"Патологиялық анатомия және сот-медицина сараптамасы қызметін жүзеге асыратын ұйымдарда трансплантаттау мақсатында мәйіттерден көру ағзаларын алу және консервациялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-307/2020 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2025 жылғы 30 қазандағы № 126 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 31 қазанда № 37288 болып тіркелді
1. "Патологиялық анатомия және сот-медицина сараптамасы қызметін жүзеге асыратын ұйымдарда трансплантаттау мақсатында мәйіттерден көру ағзаларын алу және консервациялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-307/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21850 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген патологиялық анатомия және сот-медицина сараптамасы қызметін жүзеге асыратын ұйымдарда трансплантаттау мақсатында мәйіттерден көру ағзаларын алу және консервациялау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы патологиялық анатомия және сот-медицина сараптамасы қызметін жүзеге асыратын ұйымдарда трансплантаттау мақсатында мәйіттерден көру ағзаларын алу және консервациялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 212-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және патологиялық анатомия және сот-медицина сараптамасы қызметін жүзеге асыратын ұйымдарда трансплантаттау мақсатында мәйіттерден көру ағзаларын алу және консервациялау тәртібін айқындайды.";
2-тармақ:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) өңірлік трансплантаттау үйлестірушісі – трансплантаттау жөніндегі үйлестіру орталығының штаттық қызметкері болып табылатын облыстық орталықтарында, республикалық маңызы бар қалаларда және астанада ағзаларды (ағзаның бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігін) трансплантаттау саласындағы медициналық ұйымдардың ведомствоаралық өзара іс-қимылын қамтамасыз ететін дәрігер";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) көру ағзаларының (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндерінің (тін бөлігінің) ықтимал қайтыс болғаннан кейінгі доноры (бұдан әрі – ықтимал донор) – биологиялық өлімі 48 сағаттан кешіктірілмей анықталған, жасы он сегіз және одан жоғары жастағы адам мәйіті.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-307/2020 "Об утверждении правил изъятия и консервации органов зрения от трупов с целью трансплантации в организациях, осуществляющих деятельность патологической анатомии и судебно-медицинской экспертизы"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2025 года № 126. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 октября 2025 года № 37288
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-307/2020 "Об утверждении правил изъятия и консервации органов зрения от трупов с целью трансплантации в организациях, осуществляющих деятельность патологической анатомии и судебно-медицинской экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21850) следующие изменения и дополнение:
в правилах изъятия и консервации органов зрения от трупов с целью трансплантации в организациях, осуществляющих деятельность патологической анатомии и судебно-медицинской экспертизы, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие правила изъятия и консервации органов зрения от трупов с целью трансплантации в организациях, осуществляющих деятельность патологической анатомии и судебно-медицинской экспертизы (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 212 Кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) "О здоровье народа и системе здравоохранения" и определяют порядок изъятия и консервации органов зрения от трупов с целью трансплантации в организациях, осуществляющих деятельность патологической анатомии и судебно-медицинской экспертизы.";
пункт 2:
дополнить подпунктом 2-1) следующее содержания:
"2-1) региональный трансплантационный координатор – врач, обеспечивающий межведомственное взаимодействие медицинских организаций в области трансплантации органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) в областных центрах, городах республиканского значения и столице, являющийся штатным сотрудником Координационного центра по трансплантации;
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) потенциальный посмертный донор органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) зрения (далее-потенцальный донор) – труп человека в возрасте восемнадцати лет и старше, с биологической смертью, константированной не позднее 48 часов.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"3. Трансплантаттау мақсатында мәйіттерден көру ағзаларын алу және консервациялау Кодекстің 212-бабының 4-тармағына сәйкес патологиялық анатомия және сот-медицина сараптамасы қызметін жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдарда жүргізіледі.";
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Трансплантаттау (кератопластика) мақсатында мәйіттерден көру ағзаларын (ағзаның бөлігін) және (немесе) тіндерін (тіннің бөлігін) алуды патологиялық анатомия және сот-медицина сараптамасы қызметін жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдардағы офтальмолог дәрігері патологоанатоммен бірлесіп жүргізеді.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Тірі кезінде келісім берген жағдайда, медициналық ұйымның өңірлік үйлестірушісі Үйлестіруші орталықтан ақпарат алғаннан кейін жұбайына (зайыбына) және (немесе) оның жақын туыстарының біріне (заңды өкілдеріне) қайтыс болған адамның көру ағзасының (ағза бөлігінің) және (немесе) тінінің (тін бөлігінің) қайтыс болғаннан кейінгі донорлығы мәселесі бойынша ерік білдіргені туралы алты сағат ішінде хабарлайды.".
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова

"3. Изъятие и консервация органов зрения от трупов с целью трансплантации производятся в государственных организациях, осуществляющих деятельность патологической анатомии и судебно-медицинской экспертизы согласно пункту 4 статьи 212 Кодекса.";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Изъятие органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) зрения от трупов с целью трансплантации (кератопластики) производятся врачом офтальмологом совместно с патологоанатомом в государственных организациях, осуществляющих деятельность патологической анатомии и судебно-медицинской экспертизы.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. В случае прижизненного согласия региональный координатор медицинской организаций в течении шести часов уведомляет супруга (супруги) и (или) одного из близких родственников (законных представителей) о прижизненном волеизъявлении умершего по вопросу посмертного донорства органов (части орган) и (или) тканей (части ткани) зрения после получения информации от Координационного центра.".
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический Департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова