"Пайдаланушыны авиациялық жұмыстарға рұқсат беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 қазандағы № 1024 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің 2025 жылғы 5 қарашадағы № 360 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 6 қарашада № 37355 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Пайдаланушыны авиациялық жұмыстарға рұқсат беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 қазандағы № 1024 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12511 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Пайдаланушыны авиациялық жұмыстарға рұқсат беру қағидаларында:
16-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) 2-деңгей – уәкілетті ұйымға келісілген мерзімде оларды жойған немесе шектеулер енгізілген жағдайда қызметті жүзеге асыруға кедергі келтірмейтін сертификаттау талаптарына сәйкессіздіктер;";
29, 30, 31, 32 және 33-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Уәкілетті ұйым осы Қағидалардың 2-қосымшасының 9-тармағының 3) және 5) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша куәлікке және/немесе пайдалану ерекшеліктеріне өзгерістер енгізуден бас тартады.
Бас тарту қайта өтініш беруге кедергі болмайды.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде уәкілетті ұйым өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау қорытындысы бойынша мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі не осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту қалыптастырылады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі уәкілетті ұйымның уәкілетті тұлғасымен ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жіберіледі.
30. Уәкілетті ұйым Заңның 16-3-бабының ережелеріне сәйкес, сондай-ақ:
1) пайдаланушы сертификаттау талаптарын орындамаған;
2) міндетті сақтандыру түрлері туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес сақтандыруды қамтамасыз етпеген;

О внесении изменений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 октября 2015 года № 1024 "Об утверждении Правил допуска эксплуатанта к авиационным работам"
Приказ Министра транспорта Республики Казахстан от 5 ноября 2025 года № 360. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 ноября 2025 года № 37355
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 октября 2015 года № 1024 "Об утверждении Правил допуска эксплуатанта к авиационным работам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12511) следующие изменения:
в Правилах допуска эксплуатанта к авиационным работам, утвержденных указанным приказом:
подпункт 2) пункта 16 изложить в следующей редакции:
"2) уровень 2 – несоответствия сертификационным требованиям, не препятствующие осуществлению деятельности при условии его устранения в сроки, согласованные с уполномоченной организацией или введения ограничений;";
пункты 29, 30, 31, 32 и 33 изложить в следующей редакции:
"29. Уполномоченная организация отказывает во внесении изменений в свидетельство и/или эксплуатационные спецификации по основаниям, предусмотренным подпунктами 3) и 5) пункта 9 Приложения 2 к настоящим Правилам.
Отказ не препятствует повторному обращению.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги, уполномоченная организация уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги согласно статье 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По итогам заслушивания формируется результат оказания государственной услуги, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Результат государственной услуги направляется в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица уполномоченной организации.
30. Уполномоченная организация приостанавливает действие свидетельства в соответствии с положениями статьи 16-3 Закона, а также в случаях:
1) несоблюдения эксплуатантом сертификационных требований;
2) необеспечения страхования в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан об обязательных видах страхования;

3) инспекциялық тексеру кезінде, оның ішінде шет мемлекеттерде тексеру кезінде белгілі болған ұшу қауіпсіздігіне әсер ететін бұзушылықтар анықталған жағдайларда;
4) пайдаланушының жазбаша өтініші болған жағдайларда куәліктің қолданылуын тоқтата тұрады.
31. Уәкілетті ұйым авиациялық жұмыстарды орындау құқығына арналған куәлікті мынадай:
1) ұсынылған құжаттарды бұрмалау арқылы пайдаланушының авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлік алған, сертификаттау талаптарына сәйкестігін қолдаған;
2) авиациялық жұмыстарды орындау құқығына арналған куәлікті заңсыз пайдалану немесе заңға қайшы әрекеттер жасау;
3) уәкілетті ұйымға Қазақстан Республикасы әуе кеңістігінің шегінен тыс жерде орындалған тұрақты емес халықаралық ұшудың күні мен мақсаты туралы хабарламау немесе хабарламада дәйексіз ақпарат ұсынған;
4) Қазақстан Республикасы әуе кеңістігінің шегінен тыс тұрақты емес ұшуларды орындайтын азаматтық әуе кемесін пайдаланушының бас кеңсесі Қазақстан Республикасының аумағында орналаспаса және ұйымның қызметі мен операцияларын бағыттауға, бақылауға және үйлестіруге әсер ететін операциялық-қаржылық шешімдер құзыретті мемлекеттік органдардың тексеруі үшін қол жетімді болмаса;
5) егер өтініш берушіге қатысты соттың заңды күшіне енген, оған осы қызмет түрін көрсетуге тыйым салатын шешімі болған кезде;
6) пайдаланушының жазбаша өтініші;
7) жеңіл және аса жеңіл әуе кемелерін пайдаланушыларға куәліктің қолданылуы үш жылдан астам мерзімге тоқтатыла тұрған жағдайларда кері қайтарып алады.
32. Осы Қағидалардың 30-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда, уәкілетті ұйым пайдаланушының анықталған бұзушылықтарды жою сәтіне дейін тоқтата тұру себептерін көрсете отырып, куәліктің қолданылуын тоқтата тұрады.
Егер пайдаланушы жоспармен белгіленген мерзімде куәліктің қолданылуын тоқтата тұруға әкелген сәйкессіздіктер мен (немесе) бұзушылықтарды жоймаса, уәкілетті ұйым куәлікті қайтарып алады. Пайдаланушы куәлікті қайтарып алу кезінде уәкілетті ұйымға куәлікті қайтарып алу туралы хабарламаны алған сәттен бастап куәліктің түпнұсқасын 3 (үш) жұмыс күні ішінде қайтарады.
Куәліктің қолданылуы тоқтатылған жағдайда, оның қолданылуын қайта қалпына келтіру уәкілетті ұйыммен пайдаланушы жоспарды белгіленген мерзімдерде орындағаннан кейін және уәкілетті ұйым пайдаланушыны тексеру жүргізген соң жүзеге асырады.
33. Уәкілетті ұйым куәліктің қолданылуын қайта бастау не қайта бастаудан бас тарту туралы қабылданған шешім туралы пайдаланушыға тексеру аяқталған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде жазбаша нысанда хабарлайды.";
Қағидаларға 2-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

3) выявления нарушений, влияющих на безопасность полетов, установленных при инспекционных проверках, в том числе в иностранных государствах;
4) письменного заявления эксплуатанта.
31. Уполномоченная организация отзывает свидетельство на право выполнения авиационных работ в случаях:
1) получения свидетельства на право выполнения авиационных работ, поддержания соответствия сертификационным требованиям эксплуатантом путем фальсификации представленных документов;
2) совершения противозаконных действий или незаконного использования свидетельства на право выполнения авиационных работ;
3) неуведомления уполномоченной организации о дате и цели выполненного нерегулярного международного полета вне пределов воздушного пространства Республики Казахстан либо представление в уведомлении недостоверной информации;
4) не расположения на территории Республики Казахстан головного офиса эксплуатанта гражданского воздушного судна, выполняющего нерегулярные полеты вне пределов воздушного пространства Республики Казахстан, и операционно-финансовые решения, влияющие на направление, контроль и координацию деятельности и операций организации не доступны для проверки компетентными государственными органами;
5) если имеется в отношении заявителя решение суда, вступившее в законную силу, запрещающее ему оказание данного вида услуг;
6) письменного заявления эксплуатанта;
7) в случае приостановления действия свидетельства сроком более трех лет для эксплуатантов легких и сверхлегких воздушных судов.
32. В случаях, указанных в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 30 настоящих Правил, уполномоченная организация приостанавливает действие свидетельства с указанием причины приостановления до момента устранения эксплуатантом выявленных нарушений.
Если эксплуатант в установленные планом сроки не устранил несоответствия и (или) нарушения, повлекшие к приостановлению действия свидетельства, уполномоченная организация отзывает свидетельство. Эксплуатант при отзыве свидетельства, в срок 3 (три) рабочих дня возвращает оригинал свидетельства в уполномоченную организацию с момента получения уведомления об отзыве свидетельства.
Возобновление действия свидетельства в случае его приостановления, осуществляется уполномоченной организацией после выполнения эксплуатантом плана в установленные сроки и проведения проверки уполномоченной организацией эксплуатанта.
33. Уполномоченная организация сообщает эксплуатанту о принятом решении о возобновлении либо об отказе в возобновлении действия свидетельства в письменной форме в срок не позднее 3 (трех) рабочих дней с даты завершения проверки.";
приложение 2 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.

