"Жоғары технологиялық медициналық көмек түрлерін айқындау тәртібін және олардың тізбесін, сондай-ақ жоғары технологиялық медициналық көмек түрлерінің мамандандырылған медициналық көмектің көрсетілетін қызметтері тізбесіне өту өлшемшарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 16 қазандағы № ҚР ДСМ-134/2020 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2025 жылғы 1 қарашадағы № 129 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 3 қарашада № 37327 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жоғары технологиялық медициналық көмек түрлерін айқындау тәртібін және олардың тізбесін, сондай-ақ жоғары технологиялық медициналық көмек түрлерінің мамандандырылған медициналық көмектің көрсетілетін қызметтері тізбесіне өту өлшемшарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 16 қазандағы № ҚР ДСМ-134/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21471 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жоғары технологиялық медициналық көмек түрлерін айқындау қағидалары, сондай-ақ жоғары технологиялық медициналық көмек түрлерінің мамандандырылған медициналық көмектің көрсетілетін қызметтерінің тізбесіне өту өлшемшарттарында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жоғары технологиялық медициналық көмек түрлерін айқындау қағидалары, сондай-ақ жоғары технологиялық медициналық көмек түрлерінің мамандандырылған медициналық көмектің көрсетілетін қызметтерінің тізбесіне өту өлшемшарттары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 124-бабының 4-тармағына сәйкес (бұдан әрі – Кодекс) әзірленді және жоғары технологиялық медициналық көмек (бұдан әрі – ЖТМК) түрлерін, сондай-ақ ЖТМК түрлерінің мамандандырылған медициналық көмектің (бұдан әрі – ММК) көрсетілетін қызметтерінің тізбесіне өту өлшемшарттарын айқындау тәртібін белгілейді.";
көрсетілген Қағидаларға қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 октября 2020 года № ҚР ДСМ-134/2020 "Об утверждении правил определения и перечня видов высокотехнологичной медицинской помощи, а также критерии, согласно которым виды высокотехнологичной медицинской помощи переходят в перечень услуг специализированной медицинской помощи"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 1 ноября 2025 года № 129. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 ноября 2025 года № 37327
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 октября 2020 года № ҚР ДСМ-134/2020 "Об утверждении правил определения и перечня видов высокотехнологичной медицинской помощи, а также критерии, согласно которым виды высокотехнологичной медицинской помощи переходят в перечень услуг специализированной медицинской помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21471) следующие изменения:
в Правилах определения видов высокотехнологичной медицинской помощи, а также критериях, согласно которым виды высокотехнологичной медицинской помощи переходят в перечень услуг специализированной медицинской помощи, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила определения видов высокотехнологичной медицинской помощи, а также критерии, согласно которым виды высокотехнологичной медицинской помощи переходят в перечень услуг специализированной медицинской помощи (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 124 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок определения видов высокотехнологичной медицинской помощи (далее – ВТМП), а также критерии, согласно которым виды ВТМП переходят в перечень услуг специализированной медицинской помощи (далее – СМП).";
приложение к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 1 қарашадағы
№ 129 бұйрығына
қосымша
Жоғары технологиялық
медициналық көмек түрлерін
айқындау қағидалары, сондай-ақ
жоғары технологиялық
медициналық көмек түрлерінің
мамандандырылған
медициналық көмектің
көрсетілетін қызметтерінің
тізбесіне өту өлшемшарттарына
қосымша
Жоғары технологиялық медициналық көмектің түрлерін айқындау өлшемшарттары
Өлшемшарт
Салмақтық коэффициент
Өлшемшарт шкаласы
Мәні
Өлшемшарт баллы
1
Инновациялық (жаңашылдық)
0,1
Технология әлемде 5 жылдан аз уақыт қолданылады
10
1

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 1 ноября 2025 года № 129
Приложение
к Правилам определения видов
высокотехнологичной медицинской
помощи, а также критериям,
согласно которым виды
высокотехнологичной
медицинской помощи переходят
в перечень услуг специализированной
медицинской помощи
Критерии определения видов высокотехнологичной медицинской помощи
І№
Критерий
Весовой коэффициент
Шкала критерия
Значение
Балл критерия
1
Инновационность (новизна)
0,1
Технология применяется в мире менее 5 лет
10
1

Технология әлемде 5-10 жылдан астам уақыт бойы қолданылады
7,5
0,75
Технология әлемде 10 жылдан астам уақыт бойы қолданылады
5
0,5
Технология әлемде 15 жылдан астам уақыт бойы қолданылады
2,5
0,25
2
Ресурс сыйымдылығы
0,3
Технологияны пайдалану қымбат тұратын дәрілік заттарды медициналық бұйымдарды медициналық техниканы, айтарлықтай еңбек және уақыт шығынын қажет етеді
10
3
Технологияны пайдалану қымбат тұратын дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды, медициналық техниканы қажет етеді
7,5
2.25
Технологияны пайдалану айтарлықтай еңбек және уақыт шығынын қажет етеді
5
1,5
Технологияны пайдалану қымбат тұратын дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды, медициналық техниканы қажет етпейді, айтарлықтай еңбек және уақыт шығынын қажет етпейді
2,5
0,75
3
Бірегейлігі
0,1
Технологияның аналогтары және (немесе) Қазақстандағы балама емдеу әдістері жоқ
10
1
Технология тиімділігі жағынан Қазақстандағы аналогтардан және (немесе) емдеудің балама әдістерінен артық
7,5
0,75
Технология тиімділігі жағынан Қазақстандағы аналогтарға және (немесе) баламалы емдеу әдістеріне теңеледі
5
0,5
Технология тиімділігі жағынан Қазақстандағы аналогтардан және (немесе) баламалы емдеу әдістерінен төмен
2,5
0,25
4
Күрделілігі
0,5
Технология өте күрделі және ерекше дағдыларды талап етеді (мысалы, симультальды, біріктірілген немесе реконструктивтік операциялар). Қосымша тіндер мен ағзалардың ерекшеліктеріне бейімделген мамандандырылған жабдықты пайдалануды қажет ететін пациенттің анатомиялық - физиологиялық ерекшеліктері (неонатальды жастағы балаларда технологияны қолдану) ескеріледі. Мұндай операциялар асқыну қаупі жоғары және мұқият жоспарлауды қажет етеді.
10
5
Бірнеше кезеңдерді қамтитын және хирург пен медицина персоналының жоғары деңгейде дайындығын талап ететін орташа күрделіліктегі технологиялар. Операциялар біріктірілген немесе реконструктивті болуы мүмкін, бірақ күрделі анатомиялық немесе физиологиялық ерекшеліктері жоқ балалар мен ересек пациенттерде орындалады
7,5
3,75
Технологияның орындау қиындығы төмен (мысалы, жоспарланған) операциялар) және базалық хирургиялық жабдықты пайдаланыла отырып, стандартты жағдайларда жүргізіледі. Бұл операциялар әдетте бір сатылы және пациент үшін төмен қауіп деңгейіне ие
5
2,5
Күрделілікті қажет етпейтін технологиялар амбулаториялық негізде орындалатын өте қарапайым емшараларды қамтиды. Олар арнайы дайындықты қажет етпейді және ресурстардың ең аз мөлшерін пайдалана отырып, жылдам орындалуы мүмкін
2,5
1,25

Технология применяется в мире 5-10 лет
7,5
0,75
Технология применяется в мире более 10 лет
5
0,5
Технология применяется в мире более 15 лет
2,5
0,25
2
Ресурсоемкость
0,3
Применение технологии требует дорогостоящих лекарственных средств, медицинских изделий, медицинской техники, значительных трудовых и временных затрат
10
3
Применение технологии требует дорогостоящих лекарственных средств, медицинских изделий, медицинской техники
7,5
2,25
Применение технологии требует значительных трудовых и временных затрат
5
1,5
Применение технологии не требует дорогостоящих лекарственных средств, медицинских изделий, медицинской техники, не требует значительных трудовых и временных затрат
2,5
0,75
3
Уникальность
0,1
Технология не имеет аналогов и (или) альтернативных методов лечения в Казахстане
10
1
Технология превосходит по эффективности существующие в Казахстане аналоги и (или) альтернативные методы лечения
7,5
0,75
Технология сопоставима по эффективности с существующими в Казахстане аналогами и (или) альтернативными методами лечения
5
0,5
Технология уступает по эффективности существующим в Казахстане аналогам и (или) альтернативным методам лечения
2,5
0,25
4
Сложность
0,5
Технология отличается высокой сложностью выполнения и требуют исключительных навыков (например, симультанные, комбинированные или реконструктивные операции). Дополнительно учитываются анатомо-физиологические особенности пациента (применение технологии у детей неонатального возраста), требующие использования специализированного оборудования, адаптированного к особенностям тканей и органов. Такие операции имеют высокий риск осложнений и требуют тщательного планирования
10
5
Технологии, имеющие среднюю степень сложности, которые включают несколько этапов и требуют высокого уровня подготовки хирурга и медицинского персонала. Операции могут быть комбинированными или реконструктивными, но проводятся у детей и взрослых пациентов без сложных анатомических или физиологических особенностей
7,5
3,75
Технология имеет низкую степень сложности выполнения (например, плановые операции) и проводятся в стандартных условиях с использованием базового хирургического оборудования. Эти операции обычно одноэтапные и имеют низкий уровень риска для пациента
5
2,5
Технологии, которые не предполагают сложности, включают в себя очень простые процедуры, проводимые в амбулаторных условиях. Они не требуют специальной подготовки и могут выполняться быстро, с использованием минимального количества ресурсов
2,5
1,25