"Медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында тергеп-тексеруді жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2024 жылғы 28 маусымдағы № 41 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2025 жылғы 30 қазандағы № 122 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 31 қазанда № 37289 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында тергеп-тексеруді жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2024 жылғы 28 маусымдағы № 41 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 34660 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында тергеп-тексеруді жүргізу қағидалары, осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 30 қазандағы
№ 122 бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2024 жылғы 28 маусымдағы
№ 41 бұйрығымен
бекітілген
Медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында тергеп-тексеруді жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында тергеп-тексеру жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 8-бабының 22-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында тергеп-тексеру (бұдан әрі – тергеп-тексеру) жүргізу тәртібін айқындайды.

О внесении изменения в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 июня 2024 года № 41 "Об утверждении Правил проведения расследования в сфере оказания медицинских услуг (помощи)"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2025 года № 122. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 октября 2025 года № 37289
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 июня 2024 года № 41 "Об утверждении Правил проведения расследования в сфере оказания медицинских услуг (помощи)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 34660) следующее изменение:
Правила проведения расследования в сфере оказания медицинских услуг (помощи), утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 30 октября 2025 года № 122
Утвержден приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 28 июня 2024 года № 41
Правила проведения расследования в сфере оказания медицинских услуг (помощи)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила проведения расследования в сфере оказания медицинских услуг (помощи) (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 22-1) статьи 8 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" и определяют порядок проведения расследования в сфере оказания медицинских услуг (помощи) (далее – расследование).

2. Осы Қағидаларда қолданылатын негізгі ұғымдар:
1) медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы мемлекеттік орган – медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында басшылықты, медициналық қызметтер (көмек) сапасын бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
2) медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы бақылау мен қадағалау органы – медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы мемлекеттік орган және оның аумақтық бөлімшелері;
3) медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы тергеп-тексеру – мемлекеттік органның Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзу себептері мен шарттарын анықтау, оларға жол берген бақылау мен қадағалау субъектілерін (объектілерін) айқындау жөніндегі қызметі, сол сияқты Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шаралар қабылдауы;
4) мүдделер қақтығысы – медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы тергеп-тексеруді жүргізу үшін құрылған комиссия мүшесінің жеке мүдделілігінің шешімді объективті қабылдауына әсер етуі мүмкін жағдай;
5) медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы бақылау мен қадағалау субъектілері (объектілері) (бұдан әрі – бақылау мен қадағалау субъектісі (объектісі)) – медициналық қызметтер (көмек) көрсететін жеке және заңды тұлғалар.
3. Тергеп-тексеруді медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы бақылау мен қадағалау органы Қазақстан Республикасы медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы заңнамасының талаптарын бұзу себептері мен шарттарын анықтау, тиісті шаралар қабылдау және Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзуға жол берген бақылау мен қадағалау субъектілерін (объектілерін) айқындау мақсатында жүргізеді.
2-тарау. Медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында тергеп-тексеруді жүргізу қағидалары
4. Тергеп-тексеруді медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы бақылау мен қадағалау органы мынадай негіздер бойынша жүргізеді:
1) жеке және (немесе) заңды тұлғалардың, сондай-ақ мемлекеттік органдардың адамның өміріне, денсаулығына және жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттің заңды мүдделеріне зиян келтірудің нақты фактілері бойынша осындай факт адамдардың көпшілігіне әсер еткен және бұзушылықтарға жол берген нақты бақылау мен қадағалау субъектісін (объектісін) белгілеу талап етілетін жағдайларда жүгінуі;
2) "Жүкті, босанатын әйелдердің қайтыс болу жағдайлары, сондай-ақ босанған әйелдер босанғаннан кейін күнтізбелік қырық екі күн ішінде қайтыс болған жағдайда, пациенттерге жоспарлы медициналық көмек (медициналық-санитариялық алғашқы көмек және мамандандырылған көмек, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көрсетілетін қызметтер) көрсету кезінде олардың кенеттен қайтыс болу жағдайлары туралы ақпарат (шұғыл хабархат) беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 7 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-100/2020 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21181 болып тіркелген) қайтыс болғаны туралы ақпарат (шұғыл хабарлама) (бұдан әрі – ақпарат (шұғыл хабарлама).

2. Основные понятия, применяемые в настоящих Правилах:
1) государственный орган в сфере оказания медицинских услуг (помощи) – государственный орган, осуществляющий руководство в сфере оказания медицинских услуг (помощи), контроль и надзор за качеством медицинских услуг (помощи);
2) орган контроля и надзора в сфере оказания медицинских услуг (помощи) – государственный орган в сфере оказания медицинских услуг (помощи) и его территориальные подразделения;
3) расследование в сфере оказания медицинских услуг (помощи) – это деятельность государственного органа по установлению причин и условий нарушения требований законодательства Республики Казахстан, определению субъектов (объектов) контроля и надзора, их допустивших, а равно принятие мер в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) конфликт интересов – ситуация, при которой личная заинтересованность члена комиссии, созданной для проведения расследования в сфере оказания медицинских услуг (помощи), может повлиять на объективное принятие решения;
5) субъекты (объекты) контроля и надзора в сфере оказания медицинских услуг (помощи) (далее – субъект (объект) контроля и надзора) – физические и (или) юридические лица, оказывающие медицинские услуги (помощь).
3. Расследование проводится органом контроля и надзора в сфере оказания медицинских услуг (помощи) с целью установления причин и условий нарушения требований законодательства Республики Казахстан в сфере оказания медицинских услуг (помощи), принятия соответствующих мер и определения субъектов (объектов) контроля и надзора, допустивших нарушения требований законодательства Республики Казахстан.
Глава 2. Правила проведения расследования в сфере оказания медицинских услуг (помощи)
4. Расследование проводится органом контроля и надзора в сфере оказания медицинских услуг (помощи) по следующим основаниям:
1) обращения физических и (или) юридических лиц, а также государственных органов по конкретным фактам причинения вреда жизни, здоровью человека и законным интересам физических и юридических лиц, государства в случаях, когда такой факт коснулся широкого круга лиц и требуется установить конкретный субъект (объект) контроля и надзора, допустивший нарушения;
2) информация (экстренное извещение) о наступлении смерти в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 сентября 2020 года № ҚР ДСМ-100/2020 "Об утверждении правил предоставления информации (экстренного извещения) о случаях наступления смерти беременных, рожениц, а также в случае смерти родильниц в течение сорока двух календарных дней после родов, внезапной смерти пациентов при оказании им плановой медицинской помощи (первичной медико-санитарной и специализированной помощи, в том числе высокотехнологичных медицинских услуг)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21181) (далее – информация (экстренное извещение).

5. Медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы бақылау мен қадағалау органы ақпарат (шұғыл хабарлама) және (немесе) өтініш келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында тергеп-тексеруді тағайындау туралы актіні (бұдан әрі – тергеп-тексеруді тағайындау туралы акт) қабылдайды.
Оларға қатысты тергеп-тексеру жүргізілетін бақылау мен қадағалау субъектілерін (объектілерін) және тергеп-тексеруді жүзеге асыратын тұлғаларды, пациенттің бағдары мен медициналық көмектің бейіні, түрі, нысандары мен жағдайлары ескеріле отырып, медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы бақылау мен қадағалау органы айқындайды.
6. Тергеп-тексеруді медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын лауазымды тұлғалар жүргізеді. Лауазымды тұлғалар:
1) Қазақстан Республикасының бас мемлекеттік медициналық инспекторы және (немесе) оның орынбасары;
2) медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы мемлекеттік органның басшысы айқындайтын, тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің бас мемлекеттік медициналық инспекторлары мен олардың орынбасарлары;
3) медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы мемлекеттік органның мамандары болып табылады.
7. Тергеп-тексеру жүргізуге "Медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасына сараптама жүргізу үшін тәуелсіз сарапшылар мен бейінді мамандарды тарту қағидаларын, сондай-ақ оларға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 16 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-103/2020 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21218 болып тіркелген) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес сараптама қорытындысын және (немесе) қорытынды беретін дәлелдемелерді жинауға, зерттеуге және бағалауға жәрдемдесу үшін арнаулы ғылыми білімі мен дағдыларын меңгерген тәуелсіз сарапшылар мен (немесе) бейінді мамандар, басқа мемлекеттік органдар мен ведомстволық бағынысты ұйымдардың мамандары, консультанттары мен сарапшылары тартылады.
8. Тергеп-тексеруді жүргізу үшін медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы бақылау мен қадағалау органымен медициналық қызметтер көрсету (көмек) саласындағы бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын лауазымды тұлғалардан және осы Қағидалардың 7-тармағында көзделген тұлғалар құрамынан тұратын комиссия құрылады.
Комиссия мүшелері тергеп-тексеруді тағайындау туралы актіде бекітіледі.
Комиссия жұмысына оның жекелеген мүшелерінің қатысуы мүмкін болмағанда және (немесе) медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын тұлғаларды және осы Қағидалардың 7-тармағында көзделген тұлғаларды қосымша тарту қажет болған жағдайларда, сондай-ақ комиссия мүшесінде мүдделер қақтығысы анықталғанда, тергеп-тексеруді тағайындау туралы актіге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізіледі.
Комиссияны медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы бақылау мен қадағалау органы лауазымды тұлғалардың ішінен, оның жұмысын ұйымдастыратын, жұмысты жоспарлауды жүзеге асыратын, комиссияның көлікке, қызметтік үй-жайларға, байланыс құралдарына, қажетті құжаттарға және ақпараттық жүйелерге қол жеткізуге қажеттілігін айқындайтын комиссия төрағасы басқарады.

5. Орган контроля и надзора в сфере оказания медицинских услуг (помощи) в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня поступления информации (экстренное извещение) и (или) обращения принимает акт о назначении расследования в сфере оказания медицинских услуг (помощи) (далее – акт о назначении расследования) согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Субъекты (объекты) контроля и надзора, в отношении которых проводится расследование, и лица, осуществляющие расследование, определяются органом контроля и надзора в сфере оказания медицинских услуг (помощи) с учетом маршрута пациента и профиля, вида, форм и условий медицинской помощи.
6. Расследование проводится должностными лицами, осуществляющими государственный контроль и надзор в сфере оказания медицинских услуг (помощи). Должностными лицами являются:
1) главный государственный медицинский инспектор Республики Казахстан и (или) его заместитель;
2) главные государственные медицинские инспекторы соответствующих административно-территориальных единиц и их заместители, определяемые руководителем государственного органа в сфере оказания медицинских услуг (помощи);
3) специалисты государственного органа в сфере оказания медицинских услуг (помощи).
7. К проведению расследования привлекаются независимые эксперты и (или) профильные специалисты, обладающие специальными научными знаниями и навыками, специалисты, консультанты и эксперты других государственных органов и подведомственных организаций для оказания содействия в собирании, исследовании и оценке доказательств в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 сентября 2020 года № ҚР ДСМ-103/2020 "Об утверждении Правил привлечения независимых экспертов и профильных специалистов для проведения экспертизы качества медицинских услуг (помощи), а также квалификационные требования к ним" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21218), которые предоставляют экспертное заключение и (или) заключение согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
8. Для проведения расследования органом контроля и надзора в сфере оказания медицинских услуг (помощи) создается комиссия из числа должностных лиц, осуществляющих государственный контроль и надзор в сфере оказания медицинских услуг (помощи) и лиц, предусмотренных в пункте 7 настоящих Правил.
Члены комиссии утверждаются в акте о назначении расследования.
В акт о назначении расследования вносятся изменения и (или) дополнения, в случаях, когда участие в работе комиссии отдельных еҰ членов невозможно и (или) необходимо дополнительное привлечение лиц, осуществляющих государственный контроль и надзор в сфере оказания медицинских услуг (помощи) и лиц, предусмотренных в пункте 7 настоящих Правил, а также при выявлении конфликта интересов у члена комиссии.
Комиссию возглавляет председатель комиссии из должностных лиц органа контроля и надзора в сфере оказания медицинских услуг (помощи), который организует ее работу, осуществляет планирование работы, определяет потребности комиссии в транспорте, служебных помещениях, средствах связи, необходимых документах и доступе к информационным системам для обеспечения работы комиссии.