2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Көлік министрі
Н. Сауранбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасының
Көлік министрі
2025 жылғы 5 қарашадағы
№ 360 Бұйрығына
қосымша
Пайдаланушыны авиациялық
жұмыстарға рұқсат беру
қағидаларына
2-қосымша
"Авиациялық жұмыстарды орындау құқығына арналған куәлік беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы "Авиациялық жұмыстарды орындау құқығына арналған куәлік беру"
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері:
1) авиациялық-химиялық жұмыстар;
2) әуелік түсірілімдер және бақылау;
3) орман қорын күзету және қорғау бойынша авиациялық жұмыстар;
4) құрылыс-монтаждау және тиеу-түсіру жұмыстары;
5) ашық теңіздер мен мұхиттар аралдарына ұшу;
6) теңіз кемелері мен теңіз бұрғылау жабдықтарынан ұшу;
7) халыққа медициналық көмек көрсету және санитариялық іс-шараларды өткізуге арналған ұшулар;
8) тәжірибелік және ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізуге арналған ұшулар;
9) десант түсіру және парашютшілерді түсіру немесе парашюттардағы жүктерді тастауға арналған ұшулар;
10) іздеу және апаттық-құтқару жұмыстары;
11) ұшуларды радиотехникалық қамтамасыз етудің жерде орналасқан жабдықтарын, авиациялық радиобайланыс және әуеайлақтардың схемаларды тексеру ұшулары (айналып ұшулары);
12) басқа жеке және (немесе) заңды тұлғалар мүдделері үшін арнайы операцияларды орындаумен байланысты басқа да авиациялық жұмыстарының түрлері;
13) пайдаланушының атауы, заңды тұлғаның ұйымдық-құқықтық нысаны, заңды мекенжайы, ведомстволық бағыныстылығы өзгерген жағдайда куәлік және/немесе онымен байланысты пайдалану ерекшеліктерін беру;
14) пайдаланылатын бірдей типтегі әуе кемелерін енгізген жағдайда А және В бөліктерінің пайдалану ерекшеліктерін беру;
15) бұдан бұрын пайдаланылмаған басқа типтегі әуе кемелерін енгізген жағдайда А және В бөліктерінің пайдалану ерекшеліктерін беру;
16) авиациялық жұмыстардың түрлерін енгізген жағдайда В бөлігінің пайдалану ерекшеліктерін беру;

2. Комитету гражданской авиации Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр транспорта
Республики Казахстан
Н. Сауранбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр транспорта
Республики Казахстан
от 5 ноября 2025 года № 360
Приложение 2
к Правилам допуска
эксплуатанта
к авиационным работам
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача свидетельства на право выполнения авиационных работ"
Наименование государственной услуги "Выдача свидетельства на право выполнения авиационных работ"
Наименование подвида государственной услуги:
1) авиационно-химические работы;
2) воздушные съемки и наблюдения;
3) авиационные работы по охране и защите лесного фонда;
4) строительно-монтажные и погрузочно-разгрузочные работы;
5) полеты на островах открытых морей и океанов;
6) полеты с морских судов и морских буровых установок;
7) полеты для оказания медицинской помощи населению и проведения санитарных мероприятий;
8) полеты для проведения экспериментальных и научно-исследовательских работ;
9) полеты по десантированию и выброске парашютистов или сбросу грузов на парашютах;
10) поисковые и аварийно-спасательные работы;
11) летные проверки (облеты) наземных средств радиотехнического обеспечения полетов, авиационной радиосвязи и аэродромных схем;
12) другие виды авиационных работ, связанных с выполнением специализированных операций в интересах других физических и (или) юридических лиц;
13) выдача свидетельства и/или связанных с ним эксплуатационные спецификации при изменениях наименования эксплуатанта, организационно-правовой формы юридического лица, юридического адреса, ведомственной принадлежности;
14) выдача эксплуатационных спецификаций части А и В при внесении воздушных судов одного типа с эксплуатируемыми;
15) выдача эксплуатационных спецификаций части А и В при внесении воздушных судов других типов, которые ранее не эксплуатировались;
16) выдача эксплуатационных спецификаций часть В при внесении видов авиационных работ;

