Салық төлеушінің (салық агентінің) жеке шотын жүргізудің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 28 қазандағы № 637 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 29 қазанда № 37255 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 21-бабының 5) және 12) тармақшаларына, 113-бабының 2-тармағына, 122-бабының 1 және 4 тармақтарына, 510-бабының 3-тармағына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкесБҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Салық төлеушінің (салық агентінің) жеке шотын жүргізу қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес салықтарды, бюджетке төлемдерді, кедендік төлемдерді, өсімпұлдарды, пайыздар мен айыппұлдарды есепке жатқызуды және (немесе) қайтаруды жүргізуге салықтық өтініш нысаны бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 28 қазандағы
№ 637 бұйрығына 1-қосымша
Салық төлеушінің (салық агентінің) жеке шотын жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Салық төлеушінің (салық агентінің) жеке шотын жүргізу қағидалары (бұдан әрі – қағидалар) Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 21-бабының 5) және 12) тармақшасына, 510-бабының 3-тармағына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және салық төлеушінің (салық агентінің) жеке шотын жүргізу, оның ішінде "Салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді, өсімпұлдарды, айыппұлдарды есепке жатқызуды мен қайтаруды жүргізу" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайды.

О некоторых вопросах ведения лицевого счета налогоплательщика (налогового агента)
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 октября 2025 года № 637. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 октября 2025 года № 37255
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2026
В соответствии с подпунктами 5) и 12) статьи 21, пунктом 2 статьи 113, пунктами 1 и 4 статьи 122, пунктом 3 статьи 510 Налогового кодекса Республики Казахстан и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила ведения лицевого счета налогоплательщика (налогового агента) согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму налогового заявления на проведение зачета и (или) возврата налогов, платежей в бюджет, таможенных платежей, пеней, процентов и штрафов согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министерства финансов Республики Казахстан согласно приложению 3 к настоящему приказу.
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 28 октября 2025 года № 637
Правила ведения лицевого счета налогоплательщика (налогового агента)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения лицевого счета налогоплательщика (налогового агента) (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктами 5) и 12) статьи 21, пунктом 3 статьи 510 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок ведения лицевого счета налогоплательщика (налогового агента), в том числе оказания государственной услуги "Проведение зачетов и возвратов налогов, платежей в бюджет, пени, штрафов".

2. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) артық төлем – ағымдағы жылдың алдындағы жылдың жеке шотынан есеп айырысу сальдосын ескере отырып, ағымдағы жылдың жеке шотында көрсетілген салық, бюджетке төленетін төлем, өсімпұлдар, айыппұлдар, әлеуметтік төлемдер сомаларының төленген (есептелген, қайтарылған минуспен) және есептелген, есепке жазылған (азайтылған минуспен) арасындағы оң айырма;
2) есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды адам – салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің, әлеуметтік төлемдердің есепке жазылған (есептелген, азайтылған) және төленген (есептелген, қайтарылған) сомаларының, сондай-ақ жеке шоттардағы өсімпұлдар мен айыппұлдар сомаларының және есептілікті жасаудың дұрыс жүргізілуін бақылау функцияларын орындайтын адам;
3) міндеттемелердің орындалуын бақылау жөніндегі лауазымды адам – салық төлеушінің (салық агентінің) салықтық міндеттемелердіің, әлеуметтік төлемдерді аудару жөніндегі міндеттемелердің орындалуын бақылау, сондай-ақ салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің, өсімпұлдардың есепке жазылған (есептелген, азайтылған) сомаларының заңдылығын бақылау функцияларын орындайтын адам;
4) салық есептілігі бойынша бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адам – салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің, әлеуметтік төлемдердің есептелген (есепке жазылған, азайтылған) сомалары бойынша ақпаратты енгізу және (немесе) бақылау функцияларын орындайтын адам;
5) салықтық тексеруді жүзеге асыратын лауазымды адам – мемлекеттік кірістер органының салықтық тексеруді тағайындау (жүргізу) туралы актісінде айқындалған адам;
6) салық төлеушінің (салық агентінің) жанама салықтарды төлеу жөніндегі салықтық міндеттемелерді орындауын бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адам – Еуразиялық экономикалық одаққа (бұдан әрі – ЕАЭО) мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына тауарлар импорты кезінде жанама салықтарды төлеу жөніндегі салық төлеушінің (салық агентінің) салықтық міндеттемелерді орындауын бақылау функцияларын орындайтын адам;
7) салық және бюджетке төленетін төлем коды – Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасы бойынша бюджет кірістерінің сыныптамасы бойынша төлемді цифрлық белгілеу;
8) түзетпе жасау – жеке шотта бұрын жүргізілген соманы нөлге келтіру мақсатында растайтын құжаттардың негізінде жеке шоттың тиісті бағандарындағы ("Есепке алынған", "Кемітілді") қосымша есепке алу жазбасы.
3. Салық төлеушінің (салық агентінің) жеке шоты (бұдан әрі – жеке шот) – салықтар мен бюджетке төленетін төлемдердің, әлеуметтік төлемдердің, сондай-ақ өсімпұлдар мен айыппұлдардың есептелген, есепке жазылған (азайтылған), аударылған және төленген (есепке жатқызылған және қайтарылған) сомаларын есепке алуға арналған құжат.

2. В настоящих Правилах применяются следующие термины и определения:
1) переплата – положительная разница между уплаченной (за минусом зачтенной, возвращенной) и исчисленной, начисленной (за минусом уменьшенной) суммами налога, платежа в бюджет, пеней, штрафа, социальных платежей, отраженными в лицевом счете за текущий год, с учетом сальдо расчетов из лицевого счета года, предшествующего текущему году;
2) должностное лицо, ответственное за ведение учета – лицо, выполняющее функции контроля за правильностью ведения учета начисленных (исчисленных, уменьшенных) и уплаченных (зачтенных, возвращенных) сумм налогов, платежей в бюджет, социальных платежей, а также сумм пеней и штрафов в лицевых счетах и составления отчетности;
3) должностное лицо по контролю за исполнением обязательств – лицо, выполняющее функции контроля за исполнением налогоплательщиком (налоговым агентом) налоговых обязательств, обязательств по перечислению социальных платежей, а также контроля правомерности начисленных (исчисленных, уменьшенных) сумм налогов, платежей в бюджет, пени;
4) должностное лицо, осуществляющее контроль по налоговой отчетности – лицо, выполняющее функции ввода и (или) контроля информации по начисленным (исчисленным, уменьшенным) суммам налогов, платежей в бюджет, социальных платежей;
5) должностное лицо, осуществляющее налоговую проверку – лицо, определенное актом органа государственных доходов о назначении (проведении) налоговой проверки;
6) должностное лицо, осуществляющее контроль за исполнением налогоплательщиком (налоговым агентом) налоговых обязательств по уплате косвенных налогов, – лицо, выполняющее функции контроля за исполнением налогоплательщиком (налоговым агентом) налоговых обязательств по уплате косвенных налогов при импорте товаров с территории государств-членов Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС) на территорию Республики Казахстан;
7) код налога и платежа в бюджет – цифровое обозначение платежа по классификации доходов бюджета по Единой бюджетной классификации Республики Казахстан;
8) сторнирование – дополнительная учетная запись в соответствующих графах лицевого счета ("Начислено", "Уменьшено") на основании подтверждающих документов с целью приведения к нулю суммы, ранее проведенной в лицевом счете.
3. Лицевой счет налогоплательщика (налогового агента) (далее – лицевой счет) – документ для учета исчисленных, начисленных (уменьшенных), перечисленных и уплаченных (с учетом зачтенных и возвращенных) сумм налогов и платежей в бюджет, социальных платежей, а также сумм пеней и штрафов.

4. Жеке шот ұлттық валютада, сондай-ақ Қазақстан Республикасының салық заңнамасында заттай нысанда төлеу бойынша салықтық міндеттемені орындау тікелей көзделгенде, заттай нысанда жүргізіледі.
5. Салық түсімдерін, бюджетке төленетін төлемдерді есепке алу "Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 4 сәуірдегі № 151 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына сәйкес жүргізіледі.
Республикалық және жергілікті бюджеттер арасында салықтар мен бюджетке түсімдерді бөлу Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 4 сәуірдегі № 152 бұйрығымен бекітілген Бюджет түсімдерін бюджеттердің деңгейлері, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, салықтық емес төлемдер есебінен қалыптастырылатын бюджеттен тыс қорлардың қолма-қол ақшаны бақылау шоттары және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасында бөлу кестесіне сәйкес жүргізіледі.
6. Мемлекеттік кірістер органы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік кірістер органдарында есеп жүргізілетін, салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің, әлеуметтік төлемдердің тізбесіне сәйкес кірістердің, әлеуметтік төлемдердің бюджеттік жіктеуішінің тиісті кодтары бойынша әрбір салық төлеушіге (салық агентіне) жеке шоттар ашады.
7. Мемлекеттік кірістер органы салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді, әлеуметтік төлемдерді, сондай-ақ өсімпұлдар мен айыппұлдарды есепке алуды салықтық әкімшілендірудің ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – СӘАЖ) жүргізеді.
8. Жеке шоттардағы ақпаратқа қол жеткізу мемлекеттік кірістер органының лауазымды адамдарына беріледі. Ақпараттық жүйе рұқсатсыз кіруден қорғауды және ақпараттың сақталуын қамтамасыз етеді.
9. Есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды адамдар есептелген (есепке жазылған, кемітілген), түскен (есепке жатқызылған, қайтарылған) салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің, әлеуметтік төлемдер сомаларының, сондай-ақ салық төлеушінің (салық агентінің) жеке шоттарындағы өсімпұлдар мен айыппұлдар сомасының есепке алуын жүргізудің дұрыстығын бақылайды.
10. Жеке шоттардағы барлық жазбалар, жазба жүргізілген күнді, сондай-ақ мұндай жазбалардың заңдылығын растайтын құжаттарды көрсете отырып, хронологиялық тәртіпте жүргізіледі.
11. Салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді, әлеуметтік төлемдерді, сондай-ақ өсімпұлдар мен айыппұлдарды есепке алу жөніндегі құжаттама қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштерде жүргізіледі:
1) уәкілетті мемлекеттік органдардан алынған құжаттар;

4. Лицевой счет ведется в национальной валюте, а также в натуральной форме, когда налоговым законодательством Республики Казахстан прямо предусмотрено исполнение налогового обязательства по уплате в натуральной форме.
5. Учет поступлений налогов, платежей в бюджет ведется согласно единой бюджетной классификации Республики Казахстан, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан "Некоторые вопросы Единой бюджетной классификации Республики Казахстан" от 4 апреля 2025 года № 151.
Распределение налогов и платежей в бюджет между республиканским и местными бюджетами производится в соответствии с Таблицей распределения поступлений бюджета между уровнями бюджетов, контрольными счетами наличности Национального фонда Республики Казахстан, внебюджетных фондов, формируемых за счет неналоговых платежей, и бюджетами государств – членов Евразийского экономического союза, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 апреля 2025 года № 152.
6. Орган государственных доходов открывает лицевые счета на каждого налогоплательщика (налогового агента) по соответствующим кодам бюджетной классификации доходов, социальным платежам в соответствии с Перечнем налогов, платежей в бюджет, социальных платежей, по которым ведется учет в органах государственных доходов, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
7. Органом государственных доходов учет налогов, платежей в бюджет, социальных платежей, а также пени и штрафов ведется в информационной системе налогового администрирования (далее – ИСНА).
8. Доступ к информации, содержащейся в лицевых счетах, предоставляется должностным лицам органа государственных доходов. Информационная система обеспечивает защиту от несанкционированного доступа и сохранность информации.
9. Должностные лица, ответственные за ведение учета, контролируют правильность ведения учета исчисленных (начисленных, уменьшенных), поступивших (зачтенных, возвращенных) сумм налогов, платежей в бюджет, социальных платежей, а также сумм пеней и штрафов в лицевых счетах налогоплательщика (налогового агента).
10. Все записи в лицевых счетах производятся в хронологическом порядке с указанием даты проведения записи, а также документов, подтверждающих правомерность таких записей.
11. Документация по учету налогов, платежей в бюджет, социальных платежей, а также пени и штрафов ведется на бумажных и (или) электронных носителях:
1) документы, полученные от уполномоченных государственных органов;

2) салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың артық (қате) төленген сомаларын есепке жатқызу және қайтару жөніндегі құжаттар;
3) қосылған құн салығын (бұдан әрі – ҚҚС) есепке жатқызу және қайтару жөніндегі құжаттар;
4) жеке шоттарды беру жөніндегі құжаттар;
5) салықтарды, төлемдер мен өсімпұлдарды төлеу жөніндегі салықтық міндеттемелерді орындау мерзімдерінің өзгеруі туралы құжаттар;
6) банкрот деп танылған салық төлеушілердің (салық агенттерінің) салық берешегі бойынша құжаттар;
7) таратылған салық төлеушілердің (салық агенттерінің), сондай-ақ заңды тұлға қайта ұйымдастырылған кездегі салықтық міндеттемені орындау жөніндегі құжаттар.
2 тарау. Салық төлеушінің (салық агентінің) жеке шотын жүргізу тәртібі
Параграф 1. Салық төлеушінің (салық агентінің) жеке шоттарын ашу тәртібі
12. Жеке шотты жүргізу тәртібі:
1) салықтар мен бюджетке төленетін төлемдердің, әлеуметтік төлемдердің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың есептелген, есепке жазылған, төленген сомаларын есепке алуды, оның ішінде салықтар, бюджетке төленетін төлемдер және әлеуметтік төлемдер бойынша есеп айырысуларды салыстырып тексеруді жүзеге асыруды, берешектің жоқтығы (бар болуы) туралы мәліметтерді және салық төлеушінің (салық агентінің) барлық немесе жекелеген салық түрлері, бюджетке төленетін төлемдер, әлеуметтік төлемдер, өсімпұлдар, айыппұлдар бойынша бюджетпен есеп айырысулардың жай-күйі туралы жеке шотынан үзінді көшірмені ұсынуды;
2) салықтың, бюджетке төленетін төлемнің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың артық (қате) төленген сомасын есепке жатқызуды;
3) салықтың, бюджетке төленетін төлемнің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың артық (қате) төленген сомасын қайтаруды;
4) салықты, бюджетке төленетін төлемді, өсімпұлдар мен айыппұлдарды есептен шығаруды;
5) есеп айырысу сальдосын қалыптастыруды;
6) жеке шотқа бағаның ең төмен деңгейі қолданылатын тауарлардың жекелеген түрлерінің тізбесіне енгізілген импортталған тауар бағасының ең төмен деңгейі мен мәлімделген құнының сомасы арасындағы айырма сомасын есептеуді;
7) салық төлеушілердің жеке шоттарынан қосылған құн салығының асып кетуін есептен шығаруды;
8) салық төлеушінің (салық агентінің) жеке шотына байланысты іс-әрекеттерді көздейді.
Салық төлеушілердің (салық агенттерінің) салықтар, бюджетке төленетін төлемдер бойынша салықтық міндеттемелердіің, әлеуметтік төлемдерді, сондай-ақ өсімпұлдар мен айыппұлдарды аудару жөніндегі міндеттердің орындалуын есепке алуды жүргізу үшін мемлекеттік кірістер органдарында жеке шоттар ашылады.
13. Салық төлеушінің (салық агентінің) жеке шотын жүргізу жеке шотта салықтың, бюджетке төленетін төлемнің, әлеуметтік төлемдердің есептелген, есепке жазылған, азайтылған, төленген, есепке жатқызылған, қайтарылған сомаларын кейіннен көрсетуді, жеке шотты беруді және жабуды қамтиды.

2) документы по зачету и возврату излишне (ошибочно) уплаченных сумм налогов, платежей в бюджет, пеней и штрафов;
3) документы по зачету и возврату налога на добавленную стоимость (далее – НДС);
4) документы по передаче лицевых счетов;
5) документы об изменениях сроков исполнения налоговых обязательств по уплате налогов, плат и пени;
6) документы по налоговой задолженности налогоплательщиков (налоговых агентов), признанных банкротами;
7) документы по исполнению налогового обязательства ликвидированных налогоплательщиков (налоговых агентов), а также при реорганизации юридического лица.
Глава 2. Порядок ведения лицевого счета налогоплательщика (налогового агента)
Параграф 1. Порядок открытия лицевых счетов налогоплательщика (налогового агента)
12. Порядок ведения лицевого счета предусматривает:
1) учет исчисленных, начисленных, уплаченных сумм налогов и платежей в бюджет, социальных платежей, пеней и штрафов, в том числе осуществление сверки расчетов по налогам, платежам в бюджет и социальным платежам, представления сведений об отсутствии (наличии) задолженности и выписки из лицевого счета налогоплательщика (налогового агента) о состоянии расчетов с бюджетом по всем или отдельным видам налогов, платежей в бюджет, социальных платежей, пеней, штрафов;
2) зачет излишне (ошибочно) уплаченной суммы налога, платежа в бюджет, пеней и штрафов;
3) возврат излишне (ошибочно) уплаченной суммы налога, платежа в бюджет, пеней и штрафов;
4) списание налога, платежа в бюджет, пеней и штрафов;
5) формирование сальдо расчетов;
6) начисления на лицевой счет суммы разницы между минимальным уровнем цены и суммой заявленной стоимости импортированного товара, включенного в перечень отдельных видов товаров, в отношении которых применяется минимальный уровень цен;
7) списание превышения налога на добавленную стоимость с лицевых счетов налогоплательщиков;
8) действия, связанных с лицевым счетом налогоплательщика (налогового агента).
Для ведения учета исполнения налоговых обязательств налогоплательщиков (налоговых агентов) по налогам, платежам в бюджет, обязанности по перечислению социальных платежей, а также пени и штрафов в органах государственных доходов открываются лицевые счета.
13. Ведение лицевого счета налогоплательщика (налогового агента) включает в себя последующее отражение в лицевом счете исчисленных, начисленных, уменьшенных, уплаченных, зачтенных, возвращенных сумм налога, платежа в бюджет, социальных платежей, передачу и закрытие лицевого счета.

14. Жеке шотты ашқан кезде салық төлеушінің (салық агентінің) сәйкестендіру нөмірі мен тіркеу деректері негіз болады.
15. Жеке шоттар:
1) заңды тұлға, оның құрылымдық бөлімшесі, сондай-ақ қызметін тәуелді агент арқылы жүзеге асыратын, сондай-ақ бейрезидент-заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі, дара кәсіпкер, жеке практикамен айналысатын адамдар, Қазақстан Республикасында филиал, өкілдік ашпай тұрақты мекеме арқылы қызметін жүзеге асыратын бейрезидент-заңды тұлға, тәуелді агент арқылы қызметін жүзеге асыратын, сондай-ақ орналасқан орны, салықтар және бюджетке төленетін төлемдердің төлеуі бойынша салық агенті болып табылатын бейрезидент үшін;
2) жеке тұлға үшін:
резидент – тұрғылықты жері, салық және бюджетке төленетін төлемдер бойынша;
бейрезидент – болу орны бойынша, банктің орналасқан жері бойынша ашылады.
16. Жеке шот бюджет кірістерінің сыныптама кодтары, әлеуметтік төлемдер бойынша, оның ішінде:
салықтардың (ҚҚС қоспағанда), бюджетке төленетін төлемдердің – осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша;
ҚҚС бойынша жеке шот – осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша;
ҚҚС сомасын қайтару бойынша – осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша;
әлеуметтік төлемдер бойынша – осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ашылады.
17. Жеке шот салық төлеушіге (салық агентіне) ағымдағы жылдың басына немесе бересі немесе артық төлем сомасын қамтитын есеп айырысулар сальдосын көрсете отырып, салық міндеттемесі, әлеуметтік төлемдерді аудару бойынша міндеті туындаған күнге ашылады. Салық төлеушіде (салық агентінде) бересісі немесе артық төлем болмаған жағдайда, есеп айырысулар сальдосы нөлге тең деп саналады.
18. Салық төлеушіге (салық агентіне) жеке шотында көрсету күнін, жүргізілген іс-әрекеттің мазмұнын, оның негізінде мұндай көрініс жүргізілген құжаттың атауын көрсете отырып, есептелген, есепке жазылған, кемітілген, төленген, есепке жатқызылған, қайтарылған сомалар көрсетіледі.
19. Салықтар, бюджетке төленетін төлемдер, әлеуметтік төлемдер бойынша есеп айырысулардың сальдосы жеке шоттың "Сальдо" деген тиісті бағанында берешегі болған кезде "алу" (-) белгісімен, артық төлем сомасы болған кезде "қосу" (+) белгісімен көрсетіледі.
20. Жеке тұлғалардың, оның ішінде жеке кәсіпкерлердің жеке шоттарында:
1) жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН);
2) тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе);
3) дара кәсіпкердің атауы;
4) бюджет кірістерінің сыныптамасы бойынша салықтың (төлемнің) коды көрсетіледі.

14. При открытии лицевого счета основанием служит идентификационный номер и регистрационные данные налогоплательщика (налогового агента).
15. Лицевые счета открываются:
1) для юридического лица, его структурного подразделения, а также структурного подразделения юридического лица-нерезидента, индивидуального предпринимателя, лица, занимающегося частной практикой, юридического лица-нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение без открытия филиала, представительства, нерезидента, осуществляющего деятельность через зависимого агента, а также являющегося налоговым агентом по месту нахождения, уплаты налогов и платежей в бюджет;
2) для физического лица:
резидента – по месту жительства, уплаты налогов и платежей в бюджет;
нерезидента – по месту пребывания, по месту нахождения банка.
16. Лицевой счет открывается по кодам классификации доходов бюджета, социальным платежам, в том числе:
по налогам (за исключением НДС), платежам в бюджет – по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
по НДС – по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
по возвращенной сумме НДС – по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
по социальным платежам – по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
17. Лицевой счет открывается налогоплательщику (налоговому агенту) на начало текущего года или на дату возникновения налогового обязательства, обязанности по перечислению социальных платежей с указанием сальдо расчетов, включающего сумму недоимки или переплаты. В случае отсутствия у налогоплательщика (налогового агента) недоимки или переплаты сальдо расчетов считается равным нулю.
18. Исчисленные, начисленные, уменьшенные, уплаченные, зачтенные, возвращенные суммы отражаются в лицевом счете налогоплательщика (налогового агента) с указанием даты отражения, содержания произведенного действия, наименования документа, на основании которого произведено такое отражение.
19. Сальдо расчетов по налогам, платежам в бюджет, социальным платежам, пени и штрафам отражается в соответствующих графах лицевого счета "Сальдо": при наличии задолженности указывается со знаком "минус" (–), при переплате указывается со знаком "плюс" (+).
20. В лицевых счетах физических лиц, включая индивидуальных предпринимателей, указываются:
1) индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН);
2) фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность);
3) наименование индивидуального предпринимателя;
4) код налога (платежа) по классификации доходов бюджета.

21. Жеке шоттарды ашу, жүргізу, беру, жабу кезінде тіркеу деректерінен салық төлеушілер (салық агенттері) туралы қажетті ақпарат пайдаланылады. Заңды тұлғалардың құрылымдық бөлімшелеріне жеке шоттар ашқан кезде, жоғарыда көрсетілген деректемелерден басқа, заңды тұлғаның бизнес – сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) қосымша көрсетіледі.
22. Жеке шоттарын ашу, жүргізу, жабу, беру кезінде, заңды тұлғаның таратылуы, қайта ұйымдастырылуы, салық төлеушіні (салық агентін) банкрот деп тану, соттың жеке тұлғаны хабарсыз жоғалған деп тануы, жеке тұлғаны қайтыс болды деп жариялау туралы сот шешімінің күшіне енуі кезінде мемлекеттік кірістер органдары:
1) заңды тұлғалардың мемлекеттік тіркеуін, қайта тіркеуін және таратуын жүзеге асыратын (бұдан әрі – әділет органдары);
2) статистика;
3) салық салу объектілерінің есепке алуын және (немесе) тіркеуін жүзеге асыратын;
4) лицензияларды, куәліктерді немесе өзге де рұқсат ететін құжаттар және хабарлау сипаттағы беретін;
5) Қазақстан Республикасында олардың тұрғылықты орны бойынша жеке тұлғалардың тіркеуін жүзеге асыратын;
6) азаматтық ахуал актілерінің тіркеуін жүзеге асыратын;
7) қамқорлық және қамқоршылық;
8) сот органдары тиісті уәкілетті мемлекеттік органдар табыс еткен құжаттарды басшылыққа алады.
2-параграф. Салық төлеушінің (салық агентінің) жеке шотын жүргізу, салықтар, бюджетке төленетін төлемдер, әлеуметтік төлемдер, айыппұлдар, өсімпұлдар бойынша салық төлеушінің (салық агентінің) жеке шотындағы есеп-қисаптар сальдосын есептеу тәртібі
23. Жеке шоттар теңгеде және тиында жүргізіледі.
24. Жеке шоттарында салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді, әлеуметтік төлемдерді, өсімпұлдарды және айыппұлдарды есептеу, есепке жазылған, кеміту, төлеу, есепке жатқызу, қайтару бойынша жазбалар мыналардың:
осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес салықтар, бюджетке төленетін төлемдер, әлеуметтік төлемдер және өсімпұлдар сомаларын есепке жазылған (кемітуге) тізілімнің;
осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес салық тексерулерінің нәтижелері мен әкімшілік жазаларды қолдану туралы қаулылар бойынша салықтар, бюджетке төленетін төлемдер, әлеуметтік төлемдер, өсімпұлдар мен айыппұлдар сомаларын есепке жазылған (кемітуге) тізілімнің;
төлеуге қоса берілген төлем құжаттарымен бірге күнделікті түсімдер бойынша ведомосінің;
осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес салықтарды, төлемақылар мен өсімпұлдарды төлеу бойынша салықтық міндеттемені орындау мерзімдерін өзгерту жөніндегі тізілімнің негізінде жүргізіледі.
25. Жеке шотта әрбір операцияны өткізу кезінде операция жазбасы жазылған күн, операция мазмұны және (немесе) оның негізінде жазба жүргізілген құжат көрсетіледі.
Есептеуге арналған тізілім және Өзгерту бойынша тізілім негізінде жеке шотқа жазбаларды есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды адам оларды алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей жүргізеді.

21. При открытии, ведении, передаче, закрытии лицевых счетов используется необходимая информация о налогоплательщиках (налоговых агентах) из регистрационных данных.
При открытии лицевых счетов структурным подразделениям юридических лиц, кроме вышеуказанных реквизитов, дополнительно указывается бизнес – идентификационный номер (далее – БИН) юридического лица.
22. При открытии, ведении, закрытии, передаче лицевых счетов, ликвидации, реорганизации юридического лица, признании налогоплательщика (налогового агента) банкротом, признании судом физического лица безвестно отсутствующим, вступлении в силу решения суда об объявлении физического лица умершим – органы государственных доходов руководствуются документами, представленными соответствующими уполномоченными государственными органами:
1) осуществляющими государственную регистрацию, перерегистрацию и ликвидацию юридических лиц (далее – органы юстиции);
2) статистики;
3) осуществляющими учет и (или) регистрацию объектов налогообложения;
4) выдающими лицензии, свидетельства или иные документы разрешительного и уведомительного характера;
5) осуществляющими регистрацию физических лиц по месту их жительства в Республике Казахстан;
6) осуществляющими регистрацию актов гражданского состояния;
7) опеки и попечительства;
8) судебными органами.
Параграф 2. Порядок ведения лицевого счета налогоплательщика (налогового агента), исчисления сальдо расчетов в лицевом счете налогоплательщика (налогового агента) по налогам, платежам в бюджет, социальным платежам, штрафам, пени
23. Лицевые счета ведутся в тенге и тиынах.
24. В лицевых счетах записи по исчислению, начислению, уменьшению, уплате, зачету, возврату налогов, платежей в бюджет, социальных платежей, пени и штрафов производятся на основании:
Реестра к начислению (уменьшению) сумм налогов, платежей в бюджет, социальных платежей и пеней (далее – Реестр к начислению) по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
Реестра к начислению (уменьшению) сумм налогов, платежей в бюджет, социальных платежей, пеней и штрафов по результатам налоговых проверок и постановлениям о наложении административных взысканий по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам;
ежедневных отчетов по поступлениям с приложенными к ним платежными документами на уплату;
Реестра по изменению сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов, плат и пени по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам (далее – Реестр по изменению).
25. При проведении каждой операции в лицевом счете указываются дата записи операции, содержание операции и (или) документ, на основании которого производится запись.
Записи в лицевой счет на основании Реестра к начислению и Реестра по изменению проводятся должностным лицом, ответственным за ведение учета, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня их получения.

26. Операция жазбасы жазылған әрбір күні көрсетілетін қызметті алушының салықтар, бюджетке төленетін төлемдер, әлеуметтік төлемдер, өсімпұлдар мен айыппұлдар бойынша есеп айырысулардың сальдосы айқындалады.
27. Жеке шот бойынша ай сайын, тоқсан сайын есепті ай үшін, тоқсан үшін және өспелі жиынтықпен жыл үшін салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің, әлеуметтік төлемдердің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың есептелген, есепке жазылған, кемітілген, төленген, есепке жатқызылған, қайтарылған сомасы бойынша жалпы қорытынды шығарылады.
28. Салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді, әлеуметтік төлемдерді есептеу, есепке жазылған, кеміту, төлеу, есепке жатқызу, қайтару бойынша барлық жазбалар "Есепке жазылған", "Кемітілді", "Төленді", "Қайтарылды" деген бағандарға бөлінетін "Салық және төлемдер бойынша есеп айырысулар" деген бағанда жүргізіледі.
Жеке шоттың "Есеп айырысулар сальдосы (бересі (-) немесе артық төлем (+)" деген бағаны мынадай арифметикалық әрекет негізінде есептеледі:
"Есеп айырысулар сальдосы (бересі (-) немесе артық төлем (+)" деген баған алу "Есепке жазылған" деген бағаны қосу "Кемітілді" деген баған қосу "Төленді" деген баған алу "Қайтарылды" деген баған қосу "Өзгертілген салықтық міндеттемені орындау мерзімі бойынша салық (төлем) сомасы" деген баған.
29. Өсімпұлдарды есепке жазылған, кеміту, төлеу, есепке жатқызу, қайтару бойынша барлық жазбалар "Өсімпұлдар есепке жазылған", "Кезең", "Өсімпұлдар төленді (қайтарылды)", "Өсімпұлдар сальдосы" деген бағандарға бөлінетін "Өсімпұлдарды есепке жазылған бойынша есеп айырысулар" деген жалпы бағанда жүргізіледі.
"Өсімпұлдар сальдосы (бересі (-) немесе артық төлем (+)" деген бағаны мынадай арифметикалық әрекет негізінде есептеледі:
"Өсімпұлдар сальдосы (бересі (-) немесе артық төлем (+)" деген баған алу "Өсімпұл есепке жазылған" деген бағаны қосу "Өсімпұл кемітілді" деген баған қосу "Өсімпұл төленді" деген баған алу "Өсімпұл қайтарылды" деген баған қосу "Өзгертілген салықтық міндеттемені орындау мерзімі бойынша өсімпұлдар сомасы" деген баған.
30. Айыппұлдарды есепке жазу, кеміту, төлеу, қайтару бойынша барлық жазбалар "Айыппұл есепке жазылған", "Айыппұл төленді (қайтарылды)", "Айыппұл сальдосы" деген бағандарға бөлінетін "Айыппұлды есепке жазу бойынша есеп айырысулар" деген жалпы бағанда жүргізіледі.
"Айыппұл сальдосы (бересі (-) немесе артық төлем (+)" деген бағаны мынадай арифметикалық әрекет негізінде есептеледі.
"Есепті кезеңнің басына айыппұлдар сальдосы" деген баған алу "Айыппұл есепке жазылған" деген баған қосу "Айыппұл кемітілді" деген баған қосу "Айыппұл төленді" деген баған алу "Айыппұл қайтарылды" деген баған қосу "Өзгертілген салықтық міндеттемені орындау мерзімі бойынша айыппұл сомасы" деген баған.

26. На каждую дату записи операции определяется сальдо расчетов по налогам, платежам в бюджет, социальным платежам налогоплательщика (налогового агента), пени и штрафам.
27. Ежемесячно, ежеквартально по лицевому счету подводится общий итог по исчисленным, начисленным, уменьшенным, уплаченным, зачтенным, возвращенным суммам налогов, платежей в бюджет, социальных платежей, пеней и штрафов за отчетный месяц, квартал и с нарастающим итогом за год.
28. Все записи по исчислению, начислению, уменьшению, уплате, зачету, возврату налогов, платежей в бюджет, социальных платежей проводятся в графе "Расчеты по налогам и платежам", которая подразделяется на графы "Начислено", "Уменьшено", "Уплачено", "Возвращено".
Графа лицевого счета "Сальдо расчетов (недоимка (–) или переплата (+)" рассчитывается на основе следующих арифметических действий:
графа "Сальдо расчетов (недоимка (–) или переплата (+)" минус графа "Начислено" плюс графа "Уменьшено" плюс графа "Уплачено" минус графа "Возвращено" плюс графа "Сумма налога (платежа) по измененному сроку исполнения налогового обязательства".
29. Все записи по начислению, уменьшению, уплате, зачету, возврату пени производятся в общей графе "Расчеты по начислению пени", которая подразделяется на графы "Начислено пени", "Период", "Уплачено (возвращено) пени", "Сальдо пени".
Графа "Сальдо пени (недоимка (–) или переплата (+)" рассчитывается на основе следующих арифметических действий:
графа "Сальдо пени (недоимка (–) или переплата (+)" минус графа "Начислено пени" плюс графа "Уменьшено пени" плюс графа "Уплачено пени" минус графа "Возвращено пени" плюс графа "Сумма пени по измененному сроку исполнения налогового обязательства".
30. Все записи по начислению, уменьшению, уплате, возврату штрафов производятся в общей графе "Расчеты по начислению штрафа", которая подразделяется на графы "Начислено штрафа", "Уплачено (возвращено) штрафа", "Сальдо штрафа".
Графа "Сальдо штрафа (недоимка (–) или переплата (+)" рассчитывается на основе следующих арифметических действий:
графа "Сальдо штрафа на начало отчетного периода" минус графа "Начислено штрафа" плюс графа "Уменьшено штрафа" плюс графа "Уплачено штрафа" минус графа "Возвращено штрафа" плюс графа "Сумма штрафа по измененному сроку исполнения налогового обязательства".

31. "Қайтарымдарды шегерумен жылдың басынан бастап барлығы енгізілді" деген баған "Қайтарылды (-)" деген баған бойынша тиісінше қайтарымдар сомасын есепке ала отырып, салықтық жылдың басынан өспелі жиынтықпен салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді, әлеуметтік төлемдерді, өсімпұлдар мен айыппұлдарды төлеудің жиынтықтау көрсеткіші негізінде автоматты түрде есептеледі.
32. Жеке шоттың "Салықтық міндеттемені орындау мерзімінің өзгерісі жөніндегі мәліметтер" деген бағанында есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды адамға міндеттемелердің орындалуына бақылау бойынша лауазымды адам беретін Салықтарды, төлемақы мен өсімпұлдарды төлеу бойынша салықтық міндеттемені орындау мерзімдерін өзгерту жөніндегі тізілім негізінде салықты (төлемді) өтеу сомасы мен кестесі бөлек көрсетіледі.
33. Салық төлеушілердің (салық агенттерінің) төлеу бойынша салықтық міндеттемелердің орындалуын есепке алу төлем құжаттарында көрсетілген төлем белгілеу кодтары есепке алына отырып жүргізіледі.
3-параграф. Салық және бюджетке төленетін төлемдердің есептелген (есепке жазылған) сомасын есепке алу
34. Жеке шоттың "Есепке жазылған", "Кемітілді" бағандарына салықтарды және бюджетке төленетін төлемдерді төлеу жөніндегі салықтық міндеттемелердің жазбасы салық төлеушілер (салық агенттері) ұсынған салық есептілігі нысандарынан автоматты түрде жүзеге асырылады.
35. Салық төлеуші (салық агенті) есептеген салықтар мен бюджетке төленетін төлемдер сомалары салықтық есептілік нысандарынан автоматты түрде тарату болмаған кезде жеке шоттың "есептелді", "кемітілді" бағандарына салықтар мен бюджетке төленетін төлемдерді төлеу жөніндегі салықтық міндеттемелердің жазбасы Есептеуге тізілім негізінде жүзеге асырылады.
Есептеуге тізілімді салықтық есептілік бойынша бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адам жасайды және есепті жүргізуге жауапты лауазымды адамға мынадай жағдайларда да:
уәкілетті мемлекеттік органдардан алынған мәліметтер негізінде мәліметтерді алған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде;
Мемлекеттік кірістер органының шешімі бойынша табыс етіледі.
36. Есептеуге тізілімді салық төлеушінің жанама салықтарды төлеу жөніндегі салықтық міндеттемелерді орындауын бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адам:
1) мемлекеттік кірістер органының жанама салықтардың сомаларын есептеу туралы қорытындылары;
2) қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттемелер;
3) қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемелер;
4) қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттеменің орындалуы туралы есеп;
5) қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттеменің орындалуы туралы есеп;

31. Графа "Внесено всего с начала года за вычетом возвратов" рассчитывается автоматически на основе суммирования показателей уплаты налогов, платежей в бюджет, социальных платежей, пени и штрафов нарастающим итогом с начала налогового года с учетом сумм возвратов соответственно по графам "Возвращено (–)".
32. В графе лицевого счета "Сведения по изменению срока исполнения налогового обязательства" раздельно указывается сумма и график погашения налога (платежа) на основании Реестра по изменению представляемого должностным лицом по контролю за исполнением обязательств должностному лицу, ответственному за ведение учета.
33. Учет исполнения налоговых обязательств налогоплательщиков (налоговых агентов) по уплате ведется с учетом кодов назначения платежа, указанных в платежных документах.
Параграф 3. Учет исчисленных (начисленных) сумм налогов и платежей в бюджет
34. Запись налоговых обязательств по уплате налогов и платежей в бюджет в графы лицевого счета "Начислено", "Уменьшено" осуществляется автоматически из форм налоговой отчетности, представленных налогоплательщиками (налоговыми агентами).
35. При отсутствии автоматической разноски из форм налоговой отчетности исчисленных налогоплательщиком (налоговым агентом) сумм налогов и платежей в бюджет, запись налоговых обязательств по уплате налогов и платежей в бюджет в графы лицевого счета "Начислено", "Уменьшено" осуществляется на основании Реестра к начислению.
Реестр к начислению составляется должностным лицом, осуществляющим контроль по налоговой отчетности, и представляется должностному лицу, ответственному за ведение учета также в следующих случаях:
на основании сведений, полученных от уполномоченных государственных органов, в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня получения сведений;
по решению органа государственных доходов.
36. Реестр к начислению составляется должностным лицом, осуществляющим контроль за исполнением налогоплательщиком налоговых обязательств по уплате косвенных налогов, на основании:
1) заключения органа государственных доходов о начислении сумм косвенных налогов;
2) обязательства о ввозе продуктов переработки;
3) обязательства о вывозе продуктов переработки;
4) отчета об исполнении обязательства о ввозе продуктов переработки;
5) отчета об исполнении обязательства о вывозе продуктов переработки;

6) көрме-жәрмеңке саудасын өткізу туралы хабарламалар;
7) көрме-жәрмеңке саудасын өткізу туралы хабарлама бойынша есептің негізінде жасайды;
37. Есептеуге тізілімде:
1) салық төлеушінің атауы және БСН немесе ЖСН;
2) салық (төлемақы) түрі және бюджет сыныптамасының коды;
3) "Есепке жазылған (кемітуге)" деген бағандарда – салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің, әлеуметтік төлемдердің есепке жазылған немесе кемітуге сомасы;
4) оның негізінде жеке шотқа жазба жүргізілетін құжаттың атауы, күні және нөмірі;
5) төлеу кезеңі мен мерзімі;
6) тиісінше тізілімді тапсырған және қабылдаған күні, қызметкерлердің тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілген болса) және қолы көрсетіледі.
38. Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті қағаз тасымалдағышта ұсынбаған не ол электрондық түрде Салық кодексінің 531-бабының 2-тармағында белгіленген мерзімде мемлекеттік кірістер органына түспеген кезде, жанама салықтардың есептелген сомасы бойынша жеке шотқа жазба Есептеуге тізілімнің негізінде жүргізіледі.
39. Есептеуге тізілімнің 9-бағанында осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке шотқа жазба жүргізілетін құжаттың атауы-жанама салықтардың сомаларын есептеу туралы мемлекеттік кірістер органының қорытындысы көрсетіледі.
40. Есептеуге тізілімін оның жасалуына жауапты лауазымды адам жасайды және Салық кодексінің 531-бабының 2-тармағында көзделген мерзімі болғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей есепке алудың жүргізілуіне жауапты лауазымды адамға табыс етеді.
Есепке алудың жүргізілуіне жауапты лауазымды адам Есептеуге тізілімін алған күні оның негізінде жеке шотқа жазба жүргізілген құжатты – жанама салықтар сомаларын есептеу туралы мемлекеттік кірістер органының қорытындысын көрсете отырып, тиісті бюджет сыныптамасының коды бойынша жеке шоттың "Есепке жазылған" деген бағанына есептелген салық сомасының ҚҚС бойынша жеке шотта таратып жазады.
41. Салық кодексінің 531-бабы 2-тармағында белгіленген мерзім өткеннен кейін тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтінішті қағаз жеткізгіште ұсынған не электрондық түрде түскен жағдайда, салық төлеушінің жанама салықтарды төлеу бойынша салықтық міндеттемелерді орындауына бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адам мұндай өтінішті салық төлеуші қағаз жеткізгіште ұсынған не электрондық түрде түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде есептің жүргізілуіне жауапты лауазымды адамға бұрын "кемітуге" есептелген салық сомасы көрсетілетін жанама салық сомаларын есептеу туралы мемлекеттік кірістер органының қорытындысы негізінде жасалған Есептеуге тізілімді жолдайды. Есепке алудың жүргізілуіне жауапты лауазымды адам Есептеуге тізілімді алған күні тиісті бюджет сыныптамасының коды бойынша жеке шоттың "Кемітілді" деген бағанына салық сомасын таратып жазады.

6) уведомления о проведении выставочно-ярмарочной торговли;
7) отчета по уведомлению о проведении выставочно-ярмарочной торговли;
37. В Реестре к начислению указываются:
1) наименование и БИН или ИИН налогоплательщика;
2) вид налога (платежа) и код бюджетной классификации;
3) в графах "К начислению (уменьшению)" – суммы налогов, платежей в бюджет, социальных платежей к начислению или уменьшению;
4) наименование, дата и номер документа, на основании которого производится запись в лицевой счет;
5) период и срок уплаты;
6) дата, фамилия, имя и отчество (при его наличии) и подпись работников, соответственно сдавшего и принявшего реестр.
38. Запись в лицевой счет по начисленной сумме косвенных налогов при непредставлении заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов на бумажном носителе либо его не поступлении в электронном виде в орган государственных доходов в срок, установленный пунктом 2 статьи 531 Налогового кодекса, производится на основании Реестра к начислению.
39. В графе 9 Реестра к начислению указывается наименование документа, на основании которого производится запись в лицевой счет – заключение органа государственных доходов о начислении сумм косвенных налогов, по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
40. Реестр к начислению составляется и представляется должностным лицом, ответственным за его составление, должностному лицу, ответственному за ведение учета, не позднее 3 (трех) рабочих дней после наступления срока, предусмотренного пунктом 2 статьи 531 Налогового кодекса.
Должностное лицо, ответственное за ведение учета, в день получения Реестра к начислению производит разноску в лицевой счет по НДС суммы начисленного налога в графу "Начислено" лицевого счета по соответствующему коду бюджетной классификации с указанием документа – заключения органа государственных доходов о начислении сумм косвенных налогов, на основании которого произведена запись в лицевой счет.
41. При представлении заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов на бумажном носителе либо его поступления в электронном виде по истечении срока, установленного пунктом 2 статьи 531 Налогового кодекса, должностное лицо, осуществляющее контроль за исполнением налогоплательщиком налоговых обязательств по уплате косвенных налогов, в течение 3 (трех) рабочих дней со дня представления налогоплательщиком на бумажном носителе либо поступления в электронном виде такого заявления направляет должностному лицу, ответственному за ведение учета, Реестр к начислению, составленный на основании заключения органа государственных доходов о начислении сумм косвенных налогов, где указывает сумму ранее начисленного налога к "уменьшению". Должностное лицо, ответственное за ведение учета, в день получения Реестра к начислению производит разноску суммы налога в графу "Уменьшено" лицевого счета по соответствующему коду бюджетной классификации.

Бұл ретте Салық кодексінің 531-бабы 2-тармағында белгіленген мерзімде тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш қағаз тасымалдағышта ұсынылмаған не оны электрондық түрде алмаған кезде салық сомасына есепке жазылған өсімпұл жеке шоттан іріктеуге жатпайды.
42. Салық төлеуші орналасқан жері бойынша мемлекеттік кірістер органына қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемені, қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттемені ұсынған кезде салық төлеушінің жанама салықтарды төлеу бойынша салықтық міндеттемелерді орындауын бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адам оларды алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде осы міндеттемелердің негізінде бір уақытта:
1) салық төлеу мерзімін көрсете отырып, Есептеуге тізілімді:
ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына қайта өңдеу үшін алыс-беріс шикізатын әкелген кезде - алыс-беріс шикізатын әкелу күні;
Қазақстан Республикасының аумағынан ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің аумағына қайта өңдеу үшін алыс-беріс шикізатын әкеткен кезде - алыс-беріс шикізатын әкету күні;
2) Салықтарды, төлемақыларды және өсімпұлдарды төлеу бойынша салықтық міндеттемені орындау мерзімін өзгерту бойынша тізілімді жасайды.
Бұл ретте Салықтарды, төлемақыларды және өсімпұлдарды төлеу бойынша салықтық міндеттемені орындау мерзімін өзгерту бойынша тізілімнің 7-бағанында:
Қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемені тапсырған кезде:
қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемені орындағаны туралы есепті тапсыру үшін белгіленген мерзімге дейін алыс-беріс шикізатын әкелген күннен бастап салықтық міндеттеменің орындалуын өзгерту мерзімі көрсетіледі. Қазақстан Республикасының аумағында алыс-беріс шикізатының қайта өңдеу өнімдерін іске асырған кезде – тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтінішті ұсыну үшін белгіленген мерзімге дейін. ЕАЭО-ға мүше болып табылмайтын мемлекеттің аумағына ЕАЭО мүшесі басқа мемлекеттің аумағынан қайта өңдеу үшін Қазақстан Республикасының аумағына бұрын әкелінген алыс-беріс шикізатының қайта өңдеу өнімдерін одан әрі экспорттаған жағдайда – қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемені орындағаны туралы есепті ұсыну үшін белгіленген мерзімге дейін, бұл ретте Есепке ЕАЭО мүшесі болып табылмайтын мемлекеттің аумағына тауарларды әкеткен кезде ресімделген жүк кедендік декларациясының көшірмесі қоса беріледі;
Қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттемені тапсырған кезде:
қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттемені орындағаны туралы есепті тапсыру үшін белгіленген мерзімге дейін алыс-беріс шикізатын әкеткен күннен бастап салықтық міндеттеменің орындалуын өзгерту мерзімі көрсетіледі. Қазақстан Республикасының аумағынан ЕАЭО-ға мүше басқа мемлекеттің аумағына бұрын әкетілген алыс-беріс шикізатының қайта өңдеу өнімдерін ЕАЭО-ға мүше мемлекеттің аумағында өткізген жағдайда, - тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтінішті тапсыру үшін белгіленген мерзімге дейін көрсетіледі. Қазақстан Республикасының аумағынан қайта өңдеу үшін ЕАЭО-ға мүше басқа мемлекеттің аумағына бұрын әкетілген алыс-беріс шикізатының қайта өңдеу өнімдерін ЕАЭО-ға мүше болып табылмайтын мемлекеттің аумағына одан әрі экспорттаған жағдайда – қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттемені орындағаны туралы есепті тапсыру үшін белгіленген күнге дейін, бұл ретте мемлекеттік кірістер органына Есептің орнына кедендік декларация табыс етіледі.

При этом пеня, начисленная на сумму налога, при непредставлении заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов на бумажном носителе либо его неполучении в электронном виде в срок, установленный пунктом 2 статьи 531 Налогового кодекса, не подлежит сторнированию с лицевого счета.
42. При представлении налогоплательщиком в орган государственных доходов по месту нахождения обязательства о вывозе продуктов переработки, обязательства о ввозе продуктов переработки должностное лицо, осуществляющее контроль за исполнением налогоплательщиком налоговых обязательств по уплате косвенных налогов, в течение 3 (трех) рабочих дней со дня их получения на основании данных обязательств составляет одновременно:
1) Реестр к начислению с указанием срока уплаты налога:
при ввозе давальческого сырья на переработку с территории государств-членов ЕАЭС на территорию Республики Казахстан – дата ввоза давальческого сырья;
при вывозе давальческого сырья для переработки с территории Республики Казахстан на территорию государств-членов ЕАЭС – дата вывоза давальческого сырья;
2) Реестр по изменению сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов, плат и пени.
При этом в графе 7 Реестра по изменению сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов, плат и пени указываются сроки изменения исполнения налоговых обязательств:
при представлении обязательства о вывозе продуктов переработки:
с даты ввоза давальческого сырья до срока, установленного для представления отчета об исполнении обязательства о вывозе продуктов переработки. В случае реализации на территории Республики Казахстан продуктов переработки давальческого сырья – до срока, установленного для представления заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов. В случае дальнейшего экспорта на территорию государства, не являющегося членом ЕАЭС, продуктов переработки давальческого сырья, ранее ввезенного на территорию Республики Казахстан для переработки с территории другого государства-члена ЕАЭС, – до срока, установленного для представления отчета об исполнении обязательства о вывозе продуктов переработки, при этом к отчету прилагается копия грузовой таможенной декларации, оформленной при вывозе товаров на территорию государства, не являющегося членом ЕАЭС;
при представлении обязательства о ввозе продуктов переработки:
с даты вывоза давальческого сырья до срока, установленного для представления отчета об исполнении обязательства о ввозе продуктов переработки. В случае реализации на территории государства-члена ЕАЭС продуктов переработки давальческого сырья, ранее вывезенного с территории Республики Казахстан на территорию другого государства-члена ЕАЭС для переработки, – до срока, установленного для представления заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов. В случае дальнейшего экспорта на территорию государства, не являющегося членом ЕАЭС, продуктов переработки давальческого сырья, ранее вывезенного с территории Республики Казахстан для переработки на территории другого государства-члена ЕАЭС – до даты, установленной для представления отчета об исполнении обязательства о ввозе продуктов переработки, при этом в орган государственных доходов вместо отчета представляется таможенная декларация.

43. Есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды адам Есептеуге тізілімді және Салықтарды, өсімпұлдарды төлеу бойынша салықтық міндеттемені орындау мерзімін өзгерту бойынша тізілімді алған күні бір мезгілде "Есепке жазылған" және ҚҚС бойынша жеке шоттың "Төлеу бойынша (салық сомасы) салықтық міндеттемені ің орындалуын өзгерту (тоқтата тұру) бойынша мәліметтер" деген бағандарына есептелген салықтың сомаларын таратып жазады. Бұл ретте есептелген салықтың сомасы "Төлеу бойынша (салық сомасы) салықтық міндеттемені ің орындалуын өзгерту (тоқтата тұру) бойынша мәліметтер" деген бағанында мынадай күндердің бірі басталғанға дейін көрсетіледі:
Қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттеме бойынша:
ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына қайта өңдеу үшін алыс-беріс шикізатын әкелген кезде – қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемені орындағаны туралы есепті тапсыру үшін белгіленген мерзімге дейін. Алыс-беріс шикізатының қайта өңдеу өнімдерін Қазақстан Республикасының аумағында сатқан жағдайда - тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтінішті тапсыру үшін белгіленген мерзімге дейін көрсетіледі. ЕАЭО-ға мүше басқа мемлекеттің аумағынан қайта өңдеу үшін Қазақстан Республикасының аумағына бұрын әкелген алыс-беріс шикізатының қайта өңдеу өнімдерін ЕАЭО-ға мүше болып табылмайтын мемлекеттің аумағына одан әрі экспорттаған жағдайда - кедендік декларациясының көшірмесін қоса бере отырып, қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемені орындағаны туралы есепті тапсыру үшін белгіленген мерзімге дейін табыс етіледі;
Қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттеме бойынша:
алыс-беріс шикізатын Қазақстан Республикасының аумағынан ЕАЭО-ға мүше басқа мемлекеттің аумағына әкеткен кезде - қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттемені орындағаны туралы есепті тапсыру үшін белгіленген мерзімге дейін. Қазақстан Республикасының аумағынан ЕАЭО-ға мүше басқа мемлекеттің аумағына қайта өңдеу үшін бұрын әкетілген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдерін ЕАЭО-ға мүше мемлекеттің аумағында сатқан жағдайда - тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтінішті тапсыру үшін белгіленген мерзімге дейін. Алыс-беріс шикізатының қайта өңдеу өнімдерін ЕАЭО-ға мүше болып табылмайтын мемлекеттің аумағына одан әрі экспорттаған жағдайда - қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттемені орындағаны туралы есепті тапсыру үшін белгіленген мерзімге дейін.
44. Салық төлеуші алушы қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемені орындау туралы есепті, қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттемені орындау туралы есепті табыс еткен жағдайда, салық төлеушінің жанама салықтарды төлеу бойынша салықтық міндеттемелерді орындауына бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адам оны табыс еткен күннен бастап 1 (бір) жұмыс күннің ішінде есепке алуды жүргізу үшін жауапты лауазымды адамға Есептеуге тізілімді жолдайды, онда көрсетілген есептерді табыс ету үшін белгіленген күні - төлеу мерзімін кемітуге есептелген салық сомасы көрсетіледі. Салық төлеуші көрсетілген есептерді тауарларды әкету, қайта өңдеу өнімдерін әкету (әкелу) мерзімі басталғанға дейін табыс еткен кезде Салық төлеуші жанама салықтарды төлеу бойынша салықтық міндеттемелерді орындауына бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адам Есептеуге тізіліммен бір уақытта Салықтарды, төлемақыларды және өсімпұлдарды төлеу бойынша салық міндеттемелерін орындау мерзімін өзгерту жөніндегі тізілімді күнін түзете отырып, жолдайды:
қайта өңдеу өнімдерін әкеткен кезде - қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттемені орындау туралы есепті табыс ету үшін белгіленген күн;
қайта өңдеу өнімдерін әкелген кезде - қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемені орындау туралы есепті табыс ету үшін белгіленген күн.
Есепке алуды жүргізетін жауапты лауазымды адамға Есептеуге тізілімді және Салықтарды, төлемақыларды және өсімпұлдарды төлеу бойынша салық міндеттемелерін орындау мерзімін өзгерту жөніндегі тізілімді алған күні ҚҚС бойынша жеке шоттың "Кемітілді" деген бағанына, сондай-ақ "Төлеу (өтеу кестесі) бойынша салықтық міндеттемелерді орындалуын өзгерту (тоқтата тұру) жөніндегі мәліметтер" деген бағанына салықтың есептелген сомаларын таратып жазуды жүргізеді.

43. Должностное лицо, ответственное за ведение учета, в день получения Реестра к начислению и Реестра по изменению производит разноску суммы исчисленного налога одновременно в графы "Начислено" и "Сведения по изменению (приостановлению) исполнения налогового обязательства по уплате (сумма налога)" лицевого счета по НДС. При этом сумма исчисленного налога отражается в графе "Сведения по изменению (приостановлению) исполнения налогового обязательства по уплате (сумма налога)" до наступления одной из следующих дат:
по обязательству о вывозе продуктов переработки:
при ввозе давальческого сырья для переработки с территории государств-членов ЕАЭС на территорию Республики Казахстан – до срока, установленного для представления отчета об исполнении обязательства о вывозе продуктов переработки. В случае реализации на территории Республики Казахстан продуктов переработки давальческого сырья – до срока, установленного для представления заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов. В случае дальнейшего экспорта на территорию государства, не являющегося членом ЕАЭС, продуктов переработки давальческого сырья, ранее ввезенного на территорию Республики Казахстан для переработки с территории другого государства-члена ЕАЭС – до срока, установленного для представления отчета об исполнении обязательства о вывозе продуктов переработки с приложением копии таможенной декларации;
по обязательству о ввозе продуктов переработки:
при вывозе давальческого сырья с территории Республики Казахстан на территорию другого государства-члена ЕАЭС – до срока, установленного для представления отчета об исполнении обязательства о ввозе продуктов переработки. В случае реализации на территории государства-члена ЕАЭС продуктов переработки давальческого сырья, ранее вывезенного с территории Республики Казахстан на территорию другого государства-члена ЕАЭС для переработки, – до срока, установленного для представления заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов. В случае дальнейшего экспорта на территорию государства, не являющегося членом ЕАЭС, продуктов переработки давальческого сырья – до срока, установленного для представления отчета об исполнении обязательства о ввозе продуктов переработки.
44. В случае представления налогоплательщиком отчета об исполнении обязательства о вывозе продуктов переработки, отчета об исполнении обязательства о ввозе продуктов переработки должностное лицо, осуществляющее контроль за исполнением налогоплательщиком налоговых обязательств по уплате косвенных налогов, в течение 1 (одного) рабочего дня со дня его представления направляет должностному лицу, ответственному за ведение учета, Реестр к начислению, где указывает сумму исчисленного налога к уменьшению со сроком уплаты – дата, установленная для представления указанных отчетов. При представлении налогоплательщиком указанных отчетов до наступления срока вывоза товаров, вывоза (ввоза) продуктов переработки должностное лицо, осуществляющее контроль за исполнением налогоплательщиком налоговых обязательств по уплате косвенных налогов, одновременно с Реестром к начислению направляет Реестр по изменению с корректировкой даты:
при вывозе продуктов переработки – даты, установленной для представления отчета об исполнении обязательства о ввозе продуктов переработки;
при ввозе продуктов переработки – даты, установленной для представления отчета об исполнении обязательства о вывозе продуктов переработки.
Должностное лицо, ответственное за ведение учета, в день получения Реестра к начислению и Реестра по изменению производит разноску суммы исчисленного налога в графу "Уменьшено" лицевого счета по НДС, а также в графу "Сведения по изменению (приостановлению) исполнения налогового обязательства по уплате (график погашения)".

45. Көрме-жәрмеңкелік сауданы ұйымдастырушы көрме-жәрмеңкелік сауданы өткізгені туралы хабарлама бойынша есепті табыс еткен кезде және ЕАЭО мүше мемлекеттердің көрме-жәрмеңкелік саудасына қатысушымен – салық төлеушімен келісімі (шарты) болмаған жағдайда - салық төлеушінің жанама салықтар жөнінде салықтық міндеттемелерді орындауына бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адам оны алған күннен 3 (үш) жұмыс күні ішінде есепке алуды жүргізетін жауапты лауазымды адамға осы есептің негізінде Есептеуге тізілімді жасайды.
Есептеуге тізілім оны жасаған күні есепке алуды жүргізетін жауапты лауазымды адамға жіберіледі.
Есепке алуды жүргізетін жауапты лауазымды адам Есептеуге тізілімді алған күні көрме-жәрмеңкелік саудада өткізілген тауарлар бойынша бюджеттік сыныптаманың тиісті коды бойынша көрме-жәрмеңкелік сауданы ұйымдастырушының жеке шотындағы "Есептелді" деген бағанда есептеуге салықтың есептелген сомаларын таратып жазуды жүргізеді.
Көрме-жәрмеңкелік сауданы ұйымдастырушы көрме-жәрмеңкелік сауданы өткізгені туралы хабарлама негізінде көрме-жәрмеңкелік сауданы өткізгені туралы хабарлама бойынша есепті табыс еткен кезде, көрсетілетін қызметті алушы жанама салықтар жөнінде салық міндеттемелерін орындауына бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлға Есептеуге арналған тізілімді жасап және оны есепке алуды жүргізетін жауапты лауазымды тұлғаға береді. Осы Тізілімнің негізінде бюджеттік сыныптаманың тиісті коды бойынша көрме-жәрмеңкелік сауданы ұйымдастырушының жеке шотындағы "Есепке жазылған" деген бағанына жазба жүргізіледі.
Есеп жүргізуге жауапты лауазымды адамжеке шотта тиісті жазбадан кейін күнді, есеп жүргізуге жауапты лауазымды адамның тегін, атын, әкесінің атын (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса) көрсетіп және қол қоя отырып, жеке шотта жүргізілген жазба туралы Есептеуге тізілімде белгі жүргізеді.
46. Мемлекеттік кірістер органы салық төлеушінің Салық кодексінің 518-бабы 2-тармағында белгіленген талаптарды сақтамауын анықтаған кезде, бағаның ең төменгі деңгейі қолданылатын тауарлардың жекелеген түрлерінің тізбесіне енгізілген импортталған тауар бағасының ең төменгі деңгейі мен мәлімделген құнының сомасы арасындағы айырма сомасы Есептеуге тізілім негізінде жеке шотқа есептеледі.
Есептеуге тізілімнің 9-бағанында осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке шотқа жазба жүргізілетін құжаттың атауы-жанама салықтардың сомаларын есептеу туралы мемлекеттік кірістер органының қорытындысы көрсетіледі.

45. При представлении организатором выставочно-ярмарочной торговли отчета по уведомлению о проведении выставочно-ярмарочной торговли и в случае отсутствия договора (контракта) купли-продажи с участником выставочно-ярмарочной торговли – налогоплательщиком (плательщиком) государства-члена ЕАЭС должностное лицо, осуществляющее контроль за исполнением налогоплательщиком налоговых обязательств по уплате косвенных налогов, в течение 3 (трех) рабочих дней со дня его получения на основании данного отчета составляет Реестр к начислению.
Реестр к начислению в день его составления направляется должностному лицу, ответственному за ведение учета.
Должностное лицо, ответственное за ведение учета, в день получения Реестра к начислению производит разноску суммы начисленного налога по товару, реализованному в выставочно-ярмарочной торговле, в графу "Начислено" лицевого счета организатора выставочно-ярмарочной торговли по соответствующему коду бюджетной классификации.
При непредставлении налогоплательщиком отчета по уведомлению о проведении выставочно-ярмарочной торговли, на основании уведомления о проведении выставочно-ярмарочной торговли должностное лицо, осуществляющее контроль за исполнением налогоплательщиком налоговых обязательств по уплате косвенных налогов, составляет и передает должностному лицу, ответственному за ведение учета, Реестр к начислению. На основании данного реестра производится запись в графу "Начислено" лицевого счета организатора выставочно-ярмарочной торговли по соответствующему коду бюджетной классификации.
После соответствующей записи в лицевом счете, должностное лицо, ответственное за ведение учета, проводит отметку в Реестре к начислению о произведенной записи в лицевом счете с указанием даты, фамилии, имени, отчества (при его наличии) должностного лица, ответственного за ведение учета, и подписанием.
46. При выявлении органом государственных доходов несоблюдения налогоплательщиком требования, установленного пунктом 2 статьи 518 Налогового кодекса, сумма разницы между минимальным уровнем цены и суммой заявленной стоимости импортированного товара, включенного в перечень отдельных видов товаров, в отношении которых применяется минимальный уровень цен, начисляется в лицевой счет на основании Реестра к начислению.
В графе 9 Реестра к начислению указывается наименование документа, на основании которого производится запись в лицевой счет – заключение органа государственных доходов о начислении сумм косвенных налогов, по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.

Есептеуге тізілімді оны жасауға жауапты лауазымды адам мемлекеттік кірістер органы Салық кодексінің 518-бабының 2-тармағында белгіленген талаптарды салық төлеушінің сақтамауын анықтағаннан кейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей жасайды және есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды адамға табыс етеді.
Есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды адам Есептеуге тізілімді алған күні мемлекеттік кірістер органының жеке шотқа жазба жүргізетін жанама салықтардың сомаларын есептеу туралы құжатын-қорытындысын көрсете отырып, бюджеттік сыныптаманың тиісті коды бойынша жеке шоттың "Есептелді" бағанындағы есептелген салық сомасын ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің аумағынан импортталатын тауарларға ҚҚС бойынша жеке шотқа таратуды жүргізеді.
47. Салық төлеуші (салық агенті) салықтық есептілікті жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттардың ережелеріне сәйкес шетелдік валютада табыс еткен жағдайда, бюджетке есептелген салықтар мен төлемдердің сомасы салық төлеушінің (салық агентінің) жеке шотында салықтық есептілік берген күннің алдындағы соңғы жұмыс күні айқындалған, валюта айырбасының нарықтық бағамын қолданумен ұлттық валютада көрсетіледі.
Салық төлеуші (салық агенті) қосымша салықтық есептілікті (оның ішінде хабарлама бойынша қосымша) жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттардың ережелеріне сәйкес шетелдік валютада табыс еткен кезде, бюджетке есептелген салықтар мен төлемдердің сомасы салық төлеушінің жеке шотында салықтық есептілік берген күннің алдындағы соңғы жұмыс күні айқындалған, валюта айырбасының нарықтық бағамын қолданумен ұлттық валютада көрсетіледі.
Салық төлеушіге (салық агенті) тексеру нәтижелері туралы хабарламаны шетелдік валютада жіберген жағдайда, бюджетке салықтар мен төлемдердің сомасы салық төлеушінің (салық агентінің) жеке шотында хабарламаны жіберген күннің алдындағы соңғы жұмыс күні айқындалған, валюта айырбасының нарықтық бағамын қолданумен ұлттық валютада көрсетіледі.
48. Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттарының ережелерінде салық міндеттемелерін шетелдік валютада орындауы көзделген жер қойнауын пайдаланушылар бюджетке салықты, төлемді төлеген кезде бюджетке төленген салық пен төлемнің сомасы туралы жазба салық төлеушінің (салық агентінің) жеке шотында төлем құжаттары мен бюджетті атқару бойынша уәкілетті орган берген есептер бойынша ұлттық валютада жүргізіледі.

Реестр к начислению составляется и представляется должностным лицом, ответственным за его составление, должностному лицу, ответственному за ведение учета, не позднее 3 (трех) рабочих дней после выявления органом государственных доходов несоблюдения налогоплательщиком требования, установленного пунктом 2 статьи 518 Налогового кодекса.
Должностное лицо, ответственное за ведение учета, в день получения Реестра к начислению производит разноску в лицевой счет по НДС на товары, импортируемые с территории государств-членов ЕАЭС, суммы начисленного налога в графу "Начислено" лицевого счета по соответствующему коду бюджетной классификации с указанием документа – заключения органа государственных доходов о начислении сумм косвенных налогов, на основании которого произведена запись в лицевой счет.
47. В случае представления налогоплательщиком (налоговым агентом) в соответствии с положениями контрактов на недропользование налоговой отчетности в иностранной валюте, исчисленные суммы налогов и платежей в бюджет отражаются в лицевом счете налогоплательщика (налогового агента) в национальной валюте с применением рыночного курса обмена валюты, определенного в последний рабочий день, предшествующий дате представления налоговой отчетности, по соответствующему виду налога, платежа в бюджет.
При представлении дополнительной (в том числе дополнительной по уведомлению) налоговой отчетности в иностранной валюте, исчисленные суммы налогов и платежей в бюджет отражаются в лицевом счете налогоплательщика (налогового агента) в иностранной валюте с применением рыночного курса обмена валюты, определенного в последний рабочий день, предшествующий дате представления первоначальной (очередной) налоговой отчетности по соответствующему виду налога, платежа в бюджет.
В случае направления налогоплательщику (налоговому агенту) уведомления о результатах проверки в иностранной валюте, начисленные суммы налогов и платежей в бюджет отражаются в лицевом счете налогоплательщика (налогового агента) в национальной валюте с применением рыночного курса обмена валюты, определенного в последний рабочий день, предшествующий дате направления уведомления.
48. При уплате налога, платежа в бюджет недропользователями, положениями контрактов на недропользование которых предусмотрено исполнение налоговых обязательств в иностранной валюте, запись об уплаченной сумме налога, платежа в бюджет в лицевой счет налогоплательщика (налогового агента) производится в национальной валюте по платежным документам и отчетам, представленным уполномоченным органом по исполнению бюджета.

49. Мемлекеттік кірістер органы салық төлеушінің (салық агентінің) жеке шотында есептелген, есепке жазылған соманы валюта айырбасының нарықтық бағамының өзгеруі нәтижесінде салық төлеушінің (салық агентінің) жеке шотында туындаған, есептелген, есепке жазылған, бюджетке салықтар мен төлемдердің есептеген, есепке жазылған және төлеген сомалары арасындағы айырма сомасына түзету жүргізеді.
Салықтық есептілікті табыс еткен күнге және салықты, төлемді бюджетке төлеу күніне белгіленген валюта айырбасының нарықтық бағамының өзгеруінен салық төлеушінің (салық агентінің) жеке шотында туындаған валюта бағамындағы айырма сомасы жеке шоттың "Есепке жазылған" немесе "Кемітілді" деген бағандары бойынша тиісті жазба жүргізу жолымен түзетіледі.
50. Салық төлеушінің (салық агентінің) жеке шоттарында көрсетілуге жататын тиісті ұяшықтарда деректері жоқ салық есептілігін салық төлеуші (салық агенті) берген кезде Есептеуге арналған тізілімде "Есепке жазылған" бағанында нөл көрсетіледі, тиісінше жеке шотының "Есепке жазылған" және "Кемітілді" бағандарында да нөл көрсетіледі.
4-параграф. Жеке тұлғалардың жеке шоттарындағы салықтардың есептелген сомасын есепке алу
51. Мемлекеттік кірістер органы жеке тұлғалардан мүлік және көлік құралдарына салынатын салықтардың сомасын есептеуді салық салу объектілерін және (немесе) салық салуға байланысты объектілерді есепке алуды, тіркеуді жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органдар ұсынатын мәліметтер негізінде жүргізеді.
Осы мәліметтердің негізінде міндеттемелердің орындалуын бақылау жөніндегі лауазымды адам әрбір салық төлеуші – жеке тұлға, оның ішінде бейрезидент жеке тұлға бойынша жеке тұлғалардан мүлік салығын, көлік құралдарына салынатын салықты есептеуді жүргізеді және мемлекеттік кірістер органы есептеген мүлік салығының сомасы туралы хабарлама шығарады.
Мемлекеттік кірістер органы есептеген салықтардың сомасы туралы хабарламаның негізінде жеке шотта көрсетілген соманы көрсету үшін Есептеуге тізілім толтырылады.
5-параграф. Салықтық тексеру актілері бойынша салықтар мен бюджетке төленетін төлемдерді есепке алу
52. Салықтық тексеру және салық төлеушінің (салық агентінің) шағымын қарау нәтижелері бойынша Салық кодексінің 83-бабының 1-тармағында белгіленген мерзімдерде салық төлеушіге (салық агентіне) мынадай:
1) салықтық тексеру нәтижелері туралы;
2) тарату кезеңінде есептелген сомалар туралы;
3) салық төлеушінің (салық агентінің) салықтық тексеру нәтижелері туралы хабарламаға шағымын қарау қорытындылары туралы хабарлама жіберіледі.

49. Орган государственных доходов производит корректировку исчисленной, начисленной суммы в лицевом счете налогоплательщика (налогового агента) на сумму разницы между исчисленной, начисленной и уплаченной суммами налогов и платежей в бюджет в иностранной валюте, возникшей в лицевом счете налогоплательщика (налогового агента) в результате изменения рыночного курса обмена валюты.
Сумма разницы в курсе валюты, возникшая в лицевом счете налогоплательщика (налогового агента) из-за изменения рыночного курса обмена валюты, установленного на дату представления налоговой отчетности и на дату уплаты налога, платежа в бюджет, корректируется путем проведения соответствующей записи по графам лицевого счета "Начислено" или "Уменьшено" по соответствующему виду налога, платежа в бюджет.
50. При представлении налогоплательщиком (налоговым агентом) налоговой отчетности с отсутствующими данными в соответствующей ячейке, подлежащими отражению на лицевом счете налогоплательщика (налогового агента), в Реестре к начислению в графе "Начислено" указывается ноль, соответственно в графах лицевого счета "Начислено" и "Уменьшено" указывается ноль.
Параграф 4. Учет исчисленных сумм налогов в лицевых счетах физических лиц
51. Исчисление сумм налогов на имущество и на транспортные средства с физических лиц производится органом государственных доходов на основании сведений, представляемых уполномоченными государственными органами, осуществляющими учет, регистрацию объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с налогообложением.
На основании данных сведений должностное лицо по контролю за исполнением обязательств производит исчисление налога на имущество, налога на транспортные средства с физических лиц, по каждому налогоплательщику – физическому лицу, в том числе физическому лицу-нерезиденту, и выписывает уведомление о сумме налога на имущество, исчисленных органом государственных доходов.
На основании уведомления о сумме налогов, исчисленных органом государственных доходов, заполняется Реестр к начислению для отражения указанной суммы в лицевом счете.
Параграф 5. Учет налогов и платежей в бюджет по актам налоговых проверок
52. По результатам налоговой проверки и рассмотрения жалобы налогоплательщика (налогового агента) в сроки, установленные пунктом 1 статьи 83 Налогового кодекса, налогоплательщику (налоговому агенту) направляется следующее уведомление:
1) о результатах налоговой проверки;
2) о суммах, начисленных в период ликвидации;
3) об итогах рассмотрения жалобы налогоплательщика (налогового агента) на уведомление о результатах налоговой проверки.

53. Хабарлама негізінде салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің, өсімпұлдардың есептелген сомалары осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің, әлеуметтік төлемдердің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың сомасын Есептеуге (кемітуге) арналған тізілімде көрсетіледі. Тізілім деректері салық төлеушінің (салық агентінің) жеке шотында көрсету үшін СӘАЖ-ға жіберіледі.
54. Тізілімде:
1) салық төлеушінің (салық агентінің) атауы;
2) БСН немесе ЖСН;
3) салықтың (төлемнің) атауы;
4) бюджет кірістері сыныптамасының коды;
5) хабарламаның нөмірі мен күні;
6) салықтық тексерудің аяқталған күні (серверде салықтық тексеру актісін өңдеу күні);
7) салық (төлем), өсімпұл сомасы;
8) салықтық тексеру нәтижелері бойынша есептелген сомаларды төлеу мерзімін ұзарту туралы деректер;
9) "Хабарлама бойынша есептеуге (кемітуге)" бағанында – осы Қағидалардың 52-тармағында көрсетілген хабарламалар негізінде салынатын салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің, өсімпұлдардың, әлеуметтік төлемдердің есептеуге немесе кемітуге сомасы;
10) "әкімшілік жаза қолдану туралы қаулы бойынша есептеуге" деген бағанда – әкімшілік жаза қолдану туралы қаулы негізінде айыппұлдар сомасы көрсетіледі.
55. Тізілім негізінде жеке шоттың "Есептелген" немесе "Кемітілген" бағандарында тиісінше:
салық (төлем) сомасы;
өсімпұл сомасы;
айыппұл сомасы көрсетіледі.
Бұл ретте есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды адам жеке шоттарға көрсетілген сомалардың толықтығы мен дұрыстығын тексереді.
56. Салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің есептелген сомалары бойынша өсімпұл салықтық тексеру аяқталған күннен бастап есептелген сомалар төленген күнге дейін, төленген күнді қоса алғанда, жеке шотта есептеледі.
57. Салықтық міндеттемені, сондай-ақ Салық кодексінің 171-бабының 6-тармағына сәйкес салықтық тексеру нәтижелері бойынша өсімпұл төлеу жөніндегі міндеттемелерді орындау мерзімдері салық төлеушінің (салық агентінің) өтініші бойынша 60 (алпыс) жұмыс күніне ұзартылады.
Бұл ретте бюджетке салықтар мен төлемдердің көрсетілген сомасы төлеу мерзімін ұзартудың әрбір күні үшін өсімпұл есептеле отырып, бюджетке төленуге тиіс және осы кезеңнің әрбір 15 (он бес) жұмыс күні сайын тең үлестермен төленеді.
58. Төлем мерзімін ұзарту кезінде салықтық тексеру нәтижелері бойынша есептелген сомалар салық төлеушінің (салық агентінің) жеке шотында "Салықтық міндеттемені орындау мерзімін өзгерту жөніндегі мәліметтер" бағанында көрсетіледі.
59. Салық төлеуші (салық агенті) осы Қағидалардың 52-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген хабарламаға шағым берген кезде осы шағым бойынша шешім шығарылғанға дейін салық төлеуші (салық агенті) шағым жасаған хабарлама бойынша есептелген сомалар салық төлеушінің (салық агентінің) жеке шотында "Салықтық міндеттемені орындау мерзімін өзгерту жөніндегі мәліметтер" бағанында көрсетіледі.

53. Начисленные суммы налогов, платежей в бюджет, пеней на основании уведомления отражаются в Реестре к начислению (уменьшению) сумм налогов, платежей в бюджет, социальных платежей, пеней и штрафов по результатам налоговых проверок и постановлениям о наложении административных взысканий по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам. Данные Реестра направляются в ИСНА для отражения в лицевом счете налогоплательщика (налогового агента).
54. В Реестре указываются:
1) наименование налогоплательщика (налогового агента);
2) БИН или ИИН;
3) наименование налога (платежа);
4) код классификации доходов бюджета;
5) номер и дата уведомления;
6) дата завершения налоговой проверки (дата обработки акта налоговой проверки на сервере);
7) сумма налога (платы), пеней;
8) данные о продлении срока уплаты начисленных сумм по результатам налоговой проверки;
9) в графе "К начислению (уменьшению) по уведомлению" – сумма налогов, платежей в бюджет, пеней, социальных платежей к начислению или уменьшению на основании уведомлений, указанных в пункте 52 настоящих Правил;
10) в графе "К начислению по постановлению о наложении административного взыскания" – суммы штрафов на основании постановлений о наложении административного взыскания.
55. На основании Реестра в графах лицевого счета "Начислено" или "Уменьшено" отражаются соответственно:
сумма налога (платы);
сумма пеней;
сумма штрафа.
При этом должностным лицом, ответственным за ведение учета, проверяется полнота и правильность отраженных сумм в лицевые счета.
56. По начисленным суммам налогов, платежей в бюджет пеня начисляется в лицевом счете со дня завершения налоговой проверки до дня уплаты начисленных сумм, включая день уплаты.
57. Сроки исполнения налогового обязательства, а также обязательства по уплате пени по результатам налоговой проверки в соответствии с пунктом 6 статьи 171 Налогового кодекса продлеваются по заявлению налогоплательщика (налогового агента) на 60 (шестьдесят) рабочих дней.
При этом указанная сумма налогов и платежей в бюджет подлежит уплате в бюджет с начислением пени за каждый день продления срока уплаты и уплачивается равными долями через каждые 15 (пятнадцать) рабочих дней данного периода.
58. Начисленные суммы по результатам налоговой проверки при продлении срока уплаты отражаются в лицевом счете налогоплательщика (налогового агента) в графе "Сведения по изменению срока исполнения налогового обязательства".
59. При подаче налогоплательщиком (налоговым агентом) жалобы на уведомление, указанное в подпунктах 1) и 2) пункта 52 настоящих Правил, до вынесения решения по данной жалобе начисленные суммы по уведомлению, обжалованные налогоплательщиком (налоговым агентом), отражаются в лицевом счете налогоплательщика (налогового агента) в графе "Сведения по изменению срока исполнения налогового обязательства".

60. Салық төлеуші (салық агенті) осы Қағидалардың 52-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген хабарламаға шағым берген кезде және (немесе) уәкілетті органның шешімі есептелген салықтардың, бюджетке төленетін төлемдер мен өсімпұлдардың барлық сомасына салық төлеуші (салық агенті) даулайтын хабарлама бойынша соманың бір бөлігі салық төлеушінің (салық агентінің) жеке шотында "Салықтық міндеттемені орындау мерзімін өзгерту жөніндегі мәліметтер" бағанында көрсетіледі.
61. Шағымды қарау қорытындысы бойынша шағым жасалған хабарламаның толық немесе бір бөлігінде күшін жою туралы шешім шығарылған жағдайда, онда осындай шешім шығарылған хабарлама бойынша есептелген сомалар жеке шоттарда тиісінше толық немесе бір бөлігінде түзетпе жасалынады. Бұл ретте салықтық тексеруді жүзеге асыратын лауазымды адам уәкілетті органның немесе соттың "кемітуге" шығарған шешімінде көрсетілген салықтардың, бюджетке төленетін төлемдер мен өсімпұлдардың сомасын көрсететін есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды адамға бақылау үшін тізілім ұсынады. Хабарлама бойынша бюджетке төленетін салықтар мен төлемдердің осы сомасына жеке шотта есептелген өсімпұлдар сомасына түзетпе жасалынады.
62. Уәкілетті орган немесе сот шағымды қарау қорытындылары бойынша салық төлеушінің (салық агентінің) шағымын қанағаттандырусыз не ішінара қанағаттандырусыз қалдырған кезде, бұл сомалар уақтылы төленбеген кезде салық берешегін мәжбүрлеп өндіріп алу тәсілдері мен шараларын қолдана отырып өндіріп алуға жатады. Жеке шотта өсімпұл салықтық тексеру аяқталған күннен бастап салықтық міндеттемені орындауды кешіктірген әрбір күн үшін есептеледі.
63. Салық кодексінің 84-бабының 5-тармағына сәйкес өсімпұлды есептеу:
1) салықтық тексеру нәтижелері туралы хабарламаға уәкілетті органға шағымданған жағдайда:
уәкілетті орган шағымды қарау нәтижелері бойынша шешім шығарғанға дейін;
шағымды қарау нәтижелері бойынша қанағаттандырусыз қалдыру туралы шешім шығарылған сәттен бастап он бес жұмыс күніне;
2) салықтық тексеру нәтижелері туралы хабарламаға сотқа шағым жасалған жағдайда – шағымды қарау нәтижелері бойынша сот актісі заңды күшіне енгенге дейін тоқтатыла тұрады.
64. Әкімшілік айыппұл сомасы салық төлеушіге (салық агентіне) әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулының көшірмесін тапсырған күні тізілімде көрсетіледі және тиісінше салық төлеушінің (салық агентінің) жеке шотында көрсетіледі.
65. Шағымды қарау қорытындылары бойынша Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулының күшін жою туралы шешім шығарылған жағдайда, салық төлеушінің (салық агентінің) жеке шотында көрсетілген сомалар азайтылуға жатады.

60. При подаче налогоплательщиком (налоговым агентом) жалобы на уведомление, указанное в подпунктах 1) и 2) пункта 52 настоящих Правил, и (или) решение уполномоченного органа не на всю сумму начисленных налогов, платежей в бюджет и пеней часть суммы по уведомлению, оспариваемая налогоплательщиком (налоговым агентом), отражается в лицевом счете налогоплательщика (налогового агента) в графе "Сведения по изменению срока исполнения налогового обязательства".
61. В случае, когда по итогам рассмотрения жалобы вынесено решение об отмене обжалуемого уведомления полностью или в части, то начисленные суммы по уведомлению, по которым вынесено такое решение, в лицевых счетах сторнируются полностью или в части, соответственно. При этом должностное лицо, осуществляющее налоговую проверку, представляет для контроля должностному лицу, ответственному за ведение учета, Реестр, где отражает сумму налогов, платежей в бюджет и пеней, указанную в вынесенном решении уполномоченного органа или суда "к уменьшению". Начисленная в лицевом счете на данную сумму налогов и платежей в бюджет по уведомлению сумма пеней сторнируется.
62. При оставлении по итогам рассмотрения жалобы уполномоченным органом или судом жалобы налогоплательщика (налогового агента) без удовлетворения либо удовлетворения частично, данные суммы при несвоевременной их уплате подлежат взысканию с применением способов и мер принудительного взыскания налоговой задолженности. В лицевом счете пеня начисляется за каждый день просрочки исполнения налогового обязательства, начиная со дня завершения налоговой проверки.
63. В соответствии с пунктом 5 статьи 84 Налогового кодекса начисление пени приостанавливается:
1) в случае обжалования уведомления о результатах налоговой проверки в уполномоченный орган:
до вынесения уполномоченным органом решения по результатам рассмотрения жалобы;
на пятнадцать рабочих дней с момента вынесения по результатам рассмотрения жалобы решения об оставлении без удовлетворения;
2) в случае обжалования уведомления о результатах налоговой проверки в суд – до вступления в законную силу судебного акта по результатам рассмотрения жалобы.
64. Сумма административного штрафа в день вручения копии постановления по делу об административном правонарушении налогоплательщику (налоговому агенту) отражается в Реестре и, соответственно, отражается в лицевом счете налогоплательщика (налогового агента).
65. В случае, когда по итогам рассмотрения жалобы вынесено решение об отмене постановления по делу об административном правонарушении, суммы, отраженные в лицевом счете налогоплательщика (налогового агента), подлежат уменьшению.

66. Шағымды қарау қорытындылары бойынша жаңа қаулыны өзгерту және шығару туралы шешім шығарылған жағдайда, салықтық тексеру нәтижелеріне жауапты лауазымды адам уәкілетті органның немесе соттың қабылданған шешімінде көрсетілген салынған әкімшілік айыппұл сомасына сәйкес есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды адамға бақылау үшін тізілім ұсынады.
6-параграф. Салық түсімдері мен бюджетке төленетін
төлемдерді есепке алу
67. Жеке шоттарда бюджетке түскен салықтар мен төлемдердің сомаларын есепке алу бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган ұсынған төлем құжаттарының негізінде жүргізіледі:
1) салықтар мен бюджетке төленетін төлемдердің түсуі туралы төлем құжаттары;
2) салықтар мен бюджетке төленетін төлемдердің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың артық немесе қате төленген сомаларын есепке жатқызуды және қайтаруды жүргізуге арналған мемлекеттік кірістер органының төлем тапсырмалары;
3) Екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы бюджетке төленген салықтар мен төлемдер сомалары туралы берген мәліметтер мен ақпарат.
68. Бюджетке түскен салықтар мен төлемдердің сомалары салық төлеушінің (салық агентінің) БСН немесе ЖСН белгісі бойынша бюджет кірістерін сыныптау кодтары бойынша жеке шоттарда:
1) жазба жүргізілген күндер;
2) төлем құжатының нөмірі мен күні;
3) салық төлеушінің (салық агентінің) банктік шотынан салықтар мен төлемдерді есептен шығару күні, қолма-қол ақшаны енгізу күні және банкоматтар мен өзге де электрондық құрылғылар арқылы төлемді жүзеге асыру күні;
4) салықтар мен төлемдерді бюджетке есептеу күндері;
5) салық (төлем), өсімпұлдар, айыппұлдар сомалары;
6) есепке жатқызу кезінде – есепке жатқызу жүргізілетін бюджет кірістері сыныптамасының коды көрсетіле отырып, автоматты түрде көрсетіледі.
69. Бюджетке түскен салықтар мен төлемдердің сомалары туралы жеке шоттарға жазу бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органнан төлем құжаттарын алған күні жүргізіледі.
70. Салық төлеуші (салық агенті) үшін жеке шотта көрсетілетін салықтық міндеттеменің орындалған күні деп:
1) банктердің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың бюджетке салықтар мен төлемдер төлеуге төлем тапсырмасын орындауға алған күні, қолма – қол ақшасыз төлемді жүзеге асыру кезінде-банкоматтар немесе электрондық терминалдар арқылы төлемді жүзеге асыру күні;
2) Салық төлеуші (салық агенті) бюджетке қолма-қол төленген жағдайда банктерге немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға, уәкілетті мемлекеттік органдарға, жергілікті атқарушы органдарға ақша енгізген күні;

66. В случае, когда по итогам рассмотрения жалобы вынесено решение об изменении и вынесении нового постановления, то должностное лицо, ответственное за результаты налоговой проверки, представляет для контроля должностному лицу, ответственному за ведение учета, Реестр в соответствии с суммой наложенного административного штрафа, указанной в принятом решении уполномоченного органа или суда.
Параграф 6. Учет поступлений налогов и платежей в бюджет
67. Учет поступивших сумм налогов и платежей в бюджет в лицевых счетах ведется на основании платежных документов, представленных уполномоченным органом по исполнению бюджета:
1) платежных документов о поступлении налогов и платежей в бюджет;
2) платежных поручений органа государственных доходов на проведение зачета и возврата излишне или ошибочно уплаченных сумм налогов и платежей в бюджет, пеней и штрафов;
3) сведений и информации, переданных банками второго уровня и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, через платежный шлюз "электронного правительства" об уплаченных суммах налогов и платежей в бюджет.
68. Поступившие суммы налогов и платежей в бюджет отражаются в лицевых счетах по кодам классификации доходов бюджета по признаку БИН или ИИН налогоплательщика (налогового агента) автоматически с указанием:
1) даты проведения записи;
2) номера и даты платежного документа;
3) даты списания налогов и платежей с банковского счета налогоплательщика (налогового агента), даты внесения наличных денег и даты осуществления платежа через банкоматы и иные электронные устройства;
4) даты зачисления налогов и платежей в бюджет;
5) суммы налога (платежа), пеней, штрафов;
6) при зачете – кода классификации доходов бюджета, на который производится зачет.
69. Запись в лицевые счета о поступивших суммах налогов и платежей в бюджет производится в день получения платежных документов от уполномоченного органа по исполнению бюджета.
70. Для налогоплательщика (налогового агента) датой исполнения налогового обязательства, которая отражается в лицевом счете, считается:
1) дата получения к исполнению платежного поручения банками или организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, в уплату налогов и платежей в бюджет, дата осуществления платежа через банкоматы или электронные терминалы – при осуществлении безналичного платежа;
2) дата внесения налогоплательщиком (налоговым агентом) денег в банки или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, уполномоченные государственные органы, местные исполнительные органы – в случае уплаты их в бюджет наличными;

3) есепті өткізу күні саналады.
71. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органнан төлем құжаттарын алған кезде СӘАЖ-да тиісті мемлекеттік кірістер органдарына салықтар мен төлемдердің дұрыс есептелуін тексеру жүргізіледі.
Сәйкессіздіктер анықталған және қате фактісі анықталған жағдайда, есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды адам қате төлеу фактісі анықталған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде салықтың, бюджетке төленетін төлемнің қате төленген сомасының туындау себептері туралы хаттама (бұдан әрі – қателер бойынша хаттама) жасайды.
Хаттамада қателер бойынша төлем құжатының күні мен нөмірі, сомасы, сомасы есептелген бюджеттік сыныптаманың коды, көрсетілген соманы есепке алу керек бюджеттік сыныптаманың коды көрсетілген қатенің себебі көрсетіледі.
Хаттаманы қате бойынша есепке алуды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшенің басшысы бекітеді.
Салықтың, бюджетке төленетін төлемнің, айыппұлдардың, өсімпұлдардың қате төленген сомасын есепке жатқызу, қайтару қате төленген сома түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қателер бойынша хаттама негізінде жүргізіледі.
72. Бюджетке түсетін және есептелген, бюджеттен қайтарылған салықтар мен төлемдерді есепке алу үшін СӘАЖ-да осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төлемдер журналы (бұдан әрі-төлемдер журналы) жүргізіледі.
Төлемдер журналы бюджет кірістерін жіктеу кодтары бойынша жүргізіледі.
7-параграф. Салықтарды, төлемдер мен өсімпұлдарды төлеу бойынша салықтық міндеттемелерді орындау мерзімдері өзгерген кезде есепке алу
73. Егер мемлекеттік кірістер органы салық төлеушіге салықтарды, төлемақыларды, өсімпұлдарды төлеу жөніндегі салықтық міндеттемені орындау мерзімдерін өзгерту туралы шешім қабылдаған жағдайда, міндеттемелердің орындалуын бақылау жөніндегі лауазымды адам:
1) осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Салықтарды, төлемдер мен өсімпұлдарды төлеу жөніндегі салықтық міндеттемені орындау мерзімдерінің өзгеруін тіркеу журналын;
2) Салықтарды, төлемдер мен өсімпұлдарды төлеу жөніндегі салықтық міндеттемені орындау мерзімдерін өзгерту жөніндегі тізілімді жүргізеді.
Салықтарды, төлемақылар мен өсімпұлдарды төлеу жөніндегі салықтық міндеттемені орындау мерзімдерін өзгерту жөніндегі тізілімді міндеттемелердің орындалуын бақылау жөніндегі лауазымды адам есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды адамға көрсетілген соманы жеке шотта көрсету үшін салықтарды, төлемақылар мен өсімпұлдарды төлеу жөніндегі салықтық міндеттемені орындау мерзімдерін өзгерту туралы шешім қабылданған күні береді.
74. Жеке шотта мынадай жазбалар жазылады:
"Төлеу мерзімі" бағанында салық, төлемақы төлеу жөніндегі салықтық міндеттемені орындаудың бекітілген кестесімен, салықты, төлемақыны төлеу күні көрсетіледі;
"Салық (төлем) сомасы" бағанында салықтың, салықты төлеу мерзімі өзгертілген төлемақының, төлемақының жалпы сомасы көрсетіледі;
"Өсімпұл сомасы" бағанында өсімпұлды төлеу мерзімі өзгертілген өсімпұлдың жалпы сомасы көрсетіледі;
"Өтеу кестесі" бағанында салықтарды, төлемақыларды және өсімпұлдарды төлеу жөніндегі салықтық міндеттемені орындау мерзімдерін өзгерту жөніндегі тізілімде көрсетілген салықты, төлемді, өсімпұлды төлеу жөніндегі салықтық міндеттемені орындау кестесіне сәйкес өзгертілген төлеу мерзімі бар салық, төлемақы, өсімпұлдар сомасы көрсетіледі.
"Өтеу кестесі" бағанындағы төлеу мерзімдері өзгертілген салық, төлемақы, өсімпұл сомасының қорытындысы "Салық (төлем) сомасы" бағанындағы салықтың, төлемақының, өсімпұлдың жалпы сомасына тең болуға тиіс.

3) дата проведения зачета.
71. При получении платежных документов от уполномоченного органа по исполнению бюджета в ИСНА производится проверка правильности зачисления налогов и платежей в соответствующие органы государственных доходов.
В случае установления расхождений и выявления факта ошибки должностное лицо, ответственное за ведение учета, в течение 1 (одного) рабочего дня со дня обнаружения факта ошибочной уплаты составляет протокол о причинах возникновения ошибочно уплаченной суммы налога, платежа в бюджет (далее – протокол по ошибкам).
В протоколе по ошибкам указывается дата и номер платежного документа, сумма, код бюджетной классификации, на который зачислена сумма, причина ошибки с указанием кода бюджетной классификации, на который следовало зачислить указанную сумму.
Протокол по ошибкам утверждается руководителем структурного подразделения, осуществляющего ведение учета.
Зачет, возврат ошибочно уплаченной суммы налога, платежа в бюджет, штрафов, пеней производится в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня поступления ошибочно уплаченной суммы на основании протокола по ошибкам.
72. Для учета поступающих в бюджет и зачтенных, возвращенных из бюджета налогов и платежей в ИСНА ведется Журнал платежей по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам (далее – Журнал платежей).
Журнал платежей ведется по кодам классификации доходов бюджета.
Параграф 7. Учет при изменении сроков исполнения налоговых обязательств по уплате налогов, плат и пени
73. В случае если органом государственных доходов принято решение об изменении налогоплательщику сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов, плат, пени, должностным лицом по контролю за исполнением обязательств ведутся:
1) Журнал регистрации изменения сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов, плат и пени по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
2) Реестр по изменению сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов, плат и пени.
Реестр по изменению сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов, плат и пени передается должностным лицом по контролю за исполнением обязательств должностному лицу, ответственному за ведение учета, в день принятия решения об изменении сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов, плат и пени для отражения указанной суммы в лицевом счете.
74. В лицевом счете производятся следующие записи:
в графе "Срок уплаты" указывается дата уплаты налога, платы с утвержденным графиком исполнения налогового обязательства по уплате налога, платы;
в графе "Сумма налога (платежа)" указывается общая сумма налога, платы с измененным сроком уплаты налога, платы;
в графе "Сумма пени" указывается общая сумма пени с измененным сроком уплаты пени в графе "Сумма пени" указывается общая сумма пени с измененным сроком уплаты пени;
в графе "График погашения" указывается сумма налога, платы, пеней с измененным сроком уплаты в соответствии с графиком исполнения налогового обязательства по уплате налога, платы, пени, указанного в Реестре по изменению сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов, плат и пени.
Итог суммы налога, платы, пени, по которым изменены сроки уплаты, из графы "График погашения" должен быть равен общей сумме налога, платы, пени из графы "Сумма налога (платежа)".

75. Бюджетке өзгертілген төлеу мерзімімен салық, төлем сомасы түскен кезде жеке шоттың "Салық сомасы" бағанында жеке шоттың "Төленген" бағанында көрсетілген, бірақ "минус" белгісімен бірдей сома көрсетіледі.
Төлеу мерзімдері өзгертілген салық, төлем сомасы өтелуіне қарай жеке шоттың "Салық (төлем) сомасы" бағаны бюджетке түскен төлемдер сомасына азайтылатын болады.
Салық төлеуші төлеу мерзімі өзгертілген салық, төлем сомасын толық өтеген жағдайда жеке шоттың "Салық (төлем) сомасы" бағанының қорытындысы нөлге тең болады.
76. Салықты, төлемді төлеу жөніндегі салықтық міндеттемені орындау мерзімдерін өзгерту салық төлеушіні:
1) қосылған құн салығы бойынша өз өндірісінің тауарларын өндіруші салық төлеушіге өнімді өндіру кезінде пайдаланылатын импортталатын тауарлар бойынша бір күнтізбелік жылға дейінгі кезеңге кейінге қалдыруды;
2) Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасында көзделген берешекті қайта құрылымдау рәсімі шеңберінде кейінге қалдыруды (бөліп төлеу) ұсыну жағдайларын қоспағанда, салық сомасын, бюджетке төленетін төлемді уақтылы төлемегені үшін өсімпұл төлеуден босатпайды.
Өзгертілген төлеу мерзімдері бойынша салық, төлемақы сомасына өсімпұлды есептеу осы Қағидалардың 3-тарауының 1-параграфында жазылған тәртіппен жүргізіледі.
77. Салық төлеуші салықтың, төлемақының барлық сомасын салықтарды, төлемақыларды төлеу жөніндегі салықтық міндеттемені орындау мерзімдерін өзгерту туралы шешімде белгіленген мерзім өткенге дейін төлеген немесе салық төлеуші салықтарды, төлемақыларды төлеу жөніндегі салықтық міндеттемені орындау мерзімдерін өзгерту шарттарын бұзған жағдайда, мұндай шешімнің қолданылуы мерзімінен бұрын тоқтатылады.
78. Жеке шотта "Салық (төлем) сомасы" бағанында төлеу мерзімдері өзгертілген салықтың, төлемнің барлық сомасы, бірақ "минус" белгісімен жазылады, нәтижесінде салықтың, төлемнің барлық сомасы өтелгеннен кейін не салық төлеуші салықтарды, төлемдерді төлеу жөніндегі салықтық міндеттемені орындау мерзімдерін өзгерту шарттарын бұзған кезде "Салық (төлем) сомасы" бағанының қорытындысы нөлге теңестіруге тиіс.
Өтініш қаралғаннан және шешім қабылданғаннан кейін төлем мерзімдерін өзгерту туралы өтініш Салықтарды, төлемдер мен өсімпұлдарды төлеу жөніндегі салықтық міндеттемені орындау мерзімдерінің өзгеруін тіркеу журналында тіркелуге тиіс. Төлем мерзімдерін өзгерту жөніндегі шешімнің негізінде міндеттемелердің орындалуын бақылау жөніндегі лауазымды адам салықтарды, төлемдер мен өсімпұлдарды төлеу жөніндегі салықтық міндеттемені орындау мерзімдерін өзгерту жөніндегі тізілімді толтырады және жеке шотта жазба жүргізу үшін есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды адамға беріледі.

75. При поступлении в бюджет суммы налога, платы с измененным сроком уплаты в графе лицевого счета "Сумма налога" указывается та же сумма, которая отражена в графе лицевого счета "Уплачено", но со знаком "минус".
По мере погашения суммы налога, платы, по которому изменены сроки уплаты, графа лицевого счета "Сумма налога (платежа)" будет уменьшаться на сумму поступивших платежей в бюджет.
В случае полного погашения налогоплательщиком суммы налога, платы, по которому изменены сроки уплаты, итог графы лицевого счета "Сумма налога (платежа)" будет равен нулю.
76. Изменение сроков исполнения налогового обязательства по уплате налога, платы не освобождает налогоплательщика от уплаты пени за несвоевременную уплату суммы налога, платы в бюджет, за исключением случаев предоставления:
1) отсрочки налогоплательщику – производителю товаров собственного производства по налогу на добавленную стоимость по импортируемым товарам, используемым при производстве продукции на период до одного календарного года;
2) отсрочки (рассрочки) в рамках процедуры реструктуризации задолженности, предусмотренной законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве.
Начисление пени на сумму налога, платы по измененным срокам уплаты производится в порядке, изложенном в параграфе 1 главы 3 настоящих Правил.
77. В случае уплаты налогоплательщиком всей суммы налога, платы до истечения срока, установленного в решении об изменении сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов, плат или нарушения налогоплательщиком условий изменения сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов, плат действие такого решения прекращается досрочно.
78. В лицевом счете в графе "Сумма налога (платежа)" проводится вся сумма налога, платы, по которой изменены сроки уплаты, но со знаком "минус", в результате чего итог графы "Сумма налога (платежа)" после погашения всей суммы налога, платы, по которой изменены сроки уплаты, либо нарушения налогоплательщиком условий изменения сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов, плат должен быть равен нулю.
После рассмотрения заявления и принятия решения заявление по изменению сроков уплаты подлежит регистрации в Журнале регистрации изменения сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов, платежей и пени. На основании решения по изменению сроков уплаты должностным лицом по контролю за исполнением обязательств заполняется Реестр по изменению сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов, платежей и пени и передается должностному лицу, ответственному за ведение учета, для произведения записи в лицевом счете.

79. Өтеу үшін сот шешімі бойынша жарияланған акцияларды мәжбүрлеп шығару жүргізілген акционерлік қоғамдардың салық берешегінің сомаларын төлеу жөніндегі салықтық міндеттеменің орындалу мерзімдерін тоқтата тұруды есепке алу үшін міндеттемелердің орындалуын бақылау жөніндегі лауазымды тұлға:
1) осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша акционерлік қоғамдардың салық берешегінің сомаларын төлеу бойынша салықтық міндеттемені орындау мерзімдерін тоқтата тұруды тіркеу журналы;
2) осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтеу үшін сот шешімі бойынша жарияланған акцияларды мәжбүрлеп шығару жүргізілген акционерлік қоғамның салық берешегінің сомаларын төлеу жөніндегі салықтық міндеттемені орындау мерзімдерін тоқтата тұру жөніндегі тізілімді жүргізеді.
Өтеу үшін сот шешімі бойынша жарияланған акцияларды мәжбүрлеп шығару жүргізілген акционерлік қоғамның салық берешегінің сомаларын төлеу жөніндегі салықтық міндеттемені орындау мерзімдерін тоқтата тұру жөніндегі тізілімді міндеттемелердің орындалуын бақылау жөніндегі лауазымды адам акционерлік қоғамдардың салық берешегінің сомаларын төлеу жөніндегі салықтық міндеттемені орындау мерзімдерін тоқтата тұру туралы сот шешімін алған күні есеп жүргізуге жауапты лауазымды адамға береді.
Акционерлік қоғамның жеке шотында мынадай жазбалар жүргізіледі:
1)"Операцияның мазмұны" бағанында:
жарияланған акцияларды мәжбүрлеп шығару туралы сот шешімі бойынша төлеу мерзімін тоқтата тұру;
жарияланған акцияларды мәжбүрлеп шығару туралы сот шешімі күшіне енген күн;
жарияланған акцияларды орналастырудың (өткізудің) аяқталу күні көрсетіледі;
2) "Төлеу мерзімі" бағанында сотқа талап арыз берілген күн және жарияланған акцияларды орналастырудың (өткізудің) аяқталу мерзімі көрсетіледі;
3) "Салық берешегінің сомасы" бағанында өтеу үшін сот шешімі бойынша жарияланған акцияларды мәжбүрлеп шығару жүргізілген акционерлік қоғамның салық берешегінің сомасы көрсетіледі.
Жарияланған акцияларды мәжбүрлеп шығару туралы сот шешімі күшіне енген күннен бастап оларды жеке шотта орналастыру (өткізу) аяқталған күнге дейін өсімпұл есептелмейді.
80. Салық кодексінің 134-бабына сәйкес төлеу мерзімі өзгертілген ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің аумағынан импортталатын тауарларды қоспағанда, импортталатын тауарларға ҚҚС бойынша жеке шот импортталатын тауарлар бойынша ҚҚС сомасын бюджетке төлеген сәттен бастап немесе импортталатын тауарларға ҚҚС бойынша салықтық міндеттемелерді орындау мерзімі басталған салық кезеңі үшін ҚҚС бойынша декларацияны мемлекеттік кірістер органына табыс еткен сәттен бастап ашылады.

79. Для учета приостановления сроков исполнения налогового обязательства по уплате сумм налоговой задолженности акционерных обществ, для погашения которой по решению суда произведен принудительный выпуск объявленных акций, должностным лицом по контролю за исполнением обязательств ведутся:
1) Журнал регистрации приостановления сроков исполнения налогового обязательства по уплате сумм налоговой задолженности акционерных обществ по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам;
2) Реестр по приостановлению сроков исполнения налогового обязательства по уплате сумм налоговой задолженности акционерного общества, для погашения которой по решению суда произведен принудительный выпуск объявленных акций, по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
Реестр по приостановлению сроков исполнения налогового обязательства по уплате сумм налоговой задолженности акционерного общества, для погашения которой по решению суда произведен принудительный выпуск объявленных акций, передается должностным лицом по контролю за исполнением обязательств должностному лицу, ответственному за ведение учета, в день получения решения суда о приостановлении сроков исполнения налогового обязательства по уплате сумм налоговой задолженности акционерных обществ.
В лицевом счете акционерного общества производятся записи:
1) в графе "Содержание операции" указывается:
приостановление срока уплаты по решению суда о принудительном выпуске объявленных акций;
дата вступления в силу решения суда о принудительном выпуске объявленных акций;
дата окончания размещения (реализации) объявленных акций;
2) в графе "Срок уплаты" указывается дата подачи искового заявления в суд и срок окончания размещения (реализации) объявленных акций;
3) в графе "Сумма налоговой задолженности" указывается сумма налоговой задолженности акционерного общества, для погашения которой по решению суда произведен принудительный выпуск объявленных акций.
С даты вступления в силу решения суда о принудительном выпуске объявленных акций до даты окончания их размещения (реализации) в лицевом счете пеня не начисляется.
80. Лицевой счет по НДС по импортируемым товарам, за исключением товаров, импортируемых с территории государств – членов ЕАЭС, по которому изменен срок уплаты в соответствии со статьей 134 Налогового кодекса, открывается с момента уплаты в бюджет суммы НДС по импортируемым товарам или с момента представления в орган государственных доходов декларации по НДС за налоговый период, в котором наступил срок исполнения налоговых обязательств по НДС на импортируемые товары.

81. Жеке шотта мынадай жазбалар жазылады:
1) "Төлеу мерзімі" деген 4-бағанда импортталатын тауарлар бойынша ҚҚС өтеу үшін белгіленген төлеу күні көрсетіледі;
2) "Есептелді" деген 7-бағанда салық есептілігінің деректері бойынша төлеу мерзімі өзгертілген импортталатын тауарларға ҚҚС сомасы көрсетіледі.
82. Төлеу мерзімі өзгертілген импортталатын тауарлар бойынша бюджетке төленген ҚҚС сомасы "Төленген" жеке шот бағанында көрсетіледі.
83. Төлеу мерзімі өзгертілген импортталатын тауарлар бойынша ҚҚС-тың өтелмеген сомасына өсімпұл салық төлеудің өзгертілген мерзімі өткеннен кейінгі бірінші күннен бастап есептеледі.
84. Заңды тұлғалардың жеке шоттарында мынадай деректемелер:
1) толық атауы;
2) БСН;
3) бюджет кірістерінің сыныптамасы бойынша салықтың (төлемнің) коды;
4) ҚҚС бойынша жеке шотта – ҚҚС бойынша есепке қою туралы куәліктің нөмірі көрсетіледі.
8-параграф. Қате есептелген, анықталмаған салықтар мен бюджетке төленетін төлемдерді есепке алу
85. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органнан алынған төлем құжаттары бойынша қате түсімдерді есепке алу бюджетке салықтар мен төлемдердің қате есептелген сомалары туралы жазбаны көрсете отырып, төлемдер журналында жүргізіледі.
86. Есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды адам күн сайын қате төлем құжаттарының тиесілігін анықтау бойынша жұмыс жүргізеді, содан кейін Есептік жазбаны жеке шотқа жүргізеді немесе қате есептелген салықтар мен төлемдерді бюджеттік сыныптаманың тиісті кодына осы немесе салық төлеуші (салық агенті) тіркелген басқа мемлекеттік кірістер органына есепке жатқызуды не қайтаруды жүзеге асырады, ол туралы төлемдер журналына тиісті жазба жасалады.
87. Қате төленген сома анықталған және салық төлеуші (салық агенті) қате төленген сомаларды есепке жатқызуға және (немесе) қайтаруға салық өтінішін ұсынбаған жағдайда, есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды адам қате төленген салық сомасының, оның негізінде қате төленген сомаларды есепке жатқызу және (немесе) қайтару жүргізілетін бюджетке төленетін төлемнің туындау себептері туралы хаттама жасайды.
88. Қате түсімдерді есепке жатқызу және (немесе) қайтару:
салық төлеушінің (салық агентінің) салықтық өтінішін, екінші деңгейдегі банктің өтінішін ұсыну;
салықтың, бюджетке төленетін төлемнің, өсімпұлдың қате төленген сомасының түскен күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
Қате түсімдерді есепке жатқызу және (немесе) қайтару белгіленген тәртіппен бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның аумақтық органдары арқылы төлем тапсырмасының негізінде жүргізіледі.
89. Қате есептелген салықтар мен бюджетке төленетін төлемдерді есепке жатқызу кірістердің бюджеттік сыныптамасының бір кодынан екіншісіне және/немесе бір мемлекеттік кірістер органынан басқа мемлекеттік кірістер органына жүргізіледі.

81. В лицевом счете производятся следующие записи:
1) в графе 4 "Срок уплаты" указывается дата уплаты, установленная для погашения НДС по импортируемым товарам;
2) в графе 7 "Начислено" указывается сумма НДС на импортируемые товары, по которым изменен срок уплаты, по данным налоговой отчетности.
82. Уплаченная в бюджет сумма НДС по импортируемым товарам, по которым изменен срок уплаты, отражается в графе лицевого счета "Уплачено".
83. На непогашенную сумму НДС по импортируемым товарам, по которым изменен срок уплаты, пеня начисляется с первого дня после истечения измененного срока уплаты налога.
84. В лицевых счетах юридических лиц указываются реквизиты:
1) полное наименование;
2) БИН;
3) код налога (платежа) по классификации доходов бюджета;
4) в лицевом счете по НДС – номер свидетельства о постановке на учет по НДС.
Параграф 8. Учет ошибочно зачисленных, невыясненных налогов и платежей в бюджет
85. Учет ошибочных поступлений по платежным документам, полученным от уполномоченного органа по исполнению бюджета, ведется в Журнале платежей с отражением записи об ошибочно зачисленных суммах налогов и платежей в бюджет.
86. Должностное лицо, ответственное за ведение учета, ежедневно проводит работу по выяснению принадлежности ошибочных платежных документов, после чего производит учетную запись в лицевой счет или осуществляет зачет либо возврат ошибочно зачисленных налогов и платежей на соответствующий код бюджетной классификации в данный или в другой орган государственных доходов, где зарегистрирован налогоплательщик (налоговый агент), о чем делается соответствующая запись в Журнале платежей.
87. В случае выявления ошибочно уплаченной суммы и непредставления налогоплательщиком (налоговым агентом) налогового заявления на зачет и (или) возврат ошибочно уплаченных сумм должностное лицо, ответственное за ведение учета, составляет протокол о причинах возникновения ошибочно уплаченной суммы налога, платежа в бюджет, на основании которого производится зачет и (или) возврат ошибочно уплаченных сумм.
88. Зачет и (или) возврат ошибочных поступлений производится в течение пяти рабочих дней со дня:
представления налогового заявления налогоплательщика (налогового агента), заявления банка второго уровня;
поступления ошибочно уплаченной суммы налога, платежа в бюджет, пени.
Зачет и (или) возврат ошибочных поступлений производится на основании платежного поручения через территориальные органы уполномоченного органа по исполнению бюджета в установленном порядке.
89. Зачет ошибочно зачисленных налогов и платежей в бюджет производится с одного кода бюджетной классификации доходов на другой и/или из одного органа государственных доходов в другой орган государственных доходов.

90. 3 (үш) банктік күн ішінде есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды адам бюджет кірістерінің сыныптамасына сәйкес салықтар мен төлемдерді одан әрі есепке алу үшін бюджетке түскен салықтар мен төлемдердің тиесілігін анықтауды жүзеге асырады.
91. Банктердің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың бюджетке қате қайта аударуы жағдайында бюджеттен салықтар мен төлемдерді қайтаруды, егер көрсетілген сомалар бірдей төлем құжатымен расталса (сол салық кезеңі үшін салықтың (төлемнің) сол түрі бойынша сол сомамен) мемлекеттік кірістер органдары мынадай жағдайларда жүргізеді.
Банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар мемлекеттік кірістер органына салықтар мен төлемдерді қайтаруға мынадай деректемелерді көрсете отырып, негізделген өтініш береді:
1) қате аудару күні;
2) төлем құжатының нөмірі, күні;
3) атауы, БСН;
4) бюджет кірістері сыныптамасының коды;
5) бенефициар;
6) бенефициардың БСН, ЖСК, бенефициар банкінің БСК;
7) салық (төлем) сомасы.
92. Банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар ұсынған құжаттардың негізінде мемлекеттік кірістер органы салық төлеушінің (салық агентінің) банктік шоттарынан және/немесе банктердің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың шоттарынан салықтар мен бюджетке төленетін төлемдер сомаларын қайта аударуды растайды.
93. Салықтар мен төлемдерді бюджетке қайта аудару расталған жағдайда мемлекеттік кірістер органы осындай салықтар мен төлемдерді банктерге немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға өтініш пен қайта аударуды растау негізінде қайтарады.
94. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның аумақтық органдарынан көрсетілген сомаларды бюджеттен қайтару туралы есептер мен төлем құжаттарын алғаннан кейін салық төлеушілердің (салық агенттерінің) жеке шоттарында "Қайтарылды" бағанында тиісті жазбалар жүргізіледі.
9-параграф. Әлеуметтік төлемдерді есепке алу
95. Міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын есепке алу "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын есептеу, ұстап қалу (есептеу) және аудару қағидалары мен мерзімдерін бекіту және олар бойынша өндіріп алу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 525 қаулысы негізінде жүргізіледі.
Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын есепке алу "Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын есептеу (есепке жазу) және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аудару және олар бойынша өндіріп алу қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 3 шілдедегі № 540 қаулысы негізінде жүргізіледі.

90. В течение 3 (трех) банковских дней должностное лицо, ответственное за ведение учета, осуществляет выяснение принадлежности поступивших налогов и платежей в бюджет для дальнейшего зачисления налогов и платежей в бюджет в соответствии с классификацией доходов бюджета.
91. Возврат из бюджета налогов и платежей в случаях ошибочного повторного перечисления в бюджет банками или организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, если указанные суммы подтверждаются одним и тем же платежным документом (с той же суммой, по тому же виду налога (платежа), за тот же налоговый период) производится органами государственных доходов в следующем порядке.
Банками или организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, в орган государственных доходов представляется обоснованное заявление на возврат налогов и платежей с указанием следующих реквизитов:
1) дата ошибочного перечисления;
2) номер, дата платежного документа;
3) наименование, БИН;
4) код классификации доходов бюджета;
5) бенефициар;
6) БИН, ИИК бенефициара, БИК банка бенефициара;
7) сумма налога (платежа).
92. На основании документов, представленных банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, орган государственных доходов производит подтверждение повторного перечисления сумм налогов и платежей в бюджет с банковских счетов налогоплательщика (налогового агента) и/или со счетов банков или организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
93. В случае подтверждения повторного перечисления в бюджет налогов и платежей органом государственных доходов производится возврат таких налогов и платежей банкам или организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, на основании заявления и подтверждения повторного перечисления.
94. После получения отчетов и платежных документов от территориальных органов уполномоченного органа по исполнению бюджета о возврате указанных сумм из бюджета в лицевых счетах налогоплательщиков (налоговых агентов) производятся соответствующие записи в графе "Возвращено".
Параграф 9. Учет социальных платежей
95. Учет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов ведется на основании постановления Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 525 "Об утверждении Правил и сроков исчисления, удержания (начисления) и перечисления обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд и взыскания по ним".
Учет обязательных пенсионных взносов работодателя ведется на основании постановления Правительства Республики Казахстан от 3 июля 2023 года № 540 "Об утверждении Правил и сроков исчисления (начисления) и перечисления обязательных пенсионных взносов работодателя в единый накопительный пенсионный фонд и взыскания по ним".

Әлеуметтік аударымдарды есепке алу "Әлеуметтік сақтандыру жүйесінің және әлеуметтік-еңбек саласында мемлекеттік қызметтер көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Премьер – Министрінің орынбасары-Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 21 маусымдағы № 229 бұйрығы негізінде жүргізіледі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32897 болып тіркелген).
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды есепке алу "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды есептеу (ұстап қалу) және аудару қағидалары мен мерзімдерін және Аударымдардың, жарналардың және (немесе) аударымдарды және (немесе) жарналарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың артық (қате) есепке жатқызылған сомаларын төлеушілерге қайтаруды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 478 бұйрығының негізінде жүргізіледі" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15361 болып тіркелген).
96. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі-Мемлекеттік корпорация) күн сайын өткен күн үшін уәкілетті органға келіп түскен, сондай-ақ қайтарылған қате аударылған әлеуметтік төлемдер тізілімдерін және электрондық төлем тапсырмаларын ұсынады.
97. Уәкілетті орган Мемлекеттік корпорация ұсынған электрондық төлем құжаттарының негізінде әлеуметтік төлемдердің сомаларын СӘАЖ-ға қабылдауды жүргізеді.
98. Электрондық төлем құжаттарын қабылдау нәтижелері бойынша республика бойынша жалпы сомада қабылданған электрондық төлем құжаттарымен деректерді салыстыру жүргізіледі. Әлеуметтік төлемдердің келіп түскен сомаларын есепке алу үшін осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлемдер бойынша түсімдер мен қайтарулар журналы жүргізіледі.
99. СӘАЖ -да әлеуметтік төлемдер бойынша төлемдерді тарату әлеуметтік төлемдерді төлеушінің орналасқан (тұратын) жері бойынша төлем құжатында көрсетілген БСН немесе ЖСН негізінде жүргізіледі.
100. Мемлекеттік кірістер органдары әлеуметтік төлемдерді есепке алуды жеке шоттарда мемлекеттік корпорациядан келіп түскен және қайтарылған сомалар бойынша алынған төлем құжаттарының; әлеуметтік төлемдерді төлеуші ұсынған салық есептілігінің; салықтық тексерулер нәтижелерінің негізінде – есептелген (азайтылған) сомалар бойынша жүргізеді
101. Әлеуметтік төлемдерді төлеушінің жеке шоттары:
1) заңды тұлғаларға, олардың құрылымдық бөлімшелеріне – орналасқан жері бойынша;

Учет социальных отчислений ведется на основании приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 21 июня 2023 года № 229 "О некоторых вопросах системы социального страхования и оказания государственных услуг в социально-трудовой сфере" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32897).
Учет отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование ведется на основании приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 478 "Об утверждении Правил и сроков исчисления (удержания) и перечисления отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование и Правил осуществления возврата плательщикам излишне (ошибочно) зачисленных сумм отчислений, взносов и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату отчислений и (или) взносов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15361).
96. Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) ежедневно за прошедший день представляет в уполномоченный орган реестры поступивших, а также возвращенных ошибочно перечисленных социальных платежей и электронные платежные поручения.
97. Уполномоченным органом производится прием в ИСНА сумм социальных платежей на основании представленных Государственной корпорацией электронных платежных документов.
98. По результатам приема электронных платежных документов производится сверка данных с принятыми электронными платежными документами в общей сумме по республике. Для учета поступающих сумм социальных платежей ведется Журнал поступлений и возвратов по социальным платежам по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
99. В ИСНА разноска платежей по социальным платежам производится по месту нахождения (жительства) плательщика социальных платежей на основании БИН или ИИН, указанного в платежном документе.
100. Учет социальных платежей органами государственных доходов ведется в лицевых счетах на основании полученных платежных документов по поступившим и возвращенным суммам от Государственной корпорации; налоговой отчетности, представленной плательщиком социальных платежей; результатов налоговых проверок – по начисленным (уменьшенным) суммам.
101. Лицевые счета плательщикам социальных платежей открываются:
1) юридическим лицам, их структурным подразделениям – по месту нахождения;

2) дара кәсіпкерлерге, жеке практикамен айналысатын адамдарға – орналасқан (тұрғылықты) жері бойынша ашылады.
102. Жеке шоттарды ашу, жүргізу және жабу, әлеуметтік төлемдердің, өсімпұлдардың есептелген, есептелген, аударылған және түскен сомаларын есепке алу кезінде осы параграфта көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, осы Қағидалардың 2 және 3-тарауында жазылған тәртіп сақталады.
103. Жеке шотта келіп түскен және қате аударылған әлеуметтік төлемдердің қайтарылған сомаларын есепке алу келіп түскен тізілімдердің, сондай-ақ қате аударылған әлеуметтік төлемдер мен оған төлем құжаттарының қайтарылған тізілімдерінің негізінде жүргізіледі.
104. Операциялардың жазбалары жеке шоттың тиісті бағандары бойынша құжаттар негізінде жүргізіледі:
"Ағымдағы күнтізбелік күннің күні" бағанында – операцияның жазылған күні көрсетіледі;
"Операцияны жазу (енгізу) күні" бағанында – ағымдағы операциялық күннің жазылған күні көрсетіледі;
"Операцияның мазмұны" бағанында – тиісті құжаттарды көрсете отырып, әлеуметтік төлемдер мен өсімпұлдар сомаларын есептеу, есептеу, азайту, түсу, қайтару туралы жазба;
"Төлеу мерзімі" бағанында – төлеуші ұсынған әлеуметтік төлемдер негізінде зейнетақымен қамсыздандыру, әлеуметтік сақтандыру, Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңнамаға сәйкес төлеу мерзімі немесе салықтық тексеру нәтижелері бойынша төлеу мерзімі;
"Банктік шоттан есептен шығару күні" бағанында – төлем құжатында көрсетілген күн;
"Есепке жазу күні" бағанында – әлеуметтік төлемдер бойынша Мемлекеттік корпорациядан алынған тізілім күні көрсетіледі;
"Есептелді" бағанында – әлеуметтік төлемдерді төлеушінің салық есептілігі және (немесе) салықтық тексеру нәтижелері негізінде есептелген және есептелген әлеуметтік төлемдердің сомасы;
"Кемітілді" бағанында – әлеуметтік төлемдер төлеушінің салық есептілігі және (немесе) салықтық тексеру нәтижелері негізінде азайтылуға жататын сома;
"Төленді" бағанында – төлем құжаттары негізінде түсімдер сомасы;
"Қайтарылды" бағанында – қате аударылған сомалардың қайтарылған сомасы;
"Есеп айырысу сальдосы (бересі (–) немесе артық төлемі (+)" бағаны мынадай арифметикалық әрекеттер негізінде есептеледі:
"Есепті кезеңнің басындағы есеп айырысу сальдосы" бағаны минус "Есептелді" бағаны плюс "Кемітілді" бағаны плюс "Төленді" бағаны минус "Қайтарылды" бағаны;
"Өсімпұл сомасы" бағанында – кірістерді нақты төлеу шартымен әлеуметтік төлемдердің уақтылы аударылмаған сомалары үшін есептелген өсімпұл сомасы;
"Кезең үшін" бағанында – өсімпұлды есептеу немесе азайту жүргізілген кезең;
"Өсімпұл төленді" бағанында – келіп түскен, сондай-ақ қате аударылған әлеуметтік төлемдер мен оған төлем құжаттарының қайтарылған тізілімі негізінде өсімпұл сомасы;
"Өсімпұл сальдосы" бағанында – өсімпұлдардың есептелген және төленген сомалары арасындағы айырма;
"Жыл басынан бастап қайтаруларды шегергенде енгізілді" деген бағанда – келіп түскен әлеуметтік төлемдер, сондай-ақ қате аударылған әлеуметтік төлемдер мен төлем құжаттары негізінде қайтарылған әлеуметтік төлемдер шегеріле отырып түскен сома.

2) индивидуальным предпринимателям, лицам, занимающимся частной практикой – по месту нахождения (жительства).
102. При открытии, ведении и закрытии лицевых счетов, учете исчисленных, начисленных, перечисленных и поступивших сумм социальных платежей, пеней соблюдается порядок, изложенный в главах 2 и 3 настоящих Правил, с учетом особенностей, предусмотренных в настоящем параграфе.
103. Учет поступивших и возвращенных ошибочно перечисленных сумм социальных платежей в лицевом счете ведется на основании реестров поступивших, а также возвращенных ошибочно перечисленных социальных платежей и платежных документов к нему.
104. Записи операций производятся на основании документов по соответствующим графам лицевого счета:
в графе "Дата текущего календарного дня" – указывается дата записи операции;
в графе "Дата записи (ввода) операции" – указывается дата записи текущего операционного дня;
в графе "Содержание операции" – запись об исчислении, начислении, уменьшении, поступлении, возвратах социальных платежей и сумм пеней с указанием соответствующих документов;
в графе "Срок уплаты" – срок уплаты в соответствии с законодательством о пенсионном обеспечении, социальном страховании, об обязательном социальном медицинском страховании на основании представленной плательщиком социальных платежей налоговой отчетности или срок уплаты по результатам налоговой проверки;
в графе "Дата списания с банковского счета" – дата, указанная в платежном документе;
в графе "Дата зачисления" – указывается дата реестра, полученного из Государственной корпорации по социальным платежам;
в графе "Начислено" – сумма исчисленных и начисленных социальных платежей на основании налоговой отчетности плательщика социальных платежей и (или) результатов налоговой проверки;
в графе "Уменьшено" – сумма, подлежащая уменьшению на основании налоговой отчетности плательщика социальных платежей и (или) результатов налоговой проверки;
в графе "Уплачено" – сумма поступлений на основании платежных документов;
в графе "Возвращено" – сумма возвратов ошибочно перечисленных сумм;
графа "Сальдо расчетов (Недоимка (–) или (Переплата (+)" рассчитывается на основе следующих арифметических действий:
графа "Сальдо расчетов на начало отчетного периода" минус графа "Начислено" плюс графа "Уменьшено" плюс графа "Уплачено" минус графа "Возвращено";
в графе "Сумма пени" – сумма пени, начисленная за несвоевременно перечисленные суммы социальных платежей, при условии фактической выплаты доходов;
в графе "За период" – период, за который произведено начисление или уменьшение пени;
в графе "Уплачено пени" – сумма пени на основании реестра поступивших, а также возвращенных ошибочно перечисленных социальных платежей и платежных документов к нему;
в графе "Сальдо пени" – разница между начисленными и уплаченными суммами пеней;
в графе "Внесено с начала года за вычетом возвратов" – сумма поступивших за минусом возвращенных социальных платежей на основании реестра поступивших, а также возвращенных ошибочно перечисленных социальных платежей и платежных документов.

105. Әлеуметтік төлемдерді төлеуші төлем құжаттарында төлем мақсатына сәйкес келмейтін, соның салдарынан негізгі төлем сомасына төлемдер мен өсімпұлдардың дұрыс бөлінбеуі орын алған төлем мақсатының кодын қате көрсеткен кезде әлеуметтік төлемдерді төлеуші жеке шот жүргізілетін жер бойынша мемлекеттік кірістер органына өтініш береді. Қате есептелген төлем сомасы расталған жағдайда жеке шотта тиісті қосымша шығарып салу жүргізіледі.
106. Мемлекеттік кірістер органы әлеуметтік аударымдарды төлеушіні анықтай алмайтын төлем құжаттарын алған кезде мынадай себептер бойынша:
1) БСН немесе ЖСН дұрыс көрсетілмеген;
2) салық төлеушілердің мемлекеттік дерекқорында жоқ әлеуметтік төлемдерді төлеуші бойынша төлем құжатын алу;
3) салық төлеушілердің мемлекеттік дерекқорында тіркелген, бірақ орналасқан (тұрғылықты) жері бойынша Мемлекеттік кірістер органында тіркелмеген әлеуметтік төлемдер төлеуші бойынша төлем құжатын алу;
4) банктің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ақша аударымы туралы қате нұсқаулар:
электрондық төлем құжатының дұрыс ресімделмеуі;
ақша жөнелтушінің төлем құжатында көрсетілген деректемелерге деректемелердің сәйкес келмеуі;
әлеуметтік төлемдер сомасын қайта беру төлем құжаттары олардың тиесілігі анықталғанға дейін әлеуметтік төлемдерді төлеушінің жеке шотында көрсетілмейді.
Мемлекеттік кірістер органы Мемлекеттік корпорациядан электрондық төлем құжаттарын қабылдағаннан кейін күн сайын міндетті түрде пысықталатын "анықталмаған төлемдерді" анықтау бойынша жұмыс жүргізеді.
107. Әлеуметтік төлемдерді төлеу кезінде төлем құжаты дұрыс ресімделмеген жағдайда мемлекеттік кірістер органы салық төлеушінің (салық агентінің) тіркеу деректері бойынша төлем құжатының тиесілігін айқындайды, мемлекеттік кірістер органы "анықталмаған төлемдер" базасында әлеуметтік төлемдерді төлеушінің БСН немесе ЖСН-ні түзетуді жүргізеді. Түзетілген әлеуметтік төлемдерді төлеушінің БСН немесе ЖСН Салық төлеушінің (салық агентінің) тіркеу деректерімен салыстырылады және сәйкессіздіктер болмаған кезде әлеуметтік төлемдер түсімдерінің сомасы жеке шотта көрсетіледі. Бұл ретте "анықталмаған төлемдер" базасында қосымша жазба жүргізіледі:
түзетілген БСН немесе ЖСН;
жеке шотқа жолдау күні;
әлеуметтік төлемдер бойынша жеке шотқа жазба жүргізген мемлекеттік кірістер органының атауы.

105. При ошибочном указании плательщиком социальных платежей в платежных документах кода назначения платежа, не соответствующего назначению платежа, вследствие которого произошло неправильное распределение платежей на сумму основного платежа и пеней плательщиком социальных платежей представляется заявление в орган государственных доходов по месту ведения лицевого счета. В случае подтверждения суммы ошибочно зачисленного платежа в лицевом счете проводятся соответствующие дополнительные проводки.
106. При получении платежных документов, по которым орган государственных доходов не может выяснить плательщика социальных отчислений, по следующей причине:
1) неверного указания БИН или ИИН;
2) получения платежного документа по плательщику социальных платежей, который отсутствует в государственной базе данных налогоплательщиков;
3) получения платежного документа по плательщику социальных платежей, который зарегистрирован в государственной базе данных налогоплательщиков, но не зарегистрирован в органе государственных доходов по месту нахождения (жительства);
4) ошибочные указания о переводе денег банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, при:
неверном оформлении электронного платежного документа;
несоответствии реквизитов реквизитам, указанным в платежном документе отправителем денег;
повторной передачи суммы социальных платежей платежные документы не отражаются в лицевом счете плательщика социальных платежей до выяснения их принадлежности.
Орган государственных доходов проводит работу по выяснению "невыясненных платежей", которые в обязательном порядке отрабатываются ежедневно после приема электронных платежных документов с Государственной корпорации.
107. В случае неправильного оформления платежного документа при уплате социальных платежей органом государственных доходов определяется принадлежность платежного документа по регистрационным данным налогоплательщика (налогового агента), орган государственных доходов производит корректировку БИН или ИИН плательщика социальных платежей в базе "Невыясненные платежи". Откорректированный БИН или ИИН плательщика социальных платежей сверяется с регистрационными данными налогоплательщика (налогового агента) и при отсутствии расхождений сумма поступлений социальных платежей отражается в лицевом счете. При этом в базе "Невыясненные платежи" производится дополнительная запись:
откорректированный БИН или ИИН;
дата проводки в лицевой счет;
наименование органа государственных доходов, который произвел запись в лицевой счет по социальным платежам.

108. Егер әлеуметтік төлемдерді төлеуші орналасқан жері бойынша бір мемлекеттік кірістер органында дара кәсіпкер ретінде тіркелсе, ал басқа ауданда тұрса, онда әлеуметтік төлемдер бойынша төлем құжаттары ол орналасқан (тұрғылықты) жері бойынша тіркелген мемлекеттік кірістер органында таратылады, бұл жағдайда өсімпұл төлеу күнін ескере отырып, автоматты режимде қайта есептеледі.
109. БСН немесе ЖСН дұрыс емес әлеуметтік төлемдер бойынша мемлекеттік кірістер органы мынадай әрекеттерді орындайды:
1) жөнелтушінің атауы, төлемнің мәтіндік мақсаты және басқа да белгілері бойынша төлем құжатының деректерінен әлеуметтік төлемдерді төлеуші анықталады;
2) әлеуметтік төлемдердің тиесілігі анықталған жағдайда көрсетілген сомалар әлеуметтік төлемдерді төлеушілердің жеке шоттарына таратылады.
110. Әлеуметтік төлемдердің қате есептелген сомаларын қайтаруды Мемлекеттік корпорация осы Қағидалардың 95-тармағында көрсетілген нормативтік құқықтық актілерде белгіленген тәртіппен жүргізеді.
111. Уәкілетті органнан мемлекеттік кірістер органы өткен кезеңдер үшін келіп түскен, сондай-ақ қате аударылған әлеуметтік төлемдер мен электрондық төлем құжаттарының қосымша (нақтыланған) тізілімін алған жағдайда, олар бойынша жеке шоттарда бұрын әлеуметтік төлемдерді уақтылы төлемегені үшін өсімпұл есептелген әлеуметтік төлемдерді төлеушінің жеке шотындағы өсімпұлдардың көрсетілген сомасы қайтарылады. Жеке шотта бұл операция осы тізілімді алған күні жүргізіледі, ал "төлемдерді есепке алу күні" бағанында әлеуметтік төлемдер сомасын есепке алу күні көрсетіледі.
112. Анықталмаған әлеуметтік төлемдердің, сондай-ақ БСН немесе ЖСН дұрыс емес төлем тапсырмаларының тиесілігін анықтаған кезде әлеуметтік төлемдерді төлеушілердің жеке шоттарында бұрын есептелген, бірақ әлеуметтік төлемдерді уақтылы төлеген жағдайда өсімпұл қайтарылады.
3-тарау. Салық төлеушінің (салық агентінің) жеке шоттарында өсімпұл есептеу және айыппұлдарды есепке алу тәртібі
1-параграф. Салық төлеушінің (салық агентінің) жеке шоттарында
өсімпұл есептеу тәртібі
113. Өсімпұлдар салықтық міндеттемені белгіленген мерзімде орындамағаны үшін күн сайын жеке шоттарда есептеледі.
114. Өсімпұлдар Салық кодексінің 5-бабының 2) тармақшасында белгіленген мөлшерде СӘАЖ-да автоматты түрде есептеледі.
115. Жеке шоттарда өсімпұл есептеу:
1) мерзімі өткен бересінің қалдығын өзгертетін әрбір есептік операциядан кейін;
2) әр айдың соңында төлем мерзімі күнінен кейінгі күннен кейінгі уақыт үшін немесе өсімпұл соңғы есептелген күн үшін;

108. Если плательщик социальных платежей зарегистрирован по месту нахождения как индивидуальный предприниматель в одном органе государственных доходов, а проживает в другом районе, то платежные документы по социальным платежам разносятся в том органе государственных доходов, где он зарегистрирован по месту нахождения (жительства), в этом случае пеня пересчитывается в автоматическом режиме, с учетом даты уплаты.
109. По социальным платежам с неверными БИН или ИИН органом государственных доходов выполняются следующие действия:
1) из данных платежного документа по наименованию отправителя, текстовому назначению платежа и другим признакам выясняется плательщик социальных платежей;
2) в случае выяснения принадлежности социальных платежей указанные суммы разносятся в лицевые счета плательщиков социальных платежей.
110. Возврат ошибочно зачисленных сумм социальных платежей производится Государственной корпорацией в порядке, установленном нормативными правовыми актами, указанными в пункте 95 настоящих Правил.
111. В случае получения органом государственных доходов от уполномоченного органа дополнительного (уточненного) реестра поступивших, а также возвращенных ошибочно перечисленных социальных платежей и электронных платежных документов к нему за прошлые периоды, по которым в лицевых счетах ранее начислена пеня за несвоевременность уплаты социальных платежей указанная сумма пеней в лицевом счете плательщика социальных платежей сторнируется. В лицевом счете данная операция проводится в день получения данного реестра, а в графе "Дата зачисления платежей" указывается дата зачисления суммы социальных платежей.
112. При выяснении принадлежности невыясненных социальных платежей, а также платежных поручений с неверными БИН или ИИН, в лицевых счетах плательщиков социальных платежей ранее начисленная пеня сторнируется, но при условии своевременной уплаты социальных платежей.
Глава 3. Порядок начисления пени в лицевых счетах налогоплательщика (налогового агента) и учет штрафов
Параграф 1. Порядок начисления пени в лицевых счетах налогоплательщика (налогового агента)
113. Пени начисляются в лицевых счетах ежедневно за неисполнение налогового обязательства в установленные сроки.
114. Пени начисляются автоматически в ИСНА в размерах, установленных подпунктом 2) статьи 5 Налогового кодекса.
115. В лицевых счетах начисление пени производится:
1) после каждой учетной операции, изменяющей остаток просроченной недоимки;
2) в конце каждого месяца за время со дня, следующего за днем срока уплаты, или же за днем последнего начисления пени;

3) берешектің жоқ және (немесе) бар екендігі туралы мәліметтерді беру кезінде жүргізіледі.
116. Өсімпұлдардың есептелген сомасы жеке шоттың "Өсімпұлдар сомасы" бағанында көрсетіледі, ал "Кезең үшін" бағанында өсімпұлдың қай уақыт кезеңі үшін есептелгені көрсетіледі.
Жеке шоттың "Өсімпұл төленді (қайтарылды)" бағанында өсімпұлдардың төленген сомалары немесе негізгі төлемді төлеуге қайтарылған (есепке жатқызылған) сомалар көрсетіледі.
Бұрын есептелген өсімпұлды азайту немесе негізгі төлемді төлеуге есептелген сомасы "–" белгісі бар "Өсімпұл сомасы" бағанында көрсетіледі.
"Өсімпұл сальдосы" бағанында төленбеген өсімпұл сомаларының қалдығы көрсетіледі.
117. Әділет органдарының сұрау салуы бойынша берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді жасау мақсатында салық төлеушілердің (салық агенттерінің) жеке шоттарында пайда болған салық берешегінің және әлеуметтік төлемдер бойынша берешектің 0,50 теңгеден кем мөлшердегі сомасы салық берешегі болып есептелмейді.
118. Салық кодексінің 85-бабының 2-тармағына сәйкес екінші деңгейдегі банктерге немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға, банктік шоттардан салықтардың және төлемдердің, өсімпұлдардың, айыппұлдардың сомаларын есептен шығару кезектілігін сақтамағаны үшін; оларды бюджетке аудармағаны (есепке жатқызбағаны) үшін, салық төлеушілердің (салық агенттерінің) банктік шоттарынан есептен шығарылған сомаларды және салықтарды және бюджетке төленетін төлемдерді, өсімпұлды, айыппұлдарды төлеу есебіне, екінші деңгейдегі банктердің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың кассаларына салынған қолма-қол ақшаны есепке жазылған банктік сыйақыларды бюджетке уақтылы аудармағаны үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мерзімі өткен әрбір күнге белгілеген базалық мөлшерлемесінің 1,25 еселенген мөлшерінде өсімпұл есепке жазылады.
119. Жеке шоттардағы өсімпұлды есептеу кезінде:
1) салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді, әлеуметтік төлемдерді төлеуге банк шотынан ақшаны шығару күні;
2) банкке немесе банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар, немесе тиісті уәкілетті мемлекеттік орган салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді, әлеуметтік төлемдерді төлеуге қолма қол ақша енгізу күні;
3) банкоматтар және өзге де электронды құрылғылар арқылы төлемді жүзеге асыру күні;
4) салықтың, бюджетке төленетін төлемның артық төлеген сомасын жүргізу күні ескеріледі.
120. Банктердің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың салық және бюджетке төленетін төлемдерді, әлеуметтік төлемдерді төлеуге салық төлеушінің (салық агентінің) банк шоттарынан есептен шығарылған ақшаны аударуын кешіктіргені үшін салық төлеушілерден (салық агентінен) өсімпұл алынбайды.
Салық тексерулері нәтижесінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктер мен ұйымдарға есептелген өсімпұлдар салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналарының, әлеуметтік аударымдардың, өсімпұлдардың және айыппұлдардың есептелген (кемітілген) сомалары туралы тізілім (бұдан әрі – Тізілім) негізінде өткізіледі.
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктер мен ұйымдарға есептелген және төленген өсімпұлдар сомасына салық тексерулері нәтижесінде бюджет кірістерін сыныптау кодтарына сәйкес жеке шоттар ашылады.
"Операцияның мазмұны" бағанасында "Тексеру акті бойынша есепке жазылған" тиісті жазба жүргізіледі.
Жеке шоттың "Есепке жазылған өсімпұлдар" бағанында тізілімде көрсетілген өсімпұлдар сомасы көрсетіледі.

