Цифрлық активтер биржалары, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығының өзге де қатысушыларының мемлекеттік кірістер органына Қазақстан Республикасының резиденттері мен бейрезиденттерінің цифрлық активтер биржаларында жүргізген операциялары және резиденттер мен бейрезиденттерге цифрлық активтерге байланысты қызметті жүзеге асырудан төленген сыйақылар туралы мәліметтерді ұсыну нысаны және оларды ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 28 қазандағы № 634 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 30 қазанда № 37274 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасының Салық кодексінің 56-бабының 11-тармағына және Қазақстан Республикасы "Мемлекеттік статистика туралы" Заңының 16-бабының 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрықтың 1-қосымшаға сәйкес, цифрлық активтер биржалары, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығының өзге де қатысушыларының мемлекеттік кірістер органына Қазақстан Республикасының резиденттерімен цифрлық активтер биржаларында жүргізген операциялар туралы мәліметтерді ұсыну нысаны;
2) осы бұйрықтың 2-қосымшаға сәйкес, цифрлық активтер биржалары, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығының өзге де қатысушыларының мемлекеттік кірістер органына бейрезиденттерінің цифрлық активтер биржаларында жүргізген операциялар туралы мәліметтерді ұсыну нысаны;
3) осы бұйрықтың 3-қосымшаға сәйкес, цифрлық активтер биржалары, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығының өзге де қатысушыларының мемлекеттік кірістер органына цифрлық активтермен байланысты қызметті жүзеге асырудан резиденттер мен бейрезиденттерге төленген сыйақылар туралы мәліметтерді ұсыну нысаны;
4) осы бұйрықтың 4-қосымшаға сәйкес, цифрлық активтер биржалары, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығының өзге де қатысушыларының мемлекеттік кірістер органына Қазақстан Республикасының резиденттері мен бейрезиденттерінің цифрлық активтер биржаларында жүргізген операциялары және резиденттер мен бейрезиденттерге цифрлық активтерге байланысты қызметті жүзеге асырудан төленген сыйақылар туралы мәліметтерді ұсыну қағидалары бекітілсін.
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қаржы министрінің 2023 жылғы 31 шілдедегі № 817 "Цифрлық активтер биржалары, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығының өзге де қатысушылары Қазақстан Республикасының резиденттері цифрлық активтер биржаларында жүргізген операциялар және цифрлық активтерге байланысты қызметті жүзеге асырудан резиденттер мен бейрезиденттерге төленген сыйақылар туралы мәліметтерді ұсыну қағидаларын бекіту туралы" бұйрығының күші жойылсын (Қазақстан Республикасының құқықтық актілер тізімінде № 33233 реттік санымен тіркелген).

Об утверждении форм сведений, представляемых в орган государственных доходов, биржами цифровых активов, а также иными участниками Международного финансового центра "Астана" о проведенных резидентами Республики Казахстан и нерезидентами операциях на биржах цифровых активов и выплаченных вознаграждениях резидентам и нерезидентам от осуществления деятельности, связанной с цифровыми активами, а также Правил их представления
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 октября 2025 года № 634. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2025 года № 37274
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2026.
В соответствии с пунктом 11 статьи 56 Налогового кодекса Республики Казахстан и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) форму сведений, представляемых в орган государственных доходов, биржами цифровых активов, а также иными участниками Международного финансового центра "Астана" о проведенных резидентами Республики Казахстан операциях на биржах цифровых активов согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму сведений, представляемых в орган государственных доходов, биржами цифровых активов, а также иными участниками Международного финансового центра "Астана" о проведенных нерезидентами операциях на биржах цифровых активов согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) форму сведений, представляемых в орган государственных доходов, биржами цифровых активов, а также иными участниками Международного финансового центра "Астана" о выплаченных вознаграждениях резидентам и нерезидентам от осуществления деятельности, связанной с цифровыми активами согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Правила представления в орган государственных доходов биржами цифровых активов, а также иными участниками Международного финансового центра "Астана" сведений о проведенных резидентами Республики Казахстан и нерезидентами операциях на биржах цифровых активов и выплаченных вознаграждениях резидентам и нерезидентам от осуществления деятельности, связанной с цифровыми активами, согласно приложению 4 к настоящему приказу.

2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларда көзделген іс-шаралардың орындалуы жөніндегі мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігі
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 28 қазандағы № 634
Бұйрыққа 1-ші қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Қаржы Министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетіне.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.koldau.kz интернет – ресурста орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: Цифрлық активтер биржалары, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығының өзге де қатысушыларының мемлекеттік кірістер органына Қазақстан Республикасының резиденттері мен бейрезиденттерінің цифрлық активтер биржаларында жүргізген операциялары және резиденттер мен бейрезиденттерге цифрлық активтерге байланысты қызметті жүзеге асырудан төленген сыйақылар туралы мәліметтер.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі ЦАБМ1.
Кезеңділік: тоқсандық.
Есепті кезең: 20____ жыл ____ тоқсан. ___
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: цифрлық активтер биржалары, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығының өзге де қатысушылары.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 15-күнінен кешіктірмей.
Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі: __________________.
Жинау әдісі: электронды түрде және (немесе) қағаз жеткізгіште.
Цифрлық активтер биржалары, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығының өзге де қатысушылары мемлекеттік кірістер органына Қазақстан Республикасының резиденттерімен цифрлық активтер биржаларында жүргізген операциялары туралы мәліметтер 20___жылғы ____ тоқсан кезеңі үшін
Цифрлық активтерді сатып алатын және (немесе) өткізетін тұлғалардың тегі, аты, әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)
Цифрлық активтерді сатып алатын және (немесе) өткізетін тұлғалардың жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі
Криптовалюта әмиян деректемелері
1
2
3
4
кестенің жалғасы
Өткізілетін цифрлық активтің атауы
Өткізілетін цифрлық активтің саны
Сатып алу сәтіндегі бір бірлік цифрлық активтің құны (теңге)
Сатып алу сәтіндегі цифрлық активтің жалпы құны (теңге)
Өткізу сәтіндегі бір бірлік цифрлық активтің құны (теңге)
Өткізу сәтіндегі цифрлық активтің жалпы құны (теңге)
Оң айырма (теңге)
5
6
7
8
9
10
11
кестенің жалғасы
Цифрлық активті өткізу мәмілесі жасалған күн
Цифрлық активті өткізу мәмілесі жасалған уақыт
Цифрлық активті өткізу күніне АҚШ долларының теңгеге қатысты бағамы
Сауда жұбы
Мәміле түрі
12
13
14
15
16
кестенің жалғасы
"Астана" халықаралық қаржы орталығының цифрлық активтер биржасы мен өзге де қатысушыларының комиссиясы
цифрлық активтерді сатып алатын тұлғалардан ұсталатын
цифрлық активтерді сататын тұлғалардан ұсталатын
Цифр лық активтердің атауы
Цифр лық активтердің саны
Цифр лық актив тердің құны (теңге)
Ұсталған комиссия (теңге)
Цифр лық активтердің атауы
Цифр лық активтердің саны
Цифр лық актив тердің құны (теңге)
Ұстал ған комиссия (теңге)
17
18
19
20
21
22
23
24
Ескерту: Цифрлық активтер биржалары, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығының өзге де қатысушылары мемлекеттік кірістер органына Қазақстан Республикасының резиденттерімен цифрлық активтер биржаларында жүргізген операциялары туралы мәліметтер нысанын толтыруға арналған түсіндірме аталған нысанға қоса берілген қосымшада келтірілген.
Атауы __________________________________________________________________________
Адрес __________________________________________________________________________
Телефон _____________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы________________________________________________
Орындаушы __________________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
_________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)
Цифрлық активтер биржалары,
сондай-ақ "Астана"
халықаралық қаржы
орталығының
өзге де қатысушылары
мемлекеттік кірістер органына
Қазақстан Республикасының
резиденттерімен цифрлық
активтер
биржаларында жүргізген
операциялары туралы
ұсынылатын мәліметтер
нысанына қосымша
"Цифрлық активтер биржалары, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығының өзге де қатысушылары мемлекеттік кірістер органына Қазақстан Республикасының резиденттерімен цифрлық активтер биржаларында жүргізген операциялары туралы мәліметтерді" толтыру бойынша түсініктеме
Нысанның 1-бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі.
Нысанның 2-бағанында цифрлық активтерді сатып алатын және (немесе) өткізетін тұлғалардың тегі, аты, әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) (бұдан әрі – тегі, аты, әкесінің аты) көрсетіледі.
Нысанның 3-бағанында цифрлық активтерді сатып алатын және (немесе) өткізетін тұлғалардың жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
Нысанның 4-бағанында криптовалюта әмиянның деректемелері көрсетіледі.
Нысанның 5-бағанында өткізілетін цифрлық активтің атауы көрсетіледі.
Нысанның 6-бағанында өткізілетін цифрлық активтің саны көрсетіледі.
Нысанның 7-бағанында сатып алу сәтіндегі бір бірлік цифрлық активтің құны теңгемен көрсетіледі.
Нысанның 8-бағанында сатып алу сәтіндегі цифрлық активтің жалпы құны теңгемен көрсетіледі.
Нысанның 9-бағанында өткізу сәтіндегі бір бірлік цифрлық активтің құны теңгемен көрсетіледі.
Нысанның 10-бағанында өткізу сәтіндегі цифрлық активтің жалпы құны теңгемен көрсетіледі.
Нысанның 11-бағанында оң айырма теңгемен көрсетіледі.
Нысанның 12-бағанында өткізу мәмілесінің күні көрсетіледі.
Нысанның 13-бағанында өткізу мәмілесінің уақыты көрсетіледі.

2. Признать утратившим силу приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра финансов Республики Казахстан от 31 июля 2023 года № 817 "Об утверждении Правил представления сведений биржами цифровых активов, а также иными участниками Международного финансового центра "Астана" о проведенных резидентами Республики Казахстан операциях на биржах цифровых активов и выплаченных вознаграждениях резидентам и нерезидентам от осуществления деятельности, связанной с цифровыми активами" (зарегистрирован в Реестре нормативных правовых актов под № 33233).
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие c 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому планированию и
реформам Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 28 октября 2025 года № 634
Форма, предназначенная
для сбора
административных данных
Представляется: в Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.Koldau.kz.
Наименование административной формы: Сведения, представляемые в орган государственных доходов, биржами цифровых активов, а также иными участниками Международного финансового центра "Астана" о проведенных резидентами Республики Казахстан операциях на биржах цифровых активов.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: СБЦА1.
Периодичность: ежеквартально.
Отчетный период: ___ квартал 20__ года.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: биржи цифровых активов и иные участники Международного финансового центра "Астана".
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: не позднее 15 числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом.
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер: _____________________.
Метод сбора: в электронном виде и (или) бумажный.