9. Комиссия тергеп-тексеру жүргізу кезінде объективтілік және бейтараптық қағидаттарын басшылыққа алады. Комиссия тергеп-тексерудің тәуелсіздігін қамтамасыз ету мақсатында, комиссия мүдделер қақтығысын болдырмауды ескере отырып қалыптастырылады.
Мына жағдайлар мүдделер қақтығысы болып саналады:
1) комиссия мүшесі пациентпен не өтініш иесімен, сондай-ақ бақылау мен қадағалау субъектісінің (объектісінің) қызметкерлерімен және (немесе) басшылығымен неке (ерлі-зайыптылық) қатынасында немесе жақын туыстық байланыстарда болса;
2) комиссия мүшесі осы тармақтың екінші бөлігінің 1) тармақшасында көрсетілген адамдармен соңғы 5 (бес) жыл ішінде еңбек немесе шарттық қатынастарда тұр немесе тұрған болса.
Комиссия мүшесінде мүдделер қақтығысы анықталған жағдайда, бақылау мен қадағалау органы 5 (бес) жұмыс күні ішінде тергеп-тексеруді тағайындау туралы актіге өзгерістер енгізу жолымен, оны комиссиядан шығарады.
10. Тергеп-тексеруді жүргізу тергеп-тексеруді тағайындау туралы актіде көрсетілген күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайтын мерзімді құрайды.
11. Тергеп-тексеру мерзімдері медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы бақылау мен қадағалау органының бірінші басшысының немесе оны алмастыратын тұлғаның шешімімен осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы тергеп-тексеру мерзімдерін ұзарту туралы актіні (бұдан әрі – тергеп-тексеру мерзімдерін ұзарту туралы акт) ресімдей отырып, күнтізбелік 30 (отыз) күнге бір реттен аспайтын уақытқа ұзартылады.
Тергеп-тексеру мерзімдері сараптамалардың, сараптама қорытындылары және (немесе) қорытынды нәтижелері алынбаған жағдайда, қажетті ақпарат пен құжаттар, гистологиялық зерттеулердің қайта қаралуы, ретроспективтік талдау нәтижелері, патологиялық-анатомиялық ашып қарау нәтижелері алынбаған кезде, сондай-ақ сараптама қорытындысы және (немесе) қорытынды шығару үшін денсаулық сақтау саласындағы ғылыми әдебиетті және (немесе) халықаралық әдістемелік ұсынымдарды қосымша зерттеу қажет етілген жағдайларда ұзартылады.
12. Бақылау мен қадағалау субъектісін (объектісін) тергеп-тексеруді жүргізудің басталғаны, тергеп-тексеру жүргізу мерзімдерін ұзарту, оны жүргізуге уәкілетті тұлғалар құрамының өзгеруі және (немесе) толықтырылуы туралы хабардар ету тергеп-тексеруді тағайындау туралы актіні, тергеп-тексеру мерзімдерін ұзарту туралы актіні, оны жүргізуге уәкілетті тұлғаның құрамы өзгертілген және (немесе) толықтырылған тергеп-тексеруді тағайындау туралы актіні жіберу жолымен ол басталғанға, ұзартылғанға, тергеп-тексеруді тағайындау туралы актісінде көзделмеген тұлғалардың тергеп-тексеруге қатысуына дейін бір жұмыс күні бұрын жүзеге асырылады.
Тергеп-тексеруді тағайындау туралы акт тапсыру туралы хабарламамен не электрондық цифрлық қолтаңба, қол қойылған электрондық құжат арқылы, егер мұндай мекенжайды осы субъект (объект) медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы бақылау мен қадағалау органына немесе өзге де органға бұрын ұсынған болса, бақылау мен қадағалау субъектісінің (объектісінің) электрондық поштасы мекенжайы бойынша немесе басқа қолжетімді тәсілмен қолма-қол беріледі.

9. Комиссия руководствуется принципами объективности и беспристрастности при проведении расследования. В целях обеспечения независимости расследования комиссия формируется с учетом исключения конфликта интересов.
Конфликтом интересов считаются следующие случаи:
1) член комиссии состоит в брачных (супружеских) отношениях или близких родственных связях с пациентом либо заявителем, а также с сотрудниками и (или) с руководством субъекта (объекта) контроля и надзора;
2) член комиссии состоит или состоял в течение последних 5 (пяти) лет в трудовых или договорных отношениях с лицами, указанными в подпункте 1) части второй настоящего пункта.
В случае выявления у члена комиссии конфликта интересов, орган контроля и надзора исключает его из комиссии путҰм внесения изменений в акт о назначении расследования в течение 5 (пяти) рабочих дней.
10. Срок проведения расследования составляет не более 30 (тридцати) календарных дней, который указывается в акте о назначении расследования.
11. Сроки расследования продлеваются не более одного раза на 30 (тридцать) календарных дней решением первого руководителя органа контроля и надзора в сфере оказания медицинских услуг (помощи) или его заменяющим лицом с оформлением акта о продлении сроков расследования в сфере оказания медицинских услуг (помощи) (далее – акта о продлении сроков расследования) согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Сроки расследования продлеваются в случаях неполучения результатов экспертиз, экспертных заключений и (или) заключений, необходимой информации и документов, пересмотра гистологических исследований, результатов ретроспективного анализа, патологоанатомического вскрытия, а также в случаях, когда для вынесения экспертных заключений и (или) заключений требуется дополнительное изучение научной литературы и (или) международных методических рекомендаций в области здравоохранения.
12. Уведомление субъекта (объекта) контроля и надзора о начале проведения расследования, продлении сроков проведения расследования, об изменении и (или) дополнении состава лиц, уполномоченных на его проведение, осуществляется путем направления акта о назначении расследования, акта о продлении сроков расследования, акта о назначении расследования с измененным и (или) дополненным составом лиц, уполномоченных на его проведение, за один рабочий день до его начала, продления, до начала участия в расследовании лиц, не указанных в акте о назначении расследования.
Акт о назначении расследования вручается нарочно, с уведомлением о вручении, либо посредством электронного документа, подписанного посредством электронной цифровой подписи, по адресу электронной почты субъекта (объекта) контроля и надзора, если такой адрес ранее был представлен данным субъектом (объектом) в орган контроля и надзора в сфере оказания медицинских услуг (помощи) или другим доступным способом.

