В строке 2 указывается признак резидентства в соответствии со следующей кодификацией:
код "1" – резидент Республики Казахстан;
код "2" – нерезидент Республики Казахстан.
Понятия резидент Республики Казахстан и нерезидент Республики Казахстан используются в значениях, определенных Законом Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
13. В строке 3 указывается код группы секторов экономики согласно Правилам применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365), которое согласуется с национальным Классификатором секторов экономики (КСЭ).
14. В строке 4 указывается признак валюты номинации актива или обязательства следующим образом:
код "1" – для активов или обязательств, номинированных национальной валюте Республики Казахстан;
код "2" – для активов или обязательств, номинированных в иностранной свободно конвертируемой валюте или драгоценных металлах;
код "3" – для активов или обязательств, номинированных в другой иностранной валюте, не отнесенной к свободно конвертируемым валютам.
К свободно конвертируемым валютам относятся:
Австралийский доллар (AUD);
Канадский доллар (CAD);
Швейцарский франк (CHF);
Китайский юань (CNY);
Датская крона (DKK);
Евро (EUR);
Фунт стерлингов Соединенного Королевства (GBP);
Гонконгский доллар (HKD);
Венгерский форинт (HUF);
Новый израильский шекель (ILS);
Японская йена (JPY);
Вона Республики Корея (KRW);
Мексиканский песо (MXN);
Норвежская крона (NOK);
Новозеландский доллар (NZD);
Шведская крона (SEK);
Сингапурский доллар (SGD);
Доллар США (USD);
Южноафриканский рэнд (ZAR).
15. В строках 2 и 3:
по активам указывается признак резидентства и код группы секторов экономики дебитора (эмитента), по обязательствам – признак резидентства и код группы секторов экономики кредитора;
для счетов 1405, 1406, 1425, 1752 и 1864 указывается признак резидентства и код группы секторов экономики векселедателя;
для счетов 1201, 1202, 1205, 1206, 1208, 1209, 1452, 1453, 1454, 1456, 1457, 1459, 1481, 1482, 1483, 1485, 1486, 1491, 1492, 1494, 1495, 1744, 1745, 1746, 1750 и 1757 указывается признак резидентства и код группы секторов экономики эмитента;

2301, 2303, 2306, 2401, 2402, 2405 және 2406-шоттар үшін бағалы қағазды ұстаушының резиденттік белгісі мен экономика секторлары тобының коды, бағалы қағазды ұстаушыны анықтау мүмкіндігі болмаған кезде – бағалы қағазды номиналды ұстаушының (сенімгерлік меншік иесінің) резиденттік белгісі мен экономика секторлары тобының коды көрсетіледі.
16. 3-жолда Ұлттық пошта операторына қатысты активтер мен міндеттемелер шоттары бойынша экономика секторлары тобының "5" деген коды көрсетіледі.
17. 1007, 1009, 1603 және 1604-шоттар бойынша:
2-жолда Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған, бағалы металдардан жасалған монеталар және ұлттық валютадағы коллекциялық монеталар үшін "1" коды көрсетіледі; бағалы металдардан жасалған монеталар мен Қазақстан Республикасының бейрезидент эмитенттерінің коллекциялық монеталары үшін "2" коды көрсетіледі;
3 және 4-жолдарда көрсеткіштер толтырылмайды.
18. 3-жолда көрсеткіш 1811, 1812, 1813, 1814, 1815, 1816, 1817, 1818, 1819, 1820, 1821, 1822, 1823, 1824, 1825, 1826, 1827, 1831, 1832, 1833, 1834, 1835, 1836, 1837, 1838, 1839, 1840, 1841, 1842, 1843, 1844, 1845, 1871, 1880, 2811, 2812, 2813, 2814, 2815, 2816, 2817, 2818, 2819, 2820, 2831, 2832, 2833, 2834, 2835, 2836, 2838, 2839, 2871, 2874, 2880, 3561, 3562, 3563 және 3564-шоттар бойынша ұсынылмайды.
19. 2, 3 және 4-жолдарда көрсеткіштер 20-тармақта көрсетілген жағдайларды қоспағанда, Үлгі шот жоспарының 1011, 1012, 1601, 1602, 1610, 1651, 1652, 1653, 1654, 1655, 1656, 1657, 1658, 1659, 1660, 1661, 1662, 1691, 1692, 1693, 1694, 1695, 1696, 1697, 1698, 1699, 1854, 1857, 1858, 1859, 1873, 1874, 2854, 2857, 2858, 2859, 2861, 2872, 2873, 3001, 3003, 3025, 3027, 3101, 3200, 3400, 3510, 3540, 3580, 3589, 3599-шоттары, 4 (төртінші), 5 (бесінші), 6 (алтыншы) және 7 (жетінші) жіктемесінің шоттары бойынша ұсынылмайды.
20. 2, 3 және 4-жолдарда 4101, 4102, 4103, 4104, 4105, 4201, 4202, 4251, 4252, 4253, 4254, 4255, 4256, 4257, 4258, 4259, 4261, 4262, 4263, 4264, 4265, 4266, 4267, 4268, 4269, 4270, 4301, 4302, 4303, 4304, 4305, 4306, 4309, 4310, 4311, 4312, 4313, 4314, 4315, 4316, 4317, 4331, 4401, 4403, 4405, 4407, 4411, 4417, 4420, 4422, 4424, 4426, 4427, 4428, 4429, 4430, 4431, 4432, 4433, 4434, 4435, 4436, 4440, 4445, 4452, 4453, 4454, 4455, 4456, 4465, 4466, 4471, 4472, 4477, 4481, 4482, 4491, 4492, 4601, 4602, 4603, 4604, 4605, 4606, 4607, 4608, 4609, 4610, 4611, 4612, 4613. 4614, 4615, 4616, 4617, 4618, 4619, 4709, 4733, 4951, 4952, 4953, 4954, 4955, 4956, 4957, 4958, 4959, 4960, 4961, 4962, 4963, 5034, 5036, 5037, 5038, 5039, 5044, 5046, 5047, 5048, 5049, 5051, 5052, 5053, 5054, 5055, 5056, 5057, 5058, 5059, 5063, 5064, 5065, 5066, 5068, 5069, 5070, 5071, 5072, 5091, 5095, 5111, 5112, 5113, 5121, 5122, 5123, 5124, 5125, 5126, 5127, 5128, 5129, 5130, 5131, 5132, 5133, 5134, 5135, 5136, 5137, 5138, 5139, 5140, 5141, 5142, 5143, 5144, 5145, 5201, 5203, 5204, 5211, 5212, 5215, 5216, 5217, 5218, 5219, 5220, 5222, 5223, 5224, 5225, 5226, 5227, 5228, 5229, 5230, 5232, 5233, 5234, 5235, 5236, 5237, 5238, 5240, 5241, 5260, 5301, 5303, 5305, 5306, 5307, 5308, 5309, 5451, 5452, 5453, 5455, 5456, 5457, 5458, 5459, 5461, 5462, 5464, 5465, 5468, 5469, 5601, 5602, 5603, 5604, 5605, 5606, 5607, 5608, 5609, 5610, 5611-шоттар бойынша есепті тоқсанның соңғы жұмыс күніндегі резиденттік белгісі, экономика секторлары тобының коды мен номинация валютасының белгісі көрсетіледі.

для счетов 2301, 2303, 2306, 2401, 2402, 2405 и 2406 указывается признак резидентства и код группы секторов экономики держателя ценной бумаги, при отсутствии возможности определить держателя ценной бумаги – признак резидентства и код группы секторов экономики номинального держателя (доверительного собственника) ценной бумаги.
16. В строке 3 по счетам активов или обязательств по отношению к Национальному оператору почты указывается код группы секторов экономики "5".
17. По счетам 1007, 1009, 1603 и 1604:
в строке 2 указывается код "1" для монет, изготовленных из драгоценных металлов, и коллекционных монет в национальной валюте, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан; код "2" – для монет, изготовленных из драгоценных металлов, и коллекционных монет эмитентов-нерезидентов Республики Казахстан;
в строках 3 и 4 показатели не заполняются.
18. В строке 3 показатель не представляется по счетам 1811, 1812, 1813, 1814, 1815, 1816, 1817, 1818, 1819, 1820, 1821, 1822, 1823, 1824, 1825, 1826, 1827, 1831, 1832, 1833, 1834, 1835, 1836, 1837, 1838, 1839, 1840, 1841, 1842, 1843, 1844, 1845, 1871, 1880, 2811, 2812, 2813, 2814, 2815, 2816, 2817, 2818, 2819, 2820, 2831, 2832, 2833, 2834, 2835, 2836, 2838, 2839, 2871, 2874, 2880, 3561, 3562, 3563 и 3564.
19. В строках 2, 3 и 4 показатели не представляются по счетам 1011, 1012, 1601, 1602, 1610, 1651, 1652, 1653, 1654, 1655, 1656, 1657, 1658, 1659, 1660, 1661, 1662, 1691, 1692, 1693, 1694, 1695, 1696, 1697, 1698, 1699, 1854, 1857, 1858, 1859, 1873, 1874, 2854, 2857, 2858, 2859, 2861, 2872, 2873, 3001, 3003, 3025, 3027, 3101, 3200, 3400, 3510, 3540, 3580, 3589, 3599, счетам 4 (четвертого), 5 (пятого), 6 (шестого) и 7 (седьмого) классов Типового плана счетов, за исключением случаев, указанных в пункте 20.
20. В строках 2, 3 и 4 указываются признак резидентства, код группы секторов экономики и признак валюты номинации за последний рабочий день отчетного квартала по счетам 4101, 4102, 4103, 4104, 4105, 4201, 4202, 4251, 4252, 4253, 4254, 4255, 4256, 4257, 4258, 4259, 4261, 4262, 4263, 4264, 4265, 4266, 4267, 4268, 4269, 4270, 4301, 4302, 4303, 4304, 4305, 4306, 4309, 4310, 4311, 4312, 4313, 4314, 4315, 4316, 4317, 4331, 4401, 4403, 4405, 4407, 4411, 4417, 4420, 4422, 4424, 4426, 4427, 4428, 4429, 4430, 4431, 4432, 4433, 4434, 4435, 4436, 4440, 4445, 4452, 4453, 4454, 4455, 4456, 4465, 4466, 4471, 4472, 4477, 4481, 4482, 4491, 4492, 4601, 4602, 4603, 4604, 4605, 4606, 4607, 4608, 4609, 4610, 4611, 4612, 4613. 4614, 4615, 4616, 4617, 4618, 4619, 4709, 4733, 4951, 4952, 4953, 4954, 4955, 4956, 4957, 4958, 4959, 4960, 4961, 4962, 4963, 5034, 5036, 5037, 5038, 5039, 5044, 5046, 5047, 5048, 5049, 5051, 5052, 5053, 5054, 5055, 5056, 5057, 5058, 5059, 5063, 5064, 5065, 5066, 5068, 5069, 5070, 5071, 5072, 5091, 5095, 5111, 5112, 5113, 5121, 5122, 5123, 5124, 5125, 5126, 5127, 5128, 5129, 5130, 5131, 5132, 5133, 5134, 5135, 5136, 5137, 5138, 5139, 5140, 5141, 5142, 5143, 5144, 5145, 5201, 5203, 5204, 5211, 5212, 5215, 5216, 5217, 5218, 5219, 5220, 5222, 5223, 5224, 5225, 5226, 5227, 5228, 5229, 5230, 5232, 5233, 5234, 5235, 5236, 5237, 5238, 5240, 5241, 5260, 5301, 5303, 5305, 5306, 5307, 5308, 5309, 5451, 5452, 5453, 5455, 5456, 5457, 5458, 5459, 5461, 5462, 5464, 5465, 5468, 5469, 5601, 5602, 5603, 5604, 5605, 5606, 5607, 5608, 5609, 5610, 5611.

Осы тармақта көрсетілген шот үшін 2, 3 және 4-жолдар тиісті кіріс немесе шығыс байланысты болатын қаржы құралының шотына ұқсас толтырылады.
21. 5-жолда үтірден кейін екі таңбалы сан форматында теңгедегі сома көрсетіледі.
Екінші деңгейдегі банктердің,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банктері
филиалдарының және
"Қазақстанның Даму Банкі"
акционерлік қоғамының
есептілікті ұсыну қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Шетел валютасымен биржадан тыс операциялар туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: OTC-1
Кезеңділігі: күн сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей, күн сайын
БСН: ____________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Көрсеткіштер атауы
Мәні
1
2
3
1
Контрагент туралы мәліметтер:
1.1
Атауы
1.2
сәйкестендіргіш түрі
1.3
сәйкестендіру нөмірі
1.4
резиденттік белгісі
2
Мәміле туралы мәліметтер:
2.1
мәміле түрі
2.2
есептеу нысаны
2.3
мәміле мақсаты
2.4
мәмілені жасау күні мен уақыты
2.5
мәмілені валюталау күні
3
Сатып алу:
3.1.
валюта коды
3.2.
мәміле сомасы
4
Сату:
4.1
валюта коды
4.2
мәміле сомасы
5
Есепті күн
Атауы ______________________________________________________________
Мекенжайы _________________________________________________________
Телефоны ___________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________
Орындаушы ____________________________________ __________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны Басшы немесе
есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ __________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Шетел валютасымен биржадан тыс операциялар туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша
түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Шетел валютасымен биржадан
тыс операциялар туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Шетел валютасымен биржадан тыс операциялар туралы есеп (индексі – OTC-1, кезеңділігі – күн сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Для счета, указанного в настоящем пункте, строки 2, 3 и 4 заполняются аналогично счету финансового инструмента, с которым связан соответствующий доход или расход.
21. В строке 5 указывается сумма в тенге в формате числа с двумя знаками после запятой.
Приложение 2
к Правилам представления
отчетности банками второго
уровня, филиалами
банков-нерезидентов
Республики Казахстан
и акционерным обществом
"Банк Развития Казахстана"
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о внебиржевых операциях с иностранной валютой
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: OTC-1
Периодичность: ежедневная
Отчетный период: за "___" "________________" 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежедневно, не позднее рабочего дня, следующего за отчетным днем
БИН: ____________
Метод сбора: в электронном виде
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Сведения о контрагенте:
1.1
Наименование
1.2
вид идентификатора
1.3
идентификационный номер
1.4
признак резидентства
2
Сведения о сделке:
2.1
тип сделки
2.2
форма расчета
2.3
цель сделки
2.4
дата и время заключения сделки
2.5
дата валютирования сделки
3
Покупка:
3.1.
код валюты
3.2.
сумма сделки
4
Продажа:
4.1
код валюты
4.2
сумма сделки
5
Отчетная дата
Наименование ____________________________________________________
Адрес____________________________________________________________
Телефон _________________________________________________________
Адрес электронной почты __________________________________________
Исполнитель ____________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о внебиржевых операциях с иностранной валютой".
Приложение
к форме, предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Отчет о внебиржевых операциях
с иностранной валютой"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о внебиржевых операциях с иностранной валютой
(индекс – OTC-1, периодичность – ежедневная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Шетел валютасымен биржадан тыс операциялар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды шетел валютасын сатып алу (сату) бойынша биржадан тыс мәмілелерді жүзеге асыратын екінші деңгейдегі банк күн сайын жасайды. Нысандағы деректер мәміле валютасының бірліктерінде толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
4. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
5. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіш толтырылуы міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанда есеп беретін банк мәміле жасаған сәттен бастап T (мәміле жасалған күні) немесе Т+n (мәміле жасалғаннан кейін, мұндағы n-мәміле жасалған күн мен есеп айырысу күні арасындағы күндер саны) есеп айырысу күні бар қолма-қол және қолма-қол емес нысандағы биржадан тыс мәмілелер бойынша, ұлттық валютамен немесе басқа шетел валютасымен валюталық жұптар бойынша деректер көрсетіледі.
Биржадан тыс мәмілелер бойынша деректерде Қазақстан Республикасының басқа резидент-банктерімен, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерімен және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарымен жасалған шетел валютасын сатып алу немесе сату жөніндегі мәмілелер қамтылады. Деректерге валютаның бір түрі бойынша қолма-қол ақшасыз өтімділікті қолма-қол ақша өтімділігіне айырбастау жөніндегі мәмілелер кірмейді.
7. 1.2, 1.4, 2.1, 2.2, 2.3, 3.1 және 4.1-жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
8. Бір шетел валютасын басқа шетел валютасына немесе ұлттық валютаға сатып алу немесе сату бойынша операция Нысанда бірыңғай операция ретінде көрсетіледі.
Своп операциялары бойынша мәміленің екі бөлігі бойынша деректер жеке көрсетіледі.
9. 1.1-жолда екінші деңгейдегі банк жүргізетін контрагенттердің анықтамалығына сәйкес контрагенттің атауы көрсетіледі.
Контрагенттерді сәйкестендіру үшін 1.2 және 1.3-жолдарда сәйкестендіргіштердің мынадай түрлері және олардың мәндері көрсетіледі:
Қазақстан Республикасының резиденттері бойынша – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
Қазақстан Республикасының бейрезиденттері бойынша - Халықаралық ұйымның 9362 "Банк ісі. Банктік телекоммуникациялық хабарламалар. Банктердің сәйкестендіру кодтары" стандарттау бойынша халықаралық стандартына сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының контрагентіне берілген банктік сәйкестендіру коды, ол болмаған кезде – бизнес-сәйкестендіру нөмірі, банктік сәйкестендіру коды және бизнес-сәйкестендіру нөмірі болмаған кезде – "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесі үшін белгіленген алгоритм бойынша банк беретін балама сәйкестендіру нөмірі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о внебиржевых операциях с иностранной валютой" (далее – Форма).
2. Форма составляется банком второго уровня, осуществляющим внебиржевые сделки по покупке (продаже) иностранной валюты, ежедневно. Данные в Форме заполняются в единицах валюты сделки.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
4. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
5. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В Форме указываются данные по внебиржевым сделкам в наличной и безналичной форме, по валютным парам с национальной валютой или другой иностранной валютой, с датой расчетов T (в день заключения сделки) или Т+n (после заключения сделки, где n – количество дней между датой заключения сделки и датой расчетов) с момента заключения сделки отчитывающимся банком.
Данные по внебиржевым сделкам включают сделки по покупке или продаже иностранной валюты, заключенные с другими банками-резидентами Республики Казахстан, Национальным Банком Республики Казахстан, банками-нерезидентами Республики Казахстан и филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан. Данные не включают сделки по обмену безналичной ликвидности на наличную ликвидность по одному и тому же виду валюты.
7. В строках 1.2, 1.4, 2.1, 2.2, 2.3, 3.1 и 4.1 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
8. Операция по покупке или продаже одной иностранной валюты за другую иностранную валюту или за национальную валюту в Форме отражается как единая операция.
По операциям своп данные по двум частям сделки указываются отдельно.
9. В строке 1.1 указывается наименование контрагента в соответствии со справочником контрагентов, который ведется банком второго уровня.
Для идентификации контрагентов в строках 1.2 и 1.3 указываются следующие виды идентификаторов и их значения:
по резидентам Республики Казахстан – бизнес-идентификационный номер;
по нерезидентам Республики Казахстан – банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в соответствии с международным стандартом Международной организации по стандартизации 9362 "Банковское дело. Банковские телекоммуникационные сообщения. Идентификационные коды банков", при его отсутствии – бизнес-идентификационный номер, при отсутствии банковского идентификационного кода и бизнес-идентификационный номера – альтернативный идентификационный номер, присваиваемый банком по алгоритму, установленному для информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".

1.4-жолда Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын контрагент бойынша "1" мәні көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын контрагент бойынша "2" мәні көрсетіледі.
10. 2.1-жолда мәміле түрі көрсетіледі, 2.2-жолда мәміле бойынша есеп айырысуды жүзеге асыру нысаны: қолма-қол нысанда, қолма-қол ақшасыз нысанда, базалық активті жеткізумен немесе жеткізбестен, 2.3-жолда мәміле мақсаты көрсетіледі.
2.5-жолда мәмілені валюталау күні (есептеу күні) көрсетіледі. Сплит мәмілесі бойынша осы жолда мәмілені валюталаудың соңғы күні көрсетіледі.
11. 3.1 және 4.1-жолдарда "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ҚР ҰЖ 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының Ұлттық жіктеуішіне сәйкес сатып алу немесе сату валюталарының кодтары көрсетіледі.
3.2 және 4.2-жолдарда валютаны сатып алу немесе сату бойынша мәміленің сомасы үтірден кейінгі екі таңбамен сатып алу немесе сату валютасының бірлігінде көрсетіледі.
12. 5-жол банктің шетел валютасымен биржадан тыс операциялары туралы мәліметтер берілетін күнді көрсетуге арналған.
Екінші деңгейдегі банктердің,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банктері
филиалдарының және
"Қазақстанның Даму Банкі"
акционерлік қоғамының
есептілікті ұсыну қағидаларына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Шетелдік компаниялардың филиалдарымен және өкілдіктерімен операциялар бойынша баланстық шоттардағы қалдықтар туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 700DF
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
БСН: ____________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Көрсеткіштер атауы
Мәні
1
2
3
1
Шоттың нөмірі
2
Резиденттік белгісі
3
Экономика секторлары тобының коды
4
Номинация валютасының белгісі
5
Сомасы
Атауы ______________________________________________________________
Мекенжайы _________________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ____________________________________ __________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ __________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Шетелдік компаниялардың филиалдарымен және өкілдіктерімен
операциялар бойынша баланстық шоттардағы қалдықтар туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге
сәйкес толтырылады.
"Шетелдік компаниялардың
филиалдарымен және
өкілдіктерімен операциялар
бойынша баланстық шоттардағы
қалдықтар туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Шетелдік компаниялардың филиалдарымен және өкілдіктерімен операциялар бойынша баланстық шоттардағы қалдықтар туралы есеп (индексі – 700DF, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

В строке 1.4 по контрагенту, являющемуся резидентом Республики Казахстан, указывается значение "1", по контрагенту, являющемуся нерезидентом Республики Казахстан, указывается значение "2".
10. В строке 2.1 указывается тип сделки, в строке 2.2 указывается форма осуществления расчета по сделке: в наличной форме, в безналичной форме, с поставкой или без поставки базового актива, в строке 2.3 – цель сделки.
В строке 2.5 указывается дата валютирования (дата расчетов) сделки. По сделке сплит в данной строке указывается последняя дата валютирования сделки.
11. В строках 3.1 и 4.1 указываются коды валют покупки или продажи в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
В строках 3.2 и 4.2 указывается сумма сделки по покупке или продаже валюты в единицах валюты покупки или продажи с двумя знаками после запятой.
12. Строка 5 предназначена для отражения даты, за которую представляются сведения о внебиржевых операциях банка с иностранной валютой.
Приложение 3
к Правилам представления
отчетности банками второго уровня,
филиалами банков-нерезидентов
Республики Казахстан
и акционерным обществом
"Банк Развития Казахстана"
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет об остатках на балансовых счетах по операциям с филиалами и представительствами иностранных компаний
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 700DF
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, акционерное общество "Банк Развития Казахстана"
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
БИН: ____________
Метод сбора: в электронном виде
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Номер счета
2
Признак резидентства
3
Код группы секторов экономики
4
Признак валюты номинации
5
Сумма
Наименование ___________________________________________________
Адрес___________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ____________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет об остатках на балансовых счетах по операциям с филиалами
и представительствами иностранных компаний".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет об остатках
на балансовых счетах
по операциям с филиалами
и представительствами
иностранных компаний"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет об остатках на балансовых счетах по операциям с филиалами и представительствами иностранных компаний
(индекс – 700DF, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Шетелдік компаниялардың филиалдарымен және өкілдіктерімен операциялар бойынша баланстық шоттардағы қалдықтар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан ай сайын жасалады, айдың соңғы жұмыс күнінің соңындағы жағдай бойынша толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
4. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
5. Нысанда "Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген) бекітілген екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарындағы Бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарының (бұдан әрі – Үлгі шот жоспары) өз қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын, 2 – резиденттік белгісіне және "Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген) бекітілген Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес экономика секторлары тобының 5, 6, 7 және 8 кодтарына сәйкес келетін, Экономика секторларының ұлттық жіктеуішімен (ЭСЖ) келісімді болатын шетелдік компаниялардың филиалдарымен және өкілдіктерімен қатынастар бойынша талаптардың немесе міндеттемелердің болуын көрсететін бірінші немесе екінші сыныптарының баланстық шоттарындағы қалдықтар туралы мәліметтер көрсетіледі.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. 1-жолда "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесіндегі анықтамалықтан таңдалатын тізімнен Үлгі шот жоспарының төрт таңбалы шот нөмірі көрсетіледі.
7. 2-жолда шетелдік компания филиалының немесе өкілдігінің резиденттік коды көрсетіледі.
8. 3-жолда бас компаниясының экономика секторлары тобының коды сәйкес келетін шетелдік компания филиалының немесе өкілдігінің экономика секторлары тобының коды көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об остатках на балансовых счетах по операциям с филиалами и представительствами иностранных компаний" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно, заполняется по состоянию на конец последнего рабочего дня месяца.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
4. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
5. В Форме указываются сведения об остатках на балансовых счетах первого и второго класса счетов Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793) (далее – Типовой план счетов), отражающих наличие требований или обязательств по отношениям с филиалами и представительствами иностранных компаний, осуществляющими свою деятельность на территории Республики Казахстан, соответствующими признаку резидентства – 2 и кодам группы секторов экономики – 5, 6, 7 и 8 согласно Правилам применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365), которое согласуется с национальным Классификатором секторов экономики (КСЭ).
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В строке 1 указывается четырехзначный номер счета Типового плана счетов из списка, который выбирается из справочника в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
7. В строке 2 указывается код резидентства филиала или представительства иностранной компании.
8. В строке 3 указывается код группы секторов экономики филиала или представительства иностранной компании, который соответствует коду группы секторов экономики головной компании.

9. 4-жолда номинация валютасының белгісі көрсетіледі.
10. 5-жолда үтірден кейін екі таңбалы сан форматында теңгедегі сома көрсетіледі.
11. 5-жолда нөлдік мән болмаған кезде 1-жолда көрсетілген әрбір шот үшін 2, 3 және 4-жолдарда мәндер міндетті түрде толтырылады.
Екінші деңгейдегі банктердің,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банктері
филиалдарының және
"Қазақстанның Даму Банкі"
акционерлік қоғамының
есептілікті ұсыну қағидаларына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Банк қызметінің жекелеген көрсеткіштері туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: ADD-1
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
есепті тоқсаннан кейінгі тоқсанның үшінші айының жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын ұсынылатын Нысанның 8745, 8746, 8747, 8748, 8749 және 8750 кодтары бар көрсеткіштерін қоспағанда, есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын ұсынылады. Аудиттелген жылдық қаржылық есептіліктің нәтижелері бойынша төртінші тоқсанның үшінші айының соңғы жұмыс күнінің соңында Нысанның 8745, 8746, 8747, 8748, 8749 және 8750 кодтары бар көрсеткіштері өзгертілген жағдайда, екінші деңгейдегі банктер түзетілген көрсеткіштерді есепті жылдан кейінгі жылғы 5 маусымнан кешіктірмей ұсынады;
жылдың соңғы жұмыс күні үшін қосымша есеп (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды ескере отырып) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірілмей (банкішілік операциялар бойынша айналымдар болған кезде) ұсынылады
БСН: ____________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Көрсеткіштер атауы
Мәні
1
2
3
1
Банк қызметі көрсеткішінің коды
2
Сомасы
3
Есепті күні
Атауы ______________________________________________________________
Мекенжайы _________________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ____________________________________ __________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ __________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Банк қызметінің жекелеген көрсеткіштері туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге
сәйкес толтырылады.
"Банк қызметінің жекелеген
көрсеткіштері туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Банк қызметінің жекелеген көрсеткіштері туралы есеп (индексі –ADD-1, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

9. В строке 4 указывается признак валюты номинации.
10. В строке 5 указывается сумма в тенге в формате числа с двумя знаками после запятой.
11. Для каждого счета, указанного в строке 1, при наличии ненулевого значения в строке 5 заполнение значений в строках 2, 3 и 4 является обязательным.
Приложение 4
к Правилам представления
отчетности банками второго уровня,
филиалами банков-нерезидентов
Республики Казахстан
и акционерным обществом
"Банк Развития Казахстана"
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет об отдельных показателях деятельности банка
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ADD-1
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, за исключением показателей Формы с кодами 8745, 8746, 8747, 8748, 8749 и 8750, которые представляются ежеквартально, не позднее седьмого рабочего дня третьего месяца квартала, следующего за отчетным кварталом. В случае изменения показателей Формы с кодами 8745, 8746, 8747, 8748, 8749 и 8750 на конец последнего рабочего дня третьего месяца четвертого квартала по результатам аудированной годовой финансовой отчетности, откорректированные показатели представляются банками второго уровня не позднее 5 июня года, следующего за отчетным;
дополнительный отчет за последний рабочий день года (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям) представляется (при наличии оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: ____________
Метод сбора: в электронном виде
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Код показателя деятельности банка
2
Сумма
3
Отчетная дата
Наименование __________________________________________________
Адрес _________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ____________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет об отдельных показателях деятельности банка".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет об отдельных показателях
деятельности банка"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет об отдельных показателях деятельности банка
(индекс – ADD-1, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Банк қызметінің жекелеген көрсеткіштері туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Екінші деңгейдегі банктер Нысанды есепті айдың әрбір жұмыс күнінің соңындағы жағдай бойынша жасайды және есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын ұсынады. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі теңге болып табылады. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
Екінші деңгейдегі банктер Нысанның 8745, 8746, 8747, 8748, 8749 және 8750-кодтары бар көрсеткіштерін есепті тоқсанның үшінші айының соңғы жұмыс күнінің соңына жасайды және есепті тоқсаннан кейінгі тоқсанның үшінші айының жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын ұсынады.
Қосымша есеп жыл сайын (банкішілік операциялар бойынша айналымдар болған кезде) Нысан бойынша жасалады, банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдар ескеріле отырып, жылдың соңғы жұмыс күнінің соңындағы жағдай бойынша толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
4. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
5. Осы түсіндірмедегі шоттардың нөмірлері "Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент - банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген) бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспары) сәйкес көрсетіледі.
6. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіш міндетті түрде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. Нысанда Қағидаларда көзделген есептердің басқа нысандарына енгізілмеген екінші деңгейдегі банк қызметінің жекелеген көрсеткіштері бойынша мәліметтер көрсетіледі.
8. 1-жолда мән "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде жасалған және орналастырылған анықтамалықтан таңдалады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об отдельных показателях деятельности банка" (далее – Форма).
2. Форма составляется банками второго уровня по состоянию на конец каждого рабочего дня отчетного месяца и представляется ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем. Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
Показатели Формы с кодами 8745, 8746, 8747, 8748, 8749 и 8750 составляются банками второго уровня на конец последнего рабочего дня третьего месяца отчетного квартала и представляется ежеквартально, не позднее седьмого рабочего дня третьего месяца квартала, следующего за отчетным кварталом.
Дополнительный отчет составляется по Форме ежегодно (при наличии оборотов по внутрибанковским операциям), заполняется по состоянию на конец последнего рабочего дня года с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
4. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
5. Номера счетов в настоящем пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793) (далее – Типовой план счетов).
6. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
7. В Форме указываются сведения по отдельным показателям деятельности банка второго уровня, не включенным в другие формы отчетов, предусмотренные Правилами.
8. В строке 1 значение выбирается из справочника, созданного и размещенного в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".

9. 8713 және 8714-кодтар бойынша деректерді "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-1-тарауында көзделген қызметті жүзеге асыратын ислам банктері ғана көрсетеді. 8713 және 8714-кодтар бойынша күн (кезең) соңындағы сома Үлгі шот жоспарының 1426 "Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша клиентке қойылатын талаптар" және 1427 "Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша мерзімі өткен берешек" баланстық шоттары бойынша қалдықтар сомасына сәйкес келеді.
10. 8713, 8714, 8721, 8722, 8723, 8724, 8725, 8726, 8727, 8728, 8729, 8730, 8731, 8732, 8733, 8734, 8735, 8736, 8737, 8738, 8739, 8740, 8741, 8742, 8743 және 8744-кодтар бойынша деректер есепті айдың соңғы жұмыс күні үшін ғана көрсетіледі, 8745, 8746, 8747, 8748, 8749 және 8750-кодтар бойынша ағымдағы жылдың басынан (өспелі жиынтықпен) есепті тоқсанның үшінші айының соңғы жұмыс күнінің соңы аралығында, басқа кодтар бойынша - есепті айдың әрбір жұмыс күні үшін көрсетіледі.
11. 8715, 8716, 8717, 8718, 8719, 8720, 8732, 8733, 8734 және 8735-кодтар бойынша деректер "Банктің және банк конгломератының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қаржылық жай-күйінің нашарлауына әсер ететін факторларды белгілеу, сондай-ақ Ертерек ден қою шараларын көздейтін іс-шаралар жоспарын мақұлдау қағидаларын және банктің (банк конгломератының), Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қаржылық жай-күйінің нашарлауына әсер ететін факторларды анықтау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 28 желтоқсандағы № 317 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18186 болып тіркелген) бекітілген Банктің (банк конгломератының), Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қаржылық жай-күйінің нашарлауына әсер ететін факторларды анықтау әдістемесіне сәйкес қалыптастырылады.
12. 8715 және 8716-кодтарда Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, жергілікті атқарушы органдар және акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі, кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес жеке тұлғалардың ипотекалық қарыздарын сатып алуды жүзеге асыратын заңды тұлға шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары қамтылады.
13. 8717-код бойынша көрсетілген акционерлік қоғамдардың еншілес ұйымдары шығарған бағалы қағаздарды есепке алусыз, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы және "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы шығарған ауыртпалық салынбаған бағалы қағаздар көрсетіледі.

9. Данные по кодам 8713 и 8714 указываются только исламскими банками, осуществляющими деятельность, предусмотренную главой 4-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан". Сумма на конец дня (периода) по кодам 8713 и 8714 соответствует сумме остатков по балансовым счетам 1426 "Требования к клиенту по операциям финансирования торговой деятельности" и 1427 "Просроченная задолженность по операциям финансирования торговой деятельности" Типового плана счетов.
10. Данные по кодам 8713, 8714, 8721, 8722, 8723, 8724, 8725, 8726, 8727, 8728, 8729, 8730, 8731, 8732, 8733, 8734, 8735, 8736, 8737, 8738, 8739, 8740, 8741, 8742, 8743 и 8744 указываются только за последний рабочий день отчетного месяца, по кодам 8745, 8746, 8747, 8748, 8749 и 8750 указываются с начала текущего года (с нарастающим итогом) по конец последнего рабочего дня третьего месяца отчетного квартала, по другим кодам - за каждый рабочий день отчетного месяца.
11. Данные по кодам 8715, 8716, 8717, 8718, 8719, 8720, 8732, 8733, 8734 и 8735 формируются в соответствии с Методикой определения факторов, влияющих на ухудшение финансового положения банка (банковского конгломерата), филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, утвержденной постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 декабря 2018 года № 317 "Об установлении факторов, влияющих на ухудшение финансового положения банка и банковского конгломерата, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, а также утверждении Правил одобрения плана мероприятий, предусматривающего меры раннего реагирования, и Методики определения факторов, влияющих на ухудшение финансового положения банка (банковского конгломерата), филиала банка-нерезидента Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18186).
12. Коды 8715 и 8716 включают государственные ценные бумаги Республики Казахстан, выпущенные Правительством Республики Казахстан, Национальным Банком Республики Казахстан, местными исполнительными органами и юридическим лицом, осуществляющим выкуп ипотечных займов физических лиц, не связанных с предпринимательской деятельностью, сто процентов акций которого принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан.
13. По коду 8717 указываются необремененные ценные бумаги, выпущенные акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" и акционерным обществом "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", без учета ценных бумаг, выпущенных дочерними организациями указанных акционерных обществ.

14. 8715, 8716 және 8717-кодтар бойынша екінші деңгейдегі банк кері сатып алу талабымен сатқан немесе кепілге берілген немесе өзге де түрде ауыртпалық салынған бағалы қағаздарды шегергенде, бағалы қағаздардың баланстық құны (есептелген сыйақыны, оң (теріс) түзетулерді, дисконттар мен сыйақыларды есепке ала отырып, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтерді (провизияларды) шегергендегі номиналды құны) көрсетіледі. Бұл ретте басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша бағаланатын қаржы активтері бойынша шығынға арналған бағалау резерві қаржы активінің баланстық құнын азайтпауға тиіс.
8716 және 8717-кодтар бойынша сома Үлгі шот жоспарының 3562-шотында көрсетілген, әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы ескерілетін бағалы қағаздар бойынша күтілетін кредиттік шығынға арналған резервтердің (провизиялардың) сомасын есепке алмағанда бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есепте көрсетілген Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі және жергілікті атқарушы органдар шығарған Қазақстан Республикасының ауыртпалық салынбаған мемлекеттік бағалы қағаздарының құнына, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы және "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы шығарған бағалы қағаздардың құнына сәйкес келеді.
15. 8718 және 8719-кодтар бойынша сомада: бір күндік своп бойынша – жасалған күнгі талаптар (міндеттемелер), екі күндік своп бойынша жасалған күнгі және своп жасалған күннен кейінгі келесі күнгі талаптар (міндеттемелер) қамтылады.
16. 8721, 8722, 8723, 8726 және 8727-кодтар бойынша баланстық және баланстан тыс шоттарда ескерілетін сома көрсетіледі.
17. 8728 және 8731-кодтар бойынша есепті күнгі жағдай бойынша қалыптастырылған резервтердің (провизиялардың) сомасы көрсетіледі.
18. 8729 және 8730-кодтар бойынша Үлгі шот жоспарына сәйкес 1400 "Клиенттерге қойылатын талаптар" және 1700 "Сыйақы алуға байланысты есептелген кіріс" шоттарының топтары бойынша ескерілетін сома көрсетіледі.
19. 8732-код бойынша олар бойынша құрылған резервтерді шегергенде таза жіктелген қарыздар (банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қарыздар, дара кәсіпкерлерге қарыздарды қоса алғанда, жеке тұлғаларға қарыздар, шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне қарыздарды қоса алғанда, заңды тұлғаларға қарыздар және "кері репо" операциялары) бойынша сома көрсетіледі.
Таза жіктелген қарыздар деп бухгалтерлік есептің деректеріне сәйкес 10 (он) пайыздан астам деңгейде резервтер қалыптастырылған қарыздардың баланстық құны (дисконттарды (сыйақыларды), оң (теріс) түзетулерді, есептелген сыйақыны және олар бойынша құрылған резервтерді ескере отырып, негізгі борыш) түсініледі.

14. По кодам 8715, 8716 и 8717 отражается балансовая стоимость ценных бумаг (номинальная стоимость, за вычетом резервов (провизий), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности, с учетом начисленного вознаграждения, положительных (отрицательных) корректировок, дисконтов и премий), за минусом ценных бумаг, проданных банком второго уровня на условиях их обратного выкупа или переданных в залог или обремененных иным образом. При этом оценочный резерв под убытки по финансовым активам, которые оцениваются по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, не должен уменьшать балансовую стоимость финансового актива.
Сумма по кодам 8716 и 8717 соответствуют стоимости необремененных государственных ценных бумаг Республики Казахстан, выпущенных Правительством Республики Казахстан, Национальным Банком Республики Казахстан и местными исполнительными органами, стоимости ценных бумаг, выпущенных акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" и акционерным обществом "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", отраженных в отчете о структуре портфеля ценных бумаг, без учета сумм резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, отраженных на счете 3562 Типового плана счетов.
15. Суммы по кодам 8718 и 8719 включают: по однодневному свопу – требования (обязательства) на дату заключения, по двухдневному свопу – требования (обязательства) на дату заключения и на следующий день после даты заключения свопа.
16. По кодам 8721, 8722, 8723, 8726 и 8727 указываются суммы, учитываемые как на балансовых, так и внебалансовых счетах.
17. По кодам 8728 и 8731 указывается сумма резервов (провизий), сформированных по состоянию на отчетную дату.
18. По кодам 8729 и 8730 указываются суммы, учитываемые по группам счетов 1400 "Требования к клиентам" и 1700 "Начисленные доходы, связанные с получением вознаграждения" в соответствии с Типовым планом счетов.
19. По коду 8732 указывается сумма по чистым классифицированным займам (займы банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, займы физическим лицам, включая займы индивидуальным предпринимателям, займы юридическим лицам, включая займы субъектам малого и среднего предпринимательства, и операции "обратное репо"), за вычетом созданных по ним резервов.
Под чистыми классифицированными займами понимается балансовая стоимость займов (основной долг с учетом дисконтов (премий), положительных (отрицательных) корректировок, начисленного вознаграждения и созданных по ним резервов), по которым согласно данным бухгалтерского учета сформированы резервы на уровне более 10 (десяти) процентов.

20. 8733-код бойынша олар бойынша қалыптастырылған резервтерді есепке алмағанда, жіктелген қарыздар (банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қарыздар, дара кәсіпкерлерге қарыздарды қоса алғанда, жеке тұлғаларға қарыздар, шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне қарыздарды қоса алғанда, заңды тұлғаларға қарыздар және кері репо операциялары) бойынша сома көрсетіледі.
Жіктелген қарыздар деп бухгалтерлік есептің деректеріне сәйкес 10 (он) пайыздан астам деңгейде резервтер қалыптастырылған қарыздар бойынша негізгі борыш сомасы түсініледі.
21. 8735-код бойынша ол бойынша қалыптастырылған резервтерді есепке алмағанда, жіктелген дебиторлық берешек бойынша сома көрсетіледі.
Жіктелген дебиторлық берешек деп бухгалтерлік есептің деректеріне сәйкес 10 (он) пайыздан астам деңгейде резервтер қалыптастырылған дебиторлық берешек түсініледі. Жіктелген дебиторлық берешектің есебіне негізгі борыштың сомасы қосылады.
22. 8736-код бойынша толық жұмыс күні жұмыспен қамтылған қызметкерлердің саны көрсетіледі (ішінара жұмыспен қамтылған екі қызметкер толық жұмыс күні жұмыспен қамтылған бір қызметкер ретінде есептеледі).
23. 8741 және 8742-кодтар бойынша 9 "Қаржы құралдары" (International Financial Reporting Standards – IFRS) халықаралық қаржылық есептілік стандартына сәйкес тиісінше сатып алынған немесе құрылған кредиттік-құнсызданған қаржы активтері бойынша (бастапқы тану кезінде кредиттік құнсыздану болған сатып алынған немесе құрылған қаржы активтері бойынша) негізгі борыштың және (немесе) есептелген сыйақының сомасы көрсетіледі.
24. 8743-код бойынша негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі жоқ немесе кемінде 30 (отыз) күнді құрайтын 1 (бір) жылға дейінгі қоса алғанда өтеуге дейінгі мерзімі бар активтердің сомасы мыналарды қоса алғанда көрсетіледі:
заңды және жеке тұлғаларға берілген қарыздар (резервтерді (провизияларды) шегергенде);
банктерге қойылатын талаптар (резервтерді (провизияларды) шегергенде);
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қойылатын талаптар;
бағалы қағаздар (резервтерді (провизияларды) шегергенде);
кері репо операциялары (резервтерді (провизияларды) шегергенде);
реттелген борыш (резервтерді (провизияларды) шегергенде);
өзге қаржы активтері.
Өзге қаржы активтеріне Үлгі шот жоспарының мына шоттарында көрсетілген сомалар жатады:
1753 "Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген кіріс";
1855 "Құжаттамалық есеп айырысулар бойынша дебиторлар";
1860 "Банк қызметі бойынша басқа да дебиторлар";
1861 "Кепілдіктер бойынша дебиторлар";
1864 "Акцептелген вексельдер үшін клиентке қойылатын талаптар";
1877 "Банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек бойынша резервтер (провизиялар)";
1879 "Есептелген тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)";
1890 "Туынды қаржы құралдарымен жасалған операциялар мен дилинг операциялары бойынша талаптар" шоттар тобы.
Негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі жоқ немесе кемінде 30 (отыз) күнді құрайтын активтердің барлығы өтелгенге дейінгі түпкілікті мерзім бойынша бөлінеді (өзге қаржы активтерін қосқанда).
Активтердің сомасы есептелген сыйақыны, оң (теріс) түзетулерді, дисконттар мен сыйақыларды ескере отырып, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтерді (провизияларды) шегергенде көрсетіледі.

20. По коду 8733 указывается сумма по классифицированным займам (займы банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, займы физическим лицам, включая займы индивидуальным предпринимателям, займы юридическим лицам, включая займы субъектам малого и среднего предпринимательства, и операции "обратное репо"), без учета сформированных резервов по ним.
Под классифицированными займами понимается сумма основного долга по займам, по которым согласно данным бухгалтерского учета сформированы резервы на уровне более 10 (десяти) процентов.
21. По коду 8735 указывается сумма по классифицированной дебиторской задолженности без учета сформированных резервов по ней.
Под классифицированной дебиторской задолженностью понимается дебиторская задолженность, по которой согласно данным бухгалтерского учета сформированы резервы на уровне более 10 (десяти) процентов. В расчет классифицированной дебиторской задолженности включается сумма основного долга.
22. По коду 8736 указывается количество работников, занятых полный рабочий день (два работника с частичной занятостью считаются как один работник, занятый полный рабочий день).
23. По кодам 8741 и 8742 указываются сумма основного долга и (или) начисленного вознаграждения соответственно по приобретенным или созданным кредитно-обесцененным финансовым активам (по приобретенным или созданным финансовым активам, по которым имелось кредитное обесценение на момент первоначального признания) в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты".
24. По коду 8743 указывается сумма активов со сроком погашения до 1 (одного) года включительно, по которым просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению отсутствует или составляет не более 30 (тридцати) дней, включая:
займы, предоставленные юридическим и физическим лицам (за вычетом резервов (провизий);
требования к банкам (за вычетом резервов (провизий);
требования к Национальному Банку Республики Казахстан;
ценные бумаги (за вычетом резервов (провизий);
операции "обратное репо" (за вычетом резервов (провизий);
субординированный долг (за вычетом резервов (провизий);
прочие финансовые активы.
К прочим финансовым активам относятся суммы, отраженные на счетах Типового плана счетов:
1753 "Начисленные доходы по операциям с производными финансовыми инструментами";
1855 "Дебиторы по документарным расчетам";
1860 "Прочие дебиторы по банковской деятельности";
1861 "Дебиторы по гарантиям";
1864 "Требования к клиенту за акцептованные векселя";
1877 "Резервы (провизии) по дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью";
1879 "Начисленная неустойка (штраф, пеня);
группа счетов 1890 "Требования по операциям с производными финансовыми инструментами и дилинговым операциям".
Все активы, по которым просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению отсутствует или составляет не более 30 (тридцати) дней, распределяются по конечному сроку до погашения (включая прочие финансовые активы).
Сумма активов указывается за вычетом резервов (провизий), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности, с учетом начисленного вознаграждения, положительных (отрицательных) корректировок, дисконтов и премий.

25. 8744-код бойынша өтеуге мерзімі 1 (бір) жылға дейінгі міндеттемелер мыналарды қоса алғанда көрсетіледі:
клиенттердің салымдары;
Қазақстан Республикасының бейрезидент-клиенттерінің салымдары;
банктер алдындағы міндеттемелер;
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің алдындағы міндеттемелер;
айналысқа шығарылған бағалы қағаздар;
халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған қарыздар;
Қазақстан Республикасының Үкіметінен және Қазақстан Республикасының жергілікті билік органдарынан алынған қарыздар;
репо операциялары;
реттелген борыш;
арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдардың салымдары;
басқа да қаржы міндеттемелері.
Басқа да қаржы міндеттемелеріне Үлгі шот жоспарының мына шоттарында көрсетілген сома жатады:
2451 "Мерзімсіз қаржы құралдары";
2727 "Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген шығыс";
2757 "Мерзімсіз қаржы құралдары бойынша есептелген шығыс";
2855 "Құжаттамалық есеп айырысулар бойынша кредиторлар";
2860 "Банк қызметі бойынша басқа да кредиторлар";
2864 "Акцептер бойынша міндеттемелер";
2890 "Туынды қаржы құралдарымен жасалған операциялар мен дилинг операциялары бойынша міндеттемелер" шоттар тобы.
Барлық міндеттемелер өтелгенге дейінгі түпкілікті мерзімі бойынша бөлінеді (басқа да қаржы міндеттемелерін қосқанда).
Міндеттемелер сомасы есептелген шығыс, оң (теріс) түзетулер, дисконттар мен сыйлықақылар ескеріле отырып көрсетіледі.
26. 8743 және 8744-кодтар бойынша тиісінше Қазақстан Республикасының резиденттері мен бейрезиденттері бойынша активтер мен міндеттемелердің теңгедегі және шетел валютасындағы сомасы көрсетіледі.
8743 және 8744-кодтар бойынша сомада талап етілгенге дейінгі активтер мен міндеттемелер қамтылады.
27. 8745 және 8746-кодтар бойынша "Қаржы ұйымдарының қаржылық есептілікті ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 41 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13504 болып тіркелген) сәйкес пайда мен шығын туралы есептің/жиынтық кіріс туралы есептің "Клиенттердің қарыздары бойынша есептелген пайыздық кіріс" бабы бойынша тиісті күнге тоқсан сайынғы және жыл сайынғы жеке қаржылық есептілікке түсіндірме жазбада ашылатын "Заңды тұлғалардың клиенттеріне қарыздар бойынша есептелген пайыздық кіріс" және "Жеке тұлғалардың клиенттеріне қарыздар бойынша есептелген пайыздық кіріс" көрсетіледі.
28. 8747, 8748, 8749 және 8750-кодтар бойынша "Қаржы ұйымдарының қаржылық есептілікті ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 41 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13504 болып тіркелген) сәйкес ақшалай қаражаттың қозғалысы туралы есептің, тиісінше "Клиенттерге қарыздардан алынған пайыздық кіріс", "Операциялық қызметтен операциялық активтер мен міндеттемелердегі өзгерістерге дейінгі ақша ағындары" және "Төленген корпоративтік табыс салығы" баптары бойынша тиісті күнге тоқсан сайынғы және жыл сайынғы жеке қаржылық есептілікке түсіндірме жазбада ашылатын "Заңды тұлғалардың клиенттеріне қарыздардан алынған пайыздық кіріс", "Жеке тұлғалардың клиенттеріне қарыздардан алынған пайыздық кіріс", "Операциялық активтер мен міндеттемелердегі өзгерістерге дейінгі операциялық қызметтен түскен ақша ағындары" және "Төленген корпоративтік табыс салығы" көрсетіледі.

25. По коду 8744 указываются обязательства со сроком до погашения до 1 (одного) года, включая:
вклады клиентов;
вклады клиентов-нерезидентов Республики Казахстан;
обязательства перед банками;
обязательства перед Национальным Банком Республики Казахстан;
выпущенные в обращение ценные бумаги;
займы, полученные от международных финансовых организаций;
займы, полученные от Правительства Республики Казахстан и местных органов власти Республики Казахстан;
операции репо;
субординированный долг;
вклады дочерних организаций специального назначения;
прочие финансовые обязательства.
К прочим финансовым обязательствам относятся суммы, отраженные на следующих счетах Типового плана счетов:
2451 "Бессрочные финансовые инструменты";
2727 "Начисленные расходы по операциям с производными финансовыми инструментами";
2757 "Начисленные расходы по бессрочным финансовым инструментам";
2855 "Кредиторы по документарным расчетам";
2860 "Прочие кредиторы по банковской деятельности";
2864 "Обязательства по акцептам";
группа счетов 2890 "Обязательства по операциям с производными финансовыми инструментами и дилинговым операциям".
Все обязательства распределяются по конечному сроку до погашения (включая прочие финансовые обязательства).
Сумма обязательств указывается с учетом начисленных расходов, положительных (отрицательных) корректировок, дисконтов и премий.
26. По кодам 8743 и 8744 указываются суммы активов и обязательств соответственно по резидентам и нерезидентам Республики Казахстан, в тенге и иностранной валюте.
Суммы по кодам 8743 и 8744 включают активы и обязательства до востребования.
27. По кодам 8745 и 8746 указываются "Процентные доходы, начисленные по займам клиентам юридических лиц" и "Процентные доходы, начисленные по займам клиентам физических лиц", раскрываемые в пояснительной записке к ежеквартальной и ежегодной отдельной финансовой отчетности на соответствующую дату по статье "Процентные доходы, начисленные по займам клиентам" отчета о прибылях и убытках/отчета о совокупном доходе согласно постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 41 "Об утверждении Правил представления финансовой отчетности финансовыми организациями" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13504).
28. По кодам 8747, 8748, 8749 и 8750 указываются "Процентные доходы, полученные от займов клиентам юридических лиц", "Процентные доходы, полученные от займов клиентам физических лиц", "Денежные потоки от операционной деятельности до изменений в операционных активах и обязательствах" и "Корпоративный подоходный налог уплаченный", соответственно, раскрываемые в пояснительной записке к ежеквартальной и ежегодной отдельной финансовой отчетности на соответствующую дату по статьям "Процентные доходы, полученные от займов клиентам", "Денежные потоки от операционной деятельности до изменений в операционных активах и обязательствах" и "Корпоративный подоходный налог уплаченный" отчета о движении денежных средств согласно Постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 41 "Об утверждении Правил представления финансовой отчетности финансовыми организациями" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13504).

29. Тиiстi жолдардағы 8745, 8746, 8747, 8748, 8749 және 8750-кодтар бойынша көрсеткiштер әрбiр есептi тоқсанның алғашқы екi айында ұсынылмайды.
30. Деректер болмаған кезде тиісті жолдардың көрсеткіштері ұсынылмайды.
Екінші деңгейдегі банктердің,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банктері
филиалдарының және
"Қазақстанның Даму Банкі"
акционерлік қоғамының
есептілікті ұсыну қағидаларына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz
интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Банкаралық активтер және міндеттемелер бойынша есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі:
INTERBNK-1
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар
тобы: екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің
филиалдары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
желтоқсан айының қосымша есебі (банкішілік операциялар бойынша қорытынды
айналымдар ескерілген) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші
қаңтардан кешіктірмей (есепті айда банкішілік операциялар бойынша айналымдар
болған кезде)
БСН: ____________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Көрсеткіштер атауы
Мәні
1
2
3
1
Контрагент туралы мәліметтер:
1.1
атауы
1.2
сәйкестендіргіш түрі
1.3
сәйкестендіргіш
1.4
экономика секторлары тобының коды
1.5
резиденттік белгісі
1.6
тіркелген елі
2
Мәміленің референсі (коды)
3
Активтің, міндеттеменің, шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелердің түрі
4
Валюта коды
5
Мәміле жасалған күн
6
Талаптарды, міндеттемелерді орындау күні
7
Салымдар және тартылған қарыздар бойынша айналымдар:
7.1
есепті кезеңде тартылған (орналастырылған) қаражат, валюта бірлігінде
7.2
есепті кезеңде тартылған (орналастырылған) қаражат, теңгедегі баламасы
8
Сыйақы мөлшерлемесі
9
Активтің, міндеттеменің, шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелердің құндық көрсеткіштері:
9.1
құндық көрсеткіштің түрі
9.2
шот нөмірі
9.3
Сомасы
10
Кредиттік тәуекел сатысы
Атауы ______________________________________________________________
Мекенжайы _________________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ____________________________________ __________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________________ __________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Банкаралық активтер және міндеттемелер бойынша есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге
сәйкес толтырылады.
"Банкаралық активтер және
міндеттемелер бойынша есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Банкаралық активтер және міндеттемелер бойынша есеп (индексі – INTERBNK-1, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

29. Показатели по кодам 8745, 8746, 8747, 8748, 8749 и 8750 в соответствующих строках не представляются за первые два месяца каждого отчетного квартала.
30. При отсутствии данных показатели в соответствующих строках не представляются.
Приложение 5
к Правилам представления
отчетности банками второго уровня,
филиалами банков-нерезидентов
Республики Казахстан
и акционерным обществом
"Банк Развития Казахстана"
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет по межбанковским активам и обязательствам
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: INTERBNK-1
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям) представляется (при наличии в отчетном месяце оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: ____________
Метод сбора: в электронном виде
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Сведения о контрагенте:
1.1
наименование
1.2
вид идентификатора
1.3
идентификатор
1.4
код группы секторов экономики
1.5
признак резидентства
1.6
страна регистрации
2
Референс (код) сделки
3
Вид актива, обязательства, условных и возможных требований и обязательств
4
Код валюты
5
Дата заключения сделки
6
Дата исполнения требований, обязательств
7
Обороты по вкладам и привлеченным займам:
7.1
привлечено (размещено) средств за отчетный период, в единицах валюты
7.2
привлечено (размещено) средств за отчетный период, эквивалент в тенге
8
Ставка вознаграждения
9
Стоимостные показатели актива, обязательства, условных и возможных требований и обязательств:
9.1
вид стоимостного показателя
9.2
номер счета
9.3
Сумма
10
Стадия кредитного риска
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ____________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которого возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет по межбанковским активам и обязательствам".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет по межбанковским
активам и обязательствам"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет по межбанковским активам и обязательствам
(индекс – INTERBNK-1, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Банкаралық активтер және міндеттемелер бойынша есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Берілген қарыздарды, "кері репо" операцияларын, болашақта берілетін қарыздар, шығарылған және расталған кепілдіктер мен аккредитивтер бойынша шартты және ықтимал талаптарды қоспағанда, олар бойынша мәліметтер Нысан бойынша ұсынылатын банкаралық активтерде банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының резидент-қаржы ұйымдарына және бейрезидент-қаржы ұйымдарына қатысты активтері, шартты және ықтимал талаптары қамтылады.
Олар бойынша мәліметтер Нысан бойынша ұсынылатын банкаралық міндеттемелерде болашақта берілетін қарыздар, шығарылған және расталған кепілдіктер мен аккредитивтер бойынша шартты және ықтимал міндеттемелерді қоспағанда, банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының резидент-қаржы ұйымдары және бейрезидент-қаржы ұйымдары алдындағы міндеттемелері, шартты және ықтимал міндеттемелері қамтылады.
3. Нысанды екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары есепті айдың соңындағы жағдай бойынша ай сайын банкаралық активтер мен банкаралық міндеттемелердің құндық көрсеткіштері үшін және салымдар мен қарыздарды тарту (орналастыру) операциялары бойынша есепті айдағы сомада жасайды.
Банкаралық активтер мен міндеттемелердің құндық көрсеткіштері үшін өлшем бірлігі – теңге. Банкаралық активтер немесе міндеттемелер бойынша есепті айдағы айналым үшін көрсеткіштер тиісті валюта бірліктерімен және ұлттық валютадағы баламаны көрсету үшін теңгемен өлшенеді. Құндық көрсеткіштер үтірден кейінгі екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
6. Нысан мен осы түсіндірмедегі шоттардың нөмірлері "Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент - банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген) бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспары) сәйкес көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет по межбанковским активам и обязательствам" (далее – Форма).
2. Межбанковские активы, сведения по которым представляются по Форме, включают активы, условные и возможные требования банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан по отношению к финансовым организациям-резидентам и финансовым организациям-нерезидентам, за исключением выданных займов, операций "обратное репо", условных и возможных требований по займам, представляемым в будущем, выпущенным и подтвержденным гарантиям и аккредитивам.
Межбанковские обязательства, сведения по которым представляются по Форме, включают обязательства, условные и возможные обязательства банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан перед финансовыми организациями-резидентами и финансовыми организациями-нерезидентами, за исключением условных и возможных обязательств по займам, представляемым в будущем, выпущенным и подтвержденным гарантиям и аккредитивам.
3. Форма составляется банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан ежемесячно по состоянию на конец отчетного месяца – для стоимостных показателей межбанковских активов и межбанковских обязательств и в сумме за отчетный месяц – по операциям привлечения (размещения) вкладов и займов.
Единицей измерения для стоимостных показателей межбанковских активов и обязательств является тенге. Показатели для оборота за отчетный месяц по межбанковским активам или обязательствам измеряются в единицах соответствующей валюты и в тенге для отражения эквивалента в национальной валюте. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
5. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
6. Номера счетов в Форме и настоящем пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793) (далее – Типовой план счетов).

7. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіш міндетті түрде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
8. Нысанда мынадай контрагенттер бойынша банкаралық активтер және банкаралық міндеттемелер бойынша мәліметтер көрсетіледі:
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін және "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамын қоса алғанда, Қазақстан Республикасының резидент-банктері;
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары;
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері;
банк шоттарын ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының резидент-қаржы ұйымдары;
банк шоттарын ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымдары.
9. 1.2, 1.4, 1.5, 1.6, 3, 4, 9.1, 9.2 және 10-жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
10. Нысан бойынша мәліметтер:
банкте, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалында корреспонденттік қатынастар орнатылған;
есепті күнге қойылатын талаптар және (немесе) міндеттемелер бар;
есепті кезең ішінде операциялар жүргізілген әрбір контрагент бойынша толтырылады.
Нысанға банкішілік операциялар бойынша мәліметтер енгізілмейді.
Банк шоттарын ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын қаржы ұйымдары болып табылатын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының контрагенттері бойынша Үлгі шот жоспарына сәйкес 1052, 1054, 1259, 1264, 1267 және 2014 баланстық шоттардағы қалдықтар бойынша ғана мәліметтер ашылады.
11. 1.1-жолда екінші деңгейдегі банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы жүргізетін контрагенттер анықтамалығына сәйкес контрагенттің атауы көрсетіледі.
Контрагенттерді сәйкестендіру үшін 1.2 және 1.3-жолдарда сәйкестендіргіштердің мына түрлері және олардың мәндері:
Қазақстан Республикасының резиденттері бойынша – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
Қазақстан Республикасының бейрезиденттері бойынша - Стандарттау жөніндегі халықаралық ұйымның 9362 "Банктік іс. Банктік телекоммуникациялық хабарламалар. Банктердің сәйкестендіру кодтары" халықаралық стандартына сәйкес банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының контрагентіне берілген банктік сәйкестендіру коды көрсетіледі.
12. 1.4-жолда "Экономика секторларының кодтарын қолдану және төлемдерді тағайындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген) бекітілген Экономика секторларының кодтарын қолдану және төлемдер тағайындау қағидаларына сәйкес контрагенттің экономика секторлары тобының коды көрсетіледі, ол Экономика секторларының ұлттық жіктеуішімен (ЭСЖ) келісімді болады.

7. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
8. В Форме указываются сведения по межбанковским активам и межбанковским обязательствам по следующим контрагентам:
банкам-резидентам Республики Казахстан, включая Национальный Банк Республики Казахстан и акционерное общество "Банк Развития Казахстана";
банкам-нерезидентам Республики Казахстан;
финансовым организациям-резидентам Республики Казахстан, осуществляющим открытие и ведение банковских счетов;
финансовым организациям-нерезидентам Республики Казахстан, осуществляющим открытие и ведение банковских счетов.
9. В строках 1.2, 1.4, 1.5, 1.6, 3, 4, 9.1, 9.2 и 10 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
10. Сведения по Форме заполняются по каждому контрагенту:
с которыми у банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан установлены корреспондентские отношения;
по которому на отчетную дату имеются требования и (или) обязательства;
с которым проводились операции в течение отчетного периода.
В Форму не включаются сведения по внутрибанковским операциям.
По контрагентам банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, являющимся финансовыми организациями, осуществляющими открытие и ведение банковских счетов, раскрываются сведения только по остаткам на балансовых счетах 1052, 1054, 1259, 1264, 1267 и 2014 Типового плана счетов.
11. В строке 1.1 указывается наименование контрагента в соответствии со справочником контрагентов, который ведется банком второго уровня, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан.
Для идентификации контрагентов в строках 1.2 и 1.3 указываются следующие виды идентификаторов и их значения:
по резидентам Республики Казахстан – бизнес-идентификационный номер;
по нерезидентам Республики Казахстан – банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в соответствии с международным стандартом Международной организации по стандартизации 9362 "Банковское дело. Банковские телекоммуникационные сообщения. Идентификационные коды банков".
12. В строке 1.4 указывается код группы секторов экономики контрагента согласно Правилам применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365), которое согласуется с национальным Классификатором секторов экономики (КСЭ).

1.5-жолда Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын контрагент бойынша "1" мәні көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын контрагент бойынша "2" мәні көрсетіледі.
1.6-жолда контрагенттің тіркелген (инкорпорация) елінің коды "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар" ISO 3166-1 ҚР ҰЖ Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес көрсетіледі.
13. 2-жолда екінші деңгейдегі банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының ақпараттық жүйесінде осы мәміленің бірегей сәйкестендіргіші болатын мәміленің референсі (коды) көрсетіледі.
14. 4-жолда "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ҚР ҰЖ 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес сәйкес мәміле бойынша есеп айырысу валютасының коды көрсетіледі.
15. 5 және 6-жолдарда мәміленің жасалған күні, шарт талаптары бойынша мәміле бойынша талаптардың (міндеттемелердің) орындалған күні көрсетіледі.
16. 7.1-жолда есепті кезең ішінде алынған қарыздың немесе 1 (бір) жылға дейінгі (қоса алғанда) мерзімі бар есепті кезең ішінде орналастырылған (тартылған) салымның сомасы мәміле бойынша есеп айырысу валютасында көрсетіледі. 7.2-жолда 7.1-жолда көрсетілген соманың теңгемен баламасы мәміле жасалған күніне "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 26 қыркүйектегі № 56 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 29 қыркүйектегі № 544 бірлескен қаулысы мен бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36983 болып тіркелген) көзделген тәртіпте айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеліп, көрсетіледі.
7.1 және 7.2-жолдарда:
олар бойынша шарттарды ұзарту кезіндегі қарыздар немесе салымдар сомасы;
бұрын алынған қарыздар және орналастырылған (тартылған) салымдар бойынша есептелген сыйақыны капиталдандыру сомасы;
ағымдағы және корреспонденттік шоттарда орналастырылған (тартылған) сомалар;
шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер көрсетілмейді.
7.1 және 7.2-жолдарда деректер болмаған кезде көрсеткіштер ұсынылмайды.
17. 8-жолда 7.1 және 7.2-жолдарда көрсетілген есепті кезең ішінде алынған қарыздар немесе орналастырылған (тартылған) салымдар бойынша жылдық мәнінде шарт бойынша номиналды сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі.
7.1 және 7.2-жолдар бойынша деректер болмаған кезде 8-жолдағы көрсеткіш ұсынылмайды.
18. 9.2. және 9.3-жолдарда Шоттардың үлгі жоспары шоттарының нөмірлері және есепті күнгі жағдай бойынша осы мәміле бойынша банкаралық активтердің, міндеттемелердің сомалары есепке алынатын барлық шоттар үшін оларға сәйкес келетін құны бойынша мәндер көрсетіледі. Егер құндық мән нөлге тең болса, 20-тармақта көрсетілген жағдайларды қоспағанда, 9.1, 9.2, 9.3 және 10-жолдар бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.

В строке 1.5 по контрагенту, являющемуся резидентом Республики Казахстан, указывается значение "1", по контрагенту, являющемуся нерезидентом Республики Казахстан, указывается значение "2".
В строке 1.6 указывается код страны регистрации (инкорпорации) контрагента в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений".
13. В строке 2 указывается референс (код) сделки, который служит уникальным идентификатором данной сделки в информационной системе банка второго уровня, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
14. В строке 4 указывается код валюты расчетов по сделке в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
15. В строках 5 и 6 указываются дата заключения сделки, дата исполнения требований (обязательств) по сделке по условиям договора.
16. В строке 7.1 отражается сумма полученного в течение отчетного периода займа или размещенного (привлеченного) в течение отчетного периода вклада сроком до 1 (одного) года (включительно) в валюте расчетов по сделке. В строке 7.2 указывается эквивалент в тенге суммы, указанной в строке 7.1, в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном совместными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 сентября 2025 года № 56 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 29 сентября 2025 года № 544 "Об утверждении Правил определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36983), на дату заключения сделки.
В строках 7.1 и 7.2 не указываются:
сумма займов или вкладов при пролонгации договоров по ним;
сумма капитализации начисленного вознаграждения по ранее полученным займам и размещенным (привлеченным) вкладам;
суммы, размещенные (привлеченные) на текущих и корреспондентских счетах;
условные и возможные требования и обязательства.
При отсутствии данных в строках 7.1 и 7.2 показатели не представляются.
17. В строке 8 указывается номинальная ставка вознаграждения по договору в процентах в годовом выражении по займу, полученному или вкладу размещенному (привлеченному) в течение отчетного периода, указанным в строках 7.1 и 7.2.
При отсутствии данных по строкам 7.1 и 7.2, показатель в строке 8 не представляется.
18. В строках 9.2. и 9.3 указываются номера счетов Типового плана счетов и соответствующие им стоимостные значения для всех счетов, на которых учитываются суммы межбанковских активов, обязательств по данной сделке по состоянию на отчетную дату. Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 9.1, 9.2, 9.3 и 10 не представляются, за исключением случаев, указанных в пункте 20.

19. 10-жолда 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) сәйкес есепті күндегі жағдай бойынша активтер, шартты міндеттемелер жатқызылған несиелік тәуекел сатысы көрсетіледі.
10-жолдағы көрсеткіш 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) және банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының провизияларын (резервтерін) есептеудің ішкі әдістемесіне сәйкес құнсыздануға қатысты талаптар қолданылмайтын активтер мен шартты міндеттемелер бойынша толтырылмайды.
20. Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы контрагентте ашқан немесе контрагент банкте, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалында ашқан корреспонденттік шот үшін 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5, 1.6, 2, 3, 4, 9.1, 9.2 және 9.3-жолдар бойынша көрсеткіштер есепті күнгі осындай шотта ақша қалдығының бар-жоғына қарамастан толтырылады. Егер есепті күні қалдық болмаса, Нысанда 9.3-жолда "0" (нөл) деп көрсетіледі.
Екінші деңгейдегі банктердің,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банктері
филиалдарының және
"Қазақстанның Даму Банкі"
акционерлік қоғамының
есептілікті ұсыну қағидаларына
6-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz
интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: PORTF-1
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__ жылғы "______" ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар
тобы: екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-
банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімдері:
есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
желтоқсан айының қосымша есебі (есепті айда банкішілік операциялар бойынша
қорытынды айналымдарды ескере отырып) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы
отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынылады (есепті айда банкішілік операциялар
бойынша айналымдар болған кезде)
БСН: ____________
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Бағалы қағаздар портфеліне кіретін бағалы қағаздар бойынша транзакциялар туралы мәліметтер
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Бағалы қағаздың сәйкестендіру коды
2
Транзакция референсі
3
Операция түрі
4
Бұдан бұрын кепіл ретінде қабылданған және банктің меншігіне өткен бағалы қағаздарға сәйкес келу белгісі
5
Транзакция күні
6
Бағалы қағаздар саны
7
Бағалы қағаздың сатып алу құны
8
Сатып алу күніндегі бағалы қағаздың рейтингі
2-кесте. Бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы мәліметтер
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Бағалы қағаздың сәйкестендіру коды
2
Бағалы қағаздар есепке алынатын портфель түрі
3
Портфельдегі бағалы қағаздар саны
4
Портфельдегі бағалы қағаздарды құны бойынша көрсеткіштері:
4.1
құны бойынша көрсеткіш түрі
4.2
шот нөмірі
4.3
Сомасы
5
Ауыртпалық салынған бағалы қағаздар және репо операциясының мәні болып табылатын бағалы қағаздар:
5.1
бағалы қағаздар саны
5.2
баланстық құны
6
Репо операциясының мәні болып табылатын бағалы қағаздар:
6.1
бағалы қағаздар саны
6.2
баланстық құны
7
Есепті күні эмитенттің рейтингі
8
Есепті күні бағалы қағаздың рейтингі
9
Кредиттік тәуекел сатысы
10
Есепті күн
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________
Орындаушы______________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20___ жылғы "___" __________
Ескертпе: нысан "Бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге
сәйкес толтырылады.
"Бағалы қағаздар портфелінің
құрылымы туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған
нысанға қосымша
Бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп (индексі – PORTF-1, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

19. В строке 10 указывается стадия кредитного риска, к которой отнесены активы, условные обязательства по состоянию на отчетную дату в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты".
Показатель в строке 10 не заполняется по активам и условным обязательствам, к которым не применяются требования относительно обесценения в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты" и внутренней методикой расчета провизий (резервов) банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
20. Для корреспондентского счета, открытого банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан у контрагента или открытого контрагентом в банке, филиале банка-нерезидента Республики Казахстан, показатели по строкам 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5, 1.6, 2, 3, 4, 9.1, 9.2 и 9.3 заполняются независимо от наличия остатка денег на таком счете на отчетную дату. Если на отчетную дату остаток отсутствует, в Форме в строке 9.3 указывается "0" (ноль).
Приложение 6
к Правилам представления
отчетности банками второго уровня,
филиалами банков-нерезидентов
Республики Казахстан
и акционерным обществом
"Банк Развития Казахстана"
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о структуре портфеля ценных бумаг
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: PORTF-1
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных в отчетном месяце оборотов по внутрибанковским операциям) представляется (при наличии в отчетном месяце оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: ____________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Сведения о транзакциях по ценным бумагам, входящим в портфель ценных бумаг
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Идентификационный код ценной бумаги
2
Референс транзакции
3
Вид операции
4
Признак соответствия ценным бумагам, ранее принятым в качестве залога и перешедшим в собственность банка
5
Дата транзакции
6
Количество ценных бумаг
7
Стоимость ценной бумаги
8
Рейтинг ценной бумаги на дату приобретения
Таблица 2. Сведения о структуре портфеля ценных бумаг
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Идентификационный код ценной бумаги
2
Вид портфеля, в котором учитываются ценные бумаги
3
Количество ценных бумаг в портфеле
4
Стоимостные показатели ценной бумаги в портфеле:
4.1
вид стоимостного показателя
4.2
номер счета
4.3
Сумма
5
Ценные бумаги с обременением и ценные бумаги, являющиеся предметом операции репо:
5.1
количество ценных бумаг
5.2
балансовая стоимость
6
Ценные бумаги, являющиеся предметом операции репо:
6.1
количество ценных бумаг
6.2
балансовая стоимость
7
Рейтинг эмитента на отчетную дату
8
Рейтинг ценной бумаги на отчетную дату
9
Стадия кредитного риска
10
Отчетная дата
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ____________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о структуре портфеля ценных бумаг".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о структуре портфеля
ценных бумаг"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о структуре портфеля ценных бумаг
(индекс –PORTF-1, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары есепті айдың соңындағы жағдай бойынша ай сайын жасайды.
Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі – теңге. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
4. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде пайдаланылатын анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
5. Нысан мен осы түсіндірмедегі шоттардың нөмірлері "Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент - банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген) бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспары) сәйкес көрсетіледі.
6. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіш міндетті түрде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. Нысанда еншілес және қауымдасқан ұйымдардың акцияларына (жарғылық капиталдарға қатысу үлестеріне) салымдарды және заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына өзге де қатысуды қоспағанда, екінші деңгейдегі банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банк филиалының борыштық және үлестік бағалы қағаздарға салымдары туралы мәліметтер көрсетіледі.
8. 1-кестенің 1, 3, 4 және 8-жолдарында және 2-кестенің 1, 2, 4.1, 4.2, 7, 8 және 9-жолдарында мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
9. Нысанның 1-кестесі есепті айда бағалы қағаздармен жүргізілген әрбір транзакция бойынша жеке толтырылады.
Нысанның 2-кестесі есепті айдың соңында банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банк филиалының портфеліндегі әрбір бағалы қағаз бойынша жеке толтырылады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о структуре портфеля ценных бумаг" (далее – Форма).
2. Форма составляется банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан ежемесячно по состоянию на конец отчетного месяца.
Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
4. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
5. Номера счетов в Форме и настоящем пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793) (далее – Типовой план счетов).
6. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
7. В Форме указываются сведения о вложениях банка второго уровня, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в долговые и долевые ценные бумаги, за исключением вложений в акции (доли участия в уставных капиталах) дочерних и ассоциированных организаций и прочего участия в уставных капиталах юридических лиц, сведения по которым указываются в форме отчета об инвестициях в капитал других юридических лиц.
8. В строках 1, 3, 4 и 8 Таблицы 1 и строках 1, 2, 4.1, 4.2, 7, 8 и 9 Таблицы 2 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
9. Таблица 1 Формы заполняется отдельно по каждой проведенной в отчетном месяце транзакции с ценными бумагами.
Таблица 2 Формы заполняется отдельно по каждой ценной бумаге, имеющейся в портфеле банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан на конец отчетного месяца.

10. 1-кестенің және 2-кестенің 1-жолдарында бағалы қағаздың халықаралық сәйкестендіру коды (ISIN коды) – орталық депозитарий бағалы қағаздарға және басқа да қаржы құралдарына оларды сәйкестендіру және есепке алуды жүйелеу мақсатында беретін әріптік-цифрлық код көрсетіледі. Бағалы қағаздар мен эмитенттердің анықтамалықтарын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – Ұлттық Банк) екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары ұсынатын мәліметтер негізінде жүргізеді.
11. 1-кестенің 2-жолында есеп беретін банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының ақпараттық жүйесінде транзакцияның бірегей сәйкестендіргіші ретінде қызмет ететін транзакция референсі (коды) көрсетіледі.
12. 1-кестенің 3-жолында Ұлттық Банк жүргізетін анықтамалыққа сәйкес операциялардың түрлері көрсетіледі.
13. 1-кестенің 4-жолында бұрын кепіл ретінде қабылданған және банктің меншігіне өткен бағалы қағаздар бойынша "1" мәні, өзге жағдайларда "0" деп мәні көрсетіледі.
Егер 1-кестенің 3-жолында "01" коды көрсетілсе және 1-кестенің 4-жолында "1" мәні көрсетілсе, онда транзакция күні ретінде 1-кестенің 5-жолында бағалы қағаздардың есептілікті ұсынатын екінші деңгейдегі банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалының меншігіне өту күні көрсетіледі.
14. 1-кестенің 6-жолында үтірден кейін екі белгімен ондық түрінде ұсынылатын бөлшек санды (жарғылық капиталдарға қатысу құралдары үшін) көрсетуге жол беріледі.
15. 1-кестенің 7-жолында облигациялар бойынша номиналды құны, акциялар бойынша сатып алу құны көрсетіледі. Құн көрсеткіші транзакция күніне теңгемен көрсетіледі (номиналы шетел валютасымен көрсетілген бағалы қағаздар үшін теңгедегі құнының баламасы "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 26 қыркүйектегі № 56 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 29 қыркүйектегі № 544 бірлескен қаулысы мен бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36983 болып тіркелген) көзделген тәртіпте айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеліп, көрсетіледі).
16. 1-кестенің 8-жолында және 2-кестенің 7 және 8-жолдарында "Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін заңды тұлғалар және елдер үшін ең төменгі рейтингіні, осы рейтингіні беретін рейтингілік агенттіктер тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 385 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8318 болып тіркелген) сәйкес рейтингтік агенттіктердің бірі берген рейтинг көрсетіледі.
Бірнеше рейтингтік агенттіктің рейтингтері болған кезде берілген күні бойынша неғұрлым жаңартылған рейтинг көрсетіледі. Егер рейтингтер берілген күндер сәйкес келсе, ең төменгі рейтинг көрсетіледі. Бір бағалы қағазға, бір эмитентке рейтингтің бір жаңартылған мәнінен артық емес мәні сәйкес келеді.

10. В строках 1 Таблицы 1 и Таблицы 2 указывается международный идентификационный код ценной бумаги (код ISIN) – буквенно-цифровой код, присваиваемый центральным депозитарием ценным бумагам и другим финансовым инструментам в целях их идентификации и систематизации учета. Справочники ценных бумаг и эмитентов ведутся Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) на основе сведений, представляемых банками второго уровня, филиалами банков-нерезидента Республики Казахстан.
11. В строке 2 Таблицы 1 указывается референс (код) транзакции, который служит уникальным идентификатором транзакции в информационной системе отчитывающегося банка второго уровня, филиала банков-нерезидента Республики Казахстан.
12. В строке 3 Таблицы 1 указываются виды операций, в соответствии со справочником, который ведется Национальным Банком.
13. В строке 4 Таблицы 1 по ценным бумагам, ранее принятым в качестве залога и перешедшим в собственность банка второго уровня, указывается значение "1", в иных случаях – значение "0".
Если в строке 3 Таблицы 1 указан код "01" и в строке 4 Таблицы 1 указано значение "1", то в качестве даты транзакции в строке 5 Таблицы 1 указывается дата перехода ценных бумаг в собственность банка второго уровня, филиала банков-нерезидента Республики Казахстан, представляющего отчетность.
14. В строке 6 Таблицы 1 допускается указание дробного числа (для инструментов участия в уставных капиталах), которое представляется в десятичном виде, с двумя знаками после запятой.
15. В строке 7 Таблицы 1 по облигациям указывается номинальная стоимость, по акциям – покупная стоимость. Показатель стоимости указывается в тенге (эквивалент стоимости в тенге для ценных бумаг, номинал которых выражен в иностранной валюте, указывается в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном совместными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 сентября 2025 года № 56 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 29 сентября 2025 года № 544 "Об утверждении Правил определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36983)), на дату транзакции.
16. В строке 8 Таблицы 1 и строках 7 и 8 Таблицы 2 указывается рейтинг, присвоенный одним из рейтинговых агентств, в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 385 "Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц и стран, необходимость наличия которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8318).
При наличии рейтингов от нескольких рейтинговых агентств указывается наиболее актуальный по дате присвоения рейтинг. Если даты присвоения рейтингов совпадают, указывается минимальный рейтинг. Одной ценной бумаге, одному эмитенту соответствует не более одного актуального значения рейтинга.

