Салықтық тіркеу талаптарының сақталуын мониторингтеуге байланысты мемлекеттік кірістер органының шешімдері нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2025 жылғы 31 қазандағы № 653 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 31 қазанда № 37307 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 ж.бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 49-бабының 4-тармағына, 82-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына, 107-бабының 1 және 5-тармақтарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік кірістер органында тіркеу есебіне қою туралы хабарламаның нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік кірістер органында тіркеу есебіне қою туралы хабарламаны орындалмаған деп тану туралы шешімнің нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің міндетін атқарушы
Д. Темирбеков
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 31 қазандағы
№ 653 бұйрыққа
1-қосымша
нысан
Мемлекеттік кірістер органында салықтық тіркеу есебіне қою туралы хабарлама
№ ______
"__" ______20___жыл
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі)
49-бабының 4-тармағына, 82-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына және
107-бабының 1-тармағына сәйкес
____________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының (бұдан әрі – МКO) атауы, коды, бизнес сәйкестендіру
нөмірі)
Сізге,
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)
немесе салық төлеушінің толық атауы және жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес
сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН/БСН))
салықтық тіркеу талаптарының сақталуын мониторингтеу нәтижелері бойынша:
(тиісті ұяшықтың бірі "Х" белгісімен белгіленеді)
1
қосылған құн салығын төлеушіні тіркеу есебіне міндетті түрде қою
2
дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебіне қою
3
жеке практикамен айналысатын адам ретінде тіркеу есебіне қою
4
жекелеген қызмет түрлерін жүзеге асыратын салық төлеушіні тіркеу есебіне қою
талаптарының бұзылу белгілері анықталғанын хабарлайды.
Хабарлама:
А

Об утверждении форм решений органа государственных доходов, связанных с мониторингом соблюдения требований налоговой регистрации
Приказ и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 31 октября 2025 года № 653. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 октября 2025 года № 37307
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2026.
В соответствии с пунктом 4 статьи 49, подпунктом 6) пункта 1 статьи 82, пунктами 1 и 5 статьи 107 Налогового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) форму уведомления о постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму решения о признании уведомления о постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов неисполненным согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
И.о Министра финансов
Республики Казахстан
Д. Темирбеков
Приложение 1 к приказу
И.о Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 октября 2025 года № 653
форма
Уведомление о постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов
№ ______
от "__" ______20___года
В соответствии c пунктом 4 статьи 49, подпунктом 6) пункта 1 статьи 82 и пунктом 1 статьи 107 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс)
____________________________________________________________________
(наименование, код, бизнес-идентификационный номер органа
государственных доходов (далее – ОГД))
уведомляет Вас,
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
или полное наименование и индивидуальный идентификационный
номер/бизнес-идентификационный номер (далее – ИИН/БИН) налогоплательщика)
что по результатам мониторинга соблюдения требований налоговой регистрации выявлены признаки нарушения требований по:
(отмечается знаком "Х" одна из соответствующих ячеек)
1
обязательной постановке на регистрационный учет плательщика налога на добавленную стоимость
2
постановке на регистрационный учет в качестве индивидуального предпринимателя
3
постановке на регистрационный учет лица, занимающегося частной практикой
4
постановке на регистрационный учет налогоплательщика, осуществляющего отдельные виды деятельности
Уведомление исполняется путем подачи:
А

Салық кодексінің 101-бабының 3-тармағына сәйкес салықтық өтінішті
(1-ұяшық таңдалған кезде белгіленеді)
Б
Салық кодексінің 97-бабының 3-тармағына сәйкес дара кәсіпкердің немесе жеке практикамен айналысатын адамның қызметінің басталғаны туралы хабарламаны
(2 немесе 3-ұяшық таңдалған кезде белгіленеді)
В
Салық кодексінің 104-бабының 5-тармағына сәйкес салық төлеушілер базасын қалыптастыру тәртібімен белгіленген құжаттармен қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламаны
(4-ұяшық таңдалған кезде белгіленеді)
ұсыну жолымен орындалады.
Осы хабарламаны орындау мерзімі тапсырылған күннен кейінгі 30 (отыз) жұмыс күнін құрайды.
Көрсетілген мерзімде осы хабарлама орындалмаған жағдайда, МКO Салық кодексінің 86-бабына сәйкес банктік шоттар бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру жүргізеді.
Салық кодексінің 107-бабына сәйкес, салық төлеуші бұзушылықпен келіспесе, келіспеушілігін негіздей отырып, түсініктеме береді.
Салық төлеуші түсініктемеге оның негіздемесін растайтын құжаттардың көшірмелерін қоса беруге құқылы. Түсініктеме беру кезінде хабарламада көрсетілген бұзушылықтарға жатпайтын құжаттарды талап етуге жол берілмейді.
Ұсынылған түсініктемеде негіздеме болмаған және (немесе) негіздеме құжаттармен расталмаған жағдайда, МКO түсініктеме келіп түскен күннен кейінгі 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде хабарламаны орындалмаған деп таниды және хабарламаны орындалмаған деп тану туралы шешім шығарады.
Хабарламаны орындалмаған деп тану туралы шешім салық төлеушіге осындай шешім шығарылған күннен кейінгі 2 (екі) жұмыс күні ішінде беріледі.
Бұл ретте хабарлама орындалмаған деп танылған жағдайда МКO-да салықтық тіркеу есебіне қою мәселесі бойынша МКО тақырыптық салықтық тексеру жүргізеді.
Анықталған бұзушылықтар сипаттамасы ____ парақта қоса беріледі.
Басшы (МКO басшысының орынбасары) _________________________________________ _____________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын (қолы) куәландыратын құжатта көрсетілсе))
Хабарламаны алды: ____________________________________________________
(алған күні, салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) немесе
толық атауы, қолы)
Хабарлама салық төлеушіге табыс етілді: __________________________________________________
(табыс етілген күні, хабарламаны табыс еткен МКO лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын
куәландыратын құжатта көрсетілсе), лауазымы және қолы)
Хабарлама салық төлеушіге жолданды: ____________________________________________________
(жолданған күні, хабарламаны жолдаған МКO лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын
куәландыратын құжатта көрсетілсе), лауазымы және қолы, жіберілгенін растайтын түбіртек нөмірі мен күні)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 31 қазандағы
№ 653 бұйрыққа
2 қосымша
нысан
Мемлекеттік кірістер органында салықтық тіркеу есебіне қою туралы хабарламаны орындалмаған деп тану туралы шешім
№ ______
"__" ______20___жыл
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі)

налогового заявления в соответствии с пунктом 3 статьи 101 Налогового кодекса
(отмечается при выборе ячейки 1)
Б
уведомления о начале деятельности индивидуального предпринимателя или лица, занимающегося частной практикой в соответствии с пунктом 3 статьи 97 Налогового кодекса
(отмечается при выборе одной из ячеек 2 или 3)
В
уведомления о начале или прекращении деятельности с документами, установленными в порядке формирования базы налогоплательщиков в соответствии с пунктом 5 статьи 104 Налогового кодекса.
(отмечается при выборе ячейки 4)
Срок исполнения настоящего уведомления составляет 30 (тридцать) рабочих дней, следующих за днем вручения.
При неисполнении настоящего уведомления в указанный срок, ОГД производится приостановление расходных операций по банковским счетам в соответствии со статьей 86 Налогового кодекса.
В соответствии со статьей 107 Налогового кодекса при несогласии с нарушением представляется пояснение в произвольной форме с обоснованием причин несогласия.
К пояснению налогоплательщик вправе приложить копии документов, подтверждающих его обоснование. При представлении пояснения требование документов, не относящихся к нарушениям, указанным в уведомлении, не допускается.
В случае, если представленное пояснение не содержит обоснование и (или) обоснование не подтверждено документами, ОГД в течение 20 (двадцати) рабочих дней, следующих за днем поступления пояснения, признает уведомление неисполненным и выносит решение о признании уведомления неисполненным.
Решение о признании уведомления неисполненным представляется налогоплательщику в течение 2 (двух) рабочих дней, следующих за днем вынесения такого решения.
При этом в случае признания уведомления неисполненным ОГД проводится тематическая налоговая проверка по вопросу постановки на регистрационный учет в ОГД.
Приложение с описанием выявленных нарушений на ____ листе(-ах).
Руководитель (заместитель руководителя ОГД)
_____________________________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано                   (подпись)
в документе, удостоверяющем личность))
Уведомление получил:
__________________________________________________________________________
(дата получения, фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе,
удостоверяющем личность) или полное наименование налогоплательщика, подпись)
Уведомление вручено налогоплательщику:
________________________________________________________________________
(дата вручения, фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе,
удостоверяющем личность), должность и подпись должностного лица
ОГД, вручившего уведомление)
Уведомление отправлено налогоплательщику:
________________________________________________________________________
(дата отправления, фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе,
удостоверяющем личность), должность и подпись должностного лица ОГД,
отправившего уведомление, номер и дата квитанции, подтверждающей факт отправки)
приложение 2 к приказу
И.о Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 октября 2025 года № 653
форма
Решение о признании уведомления о постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов неисполненным
№ ______                                     от "__" ______20___года