3) при выдаче сведений об отсутствии и (или) наличии задолженности.
116. Начисленная сумма пеней отражается в графе "Сумма пеней" лицевого счета, а в графе "За период" указывается, за какой период времени начислена пеня.
В графе "Уплачено (возвращено) пени" лицевого счета отражаются уплаченные суммы пеней или возвращенные, (зачтенные) в уплату основного платежа.
Сумма уменьшений ранее начисленной пени или зачтенной в уплату основного платежа отражается в графе "Сумма пени" со знаком "–".
В графе "Сальдо пени" указывается остаток неуплаченных сумм пеней.
117. В целях составления сведений об отсутствии (наличии) задолженности по запросу органов юстиции, образовавшаяся в лицевых счетах налогоплательщиков (налоговых агентов) сумма налоговой задолженности и задолженности по социальным платежам в размере менее 0,50 тенге не считается налоговой задолженностью.
118. Пени в соответствии с пунктом 2 статьи 85 Налогового кодекса начисляются банкам или организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, за несоблюдение очередности списания с банковских счетов сумм налогов и платежей, пеней, штрафов; неперечисление (незачисление) их в бюджет; несвоевременное перечисление списанных сумм с банковских счетов налогоплательщиков (налоговых агентов) и внесенных наличных денег в кассы банков или организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в счет уплаты налогов и платежей, пени, штрафов и начисленных банковских вознаграждений в бюджет в размере 1,25 – кратной базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан на каждый день просрочки.
119. При начислении пени в лицевом счете учитываются:
1) дата списания денег с банковского счета в уплату налогов, платежей в бюджет, социальных платежей;
2) дата внесения наличных денег в уплату налогов и платежей, социальных платежей в банк или организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций, или соответствующий уполномоченный государственный орган;
3) дата осуществления платежа через банкоматы и иные электронные устройства;
4) дата проведения зачета излишне уплаченной суммы налога, платежа в бюджет.
120. За задержку перечисления банками или организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, списанных с банковских счетов налогоплательщика (налогового агента) денег в уплату налогов и платежей в бюджет, социальных платежей с налогоплательщиков (налоговых агентов) пени не взимаются.
Начисленные в соответствии с настоящим пунктом суммы пеней банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, в лицевых счетах проводятся на основании Реестра о начисленных (уменьшенных) суммах налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений, пеней и штрафов по результатам налоговых проверок и постановлениям о наложении административных взысканий (далее – Реестр).
Для учета начисленных и уплаченных сумм пеней банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, открываются лицевые счета по соответствующим кодам классификации доходов бюджета.
В графе "Содержание операции" производится соответствующая запись: "Начислено по проверке".
В графе "Начислено пени" лицевого счета отражается сумма пеней, указанная в Реестре.

121. Салық кодексінің 85-бабы 3-тармағының 1) – 4), 8), 9) тармақшаларда белгіленген жағдайларда өсімпұлды есептемеу үшін мемлекеттік кірістер органының тиісті құрылымдық бөлімшесі есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды адамға салық төлеушілердің (салық агенттерінің) тізімдерін ұсынады, онда:
1) салық төлеушінің (салық агентінің) атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе);
2) ЖСН/БСН;
3) салық түрі, КБК;
4) өсімпұл есептелмейтін бересінің сомасы;
5) жеке шотта өсімпұл есептеу тоқтатылатын күн;
6) өсімпұлды есептемеу негіздемесі көрсетіледі.
122. Салық кодексінің 85-бабы 3-тармағының 5) - 7) тармақшаларында белгіленген жағдайларда өсімпұлды есептемеу, сондай-ақ Салық кодексінің 85-бабының 4-тармағында белгіленген жағдайларда өсімпұлды есептеуді қайта бастау салық төлеушілердің (салық агенттерінің) тіркеу деректеріне енгізілген қосымша мәліметтер негізінде СӘАЖ-да автоматты түрде жүргізіледі.
123. Өсімпұлдарды негізсіз есептеуге алып келген салықтар мен төлемдердің сомаларын жеке шотта қате немесе дұрыс емес, сондай-ақ салық төлеушінің (салық агентінің) кінәсінен емес өсімпұлдар сомасын негізсіз есептеуге алып келген салық немесе басқа да міндетті төлемдер сомалары қате есептеген (кеміткен) көрсеткен кезде, мемлекеттік кірістер органының шешімімен, есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды тұлға осы шешімді шығарған күннен 1 (бір) жұмыс күні ішінде жеке шотта тиісті жазба жасалады, ал көрсетілген салықтардың, төлемдер мен өсімпұлдардың сомалары түзетіледі.
124. Негізсіз есептелген салықтардың, төлемдер мен өсімпұлдардың сомаларын түзету жөніндегі жазбалар Есептеуге тізілімнің негізінде жүргізіледі.
125. Қосымша салық есептілігі бойынша сомаларды уақтылы төлемеген кезде жеке шоттағы өсімпұлдарды есептеу төлеу мерзімі белгіленген күннен кейінгі күннен бастап есептеледі.
126. Салық төлеуші (салық агенті)-деңгейлес мониторинг қатысушысы үшін өсімпұлдар есебі келесі формула бойынша жүргізіледі:
Ө = (Б * Бм / 100 * 0,65 * К)/ 365, мұнда:
Ө – есептелген өсімпұлдар сомасы;
Б – бересі сомасы;
Бм – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі;
0,65 – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесінің еселенген мөлшері;
К – мерзімі өткен күндер саны.
Өзге салық төлеушілер (салық агенттері) үшін өсімпұлдар есебі келесі формула бойынша жүргізіледі:
Ө = (Б * Бм / 100 * 1,25 * К)/ 365, мұнда:
Ө – есептелген өсімпұлдар сомасы;
Б – бересі сомасы;
Бм – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі;

121. Для неначисления пени в случаях, установленных подпунктами 1) – 4), 8), 9) пункта 3 статьи 85 Налогового кодекса, соответствующее структурное подразделение органа государственных доходов представляет должностному лицу, ответственному за ведение учета, списки налогоплательщиков (налоговых агентов), в которых указываются:
1) наименование налогоплательщика (налогового агента) или фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) физического лица;
2) ИИН/БИН;
3) вид налога, КБК;
4) сумма недоимки, на которую не начисляются пени;
5) дата, с которой в лицевом счете прекращается начисление пени;
6) основание неначисления пени.
122. Неначисление пени в случаях, установленных подпунктами 5) – 7) пункта 3 статьи 85 Налогового кодекса, а также возобновление начисления пени, в случаях, установленных пунктом 4 статьи 85 Налогового кодекса, производится автоматически в ИСНА на основании дополнительных сведений, внесенных в регистрационные данные налогоплательщиков (налоговых агентов).
123. При ошибочном или неправильном отражении в лицевом счете сумм налогов и платежей, повлекших необоснованное начисление пени, а также при неправильном начислении (уменьшении) в лицевом счете сумм пеней не по вине налогоплательщика (налогового агента) на основании решения органа государственных доходов в течение 1 (одного) рабочего дня со дня вынесения данного решения должностным лицом, ответственным за ведение учета, проводятся соответствующие записи, а указанные суммы налогов, платежей и пеней сторнируются.
124. Записи по сторнированию неправомерно начисленных сумм налогов, платежей и пеней производятся на основании Реестра к начислению.
125. Начисление пеней в лицевом счете при несвоевременной уплате сумм по дополнительной налоговой отчетности производится со дня, следующего за днем установленного срока уплаты.
126. Расчет пеней для налогоплательщика (налогового агента) – участника горизонтального мониторинга производится по следующей формуле:
П = (Н * Б / 100 * 0,65 * Д)/ 365, где:
П – сумма начисленных пеней;
Н – сумма недоимки;
Б – базовая ставка Национального Банка Республики Казахстан;
0,65 – кратность базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан;
Д – количество просроченных дней.
Расчет пеней для иных налогоплательщиков (налоговых агентов) производится по следующей формуле:
П = (Н * Б / 100 * 1,25 * Д)/ 365, где:
П – сумма начисленных пеней;
Н – сумма недоимки;
Б – базовая ставка Национального Банка Республики Казахстан;

1,25 – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесінің еселенген мөлшері;
К – мерзімі өткен күндер саны.
127. Есептелген өсімпұлдар сомасы бюджет кірісінің жіктемесімен бекітілген салықтар мен төлемдердің тиісті кодтарына сәйкес есептеледі.
2-параграф. Айыппұлдарды есепке алу тәртібі
128. Мемлекеттік кірістер органдарының құзыретіне кіретін істерді қозғағаны және (немесе) қарағаны үшін әкімшілік айыппұлдарды есепке алу жеке шоттарда жүргізіледі.
Салық салу, кедендік реттеу саласындағы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы, міндетті әлеуметтік сақтандыру, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңнамаларын құқық бұзушылықтар үшін есептелген айыппұлдар сомасын жеке шотта көрсету үшін әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс қозғаған лауазымды тұлға не оның басқармасының (бөлімнің) басшысы толтырады және есепті жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаға салық тексерулері мен әкімшілік жазаларды қолдану туралы қаулылардың нәтижелері бойынша салықтар мен бюджетке төленетін төлемдердің, әлеуметтік төлемдердің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың сомаларын Есептеуге тізілімді ұсынылады.
129. Есептеуге тізілім Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 897-бабы 1-бөлігінде көрсетілген, әкімшілік жаза қолдану туралы қаулының және орындалған хабарлама (хабарлау) негізінде, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамаға сәйкес шығарылған, айыппұл сомасы, бюджетке аудару мерзімі көрсетілген мемлекеттік кірістер органының шешімі негізінде толтырылады.
130. Айыппұл сомаларын есептеу туралы жазбалар осы бұзушылықтарға жол берілген салық және бюджетке төленетін төлем түрінің жеке шотының "Айыппұл есептелді (азайтылды)" бағанында жүргізіледі.
131. Қазақстан Республикасының салық салу саласындағы әкімшілік жазаларды қолдану туралы қаулылар бойынша, сондай-ақ Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру, міндетті әлеуметтік қамсыздандыру туралы заңнамаларына сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген, қаулыны орындау мерзімінің бітуінен орындау мүмкіндігі жоқтықтан, айыппұл сомасын есептен шығару әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес шығарылған, мемлекеттік кірістер органының шешімі негізінде көрсетілетін қызметті алушының жеке шотынан жүргізіледі.
Қаулыны орындаудың ескіру мерзімінің өтуіне байланысты орындалуы мүмкін емес айыппұл сомасын есептен шығару жөніндегі жазба минус белгісімен Тізілім негізінде жеке шоттың "Айыппұл есептелді (кемітілді)" бағанында жүргізіледі.

1,25 – кратность базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан;
Д – количество просроченных дней.
127. Начисленные суммы пеней зачисляются на соответствующие коды налогов и платежей, утвержденные классификацией доходов бюджета.
Параграф 2. Порядок учета штрафов
128. Учет административных штрафов за административные правонарушения, возбуждение и (или) рассмотрение дел по которым входит в компетенцию органов государственных доходов, ведется в лицевых счетах.
Для отражения в лицевом счете начисленных сумм штрафов за правонарушения в области налогообложения, таможенного регулирования, а также законодательства Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, об обязательном социальном страховании, об обязательном социальном медицинском страховании должностным лицом, возбудившим производство по делу об административном правонарушении, либо руководителем его управления (отдела) заполняется и представляется должностному лицу, ответственному за ведение учета, Реестр к начислению по результатам налоговых проверок и постановлениям о наложении административных взысканий.
129. Реестр к начислению заполняется на основании постановления о наложении административного взыскания и исполненного уведомления (извещения), указанного в части 1 статьи 897 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", а также на основании решения органа государственных доходов, вынесенного в соответствии с законодательством об административных правонарушениях, где указывается сумма штрафа, срок перечисления в бюджет.
130. Записи о начислении сумм штрафов производятся в графу "Начислено (уменьшено) штрафа" лицевого счета того вида налога и платежа в бюджет, по которому допущены эти нарушения.
131. Списание суммы штрафа по постановлению о наложении административного взыскания за правонарушения в области налогообложения, таможенного регулирования, а также законодательства Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, об обязательном социальном страховании, исполнение которого невозможно в силу истечения срока давности исполнения постановления, установленного законодательством Республики Казахстан, производится с лицевого счета налогоплательщика (налогового агента) на основании решения органа государственных доходов, вынесенного в соответствии с законодательством об административных правонарушениях.
Запись по списанию суммы штрафа, исполнение которого невозможно в силу истечения срока давности исполнения постановления, производится в графе "Начислено (уменьшено) штрафа" лицевого счета на основании Реестра со знаком минус.

4-тарау. Салық төлеушінің (салық агентінің) жеке шоттарын
беру және жабу тәртібі. Жекелеген жағдайларда салықтық міндеттемелердің орындалуын есепке алу
1-параграф. Салық төлеушінің (салық агентінің) жеке шоттарын
есепке алу және беру
132. Салық төлеушінің (салық агентінің) жеке шотын, оның ішінде бір мемлекеттік кірістер органынан басқа мемлекеттік кірістер органына беру мынадай жағдайларда жүргізіледі:
1) мыналар:
жеке тұлғаның тұрғылықты (болу) жері;
мыналардың:
дара кәсіпкердің, жекеше нотариустың, жеке сот орындаушысының, адвокаттың, кәсіби медиатордың;
резидент заңды тұлғаның, оның құрылымдық бөлімшелерінің, сондай-ақ шетелдік заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелерінің;
Қазақстан Республикасында қызметін филиал, өкілдік ашпай, тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын бейрезидент заңды тұлғаның;
Салық Кодекстің 229-бабының 1-тармағына сәйкес бейрезиденттің тұрақты мекемесі ретінде қарастырылатын тәуелді агенттің;
Салық Кодекстің 687-бабының 9-тармағына сәйкес салық агенті болып табылатын бейрезиденттің орналасқан жері өзгерген кезде жүргізіледі.
2) заңды тұлға қайта ұйымдастырылған кезде - БСН ұлттық тізілімінің мәліметтері негізінде;
3) бейрезидент заңды тұлға корпоративтік табыс салығын төлеу және ол бойынша декларация табыс ету тәртібіне осы бейрезидент заңды тұлғаның Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекемелердің тобы бойынша жинақталып, оның тұрақты мекемелерінің бірі арқылы ауысқан кезде, - Салық Кодекстің 226-бабында көзделген хабарлама негізінде; салықтарды және бюджетке төленетін төлемдердің қате төлеуіне байланысты;
4) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесін есептік тіркеуден шығарған кезде заңды тұлғаның жеке шотына - БСН ұлттық тізілімінің мәліметтері негізінде жүргізіледі.
133. Салық төлеушінің (салық агентінің) жеке шотын бір бір мемлекеттік кірістер органынан басқа мемлекеттік кірістер органына беру осы Қағидалардың 132-тармағында көзделген жеке шотты беру үшін негіздер туындаған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жүргізеді.
134. Қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның жеке шоттарын құқық мирасқорының (құқық мирасқорларының) тіркеу есебіне алынған орны бойынша мемлекеттік кірістер органына беру:
1) біріккен, қосылған кезде – беру актісі негізінде;
2) бөлінген, бөлініп шыққан кезде – бөліну балансы негізінде жүргізіледі.
Заңды тұлға бөліну жолымен қайта ұйымдастырылған кезде қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның жеке шотын беру салықтық тексеру аяқталған соң және тексеру нәтижелері қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның жеке шотында көрсетілгеннен кейін жүргізіледі.

Глава 4. Порядок передачи и закрытия лицевых счетов налогоплательщика (налогового агента).
Учет исполнения налоговых обязательств в отдельных случаях.
Параграф 1. Учет и передача лицевых счетов налогоплательщика (налогового агента)
132. Передача лицевого счета налогоплательщика (налогового агента), в том числе из одного органа государственного дохода в другой орган государственных доходов, производится в следующих случаях:
1) при изменении:
места жительства (пребывания) физического лица;
места нахождения:
индивидуального предпринимателя, лица, занимающегося частной практикой;
юридического лица – резидента, его структурных подразделений, а также структурных подразделений юридических лиц – нерезидентов;
юридического лица – нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение без открытия филиала, представительства;
зависимого агента, который рассматривается как постоянное учреждение нерезидента в соответствии с пунктом 1 статьи 229 Налогового кодекса;
нерезидента, являющегося налоговым агентом в соответствии с пунктом 9 статьи 687 Налогового кодекса;
2) при реорганизации юридического лица – на основании сведений Национального реестра БИН;
3) при переходе на порядок уплаты корпоративного подоходного налога и представления декларации по нему юридическим лицом – нерезидентом совокупно по группе постоянных учреждений в Республике Казахстан этого юридического лица – нерезидента через одно из его постоянных учреждений – на основании уведомления, предусмотренного статьей 226 Налогового кодекса; при ошибочной уплате налогов и платежей;
4) при снятии с учетной регистрации структурного подразделения юридического лица в лицевой счет юридического лица – на основании сведений Национального реестра БИН.
133. Передача лицевого счета налогоплательщика (налогового агента), в том числе из одного органа государственных доходов в другой орган государственных доходов, производится в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня возникновения оснований для передачи лицевого счета, предусмотренных пунктом 132 настоящих Правил.
134. Передача лицевого счета реорганизованного юридического лица в орган государственных доходов по месту регистрационного учета правопреемника (правопреемников) производится:
1) при слиянии, присоединении – на основании передаточного акта;
2) при разделении, выделении – на основании разделительного баланса.
Передача лицевого счета реорганизованного юридического лица при реорганизации юридического лица путем разделения производится после завершения налоговой проверки и отражения результатов проверки на лицевом счете реорганизованного юридического лица.

135. Құрылымдық бөлімшесінің жеке шотының сальдосын жеке шотқа беруді заңды тұлға, сонымен бірге заңды тұлға жеке салық төлеушімен (салық агентімен) өз құрылымдық бөлімшесін тануды жою туралы шешім қабылданған жағдайда жүзеге асырады.
136. Жеке шот ашқаннан бастап беретін мемлекеттік кірістер органында оның жабылған күніне дейінгі кезең үшін беріледі.
137. Салық төлеушінің (салық агентінің) жеке шоттарын беру үшін міндеттемелердің орындалуына бақылау бойынша лауазымды адам есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды адамға тізімді ұсынады, онда мыналар көрсетіледі:
1) салық төлеушінің (салық агентінің) атауы;
2) БСН немесе ЖСН;
3) тіркеу есебінен шығару күні;
4) тіркеу есебінен шығару себебі;
5) салық төлеуші (салық агенті) ауысатын мемлекеттік кірістер органының атауы.
138. Беретін мемлекеттік кірістер органының жеке шоттарында "Жеке шот ______ (облысы, қаласы) ______ (ауданы, қаласы) бойынша мемлекеттік кірістер органына берілді" деген жазба жүргізіледі.
139. Мемлекеттік кірістер органы салық төлеушінің (салық агентінің) жаңа орналасқан орны, салықтарды және бюджетке төленетін төлемдердің төлеуі бойынша, жеке шоттарын жүргізудің бұрынғы орны бойынша мемлекеттік кірістер органы жіберген кіріс сальдосын ескере отырып жаңа жеке шоттар ашады.
2-параграф. Заңды тұлғаны қайта ұйымдастыру кезінде
жеке шоттарын есепке алу және беру
140. Мемлекеттік кірістер органына заңды тұлғаны қайта ұйымдастыру туралы құжаттар ұсынылған жағдайда, мемлекеттік кірістер органы Салық кодексінің 77-бабының 8-тармағына сәйкес қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның жеке шоттарының сальдосын оның құқықтық мирасқорына (құқықтық мирасқорларына) береді.
Қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның жеке шотын беру актісі немесе бөліну балансы негізінде жүргізіледі.
141. Қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның жеке шоттарында қорытындылар шығарылғаннан кейін сальдо беру туралы жазба жүргізіледі.
142. Қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның құқық мирасқорының жеке шотына қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның жеке шотының сальдосы енгізіледі.
Қайта ұйымдастырылған заңды тұлғада бірнеше құқық мирасқорлары болған жағдайда, жеке шоттың сальдосы қайта ұйымдастыру кезінде құқық мирасқоры (құқық мирасқорлары) алған мүліктегі үлесі бойынша бөлінеді.
3-параграф. Салықтық есептілікке өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде есепке алу
143. Салық төлеуші (салық агенті) талап қоюдың ескіру мерзімі ішінде сол кезең үшін қосымша салық есептілігін ұсынған жағдайда, жеке шотта "Есептелген" немесе "Кемітілген" бағанында салық есептілігін табыс еткен күні анықталған айырма сомасы көрсетіледі

135. Передача сальдо лицевого счета структурного подразделения в лицевой счет юридического лица осуществляется также в случае принятия решения юридического лица об отмене признания своего структурного подразделения самостоятельным налогоплательщиком (налоговым агентом).
136. Лицевой счет передается за период с начала открытия до даты его закрытия в передающем органе государственных доходов.
137. Для передачи лицевых счетов налогоплательщика (налогового агента) должностное лицо по контролю за исполнением обязательств представляет должностному лицу, ответственному за ведение учета, список, где указываются:
1) наименование налогоплательщика (налогового агента);
2) БИН или ИИН;
3) дата снятия с регистрационного учета;
4) причина снятия с регистрационного учета;
5) наименование органа государственных доходов, куда переходит налогоплательщик (налоговый агент).
138. В лицевых счетах передающего органа государственных доходов производится запись "Лицевой счет ______ передан (дата) в орган государственных доходов по ____ (району, городу) ________ (области, города)".
139. Органом государственных доходов по новому месту нахождения налогоплательщика (налогового агента), открываются лицевые счета с учетом входящего сальдо лицевого счета, направленного органом государственных доходов по прежнему месту ведения лицевых счетов.
Параграф 2. Учет и передача лицевых счетов при реорганизации юридического лица
140. В случае представления в орган государственных доходов документов о реорганизации юридического лица орган государственных доходов в соответствии с пунктом 8 статьи 77 Налогового кодекса передает сальдо лицевых счетов реорганизованного юридического лица его правопреемнику (правопреемникам).
Передача лицевого счета реорганизованного юридического лица производится на основании передаточного акта или разделительного баланса.
141. В лицевых счетах реорганизованного юридического лица после подведения итогов производится запись о передаче сальдо.
142. В лицевой счет правопреемника реорганизованного юридического лица вносится сальдо лицевого счета реорганизованного юридического лица.
В случае наличия у реорганизованного юридического лица нескольких правопреемников сальдо лицевого счета распределяется по доле в имуществе, полученном правопреемником (правопреемниками) при реорганизации.
Параграф 3. Учет при внесении изменений и дополнений в налоговую отчетность
143. В случае представления налогоплательщиком (налоговым агентом) за один и тот же период дополнительной налоговой отчетности в течение срока исковой давности в лицевом счете в графе "Начислено" или "Уменьшено" отражается сумма выявленной разницы в день представления налоговой отчетности

144. Салық төлеуші (салық агенті) анықтаған салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің сомаларын төлеу мерзімі осы өзгерістер мен толықтырулар жататын салық кезеңі үшін төлеу мерзімі болып табылады.
4-параграф. Таратылатын заңды тұлғаның немесе дара кәсіпкердің салықтық міндеттемелерді орындауын есепке алу
145. Салықтық тексеруді жүзеге асыратын лауазымды адам, сондай-ақ міндеттемелердің орындалуын бақылау жөніндегі лауазымды адам есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды адамға таратылатын заңды тұлғалардың, дара кәсіпкерлердің тізімін ұсынады.
Таратылатын заңды тұлғада құрылымдық бөлімшелер болған кезде атауы, БСН, орналасқан жері көрсетіле отырып, олардың тізбесі ұсынылады.
146. Егер таратылатын заңды тұлғаның немесе дара кәсіпкердің артық төленген салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің және өсімпұлдардың сомалары болса, онда көрсетілген сомалар таратылатын заңды тұлғаның немесе дара кәсіпкердің салық берешегін өтеу есебіне есептелуге жатады.
147. Таратылатын заңды тұлғада немесе дара кәсіпкерде салық берешегі болмаған жағдайда, артық төленген салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің және өсімпұлдардың сомасы салықтық тексеруі немесе Салық кодексінің 75-бабы 2-тармағына сәйкес жүргізілген камералдық бақылауы жүргізілгеннен кейін не тексеру, бақылау нәтижелері бойынша есептелген сомаларды, сондай-ақ тарату салықтық есептілігі бойынша есептелген сомаларды ескере отырып, оңайлатылған тәртіпте қызметті тоқтатқанға дейін мұндай заңды тұлғаға немесе дара кәсіпкерге қайтаруға жатады.
Артық төленген салықтар, төлемақылар мен өсімпұлдар сомасын қайтаруға өтініш болмаған жағдайда, салықтық тексеруді жүзеге асыратын лауазымды тұлға Есептеуге тізілімді әзірлейді, онда таратылған заңды тұлғаның немесе дара кәсіпкердің жеке шотындағы артық төлем сомасы, ал салық берешегі сомасын заңды тұлғаны көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік дерекқорларынан және жеке тұлғаны дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінен алып тастағаннан кейін азайтуға жататын артық төлем сомасы көрсетіледі.
Жеке шотта көрсетілген операциялар жүргізілгеннен кейін жеке шотты жабу жүргізіледі. Таратылған заңды тұлғаның жеке шоттарында "Жеке шот жабық" деген жазба жазылады.
148. Құрылымдық бөлімшені тіркеу есебінен алғаннан кейін құрылымдық бөлімшенің тіркеу есебінің орны бойынша көрсетілетін қызметті беруші қызметін тоқтатқан құрылымдық бөлімшенің жеке шоттарының сальдосын электрондық тәсілмен заңды тұлғаның тіркеу есебінің орны бойынша мемлекеттік кірістер органына береді.

144. Сроком уплаты выявленных налогоплательщиком (налоговым агентом) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет является срок уплаты за тот налоговый период, к которому относятся данные изменения и дополнения.
Параграф 4. Учет исполнения налоговых обязательств ликвидируемого юридического лица или индивидуального предпринимателя
145. Должностное лицо, осуществляющее налоговую проверку, а также должностное лицо по контролю за исполнением обязательств представляют должностному лицу, ответственному за ведение учета, список ликвидируемых юридических лиц, индивидуальных предпринимателей.
При наличии у ликвидируемого юридического лица структурных подразделений представляется их перечень с указанием наименования, БИН, местонахождения.
146. Если ликвидируемое юридическое лицо или индивидуальный предприниматель имеет суммы излишне уплаченных налогов, платежей в бюджет и пеней, то указанные суммы подлежат зачету в счет погашения налоговой задолженности ликвидируемого юридического лица или индивидуального предпринимателя.
147. При отсутствии у ликвидируемого юридического лица или индивидуального предпринимателя налоговой задолженности сумма излишне уплаченных налогов, платежей в бюджет и пеней подлежит возврату этому юридическому лицу или индивидуальному предпринимателю после налоговой проверки или камерального контроля, проведенных в соответствии с пунктом 2 статьи 75 Налогового кодекса, либо до прекращения деятельности в упрощенном порядке, с учетом начисленных сумм по результатам налоговой проверки, камерального контроля, а также исчисленных сумм по ликвидационной налоговой отчетности.
При отсутствии заявления на возврат суммы излишне уплаченных налогов, плат и пеней должностное лицо, осуществляющее налоговую проверку, составляет Реестр к начислению, где отражает сумму переплаты, числящейся в лицевом счете ликвидированного юридического лица или индивидуального предпринимателя, к начислению, а сумму налоговой задолженности к уменьшению после исключения юридического лица из государственной базы данных налогоплательщиков и снятия физического лица с регистрационного учета в качестве индивидуального предпринимателя.
После проведения указанных операций в лицевом счете производится закрытие лицевого счета. В лицевых счетах ликвидированного юридического лица производится запись "Лицевой счет закрыт".
148. После снятия с регистрационного учета структурного подразделения орган государственных доходов по месту регистрационного учета структурного подразделения передает электронным способом сальдо лицевых счетов прекратившего деятельность структурного подразделения в орган государственных доходов по месту регистрационного учета юридического лица.

149. Құжаттарды беруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органының жеке шоттарында жеке шоттың тиісті бағандарында қорытынды жасалғаннан кейін жеке шоттың "Операцияның мазмұны және соның негізінде жазба жүргізілетін құжат" деген 2-бағанында мынадай мазмұндағы жазба жүргізіледі: "Жеке шоттарының сальдосы _______ (ауданы, қаласы, облысы) бойынша мемлекеттік кірістер органына берілді", күні, есеп жүргізуге жауапты лауазымды адамдардың тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе).
150. Заңды тұлғаның жеке шотында таратылған құрылымдық бөлімшенің жеке шотының сальдосы көрсетіледі.
5-параграф. Банкрот деп танылған заңды тұлғалардың, дара кәсіпкерлердің және Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде көзделген негіздер бойынша оңалту, сондай-ақ тарату рәсімінен өтетін заңды тұлғалардың, дара кәсіпкерлердің салық міндеттемелерін орындауын есепке алу
151. Міндеттемелердің орындалуына бақылау бойынша лауазымды адам есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды адамға деректемелерін көрсете отырып (атауы, БСН немесе ЖСН, орналасқан орны, банк шоттарының деректемелері, сот шешімінің күні мен нөмірі), оларға сот шешімдерімен банкроттық, оңалту, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 49-бабында көзделген негіздер бойынша тарату рәсімі қолданылған дара кәсіпкерлердің, заңды тұлғалар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің тізбесін береді.
152. Заңды тұлға немесе дара кәсіпкер туралы мәліметтерге "банкрот деп жарияланды", "оңалту рәсімінен өтуде", "тарату рәсімінен өтуде" белгісі енгізіледі.
153. Тарату кезеңінде салық міндеттемелері туындаған жағдайда орындау олардың пайда болуына қарай Салық кодексінде белгіленген мерзімдер мен тәртіппен жүргізіледі.
154. Заңды тұлғаны көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік дерекқорынан алып тастағаннан және дара кәсіпкерді тіркеу есебінен шығарғаннан кейін міндеттемелердің орындалуына бақылау бойынша лауазымды тұлға барлық қажетті құжаттар негізінде Есептеу тізілімін, сондай-ақ салық тексерулерінің нәтижелері мен әкімшілік жазаларды қолдану туралы қаулылар бойынша салықтардың және бюджетке төленетін төлемдердің, міндетті зейнетақы жарналарының, әлеуметтік төлемдердің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың сомаларын Есептеуге (кеміту) тізілімді (осы тараудың мақсатында (бұдан әрі – Тізілім) толтырады, онда салық және бюджетке төленетін төлемдердің, әлеуметтік төлемдердің, кемітуге өсімпұлдар мен айыппұлдардың есептен шығарылған сомалары, сондай-ақ артық төлемге есептелген сомалары – есептеуге көрсетіледі.
Жеке шотта көрсетілген операцияларды жүргізгеннен кейін күнін жеке шотты жабу есеп жүргізуге жауапты лауазымды адамның тегін, атын, әкесінің атын (ол болған кезде) көрсете отырып жүргізеді.

149. В лицевых счетах в органе государственных доходов, осуществляющем передачу лицевых счетов, после подведения итогов в соответствующих графах лицевого счета в графе 2 "Содержание операции и документ, на основании которого производится запись" лицевого счета производится запись следующего содержания: "Сальдо лицевых счетов передано в орган государственных доходов по (району, городу, области)", дата, фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) должностных лиц, ответственных за ведение учета.
150. В лицевом счете юридического лица отражается сальдо лицевого счета ликвидированного структурного подразделения.
Параграф 5. Учет исполнения налоговых обязательств юридических лиц, индивидуальных предпринимателей, признанных банкротами, и юридических лиц, индивидуальных предпринимателей, проходящих процедуру реабилитации, а также ликвидации по основаниям, предусмотренным Гражданским кодексом Республики Казахстан
151. Должностное лицо по контролю за исполнением обязательств представляет должностному лицу, ответственному за ведение учета, перечень индивидуальных предпринимателей, юридических лиц и их структурных подразделений, к которым решениями судов применена процедура банкротства, реабилитации, а также ликвидации по основаниям, предусмотренным статьей 49 Гражданского кодекса Республики Казахстан, с указанием реквизитов (наименование, БИН или ИИН, местонахождение, банковские реквизиты, дата и номер решения суда).
152. В сведения о юридическом лице или индивидуальном предпринимателе вводится признак "объявлен банкротом", "проходит процедуру реабилитации", "проходит процедуру ликвидации".
153. В случае возникновения в период ликвидации налоговых обязательств исполнение производится по мере их возникновения в сроки и порядке, установленные Налоговым кодексом.
154. После исключения юридического лица из государственной базы данных налогоплательщиков и снятия с регистрационного учета индивидуального предпринимателя должностное лицо по контролю за исполнением обязательств на основании всех необходимых документов заполняет Реестр к начислению, а также Реестр к начислению (уменьшению) сумм налогов, платежей в бюджет, социальных платежей, пеней и штрафов по результатам налоговых проверок и постановлениям о наложении административных взысканий (далее в целях настоящей главы – Реестр), где отражает суммы списанных налогов и платежей в бюджет, социальных платежей, пеней и штрафов к уменьшению, а суммы числящейся переплаты – к начислению.
После проведения указанных операций в лицевом счете производится закрытие лицевого счета с указанием даты, фамилии, имени, отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) должностного лица, ответственного за ведение учета.

6-параграф. Сот хабарсыз кеткен деп таныған жеке тұлғаның салық міндеттемелерін есепке алу
155. Соттың жеке тұлғаны хабарсыз кеткен деп тануы туралы шешім шыққанға дейін мемлекеттік кірістер органы сот органдарының сұраулары бойынша берешегінің болмауы (болуы) туралы құжатты береді.
156. Хабарсыз кеткен жеке тұлғаның берешегінің болмауы (болуы) туралы құжатты есеп жүргізуге жауапты лауазымды адам жасайды.
157. Жеке тұлғаны хабарсыз кетті деп тануы туралы соттың шешімі қабылданған күннен бастап келесі күннен кешіктірілмейтін мерзімде есеп жүргізуге жауапты лауазымды адамға соттың жеке тұлғаны хабарсыз кетті деп танығаны туралы мәліметі беріледі, мұнда мынадай мәліметтер:
1) жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе);
2) ЖСН;
3) сот шешімінің күні мен нөмірі;
4) хабарсыз кетті деп танылған жеке тұлғаның мүлкіне қамқор ету бойынша міндеттеме жүктелген және хабарсыз кеткен жеке тұлғаның салық міндеттемесін орындауға міндетті тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе);
5) хабарсыз кеткен деп танылған жеке тұлғаның мүлкі жетпеген кезде есептен шығаруға жататын салықтардың, төлемдердің және сомалардың түрлері көрсетіледі.
158. Салық берешегі болған жағдайда, есеп айырысулар сальдосы хабарсыз кетті деп танылған жеке тұлғаның мүлкіне қамқор ету бойынша міндеттеме жүктелген және хабарсыз кеткен жеке тұлғаның салық міндеттемесін орындауға міндетті тұлғаға ашылған жеке шотқа көшіріледі.
Көрсетілген операцияларды жүргізгеннен кейін хабарсыз кеткен жеке тұлғаның жеке шоты жабылады.
159. Мемлекеттік кірістер органы Салық кодексіне сәйкес белгіленген тәртіппен хабарсыз кеткен деп танылған жеке тұлғаның салық берешегін өтеу үшін шаралар қабылдайды.
160. Хабарсыз кеткен деп танылған жеке тұлғаның мүлкі салық берешегін өтеу үшін жетпеген кезде, есеп жүргізуге жауапты лауазымды адам хабарсыз кеткен деп танылған жеке тұлғаның жеке шотында мүліктің жетпейтіндігі туралы сот шешімі шыққан күннен бастап салық берешегін оны өтеу үшін жетпейтін сома шегінде сот шешіміне сәйкес есептен шығарады.
Хабарсыз кеткен жеке тұлғаның салық берешегін есептен шығару жеке шотының "Кемітілді" бағанында көрсетілген сомасын өткізу жолымен жүргізіледі, "Операциялардың мазмұны" бағанында сот шешімінің нөмірі мен күні көрсетіледі.

Параграф 6. Учет налогового обязательства физического лица, признанного судом безвестно отсутствующим
155. До вынесения решения о признании судом физического лица безвестно отсутствующим по запросам судебных органов орган государственных доходов представляет документ об отсутствии (наличии) задолженности.
156. Документ об отсутствии (наличии) задолженности безвестно отсутствующего физического лица составляется должностным лицом, ответственным за ведение учета.
157. В срок не позднее следующего дня со дня принятия решения судом физического лица безвестно отсутствующим должностному лицу, ответственному за ведение учета, представляются сведения о признании судом физического лица безвестно отсутствующим, где указываются:
1) фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) физического лица;
2) ИИН;
3) дата и номер решения суда;
4) фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) лица, на которое возложена обязанность по опеке над имуществом физического лица, признанного безвестно отсутствующим, и обязанное исполнить налоговое обязательство безвестно отсутствующего физического лица;
5) виды налогов, платежей и суммы, подлежащие списанию, при недостаточности имущества физического лица, признанного безвестно отсутствующим.
158. В случае наличия налоговой задолженности сальдо расчетов переносится в лицевой счет, открытый на лицо, на которое возложена обязанность по опеке над имуществом физического лица, признанного безвестно отсутствующим, и обязанное исполнить налоговое обязательство безвестно отсутствующего физического лица.
После проведения указанных операций лицевой счет безвестно отсутствующего физического лица закрывается.
159. Орган государственных доходов принимает меры для погашения налоговой задолженности физического лица, признанного в установленном порядке безвестно отсутствующим, в соответствии с Налоговым кодексом.
160. При недостаточности имущества физического лица, признанного безвестно отсутствующим, для погашения налоговой задолженности, должностным лицом, ответственным за ведение учета, со дня вынесения решения суда о недостаточности имущества в лицевом счете физического лица, признанного безвестно отсутствующим, налоговая задолженность в пределах суммы, недостаточной для ее погашения, списывается в соответствии с решением суда.
Списание налоговой задолженности безвестно отсутствующего физического лица производится путем проведения указанной суммы в графе лицевого счета "Уменьшено", в графе "Содержание операции" указывается номер и дата решения суда.

161. Мемлекеттік кірістер органы бұрын есептен шығарылған салық берешегінің іс-әрекеті хабарсыз кеткен жеке тұлғаны тану туралы сот шешімін жою кезінде салық берешегінің осы сомасын жеке шотының "Есепке жазылған" деген бағанына жазба жүргізу жолымен салық міндеттемесі жөніндегі талап арыз беру мерзімінің өтуімен белгіленген мерзіміне қарамастан сот тәртібінде жаңартылады.
7-параграф. Қайтыс болған жеке тұлғаның салық берешегі мен артық төлемдерін есепке алу
162. Жеке тұлғаның қайтыс болуы туралы міндеттемелердің орындалуына бақылау бойынша лауазымды адамнан ақпаратты алғаннан кейін есеп жүргізуге жауапты лауазымды адам міндеттемелердің орындалуына бақылау бойынша лауазымды адамға қайтыс болу күніне немесе оны қайтыс болды деп жариялаған күнге салық міндеттемелерінің орындалуы жөніндегі бюджетпен есеп айырысуларының жағдайы туралы қайтыс болған жеке тұлғаның жеке шотынан көшірме жазбаны беруі тиіс.
163. Міндеттемелердің орындалуына бақылау бойынша лауазымды адам қайтыс болған жеке тұлғаның салық берешегін өтеу үшін шаралар қабылдайды және есеп жүргізуге жауапты лауазымды адамға мұрагерлерді айқындау жөніндегі ақпаратты; салықтар және бюджетке төленетін төлемдер бойынша міндеттемелерді мұрагерлердің орындауына берілген соманы береді.
164. Есеп жүргізуге жауапты лауазымды адам қайтыс болған күнге немесе қайтыс болды деп жарияланған күнге қайтыс болған жеке тұлғаның жеке шотын жабады және салықтар мен төлемдер бойынша берешек немесе артық төлем болған кезде қайтыс болу күніне қайтыс болған жеке тұлғаның есеп айырысулар сальдосы көшірілетін мұрагерлердің жаңа жеке шотын ашады.
165. Қайтыс болған күнге немесе қайтыс болды деп жарияланған күнге салықтар мен төлемдерді төлеу жөніндегі қайтыс болған жеке тұлғаның салық міндеттемелерін орындау мұрагерге (мұрагерлерге) жүктеледі.
166. Мұрагерге мемлекеттік кірістер органы оны қайтыс болған деп жариялау туралы құжаттарды алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде орындалмаған салықтық міндеттемелер сомасы туралы хабарламаны жібереді.
167. Мұрагер жоқ болған жағдайда, оның қайтыс болу күніне немесе қайтыс болды деп жарияланған күнге қалыптасқан жеке тұлғаның салықтар мен төлемдер бойынша берешегі өтелді деп саналады.
Берешекті есептен шығару жеке шотытң "Кемітілді" бағанында немесе жеке шоттың "Есепке жазылған" деген бағанында көрсетілген салық және төлемдер сомасын өткізу жолымен жүргізіледі.
Жеке тұлғаны қайтыс болды деп жариялау туралы сот шешімінің күші жойылған кезде бұрын мемлекеттік кірістер органы есептен шығарған салық берешегі Салық кодексінің 65-бабында белгіленген талап қою мерзіміне қарамастан сот тәртібінде осы берешек сомасын жеке шоттың "Есепке жазылған" деген бағанында жазба жүргізу арқылы қайта жаңартылады.

161. При отмене судом решения о признании физического лица безвестно отсутствующим действие ранее списанной органом государственных доходов налоговой задолженности возобновляется в судебном порядке независимо от установленного срока исковой давности по налоговому обязательству путем проведения записи в графу лицевого счета "Начислено" суммы этой задолженности.
Параграф 7. Учет налоговой задолженности и переплаты умершего физического лица
162. После получения информации от должностного лица по контролю за исполнением обязательств о смерти физического лица, должностное лицо, ответственное за ведение учета, предоставляет должностному лицу по контролю за исполнением обязательств выписку из лицевого счета умершего физического лица о состоянии расчетов с бюджетом по исполнению налоговых обязательств на день смерти физического лица или на дату объявления его умершим.
163. Должностное лицо по контролю за исполнением обязательств принимает меры для погашения налоговой задолженности умершего физического лица и представляет должностному лицу, ответственному за ведение учета, информацию по определению наследников, суммы переданных на исполнение наследникам обязательств по налогам и платежам в бюджет.
164. Должностное лицо, ответственное за ведение учета, закрывает лицевой счет умершему физическому лицу на день смерти или на дату объявления его умершим и при наличии задолженности или переплаты по налогам и платежам открывает новый лицевой счет на наследников, в который переносится сальдо расчетов умершего физического лица.
165. Исполнение налоговых обязательств умершего физического лица по уплате налогов и платежам на день смерти или на дату объявления его умершим возлагается на наследника (наследников).
166. Наследнику в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения органом государственных доходов документов об объявлении его умершим направляется уведомление о сумме неисполненных налоговых обязательств.
167. В случае отсутствия наследника задолженность по налогам и платежам физического лица, образованная на день его смерти или на дату объявления его умершим, считается погашенной.
Списание задолженности производится путем проведения указанной суммы налога и платежам в графе лицевого счета "Уменьшено" или в графе лицевого счета "Начислено".
При отмене судом решения об объявлении физического лица умершим действие ранее списанной органом государственных доходов налоговой задолженности возобновляется в судебном порядке независимо от срока исковой давности, установленного статьей 65 Налогового кодекса, путем проведения записи в графу лицевого счета "Начислено" суммы этой задолженности.

