Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің "Сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 шiлдедегi № 6-НҚ және "Сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттарын бекіту туралы" 2016 жылғы 31 наурыздағы № 5-НҚ нормативтік қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының 2025 жылғы 18 қарашадағы № 14-НҚ нормативтік қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 19 қарашада № 37442 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2020 жылғы 30 шілдедегі № 6-НҚ нормативтік қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21070 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларында:
3-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) тапсырма – аудиторлық іс-шараны жүргізуге және сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органы шешімдерінің орындалуын тексеруге құқық беретін ресми құжат, "Бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді тағайындау туралы актілерді, олардың мерзімдерін ұзарту туралы қосымша актілерді тіркеудің, оларды тіркеуден бас тартудың және күшін жоюдың, бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді тоқтата тұру, қайта бастау, мерзімдерін ұзарту туралы хабарламалардың, қатысушылар құрамын өзгертудің және бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру және олардың нәтижелері туралы ақпараттық есепке алу құжаттарын ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының міндетін атқарушының 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № 162 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21964 болып тіркелген) сәйкес құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органда тіркей отырып, қатаң есептілік бланкісінде ресімделеді.";
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеуді мемлекеттік аудит тобының барлық қатысушылары Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі заңнамасына сәйкес жүзеге асырылатын аудиторлық іс-шараларды қоспағанда, мемлекеттік аудит объектісіне бармай, олардың қызметі туралы мемлекеттік аудиттің типін, тексеру түрі мен мемлекеттік аудит объектілерін, аудиторлық іс-шарамен қамтылатын қаражат және активтер көлемін, мемлекеттік аудит жүргізу мерзімдерін нақтылауға, мемлекеттік аудит мәселелерін айқындауға, соның ішінде қаражаттың жұмсалуы туралы мәліметтерде және Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 110-бабына сәйкес жүргізілген ағымдағы бақылау нәтижелерінде көзделген деректерді өзекті етуге қажетті ақпаратты жинау және талдау жолымен жүргізіледі.";

О внесении изменений и дополнений в нормативные постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 30 июля 2020 года № 6-НҚ "Об утверждении Правил проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля" и от 31 марта 2016 года № 5-НҚ "Об утверждении процедурных стандартов внешнего государственного аудита и финансового контроля"
Нормативное постановление Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан от 18 ноября 2025 года № 14-НҚ. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 ноября 2025 года № 37442
Высшая аудиторская палата Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 30 июля 2020 года № 6-НҚ "Об утверждении Правил проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21070) следующие изменения и дополнение:
в Правилах проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля, утвержденных указанным нормативным постановлением:
подпункт 9) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"9) поручение – официальный документ, дающий право на проведение аудиторского мероприятия и проверку исполнения решений органа внешнего государственного аудита и финансового контроля, оформляется на бланке строгой отчетности с регистрацией в уполномоченном органе в области правовой статистики и специальных учетов в соответствии с приказом исполняющего обязанности Генерального Прокурора Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № 162 "Об утверждении Правил регистрации актов о назначении, дополнительных актов о продлении сроков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, отказа в их регистрации и отмены, уведомлений о приостановлении, возобновлении, продлении сроков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, изменении состава участников и представлении информационных учетных документов о профилактическом контроле с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверке и их результатах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21964).";
пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. Предварительное изучение объектов государственного аудита проводится всеми участниками группы государственного аудита без посещения объекта государственного аудита, за исключением аудиторских мероприятий, осуществляемых в соответствии с законодательством Республики Казахстан по защите государственных секретов, путем сбора и анализа информации об их деятельности, необходимой для уточнения типа государственного аудита, вида проверки и объектов государственного аудита, объема средств и активов, охватываемых аудиторским мероприятием, сроков проведения государственного аудита, определения вопросов государственного аудита, в том числе актуализации данных, предусмотренных в сведениях о расходовании средств и результатов текущего контроля, проводимого в соответствии со статьей 110 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.";

47-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) квазимемлекеттік сектор субъектілерінің арнайы мақсаттағы аудитінің нәтижелері бойынша аудиторлық қорытынды және бюджет қаражатын, оның ішінде заңды тұлғаларға берілетін трансферттерді, нысаналы трансферттер, бюджеттік инвестицияларды, кредиттерді, байланысты гранттарды, мемлекет пен квазимемлекеттік сектор субъектілері активтерін, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, сондай-ақ мемлекет кепілгерлігімен тартылатын қарыздарды пайдалану мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасына және Мемлекеттік аудит туралы заңға сәйкес жүргізілетін аудит нәтижелерін;";
52-тармақтың 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
2) құқық қорғау органдары және (немесе) ұлттық қауіпсіздік органдары құқық белгілеуші, соның ішінде бастапқы құжаттарды алып қойған;
3) мемлекеттік аудиттің жоспарланған күніне құқық қорғау органдары, ұлттық қауіпсіздік органдары тексерулер жүргізген немесе жоспарланған аудиторлық іс-шараның мақсаты, бюджеттік бағдарламалары және кезеңі бойынша басқа мемлекеттік аудит органдары жоспардан тыс аудит жүргізген;";
65-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"65. Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше басшысының келісімі бойынша осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аудиторлық іс-шара жүргізу туралы хабарламаны дайындайды және Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің қол қоюымен тікелей мемлекеттік аудит объектісінде мемлекеттік аудит жүргізудің (үстеме тексеруді қоспағанда) негізгі кезеңі басталғанға дейін екі жұмыс күнінен кешіктірмей, мемлекеттік аудит объектісіне жібереді.";
82-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"82. Құқық қорғау органдары және (немесе) ұлттық қауіпсіздік органдары мемлекеттік аудит объектісіндегі құжаттарды алып қойған, сарапшылар мемлекеттік аудит жүргізуден бас тартқан, мемлекеттік аудит нәтижелерін таныған, мемлекеттік аудитор, аудиторлық топтың мүшесі еңбекке қабілетсіздігіне байланысты ұзақ уақыт болмаған жағдайларда Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі немесе Тапсырмаға қол қойған лауазымды адам тіркелген Тапсырманың күшін жоюға келісім берген мемлекеттік аудит тобы жетекшісінің, мемлекеттік аудитті жүргізуге, құқықтық қамтамасыз етуге жауапты бөлімше басшыларының қолы болған кезде, оның оң жақ жоғарғы бұрышына қойылатын "Тапсырманың күші жойылды" деген мәтіні бар мөртаңбаға өзінің қолын қою арқылы растай отырып Тапсырманың күшін жояды. Тапсырманың артқы бетінде (мөртаңбаның бедері деңгейінде) оның күшін жоюдың себептері және осындай шешімнің қабылданған күні көрсетіледі.";
104-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

подпункт 1) пункта 47 изложить в следующей редакции:
"1) аудиторские заключения по результатам аудита специального назначения субъектов квазигосударственного сектора и результаты аудита, проводимого в соответствии с законодательством Республики Казахстан об аудиторской деятельности и Законом о государственном аудите, по вопросам использования бюджетных средств, в том числе трансфертов юридическим лицам, целевых трансфертов, бюджетных инвестиций, кредитов, связанных грантов, активов государства и субъектов квазигосударственного сектора, государственных и гарантированных государством займов, займов, привлекаемых под поручительство государства;";
подпункты 2) и 3) пункта 52 изложить в следующей редакции:
"2) изъятии правоохранительными органами и (или) органами национальной безопасности правоустанавливающих в том числе первичных документов;
3) проведении на дату запланированного государственного аудита проверки правоохранительными органами, органами национальной безопасности или внепланового аудита другим органом государственного аудита по цели, бюджетным программам и периоду, запланированному аудиторским мероприятием;";
пункт 65 изложить в следующей редакции:
"65. Руководителем группы государственного аудита по согласованию с руководителем структурного подразделения ответственного за проведение государственного аудита подготавливается уведомление о проведении аудиторского мероприятия по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам и за подписью члена Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) ответственного за аудиторское мероприятие, не позднее, чем за два рабочих дня до начала основного этапа проведения государственного аудита непосредственно на объекте государственного аудита (за исключением встречной проверки) направляется объекту государственного аудита.";
пункт 82 изложить в следующей редакции:
"82. В случае изъятия документов на объекте государственного аудита правоохранительными органами и (или) органами национальной безопасности, отказа экспертов в проведении государственного аудита, признания результатов государственного аудита, длительного отсутствия государственного аудитора, члена аудиторской группы, связанного с нетрудоспособностью, Поручение отменяется членом Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственным за аудиторское мероприятие, или должностным лицом его подписавшим, путем заверения своей подписью штампа с текстом "Поручение отменено", которое проставляется в верхнем правом углу зарегистрированного Поручения при наличии подписи руководителя группы государственного аудита, руководителей подразделений, ответственных за проведение государственного аудита, правовое обеспечение, согласовавших его отмену. На оборотной стороне Поручения (на уровне оттиска штампа) указываются причины отмены и дата принятия такого решения.";
пункт 104 изложить в следующей редакции:

"104. Аудиторлық есептердің жобалары (аудиторлық есептер), жүйелі кемшіліктер кестелері және оларға қоса берілген Тізілімдер бойынша сапа бақылауы рәсімі және заң сараптамасы 750. Рәсімдік стандартта, осы стандартты қолдану жөніндегі әдіснамалық басшылықта, сондай-ақ Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) регламентінде айқындалған тәртіппен жүргізіледі.
Аудиторлық есептердің жобалары (аудиторлық есептер), жүйелі кемшіліктер кестелерінің және оларға қоса берілген Тізілімдер бойынша сапа бақылауы рәсімін сапа бақылауын жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше (Тексеру комиссиясының регламентінде айқындалған құрылымдық бөлімше), заң сараптамасын - құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімше жүзеге асырады.
Аудиторлық есептің жобасына бұзушылықтардың қосымша фактілерін енгізген және (немесе) бұзушылықтар фактілерін алып тастаған кезде сапаны бақылау рәсімі және заң сараптамасы осы тармақтың бірінші абзацына сәйкес жүргізіледі.";
106-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"106. Аудиторлық іс-шараның нәтижелерімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік аудит объектісінің басшылығы Заңның 37-бабының 2 және 3-тармақтарын ескере отырып, Аудиторлық есепке жазбаша қарсылықтарын қол қойылған Аудиторлық есеп мемлекеттік аудит объектісіне жіберілген күннен бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органына ұсынады.
Көрсетілген мерзім өткен соң келіп түскен Аудиторлық есепке қарсылықтар қаралмайды.";
112-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"112. Нұсқаманың, Жиынтық кестенің және Жиынтық тізілімнің жобалары сапа бақылауы рәсімі жүргізілгеннен кейін Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің қолы қойылып, Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) отырысы өткізілгенге дейін бес жұмыс күнінен кешіктірілмей мемлекеттік аудит объектісіне және мүдделі тараптарға қарау үшін жіберіледі.
Мемлекеттік аудит объектісі және мүдделі тараптар Нұсқаманың, Жиынтық кестенің және Жиынтық тізілімнің жобаларымен келіспеген жағдайда, Жоғары аудиторлық палатаға (Тексеру комиссиясына) жазбаша қарсылықтарын оларды алған күннен бастап екі жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ұсынады.
Нұсқаманың, Жиынтық кестенің және Жиынтық тізілімнің жобаларына қарсылықтарды қарау нәтижелері бойынша мемлекеттік аудит объектісінің атына әрбір факт бойынша қабылданған және қабылданбаған дәлелдер көрсетіле отырып, дәлелді жауап жіберіледі.
Аудиторлық есепке бұрын жіберілген қарсылықтарды қайталайтын, жиынтық кесте мен жиынтық тізілімге қатысты қарсылықтар қарауға жатпайды.
Аудиторлық қорытындының, Жиынтық кестенің, Жиынтық тізілімнің және Нұсқаманың жобалары Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің қолы қойылып, мемлекеттік аудит объектісіне Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) отырысына дайындалу мақсатында Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) отырысы өткізілгенге дейін екі жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі.
Аудиторлық қорытындының, Жиынтық кестенің, Жиынтық тізілімнің, Қаулы мен Нұсқаманың жобалары мемлекеттік аудит объектілері және мүдделі тараптар қарсылықтарының қаралуын ескере отырып, Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) отырысына шығарылады.";
128-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"104. По проектам аудиторских отчетов (аудиторским отчетам), таблицам системных недостатков и Реестрам, приложенным к ним, проводятся процедура контроля качества и юридическая экспертиза в порядке, определенном 750 Процедурным стандартом, Методологическим руководством по применению данного стандарта, а также Регламентом Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии).
Процедура контроля качества по проектам аудиторских отчетов (аудиторским отчетам), таблиц системных недостатков и Реестров, приложенных к ним, осуществляется структурным подразделением, ответственным за проведение контроля качества (структурным подразделением, определенным регламентом Ревизионной комиссии), юридическая экспертиза – структурным подразделением, ответственным за правовое обеспечение.
При включении дополнительных фактов нарушений и (или) исключении фактов нарушений из проекта аудиторского отчета процедура контроля качества и юридическая экспертиза проводиться в соответствии с абзацем первым настоящего пункта.";
пункт 106 изложить в следующей редакции:
"106. При несогласии с результатами аудиторского мероприятия, руководством объекта государственного аудита письменные возражения к Аудиторскому отчету с учетом пунктов 2 и 3 статьи 37 Закона представляются в орган внешнего государственного аудита и финансового контроля в срок, не более десяти рабочих дней со дня направления объекту государственного аудита подписанного Аудиторского отчета.
Не подлежат рассмотрению возражения к Аудиторскому отчету, поступившие по истечении вышеуказанного срока.";
пункт 112 изложить в следующей редакции:
"112. Проекты Предписания, Сводной таблицы и Сводного реестра после проведения процедуры контроля качества направляются за подписью члена Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственного за аудиторское мероприятие, объекту государственного аудита и заинтересованным сторонам для рассмотрения не позднее пяти рабочих дней до проведения заседания Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии).
При несогласии с проектами Предписания, Сводной таблицы и Сводного реестра объектом государственного аудита и заинтересованными сторонами в Высшую аудиторскую палату (Ревизионную комиссию) представляются письменные возражения в срок не более двух рабочих дней со дня их получения.
По результатам рассмотрения возражений к Проектам Предписания, Сводной таблицы и Сводного реестра в адрес объекта государственного аудита направляется мотивированный ответ с указанием принятых и непринятых доводов по каждому факту.
Не подлежат рассмотрению возражения к сводной таблице и сводному реестру, дублирующие ранее направленные возражения к аудиторскому отчету.
Проекты Аудиторского заключения, Сводной таблицы, Сводного реестра и Предписания направляются за подписью члена Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственного за аудиторское мероприятие объекту государственного аудита с целью подготовки к заседанию Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) не позднее двух рабочих дней до проведения заседания Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии).
Проекты Аудиторского заключения, Сводной таблицы, Сводного реестра, Постановления и Предписания выносятся на заседание Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) с учетом рассмотрения возражений объектов государственного аудита и заинтересованных сторон.";
часть первую пункта 128 изложить в следующей редакции:

"128. Қаулылар мен Аудиторлық қорытындыларды толық көлемінде мыналарға:
Жоғары аудиторлық палата - Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне, Қазақстан Республикасының Үкіметіне және құқық қорғау органдарына және ұлттық қауіпсіздік органдарына;
Тексеру комиссиялары - облыстың (облыстық маңызы бар қаланың, ауданның) жергілікті атқарушы органына, тиісті мәслихатқа және құқық қорғау органдарына және ұлттық қауіпсіздік органдарына жіберуі мүмкін.";
131-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"131. Үстеме тексеру жүргізу үшін әрбір мемлекеттік аудит объектісіне осы Қағидалардың 59-тармағында көзделген нысан бойынша үстеме тексеру жүргізуге жеке Тапсырма ресімделеді және қажет болған жағдайда осы Қағидалардың 69-тармағына сәйкес Талап ұсынылады.";
154-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, оның ішінде бюджетке өтеуді қамтамасыз ету, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарларды жеткізу және (немесе) бұзушылықтардың ерікті түрде өтелмеген (қалпына келтірілмеген), анықталған сомаларын есепке алу бойынша көрсету және (немесе) азайту арқылы қалпына келтіру және Нұсқаманы орындау мақсатында сотқа талап қоюды ұсыну болып табылады.".
4-тараудың 4-параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-параграф. Құқық қорғау органдарына, ұлттық қауіпсіздік органдарына немесе әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қозғауға және (немесе) қарауға уәкілетті органдарға материалдар беру";
160-тармақтың бесінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік аудиторлар құқық қорғау органдарына, ұлттық қауіпсіздік органдарына және әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға уәкілетті органдарға беру үшін құқық бұзушылықтарға жол берген адамдардан жазбаша түсініктемелер және анықталған құқық бұзушылықтың белгілерін растайтын, лауазымды адамдардың қолымен немесе ұйымның мөрімен расталған құжаттардың төлнұсқаларының көшірмелерін (бұдан әрі – құжаттар тізбесі) жасауды талап етеді:";
161-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"161. Жоғары аудиторлық палатаның материалдарды құқық қорғау органдарына және ұлттық қауіпсіздік органдарына беруі Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының 2024 жылғы 9 ақпандағы № 4-НҚ нормативтік қаулысы және Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 2024 жылғы 21 ақпандағы № 41, Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 2024 жылғы 1 наурыздағы № 1, Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2024 жылғы 12 наурыздағы № 37 бірлескен бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілер тізілімінде № 34165 болып тіркелген) Сыртқы мемлекеттік аудитті және қаржылық бақылауды жүргізу кезінде анықталған құқық бұзушылықтар бойынша мемлекеттік аудит материалдарын беру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.";
4-тараудың 5-параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:

128. Постановление и Аудиторское заключение в полном объеме также могут направляться:
Высшей аудиторской палатой - в Администрацию Президента Республики Казахстан, Правительство Республики Казахстан, правоохранительные органы и органы национальной безопасности;
Ревизионными комиссиями - в местные исполнительные органы области (города областного значения, района), соответствующий маслихат, правоохранительные органы и органы национальной безопасности.";
пункт 131 изложить в следующей редакции:
"131. Для проведения встречной проверки на каждый объект государственного аудита оформляется отдельное Поручение на проведение встречной проверки по форме, предусмотренной пунктом 59 настоящих Правил и при необходимости предъявляется Требование в соответствии с пунктом 69 настоящих Правил.";
подпункт 5) пункта 154 изложить в следующей редакции:
"5) предъявление иска в суд в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в том числе в целях обеспечения возмещения в бюджет, восстановления путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и (или) отражения и (или) уменьшению по учету выявленных сумм нарушений, не возмещенных (не восстановленных) в добровольном порядке, и исполнения Предписания.";
заголовок Параграфа 4 Главы 4 изложить в следующей редакции:
"Параграф 4. Передача материалов в правоохранительные органы, органы национальной безопасности или органы, уполномоченные возбуждать и (или) рассматривать дела об административных правонарушениях";
абзац первый части пятой пункта 160 изложить в следующей редакции:
"Государственные аудиторы для передачи в правоохранительные органы, органы национальной безопасности и органы, уполномоченные возбуждать и (или) рассматривать дела об административных правонарушениях, требуют письменные объяснения от лиц, допустивших правонарушения, и снять копии подлинников документов, заверенных подписью должностных лиц или печатью организации, подтверждающих признаки выявленного правонарушения (далее – перечень документов):";
часть первую пункта 161 изложить в следующей редакции:
"161. Передача материалов Высшей аудиторской палатой в правоохранительные органы и органы национальной безопасности осуществляется в соответствии с Правилами передачи материалов государственного аудита по выявленным правонарушениям при проведении внешнего государственного аудита и финансового контроля, утвержденными совместным нормативным постановлением Высшей аудиторской палаты от 9 февраля 2024 года № 4-НҚ и приказами Председателя Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 21 февраля 2024 года № 41, Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу от 1 марта 2024 года № 1 и Генерального Прокурора Республики Казахстан от 12 марта 2024 года № 37 (зарегистрирован в реестре нормативных правовых актов за № 34165).";
заголовок Параграфа 5 Главы 4 изложить в следующей редакции:

