Толысылған шарапты (шарап материалын), сыра мен сыра сусынын қоспағанда, алкоголь өнімін есепке алу-бақылау маркаларымен таңбалау (қайта таңбалау) қағидаларын, сондай-ақ есепке алу-бақылау маркаларының нысандарын, мазмұны мен қорғау элементтерін және Есепке алу-бақылау маркаларын алу, есепке алу, сақтау, беру және өндірушінің акцизді төлеу туралы және (немесе) импорттаушының есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы міндеттемесін, есебін ұсыну, сондай-ақ осындай міндеттемені есепке алу қағидаларын және қамтамасыз ету мөлшерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 7 қарашадағы № 682 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 10 қарашада № 37371 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 175-бабы 15-тармағына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Толысылған шарапты (шарап материалын), сыра мен сыра сусынын қоспағанда, алкоголь өнімін есепке алу-бақылау маркаларымен таңбалау (қайта таңбалау) қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес есепке алу-бақылау маркаларының нысаны, мазмұны және қорғау элементтері;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Есепке алу-бақылау маркаларын алу, есепке алу, сақтау, беру және өндірушінің акцизді төлеу туралы және (немесе) импорттаушының есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы міндеттемесін, есебін ұсыну, сондай-ақ осындай міндеттемені есепке алу қағидалары және қамтамасыз ету мөлшері бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 7 қарашадағы
№ 682 бұйрыққа
1-қосымша
Толысылған шарапты (шарап материалын), сыра мен сыра сусынын қоспағанда, алкоголь өнімін есепке алу-бақылау маркаларымен таңбалау (қайта таңбалау) қағидалары

Об утверждении Правил маркировки (перемаркировки) алкогольной продукции, за исключением вина наливом (виноматериала), пива и пивного напитка, учетно-контрольными марками, а также формы, содержания и элементов защиты учетно-контрольных марок и Правил получения, учета, хранения, выдачи учетно-контрольных марок и представления обязательства, отчета производителя об уплате акциза и (или) импортера о целевом использовании учетно-контрольных марок, а также учета и размера обеспечения такого обязательства
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 7 ноября 2025 года № 682. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 ноября 2025 года № 37371
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2026.
В соответствии с пунктом 15 статьи 175 Налогового кодекса Республики Казахстан и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила маркировки (перемаркировки) алкогольной продукции, за исключением вина наливом (виноматериала), пива и пивного напитка, учетно-контрольными марками согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) формы, содержание и элементы защиты учетно-контрольных марок согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Правила получения, учета, хранения, выдачи учетно-контрольных марок и представления обязательства, отчета производителя об уплате акциза и (или) импортера о целевом использовании учетно-контрольных марок, а также учета и размера обеспечения такого обязательства согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министерства финансов Республики Казахстан согласно приложению 4 к настоящему приказу.
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
"СОГЛАСОВАН"
Национальный Банк
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 7 ноября 2025 года № 682
Правила маркировки (перемаркировки) алкогольной продукции, за исключением вина наливом (виноматериала), пива и пивного напитка, учетно-контрольными марками

1-тарау. Жалпы ереже
1. Осы Толысылған шарапты (шарап материалын), сыра мен сыра сусынын қоспағанда, алкоголь өнімін есепке алу-бақылау маркаларымен таңбалау (қайта таңбалау) қағидалары Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 175-бабы 15-тармағының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және шарапты (шарап материалын), сыра мен сыра сусынын қоспағанда, алкоголь өнімін есепке алу-бақылау маркаларымен таңбалау (қайта таңбалау) тәртібін айқындайды.
2-тарау. Алкоголь өнімін есепке алу-бақылау маркаларымен таңбалау тәртібі
2. "Этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының заңына сәйкес тұтынушы ыдысына құйылған алкоголь өнімі есепке алу-бақылау маркаларымен таңбалауға жатады.
3. Есепке алу-бақылау маркасы тұтыну ыдысына төменгі бағытта голограммамен оны қайта пайдалануды болдырмау мақсатында тұтыну ыдысын ашқан кезде есепке алу-бақылау маркасының тұтастығы бұзылатындай етіп желімделеді (қаңылтыр ыдысты қоспағанда).
Есепке алу-бақылау маркасы тұтыну ыдысына тығыз желімделеді және сәйкестендіруді және штрих-кодтық ақпаратты оқитын құрылғымен оқуды қамтамасыз етеді.
4. Алкоголь өнімі өндірушілер Қазақстан Республикасының аумағында өткізуге арналған дайын өнімге есепке алу-бақылау маркалары желімдеуді өндіріс мекенжайы бойынша жүргізеді.
5. Конкурстық және оңалтуды басқарушылар борышкердің мүліктерін (активтерін) өткізу кезінде алкоголь өнімін есепке алу-бақылау маркаларымен таңбалауды олар сақталған мекенжай бойынша жүргізеді.
6. Қазақстан Республикасының аумағына импорталатын алкоголь өнімін есепке алу-бақылау маркаларымен таңбалау Салық кодексінің 175-бабы 6-тармағында көрсетілген жағдайлардан басқа, Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерлерде жүзеге асырылады.
3-тарау. Алкоголь өнімін есепке алу-бақылау маркаларымен қайта таңбалау тәртібі
7. Алкоголь өнімдерін жаңа үлгідегі есепке алу-бақылау маркаларымен қайта таңбалау бұрын ескі үлгідегі есепке алу-бақылау маркаларымен таңбаланған алкоголь өнімдерін 5 (бес) жыл сайын 1 (бір) рет жаңа үлгідегі есепке алу-бақылау маркаларымен таңбалауды қамтиды.
Бұл ретте қайта таңбалау қайта таңбалау басталған күннен бастап 20 (жиырма) ай ішінде жүргізіледі.
Көрсетілген кезеңде қайта таңбалау басталған күнге дейін енгізілген есепке алу-бақылау таңбаларын пайдалануға жол беріледі.
Алкоголь өнімін жаңа үлгідегі есепке алу-бақылау маркаларымен таңбалау бір есепке алу-бақылау маркасын екіншісіне салмай, ескі үлгідегі қолданыстағы есепке алу-бақылау маркаларының жанында жүргізіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила маркировки (перемаркировки) алкогольной продукции, за исключением вина наливом (виноматериала), пива и пивного напитка, учетно-контрольными марками (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) пункта 15 статьи 175 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок маркировки (перемаркировки) алкогольной продукции, за исключением вина наливом (виноматериала), пива и пивного напитка (далее – алкогольная продукция), учетно-контрольными марками.
Глава 2. Порядок маркировки алкогольной продукции учетно-контрольными марками
2. Маркировке учетно-контрольными марками подлежит алкогольная продукция, разлитая в потребительскую тару в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции".
3. Учетно-контрольная марка наклеивается голограммой в нижнем направлении на потребительскую тару таким образом, чтобы при вскрытии потребительской тары нарушалась целостность учетно-контрольной марки в целях исключения ее повторного использования (за исключением жестяной тары).
Учетно-контрольная марка плотно приклеивается к потребительской таре и обеспечивает ее идентификацию и считывание штрих-кодовой информации считывающим устройством.
4. Производители алкогольной продукции производят наклеивание учетно-контрольных марок на готовую продукцию, предназначенную для реализации на территории Республики Казахстан, по адресу производства.
5. Конкурсные и реабилитационные управляющие при реализации имущества (активов) должника производят маркировку алкогольной продукции учетно-контрольными марками по адресу их хранения.
6. Маркировка алкогольной продукции учетно-контрольными марками, импортируемой на территорию Республики Казахстан, осуществляется за пределами территории Республики Казахстан, кроме случаев, указанных в пункте 6 статьи 175 Налогового кодекса.
Глава 3. Порядок перемаркировки алкогольной продукции учетно-контрольными марками
7. Перемаркировка алкогольной продукции учетно-контрольными марками нового образца представляет собой маркировку алкогольной продукции, ранее маркированную учетно-контрольными марками старого образца учетно-контрольными марками нового образца 1 (один) раз каждые 5 (пять) лет.
При этом перемаркировка производится в течение 20 (двадцати) месяцев с даты начала перемаркировки.
В указанный период допускается использование учетно-контрольных марок, введенных до даты начала перемаркировки.
Маркировка учетно-контрольных марок нового образца на алкогольную продукцию производится рядом с имеющимися учетно-контрольными марками старого образца без наложения одной учетно-контрольной марки на другую.

8. Қайта таңбалау:
1) ескі үлгідегі есепке алу-бақылау маркалары желімделген алкоголь өнімдерін, сондай-ақ пайдаланылмаған ескі үлгідегі есепке алу-бақылау маркаларын түгендеуді;
2) жаңа үлгідегі есепке алу-бақылау маркаларымен алкоголь өнімдерін таңбалауды;
3) пайдаланылмаған ескі үлгідегі есепке алу-бақылау маркаларын есептен шығаруды және жоюды қамтиды.
9. Түгендеу бір реттік сипатта болады және алкоголь өнімдерін өндіруді немесе импорттауды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар, оның ішінде борышкердің мүлкін (активтерін) өткізетін конкурстық және оңалтуды басқарушылары (бұдан әрі – субъектілер) жүргізеді.
10. Субъектілер түгендеу жүргізу тәртібінің сақталуын және уақытылығын, тиісті түгендеу тізімдемесіне еркін нысанда енгізілетін олардың нақты сандық қалдықтары бойынша түрлері мен атаулары бөлінісінде ескі үлгідегі есепке алу-бақылау маркалары жапсырылған алкоголь өнімі туралы деректердің толықтығын, анықтығын және дұрыстығын қамтамасыз етеді.
11. Түгендеу тізімдемесі ескі үлгідегі есепке алу-бақылау маркалары жапсырылған алкоголь өнімі бойынша және ескі үлгідегі пайдаланылмаған есепке алу-бақылау маркалары бойынша, әрбір бетте ескі үлгідегі есепке алу-бақылау маркалары мен пайдаланылмаған есепке алу-бақылау маркалары жапсырылған алкоголь өнімінің жалпы саны (сандары мен жазуы) көрсетіле отырып, бөлек жасалады. Түгендеу тізімдемесінің әр бетіне субъектінің басшысы қол қояды.
12. Түгендеу тізімдемесі 2 (екі) данада жасалады, оның бірі тиісті мемлекеттік кірістер органына жіберіледі, екіншісі субъектінің өзінде қалады.
13. Ескі үлгідегі пайдаланылмаған есепке алу-бақылау маркалары жаңа үлгідегі есепке алу-бақылау маркалары енгізілген күннен бастап 3 (үш) ай ішінде ескі үлгідегі есепке алу-бақылау маркаларын жою жөніндегі комиссияның қатысуымен субъекті мен мемлекеттік кірістер органдарының жоюына жатады.
14. Комиссияның құрамына мемлекеттік кірістер органдарының бірінші басшылары, мемлекеттік кірістер органының есепке алу-бақылау маркалар үшін материалдық-жауапты адамдары және субъектінің уәкілетті өкілдері кіреді.
15. Комиссияның құрамын және есепке алу-бақылау маркаларын жою орнын мемлекеттік кірістер органы бірінші басшысының бұйрығымен бекітіледі.
16. Есепке алу-бақылау маркалардың іс жүзінде жойылғаны туралы осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепке алу-бақылау маркаларын жою актісі (бұдан әрі – акт) жасалады. Акт 2 (екі) данада жасалады, онда жойылған есепке алу-бақылау маркаларының сериясы, нөмірлерінің диапазоны, түрі мен саны көрсетіледі. Актінің әрбір данасына комиссия мүшелері қол қояды және мемлекеттік кірістер органының мөрімен куәландырылады.
Актінің бір данасы мемлекеттік кірістер органында қалады, актінің екінші данасы субъектіге беріледі.
Толысылған шарапты (шарап
материалын), сыра мен сыра
сусынын қоспағанда, алкоголь
өнімін есепке алу-бақылау
маркаларымен таңбалау (қайта
таңбалау) қағидаларына
қосымша
нысан
Есепке алу-бақылау маркаларын жою актісі

8. Перемаркировка включает в себя:
1) инвентаризацию алкогольной продукции с наклеенными на ней учетно-контрольными марками старого образца, а также неиспользованных учетно-контрольных марок старого образца;
2) маркировку алкогольной продукции учетно-контрольными марками нового образца;
3) уничтожение неиспользованных учетно-контрольных марок старого образца.
9. Инвентаризация носит разовый характер и проводится физическими и юридическими лицами, осуществляющими производство или импорт алкогольной продукции, в том числе конкурсными и реабилитационными управляющими, реализующими имущество (активы) должника (далее – субъекты).
10. Субъекты обеспечивают своевременность и соблюдение порядка проведения инвентаризации, полноту, достоверность и правильность данных об алкогольной продукции с наклеенными на ней учетно-контрольными марками старого образца в разрезе видов и наименований по их фактическим количественным остаткам, вносимым в соответствующую инвентаризационную опись в произвольной форме.
11. Инвентаризационная опись составляется отдельно по алкогольной продукции с наклеенными на ней учетно-контрольными марками старого образца и по неиспользованным учетно-контрольным маркам старого образца с указанием на каждой странице общего количества (цифрами и прописью) алкогольной продукции с наклеенными на ней учетно-контрольными марками старого образца и неиспользованных учетно-контрольных марок. Каждая страница инвентаризационной описи подписывается руководителем субъекта.
12. Инвентаризационная опись составляется в 2 (двух) экземплярах, один из которых направляется в соответствующий орган государственных доходов, второй остается у субъекта.
13. Неиспользованные учетно-контрольные марки старого образца подлежат уничтожению субъектом и органами государственных доходов в присутствии членов комиссии по уничтожению учетно-контрольных марок старого образца в течение 3 (трех) месяцев со дня введения учетно-контрольных марок нового образца.
14. В состав комиссии входят первые руководители органов государственных доходов, материально-ответственные за учетно-контрольные марки лица органа государственных доходов и уполномоченные представители субъекта.
15. Состав комиссии и место уничтожения учетно-контрольных марок утверждается приказом первого руководителя органа государственных доходов.
16. О фактическом уничтожении учетно-контрольных марок составляется акт уничтожения учетно-контрольных марок по форме согласно приложению к настоящим Правилам (далее – акт). Акт составляется в 2 (двух) экземплярах, в котором указываются серии, диапазоны номеров, вид и количество уничтоженных учетно-контрольных марок. Каждый экземпляр акта подписывается членами комиссии и заверяется печатью органа государственных доходов.
Один экземпляр акта остается в органе государственных доходов, второй экземпляр акта передается субъекту.
Приложение
к Правилам маркировки
(перемаркировки)
алкогольной продукции,
за исключением вина наливом
(виноматериала),
пива и пивного напитка,
учетно-контрольными марками
форма
Акт уничтожения учетно-контрольных марок

Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 175-бабының 1) тармағына
сәйкес біз, мынадай құрамдағы комиссия:
____________________________________________________________ дана,
(сериясы және нөмірінің диапазондары, саны жазумен)
оның ішінде ______________________________________________________
дана есепке алу – бақылау маркаларын жоюды жүргіздік.
Комиссия төрағасы:
1) ___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта
көрсетілсе), лауазымы, қолы)
Комиссия мүшелері:
2) ___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта
көрсетілсе), лауазымы, қолы)
3) ___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта
көрсетілсе), лауазымы, қолы)
Ұйымның өкілі немесе жеке тұлға:
_________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе),
лауазымы, қолы)
Мөр орны/күні
(мемлекеттік кірістер органдары үшін)
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 7 қарашадағы
№ 682 бұйрыққа
2-қосымша
Есепке алу-бақылау маркаларының нысаны, мазмұны және қорғау элементтері
форматы 65*17 мм
Отандық алкоголь өнімін өндіруге есепке-алу бақылау маркасы
Әкелінетін алкоголь өніміне есепке алу-бақылау маркасы
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 7 қарашадағы
№ 682 бұйрыққа
3-қосымша
Есепке алу-бақылау маркаларын алу, есепке алу, сақтау, беру және өндірушінің акцизді төлеу туралы және (немесе) импорттаушының есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы міндеттемесін, есебін ұсыну, сондай-ақ осындай міндеттемені есепке алу қағидалары және қамтамасыз ету мөлшері
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Есепке алу-бақылау маркаларын алу, есепке алу, сақтау, беру және өндірушінің акцизді төлеу туралы және (немесе) импорттаушының есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы міндеттемесін, есебін ұсыну, сондай-ақ осындай міндеттемені есепке алу қағидалары және қамтамасыз ету мөлшері (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 175-бабы 15-тармағының 2) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және:
1) алкоголь өнімін (шарап материалын, сыра мен сыра сусынын қоспағанда) (бұдан әрі – алкоголь өнімі) өндіру бойынша қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың, Қазақстан Республикасының аумағына алкоголь өнімін импорттайтын Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғаларының, борышкердің мүлкін (активтерін) өткізу кезінде банкроттықты және оңалтуды басқарушылардың (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) алкоголь өніміне есепке алу-бақылау маркаларын (бұдан әрі – ЕБМ) алу, есепке алу, сақтау, беру;

В соответствии с подпунктом 1) статьи 175 Налогового кодекса
Республики Казахстан, нами, комиссией в составе:
___________________________________________________________________
произведено уничтожение учетно-контрольных марок в количестве:
_______________________________________________________________штук
в том числе:
_______________________________________________________________ штук
(серия и диапазоны номеров, количество прописью)
Председатель комиссии:
1) ___________________________ ______________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность),
должность, подпись)
Члены комиссии:
2) _________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность),
должность, подпись)
3) _________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность),
должность, подпись)
Представитель организации или физическое лицо:
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность),
должность, подпись)
Дата/Место печати
(для органов государственных доходов)
Приложение 2 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 7 ноября 2025 года № 682
Формы, содержание и элементы защиты учетно-контрольных марок
формат 65*17 мм
Учетно-контрольная марка на алкогольную продукцию отечественного производства
Учетно-контрольная марка на ввозимую алкогольную продукцию
Приложение 3 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 7 ноября 2025 года № 682
Правила получения, учета, хранения, выдачи учетно-контрольных марок
и представления обязательства, отчета производителя об уплате акциза
и (или) импортера о целевом использовании учетно-контрольных марок,
а также учета и размера обеспечения такого обязательства
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила получения, учета, хранения, выдачи учетно-контрольных марок и представления обязательства, отчета производителя об уплате акциза и (или) импортера о целевом использовании учетно-контрольных марок, а также учета и размера обеспечения такого обязательства (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) пункта 15 статьи 175 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон) и устанавливают порядок:
1) получения, учета, хранения, выдачи учетно-контрольных марок (далее – УКМ) на алкогольную продукцию (за исключением вина наливом (виноматериала), пива и пивного напитка) (далее – алкогольная продукция) индивидуальными предпринимателями и юридическими лицами, осуществляющими деятельность по производству алкогольной продукции, юридическими лицами-резидентами Республики Казахстан, импортирующими на территорию Республики Казахстан алкогольную продукцию, банкротным и реабилитационным управляющими при реализации имущества (активов) должника (далее – услугополучатель);

2) Салық кодексінің 175-бабы 7-тармағына сәйкес облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бойынша мемлекеттік кірістер органдарына (бұдан әрі – мемлекеттік кірістер органы):
Қазақстан Республикасында алкоголь өнімін өндіруді жүзеге асыратын тұлға (бұдан әрі – өндіруші) алкоголь өнімін тиеп-жөнелткен (берген) күні акциз төлеген жағдайда, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша алкоголь өнімін тиеп-жөнелткен (берген) күні акциз төлеу туралы міндеттемені (бұдан әрі – акциз төлеу туралы міндеттеме) және есепті;
Қазақстан Республикасына алкоголь өнімінің импортын жүзеге асыратын тұлға (бұдан әрі - импорттаушы) Қазақстан Республикасына алкоголь өнімінің импорты кезінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы міндеттемені (бұдан әрі – ЕБМ-ны нысаналы пайдалану туралы міндеттеме) және есепті ұсыну;
3) акциз төлеу туралы және (немесе) ЕБМ-ны нысаналы пайдалану туралы міндеттемелерді қамтамасыз етудің есебі мен мөлшерінің тәртібін белгілейді.
2. ЕБМ-ны дайындауды, оларды жеткізуді және алушыларға беруді Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетімен және көрсетілетін қызметті алушылармен жасасқан шарттарға (келісімшарттарға) сәйкес "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Банкнот фабрикасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жүзеге асырады.
3. Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректер енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 14 маусымдағы № 452 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8555 болып тіркелген) белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Осы Қағидаларға өзгерістер (және) немесе толықтырулар енгізілген кезде уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркелгеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызметтерді көрсету тәртібі туралы ақпаратты өзектендіреді және оны Бірыңғай байланыс орталығына, "электрондық үкiметтiң" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына және көрсетілетін қызметті берушіге жібереді.

2) представления в соответствии с пунктом 7 статьи 175 Налогового кодекса в органы государственных доходов по областям, городам республиканского значения и столицы (далее – орган государственных доходов):
обязательства об уплате акциза в день отгрузки (передачи) алкогольной продукции по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – обязательство об уплате акциза) и отчета – лицом, осуществляющим производство алкогольной продукции в Республике Казахстан (далее – производитель), в случае уплаты акциза в день отгрузки (передачи) алкогольной продукции;
обязательства о целевом использовании учетно-контрольных марок при импорте в Республику Казахстан алкогольной продукции (далее – обязательство о целевом использовании УКМ) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам и отчета – лицом, осуществляющим импорт в Республику Казахстан алкогольной продукции (далее – импортер);
3) учета и размер обеспечения обязательств об уплате акциза и (или) о целевом использовании УКМ.
2. Изготовление УКМ, их доставку и выдачу получателям осуществляет Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Банкнотная фабрика Национального Банка Республики Казахстан" (далее – услугодатель) согласно договорам (контрактам), заключенным с Комитетом государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан и услугополучателями в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
3. В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном приказом исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 июня 2013 года № 452 "Об утверждении Правил внесения данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8555).
При внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней после регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан актуализирует информацию о порядке оказания государственной услуги и направляет ее в Единый контакт-центр, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" и услугодателю.

4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету үшін қажет мәліметтерді қамтитын ақпараттық жүйелер істен шыққан кезде көрсетілетін қызметті берушілер істен шыққан сәттен бастап 30 (отыз) минут ішінде www.alcotrack.qoldau.kz веб-порталда жарияланған telegram-арна арқылы қолдау қызметіне мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауын, мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді алуға өтініштің тіркеу нөмірін, жеке сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі - ЖСН) немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі - БСН), жүйелі және қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз етудің нұсқасын, қатеге әкеп соққан әрекеттер тізбегін сипаттауды, туындаған проблеманы түсіндіретін скриншотты міндетті түрде ұсына отырып, сұрау салуды жолдайды.
5. "Алкоголь өніміне (толысылған шарапты және сыра қайнату өнімдерін қоспағанда) есепке алу-бақылау маркаларын беру" мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 3-қосымшада көрсетілген.
2-тарау. "Алкоголь өніміне ( толысылған шарапты және сыра қайнату өнімдерін қоспағанда) есепке алу-бақылау маркаларын беру" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
6. Көрсетілетін қызметті алушылар ЕБМ алу үшін "Есепке алу-бақылау маркаларын және "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Банкнот фабрикасы" республикалық мемлекеттік кәсіпорнының басқа баспа өнімдерін бақылау, есепке алу және беру" ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ақпараттық жүйе) арқылы көрсетілетін қызметті берушіге және мемлекеттік кірістер органына ЕБМ алу жүзеге асырылатын жаңа күнтізбелік жыл басталғанға дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен немесе ағымдағы жылдың екінші жартыжылдық басталғанға дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей:
осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының аумағында өндірілетін алкоголь өніміне есепке алу-бақылау маркаларын дайындауға арналған өтінімді (бұдан әрі – өндірістік өтінім);
осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын алкоголь өніміне есепке алу-бақылау маркаларын дайындауға арналған өтінімді (бұдан әрі – импортық өтінім) ұсынады.
7. Жаңадан құрылған немесе алкоголь өнімін өндіру және (немесе) импорттау бойынша қызметті бастаған көрсетілетін қызметті алушылар ақпараттық жүйе арқылы көрсетілетін қызметті берушіге және мемлекеттік кірістер органына:
ЕБМ алу жүзеге асырылатын айдың 1-не дейін күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірілмейтін мерзімде өндірістік өтінімді;
ЕБМ алу жүзеге асырылатын айдың 1-не дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмейтін мерзімде импорттауға өтінімді ұсынады.

4. При сбое информационной системы, содержащей необходимые сведения для оказания государственной услуги, услугодатель в течение 30 (тридцати) минут с момента сбоя направляет запрос в службу поддержки через telegram-канал, опубликованный на веб-портале www.alcotrack.qoldau.kz с обязательным предоставлением информации по наименованию государственной услуги, регистрационному номеру заявления для получения государственной услуги, индивидуальному идентификационному номеру (далее – ИИН), или бизнес-идентификационному номеру (далее – БИН), версии системного и прикладного программного обеспечения, описанию последовательности действий, приводящих к ошибке, скриншоты, поясняющие возникшую проблему.
5. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача учетно-контрольных марок на алкогольную продукцию (за исключением вина наливом и пивоваренной продукции)" указан в приложении 3 к настоящим Правилам.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
"Выдача учетно-контрольных марок на алкогольную продукцию
(за исключением вина наливом и пивоваренной продукции)"
6. Услугополучатели для получения УКМ посредством информационной системы "Контроль, учет и выдача учетно-контрольных марок и другой печатной продукции Республиканского государственного предприятия "Банкнотная фабрика Национального Банка Республики Казахстан" (далее – информационная система) не позднее, чем за 30 (тридцать) календарных дней до наступления нового календарного года или не позднее, чем за 30 (тридцать) календарных дней до начала второго полугодия текущего года, в котором осуществляется получение УКМ, представляют услугодателю и в орган государственных доходов:
заявку на изготовление учетно-контрольных марок на алкогольную продукцию, производимую на территории Республики Казахстан по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее – заявка на производство);
заявку на изготовление учетно-контрольных марок на алкогольную продукцию, импортируемую на территорию Республики Казахстан по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам (далее – заявка на импорт).
7. Услугополучатели, вновь созданные или начавшие деятельность по производству и (или) импорту алкогольной продукции, посредством информационной системы представляют услугодателю и в орган государственных доходов:
заявку на производство в срок не позднее, чем за 5 (пять) календарных дней до 1 числа месяца, в котором осуществляется получение УКМ;
заявку на импорт в срок не позднее, чем за 30 (тридцать) календарных дней до 1 числа месяца, в котором осуществляется получение УКМ.

