Кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2025 жылғы 29 қазандағы № 291 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 30 қазанда № 37260 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар министрі
Е. Нысанбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи
ресурстар министрі
2025 жылғы 29 қазандағы
№ 291 бұйрығына
қосымша
Өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Жануарларды интродукциялауды, реинтродукциялауды және будандастыруды жүргізуге рұқсат беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 ақпандағы № 18-03/153 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11623 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жануарларды интродукциялауды, реинтродукциялауды және будандастыруды жүргізуге рұқсат беру қағидаларында:
2-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – қызмет көрсетуші) жеке және (немесе) заңды тұлғаларға (бұдан әрі – қызмет алушы) осы Қағидаларға сәйкес көрсетеді.";

О внесении изменений в некоторые приказы
Приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 29 октября 2025 года № 291. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2025 года № 37260
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Е. Нысанбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 29 октября 2025 года № 291
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 18-03/153 "Об утверждении Правил выдачи разрешений на производство интродукции, реинтродукции и гибридизации животных" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11623) следующие изменения:
в Правилах выдачи разрешений на производство интродукции, реинтродукции и гибридизации животных, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в новой редакции:
"2. Государственная услуга оказывается территориальными подразделениями Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан (далее – услугодатель) физическим и (или) юридическим лицам (далее – услугополучатель) в соответствии с настоящими Правилами.";

3-тармағының 4) тармақшасы алып тасталсын;
4-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"4. Жануарларды интродукциялауды, реинтродукциялауды және будандастыруды жүргізуге рұқсат беруге өтінім (бұдан әрі - өтінім) "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі - Портал) арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық түрде көрсетілетін қызметті берушіге жіберіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажет құжаттардың тізбесі:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтінім;
2) жануарларды интродукциялауды, реинтродукциялауды және будандастыруды жүргізуге арналған биологиялық негіздеменің электрондық көшірмесі.
"Жануарларды интродукциялауға, реинтродукциялауға және гибридтеуге рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсетудің негізгі талаптарының тізбесі осы Қағидаларға 2-қосымшада баяндалған.
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы не жеке кәсіпкер ретінде қызметті бастау туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Өтінім беру кезінде көрсетілетін қызметті алушы, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды Портал арқылы тапсырған кезде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.";
6-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"6. Ұсынылған құжаттардың толықтығы фактісі анықталған кезде жауапты бөлімшенің қызметкері 2 (екі) жұмыс күні ішінде оларды осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігі тұрғысынан қарайды және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жануарларды интродукциялауды, реинтродукциялауды және будандастыруды жүргізуге рұқсат қалыптастырады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында жіберіледі және сақталады.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсетудің негізгі талаптарының тізбесінде баяндалған мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші теріс жауап берген кезде уәжді бас тартуды ресімдеп, жолдайды.";
2-қосымшада:
кесте тақырыбы жаңа редакцияда жасалсын:
"Жануарларды интродукциялау, реинтродукциялау және гибридтеу өндірісіне рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі";
реттік нөмірі 1-жол жаңа редакцияда жазылсын:
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің аумақтық бөлімшелері
"
";

подпункт 4) пункта 3 исключить;
пункт 4 изложить в новой редакции:
"4. Заявка на выдачу разрешения на производство интродукции, реинтродукции и гибридизации животных (далее – заявка) направляется посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz (далее - Портал) в электронном виде по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам к услугодателю.
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги:
1) заявка в форме электронного документа, удостоверенная электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам к услугодателю;
2) электронная копия биологического обоснования на производство интродукции, реинтродукции и гибридизации животных.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на производство интродукции, реинтродукции и гибридизации животных" изложены в приложении 2 к настоящим Правилам.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя услугодатель получает из соответствующих информационных систем через шлюз "электронного правительства".
При подаче заявки услугополучатель дает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
При сдаче услугополучателем всех необходимых документов через Портал услугополучателю в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.";
пункта 6 изложить в новой редакции:
"6. При установлении факта полноты представленных документов, работник ответственного подразделения в течение 2 (двух) рабочих дней рассматривает их на предмет соответствия требованиям настоящих Правил и формирует разрешение на производство интродукции, реинтродукции и гибридизации животных по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Результат оказания государственной услуги направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
Срок действия разрешения не превышает одного календарного года.
При отрицательном ответе услугодателя в случае наличия оснований для отказа в оказании государственной услуги, установленных законодательством Республики Казахстан, изложенных в перечне основных требований к оказанию государственной услуги, согласно приложению 2 к настоящим Правилам услугодатель готовит и направляет мотивированный отказ.";
в приложении 2:
заголовок таблицы изложить в новой редакции:
"Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на производство интродукции, реинтродукции и гибридизации животных";
строку порядковый номер 1 изложить в новой редакции:
"
1
Наименование услугодателя
территориальные подразделения Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
";