Рейтингтердің мәндері 1-кестенің 8-жолында және 2-кестенің 7 және 8-жолдарында Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі және жергілікті атқарушы органдар шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша көрсетілмейді.
17. 2-кестенің 2-жолында есепті күнгі жағдай бойынша бағалы қағаздар есепке алынатын портфельдің түрі көрсетіледі.
18. 2-кестенің 4.2 және 4.3-жолдарында осы бағалы қағаз бойынша сома есепке алынатын Банктердің үлгі шот жоспарына сәйкес шоттардың нөмірлері және есепті күндегі оларға сәйкес құндық мәндер көрсетіледі.
Өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құн бойынша ескерілетін бағалы қағаздар бойынша Банктер шоттарының үлгі жоспарына сәйкес 3-жіктеу шоттарда көрсетілген күтілетін кредиттік зияндарға арналған резервтер (провизиялар) де көрсетіледі.
Егер құндық мән нөлге тең болса, 2-кестенің 4.1, 4.2 және 4.3-жолдары бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
19. 2-кестенің 5.2 және 6.2-жолдарында халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес (амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша) қалыптастырылған резервтер (провизиялар), оң (теріс) түзетуді (әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша), дисконт (сыйлықақы), есептелген сыйақы құнын қоса алғанда, есепті күнге бағалы қағаздардың баланстық құны көрсетіледі. Бұл ретте басқа жиынтық кіріс арқылы әділ құн бойынша бағаланатын қаржы активтері бойынша шығындарға арналған бағалау резерві қаржы активінің баланстық құнын төмендетпеуге тиіс.
2-кестенің 5.1 және 5.2-жолдарындағы көрсеткіштер 2-кестенің 6.1 және 6.2-жолдарында көрсетілген көрсеткіштердің мәндерін де қамтиды.
20. 2-кестенің 9-жолында "Қаржы құралдары" 9 Халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards - IFRS) сәйкес есепті күнгі жағдай бойынша бағалы қағаздар жатқызылған кредиттік тәуекелдің сатысы көрсетіледі. 9-жолдағы көрсеткіш 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) және екінші деңгейдегі банктің провизияларын (резервтерін) есептеудің ішкі әдістемесіне сәйкес құнсыздануға қатысты талаптар қолданылмайтын бағалы қағаздар бойынша толтырылмайды.
21. 2-кестенің 10-жолы бойынша тиісті деректер ұсынылатын күн көрсетіледі.
Екінші деңгейдегі банктердің,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банктері
филиалдарының және
"Қазақстанның Даму Банкі"
акционерлік қоғамының
есептілікті ұсыну қағидаларына
7-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: INVEST-1
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__ жылғы "______" ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімдері:
есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
желтоқсан айының қосымша есебі (есепті айда банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды ескере отырып) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынылады (есепті айда банкішілік операциялар бойынша айналымдар болған кезде)
БСН: ____________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Мәміле референсі
2
Заңды тұлға туралы мәліметтер:
2.1
Атауы
2.2
сәйкестендіргіш түрі
2.3
Сәйкестендіргіш
2.4
қатысу түрі
2.5
резиденттік белгісі
2.6
тіркелген елі
2.7
заңды тұлғаның түрі
3
Сатып алу күніне инвестициялар:
3.1
сатып алу күні
3.2
сатып алу құны
3.3
заңды тұлға капиталындағы үлес салмағы, %
4
Есепті күнге инвестициялар:
4.1
құндық көрсеткіштің түрі
4.2
шот нөмірі
4.3
Сомасы
4.4
акциялар саны (дана)
4.5
заңды тұлға капиталындағы үлес салмағы, %
5
Кредиттік тәуекел сатысы
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________
Орындаушы______________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20___ жылғы "___" __________
Ескертпе: нысан "Басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша
түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Басқа заңды тұлғалардың
капиталына инвестициялары
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанға
қосымша
Басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп (индексі – INVEST-1, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Значения рейтингов в строке 8 Таблицы 1 и строках 7 и 8 Таблицы 2 не указываются по государственным ценным бумагам Республики Казахстан, выпущенным Правительством Республики Казахстан, Национальным Банком и местными исполнительными органами.
17. В строке 2 Таблицы 2 указывается вид портфеля, в котором учитываются ценные бумаги по состоянию на отчетную дату.
18. В строках 4.2 и 4.3 Таблицы 2 указываются номера счетов в соответствии с Типовым планом счетов, на которых учитываются суммы по данной ценной бумаге, и соответствующие им стоимостные значения на отчетную дату.
По ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, также указываются резервы (провизии) под ожидаемые кредитные убытки, отраженные на счетах 3 класса в соответствии с Типовым планом счетов.
Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 4.1, 4.2 и 4.3 Таблицы 2 не представляются.
19. В строках 5.2 и 6.2 Таблицы 2 указывается балансовая стоимость ценных бумаг на отчетную дату, включая стоимость приобретения, дисконт (премию), начисленное вознаграждение, положительную (отрицательную) корректировку (по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости), резервы (провизии), сформированные в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности (по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости). При этом оценочный резерв под убытки по финансовым активам, которые оцениваются по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, не должен уменьшать балансовую стоимость финансового актива.
Показатели в строках 5.1 и 5.2 Таблицы 2 включают, в том числе, значения показателей, указанных в строках 6.1 и 6.2 Таблицы 2.
20. В строке 9 Таблицы 2 указывается стадия кредитного риска, к которой отнесены ценные бумаги по состоянию на отчетную дату в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты". Показатель в строке 9 не заполняется по ценным бумагам, к которым не применяются требования относительно обесценения в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты" и внутренней методикой расчета провизий (резервов) банка второго уровня.
21. По строке 10 Таблицы 2 указывается дата, по состоянию на которую представляются соответствующие данные.
Приложение 7
к Правилам представления
отчетности банками второго уровня,
филиалами банков-нерезидентов
Республики Казахстан
и акционерным обществом
"Банк Развития Казахстана"
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет об инвестициях в капитал других юридических лиц
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: INVEST-1
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям) представляется (при наличии в отчетном месяце оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: ____________
Метод сбора: в электронном виде
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Референс сделки
2
Сведения о юридическом лице:
2.1
Наименование
2.2.
вид идентификатора
2.3
Идентификатор
2.4
вид участия
2.5
признак резидентства
2.6
страна регистрации
2.7
тип юридического лица
3
Инвестиции на дату приобретения:
3.1
дата приобретения
3.2
покупная стоимость
3.3
удельный вес в капитале юридического лица, %
4
Инвестиции на отчетную дату:
4.1
вид стоимостного показателя
4.2
номер счета
4.3
сумма
4.4
количество акций (штук)
4.5
удельный вес в капитале юридического лица, %
5
Стадия кредитного риска
Наименование ___________________________________________________
Адрес___________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ____________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет об инвестициях в капитал других юридических лиц"
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной
основе "Отчет об инвестициях
в капитал других юридических лиц"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет об инвестициях в капитал других юридических лиц
(индекс – INVEST-1, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары, оның ішінде бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары есепті айдың соңындағы жағдай бойынша ай сайын жасайды.
Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі – теңге. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
3. Нысан мен осы түсіндірмедегі шоттардың нөмірлері "Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент - банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген) бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспары) сәйкес көрсетіледі.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде пайдаланылатын анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
6. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтырылуы міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. Нысанда банктің, оның ішінде ислам банкінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банк филиалының, оның ішінде бейрезидент-ислам банкі филиалының еншілес және қауымдасқан ұйымдардың және заңды тұлғалардың капиталына инвестицияларының мөлшері туралы мәліметтер көрсетіледі.
8. 2.2, 2.4, 2.5, 2.6, 2.7, 4.1, 4.2 және 5-жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
9. 1-жолда есеп беретін банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының ақпараттық жүйесінде осы мәміленің бірегей сәйкестендіргіші ретінде қызмет ететін транзакция референсі (коды) көрсетіледі.
10. 2.1-жолда есеп беретін банк жүргізетін контрагенттердің анықтамалығына сәйкес капиталына банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы қатысатын заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об инвестициях в капитал других юридических лиц" (далее – Форма).
2. Форма составляется банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, в том числе филиалами исламских банков-нерезидентов ежемесячно по состоянию на конец отчетного месяца.
Единицей измерения для стоимостных показателей Формы является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
3. Номера счетов в Форме и настоящем пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793) (далее – Типовой план счетов).
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
5. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
6. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
7. В Форме указываются сведения о размере инвестиций банка, в том числе исламского банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан, в капитал дочерних и ассоциированных организаций и других юридических лиц.
8. В строках 2.2, 2.4, 2.5, 2.6, 2.7, 4.1, 4.2 и 5 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
9. В строке 1 указывается референс (код) сделки, который служит уникальным идентификатором данной сделки в информационной системе отчитывающегося банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
10. В строке 2.1 указывается наименование юридического лица, в капитале которого участвует банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан в соответствии со справочником контрагентов, который ведется отчитывающимся банком.

Заңды тұлғаларды сәйкестендіру үшін 2.2 және 2.3-жолдарда сәйкестендіргіштердің мынадай түрлері және олардың мәндері көрсетіледі:
Қазақстан Республикасының резиденттері бойынша – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
Қазақстан Республикасының бейрезиденттері бойынша – Стандарттау жөніндегі халықаралық ұйымның 9362 "Банктік іс. Банктік телекоммуникациялық хабарламалар. Банктердің сәйкестендіру кодтары" халықаралық стандартына сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының контрагентіне берілген банктік сәйкестендіру коды, ол болмаған кезде – бизнес-сәйкестендіру нөмірі, банктердің сәйкестендіру кодтары мен бизнес-сәйкестендіру нөмірі болмаған кезде – "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесі үшін белгіленген алгоритм бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің есеп беретін филиалы қалыптастырған баламалы сәйкестендіру нөмірі.
2.5-жолда Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын заңды тұлға бойынша "1" мәні көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын заңды тұлға бойынша "2" мәні көрсетіледі.
2.6-жолда капиталына есеп беретін банк қатысатын заңды тұлғаның тіркелген (инкорпорация) елі "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар" ISO 3166-1 ҚР ҰЖ Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес көрсетіледі.
11. 3-жолда инвестицияларды сатып алу күніндегі жағдай бойынша мәліметтер көрсетіледі.
3.1-жолда эмиссиялық бағалы қағаздармен мәмілені бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде тіркеу күні көрсетіледі. Өзге мәмілелер бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес меншік құқығы туындаған күн (сәт) көрсетіледі.
3.2-жолда сатып алу күніндегі сатып алу құны теңгемен көрсетіледі.
12. 3.3 және 4.5-жолдарда банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалына тиесілі акциялар санының эмитенттің орналастырылған (артықшылықты және сатып алынған акцияларды шегергенде) акцияларының жалпы санына арақатынасы немесе тиісінше сатып алу күніне және есепті күнге заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу пайызындағы үлесі көрсетіледі.
13. 4.2 және 4.3-жолдарда еншілес және қауымдасқан ұйымдардың және басқа да заңды тұлғалардың капиталына банктің, оның ішінде ислам банкінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, оның ішінде бейрезидент-ислам банкі филиалының инвестицияларының сомалары және есепті күнгі оларға сәйкес құндық мәндері ескерілетін Үлгі шот жоспарына сәйкес шоттардың нөмірлері көрсетіледі.

Для идентификации юридических лиц в строках 2.2 и 2.3 указываются следующие виды идентификаторов и их значения:
по резидентам Республики Казахстан – бизнес-идентификационный номер;
по нерезидентам Республики Казахстан – банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту банка в соответствии с международным стандартом Международной организации по стандартизации 9362 "Банковское дело. Банковские телекоммуникационные сообщения. Идентификационные коды банков", при его отсутствии – бизнес-идентификационный номер, при отсутствии банковского идентификационного кода и бизнес-идентификационный номера – альтернативный идентификационный номер, сформированный отчитывающимся банком по алгоритму, установленному для информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
В строке 2.5 по юридическому лицу, являющемуся резидентом Республики Казахстан, указывается значение "1", по юридическому лицу, являющемуся нерезидентом Республики Казахстан, указывается значение "2".
В строке 2.6 указывается страна регистрации (инкорпорации) юридического лица, в капитале которого участвует отчитывающийся банк, в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений".
11. В строке 3 указываются сведения по состоянию на дату приобретения инвестиции.
В строке 3.1 указывается дата регистрации сделки с эмиссионными ценными бумагами в системе реестров держателей ценных бумаг. По иным сделкам указывается дата (момент) возникновения права собственности в соответствии законодательством Республики Казахстан.
В строке 3.2 указывается покупная стоимость на дату приобретения, в тенге.
12. В строках 3.3 и 4.5 указывается соотношение в процентах количества акций, принадлежащих банку, филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан, к общему количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций эмитента или доля в процентах участия в уставном капитале юридического лица на дату приобретения и на отчетную дату соответственно.
13. В строках 4.2 и 4.3 указываются номера счетов в соответствии с Типовым планом счетов, на которых учитываются суммы инвестиций банка, в том числе исламского банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан, в капитал дочерних и ассоциированных организаций и других юридических лиц, и соответствующие им стоимостные значения на отчетную дату.

Егер құндық мән нөлге тең болса, 4.1, 4.2 және 4.3-жолдар бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
14. 4.4-жолда акциялардың саны бірлікпен (данада) көрсетіледі. 4.4-жолда. ондық түрінде ұсынылатын бөлшек санды (жарғылық капиталдарға қатысу құралдары үшін) үтірден кейін екі белгімен көрсетуге жол беріледі.
15. 5-жолда 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) сәйкес есепті күндегі жағдай бойынша есеп беретін банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы инвестицияларды жатқызған кредиттік тәуекел сатысы көрсетіледі.
5-жолдағы көрсеткіш 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының провизияларын (резервтерін) есептеудің ішкі әдістемесіне сәйкес құнсыздануға қатысты талаптар қолданылмайтын инвестициялар бойынша толтырылмайды.
Екінші деңгейдегі банктердің,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банктері
филиалдарының және
"Қазақстанның Даму Банкі"
акционерлік қоғамының
есептілікті ұсыну қағидаларына
8-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Басқа да жіктелетін активтер мен ірі дебиторлар туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: DEBTORS-1
Кезеңділігі: ай сайын, тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20__ жылғы "______" ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімдері:

Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 4.1, 4.2 и 4.3 не представляются.
14. В строке 4.4 количество акций указывается в единицах (штуках). В строке 4.4 допускается указание дробного числа (для инструментов участия в уставных капиталах), которое представляется в десятичном виде, с двумя знаками после запятой.
15. В строке 5 указывается стадия кредитного риска, к которой инвестиции отнесены отчитывающимся банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан по состоянию на отчетную дату в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты".
Показатель в строке 5 не заполняется по инвестициям, к которым не применяются требования относительно обесценения в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты" и внутренней Методикой расчета провизий (резервов) банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
Приложение 8
к Правилам представления
отчетности банками второго уровня,
филиалами банков-нерезидентов
Республики Казахстан
и акционерным обществом
"Банк Развития Казахстана"
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о прочих классифицируемых активах и крупных дебиторах
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: DEBTORS-1
Периодичность: ежемесячная, ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:

1) екінші деңгейдегі банктер:
өзге жіктелетін активтер туралы мәліметтер бөлігінде – есепті айдан кейінгі айдың он бірінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
желтоқсан айының басқа да жіктелетін активтер туралы қосымша есебі (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды ескере отырып) (банкішілік операциялар бойынша айналымдар болған кезде) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынылады
ірі дебиторлар туралы мәліметтер бөлігінде – есепті тоқсаннан кейінгі айдың он бесінен кешіктірмей, тоқсан сайын;

1) банками второго уровня:
в части сведений о прочих классифицируемых активах – ежемесячно, не позднее одиннадцатого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
дополнительный отчет о прочих классифицируемых активах за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям) представляется (при наличии оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
в части сведений о крупных дебиторах – ежеквартально, не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Басқа да жіктелетін активтер мен ірі дебиторлар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды екінші деңгейдегі банктер ай сайын (өзге жіктелетін активтер туралы есеп көрсеткіштері), тоқсан сайын (ірі дебиторлар туралы есеп көрсеткіштері) бейрезидент-банктердің филиалдары есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын жасайды.
Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі – теңге. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
4. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде пайдаланылатын анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
5. Нысан мен осы түсіндірмедегі шоттардың нөмірлері "Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент - банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген) бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің Үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспары) сәйкес көрсетіледі.
6. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіш міндетті түрде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. Нысанда ірі дебиторлар туралы мәліметтер және Қағидаларда көзделген есептердің басқа нысандарына енгізілмеген банк провизияларын (резервтерін) есептеудің ішкі әдістемесіне сәйкес 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына (International Financial Reporting Standards - IFRS) сәйкес құнсыздану кезеңдері бойынша жіктелуге жататын өзге активтер туралы мәліметтер көрсетіледі.
8. 1-кестенің 2.1, 2.2 және 3-жолдарында мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
9. 1-кестенің 2.2 және 2.3-жолдарында өзге жіктелетін активтердің сомалары есепке алынатын Үлгі шот жоспарына сәйкес шоттардың нөмірлері және есепті күнгі оларға сәйкес келетін құндық мәндер көрсетіледі. Егер құндық мән нөлге тең болса, 1-кестенің 2.1, 2.2 және 2.3-жолдары бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о прочих классифицируемых активах" (далее – Форма).
2. Форма составляется банками второго уровня ежемесячно (показатели отчета о прочих классифицируемых активах), ежеквартально (показатели отчета о крупных дебиторах), филиалами банков-нерезидентов ежемесячно по состоянию на конец отчетного периода.
Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
4. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
5. Номера счетов в Форме и настоящих пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793) (далее – Типовой план счетов).
6. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
7. В Форме указываются сведения о крупных дебиторах и сведения о прочих активах, подлежащих классификации по стадиям обесценения согласно Международным стандартам финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты" в соответствии с внутренней Методикой расчета провизий (резервов) банка, не включенных в другие формы отчетов, предусмотренные Правилами.
8. В строках 2.1, 2.2 и 3 Таблицы 1 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
9. В строках 2.2 и 2.3 Таблицы 1 указываются номера счетов в соответствии с Типовым планом счетов, на которых учитываются суммы прочих классифицируемых активов, и соответствующие им стоимостные значения на отчетную дату. Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 2.1, 2.2 и 2.3 Таблицы 1 не представляются.

10. 1-кестенің 3-жолында 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) және банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банк филиалының провизияларын (резервтерін) есептеудің ішкі әдістемесіне сәйкес есепті күнгі жағдай бойынша өзге де жіктелетін активтер жатқызылған кредиттік тәуекелдің сатысы көрсетіледі.
11. 2-кестенің 2.2, 2.4, 2.5, 3, 6.1, 6.2 және 7-жолдарында мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
2.5-жолда контрагенттің тіркелген елі "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар." ISO 3166-1 ҚР ҰЖ Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес көрсетіледі.
12. 2-кестеде банктің мынадай талаптарға сәйкес келетін ірі дебиторлары туралы мәліметтер көрсетіледі:
есепті күнге дебиторлық берешек бойынша контрагент анықталған;
контрагент банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлға болып табылмайды;
контрагентке қойылатын талаптар мынадай операциялардың біреуін немесе бірнешеуін жасау салдарынан туындаған:
қарыздар бойынша талап ету құқықтарын сату, сатып алу, қайта беру;
қарызды дебиторлық берешекке қайта жіктеу;
өндіріп алынған кепіл мүлкін сату;
Үлгі шот жоспарына сәйкес 1740, 1741 және 1400 топтарының шоттарында есепті күні көрсетілген сомаларды қоспағанда, екінші деңгейдегі банктің қарыз алушысымен өзге де операциялар;
екінші деңгейдегі банктің шығарылған және расталған кепілдіктер мен аккредитивтер бойынша міндеттемелерді орындауы.
Жеке басы есепті күнге белгіленбеген үшінші тұлғалардың алаяқтық әрекеттері нәтижесінде туындаған дебиторлық берешек туралы мәліметтер (операцияның сипатына қарамастан) осы түсіндірменің 13-тармағында жазылған талаптарға сәйкес келген кезде Нысанда көрсетіледі. Бұл жағдайда дебитор ретінде банк не оның құрылымдық бөлімшесі көрсетіледі, 2-кестенің 3-жолы бойынша дебиторлық берешектің түрі ретінде "Өзгелері" мәні көрсетіледі.
13. 2-кестені толтыру кезінде екінші деңгейдегі банктер екінші деңгейдегі банкте талаптардың ең көп сомасы бар екінші деңгейдегі банктің 25 (жиырма бес) ірі дебиторларын ашады.
14. 2-кестенің 2-жолындағы анықтамалықтарды екінші деңгейдегі банктер жүргізеді, анықтамалықтардағы тиісті ақпаратты екінші деңгейдегі банктер қажеттілігіне қарай дербес жаңартады.
15. 2-кестенің 2.1-жолында екінші деңгейдегі банк жүргізетін анықтамалыққа сәйкес дебитордың атауы көрсетіледі.

10. В строке 3 Таблицы 1 указывается стадия кредитного риска, к которой отнесены прочие классифицируемые активы по состоянию на отчетную дату в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты" и внутренней методикой расчета провизий (резервов) банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
11. В строках 2.2, 2.4, 2.5, 3, 6.1, 6.2 и 7 Таблицы 2 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
В строке 2.5 указывается страна регистрации контрагента в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений".
12. В Таблице 2 указываются сведения о крупных дебиторах банка, соответствующих следующим условиям:
на отчетную дату определен контрагент по дебиторской задолженности;
контрагент не является лицом, связанным с банком особыми отношениями;
требования к контрагенту возникли вследствие заключения одной или нескольких из следующих операций:
продажи, покупки, переуступки прав требования по займам;
реклассификации займа в дебиторскую задолженность;
продажи взысканного залогового имущества;
прочих операций с заемщиком банка второго уровня, за исключением сумм, отраженных на отчетную дату на счетах 1740, 1741 и группы 1400 в соответствии с Типовым планом счетов;
исполнения банком второго уровня обязательств по выпущенным и подтвержденным гарантиям и аккредитивам.
Сведения о дебиторской задолженности (независимо от характера операции), возникшей в результате мошеннических действий третьих лиц, личность которых на отчетную дату не установлена, указываются в Форме при соответствии требованиям, изложенным в пункте 13 настоящего пояснения. В качестве дебитора в данном случае указывается банк либо его структурное подразделение, в качестве вида дебиторской задолженности по строке 3 Таблицы 2 указывается значение "Прочее".
13. При заполнении Таблицы 2 банки второго уровня раскрывают 25 (двадцать пять) крупнейших дебиторов банка второго уровня, к которым у банка второго уровня имеется наибольшая сумма требований.
14. Справочники в строке 2 Таблицы 2 ведутся банками второго уровня, соответствующая информация в справочниках обновляется банками второго уровня самостоятельно по мере необходимости.
15. В строке 2.1 Таблицы 2 указывается наименование дебитора в соответствии со справочником, который ведется банком второго уровня.

Контрагенттерді сәйкестендіру үшін 2-кестенің 2.2 және 2.3-жолдарында сәйкестендіргіштердің мынадай түрлері және олардың мәндері көрсетіледі:
заңды тұлға үшін – Халықаралық стандарттау ұйымының 9362 "Банк ісі. Банктік телекоммуникациялық хабарламалар. Банктердің сәйкестендіру кодтары" стандарттау бойынша халықаралық стандартына сәйкес бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе банктің контрагентіне берілген банктік сәйкестендіру коды, ол болмаған кезде - "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесі үшін белгіленген алгоритм бойынша есеп беретін банк қалыптастырған балама сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – балама сәйкестендіру нөмірі);
жеке тұлға, оның ішінде дара кәсіпкер үшін – жеке сәйкестендіру нөмірі, ол болмаған кезде – балама сәйкестендіру нөмірі.
16. 2-кестенің 2.4-жолында Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын дебитор бойынша "1" мәні көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын дебитор бойынша "2" мәні көрсетіледі.
17. 2-кестенің 4-жолында шетел валютамен көрсетілген дебиторлық берешек бойынша "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайларда "0" деп көрсетіледі.
18. 2-кестенің 6.2 және 6.3-жолдарында дебиторлық берешек сомасы және есепті күнгі оларға сәйкес келетін құндық мәндері ескерілетін Үлгі шот жоспарына сәйкес шоттардың нөмірлері көрсетіледі.
Егер құндық мән нөлге тең болса, 2-кестенің 6.1, 6.2 және 6.3-жолдары бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
19. 2-кестенің 7-жолында 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) сәйкес есепті күнгі жағдай бойынша дебиторлық берешек жатқызылған кредиттік тәуекелдің сатысы көрсетіледі.
2-кестенің 7-жолындағы көрсеткіш 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) және банктің провизияларын (резервтерін) есептеудің ішкі әдістемесіне сәйкес құнсыздануға қатысты талаптар қолданылмайтын дебиторлық берешек бойынша толтырылмайды.
Екінші деңгейдегі банктердің,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банктері
филиалдарының және
"Қазақстанның Даму Банкі"
акционерлік қоғамының
есептілікті ұсыну қағидаларына
9-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Берілген қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: LOANS-1
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__ жылғы "______" ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімдері:
есепті айдан кейінгі айдың он бірінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
желтоқсан айындағы басқа да жіктелетін активтер туралы қосымша есеп (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды ескере отырып) (банкішілік операциялар бойынша айналымдар болған кезде) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынылады
БСН: ____________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Референс
2
Өңір
3
Кредиттеу субъектісінің түрі
4
Кәсіпкерлік субъектісінің санаты
5
Резиденттік белгісі
6
Біртектілік белгісі
7
Валюталық белгі
8
Ұзақ мерзімді қарыз белгісі
9
Кредиттеу мақсаты
10
Қамтамасыз етудің болу белгісі
11
Күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен асатын мерзімі өткен берешегі бар қарыз белгісі
12
Есепті кезеңдегі көрсеткіштер:

Для идентификации контрагентов в строках 2.2 и 2.3 Таблицы 2 указываются следующие виды идентификаторов и их значения:
для юридического лица – бизнес-идентификационный номер или банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту банка в соответствии с международным стандартом Международной организации по стандартизации 9362 "Банковское дело. Банковские телекоммуникационные сообщения. Идентификационные коды банков", при их отсутствии – альтернативный идентификационный номер, сформированный отчитывающимся банком по алгоритму, установленному для информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" (далее – альтернативный идентификационный номер);
для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя – индивидуальный идентификационный номер, при его отсутствии - альтернативный идентификационный номер.
16. В строке 2.4 Таблицы 2 по дебитору, являющемуся резидентом Республики Казахстан, указывается значение "1", по дебитору, являющемуся нерезидентом Республики Казахстан, указывается значение "2".
17. В строке 4 Таблицы 2 по дебиторской задолженности, выраженной в иностранной валюте, указывается значение "1", в иных случаях указывается "0".
18. В строках 6.2 и 6.3 Таблицы 2 указываются номера счетов в соответствии с Типовым планом счетов, на которых учитываются суммы дебиторской задолженности и соответствующие им стоимостные значения на отчетную дату.
Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 6.1, 6.2 и 6.3 Таблицы 2 не представляются.
19. В строке 7 Таблицы 2 указывается стадия кредитного риска, к которой отнесена дебиторская задолженность по состоянию на отчетную дату в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты".
Показатель в строке 7 Таблицы 2 не заполняется по дебиторской задолженности, к которой не применяются требования относительно обесценения в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты" и внутренней Методикой расчета провизий (резервов) банка.
Приложение 9
к Правилам представления
отчетности банками второго уровня,
филиалами банков-нерезидентов
Республики Казахстан
и акционерным обществом
"Банк Развития Казахстана"
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о выданных займах и ставках вознаграждения по ним
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: LOANS-1
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" _____________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ежемесячно, не позднее одиннадцатого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям) представляется (при наличии в отчетном месяце оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: ____________
Метод сбора: в электронном виде
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Референс
2
Регион
3
Тип субъекта кредитования
4
Категория субъекта предпринимательства
5
Признак резидентства
6
Признак однородности
7
Валютный признак
8
Признак долгосрочного займа
9
Цель кредитования
10
Признак наличия обеспечения
11
Признак займа, по которым имеется просроченная задолженность свыше 90 (девяноста) календарных дней
12
Показатели за отчетный период:

12.1
есепті кезеңде берілді
12.2
орташа өлшемді сыйақы мөлшерлемесі, %
13
Есепті кезеңнің соңындағы көрсеткіштер:
13.1
құндық көрсеткіштің түрі
13.2
шот нөмірі
13.3
есепті кезеңнің аяғындағы қалдық сомасы
14
Кредиттік тәуекел сатысы
Атауы _____________________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________________
Телефоны ____________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________
Орындаушы _______________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Берілген қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері
туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру
бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Берілген қарыздар және олар
бойынша сыйақы өлшерлемелері
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
"Берілген қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есеп" (индексі – LOANS-1, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Берілген қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды екінші деңгейдегі банктер және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары есепті айдың соңындағы жағдай бойынша ай сайын жасайды. Ислам банкі үшін есепке сауданы қаржыландыру мәмілелеріне жататын исламдық қаржы құралдары енгізіледі.
Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі – теңге. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
4. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
5. Нысан мен осы түсіндірмедегі шоттардың нөмірлері "Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген) Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспары) сәйкес көрсетіледі.

12.1
выдано за отчетный период
12.2
средневзвешенная ставка вознаграждения, %
13
Показатели на конец отчетного периода:
13.1
вид стоимостного показателя
13.2
номер счета
13.3
сумма остатка на конец отчетного периода
14
Стадия кредитного риска
Наименование ___________________________________________________
Адрес___________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ____________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о выданных займах и ставках вознаграждения по ним".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о выданных займах
и ставках вознаграждения по ним"
Пояснение по заполнению формы, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о выданных займах и ставках вознаграждения по ним
(индекс – LOANS-1, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о выданных займах и ставках вознаграждения по ним" (далее – Форма).
2. Форма составляется банками второго уровня и филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан ежемесячно по состоянию на конец отчетного месяца. Для исламского банка и филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан в отчет включаются исламские финансовые инструменты, относящиеся к сделкам торгового финансирования.
Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
4. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
5. Номера счетов в Форме и настоящем пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793) (далее – Типовой план счетов).

6. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіш міндетті түрде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. Нысанда есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша банк, Қазақстан Республикасының бейрезиент-банкінің филиалы берген қарыздар туралы, есепті кезеңде осындай қарыздарды беру көлемдері және есепті кезең ішінде берілген қарыздар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы мәліметтер көрсетіледі. Ислам банкі үшін, Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкінің филиалы үшін мәліметтер сауданы қаржыландыру мәмілелеріне жататын исламдық қаржы құралдары және оларға қолданылатын сауда үстеме бағалары бойынша ұсынылады.
Нысан бойынша ұсынылатын мәліметтерге банктерге немесе банк шоттарын ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын өзге де қаржы ұйымдарына берілген қарыздар, осындай банктер немесе ұйымдар олар бойынша контрагент болатын кері репо операциялары кірмейді.
8. 2, 3, 4, 5, 9, 10, 13.1, 13.2 және 14 жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
2-жолда өңір облыс немесе республикалық маңызы бар қала деңгейінде "Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші" (ӘАОЖ) ҚР ҰЖ 11-2025 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес көрсетіледі.
9. 5-жолда Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын кредиттеу субъектісі бойынша "1" мәні көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын кредиттеу субъектісі бойынша "2" мәні көрсетіледі.
10. 6-жолда біртекті қарыздар бойынша "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайда "0" деп көрсетіледі.
11. 7-жолда шетел валютасымен берілген қарыздар бойынша "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайда "0" деп көрсетіледі.
12. 8-жолда 1 (бір) жылдан астам мерзімге берілген қарыздар бойынша "1" мәні көрсетіледі, 1 (бір) жылға дейінгі (қоса алғанда) мерзімге берілген қарыздар үшін "0" деп көрсетіледі.
13. Төлем карталары бойынша берілген және кредиттеудің өзге мақсаттары бойынша сәйкестендірілмейтін қарыздар 9-жолда тұтынушылық мақсаттарға берілген қарыздарға жатады.
14. 10-жолда кепіл болған кезде анықтамалықтан берешектің ең көп үлесі тиесілі кепіл түріне сәйкес келетін мән таңдалады.
15. 11-жолда негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен астам мерзімі өткен берешегі бар қарыздар бойынша "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайда "0" деп көрсетіледі.
16. 12.1-жолда есепті ай ішінде берілген қарыздар сомасы көрсетіледі.

6. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
7. В Форме указываются сведения о выданных банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан займах по состоянию на конец отчетного периода, об объемах выдачи таких займов в отчетном периоде и ставках вознаграждения по выданным в течение отчетного периода займам. Для исламского банка, филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан сведения представляются по исламским финансовым инструментам, относящимся к сделкам торгового финансирования, и применимым к ним торговым наценкам.
Сведения, представляемые по Форме, не включают займы, выданные банкам или иным финансовым организациям, осуществляющим открытие и ведение банковских счетов, операции "обратное репо", контрагентом по которым выступают такие банки или организации.
8. В строках 2, 3, 4, 5, 9, 10, 13.1, 13.2 и 14 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
В строке 2 указывается регион на уровне области или города республиканского значения согласно национальному классификатору Республики Казахстан НК РК 11-2025 "Классификатор административно-территориальных объектов" (КАТО).
9. В строке 5 по субъекту кредитования, являющемуся резидентом Республики Казахстан, указывается значение "1", по субъекту кредитования, являющемуся нерезидентом Республики Казахстан, указывается значение "2".
10. В строке 6 по однородным займам указывается значение "1", в ином случае указывается "0".
11. В строке 7 по займам, выданным в иностранной валюте, указывается значение "1", в ином случае указывается "0".
12. В строке 8 по займам, представленным на срок свыше 1 (одного) года, указывается значение "1", для займов, представленных на срок до 1 (одного) года (включительно) указывается "0".
13. Займы, выданные по платежным картам, и не идентифицируемые по иным целям кредитования, в строке 9 относятся к займам на потребительские цели.
14. В строке 10 при наличии залога выбирается значение из справочника соответствующее типу залога, на который приходится наибольшая доля задолженности.
15. В строке 11 указывается значение "1" по займам, по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению свыше 90 (девяноста) календарных дней, в ином случае указывается "0".
16. В строке 12.1 указывается сумма займов, выданных в течение отчетного месяца.

17. 12.2-жолда есепті кезеңде нақты ұсынылған қарыздар бойынша орташа өлшемді сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі, олар туралы ақпарат 12.1-жол бойынша ұсынылады. Есептеу үшін тиісті қарыз шарттарында көрсетілген номиналды сыйақы мөлшерлемесі пайдаланылады.
Орташа өлшемді сыйақы мөлшерлемесін есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
мұнда:
Rср – орташа өлшемді сыйақы мөлшерлемесі
Rn – n қарыз бойынша сыйақы мөлшерлемесі;
Qn – есепті кезеңде берілген n-қарыздың көлемі
Ислам банктері үшін, Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары үшін 12.2-жолда есепті кезеңде жүзеге асырылған сауданы қаржыландыру мәмілелері бойынша сауда үстеме бағасының орташа өлшемді көрсеткіші көрсетіледі.
18. 13.2 және 13.3-жолдарда банк, Қазақстан Республикасының бейрезиент-банкінің филиалы, оның ішінде ислам банкі, Қазақстан Республикасының бейрезиент-ислам банкінің филиалы берген (жүзеге асырған) қарыздардың (саудалық қаржыландырудың) сомасы және есепті күндегі оларға сәйкес құндық мәндері ескерілетін Үлгі шот жоспарына сәйкес шоттардың нөмірлері көрсетіледі.
Егер құндық мән нөлге тең болса, 13.1, 13.2, 13.3 және 14-жолдар бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
19. 14-жолда "Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес провизиялар (резервтер) құру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 269 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16502 болып тіркелген) (бұдан әрі – Қағидалар) сәйкес есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша берілген қарыздар жатқызылған кредиттік тәуекелдің сатысы көрсетіледі.
14-жолдағы көрсеткіш Қағидаларға сәйкес құнсыздануға қатысты талаптар қолданылмайтын берілген қарыздар бойынша толтырылмайды.
"Банкпен ерекше қатынастар
арқылы байланысты тұлғалар
және олармен жасалған
мәмілелер туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына 10-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Банкпен, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: AFFIL-1
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___ жылғы ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
банкпен, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар тізілімі бөлігінде – есепті айда болған есептілікте көзделген деректер өзгерген немесе алынған кезде есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
банкпен, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен мәмілелер туралы мәліметтер және банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен мәмілелер туралы есепке қосымша мәліметтер бөлігінде – есепті айдан кейінгі айдың он бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
БСН: ____________
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Банкпен, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар тізілімі
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
Тұлғаны сәйкестендіргіш
1.1
Сәйкестендіргіш түрі
1.2
Сәйкестендіру нөмірі
2
Тұлғаны қосымша сәйкестендіргіш:
2.1
сәйкестендіргіш түрі
2.2
сәйкестендіру нөмірі
3
Атауы (заңды тұлға үшін), тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (жеке тұлға үшін)
4
Жеке тұлғаның белгісі
5
Тіркелген елі
6
Тұлға банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаға жатқызылған белгі
7
Тұлға банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар тізіліміне енгізілген күн
8
Банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар тізілімінен тұлға алып тасталған күн
2-кесте. Банкпен, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен мәмілелер туралы мәліметтер
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
Тұлғаны сәйкестендіргіш
1.1
Сәйкестендіргіш түрі
1.2
Сәйкестендіру нөмірі
2
Шарт талаптары бойынша мәміле туралы мәліметтер:
2.1
мәміленің референсі (коды)
2.2
шарттың нөмірі
2.3
шарт жасалған (мәміле талаптарын орындауды бастаған) күн
2.4
шарттың қолданылуы (мәміле талаптарының орындалуы) аяқталған күн
2.5
операция түрі
2.6
мәміле мақсаты
2.7
валюта коды
2.8
мәміле сомасы
2.9
сыйақы мөлшерлемесі
3
Уәкілетті орган (тұлға) шешімінің деректемелері:
3.1
Нөмірі
3.2
Күні
4
Үлгі шарттарға сәйкес мәміле жасау белгісі
5
Есепті күндегі мәміле құнының көрсеткіштері:
5.1
құндық көрсеткіштің түрі
5.2
шот нөмірі
5.3
Сомасы
6
Ескертпе
3-кесте. Банкпен, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы қосымша мәліметтер
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Көрсеткіштің түрі
2
Сомасы
Атауы _____________________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________________
Телефоны ____________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________
Орындаушы _______________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Банкпен, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің
филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен жасалған
мәмілелер туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған
нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Банкпен, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше
қатынастар арқылы байланысты
тұлғалар және олармен жасалған
мәмілелер туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
"Банкпен, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есеп" (индексі – AFFIL-1, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

17. В строке 12.2 указывается средневзвешенная ставка вознаграждения по фактически представленным в отчетном периоде займам, информация о которых представляется по строке 12.1. Для расчета используется номинальная ставка вознаграждения, указанная в соответствующих договорах займа.
Расчет средневзвешенной ставки вознаграждения осуществляется по формуле:
где:
Rср – средневзвешенная ставка вознаграждения;
Rn – ставка вознаграждения по n-ному займу;
Qn– объем n-го займа, выданного в отчетном периоде
Для исламских банков, для филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан в строке 12.2 указывается средневзвешенный показатель торговой наценки по осуществленным в отчетном периоде сделкам торгового финансирования.
18. В строках 13.2 и 13.3 указываются номера счетов в соответствии с Типовым планом счетов, на которых учитываются суммы займов (торгового финансирования), выданного (осуществленного) банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан в том числе исламским банком, филиалом исламского банка-нерезидента Республики Казахстан и соответствующие им стоимостные значения на отчетную дату.
Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 13.1, 13.2, 13.3 и 14 не представляются.
19. В строке 14 указывается стадия кредитного риска, к которой отнесены выданные займы по состоянию на конец отчетного периода в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 декабря 2017 года № 269 "Об утверждении Правил создания провизий (резервов) в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16502) (далее – Правила).
Показатель в строке 14 не заполняется по выданным займам, к которым не применяются требования относительно обесценения в соответствии с Правилом.
Приложение 10
к Правилам представления
отчетности банками второго уровня,
филиалами банков-нерезидентов
Республики Казахстан
и акционерным обществом
"Банк Развития Казахстана"
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о лицах, связанных с банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, и сделках с ними
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: AFFIL-1
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ______________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
в части реестра лиц, связанных с банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, – ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем – при изменении или получении данных, предусмотренных в отчетности, произошедших в отчетном месяце;
в части сведений о сделках с лицами, связанными с банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, и дополнительных сведений к отчету о лицах, связанных с банком особыми отношениями, и сделках с ними – ежемесячно, не позднее пятнадцатого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
БИН: ____________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Реестр лиц, связанных с банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
Наименование показателей
Значение
1
Идентификатор лица
1.1
Вид идентификатора
1.2
Идентификационный номер
2
Дополнительный идентификатор лица:
2.1
вид идентификатора
2.2
идентификационный номер
3
Наименование (для юридического лица), фамилия, имя и отчество (при его наличии) (для физического лица)
4
Признак физического лица
5
Страна регистрации
6
Признак, в соответствии с которым лицо отнесено к лицу, связанному с банком особыми отношениями
7
Дата, с которой лицо включено в реестр лиц, связанных с банком особыми отношениями
8
Дата, с которой лицо исключено из реестра лиц, связанных с банком особыми отношениями
Таблица 2. Сведения о сделках с лицами, связанными с банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
Наименование показателей
Значение
1
Идентификатор лица
1.1
Вид идентификатора
1.2
Идентификационный номер
2
Сведения о сделке по условиям договора:
2.1
референс (код) сделки
2.2
номер договора
2.3
дата заключения договора (начала выполнения условий сделки)
2.4
дата окончания действия договора (выполнения условий сделки)
2.5
вид операции
2.6
цель сделки
2.7
код валюты
2.8
сумма сделки
2.9
ставка вознаграждения
3
Реквизиты решения уполномоченного органа (лица):
3.1
Номер
3.2
Дата
4
Признак заключения сделки в соответствии с типовыми условиями
5
Показатели стоимости сделки на отчетную дату:
5.1
вид стоимостного показателя
5.2
номер счета
5.3
Сумма
6
Примечание
Таблица 3. Дополнительные сведения о лицах, связанных с банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, и сделках с ними
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Вид показателя
2
Сумма
Наименование _________________________________________________
Адрес_________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ____________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о лицах, связанных с банком, филиалом банка-нерезидента
Республики Казахстан особыми отношениями, и сделках с ними"
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о лицах, связанных
с банком, филиалом
банка-нерезидента
Республики Казахстан
особыми отношениями,
и сделках с ними"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о лицах, связанных с банком особыми отношениями, и сделках с ними
(индекс – AFFIL-1, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Банкпен, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары ай сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасайды.
Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі – теңге. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
4. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
5. Нысан мен осы түсіндірмедегі шоттардың нөмірлері "Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген) бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспарына) сәйкес көрсетіледі.
6. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіш міндетті түрде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. Нысанда:
1-кестеде – банкпен, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар тізілімінің көрсеткіштері бойынша мәндер;
2-кестеде – банктің осындай тұлғалармен есепті ай ішінде жасалған және (немесе) есепті күні қолданыста болған барлық мәмілелері туралы мәліметтерді қоса алғанда, банкпен, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен мәмілелер туралы есептің көрсеткіштері бойынша мәндер;
3-кестеде – банкпен, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен жасалатын мәмілелер туралы есепке қосымша мәліметтер көрсетіледі.
8. 1-кестенің 1.1, 5 және 6-жолдарында, 2-кестенің 1.1, 2.5, 2.6, 2.7, 5.1 және 5.2-жолдарында, 3-кестенің 1-жолында мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о лицах, связанных с банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, и сделках с ними" (далее – Форма).
2. Форма составляется банками второго уровня, филиалами банка-нерезидента Республики Казахстан ежемесячно по состоянию на конец отчетного периода.
Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
4. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
5. Номера счетов в Форме и настоящем пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793) (далее – Типовой план счетов).
6. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
7. В Форме указываются:
в Таблице 1 – значения по показателям реестра лиц, связанных с банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями;
в Таблице 2 – значения по показателям отчета о сделках с лицами, связанными с банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, включая сведения обо всех сделках банка с такими лицами, заключенных в течение отчетного месяца, и (или) действующих на отчетную дату;
в Таблице 3 – дополнительные сведения к отчету о лицах, связанных с банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, и сделках с ними.
8. В строках 1.1, 5 и 6 Таблицы 1, строках 1.1, 2.5, 2.6, 2.7, 5.1 и 5.2 Таблицы 2, строке 1 Таблицы 3 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".

