Арнаулы инвестициялық келісімшартты жасасу және бұзу қағидалары, мерзімдері мен шарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 2025 жылғы 4 қарашадағы № 477 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 5 қарашада № 37348 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескетрпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
"Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 42-2-бабының 4-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Арнаулы инвестициялық келісімшартты жасасу және бұзу қағидалары, мерзімдері мен шарттары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес кейбір бұйрықтардың күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Өнеркәсіптік инфрақұрылымды және елішілік құндылықты дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің міндетін атқарушы
Р. Исакулов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігімен
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
Және реформалар агенттігі
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің міндетін
атқарушының
2025 жылғы 4 қарашадағы
№ 477 Бұйрықтың
1-қосымшасы
Арнаулы инвестициялық келісімшартты жасасу және бұзу қағидалары, мерзімдері мен шарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы арнаулы инвестициялық келісімшартты жасасу және бұзу қағидалары, мерзімдері мен шарттары (бұдан әрі – Қағидалар) "Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 42-2-бабының 4-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және арнаулы инвестициялық келісімшартты жасасу және бұзу тәртібін, мерзімдері мен шарттарын айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) арнаулы инвестициялық келісімшарт – Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес импортты кедендік әкелім баждарын төлеуден және Қазақстан Республикасының Салық кодексінде белгіленген шарттарға сәйкес қосылған құн салығынан босатуды көздейтін шарт;

Об утверждении Правил, сроков и условий заключения и расторжения специального инвестиционного контракта
Приказ и.о. Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 4 ноября 2025 года № 477. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 ноября 2025 года № 37348
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2026
В соответствии с пунктом 4 статьи 42-2 Закона Республики Казахстан "О промышленной политике" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила, сроки и условия заключения и расторжения специального инвестиционного контракта согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу некоторые приказы согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту развития промышленной инфраструктуры и внутристрановой ценности Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
исполняющего обязанности
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
Р. Исакулов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
исполняющий обязанности
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 4 ноября 2025 года № 477
Правила, сроки и условия заключения и расторжения специального инвестиционного контракта
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила, сроки и условия заключения и расторжения специального инвестиционного контракта (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 42-2 Закона Республики Казахстан "О промышленной политике" (далее – Закон) и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок, сроки и условия заключения и расторжения специального инвестиционного контракта.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) специальный инвестиционный контракт – договор, предусматривающий освобождение импорта от уплаты ввозных таможенных пошлин в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан и от налога на добавленную стоимость в соответствии с условиями, установленными Налоговым кодексом Республики Казахстан;

2) өтініш беруші – арнаулы инвестициялық келісімшарт жасасуға немесе бұзуға өтінім берген Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы;
3) өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – өнеркәсіп саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шекте салааралық үйлестіру мен өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыруды іске асыруға қатысуды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
4) Бірыңғай үйлестіру орталығы – "арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 36-бабына сәйкес арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың қызметін үйлестіруді жүзеге асыратын заңды тұлға.
2-тарау. Арнаулы инвестициялық келісімшартты жасасу және бұзу тәртібі, мерзімдері мен шарттары
3. Арнаулы инвестициялық келісімшарт жасасу үшін өтініш беруші уәкілетті органға осы Қағидаларға 1 қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім береді.
4. Өтінімге мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама;
2) арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы үшін арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы ретінде тіркеу туралы куәліктің көшірмесі не еркін қоймалар иелерінің тізілімінен үзінді көшірме немесе еркін қойма иесі үшін еркін қоймалар тізіліміне енгізу туралы бұйрықтың көшірмесі, көлік құралдарын және (немесе) олардың құрауыштарын, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасын және (немесе) оның құрауыштарын өндірушілер үшін көлік құралдарын және (немесе) олардың компоненттерін, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасын және (немесе) оның компоненттерін өнеркәсіптік құрастыру туралы тиісті келісімнің көшірмесі.
3) өндірістік қуаттарды пайдалануға беру актісінің көшірмесі;
4) қазақстандық тауар өндірушілер тізілімінен үзінді.
5. Өтінім берілген күні тіркеу нөмірі мен күні беріле отырып, уәкілетті органның кеңсесінде қабылданады және тіркеледі.
6. Арнаулы инвестициялық келісімшарт өтініш беруші мынадай шарттардың біріне сәйкес келген кезде жасалады:
1) өтініш беруші Қазақстан Республикасының арнайы экономикалық аймақтар туралы заңнамасына сәйкес арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы ретінде тіркелген;
2) өтініш беруші Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес еркін қойманың иесі ретінде тіркелген;
3) өтініш беруші өнеркәсіптік құрастыру туралы тиісті келісім жасады.
7. Уәкілетті орган мынадай негіздер бойынша арнаулы инвестициялық келісімшарт жасасудан бас тартады:
1) өтініш берушінің осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген құжаттар топтамасын толық ұсынбауы;

2) заявитель – юридическое лицо Республики Казахстан, подавший заявку на заключение или расторжение специального инвестиционного контракта;
3) уполномоченный орган в области государственного стимулирования промышленности (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере промышленности, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию и участие в реализации государственного стимулирования промышленности;
4) Единый координационный центр – юридическое лицо, осуществляющее координацию деятельности специальных экономических и индустриальных зон в соответствии со статьей 36 Закона Республики Казахстан "О специальных экономических и индустриальных зонах".
Глава 2. Порядок, сроки и условия заключения и расторжения специального инвестиционного контракта
3. Для заключения специального инвестиционного контракта заявителем в уполномоченный орган подается заявка по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
4. К заявке прилагаются следующие документы:
1) справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
2) копия свидетельства о регистрации в качестве участника специальной экономической зоны для участника специальной экономической зоны, либо выписка из реестра владельцев свободных складов или копия приказа о включении в реестр свободных складов для владельца свободного склада, для производителей транспортных средств и (или) их компонентов, а также сельскохозяйственной техники и (или) ее компонентов – копия соответствующего соглашения о промышленной сборке.
3) копия акта ввода в эксплуатацию производственных мощностей;
4) выписка из Реестра казахстанских товаропроизводителей.
5. Заявка принимается и регистрируется в канцелярии уполномоченного органа в день подачи, с присвоением регистрационного номера и даты.
6. Специальный инвестиционный контракт заключается при соответствии заявителя одному из следующих условий:
1) заявитель зарегистрирован в качестве участника специальной экономической зоны в соответствии с законодательством Республики Казахстан о специальных экономических зонах;
2) заявитель зарегистрирован в качестве владельца свободного склада в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан;
3) заявителем заключено соответствующее соглашение о промышленной сборке.
7. Уполномоченный орган отказывает в заключении специального инвестиционного контракта по следующим основаниям:
1) представления заявителем неполного пакета документов, предусмотренных пунктом 4 настоящих Правил;