8. ЕБМ қызметін алушылар ЕБМ саны өзгерген кезде, бұрын ұсынылған:
ЕБМ алу жүзеге асырылатын айдың 1-не дейін күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірмейтін мерзімде қосымша өтінім жасау жолымен өндірістік өтінімге;
ЕБМ алу жүзеге асырылатын айдың 1-не дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірілмейтін мерзімде қосымша өтінім жасау жолымен импорттауға өтінімге өзгерістер мен толықтырулар енгізеді.
ЕБМ саны өзгерген кезде, қосымша өтінімде мәнін ұлғайту немесе азайту қажеттілігіне байланысты қосу немесе алу мәнімен өзгерістер көрсетіледі.
9. Алкоголь өнімін импорттайтын көрсетілетін қызметті алушылардан импорттауға өтінім акцизделетін тауарларды әкелу жүзеге асырылатын сыртқы сауда шартының (келісімшарттың) көшірмелері ұсынылған кезде қабылданады.
Салықтар және бюджетке міндетті төлемдер бойынша, сондай-ақ әлеуметтік төлемдер бойынша берешектің болмауы, Салық кодексінің 82-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында, 83-бабы 1-тармағының 3), 5), және 6) тармақшаларында көзделген, орындалмаған хабарламалардың болмауы импорттауға өтінімді келісудің міндетті шарты болып табылады.
10. Көрсетілетін қызметті алушылар табыс еткен өндірістік өтінімдер және импорттауға өтінімдер келесі күнтізбелік жылға көшірілмейді.
11. Мемлекеттік кірістер органы ұсынылған өндірістік және (немесе) импорттауға өтінімдерді ақпараттық жүйе арқылы:
өндірістік өтінімді – келіп түскен күннен бастап, 2 (екі) жұмыс күні ішінде;
импорттауға өтінімді – келіп түскен күннен бастап, 15 (он бес) жұмыс күні ішінде келіседі немесе оларды келісуден бас тартады.
Мемлекеттік кірістер органы осы Қағидалардың 6, 7, 8 және 9-тармақтарында көрсетілген талаптар сақталмаған кезде ұсынылған өндірістік және (немесе) импорттауға өтінімдерді келісуден бас тартады.
12. Мыналарға:
бір көрсетілетін қызметті алушы алған ЕБМ-ны басқа көрсетілетін қызметті алушыға беруге;
алкоголь өнімдерін таңбалау үшін көрсетілетін қызметті алушының бір сыртқы сауда шартын (келісімшартты) орындауы кезінде алынған ЕБМ, көрсетілетін қызметті алушының басқа сыртқы сауда шартын (келісімшартты) орындауы үшін пайдалануға жол берілмейді.
13. Мемлекеттік кірістер органымен келісілген өндірістік және (немесе) импорттық өтінімдер ақпараттық жүйе арқылы көрсетілген қызметті берушіге әзірлеу үшін автоматты түрде келіп түседі.
14. Ұсынылған өтінімді келісуден бас тарту алған кезде көрсетілетін қызметті алушылар осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен ЕБМ-ға өтінімді қайта береді.

8. Услугополучатели УКМ при изменении количества УКМ вносят изменения и (или) дополнения в ранее представленные:
заявки на производство путем составления дополнительной заявки на производство не позднее, чем за 5 (пять) календарных дней до 1 числа месяца, в котором осуществляется получение УКМ;
заявки на импорт путем составления дополнительной заявки на импорт не позднее, чем за 30 (тридцать) календарных дней до 1 числа месяца, в котором осуществляется получение УКМ.
При изменении количества УКМ в дополнительной заявке указываются изменения с плюсовым или минусовым значением в зависимости от того необходимо увеличить или уменьшить значение.
9. Прием заявок на импорт от услугополучателей, импортирующих алкогольную продукцию, производится при представлении копии внешнеторгового договора (контракта), на основании которого осуществляется ввоз подакцизных товаров.
Обязательным условием согласования заявки на импорт является отсутствие задолженности по налогам и обязательным платежам в бюджет, а также по социальным платежам, отсутствие неисполненных уведомлений, предусмотренных подпунктом 4) пункта 1 статьи 82, подпунктами 3), 5) и 6) пункта 1 статьи 83 Налогового кодекса.
10. Представленные услугополучателями заявки на производство и (или) заявки на импорт не переносятся на следующий календарный год.
11. Орган государственных доходов согласовывает представленные заявки на производство и (или) импорт или отказывает в их согласовании посредством информационной системы:
заявку на производство – в течение 2 (двух) рабочих дней с даты поступления указанной заявки;
заявку на импорт – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты поступления указанной заявки.
Орган государственных доходов отказывает в согласовании представленных заявок на производство и (или) импорт при несоблюдении требований, указанных в пунктах 6, 7, 8 и 9 настоящих Правил.
12. Не допускается:
передача УКМ, полученных одним услугополучателем, другому услугополучателю;
использование УКМ для маркировки алкогольной продукции, полученных во исполнение одного внешнеторгового договора (контракта) услугополучателя, для исполнения другого внешнеторгового договора (контракта) услугополучателя.
13. Согласованные с органом государственных доходов заявки на производство и (или) импорт автоматически поступают посредством информационной системы услугодателю для изготовления.
14. При получении отказа в согласовании представленных заявок услугополучатели повторно подают заявки на УКМ в порядке, установленном настоящими Правилами.

15. ЕБМ жасап шығарғаны үшін төлемді көрсетілетін қызметті алушылар өздерінің ЕБМ-ға өтініміне сәйкес көрсетілген қызметті берушінің банк шотына ақша аудару жолымен ЕБМ алу жүзеге асырылатын айдың 1-і күніне дейін күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірмейтін мерзімде әр ай бойынша бөлек жүргізеді.
16. ЕБМ-ны алу мақсатында көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге және мемлекеттік кірістер органына ақпараттық жүйе арқылы:
1) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының аумағында өндірілетін;
2) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын алкоголь өніміне есепке алу-бақылау маркаларын алуға өтініш ұсынады.
17. Алкоголь өнімін таңбалау үшін ЕБМ алуға өтінішті ұсынған кезде қосымша:
1) өндіруші алкоголь өнімін тиеп-жөнелткен (берген) күні акциз төлеген жағдайда – акциз төлеу туралы;
импорттаушы – ЕБМ-ны нысаналы пайдалану міндеттемені;
2) міндеттеменің орындалуын қамтамасыз етуді растайтын құжатты (төлем құжаты, банк кепілдігі, кепілгерлік шарты, мүлікті кепілге қою шарты) ұсынады.
Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын алкоголь өнімін таңбалауға ЕБМ беру үшін салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша берешектің болмауы, сондай-ақ әлеуметтік төлемдер бойынша берешегінің болмауы міндетті шарт болып табылады.
18. Қайта таңбалау кезінде ЕБМ алу мақсатында көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге және мемлекеттік кірістер органына ақпараттық жүйе арқылы осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген алкоголь өніміне және (немесе) Қазақстан Республикасының аумағына импортталған алкоголь өніміне ЕБМ алуға өтінішті ұсынады.
19. Көрсетілетін қызметті алушы банкрот деп танылған немесе оңалту рәсімі қолданылған жағдайда ЕБМ алуға арналған өтінішке:
1) банкрот деп тану немесе оңалту рәсімін қолдану туралы заңды күшіне енген сот шешімінің көшірмесі;
2) банкроттықты немесе оңалтуды басқарушыны тағайындау туралы бұйрықтың көшірмесі не борышкердің мүлкі мен істерін басқару құқығын борышкердің мүлік меншігінің иесіне, өзі уәкілеттік берген органға, құрылтайшыларға (қатысушыларға) қалдыру туралы заңды күшіне енген сот ұйғарымы;
3) түгендеу туралы есеп қоса беріледі.
20. Мемлекеттік кірістер органы ЕБМ алуға өтінішті осындай өтініш келіп түскен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ақпараттық жүйе арқылы келіседі не оларды келісуден бас тартады.
ЕБМ алуға өтінішті келісу кезінде мемлекеттік кірістер органы ұсынылған мәліметтердің, акциздерді төлеудің дұрыстығын тексереді, төлем құжаттарында көрсетілген төленген сомаларды мемлекеттік кірістер органдарында бар деректермен салыстырады.

15. Оплата за изготовление УКМ производится услугополучателями путем перечисления денег на банковский счет услугодателя в соответствии с их заявкой на УКМ, по каждому месяцу отдельно, в срок не позднее, чем за 5 (пять) календарных дней до первого числа месяца, в котором осуществляется получение УКМ.
16. В целях получения УКМ услугополучатель представляет услугодателю и в орган государственных доходов посредством информационной системы заявление на получение учетно-контрольных марок на алкогольную продукцию:
1) производимую на территории Республики Казахстан по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
2) импортируемую на территорию Республики Казахстан по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
17. При представлении заявления на получение УКМ для маркировки алкогольной продукции дополнительно представляется:
1) обязательство:
об уплате акциза – производителем в случае уплаты акциза в день отгрузки (передачи) алкогольной продукции;
о целевом использовании УКМ – импортером;
2) документ (платежный документ, банковская гарантия, договор поручительства, договор залога имущества), подтверждающий обеспечение исполнения обязательства.
Обязательным условием для выдачи УКМ для маркировки алкогольной продукции, импортируемой на территорию Республики Казахстан, является отсутствие задолженности по налогам и платежам в бюджет, а также задолженности по социальным платежам.
18. В целях получения УКМ при перемаркировке услугополучатели представляют услугодателю и в орган государственных доходов посредством информационной системы заявление на получение учетно-контрольных марок на алкогольную продукцию, произведенную на территории Республики Казахстан и (или) импортированную на территорию Республики Казахстан, по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
19. При признании услугополучателя банкротом или применении реабилитационной процедуры к заявлению на получение УКМ прилагаются:
1) копия вступившего в законную силу судебного акта о признании банкротом или применении реабилитационной процедуры;
2) копия приказа о назначении банкротного или реабилитационного управляющего либо вступившего в законную силу судебного акта об оставлении права управления имуществом и делами должника за собственником имущества должника, уполномоченным им органом, учредителями (участниками);
3) отчет об инвентаризации.
20. Орган государственных доходов согласовывает посредством информационной системы заявления на получение УКМ либо отказывает в их согласовании в течение 2 (двух) рабочих дней с даты поступления такого заявления.
При согласовании заявления на получение УКМ орган государственных доходов проверяет достоверность представленных сведений, уплату акцизов, сверяет оплаченные суммы, указанные в платежных документах, с данными, имеющимися в органах государственных доходов.

21. Мемлекеттік кірістер органы ЕБМ алуға өтініштерді:
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы негіздері бойынша келісуден бас тартады.
Бұл ретте Салық кодексінің 549-бабы 4-тармағында сәйкес ЕБМ таңбалауға жататын алкоголь өніміне акциз алкоголь өнімін өндірушілердің таңдау бойынша:
ЕБМ алғанға дейін;
Салық кодексінің 175-бабына сәйкес акцизді төлеу туралы міндеттеме ұсынылған жағдайда, акцизделетін тауарлар тиеп-жөнелтілген (берілген) күні төленеді.
22. Қазақстан Республикасында өндірілетін алкоголь өнімін таңбалау үшін көрсетілетін қызметті алушыға ЕБМ беруді көрсетілген қызметті беруші ЕБМ жапсырылған штрих-кодпен және ЕБМ алуға өтінішке ЕБМ нөмірлерінің диапазондарын байланыстыруды жүзеге асырумен ЕБМ алуға өтініштерді мемлекеттік кірістер органы растаған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде жүргізеді.
Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын алкоголь өнімін таңбалау үшін көрсетілетін қызметті алушыға ЕБМ беруді көрсетілген қызметті беруші ЕБМ жапсырылған штрих-кодпен және ЕБМ алуға өтінішке ЕБМ нөмірлерінің диапазондарын байланыстыруды жүзеге асырумен ЕБМ алуға өтініштерді мемлекеттік кірістер органы растаған күннен кейін күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде жүргізеді.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 73-бабының нормаларын сақтай отырып, көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігін беру үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабардар етеді.
Көрсетілетін қызметті алушыны тыңдау нәтижелері бойынша ЕБМ-ға штрих-код жапсырылған ЕБМ береді немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжделген бас тартады.
23. Көрсетілетін қызметті алушыға алкоголь өніміне ЕБМ берілген кезде, көрсетілетін қызметті беруші ақпараттық жүйе арқылы электронды түрде жүкқұжатты ресімдейді.
Жүкқұжатта мынадай деректер көрсетіледі:
жүкқұжаттың нөмірі және ресімдеу күні;
ЕБМ берілген күні;
ЕБМ алуға өтініштің нөмірі мен берілген күні;
көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) немесе атауы, ЖСН немесе БСН;
алкоголь өнімдерінің атауы, түрі және сыйымдылығы;
ЕБМ сериялары, нөмірлердің диапазондары және саны.

21. Орган государственных доходов отказывает в согласовании заявления на получение УКМ по следующим основаниям:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги.
При этом акциз на алкогольную продукцию, подлежащую маркировке УКМ согласно пункту 4 статьи 549 Налогового кодекса, производителями алкогольной продукции уплачивается по выбору:
до получения УКМ;
в день отгрузки (передачи) подакцизных товаров в случае представления обязательства об уплате акциза в соответствии со статьей 175 Налогового кодекса.
22. Выдача УКМ услугополучателям для маркировки алкогольной продукции, производимой в Республике Казахстан, производится услугодателем в течение 2 (двух) рабочих дней с даты подтверждения органом государственных доходов заявления на получение УКМ с нанесенным штрих-кодом на УКМ и осуществленными привязками диапазонов номеров УКМ к заявлению на получение УКМ.
Выдача УКМ услугополучателям для маркировки алкогольной продукции, импортируемой на территорию Республики Казахстан, производится услугодателем в течение 60 (шестидесяти) календарных дней с даты подтверждения органом государственных доходов заявления на получение УКМ с нанесенным штрих-кодом на УКМ и осуществленными привязками диапазонов номеров УКМ к заявлению на получение УКМ.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также о времени и месте (способе) проведения заслушивания для предоставления услугополучателю возможности выразить позицию по предварительному решению с соблюдением норм статьи 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
По результатам заслушивания услугодатель выдает УКМ с нанесенным штрих-кодом на УКМ либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
23. При выдаче услугополучателям УКМ на алкогольную продукцию услугодателем оформляется накладная в электронном виде посредством информационной системы.
В накладной отражаются следующие данные:
номер и дата оформления накладной;
дата выдачи УКМ;
номер и дата подачи заявления на получение учетно-контрольных марок;
фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) или наименование услугополучателя, ИИН или БИН;
наименование, вид и емкость алкогольной продукции;
серии, диапазоны номеров и количество УКМ.

24. Көрсетілетін қызметті алушыға ЕБМ беру есепке алу-бақылау маркаларын алуға өтініште көрсетілген санда сәйкес жүзеге асырылады.
3-тарау. Өндірушінің акцизді төлеу туралы міндеттемесі мен есебін және импорттаушының есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы міндеттемесі мен есебін ұсыну тәртібі
25. Өндіруші алкоголь өнімін тиеп-жөнелткен (берген) күні акциз төлеген жағдайда, ЕБМ алғанға дейін мемлекеттік кірістер органына акциз төлеу туралы міндеттемені ұсынады.
Импорттаушы ЕБМ алғанға дейін мемлекетік кірістер органына ЕБМ нысаналы пайдалану туралы міндеттемені ұсынады.
26. Акцизді төлеу туралы және (немесе) ЕБМ-ны нысаналы пайдалану туралы міндеттеме ЕБМ-ны алғанға дейін облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бойынша мемлекеттік кірістер органдарына ұсынылады.
27. Өндіруші ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-ы күнінен кешіктірмей, ақпараттық жүйе арқылы осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша акциз төлеу туралы есепті ұсынады.
Импорттаушы іс жүзіндегі импорттау аяқталғаннан кейін 6 (алты) айдан кешіктірмей ақпараттық жүйе арқылы осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша импорттау кезінде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы есепті ұсынады.
28. Мемлекеттік кірістер органы осы Қағидалардың 27-тармағында көзделген есептерді ұсынғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде өндірушіге және (немесе) импорттаушыға ақпараттық жүйе арқылы есепті алғаны туралы хабардар етеді.
29. Мемлекеттік кірістер органының осы Қағидалардың 27-тармағында көзделген есептерді қабылдағаны туралы растауы осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өндірушінің және (немесе) импорттаушының тіркеуді есепке алу журналында белгі қою арқылы жүзеге асырылады.
30. Мемлекеттік кірістер органы есепті қабылдаудан бас тартқан кезде 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей өндірушіге және (немесе) импорттаушыға себептерін көрсете отырып, бас тартуды ұсынады.
Есептегі мәліметтердің анық болмауы бас тарту үшін негіз болып табылады.
31. Мемлекеттік кірістер органы қабылдаған есеп міндеттеменің орындалуын растау және міндеттеменің орындалуын қамтамасыз етуін қайтаруға негіз болып табылады.
32. Өндіруші акцизді төлеу туралы міндеттемені және (немесе) импорттаушы ЕБМ нысаналы пайдалану туралы міндеттемені орындамаған кезде облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бойынша мемлекеттік кірістер органдары міндеттемені орындау мерзімі өткен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні өткеннен кейін ақшаны уақытша орналастыру шотынан бюджет кірісіне аударады.

24. Выдача УКМ услугополучателям производится в соответствии с количеством, указанным в заявлении на получение УКМ.
Глава 3. Порядок представления обязательства и отчета производителя
об уплате акциза, и обязательства и отчета импортера
о целевом использовании учетно-контрольных марок
25. Производитель при уплате акциза в день отгрузки (передачи) алкогольной продукции до получения УКМ представляет в органы государственных доходов обязательство об уплате акциза.
Импортер до получения УКМ представляет в органы государственных доходов обязательство о целевом использовании УКМ.
26. Обязательство об уплате акциза и (или) о целевом использовании УКМ представляется в органы государственных доходов по областям, городам республиканского значения и столице до получения УКМ.
27. Производитель ежемесячно не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом, представляет посредством информационной системы отчет об уплате акциза по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
Импортер не позднее 6 (шести) месяцев после завершения фактического импорта представляет посредством информационной системы отчет о целевом использовании учетно-контрольных марок по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
28. Орган государственных доходов в течение 3 (трех) рабочих дней после представления отчетов, предусмотренных пунктом 27 настоящих Правил, информирует производителя и (или) импортера о получении отчета посредством информационной системы.
29. Подтверждение о принятии органом государственных доходов отчетов, предусмотренных пунктом 27 настоящих Правил, осуществляется путем проставления отметки в журнале учета регистрации отчета производителя и (или) импортера по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
30. При отказе в принятии отчета в адрес производителя и (или) импортера органом государственных доходов не позднее 2 (двух) рабочих дней представляется отказ с указанием причин.
Основанием для отказа являются недостоверные сведения в отчете.
31. Принятый органом государственных доходов отчет является подтверждением исполнения обязательства и основанием для возврата обеспечения исполнения обязательства.
32. При неисполнении производителем обязательства об уплате акциза и (или) импортером обязательства о целевом использовании УКМ орган государственных доходов по областям, городам республиканского значения и столице по истечении 5 (пяти) рабочих дней со дня истечения срока исполнения обязательства, перечисляет деньги со счета временного размещения денег в доход бюджета.

4-тарау. Есепке алу-бақылау маркаларын есепке алу және сақтау тәртібі
33. Көрсетілетін қызметті алушы ЕБМ есепке алуды "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабына сәйкес жүзеге асырады.
34. Алкоголь өнімін өндіру және (немесе) импорттау барысында пайдаланылмаған және (немесе) бүлінген (зақымданған) ЕБМ-ны көрсетілетін қызметті алушылар мемлекеттік кірістер органына тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-ы күнінен кешіктірмей қайтарады. Бұл ретте ЕБМ үшін төленген ақша қайтарылмайды.
35. Егер алкоголь өнімдерін ЕБМ-мен таңбалау Толысылған шарапты (шарап материалын), сыра мен сыра сусынын қоспағанда, алкоголь өнімін есепке алу-бақылау маркаларымен таңбалау (қайта таңбалау) қағидаларын бұза отырып жүргізілсе, ЕБМ мемлекеттік кірістер органына қайтарылуға жатады. Бұл ретте ЕБМ үшін төленген ақша қайтарылмайды.
36. Көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен ЕБМ-ны олар пайдаланылғанға дейін, сондай-ақ пайдаланылмаған және (немесе) бүлінген (зақымданған) ЕБМ-ны олар жойылғанға дейін сақталуын қамтамасыз етеді.
37. Көрсетілетін қызметті алушы пайдаланылмаған және (немесе) бүлінген (зақымданған) ЕБМ-ны мемлекеттік кірістер органына қайтаруды ЕБМ алуға жүкқұжат ресімделген нөмірді және күнді көрсете отырып, осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепке алу-бақылау маркаларын қайтару туралы өтініш негізінде жүргізіледі.
38. Алкоголь өнімдерін өндіру бойынша қызметін тоқтатқан кезде пайдаланылмаған және (немесе) бүлінген (зақымданған) ЕБМ-ны мемлекеттік кірістер органына қайтарады.
39. ЕБМ-ны қайтару кезінде осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Есепке алу-бақылау маркаларын қабылдап алу-беру актісі (бұдан әрі – қабылдап алу-беру актісі) 2 (екі) данада жасалады, оған есепке алу-бақылау маркаларын жою жөніндегі комиссия қол қояды. Қабылдап алу-беру актісінің бір данасы көрсетілетін қызметті алушыға беріледі.
Есепке алу-бақылау маркаларын есептен шығару және жою жөніндегі комиссия мемлекеттік кірістер органы басшысының бұйрығымен жыл сайын 10 қаңтардан кешіктірмей құрылады, оның құрамына мемлекеттік кірістер органының кемінде 3 (үш) қызметкері (бұдан әрі - комиссия) кіреді.
40. Комиссия ЕБМ-ны есептен шығаруды және жоюды көрсетілетін қызметті алушының қатысуымен, тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20-сы күнінен кешіктірмей жүргізеді.
41. ЕБМ-ны іс жүзінде есептен шығару және жою туралы осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Есепке алу-бақылау маркаларын шығару және жою туралы акті (бұдан әрі – Акт) 2 (екі) данада жасалады. Жою актісінің бір данасы көрсетілетін қызметті алушыға беріледі.
Актісінің әрбір данасына комиссия мүшелері және көрсетілетін қызметті алушы қол қояды және мемлекеттік кірістер органының мөрімен куәландырылады.
ЕБМ-ны есептен шығару және жою фактісі актіге сәйкес ақпараттық жүйеде тіркеледі.

Глава 4. Порядок учета и хранения учетно-контрольных марок
33. Учет УКМ услугополучателем осуществляется в соответствии со статьей 7 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности".
34. Неиспользованные и (или) испорченные (поврежденные) в ходе производства и (или) импорта алкогольной продукции УКМ подлежат возврату услугополучателями в орган государственных доходов ежеквартально не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом. При этом деньги, уплаченные за УКМ, не возвращаются.
35. УКМ подлежат возврату в орган государственных доходов если маркировка алкогольной продукции УКМ произведена с нарушением Правил маркировки (перемаркировки) алкогольной продукции, за исключением вина наливом (виноматериала), пива и пивного напитка, учетно-контрольными марками, утвержденных настоящим приказом. При этом деньги, уплаченные за УКМ, не возвращаются.
36. Услугополучатели обеспечивают сохранность УКМ до их использования, а также неиспользованных и (или) испорченных (поврежденных) УКМ до их уничтожения в порядке, установленном настоящими Правилами.
37. Возврат неиспользованных и (или) испорченных (поврежденных) УКМ услугополучателем производится в орган государственных доходов на основании заявления о возврате учетно-контрольных марок по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам с указанием номера и даты оформления накладной, по которой получены УКМ.
38. При прекращении деятельности по производству алкогольной продукции неиспользованные и (или) испорченные (поврежденные) УКМ подлежит возврату в орган государственных доходов.
39. При возврате УКМ составляется акт приема-передачи учетно-контрольных марок по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам (далее – акт приема-передачи) в 2 (двух) экземплярах, который подписывается комиссией по уничтожению учетно-контрольных марок. Один экземпляр акта приема-передачи вручается услугополучателю.
Комиссия по списанию и уничтожению учетно-контрольных марок создается ежегодно не позднее 10 января приказом руководителя органа государственных доходов, в состав которой включаются не менее 3 (трех) работников органов государственных доходов (далее – комиссия).
40. Списание и уничтожение УКМ производится комиссией ежеквартально не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, в присутствии услугополучателей.
41. О фактическом списании и уничтожении УКМ составляется акт о списании и уничтожении учетно-контрольных марок по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам (далее – акт) в 2 (двух) экземплярах. Один экземпляр акта уничтожения вручается услугополучателю.
Каждый экземпляр акта подписывается членами комиссии и услугополучателем и заверяется печатью органа государственных доходов.
Факт списания и уничтожения УКМ согласно акту фиксируется в информационной системе.

42. Көрсетілетін қызметті алушы ақпараттық жүйе арқылы ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-ы күнінен кешіктірмей мемлекеттік кірістер органына осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша алынған ЕБМ пайдалану туралы есепті табыс етеді.
5-тарау. Акцизді төлеу және (немесе) есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы міндеттемелерді есепке алу тәртібі және осындай міндеттеменің мөлшері
1-параграф. Акцизді төлеу және (немесе) есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы міндеттемелерді есепке алудың жалпы ережелері
43. Мемлекеттік кірістер органы акцизді төлеу (немесе) және ЕБМ-ны нысаналы пайдалану туралы міндеттемелерді тіркеуді осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша карточкаларды (бұдан әрі – Карточка) ресімдеу жолымен ақпартаттық жүйе арқылы жүзеге асырады.
44. Карточканы тіркеу нөмірі мынадай құрылымнан тұрады:
00000/ККААЖЖ/ННННН, мұнда:
00000 - Карточканы тіркеген мемлекеттік кірістер органының коды;
КК - тіркеу күні;
АА - тіркеу айы;
ЖЖ - тіркеу жылының соңғы сандары;
ННННН - Карточканың реттік нөмірі.
Карточканың реттік нөмірлерін нөмірлеу бірден басталады. Карточканың реттік нөмірлерін нөмірлеудің басталуы әрбір келесі күнтізбелік жылдың 1 қаңтарынан басталады.
45. Өндірушінің және (немесе) импорттаушының өтініші бойынша Карточкаға:
өндіруді және (немесе) импорттауды жүргізу мерзімін ұзартуға байланысты акцизді төлеу (немесе) және ЕБМ-ны нысаналы пайдалану туралы міндеттемелерді қамтамасыз етуді қолдану мерзімін ұзарту;
банктік кепілді, мүлікті кепілге қою шартын, кепілгерлік шартын қолдану мерзімін ұзарту;
акцизді төлеу және (немесе) ЕБМ-ны нысаналы пайдалану туралы міндеттемелерді қамтамасыз етуді ұсынған заңды тұлға немесе кепілгер болып табылатын заңды тұлғаны қайта ұйымдастыру жағдайларында қосымша қалыптастырылады.
Карточкаға қосымша ақпараттық жүйе арқылы осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
46. Мемлекеттік кірістер органы акцизді төлеу (немесе) және ЕБМ-ны нысаналы пайдалану туралы міндеттемелерді қамтамасыз етуді өндірушіге және (немесе) импорттаушыға қайтаруды міндеттеменің орындалу шарты кезінде және:
1) егер қамтамасыз ету ақшалай жүзеге асырылса – мемлекеттік кірістер органының ақшаны қайтаруға арналған төлем тапсырмасы;
2) егер қамтамасыз ету банк кепілдігімен жүзеге асырылса – оны жою үшін банк кепілдігінің түпнұсқасын қоса бере отырып, мемлекеттік кірістер органының осындай міндеттемені орындауы туралы хаты;
3) егер қамтамасыз ету кепілгерлікті ұсынумен жүзеге асырылса – оны орындау үшін кепілгерлік шарты ұсынылған, өндіруші және (немесе) импорттаушы осындай міндеттемені орындаған жағдайда, мемлекеттік кірістер органының кепілгерлік шарты қолданысының тоқтатылуы туралы хаты;

