Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде тауарлар импортын қосылған құн салығынан босату қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2025 жылғы 3 қарашадағы № 662 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 3 қарашада № 37332 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 525-бабы 2-тармағы 1) тармақшасының екінші бөлігіне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде тауарлар импортын қосылған құн салығынан босату қағидалары бекітілсін.
2. Мыналар:
1) "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде тауарлар импортының қосылған құн салығынан босатылу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 16 ақпандағы № 204 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16691 болып тіркелген);
2) "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде тауарлар импортын қосылған құн салығынан босату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 16 ақпандағы № 204 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 4 мамырдағы № 426 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22691 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуі;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 3 қарашадағы
№ 662 бұйрығымен
бекітілген
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде тауарлар импортын қосылған құн салығынан босату қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде тауарлар импортын қосылған құн салығынан босату қағидалары (бұдан әрі – қағидалар) Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық Кодексі) 525-бабы 2-тармағы 1) тармақшасының екінші бөлігіне сәйкес әзірленді және Салық кодексінің 479-бабы 1-тармағының 1), 2), 4), 5), 6), 7), 8), 10), 11), 12), 13), 14), 15), 16), 17) және 18) тармақшаларында көрсетілген Еуразиялық экономикалық одақ (бұдан әрі - ЕАЭО) шеңберінде тауарлар импортын қосылған құн салығынан босату тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил освобождения от налога на добавленную стоимость импорта товаров в рамках Евразийского экономического союза
Приказ и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 3 ноября 2025 года № 662. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 ноября 2025 года № 37332
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2026 г.
В соответствии с частью второй подпункта 1) пункта 2 статьи 525 Налогового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила освобождения от налога на добавленную стоимость импорта товаров в рамках Евразийского экономического союза.
2. Признать утратившим силу:
1) приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2018 года № 204 "Об утверждении Правил освобождения от налога на добавленную стоимость импорта товаров в рамках Евразийского экономического союза" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16691).
2) приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 мая 2021 года № 426 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2018 года № 204 "Об утверждении Правил освобождения от налога на добавленную стоимость импорта товаров в рамках Евразийского экономического союза"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22691).
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
Утверждены приказом
Министр финансов
Республики Казахстан
от 3 ноября 2025 года № 662
Правила освобождения от налога на добавленную стоимость импорта товаров в рамках Евразийского экономического союза
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила освобождения от налога на добавленную стоимость импорта товаров в рамках Евразийского экономического союза (далее – Правила) разработаны в соответствии с частью второй подпункта 1) пункта 2 статьи 525 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок освобождения от налога на добавленную стоимость импорта товаров в рамках Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС), указанных в подпунктах 1), 2), 4), 5), 6), 7), 8), 10), 11), 12), 13), 14), 15), 16), 17) и 18) пункта 1 статьи 479 Налогового кодекса.

2. ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына тауарлардың импорты осы Қағидаларда көзделген тиісті құжаттармен бірге тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш берілген кезде қосылған құн салығынан босатылады.
3. Осы Қағидаларда келесі негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушы – өз қызметін бағалы қағаздар нарығында лицензия негізінде не Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асыратын заңды тұлға, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы;
2) діни мақсаттағы заттар – діни жоралар мен салт-жораларды, құлшылық рәсімдерін орындау кезінде қолдануға арналған, сондай-ақ діни рәміздер элементтері бар заттар, бұйымдар мен атрибуттар болып табылады;
3) инвестициялық алтын – мына талаптарға сай келетін алтын:
алтын монеталар үшін:
алтын монеталар нумизматикалық құндылыққа ие болмауы тиіс;
алтын монеталардың тазалығы жалпы салмақтың 1000 үлесіне шаққанда 900 үлестен кем болмауы немесе тең болуы тиіс (бұл 900 сынамаға, 900 промиллеге, 90,0 пайызға немесе 21,6 каратқа сәйкес келеді);
4) мәдени-тарихи құндылықтар – Қазақстан Республикасының "Мәдениет туралы" Заңының 32-бабының 1-тармағына сәйкес мәдени-тарихи деп танылатын материалдық және материалдық емес құндылықтар;
5) ресми даму көмегі – әріптес елдің әлеуметтік-экономикалық дамуына және оның азаматтарының әл-ауқатын арттыруға жәрдемдесу мақсатында Қазақстан Республикасы тарапынан әріптес елге өтеусіз немесе жеңілдікті негізде көрсетілетін көмек;
6) мемлекеттік кірістер органы – өз құзыреті шегінде бюджетке салықтар мен төлемдердің түсімін қамтамасыз етуді, Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеуді, осы органның құзыретіне Қазақстан Республикасының заңнамасымен жатқызылған әкімшілік құқық бұзушылықтардың алдын алу, оларды анықтау, жолын кесу және ашу жөніндегі өкілеттіктерді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
7) уәкілетті орган – салықтар мен бюджетке төленетін өзге де міндетті төлемдердің түсімін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
2-тарау. Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде импортын қосылған құн салығынан босату тәртібі
4. Ұлттық және шетел валютасының банкноттары мен монеталарын (мәдени-тарихи құндылықты білдіретін банкноттар мен монеталардан басқа), сондай-ақ бағалы қағаздарды импорттау кезінде тауарға ілеспе құжаттар ұсынылады.

2. Импорт товаров на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов ЕАЭС освобождается от налога на добавленную стоимость при представлении заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов в орган государственных доходов с соответствующими документами, предусмотренными настоящими Правилами.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) профессиональный участник рынка ценных бумаг – юридическое лицо, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, осуществляющие свою деятельность на рынке ценных бумаг на основании лицензии либо в соответствии с законами Республики Казахстан;
2) предметы религиозного назначения — это предметы, изделия и атрибуты, предназначенные для использования при отправлении богослужений, совершении религиозных обрядов и церемоний, а также содержащие элементы религиозной символики;
3) инвестиционное золото – золото, соответствующее следующим условиям:
для золотых монет:
такие золотые монеты не обладают нумизматической ценностью;
чистота золотых монет равна или превышает 900 тысячных долей на 1 000 долей общей массы (что соответствует 900 пробе, 900 промилле, 90,0 процентам или 21,6 карата);
4) культурно-исторические ценности — это материальные и нематериальные ценности, отнесенные к культурно-историческим в соответствии с пунктом 1 статьи 32 Закона Республики Казахстан "О культуре";
5) официальная помощь развитию – помощь, безвозмездно либо на льготной основе оказываемая Республикой Казахстан стране-партнеру в целях содействия социально-экономическому развитию страны-партнера и повышению благосостояния ее граждан;
6) орган государственных доходов – государственный орган, в пределах своей компетенции осуществляющий обеспечение поступлений налогов и платежей в бюджет, таможенное регулирование в Республике Казахстан, полномочия по предупреждению, выявлению, пресечению и раскрытию административных правонарушений, отнесенных законодательством Республики Казахстан к ведению этого органа, а также выполняющий иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
7) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет.
Глава 2. Порядок освобождения от налога на добавленную стоимость импорта товаров в рамках Евразийского экономического союза
4. При импорте банкнот и монет национальной и иностранной валюты (кроме банкнот и монет, представляющих собой культурно-историческую ценность), а также ценных бумаг представляются товаросопроводительные документы.

5. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – ҚР ҰБ) және өзінің филиалдарымен, өкілдіктерімен, ведомстволарымен және республикалық мемлекеттік кәсіпорындарымен (бұдан әрі – ұйымдар) жүзеге асыратын ақша белгілерін өндіру үшін шикізат импорты кезінде мынадай құжаттар ұсынылады:
1) ақша белгілерін өндіру үшін әкелінетін шикізаттың мақсаты туралы ҚР ҰБ растау;
2) жүк алушының осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақша белгілерін өндіру үшін шикізатты мақсатты пайдалану туралы міндеттемесі.
6. Қосылған құн салығынан босату мақсатында, Салық кодексінің 479-бабының 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес мемлекеттік органдар, мемлекет үкіметтері, халықаралық ұйымдар желісі арқылы әкелінетін акциздік тауарлардан басқа тауарларды импорттау кезінде төмендегілер ұсынылады:
тауарды тегін негізде әкелу мақсатын көрсететін тауарларды сүйемелдейтін құжат;
Қазақстан Республикасымен ратификацияланған халықаралық келісімшарттың (бар болса) көшірмесі, оның аясында тауарлар тегін негізде әкелінеді;
тауар жөнелтуші тарапынан жасалған және тауарды тегін беру фактісін, сондай-ақ тауарды тегін негізде әкелу мақсатын растайтын құжат;
техникалық көмекті жүзеге асыру үшін тауарлар жеткізілетін жоба (келісімшарт) көшірмесі.
7. Мемлекеттер, мемлекет үкіметтері және халықаралық ұйымдар желісі бойынша берілген гранттық қаражат есебінен қаржыландырылатын тауарларды импорттау кезінде Қосылған құн салығынан босату мақсатында келесі құжаттар ұсынылады:
Қазақстан Республикасының шетелдік мемлекетпен (немесе мемлекеттермен) немесе халықаралық ұйыммен жасалған халықаралық келісімшатының көшірмесі (бар болған жағдайда);
халықаралық ұйым тарапынан грант берілу кезінде халықаралық келісімшарт жасалмаған жағдайда, сол ұйымның гранттық қаражат есебінен тауарларды импорттау туралы растамасы;
тауарларды енгізу туралы ақпаратты және халықаралық келісімшартқа (бар болған жағдайда) сілтемелерді қамтитын тауарды сүйемелдейтін құжаттар;
бенефициардың (грант алушының) импортталатын тауар туралы растамасы.
8. Қазақстан Республикасында аккредиттелген шетелдің дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктері, шетелдің консулдық мекемелері ресми пайдалануға әкелген тауарларды, сондай-ақ осы өкілдіктердің және консулдық қызметкерлердің, оның ішінде олардың отбасыларының жеке пайдалануы үшін әкелінген тауарларды, Қазақстан Республикасының ратификациялаған халықаралық келісімшарттарына сәйкес Қосылған құн салығынан босату мақсатында келесі құжаттар ұсынылады:
тауарларды сүйемелдейтін құжаттар;
алушының тауарларды тек жеке пайдалану мақсатында пайдаланатыны туралы, осы Қағиданың 2-қосымшасына сәйкес бекітілген нысан бойынша міндеттемесі.

5. При импорте сырья для производства денежных знаков, осуществляемом Национальным Банком Республики Казахстан (далее – НБ РК) и его филиалами, представительствами, ведомствами и республиканскими государственными предприятиями (далее – организации), представляются следующие документы:
1) подтверждение НБ РК о предназначении ввозимого сырья для производства денежных знаков;
2) обязательство о целевом использовании сырья для производства денежных знаков по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
6. При импорте товаров, за исключением подакцизных, ввозимых по линии государств, правительств государств, международных организаций согласно подпункту 14) пункта 1 статьи 479 Налогового кодекса в целях благотворительной помощи, оказания технического содействия, для целей освобождения от налога на добавленную стоимость представляются:
товаросопроводительный документ, содержащий информацию о ввозе товара с указанием цели ввоза товара на безвозмездной основе;
копия международного договора, ратифицированного Республикой Казахстан (при наличии), в рамках которого осуществляется ввоз товаров на безвозмездной основе;
документ, составленный отправителем товара, подтверждающий факт безвозмездной передачи товаров с указанием цели ввоза товара на безвозмездной основе;
копия проекта (контракта) по техническому содействию, для выполнения которого поставляются товары.
7. При импорте товаров, финансируемом за счет средств грантов, предоставленных по линии государств, правительств государств и международных организаций, для целей освобождения от налога на добавленную стоимость представляются:
копия международного договора Республики Казахстан (при его наличии), заключенного с иностранным государством (или государствами) либо с международной организацией;
подтверждение международной организации об импорте товаров за счет средств предоставленного ею гранта – в случае предоставления гранта такой международной организацией без заключения международного договора;
товаросопроводительные документы, содержащие информацию о ввозе товара и ссылки на международный договор (при его наличии);
подтверждение бенефициара (грантополучателя) о ввозимом товаре.
8. При импорте товаров, ввезенных для официального пользования иностранными дипломатическими и приравненными к ним представительствами иностранного государства, консульскими учреждениями иностранного государства, аккредитованными в Республике Казахстан, а также для личного пользования лицами, относящимися к дипломатическому и административно-техническому персоналу этих представительств, консульскими должностными лицами, консульскими служащими включая членов их семей, проживающих вместе с ними, и освобождаемых от налога на добавленную стоимость в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, представляются следующие документы:
товаросопроводительные документы;
обязательство получателя о целевом использовании ввозимых товаров исключительно для личного пользования по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

9. ЕАЭО-ның кедендік заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасының кедендік заңнамасына сәйкес кедендік декларациялауға жататын тауарларды импорттау кезінде, кедендік рәсім қолданылған жағдайда, мұндай тауарлар салық төлеуден босатылады.
10. Ғарыш нысандары мен жердегі ғарыш инфрақұрылымының жабдықтарын космостық қызметке қатысушылардың Қазақстан Республикасының Үкіметімен белгіленген тізіміне сәйкес әкелу кезінде, осы құжаттың ережелері ғарыш қызметі саласындағы уәкілетті органның осындай ғарыш нысандары мен жабдықтарды ғарыш қызметі мақсатында әкелу туралы берген растамасына негізделеді. Растаманың нысаны Қазақстан Республикасының Салық кодексінің 479-бабының 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметімен бекітіледі.
11. ҚР ҰБ импорттайтын инвестициялық алтынның импорты кезінде екінші деңгейдегі банк немесе бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы – заңды тұлға тауарға ілеспе құжаттарды ұсынады.
12. Тіркеу органы тіркеген дін бірлестіктері тарапынан әкелінетін діни тағайындағы заттарды импорттау кезінде тауарларды сүйемелдейтін құжаттар ұсынылады.
Аталған тауарлардың тізімі мен оны қалыптастыру критерийлері Қазақстан Республикасының Салық кодексінің 479-бабының 1-тармағының 8) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметімен бекітіледі.
13. Медициналық көмек көрсету кепілдендірілген көлемі және міндетті медициналық сақтандыру шеңберінде, сондай-ақ орфандық және әлеуметтік маңызы бар ауруларды емдеу мақсатында дәрілік заттарды импорттау кезінде.
Дәрілік заттардың тізімі және олардың импортында қосылған құн салығынан босатудың қолдану тәртібі Қазақстан Республикасының Салық кодексінің 479-бабының 1-тармағының 17) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметімен белгіленеді.
14. Өңделмеген қымбат металдар, қымбат металдардың сынықтары мен қалдықтары, сондай-ақ қымбат металдарды қамтитын шикізат тауарларын импорттаған кезде, оларды:
"Қымбат металдар мен қымбат тастар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қымбат металдар өндірушілер субъектілерінің тізіміне енген заңды тұлға әкелген;
"Қымбат металдар мен қымбат тастар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабының 6) тармақшасына сәйкес тазартылған алтын өндірісі үшін және Қазақстан Республикасының Ұлттық банкке іске асыру үшін ғана пайдаланылады.
15. "Астана Хаб" бағдарламасының қатысушылары болып табылатын салық төлеушілер әкелген тауарларды импорттағанда, Қазақстан Республикасының Салық кодексінің 479-бабының 1-тармағының 16) тармақшасында көзделген шарттардың бір мезгілде сақталуы кезінде.

9. При импорте товаров, подлежащих таможенному декларированию в соответствии с таможенным законодательством ЕАЭС и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан, с применением таможенной процедуры, такие товары предусматривают освобождение от уплаты налогов.
10. При импорте космических объектов и оборудования объектов наземной космической инфраструктуры, ввозимых участниками космической деятельности, перечень которых определяется Правительством Республики Казахстан, положения настоящего документа применяются на основании подтверждения уполномоченного органа в области космической деятельности о ввозе таких космических объектов и оборудования для целей космической деятельности. Форма подтверждения утверждается Правительством Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 479 Налогового кодекса.
11. При импорте инвестиционного золота, импортируемого НБ РК, банком второго уровня или юридическим лицом – профессиональным участником рынка ценных бумаг представляются товаросопроводительные документы.
12. При импорте предметов религиозного назначения, ввозимых религиозными объединениями, зарегистрированными в регистрирующем органе, представляются товаросопроводительные документы.
Перечень указанных товаров и критерии его формирования утверждаются Правительством Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 8) пункта 1 статьи 479 Налогового кодекса.
13. При импорте лекарственных средств в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и обязательного медицинского страхования, а также для лечения орфанных и социально значимых заболеваний.
Перечень лекарственных средств, а также порядок применения освобождения от налога на добавленную стоимость при их импорте устанавливаются Правительством Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 17) пункта 1 статьи 479 Налогового кодекса.
14. При импорте необработанных драгоценных металлов, лома и отходов драгоценных металлов, а также сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, при условии, что они:
ввезены юридическим лицом, включенным в перечень субъектов производства драгоценных металлов в соответствии с Законом Республики Казахстан "О драгоценных металлах и драгоценных камнях";
используются исключительно для производства аффинированного золота в соответствии с подпунктом 6) статьи 1 Закона Республики Казахстан "О драгоценных металлах и драгоценных камнях" в целях реализации Национального банка Республики Казахстан.
15. При импорте товаров, ввезенных налогоплательщиками, являющимися участниками "Астана Хаб", при одновременном соответствии условиям согласно подпункта 16) пункта 1 статьи 479 Налогового кодекса.

16. Қазақстан Республикасының "Дамуға ресми көмек туралы" Заңына сәйкес, ресми даму көмек көрсету бағдарламасына қатысатын операторлар әкелген тауарларды импорттағанда.
17. Гуманитарлық көмек ретінде әкелінетін, акцизге жатпайтын тауарларды Қазақстан Республикасының "Азаматтық қорғау туралы" Заңына сәйкес импорттағанда.
Осы тармақта көрсетілген тауарларды қосылған құн салығынан босату мақсатында импорттаған кезде келесі құжаттар ұсынылады:
тауарды тегін негізде әкелу мақсатын көрсететін импорттау туралы ақпаратты қамтитын тауарға ілесетін құжаттар;
Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттың көшірмесі (бар болған жағдайда), оның аясында тауарлар тегін негізде әкелінеді;
тауарды гуманитарлық көмек ретінде жіберілгенін растайтын жіберуші құжаты (шетел тілінде жасалғаны да қабылданады) немесе дипломатиялық немесе оларға теңестірілген өкілдіктердің, консулдық мекемелердің, халықаралық ұйымдардың немесе олардың өкілдіктерінің, басқа ұйымдардың немесе олардың өкілдіктерінің гуманитарлық көмек ретінде тегін негізде әкелінетінін растайтын құжаты.
18. Қатты пайдалы қазбаларды қайта өңдеу жөніндегі келісім шеңберінде технологиялық жабдықтарды, құрамдас бөліктерді және олардың қосалқы бөлшектерін импорттағанда келесі шарттардың бір мезгілде сақталуы тиіс:
1) технологиялық жабдықтар, құрамдас бөліктер мен олардың қосалқы бөлшектерінің тізімі Қатты пайдалы қазбаларды қайта өңдеу жөніндегі келісімде белгіленеді, ол келісім жер қойнауын пайдаланудың уәкілетті органымен жасалған;
2) технологиялық жабдықтарды, құрамдас бөліктерді және олардың қосалқы бөлшектерін әкелу ЕАЭО-тың кеден заңнамасы және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында көзделген құжаттармен рәсімделеді;
3) әкелінген технологиялық жабдықтарды, құрамдас бөліктерді және қосалқы бөлшектерді қосылған құн салығын төлеуші қатты пайдалы қазбаларды қайта өңдеу туралы келісім шеңберінде ғана талап қоюдың ескеру мерзімі шегінде пайдаланылады.
Технологиялық жабдықтар мен құрамдас бөліктерді импорттаған кезде қосылған құн салығынан босату Қатты пайдалы қазбаларды қайта өңдеу жөніндегі келісімнің әрекет ету мерзіміне беріледі, бірақ келісім тіркелген сәттен бастап бес жылды аспауы тиіс.
19. Ұшу қызметін жүзеге асыратын әуе кемесінде пайдаланылатын отын-майлау материалдарын импорттаған кезде салық төлеуден босатылады.

16. При импорте товаров оператором, участвующим в программе официальной помощи развитию, в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об официальной помощи развитию".
17. При импорте товаров, за исключением подакцизных, ввозимых в качестве гуманитарной помощи, соответствующей закону Республике Казахстан "О гражданской защите".
При импорте товаров, указанных в настоящем пункте, для целей освобождения от налога на добавленную стоимость представляются:
1) товаросопроводительные документы, содержащие информацию о ввозе товара с указанием цели ввоза товара на безвозмездной основе;
2) копия международного договора, ратифицированного Республикой Казахстан (при наличии), в рамках которого осуществляется ввоз товаров на безвозмездной основе;
3) документ отправителя товара, свидетельствующий направление товара в качестве гуманитарной помощи (в том числе составленный на иностранном языке) или подтверждение дипломатических или приравненных к ним представительств или консульских учреждений, или международных организаций или их представительств, иных организаций или их представительств о ввозе товара с указанием цели ввоза товара на безвозмездной основе – в качестве гуманитарной помощи.
18. При импорте технологического оборудования, комплектующих и запасных частей к нему в рамках соглашения о переработке твердых полезных ископаемых при одновременном соответствии следующим условиям:
1) перечень технологического оборудования, комплектующих и запасных частей к нему установлен в соглашении о переработке твердых полезных ископаемых, заключенного с уполномоченным органом в сфере недропользования;
2) ввоз технологического оборудования, комплектующих и запасных частей к нему оформлен документами, предусмотренными таможенным законодательством ЕАЭС и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан;
3) ввезенные технологическое оборудование, комплектующие и запасные части к нему будут использованы плательщиком налога на добавленную стоимость в пределах срока исковой давности исключительно при осуществлении деятельности в рамках соглашения о переработке твердых полезных ископаемых.
Освобождение от налога на добавленную стоимость при импорте технологического оборудования и комплектующих к нему предоставляется на срок действия соглашения о переработке твердых полезных ископаемых, но не более пяти лет с момента регистрации соглашения о переработке твердых полезных ископаемых.
19. Освобождаются от уплаты налога при импорте горюче-смазочных материалов, используемых воздушным судном при осуществлении воздушной перевозки.

20. Осы Қағиданың 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 және 19-тармақтарында көрсетілген тауарлар тек салық төлеуден босату мақсатында пайдаланылады.
Белгіленген тауарларды салық төлеуден босату үшін көрсетілген мақсатқа сәйкес пайдаланбаған жағдайда, оларды импорттаған кезде төленбеген қосылған құн салығының сомасы Қазақстан Республикасының Салық кодексінің 530-бабына сәйкес бюджетке төленуге тиіс.
Еуразиялық экономикалық
одақтағы тауарлар импортын
қосылған құн салығынан
босату қағидаларына
1-қосымша
нысан
____________________________
(мемлекеттік кірістер органы
басшысының тегі, аты және
әкесінің аты (егер ол жеке басты
куәландыратын құжатта
көрсетілсе))
Ақша белгілерін өндіру үшін шикізатты мақсатты пайдалану туралы міндеттеме
Мен, ________________________________________________________
_______________________________________________________________
(атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі, мекенжайы,
банктік деректемелері не тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басты
куәландыратын құжатта көрсетілсе) және жүк алушының паспорттық деректемелері)
ақша белгілерін өндіруге арналған шикізат ретінде
____________________________________________________________________
(тауардың атауы)
тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішке(терге) сәйкес
№ ____________________________________________________________.
Осыған байланысты аталған тауарларды олардың нысаналы мақсатына сәйкес қатаң пайдалануға міндеттенемін.
Көрсетілген тауарларды өзге мақсаттарда пайдалану үшін осындай тауарларды әкелу кезінде төленбеген қосылған құн салығын Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 530-бабына сәйкес теңге мөлшерінде және олардан өсімпұл төлеуге міндеттенемін.