13. Комиссия төрағасы және комиссия мүшелері:
1) тергеп-тексеруге жүргізуге жататын бақылау мен қадағалау субъектілерін (объектілерін) айқындайды;
2) бұзушылыққа жол беруге әкеп соққан және (немесе) қауіп-қатердің туындауына немесе адамның өміріне, денсаулығына, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне зиян келтіруге жол берілген мән-жайларды анықтайды;
3) тергеп-тексеру нысанасына қатысуы мүмкін тұлғалардан және (немесе) субъектілерден (объектілерден) жазбаша түсініктемелер алады;
4) адамның өміріне және (немесе) денсаулығына одан әрі залал келтіруге жол бермеу жөніндегі шараларды қабылдайды;
5) пациенттің медициналық құжаттамасын талдайды, субъектінің (объектінің) қызметін және ол ұсынған медициналық көмектің (қызметтің) сапасы медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарына, медициналық көмек көрсету қағидаларына сәйкестігін бағалайды. Қажет болған жағдайда пациентті қарап, тексеруді жүргізеді;
6) гистологиялық және патологиялық-анатомиялық зерттеулер болған кезде зерделейді, қайта қарауды қамтамасыз етеді;
7) аурудың бейіні бойынша зақымданудың ауырлығы, өлімнің себептері, алкогольдік, уытты мас болу, улану белгілерінің болуы туралы басқа тәуелсіз сарапшылардың және (немесе) бейінді мамандардың, сот-медициналық сарапшылардың, ғылыми-зерттеу институттарының патологоанатомдарының қорытындыларын, зертханалық деректердің нәтижелерімен денсаулық жай-күйінің динамикасы туралы ақпарат алады;
8) ретроспективті талдау, патологиялық-анатомиялық ашып қарау нәтижелерін салыстырады және (немесе) сот-медициналық сараптаманы қайта қарауды қамтамасыз етеді;
9) тергеп-тексеру үшін қажетті құжаттардың, журналдардың, хаттамалардың, пациенттердің және (немесе) олардың заңды тұлғаларының медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) өтініштері бойынша және өзге де құжаттамалардың көшірмелерін сұратады, алады және зерделейді. Сараптама жүргізу кезінде ақпарат көзі ретінде денсаулық сақтау саласындағы электрондық ақпараттық жүйелер де пайдаланылады;
10) қажет болған жағдайда тергеп-тексеру нысанасына жататын орын мен құжаттарды фото және (немесе) бейне-тіркеуді жүргізеді;
11) тергеп-тексеру нысанасына байланысты салдарларды жою және (немесе) болғызбау жөніндегі іс-шараларды айқындайды;
12) тергеп-тексеру нысанасына қатысуы мүмкін тұлғаларды және (немесе) субъектілерді (объектілерді) осы тұлғаларға және (немесе) субъектілерге (объектілерге) қатысы бар бөлігінде тергеп-тексеру материалдарымен таныстырады.
14. Тергеп-тексеру барысында комиссия төрағасы және мүшелері құпия ақпаратты қорғау қажеттілігін ескере отырып, тергеп-тексеруге қатысушыларға олардың жазбаша сұрау салуы бойынша тергеп-тексеруге қатысы бар мәліметтермен танысуға мүмкіндік береді, тергеп-тексеру нысанасы бойынша консультациялар жүргізеді.

13. Председатель комиссии и члены комиссии:
1) определяют субъекты (объекты) контроля и надзора, подлежащие к проведению расследования;
2) выясняют обстоятельства, повлекшие допущение нарушения и (или) предшествовавшие допущению возникновения угрозы или причинению вреда жизни, здоровью человека, законным интересам физических и юридических лиц, государства;
3) получают письменные объяснения от круга лиц и (или) субъектов (объектов), возможно причастных к предмету расследования;
4) принимают меры по дальнейшему недопущению нанесения ущерба жизни и (или) здоровью человека;
5) анализируют медицинскую документацию пациента, оценивают деятельность субъекта (объекта) и качество предоставленной ею медицинской помощи (услуги) на соответствие стандартам организации оказания медицинской помощи, правилам оказания медицинской помощи. В случае необходимости проводят осмотр пациента;
6) изучают, обеспечивают пересмотр гистологических и, при наличии, патологоанатомических исследований;
7) получают заключения других независимых экспертов и (или) профильных специалистов, судебно-медицинских экспертов, патологоанатомов, научно-исследовательских институтов, других организаций по профилю заболевания о тяжести повреждений, причинах смерти, наличии признаков алкогольного, токсического опьянения, отравления, информацию о динамике состояния здоровья с результатами лабораторных данных;
8) сопоставляют результаты ретроспективного анализа, патологоанатомического вскрытия и (или) обеспечивают пересмотр судебно-медицинской экспертизы;
9) запрашивают, получают и изучают копии документов, журналов, протоколов, необходимых для расследования, по обращениям пациентов и (или) их законных представителей по вопросам оказания медицинских услуг (помощи) в субъекте (объекте) контроля и надзора и другую документацию. В качестве источника информации при проведении экспертизы также используются электронные информационные системы в области здравоохранения;
10) при необходимости проводят фото и (или) видеофиксацию места и документов, относящихся к предмету расследования;
11) определяют мероприятия по ликвидации и (или) предотвращению последствий, связанных с предметом расследования;
12) ознакомляют лиц и (или) субъектов (объектов), возможно причастных к предмету расследования, с материалами расследования в части, имеющей отношение к данным лицам и (или) субъектам (объектам).
14. В ходе расследования председатель и члены комиссии, с учетом необходимости защиты конфиденциальной информации, предоставляют участникам расследования по их письменному запросу возможность ознакомиться со сведениями, имеющими отношение к расследованию, проводят консультации по предмету расследования.

15. Тергеп-тексеру нәтижелері осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы тергеп-тексеру нәтижелері туралы акті (бұдан әрі – тергеп-тексеру нәтижелері туралы акт) жасалады.
Тергеп-тексеру барысында басқа облыста, республикалық маңызы бар қалаларда және астанада бақылау мен қадағалау субъектісі (объектісі) белгіленген кезде комиссия тергеп-тексеру нәтижелері туралы актімен аяқтайды және тергеп-тексеру материалдарын тиісті облыстар, республикалық маңызы бар қалада және астанада одан әрі тергеп-тексеру жүргізу үшін медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы бақылау мен қадағалау органның тиісті бөлімшесіне береді.
16. Тергеп-тексеру нәтижелері туралы акті тергеп-тексеру материалдарының негізінде, оның ішінде Комиссия мүшелерінің көпшілігінің пікірі ескеріле отырып ресімделеді. Тергеп-тексеру нәтижелері туралы акті саны оларға қатысты тергеп-тексеру жүргізілген субъектілер (объектілер) санына байланысты болады.
Тергеп-тексеру нәтижелері туралы актіге комиссия төрағасы және тергеп-тексеру жүргізген барлық комиссия мүшелері қол қояды. Комиссия тергеп-тексеру нәтижелері туралы актінің бір данасын қағаз жеткізгіште қол қойғызып немесе электрондық нысанда бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) (заңды тұлғаның басшысына не оның уәкілетті тұлғасына, жеке тұлғаға) танысу және анықталған бұзушылықтарды жою жөнінде шаралар қабылдау үшін хабарламамен тапсырылады, екінші данасы медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы бақылау мен қадағалау органында қалады.
17. Комиссия мүшелері тергеп-тексеру нәтижелері туралы актіде көрсетілген қорытындыларымен келіспеген жағдайда, осы актіге қол қоятын күні комиссия төрағасына тергеп-тексеру нәтижелері туралы актіге қосу үшін жазбаша түрде өзінің ерекше пікірін ұсынады, бұл ретте тергеп-тексеру нәтижелері туралы актіге өздері "ерекше пікірді ескеру" деген ескертпемен қол қояды.
18. Тергеп-тексеру материалдары:
1) тергеп-тексеруді жүргізу туралы, тергеп-тексеру нысаны бойынша арнайы білімі бар сарапшылар мен мамандарды тергеп-тексеру жүргізуге тарту туралы шешімді және (немесе) тергеп-тексеру нысанасына байланысты комиссия төрағасының басқа да шешімдері және тергеп-тексеру жүргізу мерзімдерін ұзарту туралы қосымша шешімді (бар болған жағдайда);
2) жеке және заңды тұлғалардың өтініштері, сондай-ақ мемлекеттік органдар беретін ақпарат (шұғыл хабарлама), мемлекеттік органдар немесе қызмет субъектілері (объектілері) беретін ақпаратты;
3) тергеп-тексеруді тағайындау туралы актіні;
4) тергеп-тексеру нәтижелері туралы актіні, оған қосылатын:
барлық медициналық құжаттама (анықтамалар және көшірмелер, клиникалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелері, бейінді мамандардың консультациялары, зардап шеккендердің денсаулығының зақымдану сипаты мен ауырлығы (өлім себебі) туралы медициналық қорытындылар);

