"Денсаулық сақтау саласындағы мамандарды кәсіптік құзыреттілігіне аттестаттауды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 14 қазандағы № ҚР ДСМ-130/2020 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2025 жылғы 3 қарашадағы № 134 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 6 қарашада № 37362 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. Қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Денсаулық сақтау саласындағы мамандарды кәсіптік құзыреттілігіне аттестаттауды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 14 қазандағы № ҚР ДСМ-130/2020 бұйрығын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 21444 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
преамбула мынадай редакцияда жазылсын;
""Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабының 38) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Денсаулық сақтау саласындағы мамандарды кәсіптік құзыреттілігіне аттестаттауды жүргізу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы денсаулық сақтау саласындағы мамандарды кәсіптік құзыреттілігіне аттестаттауды жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 7-бабының 38) тармақшасына сәйкес әзірленді және республикалық және жергілікті деңгейлерде өткізілетін денсаулық сақтау саласындағы мамандарды кәсіптік құзыреттілігіне аттестаттауды (бұдан әрі – аттестаттау) жүргізу тәртібін айқындайды.";
1-тарау мынадай мазмұндағы 1-1-тармағымен толықтырылсын:
"1-1. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) мүдделер қақтығысы – аттестаттау комиссиясы мүшесінің жеке мүдделілігі объективті шешім қабылдауға әсер етуі мүмкін жағдай;
2) бағалау жөніндегі ұйым – денсаулық сақтау саласындағы білім алушылардың, кәсіптік даярлық түлектерінің және мамандардың білімі мен дағдыларын бағалауды жүзеге асыратын уәкілетті орган аккредиттеген ұйым.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Аттестаттауға мынадай адамдар жатады:
1) азаматтардың денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтикалық ғылым, медициналық және фармацевтикалық білім, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасын бақылау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) жүргізетін республикалық деңгейде:
уәкілетті органға ведомстволық бағынысты денсаулық сақтау ұйымдарының басшылары және олардың орынбасарлары, филиалдардың басшылары;
халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарының басшылары.

О внесении изменений и дополнения в приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 октября 2020 года № ҚР ДСМ-130/2020 "Об утверждении правил проведения аттестации на профессиональную компетентность специалистов в области здравоохранения"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 ноября 2025 года № 134. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 ноября 2025 года № 37362
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 октября 2020 года № ҚР ДСМ-130/2020 "Об утверждении правил проведения аттестации на профессиональную компетентность специалистов в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21444) следующие изменения и дополнение:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 38) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах проведения аттестации на профессиональную компетентность специалистов в области здравоохранения, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие правила проведения аттестации на профессиональную компетентность специалистов в области здравоохранения (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 38) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок проведения аттестации на профессиональную компетентность специалистов в области здравоохранения (далее – аттестация), проводимой на республиканском и местном уровнях.";
главу 1 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Основные понятия, применяемые в настоящих Правилах:
1) конфликт интересов – ситуация, при которой личная заинтересованность члена аттестационной комиссии может повлиять на объективное принятие решения;
2) организация по оценке – аккредитованная уполномоченным органом организация, осуществляющая оценку знаний и навыков обучающихся, выпускников профессиональной подготовленности и специалистов в области здравоохранения.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Аттестации подлежат следующие лица:
1) на республиканском уровне, проводимой центральным исполнительным органом, осуществляющим руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, контроля за качеством медицинских услуг (далее – уполномоченный орган):
руководители организаций здравоохранения, подведомственных уполномоченному органу и их заместители;
руководители организаций здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.

2) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – ЖАО) жүргізетін жергілікті деңгейде:
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарының басшылары және олардың орынбасарлары;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары (бұдан әрі – денсаулық сақтау басқармалары) жүргізетін жергілікті деңгейде: оларға ведомстволық бағынысты денсаулық сақтау ұйымдарының басшылары және олардың орынбасарлары.";
5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Аттестаттауды республикалық деңгейде жүргізуді ұйымдастыру уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесінің жауапты тұлғасына (бұдан әрі – жұмыс органының жауапты тұлғасы), жергілікті деңгейде – ЖАО-нда аттестаттауды жүргізуді ұйымдастыру үшін жауапты тұлғасына (бұдан әрі – ЖАО-ның жауапты тұлғасы) және Денсаулық сақтау басқармасында аттестаттауды жүргізуді ұйымдастыру үшін жауапты тұлғасына (бұдан әрі – Денсаулық сақтау басқармасының жауапты тұлғасы) жүктеледі.
6. Жұмыс органының, ЖАО-ның және Денсаулық сақтау басқармасының жауапты тұлғалары аттестатталатын адамдардың тізімін қалыптастыру үшін аттестаттауға жататын адамдар туралы деректерді, оның ішінде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша адамдардың қызметтік тізімдерін жинақтайды";
8, 9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Аттестаттау комиссиясы республикалық және жергілікті деңгейлерде қалыптастырылады.
Республикалық аттестаттау комиссиясының құрамына уәкілетті органның, денсаулық сақтау ұйымдарының, медициналық білім беру ұйымдарының өкілдері енгізіледі, сондай-ақ келісім бойынша үкіметтік емес ұйымдардың, қоғамдық бірлестіктердің, кәсіподақтардың өкілдері енгізіледі.
Жергілікті аттестаттау комиссиясының құрамына денсаулық сақтау басқармаларының басшыларын және олардың орынбасарларын аттестаттауды өткізу үшін ЖАО-ның, уәкілетті органның және оның ведомстволарының, медициналық білім беру ұйымдарының, уәкілетті органға бағынысты денсаулық сақтау ұйымдары филиалдарының өкілдері енгізіледі, сондай-ақ келісім бойынша үкіметтік емес ұйымдардың, қоғамдық бірлестіктердің, кәсіподақтардың өкілдері енгізіледі.
Жергілікті аттестаттау комиссиясының құрамына денсаулық сақтау басқармаларына ведомстволық бағынысты денсаулық сақтау ұйымдарының басшыларын және олардың орынбасарларын аттестаттауды өткізу үшін денсаулық сақтау басқармаларының, медициналық білім беру ұйымдардың өкілдері, сондай-ақ келісім бойынша үкіметтік емес ұйымдардың, қоғамдық бірлестіктердің, кәсіподақтардың өкілдері енгізіледі.
Аттестаттау комиссиясының құрамына үкіметтік емес ұйымдардың, қоғамдық бірлестіктердің, кәсіподақтардың өкілдерін енгізуді келісу жұмыс органының, ЖАО-ның және Денсаулық сақтау басқармасының жауапты тұлғалары аталған ұйымдарға ресми сұрау салуды жіберу арқылы жүзеге асырылады.
Аттестаттау комиссиясының құрамына үкіметтік емес ұйымдардың, қоғамдық бірлестіктердің, кәсіподақтардың өкілдерінен басшылар және олардың орынбасарлары лауазымдарын атқаратын тұлғалар енгізіледі.
Аттестаттау комиссиясының құрамына мүдделер қақтығысы бар адамдар енгізілмейді.
Мына жағдайлар мүдделер қақтығысы болып саналады:

2) на местном уровне:
проводимой местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы (далее – МИО): руководители местных органов государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы и их заместители;
проводимой местными органами государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы (далее – Управления здравоохранения): руководители организаций здравоохранения, подведомственных им и их заместители.";
пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"5. Организация проведения аттестации на республиканском уровне возлагается на ответственное лицо структурного подразделения уполномоченного органа (далее – ответственное лицо рабочего органа), на местном уровне – лицо, ответственное за организацию проведения аттестации в МИО (далее – ответственное лицо МИО) и лицо, ответственное за организацию проведения аттестации в Управлении здравоохранения (далее – ответственное лицо Управления здравоохранения)".
6. Ответственные лица рабочего органа, Управления здравоохранения и МИО для формирования списка аттестуемых лиц собирают данные о лицах, подлежащих аттестации, послужные списки по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.";
пункты 8, 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"8. Аттестационная комиссия формируется на республиканском и местном уровнях.
В состав республиканской аттестационной комиссии включаются представители уполномоченного органа, организаций здравоохранения, организаций медицинского образования, а также по согласованию представители неправительственных организаций, общественных объединений, профсоюзов.
В состав местной аттестационной комиссии для аттестации руководителей Управлений здравоохранения и их заместителей включаются представители МИО, уполномоченного органа и его ведомств, организаций медицинского образования, филиалов организаций здравоохранения, подведомственных уполномоченному органу, а также по согласованию представители неправительственных организаций, общественных объединений, профсоюзов.
В состав местной аттестационной комиссии для аттестации руководителей организаций здравоохранения, подведомственных Управлениям здравоохранения, и их заместителей включаются представители управлений здравоохранения, организаций медицинского образования, а также по согласованию представители неправительственных организаций, общественных объединений, профсоюзов.
Согласование включения в состав аттестационной комиссии представителей неправительственных организаций, общественных объединений, профсоюзов осуществляется путем направления ответственными лицами рабочего органа, МИО и Управления здравоохранения официального запроса в указанные организации.
В состав аттестационной комиссии из представителей неправительственных организаций, общественных объединений, профсоюзов включаются лица, занимающие должности руководителей и их заместителей.
В состав аттестационной комиссии не включаются лица, имеющие конфликт интересов.
Конфликтом интересов считаются следующие случаи:

