Цифрлық активті тіркеп-белгіленген құны бар қамтамасыз етілмеген цифрлық активке жатқызу өлшемшарттарын және тіркеп-белгіленген құны бар қамтамасыз етілмеген цифрлық активтердің тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2025 жылғы 27 қарашадағы № 600/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 28 қарашада № 37494 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Кодексінің 332-1-бабының 8-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Бекітілсін:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес, цифрлық активті тіркеп-белгіленген құны бар қамтамасыз етілмеген цифрлық активке жатқызу өлшемшарттары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес, тіркеп-белгіленген құны бар қамтамасыз етілмеген цифрлық активтердің тізбесі.
2. Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Жасанды интеллект және деректерді басқару комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің
орынбасары – Жасанды интеллект
және цифрлық даму министрі
Ж. Мадиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Жасанды
интеллект және цифрлық
даму министрі
2025 жылғы 27 қарашадағы
№ 600/НҚ
бұйрығына 1-қосымша
Цифрлық активті тіркеп-белгіленген құны бар қамтамасыз етілмеген цифрлық активке жатқызу өлшемшарттары
Цифрлық активті тіркеп-белгіленген құны бар қамтамасыз етілмеген цифрлық активке жатқызу өлшемшарттары мыналар:
1) құнының тұрақтылығын қамтамасыз ететін цифрлық актив құнының мемлекеттердің бір немесе бірнеше ұлттық валюталармен салыстырмалы түрде ақпараттың болуы;

Об утверждении критериев отнесения цифрового актива к необеспеченному цифровому активу с фиксированной стоимостью и перечня необеспеченных цифровых активов с фиксированной стоимостью
Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 27 ноября 2025 года № 600/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 ноября 2025 года № 37494
В соответствии пунктом 8 статьи 332-1 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) критерии отнесения цифрового актива к необеспеченному цифровому активу с фиксированной стоимостью, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) перечень необеспеченных цифровых активов с фиксированной стоимостью, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету искусственного интеллекта и управления данными Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра –
Министр искусственного интеллекта
и цифрового развития Республики Казахстан
Ж. Мадиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр искусственного
интеллекта и цифрового
развития Республики Казахстан
от 27 ноября 2025 года № 600/НҚ
Критерии
отнесения цифрового актива к необеспеченному цифровому активу с фиксированной стоимостью
Критериями отнесения цифрового актива к необеспеченному цифровому активу с фиксированной стоимостью являются:
1) наличие информации о стоимости цифрового актива в сопоставлении с одной или несколькими национальными валютами государств, обеспечивающими стабильность его стоимости;

2) соңғы 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде www.coinmarketcap.com интернет-ресурсында және (немесе) цифрлық активтер биржасында цифрлық активтің нарықтық құнының тәуліктік орташа ауытқуы +1 %-дан аспауы;
3) осы цифрлық активті қамтамасыз ететін активтер, мүліктік құқықтар немесе міндеттемелер, эмитент, сондай-ақ цифрлық активтің бағасының тұрақтылығын қолдау тетігі туралы мәліметтерді қоса алғанда, цифрлық актив туралы ақпараттың болуы;
4) www.coinmarketcap.com интернет-ресурсында цифрлық активтің нарықтық капиталдандыруы, сауда көлемдері туралы ақпараттың болуы;
5) цифрлық активке және (немесе) оның эмитентіне қатысты сот шешімдерінің немесе Қазақстан Республикасының уәкілетті органдарының анықталған бұзушылықтарды жоюға нұсқамаларының болмауы болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Жасанды
интеллект және цифрлық
даму министрі
2025 жылғы 27 қарашадағы
№ 600/НҚ
бұйрығына 2-қосымша
Тіркеп-белгіленген құны бар қамтамасыз етілмеген цифрлық активтердің тізбесі
Цифрлық активтің атауы
Қысқартылған атауы
Валютаға байланыстылығы
1
Тезер ЮСДТ
(Tether USDT)
ЮСДТ
(USDT)
Америка Құрама Штаттарының Доллары
2
ЮСД Коин
(USD Coin)
ЮСДС
(USDC)
Америка Құрама Штаттарының Доллары
3
Рипл ЮСД
(Ripple USD)
РЛЮСД
(RLUSD)
Америка Құрама Штаттарының Доллары

2) среднесуточное отклонение рыночной стоимости цифрового актива не превышает +1 % в течение последних 30 (тридцати) календарных дней на интернет-ресурсе www.coinmarketcap.com и (или) биржи цифровых активов;
3) наличие информации о цифровом активе, включая сведения об активах, имущественных правах либо обязательствах, обеспечивающих данный цифровой актив, об эмитенте, а также о механизме поддержания стабильности цены цифрового актива;
4) наличие информации о рыночной капитализации, объҰмах торгов цифрового актива на интернет-ресурсе www.coinmarketcap.com;
5) отсутствие в отношении цифрового актива и (или) его эмитента судебных решений или предписаний об устранении выявленных нарушений уполномоченных органов Республики Казахстан.
Приложение 2 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр искусственного
интеллекта и цифрового
развития Республики Казахстан
от 27 ноября 2025 года № 600/НҚ
Перечень необеспеченных цифровых активов с фиксированной стоимостью
Наименование цифрового актива
СокращҰнное наименование
Привязка к валюте
1
Тезер ЮСДТ
(Tether USDT)
ЮСДТ
(USDT)
Доллар Соединенных Штатов Америки
2
ЮСД Коин
(USD Coin)
ЮСДС
(USDC)
Доллар Соединенных Штатов Америки
3
Рипл ЮСД
(Ripple USD)
РЛЮСД
(RLUSD)
Доллар Соединенных Штатов Америки