Сведения,
представляемые в орган государственных доходов, биржами цифровых активов, а также иными участниками Международного финансового центра "Астана" о проведенных резидентами Республики Казахстан операциях на биржах цифровых активов за период ______ квартала 20___ года
Фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) лиц, приобретающих и (или) реализующих цифровые активы
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер лиц, приобретающих и (или) реализующих цифровые активы
Реквизиты криптокошелька
1
2
3
4
продолжение таблицы
Наименование реализуемого цифрового актива
Количество реализуемого цифрового актива
Стоимость цифрового актива за одну единицу на момент приобретения в тенге
Общая стоимость цифрового актива на момент приобретения в тенге
Стоимость цифрового актива за одну единицу на момент реализации в тенге
Общая стоимость цифрового актива на момент реализации в тенге
Положи тельная разница в тенге
5
6
7
8
9
10
11
продолжение таблицы
Дата совершения реализации цифрового актива
Время совершения реализации цифрового актива
Курс доллара США к тенге на дату совершения реализации цифрового актива
Торговая пара
Вид сделки
12
13
14
15
16
продолжение таблицы
Комиссия биржи цифровых активов и иных участников Международного финансового центра "Астана"
удержанная у лиц, приобретающих цифровые активы
удержанная у лиц, реализующих цифровые активы
Наименование цифровых активов
Количество цифровых активов
Стоимость цифровых активов в тенге
Комиссия, удержанная в тенге
Наименование цифровых активов
Количество цифровых активов
Стоимость цифровых активов в тенге
Комиссия, удержанная в тенге
17
18
19
20
21
22
23
24
Примечание: Пояснение по заполнению формы сведений, представляемых в орган государственных доходов, биржами цифровых активов, а также иными участниками Международного финансового центра "Астана" о проведенных резидентами Республики Казахстан операциях на биржах цифровых активов приведено в приложении к указанной форме.
Наименование _____________________________________________________________
Адрес ____________________________________________________________________
Телефон _____________________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________________
Исполнитель__________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности ______________________
__________________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение к форме
сведений, представляемых в
орган государственных доходов,
биржами цифровых активов,
а также иными участниками
Международного финансового
центра "Астана" о проведенных
резидентами Республики
Казахстан
операциях на биржах
цифровых активов
Пояснение к заполнению формы "Сведения бирж цифровых активов и иных участников Международного финансового центра "Астана" о проведенных резидентами Республики Казахстан операциях на биржах цифровых активов" (индекс____, периодичность ___)
В графе 1 формы указывается порядковый номер строки.
В графе 2 формы указывается фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) (далее – фамилия, имя и отчество) лиц, приобретающих и (или) реализующих цифровые активы.
В графе 3 формы указывается индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер лиц, приобретающих и (или) реализующих цифровые активы.
В графе 4 формы указываются реквизиты криптокошелька.
В графе 5 формы указывается наименование реализуемого цифрового актива.
В графе 6 формы указывается количество реализуемого цифрового актива.
В графе 7 формы указывается стоимость цифрового актива за одну единицу на момент приобретения в тенге.
В графе 8 формы указывается общая стоимость цифрового актива на момент приобретения в тенге.
В графе 9 формы указывается стоимость цифрового актива за одну единицу на момент реализации в тенге.
В графе 10 формы указывается общая стоимость цифрового актива на момент реализации в тенге.
В графе 11 формы указывается положительная разница в тенге.
В графе 12 формы указывается дата совершения реализации цифрового актива.
В графе 13 формы указывается время совершения реализации цифрового актива.

Нысанның 14-бағанында өткізу мәмілесі жасалған күнгі АҚШ долларының теңгеге қатысты уәкілетті орган мен Қазақстан Республикасы Ұлттық банкімен бірлесіп, Қазақстан Республикасы "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Заңының 20-бабының 6-1-тармағына сәйкес айқындалған бағамы көрсетіледі.
Нысанның 15-бағанында сауда жұбы көрсетіледі.
Нысанның 16-бағанында мәміле түрі көрсетіледі.
Нысанның 17-бағанында цифрлық активтерді сатып алатын тұлғалардан комиссия түрінде ұсталған цифрлық активтердің атауы көрсетіледі.
Нысанның 18-бағанында 17-баған толтырылған жағдайда, комиссия ретінде ұсталған цифрлық активтердің саны көрсетіледі.
Нысанның 19-бағанында 18-баған толтырылған жағдайда, цифрлық активтердің теңгемен құны көрсетіледі.
Нысанның 20-бағанында теңгемен ұсталған комиссия көрсетіледі.
Нысанның 21-бағанында цифрлық активтерді өткізетін тұлғалардан комиссия түрінде ұсталған цифрлық активтердің атауы көрсетіледі.
Нысанның 22-бағанында 21-баған толтырылған жағдайда, комиссия ретінде ұсталған цифрлық активтердің саны көрсетіледі.
Нысанның 23-бағанында 22-баған толтырылған жағдайда, цифрлық активтердің теңгемен құны көрсетіледі.
Нысанның 24-бағанында теңгемен ұсталған комиссия көрсетіледі.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 28 қазандағы № 634
Бұйрыққа 2-ші қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Қаржы Министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетіне.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.koldau.kz интернет – ресурста орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: Цифрлық активтер биржалары, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығының өзге де қатысушыларының мемлекеттік кірістер органына Қазақстан Республикасының бейрезиденттерінің цифрлық активтер биржаларында жүргізген операциялары туралы мәліметтер.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі ЦАБМ2.
Кезеңділік: тоқсандық.
Есепті кезең: 20____ жыл ____ тоқсан.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: цифрлық активтер биржалары, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығының өзге де қатысушылары.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 15-күнінен кешіктірмей.
Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі: __________________.
Жинау әдісі: электронды түрде және (немесе) қағаз жеткізгіште.
Цифрлық активтер биржалары, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығының өзге де қатысушыларының мемлекеттік кірістер органына Қазақстан Республикасының бейрезиденттерінің цифрлық активтер биржаларында жүргізген операциялары туралы мәліметтер 20____жылғы _____ тоқсан кезеңі үшін
Цифрлық активтерді сатып алатын және (немесе) – өткізетін тұлғалар дың тіркеу нөмірі
Цифрлық активтерді сатып алатын және (немесе) өткізетін тұлғалардың тегі, аты, әкесінің аты (егер жеке басын куәландыра тын құжатта көрсетіл се)
Сатып алушы немесе өткізуші тұлғаның туған күні
Цифрлық актив терді сатып алатын және (немесе) өткізе тін тұлғалар дың туған жері
Крипто валюта әмиян ның деректемелері
Заңды тұлғаның басшысы ның тіркеуші нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Заңды тұлға басшысының тегі, аты, әкесінің аты (егер жеке басын куәландыра тын құжатта көрсетілсе)
Заңды тұлғаның басшысының туған күні
Заңды тұлға басшысының резиденттік мәртебесі
Заңды тұлға асшысының криптовалюта әмияны деректемелері
8
9
10
11
кестенің жалғасы
Өткізілетін цифрлық активтің түрі көрсетіледі
Цифр лық активтің саны
Цифр лық активтің сатып алу сәтіндегі бір бірлігінің құны АҚШ долларымен
Сатып алу сәтіндегі цифрлық актив тің жалпы құны (АҚШ доллары мен)
Цифрлық активтің сату сәтіндегі бір бірлігінің құны АҚШ доллары мен
Сату сәтіндегі цифрлық активтің жалпы құны (АҚШ доллары мен)
Оң айырма (АҚШ доллары мен)
12
13
14
15
16
17
18
кестенің жалғасы
Операция жасалған күні
Операция жасалған уақыты
Операция жасалған күнгі АҚШ долларының теңгеге қатысты бағамы
Операция жасалған күнгі цифрлық активтердің орташа өлшенген құны
Сауда жұбы
Мәміле түрі
19
20
21
22
23
24
кестенің жалғасы
Цифрлық активтер биржасымен
Цифрлық активтерді сатып алушы тұлғалардан комиссия түрінде ұсталған
Цифрлық активтерді өткізушіден комиссия түрінде ұсталған
Цифрлық активтердің атауы
Цифрлық активтердің саны
Цифрлық активтер дің құны АҚШ долларымен
Цифрлық активтердің атауы
Цифрлық активтер дің саны
Цифр лық актив тердің құны АҚШ долларымен
25
26
27
28
29
30
Ескерту: Цифрлық активтер биржалары, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығының өзге де қатысушыларының мемлекеттік кірістер органына Қазақстан Республикасының бейрезиденттерінің цифрлық активтер биржаларында жүргізген операциялары туралы мәліметтер нысанын толтыруға арналған түсіндірме аталған нысанға қоса берілген қосымшада келтірілген.
Атауы __________________________________________________________________________
Адрес __________________________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________________________
Орындаушы ____________________________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам ___________________________________
________________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)
Цифрлық активтер биржалары,
сондай-ақ "Астана"
халықаралық қаржы
орталығының
өзге де қатысушыларының
мемлекеттік кірістер органына
бейрезиденттерінің цифрлық
активтер биржаларында
жүргізген
операциялары туралы
ұсынылатын
мәліметтер нысанына
қосымша
"Цифрлық активтер биржалары, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығының өзге де қатысушыларының мемлекеттік кірістер органына бейрезиденттерінің цифрлық активтер биржаларында жүргізген операциялары туралы мәліметтерді" толтыру бойынша түсініктеме
Нысанның 1-бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі.
Нысанның 2-бағанында цифрлық активтерді сатып алатын және (немесе) өткізетін тұлғалардың тіркеу нөмірі көрсетіледі.
Нысанның 3-бағанында цифрлық активтерді сатып алатын және (немесе) өткізетін тұлғалардың тегі, аты, әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) көрсетіледі.
Нысанның 4-бағанында сатып алушы немесе өткізуші тұлғаның туған күні көрсетіледі.
Нысанның 5-бағанында цифрлық активтерді сатып алатын және (немесе) өткізетін тұлғаның туған жері көрсетіледі.
Нысанның 6-бағанында криптовалюта әмиянның деректемелері көрсетіледі.
Нысанның 7-бағанында заңды тұлғаның басшысының тіркеу нөмірі көрсетіледі.
Нысанның 8-бағанында заңды тұлға басшысының тегі, аты, әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) көрсетіледі.
Нысанның 9-бағанында заңды тұлғаның басшысының туған күні көрсетіледі.
Нысанның 10-бағанында заңды тұлға басшысының резиденттік мәртебесі көрсетіледі.
Нысанның 11-бағанында заңды тұлға басшысының криптовалюта әмияны деректемелері көрсетіледі.
Нысанның 12-бағанында өткізілетін цифрлық активтің түрі көрсетіледі.
Нысанның 13-бағанында цифрлық активтің саны көрсетіледі.
Нысанның 14-бағанында цифрлық активтің сатып алу сәтіндегі бір бірлігінің құны (АҚШ долларымен) көрсетіледі.
Нысанның 15-бағанында сатып алу сәтіндегі цифрлық активтің жалпы құны (АҚШ долларымен) көрсетіледі.
Нысанның 16-бағанында цифрлық активтің сату сәтіндегі бір бірлігінің құны (АҚШ долларымен) көрсетіледі.
Нысанның 17-бағанында сату сәтіндегі цифрлық активтің жалпы құны (АҚШ долларымен) көрсетіледі.
Нысанның 18-бағанында оң айырма (АҚШ долларымен) көрсетіледі.
Нысанның 19-бағанында операция жасалған күні көрсетіледі.
Нысанның 20-бағанында операция жасалған уақыты көрсетіледі.

В графе 14 формы указывается курс доллара Соединенных Штатов Америки к тенге на дату совершения реализации цифрового актива, определенного уполномоченным органом совместно с Национальным Банком Республики Казахстан в соответствии с пунктом 6-1 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности".
В графе 15 формы указывается торговая пара.
В графе 16 формы указывается вид сделки.
В графе 17 формы указывается наименование цифровых активов, удержанных у лиц, приобретающих цифровые активы в виде комиссии.
В графе 18 формы указывается количество цифровых активов, удержанных у лиц, приобретающих цифровые активы в виде комиссии, при заполнении графы 17 формы.
В графе 19 формы указывается стоимость цифровых активов в тенге, при заполнении графы 18 формы.
В графе 20 формы указывается комиссия, удержанная в тенге.
В графе 21 формы указывается наименование цифровых активов, удержанных у лиц, реализующих цифровые активы в виде комиссии.
В графе 22 формы указывается количество цифровых активов, удержанных у лиц, реализующих цифровые активы в виде комиссии, при заполнении графы 21 формы.
В графе 23 формы указывается стоимость цифровых активов в тенге, при заполнении графы 22 формы.
В графе 24 формы указывается комиссия, удержанная в тенге.
Приложение 2 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 28 октября 2025 года № 634
Форма, предназначенная для
сбора административных данных
Представляется: в Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.Koldau.kz.
Наименование административной формы: Сведения, представляемые в орган государственных доходов, биржами цифровых активов, а также иными участниками Международного финансового центра "Астана" о проведенных нерезидентами Республики Казахстан операциях на биржах цифровых активов.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: СБЦА2.
Периодичность: ежеквартально.
Отчетный период: ___ квартал 20__ года.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: биржи цифровых активов и иные участники Международного финансового центра "Астана".
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: не позднее 15 числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом.
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер: _____________________.
Метод сбора: в электронном виде и (или) бумажный.
Сведения,
представляемые в орган государственных доходов, биржами цифровых активов, а также иными участниками Международного финансового центра "Астана" о проведенных нерезидентами операциях на биржах цифровых активов за период _______ квартала 20____ года
Регистрационный номер лиц, приобретающих и (или) реализующих цифровые активы
Фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) лиц, приобретающих и (или) реализующих цифровые активы
Дата рождения лиц, приобретающих и (или) реализующих цифровые активы
Место рождения лиц, приобретающих и (или) реализующих цифровые активы
Реквизиты крипто кошелька
Регистрационный номер руководи теля юридического лица
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) руководителя юридического лица
Дата рождения руководителя юридического лица
Резидентство руководителя юридического лица
Реквизиты криптокошелька руководителя юридического лица
8
9
10
11
продолжение таблицы
Вид реализуемого цифрового актива
Количество реализуемого цифрового актива
Стоимость цифрового актива за одну единицу на момент приобретения в долларах США
Общая стоимость цифрового актива на момент приобретения в долларах США
Стоимость цифрового актива за одну единицу на момент реализации в доллар ах США
Общая стоимость цифрового актива на момент реализации в долларах США
Положительная разница в долларах США
12
13
14
15
16
17
18
продолжение таблицы
Дата совершения операции по реализации цифрового актива
Время совершения операции по реализации цифрового актива
Курс доллара США к тенге на дату совершения операции по реализации цифрового актива
Средневзвешанная стоимость цифровых активов на дату совершения операции по реализации цифрового актива
Торговая пара
Вид сделки
19
20
21
22
23
24
продолжение таблицы
Комиссия биржи цифровых активов и иных участников Международного финансового центра "Астана"
Лиц, приобретающих цифровые активы
Лиц, реализующих цифровые активы
Наименование цифровых активов
Количество цифровых активов
Стоимость цифровых активов в долларах США
Наименование цифровых активов
Количество цифровых активов
Стоимость цифровых активов в долларах США
25
26
27
28
29
30
Примечание: Пояснение по заполнению формы сведений, представляемых в орган государственных доходов, биржами цифровых активов, а также иными участниками Международного финансового центра "Астана" о проведенных нерезидентами операциях на биржах цифровых активов приведено в приложении к указанной форме.
Наименование __________________________________________________________________
Адрес ________________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________________________
Исполнитель__________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности ______________________
________________________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение к форме
сведений, представляемых в орган
государственных доходов,
биржами цифровых активов,
а также иными участниками
Международного финансового
центра "Астана" о проведенных
нерезидентами Республики Казахстан
операциях на биржах
цифровых активов
Пояснение к заполнению формы "Сведения, представляемые в орган государственных доходов, биржами цифровых активов, а также иными участниками Международного финансового центра "Астана" о проведенных нерезидентами операциях на биржах цифровых активов (индекс_________, периодичность__________)
В графе 1 формы указывается порядковый номер строки.
В графе 2 формы указывается индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер лиц, приобретающих и (или) реализующих цифровые активы.
В графе 3 формы указывается фамилия, имя и отчество лиц (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), приобретающих и (или) реализующих цифровые активы.
В графе 4 формы указывается дата рождения лиц, приобретающих и (или) реализующих цифровые активы.
В графе 5 формы указывается место рождения лиц, приобретающих и (или) реализующих цифровые активы.
В графе 6 формы указываются реквизиты криптокошелька.
В графе 7 формы указывается индивидуальный идентификационный номер руководителя юридического лица.
В графе 8 формы указывается фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) руководителя юридического лица.
В графе 9 формы указывается дата рождения руководителя юридического лица.
В графе 10 формы указывается место рождения руководителя юридического лица.
В графе 11 формы указываются реквизиты криптокошелька руководителя юридического лица.
В графе 12 формы указывается вид реализуемого цифрового актива.
В графе 13 формы указывается количество реализуемого цифрового актива.
В графе 14 формы указывается стоимость цифрового актива за одну единицу на момент приобретения в долларах США.
В графе 15 формы указывается общая стоимость цифрового актива на момент приобретения в долларах США.
В графе 16 формы указывается стоимость цифрового актива за одну единицу на момент реализации в долларах США.
В графе 17 формы указывается общая стоимость цифрового актива на момент реализации в долларах США.
В графе 18 формы указывается положительная разница в долларах США.
В графе 19 формы указывается дата совершения операции по реализации цифрового актива.
В графе 20 формы указывается время совершения операции по реализации цифрового актива.

Нысанның 21-бағанында операция жасалған күнгі АҚШ долларының теңгеге қатысты уәкілетті орган мен Қазақстан Республикасы Ұлттық банкімен бірлесіп, Қазақстан Республикасы "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Заңының 20-бабының 6-1-тармағына сәйкес айқындалған бағамы көрсетіледі.
Нысанның 22-бағанында операция жасалған күнгі цифрлық активтердің орташа өлшенген құны көрсетіледі.
Нысанның 23-бағанында сауда жұбы көрсетіледі.
Нысанның 24-бағанында мәміле түрі көрсетіледі.
Нысанның 25-бағанында цифрлық активтерді сатып алушы тұлғалардан комиссия түрінде ұсталған цифрлық активтердің атауы көрсетіледі.
Нысанның 26-бағанында 25-бағаны толтырған жағдайда ұсталған цифрлық активтердің саны көрсетіледі.
Нысанның 27-бағанында 25-бағаны толтырған жағдайда цифрлық активтердің құны көрсетіледі.
Нысанның 28-бағанында цифрлық активтерді өткізуші тұлғалардан комиссия түрінде ұсталған цифрлық активтердің атауы көрсетіледі.
Нысанның 29-бағанында 28-бағаны толтырған жағдайда ұсталған цифрлық активтердің саны көрсетіледі.
Нысанның 30-бағанында 29-бағаны толтырған жағдайда цифрлық активтердің АҚШ долларымен құны көрсетіледі.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 28 қазандағы № 634
Бұйрыққа 3-ші қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Қаржы Министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетіне.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.koldau.kz интернет – ресурста орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: Цифрлық активтер биржалары, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығының өзге де қатысушыларының мемлекеттік кірістер органына Қазақстан Республикасының резиденттерінің цифрлық активтер биржаларында жүргізген операциялары туралы мәліметтер.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі ЦАБМ3.
Кезеңділік: тоқсандық.
Есепті кезең: 20____ жыл ____ тоқсан. ___
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: цифрлық активтер биржалары, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығының өзге де қатысушылары.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 15-күнінен кешіктірмей.
Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі: __________________.
Жинау әдісі: электронды түрде және (немесе) қағаз жеткізгіште.
Цифрлық активтер биржалары, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығының өзге де қатысушыларының мемлекеттік кірістер органына цифрлық активтермен байланысты қызметті жүзеге асырудан резиденттер мен бейрезиденттерге төленген сыйақылар туралы мәліметтері 20______ жылғы ___ кезеңі үшін
Цифрлық активтерді сатып алатын және (немесе) өткізетін адамдардың тегі, аты, әкесінің аты (егер жеке басын куәландыра тын құжатта көрсетілсе)
Цифрлық активтерді сатып алатын және (немесе) өткізетін адамдардың жеке сәйкестендіру нөмірі / бизнес сәйкестендіру нөмірі
Резиденттік мәртебесі
Критовалюта әмиянының деректемелері
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Цифрлық активтермен байланысты қызметті жүзеге асыру үшін сыйақы ретінде төленген цифрлық активтердің түрі
Цифрлық активтермен байланысты қызметті жүзеге асыру үшін алынған сыйақының саны
Цифрлық активтер биржасы арқылы цифрлық активтер мен байланысты қызметті жүзеге асыру үшін төленген сыйақының құны теңгемен
Сыйақының алынған күні
6
7
8
9
Ескерту: Цифрлық активтер биржалары, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығының өзге де қатысушылары мемлекеттік кірістер органына цифрлық активтермен байланысты қызметті жүзеге асырудан резиденттер мен бейрезиденттерге төленген сыйақылар туралы мәліметтер нысанын толтыруға арналған түсіндірме аталған нысанға қоса берілген қосымшада келтірілген.
Атауы __________________________________________________________________________
Адрес __________________________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________________________
Орындаушы ____________________________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам ___________________________________
________________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)
Цифрлық активтер биржалары,
сондай-ақ "Астана"
халықаралық қаржы
орталығының
өзге де қатысушыларының
мемлекеттік кірістер органына
цифрлық активтермен байланысты
қызметті жүзеге асырудан
резиденттер мен
бейрезиденттерге
төленген сыйақылар туралы
ұсынылатын мәліметтер
нысанына қосымша
"Цифрлық активтер биржалары, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығының өзге де қатысушыларының мемлекеттік кірістер органына цифрлық активтермен байланысты қызметті жүзеге асыру нәтижесінде резиденттер мен бейрезиденттерге төленген сыйақылар туралы мәліметтерді" толтыру бойынша түсіндірме
1-бағанда жолдың реттік нөмірі көрсетіледі.
2-бағанда цифрлық активтерді сатып алатын және (немесе) өткізетін адамдардың тегі, аты, әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) көрсетіледі.
3-бағанда цифрлық активтерді сатып алатын және (немесе) өткізетін адамдардың жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
4-бағанда резиденттік мәртебесі көрсетіледі.
5-бағанда криптовалюта әмиянының деректемелері көрсетіледі.
6-бағанда цифрлық активтермен байланысты қызметті жүзеге асыру үшін сыйақы ретінде төленген цифрлық активтердің түрі көрсетіледі.
7-бағанда цифрлық активтермен байланысты қызметті жүзеге асыру үшін алынған сыйақының саны көрсетіледі.
8-бағанда цифрлық активтер биржасы арқылы цифрлық активтермен байланысты қызметті жүзеге асыру үшін төленген сыйақының құны теңгемен көрсетіледі.