42. Услугополучатели посредством информационной системы ежемесячно не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом, представляют в орган государственных доходов отчет об использовании полученных учетно-контрольных марок по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
Глава 5. Порядок учета обязательств об уплате акциза и (или) о целевом использовании
учетно-контрольных марок и размер такого обязательства
Параграф 1. Общие положения учета обязательств об уплате акциза
и о целевом использовании учетно-контрольных марок
43. Регистрацию обязательств об уплате акциза и (или) о целевом использовании УКМ осуществляют органы государственных доходов посредством информационной системы путем оформления карточки по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам (далее – Карточка).
44. Регистрационный номер Карточки имеет следующую структуру:
00000/ДДММГГ/ННННН, где:
00000 – код органа государственных доходов, зарегистрировавшего Карточку;
ДД – день регистрации;
ММ – месяц регистрации;
ГГ – последние цифры года регистрации;
ННННН – порядковый номер Карточки.
Нумерация порядковых номеров Карточек начинается с единицы. Начало нумерации порядковых номеров Карточек начинается с 1 января каждого последующего календарного года.
45. По заявлению производителя и (или) импортера формируется дополнение к Карточке в случаях:
продления срока действия обеспечения обязательства об уплате акциза и (или) о целевом использовании УКМ, связанного с продлением срока совершения производства и (или) импорта;
продления срока действия банковской гарантии, договора залога имущества, договора поручительства;
реорганизации юридического лица, представившего обеспечение обязательства об уплате акциза и (или) о целевом использовании УКМ, или юридического лица, являющегося гарантом.
Дополнение к Карточке оформляется по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам посредством информационной системы.
46. Возврат производителю и (или) импортеру обеспечения обязательства об уплате акциза и (или) о целевом использовании УКМ осуществляется органом государственных доходов в течение 10 (десяти) рабочих дней при условии исполнения обязательств и на основании:
1) платежного поручения органа государственных доходов на возврат денег – если обеспечение осуществлено деньгами;
2) письма органа государственных доходов об исполнении такого обязательства с приложением оригинала банковской гарантии для ее аннулирования – если обеспечение осуществлено банковской гарантией;
3) письма органа государственных доходов о прекращении действия договора поручительства в случаях исполнения производителем и (или) импортером такого обязательства, в соответствии с которым представлен договор поручительства – если обеспечение осуществлено путем представления поручительства;

4) егер қамтамасыз ету мүлікті кепілге қою шарттын ұсынумен жүзеге асырылса – оны орындау үшін мүлікті кепілге қою шарты ұсынылған, өндіруші және (немесе) импорттаушы осындай міндеттемені орындаған жағдайда, мемлекеттік кірістер органының мүлікті кепілге қою шарты қолданысының тоқтатылуы туралы хатының негізінде 10 (он) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
47. Өндіруші және (немесе) импорттаушы акцизді төлеу (немесе) және ЕБМ-ны нысаналы пайдалану туралы міндеттемелер орындалғаннан кейін, бірақ оны орындаған күнінен кейінгі күннен бастап 3 (үш) жылдан кешіктірмей Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің (бұдан әрі – Азаматтық кодекс) 178-бабына сәйкес Карточка ресімделген мемлекеттік кірістер органдарының шотынан қамтамасыз ету сомасын қайтару туралы өтініш береді.
48. Енгізілген ақшаны шотқа қайтару (есепке жатқызу) Салық кодексінің 175-бабы 14-тармағына сәйкес есеп ұсынғаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
49. Акцизді төлеу және (немесе) ЕБМ-ны нысаналы пайдалану туралы міндеттемелердің орындалу шарты кезінде өндірушінің және (немесе) импорттаушының өтініші бойынша келесі акцизді төлеу және (немесе) ЕБМ-ны нысаналы пайдалану туралы міндеттемелерді қамтамасыз ету сомасы ретінде төлем шотына есепке жатқызылады.
50. Өндірушіге және (немесе) импорттаушыға шоттан қамтамасыз ету сомасын қайтару үшін мемлекеттік кірістер органы аумақтық казынашылық органдарына мынадай құжаттарды:
осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төлем тапсырмаларының тізілімін;
"Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 208 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №14419 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төлем тапсырмасын 2 (екі) данада ұсынады.
Осы тармақта көрсетілген төлем тапсырмасы ақпараттық жүйе арқылы осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндеттемені қамтамасыз ету сомасын қайтаруға төлем тапсырмаларын тіркеу журналында тіркеледі.
51. Өндіруші және (немесе) импорттаушы шотқа ақша салумен қамтамасыз етілген акцизді төлеу (немесе) және ЕБМ-ны нысаналы пайдалану туралы міндеттемелерді орындамаған кезде, Карточканы тіркеген мемлекеттік кірістер органы 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде ақшаны шоттан мемлекеттік бюджет кірісіне аударады.

4) письма органа государственных доходов о прекращении действия договора залога имущества в случаях исполнения такого обязательства, в соответствии с которым представлен договор залога имущества – если обеспечение осуществлено путем представления договора залога имущества.
47. Производитель и (или) импортер представляет заявление о возврате суммы обеспечения со счета органа государственных доходов, оформившего Карточку, после исполнения обязательства об уплате акциза и (или) о целевом использовании УКМ, но не позднее 3 (трех) лет со дня следующего за днем его исполнения, в соответствии со статьей 178 Гражданского кодекса Республики Казахстан (далее – Гражданский кодекс).
48. Возврат (зачет) внесенных денег на счет осуществляется в течение 10 (десяти) рабочих дней после представления отчета в соответствии с пунктом 14 статьи 175 Налогового кодекса.
49. При условии исполнения обязательств об уплате акциза и (или) о целевом использовании УКМ по заявлению производителя и (или) импортера сумма обеспечения зачитывается в счет уплаты в качестве обеспечения следующего обязательства об уплате акциза и (или) о целевом использовании УКМ.
50. Для возврата производителю и (или) импортеру со счета сумм обеспечения орган государственных доходов представляет в территориальные органы казначейства следующие документы в 2 (двух) экземплярах:
реестр платежных поручений по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам;
платежное поручение по форме согласно приложению 1 к Правилам осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег на территории Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 208 "Об утверждении Правил осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег на территории Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14419).
Платежное поручение, указанное в настоящем пункте, регистрируется посредством информационной системы в Журнале регистрации платежных поручений на возврат суммы обеспечения обязательства по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам.
51. При неисполнении производителем и (или) импортером обязательств об уплате акциза и (или) о целевом использовании УКМ, обеспеченных внесением денег на счет, орган государственных доходов, зарегистрировавший Карточку, в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней перечисляет деньги со счета в доход бюджета.

52. Акцизді төлеу (немесе) және ЕБМ-ны нысаналы пайдалану туралы міндеттемелерді төлеу өндірушінің және (немесе) импорттаушының таңдауы бойынша мынадай тәсілдермен:
тиісті мемлекеттік кірістер органдарына тиесілі ақшаны уақытша орналастыру шотына (бұдан әрі – шот) ақша салу;
банк кепілдігі;
кепілгерлік;
мүлік кепілі арқылы қамтамасыз етіледі.
Акцизді төлеу және (немесе) ЕБМ-ны нысаналы пайдалану туралы міндеттемелерді бір мезгілде бірнеше тәсілдермен қамтамасыз етуге жол беріледі.
53. Акцизді төлеу және (немесе) ЕБМ-ны нысаналы пайдалану туралы міндеттемелер мынадай мөлшерде қамтамасыз етіледі және 1 литр алкоголь өнімі үшін республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын бір айлық есептік көрсеткіште (бұдан әрі – АЕК) белгіленеді:
1) арақтар мен айрықша арақтар, тауар шығарылған жердің атауы қорғалған арақтар, Сыртқы экономикалық қызмет тауар номенклатурасының (бұдан әрі – СЭҚ ТН) 2208 коды:
өндіріс кезінде – 0,3 АЕК;
импорт кезінде – 1 АЕК;
2) коньяк, бренди, СЭҚ ТН 2208 коды – 0,1 АЕК;
3) алкоголь өнімдері (арақтар және айрықша арақтардан, тауар шығарылған жердің атауы қорғалған арақтардан, коньяк, бренди, шараптан басқа), СЭҚ ТН 2204, 2205, 2206, 2208 коды – 0,1 АЕК.
2-параграф. Мемлекеттік кірістер органының уақытша ақша орналастыру шотына салынған ақшаны есепке алу тәртібі
54. Өндіруші және (немесе) импорттаушы акцизді төлеу және (немесе) ЕБМ-ны нысаналы пайдалану туралы міндеттемелерді қамтамасыз ету сомасын шотқа салады.
55. Мемлекеттік кірістер органының лауазымды адамы өндіруші және (немесе) импорттаушы шотқа енгізген ақша бойынша акцизді төлеу және (немесе) ЕБМ-ны нысаналы пайдалану туралы міндеттемелердің орындалуын есепке алуды және бақылауды жүзеге асырады. Өндіруші және (немесе) импорттаушы енгізген ақшаны есепке алу үшін мемлекеттік кірістер органы ақпараттық жүйе арқылы осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысанда міндеттемелерді қамтамасыз ету сомасын есепке алу бойынша жеке карточканы (бұдан әрі – Жеке карточка) жүргізеді.
56. Жеке карточка:
шотқа енгізілген ақшаларды есепке алуға;
акцизді төлеу және (немесе) ЕБМ-ны нысаналы пайдалану туралы орындалмаған міндеттемелер бойынша шоттан қамтамасыз етудің аударылған сомасын бюджетке уақытылы аударуға;
Азаматтық кодексінің 178-бабында белгіленген 3 (үш) жыл өткеннен кейін талап қоюдың ескіру мерзімінің аяқталуы бойынша шоттан бюджетке қамтамасыз ету сомасын аударуға;
шотқа енгізілген ақшаны акцизді төлеу және (немесе) ЕБМ-ны нысаналы пайдалану туралы орындалған міндеттемелер бойынша өндірушінің және (немесе) импорттаушының банк шотына немесе акцизді төлеу және (немесе) ЕБМ-ны нысаналы пайдалану туралы басқа міндеттемелердің есебіне қайтаруға (есепке жатқызуға) арналған.

52. Обязательства об уплате акциза и (или) о целевом использовании УКМ обеспечиваются следующими способами по выбору производителя и (или) импортера:
путем внесения денег на счет временного размещения денег, принадлежащего соответствующему органу государственных доходов (далее – счет);
банковской гарантией;
поручительством;
залогом имущества.
Обязательства об уплате акциза и (или) о целевом использовании УКМ допускаются обеспечивать несколькими способами одновременно.
53. Обязательства об уплате акциза и (или) о целевом использовании УКМ обеспечиваются в следующих размерах и устанавливаются от месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года (далее – МРП), за 1 литр алкогольной продукции:
1) водки и водки особые, водки с защищенным наименованием места происхождения товара, код Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности (далее – ТН ВЭД) 2208:
при производстве – 0,3 МРП;
при импорте – 1 МРП;
2) коньяк, бренди, код ТН ВЭД 2208 – 0,1 МРП;
3) алкогольная продукция (кроме водок и водок особых, водок с защищенным наименованием места происхождения товара, коньяка, бренди, вин), код ТН ВЭД 2204, 2205, 2206, 2208 – 0,1 МРП.
Параграф 2. Порядок учета денег, внесенных на счет временного размещения денег органа государственных доходов
54. Суммы обеспечения обязательств об уплате акциза и (или) о целевом использовании УКМ вносятся производителем и (или) импортером на счет.
55. Должностным лицом органа государственных доходов осуществляется учет и контроль за исполнением обязательств об уплате акциза и (или) о целевом использовании УКМ по внесенным производителем и (или) импортером денег на счет. Для учета внесенных производителем и (или) импортером денег органом государственных доходов посредством информационной системы ведется лицевая карточка по учету сумм обеспечения обязательства по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам (далее – Лицевая карточка).
56. Лицевая карточка предназначена для:
учета денег, внесенных на счет;
своевременного зачисления перечисленных сумм обеспечения со счета в бюджет по неисполненным обязательствам об уплате акциза и (или) о целевом использовании УКМ;
перечисления сумм обеспечения со счета в бюджет по окончании срока исковой давности, по истечении 3 (трех) лет, установленного статьей 178 Гражданского кодекса;
возврата (зачета) денег, внесенных на счет, на банковские счета производителей и (или) импортеров по исполненным обязательствам об уплате акциза и (или) о целевом использовании УКМ или в счет другого обязательства об уплате акциза и (или) о целевом использовании УКМ.