"5-параграф. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, оның ішінде бюджетке өтеуді қамтамасыз ету, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарларды жеткізу және (немесе) бұзушылықтардың ерікті түрде өтелмеген (қалпына келтірілмеген), анықталған сомаларын есепке алу бойынша көрсету және (немесе) азайту арқылы қалпына келтіру және нұсқаманы орындау мақсатында сотқа талап қою";
162-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"162. Жоғары аудиторлық палата (Тексеру комиссиясы) сотқа талап қоюды Нұсқамалардың, соның ішінде бюджетке өтеудің, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарларды жеткізу және (немесе) бұзушылықтардың ерікті түрде өтелмеген (қалпына келтірілмеген), анықталған сомаларын есепке алу бойынша көрсету және (немесе) азайту арқылы қалпына келтірудің қажеттігін қамтитын тапсырмалық тармақтары көрсетілген мерзімдерде орындалмаған және орындау мерзімдерін ұзарту туралы шешім болмаған кезде жүзеге асырады.";
170-тармақтың 11) тармақшасының мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгеріссіз қалсын.
5-тараудың 4-параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-параграф. Мемлекеттік аудит объектісі ақпарат ұсынбаған, Нұсқама тармақтарын орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда шаралар қабылдау";
6-тараудың 2-параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-параграф. Мемлекеттік аудит материалдарын есепке алу және сақтау";
187-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"187. Мемлекеттік аудит материалдарын, оның ішінде мемлекеттік аудит объектісі электрондық форматта ұсынған қосымша құжаттаманы, мәліметтерді, ақпаратты және материалдарды (аудиторлық файлды) есепке алу және сақтау Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) регламентіне сәйкес жүзеге асырылады.";
Осы Қағидаларға 6, 10, 15, 17, 20 және 21-қосымшалар осы нормативтік қаулыға 1, 2, 3, 4, 5 және 6-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттарын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2016 жылғы 31 наурыздағы № 5-НҚ нормативтік қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21070 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген 100. Тиімділік аудитін жүргізу бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартында:
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Тиімділік аудитінің мақсаты мемлекеттік аудит объектісінің (оның ішінде бюджеттен тыс қорлардың) тиімділігі немесе қызметі аудитінің зерттелген бағытындағы үнемділікке, тиімділікке және нәтижелілікке (өнімділікке) қатысты оларды жетілдіру жөнінде ұсынымдар бере отырып, тәуелсіз, құзыретті және объективті пікір білдіру болып табылады.";

"Параграф 5. Предъявление иска в суд в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в том числе в целях обеспечения возмещения в бюджет, восстановления путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров, и (или) отражения и (или) уменьшению по учету выявленных сумм нарушений, не возмещенных (не восстановленных) в добровольном порядке, и исполнения Предписания.";
пункт 162 изложить в следующей редакции:
"162. Предъявление исков в суд Высшей аудиторской палатой (Ревизионной комиссией) осуществляется при неисполнении в указанные сроки и отсутствия решения о продлении сроков исполнения порученческих пунктов Предписаний, в том числе содержащих необходимость возмещения в бюджет, восстановления путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и (или) отражения и (или) уменьшению по учету выявленных сумм нарушений, невозмещенных (невосстановленных) в добровольном порядке.";
подпункт 11) пункта 170 изложить в следующей редакции:
"11) наличие соответствующего документа, подтверждающего направление исполнительного документа на исполнение в соответствующий орган юстиции либо в региональную палату частных судебных исполнителей по территориальности в соответствии со статьей 241 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан после вступления в законную силу решения суда об удовлетворении искового заявления.";
заголовок Параграфа 4 Главы 5 изложить в следующей редакции:
"Параграф 4. Принятие мер при непредставлении объектом государственного аудита информации, невыполнении или ненадлежащем выполнении им пунктов Предписания.";
Приложения 6, 10, 15, 17, 19, 20 и 21 к настоящим Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1, 2, 3, 4, 5, 6 и 7 к настоящему нормативному постановлению.
2. Внести в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 31 марта 2016 года № 5-НҚ "Об утверждении процедурных стандартов внешнего государственного аудита и финансового контроля" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13647) следующие изменения и дополнение:
в 100. Процедурном стандарте внешнего государственного аудита и финансового контроля по проведению аудита эффективности, утвержденном указанным нормативным постановлением:
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Целью аудита эффективности является выражение независимого, компетентного и объективного мнения относительно экономности, эффективности и результативности (продуктивности) в изученном направлении аудита эффективности или деятельности объекта государственного аудита (в том числе внебюджетных фондов) с представлением рекомендаций по их совершенствованию."

15-тармақтың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1)   салықтық және кедендік әкімшілендіру - салықтық және кедендік реформаларға бастамашылық жасау кезеңінен оларды практикалық іске асырылуы және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізілуі кезеңіне дейін мемлекеттің салықтық және кедендік саясаты түсінігін зерделеуді және (немесе) меңгеруді болжайды. Мемлекеттік аудиторлар және сарапшылар салықтық және кедендік әкімшілендірудің заңдары, саясаты, қағидалары және практикалары бөлігінде (мемлекеттік функцияларды және мемлекеттік қызметтер көрсетуді орындау үшін қажетті республикалық немесе жергілікті бюджеттің (мемлекеттік бюджет - сатылай тәсіл бойынша тиімділік аудиттерін жүргізу үшін) кіріс көздерін агрегаттау бойынша шаралар) хабардар болуы тиіс;
2) бюджеттерді жоспарлау және атқару - бюджет және өзге де байланысты заңнама талаптары мен бюджеттік сыныптау және бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бойынша топтастырылған бюджеттің барлық баптары бойынша республикалық немесе жергілікті бюджетті (мемлекеттік бюджет - сатылай тәсіл бойынша тиімділік аудиттерін жүргізу үшін) жоспарлау; сондай-ақ уәкілетті мемлекеттік органдар мен бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің республикалық немесе жергілікті бюджетті атқару бойынша (мемлекеттік бюджет - сатылай тәсіл бойынша тиімділік аудиттерін жүргізу үшін) қолданылатын практика түсінігін зерделеуді және (немесе) меңгеруді болжайды. Мемлекеттік аудиторлар және сарапшылар бюджет процесін цифрлық трансформациялауды қоса алғанда, бюджеттеу, бюджет процесіне қатысатын барлық қатысушылар арасында құзыреттерді, өкілеттіктерді және жауаптылықты бөлудің заңдары, саясаты, қағидалары және практикалары бөлігінде хабардар болуы тиіс;";
15-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) заңды тұлғаларға берілетін трансферттерді, байланысты гранттарды, бюджеттік инвестицияларды, қарыздарды және мемлекет активтерін пайдалану - бюджет процесіне қатысушыларға гранттар, инвестициялар, қарыздар берудің негізділігі, келісілуі және ұсынылуы мәселелерін реттейтін заңнама талаптары түсінігін зерделеуді және (немесе) меңгеруді болжайды. Сондай-ақ мемлекет активтеріне меншік құқығы, пайдалану құқығы және билік ету құқығы берілген барлық тұлғалардың мемлекет активтерін пайдалану қағидаттары мен тәртібін айқындайтын заңнама талаптарын зерделеуді және (немесе) түсінуді көздейді. Мемлекеттік аудиторлар мен сарапшылар мемлекет активтерін пайдаланушылар қолданатын гранттарды, инвестицияларды, қарыздарды пайдалану және мемлекет активтерін басқару саясаты, қағидалары мен практикасы, сондай-ақ мемлекет активтерін басқару процесінің барлық қатысушылары арасында құзыреттерді, өкілеттіктер мен жауаптылықты бөлу тәртібі бөлігінде хабардар болуға тиіс;";

подпункты 1) и 2) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"1) налоговое и таможенное администрирование – предполагает изучение и (или) обладание пониманием государственной налоговой и таможенной политики – от этапа инициирования налоговых и таможенных реформ до этапа их практической реализации и достижения конечных результатов. Государственные аудиторы и эксперты должны быть осведомлены в части законов, политик, правил и практик налогового и таможенного администрирования (мер по агрегированию доходных источников республиканского или местного бюджета (государственного бюджета – для проведения аудитов эффективности по вертикальному подходу), необходимых для выполнения государственных функций и оказания государственных услуг);
2) планирование и исполнение бюджетов – предполагает изучение и (или) обладание пониманием требований бюджетного и иного связанного законодательства и применяемой практики по планированию республиканского или местного бюджета (государственного бюджета – для проведения аудитов эффективности по вертикальному подходу) по всем статьям бюджета, сгруппированным по бюджетной классификации и по администраторам бюджетных программ; а также по исполнению республиканского или местного бюджета (государственного бюджета – для проведения аудитов эффективности по вертикальному подходу) уполномоченными государственными органами и администраторами бюджетных программ. Государственные аудиторы и эксперты должны быть осведомлены в части законов, политик, правил и практик бюджетирования, включая цифровую трансформацию бюджетного процесса, распределения компетенций, полномочий и ответственности между всеми участниками бюджетного процесса;";
подпункт 7) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"7) использования трансфертов юридическим лицам, связанных грантов, бюджетных инвестиций, займов, и активов государства – предполагает изучение и (или) обладание пониманием требований законодательства, регулирующего вопросы обоснования, согласования и представления участникам бюджетного процесса грантов, инвестиций, займов. Также предполагает изучение и (или) обладание пониманием требований законодательства, определяющих принципы и порядок использования государственных активов всеми лицами, кто наделен правом собственности, правом пользования и правом распоряжения активами государства. Государственные аудиторы и эксперты должны быть осведомлены в части политик, правил и практик использования грантов, инвестиций, займов и управления активами государства, применяемыми пользователями активов государства, а также порядка распределения компетенций, полномочий и ответственности между всеми участниками процесса управления государственными активами;";

15-тармақтың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) мемлекеттік аудит объектісінің қызметі - ішкі (жергілікті) құжаттарды қоса алғанда, мемлекеттік аудит объектісінің (оның ішінде бюджеттен тыс қорлардың) қызметін реттейтін заңнама талаптарын зерделеуді және (немесе) меңгеруді болжайды. Мемлекеттік аудиторлар және сарапшылар мемлекеттік аудит объектісі негізгі және өзге де қызмет түрлерін жүзеге асыруда қолданылатын саясат пен практикалар, сондай-ақ ұйымдарда қабылданған құзыреттерді, өкілеттіктерді және жауаптылықтарды бөлу бөлігінде хабардар болуы тиіс.";
56-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"56. Мемлекеттік аудит тобы тиімділік аудитінің мақсатына, мәселелері мен өлшемшарттарына байланысты тиімділік аудитін жүргізуге үш негізгі тәсілдің біреуін таңдайды не көрсетілген тәсілдерді біріктіреді:
1) басқару жүйелерінің тиісінше қызмет етуін зерттейтін жүйеге бағдарланған тәсіл;
2) жоспарланған нысаналы индикаторлар мен түпкілікті нәтижелерге қол жеткізілгенін бағалайтын нәтижеге бағдарланған тәсіл;
3) белгілі бір проблеманың себептері мен салдарлары талданатын проблемаға бағдарланған тәсіл.".
79-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"79. Аудиторлық есеп мемлекеттік аудит объектісінің және кәсіпкерлік субъектілерінің және анықталған бұзушылықтар кезінде мүдделері қозғалған өзге де тұлғалардың ұстанымы ескеріле отырып жасалады.";
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген 300. Қаржылық есептілік аудитін жүргізу бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Стандарт Қазақстан Республикасының сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес және ISSAI 100 "Мемлекеттік сектордағы аудиттің негізгі қағидаттары", ISSAI 200 "Қаржылық аудиттің түбегейлі қағидаттары", ISSAI 2000-2899 қаржылық аудит стандарттарын қоса алғанда, Халықаралық жоғары аудит органдары ұйымы (INTOSAI) бекітетін Халықаралық стандарттардың (ISSAI) қолайлы ережелерінің негізінде әзірленді.";
5-тармақтың 48-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"48) республикалық бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілік (бұдан әрі - РБ ШҚЕ) - бұл мемлекеттік қазынашылықтың және республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің Бюджет кодексінің 134-бабының 1-тармағына сәйкес бірыңғай ұйымның қаржылық есептілігі ретінде ұсынылған қаржылық есептілігі;";
5-тармақтың 50) және 51) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
50) бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шоғырландырылған қаржылық есептілігі - бұл бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің және оған ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің бірыңғай ұйымның қаржылық есептілігі ретінде ұсынылған қаржылық есептілігі;

подпункт 10) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"10) деятельность объекта государственного аудита – предполагает изучение и (или) обладание пониманием требований законодательства, регулирующего деятельность объекта государственного аудита (в том числе внебюджетных фондов), включая внутренние (локальные) документы. Государственные аудиторы и эксперты должны быть осведомлены в части применяемых политик и практик осуществления объектом государственного аудита основной и иных видов деятельности, а также принятого распределения компетенций, полномочий и ответственности в организации.";
пункт 56 изложить в следующей редакции:
"56. В зависимости от цели, вопросов и критериев аудита эффективности группа государственного аудита выбирает один из трех основных подходов к проведению аудита эффективности либо комбинирует указанные подходы:
1) системно-ориентированный подход, который исследует надлежащее функционирование систем управления;
2) подход, ориентированный на результат, который оценивает, достигнуты ли запланированные целевые индикаторы и конечные результаты;
3) проблемно-ориентированный подход, согласно которому анализируются причины и последствия определенной проблемы.";
в 300. Процедурном стандарте внешнего государственного аудита и финансового контроля по проведению аудита финансовой отчетности, утвержденном указанным нормативным постановлением:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Стандарт разработан в соответствии с нормативными правовыми актами Республики Казахстан, регулирующими вопросы внешнего государственного аудита и финансового контроля, и на основании приемлемых положений Международных стандартов (ISSAI), утверждаемых Международной организацией высших органов аудита (INTOSAI), включая ISSAI 100 "Основные принципы аудита в государственном секторе", ISSAI 200 "Фундаментальные принципы финансового аудита", стандарты финансового аудита ISSAI 2000-2899.";
подпункт 48) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"48) консолидированная финансовая отчетность об исполнении республиканского бюджета (далее – КФО РБ) – это финансовая отчетность государственного казначейства и администраторов республиканских бюджетных программ, представленная как финансовая отчетность единой организации в соответствии с пунктом 1 статьи 134 Бюджетного кодекса;";
подпункты 50) и 51) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"50) консолидированная финансовая отчетность администратора бюджетных программ – это финансовая отчетность администратора бюджетных программ и подведомственных ему государственных учреждений, представленная как финансовая отчетность единой организации;

51) қаржылық есептілік - бұл мемлекеттік мекеменің қаржылық жағдайы және қаржылық жағдайындағы өзгерістер туралы ақпарат.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Қаржылық есептілік аудиті республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікке, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің шоғырландырылған қаржылық есептілігіне және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін қоспағанда, мемлекеттік мекемелердің жекелеген қаржылық есептілігіне қатысты жүргізіледі.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Жекелеген және шоғырландырылған қаржылық есептілік мынадай нысандарды қамтиды:
1) бухгалтерлік баланс;
2) қаржылық қызмет нәтижелері туралы есеп;
3) қаржыландыру көздері бойынша (тікелей әдіс) мемлекеттік мекеменің шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп;
4) таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есеп;
5) Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба;
6) Қайта ұйымдастыру кезіндегі бухгалтерлік баланс.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Қаржылық есептілікке аудит жүргізу кезінде аудит органдары мемлекеттік секторда қаржылық есептілікті ұсыну негізі ретінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 15 мамырдағы № 230 бұйрығымен бекітілген, Қаржылық есептілік нысандарын, кезеңділігін және оларды жасау мен ұсыну қағидаларын қолданады.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Қаржылық есептілік аудитінің мақсаты - мемлекеттік аудит объектісінің қаржылық есептілігінің, бухгалтерлік есебінің және қаржылық жағдайының анықтығын, негізділігін бағалау";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Мемлекеттік аудиторлар аудитті жоспарлау және орындау, сондай-ақ сәйкестендірілген бұрмаланушылықтардың аудитке және қаржылық есептілікке әсерін бағалау кезінде маңыздылық тұжырымдамасын қолданады. Жалпы, ақпаратты өткізуді қоса алғанда, бұрмаланушылықтар өздігінен немесе басқа да бұрмаланушылықтармен жиынтықта қаржылық есептіліктің негізінде пайдаланушылар қабылдаған экономикалық шешімдерге әсер ете алған жағдайда елеулі деп бағаланады. Маңыздылықтың сандық және сапалық аспектілері бар. Мемлекеттік секторда ол пайдаланушылардың экономикалық шешімдерімен шектелмейді, себебі қаржылық есептілік деректері Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің белгілі бір құжаттарын жалғастыру немесе гранттарды қаржыландыру туралы шешімдерге негізделуі мүмкін.".
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген 750. Сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының сапа бақылауын жүзеге асыруы бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартында:
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

51) финансовая отчетность – это информация о финансовом положении и изменениях в финансовом положении государственного учреждения.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Аудит финансовой отчетности проводится в отношении консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского и местного бюджетов, консолидированной финансовой отчетности администраторов бюджетных программ и отдельной финансовой отчетности государственных учреждений, за исключением Национального Банка Республики Казахстан.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Отдельная и консолидированная финансовая отчетность включает следующие формы:
1) бухгалтерский баланс;
2) отчет о результатах финансовой деятельности;
3) отчет о движении денег на счетах государственного учреждения по источникам финансирования (прямой метод);
4) отчет об изменениях чистых активов/капитала;
5) пояснительная записка к финансовой отчетности;
6) бухгалтерский баланс при реорганизации.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. При проведении аудита финансовой отчетности органами аудита в качестве основы представления финансовой отчетности в государственном секторе применяются Правила составления и представления финансовой отчетности, утвержденные приказом исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 15 мая 2025 года № 230.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Цель аудита финансовой отчетности – оценка достоверности, обоснованности финансовой отчетности, бухгалтерского учета и финансового состояния объекта государственного аудита.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Концепция существенности применяется государственными аудиторами как при планировании, так и при выполнении аудита и оценке влияния идентифицированных искажений на аудит и на финансовую отчетность. В целом, искажения, включая пропуск информации, расцениваются как существенные, если, сами по себе или в совокупности с другими искажениями, они могут повлиять на экономические решения пользователей, принятые на основе финансовой отчетности. Существенность имеет как количественные, так и качественные аспекты. В государственном секторе она не ограничивается экономическими решениями пользователей, так как данные финансовой отчетности могут быть основаны решениями о продолжении определенных документов Системы государственного планирования Республики Казахстан или финансирования грантов.";
в 750. Процедурном стандарте внешнего государственного аудита и финансового контроля по осуществлению контроля качества органами внешнего государственного аудита и финансового контроля, утвержденном указанным нормативным постановлением:
пункт 25 изложить в следующей редакции:

"25. Құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімше (Тексеру комиссиясының регламентінде айқындалған құрылымдық бөлімше) заң сараптамасы шеңберінде бұзушылықтар тізілімінде тіркелген бұзушылықтар бойынша аудиторлық дәлелдемелердің бар-жоғы мен толықтығына, заңнаманы қолданудың дұрыстығына, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық белгілерінің бар-жоғына баға береді.";
30 және 31-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Сыртқы МАҚБ органының аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің басшылығымен дайындалған Аудиторлық қорытындының, Жиынтық кестенің, Жиынтық тізілімнің, Қаулының және Нұсқаманың жобаларын мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше сыртқы МАҚБ органының отырысы өткізілгенге дейін он жұмыс күні бұрын сапа бақылауын жүргізуге және құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшелерге (Тексеру комиссиясының регламентінде айқындалған құрылымдық бөлімше) жібереді.
31. Аудиторлық қорытындының, Жиынтық тізілімнің, Жиынтық кестенің, Қаулының және нұсқамалардың жобалары бойынша заң сараптамасы олар келіп түскен күннен кейін үш жұмыс күні ішінде жүргізіледі, кейіннен заң сараптамасының қорытындысы сыртқы МАҚБ органының аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесіне, сапа бақылауын жүргізуге және мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшелерге жіберіледі.
Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) Аудиторлық қорытындысының, Жиынтық тізілімінің, Жиынтық кестесінің, Қаулысы мен Нұсқамасының жобалары бойынша заң сараптамасы бұзушылықтар, бюджет қаражаты мен мемлекет активтерін тиімсіз жоспарлау, пайдалану фактілері бөлігінде, сондай-ақ ұсынымдар мен тапсырмалар бойынша жүргізіледі.
Заң қорытындысында Аудиторлық қорытындының ұсынымдары мен тапсырмалары мазмұнының заңнама талаптарына сәйкестігі туралы, соның ішінде нұсқаманың атаулылығы бойынша мәселелер көрсетіледі.
Қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қозғауға және (немесе) қарауға уәкілетті органдарға беру үшін Аудиторлық қорытынды жобасында және Аудиторлық қорытындыдағы Жиынтық тізілімде жазылған бұзушылық фактілері бойынша әкімшілік құқық бұзушылық белгілерінің болуы немесе болмауы туралы қорытынды ұсынылады.".
3. Жоғары аудиторлық палатаның Заң департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы нормативтік қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы нормативтік қаулының Жоғары аудиторлық палатаның интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы нормативтік қаулының орындалуын бақылау Жоғары аудиторлық палатаның аппарат басшысына жүктелсін.

"25. Структурным подразделением, ответственным за правовое обеспечение (структурное подразделение, определенное регламентом Ревизионной комиссии), в рамках юридической экспертизы дается оценка наличия и полноты аудиторских доказательств по нарушениям, зафиксированным в реестре нарушений, оценка правильности применения законодательства, а также наличия признаков административного правонарушения.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Юридическая экспертиза по проектам Аудиторского заключения, Сводного реестра, Сводной таблицы, Постановления и предписаний осуществляется в течение трех рабочих дней после дня их поступления, с последующим направлением заключения юридической экспертизы Члену органа внешнего ГАФК, ответственному за аудиторское мероприятие, в структурные подразделения, ответственные за проведение контроля качества и проведение государственного аудита.
Юридическая экспертиза по проектам Аудиторского заключения, Сводного реестра, Сводной таблицы, Постановления и Предписания Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) проводится в части фактов нарушении, неэффективного планирования, использования бюджетных средств и активов государства, а также по рекомендациям и поручениям.
В юридическом заключении отражаются вопросы о соответствии содержания рекомендаций и поручений Аудиторского заключения требованиям законодательства, в том числе по адресности предписаний.
Представляется заключение о наличии или отсутствии признаков уголовного и административного правонарушения по фактам нарушений, изложенным в проекте Аудиторского заключения и Сводном реестре к Аудиторскому заключению для передачи в органы, уполномоченные возбуждать и (или) рассматривать дела об административных правонарушениях.".
3. Юридическому департаменту Высшей аудиторской палаты в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего нормативного постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего нормативного постановления на интернет-ресурсе Высшей аудиторской палаты.
4. Контроль за исполнением настоящего нормативного постановления возложить на руководителя аппарата Высшей аудиторской палаты.

5. Осы нормативтік қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық палатасының Төрағасы
А. Смаилов
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2025 жылғы 18 қарашадағы
№ 14-НҚ Нормативтік қаулыға
1-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына 6-қосымша
нысан
Қазақстан Республикасы
Жоғары аудиторлық
палатасының
(Тексеру комиссиясының)
мүшесі __________________
Аты-жөні, тегі
Мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу нәтижелері туралы ақпарат
1. Мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу барысында
____________________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектілерінің атауы)
____________________________________________________________________
(аудиторлық іс-шараның мақсаты көрсетіледі)
жүргізуге маңызы бар мынадай құжаттар зерделенді
1) _____________________________________________________________
(зерделенген құжаттардың, есептердің және басқа да ақпараттың, соның ішінде
қаржыландырудың бекітілген сомаларының тиісті бюджеттік бағдарлама бойынша
бөлінуі мен игерілуін жылдар бөлінісінде көрсете отырып, мемлекеттік аудит
объектісінен талап ету бойынша алынғандарының тізбесі көрсетіледі)
2) _____________________________________________________________
(квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудит нәтижелері
(болған жағдайда)
3) _____________________________________________________________
(тиімділік аудиті өлшемшарттарын мемлекеттік аудит объектісіне жіберу туралы
ақпарат (деректемелері бар шығыс хаттар))
4) аудиттелетін саланың, соның ішінде мемлекеттік басқарудың және (немесе)
экономика саласының, өңірлік және (немесе) елдік бөліністегі әлеуметтік-
экономикалық дамудың жай-күйін талдау
____________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына бағалау
жүргізілген жағдайда оларды іске асыруға арналған жоспарлы шығыстар көздер
бөлінісінде, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын
іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарына сәйкес бекітілген сомалар, жылдар
бөлінісінде нақты бөлінген және игерілген сомалар, жылдар бөлінісінде нақтыланған,
түзетілген және игерілген қаржыландыру көлемі бар бюджеттік бағдарламалар мен
активтер, кезеңдер бөлінісінде жоспарланғандар қатарынан Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының қол жеткізілген нысаналы
индикаторларының, нәтижелер көрсеткіштерінің саны көрсетіледі, қол жеткізілмеген
жағдайда себептері, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің
құжаттарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының орындалған/орындалмаған
іс-шараларының саны көрсетіледі, орындалмаған жағдайда себептері көрсетіледі;
бұзушылықтар және/немесе жүйелі кемшіліктер фактілері анықталған жағдайда
оларды өтпелі нөмірлеу жолымен тіркеу талап етіледі, ғылыми және талдамалық
зерттеулер жүргізілген жағдайда оларды практикалық тұрғыдан пайдалану нәтижелері
талдамалық құралдарды қолдана отырып көрсетіледі).

5. Настоящее нормативное постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Высшей
аудиторской палаты
Республики Казахстан
А. Смаилов
Приложение 1
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 18 ноября 2025 года № 14-НҚ
Приложение 6
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
форма
Члену Высшей аудиторской
палаты Республики Казахстан
(Ревизионной комиссии)
______________________
Фамилия, инициалы
Информация о результатах предварительного изучения объектов государственного аудита
1. В ходе предварительного изучения объектов государственного аудита
______________________________________________________________
(наименование объектов государственного аудита)
______________________________________________________________
изучены следующие документы, имеющие значение для проведения
______________________________________________________________
(указать цель аудиторского мероприятия)
1) ____________________________________________________________
(указать перечень изученных документов, отчетов и другой информации,
в том числе полученных по требованию у объекта государственного аудита,
с отражением утвержденных сумм финансирования, выделенных и освоенных
по соответствующей бюджетной программе в разрезе годов)
2) ____________________________________________________________
(результаты аудита специального назначения субъектов квазигосударственного
сектора (при наличии))
3) ____________________________________________________________
(информация о направлении критериев аудита эффективности объекту
государственного аудита (исходящие письма с реквизитами))
4) анализ состояния аудируемой сферы, в том числе государственного управления
и (или) отрасли экономики, социально-экономического развития в региональном
и (или) страновом разрезе ________________________________________
_______________________________________________________________
(в случае проведения оценки документов Системы государственного планирования
Республики Казахстан указать плановые расходы на их реализацию в разрезе
источников, утвержденные суммы согласно Плану мероприятий по реализации
документов Системы государственного планирования Республики Казахстан,
фактически выделенные и освоенные суммы в разрезе годов, бюджетные программы
и активы с объемами финансирования, уточненными, скорректированными
и освоенными в разрезе годов, количество достигнутых целевых индикаторов,
показателей результатов документов Системы государственного планирования
Республики Казахстан из числа запланированных в разрезе периодов, в случае
недостижения указать причины, количество выполненных/невыполненных
мероприятий Плана мероприятий по реализации документов Системы
государственного планирования Республики Казахстан, в случае невыполнения
указать причины; в случае выявления фактов нарушений и/или системных
недостатков, требуется их фиксация путем сквозной нумерации, в случае проведения
научных и аналитических исследований, указать результаты их практического
использования с применением аналитических инструментов).

5) ____________ _______________________________________________
(аудит объектілерінің саны болмашы болған жағдайда мемлекеттік аудит объектілерін
таңдау өлшемшарттарының сипаттамасы және негіздемесі қолданылмайды)
6) ____________ _______________________________________________
(аудиторлық іріктемені негіздеу (қажет болған жағдайда маңыздылық деңгейін
айқындау) және аудиторлық тәуекелді бағалау)
7) ____________ _______________________________________________
(Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының мемлекеттік
аудиторларының (Тексеру комиссиясының) (мемлекеттік аудиторлар
ассистенттерінің) үлестестік тізілімін аудит тобы мүшелерінің мемлекеттік аудит
объектілерімен үлестестігі тұрғысынан талдау жасау. Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық палатасы жұмыскерлерінің үлестестік тізілімін жүргізу Қазақстан
Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының ішкі құжаттарына сәйкес жүзеге
асырылады.)
2. Мемлекеттік аудит объектісін алдын ала зерделеудің және жүргізілген талдаудың
қорытындысы бойынша мыналарды ұсынамыз:
2.1. Аудит бағдарламасына мыналар енгізілсін:
1) аудиторлық іс-шарамен қамтылатын бюджет қаражаты мен активтердің көлемі
__________________________________________________________________
(тексерілетін жылдар және бюджеттік бағдарламалар бөлінісінде аудиторлық
іріктеудің қорытындылары бойынша мемлекеттік аудитпен қамтылатын қаражат пен
активтер көлемі көрсетіледі)
2) мемлекеттік аудит объектілері және оларды мемлекеттік аудиторлар (тартылған
жағдайда мемлекеттік аудитордың ассистенті) арасында бөлу, соның ішінде бірлескен
және қатар тексеру жүргізілген кезде, мемлекеттік органдар мен мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау органдарының арасында бөлу
_________________________________________________________________
3) зерделенген мемлекеттік аудит объектілеріне қатысты қолданылатын мемлекеттік
аудиттің типі мен тексерудің түрі
_____________________________________________________________
4) тиімділік аудитін немесе сәйкестік аудитін жүргізу кезіндегі көрсеткіштер және
көрсеткіштердің әрбіреуіне мәселелер
_____________________________________________________________
2.2. Аудиторлық іс-шарадан мынадай _____________________________
___________________________________________________ негіздер бойынша
(тиісті негіздер, аудиторлық іріктеудің нәтижелері көрсетіледі)
__________________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы)
мемлекеттік аудит объектісі алынып тасталсын.
2.3. Аудиторлық іс-шаралар жүргізу мерзімі мынадай
_________________________________________________________________
негіздер бойынша қайта қаралсын (ұлғайтылсын/қысқартылсын)

5) _____________________________________________________________
(описание и обоснование критериев выбора объектов государственного аудита
не применяется в случае незначительного количества объектов аудита)
6) _____________________________________________________________
(обоснование аудиторской выборки (определение уровня существенности
при необходимости) и оценка аудиторского риска)
7) _____________________________________________________________
(проанализировать реестр аффилированности государственных аудиторов
(ассистентов государственных аудиторов) Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан (Ревизионной комиссии) на предмет аффилированности
членов группы аудита с объектами государственного аудита. Ведение реестра
аффилированности работников Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан
осуществляется в соответствии с внутренними документами Высшей аудиторской
палаты Республики Казахстан.)
2. По итогам предварительного изучения объекта государственного аудита
и проведенного анализа предлагаем:
2.1. Включить в Программу аудита:
1) объем средств бюджета и активов, охватываемый аудиторским мероприятием
____________________________________________________________________
(указать объем средств и активов, охватываемых государственным аудитом,
в разрезе проверяемых годов и бюджетных программ по итогам аудиторской
выборки)
2) объекты государственного аудита и их распределение между государственными
аудиторами (ассистентом государственного аудитора в случае их привлечения),
в том числе при проведении совместной и параллельной проверки между
государственными органами и органами государственного аудита и финансового
контроля ____________________________________________________________
____________________________________________________________________
3) тип государственного аудита и вид проверки применительно к изученным
объектам государственного аудита
____________________________________________________________________
4) показатели при проведении аудита эффективности или аудита соответствия
и вопросы к каждому из показателей
____________________________________________________________________
2.2. Исключить объект государственного аудита
____________________________________________________________________
из (наименование объекта государственного аудита) аудиторского мероприятия
по следующим основаниям
____________________________________________________________________.
(указать соответствующие основания, показать результаты аудиторской выборки)
2.3. Срок проведения аудиторского мероприятия пересмотреть (увеличить/сократить)
по следующим основаниям
____________________________________________________________________

2.4. Мемлекеттік аудит тобы мүшелерінің аудит объектілерімен мүдделер қақтығысын
талдау нәтижелері бойынша мемлекеттік аудит тобының мынадай құрамы
ұсынылады: ________________________________________________________
(мүдделер қақтығысының болуы немесе болмауы расталады)
Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі
__________________________________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Мемлекеттік аудит тобына қатысушылар
__________________________________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Ескертпе: 2.2, 2.3-тармақтар қажет болған жағдайда толтырылады.
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2025 жылғы 18 қарашадағы
№ 14-НҚ Нормативтік қаулыға
2-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
10-қосымша
нысан
күні, айы, жылы
Мемлекеттік аудит объектісінің
басшысына (министрліктің,
агенттіктің аппарат басшысына)
_______________________
(аты-жөні, тегі)
Мемлекеттік аудит объектісі басшысының міндеттерін атқару жөніндегі талап
1. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік аудит туралы заң) 21-бабына, 37-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік аудит объектісінің басшысы:
1) мемлекеттiк аудит және қаржылық бақылау органының жұмыскерлерiн жұмыс орындарымен қамтамасыз етуге;
2) мемлекеттiк аудит және қаржылық бақылау органының жұмыскерлерiн мемлекеттiк аудитті жүзеге асыру үшiн сұратылып отырған барлық қажеттi ақпаратпен:
_______________________________________
(басшысының немесе бас бухгалтерінің қолы қойылған қажетті құжаттар мен
ақпараттың тізбесі көрсетіледі)
___________ ___________ дейін қамтамасыз етуге; (күні көрсетіледі)
3) мемлекеттiк аудит және қаржылық бақылау органы жұмыскерлерiнiң ақпараттық және есептік жүйелерге кіруін қамтамасыз етуге;
4) мемлекеттiк аудит және қаржылық бақылау органы жұмыскерлерiнiң iс- әрекеттерiне, соның ішінде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының лауазымды адамдары аудит объектісіне бару арқылы аудиторлық іс-шараның барысын қадағалауды жүзеге асырған кезде олардың іс-әрекеттеріне араласпауға және мемлекеттік аудит жүргiзуге кедергi келтiрмеуге;
5) аудиторлық іс-шараның нәтижелерімен келіспеген кезде қол қойылған Аудиторлық есеп мемлекеттік аудит объектісіне тапсырылған күннен бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына (Тексеру комиссиясына) Аудиторлық есепке жазбаша қарсылықтарын ұсынуға;
6) аудиторлық есепті алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде кәсіпкерлік субъектілерінің және мемлекеттік аудиттің аудиторлық іс-шаралары барысында мүдделері қозғалған өзге де тұлғалардың анықталған бұзушылықтары туралы хабардар етуге;

2.4. По результатам анализа конфликта интересов членов группы государственного
аудита с объектами аудита предлагается следующий состав группы государственного
аудита:
____________________________________________________________________
(подтвердить наличие или отсутствие конфликта интересов)
Руководитель группы государственного аудита
_______________________________________________________
(подпись, инициалы, фамилия)
Участники группы государственного аудита
_______________________________________________________
(подпись, инициалы, фамилия)
Примечание: пункты 2.2, 2.3 заполняются при необходимости.
Приложение 2
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 18 ноября 2025 года № 14-НҚ
Приложение 10
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
форма
число, месяц, год
Руководителю объекта
государственного аудита
(Руководителю аппарата
министерства, агентства)
________________________
(фамилия, инициалы)
Требование по исполнению обязанностей руководителя объекта государственного аудита
1. В соответствии со статьей 21, пунктом 2 статьи 37 Закона Республики Казахстан
"О государственном аудите и финансовом контроле" (далее – Закон
о государственном аудите) руководитель объекта государственного аудита обязан:
1) обеспечить работников органа государственного аудита и финансового контроля
рабочими местами;
2) обеспечить работников органа государственного аудита и финансового контроля
в срок до _____________ ______________ всей запрашиваемой информацией,
необходимой для осуществления государственного аудита: (указать дату)
________________________________________________________________
(указать перечень необходимых документов и информации за подписью руководителя
или главного бухгалтера);
3) обеспечить доступ работников органа государственного аудита и финансового
контроля к информационным и учетным системам;
4) не вмешиваться в действия работников органа государственного аудита
и финансового контроля и не препятствовать проведению государственного аудита,
в том числе в действия должностных лиц органов государственного аудита
и финансового контроля при осуществлении ими наблюдения за ходом аудиторского
мероприятия с посещением объекта аудита;
5) при несогласии с результатами аудиторского мероприятия письменные возражения
к Аудиторскому отчету представить в Высшую аудиторскую палату Республики
Казахстан (Ревизионную комиссию) в срок не более десяти рабочих дней со дня
вручения объекту государственного аудита подписанного Аудиторского отчета;
6) в течение двух рабочих дней со дня получения аудиторского отчета уведомлять
о выявленных нарушениях субъектов предпринимательства и иных лиц, интересы
которых затронуты аудиторскими мероприятиями государственного аудита;

7) кәсiпкерлiк субъектiлерi және аудиторлық іс-шаралар барысында мүдделері қозғалған өзге де тұлғалар анықталған бұзушылықтармен келiспеген жағдайда олардан келiп түскен қарсылықтарды мемлекеттiк аудит және қаржылық бақылау органдарына жiберуге міндетті.
2. Мемлекеттік аудит туралы заңның 21-бабы негізінде мемлекеттiк аудит және қаржылық бақылау органдарының лауазымды адамдарына өз құзыреттерiне сәйкес өздерінің қызметтiк мiндеттерiн орындауда аудит жүргiзуге жiберуден бас тарту, қажеттi құжаттарды, материалдарды, қызмет туралы ақпаратты және өзге де мәлiметтердi беруден бас тарту, анық емес ақпарат беру түрiндегi кедергi келтiру, аудитті жүзеге асыруға өзге де кедергiлер келтіру "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – ӘҚтК) 462-бабына сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық туралы ӘҚтК-нің 803-бабына сәйкес хаттаманы жасай отырып әкімшілік жауаптылыққа әкеп соқтырады.
Мемлекеттік аудит туралы заңның 37-бабының 2-тармағына сәйкес аудит объектісінің басшысы барлық бухгалтерлік және бастапқы құжаттардың толықтығы мен анықтығы, сондай-ақ аудиторлық іс-шараны жүргізу барысында ұсынылған барлық ақпараттың толықтығы мен анықтығы үшін жауапты болады.
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының)
жұмыскері
_______________________________________________________________
(лауазымы, аты-жөні, тегі, қолы)
Ескертпе:
Талаптың бірінші данасы Аудиторлық есептің бланкісінде ресімделеді.
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2025 жылғы 18 қарашадағы
№ 14-НҚ Нормативтік қаулыға
3-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
15-қосымша
нысан
Аудиторлық есептің үлгілік нысаны
___________________
(жасалған орны)
20__жылғы "____" _____
№ _______
I. Кіріспе бөлік
1.1. Мемлекеттік аудит объектісінің атауы:___________________________
1.2. Аудиторлық іс-шараның атауы:________________ ________________
1.3. Мемлекеттік аудит объектісіндегі мемлекеттік аудиттің мақсаты:
_________________________________________________________________
1.4. Мемлекетті аудиттің мәні:__ ___________________________________
1.5. Аудиттің типі, тексерудің түрі:_ ________________________________
(үстеме, бірлескен немесе қатар тексеру жүргізу кезінде толтырылады)
1.6. Мемлекеттік аудит тобының құрамы:_ ___________________________

7) направлять в органы государственного аудита и финансового контроля
поступившие от субъектов предпринимательства и иных лиц, интересы которых
затронуты аудиторскими мероприятиями возражения, в случае их несогласия
с выявленными нарушениями.
2. На основании статьи 21 Закона о государственном аудите воспрепятствование
должностным лицам органов государственного аудита и финансового контроля
в выполнении ими служебных обязанностей в соответствии с их компетенцией,
выразившееся в отказе допуска для проведения аудита, отказе от предоставления
необходимых документов, материалов, информации о деятельности и иных сведений,
предоставлении недостоверной информации, создании иного препятствования
в осуществлении аудита влечет административную ответственность в соответствии
со статьей 462 Кодекса Республики Казахстан "Об административных
правонарушениях" (далее – КоАП) с составлением протокола об административном
правонарушении согласно статьи 803 КоАП.
В соответствии с пунктом 2 статьи 37 Закона о государственном аудите руководитель
объекта аудита несет ответственность за полноту и достоверность всех
и первичных документов, а также полноту и достоверность всей информации,
представленной в ходе проведения аудиторского мероприятия.
Работник Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан
(Ревизионной комиссии) _______________________________________________
(должность, фамилия, инициалы, подпись)
Примечание:
первый экземпляр Требования оформляется на бланке Аудиторского отчета.
Приложение 3
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 18 ноября 2025 года № 14-НҚ
Приложение 15
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
форма
Типовая форма Аудиторского отчета
___________________________
(место составления)
"__" _______ 20__ года № ____
I. Вводная часть
1.1. Наименование объекта государственного аудита:
____________________________________________________________________
1.2. Наименование аудиторского мероприятия:
____________________________________________________________________
1.3. Цель государственного аудита на объекте государственного аудита:
____________________________________________________________________
1.4. Предмет государственного аудита:
____________________________________________________________________
1.5. Тип аудита, вид проверки:
____________________________________________________________________
(заполняется при проведении встречной, совместной или параллельной проверки)
1.6. Состав группы государственного аудита:
____________________________________________________________________