9-бағанда сыйақының алынған күні көрсетіледі.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 28 қазандағы № 634
Бұйрыққа 4-ші қосымша
Цифрлық активтер биржалары, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығының өзге де қатысушыларының мемлекеттік кірістер органына Қазақстан Республикасының резиденттері мен бейрезиденттерінің цифрлық активтер биржаларында жүргізген операциялары және резиденттер мен бейрезиденттерге цифрлық активтерге байланысты қызметті жүзеге асырудан төленген сыйақылар туралы мәліметтерді ұсыну қағидалары
1-бөлім. Жалпы ережелер

В графе 21 формы указывается курс доллара США к тенге на дату совершения операции по реализации цифрового актива, определенного уполномоченным органом совместно с Национальным Банком Республики Казахстан в соответствии с пунктом 6-1 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности".
В графе 22 формы указывается средневзвешанная стоимость цифровых активов на дату совершения операции по реализации цифрового актива.
В графе 23 формы указывается торговая пара.
В графе 24 формы указывается вид сделки.
В графе 25 формы указывается наименование цифровых активов, удержанной биржей цифровых активов в виде комиссии, у лиц, приобретающих цифровые активы.
В графе 26 формы указывается количество цифровых активов, удержанных биржей цифровых активов в виде комиссии, у лиц, приобретающих цифровые активы, при заполнении графы 25 формы.
В графе 27 формы указывается стоимость цифровых активов, при заполнении графы 26 формы.
В графе 28 формы указывается наименование цифровых активов, удержанных биржей цифровых активов в виде комиссии, у лиц, реализующих цифровые активы.
В графе 29 формы указывается количество цифровых активов, удержанных биржей цифровых активов в виде комиссии, у лиц, реализующих цифровые активы, при заполнении графы 28 формы.
В графе 30 формы указывается стоимость цифровых активов в долларах США, при заполнении графы 29 формы.
Приложение 3 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 28 октября 2025 года № 634
Форма, предназначенная для
сбора административных данных
Представляется: в Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.Koldau.kz.
Наименование административной формы: Сведения, представляемые в орган государственных доходов, биржами цифровых активов, а также иными участниками Международного финансового центра "Астана" о выплаченных вознаграждениях резидентам и нерезидентам от осуществления деятельности, связанной с цифровыми активами.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: СБЦА3.
Периодичность: ежеквартально.
Отчетный период: ___ квартал 20__ года.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: биржи цифровых активов и иные участники Международного финансового центра "Астана".
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: не позднее 15 числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом.
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер: _____________________.
Метод сбора: в электронном виде и (или) бумажный.
Сведения,
представляемые в орган государственных доходов, биржами цифровых активов, а также иными участниками Международного финансового центра "Астана" о выплаченных вознаграждениях резидентам и нерезидентам от осуществления деятельности, связанной с цифровыми активами за период ______квартала 20___ года
Фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) лиц, приобретающих и (или) реализующих цифровые активы
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер лиц, приобретающих и (или) реализующих цифровые активы
Резидентство
Реквизиты криптокошелька
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Вид цифровых активов, выплаченных в качестве вознаграждения за осуществление деятельности, связанной с цифровыми активами
Количество полученного вознаграждения за осуществление деятельности, связанной с цифровыми активами
Стоимость вознаграждения выплаченная биржей цифровых активов за осуществление деятельности, связанной с цифровыми активами в тенге
Дата получения вознаграждения
6
7
8
9
Примечание: Пояснение по заполнению формы сведений, представляемых в орган государственных доходов, биржами цифровых активов, а также иными участниками Международного финансового центра "Астана" о выплаченных вознаграждениях резидентам и нерезидентам от осуществления деятельности, связанной с цифровыми активами приведено в приложении к указанной форме.
Наименование __________________________________________________________________
Адрес ________________________________________________________________
Телефон _____________________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________________________
Исполнитель__________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности ______________________
________________________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение к форме сведений,
представляемых в орган
государственных доходов,
биржами цифровых активов,
а также иными участниками
Международного финансового
центра "Астана" о выплаченных
вознаграждениях резидентам
и нерезидентам от
осуществления деятельности,
связанной с цифровыми
активами
Пояснение к заполнению формы сведений, представляемых в орган государственных доходов, биржами цифровых активов, а также иными участниками Международного финансового центра "Астана" о выплаченных вознаграждениях резидентам и нерезидентам от осуществления деятельности, связанной с цифровыми активами
В графе 1 формы указывается порядковый номер строки.
В графе 2 формы указывается фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) лиц, приобретающих и (или) реализующих цифровые активы.
В графе 3 формы указывается индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер лиц, приобретающих и (или) реализующих цифровые активы.
В графе 4 формы указывается резидентство.
В графе 5 формы указывается реквизиты криптокошелька.
В графе 6 формы указывается вид цифровых активов, выплаченных в качестве вознаграждения за осуществление деятельности, связанной с цифровыми активами.
В графе 7 формы указывается количество полученного вознаграждения за осуществление деятельности, связанной с цифровыми активами.
В графе 8 формы указывается стоимость вознаграждения выплаченная биржей цифровых активов за осуществление деятельности, связанной с цифровыми активами в тенге.
В графе 9 формы указывается дата получения вознаграждения.