1-кестенің 5-жолында тіркелу елі "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар" ISO 3166-1 ҚР ҰЖ Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес көрсетіледі.
9. Тұлғаның екінші деңгейдегі банкпен, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысуының белгісі "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 40-бабында айқындалады.
10. 1-кестеде есепті күнгі жағдай бойынша банкпен, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты және есепті кезең ішінде банкпен, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты болған барлық тұлғалар туралы мәліметтер көрсетіледі.
Екінші деңгейдегі банкпен, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаларды сәйкестендіру үшін 1 және 2-кестелердің 1.1 және 1.2-жолдарында сәйкестендіргіштердің мынадай түрлері және олардың мәндері көрсетіледі:
заңды тұлға үшін – бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе 9362 "Банк ісі. Банктік телекоммуникациялық хабарлар. Банктердің сәйкестендіру кодтары" стандарттау жөніндегі халықаралық ұйымның халықаралық стандартына сәйкес банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының контрагентіне берілген бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе банктік сәйкестендіру коды, олар болмаған кезде – "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесі үшін белгіленген алгоритм бойынша есеп беретін банк қалыптастырған балама сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – балама сәйкестендіру нөмірі);
жеке тұлға, оның ішінде дара кәсіпкер үшін – жеке сәйкестендіру нөмірі, ол болмаған кезде – балама сәйкестендіру нөмірі.
Екінші деңгейдегі банкпен, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаларда бірнеше сәйкестендіргіштер болған кезде қосымша сәйкестендіргіш 1-кестенің 2-жолында көрсетіледі.
1-кестенің 3-жолында екінші деңгейдегі банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы жүргізетін банкпен, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың анықтамалығына сәйкес атауы (заңды тұлға үшін), тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (жеке тұлға үшін) көрсетіледі.
11. 1-кестенің 4-жолында жеке тұлға (оның ішінде дара кәсіпкер) болып табылатын банкпен, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлға бойынша "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайларда "0" деп көрсетіледі.

В строке 5 таблицы 1 страна регистрации указывается в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений".
9. Признак связанности лица с банком второго уровня, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями определяется статьей 40 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
10. В Таблице 1 указываются сведения обо всех лицах, связанных с банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями по состоянию на отчетную дату и являвшихся связанными с банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями в течение отчетного периода.
Для идентификации лиц, связанных с банком второго уровня, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, в строках 1.1 и 1.2 Таблиц 1 и 2 указываются следующие виды идентификаторов и их значения:
для юридического лица – бизнес-идентификационный номер или банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в соответствии с международным стандартом Международной организации по стандартизации 9362 "Банковское дело. Банковские телекоммуникационные сообщения. Идентификационные коды банков", при их отсутствии – альтернативный идентификационный номер, сформированный отчитывающимся банком по алгоритму, установленному для информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" (далее – альтернативный идентификационный номер);
для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя – индивидуальный идентификационный номер, при его отсутствии – альтернативный идентификационный номер.
При наличии у лиц, связанных с банком второго уровня, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан, особыми отношениями нескольких идентификаторов, дополнительный идентификатор указывается в строке 2 Таблицы 1.
В строке 3 Таблицы 1 указывается наименование (для юридического лица), фамилия, имя и отчество (при его наличии) (для физического лица) в соответствии со справочником лиц, связанных с банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, который ведется банком второго уровня, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан.
11. В строке 4 Таблицы 1 по лицу, связанному с банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, являющимся физическим лицом (в том числе индивидуальным предпринимателем), указывается значение "1", в иных случаях указывается "0".

12. 1-кестенің 6-жолында бір мезгілде бірнеше өзекті мәндерді көрсетуге жол беріледі. Егер тұлғаның банкпен, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысуының бірнеше белгілері болса, 1-кестенің 6-жолында барлық белгілер көрсетіледі.
13. 1-кестенің 7-жолында банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына тұлғаның банкпен, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланыстық белгісінің (белгілерінің) бар екендігі туралы белгілі болған күні көрсетіледі.
Кейінгі есепті кезеңдерде 1-кестенің 7 және 8-жолдары банкпен, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың тізіліміне тұлғаларды енгізу немесе алып тастау фактісі бойынша толтырылады.
14. 2-кестеде "Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктері филиалдарының) резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін, олардың ең төмен мөлшерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары) үшін пруденциялық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді, олардың нормативтік мәндерін және есептеу әдістемесін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының резерв ретінде қабылданатын активтерінің есебінен сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесін және оларды сатып алу (өткізу) тәртібін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 12 ақпандағы № 23 қаулысында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22213 болып тіркелген) белгіленген Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктері филиалдарының) резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін, олардың ең төмен мөлшерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары) үшін пруденциялық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндеріне сәйкес есептелетін банктің онымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғамен жасалатын операцияларының әрбір түрі бойынша сомасы екінші деңгейдегі банктің реттеушілік меншікті капиталының мөлшерінен жиынтығында 0,01 (нөл бүтін жүзден бір) пайыз асатын немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының резерві ретінде қабылданатын активтер мөлшерінен жиынтығында 0,01 (нөл бүтін жүзден бір) пайыз асатын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының олармен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен жасалған барлық мәмілелері туралы мәліметтер көрсетіледі.

12. В строке 6 Таблицы 1 допускается одновременное отражение нескольких актуальных значений. Если лицо имеет несколько признаков связанности особыми отношениями с банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан, в строке 6 Таблицы 1 указываются все признаки.
13. В строке 7 Таблицы 1 указывается дата, с которой банку, филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан стало известно о наличии признака (признаков) связанности лица с банком, с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями.
В последующие отчетные периоды строки 7 и 8 Таблицы 1 заполняются по факту включения или исключения лиц из реестра лиц, связанных с банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями.
14. В Таблице 2 указываются сведения обо всех сделках банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан с лицами, связанными особыми отношениями с ним, сумма которых по каждому виду операций банка с лицом, связанным особыми отношениями с ним, превышает 0,01 (ноль целых одну сотых) процента в совокупности от размера регуляторного собственного капитала банка второго уровня или 0,01 (ноль целых одну сотых) процента в совокупности от размера активов, принимаемых в качестве резерва филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, рассчитываемого в соответствии с Нормативными значениями и методикой расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), включая порядок формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер, установленными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 12 февраля 2021 года № 23 "Об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), их нормативных значений и методики расчетов, включая порядок формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), принимаемых в качестве резерва, их минимальный размер, а также перечня финансовых инструментов, разрешенных к приобретению за счет активов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, и порядка их приобретения (реализации)" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22213).

Егер банктің меншікті капиталының теріс мәні болса, 2-кестеде банктің онымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен жасалған операцияларының әрбір түрі бойынша сомасы банк активтері мөлшерінен жиынтығында 0,001 (нөл бүтін мыңнан бір) пайыз асатын банктің онымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен жасалған барлық мәмілелері туралы мәліметтер көрсетіледі.
2-кестеде банкпен, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғамен екінші деңгейдегі банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының Директорлар кеңесінің шешімі бойынша жасалған шарт шеңберінде банктік шот бойынша екінші деңгейдегі банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы жүргізетін шетел валютасын (қолма-қол және қолма-қол ақшасыз) конвертациялау бойынша операциялар, сондай-ақ банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты бір тұлғаның меншікті шоттары арасындағы аударым операциялары жөніндегі мәліметтер көрсетілмейді.
15. 2-кестенің 2.1-жолында банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының ақпараттық жүйесінде осы мәміленің бірегей сәйкестендіргіші болып табылатын мәміленің референсі (коды) көрсетіледі.
16. 2-кестенің "банкпен, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаларға төленген дивидендтер" және "банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың банкке төлеген дивидендтері" 3.5-жолындағы операция түрін таңдаған кезде 2-кестенің 2.3-жолында тиісінше дивидендтерді төлеу күні мен алу күні көрсетіледі.
2-кестенің 2.8-жолында төленген дивидендтердің сомасы, ал 2-кестенің 5.3-жолында "есептелген кіріс, шығыс" құндық көрсеткішінің түрі бойынша есептелген дивидендтердің сомасы көрсетіледі.
17. Шарттың қолданысы ұзартылса, 2-кестенің 2.4-жолында шарттың қолданылуы ұзартылған тиісті күн көрсетіледі, 2-кестенің 5.3-жолында "негізгі борыш" құндық көрсеткішінің түрі бойынша – ұзартылған мәміле шартының қолданысы кезеңіндегі есепті күнге баланстық қалдық сомасы көрсетіледі.
18. 2-кестенің 2.6-жолында банк жүргізетін анықтамалыққа сәйкес мәміленің мақсаты көрсетіледі.
19. 2-кестенің 2.7-жолында валюта кодтары "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ҚР ҰЖ 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес көрсетіледі.
20. 2-кестенің 2.8-жолында шартта көрсетілген мәміле сомасы көрсетіледі.
Шетел валютасындағы шарт бойынша мәміле сомасы шартты жасасу күніне "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 26 қыркүйектегі № 56 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 29 қыркүйектегі № 544 бірлескен қаулысы мен бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36983 болып тіркелген) көзделген тәртіпте айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеліп, көрсетіледі.

Если собственный капитал банка имеет отрицательное значение, в Таблице 2 указываются сведения обо всех сделках банка с лицами, связанными особыми отношениями с ним, сумма которых по каждому виду операций банка с лицом, связанным особыми отношениями с ним, превышает 0,001 (ноль целых одну тысячных) процента в совокупности от размера активов банка.
В Таблице 2 не указываются операции по конвертации иностранной валюты (наличной и безналичной), проводимые банком второго уровня, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан по банковскому счету в рамках договора, заключенного по решению Совета директоров банка второго уровня, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан с лицом, связанным с банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, а также сведения по переводным операциям между собственными счетами одного лица, связанного с банком особыми отношениями.
15. В строке 2.1 Таблицы 2 указывается референс (код) сделки, который служит уникальным идентификатором данной сделки в информационной системе банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
16. При выборе вида операции в строке 2.5 Таблицы 2 "выплаченные дивиденды лицам, связанным с банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями" и "выплаченные дивиденды банку лицами, связанными с банком особыми отношениями" в строке 2.3 Таблицы 2 указывается дата выплаты и дата получения дивидендов соответственно.
В строке 2.8 Таблицы 2 указывается сумма выплаченных дивидендов, а в строке 5.3 Таблицы 2 по виду стоимостного показателя "Начисленные доходы, расходы" – сумма начисленных дивидендов.
17. При пролонгации действия договора, в строке 2.4 Таблицы 2 указывается соответствующая дата, до которой пролонгировано действие договора, в строке 5.3 Таблицы 2 по виду стоимостного показателя "Основной долг" – сумма балансового остатка на отчетную дату в период действия пролонгированного договора сделки.
18. В строке 2.6 Таблицы 2 указывается цель сделки в соответствии со справочником, который ведется банком.
19. В строке 2.7 Таблицы 2 коды валют указываются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
20. В строке 2.8 Таблицы 2 отражается сумма сделки, указанная в договоре.
Сумма сделки по договору в иностранной валюте указывается в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном совместными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 сентября 2025 года № 56 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 29 сентября 2025 года № 544 "Об утверждении Правил определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36983), на дату заключения договора.

21. 2.9-жолда шарт талаптарына сәйкес мәміле бойынша сыйақы мөлшерлемесі жылдық пайызбен көрсетіледі.
22. 2-кестенің 3.1 және 3.2-жолдарында уәкілетті органның (тұлғаның) банктің, Қазақстан Республикасының бейрезиент-банкі филиалының онымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғамен мәміле жасасуы туралы шешімінің деректемелері көрсетіледі.
Егер 2-кестенің 4-жолындағы көрсеткіш бойынша "1" мәні көрсетілсе, 2-кестенің 3.1 және 3.2-жолдарындағы көрсеткіштер толтырылмайды.
Егер мәміле жасау кезінде тұлғада банкпен, Қазақстан Республикасының бейрезиент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысу белгісі болмаса, 2-кестенің 3.1 және 3.2-жолдарындағы мәндер ұсынылмайды.
23. 2-кестенің 4-жолында банктің Директорлар кеңесі бекіткен және банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты болып табылмайтын үшінші тұлғалармен ұқсас мәмілелерге қолданылатын осындай мәмілелердің үлгі шарттарына сәйкес банкпен, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғамен мәміле жасау кезінде "1" көрсетіледі, өзге жағдайда "0" деп көрсетіледі.
24. 5.2 және 5.3-жолдарда банктің ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен мәмілелерінің сомасы және есепті күнгі оларға сәйкес құндық мәндері ескерілетін Үлгі шот жоспарына сәйкес шоттардың нөмірлері көрсетіледі.
Егер құндық мән нөлге тең болса, 5.1, 5.2 және 5.3-жолдар бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
25. 2-кестесінің "кіріс, шығыс" 5.1-жолында құндық көрсеткішінің түрін таңдау кезінде 5.3-жолда Үлгі шот жоспарына сәйкес 4 және 5-жіктеудің тиісті баланстық шоттарында көрсетілген есепті күнге мәміле бойынша пайыздық кірістің, шығыстың сомасы көрсетіледі.
26. 3-кестеде субъектілер мен мәмілелер бөлінісінде ашылмай, жалпы сомада екінші деңгейдегі банкпен, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен жасалған мәмілелер туралы мәліметтер көрсетіледі.
3-кестенің 1-жолы "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалыққа сәйкес:
екінші деңгейдегі банктің онымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғамен жасалатын операцияларының әрбір түрі бойынша жиынтығында екінші деңгейдегі банктің есептік күндегі жағдай бойынша Нормативтік мәндерге сәйкес есептелетін меншікті капиталының мөлшерінен 0,01 (нөл бүтін жүзден бір) пайыз аспайтын екінші деңгейдегі банктің онымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғамен жасалатын мәмілелерінің жалпы сомасы;
есепті күндегі жағдай бойынша екінші деңгейдегі банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлға болып табылатын сақтандыру ұйымынан сақтандырылған екінші деңгейдегі банк клиенттері қарыздарының жалпы сомасы толтырылады.
Екінші деңгейдегі банктердің,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банктері
филиалдарының және
"Қазақстанның Даму Банкі"
акционерлік қоғамының
есептілікті ұсыну қағидаларына
11-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Резидент-клиенттердің шоттары мен салымдары бойынша есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: RESDEP-1
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__ жылғы "___" ________________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
есепті айдан кейінгі айдың сегізінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
желтоқсан айына арналған қосымша есеп (банк ішіндегі операциялар бойынша қорытынды айналымдарды ескере отырып) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
БСН: ____________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Референс
2
Банктің салымшылары және өңірі туралы мәліметтер:
2.1
контрагент санаты
2.2
Өңір
3
Есепті кезеңнің соңындағы мәліметтер:
3.1
шоттың (салымның) түрі
3.2
номинация валютасының белгісі
3.3
салым мерзімі
3.4
орташа өлшемді жылдық сыйақы мөлшерлемесі, %
3.5
есепті кезеңдегі түсімдер
3.6
есепті кезеңнің шығуы
3.7
шоттардағы (салымдардағы) ақша қалдығы
Атауы _____________________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________________
Телефоны ____________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________
Орындаушы _______________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Резидент-клиенттердің шоттары мен салымдары бойынша есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша
түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Резидент-клиенттердің
шоттары мен салымдары
бойынша есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
"Резидент-клиенттердің шоттары мен салымдары бойынша есеп" (индексі – 1-RESDEP, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

21. В строке 2.9 Таблицы 2 указывается ставка вознаграждения по сделке в соответствии с условиями договора в процентах годовых.
22. В строках 3.1 и 3.2 Таблицы 2 отражаются реквизиты первого решения уполномоченного органа (лица) о совершении (заключении) банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан сделки с лицом, связанным с ним особыми отношениями.
Показатели в строках 3.1 и 3.2 Таблицы 2 не заполняются, если по показателю в строке 4 Таблицы 2 указано значение "1".
Если на момент заключения сделки лицо не имело признака связанности с банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, значения в строках 3.1 и 3.2 Таблицы 2 не представляются.
23. В строке 4 Таблицы 2 при заключении сделки с лицом, связанным с банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, в соответствии с типовыми условиями таких сделок, утвержденными Советом директоров банка и применяемыми к аналогичным сделкам с третьими лицами, не являющимися лицами, связанными с банком особыми отношениями, указывается "1", в ином случае указывается "0".
24. В строках 5.2 и 5.3 Таблицы 2 указываются номера счетов в соответствии с Типовым планом счетов, на которых учитываются суммы сделок банка с лицами, связанными с ним особыми отношениями, и соответствующие им стоимостные значения на отчетную дату.
Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 5.1, 5.2 и 5.3 Таблицы 2 не представляются.
25. При выборе вида стоимостного показателя в строке 5.1 Таблицы 2 "доходы, расходы", в строке 5.3 указываются суммы процентных доходов, расходов по сделке на отчетную дату, отраженные на соответствующих балансовых счетах 4 и 5 классов в соответствии с Типовым планом счетов.
26. В Таблице 3 указываются сведения о сделках с лицами, связанными с банком второго уровня, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями в общей сумме, без раскрытия в разрезе субъектов и сделок.
Строка 1 Таблицы 3 заполняется в соответствии со справочником, размещенным в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан":
общая сумма сделок банка второго уровня с лицами, связанными с ним особыми отношениями, суммы которых по каждому виду операций банка второго уровня с лицом, связанным с ним особыми отношениями, не превышает 0,01 (ноль целых одну сотых) процента в совокупности от размера собственного капитала банка второго уровня, рассчитываемого в соответствии с Нормативными значениями, по состоянию на отчетную дату;
общая сумма займов клиентов банка второго уровня, застрахованных у страховой организации, являющейся лицом, связанным особыми отношениями с банком второго уровня, по состоянию на отчетную дату.
Приложение 11
к Правилам представления
отчетности банками второго уровня,
филиалами банков-нерезидентов
Республики Казахстан
и акционерным обществом
"Банк Развития Казахстана"
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет по счетам и вкладам клиентов-резидентов
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: RESDEP-1
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ежемесячно, не позднее восьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям) представляется (при наличии в отчетном месяце оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: ____________
Метод сбора: в электронном виде
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Референс
2
Сведения о вкладчиках и регионе банка:
2.1
категория контрагента
2.2
Регион
3
Сведения на конец отчетного периода:
3.1
вид счета (вклада)
3.2
признак валюты номинации
3.3
срок вклада
3.4
средневзвешенная годовая ставка вознаграждения, %
3.5
поступление за отчетный период
3.6
выбытие за отчетный период
3.7
остаток денег на счетах (вкладах)
Наименование ___________________________________________________
Адрес___________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ____________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет по счетам и вкладам клиентов-резидентов".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной
основе "Отчет по счетам
и вкладам клиентов-резидентов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет по счетам и вкладам клиентов-резидентов
(индекс – RESDEP-1, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
Осы түсіндірмеде "Резидент-клиенттердің шоттары мен салымдары бойынша есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындалады.
2. Нысанды екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары есепті айдың соңындағы жағдай бойынша ай сайын жасайды.
Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі – теңге. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
4. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
5. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіш міндетті түрде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. 2.1, 2.2, 3.1, 3.2 және 3.3-жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардан таңдап алынады.
7. Нысанды толтыру кезінде екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы "Экономика секторларының кодтарын қолдану және төлемдерді тағайындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген) бекітілген Экономика секторларының кодтарын қолдану және төлемдерді тағайындау қағидаларына сәйкес "6", "7", "8" немесе "9" экономика секторлары тобының кодтарына жатқызылған Қазақстан Республикасының резидент-клиенттерінің шоттары мен салымдары туралы мәліметтерді ашады, ол Экономика секторларының ұлттық жіктеуішімен (ЭСЖ) келісімді болады.
8. 2.1-жолда егер контрагент (салымшы) заңды тұлға болса, "2" коды, егер жеке тұлға (дара кәсіпкерлерді қоса алғанда) контрагент (салымшы) болып табылса, "1" коды көрсетіледі.
9. 2.2-жолда шотқа қызмет көрсететін екінші деңгейдегі банк филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының өңірі облыс немесе республикалық маңызы бар қала деңгейінде "Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші" (ӘАОЖ) ҚР ҰЖ 11-2025 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес көрсетіледі.
10. Шоттың 3.3-жолында салымдар клиенттермен банктік салым шарттары негізінде мерзімдер бойынша бөлінеді.
Шарттың мерзімі өткен, бірақ салымды клиент талап етпейтін мерзімді және жинақ салымдары үшін 3.3-жолда "6" салым мерзімінің коды көрсетіледі, бұл ретте:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет по счетам и вкладам клиентов-резидентов" (далее – Форма).
2. Форма составляется банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан ежемесячно по состоянию на конец отчетного месяца.
Единицей измерения для стоимостных показателей Формы является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
4. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
5. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В строках 2.1, 2.2, 3.1, 3.2 и 3.3 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
7. При заполнении Формы банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан раскрывают сведения о счетах и вкладах клиентов-резидентов Республики Казахстан, отнесенных к кодам группы секторов экономики "6", "7", "8" или "9" согласно Правилам применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365), которое согласуется с национальным Классификатором секторов экономики (КСЭ).
8. В строке 2.1 указывается код "1", если контрагентом (вкладчиком) является юридическое лицо, код "2", если контрагентом (вкладчиком) является физическое лицо (включая индивидуальных предпринимателей).
9. В строке 2.2 указывается регион филиала банка второго уровня, филиала банка-нерезидентов Республики Казахстан, обслуживающего счет, на уровне области или города республиканского значения согласно национальному классификатору Республики Казахстан НК РК 11-2025 "Классификатор административно-территориальных объектов" (КАТО).
10. В строке 3.3 счета, вклады распределяются по срокам на основании договоров банковского вклада с клиентами.
Для срочных и сберегательных вкладов, по которым истек срок договора, но вклад не востребован клиентом, в строке 3.3 указывается код срока вклада "6", при этом:

1) клиент әрекетсіз салық төлеуші болып табылса немесе салықтар мен әлеуметтік төлемдер бойынша берешегі болса, Клиенттің шотында Қазақстан Республикасының салық органдары қойған шектеулер (инкассалық өкімдер, шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы қаулылар) болады;
2) клиенттің шотына үшінші тұлғалардың банктік шоттан ақша алу және (немесе) банктік шоттағы ақшаға тыйым салу туралы талаптары қойылған;
3) банк осы салымды "талап етуге дейінгі салым" шарттарымен ұзартады.
Шартты салымдар бойынша 3.3-жолда "06" салым мерзімінің коды көрсетіледі.
11. 3.4-жолда есепті кезеңдегі шоттарға, резидент-клиенттердің салымдарына нақты тартылған ақша сомасы бойынша орташа өлшенген сыйақы мөлшерлемелері көрсетіледі. Есептеу үшін тиісті шарттарда көрсетілген номиналды сыйақы мөлшерлемесі пайдаланылады.
12. 3.5 және 3.6-жолдарда толықтыру, ішінара алу және өтеу операциялары бойынша шот, есепті кезеңдегі салым бойынша түсу және шығу сомасы көрсетіледі.
13. 3.7-жолда есептелген сыйақыны есепке алмағанда, есепті кезеңнің соңындағы шоттар, салымдар бойынша банк міндеттемелерінің сомасы көрсетіледі.
14. Шетел валютасындағы шоттар мен салымдар бойынша сома "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 26 қыркүйектегі № 56 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 29 қыркүйектегі № 544 бірлескен қаулысы мен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36983 болып тіркелген) сәйкес валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеледі:
3.5 және 3.6-жолдар бойынша-шетел валютасымен операция жүргізу күніне;
3.7-жол бойынша – есепті күнге.
Екінші деңгейдегі банктердің,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банктері
филиалдарының және
"Қазақстанның Даму Банкі"
акционерлік қоғамының
есептілікті ұсыну қағидаларына
12-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Тартылған ақшаның негізгі қаражат көздері туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: FUND-1
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___ жылғы ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың он бесінші күнінен кешіктірмей, ай сайын
БСН: ____________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Референс
2
Контрагент туралы мәліметтер:
2.1
атауы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
2.2
идентификатор түрі
2.3
идентификатор
2.4
контрагент санаты
2.5
резиденттік белгісі
2.6
тіркелген елі
2.7
компаниялар тобына тиесілігі
3
Қорландыру түрі
4
Валюталық белгісі
5
Есепті күндегі міндеттеменің баланстық құны
5.1
баланстық құнға енгізілген дисконт
Атауы _____________________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________________
Телефоны ____________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________
Орындаушы _______________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Тартылған ақшаның негізгі қаражат көздері туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге
сәйкес толтырылады.
"Тартылған ақшаның негізгі
қаражат көздері туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанға қосымша
"Тартылған ақшаның негізгі қаражат көздері туралы есеп" (индексі – FUND-1, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

1) клиент является бездействующим налогоплательщиком или имеет задолженность по налогам и социальным платежам, на счете клиента имеются ограничения (инкассовые распоряжения, постановления о приостановлении расходных операций), выставленные налоговыми органами Республики Казахстан;
2) на счет клиента предъявлены требования третьих лиц об изъятии денег с банковского счета и (или) наложении ареста на деньги, находящиеся на банковском счете;
3) банк пролонгирует данный вклад на условиях "вклада до востребования".
По условным вкладам в строке 3.3 указывается код срока вклада "06".
11. В строке 3.4 отражаются средневзвешенные ставки вознаграждения по фактически привлеченным суммам денег на счета, вклады клиентов-резидентов за отчетный период. Для расчета используется номинальная ставка вознаграждения, указанная в соответствующих договорах.
12. В строках 3.5 и 3.6 указываются суммы поступления и выбытия по счету, вкладу за отчетный период по операциям пополнения, частичного снятия и погашения.
13. В строке 3.7 указывается сумма обязательств банка по счетам, вкладам на конец отчетного периода, без учета начисленного вознаграждения.
14. По счетам и вкладам в иностранной валюте суммы пересчитываются по рыночному курсу обмена валют в соответствии с совместными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 сентября 2025 года № 56 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 29 сентября 2025 года № 544 "Об утверждении Правил определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36983):
по строкам 3.5 и 3.6 – на дату проведения операции с иностранной валютой;
по строке 3.7 – на отчетную дату.
Приложение 12
к Правилам представления
отчетности банками второго уровня,
филиалами банков-нерезидентов
Республики Казахстан
и акционерным обществом
"Банк Развития Казахстана"
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет об основных источниках привлеченных денег
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: FUND-1
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ______________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным месяцем
БИН: ____________
Метод сбора: в электронном виде
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Референс
2
Сведения о контрагенте:
2.1
наименование, фамилия, имя и отчество (при его наличии)
2.2
вид идентификатора
2.3
идентификатор
2.4
категория контрагента
2.5
признак резидентства
2.6
страна регистрации
2.7
принадлежность к группе компаний
3
Вид фондирования
4
Валютный признак
5
Балансовая стоимость обязательства на отчетную дату
5.1
дисконт, включенный в балансовую стоимость
Наименование ___________________________________________________
Адрес___________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ____________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет об основных источниках привлеченных денег".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет об основных источниках
привлеченных денег"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет об основных источниках привлеченных денег
(индекс – FUND-1, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Тартылған ақшаның негізгі қаражат көздері туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын жасайды.
Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі – теңге. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
4. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
5. Нысан мен осы түсіндірмедегі шоттардың нөмірлері "Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген) Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспарына) сәйкес көрсетіледі.
6. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіш міндетті түрде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. Нысанда Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының ең ірі депозиторлары (кредиторлары) – жеке және заңды тұлғалар туралы мәліметтер көрсетіледі, олардың алдындағы банк міндеттемелерінің сомасы (міндеттемелерінің жиынтық сомасы) кемінде 10 (он) миллион теңгені құрайды және міндеттемелер сомасының кемуі бойынша қалыптастырылған банк депозиторлары (кредиторлары) тізбесінің 30 (отыз) ең үлкен мәндерінің қатарына кіреді.
Егер заңды тұлғаны, оның ірі қатысушыларын және (немесе) еншілес ұйымдарын қамтитын байланысты тұлғалар тобы банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының депозиторлары (кредиторлары) болып табылса, онда банктің ірі депозиторы (кредиторы) мәртебесін айқындау мақсатында аталған тұлғалар алдындағы банк міндеттемелерінің жиынтық сомасы қаралады.
Егер бір заңды тұлғаның бірнеше филиалы банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының депозиторлары (кредиторлары) болып табылса, онда Нысанда осы заңды тұлға бойынша жиынтық міндеттемелер сомасы көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об основных источниках привлеченных денег" (далее – Форма).
2. Форма составляется банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, ежемесячно по состоянию на конец отчетного периода.
Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
4. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
5. Номера счетов в Форме и настоящем пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793) (далее – Типовой план счетов).
6. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
7. В Форме указываются сведения о крупнейших депозиторах (кредиторах) банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан - физических и юридических лицах, сумма обязательств (совокупная сумма обязательств) банка перед которыми составляет не менее 10 (десяти) миллионов тенге и входит в число 30 (тридцати) наибольших значений перечня депозиторов (кредиторов) банка, сформированного по убыванию суммы обязательств.
Если депозиторами (кредиторами) банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан является группа связанных лиц, включающая юридическое лицо, его крупных участников и (или) дочерние организации, то в целях определения статуса крупнейшего депозитора (кредитора) банка рассматривается совокупная сумма обязательств банка перед указанными лицами.
Если депозиторами (кредиторами) банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан являются несколько филиалов одного юридического лица, то в Форме указывается сумма обязательств в совокупности по данному юридическому лицу.

8. Нысанда есептелген сыйақыны, оң (теріс) түзетулерді, шоттар мен талап етілгенге дейінгі салымдар, мерзімді және жинақ салымдары, алынған қарыздар, айналысқа шығарылған бағалы қағаздар, мерзімсіз қаржы құралдары, реттелген борыштар бойынша дисконттар мен сыйақыларды ескере отырып, банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы тартқан ақшаның баланстық құны көрсетіледі.
9. 2.2, 2.4, 2.5, 2.6 және 3-жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардан таңдап алынады.
2.6-жолда тіркелу елі "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар" ҚР ҰЖ ISO 3166-1 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес көрсетіледі.
10. Егер банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының ірі депозиторларының (кредиторларының) қатарына заңды тұлғаны, оның ірі қатысушыларын және (немесе) еншілес ұйымдарын қамтитын байланысты тұлғалар тобы жатқызылса, онда Нысандағы мәліметтер көрсетілген тұлғалардың әрқайсысы бойынша жеке көрсетіледі.
11. Осы түсіндірменің 7 және 10-тармақтарының мақсатында заңды тұлғаның (қатысу үлесі 10 (он) және одан көп пайызды құрайтын) және (немесе) оның еншілес ұйымдарының ірі қатысушыларының мәртебесін банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы әрбір күнтізбелік айдың басындағы жағдай бойынша жаңартады.
12. Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының ең ірі депозиторларының (кредиторларының) қатарына қаражатын өзі дербес орналастырған "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамы және (немесе) зейнетақы активтерін сенімгерлік басқарушы ретінде ұйымдар кірмейді.
13. 2.1-жолда есеп беретін банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы жүргізетін анықтамалыққа сәйкес контрагенттің (депозитордың, кредитордың) атауы көрсетіледі. Жеке тұлғалар бойынша 2.1-жолдағы жеке тұлға клиенттердің шартты белгілерімен, мәселен, жеке тұлға 1, жеке тұлға 2 және т.б. ауыстырылуы мүмкін.
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының ірі депозиторларын (кредиторларын) сәйкестендіру үшін 2.2 және 2.3-жолдарда сәйкестендіргіштердің мынадай түрлері және олардың мәндері:
заңды тұлға үшін – бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе 9362 "Банк ісі. Банктік телекоммуникациялық хабарлар. Банктердің сәйкестендіру кодтары" стандарттау жөніндегі халықаралық ұйымның халықаралық стандартына сәйкес банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының контрагентіне берілген бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе банктік сәйкестендіру коды, олар болмаған жағдайда – "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесі үшін белгіленген алгоритм бойынша есеп беретін банк қалыптастырған балама сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – балама сәйкестендіру нөмірі);
жеке тұлға, оның ішінде дара кәсіпкер үшін – жеке сәйкестендіру нөмірі, ол болмаған кезде – балама сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.

8. В Форме указывается балансовая стоимость привлеченных банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан денег, с учетом начисленного вознаграждения, положительных (отрицательных) корректировок, дисконтов и премий по счетам и вкладам до востребования, срочным, сберегательным и условным вкладам, займам, полученным, выпущенным в обращение ценным бумагам, бессрочным финансовым инструментам, субординированным долгам.
9. В строках 2.2, 2.4, 2.5, 2.6 и 3 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
В строке 2.6 страна регистрации указывается в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений".
10. Если в число крупнейших депозиторов (кредиторов) банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан отнесена группа связанных лиц, включающая юридическое лицо, его крупных участников и (или) дочерние организации, то сведения в Форме указываются отдельно по каждому из указанных лиц.
11. Статусы крупных участников юридического лица (доля участия которых составляет 10 (десять) и более процентов) и (или) его дочерних организаций в целях пунктов 7 и 10 настоящего пояснения обновляются банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан по состоянию на начало каждого календарного месяца.
12. В число крупнейших депозиторов (кредиторов) банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан не включается акционерное общество "Единый накопительный пенсионный фонд", средства которого размещены им самостоятельно и (или) организациями в качестве доверительного управляющего пенсионными активами.
13. В строке 2.1 указывается наименование контрагента (депозитора, кредитора) в соответствии со справочником, который ведется отчитывающимся банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан. По физическим лицам показатель в строке 2.1 может быть заменен условным обозначением клиентов-физических лиц, к примеру, физическое лицо 1, физическое лицо 2 и так далее.
Для идентификации крупнейших депозиторов (кредиторов) банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в строках 2.2 и 2.3 указываются следующие виды идентификаторов и их значения:
для юридического лица – бизнес-идентификационный номер или банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в соответствии с международным стандартом Международной организации по стандартизации 9362 "Банковское дело. Банковские телекоммуникационные сообщения. Идентификационные коды банков", при их отсутствии – альтернативный идентификационный номер, сформированный отчитывающимся банком по алгоритму, установленному для информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" (далее – альтернативный идентификационный номер);
для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя – индивидуальный идентификационный номер, при его отсутствии - альтернативный идентификационный номер.

14. 2.4-жолда егер кредитор (депозитор) заңды тұлға болып табылса "1" коды, егер кредитор (депозитор) жеке тұлға (дара кәсіпкерлерді қоса алғанда) болып табылса "2" коды көрсетіледі.
15. 2.5-жолда Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын контрагент бойынша "1" мәні көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын контрагент бойынша "2" мәні көрсетіледі.
16. Егер топтың жоғарғы деңгейдегі компаниясы немесе топтың жоғарғы деңгейін білдіретін жеке тұлға банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының клиенті болып табылса, онда 2.7-жолда компанияның атауы немесе тиісінше жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) не шартты белгісі (осы түсіндірменің 13-тармағында келтірілген мысалға ұқсас) көрсетіледі.
Егер топтың жоғарғы деңгейдегі компаниясы немесе топтың жоғарғы деңгейін білдіретін жеке тұлға Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының клиенті болып табылмаса, 2.7-жолда заңды тұлға-банк депозиторының (кредиторының) атауы қайталанады.
Квазимемлекеттік сектор компаниялары бойынша жоғарғы деңгейдегі компания 2.7-жолда, егер ол банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының клиенті болып табылмаса да көрсетіледі.
Егер банктің депозиторы (кредиторы)-заңды тұлғаның екі және одан да көп ірі қатысушылары болса және топтың жоғарғы деңгейдегі компаниясы болмаса, онда 2.7-жолда банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының алдында міндеттемелері (заңды тұлғаның басқа ірі қатысушылары алдында міндеттемелері болмаған кезде) бар заңды тұлға көрсетіледі.
Егер банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының заңды тұлғаның бірнеше ірі қатысушылары алдында міндеттемелері болса, 2.7-жолда заңды тұлғаның капиталына ең көп қатысу үлесі бар ірі қатысушы, ал тең үлестер кезінде-есепті күндегі жағдай бойынша алдында көп болатын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының міндеттемелерінің сомасы ірі қатысушы көрсетіледі.
17. 4-жолда шетел валютасындағы міндеттемелер бойынша "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайлар бойынша "0" деп көрсетіледі.
18. 5-жолда есептелген сыйақыны, оң (теріс) түзетулерді, дисконттар мен сыйақыларды ескере отырып, банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы тартқан ақшаның баланстық құны көрсетіледі.
19. 5-жолдағы мән 5.1-жолдағы мәнді қамтиды.
20. Ислам банктері, Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары 5-жолды Үлгі шот жоспарына сәйкес 7830 "Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша міндеттемелер" баланстық шоттағы қалдықтарды ескере отырып толтырады.

14. В строке 2.4 указывается код "1", если кредитором (депозитором) является юридическое лицо, код "2", если кредитором (депозитором) является физическое лицо (включая индивидуальных предпринимателей).
15. В строке 2.5 по контрагенту, являющемуся резидентом Республики Казахстан, указывается значение "1", по контрагенту, являющемуся нерезидентом Республики Казахстан, указывается значение "2".
16. Если компания верхнего уровня группы или физическое лицо, представляющее верхний уровень группы, является клиентом банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, то в строке 2.7 указывается наименование компании или фамилия, имя и отчество (при его наличии) либо условное обозначение (по аналогии с примером, приведенным в пункте 13 настоящего пояснения) физического лица соответственно.
Если компания верхнего уровня группы или физическое лицо, представляющее верхний уровень группы, не является клиентом банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, в строке 2.7 повторяется наименование депозитора (кредитора) банка-юридического лица.
По компаниям квазигосударственного сектора компания верхнего уровня в строке 2.7 указывается даже в случае, если она не является клиентом банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
Если у депозитора (кредитора) банка-юридического лица имеются два и более крупных участников и отсутствует компания верхнего уровня группы, то в строке 2.7 указывается юридическое лицо, перед которой у банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан имеются обязательства (при отсутствии обязательств перед другими крупными участниками юридического лица).
Если у банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан имеются обязательства перед несколькими крупными участниками юридического лица, в строке 2.7 указывается крупный участник с наибольшей долей участия в капитале юридического лица, а при равных долях – крупный участник, сумма обязательств банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан перед которым больше по состоянию на отчетную дату.
17. В строке 4 по обязательствам в иностранной валюте указывается значение "1", в иных случаях указывается "0".
18. В строке 5 указывается балансовая стоимость привлеченных банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан, денег, с учетом начисленного вознаграждения, положительных (отрицательных) корректировок, дисконтов и премий.
19. Значение в строке 5 включает значение в строке 5.1.
20. Исламскими банками, филиалами исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан строка 5 заполняется с учетом остатков на балансовом счете 7830 "Обязательства по договору об инвестиционном депозите" в соответствии с Типовым планом счетов.

21. 5.1-жолдағы көрсеткіш баланстық құнға енгізілген дисконт болмаған кезде ұсынылмайды.
Екінші деңгейдегі банктердің,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банктері
филиалдарының және
"Қазақстанның Даму Банкі"
акционерлік қоғамының
есептілікті ұсыну қағидаларына
13-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Жеке тұлғалар депозиттерінің көлемі және сыйақы мөлшерлемелері бойынша есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: INDDEP-1
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___ жылғы ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын екінші деңгейдегі банктер, депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
есепті айдан кейінгі айдың он екінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
желтоқсан айы үшін қосымша есеп (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды ескере отырып) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей (есепті айда банкішілік операциялар бойынша айналымдар болған кезде) ұсынылады
БСН: ____________
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Жеке тұлғалардың депозиттері бойынша мәліметтер
(теңгемен)
Атауы
Депозиттердің барлығы, оның ішінде:
1 (бір) айға дейін қоса алғанда

21. Показатель в строке 5.1 не представляется при отсутствии дисконта, включенного в балансовую стоимость.
Приложение 13
к Правилам представления
отчетности банками второго уровня,
филиалами банков-нерезидентов
Республики Казахстан
и акционерным обществом
"Банк Развития Казахстана"
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет по объемам и ставкам вознаграждений депозитов физических лиц
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: INDDEP-1
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ежемесячно, не позднее двенадцатого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям) представляется (при наличии в отчетном месяце оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
БИН: ____________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Сведения по депозитам физических лиц
(в тенге)
Наименование
Всего депозитов, в том числе:
До 1 (одного) месяца включительно

1 (бір) айдан 3 (үш) айға дейін қоса алғанда
1
2
3
4
5
1
Жеке тұлғалардың ұлттық және шетел валюталарындағы депозиттерінің барлығы, оның ішінде:
1.1
Ұлттық валютадағы депозиттер, оның ішінде:
1.1.1
Мерзімділік талаптарына сәйкес келмейтін салымдар, оның ішінде:
1.1.1.1
Шартты салымдар, оның ішінде:
1.1.1.1.1
1 (бір) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
1.1.1.1.2
1 (бір) миллион теңгеден 3 (үш) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
1.1.1.1.3
3 (үш) миллион теңгеден 5 (бес) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
1.1.1.1.4
5 (бес) миллион теңгеден 10 (он) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
1.1.1.1.5
10 (он) миллион теңгеден 15 (он бес) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
1.1.1.1.6
15 (он бес) миллион теңгеден 20 (жиырма) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
1.1.1.1.7
20 (жиырма) миллион теңгеден 50 (елу) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
1.1.1.1.8
50 (елу) миллион теңгеден 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
1.1.1.1.9
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
1.1.1.1.10
екінші деңгейдегі банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың шартты салымдары
1.1.1.2
Мерзімді салымдар, оның ішінде:
1.1.1.2.1
1 (бір) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
1.1.1.2.2
1 (бір) миллион теңгеден 3 (үш) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
1.1.1.2.3
3 (үш) миллион теңгеден 5 (бес) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
1.1.1.2.4
5 (бес) миллион теңгеден 10 (он) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
1.1.1.2.5
10 (он) миллион теңгеден 15 (он бес) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
1.1.1.2.6
15 (он бес) миллион теңгеден 20 (жиырма) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
1.1.1.2.7
20 (жиырма) миллион теңгеден 50 (елу) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
1.1.1.2.8
50 (елу) миллион теңгеден 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
1.1.1.2.9
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
1.1.1.2.10
екінші деңгейдегі банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың ұлттық валютадағы мерзімді салымдары
1.1.2
Мерзімділік талаптарына сәйкес келетін салымдар, оның ішінде:
1.1.2.1
толықтыру құқығымен, оның ішінде:
1.1.2.1.1
1 (бір) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
1.1.2.1.2
1 (бір) миллион теңгеден 3 (үш) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
1.1.2.1.3
3 (үш) миллион теңгеден 5 (бес) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
1.1.2.1.4
5 (бес) миллион теңгеден 10 (он) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
1.1.2.1.5
10 (он) миллион теңгеден 15 (он бес) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
1.1.2.1.6
15 (он бес) миллион теңгеден 20 (жиырма) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
1.1.2.1.7
20 (жиырма) миллион теңгеден 50 (елу) миллион теңгеге дейін қоса алғанда

Свыше 1 (одного) до 3 (трех) месяцев включительно
1
2
3
4
5
1
Всего депозитов физических лиц в национальной и иностранной валютах, в том числе:
1.1
Депозиты в национальной валюте, в том числе:
1.1.1
Вклады, не соответствующие условиям срочности, в том числе:
1.1.1.1
Условные вклады, в том числе:
1.1.1.1.1
до 1 (одного) миллиона тенге включительно
1.1.1.1.2
от 1 (одного) миллиона тенге до 3 (трех) миллионов тенге включительно
1.1.1.1.3
от 3 (трех) миллионов тенге до 5 (пяти) миллионов тенге включительно
1.1.1.1.4
от 5 (пяти) миллионов тенге до 10 (десяти) миллионов тенге включительно
1.1.1.1.5
от 10 (десяти) миллионов тенге до 15 (пятнадцати) миллионов тенге включительно
1.1.1.1.6
от 15 (пятнадцати) миллионов тенге до 20 (двадцати) миллионов тенге включительно
1.1.1.1.7
от 20 (двадцати) миллионов тенге до 50 (пятидесяти) миллионов тенге включительно
1.1.1.1.8
от 50 (пятидесяти) миллионов тенге до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
1.1.1.1.9
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
1.1.1.1.10
условные вклады лиц, связанных с банком второго уровня особыми отношениями
1.1.1.2
Срочные вклады, в том числе:
1.1.1.2.1
до 1 (одного) миллиона тенге включительно
1.1.1.2.2
от 1 (одного) миллиона тенге до 3 (трех) миллионов тенге включительно
1.1.1.2.3
от 3 (трех) миллионов тенге до 5 (пяти) миллионов тенге включительно
1.1.1.2.4
от 5 (пяти) миллионов тенге до 10 (десяти) миллионов тенге включительно
1.1.1.2.5
от 10 (десяти) миллионов тенге до 15 (пятнадцати) миллионов тенге включительно
1.1.1.2.6
от 15 (пятнадцати) миллионов тенге до 20 (двадцати) миллионов тенге включительно
1.1.1.2.7
от 20 (двадцати) миллионов тенге до 50 (пятидесяти) миллионов тенге включительно
1.1.1.2.8
от 50 (пятидесяти) миллионов тенге до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
1.1.1.2.9
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
1.1.1.2.10
срочные вклады в национальной валюте лиц, связанных с банком второго уровня особыми отношениями
1.1.2
Вклады, соответствующие условиям срочности, в том числе:
1.1.2.1
с правом пополнения, в том числе:
1.1.2.1.1
до 1 (одного) миллиона тенге включительно
1.1.2.1.2
от 1 (одного) миллиона тенге до 3 (трех) миллионов тенге включительно
1.1.2.1.3
от 3 (трех) миллионов тенге до 5 (пяти) миллионов тенге включительно
1.1.2.1.4
от 5 (пяти) миллионов тенге до 10 (десяти) миллионов тенге включительно
1.1.2.1.5
от 10 (десяти) миллионов тенге до 15 (пятнадцати) миллионов тенге включительно
1.1.2.1.6
от 15 (пятнадцати) миллионов тенге до 20 (двадцати) миллионов тенге включительно
1.1.2.1.7
от 20 (двадцати) миллионов тенге до 50 (пятидесяти) миллионов тенге включительно

1.1.2
Мерзімділік талаптарына сәйкес келетін салымдар, оның ішінде:
1.1.2.1
толықтыру құқығымен, оның ішінде:
1.1.2.1.1
500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
1.1.2.1.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
1.1.2.1.3
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың толықтыру құқығымен, мерзімділік талаптарына сәйкес келетін салымдары
1.1.2.2
толықтыру құқығынсыз, оның ішінде:
1.1.2.2.1
500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
1.1.2.2.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
1.1.2.2.3
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың толықтыру құқығынсыз мерзімділік талаптарына сәйкес келетін салымдары
1.1.3
Жинақ салымдары, оның ішінде:
1.1.3.1
толықтыру құқығымен, оның ішінде:
1.1.3.1.1
500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
1.1.3.1.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
1.1.3.1.3
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың толықтыру құқығымен жинақ салымдары
1.1.3.2
толықтыру құқығынсыз, оның ішінде
1.1.3.2.1
500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
1.1.3.2.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
1.1.3.2.3
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың толықтыру құқығынсыз жинақ салымдары
1.1.4
ағымдағы шоттар, оның ішінде:
1.1.4.1
500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
1.1.4.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
1.1.4.3
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың ағымдағы шоттары
1.1.5
Талап етуге дейінгі салымдар, оның ішінде:
1.1.5.1
500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
1.1.5.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
1.1.5.3
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың талап етуге дейінгі салымдары
2
Шетел валютасындағы депозиттер, оның ішінде:
2.1
Мерзімділік талаптарына сәйкес келмейтін салымдар, оның ішінде:
2.1.1
Шартты салымдар, оның ішінде:
2.1.1.1
500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
2.1.1.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
2.1.1.3
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың шартты салымдары
2.1.2
Мерзімді салымдар, оның ішінде:
2.1.2.1
500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
2.1.2.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
2.1.2.3
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың мерзімді салымдары
2.2
Мерзімділік талаптарына сәйкес келетін салымдар, оның ішінде:

1.1.2
Вклады, соответствующие условиям срочности, в том числе:
1.1.2.1
с правом пополнения, в том числе:
1.1.2.1.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
1.1.2.1.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
1.1.2.1.3
вклады, соответствующие условиям срочности, с правом пополнения лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
1.1.2.2
без права пополнения, в том числе:
1.1.2.2.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
1.1.2.2.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
1.1.2.2.3
вклады, соответствующие условиям срочности, без права пополнения лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
1.1.3
Сберегательные вклады, в том числе:
1.1.3.1
с правом пополнения, в том числе:
1.1.3.1.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
1.1.3.1.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
1.1.3.1.3
сберегательные вклады с правом пополнения лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
1.1.3.2
без права пополнения, в том числе:
1.1.3.2.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
1.1.3.2.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
1.1.3.2.3
сберегательные вклады без права пополнения лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
1.1.4
Текущие счета, в том числе:
1.1.4.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
1.1.4.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
1.1.4.3
текущие счета лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
1.1.5
Вклады до востребования, в том числе:
1.1.5.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
1.1.5.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
1.1.5.3
вклады до востребования лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
2
Депозиты в иностранной валюте, в том числе:
2.1
Вклады, не соответствующие условиям срочности, в том числе:
2.1.1
Условные вклады, в том числе:
2.1.1.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
2.1.1.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
2.1.1.3
условные вклады лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
2.1.2
Срочные вклады, в том числе:
2.1.2.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
2.1.2.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
2.1.2.3
срочные вклады лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
2.2
Вклады, соответствующие условиям срочности, в том числе:

2.2.1
500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
2.2.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
2.2.3
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың толықтыру құқығымен, мерзімділік талаптарына сәйкес келетін салымдары
2.3
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың жинақ салымдары
2.4
Ағымдағы шоттар, оның ішінде:
2.4.1
500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
2.4.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
2.4.3
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың ағымдағы шоттары
2.5
Талап етуге дейінгі салымдар, оның ішінде:
2.5.1
500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
2.5.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
2.5.3
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың талап етуге дейінгі салымдары
3
Тұрғын үй құрылыс жинақ ақшасы, мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде ашылған ұлттық валютадағы салымдар, оның ішінде:
3.1
500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
3.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
3.3
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың сыйақының бір бөлігін мемлекет субсидиялайтын ұлттық валютадағы (тұрғын үй құрылыс жинақ ақшасы, мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде) салымдары
4
Өзгермелі пайыздық мөлшерлемесімен ұлттық валютадағы салымдар, оның ішінде:
4.1
Мерзімді салымдар, оның ішінде:
4.1.1
500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
4.1.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
4.1.3
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың өзгермелі пайыздық мөлшерлемесі бар мерзімді салымдары
4.2
Жинақ салымдары, оның ішінде:
4.2.1
500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін қоса алғанда
4.2.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
4.2.3
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың өзгермелі пайыздық мөлшерлемесі бар жинақ салымдары
кестенің жалғасы:
3 (үш) айдан 6 (алты) айға дейін қоса алғанда
6 (алты) айдан 12 (он екі) айға дейін қоса алғанда
12 (он екі) айдан 24 (жиырма төрт) айға дейін қоса алғанда
24 (жиырма төрт) айдан астам
Белгіленген мерзімі жоқ
Шоттар саны, оның ішінде:
1 (бір) айға дейін қоса алғанда
6
7
8
9
10
11
12
кестенің жалғасы:
1 (бір) айдан 3 (үш) айға дейін қоса алғанда
3 (үш) айдан 6 (алты) айға дейін қоса алғанда

2.2.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
2.2.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
2.2.3
вклады, соответствующие условиям срочности с правом пополнения лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
2.3
сберегательные вклады лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
2.4
Текущие счета, в том числе:
2.4.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
2.4.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
2.4.3
текущие счета лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
2.5
Вклады до востребования, в том числе:
2.5.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
2.5.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
2.5.3
вклады до востребования лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
3
Вклады в национальной валюте, открытые в рамках жилищных строительных сбережений, государственной образовательной накопительной системы, в том числе:
3.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
3.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
3.3
вклады в национальной валюте, по которым часть вознаграждения субсидируется государством (в рамках жилищных строительных сбережений, государственной образовательной накопительной системы) лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
4
Вклады в национальной валюте с плавающей процентной ставкой, в том числе:
4.1
Срочные вклады, в том числе:
4.1.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
4.1.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
4.1.3
срочные вклады с плавающей процентной ставкой лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
4.2
Сберегательные вклады, в том числе:
4.2.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
4.2.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
4.2.3
сберегательные вклады с плавающей процентной ставкой лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
продолжение таблицы:
От 3 (трех) до 6 (шести) месяцев включительно
От 6 (шести) до 12 (двенадцати)
месяцев включительно
От 12 (двенадцати) до 24 (двадцати четырех) месяцев включительно
Свыше 24 (двадцати четырех) месяцев
Без установленного срока
Количество счетов, в том числе:
До 1 (одного) месяца включительно
6
7
8
9
10
11
12
продолжение таблицы:
От 1 (одного) до 3 (трех) месяцев включительно
От 3 (трех) до 6 (шести) месяцев включительно

2.2.1
қоса алғанда 1 (бір) айға дейін
2.2.2
1 (бір) айдан аса қоса алғанда 3 (үш) айға дейін
2.2.3
3 (үш) айдан аса қоса алғанда 6 (алты) айға дейін
2.2.4
6 (алты) айдан аса қоса алғанда 12 (он екі) айға дейін
2.2.5
12 (он екі) айдан аса қоса алғанда 24 (жиырма төрт) айға дейін
2.2.6
24 (жиырма төрт) айдан астам
2.3
Толықтыру құқығынсыз мерзімділік талаптарына сәйкес келетін салымдар, оның ішінде:
2.3.1
қоса алғанда 1 (бір) айға дейін
2.3.2
1 (бір) айдан аса қоса алғанда 3 (үш) айға дейін
2.3.3
3 (үш) айдан аса қоса алғанда 6 (алты) айға дейін
2.3.4
6 (алты) айдан аса қоса алғанда 12 (он екі) айға дейін
2.3.5
12 (он екі) айдан аса қоса алғанда 24 (жиырма төрт) айға дейін
2.3.6
24 (жиырма төрт) айдан астам
2.4
Толықтыру құқығымен жинақ салымдары, оның ішінде:
2.4.1
қоса алғанда 1 (бір) айға дейін
2.4.2
1 (бір) айдан аса қоса алғанда 3 (үш) айға дейін
2.4.3
3 (үш) айдан аса қоса алғанда 6 (алты) айға дейін
2.4.4
6 (алты) айдан аса қоса алғанда 12 (он екі) айға дейін
2.4.5
12 (он екі) айдан аса қоса алғанда 24 (жиырма төрт) айға дейін
2.4.6
24 (жиырма төрт) айдан астам
2.5
Толықтыру құқығынсыз жинақ салымдары, оның ішінде:
2.5.1
қоса алғанда 1 (бір) айға дейін
2.5.2
1 (бір) айдан аса қоса алғанда 3 (үш) айға дейін
2.5.3
3 (үш) айдан аса қоса алғанда 6 (алты) айға дейін
2.5.4
6 (алты) айдан аса қоса алғанда 12 (он екі) айға дейін
2.5.5
12 (он екі) айдан аса қоса алғанда 24 (жиырма төрт) айға дейін
2.5.6
24 (жиырма төрт) айдан астам
2.6
Ағымдағы шоттар
2.7
Талап етуге дейінгі салымдар
3
Тұрғын үй құрылыс жинақтары, мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде ашылған ұлттық валютадағы салымдар
кестенің жалғасы:
Есепті айда мерзімі ұзартылған депозиттер
Сыйақы мөлшерлемесі өзгертілген мерзімі ұзартылған депозиттер
Сыйақы мөлшерлемесі өзгеріссіз қалған мерзімі ұзартылған депозиттер
Көлемі (теңгемен)
Ең жоғары мөлшерлеме
Орташа өлшемді мөлшерлеме
Көлемі (теңгемен)
Ең жоғары мөлшерлеме
Орташа өлшемді мөлшерлеме
6
7
8
9
10
11
кестенің жалғасы:
Мерзімі ұзартылған депозиттерді қоспағанда, сыйақы мөлшерлемесі есепті айда өзгертілген депозиттер
Көлемі (теңгемен)
Ең жоғары мөлшерлеме
Орташа өлшемді мөлшерлеме
12
13
14
6-кесте. Жеке тұлғалардың өзгермелі пайыздық мөлшерлемесі бар тартылған салымдары (ұлттық валютада өзгермелі пайыздық мөлшерлемесі бар салымдар) бойынша есепті айдағы сыйақы мөлшерлемелері мен тарту көлемі бойынша мәліметтер
Бенчмарк
Бенчмарктың мәні
Жаңадан тартылған салымдар көлемі, теңгемен
Спрэд, пайыздық тармақ
Ең жоғары мөлшерлеме
1
2
3
4
5
6
1
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі
2
Инфляция деңгейі
3
ТОНИА мөлшерлемесі (TONIA) – Теңге ОверНайт Индекс Авередж (Tenge OverNight Index Average)
4
ТВИНА мөлшерлемесі (TWINA) – Теңге Вик Индекс Авередж (Tenge Week Index Average)
7-кесте. Жеке тұлғалардың депозиттерін тарту үшін агенттік желінің болуы немесе болмауы туралы мәліметтер
Жеке тұлғалардың депозиттерін тартуға арналған агенттік желі
Мәні
1
2
3
1
Болуы (иә немесе жоқ)
2
Ұлттық пошта операторы арқылы жеке тұлғалардың депозиттерін тарту (иә немесе жоқ)
3
Ұлттық пошта операторын қоспағанда, өзге делдалдардың қызметі арқылы жеке тұлғалардың депозиттерін тарту (иә немесе жоқ)
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ____________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Жеке тұлғалар депозиттерінің көлемі және сыйақы мөлшерлемелері
бойынша есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын
толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Жеке тұлғалар депозиттерінің
көлемі және сыйақы
мөлшерлемелері бойынша есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Жеке тұлғалар депозиттерінің көлемі және сыйақы мөлшерлемелері бойынша есеп (индексі – INDDEP-1, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

2.2.1
до 1 (одного) месяца включительно
2.2.2
свыше 1 (одного) до 3 (трех) месяцев включительно
2.2.3
свыше 3 (трех) до 6 (шести) месяцев включительно
2.2.4
свыше 6 (шести) до 12 (двенадцати) месяцев включительно
2.2.5
свыше 12 (двенадцати) до 24 (двадцати четырех) месяцев включительно
2.2.6
свыше 24 (двадцати четырех) месяцев
2.3
Вклады, соответствующие условиям срочности, без права пополнения, в том числе:
2.3.1
до 1 (одного) месяца включительно
2.3.2
свыше 1 (одного) до 3 (трех) месяцев включительно
2.3.3
свыше 3 (трех) до 6 (шести) месяцев включительно
2.3.4
свыше 6 (шести) до 12 (двенадцати) месяцев включительно
2.3.5
свыше 12 (двенадцати) до 24 (двадцати четырех) месяцев включительно
2.3.6
свыше 24 (двадцати четырех) месяцев
2.4
Сберегательные вклады с правом пополнения, в том числе:
2.4.1
до 1 (одного) месяца включительно
2.4.2
свыше 1 (одного) до 3 (трех) месяцев включительно
2.4.3
свыше 3 (трех) до 6 (шести) месяцев включительно
2.4.4
свыше 6 (шести) до 12 (двенадцати) месяцев включительно
2.4.5
свыше 12 (двенадцати) до 24 (двадцати четырех) месяцев включительно
2.4.6
свыше 24 (двадцати четырех) месяцев
2.5
Сберегательные вклады без права пополнения, в том числе:
2.5.1
до 1 (одного) месяца включительно
2.5.2
свыше 1 (одного) до 3 (трех) месяцев включительно
2.5.3
свыше 3 (трех) до 6 (шести) месяцев включительно
2.5.4
свыше 6 (шести) до 12 (двенадцати) месяцев включительно
2.5.5
свыше 12 (двенадцати) до 24 (двадцати четырех) месяцев включительно
2.5.6
свыше 24 (двадцати четырех) месяцев
2.6
Текущие счета
2.7
Вклады до востребования
3
Вклады в национальной валюте, открытые в рамках жилищных строительных сбережений, государственной образовательной накопительной системы
продолжение таблицы:
Депозиты, пролонгированные за отчетный месяц
Пролонгированные депозиты, ставка вознаграждения по которым была изменена
Пролонгированные депозиты, ставка вознаграждения по которым осталась без изменения
Объем (в тенге)
Максимальная ставка
Средневзвешенная ставка
Объем (в тенге)
Максимальная ставка
Средневзвешенная ставка
6
7
8
9
10
11
продолжение таблицы:
Депозиты, ставка вознаграждения по которым была изменена за отчетный месяц, за исключением пролонгированных депозитов
Объем (в тенге)
Максимальная ставка
Средневзвешенная ставка
12
13
14
Таблица 6. Сведения по ставкам вознаграждения и объемам привлечения за отчетный месяц по привлеченным вкладам физических лиц с плавающей процентной ставкой (вклады в национальной валюте с плавающей процентной ставкой)
Бенчмарк
Значение бенчмарка
Объем вновь привлеченных вкладов, в тенге
Спред, процентный пункт
Максимальная ставка
1
2
3
4
5
6
1
Базовая ставка Национального Банка Республики Казахстан
2
Уровень инфляции
3
Ставка ТОНИА (TONIA) – Тенге ОверНайт Индекс Авередж (Tenge OverNight Index Average)
4
Ставка ТВИНА (TWINA) – Тенге Вик Индекс Авередж (Tenge Week Index Average)
Таблица 7. Сведения о наличии или отсутствии агентской сети для привлечения депозитов физических лиц
Агентская сеть для привлечения депозитов физических лиц
Значение
1
2
3
1
Наличие (да или нет)
2
Привлечение депозитов физических лиц посредством Национального оператора почты (да или нет)
3
Привлечение депозитов физических лиц посредством услуг иных посредников, за исключением Национального оператора почты (да или нет)
Наименование ___________________________________________________
Адрес___________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ____________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет по объемам и ставкам вознаграждений депозитов физических лиц".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет по объемам и ставкам
вознаграждений депозитов
физических лиц"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет по объемам и ставкам вознаграждений депозитов физических лиц
(индекс – INDDEP-1, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Жеке тұлғалар депозиттерінің көлемі және сыйақы мөлшерлемелері бойынша есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары есепті айдың жиырмасыншы күнінің соңындағы жағдай бойынша жасалатын 8-кесте бойынша нысанды қоспағанда, есепті айдың соңындағы жағдай бойынша ай сайын толтырады, егер жиырмасыншы күн жұмыс істемейтін күнге келсе, онда 8-кесте бойынша нысан алдыңғы жұмыс күнінің соңындағы жағдай бойынша жасалады.
Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі – теңге. Құн көрсеткіштері үтірден кейін екі таңбалы санмен көрсетіледі.
3. Салымдар клиенттермен жасалған банктік салым шарттары негізінде мерзімі бойынша бөлінеді. Салымдар мерзімі бойынша мынадай болып жіктеледі:
1 (бір) айға дейін қоса алғанда;
1 (бір) айдан 3 (үш) айға дейін қоса алғанда;
3 (үш) айдан 6 (алты) айға дейін қоса алғанда;
6 (алты) айдан 12 (он екі) айға дейін қоса алғанда;
12 (он екі) айдан 24 (жиырма төрт) айға дейін қоса алғанда;
24 (жиырма төрт) айдан астам;
белгіленген мерзімі жоқ (талап етілгенге дейінгі салымдар, шартты салымдар).
Ағымдағы шоттар мерзімі бойынша белгіленген мерзімі жоқ депозит ретінде жіктеледі.
Мерзімі күнмен есептелетін салымдар күнтізбелік 30 (отыз) күнге тең айлық мәнге келтіріледі (жылына күнтізбелік күндер саны 360 (үш жүз алпыс) күнге сәйкес келеді).
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Екінші деңгейдегі банктер 1-кестені және Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары 1.1-кестені толтыру кезінде жеке тұлғалардың депозиттері, оның ішінде нөл қалдығы бар депозиттері туралы мәліметтерді жария етеді.
6. Шетел валютасындағы депозиттер бойынша сома есепті күніне "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 26 қыркүйектегі № 56 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 29 қыркүйектегі № 544 бірлескен қаулысы мен бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36983 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 56 және № 544 бірлескен қаулы мен бұйрық) көзделген тәртіпте айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет по объемам и ставкам вознаграждений депозитов физических лиц" (далее – Форма).
2. Форма составляется банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, являющимися участниками системы обязательного гарантирования депозитов, ежемесячно по состоянию на конец отчетного месяца за исключением формы по Таблице 8, которая составляется по состоянию на конец двадцатого числа отчетного месяца, если двадцатое число приходится на нерабочий день, то форма по Таблице 8 составляется по состоянию на конец предыдущего рабочего дня.
Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
3. Вклады распределяются по срокам на основании договоров банковского вклада с клиентами. По срокам вклады классифицируются на вклады:
до 1 (одного) месяца включительно;
свыше 1 (одного) до 3 (трех) месяцев включительно;
свыше 3 (трех) до 6 (шести) месяцев включительно;
свыше 6 (шести) до 12 (двенадцати) месяцев включительно;
свыше 12 (двенадцати) до 24 (двадцати четырех) месяцев включительно;
свыше 24 (двадцати четырех) месяцев;
без установленного срока (вклады до востребования, условные вклады).
Текущие счета по срокам классифицируются как депозиты без установленного срока.
Вклады, сроки по которым исчисляются в днях, приводятся к месячному значению, равному 30 (тридцати) календарных дней (количество календарных дней в году соответствует 360 (триста шестидесяти) дням).
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. При заполнении Таблицы 1 банки второго уровня и Таблицы 1.1 филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан раскрывают сведения о депозитах физических лиц, в том числе с нулевыми остатками.
6. По депозитам в иностранной валюте суммы пересчитываются по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном совместными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 сентября 2025 года № 56 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 29 сентября 2025 года № 544 "Об утверждении Правил определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36983) (далее – Совместное постановление № 56 и приказ № 544), на отчетную дату.

7. Депозиттерді сомасына қарай топтарға бөлу кезінде есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша деректер пайдаланылады.
8. 1-кестенің және 1.1-кестенің 3 және 11-бағандары бойынша жеке тұлғалар теңгемен және (немесе) шетел валютасымен ашқан депозиттердің жиынтық сомасы мен шоттардың саны көрсетіледі.
9. 1-кестенің және 1.1-кестенің 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 17 және 18-бағандарында жеке тұлғалар теңгемен және (немесе) шетел валютасымен ашқан депозиттердің жиынтық сомасы мен шоттардың саны мерзімі (мерзімнің болмауы) бойынша көрсетіледі.
10. 1-кестенің және 1.1-кестенің 10 және 18-бағандарында ағымдағы шоттар, талап етілгенге дейінгі салымдар және шартты салымдардан басқа, Қазақстан Республикасының заңнамасында шектеулердің болуын ескере отырып, шарттың мерзімі өткен, бірақ салымды клиент талап етпеген салымдар көрсетіледі, бұл ретте:
1) клиент әрекет етпейтін салық төлеуші болып табылады немесе салықтар мен әлеуметтік төлемдер бойынша берешегі бар, клиенттің шотында Қазақстан Республикасының салық органдары қойған шектеулер (шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы қаулылар, инкассолық өкімдер) бар;
2) клиенттің шотына үшінші тұлғалардың банктік шоттан ақшаны алу және (немесе) банктік шоттағы ақшаға тыйым салу туралы талаптары қойылған;
3) банк осы салымның мерзімін "талап етілгенге дейінгі салым" талаптарымен ұзартады.
11. 1-кестенің және 1.1-кестенің 3-жолында тұрғын үй құрылыс жинақтары, мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде ашылған ұлттық валютадағы салымдар көрсетіледі.
12. 1-кестенің және 1.1-кестенің 4-жолында сыйақысы өзгермелі пайыздық мөлшерлеме бойынша есептелетін салымдар туралы мәліметтер көрсетіледі.
13. Банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың депозиттері бойынша жолдардағы деректер 1-кестенің тиісті 1.1.1.1, 1.1.1.2, 1.1.2.1, 1.1.2.2., 1.1.3.1, 1.1.3.2, 1.1.4, 1.1.5, 2.1.1, 2.1.2, 2.2.1, 2.2.2, 2.3.1, 2.3.2, 2.4, 2.5, 3, 4.1 және 4.2-жолдарына енгізілді.
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалардың салымдары (депозиттері) бойынша жолдардағы көрсеткіштер 1.1-кестенің тиісті 1.1.1.1, 1.1.1.2, 1.1.2.1, 1.1.2.2., 1.1.3.1, 1.1.3.2, 1.1.4, 1.1.5, 2.1.1, 2.1.2, 2.2, 2.3, 2.4, 2.5, 3, 4.1 және 4.2-жолдарына енгізілді.
Тұлғаның банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты болу белгісі "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 40-бабында айқындалады.
14. 2-кестеде жеке тұлғалардың есепті айдағы депозиттері бойынша айналымдар көрсетіледі.

7. При распределении депозитов по группам в зависимости от суммы депозита используются данные по состоянию на конец отчетного периода.
8. По графам 3 и 11 Таблицы 1 и Таблицы 1.1 указываются совокупные суммы депозитов и количество счетов, открытых физическими лицами в тенге и (или) в иностранной валюте.
9. В графах 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 17 и 18 Таблицы 1 и Таблицы 1.1 указываются совокупные суммы депозитов и количество счетов, открытых физическими лицами в тенге и в иностранной валюте, в разбивке по сроку (отсутствию срока).
10. В графах 10 и 18 Таблицы 1 и Таблицы 1.1, помимо текущих счетов, вкладов до востребования и условных вкладов, с учетом наличия ограничений в законодательстве Республики Казахстан указываются вклады, по которым срок договора истек, но вклад не востребован клиентом, при этом:
1) клиент является бездействующим налогоплательщиком или имеет задолженность по налогам и социальным платежам, на счете клиента имеются ограничения (инкассовые распоряжения, постановления о приостановлении расходных операций), выставленные налоговыми органами Республики Казахстан;
2) на счет клиента предъявлены требования третьих лиц об изъятии денег с банковского счета и (или) наложении ареста на деньги, находящиеся на банковском счете;
3) банк пролонгирует данный вклад на условиях "вклада до востребования".
11. В строке 3 Таблицы 1 и Таблицы 1.1 указываются вклады в национальной валюте, открытые в рамках жилищных строительных сбережений, государственной образовательной накопительной системы.
12. В строке 4 Таблицы 1 и Таблицы 1.1 указываются сведения о вкладах, вознаграждение по которым начисляется по плавающей процентной ставке.
13. Данные в строках по депозитам лиц, связанных с банком особыми отношениями, уже включены в соответствующие строки 1.1.1.1, 1.1.1.2, 1.1.2.1, 1.1.2.2., 1.1.3.1, 1.1.3.2, 1.1.4, 1.1.5, 2.1.1, 2.1.2, 2.2.1, 2.2.2, 2.3.1, 2.3.2, 2.4, 2.5, 3, 4.1 и 4.2 Таблицы 1.
Показатели в строках по вкладам (депозиты) лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, уже включены в соответствующие строки 1.1.1.1, 1.1.1.2, 1.1.2.1, 1.1.2.2., 1.1.3.1, 1.1.3.2, 1.1.4, 1.1.5, 2.1.1, 2.1.2, 2.2, 2.3, 2.4, 2.5, 3, 4.1 и 4.2 Таблицы 1.1.
Признак связанности лица с банком особыми отношениями определяется статьей 40 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
14. В Таблице 2 указываются обороты по депозитам физических лиц за отчетный месяц.

15. Егер есепті ай ішінде шетел валютасындағы депозиттер бойынша есепте көзделген ашу, мерзімін ұзарту, толықтыру, ішінара алу операциялары жүргізілген болса, сома шетел валютасымен операциялар жүргізу күніне № 56 және № 544 бірлескен қаулы мен бұйрықта көзделген тәртіпте айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеледі.
16. 2-кестенің 3 және 4-бағандарында депозиттердің сомасы және есепті айда жеке тұлғалар ашқан шоттардың саны мерзімі бойынша бөліністе көрсетіледі. 2-кестенің 4-бағанында депозит ашылған сәтте оның сомасын одан әрі толықтыру сомасын есепке алмай көрсету қажет, оның ішінде бұл ашылған кезде ақшалай қаражат енгізілмеген депозиттерге де қатысты.
Жаңа банктік шот ашуға әкеп соққан тұрғын үй құрылысы жинақтары шеңберінде ашылған салымдарды беру және бөлу жөніндегі операциялар 2-кестенің 3 және 4-бағандарында көрсетіледі.
17. 2-кестенің 5 және 6-бағандарында шоттардың саны және есепті айда мерзімі ұзартылған депозиттердің сомасы көрсетіледі. 2-кестенің 6-бағанында депозитті одан әрі толықтыру сомасын есепке алмай, мерзімін ұзарту сәтіндегі депозит сомасын көрсету қажет.
18. 2-кестенің 7 және 8-бағандарында есепті айда клиенттер және (немесе) үшінші тұлғалар толықтырған шоттардың саны және депозиттердің сомасы (капиталдандыруды қоспағанда), оның ішінде банктік салым шартына сәйкес есепті айда енгізілген салым бойынша кейінге қалдырылған бастапқы жарна сомасы көрсетіледі.
Жинақ салымдары мен мерзімділік шарттарына сәйкес келетін толықтыру құқығы жоқ салымдар бойынша 2-кестенің 7 және 8-бағандары салым бойынша бастапқы жарна кейінге қалдырылған жағдайда ғана толтырылады. Бұл ретте 2-кестенің 7 және 8-бағандарында екінші деңгейдегі банк клиентінің шоттарына бұрын берешекті өтеу мақсатында акцептсіз тәртіппен есептен шығарылған ақшаны қайтару көрсетілмейді.
Банктік шоттың жабылуына әкеп соққан тұрғын үй құрылысы жинақтары шеңберінде ашылған салымдарды біріктіру бойынша операциялар 2-кестенің 7 және 8-бағандарында көрсетіледі.
19. 2-кестенің 9 және 10-бағандарында есепті айда мемлекеттік кірістер органдары мен сот орындаушыларының инкассолық өкімдеріне сәйкес ақша ішінара алынған, оның ішінде банк клиентінің, оның сенімді тұлғасының тапсырмасы бойынша, жасалған шарттар негізінде үшінші тұлғалардың талабы бойынша ішінара ақша алынған шоттардың саны және депозиттердің сомасы көрсетіледі.
20. 2-кестенің 11 және 12-бағандарында есепті айда шарт мерзімінің аяқталуына байланысты жабылған шоттардың саны мен депозиттердің сомасы, оның ішінде ағымдағы шоттар да көрсетіледі.