15. По результатам расследования составляется акт о результатах расследования в сфере оказания медицинских услуг (помощи) (далее – акт о результатах расследования) по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
При установлении в ходе расследования субъектов (объектов) контроля и надзора, находящихся в другой области, городе республиканского значения и столице, комиссия завершает расследование актом о результатах расследования и передает материалы расследования в соответствующий орган контроля и надзора в сфере оказания медицинских услуг (помощи) для проведения дальнейшего расследования в соответствующей области, городе республиканского значения и столице.
16. Акт о результатах расследования оформляется на основании материалов расследования, в том числе с учетом мнения большинства членов комиссии. Количество экземпляров акта о результатах расследования зависит от количества субъектов (объектов), в отношении которых проведено расследование.
Акт о результатах расследования подписывается председателем и всеми членами комиссии, проводившими расследование. Комиссией первый экземпляр акта о результатах расследования на бумажном носителе под роспись или в электронной форме вручается или направляется письмом с уведомлением субъекту (объекту) контроля и надзора (руководителю юридического лица либо его уполномоченному лицу, физическому лицу) для ознакомления и принятия мер по устранению выявленных нарушений, второй экземпляр остается у органа контроля и надзора в сфере оказания медицинских услуг (помощи).
17. Члены комиссии, не согласные с выводами, указанными в акте о результатах расследования, в день подписания данного акта представляют председателю комиссии в письменном виде особое мнение для приобщения к акту о результатах расследования, при этом, акт о результатах расследования подписывается ими с оговоркой "с учетом особого мнения".
18. Материалы расследования содержат:
1) решение о проведении расследования, о привлечении к расследованию экспертов и специалистов, обладающих специальными знаниями по предмету расследования и (или) другие решения председателя комиссии, связанные с предметом расследования и дополнительное решение о продлении сроков проведения расследования (при его наличии);
2) обращения физических и (или) юридических лиц, а также государственных органов, информацию (экстренное извещение), подаваемую государственными органами или субъектами (объектами) деятельности;
3) акт о назначении расследования;
4) акт о результатах расследования, к которому прилагается:
вся медицинская документация (справки и выписки, результаты клинико-диагностических исследований, консультации профильных специалистов, медицинские заключения о характере и тяжести повреждения здоровья (причине смерти) пострадавших);

5) мамандар мен сарапшылардың, оның ішінде сот-медициналық сарапшылардың және патологиялық-анатомиялық диагностиканың қорытындыларын;
6) куәгерлерден, зардап шеккендерден, тергеуге қатысқан тұлғалардан, сондай-ақ медициналық көмекті ұйымдастыруға жауапты лауазымды тұлғалардан сұрау салу және түсіндіру хаттамаларын;
7) фото, бейне-материалдарды;
8) тергеп-тексеруге қатысы бар және комиссия төрағасының шешімі бойынша материалға қоса тіркелген өзге де материалдарды қамтиды.
19. Тергеп-тексеру нәтижелері туралы актіде, оның ішінде анықталған бұзушылықтар, оларды жою жөніндегі нұсқаулар, жою мерзімдері көрсетіледі.
Анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдері оны орындаудың нақты мүмкіндігіне әсер ететін мән-жайлар ескеріле отырып, бірақ тергеп-тексеру нәтижелері туралы акт тапсырылған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күннен кем емес мерзімде айқындалады.
Анықталған бұзушылықтарды жою үшін қосымша уақытша және (немесе) қаржылық шығындар қажет болған жағдайда бақылау мен қадағалау субъектісі (объектісі) оған тергеп-тексеру нәтижелері туралы актіні тапсырған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдерін ұзарту туралы өтінішпен комиссия құрған медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы бақылау мен қадағалау органына жүгінеді.
Өтініште бақылау мен қадағалау субъектісі (объектісі) анықталған бұзушылықтарды жою бойынша қабылданған шараларды және оларды жою мерзімдерін ұзартудың қосымша, уақытша және (немесе) қаржылық шығындардың қажеттілігі бөлігінде объективті себептерін жазады.
Тергеп-тексеру жүргізген медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы бақылау мен қадағалау органы анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдерін ұзарту туралы өтініште жазылған дәлелдерді ескере отырып, өтінішті алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдерін ұзарту немесе ұзартудан дәлелді негіздемесі бар бас тарту туралы шешімді қабылдайды.
Тергеп-тексеру нәтижелері туралы актіде көзделген мерзімдер өткенге дейін бақылау мен қадағалау субъектісі (объектісі) бұзушылықты жою фактісін дәлелдейтін материалдарды қоса бере отырып, анықталған бұзушылықтарды жою туралы ақпаратты ұсынады.
20. Тергеп-тексерулер туралы мәліметтер осы Қағидаларға 5-қосымшада бекітілген нысан бойынша медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы бақылау мен қадағалау органының тергеп-тексерулерін есепке алу журналына енгізіледі.
21. Тергеп-тексеруді жүргізу қорытындылары бойынша, тергеп-тексеруді жүргізген медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы бақылау мен қадағалау органы, тергеп-тексеру аяқталған күннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде, мемлекеттік құпияларды не Қазақстан Республикасының заңдарымен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді қоспағанда, осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тергеп-тексеру жүргізу нәтижелері туралы ақпаратты ресми сайтта орналастырады.