57. Қамтамасыз ету сомасы бойынша Жеке карточка акцизді төлеу және (немесе) ЕБМ-ны нысаналы пайдалану туралы қабылданған міндеттемелер негізінде шотқа енгізілген соманы есепке алу үшін әрбір өндірушіге және (немесе) импорттаушыға жеке ашылады.
58. Акцизді төлеу және (немесе) ЕБМ-ны нысаналы пайдалану туралы міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету есебі ақпараттық жүйе арқылы жүргізіледі.
59. Мемлекеттік кірістер органы ақпараттық жүйе арқылы осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төлем құжаттарының тізілімін жүргізеді, онда шотқа өндіруші және (немесе) импортттаушы салған ақша бойынша акцизді төлеу және (немесе) ЕБМ-ны нысаналы пайдалану туралы міндеттемелердің сомасы көрсетіледі.
60. Қамтамасыз ету сомасы бойынша Жеке карточка әр күнтізбелік жылға ашылады. Сальдо келесі жылға көшіріледі.
Өндірушілерге және (немесе) импорттаушыларға қамтамасыз ету сомалары бойынша Жеке карточка ашқан кезде міндетті түрде мынадай деректемелер:
өндірушінің және (немесе) импорттаушының толық атауы;
өндірушінің және (немесе) импорттаушының ЖСН/ БСН;
заңды мекенжайы;
сомасы көрсетіледі.
3-параграф. Банк кепілдігін есепке алу тәртібі
61. Өндіруші және (немесе) импорттаушы мемлекеттік кірістер органына банк кепілдігін ұсынады.
62. Мемлекеттік кірістер органы банк кепілдігінің мазмұнына және/немесе түпнұсқалығына қатысты растығын тексеру үшін осындай кепілдікті берген банктен жазбаша нысанда банк кепілдігін растауды сұратады.
63. Ұсынылған банк кепілдігі, сондай-ақ Карточкада көрсетілген мәліметтерді негізінде Карточканы тіркеген мемлекеттік кірістер органы акцизді төлеу және (немесе) ЕБМ-ны нысаналы пайдалану туралы міндеттемелерді қамтамасыз ету сомасын есепке алу мақсатында, ақпараттық жүйе арқылы осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Банк кепілдігінің тізілімін қалыптастыруды жүзеге асырады.
64. Банк кепілдігімен қамтамасыз етілген акцизді төлеу және (немесе) ЕБМ-ны нысаналы пайдалану туралы міндеттемелерді орындаған өндіруші және (немесе) импорттаушы ол туралы 2 (екі) жұмыс күн ішінде банкке хабарлайды.
65. Өндіруші және (немесе) импорттаушы акцизді төлеу және (немесе) ЕБМ-ны нысаналы пайдалану туралы міндеттемелерді орындамаған кезде мемлекеттік кірістер органы банк кепілдігінде көзделген осындай міндеттемені орындау мерзімі аяқталғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күн ішінде банкке қамтамасыз етудің тиесілі сомасын төлеу туралы талапты жолдайды.
66. Мемлекеттік кірістер органының банкке жолданатын Қамтамасыз етудің тиесілі сомасын төлеу туралы талабында:
өндірушінің және (немесе) импорттаушының атауы;
өндірушінің және (немесе) импорттаушының ЖСН/БСН;
қамтамасыз ету сомасын есептеуге жататын бюджеттік сыныптама коды;
мемлекеттік кірістер органы-бенефициар және қазынашылық органының деректемелері;
өндірушінің және (немесе) импорттаушының акцизді төлеу және (немесе) ЕБМ-ны нысаналы пайдалану туралы міндеттемелерді орындамауына байланысты төлеуге жататын сома;
өндірушінің және (немесе) импорттаушының акцизді төлеу және (немесе) ЕБМ-ны нысаналы пайдалану туралы міндеттемелерді орындамауына байланысты төлеуге жататын соманы төлеу мерзімі қамтылады.

57. Лицевая карточка по суммам обеспечения открывается по отдельности на каждого производителя и (или) импортера для учета сумм, внесенных на счет, на основании принятых обязательств об уплате акциза и (или) о целевом использовании УКМ.
58. Счет по учету обеспечения исполнения обязательств об уплате акциза и (или) о целевом использовании УКМ ведется в информационной системе.
59. Органом государственных доходов посредством информационной системы ведется реестр платежных документов по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам, где указываются суммы обязательств об уплате акциза и (или) о целевом использовании УКМ по внесенным производителем и (или) импортером денег на счет.
60. Лицевая карточка по суммам обеспечения открывается на каждый календарный год. Сальдо переносится на следующий год.
При открытии производителям и (или) импортерам Лицевой карточки по суммам обеспечения в обязательном порядке указываются следующие реквизиты:
полное наименование производителя и (или) импортера;
ИНН/БИН производителя и (или) импортера;
юридический адрес;
сумма.
Параграф 3. Порядок учета банковской гарантии
61. Банковская гарантия представляется производителем и (или) импортером в орган государственных доходов.
62. Орган государственных доходов запрашивает подтверждение банковской гарантии в письменной форме у банка, выдавшего такую гарантию, для проверки достоверности в отношении подлинности и (или) содержания банковской гарантии.
63. Орган государственных доходов, зарегистрировавший Карточку на основании представленной банковской гарантии, а также сведений, отраженных в Карточке, в целях учета сумм обеспечения обязательств об уплате акциза и (или) о целевом использовании УКМ, осуществляет посредством информационной системы формирование Реестра банковских гарантий по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам.
64. Производитель и (или) импортер, исполнивший обязательства об уплате акциза и (или) о целевом использовании УКМ, обеспеченное банковской гарантией, в течении 2 (двух) рабочих дней извещает об этом банк.
65. При неисполнении производителем и (или) импортером обязательства об уплате акциза и (или) о целевом использовании УКМ орган государственных доходов в течение 5 (пяти) рабочих дней после окончания срока исполнения такого обязательства, предусмотренного гарантией банка, направляет банку требование об уплате причитающихся сумм обеспечения.
66. Требование органа государственных доходов об уплате причитающихся сумм обеспечения, направляемое банку, содержит:
наименование производителя и (или) импортера;
ИИН или БИН производителя и (или) импортера;
код бюджетной классификации, на который подлежат зачислению суммы обеспечения;
реквизиты органа государственных доходов-бенефициара и органа казначейства;
сумму, подлежащую уплате в связи с неисполнением производителем и (или) импортером обязательства об уплате акциза и (или) о целевом использовании УКМ;
срок уплаты суммы, подлежащей уплате в связи с неисполнением производителем и (или) импортером обязательства об уплате акциза и (или) о целевом использовании УКМ.

4-параграф. Кепілгерлік шартын есепке алу тәртібі
67. Өндіруші және (немесе) импорттаушы мемлекеттік кірістер органына кепілгерлік шартын ұсынады.
68. Мемлекеттік кірістер органы акцизді төлеу және (немесе) ЕБМ-ны нысаналы пайдалану туралы міндеттемелерді қамтамасыз ету ретінде Азаматтық кодексінің 4-параграфына сәйкес ресімделген кепілгерлік шартын қабылдайды.
69. Мемлекеттік кірістер органы ұсынылған кепілгерлік шартының түпнұсқалығына және (немесе) мазмұнына қатысты растығын тексеру үшін кепілгерден кепілгерлік шартын растауды сұратады.
70. Кепілгер ұсынылған кепілгерлік шарт негізінде акцизді төлеу және (немесе) ЕБМ-ны нысаналы пайдалану туралы міндеттемелерді мынадай тәсілдермен:
қамтамасыз ету сомасын шотқа енгізу;
банк кепілдігі;
мүлік кепілімен қамтамасыз етеді.
71. Ұсынылған кепілгерлік шарт, сондай-ақ Карточкада көрсетілген мәліметтерді негізінде Карточканы тіркеген мемлекеттік кірістер органы қамтамасыз ету сомасын есепке алу мақсатында, ақпараттық жүйе арқылы осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Кепілгерлік шарттарының тізілімін қалыптастыруды жүзеге асырады.
72. Кепілгерлік шартымен қамтамасыз етiлген, акцизді төлеу және (немесе) ЕБМ-ны нысаналы пайдалану туралы мiндеттеменi орындаған өндіруші және (немесе) импорттаушы, бұл туралы кепілгерге хабарлайды.
73. Өндіруші және (немесе) импорттаушы акцизді төлеу және (немесе) ЕБМ-ны нысаналы пайдалану туралы міндеттемелерді орындамаған кезде мемлекеттік кірістер органы кепілгерлік шартында көзделген акцизді төлеу және (немесе) ЕБМ-ны нысаналы пайдалану туралы міндеттемелерді орындау мерзімі аяқталғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде тиесілі соманы төлеу туралы талапты кепіл берушіге жолдайды.
74. Мемлекеттік кірістер органның кепіл берушіге жолданатын тиесілі соманы төлеу туралы талабында:
өндірушінің және (немесе) импорттаушының атауы;
өндірушінің және (немесе) импорттаушының ЖСН/ БСН;
қамтамасыз ету сомасын есептеуге жататын бюджеттік сыныптама коды;
мемлекеттік кірістер органы-бенефициар және қазынашылық органының деректемелері;
акцизді төлеу және (немесе) ЕБМ-ны нысаналы пайдалану туралы міндеттемелерді орындамауына байланысты төлеуге жататын сома;
акцизді төлеу және (немесе) ЕБМ-ны нысаналы пайдалану туралы міндеттемелерді орындамауына байланысты төлеуге жататын соманы төлеу мерзімі қамтылады.
5-параграф. Мүлік кепілін есепке алу тәртібі
75. Өндіруші және (немесе) импорттаушы мемлекеттік кірістер органына мүлікті кепілге қою шартын ұсынады.
76. Мемлекеттік кірістер органы акцизді төлеу және (немесе) ЕБМ-ны нысаналы пайдалану туралы міндеттемені қамтамасыз ету ретінде Азаматтық кодексінің 18-тарауының 3-параграфына сәйкес ресімделген мүлікті кепілге қою шарты негізінде мүлік кепілін қабылдайды.

Параграф 4. Порядок учета договора поручительства
67. Договор поручительства представляется в орган государственных доходов производителем и (или) импортером.
68. Орган государственных доходов в качестве обеспечения обязательства об уплате акциза и (или) о целевом использовании УКМ принимает договор поручительства, оформленный в соответствии параграфом 4 Гражданского кодекса.
69. Орган государственных доходов запрашивает подтверждение договора поручительства у поручителя для проверки достоверности в отношении подлинности и (или) содержания представленного договора поручительства.
70. На основании представленного договора поручительства обязательства об уплате акциза и (или) о целевом использовании УКМ обеспечиваются поручителем следующими способами:
внесение сумм обеспечения на счет;
банковской гарантией;
залогом имущества.
71. Орган государственных доходов, зарегистрировавший Карточку на основании представленного договора поручительства, а также сведений, отраженных в Карточке, в целях учета сумм обеспечения посредством информационной системы осуществляет формирование Реестра договоров поручительства по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам.
72. Производитель и (или) импортер, исполнивший обязательство об уплате акциза и (или) о целевом использовании УКМ, обеспеченное договором поручительства, извещает об этом поручителя.
73. При неисполнении производителем и (или) импортером обязательства об уплате акциза и (или) о целевом использовании УКМ, орган государственных доходов направляет поручителю требование об уплате причитающихся сумм в течение 5 (пяти) рабочих дней после окончания сроков исполнения обязательства об уплате акциза и (или) о целевом использовании УКМ, предусмотренных договором поручительством.
74. Требование органа государственных доходов об уплате причитающихся сумм, направляемое поручителю, содержит:
наименование производителя и (или) импортера;
ИИН или БИН производителя и (или) импортера;
код бюджетной классификации, на который подлежат зачислению суммы обеспечения;
реквизиты органа государственных доходов-бенефициара и органа казначейства;
сумму, подлежащую уплате в связи с неисполнением обязательства об уплате акциза и (или) о целевом использовании УКМ;
срок уплаты суммы, подлежащей уплате в связи с неисполнением обязательства об уплате акциза и (или) о целевом использовании УКМ.
Параграф 5. Порядок учета залога имущества
75. Договор залога имущества представляется в орган государственных доходов производителем и (или) импортером.
76. Орган государственных доходов в качестве обеспечения обязательства об уплате акциза и (или) о целевом использовании УКМ принимает залог имущества на основании договора залога имущества, оформленного в соответствии с параграфом 3 главы 18 Гражданского кодекса.

77. Мемлекеттік кірістер органы ұсынылған мүлікті кепілге қою шартының мазмұны және/немесе түпнұсқалығына қатысты растығын тексеру үшін кепіл берушіден жазбаша нысанда мүлікті кепілге қою шартын растауын сұратады.
78. Ұсынылған мүлікті кепілге қою шарты, сондай-ақ Карточкада көрсетілген мәліметтерді негізінде Карточканы тіркеген мемлекеттік кірістер органы қамтамасыз ету сомасын есепке алу мақсатында, ақпараттық жүйе арқылы осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мүлікті кепілге қою шарттарының тізілімін қалыптастыруды жүзеге асырады.
79. Мүлікті кепілге қою шартымен қамтамасыз етілген акцизді төлеу және (немесе) ЕБМ-ны нысаналы пайдалану туралы міндеттемелерді орындаған өндіруші және (немесе) импорттаушы, ол туралы 2 (екі) жұмыс күн ішінде кепіл берушіге хабарлайды.
80. Өндіруші және (немесе) импорттаушы акцизді төлеу және (немесе) ЕБМ-ны нысаналы пайдалану туралы міндеттемелерді орындамаған кезде мемлекеттік кірістер органы мүлікті кепілге қою шартында көзделген осындай міндеттемелерді орындау мерзімі аяқталғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күн ішінде тиесілі соманы төлеу туралы талапты кепіл берушіге жолдайды.
81. Мемлекеттік кірістер органның кепіл берушіге жолданатын тиесілі соманы төлеу туралы талабында:
өндірушінің және (немесе) импорттаушының атауы;
өндірушінің және (немесе) импорттаушының ЖСН/ БСН;
қамтамасыз ету сомасын есептеуге жататын бюджеттік сыныптама коды;
мемлекеттік кірістер органы-бенефициар және қазынашылық органының деректемелері;
акцизді төлеу және (немесе) ЕБМ-ны нысаналы пайдалану туралы міндеттемелерді орындамауына байланысты төлеуге жататын сома;
акцизді төлеу және (немесе) ЕБМ-ны нысаналы пайдалану туралы міндеттемелерді орындамауына байланысты төлеуге жататын соманы төлеу мерзімі қамтылады.
6-тарау. Көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым жасау тәртібі
82. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтерді көрсету нәтижелерімен келіспеген кезде көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) Заңға сәйкес:
көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына;
салықтардың және бюджетке төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган басшысының атына;
мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағым беріледі.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оның тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағымдар шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) лауазымды адамға беріледі.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.

77. Орган государственных доходов запрашивает подтверждение договора залога имущества у залогодателя для проверки достоверности в отношении подлинности и (или) содержания представленного договора залога имущества.
78. Орган государственных доходов, зарегистрировавший Карточку, на основании представленного договора залога имущества, а также сведений, отраженных в Карточке, в целях учета сумм обеспечения посредством информационной системы осуществляет формирование Реестра договоров залога имущества по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам.
79. Производитель и (или) импортер, исполнивший обязательство об уплате акциза и (или) о целевом использовании УКМ, обеспеченное договором залога имущества, в течении 2 (двух) рабочих дней извещает об этом залогодателя.
80. При неисполнении производителем и (или) импортером обязательства об уплате акциза и (или) о целевом использовании УКМ орган государственных доходов в течение 5 (пяти) рабочих дней после окончания срока исполнения такого обязательства, предусмотренных договором залога имущества, направляет залогодателю требование об уплате причитающихся сумм.
81. Требование органа государственных доходов об уплате причитающихся сумм, направляемое залогодателю, содержит:
наименование производителя и (или) импортера;
ИИН или БИН производителя и (или) импортера;
код бюджетной классификации, на который подлежат зачислению суммы обеспечения;
реквизиты органа государственных доходов – бенефициара и органа казначейства;
сумму, подлежащую уплате в связи с неисполнением обязательства об уплате акциза и (или) о целевом использовании УКМ;
срок уплаты суммы, подлежащей уплате в связи с неисполнением обязательства об уплате акциза и (или) о целевом использовании УКМ.
Глава 6. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя
и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
82. При несогласии с результатами оказания государственной услуги услугополучателем подается жалоба на решение, действия (бездействие) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг в соответствии с Законом:
на имя руководителя услугодателя;
на имя руководителя уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и платежей в бюджет;
в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалобы подаются услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, решение, действие (бездействие) которых обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
Если иное не предусмотрено законом обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.

83. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы Заңның 4-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес сотқа жүгінеді.
Есепке алу-бақылау маркаларын
алу, есепке алу, сақтау, беру
және өндірушінің акцизді төлеу
туралы және (немесе)
импорттаушының есепке алу-
бақылау маркаларын нысаналы
пайдалану туралы
міндеттемесін, есебін ұсыну,
сондай-ақ осындай міндеттемені
есепке алу қағидалары және
қамтамасыз ету мөлшеріне
1-қосымша
нысан
____________________________
(мемлекеттік кірістер
органының атауы)
____________________________
(мемлекеттік кірістер органы
басшысының ТАӘ (егер ол
жеке басын куәландыратын
құжатта көрсетілсе))
Тіркеу нөмірі: 20___ жылғы
"__" ________ № ___
(мемлекеттік кірістер органы
толтырады)
Алкоголь өнімін тиеп-жөнелту (беру) күні акцизді төлеу
туралы міндеттеме
_______________________________________________________________________
(өндірушінің атауы, ЖСН/БСН, заңды мекенжайы, банк деректемелері)
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 175-бабы 7-тармағына сәйкес есепке алу-бақылау
маркаларын алуға 20___жылғы"___" _______ № ___ өтініш бойынша алкоголь өнімін тиеп-
жөнелткен (берген) күні акциз төлеу туралы міндеттемені мынадай тәсілде
_______________________________________________________________________
(төлем құжаты, банк кепілдігі, кепілгерлік шарты, мүлікті кепілге қою шарты)
_______________________________ № _____________________________________
(қамтамасыз ету тәсілінің күні) (қамтамасыз ету тәсілінің нөмірі)
__________________________ теңге мөлшерінде қамтамасыз етуді, Қазақстан Республикасы
Салық кодексінің 549-бабы 4-тармағының 2) тармақшасына сәйкес алкоголь өнімін өндіру
кезінде алкоголь өнімін таңбалауды жүзеге асыруды, бүлінген және (немесе)
пайдаланылмаған ЕБМ-ны берген мемлекеттік кірістер органына қайтаруды, мемлекеттік
кірістер органына акциздің төленгені туралы есепті белгіленген мерзімде ұсынуды,
акцизделетін тауарларды тиеп-жөнелткен (берген) күні акциздің сомасын төлеуді жүзеге
асыруды ұсынады.
Жоғарыда көрсетілген іс-әрекеттер орындалмаған кезде мемлекеттік кірістер органы осы
міндеттеменің орындалуын қамтамасыз ету сомасы болып табылатын ақшаны мемлекет
бюджетінің кірісіне аударатын болады.
20__ жылғы "____" _______________
_______________________________________________________________________
(өндірушінің атауы, ЖСН/БСН)
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Заңның 8-бабына сәйкес жеке
деректерді жинауға және өңдеуге, сақтауға, жүктеуге және пайдалануға келісемін.
Алушы 20__ жылғы"__" ___________, сағат __:___қол қойды және жолдады.
ЭЦҚ-дан деректер
ЭЦҚ-мен қол қойылған күні және уақыты
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЕБМ – есепке алу-бақылау маркасы;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
ТАӘ – тегі, аты, әкесінің аты;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
Есепке алу-бақылау маркаларын
алу, есепке алу, сақтау, беру
және өндірушінің акцизді төлеу
туралы және (немесе)
импорттаушының есепке алу-
бақылау маркаларын нысаналы
пайдалану туралы
міндеттемесін, есебін ұсыну,
сондай-ақ осындай міндеттемені
есепке алу қағидалары және
қамтамасыз ету мөлшеріне
2-қосымша
нысан
____________________________
(мемлекеттік кірістер
органының атауы)
____________________________
(мемлекеттік кірістер органы
басшысының ТАӘ (егер ол
жеке басын куәландыратын
құжатта көрсетілсе))
Тіркеу № ___
20___ жылғы "__" ________
(мемлекеттік кірістер органы
толтырады)
Алкоголь өнімін Қазақстан Республикасына импорттау кезінде
есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану
туралы міндеттеме
___________________________________________________________________
(импорттаушының атауы, ЖСН/БСН, заңды мекенжайы, банк деректемелері)

83. В случае несогласия с результатами оказания государственной услуги услугополучатель в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 4 Закона обращается в суд.
Приложение 1
к Правилам получения, учета,
хранения, выдачи
учетно-контрольных марок
и представления обязательства,
отчета производителя об уплате
акциза и (или) импортера
о целевом использовании
учетно-контрольных марок,
а также учета и размер обеспечения
такого обязательства
форма
____________________________
(наименование органа
государственных доходов)
____________________________
(ФИО (если оно указано
в документе, удостоверяющем
личность) руководителя органа
государственных доходов)
Регистрационный № ___
от "__" _______ года
(заполняется органом
государственных доходов)
Обязательство об уплате акциза в день отгрузки (передачи) алкогольной продукции
__________________________________________________________________________
(наименование производителя, ИИН/БИН, юридический адрес, банковские реквизиты)
в соответствии с пунктом 7 статьи 175 Налогового кодекса Республики Казахстан,
представляет обязательство об уплате акциза в день отгрузки (передачи) алкогольной
продукции по заявлениям на получение учетно-контрольных марок № ___
от "___" _______20___, осуществить обеспечение способом
__________________________________________________________________________
(платежный документ, банковская гарантия, договор поручительства, договор залога
имущества)
от _______________________ № ______________________________________________
(дата способа обеспечения) (номер способа обеспечения)
в размере __________________________ тенге, осуществить маркировку алкогольной
продукции при производстве алкогольной продукции, вернуть испорченные и (или)
неиспользованные УКМ в выдавший орган государственных доходов, представить
в орган государственных доходов отчет об уплате акциза в установленные сроки,
уплатить сумму акциза в день отгрузки (передачи) подакцизных товаров, согласно
подпункту 2) пункта 4 статьи 549 Налогового кодекса Республики Казахстан.
При неисполнении вышеуказанных действий деньги, являющиеся суммой
обеспечения исполнения настоящего обязательства, суммы обеспечения органом
государственных доходов будут перечислены в доход бюджета.
"____" _______________20__ год
_________________________________________________________________________
(наименование производителя, ИИН/БИН)
В соответствии со статьей 8 Закона "О персональных данных и их защите", даю
согласие на сбор и обработку, хранение, выгрузку и использование персональных
данных.
Подписано и отправлено получателем
в __: ___ часов "__" ___________ 20__ года Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Примечание: расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
УКМ – учетно-контрольная марка;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
ФИО – фамилия, имя, отчество;
ЭЦП – электронная цифровая подпись
Приложение 2
к Правилам получения, учета,
хранения, выдачи
учетно-контрольных марок и
представления обязательства,
отчета производителя об уплате
акциза и (или) импортера
о целевом использовании
учетно-контрольных марок,
а также учета и размер
обеспечения такого
обязательства
форма
____________________________
(наименование органа
государственных доходов)
____________________________
(ФИО (если оно указано
в документе, удостоверяющем
личность) руководителя органа
государственных доходов)
Регистрационный № __ от "__" ___ года
(заполняется органом
государственных доходов)
Обязательство о целевом использовании учетно-контрольных марок
при импорте в Республику Казахстан алкогольной продукции
__________________________________________________________________________
(наименование импортера, ИИН/БИН, юридический адрес, банковские реквизиты)

Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 175-бабы 7-тармағына сәйкес есепке алу-бақылау
маркаларын алуға 20___жылғы"___" _______ № ___ өтініш бойынша есепке алу-бақылау
маркаларын пайдалануға, мынадай тәсілде
___________________________________________________________________
(төлем құжаты, банк кепілдігі, кепілгерлік шарты, мүлікті кепілге қою шарты)
______________________________ № __________________________________
(қамтамасыз ету тәсілінің күні) (қамтамасыз ету тәсілінің нөмірі)
__________________________ теңге мөлшерінде қамтамасыз етуді жүзеге асыруға,
Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерде алкоголь өніміне жапсыруы үшін
есепке алу-бақылау маркаларын әкетуді жүзеге асыруға, Қазақстан Республикасының
аумағына ЕБМ-мен таңбаланған алкоголь өнімін әкелуді және оны межелі жеріне жеткізуді
жүзеге асыруға, импортталған алкоголь өнімі бойынша жанама салықтарды төлеуге,
бүлінген және (немесе) пайдаланылмаған ЕБМ-ны берген мемлекеттік кірістер органына
қайтаруға, мемлекеттік кірістер органына белгіленген мерзімде есепке алу-бақылау
маркаларын нысаналы пайдалану туралы есебін ұсынуға міндеттенеді.
Жоғарыда көрсетілген іс-әрекеттер орындалмаған кезде осы Міндеттеменің орындалуын
қамтамасыз ету сомасы болып табылатын ақшаны мемлекеттік кірістер органы қамтамасыз
ету сомасын мемлекет бюджетінің кірісіне аударатын болады.
20__ жылғы "____" _______________
___________________________________________________________________
(импорттаушының атауы, ЖСН/БСН)
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Заңның 8-бабына сәйкес жеке деректерді
жинауға және өңдеуге, сақтауға, жүктеуге және пайдалануға келісемін.
Алушы 20____ жылғы "____" ______
сағат 00:00-де қол қойды және жіберілді
ЭЦҚ-дан деректер
ЭЦҚ-мен қол қойылған күні және уақыты
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЕБМ – есепке алу-бақылау маркасы;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
ТАӘ – тегі, аты, әкесінің аты;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
Есепке алу-бақылау маркаларын
алу, есепке алу, сақтау, беру
және өндірушінің акцизді төлеу
туралы және (немесе)
импорттаушының есепке алу-
бақылау маркаларын нысаналы
пайдалану туралы
міндеттемесін, есебін ұсыну,
сондай-ақ осындай міндеттемені
есепке алу қағидалары және
қамтамасыз ету мөлшеріне
3-қосымша
"Алкоголь өніміне (толысылған шарапты және сыра қайнату өнімдерін қоспағанда) есепке алу-бақылау маркаларын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Банкнот фабрикасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
Өтініштерді қабылдауды және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беруді "Есепке алу-бақылау маркаларын және "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Банкнот фабрикасы" республикалық мемлекеттік кәсіпорынының басқа баспа өнімдерін бақылау, есептеу және беру" ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ақпараттық жүйе) арқылы көрсетілетін қызметті беруші жүзеге асырады
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап:
көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасында өндірілетін толысылған шарапты және сыра қайнату өнімін қоспағанда, алкоголь өніміне есепке алу-бақылау маркаларын (бұдан әрі – ЕБМ) беруді мемлекеттік кірістер органы растаған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде жүргізеді.
көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын толысылған шарапты және сыра қайнату өнімін қоспағанда, алкоголь өніміне ЕБМ беруді мемлекеттік кірістер органы растаған күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде жүргізеді.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
ЕБМ жапсырылған штрих-кодпен және ЕБМ нөмірлерінің диапазондарын байланыстыру жүзеге асырылған ЕБМ-ны беру мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі болып табылады.
6
Мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде көрсетілген қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға тегін негізде көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

обязуется в соответствии с пунктом 7 статьи 175 Налогового кодекса Республики
Казахстан, использовать учетно-контрольные марки по заявлениям на получение
учетно-контрольных марок № ____, от "__" ____20__ осуществить обеспечение
способом
__________________________________________________________________________
(платежный документ, банковская гарантия, договор поручительства, договор залога
имущества)
от _______________________ № ______________________________________________
(дата способа обеспечения) (номер способа обеспечения)
в размере __________________________ тенге, осуществить вывоз УКМ для
наклеивания на алкогольную продукцию за пределами территории Республики
Казахстан, осуществить ввоз в на территорию Республики Казахстан маркированной
УКМ алкогольной продукции и ее доставку до места назначения, уплатить косвенные
налоги по импортированной алкогольной продукции, вернуть испорченные и (или)
неиспользованные УКМ в выдавший орган государственных доходов, представить в
орган государственных доходов отчет о целевом использовании учетно-контрольных
марок в установленные сроки.
При неисполнении вышеуказанных действий деньги, являющиеся суммой
обеспечения исполнения настоящего Обязательства, суммы обеспечения
обязательства органом государственных доходов будут перечислены в доход бюджета.
"____" _______________20__ год
_________________________________________________________________________
(наименование импортера, ИИН/БИН)
В соответствии со статьей 8 Закона "О персональных данных и их защите", даю
согласие на сбор и обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных.
Подписано и отправлено получателем
в __:___ часов "__" ___________ 20__ года Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Примечание: расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
УКМ – учетно-контрольная марка;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
ФИО – фамилия, имя, отчество;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Приложение 3
к Правилам получения, учета,
хранения, выдачи
учетно-контрольных марок
и представления обязательства,
отчета производителя об уплате
акциза и (или) импортера
о целевом использовании
учетно-контрольных марок,
а также учета и размер
обеспечения такого
обязательства
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача учетно-контрольных марок на алкогольную продукцию (за исключением вина наливом и пивоваренной продукции)"
1
Наименование услугодателя
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Банкнотная фабрика Национального Банка Республики Казахстан" (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются услугодателем посредством информационной системы "Контроль, учет и выдача учетно-контрольных марок и другой печатной продукции Республиканского государственного предприятия "Банкнотная фабрика Национального Банка Республики Казахстан" (далее – информационная система)
3
Срок оказания государственной услуги
С момента сдачи пакета документов услугополучателем услугодателю:
выдача учетно-контрольных марок (далее – УКМ) на алкогольную продукцию, за исключением вина наливом и пивоваренной продукции, производимой в Республике Казахстан, производится услугодателем в течение 2 (двух) рабочих дней с даты подтверждения органом государственных доходов;
выдача УКМ услугополучателям, для маркировки алкогольной продукции, за исключением вина наливом и пивоваренной продукции импортируемой на территорию Республики Казахстан производится услугодателем в течение 60 (шестидесяти) календарных дней с даты подтверждения органом государственных доходов
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
Результатом оказания государственной услуги является выдача УКМ, с нанесенным штрих-кодом на УКМ и осуществленными привязками диапазонов номеров УКМ
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на бесплатной основе физическим и юридическим лицам
7
График работы услугодателя и объекта информации

1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден жұмаға дейін, сағат 13.00-ден 14.00-ға дейін түскі үзіліспен, сағат 08.00-ден 17.00-ға дейін.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін алдын ала жазылу талап етілмейді, жеделдетілген қызмет көрсету көзделмеген;
2) ақпараттық жүйе – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) Қазақстан Республикасының аумағында өндірілетін, Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын алкоголь өніміне есепке алу-бақылау маркасын дайындауға өтінім және сыртқы сауда шартының (келісімшарттың) көшірмесі болған кезде ақпараттық жүйе арқылы алкоголь өніміне ЕБМ алу мақсатында осы Қағидаларға 6, 7 және 8-қосымшаларға сәйкес есепке алу-бақылау маркасын алуға өтініш;
2) өндіру және (немесе) импорттау кезінде:
осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндеттемені; міндеттеменің орындалуын қамтамасыз етуді растайтын құжатты (төлем құжаты, банк кепілдігі, кепілгерлік шарты, мүлікті кепілге қою шарты) қосымша ұсынады.
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді қамтитын, мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы негіз болып табылады.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорациясы арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайы қызметті берушінің https://pbf.goldau.kz. интернет-ресурсында орналастырылған. Көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы болған жағдайда мемлекеттік қызметтерді ақпараттық жүйе арқылы электрондық нысанда алады.

1) услугодатели – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 8.00 до 17.00 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан и Закона Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.00 часов.
Предварительная запись для получения государственной услуги не требуется, ускоренное обслуживание не предусмотрено;
2) информационная система – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем)
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) заявление на получение учетно-контрольных марок согласно приложениям 6, 7 и 8 к настоящим Правилам – в целях получения УКМ на алкогольную продукцию посредством информационной системы, при наличии заявки на изготовление учетно-контрольных марок на алкогольную продукцию, производимую на территории Республики Казахстан, импортируемую на территорию Республики Казахстан и копии внешнеторгового договора (контракта);
2) при производстве и (или) импорте дополнительно представляет:
обязательство по форме согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам;
документ (платежный документ, банковская гарантия, договор поручительства, договор залога имущества), подтверждающий обеспечение исполнения обязательства.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
Основанием для отказа в оказании государственной услуги является:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Адрес места оказания государственной услуги размещен на интернет-ресурсе услугодателя – https://pbf.goldau.kz. Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме через информационную систему при условии наличия электронной цифровой подписи.

1. "Есепке алу-бақылау маркаларын алу, есепке алу, сақтау, беру және өндірушінің және (немесе) импорттаушының Қазақстан Республикасына алкоголь өнiмiн импорттау және (немесе) өндіру кезiнде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы мiндеттемесiн, есебiн, сондай-ақ осындай мiндеттеменi есепке алу тәртiбi мен қамтамасыз ету мөлшерiн ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 144 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16437 болып тіркелген).
2. "Толысылған шарап (шарап материалын) және сыра қайнату өнімдерін қоспағанда, алкоголь өнімін есепке алу-бақылау маркаларымен таңбалау (қайта таңбалау) қағидаларын, сондай-ақ есепке алу-бақылау маркаларының нысанын, мазмұнын және қорғау элементтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 143 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16444 болып тіркелген).
3. "Акциздiк және есепке алу-бақылау маркаларын алу, есепке алу, сақтау, беру және импорттаушылардың Қазақстан Республикасына алкоголь өнiмiн импорттау кезiнде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы мiндеттемесiн, есебiн ұсыну, сондай-ақ осындай мiндеттеменi есепке алу қағидаларын және қамтамасыз ету мөлшерiн бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 144 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 14 наурыздағы № 236 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18414 болып тіркелген).
4. "Шарап материалын, сыраны және сыра сусынын қоспағанда, алкоголь өнімін есепке алу-бақылау маркаларымен және темекі бұйымдарын акциздік маркалармен таңбалау (қайта таңбалау) қағидаларын, сондай-ақ акциздік және есепке алу-бақылау маркаларының нысанын, мазмұнын және қорғау элементтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 143 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 30 мамырдағы № 510 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18793 болып тіркелген).
5. "Акциздiк және есепке алу-бақылау маркаларын алу, есепке алу, сақтау, беру және импорттаушылардың Қазақстан Республикасына алкоголь өнiмiн импорттау кезiнде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы мiндеттемесiн, есебiн ұсыну, сондай-ақ осындай мiндеттеменi есепке алу қағидаларын және қамтамасыз ету мөлшерiн бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 144 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" бұйрығы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 2 маусымдағы № 561 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20819 болып тіркелген).

1. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 144 "Об утверждении Правил получения, учета, хранения, выдачи учетно-контрольных марок и представления обязательства, отчета производителя и (или) импортера о целевом использовании учетно-контрольных марок при производстве и (или) импорте в Республику Казахстан алкогольной продукции, а также порядок учета и размер обеспечения такого обязательства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16437).
2. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 143 "Об утверждении Правил маркировки (перемаркировки) алкогольной продукции, за исключением вина наливом и пивоваренной продукции, учетно-контрольными марками, а также формы, содержание и элементы защиты учетно-контрольных марок" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16444).
3. Приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 14 марта 2019 года № 236 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 144 "Об утверждении Правил получения, учета, хранения, выдачи акцизных и учетно-контрольных марок и представления обязательства, отчета импортеров о целевом использовании учетно-контрольных марок при импорте алкогольной продукции в Республику Казахстан, а также учета и размера обеспечения такого обязательства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18414).
4. Приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 30 мая 2019 года № 510 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 143 "Об утверждении Правил маркировки (перемаркировки) алкогольной продукции, за исключением виноматериала, пива и пивного напитка, учетно-контрольными марками и табачных изделий акцизными марками, а также форм, содержания и элементов защиты акцизных и учетно-контрольных марок" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18793).
5. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 2 июня 2020 года № 561 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 144 "Об утверждении Правил получения, учета, хранения, выдачи акцизных и учетно-контрольных марок и представления обязательства, отчета импортеров о целевом использовании учетно-контрольных марок при импорте алкогольной продукции в Республику Казахстан, а также учета и размера обеспечения такого обязательства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20819).

6. "Шарап материалын, сыраны және сыра сусынын қоспағанда, алкоголь өнімін есепке алу-бақылау маркаларымен және темекі бұйымдарын акциздік маркалармен таңбалау (қайта таңбалау) қағидаларын, сондай-ақ акциздік және есепке алу-бақылау маркаларының нысанын, мазмұнын және қорғау элементтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 143 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № 1154 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21701 болып тіркелген).
7. "Акциздiк және есепке алу-бақылау маркаларын алу, есепке алу, сақтау, беру және импорттаушылардың Қазақстан Республикасына алкоголь өнiмiн импорттау кезiнде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы мiндеттемесiн, есебiн ұсыну, сондай-ақ осындай мiндеттеменi есепке алу қағидаларын және қамтамасыз ету мөлшерiн бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 144 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 1 қарашадағы № 1128 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24998 болып тіркелген).
8. "Шарап материалын, сыраны және сыра сусынын қоспағанда, алкоголь өнімін есепке алу-бақылау маркаларымен және темекі бұйымдарын акциздік маркалармен таңбалау (қайта таңбалау) қағидаларын, сондай-ақ акциздік және есепке алу-бақылау маркаларының нысанын, мазмұнын және қорғау элементтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 143 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2022 жылғы 5 сәуірдегі № 366 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27426 болып тіркелген).
9. "Акциздiк және есепке алу-бақылау маркаларын алу, есепке алу, сақтау, беру және импорттаушылардың Қазақстан Республикасына алкоголь өнiмiн импорттау кезiнде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы мiндеттемесiн, есебiн ұсыну, сондай-ақ осындай мiндеттеменi есепке алу қағидаларын және қамтамасыз ету мөлшерiн бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 144 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2022 жылғы 14 сәуірдегі № 410 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27575 болып тіркелген).
10. "Есепке алу-бақылау маркаларын алу, есепке алу, сақтау, беру және өндірушілердің және (немесе) импорттаушылардың Қазақстан Республикасына алкоголь өнiмiн импорттау және (немесе) өндіру кезiнде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы мiндеттемесiн, есебiн ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 144 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2022 жылғы 28 қыркүйектегі № 998 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29924 болып тіркелген).

6. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № 1154 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 143 "Об утверждении Правил маркировки (перемаркировки) алкогольной продукции, за исключением виноматериала, пива и пивного напитка, учетно-контрольными марками и табачных изделий акцизными марками, а также форм, содержания и элементов защиты акцизных и учетно-контрольных марок" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21701).
7. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 1 ноября 2021 года № 1128 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 144 "Об утверждении Правил получения, учета, хранения, выдачи акцизных и учетно-контрольных марок и представления обязательства, отчета импортеров о целевом использовании учетно-контрольных марок при импорте алкогольной продукции в Республику Казахстан, а также учета и размера обеспечения такого обязательства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24998).
8. Приказ Заместителя Премьер-Министра–Министра финансов Республики Казахстан от 5 апреля 2022 года № 366 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 143 "Об утверждении Правил маркировки (перемаркировки) алкогольной продукции, за исключением виноматериала, пива и пивного напитка, учетно-контрольными марками и табачных изделий акцизными марками, а также форм, содержания и элементов защиты акцизных и учетно-контрольных марок" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27426).
9. Приказ Заместителя Премьер-Министра–Министра финансов Республики Казахстан от 14 апреля 2022 года № 410 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 144 "Об утверждении Правил получения, учета, хранения, выдачи акцизных и учетно-контрольных марок и представления обязательства, отчета импортеров о целевом использовании учетно-контрольных марок при импорте алкогольной продукции в Республику Казахстан, а также учета и размера обеспечения такого обязательства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27575).
10. Приказ Заместителя Премьер-Министра–Министра финансов Республики Казахстан от 28 сентября 2022 года № 998 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 144 "Об утверждении Правил получения, учета, хранения, выдачи учетно-контрольных марок и представления обязательства, отчета производителя и (или) импортера о целевом использовании учетно-контрольных марок при производстве и (или) импорте алкогольной продукции в Республику Казахстан, а также порядок учета и размер обеспечения такого обязательства" (зарегистрированн в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29924).

11. "Есепке алу-бақылау маркаларын алу, есепке алу, сақтау, беру және өндірушінің және (немесе) импорттаушының Қазақстан Республикасына алкоголь өнiмiн импорттау және (немесе) өндіру кезiнде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы мiндеттемесiн, есебiн, сондай-ақ осындай мiндеттеменi есепке алу тәртiбi мен қамтамасыз ету мөлшерiн ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 144 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2022 жылғы 22 желтоқсандағы № 1311 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31217 болып тіркелген).
12. "Есепке алу-бақылау маркаларын алу, есепке алу, сақтау, беру және өндірушінің және (немесе) импорттаушының алкоголь өнiмiн өндіру және (немесе) Қазақстан Республикасына импорттау кезiнде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы мiндеттемесiн, есебiн ұсыну қағидаларын, сондай-ақ осындай мiндеттеменi есепке алу тәртiбi мен қамтамасыз ету мөлшерiн бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 144 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2023 жылғы 11 тамыздағы № 854 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33272 болып тіркелген).
13. "Толысылған шарап (шарап материалын) және сыра қайнату өнімдерін қоспағанда, алкоголь өнімін есепке алу-бақылау маркаларымен таңбалау (қайта таңбалау) қағидаларын, сондай-ақ есепке алу-бақылау маркаларының нысанын, мазмұнын және қорғау элементтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 143 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2023 жылғы 14 қарашадағы № 1191 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33636 болып тіркелген).

11. Приказ Заместителя Премьер-Министра–Министра финансов Республики Казахстан от 22 декабря 2022 года № 1311 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 144 "Об утверждении Правил получения, учета, хранения, выдачи учетно-контрольных марок и представления обязательства, отчета производителя и (или) импортера о целевом использовании учетно-контрольных марок при производстве и (или) импорте в Республику Казахстан алкогольной продукции, а также порядок учета и размер обеспечения такого обязательства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31217).
12. Приказ Заместителя Премьер-Министра–Министра финансов Республики Казахстан от 11 августа 2023 года № 854 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 144 "Об утверждении Правил получения, учета, хранения, выдачи учетно-контрольных марок и представления обязательства, отчета производителя и (или) импортера о целевом использовании учетно-контрольных марок при производстве и (или) импорте в Республику Казахстан алкогольной продукции, а также порядок учета и размер обеспечения такого обязательства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33272).
13. Приказ Заместителя Премьер-Министра–Министра финансов Республики Казахстан от 14 ноября 2023 года № 1191 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 143 "Об утверждении Правил маркировки (перемаркировки) алкогольной продукции, за исключением вина наливом (виноматериал) и пивоваренной продукции, учетно-контрольными марками, а также формы, содержание и элементы защиты учетно-контрольных марок" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33636).