реттік нөмірі 8 және 9 -жолы жаңа редакцияда жазылсын:
"
8
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының электрондық-цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанындағы көрсетілетін қызметті берушіге өтінімі;
2) жануарларды интродукциялауды, реинтродукциялауды және будандастыруды жүргізуге арналған биологиялық негіздеменің электрондық көшірмесі.
Жеке басын куәландаратын құжаттар, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу немесе жеке кәсіпкер ретінде қызметін басқару туралы мәліметтерді қызмет көрсетуші "Электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті ақпараттық жүйелерден алады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) ондағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігі анықталған жағдайда;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен ақпараттың, мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін қажетті мәліметтердің, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптардың сәйкес келмеуі.
3) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
".
2. "Аңшылық, балық шаруашылықтарын жүргізуге арналған шарттардың үлгілік нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 542 (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18158 болып тіркелген) бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"Аңшылық шаруашылығын жүргізу жөніндегі шарттың үлгілік нысанын бекіту туралы";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Аңшылық шаруашылығын жүргізуге арналған шарттың үлгілік нысаны осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін."
бұйрықтың 2 және 3 қосымшалары алып тасталсын.
3. "Сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген түрлерге жатқызылған жануарлардың қырылу жағдайларын тергеп-тексеру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 19 мамырдағы № 150 (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22810 болып тіркелген) бұйрығына мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген түрлерге жатқызылған жануарлардың қырылу жағдайларын тергеп-тексеру қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

строку порядковый номер 8 и 9 изложить в новой редакции:
8
перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) заявка в форме электронного документа, удостоверенная электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП) услугополучателя по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам к услугодателю;
2) электронная копия биологического обоснования на производство интродукции, реинтродукции и гибридизации животных.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя услугодатель получает из соответствующих информационных систем через шлюз "электронного правительства"
9
Основания для отказа в оказании Государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
".
2. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 542 "Об утверждении типовых форм договоров на ведение охотничьего, рыбного хозяйств" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18158) следующие изменения:
заголовок изложить в новой редакции:
"Об утверждении типовой формы договора на ведение охотничьего хозяйства";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить Типовую форму договора на ведение охотничьего хозяйства согласно приложению к настоящему приказу.";
приложения 2 и 3 к приказу исключить.
3. Внести в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 19 мая 2021 года № 150 "Об утверждении Правил расследования случаев гибели животных, отнесенных к редким и находящимся под угрозой исчезновения видам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 22810) следующее изменение:
в Правилах расследования случаев гибели животных, отнесенных к редким и находящимся под угрозой исчезновения видам, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:

"1. Осы Сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген түрлерге жатқызылған жануарлардың қырылуын тергеп-тексеру қағидасы (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Экология кодексінің 257-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және балық пен өзге де су жануарларынан басқа сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген түрлерге жатқызылған жануарлардың қырылуын тергеп-тексеру қағидаларын айқындайды."
4. "Жабайы жануарлардың тіршілік ету өнімдерін алу мақсатында оларды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 19 мамырдағы № 152 (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22848 болып тіркелген) бұйрығына мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жабайы жануарларды олардың тіршілік ету өнімдерін алу мақсатында пайдалану қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жабайы жануарлардың тіршілік ету өнімдерін алу мақсатында оларды пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Экология кодексінің 252-бабы 3-тармағына сәйкес әзірленді және балық пен өзге де су жануарларынан басқа, жабайы жануарларды олардың тіршілік ету өнімдерін алу мақсатында пайдалану тәртібін айқындайды.".
5. "Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстары мемлекеттік кадастрларының бірыңғай жүйесін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 7 қыркүйектегі № 359 (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24277 болып тіркелген) бұйрығына мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы табиғи ресурстары мемлекеттік кадастрларының бірыңғай жүйесін жүргізу қағидаларында:
9-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"9. Кадастрлардың бірыңғай жүйесінің құрылымын мынадай есепке алу объектілері құрайды, олар бойынша мониторингті мынадай арнайы уәкілетті мемлекеттік органдар мен ұйымдар:
1) мемлекеттік жер кадастры бойынша – жер ресурстарын басқару саласындағы орталық уәкілетті орган және "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы;
2) мемлекеттік су кадастры (жерүсті және жерасты су объектілері, су ресурстарын пайдалану) бойынша – қоршаған ортаны қорғау, су қорын пайдалану және қорғау саласындағы, жер қойнауын зерделеу жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органдар – тұтас республика бойынша, ал олардың аумақтық органдары – өзендер бассейндері мен әкімшілік-аумақтық бірліктер шегінде;
3) мемлекеттік орман кадастры бойынша – орман шаруашылығы саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган – тұтас республика бойынша, ал оның аумақтық органдары – әкімшілік-аумақтық бірліктер шегінде;