8-параграф. Жеке шоттарда қорытындыны шығару
168. Ай, тоқсан, жылдың аяқталуы бойынша жеке шотта ақша есептелген, есепке жазылған, кемітілген, төленген, есепке жатқызылған және қайтарылған салық, бюджетке төленетін төлемдер, өсімпұлдар және айыппұлдар сомасы бойынша қорытынды шығарылады.
169. Операция жазбасының әрбір күніне салықтың, бюджетке төленетін төлемдердің, әлеуметтік төлемдердің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың сомалары бойынша "бересі (-), артық төлем (+) есеп айырысуының сальдосы" анықталады.
170. "Бересі (-), Артық төлем (+) есеп айырысуының сальдосы", "Өсімпұл сальдосы", "Айыппұл сальдосы" деген бағандары бойынша қорытындыны шығару кезінде қорытынды соманы есептеу жүргізілмейді, ал қорытынды жолда соңғы операцияны жазу кезінде енгізілген бересі (-) немесе артық төлем (+) сомасы жазылады.
171. Жеке шоттардағы қорытындыны шығарғаннан кейін айдың соңына, тоқсанның соңына, жылдың соңына сәйкес есеп айырысулар сальдосының дұрыс есептелуін тексеру мынадай тәртіпте:
"Бересі (-) немесе артық төлем (+) есепті кезең басындағы сальдосы" алу "Айға (жылға) есептелді" қосу "Айға (жылға) кемітілді" қосу "Айға (жылға) төленді" алу "Айға (жылға) қайтарылды" деп жүргізіледі.
172. БСН немесе ЖСН бойынша бюджеттің кірістерін әр жіктеу коды бойынша салық және басқа да міндетті төлемдер сомасының жеке шоттардан іріктеме, жеке шоттың барлық бағандары бойынша: ақпарат күнге, өспелі қорытындымен айға, тоқсанға және жыл басынан жүргізіледі.
9-параграф. Жеке шоттарды тексеру
173. Салық және бюджетке төленетін төлемдердің, әлеуметтік төлемдердің есебін жүргізу тәртібінің сақталуына бақылау мақсатында есеп жүргізуге жауапты лауазымды адам жеке шоттардағы операциялардың дұрыс көрсетілуіне тексеру тоқсанына бір реттен сирек емес жүргізіледі.
174. Жеке шоттарды тексеру кезінде:
1) Есептеу тізілімі негізінде есептелген немесе кемітілген салықтар мен төлемдер сомасын төлеу мерзімдері бойынша жеке шоттардағы жазбаның уақытылығы, дұрыстығы, толықтығы;
2) бюджетті орындау бойынша уәкілетті органның бастапқы төлем құжаттары мен құжаттарының негізінде жеке шоттарға түскен, қайтарылған салық және төлемдер сомасы жазбасының уақытылылығы, дұрыстығы, толықтылығы;
3) салық төлеушінің (салық агентінің) бюджетпен (бересі немесе артық төлем) есеп айырысулар сальдосының шығарылуының дұрыстығы;
4) салық есептілігіне өзгерістер мен толықтыруларды енгізу нәтижесінде салықтар мен төлемдер бойынша бұрын ұсынылған декларациялармен және есеп айырысулармен салыстыру бойынша айырмашылықтардың жеке шоттарда дұрыс көрсетілуі;

Параграф 8. Подведение итогов в лицевых счетах
168. По окончании месяца, квартала, года в лицевом счете подводятся итоги по исчисленным, начисленным, уменьшенным, уплаченным, зачтенным и возвращенным суммам налогов, платежей в бюджет, пеней и штрафов.
169. На каждую дату записи операции определяется "Сальдо расчетов недоимка (–), переплата (+)" по суммам налогов, платежей в бюджет, социальных платежей, пеней и штрафов.
170. При подведении итогов по графам "Сальдо расчетов недоимка (–), переплата (+)", "Сальдо пени", "Сальдо штрафа" подсчет итоговых сумм не производится, а в итоговой строке записывается сумма недоимки (–) или переплаты (+), которая была выведена при записи последней операции.
171. После подведения итогов в лицевых счетах производится проверка правильности исчисления сальдо расчетов соответственно на конец месяца, конец квартала, конец года в следующем порядке:
"Сальдо на начало отчетного периода недоимка (–) или переплата (+)" минус "Начислено за месяц (год)" плюс "Уменьшено за месяц (год)" плюс "Уплачено за месяц (год)" минус "Возвращено за месяц (год)".
172. По БИН или ИИН производится выборка операций из лицевых счетов по кодам классификации доходов бюджета по всем графам лицевого счета: информация за день, нарастающим итогом за месяц, квартал и с начала года.
Параграф 9. Проверка лицевых счетов
173. В целях контроля за соблюдением порядка ведения учета налогов и платежей в бюджет, социальных платежей должностным лицом, ответственным за ведение учета, не реже одного раза в квартал производится проверка правильности отражения операций в лицевых счетах.
174. При проверке лицевых счетов производится проверка:
1) своевременности, правильности, полноты записи в лицевых счетах по срокам уплаты начисленных или уменьшенных сумм налогов и платежей на основании Реестра к начислению;
2) своевременности, правильности, полноты записи в лицевые счета поступивших, возвращенных сумм налогов и платежей на основании первичных платежных документов и документов уполномоченного органа по исполнению бюджета;
3) правильности выведения сальдо расчетов налогоплательщиков (налоговых агентов) с бюджетом (недоимка или переплата);
4) правильности отражения в лицевых счетах разницы по сравнению с ранее представленными декларациями и расчетами по налогам и платежам в результате внесения изменений и дополнений в налоговую отчетность;

5) жеке шоттарының барлық бағандары бойынша қорытындыны шығарудың дұрыстығы;
6) өсімпұл есептелуінің дұрыстығы;
7) салық және төлемдерді төлеу мерзімдерінің дұрыс көрсетілуі;
8) салық және төлемдерді банк шотынан шығарылуы мен бюджетке есепке алыну күнінің дұрыс көрсетілуі тексеріледі.
Жеке шоттардың барлығы тексеруге жатады.
175. Есеп жүргізуге жауапты лауазымды адам жеке шоттарда көрсетілген жыл басынан бюджетке түскен салық және төлемдер сомасын Төлемдер журналымен және тексеру күніне тиісті бюджеттің кірістер сыныптамасының кодтары бойынша бюджетті орындау бойынша уәкілетті органының деректерімен сәйкес келуін тексереді.
176. Ол үшін тиісті бюджеттің кірістер сыныптамасының кодтары бойынша "Жыл басынан қайтаруды шегеруден енгізілген" деген бағаны бойынша жеке шоттарының қорытынды деректерінен салық және төлемдер сомасының қорытынды есебі жүргізіледі. Есептелген қорытынды тексеру күніндегі "Жыл басынан қайтаруды шегеруден барлық түскені" деген бағанның Төлемдер журналы бойынша сомасымен салыстырылады.
177. Төлем түсімдері бойынша қорытынды жазбалардың дұрыстығын тексеру бюджеттің кірістер сыныптамасының кодтары бойынша бюджетке салықтардың және төлемдердің түсім сомаларын салыстыру арқылы жүргізіледі.
178. Жеке шоттардың қорытынды сомаларында және Төлемдер журналы деректерінде ауытқулар анықтаған жағдайда, есепті жүргізуге жауапты адам мұндай ауытқуларды бастапқы төлем құжаттарын тексеру және тиісті түзетулерді енгізу арқылы анықтауға міндетті.
179. Жарты жылдықта бір рет есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға есептеу, есепке жазылған, кеміту туралы салық есептілігінің деректерінен жеке шоттардағы жазбалардың уақытылығына, толықтығы мен дұрыстығына, сондай-ақ бюджетке түсімдер, есепке жатқызу, қайтару туралы төлем құжаттарына іріктеп тексеруді жүргізеді.
10-параграф. Салық төлеушінің (салық агентінің) жеке шотын жабу
180. Салық төлеушінің (салық агентінің) жеке шотын жабу мынадай тәртіпте:
1) заңды тұлғаның, құрылымдық бөлімшенің – заңды тұлғаны Бизнес-сәйкестендіру нөмірлері - ұлттық тізілімінен алып тастаған және құрылымдық бөлімшені есептік тіркеуден алған кезде;
Мұндай салық төлеушінің (салық агентінің) жеке шотын жабу уәкілетті мемлекеттік органның мәліметтері негізінде жүргізіледі.
2) дара кәсіпкердің – дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінен алған кезде;
Мұндай дара кәсіпкердің жеке шотын жабу дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінен алу туралы салықтық өтінішінің негізінде жүргізіледі.

5) правильности подведения итогов по всем графам лицевых счетов;
6) правильности начисления пени;
7) правильности указания сроков уплаты налогов и платежей;
8) правильности указания даты списания с банковского счета и зачисления в бюджет налогов и платежей.
Проверке подлежат все без исключения лицевые счета.
175. Должностное лицо, ответственное за ведение учета, проверяет соответствие сумм налогов и платежей, поступивших в бюджет с начала года, отраженных в лицевых счетах, с Журналом платежей и данными уполномоченного органа по исполнению бюджета по соответствующим кодам классификации доходов бюджета на дату проверки.
176. Для этого производится подсчет сумм налогов и платежей из итоговых данных лицевых счетов по графе "Внесено с начала года за вычетом возвратов" по соответствующим кодам классификации доходов бюджета. Подсчитанный итог сверяется с суммой по Журналу платежей графы "Всего поступило за вычетом возвратов с начала года" на дату проверки.
177. Проверка правильности итоговых записей по поступлениям платежей производится путем сопоставления сумм поступлений в бюджет налогов и платежей по соответствующим кодам бюджетной классификации доходов.
178. При установлении расхождений в суммах итогов лицевых счетов и данных Журнала платежей должностное лицо, ответственное за ведение учета, устанавливает причины этих расхождений путем проверки первичных платежных документов и внести соответствующие исправления.
179. Один раз в полугодие должностным лицом, ответственным за ведение учета, производится выборочная проверка своевременности, полноты и правильности записей в лицевых счетах из данных налоговой отчетности о исчислении, начислении, уменьшении, а также платежных документов о поступлении, зачете, возврате в бюджет.
Параграф 10. Закрытие лицевого счета налогоплательщика (налогового агента)
180. Закрытие лицевого счета налогоплательщика (налогового агента) производится в следующем порядке:
1) юридического лица, структурного подразделения – при исключении юридического лица из Национального реестра бизнес – идентификационных номеров и снятии с учетной регистрации структурного подразделения.
Закрытие лицевого счета такого налогоплательщика (налогового агента) производится на основании сведений уполномоченного государственного органа;
2) индивидуального предпринимателя – при снятии с регистрационного учета в качестве индивидуального предпринимателя.
Закрытие лицевого счета такого индивидуального предпринимателя производится на основании налогового заявления о снятии с регистрационного учета в качестве индивидуального предпринимателя;

3) жеке нотариустың, жеке сот орындаушысының, адвокаттың, кәсіби медиатордың - жеке нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіби медиатор ретінде тіркеу есебінен алған кезде;
Жеке нотариустың, жеке сот орындаушысының, адвокаттың, кәсіби медиатордың жеке шотын жабу жеке нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіби медиатор ретінде тіркеу есебінен алу туралы салықтық өтініштің негізінде жүргізіледі.
4) Қазақстан Республикасында филиал, өкілдік ашпай тұрақты мекеме арқылы қызметін жүзеге асыратын бейрезидент - заңды тұлға, тәуелді көрсетілетін қызметті алушы арқылы немесе қызметін жүзеге асыратын немесе салық агенті болып табылатын бейрезидент, - Салық кодексінің 96-бабының 1-тармағында көзделген негіздер бойынша;
5) жеке тұлға:
салық салу объектілеріне және (немесе) салық салумен байланысты объектілерге құқықтарды тоқтатқан кезде – растау құжаттарын қоса бере отырып, уәкілетті мемлекеттік органдардың мәліметтері немесе салық салу объектілерін және (немесе) салық салумен байланысты объектілерді тіркеу есебінен алу туралы салықтық өтініштің негізінде;
Қазақстан Республикасынан тұрақты тұрғылықты жерге кету кезінде – орындалмаған салықтық міндеттемелері болмаған жағдайда, уәкілетті мемлекеттік органның мәліметтері негізінде;
күшіне енген сот шешіміне сәйкес қайтыс болу немесе қайтыс болды деп жариялау себебінен - уәкілетті мемлекеттік органдардың мәліметтері негізінде;
Ағымдағы жылдың аяқталуы бойынша есептелген, есепке жазылған, кемітілген, төленген, есепке жатқызылған, қайтарылған сомалардың жиынтығын жүргізгеннен кейін есеп айырысу сальдосы алдағы жылдың жеке шотына көшіріледі;
6) ҚҚС асып кетуін есептен шығарған кезде ҚҚС бойынша тіркеу есебінен шығарылған салық төлеушіге жүргізіледі.
Салық төлеушінің жеке шотын жабу Есептеуге тізілім негізінде жүргізіледі, оны салық есептілігі бойынша бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адам жасайды және Салық Кодексінің 510-бабының 3-тармағында көзделген жағдайлар туындағаннан кейін 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей есепті жүргізуге жауапты лауазымды адамға береді.
11-параграф. Қаржы жылының аяқталуы бойынша жеке шоттарды жабу
181. Қаржы жылының аяқталуы бойынша жеке шоттарда барлық операциялардың жазбасынан кейін желтоқсанның соңғы күнінде:
салықтың, бюджетке төленетін төлемдердің, әлеуметтік төлемдердің, өсімпұл және айыппұлдардың есептелген, есепке жазылған, кемітілген, төленген, есепке алынған және қайтарылған сомалары;
салықты, төлемақыларды төлеу бойынша салық міндеттемелерін орындаудың өзгертілген мерзімімен салық сомасының жыл қорытындысы жасалады.

3) частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора – при снятии с регистрационного учета в качестве частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора.
Закрытие лицевого счета частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора производится на основании налогового заявления о снятии с регистрационного учета в качестве частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора;
4) юридического лица – нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение без открытия филиала, представительства, нерезидента, осуществляющего деятельность через зависимого агента или являющегося налоговым агентом, – по основаниям, предусмотренным пунктом 1 статьи 96 Налогового кодекса;
5) физического лица:
при прекращении прав на объекты налогообложения и (или) объекты, связанные с налогообложением, – на основании сведений уполномоченных государственных органов или налогового заявления о снятии с регистрационного учета объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с налогообложением, с приложением подтверждающих документов;
при выезде из Республики Казахстан на постоянное место жительства – на основании сведений уполномоченного государственного органа в случае отсутствия неисполненных налоговых обязательств;
по причине смерти или объявления его умершим согласно вступившему в силу решению суда – на основании сведений уполномоченных государственных органов.
По окончании текущего года после подведения итогов исчисленных, начисленных, уменьшенных, уплаченных, зачтенных, возвращенных сумм сальдо расчетов переносится в лицевой счет предстоящего года;
6) налогоплательщика, снятого с регистрационного учета по НДС, при списании превышения НДС.
Закрытие лицевого счета налогоплательщика производится на основании Реестра к начислению, который составляется должностным лицом, осуществляющим контроль по налоговой отчетности, и представляется должностному лицу, ответственному за ведение учета, не позднее 10 (десяти) рабочих дней после возникновения условий, предусмотренных пунктом 3 статьи 510 Налогового кодекса.
Параграф 11. Закрытие лицевых счетов по окончании финансового года
181. По окончании финансового года в лицевых счетах после записи всех операций за последнее число декабря подводятся итоги за год:
исчисленных, начисленных, уменьшенных, уплаченных, зачтенных и возвращенных сумм налогов, платежей в бюджет, социальных платежей, пеней и штрафов;
сумм налогов, плат с измененным сроком исполнения налоговых обязательств по уплате налогов, плат.

182. "Есеп айырысу сальдосы" деген бағаны бойынша жыл қорытындысын шығару кезінде қорытынды сомасының есебі жүргізілмейді, ал қорытынды жолда желтоқсанға 31-і күнін қоса соңғы операциялардың жазбалары кезіндегі бересінің немесе артық төлемнің сомасы (егер мұндай орын алса) жазылады.
183. Қаржы жылының соңына және жеке шоттарының жабылуы бойынша қорытынды деректер шығарылғаннан кейін салық және бюджетке төленетін төлемдердің, әлеуметтік төлемдердің, өсімпұл мен айыппұлдар бойынша есеп айырысу сальдосы (бересі немесе артық төлем) келесі жылға жеке шоттарға ауыстырылады.
184. Жеке шоттар бойынша есеп айырысу сальдосы (берешек немесе артық төлем) болған жағдайда, сальдо жаңа қаржы жылына ашылған жеке шотқа көшіріледі.
5-тарау. Салықтар мен төлемдер бойынша бюджетпен есеп айырысуларды салыстыру
185. Салық төлеушінің (салық агентінің) талабы бойынша салықтар мен төлемдер бойынша бюджетпен есеп айырысуларды салыстыру жүргізіледі.
Салық төлеуші (салық агенті) сондай-ақ Салық кодексінің 183-бабы 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген хабарламаларды орындау мерзімі өткенге дейін салық берешегінің сомасымен келіспеген кезде мемлекеттік кірістер органымен бірлесіп салықтар, бюджетке төленетін төлемдер бойынша есептерді салыстырып тексеруді жүргізеді.
Салықтар, бюджетке төленетін төлемдер бойынша есеп айырысуларды салыстыру қорытындылары бойынша салықтар, бюджетке төленетін төлемдер бойынша есеп айырысуларды салыстыру актісі жасалады, оған мемлекеттік кірістер органының лауазымды адамы және салық төлеуші (салық агенті) қол қояды.
Салық төлеушінің (салық агентінің) деректері және мемлекеттік кірістер органының деректері бойынша алшақтықтар болған жағдайда, мемлекеттік кірістер органы туындаған алшақтықтарды жою бойынша шаралар қабылдайды.
6-тарау. Жеке шоттан бюджетпен есеп айырысудың жай-күйі туралы, сондай-ақ әлеуметтік төлемдер бойынша үзінді көшірме беру және есебі мемлекеттік кірістер органында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді ұсыну тәртібі
186. Жеке шоттан бюджетпен есеп айырысудың жай-күйі туралы, сондай-ақ әлеуметтік төлемдер бойынша үзінді көшірме (бұдан әрі – жеке шоттан үзінді көшірме) алу үшін салық төлеуші (салық агенті) www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы мемлекеттік кірістер органына жеке шоттан үзінді көшірме алуға сұрау салуды жолдайды.
187. Берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді алу үшін салық төлеуші (салық агенті) www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы мемлекеттік кірістер органына берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді алуға сұрау салуды жолдайды.

182. При подведении итогов за год по графам "Сальдо расчетов недоимка (–), переплата (+)", "Сальдо пени", "Сальдо штрафа" подсчет итоговых сумм не производится, а в итоговой строке записывается сумма недоимки или переплаты (если таковые имели место), показанная при записи последней операции за декабрь, по 31 число включительно.
183. После подведения итоговых данных по окончании финансового года и закрытия лицевого счета сальдо расчетов (недоимка или переплата) по налогам и платежам в бюджет, социальным платежам, пени и штрафам переносится в лицевые счета на следующий год.
184. В случае наличия по лицевым счетам сальдо расчетов (задолженность или переплата), сальдо переносится в лицевой счет, открытый в новом финансовом году.
Глава 5. Сверка расчетов с бюджетом по налогам и платежам
185. По требованию налогоплательщика (налогового агента) производится сверка расчетов с бюджетом по налогам и платежам.
Налогоплательщик (налоговый агент) также при несогласии с суммой налоговой задолженности до истечения срока исполнения уведомлений, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 1 статьи 183 Налогового кодекса, совместно с органом государственных доходов проводит сверку расчетов по налогам, платежам в бюджет.
По итогам сверки расчетов по налогам, платежам в бюджет составляется акт сверки расчетов по налогам, платежам в бюджет, который подписывается должностным лицом органа государственных доходов и налогоплательщиком (налоговым агентом).
В случае наличия расхождений по данным налогоплательщика (налогового агента) и данным органа государственных доходов орган государственных доходов принимает меры по устранению возникших расхождений.
Глава 6. Порядок представления выписок из лицевого счета о состоянии расчетов с бюджетом, а также по социальным платежам и представления сведений об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органе государственных доходов
186. Для получения выписки из лицевого счета о состоянии расчетов с бюджетом, а также по социальным платежам (далее – выписка из лицевого счета) налогоплательщики (налоговые агенты) направляют в орган государственных доходов через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz запрос на получение выписки из лицевого счета о состоянии расчетов с бюджетом, а также по социальным платежам.
187. Для получения сведений об отсутствии (наличии) задолженности налогоплательщики (налоговые агенты) направляют в орган государственных доходов через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz запрос на получение сведений об отсутствии (наличии) задолженности.

188. Осы Қағидалардың 186 және 187-тармағында көрсетілген, келіп түскен сұрау салуларды тіркеу осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша СӘАЖ-да Жеке шоттан үзінді көшірме және берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді алуға сұрау салуларды тіркеу журналында автоматты түрде жүзеге асырылады.
189. Жеке шоттан үзінді көшірме алуға сұрау салу келіп түскен күннен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей, осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жеке шоттан үзінді көшірме электронды түрде ұсынылады.
190. Берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтер осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді алуға сұрау салу келіп түскен күннен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірілмей электрондық түрде беріледі.
191. Берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтер салық төлеушінің (салық агентінің) сұрау салуы келіп түскен күні исн-дағы жеке шоттың деректері бойынша автоматты түрде қалыптастырылады.
192. Берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтер электрондық түрде "иә" немесе "жоқ" форматында:
1) әділет органдарына – әділет органдарының сұрау салуы негізінде;
2) ішкі істер органдарына – олардың сұрау салуы бойынша беріледі.
193. Берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтер осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық түрде:
1) мемлекеттік органдарға және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасында осындай мәліметтерді беру көзделген адамдарға – осындай органның және (немесе) адамның сұрау салуы бойынша;
2) салық төлеушіге (салық агентіне) – оның сұрау салуы бойынша беріледі.
194. Құрылымдық бөлімшелері бар заңды тұлғалар бойынша берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтер заңды тұлғаның және оның құрылымдық бөлімшелерінің тіркеу есебінің орны бойынша мемлекеттік кірістер органдарында ашылған жеке шоттарының жай-күйін ескере отырып, заңды тұлғаның орналасқан жері бойынша жасалады.
195. Құрылымдық бөлімшенің берешегінің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерде құрылымдық бөлімшенің тіркеу есебінің орны бойынша мемлекеттік кірістер органында ашылған осы құрылымдық бөлімшенің жеке шоттарының жай-күйі туралы ақпарат көрсетіледі.
196. Берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтер:

188. Регистрация поступивших запросов, указанных в пунктах 186 и 187 настоящих Правил, осуществляется автоматически в ИСНА в Журнале регистрации запросов на получение выписки из лицевого счета и сведений об отсутствии (наличии) задолженности по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
189. Выписка из лицевого счета представляется в электронном виде через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам не позднее 1 (одного) рабочего дня со дня поступления запроса на получение выписки из лицевого счета.
190. Сведения об отсутствии (наличии) задолженности предоставляются в электронном виде по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам не позднее 1 (одного) рабочего дня со дня поступления запроса на получение сведений об отсутствии (наличии) задолженности.
191. Сведения об отсутствии (наличии) задолженности формируется автоматически по данным лицевого счета в ИСНА на дату поступления запроса налогоплательщика (налогового агента).
192. Сведения об отсутствии (наличии) задолженности предоставляются в электронном виде в формате "да" или "нет":
1) органам юстиции – на основании запросов органов юстиции;
2) органам внутренних дел – по их запросу.
193. Сведения об отсутствии (наличии) задолженности предоставляются в электронном виде по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам:
1) государственным органам и (или) лицам, предоставление которым таких сведений предусмотрено законодательством Республики Казахстан, – по запросу такого органа и (или) лица;
2) налогоплательщику (налоговому агенту) – по его запросу.
194. По юридическим лицам, имеющим структурные подразделения, сведения об отсутствии (наличии) задолженности составляются по месту нахождения юридического лица с учетом состояния лицевых счетов юридического лица и его структурных подразделений, открытых в органах государственных доходов по месту регистрационного учета юридического лица и его структурных подразделений.
195. В сведениях об отсутствии (наличии) задолженности структурного подразделения отражается информация о состоянии лицевых счетов данного структурного подразделения, открытых в органе государственных доходов по месту регистрационного учета структурного подразделения.
196. Сведения об отсутствии (наличии) задолженности формируются на основании запроса структурного подразделения органа государственных доходов, в полномочия которого входит предъявление требований для включения в реестры требований кредиторов, предусмотренные следующими законами Республики Казахстан:

1) егер салық төлеушіге (салық агентіне) қатысты оңалту рәсімі қолданылса немесе банкроттық туралы іс қозғалса, "Оңалту және банкроттық туралы";
2) егер салық төлеушіге (салық агентіне) қатысты сот банкроттығы рәсімі қолданылса, "Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген кредиторлар талаптарының тізіліміне енгізу үшін талап қою өкілеттігіне кіретін мемлекеттік кірістер органының құрылымдық бөлімшесінің сұрау салуы негізінде қалыптастырылады.
Бұл ретте берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерде:
1) салықтар, төлемдер, өсімпұлдар төлеу бойынша салықтық міндеттерді орындау мерзімін өзгерту кезіндегі салық берешегі;
2) оңалту рәсімін немесе төлем қабілеттілігін қалпына келтіру рәсімін қолдану кезіндегі салық берешегі көрсетілмейді.
197. Салық төлеуші декларацияда ҚҚС асып кету сомасын қайтару туралы талапта көрсеткен, бюджеттен қайтарылған, бірақ кейіннен салықтық бақылау нәтижелері бойынша расталмаған, камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаның немесе тексеру нәтижелері туралы хабарлама негізінде бюджетке төленуге жататын ҚҚС асып кету сомасы, есептелген өсімпұл сомасымен берешектің болмауы (болуы) туралы мәліметтерде салықтық берешек ретінде көрсетіледі.
198. Берешектің болмауы (болуы) туралы мәліметтерде барлық мемлекеттік кірістер органдарының жеке шоттарының жай-күйі туралы жиынтық ақпарат көрсетіледі. Берешектің болмауы (болуы) туралы мәліметтердің әрбір мемлекеттік кірістер органы бойынша жеке шоттарының жай-күйі туралы ақпарат көрсетілетін қосымшалары бар. Мемлекеттік кірістер органына артық төлеу немесе салық берешегі, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша берешегі болмаған жағдайда мұндай ақпарат қосымшаларда көрсетілмейді.
199. Берешектің болмауы (болуы) екендігі туралы мәліметтер уәкілетті органның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылады.
Берешектің болмауы (болуы) екендігі туралы мәліметтерде барлық мемлекеттік кірістер органы жеке шоттар бойынша мәліметтер алынған уақыты мен күні көрсетіледі.
7-тарау. Салықтың, бюджетке төленетін төлемнің және өсімпұлдың артық төленген (өндіріп алынған) сомаларын есепке жатқызу және (немесе) қайтару. "Салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді, өсімпұл мен айыппұлдарды есепке жатқызуды және қайтаруды жүргізу" мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
1-параграф. Салықтың (қосылған құн салығын қоспағанда), төлемнің және өсімпұлдың артық төленген сомасын айқындау тәртібі

1) "О реабилитации и банкротстве", если в отношении налогоплательщика (налогового агента) применена реабилитационная процедура или возбуждено дело о банкротстве;
2) "О восстановлении платежеспособности и банкротстве граждан Республики Казахстан", если в отношении налогоплательщика (налогового агента) применена процедура судебного банкротства.
При этом в сведениях об отсутствии (наличии) задолженности не отражается:
1) налоговая задолженность при изменении срока исполнения налоговых обязательств по уплате налогов, плат, пени;
2) налоговая задолженность при применении реабилитационной процедуры или процедуры восстановления платежеспособности.
197. В сведениях об отсутствии (наличии) задолженности сумма превышения НДС, по которой налогоплательщиком в декларации указано требование о возврате суммы превышения НДС, возвращенная из бюджета, но не подтвержденная в последующем по результатам налогового контроля, подлежащая уплате в бюджет на основании уведомления об устранении нарушений, выявленных по результатам камерального контроля или уведомления о результатах проверки, с начисленной суммой пени отражается в налоговой задолженности.
198. В сведениях об отсутствии (наличии) задолженности отражается сводная со всех органов государственных доходов информация о состоянии лицевых счетов. Сведения об отсутствии (наличии) задолженности имеют приложения, где отражается информация о состоянии лицевых счетов по каждому органу государственных доходов. В случае отсутствия переплаты или налоговой задолженности, задолженности по социальным платежам такая информация в приложениях не отражается.
199. Сведения об отсутствии (наличии) задолженности заверяются электронной цифровой подписью органа государственных доходов.
В сведениях об отсутствии (наличии) задолженности указывается время и дата, когда были получены сведения по лицевым счетам со всех органов государственных доходов.
Глава 7. Зачет и (или) возврат излишне уплаченной (взысканной) суммы налога, платежа в бюджет, пени. Порядок оказания государственной услуги "Проведение зачетов и возвратов налогов, платежей в бюджет, пени, штрафов"
Параграф 1. Порядок определения излишне уплаченной суммы налога (за исключением налога на добавленную стоимость), платежа и пени

200. Салық төлеуші (салық агенті) (бұдан әрі осы тараудың мақсаттары үшін – көрсетілетін қызметті алушы) салықтың (ҚҚС қоспағанда), төлемнің, өсімпұлдың артық (қате) төленген сомасы барлық өткен жыл үшін салықтың, төлемнің, өсімпұлдың осы түрі бойынша есеп айырысу ескеріле отырып есептеледі.
201. Салықтың (ҚҚС қоспағанда) және бюджетке төленетін төлемдердің, өсімпұлдардың артық төленген сомасы жыл және алдыңғы күнтізбелік жыл ішінде төленген сома мөлшерінде, Салық кодексінің 122-бабы 5-тармағында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, Салық кодексінің 65-бабы 2- тармағында белгіленген талап қоюдың ескіру мерзімі шегінде есепке жатқызуға және (немесе) қайтаруға жатады.
202. Артық төленген салық, төлемақы, алым, өсімпұл сомасы мынадай тәртіппен:
егер осы салық, төлем, өсімпұл бойынша есепке жатқызу және (немесе) қайтару күнгі жеке шотта қалыптасқан оң сальдосы Салық кодексінің 65-бабы 2- тармағында белгіленген талап қоюдың ескіру мерзімі шегінде төленген сомалар қорытындысы аз немесе тең болғанда, яғни жеке шоттың оң сальдосы шегінде;
егер осы салық, төлем, өсімпұл бойынша есепке жатқызу және (немесе) қайтару күнгі жеке шотта қалыптасқан оң сальдосы Салық кодексінің 65-бабы 2- тармағында белгіленген талап қоюдың ескіру мерзімі шегінде төленген сомалар қорытындысы аз немесе тең болғанда, яғни төленген сомалар мөлшерінде есепке жатқызылуға және (немесе) қайтаруға жатады.
Бұл ретте артық төленген салық, төлемақы, өсімпұл сомасы есепке жатқызу немесе қайтару, олар бойынша есепке жатқызу және (немесе) қайтару жүргізуге салықтық өтініш берілген, салық, төлем бойынша жеке шотты ашудың бірінші күннен бастап өспелі жиынтығымен есептелген, есепке жазылған (кемітілген), төленген, есепке жатқызылған, қайтарылған сомаларын ескере отырып, осы жеке шот бойынша бір мезгілде мынадай:
"Есепке жазылған" бағаны бойынша жиынтық сомасы "Кемітілді" бағаны бойынша қорытынды сомадан артық болу;
"Төленді" бағаны бойынша жиынтық сомасы "Қайтарылды" бағаны бойынша қорытынды сомадан артық болу;
есепке жатқызуға және (немесе) қайтаруға жататын артық төленген салық, төлемақы, өсімпұл сомасы осы салық, төлемақы, өсімпұл бойынша есепке жатқызу және (немесе) қайтару күнгі жеке шотта қалыптасқан оң сальдосынан асып кетпеу шарттары сақталған кезде жүргізіледі.
Есепке жатқызуға және (немесе) қайтаруға жатпайтын артық төленген салық, төлемақы, өсімпұл сомасы салықтың, төлемақының, өсімпұлдың осы түрі бойынша алдағы төлемдердің есебіне есепке жатқызылады.
203. Салықтың, бюджетке төленетін төлемнің, өсімпұлдардың артық төленген сомасы талап қою мерзімі өткеннен кейін есепке жатқызуға және қайтаруға жатпайды.
Талап қою мерзімі өткен салықтың, бюджетке төленетін төлемнің, өсімпұлдардың артық төленген сомасы мемлекеттік кірістер органының шешімі негізінде есептен шығаруға жатады.

200. Излишне (ошибочно) уплаченная налогоплательщиком (налоговым агентом) (далее для целей настоящей главы – услугополучатель) сумма налога (за исключением НДС), платежа, пени исчисляется с учетом расчетов по данному виду налога, платежа, пени за все предыдущие года.
201. Излишне (ошибочно) уплаченная сумма налога (за исключением НДС) и платежа в бюджет, пени подлежит зачету и (или) возврату в размере сумм, уплаченных в течение текущего года и предыдущих календарных лет в пределах срока исковой давности, установленного пунктом 2 статьи 65 Налогового кодекса, с учетом особенностей, установленных пунктом 5 статьи 122 Налогового кодекса.
202. Излишне уплаченная сумма налога, платежа в бюджет, пени подлежит зачету и (или) возврату в следующем порядке:
если положительное сальдо, образовавшееся в лицевом счете на дату проведения зачета и (или) возврата по данному налогу, платежу, пене, меньше или равно итогу уплаченных сумм в пределах срока исковой давности, установленного пунктом 2 статьи 65 Налогового кодекса, то в пределах положительного сальдо лицевого счета;
если положительное сальдо, образовавшееся в лицевом счете на дату проведения зачета и (или) возврата по данному налогу, платежу, пене, больше или равно итогу уплаченных сумм в пределах срока исковой давности, установленного пунктом 2 статьи 65 Налогового кодекса, то в размере уплаченных сумм.
При этом зачет или возврат излишне уплаченных сумм налога, платежа, пени производится по данным лицевого счета с учетом исчисленных, начисленных (уменьшенных), уплаченных, зачтенных, возвращенных сумм с нарастающим итогом, начиная с первой даты открытия лицевого счета по налогу, платежу, по которому подано налоговое заявление на проведение зачета и (или) возврата, при одновременном соблюдении следующих условий:
итоговая сумма по графе "Начислено" больше итоговой суммы по графе "Уменьшено";
итоговая сумма по графе "Уплачено" больше итоговой суммы по графе "Возвращено";
излишне уплаченная сумма налога, платежа, пени, подлежащая зачету и (или) возврату, не превышает положительное сальдо лицевого счета, образовавшееся на дату проведения зачета и (или) возврата по данному налогу, платежу, пене.
Излишне уплаченная сумма налога, платежа, пени, не подлежащая зачету и (или) возврату, зачитывается в счет предстоящих платежей по данному виду налога, платежа, пени.
203. Излишне уплаченная сумма налога, платежа в бюджет, пеней по истечении срока исковой давности не подлежит зачету и возврату.
Излишне уплаченная сумма налога, платежа в бюджет, пеней, по которым истек срок исковой давности, подлежит списанию на основании решения органа государственных доходов.

Салықтың, бюджетке төленетін төлемнің, өсімпұлдардың артық төленген сомасын есептен шығаруды мемлекеттік кірістер органы Салық кодексінің 65-бабының 2-тармағында белгіленген салықтың, бюджетке төленетін төлемнің, өсімпұлдардың артық төленген сомасын есепке жатқызу және қайтару үшін талап қою мерзімі өткен күннен бастап 30 отыз (жұмыс күнінен) кешіктірмей жүргізеді.
2-параграф. "Салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді, өсімпұл мен айыппұлдарды есепке жатқызуды және қайтаруды жүргізу" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
204. "Салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді, өсімпұл мен айыппұлдарды есепке жатқызуды және қайтаруды жүргізу" мемлекеттік көрсетілетін қызметті (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) жеке шоттарды жүргізу орны бойынша мемлекеттік кірістер органдары, ал жеке шоттар жүргізілмейтін бюджетке төленетін төлемдер бойынша – төлемдерді төлеу орны бойынша (бұдан әрі осы тараудың мақсаттары үшін – көрсетілетін қызметті берушілер) ұсынады.
Мемлекеттік қызмет Мемлекеттік корпорация арқылы, "электрондық үкімет" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі-портал) және "Салық төлеушінің кабинеті" веб-қосымшасы арқылы көрсетіледі.
205. "Салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді, өсімпұл мен айыппұлдарды есепке жатқызуды және қайтаруды жүргізу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) осы Қағидаларға 19-қосымшада жазылған.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібіне өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі тиісті нормативтік құқықтық актіні әділет органдарында мемлекеттік тіркегеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым операторына, бірыңғай байланыс орталығына жібереді.
206. Мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушылар осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес Тізбенің 8-тармағында көзделген құжаттарды ұсынады.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын сәйкестендіру үшін жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат ұсынылады.
Салық төлеуші құжаттарды электрондық түрде ұсынған кезде көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанындағы салықтық өтініш портал арқылы қабылданады.
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушы ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.
Уәкілетті орган мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған жеке басты куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді уәкілетті лауазымды адамдардың ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжаттар нысанында портал арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті алушылардан тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алуға болатын құжаттар мен мәліметтерді талап етуге жол берілмейді.

Списание излишне уплаченной суммы налога, платежа в бюджет, пеней производится органом государственных доходов не позднее 30 тридцати (рабочих дней) со дня истечения срока исковой давности для зачета и возврата излишне уплаченной суммы налога, платежа в бюджет, пеней, установленного пунктом 2 статьи 65 Налогового кодекса.
Параграф 2. Порядок оказания государственной услуги "Проведение зачетов и возвратов налогов, платежей в бюджет, пени, штрафов"
204. Государственная услуга "Проведение зачетов и возвратов налогов, платежей в бюджет, пени, штрафов" (далее – государственная услуга) предоставляется органами государственных доходов по месту ведения лицевых счетов, а по платежам в бюджет, по которым лицевые счета не ведутся, – по месту уплаты платежей (далее для целей настоящей главы – услугодатели).
Государственная услуга предоставляется также через Государственную корпорацию, посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал) и веб-приложения "Кабинет налогоплательщика".
205. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Проведение зачетов и возвратов налогов, платежей в бюджет, пени, штрафов" (далее – Перечень) изложен в приложении 19 к настоящим Правилам.
При внесении изменений и (или) дополнений в порядок оказания государственной услуги, Министерство финансов Республики Казахстан в течение 3 (трех) рабочих дней после государственной регистрации в органах юстиции соответствующего нормативного правового акта направляет информацию о порядке оказания государственной услуги оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", в Единый контакт-центр.
206. Для получения государственной услуги услугополучатели представляют документы, предусмотренные пунктом 8 Перечня согласно приложению 19 к настоящим Правилам.
Для идентификации личности услугополучателя предъявляется документ, удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов.
При представлении услугополучателем документов в электронном виде налоговое заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя, принимается через портал.
При оказании государственной услуги услугополучатель предоставляет согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, содержащихся в государственных информационных системах, уполномоченный орган получает из соответствующих государственных информационных систем посредством портала в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП уполномоченных должностных лиц.
Истребование от услугополучателей документов и сведений, получение которых возможно из соответствующих государственных информационных систем, не допускается.

Салық төлеуші осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес Тізбенің 8-тармағында көзделген құжаттар топтамасын Мемлекеттік корпорацияға толық ұсынбаған кезде Мемлекеттік корпорацияның қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады және құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
Мемлекеттік корпорация арқылы құжаттарды қабылдау кезінде көрсетілетін қызметті алушыға мониторингтің ақпараттық жүйесі берген штрих-кодпен көрсетілетін қызметті алушыдан тиісті құжаттарды қабылдау туралы қолхат беріледі, онда қабылданған құжаттардың тізбесі, өтінішті қабылдаған қызметкердің тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), өтініштің берілген күні мен уақыты, ал сондай-ақ дайын құжаттарды беру күні көрсетіледі.
Мемлекеттік корпорация арқылы қағаз жеткізгіште мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметтер көрсету мерзіміне кірмейді.
Құжаттарды портал арқылы берген кезде көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызмет көрсетуге сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетілген хабарлама жіберіледі.
Салық төлеуші құжаттарды Мемлекеттік корпорацияға келу тәртібімен ұсынған кезде Мемлекеттік корпорацияның қызметкері көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттарды қабылдайды, тексереді және қабылданған құжаттарды көрсетілетін қызметті берушіге курьерлік және (немесе) пошта байланысы арқылы және (немесе) ақпараттық жүйе арқылы жібереді.
Құжаттарды қабылдауға жауапты көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесі құжаттар келіп түскен күні ұсынылған құжаттарды қабылдауды, тексеруді және оларды тіркеуді жүзеге асырады (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес өтініштерді қабылдауды және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беруді келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттарды электрондық түрде ұсынған кезде құжаттарды өңдеу автоматтандырылған түрде жүргізіледі. Бұл ретте, электрондық түрде осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес тізбенің 8-тармағында көзделген құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ӘРПК) 73-бабы 2-тармағының 7) тармақшасына сәйкес құжаттарды тыңдауды жүзеге асырмай қабылдаудан бас тартады.

При представлении в Государственную корпорацию услугополучателем неполного пакета документов, предусмотренных пунктом 8 Перечня согласно приложению 19 к настоящим Правилам, работник Государственной корпорации отказывает в приеме заявления и выдает расписку об отказе в приеме документов.
При приеме документов через Государственную корпорацию услугополучателю выдается расписка с штрих-кодом, присвоенным информационной системой мониторинга, о приеме соответствующих документов от услугополучателя, в которой указывается перечень принятых документов, фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) работника, принявшего заявление, дата и время подачи заявления, а также дата выдачи готовых документов.
При оказании государственных услуг через Государственную корпорацию на бумажном носителе день приема документов не входит в срок оказания государственных услуг.
При подаче документов через портал услугополучателю направляется статус о принятии запроса на оказание государственной услуги, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата оказания государственной услуги.
При представлении услугополучателем документов в Государственную корпорацию в явочном порядке работник Государственной корпорации принимает, проверяет документы, представленные услугополучателем, и принятые документы направляет услугодателю через курьерскую, и (или) почтовую связь, и (или) посредством информационной системы.
Структурное подразделение услугодателя, ответственное за прием документов, в день поступления документов осуществляет прием, проверку представленных документов и их регистрацию (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
При представлении услугополучателем документов в электронном виде, обработка документов проводится автоматизированно. При этом, в случае представления в электронном виде неполного пакета документов, предусмотренных пунктом 8 Перечня согласно приложению 19 к настоящим Правилам, и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель отказывает в приеме документов без осуществления заслушивания в соответствии с подпунктом 7) пункта 2 статьи 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК).

Көрсетілетін қызметті алушы қағаз жеткізгіште осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес тізбенің 8-тармағында көзделген құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші ӘРПК-нің 73-бабының нормаларын сақтай отырып, құжаттарды қабылдаудан бас тартады.
Осы Қағидаларға сәйкес мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті мәліметтер болмаған жағдайда, көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері құжаттар келіп түскен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушыға қағаз жеткізгіште ұсынылған құжаттар топтамасы қандай талаптарға сәйкес келмейтінін және оны сәйкестендіру мерзімін көрсетеді.
Хабарламада көрсетілген қағаз жеткізгіште ұсынылған құжаттарды сәйкестендіру мерзімі 2 (екі) жұмыс күнін құрайды.
Егер хабарламаны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушы қағаз жеткізгіште ұсынылған құжаттарды талаптарға сәйкес келтірмеген жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші өтінішті одан әрі қараудан бас тартуды жібереді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде көрсетілетін қызметті беруші құжаттарды қағаз жеткізгіште ұсынған көрсетілетін қызметті алушыны мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабардар етеді.
Құжаттарды қағаз жеткізгіште ұсынған көрсетілетін қызметті алушыға тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабарлама жасалған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Құжаттарды қағаз жеткізгіште ұсынған көрсетілетін қызметті алушыны тыңдау нәтижелері бойынша хаттама жасалады және көрсетілетін қызметті беруші рұқсат немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден уәзделген бас тарту береді.
Бұл ретте құжаттарды қағаз жеткізгіште ұсынған көрсетілетін қызметті алушының өтінішхаты болған жағдайда тыңдау рәсімі жүргізілмеуі мүмкін.
Қағаз жеткізгіште ұсынылған құжаттардың толықтығы фактісі анықталған кезде құжаттарды өңдеуге жауапты қызметкер оларды алған күні құжаттарды одан әрі өңдеу үшін СӘАЖ -ға енгізеді.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке шотында салықтың, бюджетке төленетін төлемнің, айыппұлдың, өсімпұлдың артық төленген сомасы немесе жеке шот жүргізілмейтін төлемдер бойынша төленген сома болған кезде СӘАЖ салық, бюджетке төленетін төлем, айыппұл, өсімпұл сомасын есепке жатқызуды немесе қайтаруды жүргізуге төлем тапсырмасын қалыптастырады. Төлем тапсырмасы қалыптастырылғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде құжаттарды өңдеуге жауапты қызметкер төлем тапсырмасына ЭЦҚ-ға қол қояды. Көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ төлем тапсырмасына қол қойылғаннан кейін оны бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға жіберу жүргізіледі.

При представлении услугополучателем на бумажном носителе неполного пакета документов, предусмотренных пунктом 8 Перечня согласно приложению 19 к настоящим Правилам, и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель отказывает в приеме документов с соблюдением норм статьи 73 АППК.
В случае отсутствия сведений необходимых для оказания государственной услуги в соответствии с настоящими Правилами, работник услугодателя в течение 2 (двух) рабочих дней со дня поступления указывает услугополучателю, каким требованиям не соответствует представленный на бумажном носителе пакет документов и срок приведения его в соответствие.
Срок приведения в соответствие указанных в уведомлении документов, представленных на бумажном носителе, составляет 2 (два) рабочих дня.
В случае если в течение 2 (двух) рабочих дней со дня получения уведомления услугополучатель не привел документы, представленные на бумажном носителе, в соответствие с требованиями, услугодатель направляет отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги услугодатель уведомляет услугополучателя, представившего документы на бумажном носителе, о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании услугополучателю, представившему документы на бумажном носителе, направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания услугополучателя, представившего документы на бумажном носителе, составляется протокол и услугодатель выдает разрешение либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
При этом в случае ходатайства услугополучателя, представившего документы на бумажном носителе, процедура заслушивания может не проводится.
При установлении факта полноты документов, представленных на бумажном носителе, работник, ответственный за обработку документов, в день их получения вводит документы в ИСНА для дальнейшей обработки.
При наличии излишне уплаченной суммы налога, платежа в бюджет, штрафа, пени на лицевом счете услугополучателя или уплаченной суммы по платежам, по которым лицевой счет не ведется, ИСНА формирует платежное поручение на проведение зачета или возврата суммы налога, платежа в бюджет, штрафа, пени. В течение 3 (трех) рабочих дней после формирования платежного поручения работник, ответственный за обработку документов, производит подписание платежного поручения ЭЦП. После подписания платежного поручения ЭЦП уполномоченного лица услугодателя производится его отправка в уполномоченный орган по исполнению бюджета.

Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
Порталға жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі немесе осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес тізбенің 9-тармағында көрсетілген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап көрсетілетін қызметті алушыға көрсетілетін қызметті берушінің лауазымды адамының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде:
мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі ақпарат түрінде жіберіледі;
осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес тізбенің 9-тармағында көрсетілген жағдайларда және негіздер бойынша Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы уәжделген жауап қағаз жеткізгіште жіберіледі.
Мемлекеттік корпорацияда дайын құжаттарды беру оның жұмыс кестесіне сәйкес, жеке басын куәландыратын құжатты, немесе цифрлық құжаттар сервисінен (сәйкестендіру үшін) электрондық құжатты, не өкілдің тиісті өкілеттіктері көрсетілетін Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес берілген құжаттың негізінде әрекет ететін оның өкілі көрсеткен кезде жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті беруші, Мемлекеттік корпорация көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін көрсетілген мерзімде алуға келмеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы алғанға дейін мерзімінде талап етілмеген құжаттардың қабылдау орны бойынша сақталуын қамтамасыз етеді.
Көрсетілетін қызметті алушы 1 (бір) ай мерзім өткеннен кейін жүгінген кезде Мемлекеттік корпорацияның сұрауы бойынша көрсетілетін қызметті беруші 1 (бір) күн ішінде дайын құжаттарды Мемлекеттік корпорация көрсетілетін қызметті алушыға беру үшін жолдайды.
207. Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті мәліметтерді қамтитын ақпараттық жүйе істен шыққан жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші қате туындаған сәттен бастап дереу "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым операторын қателіктің нақты уақытын көрсете отырып, sd@nitec.kz электрондық поштасы бойынша бірыңғай қолдау қызметіне сауал жолдау арқылы хабардар етеді.
208. Салық өтініштерін есепке алу және қайтару үшін Салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің, өсімпұлдардың, айыппұлдардың артық төленген сомаларын есепке жатқызу және қайтару жүргізудің салық өтініштерін есепке алу журналы осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес грант қаржысы есебінен алынатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер) есептелген сомасынан есепке жатқызылған ҚҚС асып кетуі жүргізіледі.

В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации.
При обращении на портал результат оказания государственной услуги или мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, указанным в пункте 9 Перечня согласно приложению 19 к настоящим Правилам, направляются услугополучателю в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП должностного лица услугодателя.
При обращении в Государственную корпорацию:
результат оказания государственной услуги направляется в виде информации;
мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, указанным в пункте 9 Перечня согласно приложению 19 к настоящим Правилам, направляется на бумажном носителе.
В Государственной корпорации выдача готовых документов осуществляется в соответствии с графиком ее работы, при предъявлении документа, удостоверяющего личность, или электронного документа из сервиса цифровых документов (для идентификации), либо его представителя, действующего на основании документа, выданного в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, в которой указываются соответствующие полномочия представителя.
Услугодатель, Государственная корпорация при не обращении услугополучателя за результатом государственной услуги в указанный срок обеспечивает хранение невостребованных в срок документов по месту приема до получения услугополучателем.
При обращении услугополучателя по истечении 1 (одного) месяца по запросу Государственной корпорации услугодатель в течение 1 (одного) рабочего дня направляет готовые документы в Государственную корпорацию для выдачи услугополучателю.
207. В случае сбоя информационной системы, содержащей необходимые сведения для оказания государственной услуги, услугодатель незамедлительно с момента возникновения ошибки уведомляет оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" посредством направления запроса в единую службу поддержки по электронной почте sd@nitec.kz с указанием точного времени ошибки.
208. Для учета налоговых заявлений на зачет и возврат ведется Журнал учета налоговых заявлений на зачет и возврат излишне (ошибочно) уплаченных налогов, платежей в бюджет, пени и штрафов, превышения НДС, относимого в зачет, над суммой начисленного, НДС уплаченного по товарам (работам, услугам), приобретаемым за счет средств гранта, по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам.

209. Көрсетілетін қызметті алушының – заңды тұлғаның, дара кәсіпкер салықтық өтінішінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде);
2) БСН немесе ЖСН;
3) көрсетілетін қызметті алушының мекенжайы;
4) артық төленген сомасы пайда болған салықтың немесе басқа міндетті төлемнің түрі;
5) есепке жатқызуға немесе қайтаруға жататын сома;
6) артық төленген сома есептелетін салықтың, төлемақының коды мен түрі;
7) банк шотына қайтарылған жағдайда – көрсетілетін қызметті алушының банктік шотының нөмірі және банк және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның атауы, сондай-ақ олардың деректемелері.
210. Дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаның осыған ұқсас салықтық өтінішінде мыналар көрсетіледі:
1) көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде);
2) БСН немесе ЖСН;
3) көрсетілетін қызметті алушының мекенжайы;
4) жеке куәлік, төлқұжат немесе оны ауыстыратын құжаттың нөмірі және кім бергені;
5) артық төленген сома пайда болған салықтың немесе төлемнің атауы;
6) есепке жатқызуға, қайтаруға жататын сома;
7) артық төленген сома есептелетін салықтың түрі мен коды;
8) жеке тұлғаның артық төленген салық сомасын қайтаруды жүргізу қажет банктік шотының нөмірі және банк және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның атауы.
211. Егер төлемдердің жекелеген түрлерінің сомасын есептеу міндеті уәкілетті мемлекеттік органға жүктелген жағдайда, артық (қате) төленген төлемдердің сомасын қайтару кезінде салық төлеуші қайтаруға өтінішке қайтару үшін негіздеме болып табылатын уәкілетті мемлекеттік органның құжатын қоса береді.
"Электрондық үкімет" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) арқылы төлемнің бар-жоғы туралы ақпаратты алған кезде, бюджетке төленетін артық (қате) төлемдерді есепке алу және қайтару, олар бойынша жеке шоттар жүргізілмейді, бюджетке төлемдерді төлеуді қарастыруды жүзеге асыру үшін уәкілетті мемлекеттік органның аяқталмаған іс-әрекеттерін растайтын ЭҮТШ-дан алынған электронды төлемді растау негізінде мемлекеттік кірістер органымен жүргізіледі.
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттеріне есептелетін салықтардың, бюджетке төленетін төлемнің артық (қате) төленген сомаларын қайтарған жағдайда, салық төлеуші қайтаруға арналған салықтық өтінішке аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдігінің қорытындысын қоса береді.

209. В налоговом заявлении услугополучателя – юридического лица, индивидуального предпринимателя указываются сведения:
1) наименование либо фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) услугополучателя;
2) БИН или ИИН;
3) адрес услугополучателя;
4) вид налога или платежа, по которому образовалась излишне уплаченная сумма;
5) сумма, подлежащая зачету или возврату;
6) код и вид налога, платежа, на который зачитывается излишне уплаченная сумма;
7) в случае возврата на банковский счет – номер банковского счета услугополучателя и наименование банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, а также их реквизиты.
210. Аналогично в налоговом заявлении услугополучателя – физического лица, не являющегося индивидуальным предпринимателем, указываются:
1) фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) услугополучателя;
2) ИИН;
3) адрес услугополучателя;
4) номер удостоверения личности, паспорта или заменяющего его документа и кем он выдан;
5) наименование налога или платежа, по которому образовалась излишне уплаченная сумма;
6) сумма, подлежащая зачету, возврату;
7) код и вид налога, платежа, на который зачитывается излишне уплаченная сумма;
8) номер банковского счета физического лица, на который следует произвести возврат излишне уплаченных сумм и наименование банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
211. В случае, если обязанность по исчислению сумм отдельных видов платежей возложена на уполномоченный государственный орган, при зачете и возврате излишне (ошибочно) уплаченной суммы платежа услугополучатель к налоговому заявлению на возврат прилагает документ уполномоченного государственного органа, являющегося основанием для возврата.
При получении информации о наличии платежа посредством Платежного шлюза "электронного правительства" (далее – ПШЭП) зачет и возврат излишне (ошибочно) уплаченной суммы платежей в бюджет, по которым лицевые счета не ведутся, производится услугодателем на основании электронного подтверждения платежа, полученного с ПШЭП, подтверждающего несовершение уполномоченными государственными органами действий, для осуществления которых предусмотрена уплата платежей в бюджет.
В случае проведения возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм налогов, платежей, зачисляемых в бюджеты города районного значения, села, поселка, сельского округа, услугополучатель к налоговому заявлению на возврат прилагает заключение акимата города районного значения, села, поселка, сельского округа.

212. Салықтың, төлемнің, өсімпұлдың артық төленген сомасы фактісі расталған кезде артық төленген соманы қайтару бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органнан алынған төлем құжаттарының деректері негізінде жүзеге асырылады.
213. Салықтың, бюджетке төленетін төлемнің артық төленген (өндіріп алынған) сомасы орындалу мерзімі басталған есептелген, есептелген сомаларды төлеу есебіне көрсетілетін қызметті алушының өтінішінсіз артық төленген (өндіріп алынған) сома қалыптасқан салық, бюджетке төленетін төлем түрі бойынша есепке жатқызылуға тиіс.
214. Осы Қағидалардың 213-тармағында көзделген есепке жатқызу жүргізілгеннен кейін өтеу есебінен:
1) салықтардың және (немесе) бюджетке төленетін төлемдердің басқа түрлері бойынша бересілерді;
2) артық төленген (өндіріп алынған) сомасы құралған салық, төлемақы сол түрі бойынша өсімпұлдарды;
3) салықтардың және (немесе) бюджетке төленетін төлемдердің басқа түрлері бойынша өсімпұлдарды;
4) артық төленген (өндіріп алынған) сомасы құралған салықтардың және (немесе) бюджетке төленетін төлемдердің сол түрі бойынша айыппұлдарды есепке алу жүргізіледі.
215. Өсімпұлдардың артық төленген (өндіріп алынған) сомасы болған кезде есепке жатқызу көрсетілетін қызметті алушы мәлімдеуінсіз мыналардың:
1) өсімпұлдардың артық төленген (өндіріп алынған) сомасы құралған салық, төлемнің сол түрі бойынша өсімпұлдардың есептелген сомасын төлеу;
2) өсімпұлдардың артық төленген (өндіріп алынған) сомасы құралған салық, төлемақының белгілі бір түрі бойынша бересілерді өтеу;
3) салықтардың және (немесе) бюджетке төленетін төлемдердің басқа түрлері бойынша бересілерді өтеу;
4) салықтардың және (немесе) бюджетке төленетін төлемдердің басқа түрлері бойынша өсімпұлдарды өтеу;
5) артық төленген (өндіріп алынған) сомасы құралған салық, төлемнің сол түрі бойынша және салықтардың және (немесе) бюджетке төленетін төлемдердің басқа түрлері бойынша айыппұлдарды өтеу есебінен жүргізіледі.
216. Салықтың, бюджетке төленетін төлемнің, өсімпұлдың артық төленген (өндіріп алынған) сомасын есепке жатқызу көрсетілетін қызметті алушының салықтық өтініші бойынша:
1) бюджетке салық берешегі болмаған кезде салық өтінішінде көрсетілген салықтың және (немесе) бюджетке төленетін төлемнің тиісті түрі бойынша алдағы төлемдер есебіне;
2) құрылымдық бөлімшесі (құрылымдық бөлімшелері) бар заңды тұлға болып табылатын – салық өтінішінде көрсетілген салықтың және (немесе) бюджетке төленетін төлемнің тиісті түрі бойынша осындай заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің (құрылымдық бөлімшелерінің) бюджетіне салық берешегін өтеу есебіне;

212. При подтверждении факта излишне уплаченной суммы налога, платежа, пени возврат излишне уплаченной суммы осуществляется на основании данных платежных документов, полученных от уполномоченного органа по исполнению бюджета.
213. Излишне уплаченная (взысканная) сумма налога, платежа в бюджет подлежит зачету без заявления услугополучателя в счет уплаты исчисленных, начисленных сумм, срок исполнения которых наступил, по тому виду налога, платежа в бюджет, по которому образовалась излишне уплаченная (взысканная) сумма.
214. После проведения зачета, предусмотренного пунктом 213 настоящих Правил, производится зачет в счет погашения:
1) недоимки по другим видам налогов и (или) платежей в бюджет;
2) пени по тому виду налога, платежа, по которым образовалась излишне уплаченная (взысканная) сумма;
3) пени по другим видам налогов и (или) платежей в бюджет;
4) штрафа по тому виду налога, платежа, по которым образовалась излишне уплаченная (взысканная) сумма и по другим видам налогов и (или) платежей в бюджет.
215. При наличии излишне уплаченной (взысканной) суммы пени зачет производится без заявления услугополучателя в счет:
1) уплаты начисленных сумм пени по тому виду налога, платежа, по которым образовалась излишне уплаченная сумма пени;
2) погашения недоимки по определенному виду налога, плате – по которым образовалась излишне уплаченная сумма пени;
3) погашения недоимки по иным видам налогов и (или) платежей в бюджет;
4) погашения пени по иным видам налогов и (или) платежей в бюджет;
5) погашения штрафа по тому виду налога, платежа, по которым образовалась излишне уплаченная (взысканная) сумма и по другим видам налогов и (или) платежей в бюджет.
216. Зачет излишне уплаченной (взысканной) суммы налога, платежа в бюджет, пени по налоговому заявлению услугополучателя производится:
1) в счет предстоящих платежей по соответствующему виду налога и (или) платежа в бюджет, указанных в налоговом заявлении, при отсутствии налоговой задолженности в бюджет;
2) являющегося юридическим лицом, имеющим структурное подразделение (структурные подразделения), – в счет погашения налоговой задолженности в бюджет структурного подразделения (структурных подразделений) такого юридического лица по соответствующему виду налога и (или) платежа в бюджет, указанных в налоговом заявлении;

3) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі болып табылатын – салық өтінішінде көрсетілген салықтың және (немесе) бюджетке төленетін төлемнің тиісті түрі бойынша заңды тұлғаның салық берешегін өтеу есебіне жүргізіледі.
217. Егер құрылымдық бөлімшесі (құрылымдық бөлімшелері) бар заңды тұлға салықтардың және (немесе) бюджетке төленетін төлемдердің артық төленген сомасын есепке жатқызуға арналған салық өтінішін ұсынған жағдайда, онда осы Қағидалардың 214 және 215-тармақтарында көзделген есепке жатқызу жүргізілгеннен кейін бюджетке артық төленген салықтың, төлемнің сомасы есепке жатқызуға берілген салықтық өтінішінде көрсетілген құрылымдық бөлімшесінің (құрылымдық бөлімшелерінің) осы және басқа мемлекеттік кірістер органдарында бар салық берешегін өтеу есебіне мынадай тәртіпте есепке жатқызылады:
1) осы салық, төлемнің түрі бойынша бересілерді;
2) көрсетілетін қызметті алушы есепке жатқызуға салықтық өтінішінде көрсеткен салықтың, төлемнің сол түрі бойынша бересілерді;
3) осы салық, төлем түрі бойынша өсімпұлдарды;
4) көрсетілетін қызметті алушы есепке жатқызуға салықтық өтінішінде көрсеткен салық, төлем түрі бойынша өсімпұлдарды;
5) осы салық, төлем түрі бойынша айыппұлдарды;
6) көрсетілетін қызметті алушы есепке жатқызуға салықтық өтінішінде көрсеткен салық, төлем түрі бойынша айыппұлдарды өтеу есебінен есепке алуға жатады.
Заңды тұлғаның және құрылымдық бөлімшенің (құрылымдық бөлімшелерінің) салық берешегі өтелгеннен кейін заңды тұлғаның артық төленген салық, төлем сомалары заңды тұлғаның салықтардың және (немесе) бюджетке төленетін төлемдердің осы және басқа түрлері бойынша алдағы төлемдер есебіне есепке жатқызуға жатады.
218. Заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің бюджетке артық төленген салықтың, төлемнің сомасын есепке жатқызуға салықтық өтініш берілген жағдайда, онда осы Қағидалардың 214 және 215-тармақтарында көзделген есепке жатқызуды жүргізгеннен кейін салықтың, бюджетке төленетін төлемдердің артық төленген сомасы мынадай тәртіпте есепке жатқызуға салықтық өтініште көрсетілген заңды тұлғаның осы және басқа көрсетілетін қызметті берушіге бар салық берешегін өтеу есебіне есепке жатқызылады:
1) осы салық, төлем түрі бойынша бересілер;
2) көрсетілетін қызметті алушы есепке жатқызуға салықтық өтінішінде көрсеткен салықтың, төлемнің сол түрі бойынша бересілер;
3) осы салық, төлем түрі бойынша өсімпұлдар;
4) көрсетілетін қызметті алушы есепке жатқызуға салықтық өтінішінде көрсеткен салық, төлем түрі бойынша өсімпұлдар;
5) осы салық, төлем түрі бойынша айыппұлдар;
6) көрсетілетін қызметті алушы есепке жатқызуға салықтық өтінішінде көрсеткен салық, төлем түрі бойынша айыппұлдар.

3) являющегося структурным подразделением юридического лица – в счет погашения налоговой задолженности юридического лица по соответствующему виду налога и (или) платежа в бюджет, указанных в налоговом заявлении.
217. В случае предоставления налогового заявления на зачет излишне уплаченной суммы налога, платежа в бюджет юридическим лицом, имеющим структурное подразделение (структурные подразделения), то после проведения зачета, предусмотренного пунктами 214 и 215 настоящих Правил, сумма излишне уплаченного налога, платежа в бюджет зачитывается в счет погашения имеющейся налоговой задолженности структурного подразделения (структурных подразделений), указанного в налоговом заявлении на зачет, в следующем порядке:
1) недоимки по данному виду налога, платежа;
2) недоимки по тому виду налога, платежа, который указан услугополучателем в налоговом заявлении на зачет;
3) пени по данному виду налога, платежа;
4) пени по виду налога, платежа, который указан услугополучателем в налоговом заявлении на зачет;
5) штрафа по данному виду налога, платежа;
6) штрафа по виду налога, платежа, который указан услугополучателем в налоговом заявлении на зачет.
После погашения налоговой задолженности услугополучателя – юридического лица и структурного подразделения (структурных подразделений) излишне уплаченные суммы налога, платежа юридического лица подлежат зачету в счет предстоящих платежей по данному и по другим видам налогов и (или) платежей в бюджет юридического лица.
218. В случае предоставления налогового заявления на зачет излишне уплаченной суммы налога, платежа в бюджет структурным подразделением юридического лица, то после проведения зачета, предусмотренного пунктами 214 и 215 настоящих Правил, сумма излишне уплаченного налога, платежа в бюджет зачитывается в счет погашения имеющейся в данном и других услугодателях налоговой задолженности юридического лица, указанного в налоговом заявлении на зачет, в следующем порядке:
1) недоимки по данному виду налога, платежа;
2) недоимки по тому виду налога, платежа, который указан услугополучателем в налоговом заявлении на зачет;
3) пени по данному виду налога, платежа;
4) пени по виду налога, платежа, который указан услугополучателем в налоговом заявлении на зачет;
5) штрафа по данному виду налога, платежа;
6) штрафа по виду налога, платежа, который указан услугополучателем в налоговом заявлении на зачет.

219. Құрылымдық бөлімшесі (құрылымдық бөлімшелері) бар заңды тұлға өсімпұлдың артық төленген сомасын есепке жатқызуға салықтық өтінішті ұсынған жағдайда, онда осы Қағидалардың 214 және 215-тармақтарында көзделген есепке жатқызуды жүргізгеннен кейін өсімпұлдың артық төленген сомасы мынадай тәртіпте есепке жатқызуға салықтық өтініште көрсетілген құрылымдық бөлімшенің (құрылымдық бөлімшелердің) осы және басқа мемлекеттік кірістер органдарында бар салық берешегін өтеу есебіне есепке жатқызылады:
1) осы салық, төлем түрі бойынша бересілер;
2) көрсетілетін қызметті алушы есепке жатқызуға салықтық өтінішінде көрсеткен салықтың, төлемнің сол түрі бойынша бересілер;
3) осы салық, төлем түрі бойынша өсімпұлдар;
4) көрсетілетін қызметті алушы есепке жатқызуға салықтық өтінішінде көрсеткен салықтың, төлемнің сол түрі бойынша өсімпұлдар;
5) осы салық, төлем түрі бойынша айыппұлдар;
6) көрсетілетін қызметті алушы есепке жатқызуға салықтық өтінішінде көрсеткен салықтың, төлемнің сол түрі бойынша айыппұлдар.
Заңды тұлғаның және құрылымдық бөлімшенің (құрылымдық бөлімшелерінің) салық берешегі өтелгеннен кейін заңды тұлғаның артық төленген өсімпұл сомалары заңды тұлғаның салықтарының және (немесе) бюджетке төленетін төлемдерінің осы және басқа түрлері бойынша алдағы төлемдер есебіне есепке жатқызылады.
220. Заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі өсімпұлдың артық төленген сомасын есепке жатқызуға салықтық өтінішті ұсынған жағдайда, онда осы Қағидалардың 215 және 215-тармақтарында көзделген есепке жатқызуды жүргізгеннен кейін өсімпұлдың артық төленген сомасы мынадай тәртіпте есепке жатқызуға салықтық өтініште көрсетілген заңды тұлғаның осы және басқа көрсетілетін қызметті берушіге бар салық берешегін өтеу есебіне есепке жатқызылады:
1) осы салық, төлем түрі бойынша бересілер;
2) көрсетілетін қызметті алушы есепке жатқызуға салықтық өтінішінде көрсеткен салықтың, төлемнің сол түрі бойынша бересілер;
3) осы салық, төлем түрі бойынша өсімпұлдар;
4) көрсетілетін қызметті алушы есепке жатқызуға салықтық өтінішінде көрсеткен салықтың, төлемнің сол түрі бойынша өсімпұлдар;
5) осы салық, төлем түрі бойынша айыппұлдар;
6) көрсетілетін қызметті алушы есепке жатқызуға салықтық өтінішінде көрсеткен салықтың, төлемнің сол түрі бойынша айыппұлдар.
Заңды тұлғаның және құрылымдық бөлімшенің (құрылымдық бөлімшелерінің) салық берешегі өтелгеннен кейін құрылымдық бөлімшенің артық төленген өсімпұл сомалары заңды тұлғаның салықтарының және (немесе) төлемдерінің осы және басқа түрлері бойынша алдағы төлемдер есебіне есепке жатқызылады.

219. В случае предоставления налогового заявления на зачет излишне уплаченной суммы пеней юридическим лицом, имеющим структурное подразделение (структурные подразделения), то после проведения зачета, предусмотренного пунктами 214 и 215 настоящих Правил, сумма излишне уплаченной пени зачитывается в счет погашения имеющейся в данном и других услугодателях налоговой задолженности структурного подразделения (структурных подразделений), указанного в налоговом заявлении на зачет, в следующем порядке:
1) недоимки по данному виду налога, платежа;
2) недоимки по тому виду налога, платежа, который указан услугополучателем в налоговом заявлении на зачет;
3) пени по данному виду налога, платежа;
4) пени по тому виду налога, платежа, который указан услугополучателем в налоговом заявлении на зачет;
5) штрафа по данному виду налога, платежа;
6) штрафа по тому виду налога, платежа, который указан услугополучателем в налоговом заявлении на зачет.
После погашения налоговой задолженности юридического лица и структурного подразделения (структурных подразделений) излишне уплаченные суммы пеней юридического лица подлежат зачету в счет предстоящих платежей по данному и по другим видам налогов и (или) платежей в бюджет юридического лица.
220. В случае предоставления налогового заявления на зачет излишне уплаченной суммы пеней структурным подразделением юридического лица, то после проведения зачета, предусмотренного пунктами 214 и 215 настоящих Правил, сумма излишне уплаченной пени зачитывается в счет погашения имеющейся в данном и у других услугодателях налоговой задолженности юридического лица, указанного в налоговом заявлении на зачет, в следующем порядке:
1) недоимки по данному виду налога, платежа;
2) недоимки по тому виду налога, платежа, который указан услугополучателем в налоговом заявлении на зачет;
3) пени по данному виду налога, платежа;
4) пени по тому виду налога, платежа, который указан услугополучателем в налоговом заявлении на зачет;
5) штрафа по данному виду налога, платежа;
6) штрафа по тому виду налога, платежа, который указан услугополучателем в налоговом заявлении на зачет.
После погашения налоговой задолженности юридического лица и структурного подразделения (структурных подразделений) излишне уплаченные суммы пеней структурного подразделения подлежат зачету в счет предстоящих платежей по данному и по другим видам налогов и (или) платежей в бюджет юридического лица.

221. Көрсетілетін қызметті беруші салықтардың және бюджетке төленетін төлемдердің артық төленген сомасын есепке жатқызады:
1) көрсетілетін қызметті алушы жеке шотында артық төленген сома болса;
2) жеке шоттары жүргізілмейтін бюджетке төленетін төлемді төлеу орны бойынша.
Салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің бірнеше түрлері бойынша бересі, өсімпұлдар болған кезде артық төленген соманы есепке жатқызу қолда бар салық берешегімен тепе-тең жүргізіледі.
Салық төлеуші келіскен жағдайда, электрондық байланыс арналары арқылы жіберілген салықтың, бюджетке төленетін төлемнің артық төленген (өндіріп алынған) сомасын есепке жатқызу салық төлеушінің өтінішінсіз бюджетке салықтық берешек болмаған кезде салықтың, бюджетке төленетін төлемнің тиісті түрі бойынша алдағы төлемдер есебіне жүргізіледі.
222. Салықтардың және бюджетке төленетін төлемдердің артық төленген сомасын салықтардың басқа түрлері бойынша берешекті өтеу есебіне аудару үшін есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға төлем тапсырмасын екі данада толтырады және бюджетті орындау бойынша уәкілетті органның аумақтық органдарына жолдайды.
223. Төлем тапсырмалары Салық және бюджетке төленетін төлемдер, өсімпұлдар мен айыппұлдар, есепке жатқызылуы тиіс ҚҚС-тың есептелген салық сомасынан арту, Қазақстан Республикасында аккредиттелген дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерге грант қаражаттары есебiнен сатып алынатын тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша төленген ҚҚС сомаларын есепке жатқызуға және қайтаруға төлем тапсырмаларын тіркеу журналында осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес тіркеледі.
224. Көрсетілетін қызметті беруші бюджетті орындау бойынша уәкілетті органның аумақтық органдарына беретін артық төленген салықтың, бюджетке төленетін төлемдердің, өсімпұлдардың сомаларын есепке жатқызуды және қайтаруды жүргізуге арналған төлем тапсырмасын толтыру мынадай тәртіппен жүргізіледі:
"Күні" деген ашық жолда төлем тапсырмасын қалыптастыру күні көрсетіледі;
"Ақшаны жіберуші" деген ашық жолда артық төленген салықтың, бюджетке төленетін төлемдердің, өсімпұлдардың сомаларын есепке жатқызуды және қайтаруды жүргізетін көрсетілетін қызметті берушінің атауы көрсетіледі;
"ЖСК" деген ашық жолда салықтың немесе бюджетке төленетін төлемнің сомасы есептелген бюджеттің кіріс шоты көрсетіледі;
"Коды" деген ашық жолда ақшаны жіберушінің (көрсетілетін қызметті беруші) коды көрсетіледі, мұндағы бірінші сан мемлекеттік кірістер органының резиденттік белгісін, ал екіншісі – көрсетілетін қызметті беруші экономикасының секторын білдіреді;
"БСН" деген ашық жолда ақшаны жіберуші мемлекеттік кірістер органының БСН-і көрсетіледі;
"БСК" деген ашық жолда бюджетті орындау бойынша уәкілетті органның банктік сәйкестендіру коды көрсетіледі;
"Алушы – банк" деген ашық жолда бюджетті орындау бойынша уәкілетті органның атауы көрсетіледі;
"Бенефициар" деген ашық жолда артық төленген салықтың, төлемнің сомаларын есепке алуды жүргізген кезде оның есебіне салық, төлем сомасы есептелетін көрсетілетін қызметті берушінің атауы көрсетіледі; салықтардың, төлемдердің, өсімпұлдардың сомаларын қайтаруды жүргізген кезде артық төленген салықтардың, төлемдердің, өсімпұлдардың сомаларын қайтаруды жүргізуге өтініші берген көрсетілетін қызметті алушының атауы көрсетіледі; жеке тұлғаларға артық (қате) төленген сомалардың қайтаруын жүзеге асырған кезде банктің атауы көрсетіледі;
"ЖСК" деген ашық жолда салықтардың, төлемдердің есепке алуын жүзеге асыру кезінде салық, төлем сомасы есепке алынатын бюджеттің кіріс шоты көрсетіледі; салықтар, төлемдер, өсімпұлдар сомаларының қайтаруын жүзеге асыру кезінде көрсетілетін қызметті алушы қайтару жүргізілетін банк шоты көрсетіледі; артық (қате) төленген сомалардың жеке тұлғаларға қайтаруын жүзеге асыру кезінде бенефициар банк шоты көрсетіледі;
"БеК" деген ашық жолда салықтар, төлемдер сомаларын басқа салықтар, төлемдер түрі бойынша берешектерді өтеу есебіне жатқызу кезінде БеК коды көрсетіледі, мұндағы бірінші сан мемлекеттік кірістер органының резиденттік белгісін, ал екіншісі – көрсетілетін қызметті беруші экономикасының секторын білдіреді; салықтар, төлемдер, өсімпұлдар сомаларын банк шотына қайтару кезінде бенефициардың БеК коды көрсетіледі, мұндағы бірінші сан салық төлеушінің резиденттік белгісін, ал екіншісі - салық төлеуші экономикасының секторын білдіреді;
"БСН" деген ашық жолда салықтардың, төлемдердің артық төленген сомаларын есепке жатқызу кезінде ақша жіберушісі көрсетілетін қызметті берушінің БСН-і көрсетіледі; ал салықтар, төлемдер, өсімпұлдар сомаларын қайтару кезінде ақшаны алушы көрсетілетін қызметті алушының БСН немесе ЖСН-і көрсетіледі; артық (қате) төленген сомаларды жеке тұлғаларға қайтаруды жүзеге асыру кезінде банктің БСН-і көрсетіледі;
"Бенефициар банк" деген ашық жолда артық төленген салық, төлемдер сомаларын есепке жатқызу кезінде бюджетті орындау бойынша уәкілетті органның атауы көрсетіледі; салықтар, төлемдер, өсімпұлдар сомаларын банк шотына қайтаруды жүргізу кезінде қайтару жүргізілетін көрсетілетін қызметті алушыға (өтініште көрсетілген) қызмет көрсететін банк атауы көрсетіледі;
"БСК" деген ашық жолда салықтардың, төлемдердің сомаларын салықтардың, төлемдердің басқа да түрлері бойынша берешекті өтеу есебіне есепке жатқызған кезде бюджетті орындау бойынша уәкілетті органның банктік сәйкестендіру коды көрсетіледі; салықтардың, төлемдердің, өсімпұлдардың сомаларын банк шотына қайтарған кезде салық төлеушіге қызмет көрсететін банк-бенефициардың банктік сәйкестендіру коды көрсетіледі;
"Делдал – банк" және "БСК" деген ашық жолдарда салықтардың, төлемдердің, өсімпұлдардың артық төленген сомаларын есепке жатқызу және қайтару жүргізілген кезде толтырылмайды;
"Сомасы жазбаша" деген ашық жолда салықтардың, төлемдердің басқа түрлері бойынша салық берешегін өтеу есебіне есепке жатқызуға немесе банк шотына қайтаруға жататын сома жазбаша көрсетіледі, ол "Сомасы" деген ашық жолда көрсетілген сомаға сәйкес болуы тиіс;
"Тауарды (қызмет көрсетуді, жұмыс орындауды) алған күні" деген ашық жолда салықтардың, төлемдердің, өсімпұлдардың артық төленген сомаларын есепке жатқызу және қайтару жүргізілген кезде толтырылмайды.
"Төлем мақсаты" жолында негізінде бюджетке артық (қате) төленген сомаларды есепке жатқызу немесе қайтару немесе ҚҚС бюджетінен қайтару жүзеге асырылатын құжаттың атауы, нөмірі және күні көрсетіледі; БСН немесе ЖСН және көрсетілетін қызметті алушының атауы немесе көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) – жеке артық төленген сомаларды есепке жатқызуды немесе қайтаруды жүргізуге өтініш берген тұлға; есепке жатқызу немесе қайтару жүргізілетін бюджеттік сыныптаманың коды. Артық төленген сомаларды жеке тұлғаға қайтарған кезде оның шотының нөмірі қосымша көрсетіледі.
"Төлемнің тағайындалған коды" жолағында төлемнің тағайындалған кодтарының бірі көрсетіледі. "Бюджеттік сыныптама коды" деген жол салықтардың, басқа салықтар бойынша берешекті, төлемдерді өтеу есебіне төлемдердің артық төленген сомаларын есепке жатқызуды жүргізу кезінде толтырылады және салық, төлем сомасы есептелетін бюджеттік сыныптама коды көрсетіледі; салықтардың, төлемдердің, өсімпұлдардың артық төленген сомаларын көрсетілетін қызметті алушының банктік шотына қайтаруды жүзеге асыру кезінде толтырылмайды.
Салықтардың, төлемдердің, өсімпұлдардың артық төленген сомаларын есепке жатқызу және қайтару кезінде "валюталау күні" деген жол толтырылмайды.
Төлем тапсырмасына көрсетілетін қызметті берушінің басшысы, ал ол болмаған жағдайда оны алмастыратын адам және есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды адам қол қояды және көрсетілетін қызметті берушінің мөрімен куәландырылады.

221. Зачет суммы излишне уплаченного налога и платежа в бюджет производится услугодателем:
1) в котором по лицевому счету услугополучателя числится излишне уплаченная сумма;
2) по месту уплаты платежа в бюджет, по которому лицевые счета не ведутся.
При наличии недоимки, пени по нескольким видам налогов, платежей в бюджет зачет излишне уплаченной суммы производится пропорционально имеющейся налоговой задолженности.
При согласии услугополучателя, направленного посредством электронных каналов связи, а также при отсутствии налоговой задолженности зачет излишне уплаченной (взысканной) суммы налога, платежа в бюджет производится без заявления услугополучателя в счет предстоящих платежей по соответствующему виду налога, платежа в бюджет.
222. Для перевода излишне уплаченной суммы налога, платежа в бюджет в счет погашения задолженности по другим видам налогов, платежей должностным лицом, ответственным за ведение учета, заполняются два экземпляра платежного поручения и направляется в территориальные органы уполномоченного органа по исполнению бюджета.
223. Платежные поручения регистрируются в Журнале регистрации платежных поручений на зачет и возврат сумм налогов и платежей в бюджет, пеней и штрафов, превышения НДС, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, НДС уплаченного по товарам (работам, услугам), приобретаемым за счет средств гранта, за приобретенные товары, выполненные работы, оказанные услуги на территории Республики Казахстан дипломатическими представительствами и их персоналами согласно приложению 21 к настоящим Правилам.
224. Заполнение платежного поручения для проведения зачета и возврата излишне уплаченных сумм налогов, платежей в бюджет, пеней, представляемого услугодателем в территориальные органы уполномоченного органа по исполнению бюджета, производится в следующем порядке:
В поле "Дата" указывается дата формирования платежного поручения.
В поле "Отправитель денег" указывается наименование услугодателя, который проводит зачет или возврат излишне уплаченных сумм налогов, платежей в бюджет, пеней.
В поле "ИИК" указывается доходный счет бюджета, на который зачислена сумма налога или платежа в бюджет.
В поле "Код" указывается код отправителя денег (услугодателя), где первая цифра означает признак резидентства услугодателя, а вторая означает сектор экономики услугодателя.
В поле "БИН" указывается БИН услугодателя – отправителя денег.
В поле "БИК" указывается банковский идентификационный код уполномоченного органа по исполнению бюджета.
В поле "Банк – получатель" указывается наименование уполномоченного органа по исполнению бюджета.
В поле "Бенефициар" при проведении зачета излишне уплаченных сумм налогов, платежей указывается наименование услугодателя, на счет которого зачисляется сумма налога, платежа; при проведении возврата сумм налогов, платежей, пеней указывается наименование услугополучателя, подавшего заявление на проведение возврата излишне уплаченных сумм налогов, платежей, пеней; при осуществлении возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм физическим лицам указывается наименование банка.
В поле "ИИК" при осуществлении зачета налогов, платежей указывается доходный счет бюджета, куда зачитывается сумма налога, платежа; при осуществлении возврата сумм налогов, платежей, пеней указывается банковский счет услугополучателя, на который производится возврат; при осуществлении возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм физическим лицам указывается счет банка – бенефициара.
В поле "КБе" при зачете сумм налогов, платежей в счет погашения задолженности по другим видам налогов, платежей – код Кбе, где первая цифра означает признак резидентства услугодателя, а вторая означает сектор экономики услугодателя; при возврате сумм налогов, платежей, пеней на банковский счет указывается Кбе бенефициара, где первая цифра означает признак резидентства услугополучателя, а вторая цифра означает сектор экономики услугополучателя.
В поле "БИН" при проведении зачета излишне уплаченных сумм налогов, платежей указывается БИН услугодателя – получателя денег; а при проведении возврата сумм налогов, платежей, пеней указывается БИН или ИИН услугополучателя – получателя денег; при осуществлении возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм физическим лицам указывается БИН банка.
В поле "Банк бенефициара" при проведении зачета излишне уплаченных сумм налогов, платежей указывается наименование уполномоченного органа по исполнению бюджета; при проведении возврата сумм налогов, платежей, пеней на банковский счет указывается наименование банка, где обслуживается услугополучатель (указанного в заявлении), на который производится возврат.
В поле "БИК" при зачете сумм налогов, платежей в счет погашения задолженности по другим видам налогов, платежей указывается банковский идентификационный код уполномоченного органа по исполнению бюджета; при возврате сумм налогов, платежей, пеней на банковский счет указывается банковский идентификационный код банка – бенефициара, где обслуживается услугополучатель.
Поле "Банк – посредник" и поле "БИК" при проведении зачета и возврата излишне уплаченных сумм налогов, платежей, пеней не заполняются.
В поле "Сумма прописью" указывается прописью сумма, подлежащая зачету в счет погашения налоговой задолженности по другим видам налогов, платежей или возврату на банковский счет, которая должна соответствовать сумме, указанной в поле "Сумма".
Поле "Дата получения товара (оказания услуг, выполнения работ)" при проведении зачета и возврата излишне уплаченных сумм налогов, платежей, пеней не заполняется.
В поле "Назначение платежа" указывается наименование, номер и дата документа, на основании которого осуществляется зачет или возврат излишне (ошибочно) уплаченных сумм в бюджет или возврат из бюджета НДС; БИН или ИИН и наименование услугополучателя или фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) услугополучателя – физического лица, подавшего заявление на проведение зачета или возврата излишне уплаченных сумм; код бюджетной классификации, с которого производится зачет или возврат. При возврате физическому лицу излишне уплаченных сумм дополнительно указывается номер его счета.
В поле "Код назначения платежа" указывается один из кодов назначения платежа.
Поле "Код бюджетной классификации" заполняется при проведении зачета излишне уплаченных сумм налогов, платежей в счет погашения задолженности по другим налогам, платежей и указывается код бюджетной классификации, на который зачитывается сумма налога, платежа; при осуществлении возврата излишне уплаченных сумм налогов, платежей, пеней на банковский счет услугополучателя не заполняется.
Поле "Дата валютирования" при проведении зачета и возврата излишне уплаченных сумм налогов, платежей, пеней не заполняется.
Платежное поручение подписывается руководителем услугодателя, а в случае его отсутствия лицом, его замещающим, и должностным лицом, ответственным за ведение учета, и заверяется печатью услугодателя.

225. Көрсетілетін қызметті беруші бейрезиденттерге артық төленген сомаларды шетел валютасында ашылған банк шоттарына қайтаруды бюджетті орындау бойынша уәкілетті органның аумақтық органдарына беретін төлем тапсырмасы негізінде ұлттық валютада жүргізеді.
226. Салық берешегін өтеудің белгіленген тәртібі жүргізілгеннен кейін артық төленген салық, төлем сомасы көрсетілетін қызметті алушының банктік шотына қайтарылуға жатады.
Салықтың, төлемнің, өсімпұлдың артық төленген сомасын қайтару Салық берешегі болмаған кезде жүргізіледі.
Салық берешегі болған кезде көрсетілетін қызметті беруші салықтың, төлемнің, өсімпұлдың артық төленген сомасын есепке жатқызуға салықтық өтінішсіз салық берешегін өтеу есебіне есепке жатқызады.
Егер көрсетілетін қызметті алушы заңды тұлға болып табылған жағдайда, салықтың, төлемнің, өсімпұлдың артық төленген сомасын есепке жатқызу есепке жатқызуға салықтық өтінішсіз заңды тұлғаның және оның құрылымдық бөлімшелерінің салық берешегін өтеу есебіне жүргізіледі.
Осы тармақта көзделген есепке жатқызуды жүргізгеннен кейін артық төленген салық, төлем, өсімпұл сомасының қалдығы қайтарылуға жатады.
227. Көрсетілетін қызметті алушыға салықтардың, төлемдердің, өсімпұлдардың артық төленген сомаларын банк шотына қайтару кезінде осы Қағидалардың 224-тармағында баяндалған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның аумақтық органдарына төлем тапсырмасын толтыру және ұсыну тәртібі сақталады.
228. Салықтың, бюджетке төленетін төлемнің, өсімпұлдың артық төленген (өндіріп алынған) сомасын есепке жатқызуды және қайтаруды көрсетілетін қызметті беруші мынадай тәртіппен есептелетін 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүргізеді:
1) салық өтініші негізінде есепке жатқызу және қайтару жүргізілген жағдайда – көрсетілетін қызметті беруші осындай өтінішті тіркеген күннен бастап;
2) өтінішсіз есепке жатқызу жүргізілген жағдайда – көрсетілетін қызметті алушының жеке шотында артық төленген сома құрылған күннен бастап жүргізіледі.
229. Егер қайтару сомасы республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 100 еселенген мөлшерінен асатын болса, онда міндеттемелердің орындалуын бақылау жөніндегі лауазымды адам есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды адамға осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша осы қайтарудың негізділігін растайтын жазбаша қорытынды береді.
Қайтарудың негізділігін растайтын жазбаша қорытынды беру үшін міндеттемелердің орындалуын бақылау жөніндегі лауазымды тұлға ақпараттық жүйелерді қолдана отырып, қайтаруға ұсынылған есептелген, кемітілген сомалардың құқыққа сыйымдылығына бақылау жүргізеді.

225. Возврат излишне уплаченных сумм нерезидентам на банковские счета, открытые в иностранной валюте, производится в национальной валюте на основании платежного поручения, представляемого услугодателем в территориальные органы уполномоченного органа по исполнению бюджета.
226. После проведения установленного порядка погашения налоговой задолженности сумма излишне уплаченного налога, платежа подлежит возврату на банковский счет услугополучателя.
Возврат излишне уплаченной суммы налога, платежа, пени производится при отсутствии налоговой задолженности.
При наличии налоговой задолженности услугодатель производит зачет излишне уплаченной суммы налога, платежа, пени в счет погашения налоговой задолженности без налогового заявления на зачет.
В случае, если услугополучателем является юридическое лицо, зачет излишне уплаченной суммы налога, платежа, пени производится в счет погашения налоговой задолженности юридического лица и его структурных подразделений без налогового заявления на зачет.
После проведения зачета, предусмотренного настоящим пунктом, остаток суммы излишне уплаченного налога, платежа, пени подлежит возврату.
227. При возврате услугополучателю на банковский счет излишне уплаченных сумм налогов, платежей, пени соблюдается порядок заполнения и представления в территориальные органы уполномоченного органа по исполнению бюджета платежного поручения, изложенный в пункте 224 настоящих Правил.
228. Зачет и возврат излишне уплаченной (взысканной) суммы налога, платежа в бюджет, пени производятся услугодателем в течение 5 (пяти) рабочих дней, исчисляемых в следующем порядке:
1) в случае проведения зачета и возврата на основании налогового заявления – со дня регистрации такого заявления услугодателем;
2) в случае проведения зачета без заявления – со дня образования излишне уплаченной суммы на лицевом счете услугополучателя.
229. Если сумма возврата превышает 100 – кратный размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, то должностное лицо по контролю за исполнением обязательств представляет должностному лицу, ответственному за ведение учета письменное заключение, подтверждающее обоснованность данного возврата по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам.
Для предоставления письменного заключения, подтверждающего обоснованность возврата, должностным лицом по контролю за исполнением обязательств проводится контроль правомерности исчисленных, уменьшенных сумм, предъявленных к возврату, с применением информационных систем.

230. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі салықтың, бюджетке төленетін төлемнің, өсімпұлдың артық төленген сомасын есепке жатқызу және (немесе) қайтару болып табылады.
Салықтың, бюджетке төленетін төлемнің, өсімпұлдың, айыппұлдың артық төленген сомасы болмаған жағдайда, сондай-ақ Салық кодексінің 121-бабында көрсетілген жағдайларда және негіздер бойынша көрсетілетін қызметті алушыға есепке жатқызуды және (немесе) қайтаруды жүргізуден бас тарту жіберіледі.
Жеке шоттарда жүргізілген сынақтар мен қайтарулар туралы жазбалар бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның есептері және көрсетілетін қызметті берушінің төлем тапсырмалары негізінде жүргізіледі.
Бейрезидент үшін төленуге жататын ҚҚС есебіне есепке жатқызу жүргізілгеннен кейін көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша резидент емес үшін ҚҚС бойынша салық берешегін өтеу есебіне артық төленген сомаларды есепке жатқызу жүргізілгені туралы растау беріледі.
231. Бюджет кірістерінің сыныптамасының кодтары арасында есепке жатқызу немесе көрсетілетін қызметті алушының банк шотына қайтару жүзеге асырылғаннан кейін оның негізінде осындай есепке жатқызу және (немесе) қайтару жүргізілген төлем құжатына сәйкес жеке шоттарда мынадай операциялар көрсетіледі:
1) бюджет кірістерінің сыныптамасының басқа кодына есепке жатқызу жүргізілген тиісті код бойынша жеке шотта, сондай-ақ көрсетілетін ызметті алушының банк шотына қайтару кезінде есепке жатқызу немесе қайтару сомасы "Қайтарылды" деген бағанында көрсетіледі;
2) сома есепке жатқызылған тиісті код бойынша жеке шотта "Төленді" деген бағанында көрсетіледі.
232. Төлем көзінен ұсталатын салықтарды есептеу, ұстап қалу және аудару бойынша міндет жүктелген салық агенті жеке табыс салығын артық ұстап қалған жағдайда, артық ұсталған салықты қайтару үшін көрсетілетін қызмет алушыға өтінішпен жүгінеді. Жеке табыс салығын артық ұстап қалу фактісі расталған кезде және жеке тұлғаға салықты қайтарған кезде көрсетілетін қызметті алушы қосымша салық есептілігін ұсынады.
3-параграф. Көрсетілетін қызметті берушілердің және
(немесе) олардың лауазымды адамдарының, Мемлекеттік
корпорацияның және (немесе) олардың қызметкерлерінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
233. Көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне (бұдан әрі – ӘРПК) және Заңға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайларда мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне):
көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына;
бюджетке салықтар мен төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган басшысының атына;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағым береді.
Бұл ретте Мемлекеттік корпорация арқылы мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде Мемлекеттік корпорация қызметкерлерінің әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым Мемлекеттік корпорация басшысының атына не ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға беріледі.

230. Результатом оказания государственной услуги является зачет и (или) возврат излишне уплаченной суммы налога, платежа в бюджет, пени.
В случае отсутствия излишне уплаченной суммы налога, платежа в бюджет, пени, штрафа, а также в случаях и по основаниям, указанным в статье 121 Налогового кодекса, услугополучателю направляется отказ в проведении зачета и (или) возврата.
Записи о произведенных зачетах и возвратах в лицевых счетах производятся на основании отчетов уполномоченного органа по исполнению бюджета и платежных поручений услугодателя.
После проведения зачета в счет НДС, подлежащего уплате за нерезидента, услугополучателю выдается Подтверждение о проведенном зачете излишне уплаченных сумм в счет погашения налоговой задолженности по НДС за нерезидента по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам.
231. После осуществления зачета между кодами классификации доходов бюджета, или возврата на банковский счет услугополучателя в лицевых счетах в соответствии с платежным документом, на основании которого производился такой зачет и (или) возврат, отражаются следующие операции:
1) в лицевом счете по соответствующему коду, с которого произведен зачет на другой код классификации доходов бюджета, а также при возврате на банковский счет услугополучателя сумма зачета или возврата отражается в графе "Возвращено";
2) в лицевом счете по соответствующему коду, на который зачтена сумма, отражается в графе "Уплачено".
232. В случае излишнего удержания индивидуального подоходного налога услугополучателем, на которого возложена обязанность по исчислению, удержанию и перечислению налогов, удерживаемых у источника выплаты, для возврата излишне удержанного налога физическое лицо обращается с заявлением к услугополучателю. При подтверждении факта излишнего удержания индивидуального подоходного налога и возврата налога физическому лицу услугополучателем представляется дополнительная налоговая отчетность.
Параграф 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействий) услугодателей и (или) их должностных лиц, Государственной корпорации и (или) их работников по вопросам оказания государственных услуг
233. В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги услугополучателем в соответствии с Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан (далее – АППК) и Законом подается жалоба на решения, действия (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг:
на имя руководителя услугодателя;
на имя руководителя уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и платежей в бюджет;
в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
При этом жалоба на действия (бездействия) работников Государственной корпорации при оказании государственных услуг через Государственную корпорацию подается на имя руководителя Государственной корпорации либо в уполномоченный орган в сфере информатизации.

234. Көрсетілетін қызметті берушінің, мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді тікелей көрсететін мемлекеттік корпорацияның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес ол тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағымдар көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адамға беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адам шағым түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте ӘРПК-нің 91-бабының 4-тармағына сәйкес, егер көрсетілетін қызметті беруші, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адам 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік іс-әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жіберілмейді.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін жол беріледі.
235. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайларда көрсетілетін қызметті алушы Заңның 4-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес сотқа жүгінеді.
8-тарау. Есепке жатқызылатын қосылған құн салығының есептелген салық сомасынан асып кетуін қайтару және есептен шығару тәртібі. Қосылған құн салығын өзге негіздер бойынша қайтару
1-параграф. Есепке жатқызылатын қосылған құн салығының есептелген салық сомасынан асып кетуін қайтару
236. Салықтық тексеру актісіне не есепке жатқызылатын ҚҚС бюджеттен қайтарылуға жататын есептелген салық сомасынан асып кету сомаларының дұрыстығын растау жөніндегі актіге қорытындыға қол қойылғаннан не Мемлекеттік кірістер органының тиісті құрылымдық бөлімшесінің лауазымды адамы ҚҚС төлеушінің тармаққа сәйкес оңайлатылған қайтару тәртібін қолдану құқығын растағаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде Салық кодексінің 127 бабы 2, Мемлекеттік кірістер органының тиісті құрылымдық бөлімшесінің лауазымды адамы СӘАЖ -да берешектің жоқ (бар) екендігі туралы құжатты не есеп айырысу сальдосы бойынша есепті қалыптастырады.

234. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, Государственной корпорации, непосредственно оказывающих государственные услуги, подлежит рассмотрению в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалобы подаются услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услогодатель должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом в соответствии с пунктом 4 статьи 91 АППК жалоба не направляется в орган, рассматривающий жалобу, если услугодателем, должностным лицом, чьи решение, действие (бездействие) обжалуются, в течение 3 (трех) рабочих дней примется решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
235. В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги услугополучатель в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 4 Закона обращается в суд.
Глава 8. Порядок возврата и списания превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога. Возврат налога на добавленную стоимость по иным основаниям
Параграф 1. Возврат превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога
236. В течение 1 (одного) рабочего дня после подписания акта налоговой проверки либо заключения к акту по подтверждению достоверности сумм превышения НДС, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, подлежащего возврату из бюджета, либо подтверждения должностным лицом соответствующего структурного подразделения органа государственных доходов права на применение плательщиком НДС упрощенного порядка возврата в соответствии с пунктом 2 статьи 127 Налогового кодекса, должностное лицо соответствующего структурного подразделения органа государственных доходов формирует в ИСНА документ об отсутствии (наличии) задолженности либо отчет по сальдо расчетов.

237. Егер құрылымдық бөлімшелері бар заңды тұлға ҚҚС төлеуші болып табылған жағдайда, онда берешектің жоқ (бар) екендігі туралы құжат не есеп айырысу сальдосы бойынша есеп құрылымдық бөлімшелердің салық берешегі ескеріле отырып қалыптастырылады.
238. Берешектің жоқ (бар) екендігі туралы құжат не есеп айырысу сальдосы бойынша есеп салық төлеушінің тіркеу есебі орны бойынша Мемлекеттік кірістер органы ашқан жеке шоттардың деректері бойынша:
орналасқан жері бойынша;
салық төлеушінің құрылымдық бөлімшелерінің орналасқан жері бойынша қалыптастырылады.
239. Берешектің не есеп айырысулар сальдосы бойынша есептің жоқ (бар) екендігі туралы құжатты қалыптастырған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей және есепке жатқызуға және қайтаруға салық өтінішінің негізінде көрсетілетін қызметті беруші тиісті құрылымдық бөлімшесінің лауазымды тұлғасы есепке жатқызылатын ҚҚС сомасының есепке жазылған салық сомасынан асып кетуін қайтаруға арналған өкімді осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес екі данада жасайды (бұдан әрі – өкім).
Әрбір ҚҚС төлеушіге жеке өкім жасалады.
240. Өкімге мемлекеттік кірістер органының тиісті құрылымдық бөлімшесінің лауазымды адамы қол қояды және қол қойылған сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей ҚҚС асып кетуін нақты есепке алуды және (немесе) қайтаруды жүзеге асыру үшін есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды адамға беріледі.
241. Өкімнің негізінде есепті жүргізуге жауапты лауазымды адам оны алғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей, салық берешегі болған кезде заңды тұлғаның және/немесе төлем тапсырмасын жасау күніндегі жағдай бойынша құрылған құрылымдық бөлімшелердің салық берешегін өтеу есебіне есепке жатқызуды жүргізуге төлем тапсырмасы жасалады. Есепке жатқызу жүргізілгеннен кейін ҚҚС асып кетуінің қалған сомасын ҚҚС төлеушінің банктік шотына қайтаруға төлем тапсырмасы жасалады.
242. Төлем тапсырмасын мемлекеттік кірістер органының басшысы немесе оны алмастыратын адам есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды адам оны бекітуге ұсынған күні бекітеді.
243. Есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды адам ресімдеген қол қойылғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей төлем тапсырмасы есепті жүргізуге және (немесе) ҚҚС сомасынан асып кетуді қайтаруға өкімнің деректемелерін төлем тағайындауда көрсете отырып, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның аумақтық органдарына жіберіледі.
244. Есепті жүргізу және (немесе) ҚҚС асып кетуін қайтару сәтінен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей есепті жүргізуге жауапты лауазымды адам атқарылуы туралы белгісі бар өкімнің екінші данасын мемлекеттік кіріс органының тиісті құрылымдық бөлімшесінің лауазымды адамына қайтарады. Өкімнің бірінші данасы есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды тұлғада қалады.
Бейрезидент үшін төленуге жататын ҚҚС есебіне есепке жатқызу жолымен ҚҚС қайтарылғаннан кейін ҚҚС төлеушіге осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепке жатқызылатын ҚҚС-тың бейрезидент үшін салық берешегін өтеу есебіне есептелген сомадан асып кеткенін есепке жатқызу жүргізілгені туралы растау беріледі.

237. В случае, если плательщиком НДС является юридическое лицо, имеющее структурные подразделения, то документ об отсутствии (наличии) задолженности либо отчет по сальдо расчетов формируются с учетом налоговой задолженности структурных подразделений.
238. Документ об отсутствии (наличии) задолженности либо отчет по сальдо расчетов формируются по данным лицевых счетов, открытых органом государственных доходов по месту регистрационного учета налогоплательщика:
по месту нахождения;
по месту нахождения структурных подразделений налогоплательщика.
239. Не позднее 1 (одного) рабочего дня со дня формирования документа об отсутствии (наличии) задолженности либо отчета по сальдо расчетов и на основании налогового заявления на зачет и возврат должностное лицо соответствующего структурного подразделения органа государственных доходов составляет в двух экземплярах Распоряжение на возврат превышения НДС, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам (далее – распоряжение).
На каждого плательщика НДС составляется отдельное распоряжение.
240. Распоряжение подписывается должностным лицом соответствующего структурного подразделения органа государственных доходов и не позднее 1 (одного) рабочего дня с момента подписания передается должностному лицу, ответственному за ведение учета, для осуществления фактического зачета и (или) возврата превышения НДС.
241. На основании распоряжения не позднее 2 (двух) рабочих дней после его получения должностным лицом, ответственным за ведение учета, при наличии налоговой задолженности составляется платежное поручение на проведение зачета в счет погашения налоговой задолженности юридического лица и/или структурных подразделений, образовавшейся по состоянию на дату составления платежного поручения. После проведения зачета составляется платежное поручение на возврат оставшейся суммы превышения НДС на банковский счет плательщика НДС.
242. Платежное поручение утверждается руководителем органа государственных доходов или лицом, его замещающим, в день его представления должностным лицом, ответственным за ведение учета, на утверждение.
243. Не позднее 1 (одного) рабочего дня после подписания, оформленные должностным лицом, ответственным за ведение учета, платежное поручение направляются в территориальные органы уполномоченного органа по исполнению бюджета с указанием в назначении платежа реквизитов распоряжения на проведение зачета и (или) возврата превышения суммы НДС.
244. Не позднее 1 (одного) рабочего дня с момента проведения зачета и (или) возврата превышения НДС должностное лицо, ответственное за ведение учета, возвращает второй экземпляр распоряжения с отметкой об исполнении должностному лицу соответствующего структурного подразделения органа государственных доходов. Первый экземпляр распоряжения остается у должностного лица, ответственного за ведение учета.
После проведения возврата НДС путем зачета в счет НДС, подлежащего уплате за нерезидента, плательщику НДС выдается подтверждение о проведенном зачете превышения НДС, относимого в зачет, над суммой начисленного в счет погашения налоговой задолженности НДС за нерезидента, по форме согласно приложению 25 к настоящим Правилам.

2-параграф. Қосылған құн салығын өзге негіздер бойынша қайтару
245. Осы параграфтың күші грант алушыларға немесе грант алушы тағайындаған орындаушыларға (бұдан әрі – грант алушы) грант қаражаты есебінен сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша жеткізушілерге төленген ҚҚС сомасы бойынша, сондай-ақ Қазақстан Республикасында аккредиттелген дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерге (бұдан әрі – өкілдіктер) шетелдiк дипломатиялық және оларға теңестiрiлген өкiлдiктердің ресми пайдалануына, сондай-ақ осы өкiлдiктердiң дипломатиялық және әкiмшiлiк-техникалық қызметкерлерiне, олармен бiрге тұратын отбасыларының мүшелерiн (бұдан әрі – персонал) қоса алғанда, жеке пайдалануға арналған тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулердi жеткізушілерге төленген ҚҚС сомасы бойынша қолданылады.
246. Грант алушыларға, дипломатиялық өкілдіктерге және олардың персоналына ҚҚС қайтару Салық кодексінің 130 және 131-баптарында айқындалған тәртіппен жүргізіледі.
247. ҚҚС сомасын қайтаруды және (немесе) есептеуді көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының орналасқан жері бойынша жүргізеді.
Грант алушыларға ҚҚС қайтару грант қаражаты есебінен сатып алынатын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша төленген ҚҚС қайтару туралы салықтық өтініш берілген күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
248. Грант алушы грант қаражатынан ҚҚС төлегенін растағаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде салықтық тексеруді жүзеге асыратын лауазымды адам грант алушыға салық берешегі болған кезде есепке жатқызуға салықтық өтініш беру қажеттігі туралы хабарлайды.
249. Бір мезгілде салықтық тексеруді жүзеге асыратын лауазымды адам есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды адамға салық берешегінің жоқтығы және (немесе) бар екендігі туралы құжат (бұдан әрі – берешектің жоқтығы туралы құжат) жасау талап етілетін грант алушылардың тізімін ұсынады.
250. Тізім ұсынылған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды адам тізім берілген күнге берешегінің жоқтығы туралы құжат жасайды.
Егер құрылымдық бөлімшелері бар заңды тұлға грант алушы болып табылған жағдайда, онда берешектің жоқтығы туралы құжат құрылымдық бөлімшелердің салық берешегін ескере отырып жасалады.
251. Салық кодексінің 122-бабында белгіленген жағдайларды қоспағанда, бюджеттен қайтарылуға жататын ҚҚС сомасы басқа салық төлеушінің салық берешегін өтеу есебіне қайтаруға және (немесе) есепке жатқызуға жатпайды.

Параграф 2. Возврат налога на добавленную стоимость по иным основаниям
245. Действие настоящего параграфа распространяется на грантополучателей или исполнителей, назначенных грантополучателем (далее – грантополучатель), по суммам НДС, уплаченного поставщикам по приобретенным за счет средств гранта товарам, работам, услугам, а также на дипломатических и приравненных к ним представительств, аккредитованных в Республике Казахстан (далее – представительства), по суммам НДС, уплаченного поставщикам товаров (работ, услуг), предназначенных для официального пользования иностранными дипломатическими и приравненными к ним представительствами, а также для личного пользования дипломатического и административно – технического персонала этих представительств, включая членов их семей, проживающих вместе с ними (далее – персонал).
246. Возврат НДС грантополучателям, дипломатическим представительствам и их персоналу производится в порядке, определенном статьями 130 и 131 Налогового кодекса.
247. Возврат и (или) зачет суммы НДС производится услугодателем по месту нахождения услугополучателя.
Возврат НДС грантополучателям производится в течение 30 (тридцати) рабочих дней с даты представления налогового заявления о возврате НДС, уплаченного по товарам, работам, услугам, приобретаемым за счет средств гранта.
248. В течение 1 (одного) рабочего дня после подтверждения уплаты грантополучателем НДС из средств гранта должностное лицо, осуществляющее налоговую проверку, сообщает грантополучателю о необходимости представления налогового заявления на зачет при наличии налоговой задолженности.
249. Одновременно должностное лицо, осуществляющее налоговую проверку, представляет должностному лицу, ответственному за ведение учета, список грантополучателей, по которым требуется составить документ об отсутствии и (или) наличии налоговой задолженности (далее – документ об отсутствии задолженности).
250. В течение 1 (одного) рабочего дня со дня представления списка должностное лицо, ответственное за ведение учета, составляет документ об отсутствии задолженности на дату представления списка.
В случае, если грантополучателем является юридическое лицо, имеющее структурные подразделения, то документ об отсутствии задолженности составляется с учетом налоговой задолженности структурных подразделений.
251. Сумма НДС, подлежащего возврату из бюджета, не подлежит возврату и (или) зачету в счет погашения налоговой задолженности другого налогоплательщика, за исключением случаев, установленных статьей 122 Налогового кодекса.

252. Берешектің жоқтығы туралы құжат салық төлеушінің тіркеу есебі орны бойынша мемлекеттік кірістер органы ашқан жеке шоттардың деректері бойынша:
орналасқан жері бойынша;
салық төлеушінің құрылымдық бөлімшелерінің орналасқан жері бойынша жасалады.
Берешектің жоқтығы туралы құжат жасалған күні есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды адам қайтару жөнінде шешім қабылдау үшін салықтық тексеруді жүзеге асыратын лауазымды адамға берешектің жоқтығы туралы құжатты ұсынады. Берешектің жоқтығы туралы құжатқа есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды адам қол қояды.
253. ҚҚС-ты қайтаруды (немесе) есепке алуды мемлекеттік кіріс органы салық өтінішінде көрсетілген ҚҚС сомасы шегінде жүзеге асырады.
Егер грант алушының салық берешегі болса және есепке жатқызуға салықтық өтініш берілген кезде есепке жатқызуға салықтық өтініште көрсетілген салық берешегі берешектің жоқтығы туралы құжаттың деректерімен сәйкес келмеген жағдайда, онда ҚҚС қайтару және (немесе) есепке жатқызу берешектің жоқтығы туралы құжаттың негізінде жүргізіледі.
254. Есепке жатқызуға салықтық өтінішті алған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей салықтық тексеру жүргізуге жауапты лауазымды адам осы Қағидаларға 26-қосымшаға сәйкес нысан бойынша грант қаражаты есебінен сатып алынатын тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) бойынша төленген ҚҚС сомаларын екі данада қайтаруға өкім жасайды.
Әрбір грант алушыға жеке өкім жасалады.
255. Қағидалардың 254-тармағында көрсетілген өкімге салықтық тексеру нәтижелеріне жауапты лауазымды адам қол қояды және ҚҚС-ты нақты есепке алуды және (немесе) қайтаруды жүзеге асыру үшін есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды адамға беріледі.
256. Грант қаражаты есебінен сатып алынатын тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) бойынша төленген ҚҚС сомаларын қайтаруға өкім алынған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей есепті жүргізуге жауапты лауазымды адам салық төлеушіде салық берешегі болған кезде заңды тұлғаның осындай берешегін өтеу есебіне есепке жатқызуды жүргізуге төлем тапсырмасын жасайды және/ немесе төлем тапсырмасын жасау күніндегі жағдай бойынша құрылған құрылымдық бөлімшелер. Есепке жатқызу жүргізілгеннен кейін қалған ҚҚС сомасын грант алушының банктік шотына қайтаруға төлем тапсырмасы жасалады.
Төлем тапсырмасын Мемлекеттік кірістер органының басшысы немесе оны алмастыратын адам есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды адам оны бекітуге ұсынған күні бекітеді.
Қол қойылғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей есеп жүргізуге жауапты лауазымды адам ресімдеген төлем тапсырмасы есепті жүргізуге және (немесе) ҚҚС қайтаруға өкімнің деректемелерін төлем тағайындауда көрсете отырып, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның аумақтық органдарына жіберіледі.

252. Документ об отсутствии задолженности составляется по данным лицевых счетов, открытых органом государственных доходов по месту регистрационного учета налогоплательщика:
по месту нахождения;
по месту нахождения структурных подразделений налогоплательщика.
В день составления документа об отсутствии задолженности должностное лицо, ответственное за ведение учета, представляет документ об отсутствии задолженности должностному лицу, осуществляющему налоговую проверку, для принятия решения по возврату. Документ об отсутствии задолженности подписывается должностным лицом, ответственным за ведение учета.
253. Возврат (или) зачет НДС осуществляется органом государственных доходов в пределах суммы НДС, указанной в налоговом заявлении.
В случае, если у грантополучателя имеется налоговая задолженность и при представлении налогового заявления на зачет налоговая задолженность, указанная в налоговом заявлении на зачет, не совпадает с данными документа об отсутствии задолженности, то возврат и (или) зачет НДС производится на основании документа об отсутствии задолженности.
254. Не позднее 1 (одного) рабочего дня со дня получения налогового заявления на зачет должностное лицо, ответственное за проведение налоговой проверки, составляет распоряжение на возврат сумм НДС, уплаченных по товарам (работам, услугам), приобретаемым за счет средств гранта, по форме согласно приложению 26 к настоящим Правилам в двух экземплярах.
На каждого грантополучателя составляется отдельное распоряжение.
255. Распоряжение, указанное в пункте 254 Правил, подписывается должностным лицом, ответственным за результаты налоговой проверки, и передается должностному лицу, ответственному за ведение учета, для осуществления фактического зачета и (или) возврата НДС.
256. Не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня получения распоряжения на возврат сумм НДС, уплаченных по товарам (работам, услугам), приобретаемым за счет средств гранта, должностным лицом, ответственным за ведение учета, при наличии у налогоплательщика налоговой задолженности составляется платежное поручение на проведение зачета в счет погашения такой задолженности юридического лица и/или структурных подразделений, образовавшейся по состоянию на дату составления платежного поручения. После проведения зачета составляется платежное поручение на возврат оставшейся суммы НДС на банковский счет грантополучателя.
Платежное поручение утверждается руководителем органа государственных доходов или лицом, его замещающим, в день его представления должностным лицом, ответственным за ведение учета, на утверждение.
Не позднее 1 (одного) рабочего дня после подписания оформленные должностным лицом, ответственным за ведение учета, платежное поручение направляется в территориальные органы уполномоченного органа по исполнению бюджета с указанием в назначении платежа реквизитов распоряжения на проведение зачета и (или) возврата НДС.

257. Есепті жүргізгеннен және (немесе) ҚҚС грант алушыға қайтарылғаннан кейін есепті жүргізуге жауапты лауазымды адам атқарылуы туралы белгісі бар өкімнің екінші данасын салықтық тексеру нәтижелеріне жауапты лауазымды адамға қайтарады. Өкімнің бірінші данасы есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды адамға қалады.
258. ҚҚС есебіне есепке жатқызу жолымен ҚҚС қайтаруды жүргізгеннен кейін салық төлеушіге осы Қағидаларға 27-қосымшаға сәйкес нысан бойынша грант қаражаты есебінен сатып алынған тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) бойынша төленген ҚҚС есепке жатқызу жүргізілгені туралы растау беріледі.
259. Өкілдіктерге ҚҚС қайтару Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінен жиынтық ведомостарды (тізілімдерді) және ҚҚС төленгенін растайтын құжаттарды алғаннан кейін 30 (отыз) жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
260. Өкілдік ҚҚС төлегенін растағаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде салықтық тексеру нәтижелеріне жауапты лауазымды адам осы Қағидаларға 28-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҚҚС сомаларын өкілдіктерге және олардың персоналына екі данада қайтаруға өкім жасайды.
261. ҚҚС сомаларын өкілдіктерге және олардың персоналына қайтаруға өкім алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей есепті жүргізуге жауапты лауазымды адам ҚҚС-ты өкілдіктің және (немесе) өкілдік персоналының банктік шотына қайтаруға төлем тапсырмасын жасайды.
262. ҚҚС өкілдікке және (немесе) өкілдіктің персоналына қайтарылғаннан кейін есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды адам өкімнің екінші данасын орындағаны туралы белгісі бар салықтық тексеру нәтижелеріне жауапты лауазымды адамға қайтарады. Өкімнің бірінші данасы есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды адамда қалады.
3-параграф. Салық төлеушілердің жеке шоттарынан қосылған құн салығының асып кетуін есептен шығару тәртібі
263. ҚҚС бойынша тіркеу есебінен шығарылған және өспелі жиынтықпен қалыптасқан салық төлеушілердің ҚҚС асып кетуі есептен шығаруға жатады:
1) ҚҚС бойынша тіркеу есебінен шығару күніне – Салық кодексінің 77, 103 және 505-баптарында белгіленген мерзімдерде тарату салық есептілігін ұсынбаған жағдайда;
2) Тарату салық есептілігін табыс ету күніне – тарату салық есептілігі Салық кодексінің 77, 103 және 505-баптарында белгіленген мерзімдерде табыс етілген жағдайда.
264. ҚҚС бойынша тіркеу есебінен шығарылған күнге дейінгі салық кезеңдері үшін қосымша салық есептілігін (бұдан әрі осы тармақтың мақсатында – салық есептілігі), тарату салық есептілігін ұсынған және (немесе) мемлекеттік кірістер органдары ҚҚС асып кетуін есептен шығарғаннан кейін салықтық тексеру нәтижелері бойынша ҚҚС сомаларын есептеген жағдайда, бұрын есептен шығарылған сомаларға түзету жүргізіледі.
Бұрын есептен шығарылған сомаларды түзету есептеуге арналған тізілім негізінде жүргізіледі.
Есептеуге арналған тізілім жасалады:

257. После проведения зачета и (или) возврата НДС грантополучателю должностное лицо, ответственное за ведение учета, возвращает второй экземпляр распоряжения с отметкой об исполнении должностному лицу, ответственному за результаты налоговой проверки. Первый экземпляр распоряжения остается у должностного лица, ответственного за ведение учета.
258. После проведения возврата НДС путем зачета в счет НДС налогоплательщику выдается подтверждение о проведенном зачете НДС, уплаченного по товарам (работам, услугам), приобретенным за счет средств гранта, по форме согласно приложению 27 к настоящим Правилам.
259. Возврат НДС представительствам производится в течение 30 (тридцати) рабочих дней после получения от Министерства иностранных дел Республики Казахстан сводных ведомостей (реестров) и документов, подтверждающих уплату НДС.
260. В течение 1 (одного) рабочего дня после подтверждения уплаты НДС представительством должностное лицо, ответственное за результаты налоговой проверки, составляет распоряжение на возврат сумм НДС представительствам и их персоналу по форме согласно приложению 28 к настоящим Правилам в двух экземплярах.
261. Не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня получения распоряжения на возврат сумм НДС представительствам и их персоналу должностным лицом, ответственным за ведение учета, составляется платежное поручение на возврат НДС на банковский счет представительства и (или) персонала представительства.
262. После проведения возврата НДС представительству и (или) персоналу представительства должностное лицо, ответственное за ведение учета, возвращает второй экземпляр распоряжения с отметкой об исполнении должностному лицу, ответственному за результаты налоговой проверки. Первый экземпляр распоряжения остается у должностного лица, ответственного за ведение учета.
Параграф 3. Порядок списания превышения налога на добавленную стоимость с лицевых счетов налогоплательщиков
263. Списанию подлежит превышение НДС налогоплательщиков, снятых с регистрационного учета по НДС и сложившееся нарастающим итогом:
1) на дату снятия с регистрационного учета по НДС – в случае непредставления ликвидационной налоговой отчетности в сроки, установленные статьями 77, 103 и 505 Налогового кодекса;
2) на дату представления ликвидационной налоговой отчетности – в случае представления ликвидационной налоговой отчетности в сроки, установленные статьями 77, 103 и 505 Налогового кодекса.
264. В случае представления дополнительной налоговой отчетности за налоговые периоды до даты снятия с регистрационного учета по НДС, ликвидационной налоговой отчетности (далее в целях настоящего пункта – налоговая отчетность), и (или) начисления органом государственных доходов сумм НДС по результатам налоговой проверки после списания превышения НДС, производится корректировка ранее списанных сумм.
Корректировка ранее списанных сумм производится на основании реестра к начислению.
Реестр к начислению составляется:

1) есептеуге салық есептілігін ұсынған кезде –ҚҚС есептелген сомасына минус мәні бар;
2) салық есептілігін кемітуге ұсынған кезде – ҚҚС-ты кеміту немесе асып кету сомасына;
3) салықтық тексеру нәтижелері бойынша есептеу кезінде – есептеу сомасына минус мәні бар.
Түзетулердің жиынтық сомасы ҚҚС асып кетуінің бұрын есептен шығарылған сомасы шегінде болуға тиіс.
265. Сот шешімі немесе жоғары тұрған органның шешімі негізінде Мемлекеттік кірістер органының ҚҚС бойынша тіркеу есебінен шығару туралы шешімі жойылған жағдайда, Есептеуге арналған тізілім ҚҚС бойынша тіркеу есебі қалпына келтірілген күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде есептен шығарылуға жатады.

1) при представлении налоговой отчетности к начислению – с минусовым значением на исчисленную сумму НДС;
2) при представлении налоговой отчетности с уменьшением – на сумму уменьшения или превышения НДС;
3) при начислении по результатам налоговой проверки – с минусовым значением на сумму начисления.
Итоговая сумма корректировок должна быть в пределах ранее списанной суммы превышения НДС.
265. В случае отмены решения органа государственных доходов о снятии с регистрационного учета по НДС на основании решения суда или решения вышестоящего органа, Реестр к начислению подлежит сторнированию в течение 1 (одного) рабочего дня со дня восстановления в регистрационном учете по НДС.

266. Міндеттемелердің орындалуына бақылау жөніндегі лауазымды адам есепті жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаға Есептеуге арналған тізілімді күнінен Должностное лицо по контролю за исполнением обязательств передает должностному лицу, ответственному за ведение учета, Реестр к начислению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня
1) ҚҚС бойынша тіркеу есебінен шығарылған және Салық кодексінің 77, 103 және 505-баптарында белгіленген мерзімдерде ҚҚС бойынша – тарату салық есептілігін ұсынбаған салық төлеушілер бойынша салық есептілігін табыс ету мерзімі өткен;

266. Должностное лицо по контролю за исполнением обязательств передает должностному лицу, ответственному за ведение учета, Реестр к начислению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня:
1) истечения срока представления налоговой отчетности – по налогоплательщикам, снятым с регистрационного учета по НДС и не представившим ликвидационную налоговую отчетность по НДС в сроки, установленные статьями 77, 103 и 505 Налогового кодекса;

2) Салық кодексінің 77, 103 және 505-баптарында белгіленген мерзімдерде тарату салық есептілігін табыс еткен салық төлеушілер бойынша – ҚҚС бойынша салық есептілігін табыс еткен;
3) Салық кодексінің 77, 103 және 505-баптарында белгіленген мерзімдерден кейін тарату салық есептілігін табыс еткен;
ҚҚС бойынша тіркеу есебінен шығарылған күнге дейінгі салық кезеңдері үшін қосымша салық есептілігін табыс еткен салық төлеушілер бойынша – ҚҚС асып кетуі есептен шығарылғаннан кейін ҚҚС бойынша салық есептілігін табыс еткен;

2) представления налоговой отчетности по НДС – по налогоплательщикам, представившим ликвидационную налоговую отчетность в сроки, установленные статьями 77, 103 и 505 Налогового кодекса;
3) представления налоговой отчетности по НДС после списания превышения НДС – по налогоплательщикам, представившим:
ликвидационную налоговую отчетность после сроков, установленных статьями 77, 103 и 505 Налогового кодекса;
дополнительную налоговую отчетность за налоговые периоды до даты снятия с регистрационного учета по НДС;

1. Салық берешегiнiң барлығы ________________ теңге.
2. Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, жұмыс
берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша берешек ______________ теңге.
3. Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдардың және (немесе)
жарналардың бойынша берешек _____________ теңге.
4. . Әлеуметтiк аударымдар бойынша берешек _____________ теңге.
Ескертпе: Жалпы берешек сомасында:
1)_____________ теңге шағым жасау сатысында тұрған және шағым жасалған
салықтық тексеру нәтижелері бойынша есептелген сома;
2)____________теңге төлеу мерзімі өзгертілген сома;
3)суммы, по которым применена реабилитационная процедура ______ теңге оңалту
рәсімі қолданылған сома көрсетілмеген
Мәлімет________________________________________ берiлдi
(талап еткен жер)
20__ж. "__"_________________ (берген күнi)
қолы
- мәліметте_______ мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттары көрсетілген
- мәліметте_______ заңды тұлғаның құрылымдық бөлiмшесінiң ақпараттары
Көрсетілген
Есебі мемлекеттік кірістер органдарында жүргізілетін берешегiнiң жоқ (бар) екендiгi
туралы мәліметтерге қосымша ________________________________________
(мәліметті берген мемлекеттік органның атауы)
_____________________________________________________________________________
(салық төлеушінің ЖСН/БСН, тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)
_________________________________________________________ немесе атауы) _________________________________________
Салық төлеушiнiң және/немесе оның құрылымдық бөлiмшесінiң БСН/ЖСН
Салық төлеушiнiң тегі, аты, әкесінің аты немесе атауы және/немесе оның құрылымдық бөлiмшесінiң атауы
БСК
Салықтың, төлемнiң, әлеуметтік төлемдердің сомасы (+. -)
Өсiмпұл сомасы (+. -)
Пайыздар сомасы (+. -)
Айыппұл сомасы (+. -)
Барлығы
берешек
артық
төлем
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1 МКОК
1 МКО атауы
Жиыны
бересi
артық төлем
Жиыны
бересi
артық төлем
2 МКОК
2 МКО атауы
Жиыны
бересi
артық төлем
Жиыны
бересi
артық төлем
3 МКОК
3 МКО атауы
Жиыны
бересi
артық төлем
Жиыны
бересi
артық төлем
Бюджетке барлық берешек
Салықтар және төлемдер бойынша артық төлемдердiң барлығы
Мiндеттi зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша берешек
Мiндеттi зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша артық төлем
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша артық төлем
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешек
Әлеуметтiк аударымдар бойынша берешек
Әлеуметтiк аударымдар бойынша артық төлем
Ескертпе: аббревиатуралардың ашып жазылуы: БСК – бюджет сыныптамасының коды;
ЖСН/БСН – жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі;
МКО – мемлекеттік кірістер органы; МКОК – мемлекеттік кірістер органының коды.
Салық төлеушінің (салық агентінің)
жеке шотын жүргізу қағидаларына
18-қосымша
Нысан
берешектің онлайн сервисі
Есебі мемлекеттік кірістер органдарында жүргізілетін берешектiң жоқ (бар) екендiгi туралы мәлімет
Салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты немесе атауы ________________________
салық төлеушінің БСН/ЖСН ____________________________
Барлық берешек, оның ішінде (теңге):___________________________
Бюджетке берешек
Мiндеттi зейнетақы жарналары, кәсіптік зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша берешек
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешек
Әлеуметтiк аударымдар бойынша берешек
Мемлекеттік кірістер органдары бойынша берешектер кестесі
Мемлекеттік кірістер органы _____________ _____________жағдай бойынша
Барлық берешек:
Бюджетке берешек
Мiндеттi зейнетақы жарналары, кәсіптік зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша берешек
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешек
Әлеуметтiк аударымдар бойынша берешек
Салық төлеуші және оның құрылымдық бөлімшесі бойынша берешектер кестесі
Салық төлеушінің атауы: ____________________________
Салық төлеушінің БСН/ЖСН: ____________________________
Берешектің барлығы: _________________
БСК
Есебі мемлекеттік кірістер органдарында жүргізілетін салықтар және төлемдер бойынша берешек
Өсімпұл сомасы бойынша берешек
Пайыздар сомасы бойынша берешек
Айыппұл сомасы бойынша берешек
Берешектің барлығы
Ескертпе: аббревиатуралардың ашып жазылуы: МКО – мемлекеттік кірістер органы; тегі, аты және әкесінің аты – тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе);
БСК – бюджет сыныптамасының коды;
ЖСН/БСН – жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі.
Салық төлеушінің (салық агентінің)
жеке шотын жүргізу қағидаларына
19-қосымша
"Салықтарды, бюджетке төлемдерді, өсімпұлдарды, айыппұлдарды есепке жатқызуды және қайтаруды жүргізу" мемлекеттік қызмет көрсетуге (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің аудандар, қалалар және қалалардағы аудандар, арнайы экономикалық аймақтардың аумақтары бойынша аумақтық органдары
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)

1. Всего налоговая задолженность ________________ тенге.
2. Задолженность по обязательным пенсионным взносам, обязательным
профессиональным пенсионным взносам, обязательным пенсионным взносам
работодателя ______________ тенге.
3. Задолженность по отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное
медицинское страхование_____________ тенге.
4. Задолженность по социальным отчислениям_____________ тенге.
Примечание: в общей сумме задолженности не отражены:
1) суммы, начисленные по результатам налоговой проверки, находящиеся
на стадии обжалования и обжалованные ________ тенге;
2) суммы, по которым изменены сроки уплаты __________ тенге;
3) суммы, по которым применена реабилитационная процедура _________ тенге.
Сведения выданы _____________________________________________________
(место требования)
"________" _________________ 20____ года (дата выдачи)
Подпись
В сведениях отражена информация_______________________________________
органов государственных доходов; (указать количество)
В сведениях отражена информация по ____________________________________
структурным подразделениям юридического лица. (указать количество)
Приложение к сведениям об отсутствии (наличии) задолженности,
учет по которой ведется в органе государственных доходов
_________________________________________________________
(наименование, код, адрес ОГД)
______________________________________________________________
(ИИН/БИН, фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе,
______________________________________________________________
удостоверяющем личность) или наименование налогоплательщика)
(тенге)
БИН/ИИН налогоплательщика и/или его структурного подразделения
Фамилия, имя и отчество или наименование налогоплательщика и/или его структурного подразделения
КБК
Сумма налога и платежа, социальных платежей (+, -)
Сумма пени (+, -)
Сумма процентов(+, -)
Сумма штрафа (+, -)
Всего
задолженность
переплата
1
2
3
4
5
6
7
8
9
КОГД 1
Наименование ОГД 1
Итого
недоимки
переплаты
КОГД 2
Наименование ОГД 2
Итого
недоимки
переплаты
КОГД 3
Наименование ОГД 3
Итого
недоимки
переплаты
Всего задолженности в бюджет
Всего переплаты по налогам и платежам
Задолженность по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, обязательным пенсионным взносам работодателя
Переплата по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, обязательным пенсионным взносам работодателя
Задолженность по отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование
Переплата по отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование
Задолженность по социальным отчислениям
Переплата по социальным отчислениям
Примечание: расшифровка аббревиатур:
КБК – код бюджетной классификации;
ИИН/БИН – индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер;
ОГД – орган государственных доходов;
КОГД – код органа государственных доходов.
Приложение 18
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика
(налогового агента)
Форма
Онлайн сервис задолженности
Сведения об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органе государственных доходов
Фамилия, имя и отчество или наименование плательщика
__________________________________________________
ИИН/БИН налогоплательщика
__________________________________________________
Всего задолженности (тенге)
__________________________________________________
Задолженность в бюджет
Задолженность по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, обязательным пенсионным взносам работодателя
Задолженность по отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование
Задолженность по социальным отчислениям
Таблица задолженностей по органам государственных доходов
Орган государственных доходов __________________
По состоянию на _______________________________
Всего задолженности: ___________________________
Задолженность в бюджет
Задолженность по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, обязательным пенсионным взносам работодателя
Задолженность по отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование
Задолженность по социальным отчислениям
Таблица задолженностей по налогоплательщику и его структурным подразделениям
Наименование налогоплательщика: ________________________
ИИН/БИН налогоплательщика: ____________________________
Всего задолженности: ____________________________________
КБК
Задолженность по налогам и платежам, учет по которым ведется в органах государственных доходов
Задолженность по сумме пени
Задолженность по сумме процентов
Задолженность по сумме штрафа
Всего задолженности
Примечание: расшифровка аббревиатур:
Фамилия, имя и отчество – фамилия, имя и отчество
(если оно указано в документе, удостоверяющем личность);
КБК – код бюджетной классификации;
ИИН/БИН – индивидуальный идентификационный номер/
бизнес-идентификационный номер.
Приложение 19
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика
(налогового агента)
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Проведение зачетов и возвратов налогов, платежей в бюджет, пени, штрафов" (далее – государственная услуга)
1
Наименование услугодателя
Территориальные органы Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан по районам, городам и районам в городах, на территории специальных экономических зон
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)

1) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің аудандар, қалалар және қалалардағы аудандар, арнайы экономикалық аймақтардың аумақтары бойынша аумақтық органдары;
2) "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясы" (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
3) www.​egov.​kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы (бұдан әрі – портал);
4) "Салық төлеуші кабинеті" веб-қосымшасы арқылы.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
салықтың, бюджетке төлемнің, өсімпұлдың артық төленген сомасын есепке жатқызу Салық төлеуші салықтарды, бюджетке төлемдерді, кедендік төлемдерді, өсімпұлдарды, пайыздар мен айыппұлдарды есепке жатқызуды және (немесе) қайтаруды жүргізуге салықтық өтінішті (бұдан әрі – салықтық өтініш) және құжаттарды ұсынған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнін құрайды;
салықтың, бюджетке төлемнің, өсімпұлдың қате төленген сомасын есепке жатқызу, қайтару Салық төлеуші қате сомалар бойынша салықтық өтінішті және осы мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүргізіледі;
салықтың, бюджетке төлемнің, өсімпұлдың артық төленген сомасын қайтару Салық төлеуші салықтық өтінішті және құжаттарды берген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүргізіледі;
салық салу, зейнетақымен қамсыздандыру туралы, міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Қазақстан Республикасының заңнамалары саласындағы құқық бұзушылықтар бойынша заңсыз салынған айыппұлдың төленген сомасын оны жою немесе мөлшерін азайту салдарынан, сондай-ақ артық төленген соманы қайтару Салық төлеуші салықтық өтінішті және құжаттарды табыс еткен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүргізіледі;
сот шешімі бойынша электрондық аукциондар қорытындыларының күшін жою нәтижесінде салықтың, бюджетке төленетін төлемнің, өсімпұлдың және айыппұлдың төленген сомасын қайтару, қайтаруға өтініш берілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүргізіледі;
мемлекеттік баждың артық төленген сомасын қайтару, қайтаруға арналған салықтық өтініш берілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету нәтижесі:
салықтың, бюджетке төленетін төлемнің, өсімпұлдың артық төленген сомаларын есепке жатқызу;
қате төленген соманы бюджеттік сыныптаманың тиісті кодына және (немесе) тиісті мемлекеттік кірістер органына есепке жатқызу;
салықтың, бюджетке төленетін төлемнің және өсімпұлдың артық төленген сомасын, сондай-ақ салықтың, бюджетке төленетін төлемнің қате төленген сомаларын салық төлеушінің банк шотына қайтару;
салық салу, зейнетақымен қамсыздандыру туралы, міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Қазақстан Республикасының заңнамалары саласындағы құқық бұзушылықтар бойынша заңсыз салынған айыппұлдың төленген сомасын, оны жою немесе мөлшерін азайту салдарынан салық төлеушінің банк шотына қайтару;
сот шешімі бойынша электрондық аукциондар қорытындыларының күшін жою нәтижесінде салықтың, бюджетке төленетін төлемнің, өсімпұлдың және айыппұлдың төленген сомасын салық төлеушінің банк шотына қайтару;
мемлекеттік баждың артық төленген сомасын оны төлеу орны бойынша бюджеттік сыныптаманың тиісті кодынан салық төлеушінің банк шотына қайтару;
мемлекеттік кірістер органы аудару кезінде қателердің бар-жоғын растамаған жағдайда қатені растамау туралы жазбаша хабарлама;
көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік баж сомасын қайтаруды жүзеге асырғаннан кейін – салық төлеушіге және (немесе) мемлекеттік мекемеге сот шешімінің орындалуы туралы хабарлама;
ұсынылған салықтық өтініш негізінде мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету барысында осы мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 9-тармағында көрсетілген жағдайларда және негіздер бойынша:

1) территориальные органы Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан по районам, городам и районам в городах, на территории специальных экономических зон;
2) "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
3) посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал);
4) посредством веб-приложения "Кабинет налогоплательщика".
3
Срок оказания государственной услуги
зачет излишне уплаченной суммы налога, платежа в бюджет, пени составляет 5 (пять) рабочих дней со дня представления услугополучателем налогового заявления на проведение зачета и (или) возврата налогов, платежей в бюджет, таможенных платежей, пеней, процентов и штрафов (далее – налоговое заявление) и документов;
зачет, возврат ошибочно уплаченной суммы налога, платежа в бюджет, пени производится в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня представления услугополучателем налогового заявления по ошибочным суммам и документов, указанных в пункте 8 настоящего перечня основных требований к оказанию государственной услуги;
возврат излишне уплаченной суммы налога, платежа в бюджет, пени производится в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня подачи услугополучателем налогового заявления и документов;
возврат уплаченной суммы неправомерно наложенного штрафа по правонарушениям в области налогообложения, законодательства Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, об обязательном социальном страховании, об обязательном социальном медицинском страховании вследствие его отмены или уменьшения размера, а также излишне уплаченной суммы производится в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня представления услугополучателем налогового заявления и документов;
возврат уплаченной суммы налога, платежа в бюджет, пени и штрафа в результате отмены итогов электронных аукционов по решению суда производится в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня подачи заявления на возврат;
возврат излишне уплаченной суммы государственной пошлины производится в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня подачи налогового заявления на возврат.
4
Форма оказания государственной услуги
электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
Результатом оказания государственной услуги является:
зачет излишне уплаченной суммы налога, платежа в бюджет, пени;
зачет ошибочно уплаченной суммы на надлежащий код бюджетной классификации и (или) в надлежащий орган государственных доходов;
возврат излишне уплаченной суммы налога, платежа в бюджет и пени, а также ошибочно уплаченной суммы налога, платежа в бюджет на банковский счет налогоплательщика;
возврат уплаченной суммы неправомерно наложенного штрафа по правонарушениям в области налогообложения, законодательства Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, об обязательном социальном страховании, об обязательном социальном медицинском страховании вследствие его отмены или уменьшения размера на банковский счет налогоплательщика;
возврат уплаченной суммы налога, платежа в бюджет, пени и штрафа в результате отмены итогов электронных аукционов по решению суда на банковский счет налогоплательщика;
возврат излишне уплаченной суммы государственной пошлины по месту ее уплаты на банковский счет налогоплательщика с соответствующего кода бюджетной классификации;
письменное сообщение о не подтверждении ошибки – в случае неподтверждения органом государственных доходов наличия ошибок при перечислении;
уведомление об исполнении судебного решения налогоплательщику и (или) государственному учреждению – после осуществления возврата суммы государственной пошлины услугодателем;
мотивированный ответ услугодателя об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, указанным в пункте 9 настоящего перечня основных требований к оказанию государственной услуги, при оказании государственной услуги на основании налогового заявления представленного:

1) Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ӘРПК) 73-бабының талаптарын сақтап, қағаз жеткізгіште ұсыну;
2) ӘРПК 73-бабы 2-тармағының 7) тармақшасына сәйкес тыңдау жүргізбей, портал арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжделген жауап.
Портал арқылы жүгінген жағдайда көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетіле отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салуды қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлеу мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
мемлекеттік көрсетілетін қызмет ақысыз негізде көрсетіледі
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат нысандарының жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Еңбек кодексі) және Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Заңына (бұдан әрі – Мерекелер туралы заң) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден жұмаға дейін, сағат 13.00–ден 14.30–ға дейін түскі үзіліспен, сағат 09.00–ден 18.30–ға дейін.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін алдын ала жазылу талап етілмейді, жеделдетілген қызмет көрсету көзделмеген;
2) портал, "Салық төлеуші кабинеті" веб-қосымшасы – тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (Салық төлеуші Еңбек кодексі және Мерекелер туралы заңға сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсетуге сұрау мен мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
3) Мемлекеттік корпорация – дүйсенбіден жұмаға дейін, үзіліссіз, сағат 09.00–ден 18.00–ға дейін қоса алғанда, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету кезекші бөлімдері, Еңбек кодексі және Мерекелер туралы заңға сәйкес мереке және демалыс күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін, сағат 09.00–ден 20.00–ға дейін қоса алғанда және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ға дейін.
Қабылдау "электрондық" кезек тәртібінде, жеделдетілген қызметті көрсетусіз, көрсетілетін қызметті алушының тіркеу орны бойынша жүргізіледі, электрондық кезекті брондау мүмкіндігі бар.
8
Мемлекеттік қызметтер көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар және деректер тізбесі
1) салықтарды, бюджетке төлемдерді, кедендік төлемдерді, өсімпұлдарды, пайыздар мен айыппұлдарды есепке жатқызуды және (немесе) қайтаруды жүргізуге салықтық өтініш;

1) на бумажном носителе с соблюдением норм статьи 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК);
2) через портал без осуществления заслушивания в соответствии с подпунктом 7) пункта 2 статьи 73 АППК.
В случае обращения через портал услугополучателю направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
государственная услуга оказывается на бесплатной основе
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Трудовой кодекс) и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках).
Предварительная запись для получения государственной услуги не требуется, ускоренное обслуживание не предусмотрено;
2) портала, веб приложения "Кабинет налогоплательщика" – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу и Закону о праздниках, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
3) Государственной корпорации – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудовому кодексу и Закону о праздниках.
Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди, по месту регистрации услугополучателя без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) налоговое заявление на проведение зачета и (или) возврата налогов, платежей в бюджет, таможенных платежей, пеней, процентов и штрафов;

2) салық салу, зейнетақымен қамсыздандыру туралы, міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Қазақстан Республикасының заңнамалары саласындағы құқық бұзушылықтар бойынша заңсыз салынған айыппұлдың төленген сомасын қайтару үшін – айыппұлдың заңсыз салынуы салдарынан оның күшін жоюды немесе мөлшерін азайтуды көздейтін заңды күшіне енген сот шешімі немесе жоғары тұрған уәкілетті органының (лауазымды тұлғаның) шешімі;
3) бюджетке төленген тіркеу үшін алым сомаларын қайтару немесе есепке жатқызу үшін – көрсетілетін қызметті алушының тіркеу іс-қимылдарын жасауға құжаттарды табыс етпегенін растайтын тиісті тіркеуші орган берген құжат;
4) орманды пайдаланғаны үшін төлемақының төленген сомаларын қайтару немесе есепке жатқызу үшін – орманды пайдалануға орман билетін, ағаш кесу билетін пайдаланбағандығын растайтын мемлекеттік орман иелері берген құжат;
5) бюджетке төленген мемлекеттік баж сомасын қайтару үшін – оны қайтару үшін негіз болып табылатын тиісті органның құжаты;
6) оның пайдасына іс бойынша тарап болып табылатын мемлекеттік мекемеден мемлекеттік бажды өтеу туралы соттың шешімі шыққан, мемлекеттік баж сомасын төлеушіге қайтару үшін – заңды күшіне енген сот шешімі;
7) сот шешімі бойынша электрондық аукциондар қорытындыларының күшін жою нәтижесінде салықтың, бюджетке төлемнің, өсімпұлдың және айыппұлдың төленген сомасын қайтару үшін – салықтың, бюджетке төлемнің, өсімпұлдың және айыппұлдың төленгені туралы төлем құжаты және заңды күшіне енген сот шешімі.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттар сервисінен іске асырылған интеграциялау арқылы порталдың хабарламасына жауап ретінде бір реттік құпия сөз жіберу жолымен немесе қысқа мәтіндік хабарлау жолдау жолымен порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланыстың абоненттік нөмірі арқылы құжат иесінің келісімімен цифрлық құжаттарды алады.
Құжаттарды Мемлекеттік корпорация арқылы қабылдаған кезде көрсетілетін қызметті алушыға көрсетілетін қызметті алушыдан қабылданған құжаттар тізбесі, өтінішті қабылдаған қызметкер тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда), өтінішті беру күні және уақыты, сондай-ақ дайын құжаттарды беру күні көрсетілген, тиісті құжаттарды қабылдау туралы мониторингтің ақпараттық жүйесі тағайындаған штрих-коды бар қолхат беріледі.
Портал арқылы берген кезде:
1) салықтық өтініштердің нысандарын бекіту туралы Бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электронды құжат нысанындағы салықтық өтініш;