49-бабының 4-тармағына және 107-бабының 5-тармағына сәйкес
_____________________________________________________________________ (мемлекеттік кірістер органының (бұдан әрі – МКO) атауы, коды, бизнес сәйкестендіру нөмірі)
_____________________________________________________________________ (салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) немесе толық атауы және жеке сәйкестендіру нөмірі/ бизнес сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН/БСН))
Салық кодексінің 107-бабының 2-тармағына сәйкес берілген 20___ жылғы
"_____"_____________№__________түсіндірмесін қарады.
Салық төлеуші өзінің түсініктемесінде мынадай негіздемелерді келтіреді:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________ (сипаттама бөлігі, салық төлеушінің түсіндірмесінде көрсетілген негіздемелер, қоса берілген құжаттардың тізбесі жазылады)
Бар материалдарды зерделеп, салық төлеушінің негіздемелерін ескере отырып, МКO келесіні белгіледі:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________ (уәждеу бөлігі, Қазақстан Республикасының салық заңнамасын бұзу фактісін айғақтайтын дәлелдерді негіздеген және мән-жайларды ашып көрсеткен МКО қорытындысы)
Жазылғандарды ескере отырып, іс материалдарын және салық төлеушінің
негіздемелерін қарау қорытындысы бойынша МКO:
20 ___ жылғы "____" ___________ № ______
(хабарламаның нөмірі мен күні көрсетіледі)
МКО-да тіркеу есебіне қою туралы хабарламаны орындалмаған деп тану туралы шешім шығарады.
Салық кодексінің 107-бабының 6-тармағына сәйкес орындалмаған деп танылған хабарлама бойынша салықтық тексеру жүргізіледі.
Тақырыптық салықтық тексеру Салық кодексінің 156-бабы 2-тармағының 19) тармақшасына сәйкес жүргізіледі.
Осы шешіммен келіспеген жағдайда салық төлеуші МКO лауазымды адамының әрекетіне (әрекетсіздігіне) жоғары тұрған МКO-ға немесе сотқа шағым жасауға құқылы.
Басшы (МКO басшысының орынбасары)_______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке (қолы) басын куәландыратын құжатта көрсетілсе))
(мөр орны)
Шешімді алды ______________________________________________________
(алған күні, салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) немесе толық атауы, қолы)
Шешім салық төлеушіге табыс етілді ______________________________________________ (табыс етілген күні, шешімді табыс еткен МКO лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), лауазымы және қолы)
Шешім салық төлеушіге жолданды ________________________________________________ (жолданған күні, шешімді жолдаған МКO лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), лауазымы және қолы, жіберілгенін растайтын түбіртек нөмірі мен күні)

В соответствии с пунктом 4 статьи 49 и пунктом 5 статьи 107 Налогового кодекса
Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс)
______________________________________________________________________________
(наименование, код, бизнес-идентификационный номер органа государственных доходов
(далее – ОГД))
рассмотрел пояснение от "_____"_____________20 ___ года №_____________,
поданное согласно пункту 2 статьи 107 Налогового кодекса _________________
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) или
полное наименование и индивидуальный идентификационный номер/бизнес-
идентификационный номер (далее – ИИН/БИН) налогоплательщика)
Налогоплательщик в своем пояснении приводит следующие обоснования:
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(описательная часть, описываются обоснования налогоплательщика,
указанные в пояснении, перечень приложенных документов)
Изучив имеющиеся материалы, с учетом изложенных обоснований
налогоплательщика, ОГД установил следующее:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(мотивировочная часть, вывод ОГД с обоснованием доводов и раскрытием обстоятельств,
свидетельствующих о факте нарушения налогового законодательства Республики Казахстан)
Учитывая изложенное, по итогам рассмотрения материалов дела и обоснований
налогоплательщика, ОГД вынесено решение признать неисполненным уведомление о
постановке на регистрационный учет в ОГД
№ ______ от "____" ___________ 20 ___ года.
(указывается номер и дата уведомления)
В соответствии с пунктом 6 статьи 107 Налогового кодекса по уведомлению,
признанному неисполненным, проводится налоговая проверка налогоплательщика.
Тематическая налоговая проверка проводится по вопросу, определенному подпунктом
19) пункта 2 статьи 156 Налогового кодекса.
При несогласии с настоящим решением налогоплательщик имеет право обжаловать
действие (бездействие) должностного лица ОГД в вышестоящий ОГД или в суд.
Руководитель (заместитель руководителя ОГД)
__________________________________________________ ________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано             (подпись)
в документе, удостоверяющем личность))
(место печати)
Решение получил __________________________________________________________
(дата получения, фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе,
удостоверяющем личность) или полное наименование
налогоплательщика, подпись)
Решение вручено налогоплательщику:
__________________________________________________________________________
(дата вручения, фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе,
удостоверяющем личность), должность и подпись должностного лица ОГД,
вручившего решение)
Решение отправлено налогоплательщику:
__________________________________________________________________________
(дата отправления, фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе,
удостоверяющем личность), должность и подпись должностного лица ОГД,
отправившего решение, номер и дата квитанции, подтверждающей факт отправки)