"1. Настоящие Правила расследования гибели животных, отнесенных к редким и находящимся под угрозой исчезновения видам (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 257 Экологического кодекса Республики Казахстан определяет Правила расследования гибели животных, отнесенных к редким и находящимся под угрозой исчезновения видам, кроме рыбы и других видов водных животных.".
4. Внести в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 19 мая 2021 года № 152 "Об утверждении Правила использования диких животных в целях получения продуктов их жизнедеятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 22848) следующее изменение:
в Правилах использования диких животных в целях получения продуктов их жизнедеятельности, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила использования диких животных в целях получения продуктов их жизнедеятельности (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 252 Экологического кодекса Республики Казахстан и определяют порядок использования диких животных в целях получения продуктов их жизнедеятельности, кроме рыбы и других водных животных.".
5. Внести в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 7 сентября 2021 года № 359 "Об утверждении Правил ведения Единой системы государственных кадастров природных ресурсов Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 24277) следующее изменение:
в Правилах ведения Единой системы государственных кадастров природных ресурсов Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 9 изложить в новой редакции:
"9. Структуру Единой системы кадастров составляют следующие объекты учета, мониторинг по которым осуществляется следующими специально уполномоченными государственными органами и организациями:
1) по государственному земельному кадастру – центральным уполномоченным органом в области управления земельными ресурсами и Государственной корпорацией "Правительство для граждан";
2) по государственному водному кадастру (поверхностным и подземным водным объектам, использованию водных ресурсов) – уполномоченными государственными органами в области охраны окружающей среды, использования и охраны водного фонда, по изучению недр в целом по республике, а их территориальными органами – в пределах бассейнов рек и административно-территориальных единиц;
3) по государственному лесному кадастру – уполномоченным государственным органом в области лесного хозяйства в целом по республике, а его территориальными органами – в пределах административно-территориальных единиц;

4) жер қойнауының мемлекеттік қорының бірыңғай кадастры бойынша – жер қойнауын зерделеу жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган – тұтас республика бойынша, ал оның аумақтық органдары – әкімшілік-аумақтық бірліктер шегінде;
5) ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың мемлекеттік кадастры бойынша – ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган – тұтас республика бойынша, ал оның аумақтық органдары – әкімшілік-аумақтық бірліктер шегінде;
6) жануарлар дүниесінің мемлекеттік кадастры бойынша – жануарлар дүниесін қорғау, молайту және пайдалану саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган және балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган – республика бойынша тұтастай, сондай-ақ олардың аумақтық органдары – әкімшілік-аумақтық бірліктер шегінде;
7) өсімдіктер дүниесінің мемлекеттік кадастры бойынша – өсімдіктер дүниесін күзету, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану саласындағы уәкілетті орган – тұтас республика бойынша, ал өсімдіктер дүниесін күзету, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық органдары – әкімшілік-аумақтық бірліктер шегінде жүзеге асырады.".

4) по единому кадастру государственного фонда недр – уполномоченным государственным органом по изучению недр в целом по республике, а его территориальными органами – в пределах административно-территориальных единиц;
5) по государственному кадастру особо охраняемых природных территорий – уполномоченным государственным органом в области особо охраняемых природных территорий в целом по республике, а его территориальными органами – в пределах административно-территориальных единиц;
6) по государственному кадастру животного мира – уполномоченным государственным органом в области охраны, воспроизводства и использования животного мира и уполномоченным государственным органом в области рыбного хозяйства в целом по республике и их территориальными органами – в пределах административно-территориальных единиц;".
7) по государственному кадастру растительного мира – уполномоченным органом в области охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира в целом по республике, а территориальными органами ведомства уполномоченного органа в области охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира – в пределах административно-территориальных единиц.".