1.7. ____ "__" _____ №____ мемлекеттік аудит (тексеру) жүргізуге тапсырма
1.8. Мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең: _________________________
1.9. Мемлекеттік аудит жүргізу мерзімі: ____________ __________ аралығы
1.10. Мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдары:_______
_________________________________________________________________
1.11. Үстеме тексеру жүргізілген объектілердің тізбесі:
__________________________________________________________________
(жүргізілген кезде көрсетіледі)
1.12. Алдыңғы мемлекеттік аудиттің нәтижелері туралы қысқаша мәліметтер:
__________________________________________________________
II. Негізгі бөлік
2.1. Аудит бағдарламасын ашу:
2.1.1. Аудит бағдарламасындағы ___________ мәселенің атауы:______________
Аудит бағдарламасының мәселесін талдау, соның ішінде жүйелі кемшіліктерге,
бюджет қаражатын және активтерді мақсатынан тыс пайдалануға, тиімсіз
жоспарлауға және пайдалануға, нәтижелерге қол жеткізбеуге байланысты, сондай-ақ
мемлекеттік аудит объектісінің жіберіп алынған пайдасы мен экономикалық
шығындарын бағалауды қоса алғанда, мемлекеттік аудит объектісі қызметіндегі өзге
де проблемалық мәселелер бойынша бұзушылықтарға ықпал еткен себептер мен
жағдайларды талдау:
2.1.2. Сарапшылардың сараптамалық қорытындыларының қысқаша қорытындылары
(ескертулер, бұзушылықтар): ____________________________
____________________________________________________________________
(оларды тартқан жағдайда)
2.1.3. Үстеме тексерудің қысқаша нәтижелері:
_______________________________________________ (ол жүргізілген кезде)
III. Қорытынды бөлік
3.1. Мемлекеттік аудит объектісі бойынша жалпы тұжырымдар:
*3.1.1. Мыналарға:
- мемлекеттік органдарға;
- квазимемлекеттік сектор субъектілеріне мемлекеттік аудит жүргізу мәніне
байланысты қойылған мақсаттарға, міндеттерге, функцияларға және өкілеттіктерге
бағыттарға (аудит объектісінің ережесіне, жарғысына сәйкес) қол жеткізуге
мемлекеттік аудит объектісі қызметінің ықпалын бағалау
3.2. Мемлекеттік аудит жүргізудегі кедергілер:______________________
3.3. Мемлекеттік аудит барысында қабылданған шаралар (соның ішінде мемлекеттік
аудит объектісі одан әрі бұзушылықтар мен жүйелі кемшіліктерді болдырмау
мақсатында қабылдайтын шаралар):
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының)
жұмыскер(-лер)і:
________________________________________________________
(лауазымы, қолы, аты-жөні, тегі)
Аудиторлық есеп _______________________ данада (саны) жасалды
* Мемлекеттік аудит типіне байланысты Мемлекеттік аудит бағдарламасында тиісті
мәселе болған жағдайда ашып жазылады
IV. Қосымшалар:

1.7. Поручение на проведение государственного аудита (проверки) от "__" № ___
1.8. Период, охваченный государственным аудитом:
____________________________________________________________________
1.9. Срок проведения государственного аудита: с __________ по ________
1.10. Должностные лица объекта государственного аудита:
____________________________________________________________________
1.11. Перечень объектов подвергнутых встречной проверке:
____________________________________________________________________
(указывается при проведении)
1.12. Краткие сведения о результатах предыдущего государственного аудита:
____________________________________________________________________
II. Основная часть
2.1. Раскрытие Программы аудита:
2.1.1. Наименование вопроса ___ Программы аудита: ______________________
Анализ вопроса Программы аудита, в том числе анализ причин и условий, способствовавших нарушениям, связанным с системными недостатками, нецелевым использованием, неэффективным планированием и использованием бюджетных средств и активов, не достижением результатов, а также по иным проблемным вопросам в деятельности объекта государственного аудита, включая оценку упущенных выгод и экономических потерь объекта государственного аудита:
2.1.2. Краткие итоги экспертных заключений экспертов (замечания, нарушения):
____________________________________________________________________
(в случае их привлечения)
2.1.3. Краткие результаты встречной проверки:
____________________________________________________________________
(при ее проведении)
III. Заключительная часть
3.1. Общие выводы по объекту государственного аудита:
* 3.1.1. Оценка влияния деятельности объекта государственного аудита на достижение
поставленных целей, задач, функций и полномочий, направлений (в соответствии с положением, уставом объекта аудита), связанных с предметом государственного аудита:
- государственных органов;
- субъектов квазигосударственного сектора
3.2. Препятствия в проведении государственного аудита:
____________________________________________________________________
3.3. Меры, принятые в ходе государственного аудита (в том числе меры,
принимаемые объектом государственного аудита в целях недопущения в дальнейшем нарушений и системных недостатков):
____________________________________________________________________
Работник (-и) Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии):
____________________________________________________________________
(должность, подпись, фамилия, инициалы)
Аудиторский отчет составлен в ______________ экземплярах (количество)
* раскрывается при наличии соответствующего вопроса в Программе государственного аудита в зависимости от типа государственного аудита
Примечание.
Руководитель объекта государственного аудита обязан в течение двух рабочих дней со дня получения аудиторского отчета уведомляет о выявленных нарушениях субъектов предпринимательства и иных лиц, интересы которых затронуты аудиторскими мероприятиями государственного аудита. Позиция (возражения) заинтересованных лиц, направляется объектом государственного аудита в органы государственного аудита и финансового контроля.
IV. Приложения:

1) мемлекеттік аудит объектісі басшысының міндеттерін атқару жөніндегі талап;
2) саладағы ағымдағы жағдай, соның ішінде проблемалық мәселелер мен саланың жүйелі кемшіліктері (алдын ала зерделеу кезеңінде қамтылмаған қосымша фактілер анықталған жағдайда);
3) мемлекеттік аудиторлар қол қойған және Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалған аудиторлық іс-шараны жүргізу барысында анықталған жүйелі кемшіліктер кестесі (болған жағдайда);
4) мемлекеттік аудиторлар қол қойған және Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалған аудиторлық іс-шараның нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар тізілімі (бұдан әрі – Тізілім);
5) аудиторлық дәлелдемелер:
құжаттардың төлнұсқалары немесе белгіленген тәртіппен расталған көшірмелері, кестелер, сондай-ақ қажет болған жағдайда бұзушылық фактілерін көрсететін анықтамалар, фотосуреттер;
функционалдық және лауазымдық міндеттеріне сүйене отырып, жол берілген бұзушылықтарға қатысы бар адамдардың жазбаша түсініктемелері;
бақылау өлшемдерінің (қарап-тексерулердің) актілері (соның ішінде негізгі құралдар мен тауар-материалдық құндылықтарды түгендеу нәтижелерінің актілері (оларды жасау кезінде);
зерттеулердің (сынақтардың), сараптамалардың қорытындылары, хаттамалардың көшірмелері, аудиторлық іс-шараның нәтижелеріне байланысты құжаттар немесе олардың көшірмелері (олар жасалған жағдайда);
сарапшылардың қорытындылары (тартылған жағдайда);
мемлекеттік қызметтерді алушылардың қанағаттануы тұрғысынан халық арасында сауалнама жүргізу нәтижелері (қажет болған жағдайда);
ақы төлеу фактісін растайтын құжаттар (көшірмелері) (аудиторлық іс-шара барысында қаражат өтелген (қалпына келтірілген) жағдайда):
төлем тапсырмалары (төлеуге арналған шоттар, түбіртектер, чектер;
ведомостар, ордерлер, нарядтар;
орындалған жұмыстар, тауарларды жеткізу және көрсетілген қызметтер актілері;
талдамалық материалдар және мемлекеттік аудит объектісінің қызметінде бұзушылық және жүйелі кемшілік фактісін растайтын материалдар;
мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарына сәйкестігіне мемлекеттік аудит нәтижелерін танымау қорытындылары бойынша сараптамалық қорытындылар (тану рәсімі жүргізілген жағдайда);
аудит объектісінің осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аудиторлық іс-шараны жүргізу барысында ұсынылған ақпарат пен құжаттардың толықтығы мен анықтығы туралы ұсыну хаты;
өзара есеп айырысу бойынша салыстыру актілері.
Мемлекеттік органдардың немесе квазимемлекеттік сектор органдарының ресми ақпараттық жүйелерінен алынған құжаттарда штрих код немесе өзге де тану белгілері болған жағдайда олар куәландырылмайды.
Аудиторлық есепке қоса берілетін құжаттардың көшірмелері белгіленген тәртіппен уәкілетті лауазымды адамдардың қолтаңбаларымен, мемлекеттік аудит объектісінің мөрімен немесе мөртабанымен куәландырылады. Аудиторлық есепте қосымшаларының реттік санының нөмірі көрсетіле отырып, оларға сілтеме, әрбір қосымша бойынша бөлек парақтар саны көрсетіледі.
Ескертпе.

1) требование по исполнению обязанностей руководителя объекта государственного аудита;
2) текущая ситуация в отрасли, в том числе проблемные вопросы и системные недостатки отрасли (в случае выявления дополнительных фактов, неохваченных на этапе предварительного изучения);
3) таблица системных недостатков, выявленных в ходе проведения аудиторского мероприятия (при наличии), подписанная государственными аудиторами и составленная по форме, согласно приложению 16 к Правилам;
4) реестр выявленных нарушений по результатам аудиторского мероприятия (далее – Реестр), подписанный государственными аудиторами и составленный по форме, согласно приложению 17 к Правилам;
5) аудиторские доказательства:
подлинники или заверенные в установленном порядке копии документов, таблицы, а также при наличии справки, фотографии, иллюстрирующие факты нарушений;
письменные объяснения лиц по допущенным нарушениям, исходя из функциональных и должностных обязанностей;
акты контрольных обмеров (осмотров) (в том числе акты результатов инвентаризации основных средств и товарно-материальных ценностей (при их составлении);
заключения исследований (испытаний), экспертиз, копии протоколов, документы или их копии, связанные с результатами аудиторского мероприятия (в случае их составления);
заключения экспертов (в случае привлечения);
результаты анкетирования населения с точки зрения удовлетворенности получателей государственных услуг (при наличии);
документы (копии), подтверждающие факт оплаты (в случае возмещения (восстановления) средств в ходе аудиторского мероприятия):
платежные поручения (счета к оплате, квитанции, чеки);
ведомости, ордера, наряды;
акты выполненных работ, поставки товаров и оказанных услуг;
аналитические материалы и материалы, подтверждающие факт нарушения и системного недостатка в деятельности объекта государственного аудита;
экспертные заключения по итогам непризнания результатов государственного аудита на соответствие стандартам государственного аудита и финансового контроля (в случае проведения процедуры признания);
письмо-представление объекта аудита о полноте и достоверности информации и документов, представленных в ходе проведения аудиторского мероприятия по форме, согласно приложению 18 к настоящим Правилам;
акты сверок по взаиморасчетам.
Документы, полученные из официальных информационных систем государственных органов или органов квазигосударственного сектора, не заверяются при наличии штрих кода или иных опознавательных знаков.
Копии документов, прилагаемые к Аудиторскому отчету, заверяются подписями уполномоченных должностных лиц, печатью или штампом объекта государственного аудита в установленном порядке. В Аудиторском отчете указываются ссылки на его приложения с отражением их порядкового номера, количества листов по каждому приложению в отдельности.
Примечание.

Аудиторлық есептің жоғары бөлігінде оның жасалған орны (қаланың, басқа да елді мекеннің (ауыл, кент және тағы басқаларының) атауы), Аудиторлық есептің жасалған күні, Аудиторлық есеп данасының нөмірі көрсетіледі (№ 1 дана – Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (Тексеру комиссиясы) үшін, № 2 дана – мемлекеттік аудит объектісі үшін жасалады.
Бірлескен тексеру кезінде № 1 дана – Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (Тексеру комиссиясы) үшін, № 2 дана – бірлескен тексеруге қатысушы мемлекеттік орган үшін, № 3 дана – мемлекеттік аудит объектісі үшін жасалады).
Аудиторлық есепте мынадай деректер көрсетіледі:
Аудиторлық есептің кіріспе бөлігінің 1-бөлімінде мыналар қысқаша сипатталады:
1.1. Мемлекеттік аудит объектісінің атауы - мемлекеттік аудит объектісінің толық атауы, БСН көрсетіледі.
1.2. Аудиторлық іс-шараның атауы –Мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесіне сәйкес аудиторлық іс-шараның толық атауы көрсетіледі.
1.3 Мемлекеттік аудит объектісінде жүргізілетін мемлекеттік аудиттің мақсаты – Аудит бағдарламасының мәселелеріне сүйене отырып, аталған объектіде жүргізілетін мемлекеттік аудиттің мақсаты көрсетіледі.
1.4. Мемлекеттік аудиттің мәні – жүргізілетін мемлекеттік аудиттің, бюджеттік бағдарламалардың және (немесе) активтердің мәні көрсетіледі.
1.5. Аудиттің типі, тексерудің түрі – аталған мемлекеттік аудит объектісінде жүргізілетін аудиттің тиісті типі және түрі көрсетіледі: үстеме, бірлескен немесе қатар.
1.6. Мемлекеттік аудит тобының құрамы – мемлекеттік аудитті жүргізген Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (Тексеру комиссиясы) жұмыскерінің, мемлекеттік органдардың мамандарының, мемлекеттік емес аудиторлық ұйымдардың жұмыскерлерінің және мемлекеттік аудитті жүргізуге тартылған сарапшылардың аты-жөні, тегі, лауазымы көрсетіледі.
1.7. Мемлекеттік аудит жүргізуге тапсырма (Тексеру тағайындау туралы акт) – Тапсырманың күні және нөмірі, Тапсырмаға қол қойған лауазымды адамның аты-жөні, тегі, лауазымы көрсетіледі.
1.8. Мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең – мемлекеттік аудит объектісі қызметінің іс жүзінде тексерілген кезеңі көрсетіледі (қажет болған жағдайда бюджеттік бағдарламаларды немесе мәселелерді көрсете отырып, ("қажет болған жағдайда басқа да кезеңдер" деген сөздерді көрсетпей) жылдары, айлары және Аудит жоспарына және бағдарламасына сәйкес келеді).
1.9. Мемлекеттік аудит жүргізу мерзімі – аталған мемлекеттік аудит объектісінде мемлекеттік аудитті жүргізудің басталған және аяқталған күні көрсетіледі.

В верхней части Аудиторского отчета указывается место его составления (название города, другого населенного пункта (село, поселок и т.д.)), дата составления Аудиторского отчета, номер экземпляра Аудиторского отчета (экземпляр № 1 составляется для Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии), экземпляр № 2 – объекту государственного аудита.
При совместной проверке экземпляр № 1 – Высшей аудиторской палате Республики Казахстан (Ревизионной комиссии), экземпляр № 2 – государственному органу – участнику совместной проверки, экземпляр № 3 – объекту государственного аудита).
В Аудиторском отчете указываются следующие данные:
В разделе 1 вводной части аудиторского отчета кратко описываются:
1.1. Наименование объекта государственного аудита - указывается полное наименование объекта государственного аудита, БИН.
1.2. Наименование аудиторского мероприятия – указывается полное наименование аудиторского мероприятия в соответствии с Перечнем объектов государственного аудита на соответствующий год.
1.3. Цель государственного аудита на объекте государственного аудита – указывается цель государственного аудита на данном объекте исходя из вопросов Программы аудита.
1.4. Предмет государственного аудита – указывается предмет проводимого
государственного аудита, бюджетные программы и (или) активы.
1.5. Тип аудита, вид проверки - указывается соответствующий тип аудита и вид проводимой проверки на данном объекте государственного аудита: встречный, совместный или параллельный.
1.6. Состав группы государственного аудита - указывается фамилия, инициалы, должность работника Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии), проводившего государственный аудит, специалистов государственных органов, работников негосударственных аудиторских организаций и экспертов, привлеченных к проведению государственного аудита.
1.7. Поручение на проведение государственного аудита (Акт о назначении проверки) - указывается дата и номер Поручения, фамилия, инициалы, должность должностного лица, подписавшего Поручение.
1.8. Период, охваченный государственным аудитом - указывается фактически проверенный период деятельности объекта государственного аудита (годы, месяцы, при необходимости с указанием номеров бюджетной программы или вопросов (без указания слов "при необходимости другие периоды") и соответствует Программе аудита).
1.9. Срок проведения государственного аудита - указываются даты начала и окончания проведения государственного аудита на данном объекте государственного аудита.

1.10. Мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдары – мемлекеттік аудит объектісінің рұқсатымен мемлекеттік аудит жүзеге асырылған мемлекеттік аудит объектісі лауазымды адамдарының аты-жөні, тегі (болған жағдайда), сондай-ақ мемлекеттік аудит объектісінің мемлекеттік аудитпен қамтылған кезеңде жұмыс істеген және құжаттарға қол қою құқығы болған лауазымды адамдарының аты-жөні, тегі көрсетіледі.
1.11. Үстеме тексеруге ұшыраған объектілердің тізбесі – үстеме тексеруге ұшыраған мемлекеттік аудит объектісінің (лерінің) толық атауы көрсетіледі
1.12. Алдыңғы мемлекеттік аудиттің нәтижелері туралы қысқаша мәліметтер – Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (Тексеру комиссиясы) жүргізетін мемлекеттік аудит мәселелерімен сәйкес келетін басқа мемлекеттік бақылау органдары, құқық қорғау органдары мен ұлттық қауіпсіздік органдары бұрын қамтыған мәселелер бойынша ғана қысқаша мәліметтер, мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған анықталған бұзушылықтарды жою жөніндегі шаралар көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) бақылауда тұрған Аудиторлық қорытындылары (Нұсқамалары) бойынша орындалу мерзімі өткен тапсырмалық тармақтар бойынша шаралар көрсетіледі. Егер мұндайлар болмаса олардың жоқ екенін көрсету қажет.
Аудиторлық есептің негізгі бөлігінің 2-бөлімінде мынадай деректер көрсетіледі:
2.1. Аудит бағдарламасын ашып көрсету – мемлекеттік аудиттің мақсатына қол жеткізілгенін растау үшін жеткілікті жүргізілген мемлекеттік аудиттің нәтижелері сипатталады.
Аудит бағдарламасының мәселелеріне жауаптар тіркеледі, бұл ретте Аудит бағдарламасының әрбір мәселесінің атауы көрсетіледі. Аудит бағдарламасының мәселелеріне жауаптар дәл, объективті және қысқаша баяндалады, тұжырымдардың нақтылығын, баяндалған материалдың логикалық және хронологиялық реттілігін сақтау қажет. Құжаттармен расталмаған түрлі болжамдар мен мәліметтерді енгізуге жол берілмейді. Бағдарлама мәселесін ашу Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарымен байланыстыруды бағалай отырып, түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу үшін бюджет қаражатының, мемлекет активтерінің негізділігі мен пайдаланылуын талдауды ескере отырып жүзеге асырылады. Жүйелі кемшіліктерге, бюджет қаражаты мен активтерін тиімсіз жоспарлауға және пайдалануға, нәтижелерге қол жеткізбеуге байланысты бұзушылықтарға ықпал еткен себептер мен жағдайларды талдау, сондай-ақ мемлекеттік аудит объектісі қызметіндегі өзге де проблемалық мәселелер бойынша топтастырылған біртекті бұзушылықтар бойынша, сондай-ақ осы талдауды жүргізуге мүмкіндік беретін бағдарламалық мәселелерді ескере отырып жүргізіледі. Мемлекеттік аудит объектісінің жіберіп алынған пайдасы мен экономикалық шығындарын бағалау бюджетке қаражат толық түспеген, бюджет атқарылмаған, бюджет қаражаты мақсатынан тыс пайдаланылған, бюджет қаражаты мен активтер тиімсіз пайдаланылған, бюджет қаражаты мен активтер жоғалған, мемлекеттік меншік жоғалған, бюджет қаражаты мен активтердің артық шығыстары, бюджет кірістерінің тікелей және ықтимал (бағалау) шығындары, бюджет және өзге де заңнаманың сақталмауы, өндірістің төмен рентабельділігі және өндірілген өнімнің, тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің жоғары өзіндік құны, шығыстардың нәтижелі болмауы кезінде жүргізіледі.
Аудиторлық есепте жүргізілген үстеме тексерудің (негізгі объектінің бұзушылықтар тізіліміне енгізілмейтін үстеме тексерудің аудиторлық есебіне сәйкес нөмірленген бұзушылықтардың тармақтары ғана), бақылау өлшемдерінің (қарап тексерулердің) қысқаша нәтижелері көрсетіледі, сондай-ақ бұзушылық фактілері, жүйелі кемшіліктер (проблемалар), соның ішінде мемлекеттік аудит объектісі болып табылмайтын басқа да мемлекеттік органдар бөлетін бюджеттік бағдарламаның қаражатын пайдалану кезінде жасалған себептер мен салдарларды көрсете отырып жазылады.

1.10. Должностные лица объекта государственного аудита – указываются фамилия, имя и отчество (при наличии) должностных лиц объекта государственного аудита, с ведома которых осуществлялся государственный аудит, а также фамилии, инициалы должностных лиц объекта государственного аудита, работавших в период, охваченный государственным аудитом, и имевших право подписи документов.
1.11. Перечень объектов, подвергнутых встречной проверке - указывается полное наименование объекта (-ов) государственного аудита, подвергнутого (-ых) встречной проверке.
1.12. Краткие сведения о результатах предыдущего государственного аудита - указываются краткие сведения только по вопросам, охваченным ранее другими органами государственного финансового контроля, правоохранительными органами и органами национальной безопасности, которые совпадают с вопросами государственного аудита, проводимого Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан (Ревизионной комиссией), меры по устранению выявленных нарушений, принятые объектом государственного аудита.
По находящимся на контроле Аудиторским заключениям (Предписаниям) Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии) указываются меры по порученческим пунктам с истекшими сроками исполнения. Если таковые отсутствуют, необходимо указать их отсутствие.
Во 2 разделе в основной части Аудиторского отчета указываются следующие данные:
2.1. Раскрытие Программы аудита - описываются результаты проведенного государственного аудита, достаточные для подтверждения того, что цель государственного аудита достигнута.
Фиксируются ответы на вопросы Программы аудита, при этом указывается наименование каждого вопроса Программы аудита. Ответы на вопросы Программы аудита излагаются точно, объективно и лаконично, необходимо соблюдение четкости формулировок, логической и хронологической последовательности излагаемого материала. Не допускается включение различного рода предположений и сведений, не подтвержденных документами. Раскрытие вопроса Программы осуществляется с учетом анализа обоснованности и использования бюджетных средств, активов государства на достижение конечных результатов с оценкой увязки с документами Системы государственного планирования. Анализ причин и условий, способствовавших нарушениям, связанным с системными недостатками, неэффективным планированием и использованием бюджетных средств и активов, не достижением результатов, а также по иным проблемным вопросам в деятельности объекта государственного аудита проводится по сгруппированным однородным нарушениям, а также с учетом программных вопросов, позволяющих провести данный анализ. Оценка упущенных выгод и экономических потерь объекта государственного аудита проводится при наличии недопоступления средств в бюджет, неисполнение бюджета, нецелевое использование бюджетных средств, неэффективное использование бюджетных средств и активов, утраты бюджетных средств и активов, утраты государственной собственности, избыточные расходы бюджетных средств и активов, прямые и возможные (оценочные) потери доходов бюджета, несоблюдение бюджетного и иного законодательства, низкой рентабельности производства и высокой себестоимости произведенной продукции, товаров, работ, услуг, безрезультативность расходов.
В Аудиторском отчете отражаются краткие результаты проведенной встречной проверки (только пункты нарушений, с нумерацией согласно аудиторскому отчету встречной проверки, которые не включаются в реестр нарушений основного объекта), контрольных обмеров (осмотров), а также излагаются факты нарушений, системные недостатки (проблемы) с указанием причин и последствий, в том числе совершенных при использовании средств распределяемой бюджетной программы другими государственными органами, не являющимися объектом государственного аудита.

Мемлекеттік аудиттің мәселелері бойынша бұзушылықтар, кемшіліктер және жүйелі кемшіліктер (проблемалар) анықталса, әрбір факт жалғаспалы тәртіппен нөмірленеді және бұзушылықтың, жүйелі кемшіліктің (проблеманың) сипаты мен түрін көрсете отырып, жеке тармақпен (1-тармақ, 2-тармақ және т.б.) тіркеледі. Бұзушылықтар бойынша ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтары мен тармақшаларына сілтеме көрсетіледі және тиісті бұзушылыққа дәлел болатын құжаттар көрсетіледі. Бұзушылыққа, жүйелі кемшілікке (проблемаға) әкеп соққан себеп-салдарлық байланыстар талданады.
Аудит бағдарламасының мәселесі бойынша бұзушылықтар, жүйелі кемшіліктер (проблемалар) анықталмаса, онда қысқаша ақпарат келтіріледі және мынадай жазба жасалады "Бағдарламаның (атауы) мәселесі тексерілді. Бұзушылықтар, жүйелі кемшіліктер (проблемалар) анықталған жоқ.". Аудиторлық есепке тексеру жүргізілген құжаттардың деректемелері көрсетіле отырып, олардың тізбесі қоса беріледі.
Аудит бағдарламасының мәселелерін қарау шеңберінде мемлекеттік аудиторлар қажет болған кезде аудит объектісінің жіберіп алған пайдаларына және шығындарына бағалау жүргізеді, сарапшылар тартқан жағдайда, Аудиторлық есепте олардың қорытындыларының қысқаша нәтижелерін сипаттайды.
Аудиторлық есептің Қорытынды бөлігінің 3-бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
3.1. Аудит объектісінде жүргізілген мемлекеттік аудиттің қорытындылары бойынша жалпы тұжырымдарда объект қызметінің, мемлекеттік аудиттің көрсеткіштеріне (өлшемшарттарына) сәйкес Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыру тиімділігіне баға беріледі. Мемлекеттік аудиттің көрсеткіштерін (өлшемшарттарын) сипаттау кезінде аудит объектісіне баға беруге сәйкес олардың толық атаулары көрсетіледі. Аудиторлық есепте аудит объектісінің ағымдағы жағдайына, сондай-ақ оның қызметінің мемлекеттік басқару саласының және (немесе) экономика саласының дамуына тигізетін әсеріне талдау жасалады және баға беріледі.
3.2. Мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдарының Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) жұмыскерлеріне мемлекеттік аудит жүргізуге кедергі жасау фактілері туралы мәліметтер көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) жұмыскері әкімшілік құқық бұзушылықтың жасалғаны туралы хаттама жасаған жағдайда, оның нөмірі және күні көрсетіледі (хаттама мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдары мемлекеттік аудит объектісіне жіберуден бас тартқан кезде, мемлекеттік аудит жүргізу үшін қажетті құжаттарды ұсынбаған немесе анық емес, объективті емес және (немесе) толық емес ақпаратты, материалдарды және өзге де мәліметтерді ұсынған кезде толтырылады).

В случае выявления нарушений, системных недостатков (проблем) по вопросам государственного аудита, каждый факт нумеруется в сквозном порядке и фиксируется отдельным пунктом (пункт 1., пункт 2. и так далее) с описанием характера и вида нарушения, системного недостатка (проблемы). По нарушениям указываются ссылки на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов, положения которых нарушены, и указываются документы, которые служат доказательством соответствующего нарушения. Анализируются причинно-следственные связи, которые привели к нарушению, системному недостатку (проблеме).
Если по вопросу Программы аудита, нарушений, системных недостатков (проблем) не выявлено, то приводится краткая информация и делается запись: "Вопрос программы (наименование) проверен. Нарушений, системных недостатков (проблем) не установлено.". К Аудиторскому отчету прилагается перечень подвергнутых проверке документов с указанием их реквизитов.
В рамках рассмотрения вопроса Программы аудита государственные аудиторы при необходимости осуществляют оценку упущенной выгоды и потерь объекта аудита, в случае привлечения экспертов в Аудиторском отчете описывают краткие результаты их заключений.
В 3 разделе Заключительной части Аудиторского отчета указываются следующие сведения:
3.1. В общих выводах по итогам государственного аудита на объекте аудита дается оценка эффективности деятельности объекта, реализации документов Системы государственного планирования в соответствии с показателями (критериями) государственного аудита. При описании показателей (критериев) государственного аудита указывается их полное наименование в соответствии с которыми дается оценка объекту аудиту. В Аудиторском отчете кратко анализируется и дается оценка текущего состояния объекта аудита, а также влияние его деятельности на развитие сферы государственного управления и (или) отрасли экономики.
3.2. Указываются сведения о фактах препятствования должностными лицами объекта государственного аудита в проведении государственного аудита работниками Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии).
В случае составления работником Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии) протокола о совершении административного правонарушения указывается его номер и дата (протокол составляется при отказе должностными лицами объекта государственного аудита в допуске на объект государственного аудита, при непредставлении необходимых документов или предоставление недостоверной, необъективной и (или) неполной информации, материалов и иных сведений для проведения государственного аудита).

3.3. Мемлекеттік аудит барысында анықталған бұзушылықтарды жою бойынша мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған шаралар туралы мәліметтер көрсетіледі (соның ішінде мемлекеттік аудит объектісі одан әрі бұзушылықтар мен жүйелі кемшіліктерді болдырмау мақсатында қабылдайтын шаралар (салықтарды, айыппұлдарды, өсімпұлдарды қосымша есептеу, негізсіз пайдаланылған қаражатты бюджетке өтеу, бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік бойынша қаражатты қалпына келтіру, тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің өнім берушілерінің шарттық міндеттемелерді орындауы, мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдарына қабылданған тәртіптік жаза шаралары және басқалар). Шаралар қабылданбаған жағдайда, олардың жоқ екенін көрсету қажет.
Аудиторлық есепке қосымшаларда Қағидалардың 157-тармағында көзделген аудиторлық дәлелдемелер қоса беріледі.
4. Мемлекеттік аудитті жүргізген Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (Тексеру комиссиясы) жұмыскерлерінің қолдары.
Аудиторлық есептің соңғы бетінде адресатты және бланк нөмірін көрсете отырып, Аудиторлық есептің екі данада (Аудиторлық есептің № 1 данасы – Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына (Тексеру комиссиясына), Аудиторлық есеп бланкісінің №__; № 2 дана – мемлекеттік аудит объектісіне, бланк № __) жасалғаны туралы жазба жасалады.
Екінші парақтан бастап аудиторлық есептің барлық беттеріне мемлекеттік аудит жүргізген мемлекеттік аудиторлар қол қояды.
Мемлекеттік аудит объектісінде бірыңғай топ бірлескен тексеру жүргізген кезде Аудиторлық есеп Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (Тексеру комиссиясының) бланкісінде үш данада ресімделеді, оның бірінші данасы – Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына (Тексеру комиссиясына), екінші данасы – бірлескен тексеруге қатысушы мемлекеттік органға, үшінші данасы – мемлекеттік аудит объектісіне беріледі.
Ескертпе.
Мемлекеттік аудит объектісінің басшысы удиторлық есепті алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде мүдделерін мемлекеттік аудиттің аудиторлық іс-шаралары қозғаған кәсіпкерлік субъектілерінің және өзге де тұлғалардың анықталған бұзушылықтары туралы хабардар етеді. Аудит объектісі мүдделі тұлғалардың ұстанымын (қарысылықтарын) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарына жібереді.
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2025 жылғы 18 қарашадағы
№ 14-НҚ Нормативтік қаулыға
4-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
17-қосымша
нысан
Аудиторлық іс-шараның нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтардың ТІЗІЛІМІ (Мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтардың ЖИЫНТЫҚ ТІЗІЛІМІ)

3.3. Указываются сведения о мерах, принятых объектом государственного аудита по устранению нарушений, выявленных в ходе государственного аудита (в том числе меры, принимаемые объектом государственного аудита в целях недопущения в дальнейшем нарушений и системных недостатков (доначисление налогов, штрафов, пени, возмещение необоснованно использованных средств в бюджет, восстановление средств по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности, выполнение поставщиками товаров, работ и услуг договорных обязательств, мерах дисциплинарного взыскания, принятых к должностным лицам объекта государственного аудита, и другие). В случае непринятия мер необходимо указать их отсутствие.
В приложении к Аудиторскому отчету прилагаются аудиторские доказательства, предусмотренные пунктом 157 Правил.
4. Подписи работников Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии), проводивших государственный аудит.
На последней странице Аудиторского отчета делается запись о том, что Аудиторский отчет составлен в двух экземплярах с указанием адресата и номера бланка (экземпляр № 1 Аудиторского отчета – Высшей аудиторской палате Республики Казахстан (Ревизионной комиссии), № ___ бланка Аудиторского отчета; экземпляр № 2 – объекту государственного аудита, № __ бланка).
Все страницы аудиторского отчета, начиная со второго листа, парафируются государственными аудиторами, проводившими государственный аудит.
При проведении совместной проверки единой группой на объекте государственного аудита, Аудиторский отчет оформляется на бланке Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии) в трех экземплярах с предоставлением первого экземпляра Высшей аудиторской палате Республики Казахстан (Ревизионной комиссии), второго экземпляра – государственному органу-участнику совместной проверки, третьего экземпляра – объекту государственного аудита.
Приложение 4
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 18 ноября 2025 года № 14-НҚ
Приложение 17
к Правилам проведения
внешнего государственного аудита
и финансового контроля
форма
РЕЕСТР
выявленных нарушений по результатам аудиторского мероприятия
(СВОДНЫЙ РЕЕСТР выявленных нарушений по результатам государственного аудита)

Аудиторлық қорытындыға қоса берілетін Анықталған бұзушылықтардың жиынтық тізілімінде 12, 13-бағандар толтырылмайды
Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) мемлекеттік аудитті жүргізген жұмыскерлері
__________________________________________________________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
**** Мемлекеттік аудитті жүргізген аудит тобының жетекшісі мен қатысушылары Аудиторлық қорытындыға қоса берілетін Анықталған бұзушылықтардың жиынтық тізіліміне қол қояды.
Ескертпе: Мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар тізілімін (Жиынтық тізілімін) толтыру.
Анықталған бұзушылықтар тізілімі әрбір мемлекеттік аудит объектісінде толтырылып, Аудиторлық есепке қоса беріледі.
Анықталған бұзушылықтардың жиынтық тізілімі сапа бақылауы қорытындысын ескере отырып мемлекеттік аудит объектілерінің қарсылықтары қаралғаннан кейін Аудиторлық қорытындыға қоса беріледі.
Анықталған бұзушылықтар тізілімі (Жиынтық тізілімі) Есеп комитеті Төрағасының 2022 жылғы 25 қарашадағы № 158-н/қ бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінде анықталатын бұзушылықтар сыныптауышына (бұдан әрі – Сыныптауыш) сәйкес жасалады.
1-бөлім. Қаражат бюджетке түскен кезде (мың теңге):
"Р/с №" деген 1-бағанда – мемлекеттік аудит объектілерінің реттік санының нөмірлері (1, 2, 3 және т.б.) көрсетіледі;
"Жыл" деген 2-бағанда – есепті кезеңдер көрсетіле отырып, мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең көрсетіледі;
"Мемлекеттік аудит объектісінің атауы" деген 3-бағанда – мемлекеттік кірістер органдары, квазимемлекеттік сектор субъектілері, сондай-ақ салықтық емес төлемдер бойынша уәкілетті органдар көрсетіледі;
"Мемлекеттік аудит объектісінің БСН-і" деген 4-бағанда – мемлекеттік аудит объектісінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (болған жағдайда) көрсетіледі;
"ББС бойынша бюджетке түсетін түсімдер коды" деген 5-бағанда – Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына (бұдан әрі – ББС) сәйкес бюджет түсімдерінің коды көрсетіледі;
"Бюджетке түсетін түсімдер бойынша анықталған қаржылық бұзушылықтардың жалпы сомасы" деген 6-бағанда – түсімдер бойынша анықталған қаржылық бұзушылықтардың жалпы сомасы, соның ішінде "оның ішінде түсуге жататыны" деген 7-бағанда – бюджетке түсуге жататын бұзушылық сомасы, "оның ішінде мем.аудит барысында түскені" деген 8-бағанда – мемлекеттік аудит барысында түскен бұзушылық сомасы көрсетіледі;
"Бюджеттің тікелей (жанама) шығындары" деген 9-бағанда – салықтық және кедендік әкімшілендірудің белгіленген тәртібін сақтаған жағдайда есепке жатқызылуы мүмкін бюджетке толық түспеген түсімдердің сомалары көрсетіледі;
"Бұзушылық фактісін сипаттау, НҚА-ның бұзылған ережелеріне сілтеме жасау" деген 10-бағанда – бұзушылықтар фактісін қысқаша нысанда сипаттай отырып, НҚА-ның бұзылған ережелері көрсетіледі.
"Бұзушылықтар сыныптауышының тармағы (болған жағдайда)" деген 11-бағанда – Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінде анықталған бұзушылықтар сыныптауышының тармағы көрсетіледі;
"Әкімшілік құқық бұзушылық белгілері бар анықталған бұзушылықтар (ӘҚтК-тің баптарына сілтемемен)" деген 12-бағанда – әкімшілік құқық бұзушылық белгілері бар анықталған бұзушылықтар ӘҚтК-тің баптарына сілтемемен көрсетіледі: "… бұзыла отырып,";
"Жиыны" деген жолда – мемлекеттік аудит объектілерінің бөлінісінде тізілім (жиынтық тізілім) деректері көрсетіледі (1-жол+...).

*** в Сводном реестре выявленных нарушений, прилагаемом к Аудиторскому заключению графы 12, 13 не заполняются.
Работники Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), проводившие государственный аудит _____________ _______________________ (подпись, фамилия, инициалы)
**** Руководитель и участники группы аудита, проводившие государственный аудит, подписывают Сводный реестр выявленных нарушений, прилагаемый к Аудиторскому заключению.
Примечание: заполнение Реестра (Сводного реестра) выявленных нарушений по результатам государственного аудита.
Реестр выявленных нарушений заполняется на каждом объекте государственного аудита и прилагается к Аудиторскому отчету.
Сводный реестр выявленных нарушений прилагается к Аудиторскому заключению после рассмотрения возражений объектов государственного аудита с учетом заключения контроля качества.
Реестр (Сводный реестр) выявленных нарушений составляется в соответствии с Классификатором нарушений, выявляемых на объектах государственного аудита и финансового контроля, утвержденным приказом Председателя Счетного комитета от 25 ноября 2022 года № 158-н/қ (далее – Классификатор).
Раздел 1. При поступлении средств в бюджет (тыс.тенге):
графа 1 "№ п/п" – указываются порядковые номера объектов государственного аудита (1, 2, 3 и т.д.);
графа 2 "Год" – указывается период охвата государственным аудитом с указанием отчетных периодов;
графа 3 "Наименование объекта гос.аудита" – указываются органы государственных доходов, субъекты квазигосударственного сектора, а также уполномоченные органы по неналоговым платежам;
графа 4 "БИН объекта государственного аудита" – указывается бизнес-идентификационный номер объекта государственного аудита (при наличии);
графа 5 "Код поступлений бюджета по ЕБК" – указывается код поступлений в бюджет согласно Единой бюджетной классификации Республики Казахстан (далее – ЕБК);
графа 6 "Сумма установленных финансовых нарушений по поступлениям в бюджет" – указывается общая сумма установленных финансовых нарушений по поступлениям в бюджет, в том числе в графе 7 "из них подлежит поступлению" – сумма нарушений, подлежащих поступлению в бюджет, в графе 8 "из них поступило в ходе гос.аудита" – сумма нарушений, поступивших в ходе государственного аудита;
графа 9 "Прямые (косвенные) потери бюджета (при наличии)" - фиксируются суммы установленных недопоступлений в бюджет, которые могли бы быть зачисленными при условии соблюдения установленного порядка налогового и таможенного администрирования;
графа 10 "Нарушенные положения НПА с описанием факта нарушения" - указываются нарушенные положения нормативных правовых актов с описанием в краткой форме факта нарушения;
графа 11 "Пункт Классификатора нарушений (при наличии)" – указывается пункт Классификатора нарушений, выявляемых на объектах государственного аудита и финансового контроля;
графа 12 "Выявленные нарушения с признаками административного правонарушения (со ссылкой на статьи КоАП)" - указываются выявленные нарушения с признаками административного правонарушения с указанием ссылки на статьи КоАП: "В нарушение…";
строка "Итого" – указываются данные реестра (сводного реестра) в разрезе объектов государственного аудита (строка 1 +...).

2-бөлім. Бюджет қаражаты мен активтерді пайдалану кезінде (мың теңге):
"№ р/с" деген 1-бағанда – мемлекеттік аудит объектілерінің реттік санының нөмірлері (1, 2, 3 және тағы басқалар) көрсетіледі;
"Жыл" деген 2-бағанда – есепті кезеңдер көрсетіле отырып, мемлекеттік аудитпен қамту кезеңі көрсетіледі;
"Мемлекеттік аудит объектісінің атауы" деген 3-бағанда – мемлекеттік аудит объектісінің Аудит бағдарламасында көзделген толық атауы көрсетіледі;
"Мемлекеттік аудит объектісінің БСН-і" деген 4-бағанда – мемлекеттік аудит объектісінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (болған жағдайда) көрсетіледі;
"ББ/КББ коды" деген 5-бағанда – ББС-ға сәйкес бюджеттік кіші бағдарламалар мен бағдарламалардың коды мен атауы көрсетіледі;
"Мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражат көлемі*" деген 6-бағанда – мемлекеттік аудитпен қамтылатын қаражат көлемі, бұл ретте мемлекеттік аудитпен қамтылған есепті кезеңде енгізілген түзетулер мен нақтылауларды ескере отырып, бюджеттік бағдарламалар бойынша, соның ішінде "оның ішінде бюджет қаражаты" деген 7-бағанда – бюджет қаражатының қамту сомасы, "оның ішінде активтер" деген 8-бағанда – мемлекет пен квазимемлекеттік сектор активтерінің қамту сомасы көрсетіледі;
"Қаржылық бұзушылықтар, барлығы (10-бағ.+12 бағ.)" деген 9-бағанда– анықталған қаржылық бұзушылықтардың жалпы сомасы көрсетіледі, соның ішінде "барлығы" деген 10-бағанда – мемлекеттік аудит қорытындысы бойынша қалпына келтіруге жататын жалпы сома, "барлығы" деген 12-бағанда – мемлекеттік аудит қорытындысы бойынша өтеуге жататын жалпы сома көрсетіледі.
"оның ішінде аудит барысында қалпына келтірілгені" деген 11-бағанда – мем. аудит барысында қаржылық бұзушылықтардың қалпына келтірілген сомасы көрсетіледі.
"оның ішінде аудит барысында өтелгені" деген 13-бағанда – мемлекеттік аудит барысында қаржылық бұзушылықтардың өтелген сомасы көрсетіледі.
"Тиімсіз жоспарлау" деген 14-бағанда – тиімсіз жоспарланған бюджет қаражатының (активтерінің) анықталған сомасы көрсетіледі.
"Тиімсіз пайдалану" деген 15-бағанда – тиімсіз пайдаланылған бюджет қаражатының, мемлекет және квазимемлекеттік сектор активтерінің анықталған сомасы көрсетіледі.
"Ықтимал шығындар және жіберіп алған пайда" деген 16-бағанда – анықталған ықтимал шығындар мен жіберіп алған пайданың жалпы сомасы көрсетіледі.
"Бұзушылық фактісін сипаттау, НҚА-ның бұзылған ережелеріне сілтеме жасау" деген 17-бағанда – бұзушылық фактісін қысқаша нысанда сипаттай отырып, нормативтік құқықтық актілердің бұзылған ережелері көрсетіледі: "… бұзыла отырып,";
"Бұзушылықтар сыныптауышының тармағы (болған жағдайда)" деген 18-бағанда – Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінде анықталған бұзушылықтар сыныптауышының тармағы көрсетіледі.
"Әкімшілік құқық бұзушылық белгілері бар анықталған бұзушылықтар (ӘҚтК-тің баптарына сілтемемен)" деген 19-бағанда – әкімшілік құқық бұзушылық белгілері бар анықталған бұзушылықтар (ӘҚтК-тің баптарына сілтемемен) көрсетіледі;
"Жиыны" деген жолда – мемлекеттік аудит объектілерінің бөлінісінде тізілім (жиынтық тізілім) деректері көрсетіледі (1-жол+...).

Раздел 2. При использовании бюджетных средств и активов (тыс.тенге):
графа 1 "№ п/п" – указываются порядковые номера объектов государственного аудита (1, 2, 3 и т.д.);
графа 2 "Год" – указывается период охвата государственным аудитом с указанием отчетных периодов;
графа 3 "Наименование объекта гос.аудита" – указывается полное наименование объекта государственного аудита, предусмотренного в Программе аудита;
графа 4 "БИН объекта гос.аудита" – указывается бизнес-идентификационный номер объекта государственного аудита (при наличии);
графа 5 "Код БПП/БП" - указываются коды и наименования бюджетных подпрограмм и программ согласно ЕБК;
графа 6 "Объем средств, охваченных гос.аудитом*" – указывается объем средств, охватываемых государственным аудитом, при этом по бюджетным программам с учетом внесенных корректировок и уточнений на отчетный период, охваченный государственным аудитом, в том числе в графе 7 "из них бюджетные средства" – сумма охвата бюджетных средств, в графе 8 "из них активы" – сумма охвата активов государства и квазигосударственного сектора;
графа 9 "Финансовые нарушения, всего (гр.10+гр.12)" – указывается общая сумма установленных финансовых нарушений, в том числе в графе 10 "всего" – общая сумма, подлежащая восстановлению по итогам государственного аудита, в графе 12 "всего" – общая сумма, подлежащая возмещению по итогам государственного аудита;
в графе 11 "из них восстановлено в ходе аудита" – указывается сумма финансовых нарушений, восстановленная в ходе государственного аудита;
в графе 13 "из них возмещено в ходе аудита" – указывается сумма финансовых нарушений, возмещенная в ходе государственного аудита;
графа 14 "Неэффективное планирование" - указывается сумма выявленных неэффективно запланированных бюджетных средств (активов);
графа 15 "Неэффективное использование" - указывается сумма выявленных неэффективно использованных бюджетных средств, активов государства и квазигосударственного сектора;
графа 16 "Возможные потери и упущенная выгода" - указывается общая сумма, установленных возможных потерь и упущенной выгоды;
графа 17 "Нарушенные положения НПА с описанием факта нарушения" - указываются нарушенные положения нормативных правовых актов с описанием в краткой форме факта нарушения: "В нарушение…";
графа 18 "Пункт Классификатора нарушений (при наличии)" – указывается пункт Классификатора нарушений, выявляемых на объектах государственного аудита и финансового контроля;
графа 19 "Выявленные нарушения с признаками административного правонарушения (со ссылкой на статьи КоАП)" - указываются выявленные нарушения с признаками административного правонарушения с указанием ссылки на статьи КоАП;
строка "Итого" – указываются данные реестра (сводного реестра) в разрезе объектов государственного аудита (строка 1 +...).

3-бөлім. Қаржылық есептілік аудитін жүргізу кезінде анықталған қаржылық есептіліктің бұрмалануы (мың теңге) **
"№р/с" деген 1-бағанда – мемлекеттік аудит объектілерінің реттік санының нөмірлері (1, 2, 3 және т.б.) көрсетіледі;
"Жыл" деген 2-бағанда – есепті кезеңдер көрсетіле отырып, мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең көрсетіледі;
"Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің коды" деген 3-бағанда – ББС-ға сәйкес бюджеттік бағдарлама әкімшісінің коды көрсетіледі;
"Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы" деген 4-бағанда – бюджеттік бағдарламаларды жоспарлауға, негіздеуге және іске асыруға жауапты мемлекеттік орган көрсетіледі;
"Мемлекеттік аудит объектісінің атауы" деген 5-бағанда – Аудит бағдарламасында көзделген мемлекеттік аудит объектісінің толық атауы көрсетіледі;
"Мемлекеттік аудит объектісінің БСН-і" деген 6-бағанда – мемлекеттік аудит объектісінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (болған жағдайда) көрсетіледі;
"Қаржылық бұзушылықтар болып табылатын қаржылық есептіліктің анықталған бұрмалануы" деген 7-бағанда – қаржылық бұзушылықтар болып табылатын қаржылық есептіліктің анықталған бұрмалануларының сомасы көрсетіледі, соның ішінде "оның ішінде қалпына келтіруге жататыны" деген 8-бағанда – мемлекеттік аудит қорытындысы бойынша қалпына келтіруге жататын сома, "оның ішінде қалпына келтірілгені" деген 9-бағанда – мемлекеттік аудит барысында қалпына келтірілген сома, "олардың ішінде өтеуге жататыны" деген 10-бағанда – мемлекеттік аудит қорытындылары бойынша өтелуге жататын сома, "олардың ішінде өтелгені" деген 11-бағанда – мемлекеттік аудит барысында өтелген сома көрсетіледі;
"Рәсімдік бұзушылықтар болып табылатын қаржылық есептіліктің белгіленген бұрмаланудың көлемі" деген 12-бағанда – рәсімдік бұзушылықтар болып табылатын қаржылық есептіліктің белгіленген бұрмалануларының саны көрсетіледі;
"Рәсімдік бұзушылықтар болып табылатын қаржылық есептіліктің белгіленген бұрмаланудың жалпы сомасы" деген 13-бағанда – рәсімдік бұзушылықтар болып табылатын қаржылық есептіліктің белгіленген бұрмалануларының жалпы сомасы көрсетіледі;
"Қаржылық есептіліктің анықталған бұрмалануларының жалпы сомасы, барлығы (7-бағ.+13-бағ.)" деген 14-бағанда – қаржылық және рәсімдік бұзушылықтар болып табылатын қаржылық есептіліктің анықталған бұрмалануларының жалпы сомасы көрсетіледі, соның ішінде "оның ішінде қалпына келтіруге жататыны (8-бағ.)" деген 15-бағанда – мемлекеттік аудит қорытындысы бойынша қалпына келтіруге жататын сома, "оның ішінде қалпына келтірілгені (9-бағ.)" деген 16-бағанда – мемлекеттік аудит барысында бұзушылықтардың қалпына келтірілген сомасы, "өтелуге жататыны (10-бағ.)" деген 17-бағанда – мемлекеттік аудит қорытындылары бойынша өтелуге жататын сома, "өтелгені (11-бағ.)" деген 18-бағанда – мемлекеттік аудит барысында өтелген сома көрсетіледі.
"Бұзушылық фактісінің сипаттамасы, НҚА-ның бұзылған ережелеріне сілтеме, Бұзушылықтар сыныптауышының тармағы" деген 19-бағанда – нормативтік құқықтық актілердің бұзылған ережелері бұзушылық фактісін қысқаша нысанда сипаттай отырып және Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінде анықталған бұзушылықтар сыныптауышының тармағына сілтемемен көрсетіледі: "… бұзыла отырып,".
"Жиыны" деген жолда – мемлекеттік аудит объектілерінің бөлінісінде тізілім (жиынтық тізілім) деректері көрсетіледі (1-жол+...).

Раздел 3. Искажения финансовой отчетности, установленные при проведении аудита финансовой отчетности (тыс.тенге)**
графа 1 "№ п/п" – указываются порядковые номера объектов государственного аудита (1, 2, 3 и т.д.);
графа 2 "Год" – указывается период охвата государственным аудитом с указанием отчетных периодов;
графа 3 "Код администратора бюджетной программы" - указывается код администратора бюджетных программ согласно ЕБК;
графа 4 "Наименование администратора бюджетных программ" - указывается государственный орган, ответственный за планирование, обоснование и реализацию бюджетных программ;
графа 5 "Наименование объекта гос.аудита" - указывается полное наименование объекта государственного аудита, предусмотренного в Программе аудита;
графа 6 "БИН объекта гос.аудита" - указывается бизнес-идентификационный номер объекта государственного аудита (при наличии);
графа 7 "Установленные искажения финансовой отчетности, являющиеся финансовыми нарушениями" - указывается сумма установленных искажений финансовой отчетности, являющихся финансовыми нарушениями, в том числе в графе 8 "из них подлежит восстановлению" - сумма, подлежащая восстановлению по итогам государственного аудита, в графе 9 "из них восстановлено" – восстановленная сумма в ходе государственного аудита, в графе 10 "из них подлежит возмещению" - сумма, подлежащая к возмещению по итогам государственного аудита, в графе 11 "из них возмещено" - возмещенная сумма в ходе государственного аудита;
графа 12 "Количество установленных искажений финансовой отчетности, являющиеся процедурными нарушениями" - указывается количество установленных искажений финансовой отчетности, являющиеся процедурными нарушениями;
графа 13 "Общая сумма установленных искажений финансовой отчетности, являющиеся процедурными нарушениями" - указывается общая сумма установленных искажений финансовой отчетности, являющиеся процедурными нарушениями;
графа 14 "Общая сумма установленных искажений финансовой отчетности, всего (гр.7+гр.13)" - указывается общая сумма установленных искажений финансовой отчетности, являющиеся финансовыми и процедурными нарушениями, в том числе в графе 15 "из них подлежит восстановлению (гр.8)" - сумма, подлежащая восстановлению по итогам государственного аудита, в графе 16 "из них восстановлено (гр.9)" - восстановленная сумма нарушений в ходе государственного аудита, в графе 17 "подлежит возмещению (гр.10)" – сумма, подлежащая возмещению по итогам государственного аудита, в графе 18 "возмещено (гр.11)" - возмещенная сумма в ходе государственного аудита;
графа 19 "Описание факта нарушения, ссылка на нарушенные положения НПА, пункт Классификатора" - указываются нарушенные положения нормативных правовых актов с описанием в краткой форме факта нарушения и указанием ссылки на пункт Классификатора нарушений, выявляемых на объектах государственного аудита и финансового контроля: "В нарушение…".
строка "Итого" – указываются данные реестра (сводного реестра) в разрезе объектов государственного аудита (строка 1 +...).

4-бөлім. Мемлекеттік аудит объектісінің қызметіндегі, соның ішінде оның міндеттері мен функцияларын іске асырумен байланысты заңнаманың рәсімдік бұзушылықтары
"№ р/с" деген 1-бағанда – мемлекеттік аудит объектілерінің реттік санының нөмірлері (1, 2, 3 және т.б.) көрсетіледі;
"Жыл" деген 2-бағанда – есепті кезеңдер көрсетіле отырып, мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең көрсетіледі;
"Мемлекеттік аудит объектісінің атауы" деген 3-бағанда – мемлекеттік аудит объектісінің Аудит бағдарламасында көзделген толық атауы көрсетіледі;
"Мемлекеттік аудит объектісінің БСН-і" деген 4-бағанда – мемлекеттік аудит объектісінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (болған жағдайда) көрсетіледі;
"Рәсімдік бұзушылықтар" деген 5-бағанда – жүргізіліп отырған мемлекеттік аудит барысында анықталған рәсімдер бұзушылықтарының саны көрсетіледі;
"Бюджет заңнамасының бұзушылықтары" деген 6-бағанда – бюджет заңнамасының рәсімдік бұзушылықтары көрсетіледі;
"Бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау кезінде заңнама бұзушылықтары" деген 7-бағанда – бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау кезінде заңнаманың рәсімдік бұзушылықтары көрсетіледі;
"Құрылыс және қала құрылысы саласындағы заңнама бұзушылықтары" деген 8-бағанда – құрылыс және қала құрылысы саласындағы заңнаманың рәсімдік бұзушылықтары көрсетіледі;
"Мемлекеттік сатып алу саласындағы заңнама бұзушылықтары" деген 9-бағанда – мемлекеттік сатып алу саласындағы заңнаманың рәсімдік бұзушылықтары көрсетіледі;
"Өзге де салалық заңнама бұзушылықтары" деген 10-бағанда – өзге де салалық заңнаманың рәсімдік бұзушылықтары көрсетіледі;
"Бұзушылық фактісін сипаттау, НҚА-ның бұзылған ережелеріне сілтеме жасау" деген 11-бағанда – қысқаша нысанда бұзылған құқық нормаларының тармағына сілтеме жасай отырып бұзушылық фактісі сипатталады;
"Бұзушылықтар сыныптауышының тармағы (болған жағдайда)" деген 12-бағанда – Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінде анықталған бұзушылықтар сыныптауышының тармағы көрсетіледі.
"Әкімшілік құқық бұзушылық белгілері бар анықталған бұзушылықтар (ӘҚтК-тің баптарына сілтемемен)" деген 13-бағанда – әкімшілік құқық бұзушылық белгілері бар анықталған бұзушылықтар ӘҚтК-тің баптарына сілтемемен көрсетіледі;
"Жиыны" деген жолда – мемлекеттік аудит объектілерінің бөлінісінде тізілім (жиынтық тізілім) деректері көрсетіледі (1-жол+...).
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2025 жылғы 18 қарашадағы
№ 14-НҚ Нормативтік қаулыға
5-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына 19-қосымша
нысан
Қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есептің үлгілік нысаны
___________________
(жасалған орны)

Раздел 4. Процедурные нарушения законодательства в деятельности объекта государственного аудита, в том числе связанные с реализацией его задач и функций
графа 1 "№ п/п" – указываются порядковые номера объектов государственного аудита (1, 2, 3 и т.д.);
графа 2 "Год" – указывается период охвата государственным аудитом с указанием отчетных периодов;
графа 3 "Наименование объекта гос.аудита" – указывается полное наименование объекта государственного аудита, предусмотренного в Программе аудита;
графа 4 "БИН объекта гос.аудита" – указывается бизнес-идентификационный номер объекта государственного аудита (при наличии);
графа 5 "Процедурные нарушения" - указывается количество нарушений процедур, выявленных в ходе проводимого государственного аудита;
графа 6 "нарушения бюджетного законодательства" - указываются процедурные нарушения бюджетного законодательства;
графа 7 "нарушения законодательства при ведении бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности" - указываются процедурные нарушения законодательства при ведении бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности;
графа 8 "нарушения законодательства в сфере строительства и градостроительства" - указываются процедурные нарушения законодательства в сфере строительства и градостроительства;
графа 9 "нарушения законодательства в сфере государственных закупок" - указываются процедурные нарушения законодательства в сфере государственных закупок;
графа 10 "нарушения иного отраслевого законодательства" - указываются процедурные нарушения иного отраслевого законодательства;
графа 11 "Описание факта нарушения, ссылка на нарушенные положения НПА" - в краткой форме описывается факт нарушения со ссылкой на пункт нарушенных норм права;
графа 12 "Пункт Классификатора нарушений (при наличии)" - указывается пункт Классификатора нарушений, выявляемых на объектах государственного аудита и финансового контроля;
графа 13 "Выявленные нарушения с признаками административного правонарушения (со ссылкой на статьи КоАП)" - указываются выявленные нарушения с признаками административного правонарушения с указанием ссылки на статьи КоАП;
строка "Итого" – указываются данные реестра (сводного реестра) в разрезе объектов государственного аудита (строка 1 +...).
Приложение 5
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 18 ноября 2025 года № 14-НҚ
Приложение 19
к Правилам проведения
внешнего государственного аудита
и финансового контроля
форма
Типовая форма Аудиторского отчета по финансовой отчетности
_______________________________________
(место составления)

1. Аудиторлық іс-шараның атауы
_________________________________________________________
2. Мемлекеттік аудит тобының құрамы (мемлекеттік аудиторлардың сертификаттарының нөмірлерін көрсете отырып):
_________________________________________________________
3. "_____" _______ №_____ Мемлекеттік аудит (тексеру) жүргізуге тапсырма
4. Мемлекеттік аудит жүргізу мерзімі: ________- _________ аралығы
5. Аудит объектісі (-лері)
6. Аудиттің мәні
Аудит тобы мынадай нысандарды:
- 20__ жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша бухгалтерлік баланс;
- 20__ жылғы қаржылық қызмет нәтижелері туралы есеп;
- 20__ жылғы ақша қозғалысы туралы есеп (тікелей әдіс),
- 20__ жылғы таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есеп;
- қаржылық есептілікке түсіндірме жазбаны қамтитын, қоса беріліп отырған қаржылық есептілікке (шоғырландырылған қаржылық есептілікке) аудит жүргізді.
7. Қаржылық есептіліктің дайындығы үшін аудит объектісі басшылығының жауаптылығы
Аудит объектісінің басшылығы (бірінші және екінші қол қою құқығына сәйкес қаржылық есептілікке қол қойған адамдардың аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі және лауазымының атауы көрсетіледі) қаржылық есептілікті Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы заңнамасына сәйкес дайындау мен ұсыну және жосықсыз әрекеттерден немесе қателіктен туындаған елеулі бұрмалауларды қамтымайтын қаржылық есептілікті дайындауға қажеттілер ретінде айқындалған ішкі бақылау құралдары үшін жауапты болады.
8. Мемлекеттік аудитордың жауаптылығы
Біз өзіміз жүргізген аудит негізінде қаржылық есептіліктің анықтығы туралы білдірген пікіріміз үшін жауап береміз. Біз аудитті Қазақстан Республикасының мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласындағы заңнамасына сәйкес жүргіздік, бұл қаржылық есептілік аудитін жүргізу бойынша рәсімдік стандарттың талаптарын орындауды білдіреді. Осы стандарт аудитті қаржылық есептілікте елеулі бұрмалаулардың қамтылмағандығына орынды сенімді болатындай етіп жүргізуді талап етеді.
Аудит қаржылық есептіліктегі сандық көрсеткіштерді және ондағы ақпараттың ашып көрсетілуін растайтын аудиторлық дәлелдемелер алуға бағытталған аудиторлық рәсімдер жүргізуді қамтыды. Аудиторлық рәсімдерді таңдау жосықсыз әрекеттер немесе қателіктер салдарынан жол берілген елеулі бұрмалаулар тәуекелін бағалауға негізделген біздің пайымдамамыздың мәні болып табылады. Осы тәуекелді бағалау барысында біз тиісті аудиторлық рәсімдерді таңдау мақсатында қаржылық есептілікті жасауды және оның анықтығын қамтамасыз ететін ішкі бақылау жүйесін қарастырдық.
Сонымен қатар, аудит қолданылатын есеп саясатының тиісінше сипатын және аудит субъектісінің басшылығы алған бағалау көрсеткіштерінің негізділігін, сондай-ақ жалпы қаржылық есептіліктің ұсынылуын бағалауды қамтыды.
Біз аудит барысында алынған аудиторлық дәлелдемелер жеткілікті және тиісінше болып табылады деп санаймыз, бұл қаржылық есептіліктің анықтығы туралы пікір білдіруге негіз болады.