2) вступившие в законную силу судебный акт или решение вышестоящего уполномоченного органа (должностного лица), предусматривающие отмену или уменьшение размера штрафа вследствие его неправомерного наложения – для возврата уплаченной суммы неправомерно наложенного штрафа по правонарушениям в области налогообложения, законодательства Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, об обязательном социальном страховании, об обязательном социальном медицинском страховании вследствие его отмены или уменьшения размера;
3) документ, выданный соответствующим регистрирующим органом, подтверждающий непредставление услугополучателем документов на совершение регистрационных действий – для возврата или зачета уплаченных в бюджет сумм регистрационных сборов;
4) документ, выданный государственными лесовладельцами, подтверждающий неиспользование лесорубочного билета, лесного билета на лесопользование – для возврата или зачета уплаченной суммы платы за лесные пользования;
5) документ соответствующего органа, являющийся основанием для ее возврата, – для возврата уплаченной в бюджет суммы государственной пошлины;
6) вступившее в законную силу решение суда – для возврата суммы государственной пошлины плательщику, в пользу которого состоялось решение суда о возмещении государственной пошлины с государственного учреждения, являющегося стороной по делу;
7) платежный документ об уплате суммы налога, платежа в бюджет, пени и штрафа и вступившее в законную силу решение суда – для возврата уплаченной суммы налога, платежа в бюджет, пени и штрафа в результате отмены итогов электронных аукционов по решению суда.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, представленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя, путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
При приеме документов через Государственную корпорацию услугополучателю выдается расписка с штрих-кодом, присвоенным информационной системой мониторинга, о приеме соответствующих документов от услугополучателя, в которой указывается перечень принятых документов, фамилия, имя и отчество (при наличии) работника, принявшего заявление, дата и время подачи заявления, а также дата выдачи готовых документов.
При подаче через портал:
1) налоговое заявление на проведение зачета и (или) возврата налогов, платежей в бюджет, таможенных платежей, пеней, процентов и штрафов в форме электронного документа;

2) салық салу, зейнетақымен қамсыздандыру туралы, міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Қазақстан Республикасының заңнамалары саласындағы құқық бұзушылықтар бойынша заңсыз салынған айыппұлдың төленген сомасын қайтару үшін – айыппұлдың заңсыз салынуы салдарынан оның күшін жоюды немесе мөлшерін азайтуды көздейтін заңды күшіне енген сот шешімінің немесе жоғары тұрған уәкілетті органының (лауазымды тұлғаның) шешімінің электрондық көшірмесі;
3) бюджетке төленген тіркеу үшін алым сомаларын қайтару немесе есепке жатқызу үшін – көрсетілетін қызметті алушының тіркеу іс-қимылдарын жасауға құжаттарды табыс етпегенін растайтын тиісті тіркеуші орган берген құжаттың электрондық көшірмесі;
4) орманды пайдаланғаны үшін төлемақының төленген сомаларын қайтару немесе есепке жатқызу үшін – орманды пайдалануға орман билетін, ағаш кесу билетін пайдаланбағандығын растайтын мемлекеттік орман иелері берген құжаттың электрондық көшірмесі;
5) бюджетке төленген мемлекеттік баж сомасын қайтару үшін – оны қайтару үшін негіз болып табылатын тиісті орган құжатының электрондық көшірмесі;
6) оның пайдасына іс бойынша тарап болып табылатын мемлекеттік мекемеден мемлекеттік бажды өтеу туралы соттың шешімі шыққан, мемлекеттік баж сомасын төлеушіге қайтару үшін – заңды күшіне енген сот шешімінің электрондық көшірмесі;
7) сот шешімі бойынша электрондық аукциондар қорытындыларының күшін жою нәтижесінде салықтың, бюджетке төлемнің, өсімпұлдың және айыппұлдың төленген сомасын қайтару үшін – салықтың, бюджетке төлемнің, өсімпұлдың және айыппұлдың төленгені туралы төлем құжаты және заңды күшіне енген сот шешімінің электрондық көшірмесі;
Көрсетілген қызметті алушылардың ақпараттық жүйелерінен алуға болатын құжаттарды талап етуге жол берілмейді.
Портал арқылы жүгінген жагдайда көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні мен уақытын көрсете отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету кезінде Салық төлеуші ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.
Салықтық өтініш:
1) салықтардың, төлемдердің, бюджетке төлемдер мен өсімпұлдардың артық төленген сомаларын қайтару, есепке жатқызуды жүргізу үшін – салық төлеушінің жеке шоты бойынша артық төленген сома есептелсе;
2) салықтардың, бюджетке төлемдердің қате төленген сомаларын есепке жатқызу, қайтару үшін – салықтарды, бюджетке төлемдерді қате төленген сомасы болса;

2) электронная копия вступившего в законную силу судебного акта или решение вышестоящего уполномоченного органа (должностного лица), предусматривающие отмену или уменьшение размера штрафа вследствие его неправомерного наложения – для возврата уплаченной суммы неправомерно наложенного штрафа по правонарушениям в области налогообложения, законодательства Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, об обязательном социальном страховании, об обязательном социальном медицинском страховании вследствие его отмены или уменьшения размера;
3) электронная копия документа, выданного соответствующим регистрирующим органом, подтверждающего непредставление услугополучателем документов на совершение регистрационных действий – для возврата или зачета уплаченных в бюджет сумм регистрационных сборов;
4) электронная копия документа, выданного государственными лесовладельцами, подтверждающего неиспользование лесорубочного билета, лесного билета на лесопользование – для возврата или зачета уплаченной суммы платы за лесные пользования;
5) электронная копия документа соответствующего органа, являющегося основанием для ее возврата, – для возврата уплаченной в бюджет суммы государственной пошлины;
6) электронная копия вступившего в законную силу решения суда – для возврата суммы государственной пошлины плательщику, в пользу которого состоялось решение суда о возмещении государственной пошлины с государственного учреждения, являющегося стороной по делу;
7) электронная копия вступившего в законную силу решения суда и копия платежного документа уполномоченного юридического лица об уплате налога, платежа в бюджет, пени и штрафа – для возврата уплаченной суммы налога, платежа в бюджет, пени и штрафа в результате отмены итогов электронных аукционов.
Истребование от услугополучателей документов, которые могут быть получены из информационных систем, не допускается.
В случае обращения через портал услугополучателю направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
При оказании государственной услуги услугополучатель предоставляет согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Налоговое заявление представляется услугодателю:
1) в котором по лицевому счету налогоплательщика числится излишне уплаченная сумма – для проведения зачета, возврата излишне уплаченной суммы налога, платежа в бюджет и пени;
2) в который произведена ошибочная уплата налога, платежа в бюджет – для зачета, возврата ошибочно уплаченной суммы налога, платежа в бюджет;

3) салық салу, зейнетақымен қамсыздандыру туралы, міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Қазақстан Республикасының заңнамалары саласындағы құқық бұзушылықтар бойынша заңсыз салынған айыппұлдың төленген сомасын, сондай-ақ артық төленген соманы қайтару үшін – қайтарылуға жататын айыппұл сомасы жеке шот бойынша есептелетін айыппұл сомасы болса көрсетілетін қызметті берушіге ұсынылады.
9
Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету кезінде бас тартуға:
1) есепке жатқызу:
заңды тұлға мен оның құрылымдық бөлімшесі арасындағы есепке жатқызудан басқа, салықтың, бюджетке төленетін төлемнің, өсімпұлдың артық төленген (өндіріп алынған) сомасы басқа салық төлеушінің салықтық берешегін өтеу есебіне;
мемлекеттік баждың төленген сомасы;
2) есепке жатқызу және қайтару:
Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлік құралдарының жүргені үшін алымның, консулдық алымның, мыналар үшін:
жер учаскелерін пайдаланғаны, пайдалы қатты қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған лицензия негізінде Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттің жер қойнауы учаскесін бергені, жануарлар дүниесін пайдаланғаны, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды пайдаланғаны үшін төлемақының төленген сомасы, осындай сомалардың қате төленген жағдайларын қоспағанда;
есепке алу-бақылау маркаларымен таңбалануға жататын акцизделетін тауарлар үшін акциздердің артық төленген сомасы, салық төлеушінің осындай тауарларды өндіру жөніндегі қызметін тоқтату және бұрын алынған есепке алу-бақылау маркаларын қабылдау-беру актісі бойынша мемлекеттік кірістер органына қайтару жағдайларын қоспағанда;
артық төленген (өндіріп алынған) салық, жер учаскелерін пайдаланғаны, жер үсті көздеріндегі су ресурстарын пайдаланғаны, қоршаған ортаға теріс әсер үшін төлем сомасы – осындай салықтар, төлемдер бойынша салық есептілігін табыс ету мерзімі оны табыс ету күніне дейін ұзартылған жағдайда;
Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасында белгіленген аукционды өткізу қағидаларын бұзуға байланысты аукцион жеңімпазын анықтауға әсер еткен осы аукционды жарамсыз деп тану жағдайын қоспағанда, қол қойылған бонустың төленген сомасы;
талап қою мерзімінің өтуі;
салықтың, бюджетке төленетін төлемнің, өсімпұлдың артық төленген сомасының болмауы;
салық төлеушінің салықтық тексеру нәтижелері туралы хабарламаға, салық төлеушінің (салық агентінің) салықтық тексеру нәтижелері туралы хабарламаға шағымын қарау нәтижелері туралы хабарламаға шағым жасауы;
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-1-бабында көзделген негіздердің бар болуы негіздеме болып табылады.
10
Мемлекеттік қызметті көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорациясы арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы болған жағдайда ақпараттық жүйе арқылы электрондық нысанда мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ бірыңғай байланыс-орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Портал арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету кезінде нашар көретіндер үшін нұсқаға қолжетімді.
Цифрлық құжаттар сервисі мобильді қосымшада авторландырылған пайдаланушылар үшін қол жетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін мобильді қосымшада электрондық цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік құпия сөзді қолданып авторландыруды өту қажет, одан әрі "Цифрлық құжат" тарауына өтіп қажетті құжатты таңдау керек.
Салық төлеушінің (салық агентінің)
жеке шотын жүргізу қағидаларына
20-қосымша
Нысан
Бюджетке артық төленген салықтарды, төлемдерді, өсімпұлдарды, айыппұлдарды, есепке жатқызылған ҚҚС-тің есептелген сомасынан асып кетуін, грант қаражаты есебінен сатып алынған тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша төленген ҚҚС-ті еспке жатқызуға және қайтаруға салықтық өтініштерді есепке алу ЖУРНАЛЫ
Өтініштің тіркеу деректері
Өтініш нысанының коды
Өтінішті ұсынған салық төлеушінің деректемелері
Есепке жатқызуға (қайтаруға) ұсынылған салық және бюджетке төлемдер
Бюджеттен қайтарылуға жататын ҚҚС сомасы
Қосылған құн салығын қайтаруға өкімнің күні мен нөмірі
Қайтару негізділігін растауға жауапты бөлім берген қорытынды туралы мәліметтер
өтінішті қабылдау күні
кіріс нөмірі
ЖСН/БСН
салық төлеушінің тегі, аты және әкесінің аты немесе атауы
атауы
БЖК
сомасы
күні
расталған сома
негіздеме
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Кестенің жалғасы
төлем тапсырмасының күні және нөмірі
Жүргізілген есепке жатқызу мен қайтару туралы мәліметтер
Ескертпе
күні
Бюджеттік сыныптама коды
салық органының коды
Есепке жатқызу (қайтару) жүргізілетін салық төлеушінің деректемелері
Салық берешегін өтеу есебіне (сомасы)
банктік шотына (сомасы)
салық төлеушіге қайтаруға жататын өсімпұл
СТН, (ЖСН/БСН болғанда)
атауы (аты-жөні
бересі
өсім-ақы
айыппұл
есептелінген өсімпұл
өсімпұл есептелген кезең
қайтарылды
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Ескертпе:

3) в котором по лицевому счету числится сумма штрафа, подлежащая возврату – для возврата уплаченной суммы неправомерно наложенного штрафа по правонарушениям в области налогообложения, законодательства Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, об обязательном социальном страховании, об обязательном социальном медицинском страховании, а также излишне уплаченной суммы.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
Основанием для отказа услугополучателю в оказании государственной услуги являются случаи:
1) зачета:
излишне уплаченной (взысканной) суммы налога, платежа в бюджет, пени в счет погашения налоговой задолженности другого налогоплательщика, кроме зачета между юридическим лицом и его структурным подразделением;
уплаченной суммы государственной пошлины;
2) зачета и возврата:
уплаченной суммы сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан, консульского сбора, платы за:
пользование земельными участками, предоставление государством участка недр в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании на основании лицензии на разведку или добычу твердых полезных ископаемых, пользование животным миром, использование особо охраняемых природных территорий, за исключением случаев ошибочной уплаты таких сумм;
излишне уплаченной суммы акцизов за подакцизные товары, подлежащие маркировке учетно-контрольными марками, за исключением случаев прекращения деятельности налогоплательщика по производству таких товаров и возврата ранее полученных учетно-контрольных марок в орган государственных доходов по акту приема-передачи;
излишне уплаченной (взысканной) суммы налога, платы за пользование земельными участками, пользование водными ресурсами поверхностных источников, негативное воздействие на окружающую среду – в случае продления срока представления налоговой отчетности по таким налогам, платам до даты ее представления;
уплаченной суммы подписного бонуса, за исключением случая признания аукциона не действительным в связи с нарушением правил его проведения, установленных законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании, которое повлияло на определение победителя аукциона;
истечение срока исковой давности;
отсутствие излишне уплаченной суммы налога, платежа в бюджет, пени;
обжалования налогоплательщиком уведомления о результатах налоговой проверки, уведомления об итогах рассмотрения жалобы налогоплательщика (налогового агента) на уведомление о результатах налоговой проверки;
наличия оснований, предусмотренных пунктом 2 статьи 19-1 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах".
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через информационную систему при условии наличия электронной цифровой подписи.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра.
При оказании государственной услуги через портал доступна версия для слабовидящих.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием электронной цифровой подписи или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.
Приложение 20
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика
(налогового агента)
Форма
_____________________________
(наименование, код, адрес ОГД)
Журнал учета налоговых заявлений на зачет и возврат излишне (ошибочно) уплаченных налогов и платежей в бюджет, пени, штрафов; превышения НДС, относимого в зачет, над суммой начисленного, НДС, уплаченного по товарам (работам, услугам), приобретаемым за счет средств гранта
Регистрационные данные заявления
Код формы заявления
Реквизиты налогоплательщика, представившего заявление
Налоги и платежи в бюджет, предъявленные к зачету (возврату)
Сумма НДС, подлежащая возврату из бюджета
Дата и номер распоряжения на возврат НДС
Сведения о заключении, представленном ответственным отделом, на подтверждение обоснованности возврата
дата приема заявления
входящий номер
ИИН/БИН
фамилия, имя и отчество или наименование налогоплательщика
наименование
КБК
сумма
дата
подтвержденная сумма
обоснование
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
продолжение таблицы
Дата и номер платежного поручения
Сведения о произведенном зачете и возврате
Примечание
дата
код бюджетной классификации
код налогового органа
реквизиты налогоплательщика, которому производится зачет (возврат)
в счет погашения налоговой задолженности (сумма)
на банковский счет (сумма)
пеня, подлежащая возврату налогоплательщику
БИН/ИИН
наименование
недоимка
пеня
штраф
начислено пени
период, за который начислена пеня
возвращено
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Примечание:

12-14-бағандар, сондай-ақ, егер қайтару сомасы 100-еселенген АЕК-тен асқан жағдайда толтырылады
аббревиатуралардың ашып жазылуы: МКО – мемлекеттік кірістер органы; ҚҚС – қосылған құн салығы; БСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі; ЖСН– жеке сәйкестендіру нөмірі; тегі, аты және әкесінің аты – тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе);
БСК – бюджеттік сыныптама коды.
Салық төлеушінің (салық агентінің)
жеке шотын жүргізу қағидаларына
21-қосымша
Нысан
_______________________________________
(МКО атауы, коды, мекенжайы)
Қазақстан Республикасында аккредиттелген дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерге салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың, есепке жатқызылатын ҚҚС есептелген салық сомасынан асып кету, грант қаражаты есебінен сатып алынатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша төленген ҚҚС сомаларын есепке жатқызуға және қайтаруға төлем тапсырмаларын тіркеу журналы (тенге)
Төлем тапсырмасының үзінді көшірмесінің күні
Төлем тапсырмасының күні
Есепке жатқызу (қайтару) жүргізілетін салық төлеушінің (салық агентінің) атауы
Есепке жатқызу (қайтару) жүргізілетін БСК
Есепке жатқызу жүргізілетін БСК
Сомасында
Сома аударылатын МКО
Салық төлеушіге (салық агентіне) қайтару жүргізілді
Бюджеттің атқарылуы бойынша уәкілетті органның орындау күні
Банк-бенефициардың атауы және БСК
ЖСК
салық, төлем, өсімпұл, айыппұл сомасы
салық төлеушінің пайдасына есептелген өсімпұл сомасы
оның негізінде қайтару жүргізілген уәкілетті орган шешімінің № мен күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Ескертпе: аббревиатуралардың ашып жазылуы: МКО – мемлекеттік кірістер органы; ҚҚС – қосылған құн салығы; БСК – бюджет сыныптамасының коды.
БСК – банктік сәйкестендіру коды;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды.
Салық төлеушінің (салық агентінің)
жеке шотын жүргізу қағидаларына
22-қосымша
Салықтардың, төлемдердің, кедендік салықтар мен төлемдердің, өсімпұлдың және айыппұлдың айлық есептік көрсеткіштің 100 еселенген мөлшерінен асатын сомаларын қайтару негізділігі туралы ҚОРЫТЫНДЫ

графы 12-14 заполняются также в том случае. если сумма возврата превышает 100-кратный размер МРП;
расшифровка аббревиатур:
ОГД – орган государственных доходов;
НДС – налог на добавленную стоимость;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
фамилия, имя и отчество – фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность);
КБК – код бюджетной классификации.
Приложение 21
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика
(налогового агента)
____________________________
(наименование, код, адрес ОГД)
Журнал регистрации платежных поручений на зачет и (или) возврат уплаченных сумм налогов, платежей в бюджет, пеней и штрафов, превышения НДС, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, НДС, уплаченного по товарам (работам, услугам), приобретаемым за счет средств гранта, за приобретенные товары, выполненные работы, оказанные услуги на территории Республики Казахстан дипломатическими представительствами и их персоналами
(тенге)
Дата выписки платежного поручения
Номер платежного поручения
Наименование налогоплательщика (налогового агента), которому производится зачет (возврат)
КБК, с которого производится зачет (возврат)
КБК, на который производится зачет
Сумма
ОГД, в который переводится сумма
Произведен возврат налогоплательщику (налоговому агенту)
Дата исполнения уполномоченным органом по исполнению бюджета
Наименование банка-бенефициара и БИК
ИИК
Сумма налога, платы, пени, штрафа
Сумма пени, начисленная в пользу налогоплательщика
№ и дата решения уполномоченного органа, на основании которого производится возврат
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ОГД – орган государственных доходов;
НДС – налог на добавленную стоимость;
КБК – код бюджетной классификации;
БИК – банковский идентификационный код;
ИИК – индивидуальный идентификационный код.
Приложение 22
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика
(налогового агента)
Форма
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
об обоснованности возврата сумм налогов, платежей, таможенных налогов и платежей,
пени и штрафа, превышающих 100-кратный размер месячного расчетного показателя

1. Мемлекеттік кірістер органының міндеттемелердің орындалуына бақылау бойынша құрылымдық бөлімшесінің атауы
2. Салық төлеушінің ЖСН/БСН
3. Салық төлеушінің тегі, аты және әкесінің аты немесе атауы
4. Қайтаруға өтініш берілген сома
5. БСК
Қазақстан Республикасының Салық кодексінің 90-бабына және 121-122-баптарына сәйкес ақпараттық жүйелерді қолданып, салықтардың, бюджетке төлемдердің есептелген, кемітілген сомалардың заңдылығына бақылау жүргізілді, оның нәтижесінде салық төлеушінің20 жылғы № өтініште көрсетілген салықтар, төлемдер, кедендік салықтар мен төлемдер, өсімпұл және айыппұл сомасын қайтару негізділігі расталды/расталмады*.
*Қайтару негізділігі расталмаған жағдайда себептерді көрсету:
Міндеттемелердің орындалуына
бақылау бойынша құрылымдық
бөлімшенің басшысы (қолы) (тегі, аты және әкесінің аты)
20 __жылғы "____"______________
Ескертпе: аббревиатуралардың ашып жазылуы:
БСК – бюджеттік сыныптама коды;
БСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі
тегі, аты және әкесінің аты – тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе).
Салық төлеушінің (салық агентінің)
жеке шотын жүргізу қағидаларына
23-қосымша
Нысан
Бейрезидент үшін қосылған құн салығы бойынша салық берешегін өтеу есебіне артық төленген сомаларды есепке жатқызудың жүргізілгені туралы растау
20___ жылғы "_____"____________
__________________________________________________________________
(МКО атауы, коды, мекенжайы)
Қазақстан Республикасының Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 480-бабы
1-тармағына сәйкес Сізге
__________________________________________________________________
(Салық төлеушінің тегі, аты және әкесінің аты немесе атауы, ЖСН/БСН)
____________________________________________________________________
Сіздің _____________________________________________ өтінішіңіз негізінде
(өтініштің күні, №)
Салық кодексінің 122-бабына сәйкес _________________________________
(есепке жатқызу күні)
__________________________________________________________ теңге
(цифрлар және жазумен)
сомада Салық кодексінің 480-бабына сәйкес төлеуге жататын ҚҚС бойынша
салықтық берешекті өтеу
есебіне салықтың, төлемнің және өсімпұлдың артық төленген сомасын есепке
жатқызу жүргізілгенін хабарлайды.
МКО басшысы_______________ _____________________________________
(қолы) (тегі, аты және әкесінің аты)
Есепке алуды және жеке шоттарды
жүргізуге жауапты лауазымды адам _________ __________________________
(қолы) (тегі, аты және әкесінің аты)
Ескертпе: аббревиатуралардың ашып жазылуы:
МКО – мемлекеттік кірістер органы; ҚҚС – қосылған құн салығы; тегі, аты және әкесінің аты – тегі,
аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе);
ЖСН/БСН – жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі.
Салық төлеушінің (салық агентінің)
жеке шотын жүргізу қағидаларына
24-қосымша
____________________________
(МКО атауы, коды, мекенжайы)
"Бекітемін"
__________________________
МКО басшысы
Есепке жатқызылатын қосылган құн салығы сомасының есептелген салық сомасынан асып кетуін қайтаруға 20__ж. "____"____________№______ ӨКІМ
БСН/ЖСН___________________________________
ҚҚС төлеушінің атауы________________
ҚҚС бойынша есепке қою туралы куәліктің сериясы мен нөмірі_____________
ҚҚС бойынша декларацияда көрсетілген ҚҚС асып кетуін қайтару туралы талап________
Салық кезеңі үшін_____________________
Салықтық тексеру актісіне сәйкес қайтаруға жататын ҚҚС сомасы _____________
Входящий номер Заявления на проведение зачета/возврата_____ дата подачи заявления
р/с №
Қайтарудың негіздемесі (өтініштің немесе декларацияның нысаны)
Есепке жатқызу жүргізілетін МКО коды
Есепке жатқызу жүргізілетін ҚҚС төлеушінің немесе құрылымдық бөлімшенің атауы
Есепке жатқызу жүргізілетін ҚҚС төлеушінің немесе құрылымдық бөлімшенің ЖСН/БСН
БСК
оның ішінде есепке жатқызуға (қайтаруға) жатады
ҚҚС мен салық пен төледердің басқа да түрлері бойынша салық берешегін өтеу есебіне
тауарлар импорты кезінде төленуге жататын ҚҚС есебіне
тіркелмеген бейрезидент үшін төленуге жататын ҚҚС есебіне
Банктік шотына ақша аудару түрінде
салық сомасы (төлемдер)
өсімпұл сомасы
айыппұл сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Кестенің жалғасы
ҚҚС төлеушінің банктік шотына аудару үшін банктің деректемелері
банк бенефициардың атауы
банктік сәйкестендіру коды (БСК)
жеке сәйкестендіру коды (ЖСК)
13
14
15
Өкімді берді:
__________________________________________________________________
"___"_______ 20___ жыл
(Лауазымды адамның Т.А.Ә. (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе),
лауазымы және қолы)
Өкімді қабылдады:
________________________________________________ "____"______ 20___ жыл
(Лауазымды адамның Т.А.Ә. (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе),
лауазымы және қолы)
Ескертпе:
Қайтаруға (есепке жатқызуға) жататын ҚҚС сомасы, әр БСК жол бойынша көрсетіледі;
аббревиатуралардың ашып жазылуы:
БСК – бюджет сыныптамасының коды;
ҚҚС – қосылған құн салығы; МКО – мемлекеттік кірістер органы; ЖСН/БСН – жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі.
БСК – банктік сәйкестендіру коды;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды.
Салық төлеушінің (салық агентінің)
жеке шотын жүргізу қағидаларына
25-қосымша
Нысан
Бейрезидент үшін ҚҚС бойынша салық берешегін өтеу есебіне ҚҚС есепке жатқызылатын сомасының есептелген сомасынан асын кетуін есепке жатқызуды жүргізу туралы растау
20___ жылғы "_____"____________
__________________________________________________________________
(МКО атауы, коды, мекенжайы)
Қазақстан Республикасының Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 480-бабы
1-тармағына сәйкес Сізге
_____________________________________________________________________
(cалық төлеушінің тегі, аты және әкесінің аты немесе атауы, ЖСН/БСН)
_____________________________________________________________________
Сіздің _____________________________________________ өтінішіңіз негізінде
(өтініштің күні, №)
Салық кодексінің 510-бабына сәйкес ______________________________________
(есепке жатқызу күні)
________________________________________________________________ теңге
(цифрлар және жазумен)
сомада Салық кодексінің 480-бабына сәйкес төлеуге жататын ҚҚС есебінен есепке
жатқызуды жүргізу жолымен ҚҚС қайтару жүргізілгенін хабарлайды.
МКО басшысы _______________ ___________________________________________
(қолы) (тегі, аты және әкесінің аты)
Есепке алуды және жеке шоттарды жүргізуге жауапты лауазымды адам _________
_________________________________ (қолы) (тегі, аты және әкесінің аты)
Ескертпе: аббревиатуралардың ашып жазылуы:
МКО – мемлекеттік кірістер органы; ҚҚС – қосылған құн салығы; тегі, аты және
әкесінің аты – тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта
көрсетілсе); ЖСН/БСН – жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі.
Салық төлеушінің (салық агентінің)
жеке шотын жүргізуге 26-қосымша
__________________________________________
(МКО атауы, коды, мекенжайы)
"Бекітемін"
_______________________________________
МКО басшысы
Грант қаражаты есебінен сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша төленген қосылған құн салығын қайтаруға 20__ж. "____"____________№______ ӨКІМ
ЖСН/БСН_________________________________________________________
Грант алушының атауы_______________________________________
Өтініштің кіріс нөмірі ___________ күні _____________________________
Өтініш бойынша қайтаруға ұсынылған ҚҚС сомасы ______________________
Қайтаруға жататын ҚҚС сомасы______________________________________
(теңге)
Қайтарудың негіздемесі (Өтініштің немесе декларацияның нысаны)
Есепке жатқызу жүргізілетін МКО коды
Есепке жатқызу жүргізілетін грант алушының немесе құрылымдық бөлімшенің атауы
Есепке жатқызу жүргізілетін грант алушының немесе құрылымдық бөлімшенің ЖСН/БСН
БСК
оның ішінде есепке жатқызуға (қайтаруға) жатады
ҚҚС төлеушінің банктік шотына аудару үшін банктің деректемелері
қосылған құн салығы және салықтар мен төлемдердің басқа да түрлері бойынша салық берешегін өтеу есебіне
ҚҚС төлеуші- нің банктік шотына аудару түрінде
банк бенефициар- дың атауы
банктік сәйкестен- діру коды (БСК)
жеке сәйкестендіру коды (ЖСК)
салық сомасы (төлем)
өсімпұл сомасы
айыппұл сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Өкімді берді:
___________________________________________ 20___ жылғы "____"______
(Лауазымды адамның Т.А.Ә. (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе),
лауазымы және қолы)
Өкімді қабылдады:
___________________________________________ 20___ жылғы "______"______
(Лауазымды адамның Т.А.Ә. (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе),
лауазымы және қолы)
Ескертпе:
Қайтаруға (есепке жатқызуға) жататын ҚҚС сомасы, әр БСК жол бойынша көрсетіледі;
аббревиатуралардың ашып жазылуы:
МКО – мемлекеттік кірістер органы; ҚҚС – қосылған құн салығы;
БСК – бюджет сыныптамасының коды;
ЖСН/БСН – жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі;
БСК – банктік сәйкестендіру коды;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды.
Салық төлеушінің (салық агентінің)
жеке шотын жүргізу қағидаларына
27-қосымша
Грант қаражаты есебінен сатып алынған тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша төленген қосылған құн салығын есепке жатқызудың жүргізілгені туралы растау
20___ жылғы "_____" ____________
____________________________________________________________________
(МКО атауы, коды, мекенжайы)
Қазақстан Республикасының Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 480-бабы
1-тармағына сәйкес Сізге
______________________________________________________________________
(Салық төлеушінің тегі, аты және әкесінің аты немесе атауы, ЖСН/БСН)
_______________________________________________________________________
Сіздің _____________________________________________ өтінішіңіз негізінде
(өтініштің күні, №)
Салық кодексінің 130-бабына сәйкес ________________________________________
(қайтару күні)
__________________________________________________________________ теңге
(цифрлар және жазумен)
сомада Салық кодексінің 480-бабына сәйкес төлеуге жататын ҚҚС есебінен есепке
жатқызуды жүргізу жолымен ҚҚС қайтару жүргізілгенін хабарлайды.
МКО басшысы _______________ __________________________________________
(қолы) (тегі, аты және әкесінің аты)
Есепке алуды және жеке шоттарды жүргізуге жауапты лауазымды адам
_________________________________________
(қолы) (тегі, аты және әкесінің аты)
Ескертпе: аббревиатуралардың ашып жазылуы:
МКО – мемлекеттік кірістер органы; ҚҚС – қосылған құн салығы; тегі, аты және
әкесінің аты – тегі, аты және әкесінің аты
(егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе);
ЖСН/БСН – жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі.
Салық төлеушінің (салық агентінің)
жеке шотын жүргізу қағидаларына
28-қосымша
__________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы, коды, мекенжайы)
"Бекітемін"
_________________________________________
Мемлекеттік кірістер органының басшысы
Дипломатиялық өкілдіктерге және олардың персоналына қосылған құн салығы сомаларын қайтару жүргізуге 20___жылғы "_______"__________________№_______өкім
Өкілдік БСН___________________________________
Өкілдік атауы_____________________________
Жиынтық ведомостар (тізілімдер) негізінде қайтаруға ұсынылған ҚҚС сомасы
____________________
Салықтық тексеру актісімен расталған және бюджеттен қайтаруға жататын ҚҚС сомасы ________________________________
___________ нысан бойынша тізілімнің кіріс нөмірі, күні _________________
Өкілдік қызметкерінің (жұмысшысының) тегі, аты және әкесінің аты
Өкілдік қызметкерінің (жұмысшысының) ЖСН
Өкілдіктердің банктік шотына аудару үшін банктік реквизиттер
банк бенефициардың атауы
БСК
Жеке сәйкестендіру коды
Қызметкердің (жұмысшының) жеке шотының нөмірі немесе дебеттік карточкасының нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
Өкімді берді:
____________________________________________ 20___ жылғы "______"_______
(Лауазымды адамның Т.А.Ә. (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе),
лауазымы және қолы)
Өкімді қабылдады:
_________________________________________ 20___ жылғы "_______"_______
(Лауазымды адамның Т.А.Ә. (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе),
лауазымы және қолы)
Ескертпе: аббревиатуралардың ашып жазылуы:
ҚҚС – қосылған құн салығы;
БСК – бизнес сәйкестендіру коды;
ЖСН/БСН – жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 28 қазандағы
№ 637 бұйрығына 2-қосымша
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 28 қазандағы
№ 637 бұйрығына 3-қосымша
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі

1. Наименование структурного подразделения по контролю за исполнением
обязательств органа государственных доходов
_________________________________________________________________
2. ИИН/БИН налогоплательщика ____________________________________
3. Фамилия, имя и отчество или наименование налогоплательщика
_________________________________________________________________
4. Сумма, заявленная к возврату
5. КБК
В соответствии со статьями 90, 121-122 Налогового кодекса Республики Казахстан
проведен контроль правомерности исчисленных, уменьшенных сумм налогов,
платежей в бюджет с применением информационных систем, по результатам которого
обоснованность возврата суммы налогов, платежей, таможенных налогов и платежей,
пени и штрафа, предъявленных налогоплательщиком по заявлению № от 20 года
в размере ______________________ подтверждается/не подтверждается*.
*В случае неподтверждения обоснованности возврата указать причины:
Руководитель структурного подразделения по контролю за исполнением обязательств
_________ _______________________
(подпись) (фамилия, имя и отчество)
"____" ______________20 __год.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ИИН/БИН – индивидуальный идентификационный номер/
бизнес-идентификационный номер;
КБК – код бюджетной классификации;
Фамилия, имя и отчество – фамилия, имя и отчество
(если оно указано в документе, удостоверяющем личность).
Приложение 23
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика
(налогового агента)
Форма
Подтверждение о проведенном зачете излишне уплаченных сумм в счет погашения налоговой задолженности по налогу на добавленную стоимость за нерезидента
"_____" ____________ 20___ года
______________________________________________________________________
(наименование, код, адрес ОГД)
в соответствии с пунктом 1 статьи 480 Налогового кодекса Республики Казахстан
(далее – Налоговый кодекс) уведомляет Вас
_______________________________________________________________________
(ИИН/БИН, фамилия, имя и отчество или наименование налогоплательщика)
_______________________________________________________________________
о том, что на основании Вашего заявления
_______________________________________________________________________
(дата, № заявления)
в соответствии со статьей 122 Налогового кодекса
_______________________________________________________________________
(дата зачета)
произведен зачет излишне уплаченной суммы налога, платежа в бюджет, пеней в счет
погашения налоговой задолженности по НДС, подлежащему уплате в соответствии
со статьей 480 Налогового кодекса, в сумме _________________________________
________________________________________________________________________
тенге. (цифрами и прописью)
Руководитель ОГД _______________ ________________________________________
(подпись) (фамилия, имя и отчество)
Должностное лицо, ответственное за ведение учета и лицевых счетов
_____________ ___________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя и отчество)
________________________________________________________________________
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ОГД – орган государственных доходов;
НДС – налог на добавленную стоимость;
фамилия, имя и отчество – фамилия, имя и отчество
(если оно указано в документе, удостоверяющем личность);
ИИН/БИН – индивидуальный идентификационный номер/
бизнес идентификационный номер.
Приложение 24
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика
(налогового агента)
____________________________
(наименование, код, адрес ОГД)
"Утверждаю"
__________________________
Руководитель ОГД
Распоряжение на возврат превышения налога на добавленную стоимость,
относимого в зачет, над суммой начисленного налога
№_______ "_______" __________________ 20___ года
ИИН/БИН ___________________________________
Наименование плательщика НДС________________
Серия и номер свидетельства о постановке на учет по НДС_______________________
Требование о возврате превышения НДС, указанное в декларации по НДС _________
за налоговый период _______________________________________________________
Сумма НДС, подлежащая возврату в соответствии с актом налоговой проверки
_________________________________________________________________________
Сальдо НДС по лицевому счету на дату заполнения Распоряжения ________________
Входящий номер Заявления на проведение зачета/возврата _______________________
дата подачи заявления ______________________________________________________
№ п/п
Основание для возврата (форма заявления или декларация)
Код ОГД, куда производится зачет
Наименование плательщика НДС или структурного подразделения, которому производится зачет
ИИН/БИН плательщика НДС или структурного подразделения, которому производится зачет
КБК
В том числе подлежит зачету (возврату)
в счет погашения налоговой задолженности по НДС и другим видам налогов и плат
в счет НДС, подлежащего уплате при импорте товаров
в счет НДС, подлежащего уплате за незарегистрированного нерезидента
в виде перечисления денег на банковский счет
сумма налога (платы)
сумма пени
сумма штрафа
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Продолжение таблицы
Реквизиты банка для перечисления на банковский счет плательщика НДС
наименование банка бенефициара
БИК
ИИК
13
14
15
Распоряжение передал:
__________________________________________ __________________
"_______"________ 20___ года (Ф.И.О. (если оно указано в документе,
удостоверяющем личность), должность и подпись должностного лица)
Распоряжение принял:
_____________________________________________________________
"_______"_______ 20___ года (Ф.И.О. (если оно указано в документе,
удостоверяющем личность), должность и подпись должностного лица)
Примечание:
Сумма НДС, подлежащего возврату (зачету), указывается на каждый КБК построчно;
расшифровка аббревиатур:
НДС – налог на добавленную стоимость;
ОГД – орган государственных доходов;
ИИН/БИН – индивидуальный идентификационный номер/
бизнес идентификационный номер;
КБК – код бюджетной классификации;
БИК – банковский идентификационный код;
ИИК – индивидуальный идентификационный код.
Приложение 25
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика
(налогового агента)
Форма
Подтверждение о проведенном зачете превышения НДС, относимого в зачет,
над суммой начисленного в счет погашения налоговой задолженности НДС за нерезидента
"_____" ____________ 20___ года
_____________________________________________________________________
(наименование, код, адрес ОГД)
в соответствии с пунктом 1 статьи 480 Налогового кодекса Республики Казахстан
(далее – Налоговый кодекс) уведомляет Вас
_____________________________________________________________________
(ИИН/БИН, фамилия, имя и отчество или наименование налогоплательщика)
_____________________________________________________________________
о том, что на основании Вашего заявления
______________________________________________________________________
(дата, № заявления)
в соответствии со статьей 510 Налогового кодекса
______________________________________________________________________
(дата зачета)
произведен возврат НДС путем зачета в счет НДС, подлежащего уплате
в соответствии со статьей 480 Налогового кодекса в сумме
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
тенге. (цифрами и прописью)
Руководитель ОГД _______________ ______________________________________
(подпись) (фамилия, имя и отчество)
Должностное лицо, ответственное
за ведение учета и лицевых счетов _____________ ___________________________
(подпись) (фамилия, имя и отчество)
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ОГД – орган государственных доходов;
НДС – налог на добавленную стоимость;
фамилия, имя и отчество – фамилия, имя и отчество
(если оно указано в документе, удостоверяющем личность);
ИИН/БИН –индивидуальный идентификационный номер/
бизнес идентификационный номер.
Приложение 26
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика
(налогового агента)
____________________________
(наименование, код, адрес ОГД)
"Утверждаю"
_____________________
Руководитель ОГД
Распоряжение на возврат сумм налога на добавленную стоимость,
уплаченных по товарам (работам, услугам), приобретаемым за счет средств гранта
№_______ "_______" __________________ 20___ года
ИИН/БИН __________________________________________________________
Наименование грантополучателя_ ______________________________________
Входящий номер заявления ___________ дата ____________________________
Сумма НДС, предъявленная к возврату по заявлению ______________________
Сумма НДС, подлежащая возврату ______________________________________
(тенге)
Основание для возврата (заявление или декларация)
Код ОГД, куда производится зачет
Наименование грантополучателя или структурного подразделения, которому производится зачет
ИИН/БИН грантополучателя или структурного подразделения, которому производится зачет
КБК
В том числе подлежит зачету (возврату)
Реквизиты банка для перечисления на банковский счет плательщика НДС
в счет погашения налоговой задолженности по НДС и другим видам налогов и платежей
в виде перечисления денег на банковский счет
Наименование банка бенефициара
БИК
ИИК
сумма налога (платы)
сумма пени
сумма штрафа
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Распоряжение передал:
_______________________________________________________________
"_______"__________ 20___ года (Ф.И.О. (если оно указано в документе,
удостоверяющем личность), должность и подпись должностного лица)
Распоряжение принял:
_______________________________________________________________
"_______"__________ 20___ года (Ф.И.О. (если оно указано в документе,
удостоверяющем личность), должность и подпись должностного лица)
Примечание:
Сумма НДС, подлежащего возврату (зачету), указывается на каждый КБК построчно;
расшифровка аббревиатур:
НДС – налог на добавленную стоимость;
ИИН/БИН – индивидуальный идентификационный номер/
бизнес идентификационный номер;
КБК – код бюджетной классификации;
БИК – банковский идентификационный код;
ИИК – индивидуальный идентификационный код.
Приложение 27
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика
(налогового агента)
Подтверждение о проведенном зачете налога на добавленную стоимость,
уплаченного по товарам (работам, услугам), приобретенным за счет средств гранта
"_____" ____________ 20___ года
_____________________________________________________________________
(наименование, код, адрес ОГД)
в соответствии с пунктом 1 статьи 480 Налогового кодекса Республики Казахстан
(далее – Налоговый кодекс) уведомляет Вас
_____________________________________________________________________
(ИИН/БИН, фамилия, имя и отчество или наименование налогоплательщика)
_____________________________________________________________________
о том, что на основании Вашего заявления
_____________________________________________________________________
(дата, № заявления)
в соответствии со статьей 130 Налогового кодекса
_____________________________________________________________________
(дата возврата)
произведен возврат НДС путем зачета в счет НДС, подлежащего уплате
в соответствии со статьей 480 Налогового кодекса, в сумме
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
тенге. (цифрами и прописью)
Руководитель ОГД _______________ ______________________________________
(подпись) (фамилия, имя и отчество)
Должностное лицо, ответственное за ведение учета и лицевых счетов
_____________ _________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя и отчество)
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ОГД – орган государственных доходов;
НДС – налог на добавленную стоимость;
фамилия, имя и отчество – фамилия, имя и отчество
(если оно указано в документе, удостоверяющем личность);
ИИН/БИН – индивидуальный идентификационный номер/
бизнес идентификационный номер.
Приложение 28
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика
(налогового агента)
___________________________________________________
(наименование, код, адрес органа государственных доходов)
"Утверждаю"
______________________
Руководитель органа
государственных доходов
Распоряжение на возврат сумм налога на добавленную стоимость дипломатическим представительствам и их персоналу №_______ "_______"__________________20___года
БИН представительства _____________________________________
Наименование представительства _____________________________
Сумма НДС, предъявленная к возврату на основании сводных
ведомостей (реестров) _______________________________________
Сумма НДС, подтвержденная актом налоговой проверки и подлежащая
возврату из бюджета ________________________________________
Входящий номер реестра по форме ___________дата_____________
Фамилия, имя и отчество сотрудника (работника) представительства
ИИН сотрудника (работника) представительства
Реквизиты банка для перечисления на банковский счет плательщика НДС
Наименование банка бенефициара
БИК
ИИК
Номер лицевого счета или номер дебетной карточки сотрудника (работника)
1
2
3
4
5
6
7
Распоряжение передал:
______________________________________________________________
"___"_____ 20___ года (Фамилия, имя и отчество должностного лица, подпись)
Распоряжение принял:
______________________________________________________________
"___"_____ 20___ года (Фамилия, имя и отчество должностного лица подпись)
Примечание: расшифровка аббревиатур:
Фамилия, имя и отчество – фамилия, имя и отчество
(если оно указано в документе, удостоверяющем личность);
НДС – налог на добавленную стоимость;
БИН – бизнес идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИК – банковский идентификационный код;
ИИК – индивидуальный идентификационный код.
Приложение 2 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 28 октября 2025 года № 637
Приложение 3 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 28 октября 2025 года № 637
Перечень утративших силу некоторых приказов Министерства финансов Республики Казахстан

1. "Салық төлеушінің жеке шотын жүргізу, салықтар, бюджетке төленетін төлемдер, әлеуметтік төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл бойынша салық төлеушінің жеке шотындағы есеп-қисаптар сальдосын есептеу, есебі мемлекеттік кірістер органында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді қалыптастыру, салық төлеушілердің жеке шоттарынан қосылған құн салығының асып кетуін есептен шығару, сондай-ақ "Салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді, өсімпұл мен айыппұлдарды есепке жатқызуды және қайтаруды жүргізу" мемлекеттік қызметті көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 27 ақпандағы № 306 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16601 болып тіркелген).
2. "Жеке шоттарын жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 27 ақпандағы № 306 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 17 қаңтардағы № 24 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18219 болып тіркелген).
3. "Жеке шоттарын жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 27 ақпандағы № 306 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 26 маусымдағы № 636 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18935 болып тіркелген).
4. "Жеке шоттарды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 27 ақпандағы № 306 бұйрығына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 6 тамыздағы № 829 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19220 болып тіркелген).
5. "Жеке шоттарын жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 27 ақпандағы № 306 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 17 маусымдағы № 604 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20881 болып тіркелген).
6. "Жеке шоттарын жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 27 ақпандағы № 306 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 17 маусымдағы № 604 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22244 болып тіркелген).

1. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 306 "Об утверждении Правил ведения лицевого счета налогоплательщика, исчисления сальдо расчетов в лицевом счете налогоплательщика по налогам, платежам в бюджет, социальным платежам, штрафам, пени, формирования сведения об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органе государственных доходов, а также оказания государственной услуги "Проведение зачетов и возвратов налогов, платежей в бюджет, пени, штрафов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16601).
2. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 17 января 2019 года № 24 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 306 "Об утверждении Правил ведения лицевых счетов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18219).
3. Приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 26 июня 2019 года № 636 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 306 "Об утверждении Правил ведения лицевых счетов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18935).
4. Приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 6 августа 2019 года № 829 "О внесении дополнения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 306 "Об утверждении Правил ведения лицевых счетов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19220).
5. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 17 июня 2020 года № 604 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 306 "Об утверждении Правил ведения лицевых счетов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20881).
6. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 февраля 2021 года № 126 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 306 "Об утверждении Правил ведения лицевых счетов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22244).

7. "Жеке шоттарын жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 27 ақпандағы № 306 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2022 жылғы 13 қаңтардағы № 29 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26581 болып тіркелген).
8. "Жеке шоттарын жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 27 ақпандағы № 306 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2022 жылғы 29 наурыздағы № 329 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27306 болып тіркелген).
9. "Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің кейбір бұйрықтарына өзгертулер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2023 жылғы 22 ақпандағы № 199 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31963 болып тіркелген).
10. "Жеке шоттарын жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 27 ақпандағы № 306 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушы 2024 жылғы 5 наурыздағы № 124 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34115 болып тіркелген).
11. "Салық төлеушінің жеке шотын жүргізу, салықтар, бюджетке төленетін төлемдер, әлеуметтік төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл бойынша салық төлеушінің жеке шотындағы есеп-қисаптар сальдосын есептеу, есебі мемлекеттік кірістер органында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді қалыптастыру, сондай-ақ "Салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді, өсімпұл мен айыппұлдарды есепке жатқызуды және қайтаруды жүргізу" мемлекеттік қызметті көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 27 ақпандағы № 306 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 25 тамыздағы № 460 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36691 болып тіркелген).

7. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 13 января 2022 года № 29 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 306 "Об утверждении Правил ведения лицевых счетов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26581).
8. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 марта 2022 года № 329 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 306 "Об утверждении Правил ведения лицевых счетов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27306).
9. Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2023 года № 199 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра финансов Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31963).
10. Приказ исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 5 марта 2024 года № 124 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 306 "Об утверждении Правил ведения лицевых счетов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 34115).
11. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 25 августа 2025 года № 460 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 306 "Об утверждении Правил ведения лицевого счета налогоплательщика, исчисления сальдо расчетов в лицевом счете налогоплательщика по налогам, платежам в бюджет, социальным платежам, штрафам, пени, формирования сведения об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органе государственных доходов, а также оказания государственной услуги "Проведение зачетов и возвратов налогов, платежей в бюджет, пени, штрафов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36691).