15. Если в течение отчетного месяца по депозитам в иностранной валюте проводились операции открытия, пролонгирования, пополнения, частичного снятия, предусмотренные в отчете, суммы пересчитываются по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном Совместным постановлением № 56 и приказом № 544, на дату проведения операций с иностранной валютой.
16. В графах 3 и 4 Таблицы 2 указываются сумма депозитов и количество счетов, открытых физическими лицами за отчетный месяц, в разбивке по сроку. В графе 4 Таблицы 2 необходимо указать сумму депозита на момент его открытия, без учета сумм его дальнейшего пополнения, в том числе, это относится и к депозитам, открытым без внесения денежных средств на момент открытия.
Операции по уступке и делению вкладов, открытых в рамках жилищных строительных сбережений, повлекшие открытие нового банковского счета, отражаются в графах 3 и 4 Таблицы 2.
17. В графах 5 и 6 Таблицы 2 указываются количество счетов и сумма депозитов, сроки по которым пролонгированы в отчетном месяце. В графе 6 Таблицы 2 необходимо указать сумму депозита на момент пролонгации, без учета сумм его дальнейшего пополнения.
18. В графах 7 и 8 Таблицы 2 указываются количество счетов и сумма депозитов, пополненных клиентами и (или) третьими лицами в отчетном месяце (за исключением капитализации), в том числе суммы отложенного первоначального взноса по вкладу, внесенные в отчетном месяце согласно договору банковского вклада.
По сберегательным вкладам и вкладам, соответствующим условиям срочности, без права пополнения графы 7 и 8 Таблицы 2 заполняются только в случаях отложенного первоначального взноса по вкладу. При этом в графах 7 и 8 Таблицы 2 не указывается возврат денег на счета клиента банка второго уровня, списанных ранее в безакцептном порядке в целях погашения задолженности.
Операции по объединению вкладов, открытых в рамках жилищных строительных сбережений, повлекшие закрытие банковского счета отражается в графах 7 и 8 Таблицы 2.
19. В графах 9 и 10 Таблицы 2 указываются количество счетов и сумма депозитов, с которых в отчетном месяце деньги частично изымались, в том числе по поручению клиента банка, его доверенного лица, по требованию третьих лиц на основании заключенных договоров, в соответствии с инкассовыми распоряжениями органов государственных доходов и судебных исполнителей.
20. В графах 11 и 12 Таблицы 2 указываются количество счетов и сумма депозитов, закрытых в отчетном месяце в связи с истечением срока договора, в том числе и текущие счета.

21. 2-кестенің 13 және 14-бағандарында есепті айда мерзімінен бұрын жабылған шоттардың саны және депозиттердің сомасы көрсетіледі.
Банктік шоттың жабылуына әкеп соққан тұрғын үй құрылысы жинақтары шеңберінде ашылған салымдарды беру, біріктіру және бөлу жөніндегі операциялар 2-кестенің 13 және 14-бағандарында көрсетіледі.
22. 3-кестенің 1-жолында екінші деңгейдегі банктің депозиторларға қарсы талаптарын ескермей, "Қазақстанның депозиттерге кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Қор) төлеуі тиіс екінші деңгейдегі банктің және Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының жеке тұлғаларының барлық депозиттері бойынша өтемнің жалпы сомасы көрсетіледі.
23. 3-кестенің 2-жолында екінші деңгейдегі банктің депозиторларға қарсы талаптарының жалпы сомасын ескере отырып (шегере отырып), банктің және Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының жеке тұлғаларының барлық депозиттері бойынша Қор төлеуі тиіс өтемнің жалпы сомасы көрсетіледі.
24. 3-кестенің 3-жолында банктің және Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының депозитор-клиенттері болып табылатын жеке тұлғалардың қорытынды саны көрсетіледі.
25. 3-кестенің 3.1-жолында барлық шоттар бойынша нөлдік қалдығы бар клиенттер саны көрсетіледі. Егер банктің және Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының клиентінде банкте бірнеше шот және олардың біреуі нөлдік қалдықпен болса, онда көрсетілген жолды толтыру кезінде тек жеке шоттар бойынша нөлдік қалдығы бар клиенттер есепке алынбайды.
26. 3-кестенің 4-жолында жеке тұлғалардың нөлдік қалдықтары бар шоттарының жиынтық саны көрсетіледі.
27. 4-кестеде банктің тиісті филиалдарына (банк филиалдарының орналасуына қатысты) сәйкес аймақтар бойынша бөліністе жеке тұлғалардың депозиттері бойынша шоттардың сомасы мен саны теңгемен және шетел валютасымен көрсетіледі. Облыстар мен республикалық маңызы бар қалалар "Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші" (ӘАОЖ) ҚР ҰЖ 11-2025 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес толтырылады. Филиалдарда депозиттер болмаған кезде есептің тиісті ұяшықтары толтырылмайды.
28. 5-кесте есепті айдың бірінші күнінен бастап соңғы күніне дейінгі (қоса алғанда) кезеңде екінші деңгейдегі банктердің және Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының тіркелген пайыздық мөлшерлемесі бар жеке тұлғалардың жаңадан тартылған депозиттері және ағымдағы шоттар бойынша толтырылады.
Жаңадан тартылған депозит – депозит:
қатысушы банк есепті ай ішінде банктік шот және (немесе) банктік салым шарты бойынша қабылдаған;
есепті ай ішінде мерзімі ұзартылған банктік салым шарты бойынша;
есепті ай ішінде өзгертілген сыйақы мөлшерлемесі.

21. В графах 13 и 14 Таблицы 2 указываются количество счетов и сумма депозитов, досрочно закрытых в отчетном месяце.
Операции по уступке, объединению и делению вкладов, открытых в рамках жилищных строительных сбережений, повлекшие закрытие банковского счета, отражаются в графах 13 и 14 Таблицы 2.
22. В строке 1 Таблицы 3 указывается общая сумма возмещения по всем депозитам физических лиц банка второго уровня и филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, подлежащая выплате Акционерным обществом "Казахстанский фонд гарантирования депозитов" (далее – Фонд), без учета встречных требований банка второго уровня к депозиторам.
23. В строке 2 Таблицы 3 указывается общая сумма возмещения по всем депозитам физических лиц банка и филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, подлежащая выплате Фондом, с учетом (за вычетом) общей суммы встречных требований банка второго уровня к депозиторам.
24. В строке 3 Таблицы 3 указывается итоговое количество физических лиц, являющихся клиентами-депозиторами банка и филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
25. В строке 3.1 Таблицы 3 указывается количество клиентов с нулевым остатком по всем счетам. Если у клиента банка и филиала банка-нерезидента Республики Казахстан имеются несколько счетов в банке, филиале банка-нерезидента Республики Казахстан и один из них с нулевым остатком, то при заполнении указанной строки такие клиенты, имеющие нулевой остаток лишь по отдельным счетам, не учитываются.
26. В строке 4 Таблицы 3 указывается итоговое количество счетов физических лиц с нулевыми остатками.
27. В Таблице 4 указываются сумма и количество счетов по депозитам физических лиц в разбивке по регионам, согласно соответствующим филиалам банка (относительно расположения филиалов банка), в тенге и в иностранной валюте. Области и города республиканского значения заполняются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 11-2025 "Классификатор административно-территориальных объектов" (КАТО). При отсутствии депозитов в филиалах, соответствующие ячейки отчета не заполняются.
28. Таблица 5 заполняется по вновь привлеченным депозитам физических лиц с фиксированной процентной ставкой банков второго уровня, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и текущим счетам, за период с первого по последнее (включительно) число отчетного месяца.
Вновь привлеченный депозит – депозит:
принятый банком-участником по договору банковского счета и (или) банковского вклада в течение отчетного месяца;
по пролонгированному в течение отчетного месяца договору банковского вклада;
ставка вознаграждения, по которому была изменена в течение отчетного месяца.

29. Жеке тұлғалардың жаңадан тартылған мультивалюталық депозиттері бойынша екінші деңгейдегі банк мәліметтерде валюталардың әрбір түрі бойынша сыйақының ең жоғары мөлшерлемелерін көрсетеді.
30. 5-кесте басқа бағандардағы соманы қайталамай есепті кезең үшін депозит тарту жөніндегі операциялар қорытындысының кезектілігі тәртібімен толтырылады. Депозит бойынша операцияның түпнұсқалығын негізге ала отырып, оны 5-кестенің тиісті бағандарына жатқызу тәртібі айқындалады.
31. 5-кестенің 3, 4 және 5-бағандарында белгіленген пайыздық мөлшерлемесі бар депозиттің әрбір санаты бойынша есепті ай үшін жаңадан ашылған шоттарда қабылданған екінші деңгейдегі банк және Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының депозиттері сыйақысының тиісінше көлемі, ең жоғары жылдық тиімді және орташа өлшемді жылдық тиімді мөлшерлемесі көрсетіледі. Депозиттер көлемін есептеу кезінде депозит ашылған сәттегі оның сомасы және ол бойынша есепті айдағы барлық әкеліну ескеріледі. Бұл ретте, егер депозит ақшалай қаражатты енгізбей ашылса және есепті ай ішінде толықтырылмаса, онда 5-кестенің 3-бағанында көлемі көрсетілмейді, бірақ бұл ретте жаңадан ашылған депозит бойынша ең жоғары мөлшерлемені көрсете отырып 5-кестенің 4-бағанын толтыру қажет.
5-кестеде әкелінуде клиенттер және (немесе) үшінші тұлғалар есепті айда (капиталдандыруды қоспағанда) толықтырған барлық депозит бойынша, оның ішінде банктік салым шартына сәйкес есепті айда енгізілген салым бойынша кейінге қалдырылған бастапқы жарна сомасы көрсетілуі қажет.
Егер жаңадан ашылған шотта қабылданған депозит бойынша сыйақы мөлшерлемесі есепті ай ішінде өзгертілген болса, онда 5-кестенің 4-бағанында оның өзгеруін ескере отырып, есепті ай ішінде болған барлық мөлшерлемелердің ішіндегі ең үлкен ең жоғары сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі. Бұл ретте, есепті айда сыйақы мөлшерлемесі өзгертілген, есепті айда жаңадан тартылған депозиттер 5-кестенің 12, 13 және 14-бағандарында қайталанбайды.
32. Жаңадан тартылған шетел валютасындағы депозиттер шетел валютасындағы депозитті тарту күніне № 56 және № 544 бірлескен қаулы мен бұйрықта көзделген тәртіпте айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеледі.
33. 5-кестенің 6, 7 және 8-бағандарында белгіленген пайыздық мөлшерлемесі бар депозиттің әрбір санаты бойынша сыйақы мөлшерлемесінің өзгеруімен есепті айда мерзімі ұзартылған екінші деңгейдегі банктің және Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының депозиттері сыйақысының тиісінше көлемі, ең жоғары жылдық тиімді және орташа өлшемді жылдық тиімді мөлшерлемесі көрсетіледі. Егер есепті ай ішінде мерзімі ұзартылған депозит бойынша сыйақы мөлшерлемесі қайта өзгертілген болса, онда 5-кестенің 7-бағанында депозиттің мерзімі ұзартылғаннан кейін, оның өзгеруін ескере отырып, есепті ай ішінде болған барлық мөлшерлемелердің ішіндегі ең үлкен ең жоғары жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі. Бұл ретте есепті айда сыйақы мөлшерлемесі қайта өзгертілген есепті айда мерзімі ұзартылған депозиттер 5-кестенің 12, 13 және 14-бағандарында қайталанбайды. Депозиттер көлемін есептеу кезінде мерзімі ұзартылған сәтіндегі сыйақы мөлшерлемесінің өзгеруімен мерзімі ұзартылған депозит сомасы және ол бойынша мерзімі ұзартылған күнінен бастап есепті айдағы барлық әкеліну ескеріледі.

29. По вновь привлеченным мультивалютным депозитам физических лиц банк второго уровня в сведениях указывает максимальные ставки вознаграждения по каждому виду валют.
30. Таблица 5 заполняется в порядке очередности заключения операций по привлечению депозита за отчетный период без дублирования сумм в других графах. Исходя из первоначальности операции по депозиту определяется порядок ее отнесения к соответствующим графам Таблицы 5.
31. В графах 3, 4 и 5 Таблицы 5 указывается соответственно объем, максимальная годовая эффективная и средневзвешенная годовая эффективная ставки вознаграждения депозитов банка второго уровня и филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, принятых на вновь открывшихся счетах, за отчетный месяц по каждой категории депозита с фиксированной процентной ставкой. При расчете объема депозитов учитываются сумма депозита на момент его открытия и все притоки по нему за отчетный месяц. При этом в случае, если депозит открывается без внесения денежных средств и не пополняется в течение отчетного месяца, то в графе 3 Таблицы 5 объем не указывается, но при этом необходимо заполнить графу 4 Таблицы 5 с указанием максимальной ставки по вновь открытому депозиту.
В притоках Таблицы 5 необходимо отразить все пополнения по депозиту, которые были совершены клиентами и (или) третьими лицами в отчетном месяце (за исключением капитализации), в том числе суммы отложенного первоначального взноса по вкладу, внесенные в отчетном месяце согласно договору банковского вклада.
В случае, если по депозиту, принятому на вновь открывшемся счете, в течение отчетного месяца была изменена ставка вознаграждения, то в графе 4 Таблицы 5 указывается наибольшая максимальная ставка вознаграждения из всех ставок, которые были в течение отчетного месяца с учетом ее изменения. При этом вновь привлеченные в отчетном месяце депозиты, по которым в отчетном месяце также была изменена ставка вознаграждения, не дублируются в графах 12, 13 и 14 Таблицы 5.
32. Вновь привлеченные депозиты в иностранной валюте пересчитываются по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном Совместным постановлением № 56 и приказом № 544, на дату привлечения депозита в иностранной валюте.
33. В графах 6, 7 и 8 Таблицы 5 указывается соответственно объем, максимальная годовая эффективная и средневзвешенная годовая эффективная ставки вознаграждения депозитов банка второго уровня и филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, пролонгированных за отчетный месяц с изменением ставки вознаграждения, по каждой категории депозита с фиксированной процентной ставкой. В случае, если по пролонгированному депозиту в течение отчетного месяца была повторно изменена ставка вознаграждения, то в графе 7 Таблицы 5 указывается наибольшая максимальная годовая эффективная ставка вознаграждения из всех ставок, которые были в течение отчетного месяца после пролонгации депозита с учетом ее изменения. При этом пролонгированные в отчетном месяце депозиты, по которым в отчетном месяце повторно была изменена ставка вознаграждения, не дублируются в графах 12, 13 и 14 Таблицы 5. При расчете объема депозитов учитываются сумма пролонгированного депозита с изменением ставки вознаграждения на момент пролонгации и все притоки по нему за отчетный месяц, начиная с даты пролонгации.

5-кестенің 9, 10 және 11-бағандарында тиісінше екінші деңгейдегі банктің және Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының депозиттері сыйақысының көлемі, ең жоғары жылдық тиімді және орташа өлшемді жылдық тиімді мөлшерлемесі белгіленген пайыздық мөлшерлесі бар депозиттің әрбір санаты бойынша көрсетіледі.
5-кестенің 6, 7, 8, 9, 10 және 11-бағандары осы түсіндірменің 30-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес толтырылуға тиіс. Яғни, егер бастапқыда сыйақы мөлшерлемесін сақтай отырып, мерзімі ұзартылған болса, содан кейін есепті ай ішінде осындай депозиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесінің жалпы өзгеруі орын алса, онда мәліметтер 5-кестенің 9, 10 және 11-бағандарында көрсетіледі.
Егер есепті ай ішінде мерзімі ұзартылған депозит бойынша сыйақы мөлшерлемесі өзгертілген болса, онда 5-кестенің 10-бағанында депозиттің мерзімі ұзартылғаннан кейін, оның өзгеруін ескере отырып, есепті ай ішінде болған барлық мөлшерлемелердегі ішіндегі ең жоғары жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі. Бұл ретте есепті айда сыйақы мөлшерлемесі өзгертілген есепті айда мерзімі ұзартылған депозиттер 5-кестенің 12, 13 және 14-бағандарында қайталанбайды. Депозиттердің көлемін есептеу кезінде мерзімі ұзартылған депозиттің сомасы мерзімін ұзарту сәтіндегі сыйақы мөлшерлемесін өзгертпестен және ол бойынша есепті айдағы барлық әкеліну, осындай депозиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесінің жалпы өзгеруінен кейін болған әкелінуді қоса алғанда, мерзімін ұзарту күнінен бастап есепке алынады.
Есепті айда 1 реттен артық мерзімі ұзартылған депозиттер (мерзімі 1 (бір) айға дейін қоса алғанда депозиттер) бастапқыда мерзімі ұзартылған көлем бойынша бірінші рет мерзімнің ұзартылғаны көрсетіледі, бұл ретте осы депозиттің мерзімін ұзарту кезінде есепті ай ішінде болған барлық мөлшерлемелердің ішінен сыйақының ең үлкен ең жоғары мөлшерлемесі көрсетіледі. Есепті айда мерзімі ұзартылған депозиттер бойынша қалдық бастапқы мерзімін ұзарту күніне айқындалады. Мұндай депозиттер бойынша әкеліну бастапқы мерзімін ұзарту күнінен бастап енгізіледі.
34. 5-кестенің 12, 13 және 14-бағандарында есепті ай ішінде сыйақы мөлшерлемелері өзгертілген мерзімі ұзартылған депозиттер мен жаңадан тартылған депозиттерді қоспағанда, белгіленген пайыздық мөлшерлемесі бар депозиттің әрбір санаты бойынша сыйақы мөлшерлемелері есепті айда өзгертілген екінші деңгейдегі банк депозиттері сыйақысының тиісінше көлемі, жылдық ең жоғары тиімді және орташа өлшемді жылдық тиімді мөлшерлемелері көрсетіледі. Депозиттер көлемін есептеу кезінде сыйақы мөлшерлемесі өзгерген сәттегі депозит сомасы және ол бойынша есепті айдағы барлық әкеліну есепке алынады.
Есепті айда сыйақы мөлшерлемесі өзгертілген депозиттер бойынша қалдық сыйақы мөлшерлемесі өзгерген күнге айқындалады. Мұндай депозиттер бойынша әкеліну сыйақы мөлшерлемесі өзгерген күннен бастап қосылады.

В графах 9, 10 и 11 Таблицы 5 указывается соответственно объем, максимальная годовая эффективная и средневзвешенная годовая эффективная ставки вознаграждения депозитов банка второго уровня и филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, пролонгированных за отчетный месяц без изменения ставки вознаграждения, по каждой категории депозита с фиксированной процентной ставкой.
Графы 6, 7, 8, 9, 10 и 11 Таблицы 5 должны заполняться в соответствии с требованиями, указанным в пункте 30 настоящих пояснений. То есть, если первоначально была пролонгация с сохранением ставки вознаграждения, а потом произошло общее изменение ставки вознаграждения по таким депозитам в течение отчетного месяца, то сведения отражаются в графах 9, 10 и 11 Таблицы 5.
В случае, если по пролонгированному депозиту в течение отчетного месяца была изменена ставка вознаграждения, то в графе 10 Таблицы 5 указывается наибольшая максимальная годовая эффективная ставка вознаграждения из всех ставок, которые были в течение отчетного месяца после пролонгации депозита с учетом ее изменения. При этом пролонгированные в отчетном месяце депозиты, по которым в отчетном месяце была изменена ставка вознаграждения, не дублируются в графах 12, 13 и 14 Таблицы 5. При расчете объема депозитов учитываются сумма пролонгированного депозита без изменения ставки вознаграждения на момент пролонгации и все притоки по нему за отчетный месяц, начиная с даты пролонгации, включая те притоки, которые произошли после общего изменения ставки вознаграждения по таким депозитам.
Депозиты, пролонгируемые более 1 раза за отчетный месяц (депозиты со сроком до 1 (одного) месяца включительно), указываются только в первый раз пролонгации по первоначально пролонгируемому объему, при этом указывается наибольшая максимальная ставка вознаграждения из всех ставок, которые были в течение отчетного месяца при пролонгациях данного депозита. Остаток по депозитам, пролонгированным за отчетный месяц, определяется на дату первоначальной пролонгации. Притоки по таким депозитам включаются, начиная с даты первоначальной пролонгации.
34. В графах 12, 13 и 14 Таблицы 5 указывается соответственно объем, максимальная годовая эффективная и средневзвешенная годовая эффективная ставки вознаграждения депозитов банка второго уровня, ставки вознаграждения по которым были изменены за отчетный месяц, по каждой категории депозита с фиксированной процентной ставкой, за исключением пролонгированных депозитов и вновь привлеченных депозитов, по которым были изменены ставки вознаграждения в течение отчетного месяца. При расчете объема депозитов учитываются сумма депозита на момент изменения ставки вознаграждения и все притоки по нему за отчетный месяц.
Остаток по депозитам, ставка вознаграждения по которым была изменена за отчетный месяц, определяется на дату изменения ставки вознаграждения. Притоки по таким депозитам включаются, начиная с даты изменения ставки вознаграждения.

35. Әрбір жаңадан тартылған депозит 29-тармақта көрсетілген жаңадан тартылған депозиттер түрлерінің біріне ғана жатқызылуы тиіс.
5-кестенің 3, 6, 9 және 12-бағандарының сомасы есепті айда олар бойынша барлық әкелінуді ескере отырып, есепті айда жаңадан тартылған депозиттердің көлеміне тең болуға тиіс.
36. Есепті ай ішінде тартылған салымның әрбір санаты бойынша, оның ішінде салымның мерзіміне байланысты (бұл көрсетілген жерде) жеке есептелетін орташа өлшемді жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі мынадай формула бойынша көрсетіледі:
мұнда:
ЖТСМ орт. өлш. – салымның белгілі бір санаты бойынша орташа өлшемді жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі;
ЖТСМi – салымның белгілі бір санаты бойынша жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі;
Vi – белгіленген пайыздық мөлшерлемесі бар салымның әрбір санаты бойынша есепті айда жаңадан тартылған, сыйақыны есептемегенде (капиталдандырылған сыйақы сомасын қоспағанда) бірдей ЖТСМi бойынша тартылған салымдардың сомасы (барлық ағындар).
Есепті айда жаңадан тартылған салымдардың сомасын есептеу кезінде осы түсіндірменің 29-тармағында көрсетілген есепті айда жаңадан тартылған салым бойынша барлық ағындар ескеріледі.
37. Егер жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесін есептеу кезінде алынған санның бірден көп ондық таңбасы болса, ол мына тәсілмен ондық үлеске дейін дөңгелектенуге тиіс:
егер жүздік үлес 5 (бестен) көп немесе оған тең болса, ондық үлес 1 (бірге) ұлғайтылады, одан кейін келетін барлық таңбалар алып тасталады;
егер жүздік үлес 5 (бестен) аз болса, ондық үлес өзгеріссіз қалады, одан кейін келетін барлық таңбалар алып тасталады.
38. 6-кесте есепті айдың бірінші күнінен соңғы күніне дейінгі (қоса алғанда) кезеңде екінші деңгейдегі банктердің және Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының өзгермелі пайыздық мөлшерлемесі бар ұлттық валютадағы жеке тұлғалардың тартылған салымдары бойынша толтырылады.
39. 6-кестенің 3-бағанын толтыру үшін бенчмарктер (сыйақы мөлшерлемелерімен салыстыруға арналған нарық индикаторлары) туралы мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі бойынша – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсында жарияланатын деректер;
инфляция деңгейі бойынша – мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган жариялайтын ресми статистикалық ақпарат;
ақша нарығының мөлшерлемелері бойынша: ТОНИА (TONIA) – Теңге ОверНайт Индекс Авередж (Tenge OverNight Index Average), ТВИНА (TWINA) – Теңге Вик Индекс Авередж (Tenge Week Index Average) – "Қазақстан қор биржасы" акционерлік қоғамының ресми интернет-ресурсында жарияланатын деректер.

35. Каждый вновь привлеченный депозит должен быть отнесен только к одному из видов вновь привлеченных депозитов, указанных в пункте 29.
Сумма граф 3, 6, 9 и 12 Таблицы 5 должна быть равна объему вновь привлеченных депозитов в отчетном месяце с учетом всех притоков по ним за отчетный месяц.
36. Средневзвешенная годовая эффективная ставка вознаграждения рассчитывается отдельно по каждой категории вклада, привлеченного в течение отчетного месяца, в том числе в зависимости от срока вклада (где это указано) по следующей формуле:
где:
ГЭСВ ср. вз. – средневзвешенная годовая эффективная ставка вознаграждения по определенной категории вклада;
ГЭСВi – годовая эффективная ставка вознаграждения по определенной категории вклада;
Vi – сумма вновь привлеченных вкладов (все притоки) за отчетный месяц по каждой категории вклада с фиксированной процентной ставкой, привлеченных по одинаковой ГЭСВi, без учета вознаграждения (за исключением капитализированной суммы вознаграждения).
При расчете суммы вновь привлеченных вкладов за отчетный месяц учитываются все притоки по вновь привлеченному вкладу за отчетный месяц, указанные в пункте 28 настоящего пояснения.
37. Если при расчете годовой эффективной ставки вознаграждения полученное число имеет более одного десятичного знака, оно подлежит округлению до десятых долей следующим образом:
если сотая доля больше или равна 5 (пяти), десятая доля увеличивается на 1 (один), все следующие за ней знаки исключаются;
если сотая доля меньше 5 (пяти), десятая доля остается без изменений, все следующие за ней знаки исключаются.
38. Таблица 6 заполняется по привлеченным вкладам физических лиц в национальной валюте с плавающей процентной ставкой банков второго уровня и филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, за период с первого по последнее (включительно) число отчетного месяца.
39. Для заполнения графы 3 Таблицы 6 используются следующие источники информации о бенчмарках (индикаторах рынка для сопоставления со ставками вознаграждения):
по базовой ставке Национального Банка Республики Казахстан – данные, публикуемые на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан;
по уровню инфляции – официальная статистическая информация, публикуемая уполномоченным органом в области государственной статистики;
по ставкам денежного рынка: ТОНИА (TONIA) – Тенге ОверНайт Индекс Авередж (Tenge OverNight Index Average), ТВИНА (TWINA) – Тенге Вик Индекс Авередж (Tenge Week Index Average) – данные, публикуемые на официальном интернет-ресурсе акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа".

40. 6-кестенің 4-бағанында өзгермелі пайыздық мөлшерлемесі бар салымның әрбір санаты бойынша есепті айда тартылған банк салымдарының көлемі көрсетіледі. Есепті айда жаңадан тартылған салымдардың көлемін есептеу кезінде есепті айда жаңадан тартылған салым бойынша барлық әкеліну ескеріледі.
41. 6-кестенің 5-бағанында өзгермелі пайыздық мөлшерлемесі бар салымның әрбір санаты бойынша екінші деңгейдегі банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы дербес есептейтін және белгілейтін пайыздық спрэд мөлшерлемесінің мәні көрсетіледі.
Егер бір бенчмаркі бар, өзгермелі пайыздық мөлшерлемесі бар салымдар бойынша пайыздық спрэд мөлшерлемесінің әртүрлі мәндері қолданылған жағдайда қолданылған пайыздық спрэдтің ең жоғары мөлшерлемесі көрсетіледі.
42. 6-кестенің 6-бағанында есепті ай ішінде тартылған салымның әрбір санаты ішінде ең жоғары жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі.
43. Бір немесе бірнеше санат бойынша салымдар болмаса бағандар мен тиісті жолдар толтырылмайды.
44. 7-кестенің 1-бағанында жеке тұлғалардың депозиттерін тарту үшін агенттік желінің бар-жоғы (иә немесе жоқ) көрсетіледі.
45. Мәліметтер болмаса (яғни 7-кестенің 1-жолында "жоқ" деп көрсету) 7-кестенің 2 және 3-бағандары толтырылмайды.
46. 7-кестенің 2-жолында екінші деңгейдегі банктің және Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының Ұлттық пошта операторы арқылы жеке тұлғалардың депозиттерін тарту фактілерінің болуы немесе болмауы туралы деректер (иә немесе жоқ) көрсетіледі.
47. 7-кестенің 3-жолында екінші деңгейдегі банктің және Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының өзге делдалдардың (Ұлттық пошта операторын қоспағанда) қызметтері арқылы жеке тұлғалардың депозиттерін тарту фактілерінің болуы немесе болмауы туралы деректер (иә немесе жоқ) көрсетіледі.
Екінші деңгейдегі банктердің,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банктері
филиалдарының және
"Қазақстанның Даму Банкі"
акционерлік қоғамының
есептілікті ұсыну қағидаларына
14-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Талаптар мен міндеттемелерді орындау кестелеріне сәйкес қаражат әкету және әкелу туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: GAP-1
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__ жылғы "___" ____________жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
БСН: ____________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Активтер
Орындау мерзімі белгіленбеген активтер (міндеттемелер)
ұлттық валютада
шетел валютасында
1
2
Активтер
х
х
1
Ақшалай қаражат (касса, жолдағы күн, банкоматтар және басқалар)
2
Басқа банктерде орналастырылған корреспонденттік шоттар мен салымдар (Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін қоспағанда)
3
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде орналастырылған корреспонденттік шоттар мен салымдар
4
Бағалы қағаздар, оның ішінде:
4.1.
әділ құны бойынша
4.2.
амортизацияланған құн бойынша
5
Банкаралық қарыздар
6
Клиенттерге қарыздар, оның ішінде:
6.1
заңды тұлғаларға

40. В графе 4 Таблицы 6 указывается объем вкладов банка, привлеченный за отчетный месяц по каждой категории вклада с плавающей процентной ставкой. При расчете объема вновь привлеченных вкладов за отчетный месяц учитываются все притоки по вновь привлеченному вкладу за отчетный месяц.
41. В графе 5 Таблицы 6 указывается значение ставки процентного спрэда, который рассчитывается и устанавливается банком второго уровня, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан самостоятельно по каждой категории вклада с плавающей процентной ставкой.
В случае, если по вкладам с плавающей процентной ставкой с одним бенчмарком применены разные значения ставки процентного спреда, указывается максимальная примененная ставка процентного спреда.
42. В графе 6 Таблицы 6 указывается максимальная годовая эффективная ставка вознаграждения внутри каждой категории вклада, привлеченного в течение отчетного месяца.
43. При отсутствии вкладов по одной или нескольким категориям, графы и соответствующие строки не подлежат заполнению.
44. В строке 1 Таблицы 7 указывается наличие или отсутствие агентской сети для привлечения депозитов физических лиц (да или нет).
45. При отсутствии сведений (то есть указание "нет" в строке 1 Таблицы 7), строки 2 и 3 Таблицы 7 не заполняются.
46. В строке 2 Таблицы 7 указываются данные о наличии или отсутствии фактов привлечения банком второго уровня и филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан депозитов физических лиц посредством Национального оператора почты (да или нет).
47. В строке 3 Таблицы 7 указываются данные о наличии или отсутствии фактов привлечения банком второго уровня и филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан депозитов физических лиц посредством услуг иных посредников (за исключением Национального оператора почты) (да или нет).
Приложение 14
к Правилам представления
отчетности банками второго уровня,
филиалами банков-нерезидентов
Республики Казахстан
и акционерным обществом
"Банк Развития Казахстана"
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет об оттоках и притоках в соответствии с графиками исполнения требований и обязательств
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: GAP-1
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
БИН: ____________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах тенге)
Активы
Активы (обязательства), по которым не установлен срок исполнения
в национальной валюте
в иностранной валюте
1
2
Активы
х
х
1
Денежные средства (касса, день в пути, банкоматы и прочее)
2
Корреспондентские счета и вклады (за исключением Национального Банка Республики Казахстан), размещенные в других банках
3
Корреспондентские счета и вклады, размещенные в Национальном Банке Республики Казахстан
4
Ценные бумаги, в том числе:
4.1.
по справедливой стоимости
4.2.
по амортизированной стоимости
5
Межбанковские займы
6
Займы клиентам, в том числе:
6.1
юридическим лицам

181 (бір жүз сексен бір) күннен 365 (үш жүз алпыс бес) күнге дейін
1 жылдан 5 жылға дейін
5 жылдан астам
ұлттық валютада
шетел валютасында
ұлттық валютада
шетел валютасында
ұлттық валютада
шетел валютасында
9
10
11
12
13
14
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ____________________________________ __________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________________ __________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Талаптар мен міндеттемелерді орындау кестелеріне сәйкес қаражат
әкету және әкелу туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған
нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Талаптар мен міндеттемелерді
орындау кестелеріне сәйкес
қаражат әкету және әкелу
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
Талаптар мен міндеттемелерді орындау кестелеріне сәйкес қаражат әкету және әкелу туралы есеп (индексі – GAP-1, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Талаптар мен міндеттемелерді орындау кестелеріне сәйкес қаражат әкету және әкелу туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды екінші деңгейдегі банктер ай сайын есепті айдың соңындағы жағдай бойынша жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
4. Алдағы әкеліну бойынша деректер абсолюттік мәнде оң сан ретінде көрсетіледі, алдағы әкетілу бойынша деректер абсолюттік мәнде теріс сан ретінде көрсетіледі.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда талаптар мен міндеттемелерді орындау кестелеріне сәйкес, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент бойынша әкеліну мен әкетілу туралы мәліметтер көрсетіледі. Ақшалай қаражаттың әкелінуі мен әкетілуі негізгі борыш бойынша да, сыйақы бойынша да көрсетіледі

от 181 (ста восьмидесяти одного) до 365 (трехсот шестидесяти пяти) дней
от 1 до 5 лет
более 5 лет
в национальной валюте
в иностранной валюте
в национальной валюте
в иностранной валюте
в национальной валюте
в иностранной валюте
9
10
11
12
13
14
Наименование _____________________________________________________
Адрес_____________________________________________________________
Телефон __________________________________________________________
Адрес электронной почты ___________________________________________
Исполнитель ____________________________________ __________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ __________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет об оттоках и притоках в соответствии с графиками исполнения требований
и обязательств"
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет об оттоках и притоках
в соответствии с графиками
исполнения требований
и обязательств"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет об оттоках и притоках в соответствии с графиками исполнения требований и обязательств
(индекс – GAP-1, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об оттоках и притоках в соответствии с графиками исполнения требований и обязательств" (далее – Форма).
2. Форма составляется банками второго уровня ежемесячно по состоянию на конец отчетного месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
4. Данные по предстоящим притокам указываются в абсолютном значении как положительное число, данные по предстоящим оттокам указываются в абсолютном значении как отрицательное число.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме указываются сведения о притоках и оттоках в соответствии с графиками исполнения требований и обязательств, в том числе по нерезидентам Республики Казахстан. Притоки и оттоки денежных средств указываются как по основному долгу, так и по вознаграждению.

6. Негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі жоқ, сондай-ақ негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайтын барлық активтер алдағы кезеңде талаптарды орындау кестесіне сәйкес бөлінеді.
7. Барлық міндеттемелер мен баланстан тыс құралдар орындау кестесіне сәйкес бөлінеді.
8. Орындау кестесі белгіленбеген активтер, міндеттемелер және баланстан тыс құралдар бойынша мәліметтер кестенің 1 және 2-бағандарында көрсетіледі.
9. 4-жолда әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар 1 және 2-бағандарда көрсетіледі. Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар орындау кестелеріне сәйкес көрсетіледі.
10. 6, 13, 16 және 17-жолдарда ақшалай қаражаттың әкелінуі мен әкетілуі негізгі борыш пен сыйақыға бөлініп көрсетіледі.
11. 10-жолда өзге активтер алдыңғы жолдарда көрсетілмеген активтер бойынша ақшалай қаражаттың әкелінуі туралы мәліметтер көрсетіледі.
12. 18, 21 және 22-жолдарда мәліметтер банктің директорлар кеңесінің, акционерлердің жалпы жиналысының және банктің өзге де уәкілетті органдарының тиісті шешімі болған кезде көрсетіледі.
13. 20-жолда алдыңғы жолдарда көрсетілмеген өзге міндеттемелер бойынша ақшалай қаражаттың әкетілуі туралы мәліметтер көрсетіледі.
14. Баланстан тыс құралдар бойынша ақшалай қаражаттың әкелінуі мен әкетілуі арасындағы айырма көрсетіледі.
15. Деректер болмаған жағдайда, тиісті жолдарда көрсеткіштер берілмейді.
Екінші деңгейдегі банктердің,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банктері
филиалдарының және
"Қазақстанның Даму Банкі"
акционерлік қоғамының
есептілікті ұсыну қағидаларына
15-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Қолма-қол ақшамен операциялар туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: CASH-1
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "__" ______________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың отызыншы күнінен кешіктірмей, ай сайын
БСН: ____________
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Клиенттердің операциялары бойынша мәліметтер
Көрсеткіштер атауы
Мәні
1
2
3
1
Референс
2
Өңір
3
Есеп айырысу-касса бөлімшесі
4
Операциялар санаты
5
Клиент типі
6
Кәсіпкерлік субъектілерінің санаттары
7
Клиенттің экономикалық қызметінің түрі
8
Операция түрі
9
Сомасы
2-кесте. Кассалық операциялар бойынша мәліметтер
Көрсеткіштер атауы
Мәні
1
2
3
1
Референс
2
Өңір
3
Операциялар санаты
4
Операция түрі
5
Сомасы
Атауы ______________________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Қолма-қол ақшамен операциялар туралы есеп" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес
толтырылады.
"Қолма-қол ақшамен
операциялар туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Қолма-қол ақшамен операциялар туралы есеп (индексі – CASH-1, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

6. Все активы, по которым отсутствует просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, а также по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению не более 30 (тридцати) календарных дней, распределяются в соответствии с графиком исполнения требований в предстоящем периоде.
7. Все обязательства и внебалансовые инструменты распределяются в соответствии с графиком исполнения.
8. Сведения по активам, обязательствам и внебалансовым инструментам, по которым не установлен график исполнения, указываются в графах 1 и 2.
9. В строке 4 ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости, указываются в графах 1 и 2. Ценные бумаги, учитываемые по амортизированной стоимости, указываются в соответствии с графиками исполнения.
10. В строках 6, 13, 16 и 17 притоки и оттоки денежных средств указываются с разделением на основной долг и вознаграждение.
11. В строке 10 прочие активы указываются сведения о притоках денежных средств по активам, не отраженным в предыдущих строках.
12. В строках 18, 21 и 22 сведения указываются при наличии соответствующего решения совета директоров банка, общего собрания акционеров и иных уполномоченных органов банка.
13. В строке 20 указываются сведения об оттоках денежных средств по прочим обязательствам, не отраженным в предыдущих строках.
14. По внебалансовым инструментам указывается разница между притоками и оттоками денежных средств.
15. При отсутствии данных показатели в соответствующих строках не представляются.
Приложение 15
к Правилам представления
отчетности банками второго уровня,
филиалами банков-нерезидентов
Республики Казахстан
и акционерным обществом
"Банк Развития Казахстана"
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет об операциях с наличными деньгами
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: CASH-1
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "__" ______________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее тридцатого числа месяца, следующего за отчетным месяцем
БИН: ____________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Сведения по операциям клиентов
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Референс
2
Регион
3
Расчетно-кассовое отделение
4
Категория операций
5
Тип клиента
6
Категории субъектов предпринимательства
7
Вид экономической деятельности клиента
8
Вид операций
9
Сумма
Таблица 2. Сведения по кассовым операциям
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Референс
2
Регион
3
Категория операций
4
Вид операций
5
Сумма
Наименование ___________________________________________________
Адрес___________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ____________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет об операциях с наличными деньгами".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет об операциях
с наличными деньгами"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет об операциях с наличными деньгами
(индекс – CASH-1, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қолма-қол ақшамен операциялар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалдары ай сайын жасайды.
3. Нысан есепті айдың соңындағы жағдай бойынша жасалады. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі – теңге. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандарда көрсетіледі.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысанның мақсаттары үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) электрондық құрылғылар – POS-терминалдарды қоспағанда, банкоматтар, электрондық терминалдар және қолма-қол ақшаны қабылдау және (немесе) беру жөніндегі кассалық операцияларға немесе операциялардың өзге түрлерін жүзеге асыруға, тиісті растайтын құжаттарды қалыптастыруға арналған өзге де құрылғылар;
2) POS-терминал – төлем карточкаларын пайдалана отырып және екінші деңгейдегі банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалының ақпараттық жүйесіне қосылу арқылы қолма-қол ақша беру жүзеге асырылатын электрондық-механикалық құрылғы.
6. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтырылуы міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. Нысанда заңды (меншіктің барлық нысандарындағы), жеке тұлғалар және дара кәсіпкерлер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының екінші деңгейдегі банктің кассалары, электрондық құрылғылары және POS-терминалдары арқылы қолма-қол ақшаны пайдалана отырып жүзеге асырған операциялары (кіріс, шығыс) туралы мәліметтер көрсетіледі.
8. 1 және 2-кестелердің 1-жолы "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде есеп жолының сәйкестендіргіш ретінде қызмет ететін референсті көрсетуге арналған. Референс қолма-қол ақшамен операция туралы мәліметтерді ұсынатын екінші деңгейдегі банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы үшін бірегей болып табылады.
9. 1-кестенің 2, 3, 4, 5, 6, 7 және 8-жолдарында және 2-кестенің 2, 3 және 4-жолдарында мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
1-кестенің 2-жолында және 2-кестенің 2-жолында өңірлер облыс немесе республикалық маңызы бар қала деңгейінде "Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші" (ӘАОЖ) ҚР ҰЖ 11-2025 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес толтырылады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об операциях с наличными деньгами" (далее – Форма).
2. Форма составляется банками второго уровня, филиалами банка-нерезидента Республики Казахстан ежемесячно.
3. Форма составляется по состоянию на конец отчетного месяца. Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
5. Для целей Формы используются следующие понятия:
1) электронные устройства – банкоматы, электронные терминалы и иные устройства, предназначенные для кассовых операций по приему и (или) выдаче наличных денег или для осуществления иных видов операций, формирования соответствующих подтверждающих документов, за исключением POS-терминалов;
2) POS-терминал – электронно-механическое устройство, посредством которого с использованием платежных карточек и соединения с информационной системой банка второго уровня, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан осуществляется выдача наличных денег.
6. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
7. В Форме указываются сведения об операциях (приход, расход), осуществленных с использованием наличных денег через кассы, электронные устройства и POS-терминалы банка второго уровня, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан юридическими (всех форм собственности), физическими лицами и индивидуальными предпринимателями.
8. Строка 1 Таблиц 1 и 2 предназначена для отражения референса, который служит идентификатором строки отчета в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан". Референс является уникальным для банка второго уровня, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, представляющего сведения об операции с наличными деньгами.
9. В строках 2, 3, 4, 5, 6, 7 и 8 Таблицы 1 и строках 2, 3 и 4 Таблицы 2 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
В строке 2 таблицы 1 и в строке 2 таблицы 2 регионы заполняются на уровне области или города республиканского значения согласно национальному классификатору Республики Казахстан НК РК 11-2025 "Классификатор административно-территориальных объектов" (КАТО).

10. 1-кестенің 3-жолында екінші деңгейдегі банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы жүргізетін анықтамалыққа сәйкес қолма-қол ақшамен кіріс-шығыс операциясы жүзеге асырылған екінші деңгейдегі банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалының есеп айырысу-касса бөлімшесі көрсетіледі.
Көрсеткіш электрондық құрылғылар мен POS-терминалдар арқылы жасалған қолма-қол ақшамен жасалатын кіріс және шығыс операцияларын қоспағанда, барлық операциялар бойынша толтыру үшін міндетті болып табылады.
11. 1-кестенің 6-жолында кәсіпкерлік субъектісінің санаты (заңды тұлғалар және дара кәсіпкерлер болып табылатын клиенттер бойынша) көрсетіледі.
12. 1-кестенің 7-жолында заңды тұлғалар және дара кәсіпкерлер болып табылатын клиенттердің экономикалық қызмет түрі "Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші" (ЭКЖЖ) ҚР ҰЖ 03-2019 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес көрсетіледі.
13. 1-кестенің 8-жолы мынадай кіріс және шығыс баптарына жіктеледі:
1) қолма-қол ақша кірісі бабы:
"Тауарларды, көрсетілетін қызметтерді өткізуден және орындалған жұмыстардан түсетін түсімдер" бабында:
меншіктің барлық нысанындағы заңды тұлғалардан, дара кәсіпкерлерден;
сауда және саудаға жатпайтын кәсіпорындардың тауарларды сатуынан;
заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлердің негізгі қызметін құрайтын қызметтер мен жұмыстардың түрлерінен: тұрмыстық, медициналық, заңдық, жөндеу-құрылыс, салттық қызметтер және білім беру саласындағы қызметтерден;
банк қызметтерін көрсеткені үшін комиссиялық сыйақы төлеуге заңды тұлғалардан, дара кәсіпкерлерден (бюджетке төленетін төлемдерді қабылдауға арналған бланкілер үшін алымдар және басқалары);
заңды тұлғалар, дара кәсіпкерлер қызметінің негізгі түріне жатпайтын, бұл ретте Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарына қайшы келмейтін қызметтер мен жұмыстардың жоғарыда аталған түрлерінен, қызметтердің басқа түрлерін көрсетуден түсетін қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі.
"Шоттарға түсімдер" бабында салымдарды, ағымдағы және карточкалық шоттарды толықтыру үшін заңды, жеке тұлғалардан және дара кәсіпкерлерден екінші деңгейдегі банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалының кассаларына түсетін қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі;
"Қазақстан Республикасы бойынша ақша аударымдары жүйесі арқылы (шот ашпай) бір жолғы аударым үшін жеке тұлғалардан түсетін түсімдер" бабында Қазақстан Республикасының аумағындағы басқа тұлғалардың пайдасына ақша аударымдары жүйесі арқылы (екінші деңгейдегі банкте, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалында шот ашпай) ақша аударымдарын жүзеге асыру үшін жеке тұлғалардан түсетін қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі;
"Ақша аударымдары жүйелері арқылы (шот ашпай) шетелге бір жолғы аударым үшін жеке тұлғалардан түсетін түсімдер" бабында ақша аударымдары жүйесі арқылы (екінші деңгейдегі банкте, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалында шот ашпай) Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі басқа тұлғалардың пайдасына аударымдар жүзеге асыру үшін жеке тұлғалардан түсетін қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі;
"Қарыздарды өтеу" бабында қарыздарды және олар бойынша есептелген сыйақыны өтеу есебіне жеке, заңды тұлғалардың және дара кәсіпкерлердің ағымдағы шоттарына қолма-қол ақшаның түсімдері, басқа қаржы ұйымдарында ресімделген қарыздарды өтеу үшін шот ашпай төлемдерді қабылдауы көрсетіледі;
"Электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақшаның түсімдері" бабында электрондық құрылғылар арқылы жеке, заңды тұлғалардың және дара кәсіпкерлердің шоттарына қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі;
"Қолма-қол ақша кірісінің" жоғарыда келтірілген баптары бойынша есепке алынбаған қолма-қол ақшаның түсімдері" бабында "Қолма-қол ақша кірісінің" жоғарыда келтірілген баптары бойынша есепке алынбаған барлық өзге түсімдер көрсетіледі.

10. В строке 3 Таблицы 1 указывается расчетно-кассовое отделение банка второго уровня, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, где была осуществлена приходно-расходная операция с наличными деньгами, в соответствии со справочником, который ведется банком второго уровня, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан.
Показатель является обязательным для заполнения по всем операциям, за исключением приходных и расходных операций с наличными деньгами, совершенных через электронные устройства и POS-терминалы.
11. В строке 6 Таблицы 1 указывается категория субъекта предпринимательства (по клиентам, являющимся юридическими лицами и индивидуальными предпринимателями).
12. В строке 7 Таблицы 1 указывается вид экономической деятельности клиентов, являющихся юридическими лицами и индивидуальными предпринимателями, согласно национальному классификатору Республики Казахстан НК РК 03-2019 "Общий классификатор видов экономической деятельности" (ОКЭД).
13. Строка 8 Таблицы 1 классифицируется на следующие приходные и расходные статьи:
1) статьи прихода наличных денег:
в статье "Поступления от реализации товаров, услуг и выполненных работ" отражаются поступления наличных денег:
от юридических лиц, индивидуальных предпринимателей всех форм собственности;
от продажи товаров как торговыми, так и неторговыми предприятиями;
от видов услуг и работ, составляющих основную деятельность юридических лиц и индивидуальных предпринимателей: бытовых, медицинских, юридических, ремонтно-строительных, ритуальных услуг и услуг в сфере образования;
поступление наличных денег от юридических лиц, индивидуальных предпринимателей в уплату комиссионного вознаграждения за оказание банковских услуг (сборы за бланки для приема платежей в бюджет и прочее);
от вышеназванных видов услуг и работ, не относящихся к основному виду деятельности юридических лиц, индивидуальных предпринимателей, при этом не противоречащих требованиям действующего законодательства Республики Казахстан, поступления наличных денег от оказания других видов услуг;
в статье "Поступления на счета" отражаются поступления наличных денег в кассы банка второго уровня, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан от юридических, физических лиц и индивидуальных предпринимателей для пополнения вкладов, текущих и карточных счетов;
в статье "Поступления от физических лиц для разового перевода по Республике Казахстан посредством систем денежных переводов (без открытия счета)" отражаются поступления наличных денег от физических лиц для осуществления переводов в пользу других лиц, находящихся на территории Республики Казахстан, посредством системы денежных переводов (без открытия счета в банке второго уровня, в филиале банка-нерезидента Республики Казахстан);
в статье "Поступления от физических лиц для разового перевода за рубеж посредством систем денежных переводов (без открытия счета)" отражаются поступления наличных денег от физических лиц для осуществления переводов в пользу других лиц, находящихся за пределами Республики Казахстан, посредством системы денежных переводов (без открытия счета в банке второго уровня, в филиале банка-нерезидента Республики Казахстан);
в статье "Погашение займов" отражаются поступления наличных денег на текущие счета физических, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей в счет погашения займов и начисленного вознаграждения по ним, прием платежей без открытия счета для погашения займов, оформленных в других финансовых организациях;
в статье "Поступления наличных денег через электронные устройства" отражаются поступления наличных денег на счета физических, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей через электронные устройства;
в статье "Поступления наличных денег, не учтенные по вышеприведенным статьям "Прихода наличных денег" отражаются все прочие поступления, не учтенные по вышеприведенным статьям "Прихода наличных денег".

2) қолма-қол ақша шығысының баптары:
"Тауарларға, көрсетілетін қызметтерге және орындалған жұмыстарға ақы төлеуге беру" бабында меншіктің барлық нысанындағы заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлерге тауарлар, көрсетілетін қызметтер мен орындалған жұмыстар үшін есеп айырысу үшін, шаруашылық және өкілдік шығыстарына, оның ішінде заттарды, асыл тастар мен металдарды, өнер заттарын, антиквариат және қолөнер-қолдан жасалған бұйымдарын сатып алуға, кәдеге жарату шикізатын, металл сынықтарын дайындауға, халықтан шыны ыдысты сатып алуға құқығы бар заңды тұлғаларға және дара кәсіпкерлерге қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Шоттардан беру" бабында екінші деңгейдегі банктің жеке, заңды тұлғалардың және дара кәсіпкерлердің ағымдағы, карточкалық шоттарынан қолма-қол ақша беруі, салымдар мен олар бойынша сыйақыны қайтару көрсетіледі;
"Қазақстан Республикасы бойынша бір жолғы аударым бойынша ақша аударымдары жүйелері арқылы (шот ашпай) жеке тұлғаларға қолма-қол ақша беру" бабында жеке тұлғаларға Қазақстан Республикасының аумағындағы басқа тұлғалардан аударымдар бойынша түсімдер есебінен ақша аударымдары жүйесі арқылы (екінші деңгейдегі банкте, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалында шот ашпай) қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Шетелден бір жолғы аударым бойынша ақша аударымдары жүйелері арқылы (шот ашпай) жеке тұлғаларға қолма-қол ақша беру" бабында жеке тұлғаларға Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі басқа тұлғалардан аударымдар бойынша түсімдер есебінен ақша аударымдары жүйесі арқылы (екінші деңгейдегі банкте, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалында шот ашпай) қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Қарыз беру" бабында Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген мақсаттарға жеке, заңды тұлғаларға және дара кәсіпкерлерге ағымдағы шоттан қолма-қол ақшамен қарыз беру көрсетіледі;
"Электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақша беру" бабында электрондық құрылғылар арқылы жеке, заңды тұлғалардың және дара кәсіпкерлердің шоттарынан қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"POS-терминалдар арқылы қолма-қол ақша беру" бабында POS-терминалдар арқылы қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Қызметкерлермен есеп айырысу үшін қолма-қол ақша беру" бабында жалақыны, еңбекке уақытша қабілетсіздік кезінде еңбекке жарамсыздық парағы бойынша төлемді, іссапар бойынша шығысты өтеуді немесе төлеуді, демалыс төлемдерін, сыйлықақыларды, қосымша ақылар мен үстемеақыларды, өтемақыларды, жәрдемақыларды және басқаларды қоса алғанда, еңбекке ақы төлеудің барлық түрлері бойынша есеп айырысу үшін заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлердің ағымдағы шоттарынан қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Қолма-қол ақша шығысы" жоғарыда келтірілген баптары бойынша ескерілмеген қолма-қол ақша беру" бабында "Қолма-қол ақша шығысы" жоғарыда келтірілген баптары бойынша ескерілмеген қолма-қол ақшаны басқа да беру көрсетіледі.

2) статьи расхода наличных денег:
в статье "Выдача на оплату товаров, услуг и выполненных работ" отражается выдача наличных денег юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям всех форм собственности для расчетов за товары, услуги и выполненные работы, на хозяйственные и представительские расходы, в том числе юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям, имеющим право производить скупку вещей, драгоценных камней и металлов, предметов искусства, антиквариата и ремесленно-кустарных изделий, на заготовку утильсырья, металлолома, на скупку стеклянной тары у населения;
в статье "Выдача со счетов" отражается выдача наличных денег банком второго уровня с текущих, карточных счетов физических, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей, возврат вкладов и вознаграждения по ним;
в статье "Выдача наличных денег физическим лицам по разовому переводу по Республике Казахстан посредством систем денежных переводов (без открытия счета)" отражается выдача наличных денег физическим лицам за счет поступлений по переводам от других лиц, находящихся на территории Республики Казахстан, посредством системы денежных переводов (без открытия счета в банке второго уровня, в филиале банка-нерезидента Республики Казахстан);
в статье "Выдача наличных денег физическим лицам по разовому переводу из-за рубежа посредством систем денежных переводов (без открытия счета)" отражается выдача наличных денег физическим лицам за счет поступлений по переводам от других лиц, находящихся за пределами Республики Казахстан, посредством системы денежных переводов (без открытия счета в банке второго уровня, в филиале банка-нерезидента Республики Казахстан);
в статье "Выдача займов" отражается выдача займов наличными деньгами с текущего счета физическим, юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям на цели, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан;
в статье "Выдача наличных денег через электронные устройства" отражается выдача наличных денег со счетов физических, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей через электронные устройства;
в статье "Выдача наличных денег через POS-терминалы" отражается выдача наличных денег через POS-терминалы;
в статье "Выдача наличных денег для расчетов с работниками" отражается выдача наличных денег с текущих счетов юридических лиц и индивидуальных предпринимателей для расчетов по всем видам оплаты труда, включая заработную плату, выплату по больничному листу при временной нетрудоспособности, возмещение или оплату расходов по командировке, отпускные выплаты, премии, доплаты и надбавки, компенсации, пособия и другое;
в статье "Выдача наличных денег, не учтенная по вышеприведенным статьям "Расхода наличных денег" отражается прочая выдача наличных денег, не учтенная по вышеприведенным статьям "Расхода наличных денег".

14. 2-кестенің 4-жолы мынадай кіріске жазу және шығысқа жазу баптарына жіктеледі:
1) қолма-қол ақшаны кіріске жазу баптары:
"Электрондық құрылғылардан алынған қолма-қол ақшаның түсімдері" бабында электрондық құрылғылардан алынған қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі;
"Екінші деңгейдегі банктің айырбастау пункттерінің шетел валютасын сатуынан түсетін түсімдер" бабында сатылған шетел валютасына қолма-қол ақшаның меншікті айырбастау пункттерінен, екінші деңгейдегі банктен түсімдері көрсетіледі;
"Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғалардың шетел валютасын сатуынан түсетін түсімдер" бабында қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғалардан сатылған шетел валютасына қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі;
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі филиалдарының айналым кассасынан екінші деңгейдегі банктің операциялық кассасына қолма-қол ақшаның түсімдері" бабында екінші деңгейдегі банктің операциялық кассаларын нығайту үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі филиалдарының айналым кассасынан қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі;
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі филиалдарының айналым кассасынан Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалының операциялық кассасына қолма-қол ақшаның түсімдері" бабында Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалының операциялық кассаларын бекіту үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі филиалдарының айналым кассасынан қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі;
"Екінші деңгейдегі банктің операциялық кассасына оның кассалық бөлімшелерінен және екінші деңгейдегі банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың операциялық кассаларынан қолма-қол ақшаның түсімдері" бабында:
екінші деңгейдегі банктің касса торабынан тыс орналасқан оның дербес операциялық кассаларынан екінші деңгейдегі банктің операциялық кассасына (екінші деңгейдегі банктің желісі бойынша қолма-қол ақшаның орын ауыстыруы: бас офис кассасы, филиалдың кассасы, екінші деңгейдегі банктің касса торабынан тыс орналасқан касса);
басқа екінші деңгейдегі банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың операциялық кассаларынан екінші деңгейдегі банктің операциялық кассасына қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі;
"Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалының операциялық кассасына оның кассалық бөлімшелерінен және екінші деңгейдегі банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың операциялық кассаларынан қолма-қол ақшаның түсімдері" бабында:
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалының касса торабынан тыс орналасқан оның дербес операциялық кассаларынан Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалының операциялық кассасына;
екінші деңгейдегі банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың операциялық кассаларынан Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалының операциялық кассасына қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі;

14. Строка 4 Таблицы 2 классифицируется на следующие приходные и расходные статьи:
1) статьи прихода наличных денег:
в статье "Поступления изъятых наличных денег из электронных устройств" отражаются поступления наличных денег, изъятых из электронных устройств;
в статье "Поступления от продажи иностранной валюты обменными пунктами банка второго уровня" отражаются поступления наличных денег за проданную иностранную валюту от собственных обменных пунктов, банка второго уровня;
в статье "Поступления от продажи иностранной валюты юридическими лицами, осуществляющими деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой" отражаются поступления наличных денег за проданную иностранную валюту от юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой;
в статье "Поступления наличных денег в операционную кассу банка второго уровня из оборотной кассы филиалов Национального Банка Республики Казахстан" отражаются поступления наличных денег из оборотной кассы филиалов Национального Банка Республики Казахстан для подкрепления операционных касс банка второго уровня;
в статье "Поступления наличных денег в операционную кассу филиала банка-нерезидента Республики Казахстан из оборотной кассы филиалов Национального Банка Республики Казахстан" отражаются поступления наличных денег из оборотной кассы филиалов Национального Банка Республики Казахстан для подкрепления операционных касс филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
в статье "Поступления наличных денег в операционную кассу банка второго уровня из его кассовых подразделений и из операционных касс банков второго уровня, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" отражаются поступления наличных денег:
в операционную кассу банка второго уровня от его самостоятельных операционных касс, расположенных вне кассового узла банка второго уровня (перемещение наличных денег по сети банка второго уровня: касса головного офиса, касса филиала, касса, расположенная вне кассового узла банка второго уровня);
в операционную кассу банка второго уровня из операционных касс других банков второго уровня, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
в статье "Поступления наличных денег в операционную кассу филиала банка-нерезидента Республики Казахстан из его кассовых подразделений и из операционных касс банков второго уровня, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" отражаются поступления наличных денег:
в операционную кассу филиала банка-нерезидента Республики Казахстан от его самостоятельных операционных касс, расположенных вне кассового узла филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
в операционную кассу филиала банка-нерезидента Республики Казахстан из операционных касс банков второго уровня, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций;

2) қолма-қол ақшаны шығысқа жазу баптары:
"Есепті кезеңнің соңындағы операциялық кассадағы қолма-қол ақшаның қалдығы" бабында есепті кезеңнің соңындағы екінші деңгейдегі банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалының операциялық кассасындағы қолма-қол ақшаның қалдықтары көрсетіледі;
"Электрондық құрылғыларды жүктеу үшін қолма-қол ақша беру" бабында электрондық құрылғыларды бекіту үшін қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Екінші деңгейдегі банктің меншікті айырбастау пункттеріне шетел валютасын сатып алуына қолма-қол ақша беру" бабында шетел валютасын сатып алуға меншікті айырбастау пункттеріне қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларға шетел валютасын сатып алуға қолма-қол ақша беру" бабында қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларға шетел валютасын сатып алуға қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Екінші деңгейдегі банктің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі филиалдарының айналым кассасына қолма-қол ақшаны тапсыруы" бабында екінші деңгейдегі банктің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі филиалдарының айналым кассасына берген қолма-қол ақша сомасы көрсетіледі;
"Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалының Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі филиалдарының айналым кассасына қолма-қол ақшаны тапсыруы" бабында Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалының Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі филиалдарының айналым кассасына берген қолма-қол ақша сомасы көрсетіледі;
"Екінші деңгейдегі банктің операциялық кассасынан оның кассалық бөлімшелеріне, екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың операциялық кассаларына қолма-қол ақша беру" бабында:
екінші деңгейдегі банктің операциялық кассасынан екінші деңгейдегі банктің кассалық торабынан тыс орналасқан оның дербес операциялық кассаларына (қолма-қол ақшаның екінші деңгейдегі банктің желісі бойынша орын ауыстыруы: бас офис кассасы, филиалдың кассасы, екінші деңгейдегі банктің кассалық торабынан тыс орналасқан касса);
екінші деңгейдегі банктің операциялық кассасынан басқа екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың операциялық кассаларына қолма-қол ақша беру көрсетіледі.
"Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалының операциялық кассасынан оның кассалық бөлімшелеріне, екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың операциялық кассаларына қолма-қол ақша беру" бабында:
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалының операциялық кассасынан Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалының кассалық торабынан тыс орналасқан оның дербес операциялық кассаларына;
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалының операциялық кассасынан басқа екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың операциялық кассаларына қолма-қол ақша беру көрсетіледі.

2) статьи расхода наличных денег:
в статье "Остаток наличных денег в операционной кассе на конец отчетного периода" отражаются остатки наличных денег в операционной кассе банка второго уровня, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан на конец отчетного периода;
в статье "Выдача наличных денег для загрузки электронных устройств" отражается выдача наличных денег для подкрепления электронных устройств;
в статье "Выдача наличных денег на покупку иностранной валюты банком второго уровня собственным обменным пунктам" отражается выдача наличных денег собственным обменным пунктам на покупку иностранной валюты;
в статье "Выдача наличных денег на покупку иностранной валюты юридическим лицам, осуществляющим деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой" отражается выдача наличных денег на покупку иностранной валюты юридическим лицам, осуществляющим деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой;
в статье "Сдача наличных денег банком второго уровня в оборотную кассу филиалов Национального Банка Республики Казахстан" отражается сумма наличных денег, переданных банком второго уровня в оборотную кассу филиалов Национального Банка Республики Казахстан;
в статье "Сдача наличных денег филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в оборотную кассу филиалов Национального Банка Республики Казахстан" отражается сумма наличных денег, переданных филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан в оборотную кассу филиалов Национального Банка Республики Казахстан;
в статье "Выдача наличных денег из операционной кассы банка второго уровня в его кассовые подразделения, операционные кассы банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" отражается выдача наличных денег:
из операционной кассы банка второго уровня его самостоятельным операционным кассам, расположенным вне кассового узла банка второго уровня (перемещение наличных денег по сети банка второго уровня: касса головного офиса, касса филиала, касса, расположенная вне кассового узла банка второго уровня);
из операционной кассы банка второго уровня в операционные кассы других банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
в статье "Выдача наличных денег из операционной кассы филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в его кассовые подразделения, операционные кассы банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" отражается выдача наличных денег:
из операционной кассы филиала банка-нерезидента Республики Казахстан его самостоятельным операционным кассам, расположенным вне кассового узла филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
из операционной кассы филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в операционные кассы других банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.

15. 1-кестенің 9-жолында көрсетілген барлық клиенттік кіріс операциялары (электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақшаның түсімдерін қоспағанда) бойынша және 2-кестенің 5-жолында көрсетілген барлық кассалық кіріс операциялары бойынша жиынтық сома 1-кестенің 9-жолында көрсетілген барлық клиенттік шығыс операциялары (электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақша беруді қоспағанда) бойынша және 2-кестенің 5-жолында көрсетілген барлық кассалық шығыс операциялары бойынша жиынтық сомаға тең болады.
Екінші деңгейдегі банктердің,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банктері
филиалдарының және
"Қазақстанның Даму Банкі"
акционерлік қоғамының
есептілікті ұсыну қағидаларына
16-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Шығын келтірген операциялық тәуекел оқиғаларының мониторингі туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: RISK-1
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___" ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың отызыншы күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын
БСН: ____________
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Шығын келтірген операциялық тәуекел оқиғалары
(мың теңгемен)
Шығын келтірген операциялық тәуекел оқиғасының сипаты (шығын себебі)
Операциялық тәуекел оқиғаларын іске асыру салдарының нысаны және мөлшері
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген негіздер бойынша салынған және өндіріп алынған айыппұлдар
Сот шығасылары, соттың шешімі бойынша өндіріп алулар
Қызметкерлерге соттан тыс өтемақылар
Клиенттерге соттан тыс өтемақылар
1
2
3
4
5
6
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы:
Резервтермен өтелмеген өзге шығын
Активтер құнын төмендету
Өзгелері (қандай екенін көрсету)
Материалдық активтерді мерзімінен бұрын есептен шығару
Операциялық тәуекелді іске асыру салдарын жою шығындылығы
7
8
9
10
11
2-кесте. Операциялық тәуекелді іске асырудан шығынның жиынтық сомасы
Көрсеткіштің атауы
Сомасы
Операциялық тәуекелді іске асырудан болған шығынның жиынтық сомасы
Атауы ______________________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Шығын келтірген операциялық тәуекел оқиғаларының мониторингі
туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру
бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Шығын келтірген операциялық
тәуекел оқиғаларының
мониторингі туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Шығын келтірген операциялық тәуекел оқиғаларының мониторингі туралы есеп (индексі – RISK-1, кезеңділігі – тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

15. Совокупная сумма по всем клиентским приходным операциям, указанным в строке 9 Таблицы 1 (за исключением поступлений наличных денег через электронные устройства), и по всем кассовым приходным операциям, указанным в строке 5 Таблицы 2 равняется совокупной сумме по всем клиентским расходным операциям, указанным в строке 9 Таблицы 1 (за исключением выдачи наличных денег через электронные устройства), и по всем кассовым расходным операциям, указанным в строке 5 Таблицы 2.
Приложение 16
к Правилам представления
отчетности банками второго уровня,
филиалами банков-нерезидентов
Республики Казахстан
и акционерным обществом
"Банк Развития Казахстана"
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о мониторинге событий операционного риска, повлекших убытки
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: RISK-1
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20 ___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально - не позднее тридцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом
БИН: ____________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. События операционного риска, повлекшие убытки
(в тысячах тенге)
Описание события операционного риска, при котором были понесены убытки (причины убытков)
Форма и размер последствий от реализации событий операционного риска
Наложенные и взысканные штрафы по основаниям, установленным законодательными актами Республики Казахстан
Судебные издержки, взыскания по решению суда
Внесудебные компенсации работникам
Внесудебные компенсации клиентам
1
2
3
4
5
6
1
2
3
4
5
продолжение таблицы:
Прочие убытки, не покрытые резервами
Снижение стоимости активов
Иные (указать какие)
Досрочное списание материальных активов
Затраты на устранение последствий реализации операционного риска
7
8
9
10
11
Таблица 2. Совокупная сумма убытков от реализации операционного риска
Наименование показателя
Сумма
Совокупная сумма убытков от реализации операционного риска
Наименование ___________________________________________________
Адрес___________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ____________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о мониторинге событий операционного риска, повлекших убытки".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о мониторинге событий
операционного риска,
повлекших убытки"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о мониторинге событий операционного риска, повлекших убытки
(индекс – RISK-1, периодичность - ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Шығын келтірген операциялық тәуекел оқиғаларының мониторингі туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптар айқындалады.
2. Нысанды екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары есепті тоқсанның соңындағы жағдай бойынша тоқсан сайын жасайды.
Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. 1-кестенің 2-бағанында есепті кезеңде іске асырылған, 500 000 (бес жүз мың) теңге және одан асатын мөлшерде шығын келтірген операциялық тәуекелдің жеке оқиғасы (шығын себептері) ашылады.
Шығын сомасы өтемақы ескеріле отырып көрсетіледі.
5. 2-кестеде есепті күнгі жағдай бойынша ағымдағы күнтізбелік жылдың басынан бастап банк шеккен өтемді ескере отырып, барлық шығынның жалпы сомасы, оның ішінде 500 000 (бес жүз мың) теңге және одан асатын мөлшердегі шығын көрсетіледі.
6. Мәліметтер болмаса Нысан нөлдік қалдықтармен көрсетіледі.
Екінші деңгейдегі банктердің,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банктері
филиалдарының және
"Қазақстанның Даму Банкі"
акционерлік қоғамының
есептілікті ұсыну қағидаларына
17-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Басшы қызметкерлерге төленген кіріс туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: RExe-1
Кезеңділігі: жыл сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы 1 қаңтар – 31 желтоқсан аралығындағы кезең
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: қаржылық жыл аяқталғаннан кейін күнтізбелік бір жүз жиырма күн ішінде, жыл сайын
БСН: ____________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Жеке сәйкестендіру нөмірі немесе өзге сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін)
Басшы қызметкерінің лауазымы
Жетекшілік етілетін қызмет түрі
1
2
3
4
5
1
2
Жиыны
Х
Х
х
кестенің жалғасы:
Белгіленбеген сыйақыны төлемеу фактілерінің болуы (иә/жоқ)
Есепті кезеңде есептелген сыйақы
Есепті кезеңнің алдындағы есепті кезеңдерде тоқтатыла тұрған және есепті кезеңде төленген сыйақы
төленген белгіленген
белгіленбеген
төленген
тоқтатыла тұрған
n жыл
n-1 жыл
n-2 жыл
6
7
8
9
10
11
12
Х
Х
х
х
х
х
Х
Х
х
х
х
х
Х
Х
х
х
х
х
х
Атауы ______________________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Басшы қызметкерлерге төленген кіріс туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге
сәйкес толтырылады.
"Басшы қызметкерлерге
төленген кіріс туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Басшы қызметкерлерге төленген кіріс туралы есеп (индексі – RExe-1, кезеңділігі – жыл сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о мониторинге событий операционного риска, повлекших убытки" (далее - Форма).
2. Форма составляется банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан ежеквартально по состоянию на конец отчетного квартала.
Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. В графе 2 таблицы 1 раскрывается отдельное событие операционного риска (причины убытков), реализованное в отчетном периоде, повлекшее убыток в размере 500 000 (пятьсот тысяч) тенге и более.
Сумма убытка отражается с учетом возмещения.
5. В Таблице 2 указывается общая сумма всех убытков с учетом возмещения, понесенных банком с начала текущего календарного года по состоянию на отчетную дату, в том числе убытки в размере 500 000 (пятьсот тысяч) тенге и более.
Приложение 17
к Правилам представления
отчетности банками второго
уровня, филиалами
банков-нерезидентов
Республики Казахстан
и акционерным обществом
"Банк Развития Казахстана"
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о доходах, выплаченных руководящим работникам
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: RExe-1
Периодичность: ежегодная
Отчетный период: за период с 1 января по 31 декабря 20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно, в течение ста двадцати календарных дней по окончании финансового года
БИН: ____________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах тенге)
Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Индивидуальный идентификационный номер или иной идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан)
Должность руководящего работника
Курируемый вид деятельности
1
2
3
4
5
1
2
Итого
Х
Х
х
продолжение таблицы:
Наличие фактов невыплаты нефиксированного вознаграждения (да(нет)
Вознаграждение, начисленное в отчетном периоде
Вознаграждение, приостановленное в отчетных периодах, предшествующих отчетному периоду, и выплаченное в отчетном периоде
выплаченное фиксированное
нефиксированное
выплаченное
приостановленное
год n
год
n-1
год
n-2
6
7
8
9
10
11
12
Х
Х
х
х
х
х
Х
Х
х
х
х
х
Х
Х
х
х
х
х
х
Наименование ____________________________________________________
Адрес____________________________________________________________
Телефон _________________________________________________________
Адрес электронной почты __________________________________________
Исполнитель ____________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о доходах, выплаченных руководящим работникам".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной
основе "Отчет о доходах,
выплаченных руководящим
работникам"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о доходах, выплаченных руководящим работникам
(индекс – RExe-1, периодичность - ежегодная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Басшы қызметкерлерге төленген кіріс туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары жыл сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасайды.
Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Есеп нысанында қаржылық жыл ішінде банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерлеріне төленген кіріс туралы мәліметтер көрсетіледі.
5. Кіріс сомасы бюджетке төленетін міндетті төлемдерді ескере отырып, брутто негізде көрсетіледі.
6. 6-бағанда есепті кезең ішінде белгіленбеген сыйақыны төлемеу фактілерінің болуы көрсетіледі.
7. 10-бағанда есепті кезеңнің алдындағы кезеңде тоқтатыла тұрған және есепті кезеңде төленген сыйақы сомасы көрсетіледі (мұндағы "n" жылы – есепті кезеңнің алдындағы жыл). 11 және 12-бағандарда (мұндағы "n-1 жыл", "n-2 жыл" – "n" жылының алдындағы жылдар) төлемі тиісті кезеңде тоқтатыла тұрған және есепті кезеңде жүзеге асырылған сыйақы сомасы көрсетіледі. 12-бағаннан бастап қосымша бағандардың саны есепті кезеңде тоқтатыла тұрған сыйақы төлеу жүзеге асырылған "n-2" есепті жылдың алдындағы жылдар санына сәйкес келеді.
8. Есепте банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банк филиалының басшы қызметкерлері, оның ішінде есепті кезеңде жұмыстан шығарылғандар бойынша мәліметтер көрсетіледі.
Екінші деңгейдегі банктердің,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банктері
филиалдарының және
"Қазақстанның Даму Банкі"
акционерлік қоғамының
есептілікті ұсыну қағидаларына
18-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Екінші деңгейдегі банк, екінші деңгейдегі банктің клиенттері, екінші деңгейдегі банктің өнімдері мен көрсететін қызметтері, қолма-қол ақшалай және қолма-қол ақшасыз операциялары, екінші деңгейдегі банк клиенттерінің сыртқы экономикалық келісімшарттары және қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі шаралар туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: AML_CFT-1
Кезеңділігі: жыл сайын

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о доходах, выплаченных руководящим работникам" (далее - Форма).
2. Форма составляется банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан ежегодно по состоянию на конец отчетного периода.
Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. В форме отчета отражаются сведения о доходах, выплаченных руководящим работникам банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в течение финансового года.
5. Суммы доходов отражаются на брутто основе с учетом обязательных платежей в бюджет.
6. В графе 6 указывается наличие фактов невыплаты нефиксированного вознаграждения в течение отчетного периода.
7. В графе 10 указывается сумма вознаграждения, приостановленного в периоде, предшествующем отчетному, и выплаченного в отчетном периоде (где год "n" – год, предшествующий отчетному периоду). В графах 11 и 12 (где "год n-1", "год n-2" – годы, предшествующие году "n") указываются суммы вознаграждения, выплата которого была приостановлена в соответствующем периоде и осуществлена в отчетном периоде. Количество дополнительных граф, начиная с графы 12, соответствует количеству лет, предшествующих отчетному году "n-2", за которые в отчетном периоде осуществлена выплата приостановленного вознаграждения.
8. В отчете отражаются сведения по руководящим работникам банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, в том числе, уволенным в отчетном периоде.
Приложение 18
к Правилам представления
отчетности банками второго уровня,
филиалами банков-нерезидентов
Республики Казахстан
и акционерным обществом
"Банк Развития Казахстана"
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о банке второго уровня, клиентах банка второго уровня, продуктах и услугах банка второго уровня, наличных и безналичных операциях, внешнеэкономических контрактах клиентов банка второго уровня и мерах по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: AML_CFT-1
Периодичность: ежегодная

Есепті кезеңі: 20__ жылғы 1 қаңтар – 31 желтоқсан аралығындағы кезең
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: қаржы жылы аяқталуы бойынша күнтізбелік отыз алты күннен кешіктірмей, жыл сайын
БСН: ____________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Көрсеткіштер атауы
Мәні
1
2
3
1-бөлім. Екінші деңгейдегі банк (бұдан әрі – банк) бойынша жалпы ақпарат
1.1
Банк қамтитын облыстар мен республикалық маңызы бар қалалардың, сондай-ақ банк еншілес банктер мен филиалдар арқылы ұсынылған шет елдердің саны
1.2
Клиенттер саны (бірлікпен)
1.3
Дебеттік айналымдардың шамасы
1.4
Шығыс қолма-қол ақшасыз операциялардың жалпы сомасы
1.5
Қолма-қол ақшаны алудың жалпы сомасы
2-бөлім. Банк клиенттері
2.1
Кірістерді жылыстату, терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру тәуекелдерін басқару бағдарламасына сәйкес банктер мойындаған жоғары тәуекелді клиенттердің саны
2.2
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қаржы мониторингі комитетінің (бұдан әрі – уәкілетті орган) терроризмді және (немесе) экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалар тізбесінде тұрған клиенттер саны
2.3
Біріккен Ұлттар Ұйымының Қауіпсіздік Кеңесінің тізіміндегі клиенттер саны
2.4
Шетелдік жария лауазымды тұлғалар болып табылатын жеке тұлғалар – клиенттер саны
2.5
Бенефициарлық меншік иесі шетелдік жария лауазымды тұлға болып табылатын заңды тұлғалар – клиенттердің саны
2.6
Есеп беретін банкте шоттары бар корреспондент-банктердің саны (ЛОРО)
2.7
Бейрезидент клиенттер саны
2.8
Бенефициарлық меншік иелері заңды тұлға клиентінің бірінші басшылары болып табылатын заңды тұлғалар - клиенттердің саны
2.9
Сыбайлас жемқорлықты қабылдау индексі елдерінің тізбесіне сәйкес сыбайлас жемқорлық деңгейі жоғары елдердің клиенттерінің саны
2.10
Financial Action Task Force on Money Laundering қара, сұр тізіміне енгізілген елдердің клиенттерінің саны
2.11
Коммерциялық емес ұйымдардың клиенттер саны
3-бөлім. Банктің өнімдері мен қызметтері
3.1
Қызмет көрсету артықшылықтарын пайдаланатын тұрақты клиенттер саны (VIP)
3.2
Кастодиандық қызмет көрсету қызметтерін пайдаланатын банк клиенттерінің саны
3.3
Электрондық ақшаның сәйкестендірілген иелерінің (клиенттерінің) саны
3.4
Шетелдік қаржы ұйымдарының саны
3.5
Банктік шотты пайдаланбай төлемдер және (немесе) ақша аударымдары
3.6
Іскерлік қатынастарды бастапқы қашықтықтан орнату (клиенттер саны)

Отчетный период: за период с 1 января по 31 декабря 20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банк второго уровня
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно не позднее тридцати шести календарных дней по окончании финансового года
БИН: ____________
Метод сбора: в электронном виде
Наименование показателей
Значения
1
2
3
Раздел 1. Общая информация по банку второго уровня (далее - банк)
1.1
Количество областей и городов республиканского значения, охватываемых банком, а также зарубежных стран, в которых представлен банк через дочерние банки и филиалы
1.2
Количество клиентов (в единицах)
1.3
Величина дебетовых оборотов
1.4
Общая сумма исходящих безналичных операций
1.5
Общая сумма снятия наличных денег
Раздел 2. Клиенты банка
2.1
Количество высокорисковых клиентов, признанных банками в соответствии с программой управления рисками отмывания доходов финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения
2.2
Количество клиентов, состоящих в Перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и (или) экстремизма, Комитета финансового мониторинга Министерства финансов Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган)
2.3
Количество клиентов, состоящих в списке Совета Безопасности Организации Объединенных Наций
2.4
Количество клиентов - физических лиц, которые являются иностранными публичными должностными лицами
2.5
Количество клиентов - юридических лиц, бенефициарный собственник которого является иностранное публичное должностное лицо
2.6
Количество банков-корреспондентов, имеющих счета в отчитывающемся банке (ЛОРО)
2.7
Количество клиентов - нерезидентов
2.8
Количество клиентов - юридических лиц, бенефициарные собственники которых являются первыми руководителями клиента юридического лица
2.9
Количество клиентов из стран с высоким уровнем коррупции в соответствии с перечнем стран Индекса восприятия коррупции
2.10
Количество клиентов из стран, включенных в черный, серый списки Financial Action Task Force on Money Laundering
2.11
Количество клиентов - некоммерческих организаций
Раздел 3. Продукты и услуги банка
3.1
Количество постоянных клиентов, пользующихся привилегиями при обслуживании (VIP)
3.2
Количество клиентов банка использующих услуги кастодиального обслуживания
3.3
Количество идентифицированных владельцев (клиентов) электронных денег
3.4
Количество иностранных финансовых организаций
3.5
Платежи и (или) переводы денег без использования банковского счета
3.6
Первичное дистанционное установление деловых отношений (количество клиентов)