5) заключения специалистов и экспертов, в том числе судебно-медицинских экспертов и патологоанатомической диагностики;
6) протоколы опроса и пояснения свидетелей, причастных лиц к расследованию, а также должностных лиц, ответственных за организацию медицинской помощи;
7) фото, видео материалы;
8) материалы, имеющие отношение к расследованию и приобщенные к материалам по решению председателя комиссии.
19. В акте о результатах расследования в том числе отражаются выявленные нарушения, указания по их устранению, а также сроки устранения.
Сроки устранения выявленных нарушений определяются с учетом обстоятельств, оказывающих влияние на реальную возможность его исполнения, но не менее 10 (десяти) календарных дней со дня вручения акта о результатах расследования.
В случае необходимости дополнительных временных и (или) финансовых затрат для устранения выявленных нарушений субъект (объект) контроля и надзора не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня вручения ему акта о результатах расследования обращается в орган контроля и надзора в сфере оказания медицинских услуг (помощи), который создал комиссию, с заявлением о продлении сроков устранения выявленных нарушений.
В заявлении субъект (объект) контроля и надзора излагает меры, которые будут приняты по устранению выявленных нарушений, и объективные причины продления сроков их устранения в части необходимости дополнительных временных и (или) финансовых затрат.
Орган контроля и надзора в сфере оказания медицинских услуг (помощи), проводивший расследование, в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения заявления с учетом изложенных в заявлении о продлении сроков устранения выявленных нарушений доводов принимает решение о продлении сроков устранения выявленных нарушений, или отказе в продлении с мотивированным обоснованием.
До истечения сроков, предусмотренных в акте о результатах расследования, субъект (объект) контроля и надзора представляет информацию об устранении выявленных нарушений с приложением материалов, доказывающих факт устранения нарушения.
20. Сведения о расследовании вносятся в журнал учета расследований органа контроля и надзора в сфере оказания медицинских услуг (помощи) по форме, утвержденной приложением 5 к настоящим Правилам.
21. По итогам проведения расследования орган контроля и надзора в сфере оказания медицинских услуг (помощи) в течение 10 (десяти) рабочих дней после дня окончания расследования размещает на официальном сайте информацию о результатах проведения расследования в сфере оказания медицинских услуг (помощи) по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам, за исключением сведений, составляющих государственные секреты либо иную охраняемую законами Республики Казахстан тайну.

22. Тергеп-тексеру қорытындыларын медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы бақылау мен қадағалау органы "Бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды мен (немесе) тексеруді тағайындау туралы актілерді, олардың мерзімдерін ұзарту туралы қосымша актілерді тіркеудің, оларды тіркеуден бас тартудың және күшін жоюдың, бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді тоқтата тұру, қайта бастау, мерзімдерін ұзарту туралы хабарламалардың, қатысушылар құрамын өзгертудің және бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру және олардың нәтижелері туралы ақпараттық есепке алу құжаттарын ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының міндетін атқарушының 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № 162 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21964 болып тіркелген) құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органға, тергеп-тексеру нәтижелері туралы актіні қабылдау қорытындылары бойынша келесі жұмыс күні ішінде ұсынады.
Медициналық қызметтер
(көмек) көрсету саласында
тергеп-тексеру жүргізу
қағидаларына
1-қосымша
нысан
Медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында тергеп-тексеруді тағайындау туралы акт "____"________20____жылғы №______
1. Медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы бақылау мен қадағалау
органының атауы__________________________________________________________
2. Медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында тергеп-тексеруді жүргізуге
уәкілетті тұлғаның (тұлғалардың) тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және
лауазымы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Тергеп-тексеруді жүргізуге тартылатын тәуелсіз сарапшылар мен (немесе) бейінді
мамандар, басқа мемлекеттік органдар мен ведомстволық бағынысты ұйымдардың
мамандары, консультанттары мен сарапшылары туралы мәліметтер (бар болған
жағдайда тегі, аты, әкесінің аты)
____________________________________________________________________
4. Субъектінің (субъектілердің) атауы, объектілердің тізбесі (заңды тұлғаның немесе
оның филиалының және (немесе) өкілдігінің атауы, медициналық қызметтер (көмек)
көрсету саласында тергеп-тексеру жүргізу тағайындалған жеке тұлғаның тегі, аты,
әкесінің аты (бар болған жағдайда), оның (олардың) орналасқан жері, жеке
сәйкестендіру нөмері (лері)/бизнес-сәйкестендіру нөмері (лері), аумақ учаскесі.
Субъектінің (лердің), объектінің (лердің) деректері
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

22. Итоги расследования предоставляются органом контроля и надзора в сфере оказания медицинских услуг (помощи), в уполномоченный орган по правовой статистике и специальным учетам в течение следующего рабочего дня по итогам принятия акта о результатах расследования согласно приказу исполняющего обязанности Генерального Прокурора Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № 162 "Об утверждении Правил регистрации актов о назначении, дополнительных актов о продлении сроков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, отказа в их регистрации и отмены, уведомлений о приостановлении, возобновлении, продлении сроков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, изменении состава участников и представлении информационных учетных документов о профилактическом контроле с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверке и их результатах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21964).
Приложение 1
к Правилам проведения
расследования в сфере оказания
медицинских услуг (помощи)
форма
Акт о назначении расследования в сфере оказания медицинских услуг (помощи)
№______ "____"________20____года
1. Наименование органа контроля и надзора в сфере оказания
медицинских услуг (помощи) ________________________________________
__________________________________________________________________
2. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность лица (лиц),
уполномоченного на проведение расследования в сфере оказания
медицинских услуг (помощи)
__________________________________________________________________
3. Сведения о независимых экспертах и (или) профильных специалистах,
специалистах, консультантах и экспертах других государственных органов
и подведомственных организаций, привлекаемых для проведения расследования
в сфере оказания медицинских услуг (помощи) (фамилия, инициалы, должность
(при его наличии))
__________________________________________________________________
4. Наименование субъекта (ов), перечень объектов (наименование юридического
лица или его филиала и (или) представительства, фамилия, имя, отчество
(при его наличии) физического лица, в отношении которого (ых) назначено
проведение расследования в сфере оказания медицинских услуг (помощи)),
его (их) местонахождение, индивидуальный (ые) идентификационный (ые) номер
(а)/бизнес-идентификационный (ые) номер (а) участок территории.
Данные субъекта (ов), объекта (ов)
__________________________________________________________________

5. Медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында тағайындалған тергеп-тексеру
нысанасы
____________________________________________________________________
6. Медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында тергеп-тексеру жүргізу мерзімі
20____жылғы "___"_ __________ 20____жылғы "___"_ _____ дейін
7. Медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында тергеп-тексеру жүргізудің
құқықтық негіздері, оның ішінде міндетті талаптары тергеп-тексеруге жататын
нормативтік құқықтық актілер
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
8. Тексерілетін кезең 20___жылғы "___"___________ 20____жылғы "___"_ _____ дейін
9. Медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы бақылау мен қадағалау
органның басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және қолы
10. Медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы бақылау мен қадағалау
органның мөрі
Медициналық қызметтер
(көмек) көрсету саласында
тергеп-тексеру жүргізу
қағидаларына
2-қосымша
Сараптама қорытындысы және (немесе) қорытынды
1. Сараптама жүргізген тұлғаның мамандығы, лауазымы, ғылыми дәрежесі көрсетіле отырып, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
2. Сараптама жүргізілген бақылау мен қадағалау субъектісінің атауы
3. Сараптама жүргізу негізі немесе тапсырыс беруші туралы мәліметтер
4. Сараптама жүргізу мерзімдері
5. Сараптама жүргізу кезеңдері
6. Сараптама нысанасы
7. Сараптама нәтижелері туралы, оның ішінде анықталған бұзушылықтар туралы мәліметтер
8. Тұжырым
9. Ұсыныстар
____________________________________________________________________
Сараптама жүргізген тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы
Күні 202__ жылғы "____"_______________
Медициналық қызметтер
(көмек) көрсету саласында
тергеп-тексеру жүргізу
қағидаларына
3-қосымша
Медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы тергеп-тексеру мерзімдерін ұзарту туралы акт
20 ____жылғы "____"________ №____
1. Медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы бақылау мен қадағалау
органының атауы
____________________________________________________________________
2. Медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында тергеп-тексеру жүргізуге
уәкілетті тұлғаның (тұлғалардың) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) және
лауазымы
____________________________________________________________________
3. Медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы тергеп-тексеруді жүргізуге
тартылатын тәуелсіз сарапшылар мен (немесе) бейінді мамандар, басқа мемлекеттік
органдар мен ведомстволық бағынысты ұйымдардың мамандары, консультанттары мен
сарапшылары туралы мәліметтер
____________________________________________________________________

5. Предмет назначенного расследования в сфере оказания медицинских услуг
(помощи)__________________________________________________________
6. Срок проведения расследования в сфере оказания медицинских услуг (помощи)
с "___" ____20____года по "___"_____20___года
7. Правовые основания проведения расследования в сфере оказания медицинских
услуг (помощи), в том числе нормативные правовые акты, обязательные требования
которых подлежат расследованию
___________________________________________________________________
8. Проверяемый период с "___" _______20____года по "___"_______20____года
9. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись руководителя органа контроля
и надзора в сфере оказания медицинских услуг (помощи)
__________________________________________________________________
10. Печать органа контроля и надзора в сфере оказания медицинских услуг (помощи)
Приложение 2
к Правилам проведения
расследования в сфере оказания
медицинских услуг (помощи)
Экспертное заключение и (или) заключение
1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, проводившего экспертизу,
с указанием специальности, должности, ученой степени
2. Наименование субъекта (объекта) контроля и надзора, в котором проводилась экспертиза
3. Основание проведения экспертизы, либо сведения о заказчике
4. Сроки проведения экспертизы
5. Период проведения экспертизы
6. Предмет экспертизы
7. Сведения о результатах экспертизы, в том числе о выявленных нарушениях, об их характере
8. Выводы
9. Рекомендации ________________________________________________ _________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись лица, проводившего экспертизу
Дата "____" ___________ 20 ___ года
Приложение 3
к Правилам проведения
расследования в сфере оказания
медицинских услуг (помощи)
Акт о продлении сроков расследования в сфере оказания медицинских услуг (помощи)
№____ "____"______ 20____года
1. Наименование органа контроля и надзора в сфере оказания медицинских услуг
(помощи) ____________________________________________________________
2. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность лица (лиц),
уполномоченного на проведение расследования в сфере оказания медицинских
услуг (помощи)_______________________________________________________
3. Сведения о независимых экспертах и (или) профильных специалистах,
специалистах, консультантах и экспертах других государственных органов
и подведомственных организаций, привлекаемых для проведения расследования
в сфере оказания медицинских услуг (помощи)
____________________________________________________________________

4. Субъектінің (субъектілердің) атауы, объектілердің тізбесі (заңды тұлғаның немесе
оның филиалының және (немесе) өкілдігінің атауы, медициналық қызметтер (көмек)
көрсету саласында тергеп-тексеру жүргізу тағайындалған жеке тұлғаның тегі, аты,
әкесінің аты (бар болған жағдайда), оның (олардың) орналасқан жері, жеке
сәйкестендіру нөмері (лері)/бизнес-сәйкестендіру нөмері (лері), аумақ учаскесі.
Субъектінің (лердің), объектінің (лердің) деректері
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
5. Медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында тағайындалған тергеп-тексеру
нысанасы
____________________________________________________________________
6. Медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында тергеп-тексеру жүргізу мерзімі
20____жылғы "___"_ __________ 20____жылғы "___"_ _____ дейін
7. Медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы тергеп-тексеру
20____жылғы "___"_ __________ 20____жылғы "___"_ _____ дейін ұзартылды.
8. Дәлелді негізбен медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы тергеп-
ексеру мерзімдерін ұзартудың құқықтық негіздері
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
9. Комиссия төрағасының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және қолы
____________________________________________________________________
10. Медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы бақылау мен қадағалау
органының мөрі
____________________________________________________________________
Медициналық қызметтер
(көмек) көрсету саласында
тергеп-тексеру жүргізу
қағидаларына
4-қосымша
Медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы тергеп-тексеру
нәтижелері туралы акт №_____ _____________________
20 __ жылғы "____"___________
Актіні жасау орны және уақыты___
1. Медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы бақылау мен қадағалау
органының атауы
___________________________________________________________________
2. Негізбен тергеп-тексеру жүргізілген тергеп-тексеруді тағайындау туралы актінің күні
мен нөмірі
___________________________________________________________________
3. Тергеп-тексеруді жүргізген тұлғаның (тұлғалардың) тегі, аты, әкесінің аты (бар
болған жағдайда) және лауазымы
___________________________________________________________________
4. Тергеп-тексеруді жүргізуге тартылатын тәуелсіз сарапшылар мен (немесе) бейінді
мамандар, басқа мемлекеттік органдар мен ведомстволық бағынысты ұйымдардың
мамандары, консультанттар мен сарапшылар туралы мәліметтер
___________________________________________________________________

4. Наименование субъекта (ов), перечень объектов (наименование юридического
лица или его филиала и (или) представительства, фамилия, имя, отчество (при его
наличии) физического лица, в отношении которого (ых) назначено проведение
расследования в сфере оказания медицинских услуг (помощи)), его (их)
местонахождение, индивидуальный (ые) идентификационный (ые) номер (а)/
бизнес- идентификационный (ые) номер (а), участок территории.
Данные субъекта (ов), объекта (ов)
____________________________________________________________________
5. Предмет назначенного расследования в сфере оказания медицинских услуг
(помощи) ___________________________________________________________
6. Срок проведения расследования в сфере оказания медицинских услуг (помощи)
с "____" __________20___ года по "____" ___________20____года.
7. Расследование в сфере оказания медицинских услуг (помощи) продлена
с "____" ___ 20_____ года по "____" _____ 20___ года.
8. Правовые основания продления сроков расследования в сфере оказания
медицинских услуг (помощи) с мотивированным обоснованием
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
9. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись председателя комиссии
____________________________________________________________________
10. Печать органа контроля и надзора в сфере оказания медицинских услуг (помощи)
Приложение 4
к Правилам проведения
расследования в сфере оказания
медицинских услуг (помощи)
Акт о результатах расследования в сфере оказания медицинских услуг (помощи)
№ _____ _____________________ "____" ___________ 20 __ года
место составления акта и время _____
1. Наименование органа контроля и надзора в сфере оказания медицинских услуг
(помощи) ____________________________________________________________
2. Дата и номер акта о назначении расследования, на основании которого проведено
расследование ________________________________________________________
3. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность лица (лиц), проводившего
расследование ________________________________________________________
4. Сведения о независимых экспертах и (или) профильных специалистах,
специалистах, консультантах и экспертах других государственных органов
и подведомственных организаций, привлекаемых для проведения расследования
в сфере оказания медицинских услуг (помощи)
____________________________________________________________________