2) өтініш берушінің дәйексіз мәліметтерді ұсынуы;
3) өтініш берушінің осы Қағидалардың 6-тармағында белгіленген шарттарға сәйкес келмеуі.
8. Ұсынылған құжаттар толық және дәйекті болған жағдайда уәкілетті орган арнаулы инвестициялық келісімшарт жасасуға өтінім келіп түскен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үлгілік арнаулы инвестициялық келісімшарттың ережелерін ескере отырып, осы келісімшартты қол қоюға дайындайды.
9. Арнаулы инвестициялық келісімшарт мынадай жағдайлар туындаған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде бұзылады:
1) арнаулы инвестициялық келісімшартта көрсетілген мерзім өткеннен кейін;
2) арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы, еркін қойма иесі ретінде тіркеудің күшін жою, арнаулы инвестициялық келісімшарт жасасуға негіз болған, заңды тұлғамен жасалған өнеркәсіптік құрастыру туралы тиісті келісімдерді бұзу кезінде;
3) арнаулы инвестициялық келісімшартты бұзу туралы заңды тұлғаның жазбаша өтініші негізінде;
4) арнаулы инвестициялық келісімшарттың жұмыс бағдарламасы орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған жағдайда хабарлама жіберілген күннен бастап үш ай ішінде бұзушылықтар жойылмаған кезде;
5) Қазақстандық тауар өндірушілер тізілімінен шығарылған кезінде.
10. Осы Қағидалардың 9-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген жағдайларда арнаулы инвестициялық келісімшартты бұзу үшін өнеркәсіптік құрастыру туралы тиісті келісімдерді бұзу туралы уәкілетті органның ведомствосының, еркін қойманың иесі ретінде тіркеудің күшін жою туралы салықтардың түсуін және бюджетке түсетін басқа да міндетті түсімдерді қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органның ведомствосының, арнайы экономикалық аймақтарға қатысушылардың бірыңғай тізілімінен шығару туралы Бірыңғай үйлестіру орталығының хабардар етуі негіз болып табылады.
11. Арнаулы инвестициялық келісімшарттың қосымшаларына өзгерістер тараптардың келісімі бойынша жылына екі рет енгізілуі мүмкін.
12. Арнаулы инвестициялық келісімшартты жасасу және (немесе) бұзу туралы хабарламаны уәкілетті орган 5 (бес) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының салық түсімдерін және бюджетке түсетін басқа да міндетті түсімдерді қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органына жібереді.
Арнаулы инвестициялық
келісімшартты жасасу және
бұзу қағидаларына, мерзімдері
мен шарттарына
1-қосымша
Нысан
Арнаулы инвестициялық жобаны іске асыру шеңберінде өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсынуға өтінім
1. Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы туралы мәліметтер
1.
Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының атауы
2.
Орналасқан жері: заңды мекен-жайы, нақты орналасқан жері
3.
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН)
4.
Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының басшысы
______________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
______________________
(телефон, электрондық пошта)
5.
Қызмет түрі(лері) (экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің сыныптары деңгейінде)
* Өтініш беруші ұсынылған деректердің дұрыстығы үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапты болады.

2) представления заявителем недостоверных сведений;
3) не соответствие заявителя условиям, установленным пунктом 6 настоящих Правил.
8. В случае полноты и достоверности представленных документов уполномоченный орган в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня подачи заявки подготавливает для подписания специальный инвестиционный контракт с учетом положений типового специального инвестиционного контракта по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
9. Специальный инвестиционный контракт расторгается в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня наступления следующих случаев:
1) по истечении срока, указанного в специальном инвестиционном контракте;
2) при отмене регистрации в качестве участника специальной экономической зоны, владельца свободного склада, расторжении заключенных с юридическим лицом соответствующих соглашений о промышленной сборке, явившихся основанием для заключения специального инвестиционного контракта;
3) на основании письменного обращения юридического лица о расторжении специального инвестиционного контракта;
4) при не устранении нарушений в течение трех месяцев со дня направления уведомления в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения рабочей программы специального инвестиционного контракта;
5) при исключении из Реестра казахстанских товаропроизводителей.
10. Основанием для расторжения специального инвестиционного контракта в случаях, указанных в подпункте 2) пункта 9 настоящих Правил, является уведомление ведомства уполномоченного органа о расторжении соответствующих соглашений о промышленной сборке или ведомства уполномоченного органа в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных поступлений в бюджет об отмене регистрации в качестве владельца свободного склада, или Единого координационного центра об исключении из единого реестра участников специальных экономических зон.
11. Изменения в приложения к специальному инвестиционному контракту могут вноситься по соглашению сторон два раза в год.
12. Уведомление о заключении и (или) расторжении специального инвестиционного контракта направляется уполномоченным органом в течение 5 (пяти) рабочих дней уполномоченному органу Республики Казахстан в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных поступлений в бюджет.
Приложение 1
к Правилам, срокам и условиям
заключения и расторжения
специального инвестиционного
контракта
Форма
Заявка на предоставление мер государственного стимулирования промышленности в рамках реализации специального инвестиционного проекта
1. Сведения о юридическом лице Республики Казахстан
1.
Наименование юридического лица Республики Казахстан
2.
Местонахождение: юридический адрес, фактическое местонахождение
3.
Бизнес-идентификационный номер (БИН)
4.
Руководитель юридического лица Республики Казахстан
______________________
(фамилия, имя, отчество)
______________________
(телефон, электронная почта)
5.
Вид(ы) деятельности (на уровне классов общего классификатора видов экономической деятельности)
* Заявитель несет ответственность за достоверность предоставленных данных в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

2. Арнаулы инвестициялық жоба бойынша жұмыс бағдарламасы
Өндірістік қуаттарды пайдалануға беру күні _________
1-бөлім: импортталатын технологиялық жабдықтардың, оның құрамдас бөліктері мен қосалқы бөлшектерінің, дайын өнімді алу үшін пайдаланылатын шикізат пен материалдардың тізімі мен көлемі
Шығындар бабы
Технологиялық жабдық
№ р/с
Атауы
ЕАЭО СЭҚ ТН коды
Өлшем бірлігі
Саны
Барлығы
Шығындар бабы
Технологиялық жабдыққа жинақтаушы және қосалқы бөлшектер
№ р/с
Атауы
ЕАЭО СЭҚ ТН коды
Өлшем бірлігі
Саны
Барлығы
Шығындар бабы
Дайын өнімді алу үшін пайдаланылатын шикізат пен материалдар
№ р/с
Атауы
ЕАЭО СЭҚ ТН коды
Өлшем бірлігі
Саны
Барлығы
2-бөлім: еркін қоймалардың немесе арнайы экономикалық аймақтардың аумағында немесе өнеркәсіптік құрастыру туралы тиісті келісім шеңберінде өндірілетін өнімнің (дайын өнімнің) тізбесі
№ р/с
Атауы
ЕАЭО СЭҚ ТН коды
Өлшем бірлігі
Саны
Барлығы
_______________________________________________
(Қазақстан Республикасы заңды тұлғасы басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
_____________________
(қолы және күні)
Арнаулы инвестициялық
келісімшартты жасасу және бұзу
қағидаларына, мерзімдері
мен шарттарына
2-қосымша
Үлгілік арнаулы инвестициялық келісімшарт
___________қаласы _________________ (күні, айы, жылы)
Осы арнаулы инвестициялық келісімшарт, бұдан әрі Тараптар деп аталатын
төмендегіні назарға алып, _______________________________________________
(ережелер және (немесе) бұйрық)
негізінде әрекет ететін __________________________________________ тұлғасында,
(басшының немесе оны алмастыратын тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты)
______________________________________________________________________
(уәкілетті органның атауы)
пен (жарғы немесе сенімхат) негізінде әрекет ететін басшысы
_____________________ тұлғасында _____________________________________
___________________________________________________ (бұдан әрі – Заңды тұлға),
(заңды тұлғаның атауы, БСН және мемлекеттік тіркелген күні)
арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы немесе еркін қойманың иесі не өнеркәсіптік
құрастыру туралы тиісті келісім жасасқан арнаулы инвестициялық жобаны іске асыратын
заңды тұлға болып табылатын арасында жасалды, бұдан әрі "Тараптар" деп аталатындар:

2. Рабочая программа по специальному инвестиционному проекту
Дата ввода в эксплуатацию производственных мощностей _________
Раздел 1: Список и объем импортируемого технологического оборудования, комплектующих и запасных частей к нему, сырья и материалов, используемых для получения готовой продукции
Статья затрат
Технологическое оборудование
№ п/п
Наименование
Код ТН ВЭД ЕАЭС
Единица измерения
Количество
Всего
Статья затрат
Комплектующие и запасные части к технологическому оборудованию
№ п/п
Наименование
Код ТН ВЭД ЕАЭС
Единица измерения
Количество
Всего
Статья затрат
Сырье и материалы, используемые для получения готовой продукции
№ п/п
Наименование
Код ТН ВЭД ЕАЭС
Единица измерения
Количество
Всего
Раздел 2: Перечень продукции (готовой продукции), производимой на территории свободных складов или специальных экономических зон, или в рамках соответствующего соглашения о промышленной сборке
№ п/п
Наименование
Код ТН ВЭД ЕАЭС
Единица измерения
Количество
Всего
_________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя
юридического лица Республики Казахстан)
_____________________
(подпись и дата)
Приложение 2
к Правилам, срокам и условиям
заключения и расторжения
специального инвестиционного
контракта
Типовой специальный инвестиционный контракт
город _______________ ___________ (число, месяц, год)
Настоящий специальный инвестиционный контракт заключен между,
____________________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа)
в лице ______________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество руководителя или лица, его замещающего),
действующего на основании ___________________________________________
(положения и (или) приказа) (далее – Уполномоченный орган), и
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________,
(наименование юридического лица, БИН и дата государственной регистрации)
являющееся участником специальной экономической зоны или владельцем
свободного склада либо юридическим лицом, заключившим соглашение
о промышленной сборке транспортных средств и (или) их компонентов, а также
сельскохозяйственной техники и (или) ее компонентов и осуществляющего
реализацию специального инвестиционного проекта в лице
____________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество первого руководителя или иного уполномоченного лица)
действующего на основании (устава или доверенности) (далее – Юридическое лицо),
именуемые в дальнейшем Стороны, принимая во внимание, что:

1) уәкілетті органға арнаулы инвестициялық келісімшартты жасасуға және бұзуға тікелей байланысты құқықтар берілетінін;
2) тараптар арнаулы инвестициялық келісімшарт
____________________________________________________________________,
(арнаулы инвестициялық жобаның атауы)
іске асыру кезінде олардың өзара құқықтары мен міндеттерін реттейтіні туралы уағдаласқандығын назарға алып,
және төмендегілер туралы осы арнаулы инвестициялық келісімшартты жасасты.
1. Негізгі ұғымдар
1. Осы арнаулы инвестициялық келісімшартта пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) арнаулы инвестициялық келісімшарт – Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес импортты кедендік әкелім баждарын төлеуден және Қазақстан Республикасының Салық кодексінде белгіленген шарттарға сәйкес қосылған құн салығынан босатуды көздейтін шарт;
2) жиынтықтауыштар, қосалқы бөлшектер-технологиялық жабдықтың конструктивтік тұтастығын құрайтын жиынтықтағы құрамдас бөліктер;
3) технологиялық жабдық - арнаулы инвестициялық жобаның технологиялық процесінде пайдалануға арналған тауарлар;
4) үшінші тұлға – арнаулы инвестициялық келісімшарт бойынша тарап болып табылмайтын кез келген тұлға;
5) шикізат және (немесе) материалдар - технологиялық процесс арқылы дайын өнімді алу үшін пайдаланылатын кез келген пайдалы қазба, компонент, бөлшек немесе өзге де тауар;
6) өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – өнеркәсіп саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шекте салааралық үйлестіру мен өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыруды іске асыруға қатысуды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
2. Арнаулы инвестициялық келісімшарттың мәні
2. Осы арнаулы инвестициялық келісімшарттың нысаны Заңды тұлғаға өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыруды мынандай түрде беру:
арнаулы инвестициялық келісімшарт негізінде арнаулы инвестициялық жобаны іске асыру шеңберінде Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары әкелген пайдаланылған шикізатты және (немесе) материалдарды алынған өнімде осындай шикізат пен материалдар сәйкестендірілген және шартты түрде шығарылған тауарлардың нысаналы пайдаланылуы танылған жағдайда, еркін кеден аймағының кедендік рәсімінің немесе еркін қойманың қолданылуы аяқталған кезде кедендік баждарды салудан босату;
арнаулы инвестициялық келісімшарт шеңберінде шикізат және (немесе) материалдар импортын Қазақстан Республикасының Салық кодексінде көзделген шарттарға сәйкес қосылған құн салығынан босату;
Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған көлік құралдары және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасы, сондай-ақ олардың компонентерінің құрамындағы шикізат және (немесе) материалдар импортын қосылған құн салығынан босату;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес технологиялық жабдықтарды, оның жинақтаушы және қосалқы бөлшектерін импорттау кезінде кедендік баж салығынан босату түрінде өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсыну болып табылады.

1) Уполномоченный орган наделен правами, непосредственно связанными
с заключением и расторжением специального инвестиционного контракта;
2) Стороны договорились о том, что специальный инвестиционный контракт будет
регулировать их взаимные права и обязанности при реализации
_____________________________________________________________________,
(наименование специального инвестиционного проекта)
и заключили настоящий специальный инвестиционный контракт о нижеследующем.
1. Основные понятия
1. Основные понятия, используемые в настоящем специальном инвестиционном контракте:
1) специальный инвестиционный контракт – договор, предусматривающий освобождение импорта от уплаты ввозных таможенных пошлин в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан и от налога на добавленную стоимость в соответствии с условиями, установленными Налоговым кодексом Республики Казахстан;
2) комплектующие, запасные части – составные части, в совокупности, составляющие конструктивную целостность технологического оборудования;
3) технологическое оборудование – товары, предназначенные для использования в технологическом процессе специального инвестиционного проекта;
4) третье лицо – любое лицо, не являющееся Стороной по специальному инвестиционному контракту;
5) сырье и (или) материалы – любое полезное ископаемое, компонент, деталь или иной товар, используемый для получения готовой продукции посредством технологического процесса;
6) уполномоченный орган в области государственного стимулирования промышленности (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере промышленности, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию и участие в реализации государственного стимулирования промышленности.
2. Предмет специального инвестиционного контракта
2. Предметом настоящего специального инвестиционного контракта является предоставление Юридическому лицу мер государственного стимулирования промышленности в виде:
освобождения от обложения таможенными пошлинами использованных сырья и (или) материалов, ввезенных юридическими лицами Республики Казахстан в рамках реализации специального инвестиционного проекта на основании специального инвестиционного контракта при завершении действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны или свободного склада при условии идентификации таких сырья и материалов в полученном продукте и признания целевого использования условно выпущенных товаров;
освобождения импорта сырья и (или) материалов в рамках специального инвестиционного контракта от налога на добавленную стоимость в соответствии с условиями, предусмотренными Налоговым кодексом Республики Казахстан;
освобождения от налога на добавленную стоимость импорта сырья и (или) материалов в составе транспортных средств и (или) сельскохозяйственной техники, а также их компонентов, помещенных под таможенную процедуру свободного склада в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
освобождения от обложения таможенными пошлинами при импорте технологического оборудования, комплектующих и запасных частей к нему в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

3. Арнаулы инвестициялық келісімшарттың мақсаты
3. Осы арнаулы инвестициялық келісімшарт ____________________________________
___________________________________________________________________________
(арнаулы инвестициялық жобаның атауы)
іске асыру кезінде өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсыну мақсатында қолданылатын құқыққа сәйкес уәкілетті орган мен Заңды тұлға арасындағы шарттық өзара қатынастардың заңды шеңберін белгілейді.
4. Инвестициялық қызмет объектісі
4. Осы арнаулы инвестициялық келісімшарт бойынша инвестициялық
қызметтің объектісі_______________________________________________________
(заңды тұлғаның мекенжайы)
мекенжайы бойынша орналасқан ___________________________________________,
(арнаулы инвестициялық жоба)
болып табылады.
5. Тараптардың Құқықтары
5. Уәкілетті органның:
1) өкілеттіктерді табыстау шегінде Заңды тұлғамен келіссөздер жүргізу кезінде Қазақстан Республикасының атынан өкілдік етуге;
2) арнаулы инвестициялық келісімшарт жасасуға, бұзуға және тіркеуге;
3) арнаулы инвестициялық жобаның іске асырылуына бақылау жүргізуге, оның ішінде арнаулы инвестициялық жобаға қатысты өзге де ақпаратты сұратуға;
4) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқығы бар.
6. Заңды тұлғаның арнаулы инвестициялық жобаны іске асыру үшін арнаулы инвестициялық келісімшарттың талаптарына және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына қайшы келмейтін кез келген іс-әрекеттер жасауға құқығы бар.
7. Тараптар арнаулы инвестициялық келісімшарттың қосымшаларына тараптардың келісімі бойынша жылына екі рет өзгерістер енгізуге құқылы.
6. Тараптардың міндеттері
8. Уәкілетті орган өз құзыреті шегінде осы арнаулы инвестициялық келісімшартты жасасу арқылы осы арнаулы инвестициялық келісімшарттың 2-тармағында көзделген өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын беруге міндеттенеді.
9. Заңды тұлға:
1) арнаулы инвестициялық жобаны іске асыру кезінде осы арнаулы инвестициялық келісімшарт ережесінің талаптарын сақтауға және бұзбауға;
2) осы арнаулы инвестициялық келісімшартқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша арнаулы инвестициялық келісімшарт талаптарының орындалуы туралы жартыжылдық есептерді 25 шілдеден және 25 қаңтардан кешіктірмей, технологиялық жабдықты, оның мақсаты бойынша жинақтауштары мен қосалқы бөлшектерін, шикізатты және (немесе) материалдарды, сондай-ақ көлік құралдарының және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасының құрауыштарын дайын өнім құрамында жеткізу мен мақсаты бойынша пайдалануды растайтын құжаттарды қоса бере отырып, жұмыс бағдарламасында көзделген шығындардың баптары бойынша таратып жазып ұсынуға;

3. Цель специального инвестиционного контракта
3. Настоящий специальный инвестиционный контракт устанавливает юридические рамки договорных взаимоотношений между Уполномоченным органом и Юридическим лицом в соответствии с применимым правом с целью предоставления мер государственного стимулирования промышленности при реализации
__________________________________________________________.
(наименование специального инвестиционного проекта)
4. Объект инвестиционной деятельности
4. Объектом инвестиционной деятельности по настоящему специальному
инвестиционному контракту является _________________________________,
(специальный инвестиционный проект)
расположенного по адресу___________________________________________.
(адрес юридического лица)
5. Права Сторон
5. Уполномоченный орган имеет право:
1) в пределах делегированных полномочий представлять Республику Казахстан при проведении переговоров с Юридическим лицом;
2) заключать, расторгать и регистрировать специальный инвестиционный контракт;
3) проводить контроль за реализацией специального инвестиционного проекта, в том числе запрашивать иную информацию, касающуюся специального инвестиционного проекта;
4) осуществлять иные права, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.
6. Юридическое лицо имеет право предпринимать любые действия, не противоречащие условиям специального инвестиционного контракта и действующему законодательству Республики Казахстан, для реализации специального инвестиционного проекта.
7. Стороны вправе вносить изменения в приложения к специальному инвестиционному контракту по соглашению сторон два раза в год.
6. Обязанности сторон
8. Уполномоченный орган в пределах своей компетенции обязуется посредством заключения настоящего специального инвестиционного контракта предоставить меры государственного стимулирования промышленности, предусмотренные пунктом 2 настоящего специального инвестиционного контракта.
9. Юридическое лицо обязуется:
1) соблюдать и не нарушать условия положения настоящего специального инвестиционного контракта при реализации специального инвестиционного проекта;
2) представлять по форме согласно Приложению 1 к настоящему специальному инвестиционному контракту полугодовые отчеты о выполнении условий специального инвестиционного контракта не позднее 25 июля и 25 января с расшифровкой по статьям затрат, предусмотренных рабочей программой, с приложением документов, подтверждающих поставку и использование технологического оборудования, комплектующих и запасных частей к нему по назначению, сырья и (или) материалов, а также компонентов транспортных средств и (или) сельскохозяйственной техники в составе готовой продукции;

3) арнаулы инвестициялық келісімшарттың қолдану мерзімі ішінде осы арнаулы инвестициялық келісімшартқа 2-қосымшада көрсетілген еркін қойманың немесе арнайы экономикалық аймақтың аумағында немесе өнеркәсіптік құрастыру туралы тиісті келісім шеңберінде өнімді (дайын өнімді) өндіру үшін импортталған шикізатты және (немесе) материалдарды пайдалануға міндеттеледі.
7. Форс-мажор
10. Арнаулы инвестициялық келісімшарт бойынша қандай да болмасын орындамаған міндеттемелер үшін, егер мұндай орындамау немесе орындау кезінде кідірту еңсерілмейтін күш (бұдан әрі – форс-мажор) мән-жайынан туған болса, Тараптардың ешқайсысы жауапты болмайды.
11. Форс-мажорға еңсерілмейтін күш мән-жайлары, яғни дүлей құбылыстар, соғыс қимылдары, төтенше жағдайлар және соған ұқсас жатады.
12. Арнаулы инвестициялық келісімшарт бойынша жұмыстардың форс-мажорлық жағдайлардан туындаған толық немесе ішінара тоқтауы кезінде бұл жұмыстарды жүргізу кезеңі форс-мажордың қолданылу мерзіміне ұзартылады және форс-мажор тоқтатылған кезден бастап қайта басталады.
13. Форс-мажор мән-жайлар туындаған жағдайда, одан зардап шеккен Тарап олар басталған күннен бастап 15 жұмыс күні ішінде бұл туралы оқиғаның басталған күнді және форс-мажорлық мән-жайларды сипаттамасын көрсете отырып, жазбаша хабарламаны тапсыру жолымен екінші Тарапты хабардар етеді.
14. Форс-мажорлық мән-жайлар туындаған кезде Тараптар қалыптасқан жағдайдың шешімін табу үшін келіссөздер жүргізеді.
8. Құпиялылық
15. Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осы арнаулы инвестициялық келісімшарттың қолданылу мерзімі ішінде оны іске асыру жөніндегі жұмысқа қатысты барлық құжаттар, ақпарат және есептер бойынша құпиялылық шарттарын сақтайды.
16. Заңды күшіне енген сот шешімі бар ақпаратты немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де жағдайларды қоспағанда, Тараптардың ешқайсысы екінші Тараптың жазбаша келісімін алмастан, арнаулы инвестициялық келісімшарттың мазмұнына қатысты ақпаратты немесе құпия деп есептелетін және осы Келісімнің ережелерін іске асыруға байланысты өзге де ақпаратты ашуға құқылы емес.
9. Арнаулы инвестициялық келісімшартты беру шарттарының сақтауын бақылау
17. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңды тұлғасының арнаулы инвестициялық келісімшарт беру шарттарын сақтауын бақылауды жүзеге асырады.

3) в течение действия специального инвестиционного контракта использовать импортированные сырье и (или) материалы для производства продукции (готовой продукции) на территории свободного склада или специальной экономической зоны, или в рамках соответствующего соглашения о промышленной сборке, указанной в Приложении 2 к настоящему специальному инвестиционному контракту.
7. Форс-мажор
10. Ни одна из Сторон не несет ответственности за невыполнение каких-либо обязательств по специальному инвестиционному контракту, если такое невыполнение или задержка при выполнении вызваны обстоятельствами непреодолимой силы (далее – форс-мажор).
11. К форс-мажору относятся обстоятельства непреодолимой силы, то есть стихийные явления, военные действия, чрезвычайное положение и тому подобное.
12. При полной или частичной приостановке работ по специальному инвестиционному контракту, вызванной форс-мажорными обстоятельствами, период проведения этих работ продлевается на срок действия форс-мажора и возобновляется с момента прекращения форс-мажора.
13. В случае возникновения форс-мажорных обстоятельств, Сторона, пострадавшая от них, в течение 15 рабочих дней со дня их возникновения уведомляет об этом другую Сторону путем направления письменного извещения с указанием даты начала события и описанием форс-мажорных обстоятельств.
14. При возникновении форс-мажорных обстоятельств, Стороны незамедлительно проводят переговоры для поиска решения сложившейся ситуации и используют все средства для сведения к минимуму последствий таких обстоятельств.
8. Конфиденциальность
15. Стороны в соответствии с законодательством Республики Казахстан соблюдают условия конфиденциальности по всем документам, информации и отчетам, относящимся к работе по реализации настоящего специального инвестиционного контракта в течение срока его действия.
16. Ни одна из Сторон, без получения письменного согласия другой Стороны, не вправе раскрывать информацию, касающуюся содержания специального инвестиционного контракта, или иную информацию, считаемую конфиденциальной и связанную с реализацией положений настоящего специального инвестиционного контракта, за исключением информации, по которой имеется вступившее в законную силу решение суда, или иных случаев, установленных законодательством Республики Казахстан.
9. Контроль за соблюдением условий предоставления специального инвестиционного контракта
17. Уполномоченный орган осуществляет контроль за соблюдением юридическим лицом Республики Казахстан условий предоставления специального инвестиционного контракта.

18. Жұмыс бағдарламасы орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған жағдайда уәкілетті орган арнаулы инвестициялық келісімшарт жасасқан Қазақстан Республикасының заңды тұлғасына бұзушылықтарды көрсете отырып, жазбаша нысанда хабарлама жібереді және бұзушылықтарды жою үшін үш ай мерзім белгілейді.
19. Егер уәкілетті орган жүргізген тексеру нәтижелері бойынша арнаулы инвестициялық жобаны іске асыру үшін әкелінген және кедендік баждарды төлеуден босатылған технологиялық жабдық, оның жиынтықтауыштары мен қосалқы бөлшектері, шикізат және (немесе) материалдар, сондай-ақ көлік құралдарының және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасының құрауыштары дайын өнім құрамында пайдаланылмағаны анықталған жағдайда, арнаулы инвестициялық келісімшарт бойынша берілген инвестициялық преференцияларға байланысты кедендік баждардың сомасын төлемеген Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы оларды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен өсімпұлды есепке жаза отырып, пайдаланылмаған технологиялық жабдық, оның жинақтауыштары мен қосалқы бөлшектері, шикізат және (немесе) материалдар, сондай-ақ көлік құралдарының және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасының құрауыштары бөлігінде төлейді.
20. Кедендік баждар салудан босату объектілерінің нысаналы пайдаланылуын бақылау Еуразиялық экономикалық комиссия айқындаған тәртіппен жүзеге асырылады.
10. Дауларды шешу
21. Даулы мәселе туындаған жағдайда Тараптар арнаулы инвестициялық келісімшарттың кез келген ережелерін орындауға немесе түсіндіруге байланысты туындайтын барлық даулар мен келіспеушіліктерді өзара келіссөздер жолымен шешу үшін бар күш-жігерін салады.
22. Тараптар бір тараптың екінші тарапқа жазбаша өтініш жіберген күннен бастап алты ай ішінде келісімге келе алмаған жағдайда, даулар "Астана" халықаралық қаржы орталығының сотында, "Астана" халықаралық қаржы орталығының Халықаралық төрелік орталығында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының сот органдарында немесе тараптардың өзара келісімімен айқындалатын төрелікте қаралуы мүмкін.
23. Тараптар пайда болған даулар мен келіспеушіліктер толықтай шешілгенге дейін арнаулы инвестициялық келісімшартта белгіленген міндеттемелерді орындаудан босатылмайды.
11. Арнаулы инвестициялық келісімшарттың әрекет ету мерзімі және күшіне енуі
24. Осы арнаулы инвестициялық келісімшарт жасалған сәттен бастап күшіне енеді.
25. Арнаулы инвестициялық келісімшарт _____________________________
___________________________________ мерзім өткен соң күшін жояды.

18. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения рабочей программы уполномоченный орган направляет юридическому лицу Республики Казахстан, заключившему специальный инвестиционный контракт, уведомление в письменной форме с указанием нарушений и устанавливает трехмесячный срок для устранения нарушений.
19. В случае, если по результатам проверки, проведенной уполномоченным органом, будет установлено, что ввезенные для реализации специального инвестиционного проекта и освобожденные от уплаты таможенных пошлин технологическое оборудование, комплектующие и запасные части к нему, сырье и (или) материалы, а также компоненты транспортных средств и (или) сельскохозяйственной техники не были использованы в составе готовой продукции, юридическое лицо Республики Казахстан, не уплатившее вследствие предоставленных по специальному инвестиционному контракту преференций суммы таможенных пошлин, уплачивает их в части неиспользованных технологического оборудования, комплектующих и запасных частей к нему, сырья и (или) материалов, а также компонентов транспортных средств и (или) сельскохозяйственной техники с начислением пеней в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
20. Контроль за целевым использованием объектов освобождения от обложения таможенными пошлинами осуществляется в порядке, определҰнном Евразийской экономической комиссией.
10. Разрешение споров
21. В случае возникновения спорных ситуаций, Стороны обязуются приложить все усилия для разрешения споров и разногласий, связанных с выполнением или интерпретацией любого из положений специального инвестиционного контракта, путем проведения переговоров с заинтересованными сторонами.
22. В случае не достижения сторонами согласия в течение шести месяцев со дня получения письменного обращения любой из сторон к другой стороне, разрешение споров может производиться в суде Международного финансового центра "Астана", Международном арбитражном центре Международного финансового центра "Астана" или судебных органах Республики Казахстан, а также арбитражах, определяемых соглашением сторон.
23. Стороны не освобождаются от выполнения обязательств, установленных специальным инвестиционным контрактом, до полного разрешения возникших споров и разногласий.
11. Срок действия и вступление специального инвестиционного контракта в силу
24. Настоящий специальный инвестиционный контракт вступает в силу с момента его заключения.
25. Действие специального инвестиционного контракта прекращается по истечении __________________________________________________________.

12. Арнаулы инвестициялық келісімшартты бұзу талаптары
26. Арнаулы инвестициялық келісімшарт мынадай негіздер бойынша бұзылады:
1) арнаулы инвестициялық келісімшартта көрсетілген мерзімнің өтуі;
2) еркін қоймалар иелерінің тізілімінен немесе арнайы экономикалық аймақ қатысушыларының тізілімінен шығару;
3) тиісті өнеркәсіптік құрастыру туралы заңды тұлғамен жасалған келісімді, мұндай заңды тұлға, оның ішінде еркін қойма иесі немесе арнайы экономикалық аймақ қатысушы осындай келісімде көрсетілген міндеттемелерді орындамаған кезде бұзу;
4) арнаулы инвестициялық келісімшартты бұзу туралы заңды тұлғаның жазбаша өтініші негізінде;
5) арнаулы инвестициялық келісімшарттың жұмыс бағдарламасы орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған жағдайда бұзушылықтарды жою туралы хабарлама жіберілген күннен бастап үш ай мерзім өткеннен кейін;
6) Қазақстандық тауар өндірушілердің тізілімінен алып тасталған жағдайда.
13. Қосымша ережелер
27. Хабарламалар мен есептер қолма-қол немесе төменде көрсетілген мекенжайға хабарламасы бар почтамен жіберіледі:
Уәкілетті орган: _____________________________________________________
(атауы, заңды мекен-жайы, телефондары)
уәкілетті органның басшысы: _________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Заңды тұлға: ____________________________________________________________
(атауы, заңды және нақты мекенжайлары, телефондары, электрондық мекенжайы)
заңды тұлғаның басшысы: ________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
28. Арнаулы инвестициялық келісімшарт бойынша мекенжайлар өзгерген кезде Тараптардың әрқайсысы екі апта мерзімде екінші Тарапты жазбаша хабардар етуге тиіс.
29. Осы арнаулы инвестициялық келісімшарт ___________ қаласында _____ жылғы "___" ____________ әрқайсысы бірдей заңды күші бар қазақ және орыс тілдерінде екі данада, тараптардың әрқайсысы үшін 1 (бір) данадан жасалды. Осы арнаулы инвестициялық келісімшарт ережелерін түсіндіруде келіспеушіліктер болған жағдайда тараптар мемлекеттік тілдегі мәтінге жүгінеді.
Уәкілетті орган:
Заңды тұлға:
Қолы _____________
мөр орны
Қолы _____________
мөр орны
Үлгілік арнаулы
инвестициялық келісімшартқа
1-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Арнаулы инвестициялық келісімшарт талаптарының орындалуы туралы жартыжылдық есеп
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігіне.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет-ресурста орналастырылған: https://www.gov.kz/memleket/entities/mps.
Әкімшілік нысанның атауы: "Арнаулы инвестициялық келісімшарт талаптарының орындалуы туралы жартыжылдық есеп".
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанның индексі: 1-СИК.
Жиілігі: жартыжылдық.
Есепті кезең: ағымдағы жылдың 25 шілдесіне дейін және есепті кезеңнен кейінгі жылдың 25 қаңтарына дейін.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті органмен арнаулы инвестициялық келісімшарт жасасқан Қазақстан Республикасының заңды тұлғалар.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: ағымдағы жылдың 25 шілдесіне дейін және есепті кезеңнен кейінгі жылдың 25 қаңтарына дейін.
ЖСН/БСН
(жеке тұлғалар деректерді ұсынған жағдайда, сондай-ақ жиынтық түрде толтырылмайды)
Жинау әдісі: қағаз тасымалдағышта.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның негізгі бөлігі
Әкімшілік нысанның атауы: "Арнаулы инвестициялық келісімшарт талаптарының орындалуы туралы жартыжылдық есеп"
Кесте
Өндірістік қуаттарды пайдалануға беру күні __________________
№ р/с
Шығындар баптары
Жоспар
Нақты
Ауытқулар (+;-)
Ауытқу себебі
Растайтын құжаттар (атауы,№, күні)
1
2
3
4
5
6
7

12. Условия расторжения специального инвестиционного контракта
26. Специальный инвестиционный контракт расторгается по следующим основаниям:
1) истечение срока, указанного в специальном инвестиционном контракте;
2) отмена регистрации в качестве участника специальной экономической зоны или владельца свободного склада;
3) расторжение заключенного с юридическим лицом соглашения о промышленной сборке транспортных средств и (или) их компонентов, а также сельскохозяйственной техники и (или) ее компонентов, при невыполнении таким юридическим лицом, в том числе владельцем свободного склада или участником специальной экономической зоны, обязательств, указанных в таком соглашении;
4) на основании письменного обращения юридического лица о расторжении специального инвестиционного контракта;
5) по истечении трехмесячного срока со дня направления уведомления об устранении нарушений, в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения рабочей программы специального инвестиционного контракта.
6) при исключении из Реестра казахстанских товаропроизводителей.
13. Дополнительные положения
27. Уведомления и отчеты представляются нарочно или отправляются почтой с уведомлением по следующему адресу:
Уполномоченный орган: _______________________________________
(название, юридический адрес, телефоны) руководитель
Уполномоченного органа: ______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
Юридическое лицо: ___________________________________________
(наименование, юридический и фактический адреса, телефоны, электронный адрес)
руководитель Юридического лица: ______________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
28. При изменении адресов по специальному инвестиционному контракту каждая из Сторон в двухнедельный срок должна письменно уведомить другую Сторону.
29. Данный специальный инвестиционный контракт совершен в городе _____ "___" ____________ ______ года в двух экземплярах, каждый на казахском и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу, по 1 (одному) экземпляру для каждой из сторон. В случае наличия разногласий в толковании положений настоящего специального инвестиционного контракта, стороны обращаются к тексту на государственном языке.
Уполномоченный орган:
Юридическое лицо:
Подпись _____________ место печати
Подпись _____________ место печати
Приложение 1
к Типовому специальному
инвестиционному контракту
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Полугодовой отчет о выполнении условий специального инвестиционного контракта
Представляется: в Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/mps.
Наименование административной формы: "Полугодовой отчет о выполнении условий специального инвестиционного контракта".
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-СИК.
Периодичность: полугодовая.
Отчетный период: до 25 июля текущего года и до 25 января года, следующего за отчетным периодом.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: юридические лица Республики Казахстан, заключившие специальный инвестиционный контракт с уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: до 25 июля текущего года и до 25 января года, следующего за отчетным периодом.
ИИН/БИН
(не заполняется в случае представления данных физическими лицами, а также в агрегированном виде)
Метод сбора: на бумажном носителе.
Основная часть формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Наименование административной формы: "Полугодовой отчет о выполнении условий специального инвестиционного контракта"
Таблица
Дата ввода в эксплуатацию производственных мощностей__________________
№ п/п
Статьи затрат
План
Факт
Отклонения (+;-)
Причина отклонения
Подтверждающие документы (наименование, №, дата)
1
2
3
4
5
6
7