4-бөлім. Қолма-қол ақша операциялары
4.1
Жеке тұлғалардың қолма-қол ақша алуы (зейнетақылар мен жәрдемақыларды қоспағанда)
4.2
Заңды тұлғаларға басқа да шығысқа беру
5-бөлім. Шығыс қолма-қол ақшасыз ақша аударымдары (ел ішінде)
5.1
Консалтингтік, маркетингтік және зерттеу қызметтері
5.2
Сақтау, тасымалдау қызметтері
5.3
Құрылыс-монтаж жұмыстары үшін ел ішіндегі аударымдар
5.4
Өтеусіз аударымдар, оның ішінде жылдам ақша аудару жүйелері бойынша аударымдар
6-бөлім. Шығыс қолма-қол ақшасыз ақша аударымдары (шетелге)
6.1
Консалтингтік, маркетингтік және зерттеу қызметтері
6.2
Сақтау, тасымалдау қызметтері
6.3
Құрылыс-монтаж жұмыстары үшін шетелге аударымдар
6.4
Шарттар бойынша тұрақсыздық айыбы (айыппұлдар, өсімпұлдар), өтемақы төлемдері
6.5
Өтеусіз аударымдар, оның ішінде жылдам ақша аудару жүйелері бойынша аударымдар
7-бөлім. Шығыс қолма-қол ақшасыз ақша аударымдары (оффшорлық аймақтарға)
7.1
Консалтингтік, маркетингтік және зерттеу қызметтері
7.2
Сақтау, тасымалдау қызметтері
7.3
Құрылыс-монтаж жұмыстары үшін шетелге аударымдар
7.4
Шарттар бойынша тұрақсыздық айыбы (айыппұлдар, өсімпұлдар), өтемақы төлемдері
7.5
Өтеусіз аударымдар, оның ішінде жылдам ақша аудару жүйелері бойынша аударымдар
8-бөлім. Оффшорлық аймақтарда тіркелген клиенттерді қоспағанда, клиенттердің сыртқы экономикалық келісімшарттары
8.1
Дебиторлық берешегі 180 (бір жүз сексен) күннен асатын есептік нөмірі бар банк клиенттерінің экспорты мен импорты бойынша келісімшарттар бойынша берешек сомасы
8.2
Шетелдік қаржылық емес компаниялардың филиалдарын (өкілдіктерін) (бұдан әрі – ШҚеКФ) қоспағанда, репатриациялау мерзімі 360 күннен асатын есепке алу нөмірінсіз банк клиенттерінің келісімшарттары бойынша төлемдер мен ақша аударымдары
8.3
Үшінші тұлғалардың пайдасына төлеуді көздейтін сыртқы экономикалық келісімшарттар бойынша төлемдер мен ақша аударымдары
9-бөлім. Оффшорлық аймақтарда тіркелген клиенттердің сыртқы экономикалық келісімшарттары
9.1
Дебиторлық берешегі 180 күннен асатын есептік нөмірі бар банк клиенттерінің экспорты мен импорты бойынша келісімшарттар бойынша берешек сомасы
9.2
ШҚеКФ қоспағанда, репатриациялау мерзімі 360 күннен асатын есепке алу нөмірінсіз банк клиенттерінің келісімшарттары бойынша төлемдер мен ақша аударымдары
9.3
Үшінші тұлғалардың пайдасына ақы төлеуді көздейтін сыртқы экономикалық келісімшарттар бойынша төлемдер мен ақша аударымдары

Раздел 4. Наличные операции
4.1
Снятие наличных денег физическими лицами
(за исключением пенсий и пособий)
4.2
Выдача юридическим лицам на прочие расходы
Раздел 5. Исходящие безналичные переводы денег (внутри страны)
5.1
Консалтинговые, маркетинговые и исследовательские услуги
5.2
Услуги хранения, перевозок
5.3
Переводы внутри страны за строительно-монтажные работы
5.4
Безвозмездные переводы, в том числе переводы по системам быстрых денежных переводов
Раздел 6. Исходящие безналичные переводы денег (за рубеж)
6.1
Консалтинговые, маркетинговые и исследовательские услуги
6.2
Услуги хранения, перевозок
6.3
Переводы за рубеж за строительно-монтажные работы
6.4
Неустойки (штрафы, пени), компенсационные выплаты по договорам
6.5
Безвозмездные переводы, в том числе переводы по системам быстрых денежных переводов
Раздел 7. Исходящие безналичные переводы денег (в оффшорные зоны)
7.1
Консалтинговые, маркетинговые и исследовательские услуги
7.2
Услуги хранения, перевозок
7.3
Переводы за рубеж за строительно-монтажные работы
7.4
Неустойки (штрафы, пени), компенсационные выплаты по договорам
7.5
Безвозмездные переводы, в том числе переводы по системам быстрых денежных переводов
Раздел 8. Внешнеэкономические контракты клиентов, за исключением клиентов, зарегистрированных в оффшорных зонах
8.1
Сумма задолженности по контрактам по экспорту и импорту клиентов банка с учетным номером, имеющим дебиторскую задолженность более 180 (сто восемьдесят) дней
8.2
Платежи и переводы денег по контрактам клиентов банка без учетного номера, имеющих срок репатриации свыше 360 дней, за исключением филиалов (представительств) иностранных нефинансовых компаний (далее - ФИНО)
8.3
Платежи и переводы денег по внешнеэкономическим контрактам, предусматривающие оплату в пользу третьих лиц
Раздел 9. Внешнеэкономические контракты клиентов, зарегистрированных в оффшорных зонах
9.1
Сумма задолженности по контрактам по экспорту и импорту клиентов банка с учетным номером, имеющим дебиторскую задолженность более 180 дней
9.2
Платежи и переводы денег по контрактам клиентов банка без учетного номера, имеющих срок репатриации свыше 360 дней за исключением ФИНО
9.3
Платежи и переводы денег по внешнеэкономическим контрактам, предусматривающие оплату в пользу третьих лиц

10-бөлім. "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы шеңберінде қабылданған шаралар бойынша ақпарат
10.1
"Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес іскерлік қатынастары тоқтатылған клиенттердің саны, олар бойынша ақпарат уәкілетті органға жіберілді

Раздел 10. Информация по мерам, принятым в рамках Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения"
10.1
Количество клиентов, с которыми прекращены деловые отношения в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения", информация по которым отправлена в уполномоченный орган

10.2
"Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес іскерлік қатынастар орнатудан бас тартылған клиенттердің саны, олар бойынша ақпарат уәкілетті органға жіберілді
10.3
Уәкілетті органға жіберілген, олар бойынша ақпарат уәкілетті органға жіберілген қаржылық мониторингке жататын шекті операциялардың саны

10.2
Количество клиентов, которым отказано в установлении деловых отношений в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения", информация по которым отправлена в уполномоченный орган
10.3
Количество пороговых операций, подлежащих финансовому мониторингу, отправленных в уполномоченный орган, информация по которым отправлена в уполномоченный орган

10.4
Уәкілетті органға жіберілген күдікті операциялардың саны
10.5
Уәкілетті органға жіберілген тоқтатылған күдікті операциялардың саны
10.6
Уәкілетті органға жіберілген ақшамен немесе өзге де мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту саны
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы__________________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Екінші деңгейдегі банк, екінші деңгейдегі банктің клиенттері,
екінші деңгейдегі банктің өнімдері мен көрсететін қызметтері, қолма-қол ақшалай
және қолма-қол ақшасыз операциялары, екінші деңгейдегі банк клиенттерінің сыртқы
экономикалық келісімшарттары және қылмыстық жолмен алынған кірістерді
заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою
қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі шаралар туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша
түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Екінші деңгейдегі банк, екінші
деңгейдегі банктің клиенттері,
екінші деңгейдегі банктің
өнімдері мен көрсететін
қызметтері, қолма-қол ақшалай
және қолма-қол ақшасыз
операциялары, екінші деңгейдегі
банк клиенттерінің сыртқы
экономикалық келісімшарттары
және қылмыстық жолмен
алынған кірістерді заңдастыруға
(жылыстатуға), терроризмді
қаржыландыруға және жаппай
қырып-жою қаруын таратуды
қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі шаралар
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанға
қосымша
Екінші деңгейдегі банк, екінші деңгейдегі банктің клиенттері, екінші деңгейдегі банктің өнімдері мен көрсететін қызметтері, қолма-қол ақшалай және қолма-қол ақшасыз операциялары, екінші деңгейдегі банк клиенттерінің сыртқы экономикалық келісімшарттары және қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі шаралар туралы есеп (индексі – AML_CFT -1, кезеңділігі – жыл сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Екінші деңгейдегі банк, екінші деңгейдегі банктің клиенттері, екінші деңгейдегі банктің өнімдері мен көрсететін қызметтері, қолма-қол ақшалай және қолма-қол ақшасыз операциялары, екінші деңгейдегі банк клиенттерінің сыртқы экономикалық келісімшарттары және қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі шаралар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.

10.4
Количество подозрительных операций отправленных в уполномоченный орган
10.5
Количество приостановленных подозрительных операций, отправленных в уполномоченный орган
10.6
Количество отказов в проведении операций с деньгами или иным имуществом отправленных в уполномоченный орган
Наименование ___________________________________________________
Адрес___________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ____________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о банке второго уровня, клиентах банка второго уровня, продуктах и услугах
банка второго уровня, наличных и безналичных операциях, внешнеэкономических
контрактах клиентов банка второго уровня и мерах по противодействию легализации
(отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма
и финансированию распространения оружия массового уничтожения".
Приложение
к форме, предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Отчет о банке второго уровня,
клиентах банка второго уровня,
продуктах и услугах банка
второго уровня, наличных
и безналичных операциях,
внешнеэкономических
контрактах клиентов банка
второго уровня и мерах
по противодействию
легализации (отмыванию)
доходов, полученных
преступным путем,
финансированию терроризма
и финансированию распространения
оружия массового уничтожения"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о банке второго уровня, клиентах банка второго уровня, продуктах и услугах
банка второго уровня, наличных и безналичных операциях, внешнеэкономических
контрактах клиентов банка второго уровня и мерах по противодействию легализации
(отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма
и финансированию распространения оружия массового уничтожения
(индекс – AML_CFT-1, периодичность – ежегодная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о банке второго уровня, клиентах банка второго уровня, продуктах и услугах банка второго уровня, наличных и безналичных операциях, внешнеэкономических контрактах клиентов банка второго уровня и мерах по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения" (далее – Форма).

2. Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері нысанды жыл сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы не есепті жылғы жағдай бойынша толтырылады.
Нысандағы деректер үтірден кейін екі таңбамен мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
Шетел валютасындағы операциялар бойынша сома есепті айдың соңғы күніне қайта есептеу жүргізілетін репатриациялау мерзімі бұзылған келісімшарттарды қоспағанда, операцияны жүргізудің соңғы күніне не есепті кезеңнің соңғы күніне "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 26 қыркүйектегі № 56 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 29 қыркүйектегі № 544 бірлескен қаулысы мен бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36983 болып тіркелген) көзделген тәртіпте айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеліп, көрсетіледі.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысанда "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы шеңберінде қабылданған банк, банк клиенттері, банктің өнімдері мен қызметтері, қолма-қол және қолма-қол ақшасыз операциялар, банк клиенттерінің сыртқы экономикалық келісімшарттары және қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі шаралар туралы мәліметтер көрсетіледі.
5. 1.1, 1.2, 2.1, 2.2, 2.3, 2.4, 2.5, 2.6, 2.7, 2.8, 2.9, 2.10, 2.11, 3.1, 3.2, 3.3 және 3.4-жолдардағы мәндер есепті қаржы жылының соңындағы жағдай бойынша толтырылады. Нысанның өзге жолдарындағы мәндер есепті жыл үшін толтырылады.
6. 1.3, 1.4, 1.5, 3.5, 3.6-жолдар мен 4, 5, 6, 7, 8 және 9-бөлімдердегі мәндер мың теңгемен көрсетіледі. 1.1, 1.2, 3.1, 3.2, 3.3, 3.4-жолдар мен 2 және 10-бөлімдердегі сандық деректер бірліктерде көрсетіледі.
7. 1.2-жолда банктік шот ашумен де, банктік шот ашпай да банкте қызмет көрсететін клиенттердің саны туралы ақпарат көрсетіледі.
8. 1.3-жолда есепті жылдағы 1, 2, 3, 4 және 5-жіктеу (баланстық айналымдар) бойынша айналым сальдо ведомосы бойынша ақпарат көрсетіледі.

2. Форма составляется ежегодно банками второго уровня Республики Казахстан и заполняется по состоянию на конец отчетного периода либо за отчетный год.
Данные в Форме заполняются в тысячах тенге с двумя знаками после запятой. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
Суммы по операциям в иностранной валюте указываются в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном совместными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 сентября 2025 года № 56 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 29 сентября 2025 года № 544 "Об утверждении Правил определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36983), на последнюю дату проведения операции либо на последнюю дату отчетного периода, за исключением контрактов, по которым нарушен срок репатриации, по которым пересчет производится на последнюю дату отчетного месяца.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. В Форме отражаются сведения о банке, клиентах банка, продуктах и услугах банка, наличных и безналичных операциях, внешнеэкономических контрактах клиентов банка, и мерах по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения, принятых в рамках Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения".
5. Значения в строках 1.1, 1.2, 2.1, 2.2, 2.3, 2.4, 2.5, 2.6, 2.7, 2.8, 2.9, 2.10, 2.11, 3.1, 3.2, 3.3 и 3.4 заполняются по состоянию на конец отчетного финансового года. Значения в иных строках Формы заполняются за отчетный год.
6. Значения в строках 1.3, 1.4, 1.5, 3.5, 3.6 и разделах 4, 5, 6, 7, 8 и 9 указываются в тысячах тенге. Количественные данные в строках 1.1, 1.2, 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, разделах 2 и 10 указываются в единицах.
7. В строке 1.2 указывается информация о количестве клиентов, обслуживающихся в банке, как с открытием банковского счета, так и без открытия банковского счета.
8. В строке 1.3 указывается информация по оборотной сальдовой ведомости по классам 1, 2, 3, 4 и 5 (балансовые обороты) за отчетный год.

9. 1.4-жолда "Көрсетілетін төлем қызметтері туралы мәліметтер беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 213 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14339 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 213 қағидалар) 13-қосымшасына сәйкес "Банк шотын пайдалана отырып және пайдаланбай төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын қабылдау мен жүзеге асыру жөніндегі мәліметтер" әкімшілік деректер нысанына сәйкес ұсынылатын шығыс қолма-қол ақшасыз операциялардың (клиенттік операциялар) жалпы сомасы, оның ішінде халықаралық ақша аударымдары және Қазақстан Республикасының аумағында жасалған аударымдар көрсетіледі.
10. 1.5-жолда осы қаулыға 11-қосымшасына сәйкес қолма-қол ақшамен жасалатын операциялар туралы есептің нысанына және № 213 қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес "Төлем карточкаларын пайдалана отырып қолма-қол ақша беру бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" әкімшілік деректер нысанына сәйкес ұсынылатын банк клиенттері жасаған қолма-қол ақшаны алудың жалпы сомасы көрсетіледі.
11. 2.1-жолда банк белгілеген өлшемшарттарға сәйкес есепті қаржы жылының соңындағы жағдай бойынша жоғары тәуекелді клиенттердің саны көрсетіледі. Бұл ретте осы тармақ 2.2, 2.3, 2.4, 2.5, 2.6, 2.7, 2.8, 2.9, 2.10 және 2.11-жолдар бойынша ақпаратты қамтымайды.
12. 2.5-жолда шетелдік жария лауазымды тұлға болып табылатын бенефициарлық меншік иелері (бенефициарлық меншік иесі) заңды тұлғалардың саны туралы ақпарат көрсетіледі.
13. 2.8-жолда жеке-дара атқарушы орган, алқалы атқарушы органның басшысы бенефициарлық меншік иелері болып танылған заңды тұлғалардың саны туралы ақпарат көрсетіледі.
14. 2.9-жолда Transparency International халықаралық үкіметтік емес ұйымы соңғы жариялаған Сыбайлас жемқорлықты қабылдау индексінде (Corruption Perception Index) Қазақстан Республикасынан төмен бағаланған елдерде тіркелген клиенттер саны туралы ақпарат көрсетіледі.
15. 2.10-жолда:
1) Ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобымен (ФАТФ) ынтымақтаспайтын;
2) ақшаны жылыстатуға, терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі ұлттық жүйелерде стратегиялық кемшіліктері бар Ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) тізіміне енгізілген елдерден клиенттердің саны туралы ақпарат көрсетіледі.
16. 3.1-жолда қызмет көрсету кезінде (VIP) артықшылықтарды пайдаланатын тұрақты клиенттердің саны туралы ақпарат көрсетіледі. VIP клиенттер деп банктің ішкі құжаттарына сәйкес банк ерекше жағдайларда кеңейтілген немесе жеке банктік қызметтер спектрін көрсететін жеке немесе заңды тұлға түсініледі.

9. В строке 1.4 указывается общая сумма исходящих безналичных операций (клиентские операции), в том числе международные переводы денег и переводы, совершенные на территории Республики Казахстан, предоставляемая в соответствии с формой административных данных "Сведения по приему и осуществлению платежей и (или) переводов денег с использованием и без использования банковского счета" согласно приложению 13 к Постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 213 "Об утверждении Правил представления сведений о платежных услугах" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14339) (далее – Правила № 213).
10. В строке 1.5 указывается общая сумма снятия наличных денег, совершенного клиентами банка, предоставляемая в соответствии с формой отчета об операциях с наличными деньгами согласно приложению 11 к настоящему постановлению и формой административных данных "Сведения о количестве и объемах операций по выдаче наличных денег с использованием платежных карточек" согласно приложению 3 к Правилам № 213.
11. В строке 2.1 указывается количество высокорисковых клиентов по состоянию на конец отчетного финансового года в соответствии с критериями, установленными банком. При этом данный пункт не включает информацию по строкам 2.2, 2.3, 2.4, 2.5, 2.6, 2.7, 2.8, 2.9, 2.10 и 2.11.
12. В строке 2.5 указывается информация о количестве юридических лиц, бенефицарные собственники (бенефициарный собственник) которых является иностранное публичное должностное лицо.
13. В строке 2.8 указывается информация о количестве юридических лиц, бенефициарными собственниками которых признаны единоличный исполнительный орган, руководитель коллегиального исполнительного органа.
14. В строке 2.9 указывается информация о количестве клиентов, зарегистрированных в странах с оценкой ниже Республики Казахстан в последнем опубликованном Международной неправительственной организацией Transparency International Индексе восприятия коррупции (Corruption Perception Index).
15. В строке 2.10 указывается информация о количестве клиентов из стран, включенных в списки Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ):
1) не сотрудничающих с Группой разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ);
2) имеющих стратегические недостатки в национальных системах по противодействию отмыванию денег, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения.
16. В строке 3.1 указывается информация о количестве постоянных клиентов, пользующихся привилегиями при обслуживании (VIP). Под VIP клиентами понимается физическое или юридическое лицо, которому банк предоставляет расширенный или индивидуальный спектр банковских услуг на особых условиях в соответствии с внутренними документами банка.

17. 3.2-жолда кастодиандық қызмет көрсету қызметтерін пайдаланатын банк клиенттерінің саны туралы ақпарат көрсетіледі. Кастодиандық қызмет көрсету бойынша "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 74-бабына сәйкес қаржы құралдарына меншік құқығын сақтау, есепке алу және оған меншік құқығын сақтау жөніндегі қызмет және өзге де жүзеге асырылатын қызмет түсініледі.
18. 3.3-жолда № 213 қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес "Электрондық ақша эмитенті агенттерінің және қосалқы агенттерінің және электрондық ақша иелерінің саны туралы мәліметтер" әкімшілік деректер нысанына сәйкес берілетін электрондық ақшаның сәйкестендірілген иелерінің (клиенттерінің) саны туралы ақпарат көрсетіледі. Электрондық ақшаның сәйкестендірілген иелері (клиенттері) деп Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының талаптарына сәйкес сәйкестендіру рәсімінен өткен жеке немесе заңды тұлғалар түсініледі.
19. 3.4-жолда Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген) бекітілген Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына (бұдан әрі – № 203 қағидалар) сәйкес резиденттік белгісіне – 2 және экономика секторының кодына – 5 сәйкес келетін шетелдік қаржы ұйымдары клиенттерінің саны туралы ақпарат көрсетіледі, ол Экономика секторларының ұлттық жіктеуішімен (ЭСЖ) келісімді болады.
20. 3.5-жолда № 213 қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес "Банк шотын пайдалана отырып және пайдаланбай төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын қабылдау мен жүзеге асыру жөніндегі мәліметтер" әкімшілік деректер нысанына сәйкес жылдам ақша аударымдары жүйелері бойынша операцияларды, сондай-ақ коммуналдық төлемдер мен бюджетке төленетін төлемдерді қоспағанда, оффшорлық аймақтарға операцияларды қоса алғанда, банктік шотты пайдаланбай операциялар бойынша жалпы сома көрсетіледі.
21. 4.1-жолда зейнетақылар мен жәрдемақыларды қоспағанда, жеке тұлғалардың қолма-қол ақшаны алуының жалпы сомасы, оның ішінде банкоматтар, POS-терминалдар (төлем карточкаларын және екінші деңгейдегі банктің ақпараттық жүйесімен қосылуды пайдалана отырып, қолма-қол ақша беру жүзеге асырылатын электрондық-механикалық құрылғы) арқылы көрсетіледі.
22. 4.2-жолда заңды тұлғалардың тауарларды төлеуге, қызметтерді төлеуге және өзге де шығысқа қолма-қол ақша алуы туралы ақпарат көрсетіледі.

17. В строке 3.2 указывается информация о количестве клиентов банка, использующих услуги кастодиального обслуживания. По кастодиальному обслуживанию понимается деятельность по хранению, учету и прав собственности на финансовые инструменты и иная осуществляемая деятельность в соответствии со статьей 74 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг".
18. В строке 3.3 указывается информация о количестве идентифицированных владельцев (клиентов) электронных денег, предоставляемых в соответствии с формой административных данных "Сведения о количестве агентов и субагентов эмитента электронных денег и владельцев электронных денег" согласно приложению 9 к Правилам № 213. Идентифицированными владельцами (клиентами) электронных денег понимаются физические или юридические лица, прошедшие процедуру идентификации в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения.
19. В строке 3.4 указывается информация о количестве клиентов иностранных финансовых организаций, соответствующих признаку резидентства – 2 и коду группы секторов экономики – 5 согласно Правилам применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203, (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365) (далее – Правила № 203), которое согласуется с национальным Классификатором секторов экономики (КСЭ).
20. В строке 3.5 указывается общая сумма по операциям без использования банковского счета, включая операции по системам быстрых денежных переводов, а также операции в оффшорные зоны, за исключением коммунальных платежей и платежей в бюджет, в соответствии с формой административных данных "Сведения по приему и осуществлению платежей и (или) переводов денег с использованием и без использования банковского счета" согласно приложению 13 к Правилам № 213.
21. В строке 4.1 указывается общая сумма снятия наличных денег физическими лицами, за исключением пенсий и пособий, в том числе через банкоматы, POS-терминалы (электронно-механическое устройство, посредством которого с использованием платежных карточек и соединения с информационной системой банка второго уровня, осуществляется выдача наличных денег).
22. В строке 4.2 отражается информация о снятии наличных денег юридическими лицами на оплату товаров, оплату услуг и на прочие расходы.

23. 5.1, 6.1 және 7.1-жолдарда № 203 қағидаларына сәйкес – 858 және 859-төлем тағайындау кодтары бойынша жүзеге асырылатын консалтингтік, маркетингтік және зерттеу қызметтері үшін қолма-қол ақшасыз ақша аударымдары бойынша ақпарат көрсетіледі. Бұл ретте көрсетілген төлем тағайындауларымен ақша аударымдарын іріктеуді мынадай түйінді сөздер мен сөздердің үзінділері бойынша жүргізу қажет: "консалт", "маркетинг", "зерттеу", "consult", "marketing", "research".
24. 5.2, 6.2 және 7.2-жолдарда № 203 қағидаларына сәйкес 811, 812, 814 және 816-төлем тағайындау кодтары бойынша жүзеге асырылатын сақтау, тасымалдау қызметтері үшін қолма-қол ақшасыз ақша аударымдары бойынша ақпарат көрсетіледі.
25. 5.4-жолда өтеусіз аударымдар, оның ішінде № 203 қағидаларына сәйкес 111, 112 және 119-төлем тағайындау кодтары бойынша жүзеге асырылатын жылдам ақша аударымдары жүйелері бойынша аударымдар бойынша ақпарат көрсетіледі. Бұл ретте көрсетілген төлем (аударым) тағайындауларымен ақша аударымдарын іріктеу мынадай түйінді сөздер мен сөздердің үзінділері бойынша жүргізіледі: "материалдық", "көмек", "демеушілік", "support", "aid", "қайырымдылық", "charity", "gifts", "сыйлықтар", "залалды өтеу", "compensation".
26. 5.3, 6.3 және 7.3-жолдарда № 203 қағидаларына сәйкес 821-төлем тағайындау коды бойынша жүзеге асырылатын құрылыс-монтаж жұмыстары үшін қолма-қол ақшасыз ақша аударымдары бойынша ақпарат көрсетіледі.
27. 6.4 және 7.4-жолдарда № 203 қағидаларына сәйкес 119-төлем тағайындау коды бойынша жүзеге асырылатын клиенттердің сыртқы экономикалық шарттары бойынша тұрақсыздық айыбын (айыппұлдар, өсімпұлдар), өтемақы төлемдерін төлеу жөніндегі ақпарат көрсетіледі. Бұл ретте төлемнің (аударымның) көрсетілген мақсаты бар ақша аударымдарын іріктеуді мынадай түйінді сөздер мен "айыппұл", "өсімпұл", "fine", "penalty" сөздерінің фрагменттері бойынша жүргізу қажет.
28. 7 және 9-бөлімдерде тізбесі "Банктік және сақтандыру қызметінің, бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушылары қызметінің және бағалы қағаздар рыногында лицензияланатын басқа да қызмет түрлерінің, акционерлік инвестициялық қорлар және микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар қызметінің мақсаттары үшін офшорлық аймақтардың тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 24 ақпандағы № 8 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20095 болып тіркелген) бекітілген оффшорлық аймақтарға жасалатын операциялар бойынша ақпарат толтырылады. Мемлекеттің бір бөлігі болып табылатын оффшорлық аймақтар бойынша ақпарат мұндай ақпарат банкке белгілі болған жағдайларда ұсынылады.

23. В строках 5.1, 6.1 и 7.1 указывается информация по безналичным переводам денег за консалтинговые, маркетинговые и исследовательские услуги, осуществляемые по кодам назначения платежа – 858 и 859 согласно Правилам № 203. При этом выборку переводов денег с указанными назначениями платежей необходимо проводить по следующим ключевым словам и фрагментам слов: "консалт", "маркетинг", "исследоват", "consult", "marketing", "research".
24. В строках 5.2, 6.2 и 7.2 отражается информация по безналичным переводам денег за услуги хранения, перевозок осуществляемые по кодам назначения платежа – 811, 812, 814 и 816 согласно Правилам № 203.
25. В строке 5.4 отражается информация по безвозмездным переводам, в том числе переводам по системам быстрых денежных переводов, осуществляемые по кодам назначения платежа – 111, 112 и 119 согласно Правилам № 203. При этом выборка переводов денег с указанным назначением платежа (перевода) проводится по следующим ключевым словам и фрагментам слов: "материальн", "помощь", "спонсорск", "support", "aid", "благотворитель", "charity", "gifts", "дары", "возмещение ущерба", "compensation".
26. В строках 5.3, 6.3 и 7.3 указывается информация по безналичным переводам денег за строительно-монтажные работы, осуществляемые по коду назначения платежа – 821 согласно Правилам № 203.
27. В строках 6.4 и 7.4 отражается информация по выплате неустоек (штрафы, пени), компенсационных выплат по внешнеэкономическим договорам клиентов, осуществляемые по коду назначения платежа – 119 согласно Правилам № 203. При этом выборку переводов денег с указанным назначением платежа (перевода) необходимо проводить по следующим ключевым словам и фрагментам слов: "штраф", "пеня", "fine", "penalty".
28. В разделах 7 и 9 заполняется информация по операциям, совершаемым в оффшорные зоны, перечень которых утвержден постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 24 февраля 2020 года № 8 "Об установлении Перечня офшорных зон для целей банковской и страховой деятельности, деятельности профессиональных участников рынка ценных бумаг и иных лицензируемых видов деятельности на рынке ценных бумаг, деятельности акционерных инвестиционных фондов и деятельности организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20095). Информация по оффшорным зонам, являющимся частью государства, представляется в тех случаях, когда такая информация известна банку.

29. 8.1 және 9.1-жолдарда есептік нөмірі бар келісімшарттар бойынша берешек сомасы (жеткізу және төлеу күні арасындағы айырма) көрсетіледі, олар бойынша есепті күндегі жағдай бойынша экспорт (экспорттық түсім) және импорт (аванстық төлемдер) бойынша валюталық шарттар бойынша 180 (бір жүз сексен) күннен астам дебиторлық берешек болады.
30. 8.2 және 9.2-жолдарда есепті күнге репатриациялау мерзімі шетелдік қаржылық емес компаниялардың филиалдарын (өкілдіктерін) қоспағанда, күнтізбелік 360 (үш жүз алпыс) күннен асатын есептік нөмірсіз банк клиенттерінің сыртқы экономикалық келісімшарттары бойынша ақша төлемдері мен аударымдары бойынша ақпарат көрсетіледі. Репатриациялау мерзімі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2023 жылғы 29 қыркүйектегі № 78 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қаржы министрінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 1054 бірлескен қаулысы және бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33512 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру қағидаларында айқындалады.
31. 8.3 және 9.3-жолдарда үшінші тұлғалардың пайдасына ақы төлеуді көздейтін сыртқы экономикалық келісімшарттар бойынша жалпы сома көрсетіледі.
Екінші деңгейдегі банктердің,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банктері
филиалдарының және
"Қазақстанның Даму Банкі"
акционерлік қоғамының
есептілікті ұсыну қағидаларына
19-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Қаржы активтеріндегі және пассивтеріндегі өзгерістер туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: FA_INTFLOWS_11SB
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20__ жылғы "___" тоқсан
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың соңғы жұмыс күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын
БСН: ____________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Көрсеткіштер атауы
Мәні
1
2
3
1
Шот нөмірі
2
Резиденттік белгісі
3
Экономика секторлары топтарының коды
4
Номинация валютасының белгісі
5
Операцияларды жүргізу нәтижесіндегі өзгерістер
6
Құнды қайта бағалау
7
Басқа өзгерістер
8
Басқа өзгерістер түрінің толық жазылуы
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы__________________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Қаржы активтеріндегі және пассивтеріндегі өзгерістер туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша
түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Қаржы активтеріндегі және
пассивтеріндегі өзгерістер
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанға
қосымша
Қаржы активтеріндегі және пассивтеріндегі өзгерістер туралы есеп (индексі – FA_INTFLOWS_11SB, кезеңділігі – жыл сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

29. В строках 8.1 и 9.1 указывается сумма задолженности (разница между датой поставки и оплаты) по контрактам с учетным номером, по которым по состоянию на отчетную дату имеется дебиторская задолженность свыше 180 (сто восемьдесят) дней по валютным договорам по экспорту (экспортная выручка) и импорту (авансовые платежи).
30. В строках 8.2 и 9.2 указывается информация по платежам и переводам денег по внешнеэкономическим контрактам клиентов банка без учетного номера, по которым на отчетную дату срок репатриации превышает 360 (триста шестьдесят) календарных дней, за исключением филиалов (представительств) иностранных нефинансовых компаний. Срок репатриации определяется Правилами осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан, утвержденным совместным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 сентября 2023 года № 78 и приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 1054 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33512).
31. В строках 8.3 и 9.3 указывается общая сумма по внешнеэкономическим контрактам, предусматривающим оплату в пользу третьих лиц.
Приложение 19
к Правилам представления
отчетности банками второго уровня,
филиалами банков-нерезидентов
Республики Казахстан
и акционерным обществом
"Банк Развития Казахстана"
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет об изменениях в финансовых активах и пассивах
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: FA_INTFLOWS_11SB
Периодичность: ежеквартально
Отчетный период: за "___" квартал 20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, акционерное общество "Банк Развития Казахстана"
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, не позднее последнего рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом
БИН: ____________
Метод сбора: в электронном виде
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Номер счета
2
Признак резидентства
3
Код группы секторов экономики
4
Признак валюты номинации
5
Изменения в результате проведения операций
6
Переоценка стоимости
7
Другие изменения
8
Расшифровка вида других изменений
Наименование ___________________________________________________
Адрес___________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________________________________
Исполнитель ____________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет об изменениях в финансовых активах и пассивах".
Приложение
к форме, предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Отчет об изменениях
в финансовых активах
и пассивах"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет об изменениях в финансовых активах и пассивах
(индекс – FA_INTFLOWS_11SB, периодичность – ежегодная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қаржы активтеріндегі және пассивтеріндегі өзгерістер туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан тоқсан сайын жасалады, есепті тоқсан үшін толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
4. Нысанда Қазақстан Республикасының резиденттерімен қатынастар бойынша талаптардың немесе міндеттемелердің бар-жоғын көрсететін "Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген) бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарының бірінші және екінші жіктеуінің баланстық шоттарындағы есепті кезеңдегі өзгерістер туралы мәліметтер көрсетіледі.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1, 2, 3 және 4-жолдар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылатын анықтамалықтарға сәйкес толтырылады.
6. 5, 6 және 7-жолдарда үтірден кейін екі таңбалы сан форматындағы сома теңгемен көрсетіледі.
7. 5-жолда операцияларды жүргізу нәтижесіндегі өзгерістер – қаржы активтеріне немесе пассивтеріне меншік құқығын құру, жою немесе ауыстыру нәтижесінде институционалдық бірліктердің өзара келісуі бойынша туындайтын қаржы ағындары көрсетіледі. Меншік құқығы қаржы активіне немесе пассивіне байланысты барлық құқықтан, міндеттемелерден және тәуекелдерден сату, беру немесе өзге нысанда босату жолымен ауысады.
8. 6-жолда құнды қайта бағалау – шетел валютасында көрсетілген активтер мен пассивтердің құнына әсер ететін ұлттық валютаның шетел валюталарына нарықтық құнының өзгерістері және (немесе) айырбастау бағамының өзгерістері нәтижесінде туындайтын қаржы ағындары көрсетіледі.
9. 7-жолда басқа өзгерістер – операцияларды жүргізу және құнды қайта бағалау нәтижесіндегі өзгерістерден басқа, активтер мен пассивтердегі өзгерістер салдарынан туындайтын қаржы ағындары көрсетіледі. Бұл санат талаптарды біржақты есептен шығаруды, активтер мен пассивтерді жіктеудің өзгеруін, сондай-ақ 4 және 5-жолдарда көрсетілмейтін өзгерістерді қамтиды.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об изменениях в финансовых активах и пассивах" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежеквартально, заполняется за отчетный квартал.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
4. В Форме указываются сведения об изменениях за отчетный период на балансовых счетах первого и второго класса счетов Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793), отражающих наличие требований или обязательств по отношениям с резидентами Республики Казахстан.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Строки 1, 2, 3 и 4 заполняются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
6. В строках 5, 6 и 7 указывается сумма в тенге в формате числа с двумя знаками после запятой.
7. В строке 5 отражаются изменения в результате проведения операций – финансовые потоки, которые возникают по взаимному согласию институциональных единиц в результате создания, ликвидации или перехода прав собственности на финансовые активы или пассивы. Переход права собственности происходит путем продажи, передачи или освобождения в иной форме от всех прав, обязательств и рисков, связанных с финансовым активом или пассивом.
8. В строке 6 отражается переоценка стоимости – финансовые потоки, возникающие в результате изменений рыночной стоимости и (или) изменений обменного курса национальной валюты к иностранным валютам, сказывающихся на стоимости активов и пассивов, выраженных в иностранной валюте.
9. В строке 7 отражаются другие изменения – финансовые потоки, возникающие вследствие изменений в активах и пассивах, кроме изменений в результате проведения операций и переоценки стоимости. Эта категория включает одностороннее списание требований, изменение классификации активов и пассивов, а также изменения, не подлежащие отражению в строках 4 и 5.

10. 5, 6 және 7-жолдардың сомасы есепті кезеңнің соңындағы және алдыңғы есепті кезеңнің соңындағы тиісті баланстық шоттағы қалдықтар арасындағы айырмаға тең.
11. 8-жол 7-жолда нөлдік мән болмаған кезде толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2025 жылғы 2 желтоқсандағы
№ 88 қаулысына
қосымша
Күші жойылған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кебір қаулыларының құрылымдық элементтерінің тізбесі
1. "Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстанның Даму Банкінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және ипотекалық ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қаржы секторына шолуды қалыптастыруға арналған мәліметтерді ұсынуы жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 маусымдағы № 139 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17274 болып тіркелген).
2. "Екінші деңгейдегі банктер есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 21 сәуірдегі № 54 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20474 болып тіркелген).
3. "Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2021 жылғы 2 наурыздағы № 22 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22323 болып тіркелген).
4. "Екінші деңгейдегі банктер есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 21 сәуірдегі № 54 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2021 жылғы 26 сәуірдегі № 48 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22715 болып тіркелген).
5. "Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстанның Даму Банкінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және ипотекалық ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қаржы секторына шолуды қалыптастыруға арналған мәліметтерді ұсынуы жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 маусымдағы № 139 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2023 жылғы 27 қарашадағы № 89 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33744 болып тіркелген).

10. Сумма строк 5, 6 и 7 равна разнице между остатками на соответствующем балансовом счете на конец отчетного периода и на конец предыдущего отчетного периода.
11. Строка 8 заполняется при наличии ненулевого значения в строке 7.
Приложение
к постановлению Правления
Председатель Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 декабря 2025 года № 88
Перечень утративших силу некоторых постановлений Правления
Национального Банка Республики Казахстан, а также структурных элементов
некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан
1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 июня 2018 года № 139 "Об утверждении Инструкции по представлению банками второго уровня, Банком Развития Казахстана, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и ипотечными организациями в Национальный Банк Республики Казахстан сведений для формирования обзора финансового сектора" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17274).
2. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2020 года № 54 "Об утверждении перечня, форм, сроков и Правил представления отчетности банками второго уровня" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20474).
3. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 марта 2021 года № 22 "Об утверждении перечня, форм, сроков и Правил представления отчетности филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22323).
4. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 апреля 2021 года № 48 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2020 года № 54 "Об утверждении перечня, форм, сроков представления отчетности банками второго уровня и Правил ее представления" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22715).
5. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 ноября 2023 года № 89 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 июня 2018 года № 139 "Об утверждении Инструкции по представлению банками второго уровня, Банком Развития Казахстана, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и ипотечными организациями в Национальный Банк Республики Казахстан сведений для формирования обзора финансового сектора" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33744).

6. "Екінші деңгейдегі банктер есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 21 сәуірдегі № 54 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2024 жылғы 23 қыркүйектегі № 54 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35140 болып тіркелген).
7. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының жекелеген нормаларының қолданылуын тоқтата тұру туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2021 жылғы 22 ақпандағы № 11 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22309 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулылары тізбесінің 3-тармағы.
8. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына әкімшілік деректер жинау және есептілік ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2021 жылғы 19 сәуірдегі № 37 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22596 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының әкімшілік деректер жинау және есептілік ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулылары тізбесінің 2-тармағы.
9. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына әкімшілік деректер жинау және есептілік ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2022 жылғы 24 қаңтардағы № 2 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26679 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының әкімшілік деректер жинау және есептілік ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулылары тізбесінің 1 және 3-тармақтары.
10. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығына қатысушылардың есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2023 жылғы 26 қыркүйектегі № 67 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33507 болып тіркелген) бекітілген Қаржы нарығына қатысушылардың есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулылары тізбесінің 3 және 4-тармақтары.

6. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 23 сентября 2024 года № 54 "О внесении изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2020 года № 54 "Об утверждении перечня, форм, сроков представления отчетности банками второго уровня и Правил ее представления" (зарегистрировано Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 35140).
7. Пункт 3 Перечня некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам представления отчетности, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 февраля 2021 года № 11 "О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам представления отчетности и приостановлении действия отдельных норм некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22309).
8. Пункт 2 Перечня некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам сбора административных данных и представления отчетности, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 апреля 2021 года № 37 "О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам сбора административных данных и представления отчетности" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22596).
9. Пункты 1 и 3 Перечня некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам сбора административных данных и представления отчетности, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 января 2022 года № 2 "О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам сбора административных данных и представления отчетности" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26679).
10. Пункты 3 и 4 Перечня некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам представления отчетности участниками финансового рынка, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 сентября 2023 года № 67 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам представления отчетности участниками финансового рынка" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33507).