5. Субъектінің (субъектілердің) атауы, объектілердің тізбесі (заңды тұлғаның немесе
оның филиалының және (немесе) өкілдігінің атауы, медициналық қызметтер (көмек)
көрсету саласында тергеп-тексеру жүргізу тағайындалған жеке тұлғаның тегі, аты,
әкесінің аты (бар болған жағдайда), оның (олардың) орналасқан жері, жеке
сәйкестендіру нөмері (лері)/бизнес-сәйкестендіру нөмері (лері), аумақ учаскесі.
Субъектінің (лердің), объектінің (лердің) деректері
____________________________________________________________________
6. Тергеп-тексеруді жүргізу күні, орны және кезеңі
____________________________________________________________________
7. Тергеп-тексеру нәтижелері, оның ішінде анықталған бұзушылықтар, олардың сипаты
туралы мәліметтер (денсаулықтың уақытша немесе тұрақты бұзылуына, пациенттің
мүгедектігіне немесе өліміне алып келген аурудың дамуын және (немесе) асқынуларын
және ағзалары мен тіндерінің анатомиялық тұтастығы мен физиологиялық
функциясының бұзылуын егжей-тегжейлі сипаттау, Қазақстан Республикасының
денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес денсаулық
сақтаудың жалпы қабылданған немесе озық технологияларына адамдардың емдік-
диагностика іс-шараларын жасау және тактика жүргізу кезінде іс-әрекеттерінің сәйкес
келуі)
8. Тәуелсіз сарапшылар мен (немесе) бейінді мамандардың, тартылған сарапшылардың
қорытындысы
____________________________________________________________________
9. Бұзушылықтар анықталған нормативтік құқықтық актілердің атауы және оған
қойылатын талаптар:
Анықталған бұзушылықтар тізбесі
Бұзушылықтар анықталған талаптардың тармақтары және нормативтік құқықтық актілердің атауы
Анықталған бұзушылықтарды жою жөніндегі ұсынымдар мен нұсқаулар, оларды жою мерзімдері
1.
2.
10. Ерекше пікір (бар болса) _______парақ
11. Нормативтік құқықтық актілерге сілтеме жасалған тұжырымдар
12. Анықталған бұзушылықтар бойынша қабылданған шаралар (Қазақстан
Республикасы заңнамасы шеңберінде әкімшілік хаттаманың нөмірі көрсетіледі)
13. Тергеп - тексеруді жүргізген төрағаның және комиссия мүшелерінің қолы
____________________________________________________________________
14. Тергеп-тексерілетін субъект (объект) өкілінің тергеп-тексеру актісімен танысқаны,
тапсырғаны немесе танысудан бас тартқаны туралы мәліметтер, сондай-ақ тергеп-
тексеру жүргізу кезінде қатысқан тұлғалар, олардың қолдары немесе қол қоюдан бас
тартуы
____________________________________________________________________
15. Тергеп-тексеру нәтижелері бойынша ескертпелер және (немесе) қарсылықтар
Қосымша_______________________________________ "____" парақ

5. Наименование субъекта (ов), перечень объектов (наименование юридического
лица или его филиала и (или) представительства, фамилия, имя, отчество (при его
наличии) физического лица, в отношении которого (ых) назначено проведение
расследования в сфере оказания медицинских услуг (помощи)), его (их)
местонахождение, индивидуальный (ые) идентификационный (ые) номер (а)/
бизнес-идентификационный (ые) номер (а),участок территории.
Данные субъекта (ов), объекта (ов) ______________________________________
6. Дата, место и период проведения расследования
_____________________________________________________________________
7. Сведения о результатах расследования, в том числе о выявленных нарушениях,
их характере (детально описать развитие заболевания и (или) осложнения и (или)
нарушение анатомической целостности и физиологической функции органов и тканей
пациента, которые привели к временному или стойкому расстройству здоровья,
установлению инвалидности или смерти пациента, соответствие действий лиц при
осуществлении лечебно-диагностических мероприятий и тактики ведения пациента
общепринятым или передовым технологиям здравоохранения согласно нормативным
правовым актам в области здравоохранения Республики Казахстан).
____________________________________________________________________
8. Заключение независимых экспертов и (или) профильных специалистов,
привлеченных экспертов ______________________________________________
9. Наименование и требования нормативных правовых актов, по которым выявлены нарушения:
Перечень выявленных нарушений
Пункты требований и наименование нормативных правовых актов, по которым выявлены нарушения
Рекомендации и указания по устранению выявленных нарушений, сроки их устранения
1.
2.
10. Особое мнение (при наличии) на _______ листах
11. Выводы со ссылкой на нормативные правовые акты
12. Принятые меры по выявленным нарушениям (указывается номер
административного протокола в рамках законодательства Республики Казахстан
при наличии)
13. Подпись председателя и членов комиссии, проводившие расследование
____________________________________________________________________
14. Сведения об ознакомлении, вручении или отказе в ознакомлении с актом
расследования представителя проверяемого субъекта (объекта), а также лиц,
присутствовавших при проведении расследования, их подписи или отказ от подписи
____________________________________________________________________
15. Замечания и (или) возражения по результатам расследования
____________________________________________________________________
приложение на "____" листах

1. Тергеп-тексеру жүргізудің негізі __________________________________
_______________________________________________________________
2. Тергеп-тексеру жүргізу мерзімдері _______________________________
_______________________________________________________________
3. Медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы нормативтік құқықтық
актілер талаптарының анықталған бұзушылықтарының себептері мен сипаты
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
4. Қабылданған шаралар
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
5. Медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы бақылау мен қадағалау
органының мөрі

1. Основание проведения расследования _____________________________
2. Сроки проведения расследования_________________________________
3. Причины и характер выявленных нарушений требований нормативных
правовых актов в оказания медицинских услуг (помощи)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
4. Принятые меры
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
5. Печать органа контроля и надзора в сфере оказания медицинских услуг (помощи)