Қолы ________/__________/ Күні "___" _______ 20__ жыл
Тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе)
Еуразиялық экономикалық
одақтағы тауарлар импортын
қосылған құн салығынан
босату қағидаларына
2-қосымша
нысан
____________________________
(мемлекеттік кірістер органы
басшысының тегі, аты және
әкесінің аты (егер ол жеке басты
куәландыратын құжатта
көрсетілсе))
Алушының әкелінетін тауарларды тек ресми, жеке пайдалану үшін мақсатты пайдалану туралы міндеттемесі
Мен, ________________________________________________________
_______________________________________________________________
(атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі, мекенжайы,
банктік деректемелері не тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басты
куәландыратын құжатта көрсетілсе) және жүк алушының паспорттық деректемелері)
ақша белгілерін өндіруге арналған шикізат ретінде
____________________________________________________________________ (тауардың атауы)
тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішке(терге) сәйкес
№____________________________________________________________.
Осыған байланысты аталған тауарларды олардың нысаналы мақсатына сәйкес қатаң пайдалануға міндеттенемін.
Көрсетілген тауарларды өзге мақсаттарда пайдалану үшін осындай
тауарларды әкелу кезінде төленбеген қосылған құн салығын Қазақстан
Республикасы Салық кодексінің 530-бабына сәйкес теңге мөлшерінде
және олардан өсімпұл төлеуге міндеттенемін.
Қолы ________/__________/ Күні "___" _______ 20__ жыл
Тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе)

20. Товары, указанные в пунктах 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 и 19 настоящих Правил, используются только в целях, для которых предоставлено освобождение.
В случае использования импортерами указанных товаров не по назначению, предусмотренному для освобождения от налога, сумма налога на добавленную стоимость, не уплаченная при их импорте, подлежит уплате в бюджет в соответствии со статьей 530 Налогового кодекса.
Приложение 1
к Правилам освобождения
от налога на добавленную
стоимость импорта товаров
в Евразийском экономическом
союзе
форма
______________________________
(фамилия, имя и отчество
(если оно указано в документе,
удостоверяющем личность)
руководителя органа
государственных доходов)
Обязательство о целевом использовании сырья для производства денежных знаков
Мною, ________________________________________________________
_______________________________________________________________
(наименование, индивидуальный идентификационный номер/бизнес
идентификационный номер, адрес, банковские реквизиты либо фамилия,
имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
и паспортные данные грузополучателя) в качестве сырья для производства
денежных знаков завезены
____________________________________________________________________
(наименование товара)
согласно заявлению(ям) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов
№ ________________________________________________________________.
В связи с чем, обязуюсь использовать указанные товары строго в соответствии
с их целевым назначением.
Для использования указанных товаров в иных целях обязуюсь уплатить налог
на добавленную стоимость, не уплаченный при ввозе таких товаров, в
размере _____ тенге и пени с них в соответствии со 530 Налогового кодекса
Республики Казахстан.
Подпись ________/__________/ Дата "___" _______ 20__ года
Фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем
личность) _____________________________________________________________
Приложение 2
к Правилам освобождения
от налога на добавленную
стоимость импорта
товаров в Евразийском
экономическом союзе
форма
______________________________
(фамилия, имя и отчество
(если оно указано в документе,
удостоверяющем личность)
руководителя органа
государственных
доходов)
Обязательство получателя о целевом использовании ввозимых товаров исключительно для личного пользования
Мною, _________________________________________________________
_______________________________________________________________
(наименование, индивидуальный идентификационный номер/бизнес
идентификационный номер, адрес, банковские реквизиты либо фамилия,
имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
и паспортные данные грузополучателя) в качестве сырья для производства
денежных знаков завезены
___________________________________________________________________
(наименование товара)
согласно заявлению(ям) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов
№ ________________________________________________________________.
В связи с чем, обязуюсь использовать указанные товары строго в соответствии
с их целевым назначением.
Для использования указанных товаров в иных целях обязуюсь уплатить
налог на добавленную стоимость, не уплаченный при ввозе таких товаров,
в размере _____ тенге и пени с них в соответствии со 530 Налогового кодекса
Республики Казахстан.
Подпись ________/__________/ Дата "___" _______ 20__ года
Фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем
личность) ____________________________________________________________