1. Наименование аудиторского мероприятия
____________________________________________________________________
2. Состав группы государственного аудита
(с указанием номеров сертификатов государственных аудиторов):
____________________________________________________________________
3. Поручение на проведение государственного аудита (проверки) от "__" №___
4. Срок проведения государственного аудита: с _________ по ___________
5. Объект (-ы) аудита
6. Предмет аудита
Группой аудита проведен аудит прилагаемой финансовой отчетности
(консолидированной финансовой отчетности), включающей следующие формы:
- бухгалтерский баланс по состоянию на 1 января 20__ года;
- отчет о результатах финансовой деятельности за 20__ год;
- отчет о движении денег (прямой метод) за 20__ год,
- отчет об изменениях чистых активов/капитала за 20__ год;
- пояснительной записки к финансовой отчетности.
7. Ответственность руководства объекта аудита за подготовку финансовой отчетности.
Руководство объекта аудита в лице (указывается фамилия, имя, отчество (при наличии) и наименование должности лиц, подписавших финансовую отчетность в соответствии с правом первой и второй подписи) несет ответственность за подготовку и представление финансовой отчетности в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности и за средства внутреннего контроля, которые определены как необходимые для подготовки финансовой отчетности, не содержащей существенных искажений, вызванных недобросовестными действиями или ошибкой.
8. Ответственность государственного аудитора.
Наша ответственность заключается в выражении мнения о достоверности финансовой отчетности на основе проведенного нами аудита. Мы проводили аудит в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере государственного аудита и финансового контроля, что также означает выполнение требований процедурного стандарта по проведению аудита финансовой отчетности. Данный стандарт требует проведения аудита таким образом, чтобы получить разумную уверенность в том, что финансовая отчетность не содержит существенных искажений.
Аудит включал проведение аудиторских процедур, направленных на получение аудиторских доказательств, подтверждающих числовые показатели в финансовой отчетности и раскрытие в ней информации. Выбор аудиторских процедур является предметом нашего суждения, которое основывается на оценке риска существенных искажений, допущенных вследствие недобросовестных действий или ошибок. В процессе оценки данного риска нами рассмотрена система внутреннего контроля, обеспечивающая составление и достоверность финансовой отчетности, с целью выбора соответствующих аудиторских процедур.
Аудит также включал оценку надлежащего характера применяемой учетной политики и обоснованности оценочных показателей, полученных руководством объекта государственного аудита, а также оценку представления финансовой отчетности в целом.
Мы полагаем, что полученные в ходе аудита аудиторские доказательства являются достаточными и надлежащими, что дает основание для выражения мнения о достоверности финансовой отчетности.

9. Пікір (оң, ескертпесі бар) білдіруге немесе пікір білдіруден бас тартуға негіз.
10. Пікір
(Оң пікір кезінде)
Біздің пікірімізше, қаржылық есептілік (шоғырландырылған қаржылық есептілік) 20__ жылғы _________ жағдай бойынша қаржылық жағдайды, 20______ жылғы қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелерін және ақша қаражатының қозғалысын Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес бүкіл елеулі аспектілерде анық көрсетеді.
(Ескертпесі бар пікір кезінде)
Біздің пікірімізше, қаржылық есептілікке ескертпесі бар пікір білдіруге негіздемені қамтитын тармақта жазылған мән-жайлардың әсерін қоспағанда, қаржылық есептілік 20__ жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша қаржылық жағдайды, 20__ жылғы қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелерін және ақша қаражатының қозғалысын Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес бүкіл елеулі аспектілерде анық көрсетеді.
(Пікір білдіруден бас тартқан кезде)
Пікір білдіруден бас тартуға негіздемені қамтитын тармақта жазылған мән-жайлардың маңыздылығы салдарынан бізде пікір білдіруге негіздемені қамтамасыз ететін жеткілікті тиісінше аудиторлық дәлелдемелер алу мүмкіндігі болмады, және сәйкесінше, біз қаржылық есептіліктің анықтығы туралы пікір білдірмейміз.
11. Түсіндірме параграф
Қаржылық есептіліктің анықтығы туралы пікірді өзгертпей, біз қаржылық есептілікке түсіндірмеде жазылған мынадай ақпаратқа назар аударамыз:
____________________________________________________________________.
12. Назар аударуды талап ететін өзге де мәселелер
Қаржылық есептіліктің анықтығы туралы пікірді өзгертпей, біз мынадай ақпаратқа назар аударамыз:
_______________________________________________________________.
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) жұмыскер(лер)і:
_______________________________________________________________
(лауазымы, қолы, аты-жөні, тегі)
Аудиторлық есеп _____________________ данада жасалды (саны)
Ескертпе.
Мемлекеттік аудит объектісінің басшысы удиторлық есепті алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде мүдделерін мемлекеттік аудиттің аудиторлық іс-шаралары қозғаған кәсіпкерлік субъектілерінің және өзге де тұлғалардың анықталған бұзушылықтары туралы хабардар етеді. Аудит объектісі мүдделі тұлғалардың ұстанымын (қарысылықтарын) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарына жібереді.
Ескертпе.

9. Основание для выражения мнения (положительного, с оговоркой) или отказа от выражения мнения.
10. Мнение
(При положительном мнении)
По нашему мнению, финансовая отчетность (консолидированная финансовая отчетность) отражает достоверно во всех существенных аспектах финансовое положение по состоянию на _________ 20__ года, результаты финансово-хозяйственной деятельности и движение денежных средств за 20___год в соответствии с требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности.
(При мнении с оговоркой)
По нашему мнению, за исключением влияния на финансовую отчетность обстоятельств, изложенных в пункте, содержащем основание для выражения мнения с оговоркой, финансовая отчетность отражает достоверно во всех существенных отношениях финансовое положение по состоянию на 31 декабря 20__ года, результаты финансово-хозяйственной деятельности и движение денежных средств за 20__ год в соответствии с требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности.
(При отказе от выражения мнения)
Вследствие значимости обстоятельств, указанных в пункте, содержащем основание для отказа от выражения мнения, у нас отсутствовала возможность получить достаточные надлежащие аудиторские доказательства, которые обеспечили бы основание для выражения мнения, и, соответственно, мы не выражаем мнение о достоверности финансовой отчетности.
11. Пояснительный параграф
Не изменяя мнения о достоверности финансовой отчетности, мы обращаем внимание на следующую информацию, изложенную в пояснении к финансовой отчетности:
______________________________________________________________________________.
12. Прочие вопросы, требующие внимания
Не изменяя мнения о достоверности финансовой отчетности, мы обращаем внимание на следующую информацию:
______________________________________________________________________________.
Работник (-и) Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии):
_______________________________________________________________
(должность, подпись, фамилия, инициалы)
Аудиторский отчет составлен в ________ экземплярах (количество)
Примечание.
Руководитель объекта государственного аудита обязан в течение двух рабочих дней со дня получения аудиторского отчета уведомляет о выявленных нарушениях субъектов предпринимательства и иных лиц, интересы которых затронуты аудиторскими мероприятиями государственного аудита. Позиция (возражения) заинтересованных лиц, направляется объектом государственного аудита в органы государственного аудита и финансового контроля.
Примечание.

Аудиторлық есептің жоғарғы бөлігінде оның жасалған жері (қаланың, басқа елді мекеннің (ауыл, кент және т.б.) атауы), Аудиторлық есептің жасалған күні, Аудиторлық есеп данасының нөмірі (№1 дана - Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (Тексеру комиссиясы) үшін, № 2 дана – мемлекеттік аудит объектісі үшін жасалады.
Аудиторлық есепте мынадай деректер көрсетіледі:
1. Аудиторлық іс-шараның атауы – тиісті жылға арналған Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне сәйкес аудиторлық іс-шараның толық атауы көрсетіледі.
2. Мемлекеттік аудит тобының құрамы – мемлекеттік аудитті жүргізген Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (Тексеру комиссиясы) жұмыскерінің, мемлекеттік аудит жүргізуге тартылған мемлекеттік органдар мамандарының, мемлекеттік емес аудиторлық ұйымдар жұмыскерлерінің және сарапшылардың аты-жөні, тегі, лауазымы көрсетіледі.
3. Мемлекеттік аудит жүргізуге тапсырма (Тексеру тағайындау туралы акт) – Тапсырманың күні мен нөмірі, Тапсырмаға қол қойған лауазымды адамның аты-жөні, тегі, лауазымы көрсетіледі.
4. Мемлекеттік аудит жүргізу мерзімі – аталған мемлекеттік аудит объектісінде мемлекеттік аудит жүргізудің басталған және аяқталған күні көрсетіледі (Аудит бағдарламасына сәйкес келеді).
5. Аудит объектісі – мемлекеттік аудит объектісінің толық атауы, мемлекеттік тіркеу туралы деректер (БСН (ЖСН) көрсетіледі.
6. Аудиттің мәні – жүргізілетін мемлекеттік аудиттің мәні көрсетіледі. Қаржылық есептілік аудитін жүргізу кезінде мән ретінде есепті күнгі жағдай бойынша қаржылық есептілік нысандары әрекет етеді.
7. Аудит объектісі басшылығының қаржылық есептілікті дайындаудағы жауаптылығы – рәсімдік стандартқа сәйкес қаржылық есептілікті дайындауға жауапты және функционалдық және лауазымдық міндеттеріне қарай қол қою құқығы берілген адамдарды аудара отырып, қаржылық есептілікті жасау үшін аудит объектісінің жауаптылығы көрсетіледі.
8. Мемлекеттік аудитордың жауаптылығы – осы тармақта қаржылық есептілік бойынша айтылған пікір үшін мемлекеттік аудитордың жауаптылығы көрсетіледі. Тармақтың мазмұны стандартты болып табылады және түзетуге жатпайды.
9. Пікір білдіру (оң, ескертпемен) немесе пікір білдіруден бас тарту үшін негіз – осы тармақ бойынша мынадай ақпарат көрсетілуге тиіс:
оң пікір болған жағдайда – аудит барысында қаржылық есептілікте елеулі бұрмалаушылықтар анықталмағанын көрсету;
пікірін ескертпемен білдірген жағдайда – қаржылық есептіліктің белгіленген бұрмалануларын дәйекті түрде (қаржылық есептілік нысандары мен баптар тәртібімен) көрсету. Бұрмалаудың әрбір фактісі толассыз тәртіппен нөмірленеді және бұрмалаудың сипаты мен түрін сипаттай отырып, жеке тармақпен белгіленеді. Бұрмалаулар бойынша ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтары мен тармақшаларына сілтемелер көрсетіледі және дәлелдеме ретінде қызмет ететін құжаттар көрсетіледі;
пікір білдіруден бас тартқан жағдайда – нормативтік құқықтық актілерге сілтеме жасай отырып, негіздеме, мемлекеттік аудитордың қаржылық есептілік бойынша пікір білдіруден бас тартуының себептері;
қолданылатын есеп саясатының тиісті сипатын бағалау нәтижелері.

В верхней части Аудиторского отчета указывается место его составления (название города, другого населенного пункта (село, поселок и т.д.)), дата составления Аудиторского отчета, номер экземпляра Аудиторского отчета (экземпляр № 1 составляется для Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии), экземпляр № 2 – объекту государственного аудита.
В Аудиторском отчете указываются следующие данные:
1. Наименование аудиторского мероприятия – указывается полное наименование аудиторского мероприятия в соответствии с Перечнем объектов государственного аудита на соответствующий год.
2. Состав группы государственного аудита - указывается фамилия, инициалы, должность работника Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии), проводившего государственный аудит, специалистов государственных органов, работников негосударственных аудиторских организаций и экспертов, привлеченных к проведению государственного аудита.
3. Поручение на проведение государственного аудита (Акт о назначении проверки) - указывается дата и номер Поручения, фамилия, инициалы, должность должностного лица, подписавшего Поручение.
4. Срок проведения государственного аудита - указываются даты начала и окончания проведения государственного аудита на данном объекте государственного аудита (соответствует Программе аудита).
5. Объект аудита - указывается полное наименование объекта государственного аудита, данные о государственной регистрации (БИН (ИИН).
6. Предмет аудита - указывается предмет проводимого государственного аудита. В качестве предмета при проведении аудита финансовой отчетности выступают формы финансовой отчетности по состоянию на отчетную дату.
7. Ответственность руководства объекта аудита за подготовку финансовой отчетности – в соответствии с процедурным стандартом указывается ответственность объекта аудита за составление финансовой отчетности с перечислением лиц, которые несут ответственность за подготовку финансовой отчетности и наделены правом подписи исходя из функциональных и должностных обязанностей.
8. Ответственность государственного аудитора – в данном пункте указывается ответственность государственного аудитора за выражаемое по финансовой отчетности мнение. Содержание пункта является стандартным и не подлежит корректировке.
9. Основание для выражения мнения (положительного, с оговоркой) или отказа от выражения мнения – по данному пункту подлежит отражению следующая информация:
в случае положительного мнения – указание на то, что в ходе аудита не установлено существенных искажений финансовой отчетности;
в случае выражения мнения с оговоркой – последовательное (в порядке форм финансовой отчетности и статей) указание установленных искажений финансовой отчетности. Каждый факт искажения нумеруется в сквозном порядке и фиксируется отдельным пунктом с описанием характера и вида искажения. По искажениям указываются ссылки на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов, положения которых нарушены, и указываются документы, которые служат доказательством;
в случае отказа от выражения мнения – обоснование, со ссылкой на нормативные правовые акты, причин по которым государственный аудитор отказывается от выражения мнения по финансовой отчетности;
результаты оценки надлежащего характера применяемой учетной политики.

10. Пікір – белгіленген бұрмалаулардың көлемі мен сипатына байланысты ұсынылған үш стандартты пікір нысандарының біріне сәйкес қаржылық есептіліктің сенімділігі туралы пікір білдіріледі.
11. Түсіндірме параграф – 300. Қаржылық есептілік аудитін жүргізу бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартына сәйкес, егер мемлекеттік аудитор өзінің кәсіби пайымдауы бойынша пайдаланушылардың қаржылық есептілікті түсінуі үшін іргелі болып табылатындай аса маңызды, қаржылық есептілікте ұсынылған немесе ашылған мәселеге пайдаланушылардың назарын аудару қажет деп есептесе, онда мемлекеттік аудитор түсіндірме параграфты қаржылық есептілікте елеулі бұрмалаулар болмайтындығына жеткілікті және тиісті аудиторлық дәлелдеме алған жағдайда аудиторлық есепке (қорытындыға) енгізуі тиіс. Мұндай мәселе болмаған жағдайда, бұл тармақ аудиторлық есепке енгізілмейді.
12. Назар аударуды талап ететін өзге де мәселелер – 300. Қаржылық есептілік аудитін жүргізу бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартына сәйкес, егер мемлекеттік аудитор өзінің кәсіби пайымдауы бойынша аудитті пайдаланушылардың мемлекеттік аудитордың міндеттерін немесе аудиторлық есепті (қорытындыны) түсіну үшін маңызды болып табылатын қаржылық есептілікте берілгендерден немесе ашып көрсетілгендерден басқа қандай да бір мәселе туралы хабарлау қажет деп есептесе, онда мемлекеттік аудитор мұндай мәселені аудиторлық есепте (қорытындыда) ұсынуы тиіс. Мұндай мәселе болмаған жағдайда, бұл тармақ аудиторлық есепке енгізілмейді.
Ескертпе:
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты
және т.б. – және тағы басқа
БСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2025 жылғы 18 қарашадағы
№ 14-НҚ Нормативтік қаулыға
6-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
20-қосымша
нысан
Қазақстан Республикасы
Жоғары аудиторлық
палатасының (Тексеру
комиссиясының) Төрағасына
________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда)
АУДИТОРЛЫҚ ҚОРЫТЫНДЫНЫҢ ҮЛГІЛІК НЫСАНЫ
I. Кіріспе бөлік
1.1.Аудиторлық іс-шараның атауы:_________________________________
1.2. Мемлекеттік аудиттің мақсаты: _________________________________
1.3. Мемлекеттік аудиттің объектілері: ______________________________
1.4. Мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең: _________________________
II. Негізгі (талдамалық) бөлік

10. Мнение – в зависимости от объема и характера установленных искажений выражается мнение о достоверности финансовой отчетности в соответствии с одной из трех предложенных стандартных форм мнения.
11. Пояснительный параграф – в соответствии с 300 процедурным стандартом внешнего государственного аудита и финансового контроля по проведению аудита финансовой отчетности, если государственный аудитор сочтет необходимым привлечь внимание пользователей к вопросу, представленному или раскрытому в финансовой отчетности, который, по его профессиональному суждению, настолько важен, что является фундаментальным для понимания пользователями финансовой отчетности, то государственный аудитор должен включить пояснительный параграф в аудиторский отчет (заключение), при условии, что он получил достаточное и надлежащее аудиторское доказательство того, что данный вопрос не содержит существенного искажения в финансовой отчетности. При отсутствии такого рода вопроса данный пункт в аудиторский отчет не включается.
12. Прочие вопросы, требующие внимания - в соответствии с 300 процедурным стандартом внешнего государственного аудита и финансового контроля по проведению аудита финансовой отчетности, если государственный аудитор считает необходимым сообщить о каком-либо вопросе кроме тех, что представлены или раскрыты в финансовой отчетности, который, по его профессиональному суждению является значимым для понимания пользователями аудита, обязанностей государственного аудитора или аудиторского отчета (заключения), то государственный аудитор должен представить такой вопрос в аудиторском отчете (заключении). При отсутствии такого рода вопроса данный пункт в аудиторский отчет не включается.
Примечание:
Расшифровка аббревиатур:
ФИО – фамилия, имя, отчество
и т.д. – и так далее
БИН – бизнес-идентификационный номер
ИИН – индивидуальный идентификационный номер
Приложение 6
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 18 ноября 2025 года № 14-НҚ
Приложение 20
к Правилам проведения
внешнего государственного аудита
и финансового контроля
форма
Председателю Высшей
аудиторской палаты
Республики Казахстан
(Ревизионной комиссии)
________________________
(ФИО (при его наличии)
ТИПОВАЯ ФОРМА АУДИТОРСКОГО ЗАКЛЮЧЕНИЯ
I. Вводная часть
1.1. Наименование аудиторского мероприятия:
____________________________________________________________________
1.2. Цель государственного аудита: _____________________________________
1.3. Объекты государственного аудита: __________________________________
1.4. Период, охваченный государственным аудитом: _______________________
II. Основная (аналитическая) часть

2.1. Аудиттелетін саланың жай-күйін қысқаша талдау__________________
2.2. Мемлекеттік аудиттің негізгі нәтижелері _________________________
________________________________________________________________
2.3. Мемлекеттік аудит объектілері қызметінің әлеуметтік-экономикалық
дамуға әсерін бағалау (өңірлік және (немесе) елдік бөліністе):
___________________________________________________ (болған жағдайда)
III. Қорытынды бөлік
3.1. Мемлекеттік аудит барысында қабылданған шаралар ________
____________________________________________________________________
3.2. Мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша тұжырымдар _____________
____________________________________________________________________
3.3. Мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша ұсынымдар мен тапсырмалар
____________________________________________________________________
3.4. Қосымша: (__ парақ) __________________________________________
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының)
мүшесі
___________________________________________________________________
Аты-жөні, тегі
Аудит жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы
___________________________________________________________________
Аты-жөні, тегі
Сапа бақылауын жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшенің (Тексеру
комиссиясының регламентінде айқындалған құрылымдық бөлімше) басшысы
___________________________________________________________________
Аты-жөні, тегі
Аудит тобының жетекшісі
______________________________________________________________
Аты-жөні, тегі
Аудиторлық іс-шараны жүргізген мемлекеттік аудиторлар
_______________________________________________________________
Аты-жөні, тегі
Ескертпе: Мемлекеттік аудит қорытындысы бойынша Аудиторлық қорытынды (бұдан
әрі – Аудиторлық қорытынды) жасау.
I. Аудиторлық қорытындының кіріспе бөлігінде мынадай деректер көрсетіледі:
1.1. Аудиторлық іс-шараның атауы.
Mемлекеттік аудит объектілерінің тізбесінде көрсетілген аудиторлық іс-шараның
атауы көрсетіледі.
1.2. Мемлекеттік аудиттің мақсаты.
Бекітілген Аудит бағдарламасына сәйкес мемлекеттік аудиттің мақсаты көрсетіледі.
1.3. Мемлекеттік аудит объектілері.
Мемлекеттік аудит объектілерінің атауы, соның ішінде үстеме тексеру объектілері
көрсетіледі.

2.1. Краткий анализ состояния аудируемой сферы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
2.2. Основные результаты государственного аудита
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
2.3. Оценка влияния деятельности объектов государственного аудита на
социально-экономическое развитие (в региональном и (или) страновом разрезе):
_______________________________________________________ (при наличии)
III. Итоговая часть
3.1. Принятые меры в ходе государственного аудита _______________________
____________________________________________________________________
3.2. Выводы по результатам государственного аудита
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3.3. Рекомендации и поручения по результатам государственного аудита
____________________________________________________________________
3.4. Приложение: (на __ листах) ________________________________________
Член Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии)
___________________________________________________________________
Фамилия, инициалы
Руководитель структурного подразделения, ответственного за проведение аудита
___________________________________________________________________
Фамилия, инициалы
Руководитель структурного подразделения, ответственного за проведение контроля
качества (структурного подразделения, определенного регламентом Ревизионной комиссии)
___________________________________________________________________
Фамилия, инициалы
Руководитель группы аудита __________________________________________
Фамилия, инициалы
Государственные аудиторы, проводившие аудиторское мероприятие
____________________________________________________________________
Фамилия, инициалы
Примечание: составление Аудиторского заключения по итогам государственного аудита (далее – Аудиторское заключение).
I. В вводной части Аудиторского заключения указываются следующие данные:
1.1. Наименование аудиторского мероприятия.
Указывается наименование аудиторского мероприятия, указанное в Перечне объектов государственного аудита.
1.2. Цель государственного аудита.
Указывается цель государственного аудита в соответствии утвержденной Программой аудита.
1.3. Объекты государственного аудита.
Указывается наименование объектов государственного аудита, в том числе объекты встречных проверок.

1.4. Мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең.
Мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең көрсетіледі.
II. Аудиторлық қорытындының негізгі (талдамалық) бөлігі мыналарды қамтиды:
2.1. Аудиттелетін саланың жай-күйін қысқаша талдау.
Аудиттің мәні немесе негізгі аудит объектісі қызметінің мәні болып табылатын
саланы жиынтық талдау қысқаша нысанда ұсынылады.
Қаржылық есептілік аудитінің іс-шаралары бойынша қаржылық есептіліктің негізгі көрсеткіштеріне жинақталған талдау ұсынылады. Республикалық бюджеттің шоғырландырылған қаржылық есептілігі аудитінің нәтижелері бойынша мемлекеттік сектордағы бухгалтерлік есептің жай-күйіне қысқаша талдау да ұсынылады.
2.2. Аудиторлық іс-шаралардың негізгі нәтижелері.
Аудит нәтижелері, соның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасы нормаларының, сондай-ақ мемлекеттік аудит объектілері актілерінің анықталған бұзушылықтарының жалпы сомасы қысқаша нысанда ұсынылады:
1) қаржылық бұзушылықтар;
2) бюджет қаражатын, активтерді тиімсіз пайдалану;
3) бюджет қаражатын, активтерді тиімсіз жоспарлау;
4) рәсімдік бұзушылықтар (саны көрсетіледі).
Қаржылық есептілік аудитінің іс-шаралары бойынша қаржылық есептіліктің белгіленген бұрмалануларының жалпы сомасы көрсетіледі.
2.3. Мемлекеттік аудит объектілері қызметінің әлеуметтік-экономикалық дамуға әсерін бағалау.
Мемлекеттік аудиттің негізгі объектісі қызметінің салаға, өңірге немесе тұтастай елге әсер етуін бағалаудың қысқаша нәтижесі ұсынылады.
Қаржылық есептілік аудитінің іс-шаралары бойынша аталған бөлім толтырылмайды.
III. Аудиторлық қорытындының қорытынды бөлігі мынадай бөлімдерді қамтиды:
3.1. Мемлекеттік аудит барысында қабылданған шаралар.
Бұл бөлімде есептелген (толық есептелген) қаржылық есептіліктің түзетілген қателіктерінің сомасы, салықтар, айыппұлдар, өсімпұлдар туралы, бюджетке түсімдер енгізудің қамтамасыз етілгені және негізсіз пайдаланылған қаражаттың өтелгені, тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді берушілердің шарттық міндеттемелерін орындағаны, мемлекеттік аудит объектісінің бұзушылықтарға жол берген лауазымды адамдарына қолданылған тәртіптік жазалау шаралары туралы, мемлекеттік аудитті жүзеге асыру процесінде және мемлекеттік аудиттің қорытындысы бойынша отырыс өткізілгенге дейін мемлекеттік аудит объектісінің бұзушылықтарды жоюына қатысты басқа да ақпарат, сондай-ақ мемлекеттік аудит материалдарын әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға уәкілетті органдарға беру туралы мәліметтер мен оларды қараудың нәтижелері (болған жағдайда) көрсетіледі.

1.4. Период, охваченный государственным аудитом.
Указывается период, охваченный государственным аудитом.
II. Основная (аналитическая) часть Аудиторского заключения содержит:
2.1. Краткий анализ состояния аудируемой сферы.
В краткой форме представляются обобщенный анализ состояния сферы, выступающей предметом аудита, либо предметом деятельности основного объекта аудита.
По мероприятиям аудита финансовой отчетности представляется обобщенный анализ основных показателей финансовой отчетности. По результатам аудита консолидированной финансовой отчетности республиканского бюджета представляется также краткий анализ состояния бухгалтерского учета в государственном секторе.
2.2. Основные результаты аудиторских мероприятий.
В краткой форме представляются результаты аудита, в том числе общая сумма установленных нарушений норм законодательства Республики Казахстан, а также актов объектов государственного аудита:
1) финансовых нарушений;
2) неэффективного использования бюджетных средств, активов;
3) неэффективного планирования бюджетных средств, активов;
4) процедурные нарушения (указывается количество).
По мероприятиям аудита финансовой отчетности указывается общая сумма установленных искажений финансовой отчетности.
2.3. Оценка влияния деятельности объектов государственного аудита на социально-экономическое развитие.
Представляется краткий результат оценки влияния деятельности основного объекта государственного аудита в зависимости от направления его деятельности на отрасль, регион или страну в целом.
По мероприятиям аудита финансовой отчетности данный раздел не заполняется.
III. Итоговая часть Аудиторского заключения содержит следующие разделы:
3.1. Принятые меры в ходе государственного аудита.
В данном разделе указывается информация о сумме исправленных искажений финансовой отчетности, начислении (доначислении) налогов, штрафов, пени, об обеспечении внесения поступлений и возмещении необоснованно использованных средств в бюджет, выполнении поставщиками товаров, работ и услуг договорных обязательств, мерах дисциплинарного взыскания, принятых к должностным лицам объекта государственного аудита, допустивших нарушения, и другую информацию относительно устранения объектом государственного аудита нарушений в процессе осуществления государственного аудита и до проведения заседания по итогам государственного аудита, а также сведения о передаче материалов государственного аудита в органы, уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях и результатов их рассмотрения (при наличии).

3.2. Мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша тұжырымдар.
Жүргізілген мемлекеттік аудит мәселелері бойынша мемлекеттік аудит объектілері қызметінің нәтижелерін жалпы бағалау және белгіленген бұзушылықтардың жалпы сомасы көрсетіледі. Мемлекеттік аудит бағыттарының ерекшеліктерін есепке ала отырып, мемлекеттік аудит типі мен объектісіне, тексеру түріне қарай бюджеттің атқарылуын, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының іске асырылуын, ұлттық жобалардың және бюджеттік бағдарламалардың іске асырылу тиімділігін бағалау, республикалық бюджеттен түсетін түсімдердің сомасын қайтара отырып, республикалық бюджетке түсетін түсімдердің толықтығы мен уақтылылығын қамтамасыз ету, сондай-ақ бюджет қаражатын, оның ішінде заңды тұлғаларға берілетін трансферттерді, кредиттерді, байланысты гранттарды, мемлекет пен квазимемлекеттік сектор субъектілерінің активтерін, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, сондай-ақ мемлекет кепілгерлігімен тартылатын қарыздарды тиімді пайдалануды қамтамасыз ету бойынша мемлекеттік органдардың (бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің) қызметін бағалау, акциялары (қатысу үлестері) мемлекетке тиесілі квазимемлекеттік сектор субъектілері активтерін басқару және бюджеттен тыс қордың қаражатын қалыптастыру мен пайдалануы көрсетіледі. Анықталған бұзушылықтар мен жүйелі кемшіліктердің себептері, сондай-ақ олар әкеп соқтыруы мүмкін салдар. Тұжырымдар дәлелді болуы керек, ал ұсыныстар олардан қисынды түрде орындалуы керек.
Қаржылық есептілік аудитінің іс-шаралары бойынша қаржылық есептіліктің түзетілмеген бұрмалануларының жалпы сомасы, сондай-ақ қаржылық есептілік бойынша айтылған пікір көрсетіледі.
3.3. Мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша ұсынымдар.
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің тұжырымдармен негізделген және анықталған бұзушылықтар мен жүйелі кемшіліктердің себептерін жоюға бағытталған ұсынымдары, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) отырысында аудиторлық іс-шараның қорытындыларын қарау туралы оның пікірі көрсетіледі.
Бөлімде:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметіне, уәкілетті мемлекеттік органдарға, жергілікті атқарушы органдарға, басқа да консультативтік-кеңесші органдарға нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру жөніндегі ұсынымдар;
2) Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру, Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарының сақталуын қамтамасыз ету бойынша қызметті ұйымдастыру жөніндегі ұсынымдары;

3.2. Выводы по результатам государственного аудита.
Указывается общая оценка результатов деятельности объектов государственного аудита по вопросам проведенного государственного аудита и общая сумма установленных нарушений. В зависимости от типа и объекта государственного аудита, вида проверки, с учетом особенностей направления государственного аудита, отражается оценка исполнения бюджета, реализации документов Системы государственного планирования Республики Казахстан, эффективности реализации национальных проектов и бюджетных программ, деятельности государственных органов (администраторов бюджетных программ) по обеспечению полноты и своевременности поступлений в республиканский бюджет, за возвратом сумм поступлений из республиканского бюджета, а также по обеспечению эффективного использования бюджетных средств, в том числе трансфертов юридическим лицам, кредитов, связанных грантов, активов государства и субъектов квазигосударственного сектора, государственных и гарантированных государством займов, а также займов, привлекаемых под поручительство государства, управление активами субъектов квазигосударственного сектора, акции (доли участия) которых принадлежат государству и формирования и использования средств внебюджетного фонда. Причины выявленных нарушений и системных недостатков, а также последствия, которые они могут повлечь за собой. Выводы должны быть аргументированными, а предложения логически следовать из них.
По мероприятиям аудита финансовой отчетности указывается общая сумма неисправленных искажений финансовой отчетности, а также мнение, выраженное по финансовой отчетности.
3.3. Рекомендации по результатам государственного аудита.
Указываются рекомендации члена Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии), ответственного за аудиторское мероприятие, основанные на выводах и направленные на устранение причин выявленных нарушений и системных недостатков, а также его мнение о рассмотрении итогов аудиторского мероприятия на заседании Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии).
В разделе отражаются:
1) рекомендации Правительству Республики Казахстан, государственным уполномоченным органам, местным исполнительным органам, другим консультативно-совещательным органам по совершенствованию нормативных правовых актов;
2) рекомендации Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии) по совершенствованию нормативных правовых актов, организации деятельности по обеспечению соблюдения требований законодательства Республики Казахстан;

3) мемлекеттік аудит объектісі басшылығының бюджет және өзге де заңнама талаптарының бұрын жол берген бұзушылықтарының салдарын барынша азайтуға бағытталған, аудиторлық іс-шара барысында және отырыс өткізілгенге дейін жасаған іс-әрекеттерін назарға алу туралы ұсыныстар көрсетіледі.
3.4. Қосымшалар.
Аудиторлық қорытындыға мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтардың жиынтық тізілімі, анықталған жүйелі кемшіліктер бойынша жиынтық кесте (болған жағдайда) міндетті түрде қоса беріледі.
Жекелеген бұзушылықтарды неғұрлым толығырақ ашу үшін негізгі (талдамалық) бөлік қосымшалармен (кестелер, есептеулер, таратып жазулар) толықтырылады. Қосымшалар Аудиторлық қорытындының негізгі мәтінімен бірге біртұтас бүтінді құрайды.
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2025 жылғы 18 қарашадағы
№ 14-НҚ Нормативтік қаулыға
7-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
21-қосымша
нысан
________________________
Нұсқама жіберіліп отырған
органның, ұйымның атауы
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссиясының) НҰСҚАМАСЫ
№_______
___________________
(органның орналасқан жері)
20__ жылғы " ___"________
Нұсқаманың тақырыбы
Айқындаушы бөлік _____________________________________________
Тапсырмалық тармақтар _________________________________________
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының)
мүшесі _____________________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Ескертпе: Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) нұсқамасын (бұдан әрі – Нұсқама) жасау.
Нұсқамада анықталған бұзушылықтарды, оларға ықпал ететін себептер мен жағдайларды жою, сондай-ақ осы бұзушылықтарға жол берген адамдарға Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауаптылық шараларын қабылдау және Нұсқаманың орындалғаны туралы ақпаратты Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына (Тексеру комиссиясына) белгіленген мерзімдерде ұсыну туралы талап көрсетіледі.
Нұсқама мемлекеттік аудит объектісіне (басқа да мүдделі адамдарға):
1) қаржыландыру жоспарында негізсіз пайдаланылған және (немесе) мақсатынан тыс пайдаланылған бюджет қаражатын қалпына келтіру және (немесе) өтеу және (немесе) азайту туралы не оларды есеп бойынша қалпына келтіру, бюджет заңнамасы қағидатын бұза отырып пайдаланылған бюджет қаражатын, соның ішінде мақсатынан тыс пайдаланылған нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттердің сомаларын қайтару, заңсыз іс-әрекеттер нәтижесінде мемлекетке келтірілген залалдың орнын толтыру туралы;

3) предложения о принятии к сведению действий руководства объекта государственного аудита, совершенных в ходе аудиторского мероприятия и до проведения заседания, направленные на минимизацию последствий допущенных ранее нарушений требований бюджетного и иного законодательства.
3.4. Приложения.
К Аудиторскому заключению в обязательном порядке прилагается сводный реестр выявленных нарушений по результатам государственного аудита, сводная таблица по выявленным системным недостаткам (при наличии).
Для более полного раскрытия отдельных нарушений основная (аналитическая) часть дополняется приложениями (таблицы, расчеты, расшифровки). Приложения вместе с основным текстом Аудиторского заключения составляют единое целое.
Приложение 7
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 18 ноября 2025 года № 14-НҚ
Приложение 21
к Правилам проведения
внешнего государственного аудита
и финансового контроля
форма
___________________________
Наименование органа,
организации, которым
направляется предписание
ПРЕДПИСАНИЕ Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан
(Ревизионной комиссии области, города республиканского значения, столицы)
№_________ _________________ (местонахождение органа) " ___"________ 20__ года
Заголовок предписания
Констатирующая часть ___________________________________________
Порученческие пункты ___________________________________________
Член Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной
комиссии) ______________________________________________________
(подпись, фамилия, инициалы)
Примечание: составление предписания Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан (Ревизионной комиссии) (далее – Предписание).
В Предписании указываются требования об устранении выявленных нарушений,
причин и условий, способствующих им, а также принятия мер ответственности,
предусмотренных законодательством Республики Казахстан, к лицам, допустившим
эти нарушения, и о представлении в установленные сроки в Высшую аудиторскую
палату Республики Казахстан (Ревизионную комиссию) информации об исполнении
Предписания.
Предписание содержит требования к объекту государственного аудита
(другим заинтересованным лицам):
1) о восстановлении и (или) возмещении и (или) уменьшении в плане финансирования,
необоснованно использованных и (или) использованных не по целевому назначению
бюджетных средств либо о восстановлении их по учету, возврату использованных
с нарушением принципа бюджетного законодательства бюджетных средств,
в том числе не по целевому назначению сумм трансфертов юридическим лицам,
целевых трансфертов и бюджетных кредитов, возмещение нанесенного в результате
неправомерных действий ущерба государству;

2) бұзушылық фактілері анықталған жағдайда, өнім берушілердің тауарларды жеткізуін (жұмыстарды орындауын және қызметтерді көрсетуін), басқа да шарттық міндеттемелерін орындауын қамтамасыз ету туралы, сондай-ақ басқа да шараларды қабылдау туралы;
3) Нұсқаманың орындалуы туралы ақпаратты сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органына онда белгіленген мерзімде ұсыну туралы талаптарды қамтиды.
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі Нұсқама жобасын Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) отырысында талқылау үшін Аудиторлық қорытындының жобасымен бірге енгізеді.
Нұсқамаға Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) мүшесі қол қояды және мемлекеттік аудит объектісінің, ұйымдар мен лауазымды адамдардың мекенжайына оған (оларға) қатысты бөлігінде жіберіледі. Әрбір адресатқа жеке-жеке нұсқама жіберіледі.
Нұсқама Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) бланкісінде ресімделеді.

2) об обеспечении поставки поставщиками товаров (выполнения работ и услуг),
выполнении других договорных обязательств, при установлении фактов нарушений,
а также о принятии других мер;
3) о представлении в установленные в нем сроки в орган внешнего государственного
аудита и финансового контроля информации об исполнении Предписания.
Проект Предписания членом Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан
(Ревизионной комиссии), ответственным за аудиторское мероприятие, вносится
для обсуждения на заседание Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан
(Ревизионной комиссии) совместно с проектом Аудиторского заключения.
Предписание подписывается членом Высшей аудиторской палаты Республики
Казахстан (Ревизионной комиссии) и направляется в адрес объекта государственного
аудита, организаций и должностных лиц в части его (их) касающейся. Каждому
адресату направляется отдельное Предписание.
Предписание оформляется на бланке Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан (Ревизионной комиссии).