Приложение 4 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 28 октября 2025 года № 634
Правила представления биржами цифровых активов, а также иными участниками Международного финансового центра "Астана" в орган государственных доходов сведений о проведенных резидентами Республики Казахстан и нерезидентами операциях на биржах цифровых активов и выплаченных вознаграждениях резидентам и нерезидентам от осуществления деятельности, связанной с цифровыми активами
Глава 1. Общие положения

1. Осы "Цифрлық активтер биржалары, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығының өзге де қатысушыларының мемлекеттік кірістер органына Қазақстан Республикасының резиденттері мен бейрезиденттерінің цифрлық активтер биржаларында жүргізген операциялары және резиденттер мен бейрезиденттерге цифрлық активтерге байланысты қызметті жүзеге асырудан төленген сыйақылар туралы мәліметтерді ұсыну қағидалары" (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Салық кодексінің 56-бабы 11-тармағына сәйкес әзірленді және цифрлық активтер биржалары, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығының (бұдан әрі - АХҚО) өзге де қатысушыларының мемлекеттік кірістер органына Қазақстан Республикасының резиденттері мен бейрезиденттерінің цифрлық активтер биржаларында жүргізген операциялары және резиденттер мен бейрезиденттерге цифрлық активтерге байланысты қызметті жүзеге асырудан төленген сыйақылар туралы мәліметтерді ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мына негізгі ұғымдар қолданылады:
1) Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушылары – АХҚО құқығы бойынша тіркелген заңды тұлғалар және АХҚО-да аккредиттелген өзге де заңды тұлғалар.
2) уәкілетті орган – салықтар мен бюджетке төленетін төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
3) цифрлық актив – криптография мен компьютерлік есептеулерді қоса қолдану арқылы электрон-цифрлық түрде жасалған, цифрлық коды бар, деректердің үлестірілген тіркеу технологиясы негізінде ақпараттың өзгермейтіндігімен қамтамасыз етілген мүлік.
4) цифрлық активтер биржасы – цифрлық активтерді саудалау, шығару, айналымға жіберу және сақтауды ұйымдастыру-техникалық жағынан қамтамасыз ететін цифрлық платформа.
5) цифрлық активтердің орташа өлшенген құны – coinmarketcap (www.coinmarketcap.com) ашық көзі бойынша 24 сағат ішіндегі нарықтық капитализация мен айналым көлемі деректерінен есептелген орташа өлшенген құн.
2-Бөлім. Цифрлық активтер биржалары, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығының өзге де қатысушыларының мәліметтерді ұсыну тәртібі
3. Цифрлық активтер биржалары, сондай-ақ АХҚО-ның өзге де қатысушылары есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 15-күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне (бұдан әрі – Комитет) Қазақстан Республикасының резиденттері мен бейрезиденттерінің цифрлық активтер биржаларында жүргізген операциялары және резиденттер мен бейрезиденттерге цифрлық активтерге байланысты қызметті жүзеге асырудан төленген сыйақылар туралы мәліметтерді (бұдан әрі – Мәліметтер) осы бұйрықтың 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша ұсынады.
Цифрлық активтер биржаларында операциялар болмаған жағдайда, осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген Мәліметтер нөлдік мәнімен ұсынылады.

1. Настоящие Правила представления биржами цифровых активов, а также иными участниками Международного финансового центра "Астана" в орган государственных доходов сведений о проведенных резидентами Республики Казахстан и нерезидентами операциях на биржах цифровых активов и выплаченных вознаграждениях резидентам и нерезидентам от осуществления деятельности, связанной с цифровыми активами (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 11 статьи 56 Налогового кодекса Республики Казахстан и определяют порядок представления сведений биржами цифровых активов, а также иными участниками Международного финансового центра "Астана" (далее – МФЦА) о проведенных резидентами Республики Казахстан и нерезидентами операциях на биржах цифровых активов и выплаченных вознаграждениях резидентам и нерезидентам от осуществления деятельности, связанной с цифровыми активами.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) участники МФЦА – юридические лица, зарегистрированные в соответствии с действующим правом Международного финансового центра "Астана", а также иные юридические лица, аккредитованные МФЦА;
2) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и платежей в бюджет;
3) цифровой актив – имущество, созданное в электронно-цифровой форме с присвоением цифрового кода, в том числе с применением средств криптографии и компьютерных вычислений, зарегистрированное и обеспеченное неизменностью информации на основе технологии распределенной платформы данных;
4) биржа цифровых активов – цифровая платформа, осуществляющая организационное и техническое обеспечение торгов, выпуска, обращения и хранения цифровых активов;
5) средневзвешенная стоимость цифровых активов – средневзвешенная стоимость цифровых активов, определенной из открытого источника Coinmarketcap (www.coinmarketcap.com) за сутки (24 часа), исходя из данных рыночной капитализации цифровых активов и данных об объеме оборота цифровых активов.
Глава 2. Порядок представления сведений биржами цифровых активов, а также иными участниками Международного финансового центра "Астана"
3. Биржи цифровых активов, а также иные участники МФЦА не позднее 15 числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом, представляют в Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Комитет) сведения о проведенных резидентами Республики Казахстан и нерезидентами операциях на биржах цифровых активов и выплаченных вознаграждениях резидентам и нерезидентам от осуществления деятельности, связанной с цифровыми активами (далее – Сведения), по формам согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему приказу.
В случае отсутствия операции сведения, предусмотренные частью первой настоящего пункта, представляются с нулевым значением.

4. Осы Қағидалардың 3-тармағында көзделген Мәліметтер мемлекеттік кірістер органының ақпараттық жүйесінде техникалық ақаулар (қателер) болған жағдайларды қоспағанда мемлекеттік кірістер органының ақпараттық жүйесінде Комитетіне ұсынылады. Техникалық ақаулар (қателер) болған кезде Мәліметтер Комитетке қағаз күйінде ұсынылады.
5. Комитет алынған мәліметтерді салықтық әкімшілендіруді жүзеге асыру барысында пайдаланады.

4. Сведения, предусмотренные пунктом 3 настоящих Правил, представляются в Комитет посредством информационной системе органа государственных доходов, за исключением случаев, когда в информационной системе органа государственных доходов произошли технические сбои (ошибки).
При наличии технических сбоев (ошибок) информация представляется в Комитет на бумажном носителе.
5. Комитет, полученные сведения использует в ходе осуществления налогового администрирования.