1-бөлім: импортталатын технологиялық жабдықтардың, оның құрамдас бөліктері мен қосалқы бөлшектерінің, дайын өнімді алу үшін пайдаланылатын шикізат пен материалдардың тізімі мен көлемі
1
Технологиялық жабдық
2
Технологиялық жабдыққа жинақтаушы және қосалқы бөлшектер
3
Дайын өнімді алу үшін пайдаланылатын шикізат пен материалдар
Барлығы:
2-бөлім. Еркін қоймалар немесе арнайы экономикалық аймақтар аумағында немесе өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім шеңберінде өндірілетін өнімнің (дайын өнімнің) тізбесі
4
Объем произведенной продукции
Арнаулы инвестициялық жобаны іске асыру үшін әкелінген және кедендік баждар мен қосылған құн салығын төлеуден босатылған шикізат және (немесе) материалдар дайын өнімнің құрамында пайдаланылғанын растаймыз.
Көрсетілген мәліметтердің шынайылығы мен дұрыстығын растаймыз.
Атауы _______________________ Мекен-жайы ___________________________________
Телефон ____________________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________________________
Орындаушы __________________________________________ ______________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолы, телефоны)
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға ____________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолы)
Мөрге арналған орын (жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын тұлғаларды
қоспағанда) _________________________________________________________________
Ескертпе: нысанды толтыру бойынша түсініктеме осы нысанның қосымшасында келтірілген.
Арнаулы инвестициялық
келісімшарт талаптарының
орындалуы туралы
жартыжылдық есеп нысанына
қосымша
"Арнаулы инвестициялық келісімшарт талаптарының орындалуы туралы жартыжылдық есеп" өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме (индексі 1-СИК, кезеңділігі жартыжылдық)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Арнаулы инвестициялық келісімшарт талаптарының орындалуы туралы жартыжылдық есептің нысаны "Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 42-2 – бабының 5-тармағына (бұдан әрі-нысан) сәйкес әзірленді.
2. Нысанды Қазақстан Республикасының өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті органмен арнаулы инвестициялық келісімшарт жасасқан заңды тұлғалары 25 шілдеден және 25 қаңтардан кешіктірмей жұмыс бағдарламасында көзделген шығындар баптары бойынша таратып жаза отырып, технологиялық жабдықтың, оның мақсаты бойынша жинақтаушы және қосалқы бөлшектерінің жеткізілуін және пайдаланылуын растайтын құжаттарды, шикізатты және (немесе) дайын өнім құрамындағы көлік құралдарының және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасының материалдарын, сондай-ақ құрауыштарын қамтиды.

Раздел 1: Список и объем импортируемого технологического оборудования, комплектующих и запасных частей к нему, сырья и материалов, используемых для получения готовой продукции
1
Технологическое оборудование
2
Комплектующие и запасные части к технологическому оборудованию
3
Сырье и материалы, используемые для получения готовой продукции
Итого:
Раздел 2. Перечень продукции (готовой продукции), производимой на территории свободных складов или специальных экономических зон, или в рамках соглашения о промышленной сборке
4
Объем произведенной продукции
Подтверждаем, что ввезенные для реализации специального инвестиционного проекта
и освобожденные от уплаты таможенных пошлин и налога на добавленную стоимость
сырье и (или) материалы были использованы в составе готовой продукции.
Заверяем подлинность и достоверность указанных сведений.
Наименование_______________________ Адрес________________________________
Телефон __________________________________________________________________
Адрес электронной почты ___________________________________________________
Исполнитель__________________________________________ ____________________ (фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон)
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись)
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
__________________________________________________________________________
Примечание: пояснение по заполнению формы приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме
полугодового отчета
о выполнении условий
специального
инвестиционного контракта
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных
данных на безвозмездной основе "Полугодовой отчет о выполнении условий
специального инвестиционного контракта"
(индекс 1-СИК, периодичность полугодовая)
Глава 1. Общие положения
1. Форма полугодового отчета о выполнении условий специального инвестиционного контракта разработана в соответствии с пунктом 5 статьи 42-2 Закона Республики Казахстан "О промышленной политике" (далее – Форма).
2. Форма представляется юридическими лицами Республики Казахстан, заключившими специальный инвестиционный контракт с уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности, не позднее 25 июля и 25 января с расшифровкой по статьям затрат, предусмотренных рабочей программой, с приложением документов, подтверждающих поставку и использование технологического оборудования, комплектующих и запасных частей к нему по назначению, сырья и (или) материалов, а также компонентов транспортных средств и (или) сельскохозяйственной техники в составе готовой продукции.

2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
3. Нысан келесідей толтырылады:
"Өндірістік қуаттарды пайдалануға беру күні" деген жолда 1-жолдың шығындар бабында көрсетілген тіркелген активті пайдалануға беру күні көрсетіледі;
1-бөлім. "Импортталатын технологиялық жабдықтың, оның жинақтаушы және қосалқы бөлшектерінің, дайын өнімді алу үшін пайдаланылатын шикізат пен материалдардың тізімі мен көлемі":
"№ р/с" 1-бағанында реті бойынша нөмір көрсетіледі. Кейінгі ақпарат нөмірлеуді ретімен үзбеуі керек;
"Шығындар баптары" деген 2-бағанда арнаулы инвестициялық келісімшарт жасасқан заңды тұлғаның арнаулы инвестициялық жобаны іске асыру шеңберінде өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсынуға өтінімге берілген жұмыс бағдарламасынан шығындар баптары көрсетіледі;
"Жоспар" 3-бағанында есепті кезеңде арнаулы инвестициялық келісімшарт жасасқан заңды тұлғаның арнаулы инвестициялық жобаны іске асыру шеңберінде өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсынуға өтінімге берілген жұмыс бағдарламасынан жұмсалған шығындардың сомасы көрсетіледі;
"Нақты" 4-бағанында есепті кезеңдегі растаушы құжаттарға сәйкес шығындар сомасы көрсетіледі;
"Ауытқулар (+;-)" 5-бағанында: "4" - бағанның деректері "3" - бағанның деректерін алып тастағанда;
"Ауытқу себебі" деген 6-бағанда "4" және "3" бағандары арасындағы туындаған айырманың себебі көрсетіледі;
"Растайтын құжаттар (атауы, №, күні)" 7-бағанында есепті кезеңдегі шығыстар сомасын растайтын құжаттың атауы, нөмірі және күні көрсетіледі.
2-бөлім: еркін қоймалардың немесе арнайы экономикалық аймақтардың аумағында немесе өнеркәсіптік құрастыру туралы тиісті келісім шеңберінде өндірілетін өнімнің (дайын өнімнің) тізбесі
"3" бағандағы деректер есепті кезеңде арнаулы инвестициялық келісімшарт жасасқан заңды тұлғаның арнаулы инвестициялық жобаны іске асыру шеңберінде өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсынуға өтінімге берілген жұмыс бағдарламасынан көрсетіледі.
Қалған көрсеткіштер 1-бөлімге ұқсас толтырылады.
4. Грамматикалық қателермен толтырылған немесе өзгертілген форматта ұсынылған нысан қабылданбайды.
Үлгілік арнаулы инвестициялық
келісімшартқа 2-қосымша
Еркін қоймалардың немесе арнайы экономикалық аймақтардың аумағында немесе көлік құралдарын немесе ауыл шаруашылығы техникасын немесе көлік құралдарына және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасына құрауыштарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім шеңберінде өндірілетін өнімнің (дайын өнімнің) тізбесі
Тармақшаның №
Өнімнің атауы
(дайын өнімнің)
ЕАЭО СЭҚ ТН коды *
1.
2.
* ЕАЭО СЭҚ ТН-Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің 10 белгі деңгейіндегі бірыңғай тауар номенклатурасы.
Уәкілетті орган:
Заңды тұлға:
Қолы ____________ мөр орны
Қолы ______________ мөр орны
(болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің міндетін
атқарушының
2025 жылғы 4 қарашадағы
№ 477 бұйрығына
2-қосымша
Күші жойылған кейбір бұйрықтардың тізбесі

Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
3. Форма заполняется следующим образом:
в строке "Дата ввода в эксплуатацию производственных мощностей" указывается дата ввода в эксплуатацию фиксированного актива, указанного в статье затрат строки 1;
Раздел 1. "Список и объем импортируемого технологического оборудования, комплектующих и запасных частей к нему, сырья и материалов, используемых для получения готовой продукции":
в графе 1 "№ п/п" указывается номер по порядку. Последующая информация не должна прерывать нумерацию по порядку;
в графе 2 "Статьи затрат" указываются статьи затрат из Рабочей программы, предоставленного к Заявке на предоставление мер государственного стимулирования промышленности в рамках реализации специального инвестиционного проекта юридическим лицом, заключившим специальный инвестиционный контракт;
в графе 3 "План" указывается сумма затрат из Рабочей программы, предоставленного к Заявке на предоставление мер государственного стимулирования промышленности в рамках реализации специального инвестиционного проекта юридическим лицом, заключившим специальный инвестиционный контракт, за отчетный период;
в графе 4 "Факт" указывается сумма затрат согласно подтверждающим документам за отчетный период;
в графе 5 "Отклонения (+;-)": данные графы "4" минус данные графы "3";
в графе 6 "Причина отклонения" указывается причина возникшей разницы между графами "4" и "3";
в графе 7 "Подтверждающие документы (наименование, №, дата)" указываются, наименование, номер и дата документа, подтверждающего сумму расходов за отчетный период.
Раздел 2: Перечень продукции (готовой продукции), производимой на территории свободных складов или специальных экономических зон, или в рамках соответствующего соглашения о промышленной сборке:
Данные в графе "3" указываются из Рабочей программы, предоставленного к Заявке на предоставление мер государственного стимулирования промышленности в рамках реализации специального инвестиционного проекта юридическим лицом, заключившим специальный инвестиционный контракт, за отчетный период.
Остальные показатели заполняются аналогично Разделу 1.
4. Форма, заполненная с грамматическими ошибками, либо представленная в измененном формате, не принимается.
Приложение 2
к Типовому специальному
инвестиционному контракту
Перечень продукции (готовой продукции), производимой на территории свободных складов или специальных экономических зон, или в рамках соглашение о промышленной сборке транспортных средств или сельскохозяйственной техники, или компонентов к транспортным средствам и (или) сельскохозяйственной технике
№ подпункта
Наименование продукции
(готовой продукции)
Код ТН ВЭД ЕАЭС*
1.
2.
*ТН ВЭД ЕАЭС - единая Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза на уровне 10 знаков.
Уполномоченный орган:
Юридическое лицо:
Подпись ____________ место печати
Подпись ______________ место печати
(при наличии)
Приложение 2 к приказу
исполняющий обязанности
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 4 ноября 2025 года № 477
Перечень утративших силу некоторых приказов

1. "Арнайы инвестициялық жобаны іске асыру шеңберінде инвестициялық преференциялар беруге арналған өтінім нысанын және оны қабылдау және тіркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 6 ақпандағы № 74 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14800 тіркелген).
2. "Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің міндетін атқарушының 2019 жылғы 28 қарашадағы № 11-1-4/631 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19700 тіркелген).
3. "Арнайы инвестициялық жобаны іске асыру шеңберінде инвестициялық преференциялар беруге арналған өтінім нысанын және оны қабылдау мен тіркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 6 ақпандағы № 74 және "Үлгілік арнайы инвестициялық келісімшартты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 7 ақпандағы № 75 бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 30 маусымдағы № 340 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23429 тіркелген).
4. "Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 21 қыркүйектегі № 10 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33481 тіркелген).
5. "Арнайы инвестициялық келісімшартты жасасудың келісімшартты жасаудың және бұзудың қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 8 ақпандағы № 85 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14801 тіркелген).
6. "Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 30 наурыздағы № 207 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16722 тіркелген).
7. "Арнайы инвестициялық келісімшартты жасасудың және бұзудың қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 8 ақпандағы № 85 бұйрығына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 21 мамырдағы № 310 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20739 тіркелген).

1. Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 6 февраля 2017 года № 74 "Об утверждении формы заявки на предоставление инвестиционных преференций в рамках реализации специального инвестиционного проекта и правил ее приема и регистрации" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14800).
2. Приказ исполняющего обязанности Министра иностранных дел Республики Казахстан от 28 ноября 2019 года № 11-1-4/631 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19700).
3. Приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 июня 2021 года № 340 "О внесении изменений в приказы Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 6 февраля 2017 года № 74 "Об утверждении формы заявки на предоставление инвестиционных преференций в рамках реализации специального инвестиционного проекта и правил ее приема и регистрации" и от 7 февраля 2017 года № 75 "Об утверждении типового специального инвестиционного контракта" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 23429).
4. Приказ исполняющего обязанности Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 21 сентября 2023 года № 10 "О внесении изменений в некоторые приказы Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 33481).
5. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 8 февраля 2017 года № 85 "Об утверждении Правил и условий заключения и расторжения специального инвестиционного контракта" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14801).
6. Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 марта 2018 года № 207 "О внесении изменений в некоторые приказы Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16722).
7. Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 21 мая 2020 года № 310 "О внесении изменения и дополнения в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 8 февраля 2017 года № 85 "Об утверждении Правил и условий заключения и расторжения специального инвестиционного контракта" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20739).

8. "Үлгілік арнайы инвестициялық келісімшартты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 7 ақпандағы № 75 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14806 тіркелген).
9. "Үлгілік арнайы инвестициялық келісімшартты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 7 ақпандағы № 75 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2019 жылғы 25 қазандағы № 11-1-4/557 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19514 тіркелген).

8. Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 7 февраля 2017 года № 75 "Об утверждении типового специального инвестиционного контракта" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14806).
9. Приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 25 октября 2019 года № 11-1-4/557 "О внесении изменения в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 7 февраля 2017 года № 75 "Об утверждении типового специального инвестиционного контракта" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19514).