"Шетелдік әскери оқу орындарында даярлау үшін Қазақстан Республикасы Қарулы Күштердің әскери қызметшілерін іріктеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 20 шілдедегі № 371 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2025 жылғы 4 желтоқсандағы № 1682 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 8 желтоқсанда № 37542 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Шетелдік әскери оқу орындарында даярлау үшін Қазақстан Республикасы Қарулы Күштердің әскери қызметшілерін іріктеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 20 шілдедегі № 371 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15539 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Шетелдік әскери оқу орындарында даярлау үшін Қазақстан Республикасы Қарулы Күштердің әскери қызметшілерін іріктеу қағидаларында:
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Іріктеу комиссиясының шешімімен келіспеген әскери қызметші шағымды Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 92-бабында белгіленген мерзімдерде комиссияға береді.
Комиссия шағым келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде оны апелляциялық комиссияға жібереді.
Бұл ретте әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын комиссия бір жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын қолайлы әкімшілік акт қабылдаса, әкімшілік әрекет жасаса, шағымды апелляциялық комиссияға жібермеуге құқылы.
Апелляциялық комиссияның шағымды қарау мерзімі шағым келіп түскен күннен бастап жиырма жұмыс күнін құрайды.
Іріктеу нәтижелері бойынша бірыңғай талаптарды сақтауды қамтамасыз ету және даулы мәселелерді шешу мақсатында Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің бұйрығымен іріктеу жылының 10 шілдесіне дейін апелляциялық комиссия құрылады. Комиссия құрамына кандидаттарға қатысты конкурстық іріктеу нәтижелері бойынша бағалауға және шешім қабылдауға қатысқан адамдар кіре алмайды.
Апелляциялық комиссия әскери қызметшілермен жеке тәртіппен жұмыс істейді. Шағымдарды қарау кандидатты іріктеу кезеңдері нәтижелерінің материалдары бойынша жүзеге асырылады. Кандидаттың апелляциялық комиссия отырысына келмеуі шағымды мәнісі бойынша қарауға кедергі болып табылмайды.
Апелляциялық комиссияның шешімі комиссия мүшелерінің жалпы санынан көпшілік дауыс берумен қабылданады. Дауыстар тең болғанда апелляциялық комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады. Апелляциялық комиссияның жұмысы төраға және барлық комиссия мүшесі қол қоятын хаттамамен ресімделеді.
Бас тартылған жағдайда алдын ала хаттаманың жобасы әскери қызметшілерге алдын ала хаттама бойынша ұстанымын білдіруге мүмкіндік беру үшін тыңдауды өткізу нысаны, уақыты мен орны туралы хабарламамен бірге әскери қызметшіге жіберіледі.
Алдын ала хаттама жобасымен хабарлама шағымды қарау мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі.
Әскери қызметші алдын ала хаттама жобасын алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей алдын ала хаттаманың жобасына қарсылығын ұсынады немесе айтады.
Әскери қызметшінің алдын ала хаттама жобасына қарсылықтары болмағанда апелляциялық комиссия төраға және барлық комиссия мүшесі қол қойған қорытынды хаттаманы жібереді.".

О внесении изменения в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 20 июля 2017 года № 371 "Об утверждении Правил отбора военнослужащих Вооруженных Сил Республики Казахстан для подготовки в иностранных военных учебных заведениях"
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 4 декабря 2025 года № 1682. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 декабря 2025 года № 37542
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 20 июля 2017 года № 371 "Об утверждении Правил отбора военнослужащих Вооруженных Сил Республики Казахстан для подготовки в иностранных военных учебных заведениях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15539), следующее изменение:
в Правилах отбора военнослужащих Вооруженных Сил Республики Казахстан для подготовки в иностранных военных учебных заведениях, утвержденных указанным приказом:
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Военнослужащий, не согласный с решением отборочной комиссии, подает жалобу в комиссию, в сроки, установленные статьей 92 Административного процедурно-процессуального кодекса.
Комиссия, в течении одного рабочего дня со дня поступления жалобы направляет ее в апелляционную комиссию.
При этом комиссия, чей административный акт, административное действие (бездействие) обжалуется, вправе не направлять жалобу в апелляционную комиссию, если она в течении одного рабочего дня примет благоприятный административный акт, совершит административное действие, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
Срок рассмотрения жалобы апелляционной комиссией составляет двадцать рабочих дней со дня поступления жалобы.
В целях обеспечения соблюдения единых требований и разрешения спорных вопросов по результатам отбора, приказом Министра обороны Республики Казахстан до 10 июля года отбора создается апелляционная комиссия. В состав комиссии не могут входить лица, участвовавшие в оценке и принятии решений по результатам конкурсного отбора в отношении кандидатов.
Апелляционная комиссия работает с военнослужащими в индивидуальном порядке. Рассмотрение жалоб осуществляется по материалам результатов этапов отбора кандидата. Неявка кандидата на заседание апелляционной комиссии, не является препятствием к рассмотрению жалобы по существу.
Решение апелляционной комиссии принимается большинством голосов от общего числа членов комиссии. При равенстве голосов голос председателя апелляционной комиссии является решающим. Работа апелляционной комиссии оформляется протоколом, подписанным председателем и всеми членами комиссии.
В случае вынесения отказа, проект предварительного протокола направляется военнослужащему вместе с уведомлением о форме, времени и месте проведения заслушивания для возможности выразить военнослужащим позицию по предварительному протоколу.
Уведомление с проектом предварительного протокола направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока рассмотрения жалобы.
Военнослужащий предоставляет или высказывает возражения к проекту предварительному протоколу в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня получения проект предварительного протокола.
При отсутствии у военнослужащего возражений к проекту предварительного протокола, апелляционная комиссия направляет итоговый протокол, подписанный председателем и всеми членами комиссии.".

2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Әскери білім және ғылым департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің тәрбие және идеологиялық жұмыс жөніндегі орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық мүдделі лауазымды адамдарға және құрылымдық бөлімшелерге жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
Д. Косанов

2. Департаменту военного образования и науки Министерства обороны Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпунктов 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра обороны Республики Казахстан по воспитательной и идеологической работе.
4. Настоящий приказ довести до заинтересованных должностных лиц и структурных подразделений.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Д. Косанов