17) әуе кемелерін және/немесе авиациялық жұмыстардың түрін алып тастаған жағдайда А және/немесе В бөліктерінің пайдалану ерекшеліктерін беру.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің барлық кіші түлері бойынша:
"электрондық үкімет" порталы
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Авиациялық жұмыстарды орындау құқығына арналған куәлікті беру - 38 (отыз сегіз) жұмыс күні.
Осы мерзім 2-деңгейдегі анықталған сәйкессіздіктерді жою үшін қажетті, бірақ осы Қағидалардың 16-тармағына сәйкес үш айдан аспайтын мерзімге ұзартылады.
Куәлікке және/немесе пайдалану ерекшеліктеріне өзгерістер енгізу:
1) пайдаланушының атауы, заңды тұлғаның ұйымдық-құқықтық нысаны, заңды мекенжайы, ведомстволық бағыныстылығы өзгерген жағдайда куәлікке және/немесе онымен байланысты пайдалану ерекшеліктеріне өзгерістер енгізу – 10 жұмыс күні;
2) пайдаланылатын бірдей типтегі әуе кемелерінің А және В бөліктерінің пайдалану ерекшеліктерін енгізу – 15 жұмыс күні;
3) бұдан бұрын пайдаланылмаған басқа типтегі әуе кемелерінің А және В бөліктерінің пайдалану ерекшеліктерін енгізу – 20 жұмыс күні;
4) авиациялық жұмыстардың түрлерінің В бөлігінің пайдалану ерекшеліктерін енгізу – 20 жұмыс күні;
5) әуе кемелерін және/немесе авиациялық жұмыстардың түрлерінен А және/немесе В бөліктерінің пайдалану ерекшеліктерінен алып тастау – 3 жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметтер көрсету нәтижесі
Авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәлік және пайдалану ерекшеліктерін беру.
Пайдаланушының атауы, заңды тұлғаның ұйымдық-құқықтық нысаны, заңды мекенжайы, ведомстволық бағыныстылығы өзгерген жағдайда куәлік және/немесе онымен байланысты пайдалану ерекшеліктерін беру.
Пайдаланылатын бірдей типтегі әуе кемелерін енгізген жағдайда А және В бөліктерінің пайдалану ерекшеліктерін беру;
Бұдан бұрын пайдаланылмаған басқа типтегі әуе кемелерін енгізген жағдайда А және В бөліктерінің пайдалану ерекшеліктерін беру;
Авиациялық жұмыстардың түрлерін енгізген жағдайда В бөлігінің пайдалану ерекшеліктерін беру;
Әуе кемелерін және/немесе авиациялық жұмыстардың түрлерінен алып тастаған жағдайда А және/немесе В бөліктерінің пайдалану ерекшеліктерін беру.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетлетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
1. Авиациялық жұмыстарды орындау құқығына арналған куәлік беру мемлекеттік көрсетілетін қызмет "Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы көрсетілетін қызметтерінің тізбесін және азаматтық авиация саласындағы төлем мөлшерлемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 17 наурыздағы № 167 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32089 болып тіркелген) сәйкес заңды және жеке тұлғаларға ақылы негізде көрсетіледі.

17) выдача эксплуатационных спецификаций части А и/или В при исключении воздушных судов и/или видов авиационных работ.
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана"
2
Способы предоставления государственной услуги
По всем подвидам государственной услуги:
портал "электронного правительства"
3
Срок оказания государственной услуги
Выдача свидетельства на право выполнения авиационных работ – 38 (тридцать восемь) рабочих дней.
Данный срок продлевается на срок необходимый для устранения выявленных несоответствии уровня 2, но не более трех месяцев в соответствии с пунктом 16 настоящих Правил.
Внесение изменений в свидетельство и/или эксплуатационные спецификации:
1) в свидетельство и/или связанные с ним эксплуатационные спецификации при изменениях наименования эксплуатанта, организационно-правовой формы юридического лица, юридического адреса, ведомственной принадлежности – 10 рабочих дней;
2) внесение в эксплуатационные спецификации частей А и В воздушных судов одного типа с эксплуатируемыми – 15 рабочих дней;
3) внесение в эксплуатационные спецификации частей А и В воздушных судов других типов, которые ранее не эксплуатировались – 20 рабочих дней;
4) внесение в эксплуатационные спецификации части В видов авиационных работ – 20 рабочих дней;
5) исключение из эксплуатационных спецификации частей А и/или В воздушных судов и/или видов авиационных работ – 3 рабочих дня.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Выдача свидетельства на выполнение авиационных работ и эксплуатационных спецификаций.
Выдача свидетельства и/или связанных с ним эксплуатационные спецификации при изменениях наименования эксплуатанта, организационно-правовой формы юридического лица, юридического адреса, ведомственной принадлежности.
Выдача эксплуатационных спецификаций части А и В при внесении воздушных судов одного типа с эксплуатируемыми.
Выдача эксплуатационных спецификаций части А и В при внесении воздушных судов других типов, которые ранее не эксплуатировались.
Выдача эксплуатационных спецификаций часть В при внесении видов авиационных работ.
Выдача эксплуатационных спецификаций части А и/или В при исключении воздушных судов и/или видов авиационных работ.
Мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга выдачи свидетельства на право выполнения авиационных работ оказывается на платной основе юридическим и физическим лицам в размере платы в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 17 марта 2023 года № 167 "Об утверждении перечня платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32089).

2. Пайдаланушының атауы, заңды тұлғаның ұйымдық-құқықтық нысаны, заңды мекенжайы, ведомстволық бағыныстылығы өзгерген жағдайда куәлікке және/немесе онымен байланысты пайдалану ерекшеліктеріне өзгерістер енгізу – ақысыз көрсетіледі.
3. Пайдаланылатын бірдей типтегі әуе кемелерінің А және В бөліктерінің пайдалану ерекшеліктерін енгізу – ақысыз көрсетіледі.
4. Бұдан бұрын пайдаланылмаған басқа типтегі әуе кемелерінің А және В бөліктерінің пайдалану ерекшеліктерін енгізу – ақысыз көрсетіледі.
5. Авиациялық жұмыстардың түрлерінің В бөлігінің пайдалану ерекшеліктерін енгізу – ақысыз көрсетіледі.
6. Әуе кемелерін және/немесе авиациялық жұмыстардың түрлерінен А және/немесе В бөліктерінің пайдалану ерекшеліктерінен алып тастау – ақысыз көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс істеу кестесі
1) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері, жүгінген жағдайда өтінімдерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) уәкілетті ұйым – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұма аралығында сағат 8-30-дан 17-30-ға дейін, түскі үзіліс 13-00-ден 14-00-ге дейін.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1. Куәлікті алу үшін мынадай құжаттар тіркелген ЭЦҚ қойылған өтінім беріледі:
1) уәкілетті ұйымның қызметі үшін ақы төленгенін растайтын құжаттың қағаз жеткізгіштегі көшірмесі немесе құжаттың pdf форматындағы электрондық көшірмесі;
2) ұшуды орындау жөніндегі нұсқаулықтың электрондық көшірмесі;
3) ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықтың электрондық көшірмесі (бар болған жағдайда);
4) техникалық қызмет көрсетуді реттеу жөніндегі пайдаланушының нұсқаулығының электрондық көшірмесі;
5) әуе кемелерінің техникалық қызмет көрсету бағдарламасының (регламент) электрондық көшірмесі;
6) Қазақстан Республикасының міндетті сақтандыру түрлері туралы заңдарына сәйкес пайдаланушының азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандырудың сақтандыру полистерінің электрондық көшірмелері.
7) пайдаланушы басшысымен бекітілетін әуе кемелерінің бояу үлгілері және мәтіндік сипаттамасының электрондық көшірмесі;
8) пайдаланушының авиациялық қауіпсіздік бағдарламасының электрондық көшірмесі;
9) Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы қызметтерінің тізбесімен және азаматтық авиация саласындағы төлем мөлшерлемелерімен айқындалатын тәртіппен және мөлшерде алынатын, уәкілетті ұйымның ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуді тұрақты қадағалауды жүзеге асырғаны үшін сертификатталған пайдаланушылардың міндетті аударымдарын растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.

2. Внесение изменений в свидетельство и/или связанные с ним эксплуатационные спецификации при изменениях наименования эксплуатанта, организационно-правовой формы юридического лица, юридического адреса, ведомственной принадлежности - оказывается бесплатно.
3. Внесение в эксплуатационные спецификации частей А и В воздушных судов одного типа с эксплуатируемыми - оказывается бесплатно.
4. Внесение в эксплуатационные спецификации частей А и В воздушных судов других типов, которые ранее не эксплуатировались - оказывается бесплатно.
5. Внесение в эксплуатационные спецификации части В видов авиационных работ - оказывается бесплатно.
6. Исключение из эксплуатационных спецификации частей А и/или В воздушных судов и/или видов авиационных работ – оказывается бесплатно.
7
График работы услугодателя
1) портал – круглосуточно за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявки и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2) уполномоченная организация – с понедельника по пятницу с 8-30 до 17-30 часов, с перерывом на обед с 13-00 до 14-00 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1. Для получения свидетельства подается заявка подписанная ЭЦП с приложением следующих документов:
1) копия документа, подтверждающего плату за услугу уполномоченной организации на бумажном носителе, или электронная копия документа в формате pdf;
2) электронная копия руководства по производству полетов;
3) электронная копия руководства по организации системы управления безопасностью полетов (при наличии);
4) электронная копия руководства эксплуатанта по регулированию технического обслуживания;
5) электронная копия программы (регламент) технического обслуживания воздушных судов;
6) электронная копия страховых полисов обязательного страхования гражданско-правовой ответственности эксплуатанта в соответствии с законами Республики Казахстан об обязательных видах страхования;
7) электронная копия образцов раскраски и текстового описания воздушных судов, которые утверждаются руководителем эксплуатанта;
8) электронная копия программы авиационной безопасности эксплуатанта;
9) электронная копия документа, подтверждающего обязательные отчисления сертифицированных эксплуатантов за осуществление уполномоченной организацией постоянного надзора за обеспечением безопасности полетов и авиационной безопасности, взимаемых в порядке и размере, определяемых Правилами взимания платежей и Перечнем платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации.

2. Пайдаланушының атауы, заңды тұлғаның ұйымдық-құқықтық нысаны, заңды мекенжайы, ведомстволық бағыныстылығы өзгерген жағдайда куәлікке және/немесе онымен байланысты пайдалану ерекшеліктеріне өзгерістер енгізу кезінде өтініш беруші келесі құжаттарды тіркей отырып, ЭЦҚ қойылған өтінім береді:
1) ұшуды орындау жөніндегі нұсқаулықтың электрондық көшірмесі;
2) ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықтың электрондық көшірмесі (бар болған жағдайда);
3) техникалық қызмет көрсетуді реттеу жөніндегі пайдаланушының нұсқаулығының электрондық көшірмесі;
4) әуе кемелерінің техникалық қызмет көрсету бағдарламасының (регламент) электрондық көшірмесі;
5) пайдаланушы басшысымен бекітілетін әуе кемелерінің әуе кемелерінің бояу үлгілері және мәтіндік сипаттамасының электрондық көшірмесі;
6) пайдаланушының авиациялық қауіпсіздік бағдарламасының электрондық көшірмесі.
3. Пайдаланылатын бірдей типтегі әуе кемелерін А және В бөліктерінің пайдалану ерекшеліктерін енгізу кезінде өтініш беруші келесі құжаттарды тіркей отырып, ЭЦҚ қойылған өтінім береді:
1) әуе кемесін пайдалануының бақылауына, техникалық қызмет және ұшуға жарамдылығына жауапты тараптар, сонымен қатар әуе кемесін жалға алудың қолданылуы мерзімі көрсетілген экипажсыз жалға алу шартының электрондық көшірмесі;
2) ұшуды орындау жөніндегі нұсқаулыққа, техникалық қызмет көрсетуді реттеу жөніндегі пайдаланушының нұсқаулығына, техникалық қызмет көрсету бағдарламасына, ең аз жабдықтар тізбесіне (MEL) (бар болған жағдайда) енгізілген өзгерістердің электрондық көшірмесі;
3) Қазақстан Республикасының міндетті сақтандыру түрлері туралы заңдарына сәйкес пайдаланушының азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандырудың сақтандыру полистерінің электрондық көшірмелері.
4. Басқа типтегі әуе кемелерін А және В бөліктерінің пайдалану ерекшеліктерінің енгізу кезінде өтініш беруші келесі құжаттарды тіркей отырып, ЭЦҚ қойылған өтінім береді:
1) әуе кемесін пайдалануының бақылауына, техникалық қызмет және ұшуға жарамдылығына жауапты тараптар, сонымен қатар әуе кемесін жалға алудың қолданылуы мерзімі көрсетілген экипажсыз жалға алу шартының электрондық көшірмесі;
2) ұшуды орындау жөніндегі нұсқаулыққа, техникалық қызмет көрсетуді реттеу жөніндегі пайдаланушының нұсқаулығына, техникалық қызмет көрсету бағдарламасына, ең аз жабдықтар тізбесіне (MEL) (бар болған жағдайда) енгізілген өзгерістердің электрондық көшірмесі;
3) Қазақстан Республикасының міндетті сақтандыру түрлері туралы заңдарына сәйкес пайдаланушының азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандырудың сақтандыру полистерінің электрондық көшірмелері.

2. Для внесения изменений в свидетельство и/или связанные с ним эксплуатационные спецификации при изменениях наименования эксплуатанта, организационно-правовой формы юридического лица, юридического адреса, ведомственной принадлежности заявитель подает подписанную ЭЦП заявку с приложением следующих документов:
1) электронная копия руководства по производству полетов;
2) электронная копия руководства по организации системы управления безопасностью полетов (при наличии);
3) электронная копия руководства эксплуатанта по регулированию технического обслуживания;
4) электронная копия программы (регламент) технического обслуживания воздушных судов;
5) электронная копия образцов раскраски и текстового описания воздушных судов, которые утверждаются руководителем эксплуатанта;
6) электронная копия программы авиационной безопасности эксплуатанта.
3. Для внесения в эксплуатационные спецификации частей А и В воздушных судов одного типа с эксплуатируемыми заявитель подает заявку подписанную ЭЦП с приложением следующих документов:
1) электронная копия договора об аренде воздушного судна без экипажа, в котором указаны ответственные стороны за эксплуатационный контроль воздушного судна, техническое обслуживание и поддержание летной годности, а также срок действия аренды;
2) электронная копия внесенных изменений и дополнений в руководство по производству полетов, руководство эксплуатанта по регулированию технического обслуживания, программу технического обслуживания, минимального перечня оборудования (MEL) (при наличии);
3) электронная копия страховых полисов обязательного страхования гражданско-правовой ответственности эксплуатанта в соответствии с законами Республики Казахстан об обязательных видах страхования.
4. Для внесения в эксплуатационные спецификации частей А и В воздушных судов других типов заявитель подает заявку подписанную ЭЦП с приложением следующих документов:
1) электронная копия договора об аренде воздушного судна без экипажа, в котором указаны ответственные стороны за эксплуатационный контроль воздушного судна, техническое обслуживание и поддержание летной годности, а также срок действия аренды;
2) электронная копия внесенных изменений и дополнений в руководство по производству полетов, руководство эксплуатанта по регулированию технического обслуживания, программы технического обслуживания, минимального перечня оборудования (MEL) (при наличии);
3) электронные копии страховых полисов обязательного страхования гражданско-правовой ответственности эксплуатанта в соответствии с законами Республики Казахстан об обязательных видах страхования.

5. Авиациялық жұмыстардың түрдерігің В бөлігінің пайдалану ерекшеліктерін енгізу үшін өтініш беруші келесі құжаттарды тіркей отырып, ЭЦҚ қойылған өтінім береді:
1) ұшуды орындау жөніндегі нұсқаулыққа енгізілген өзгерістер мен толықтырулардың электрондық көшірмесі;
2) пайдаланушы әзірлеген және бекіткен авиациялық жұмыстардың жекелеген түрлерін орындау тәртібі туралы нұсқаулықтың электрондық көшірмесі.
6. Әуе кемелерін және/немесе авиациялық жұмыстардың түрлерінен А және/немесе В бөліктерінің пайдалану ерекшеліктерін алып тастау үшін өтініш беруші ЭЦҚ қойылған өтінім береді.
Жеке басын куәландыратын құжаттар, білімі, еңбек шарттары, авиациялық персоналдың куәлігі, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді, авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәлік (бар болған жағдайда), азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу, ұшуға жарамдылық сертификаты, әуе кемесінің шуыл бойынша сертификаты, радиотаратқыш аппаратураны пайдалануға рұқсаттарын уәкілетті ұйым тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы алады.
Өтініш беруші, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында бекітілген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартуға негіздемелер
1) өтініш берушінің және (немесе) ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мемлекеттік қызмет көрсетуге қажетті мәліметтердің Заңның 16-бабының 7-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмеуі;
2) өтініш берушіге қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе қызметтің жекелеген түрлеріне тыйым салу туралы сот шешімінің (үкімінің) заңды күшіне енуі.
3) пайдаланушының авиациялық жұмыстарға рұқсатын алу үшін өтініш беруші ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
4) өтініш берушіге қатысты оған осы қызмет түрін көрсетуге тыйым салатын сот шешімі болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10
Мемлекеттік қызметтерді көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары мынадай интернет-ресурстарда орналасқан: "Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамының www.caa.gov.kz.
Өтініш берушінің ЭЦҚ бар болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық түрде алуға мүмкіндігі бар.

5. Для внесения изменений в эксплуатационные спецификации часть В видов авиационных работ заявитель подает заявку подписанную ЭЦП с приложением следующих документов:
1) электронная копия внесенных изменений и дополнений в руководство по производству полетов;
2) электронная копия инструкции по порядку выполнения конкретных видов авиационных работ, разработанные и утвержденные эксплуатантом.
6. Для исключения из эксплуатационных спецификации частей А и/или В воздушных судов и/или видов авиационных работ заявитель подает заявку подписанную ЭЦП.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, образовании, свидетельстве авиационного персонала, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, свидетельстве на право выполнения авиационных работ (при наличии), государственной регистрации гражданского воздушного судна, сертификате летной годности, сертификате воздушного судна по шуму, разрешения на использование радиопередающей аппаратуры уполномоченная организация получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Заявитель дает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, предусмотренных в пункте 7 статьи 16 Закона;
2) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
3) установление недостоверности документов, представленных заявителем для получения допуска эксплуатанта к авиационным работам, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
4) в отношении заявителя имеется решение суда, запрещающее ему оказание данного вида услуг;
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе: Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана" www.caa.gov.kz
Заявитель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.

Өтініш берушінің порталдың "жеке кабинеті" арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы мемлекеттік қызметтерді көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты алуға мүмкіндігі бар. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефондары: 1414, 8 800 080 7777

Заявитель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг. Телефон Единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777