1) аттестаттау комиссия мүшесі аттесталаттын адаммен неке (ерлі-зайыптылық) қатынаста болса;
2) аттестаттау комиссия мүшесі аттесталаттын адаммен жақын туыстық байланыстарында болса.
Аттестаттау комиссиясы мүшесінде аттестатталатын адаммен мүдделер қақтығысы туындаған жағдайда, жұмыс органының, ЖАО-ның және Денсаулық сақтау басқармасының жауапты тұлғалары анықталған кезден бастап 3 жұмыс күні ішінде тиісті мемлекеттік орган басшысының бұйрығына өзгерістер енгізу жолымен мүдделер қақтығысы туындаған аттестаттау комиссиясының мүшесін шығарады.
Аттестаттау комиссиялары мүшелерінің саны кемінде бес адамды құрайды. Аттестаттау комиссиясы мүшелерінің арасынан төраға тағайындалады.
9. Жұмыс органының, ЖАО-ның және Денсаулық сақтау басқарманың жауапты тұлғалары аттестаттау басталғанға дейін 30 (отыз) күнтізбелік күннен кешіктірмей аттестаттау жүргізу мерзімдері, оның ішінде аттестатталатын адамдар мен аттестаттау жүргізу кестелері туралы хабарламаны тиісті кадр қызметтеріне жібереді.
10. Аттестаттауды республикалық деңгейде өткізу үшін жұмыс органының жауапты тұлғасы уәкілетті органға ведомстволық бағынысты денсаулық сақтау ұйымдарының кадр қызметтері ұсынған деректер бойынша аттестатталатын адамдардың тізімін қалыптастырады.
Жергілікті деңгейде ЖАО-ның жауапты тұлғасы Денсаулық сақтау басқармаларының кадр қызметтері ұсынған деректер бойынша аттестатталатын адамдардың тізімін қалыптастырады.
Денсаулық сақтау басқармасының жауапты тұлғасы Денсаулық сақтау басқармаларына ведомстволық бағынысты денсаулық сақтау ұйымдарының кадр қызметтері ұсынған деректер бойынша аттестатталатын адамдардың тізімін қалыптастырады.
Тестілеу басталғанға дейін 5 (бес) жұмыс күні бұрын жұмыс органының, ЖАО-ның және Денсаулық сақтау басқармасының жауапты тұлғалары бағалау жөніндегі ұйымға аттестатталатын адамдардың жалпы тізімін жібереді.";
46-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Аттестаттау кезінде теріс нәтиже алу Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 52-бабының 1-тармағы 4) тармақшасына сәйкес аттестатталатын адаммен еңбек қатынастарын бұзу үшін негіз болып табылады.";
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Әңгімелесу өткеннен кейін шығарылған аттестаттау комиссиясының шешімімен келіспеген жағдайда мұндай шешімге Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі 91-бабының тәртібімен шағымданады.".
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:

1) член аттестационной комиссии состоит в брачных (супружеских) отношениях с аттестуемым лицом;
2) член комиссии состоит в близких родственных связях с аттестуемым лицом.
В случае выявления у члена аттестационной комиссии конфликта интересов с аттестуемым лицом, ответственные лица рабочего органа, МИО, Управления здравоохранения исключают члена аттестационной комиссии, у которого возник конфликт интересов, путем внесения изменений в приказ руководителя соответствующего государственного органа в течение 3 рабочих дней с момента выявления.
Количество членов аттестационной комиссии составляет не менее пяти человек. Из числа членов аттестационной комиссии назначается председатель.
9. Не позднее 30 (тридцати) календарных дней до начала аттестации ответственные лица рабочего органа, МИО и Управления здравоохранения в соответствующие кадровые службы направляют уведомление о сроках проведения аттестации, в том числе список аттестуемых лиц и графики проведения аттестации.
10. Для проведения аттестации на республиканском уровне ответственное лицо рабочего органа формирует списки аттестуемых лиц по данным, представленным кадровыми службами организаций здравоохранения, подведомственных уполномоченному органу.
На местном уровне ответственное лицо МИО формирует списки аттестуемых лиц по данным, представленным кадровыми службами Управлений здравоохранения.
Ответственное лицо Управления здравоохранения формирует списки аттестуемых лиц по данным, представленным кадровыми службами организаций здравоохранения, подведомственных Управлениям здравоохранения.
За 5 (пять) рабочих дней до начала тестирования ответственные лица рабочего органа, МИО, Управления здравоохранения направляют соответствующие списки аттестуемых лиц в организацию по оценке.";
часть третью пункта 46 изложить в следующей редакции:
"Получение отрицательного результата при аттестации является основанием для расторжения трудовых отношений работодателя с аттестуемым лицом в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 52 Трудового кодекса Республики Казахстан.";
пункт 51 изложить в следующей редакции:
"51. В случае несогласия с решением аттестационной комиссии, вынесенным после проведения собеседования, такое решение обжалуется в порядке статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.".
2. Комитету медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 19 қаңтардан бастап күшіне енетін осы бұйрықтың 1-тармағының жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы, жиырма бірінші, жиырма екінші, жиырма үшінші, жиырма төртінші, жиырма бесінші, жиырма алтыншы, жиырма жетінші, жиырма сегізінші, жиырма тоғызыншы, отызыншы, отыз бірінші, отыз екінші, отыз үшінші, отыз төртінші, отыз бесінші, отыз алтыншы, отыз жетінші, отыз сегізінші, отыз тоғызыншы абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев седьмого, восьмого, девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, двадцатого, двадцать первого, двадцать второго, двадцать третьего, двадцать четвертого, двадцать пятого, двадцать шестого, двадцать седьмого, двадцать восьмого, двадцать девятого, тридцатого, тридцать первого, тридцать второго, тридцать третьего, тридцать четвертого, тридцать пятого, тридцать шестого, тридцать седьмого, тридцать восьмого, тридцать девятого пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие с 19 января 2026 года.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова