Шот-фактураны жазып беру қағидаларын және оның нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 28 қазандағы № 629 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 28 қазанда № 37241 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 207-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Шот-фактураны жазып беру қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес шот-фактура нысаны бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы ақпаратты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 28 қазандағы
№ 629 бұйрыққа 1-қосымша
Шот-фактураны жазып беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Шот-фактураны жазып беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 207-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және салық төлеушілердің шот-фактураны жазып беру тәртібін айқындайды.
Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шот-фактураны (бұдан әрі – шот-фактура) салық төлеуші қағаз жеткізгіште шот-фактураны жазып беретін Салық кодексінің 209-бабының 1-тармағында және 492-бабының 1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, электрондық шот-фактуралар ақпараттық жүйесінің (бұдан әрі – ЭШФ АЖ) қатысушысы ЭШФ АЖ-де электрондық нысанда жазып береді.
2. Электрондық шот-фактура (бұдан әрі – ЭШФ) "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылады.
3. Салық төлеуші Салық кодексінің 480-бабының 8-тармағына сәйкес электрондық нысанда алынған ЭШФ бойынша есепке жатқызылатын қосылған құн салығының (бұдан әрі – ҚҚС) сомасын таныған жағдайда, ЭШФ АЖ-де ҚҚС-ның осындай сомасы есепке жатқызылатын сома ретінде есепке алынған ҚҚС бойынша декларация ұсынылғанға дейін осындай тану туралы белгі жасайды.

Об утверждении Правил выписки счета-фактуры и его формы
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 октября 2025 года № 629. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 октября 2025 года № 37241
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2026
В соответствии с пунктом 2 статьи 207 Налогового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила выписки счета-фактуры согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму счета-фактуры согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министерства финансов Республики Казахстан согласно приложению 3 к настоящему приказу.
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
Приложение 1 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 28 октября 2025 года № 629
Правила выписки счета-фактуры
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выписки счета-фактуры (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 207 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок выписки счета-фактуры налогоплательщиками.
Счет-фактура по форме согласно приложению 2 к настоящему приказу (далее – счет-фактура) выписывается участником информационной системы электронных счетов-фактур (далее – ИС ЭСФ) в электронной форме в ИС ЭСФ, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 1 статьи 209 и пунктом 1 статьи 492 Налогового кодекса, когда налогоплательщик выписывает счет-фактуру на бумажном носителе.
2. Электронный счет-фактура (далее – ЭСФ) удостоверяется в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП).
3. Налогоплательщик в соответствии с пунктом 8 статьи 480 Налогового кодекса в случае признания суммы налога на добавленную стоимость (далее – НДС), относимой в зачет по ЭСФ, производит в ИС ЭСФ отметку о таком признании до представления декларации по НДС, в которой такая сумма НДС учтена в качестве относимого в зачет.

4. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) уәкілетті адам – заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) немесе дара кәсіпкердің не жеке практикамен айналысатын тұлғаның сенімхат негізінде осындай заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) немесе дара кәсіпкердің не жеке практикамен айналысатын тұлғаның атынан ЭШФ АЖ құжат айналымы процесінде операцияларды жүзеге асыру құқықтары берілген уәкілетті өкілі, қызметкері;
2) ЭШФ АЖ қатысушысы – Шот-фактураны жазып беру қағидаларының (бұдан әрі – Қағидалар) қосымшасына сәйкес электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесін пайдалану туралы Келісімге (бұдан әрі – Келісім) қол қойған, биометриялық сәйкестендіруден өткен және ЭШФ АЖ-де тіркелген тұлға;
3) ЭШФ АЖ қатысушысының есепке алу жүйесі – салық міндеттемесін орындау мақсатында жүргізілетін бастапқы есепке алу құжаттардың деректерін, бухгалтерлік есеп тіркелімдерін, салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы ақпаратты қамтитын бухгалтерлік және салықтық есепке алу жүйесі;
4) ЭШФ АЖ операторы – ЭШФ АЖ әкімшісі болып табылатын уәкілетті орган;
5) ЭШФ тіркеу нөмірі – ЭШФ-ны тіркеген кезде берілетін және жеткізушінің сәйкестендіру нөмірінің, ЭШФ тіркелу күнінің және бірегей дәйексіз нөмірінің негізінде автоматты түрде ЭШФ АЖ қалыптастырылатын бірегей нөмірі.
Осы Қағидалардың шеңберінде пайдаланылатын өзгеде ұғымдар Салық кодексінің және Қазақстан Республикасының өзгеде заңнамалық актілеріне сәйкес қолданылады.
2-тарау. Электрондық шот-фактура ақпараттық жүйесінде электрондық шот-фактураны жазып беру тәртібі
1-параграф. Электрондық шот-фактураны жазып берудің жалпы ережелері
5. Салық төлеуші, Салық кодексінің 7-бөлімінде және осы Қағидаларда, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарды іске асыруға қабылданған Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген тәртіпте ЭШФ жазып беру жүзеге асырады.
6. Құжат айналымының шеңберінде ЭШФ АЖ-де ЭШФ жазып беру (жөнелту) және қарау ЭШФ АЖ қатысушылары немесе уәкілетті адам жүзеге асырады.
7. ЭШФ АЖ "Виртуалды қойма" модулінде (бұдан әрі – Модуль) тауарлардың орнын ауыстыруын бақылау оны ЭШФ АЖ қатысушысы немесе берілген құқықтар шегінде уәкілетті адам мәлімделген (декларацияланған) тауарлармен толтыру және оларды есептен шығару арқылы автоматты режимде жүзеге асырылады.
8. ЭШФ АЖ-де тіркелген кезде ЭШФ АЖ қатысушысына мынадай мәртебелер беріледі:

4. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) уполномоченное лицо – уполномоченный представитель, работник юридического лица (структурного подразделения юридического лица) или индивидуального предпринимателя либо лица, занимающегося частной практикой, наделенный на основании доверенности правами осуществлять от имени такого юридического лица (структурного подразделения юридического лица) или индивидуального предпринимателя либо лица, занимающегося частной практикой, операциями в процессе документооборота в ИС ЭСФ;
2) участник ИС ЭСФ – лицо, прошедшее биометрическую идентификацию и подписавшее Соглашение об использовании информационной системы электронных счетов-фактур, согласно приложению к настоящим Правилам (далее – Соглашение), а также зарегистрированное в ИС ЭСФ;
3) учетная система участника ИС ЭСФ – система бухгалтерского и налогового учета, содержащая данные первичных учетных документов, регистров бухгалтерского учета, информацию об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, которая ведется в целях исполнения налогового обязательства;
4) оператор ИС ЭСФ – уполномоченный орган, являющийся администратором ИС ЭСФ;
5) регистрационный номер ЭСФ – уникальный номер ЭСФ, присваиваемый при его регистрации и формируемый ИС ЭСФ автоматически на основе идентификационного номера поставщика, даты регистрации ЭСФ и уникального непоследовательного номера.
Иные понятия, используемые в рамках настоящих Правил, применяются в соответствии с Налоговым кодексом и другими законодательными актами Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок выписки электронного счета-фактуры в информационной системе электронных счетов-фактур
Параграф 1. Общие положения выписки электронного счета-фактуры
5. Налогоплательщик осуществляет выписку ЭСФ в порядке, установленном разделом 7 Налогового кодекса, настоящими Правилами, а также нормативными правовыми актами Республики Казахстан, принятыми в реализацию международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан.
6. В рамках документооборота выписка (отправка) и просмотр ЭСФ в ИС ЭСФ производится участниками ИС ЭСФ или уполномоченным лицом в пределах наделенных прав.
7. Контроль перемещения товаров в модуле "Виртуальный склад" ИС ЭСФ (далее – Модуль) осуществляется в автоматическом режиме посредством его наполнения наименованием товаров, заявленных (задекларированных) участником ИС ЭСФ или уполномоченным лицом в пределах наделенных прав, и их списания.
8. При регистрации в ИС ЭСФ участнику ИС ЭСФ присваиваются следующие статусы:

1) жеке тұлға;
2) дара кәсіпкер не жеке практикамен айналысатын адам;
3) заңды тұлға (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі).
Заңды тұлғаны (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесін) ЭШФ АЖ қатысушысы ретінде тіркеуді заңды тұлға құрылтайшысының (құрылтайшыларының) шешімі бойынша немесе заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің басшысын тағайындау туралы заңды тұлға қабылдаған шешімнің негізінде тағайындалатын заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) басшысы ғана жүргізеді.
Берілген мәртебелер бойынша деректер салық төлеушілердің мемлекеттік деректер базасынан расталады.
Егер жеке тұлға заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) басшысы болып табылған жағдайда, бұл ақпарат салық төлеушілердің мемлекеттік деректер базасынан алынған мәліметтермен расталады.
9. "Жеке тұлға" мәртебесімен тіркелген ЭШФ АЖ қатысушысы, мұндай жеке тұлға ЭШФ АЖ қатысушысының – заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің), дара кәсіпкердің не жеке практикамен айналысатын адамның уәкілетті өкілі, қызметкері болып табылатын жағдайды қоспағанда, ЭШФ жазып бермейді.
10. ЭШФ АЖ қатысушысын әрбір мәртебе бойынша тіркеу биометриялық сәйкестендіру арқылы және жеке Келісімді ЭЦҚ-мен куәландырғаннан кейін жүргізіледі.
Бұл ретте заңды тұлға үшін биометриялық сәйкестендіру биометриялық сәйкестендіруден өтуге мүмкіндік бермейтін дене функциялары бұзылған мүгедектігі бар адамдарды, сондай-ақ Жеке сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімінде биометриялық деректері жоқ адамдарды қоспағанда, осы Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген тәртіппен жүргізіледі.
11. Заңды тұлға (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі) үшін Келісім бір мезгілде мыналар:
1) осы заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) басшысына жеке тұлға ретінде берілген ЭЦҚ;
2) осы заңды тұлға (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі) басшысының жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) қамтылған заңды тұлғаға (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесіне) берілген ЭЦҚ;
3) осы заңды тұлға (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі) басшысының биометриялық сәйкестендіруден өтуі арқылы куәландырылады.
12. Қазақстан Республикасы азаматтық заңнамасының ережелеріне сәйкес ЭШФ АЖ-де электрондық нысанда жасалатын сенімхат негізінде:

1) физическое лицо;
2) индивидуальный предприниматель либо лицо, занимающееся частной практикой;
3) юридическое лицо (структурное подразделение юридического лица).
Регистрация юридического лица (структурного подразделения юридического лица) в качестве участника ИС ЭСФ производится исключительно руководителем юридического лица (структурного подразделения юридического лица), который назначается по решению учредителя (учредителей) юридического лица или на основании принятого решения юридического лица о назначении руководителя в структурное подразделение юридического лица.
Данные по присвоенным статусам подтверждаются из государственной базы данных налогоплательщиков.
В случае если физическое лицо является руководителем юридического лица (структурного подразделения юридического лица), данная информация подтверждается сведениями из государственной базы данных налогоплательщиков.
9. Участник ИС ЭСФ, зарегистрированный под статусом "физическое лицо", не выписывает ЭСФ, за исключением случая, когда такое физическое лицо является уполномоченным представителем, работником участника ИС ЭСФ – юридического лица (структурного подразделения юридического лица), индивидуального предпринимателя либо лица, занимающегося частной практикой.
10. Регистрация участника ИС ЭСФ по каждому статусу производится посредством биометрической идентификации и после удостоверения ЭЦП отдельного Соглашения.
При этом биометрическая идентификация за юридическое лицо производится в порядке, указанном в пункте 11 настоящих Правил, за исключением лиц с инвалидностью, имеющих расстройства функций организма, не позволяющие прохождение биометрической идентификации, а также лиц, по которым отсутствуют биометрические данные в Национальном реестре индивидуальных идентификационных номеров.
11. Соглашение за юридическое лицо (структурное подразделение юридического лица) одновременно удостоверяется посредством:
1) ЭЦП, выданной руководителю данного юридического лица (структурного подразделения юридического лица) как физическому лицу;
2) ЭЦП, выданной юридическому лицу (структурному подразделению юридического лица), в которой содержится индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) руководителя данного юридического лица (структурного подразделения юридического лица);
3) прохождения биометрической идентификации руководителем данного юридического лица (структурного подразделения юридического лица).
12. На основании доверенности, составляемой в электронной форме в ИС ЭСФ, в соответствии с положениями гражданского законодательства Республики Казахстан:

1) заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) басшысы уәкілетті адамды және (немесе) сенім білдірілген өкілді (операторды) айқындайды;
2) дара кәсіпкер не жеке практикамен айналысатын адам уәкілетті адамды айқындайды.
Бұл ретте шот-фактуралар бойынша Қазақстан Республикасының салық заңнамасымен реттелетін қатынастарға қатысатын осы Қағидалардың мақсатында сенім білдірілген өкіл деп серіктестік шарт негізінде әрекет ететін адвокаттық кеңсе немесе тапсырма шарты негізінде әрекет ететін заңды тұлға не өнімді бөлу туралы келісімге (келісімшартқа) немесе Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт негізінде әрекет ететін оператор түсініледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген адамдар:
1) уәкілетті адамға және (немесе) сенім білдірілген өкілге (операторға) берілген құқықтарды түзетеді не осы құқықтардан айырады;
2) уәкілетті адам немесе сенім білдірілген өкіл (оператор) бойынша мәліметтердің өзектілігін және оларға заңды тұлғаның (құрылымдық бөлімшенің) атынан операцияларды орындауға берілген құқықтарды бақылауды жүзеге асырады.
Бұл ретте дара кәсіпкер не жеке практикамен айналысатын адам уәкілетті адамға ЭШФ құру, қарау және басып шығару мүмкіндігі шегінде ЭШФ АЖ құжат айналымы процесінде операцияларды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін құқықтардың қолданылу мерзімін көрсете отырып, осындай құқықтар береді.
13. ЭШФ АЖ құжат айналымы процесінде мынадай операциялар орындалады:
1) мынадай кезеңдерді қамтитын ЭШФ жазып беру:
ЭШФ құру – Салық кодексінің 209, 492-баптарында және 50-тарауда, сондай-ақ осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес ЭШФ нысанын толтыру;
ЭШФ куәландыру – осы Қағидалардың 25, 26 және 27-тармақтарында айқындалған тәртіппен ЭШФ куәландыру;
ЭШФ биометриялық деректермен куәландыру – Салық кодексінің 209-бабының 6-тармағына, 492-бабының 6-тармағына және осы Қағидаларға сәйкес ЭШФ АЖ-де биометриялық сәйкестендіру арқылы ЭШФ куәландыру рәсімі;
ЭШФ жөнелту – осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін тексеруді жүзеге асыру үшін құрылған және куәландырылған ЭШФ жөнелту;
ЭШФ өңдеу – Салық кодексінің 207, 208, 209, 480-баптарында және 50-тарауында, сондай-ақ осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкестігін тексеруді жүзеге асыру процесі;
ЭШФ тіркеу – ЭШФ ЭШФ АЖ бірегей тіркеу нөмірін беру рәсімі. ЭШФ-ны тіркеу өңдеу процесінде анықталған қателер болмаған жағдайда ЭШФ АЖ жүргізеді;
2) ЭШФ-ны алу – тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізушіден тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушыға жазып берілген ЭШФ-ны жеткізу;

1) руководитель юридического лица (структурного подразделения юридического лица) определяет уполномоченное лицо и (или) поверенного;
2) индивидуальный предприниматель либо лицо, занимающееся частной практикой, определяет уполномоченное лицо.
При этом в целях настоящих Правил под поверенным понимается адвокатская контора, действующая на основании партнерского договора или юридическое лицо, действующее на основании договора поручения, либо оператор, действующий на основании соглашения (контракта) о разделе продукции, контракта на недропользование, утвержденного Президентом Республики Казахстан, участвующие в отношениях, регулируемых налоговым законодательством Республики Казахстан по счетам-фактурам.
Лица, указанные в части первой настоящего пункта:
1) корректируют предоставленные уполномоченному лицу и (или) поверенному права либо лишают этих прав;
2) осуществляют контроль за актуальностью сведений по уполномоченным лицам или поверенному и предоставленным им правам на выполнение операций от имени юридического лица (структурного подразделения).
При этом индивидуальный предприниматель либо лицо, занимающееся частной практикой, наделяет уполномоченное лицо правами, позволяющими осуществлять операции в процессе документооборота в ИС ЭСФ в пределах возможности создания, просмотра и распечатки ЭСФ, с указанием срока действия таких прав.
13. В процессе документооборота в ИС ЭСФ выполняются следующие операции:
1) выписка ЭСФ, включающая следующие этапы:
создание ЭСФ – заполнение формы ЭСФ в соответствии с требованиями, установленными статьями 209, 492 и главой 50 Налогового кодекса, а также настоящими Правилами;
заверение ЭСФ – удостоверение ЭСФ в порядке, определенном пунктами 25, 26 и 27 настоящих Правил;
заверение ЭСФ биометрическими данными – процедура заверения ЭСФ посредством биометрической идентификации в ИС ЭСФ в соответствии с пунктом 6 статьи 209, пунктом 6 статьи 492 Налогового кодекса и настоящими Правилами;
отправка ЭСФ – отправка созданного и заверенного ЭСФ для осуществления проверки на соответствие требованиям настоящих Правил;
обработка ЭСФ – процесс осуществления проверки ЭСФ на соответствие требованиям, установленным статьями 207, 208, 209, 480 и главой 50 Налогового кодекса, а также настоящих Правил;
регистрация ЭСФ – процедура присвоения ЭСФ уникального регистрационного номера ИС ЭСФ. Регистрация ЭСФ производится ИС ЭСФ в случае отсутствия ошибок, выявленных в процессе обработки;
2) получение ЭСФ – доставка выписанного ЭСФ от поставщика товаров, работ, услуг к получателю товаров, работ, услуг;

3) ЭШФ-ны қарау – жазып берілген ЭШФ-ны көрсету;
4) ЭШФ-ны беру – тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуші жазып берген осындай тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді, алушыға жеткізу;
5) ЭШФ кері қайтару – ЭШФ жарамсыз деп тану;
6) растау – тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушының түзетілген немесе қосымша ЭШФ жазып беру бойынша не бұрын жазып берілген ЭШФ кері қайтарып алу бойынша өнім берушінің іс-әрекетін растауы;
7) ЭШФ қайтару – тауарларды жұмыстарды, қызметтерді алушының түзетілген немесе қосымша ЭШФ жазып беру не бұрын жазып берген ЭШФ-ны кері қайтарып алу бойынша тауар жеткізушінің әрекетін қабылдамауы;
8) электрондық нысанда шот-фактураларды қабылдау – ЭШФ АЖ құралдарымен өңдеу және тіркеу үшін ЭШФ АЖ қатысушысының басқа есепке алу жүйелерінен құжаттың импорты;
9) ЭШФ экспорты – ЭШФ АЖ-де тіркелген ЭШФ сақтау, оның ішінде басқа есепке алу жүйелеріне беру.
14. Операцияларды жүзеге асыру кезінде ЭШФ мынадай мәртебеге ие болады:
1) "Биометриялық сәйкестендіруді күтуде" – осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес биометриялық сәйкестендіруден өтуді күтетін ЭШФ;
2) "Биометриялық сәйкестендіру уақытында өтпеген" – осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес белгіленген уақытында биометриялық сәйкестендіруден өтпеген ЭШФ;
3) "Биометриялық сәйкестендіруден өтпеген, жойылған" – осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес биометриялық сәйкестендіруден өтпеуіне байланысты ЭШФ АЖ-нен жойылған ЭШФ;
4) "Қаралмады" – жазып берілген ЭШФ-ны тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушы қарамаған жағдайда;
5) "Жеткізілді" – тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушы жазып берілген ЭШФ-ны қараған жағдайда;
6) "Жойылды" – түзетілген ЭШФ тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді берушінің жазып беруіне байланысты жазып берілген ЭШФ жойылған жағдайда;
7) "Тауарларға ілеспе жүкқұжаты (бұдан әрі - ТІЖ) ауытқыған кезде жойылды" – бұрын ресімделген ТІЖ тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізушінің кері қайтарып алуына байланысты жазып берілген ЭШФ жойылған жағдайда;
8) "ТІЖ кері қайтарылған кезде жойылды" – бұрын ресімделген ТІЖ тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушының қабылдамауына байланысты жазып берілген ЭШФ жойылған жағдайда;
9) "Есепке және шегерімге жатқызу кезінде күші жойылды" – заңды күшіне енген сот актісі негізінде ЭШФ жазып берілген заңды тұлғаны және (немесе) мәміле (операция) бойынша дара кәсіпкерді тіркеуді/қайта тіркеуді жарамсыз деп тануға байланысты, сот осындай салық төлеушіден тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді нақты алуды белгілеген операцияларды қоспағанда, жазылған ЭШФ жойылған жағдайда;

3) просмотр ЭСФ – отображение выписанного ЭСФ;
4) передача ЭСФ – доставка выписанного ЭСФ поставщиком товаров, работ, услуг получателю таких товаров, работ, услуг;
5) отзыв ЭСФ – признание ЭСФ недействительным;
6) подтверждение – подтверждение получателем товаров, работ, услуг действия поставщика по выписке исправленного или дополнительного ЭСФ, либо по отзыву ранее выписанного ЭСФ;
7) отклонение ЭСФ – отклонение получателем товаров, работ, услуг действия поставщика по выписке исправленного или дополнительного ЭСФ, либо по отзыву ранее выписанного ЭСФ;
8) прием счета-фактуры в электронной форме – импорт документа из других учетных систем участника ИС ЭСФ для обработки и регистрации средствами ИС ЭСФ;
9) экспорт ЭСФ – сохранение выписанного ЭСФ в ИС ЭСФ, в том числе путем передачи в другие учетные системы участника ИС ЭСФ.
14. При осуществлении операций ЭСФ приобретает следующие статусы:
1) "В ожидании биометрической идентификации" – ЭСФ, ожидающий прохождение биометрической идентификации в соответствии с требованиями, установленными настоящими Правилами;
2) "Биометрическая идентификация не пройдена в срок" – ЭСФ, не прошедший биометрическую идентификацию в установленный срок в соответствии с требованиями, установленными настоящими Правилами;
3) "Удаленный, не прошедший биометрическую идентификацию" – ЭСФ, удаленный из ИС ЭСФ в связи с непрохождением биометрической идентификации в соответствии с требованиями, установленными настоящими Правилами;
4) "Не просмотрен" – в случае, когда выписанный ЭСФ не просмотрен получателем товаров, работ, услуг;
5) "Доставлен" – в случае, когда выписанный ЭСФ просмотрен получателем товаров, работ, услуг;
6) "Аннулирован" – в случае, когда выписанный ЭСФ аннулирован в связи выпиской поставщиком товаров, работ, услуг исправленного ЭСФ;
7) "Аннулирован при отклонении сопроводительной накладной на товары (далее – СНТ)" – в случае, когда выписанный ЭСФ аннулирован в связи с отклонением получателем товаров, работ, услуг оформленной поставщиком СНТ;
8) "Аннулирован при отзыве СНТ" – в случае, когда выписанный ЭСФ аннулирован в связи с отзывом поставщиком товаров, работ, услуг ранее оформленной СНТ;
9) "Аннулирован при отнесении в зачет и на вычеты" – в случае, когда выписанный ЭСФ аннулирован в связи с признанием недействительной регистрации/перерегистрации юридического лица и (или) индивидуального предпринимателя по сделке (операции) с которым выписан ЭСФ, на основании вступившего в законную силу судебного акта, за исключением операций, по которым судом установлено фактическое получение товаров, работ, услуг от такого налогоплательщика;

10) "Кері қайтарылды" – тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізушінің кері қайтарған ЭШФ;
11) "Шимай" - ішінара немесе толығымен толтырылған ЭШФ жобасы;
12) "Импортталған" – ЭШФ АЖ қатысушысының есепке алу жүйелерінен ЭШФ АЖ-не жүктелген, өңдеуі жүргізілген, бірақ тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді алушыға жіберілмеген ЭШФ;
13) "Қате" – өңдеуден өтпеген және тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушыға жіберілмеген ЭШФ;
14) "Расталды" – жазып берілген түзетілген немесе қосымша, не кері қайтарып алынған ЭШФ тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушы растаған жағдайда;
15) "Қабылданбаған" – тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушы жазып берген түзетілген немесе қосымша не кері қайтарып алған ЭШФ қабылдамаған жағдайда;
16) "ЭШФ АЖ бұғатталған" – мемлекеттік қолдау шараларын қолдану үшін уәкілетті органға жіберілген ЭШФ.
15. Түзетілген ЭШФ жазып беру Салық кодексінің 499-бабында белгіленген жағдайда жүргізіледі.
16. Қосымша ЭШФ жазып беру Салық кодексінің 500-бабында белгіленген жағдайда жүргізіледі.
17. Шот-фактураны кері қайтарып алу Салық кодексінің 501-бабында белгіленген жағдайда жүргізіледі.
18. ЭШФ АЖ арқылы ЭШФ жазып берілген жағдайда ЭШФ АЖ құрамындағы ЭШФ түпнұсқасының (телнұсқасының) электрондық нұсқасы болып табылады.
ЭШФ баспа нысанында ЭШФ-ның электрондық (экрандық) нұсқасынан айырмашылықтарға жол беріледі. ЭШФ баспа нысанында жеткізуші толтырған деректемелері көрсетіледі.
19. ЭШФ АЖ-нің қатысушысы ЭШФ құжат айналымы мақсатында ЭШФ АЖ-нің мынадай қосымшаларын пайдаланады:
1) веб-қосымша – пайдаланушыларға ЭШФ АЖ функционалына интернет арқылы онлайн режимінде қол жеткізуге мүмкіндік береді;
2) API-интерфейс – ЭШФ АЖ қатысушыларының сыртқы есеп жүйелерімен интеграцияны қамтамасыз етеді және веб-қосымшада қол жетімді операциялардың барлық жиынтығын тікелей ЭШФ АЖ қатысушыларының сыртқы есеп жүйелерінен автоматтандырылған режимде орындауға мүмкіндік береді.
20. ЭШФ АЖ, оның ішінде ЭШФ АЖ қатысушылары арасында ЭШФ АЖ хабарламалар алмасуды жүзеге асыруға мүмкіндік береді.
21. Салық кодексінің 492-бабының 3-тармағында көзделген шетел валютасында көрсету жағдайларын қоспағанда, шот-фактурадағы құндық және сомалық мәндер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында көрсетіледі.
2-параграф. Электрондық шот-фактураны құру тәртібі
22. ЭШФ мынадай бөлімдерден тұрады:
1) жалпы бөлім;
2) өнім берушінің деректемелері;
3) өнім берушінің банктік деректемелері;
4) алушының деректемелері;
5) мемлекеттік мекеменің деректемелері;
6) жүкті жіберушінің және жүкті алушының деректемелері;

10) "Отозван" – в случае, когда выписанный ЭСФ отозван поставщиком товаров, работ, услуг;
11) "Черновик" – проект ЭСФ, заполненный частично или полностью;
12) "Импортированный" – ЭСФ, загруженный в ИС ЭСФ из учетных систем участника ИС ЭСФ, по которому проведена обработка, но не отправленный получателю товаров, работ, услуг;
13) "Ошибочный" – ЭСФ, не прошедший обработку и не отправленный получателю товаров, работ, услуг;
14) "Подтвержден" – в случае, когда выписанный исправленный или дополнительный, либо отозванный ЭСФ подтвержден получателем товаров, работ, услуг;
15) "Отклонен" – в случае, когда выписанный исправленный или дополнительный, либо отозванный ЭСФ отклонен получателем товаров, работ, услуг;
16) "Заблокирован ИС ЭСФ" – в случае, когда выписанный ЭСФ, направлен в уполномоченный орган для применения мер государственной поддержки.
15. Выписка исправленного ЭСФ производится в случаях, установленных статьей 499 Налогового кодекса.
16. Выписка дополнительного ЭСФ производится в случаях, установленных статьей 500 Налогового кодекса.
17. Отзыв ЭСФ производится в случаях, установленных статьей 501 Налогового кодекса.
18. В случае выписки ЭСФ посредством ИС ЭСФ оригиналом (подлинником) ЭСФ является его электронный вариант, содержащийся в ИС ЭСФ.
В печатной форме ЭСФ допускаются отличия от электронной (экранной) версии ЭСФ. В печатной форме ЭСФ отражаются заполненные поставщиком реквизиты.
19. Участник ИС ЭСФ в целях документооборота ЭСФ использует следующие приложения ИС ЭСФ:
1) веб-приложение – предоставляет пользователям доступ к функционалу ИС ЭСФ через интернет в режиме онлайн;
2) API-интерфейс – обеспечивает интеграцию с внешними учетными системами участников ИС ЭСФ и позволяет выполнять весь набор операций, доступных в веб-приложении, в автоматизированном режиме непосредственно из внешних учетных систем участников ИС ЭСФ.
20. ИС ЭСФ позволяет, в том числе, осуществлять обмен сообщениями между участниками ИС ЭСФ в ИС ЭСФ.
21. Стоимостные и суммовые значения в счете-фактуре указываются в национальной валюте Республики Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 3 статьи 492 Налогового кодекса, при которых возможно указание в иностранной валюте.
Параграф 2. Порядок создания электронного счета-фактуры
22. ЭСФ состоит из следующих разделов:
1) общий раздел;
2) реквизиты поставщика;
3) банковские реквизиты поставщика;
4) реквизиты получателя;
5) реквизиты государственного учреждения;
6) реквизиты грузоотправителя и грузополучателя;

7) жеткізу шарттары (келісімшарт);
8) тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуді растайтын құжаттардың деректемелері;
9) тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректер;
10) бірлескен қызметке қатысушылардың тауарлары, жұмыстары, көрсетілетін қызметтері бойынша деректер;
11) жеткізуші өкілінің (операторының) деректемелері;
12) алушы өкілінің (операторының) деректемелері;
13) қосымша мәліметтер;
14) ЭЦҚ бойынша мәліметтер.
23. ЭШФ осы бұйрықпен бекітілген Шот-фактура нысанына қосымшаға сәйкес шот-фактура нысанын толтыру жөніндегі түсіндірмеге (бұдан әрі – Түсіндірме) сәйкес толтырылады.
Бұл ретте Түсіндірменің 2, 3 және 4-тарауларда тауарларды өткізу кезінде:
жеке тұлғаларға;
Модуль арқылы;
мүлікті қаржы лизингіне беру кезінде ЭШФ жазып беру ерекшеліктері белгіленген.
3-параграф. Электрондық шот-фактураны куәландыру
24. Құжат айналымының жұмысын, жүйеде аутентификацияны, электрондық құжаттарға қол қоюды, электрондық құжаттардың түпнұсқалығын растауды қамтамасыз ету үшін ЭШФ АЖ-де ЭЦҚ арқылы міндетті куәландыру көзделген.
25. ЭШФ заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі), дара кәсіпкер не жеке практикамен айналысатын адамдардың немесе уәкілетті адамның ЭЦҚ-мен куәландырылады.
26. ЭШФ куәландыру кезінде ЭШФ АЖ ЭЦҚ тіркеу куәлігін оның жарамдылығы (қолданылу мерзімі, тіркеу куәлігі иесінің сәйкестендіру деректері) мәніне тексеруді жүзеге асырылады.
27. Салық кодексінің 93-бабына сәйкес салық төлеушіге қатысты тәуекелдерді басқару жүйесінің негізінде тәуекел анықталған кезде ЭШФ Салық кодексінің 209-бабының 6-тармағында және 492-бабының 6-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес ЭШФ жазып беруді жүзеге асыратын жеке тұлғаның биометриялық деректерімен қосымша куәландырылады.
Бұл жағдайда салық төлеушіге ЭШФ АЖ арқылы биометриялық сәйкестендіруден өту қажеттілігі туралы хабарлама жіберіледі.
Биометриялық сәйкестендіру ЭШФ жазып беру кезінде күніне 1 (бір) рет жүргізіледі.
Биометриялық сәйкестендіруден өтудің жалпы саны 3 (үш) ретті құрайды, одан кейін ЭШФ АЖ биометриялық сәйкестендіруден өтпей-ақ ЭШФ-ны әрі қарай жазып беруге мүмкіндік береді.
Биометриялық сәйкестендіруден сәтті өткен жағдайда ЭШФ АЖ ЭШФ-ны өңдеп, тіркеу нөмірін береді, ал өтпеген жағдайда ЭШФ жазып беру мүмкін болмайды.
28. Егер осы Қағидаларға сәйкес ЭШФ АЖ қатысушысы осы Қағидалардың 25, 26 және 27-тармақтарына сәйкес ЭШФ-ны куәландырған болса және осындай ЭШФ-ға тіркеу нөмірі берілсе, ЭШФ жазып берген тұлға жіберген деп саналады.
4-параграф. Электрондық шот-фактураның алынғанын растау ерекшеліктері

7) договор (контракт);
8) реквизиты документов, подтверждающих поставку товаров, работ, услуг;
9) данные по товарам, работам, услугам;
10) данные по товарам, работам, услугам участников совместной деятельности;
11) реквизиты поверенного (оператора) поставщика;
12) реквизиты поверенного (оператора) получателя;
13) дополнительные сведения;
14) сведения по ЭЦП.
23. ЭСФ заполняется в соответствии с Пояснением по заполнению формы счета-фактуры согласно приложению к форме счета-фактуры, утвержденной настоящим приказом (далее – Пояснение).
При этом главами 2, 3 и 4 Пояснения установлены особенности выписки ЭСФ при реализации товаров:
физическим лицам;
посредством Модуля;
при передаче имущества в финансовый лизинг.
Параграф 3. Заверение электронного счета-фактуры
24. Для обеспечения работы документооборота, аутентификации в системе, подписи электронных документов, подтверждения подлинности электронных документов в ИС ЭСФ предусмотрено обязательное удостоверение посредством ЭЦП.
25. ЭСФ заверяется ЭЦП юридического лица (структурного подразделения юридического лица), индивидуального предпринимателя либо лица, занимающегося частной практикой или уполномоченного лица.
26. ИС ЭСФ при заверении ЭСФ осуществляет проверку регистрационного свидетельства ЭЦП на предмет действительности данного свидетельства (срок действия, идентификационные данные владельца регистрационного свидетельства ЭЦП).
27. При выявлении в отношении налогоплательщика риска на основе системы управления рисками в соответствии со статьей 93 Налогового кодекса ЭСФ дополнительно заверяется биометрическими данными физического лица, осуществляющего выписку ЭСФ, согласно требованиям, установленным пунктом 6 статьи 209 и пунктом 6 статьи 492 Налогового кодекса.
В данном случае налогоплательщику посредством ИС ЭСФ направляется оповещение о необходимости прохождения биометрической идентификации.
Биометрическая идентификация проводится 1 (один) раз в день при выписке ЭСФ.
Общее количество прохождений биометрической идентификации составляет 3 (три) раза, после чего ИС ЭСФ предоставляет возможность дальнейшей выписки ЭСФ без ее прохождения.
В случае успешного прохождения биометрической идентификации ИС ЭСФ обрабатывает и присваивает регистрационный номер ЭСФ, при непрохождении – выписка ЭСФ невозможна.
28. ЭСФ считается отправленным лицом, выписавшим ЭСФ, если он в соответствии с настоящими Правилами заверен участником ИС ЭСФ в соответствии с пунктами 25, 26 и 27 настоящих Правил и такому ЭСФ присвоен регистрационный номер.
Параграф 4. Особенности подтверждения получения электронного счета-фактуры

29. Түзетілген немесе қосымша ЭШФ немесе ЭШФ кері қайтарып алуды растауды немесе қабылдамауды:
1) Салық кодексінің 499-бабы 4-тармағының 1) тармақшасына, 500-бабы 4-тармағының 1) тармақшасына және 501-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес қосылған құн салығы (бұдан әрі – ҚҚС) төлеуші болып табылатын;
2) Салық кодексінің 499-бабы 4-тармағының 2) тармақшасына, 500-бабы 4-тармағының 2) тармақшасына және 501-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес ҚҚС төлеуші болып табылмайтын тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушы жүргізеді.
30. Түзетілген, қосымша және (немесе) қайтарып алынған ЭШФ, мұндай ЭШФ алғанын растау мақсатында мынадай мәртебелер беріледі:
1) "Қаралмады" – тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушы ЭШФ қарағанға дейін;
2) "Жеткізілді" – тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушы ЭШФ қарағаннан кейін;
3) "Алушының растауын күтуде" – тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушының растауын/қабылдамауын күтетін түзетілген немесе қосымша ЭШФ-ның аралық мәртебесі;
4) "Алушының қайтарып алуын растауды күтуде" – тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушының қайтарып алуын растауды/қабылдамауды күтетін ЭШФ-ның аралық мәртебесі.
31. Егер қосымша, түзетілген ЭШФ жазып берген немесе ЭШФ қайтарып алынған күннен бастап күнтізбелік 10 күн ішінде ЭШФ АЖ-де уәкілетті орган растаған техникалық қателіктер туындаған жағдайда, қосымша, түзетілген ЭШФ жазып берумен немесе қайтарып алумен келіспеуді көрсету үшін алушыға пайдаланылмаған күнтүзбелік күннің санына мерзімі ұзартылады.
5-параграф. Электрондық шот-фактураны сақтау
32. ЭШФ АЖ-де жазылған және тіркелген, оның ішінде кері қайтарып алынған, күші жойылған және қабылданбаған ЭШФ Салық кодексінің 206-бабының 3-тармағында белгіленген мерзім ішінде ЭШФ АЖ-де сақталады.
33. ЭШФ АЖ операторы ЭШФ АЖ-де тіркелген, оларды өңдеу процесі барысында мәртебелерінің өзгеруі туралы ақпаратты қоса алғанда, ЭШФ бойынша ақпараттың сақталуын қамтамасыз етеді, сондай-ақ бұл мәліметтерге санкциясыз қол жеткізуден қорғауды қамтамасыз етеді.
Шот-фактураны жазып беру
Қағидаларына қосымша
Электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесін пайдалану туралы Келісім
1-тарау. Жалпы ереже
1. Осы электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесін пайдалану туралы Келісімде (бұдан әрі – Келісім) пайдаланылатын ұғымдар:
1) уәкілетті адам – заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) немесе дара кәсіпкердің не жеке практикамен айналысатын адамның сенімхат негізінде осындай заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) немесе дара кәсіпкердің не жеке практикамен айналысатын адамның атынан электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – ЭШФ АЖ) құжат айналымы процесінде операцияларды жүзеге асыру құқықтары берілген уәкілетті өкілі, қызметкері;

29. Подтверждение или отклонение исправленного или дополнительного ЭСФ, либо отзыва ЭСФ производится получателем товаров, работ, услуг:
1) являющегося плательщиком налога на добавленную стоимость (далее – НДС), в соответствии с подпунктом 1) пункта 4 статьи 499, подпунктом 1) пункта 4 статьи 500 и подпунктом 1) пункта 2 статьи 501 Налогового кодекса;
2) не являющегося плательщиком НДС, в соответствии с подпунктом 2) пункта 4 статьи 499, подпунктом 2) пункта 4 статьи 500 и подпунктом 2) пункта 2 статьи 501 Налогового кодекса.
30. Исправленному, дополнительному и (или) отозванному ЭСФ в целях подтверждения получения таких ЭСФ присваивается статус:
1) "Не просмотрен" – до просмотра ЭСФ получателем товаров, работ, услуг;
2) "Доставлен" – после просмотра ЭСФ получателем товаров, работ, услуг;
3) "В ожидании подтверждения получателя" – промежуточный статус исправленного или дополнительного ЭСФ, ожидающего подтверждения/отклонения получателем товаров, работ, услуг;
4) "В ожидании подтверждения отзыва получателя" – промежуточный статус ЭСФ, ожидающего подтверждения/отклонения отзыва получателем товаров, работ, услуг.
31. В случае если в течение 10 (десяти) календарных дней со дня выписки дополнительного, исправленного ЭСФ или отзыва ЭСФ произошел технический сбой в ИС ЭСФ, подтвержденный уполномоченным органом, получателю продлевается срок для указания несогласия с выпиской дополнительного, исправленного ЭСФ или отзыва ЭСФ на неиспользованное количество календарных дней.
Параграф 5. Хранение электронного счета-фактуры
32. ЭСФ, выписанные и зарегистрированные в ИС ЭСФ, в том числе отозванные, аннулированные и отклоненные, хранятся в ИС ЭСФ в течение срока, установленного пунктом 3 статьи 206 Налогового кодекса.
33. Оператор ИС ЭСФ, обеспечивает хранение информации по ЭСФ, зарегистрированным в ИС ЭСФ, включая информацию об изменении их статусов в процессе обработки, а также обеспечивает защиту этих сведений от несанкционированного доступа.
Приложение к Правилам
выписки счета-фактуры
Соглашение об использовании информационной системы электронных счетов-фактур
Глава 1. Общие положения
1. Понятия, используемые в настоящем Соглашении об использовании информационной системы электронных счетов-фактур (далее – Соглашение):
1) уполномоченное лицо – уполномоченный представитель, работник юридического лица (структурного подразделения юридического лица) или индивидуального предпринимателя либо лица, занимающегося частной практикой, наделенный на основании доверенности правами осуществлять от имени такого юридического лица (структурного подразделения юридического лица) или индивидуального предпринимателя либо лица, занимающегося частной практикой, операции в процессе документооборота в информационной системе электронных счетов-фактур (далее – ИС ЭСФ);

2) ЭШФ АЖ қатысушысы – Шот-фактураны жазып беру қағидаларының (бұдан әрі – Қағидалар) қосымшасына сәйкес электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесін пайдалану туралы Келісімге (бұдан әрі – Келісім) қол қойған, биометриялық сәйкестендіруден өткен және ЭШФ АЖ-де тіркелген тұлға;
3) ЭШФ АЖ операторы – ЭШФ АЖ әкімшісі болып табылатын уәкілетті орган.
2-тарау. Электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесін пайдалану туралы Келісімнің мәні
2. Осы Келісім бойынша ЭШФ АЖ қатысушысы ЭШФ АЖ пайдалану жөніндегі міндеттемені өзіне қабылдайды, ол арқылы электрондық шот-фактураны (бұдан әрі – ЭШФ) жазып беру, жіберу, қабылдау, тіркеу, өңдеу, беру, алу, сақтау және қарау жүзеге асырылады.
3. ЭШФ операторы ЭШФ АЖ қатысушысына ЭШФ АЖ-не қол жеткізуді қамтамасыз етеді.
4. Осы Келісім бойынша ЭШФ ЭШФ АЖ арқылы жазылады, беріледі және қабылданады, "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылады және ЭШФ АЖ-де сақталады.
3-тарау. Қатысушының электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесін пайдалану тәртібі
5. ЭШФ АЖ қатысушысы Қазақстан Республикасының Салық кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі), осы Қағидаларға, сондай-ақ осы Келісімге сәйкес ЭШФ АЖ пайдаланады.
Бұл ретте ЭШФ АЖ қатысушысын тіркеу және (немесе) тіркеу деректерін өзгерту кезінде, сондай-ақ Салық кодексінің 93-бабына сәйкес тәуекелдерді басқару жүйесінің негізінде салық төлеушіге қатысты тәуекел анықталған жағдайда, Салық кодексінің 209-бабының 6-тармағында және 492-бабының 6-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес биометриялық сәйкестендіруден өту талап етіледі.
6. Жеке тұлға – ЭШФ АЖ қатысушысы осы Қағидаларға және осы Келісімге сәйкес, егер ол заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) уәкілетті адамы және оның контрагенті болып табылса, өзі жазған ЭШФ АЖ-де ЭШФ-ны қарайды.
7. ЭШФ АЖ қатысушысы "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңын сақтай отырып, ЭШФ жазып береді.
8. "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) басшысы ауысқан жағдайда заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) ЭШФ АЖ қатысушысының уәкілетті өкілі заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) ЭШФ АЖ қатысушысының тұрған жері бойынша заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) басшысы туралы мәліметтерді өзгерту үшін өтінішпен әділет органдарына немесе "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына жүгінеді.

2) участник ИС ЭСФ – лицо, прошедшее биометрическую идентификацию и подписавшее Соглашение об использовании информационной системы электронных счетов-фактур согласно приложению к Правилам выписки счета-фактуры (далее – Правила), и зарегистрированное в ИС ЭСФ;
3) оператор ИС ЭСФ – государственный орган, являющийся администратором ИС ЭСФ.
Глава 2. Предмет Соглашения об использовании информационной системы электронных счетов-фактур
2. По настоящему Соглашению участник ИС ЭСФ принимает на себя обязательство по использованию ИС ЭСФ, посредством которой осуществляются выписка, отправка, прием, регистрация, обработка, передача, получение, хранение и просмотр электронного счета-фактуры (далее – ЭСФ).
3. Оператор ИС ЭСФ обеспечивает участнику ИС ЭСФ доступ к ИС ЭСФ.
4. По настоящему Соглашению ЭСФ выписывается, передается и принимается посредством ИС ЭСФ, удостоверяется в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) и хранится в ИС ЭСФ.
Глава 3. Порядок пользования участником информационной системой электронных счетов-фактур
5. Участник ИС ЭСФ использует ИС ЭСФ в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс), настоящими Правилами, а также настоящим Соглашением.
При этом при регистрации и (или) изменении регистрационных данных участника ИС ЭСФ, а также в случае выявления в отношении налогоплательщика риска на основе системы управления рисками в соответствии со статьей 93 Налогового кодекса, согласно требованиям, установленным пунктом 6 статьи 209 и пунктом 6 статьи 492 Налогового кодекса, проходит биометрическую идентификацию.
6. Физическое лицо – участник ИС ЭСФ в соответствии с настоящими Правилами и настоящим Соглашением просматривает ЭСФ в ИС ЭСФ, выписанных им самим, если является уполномоченным лицом юридического лица (структурного подразделения юридического лица) и его контрагентом.
7. Участник ИС ЭСФ выписывает ЭСФ с соблюдением Закона Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи".
8. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств" в случае смены руководителя юридического лица (структурного подразделения юридического лица) уполномоченный представитель участника ИС ЭСФ – юридического лица (структурного подразделения юридического лица) обращается в органы юстиции или в государственную корпорацию "Правительство для граждан" по месту нахождения участника ИС ЭСФ – юридического лица (структурного подразделения юридического лица) с заявлением для изменения сведений о руководителе юридического лица (структурного подразделения юридического лица).

9. Заңды тұлғалар (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелері) немесе дара кәсіпкер не жеке практикамен айналысатын адамдардың, ЭШФ АЖ-де жұмыс істеу үшін осы Келісімге қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық нысанда жасалған сенімхат негізінде уәкілетті адамды немесе сенім білдірген өкілді (оператор) айқындайды.
Бұл ретте шот-фактуралар бойынша Қазақстан Республикасының салық заңнамасымен реттелетін қатынастарға қатысатын осы Қағидалардың мақсатында сенім білдірілген өкіл деп серіктестік шарт негізінде әрекет ететін адвокаттық кеңсе немесе тапсырма шарты негізінде әрекет ететін заңды тұлға не өнімді бөлу туралы келісімге (келісімшартқа) немесе Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт негізінде әрекет ететін оператор түсініледі.
10. Заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) басшысы немесе дара кәсіпкер не жеке практикамен айналысатын адам уәкілетті адамға немесе сенім білдірілген өкілге (операторға) берілген құқықтарды түзетуге, қарауға не оны осы құқықтардан айыруға құзыретті.
11. Заңды тұлға (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі) – ЭШФ АЖ қатысушысы бір мезгілде заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) бірнеше қызметкеріне заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) атынан ЭШФ-ға қол қою құқығын береді.
12. ЭШФ АЖ қатысушысы сенімхаттың күшін жою туралы шешім қабылдаған жағдайда оны Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осындай шешім қабылданған сәттен бастап 1 (бір) күнтізбелік күннен кешіктірілмейтін мерзімде кері қайтарып алады.
4-тарау. Жауаптылық
13. ЭШФ АЖ қатысушысы, уәкілетті адамдар, сондай-ақ сенім білдірілген өкіл (оператор) ЭШФ-да қамтылған мәліметтердің дұрыстығы мен толықтығы үшін жауапты болады.
14. ЭШФ АЖ қатысушысы:
ЭШФ-ға ЭЦҚ қойылу заңдылығына, сондай-ақ ЭШФ жазып беру нәтижесінде пайда болған салдарға;
осы Келісімде көрсетілген деректемелердің түпнұсқалығы үшін жауапты болады.
15. ЭШФ АЖ қатысушысы:
осы Келісімнің талаптарын бұзғаны үшін, егер аталған бұзушылықтар ЭШФ АЖ-нің өзіне тәуелді емес мән-жайлар бойынша ақаулығы нәтижесінде орын алса;
осы Келісімнің шарттарын орындамағаны үшін, егер олар төтенше жағдайдың немесе төтенше жағдайдың әрекетінің нәтижесі болып табылса, жауапты болмайды.
5-тарау. Электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесі қатысушысының деректемелері
Жеке тұлға
Жеке сәйкестендіру нөмірі
_______________________________________________
Тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басты
куәландыратын құжатта көрсетілсе) (бұдан әрі – тегі, аты және әкесінің аты)
_______________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжат:
нөмірі ________________________________________
кім берген ____________________________________
қашан берген 20__ жылғы "___" _______________
Тұрған жері ___________________________________
Дара кәсіпкер не жеке практикамен айналысатын адамдар
Жеке/Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
_______________________________________________
Атауы (ол болған жағдайда)
_______________________________________________
Тегі, аты және әкесінің аты
_______________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжат:
нөмірі_________________________________________
кім берген ____________________________________
қашан берген 20____ж. "_____" ________________
Тұрған жері ___________________________________
Заңды тұлға (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі)
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
_______________________________________________
Атауы ________________________________________
Басшының тегі, аты және әкесінің аты
_______________________________________________
Басшының жеке сәйкестендіру нөмірі
_______________________________________________
Тұрған жері ___________________________________
Мен, ___________________________________осы Келісімнің шарттарымен келісемін.
ЭЦҚ ____________________________________
Күні 20__ жылғы "___" __________________
Электрондық шот-фактуралардың ақпараттық
жүйесін пайдалану туралы
Келісімге қосымша
нысан
СЕНІМХАТ
___________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі) немесе
___________________________________________________________________
дара кәсіпкер не жеке практикамен айналысатын адамның
___________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта
___________________________________________________________________
көрсетілсе) (бұдан әрі – тегі, аты және әкесінің аты)
___________________________________________________________________
тұрған жері, жеке/бизнес-сәйкестендіру нөмірі
___________________________________________________________________
атынан
___________________________________________________________________
негізінде әрекет ететін
___________________________________________________________________
(басшы немесе құрылтай құжаттарымен уәкілеттік берілген өзге тұлға)
осы сенімхатпен_____________________________________________________
уәкілетті жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты /сеніп тапсырылған
___________________________________________________________________
тұлғаның (оператор) атауы, жеке /бизнес-сәйкестендіру нөмірі
___________________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжат: кім және қашан берді тұлға атынан
__________________________________________________________________
(заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) немесе
___________________________________________________________________
дара кәсіпкердің атауы не жеке практикамен айналысатын адамның тегі,
__________________________________________________________________
аты және әкесінің аты) мынадай іс-қимылдарды:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
____________________________________________ жасауға өкілеттік береді.
Ескертпе: Заңды тұлғаның өкіліне (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі) сенім білдірушінің атынан жазып берілген электрондық шот-фактураларға электрондық-цифрлық қолтаңбамен (ЭЦҚ) қол қою құқығы беріледі.
Сенімхат басқа біреуге сенім білдіру құқығынсыз____________ мерзімге берілді.
ЭЦҚ _______________________________
Күні 20___ жылғы "___" ______________
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 28 қазандағы
№ 629 бұйрыққа 2-қосымша
Нысан
ШОТ-ФАКТУРА
А бөлім. Жалпы бөлім

9. Юридические лица (структурные подразделения юридического лица) или индивидуальные предприниматели либо лица, занимающиеся частной практикой, определяют уполномоченное лицо или поверенного (оператора) для работы в ИС ЭСФ на основании доверенности, составляемой в электронной форме по форме согласно приложению к настоящему Соглашению.
При этом в целях настоящего Соглашения под поверенным понимается адвокатская контора, действующая на основании партнерского договора или юридическое лицо, действующее на основании договора поручения, либо оператор, действующий на основании соглашения (контракта) о разделе продукции, контракта на недропользование, утвержденного Президентом Республики Казахстан, участвующие в отношениях, регулируемых налоговым законодательством Республики Казахстан по счетам-фактурам.
10. Руководитель юридического лица (структурного подразделения юридического лица) или индивидуальный предприниматель либо лицо, занимающееся частной практикой, уполномочен корректировать, просматривать предоставленные уполномоченному лицу или поверенному (оператору) права либо лишить его этих прав.
11. Юридическое лицо (структурное подразделение юридического лица) – участник ИС ЭСФ предоставляет право подписи ЭСФ от имени юридического лица (структурного подразделения юридического лица) нескольким работникам юридического лица (структурного подразделения юридического лица) одновременно.
12. Участник ИС ЭСФ в случае принятия решения об отмене доверенности отзывает ее в срок не позднее 1 (одного) календарного дня с момента принятия такого решения в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Ответственность
13. Участник ИС ЭСФ, уполномоченные лица, а также поверенный (оператор) несут ответственность за достоверность и полноту сведений, содержащихся в ЭСФ.
14. Участник ИС ЭСФ несет:
ответственность за правомерность проставления ЭЦП на ЭСФ, а также за последствия, возникшие в результате выписки ЭСФ;
ответственность за подлинность реквизитов, указанных в настоящем Соглашении.
15. Участник ИС ЭСФ не несет ответственность:
за нарушение условий настоящего Соглашения, если указанные нарушения произошли в результате неисправности ИС ЭСФ по независящим от него обстоятельствам;
за неисполнение условий настоящего Соглашения, если они явились результатом чрезвычайной ситуации или действия чрезвычайного положения.
Глава 5. Реквизиты участника информационной системы электронных счетов-фактур
Физическое лицо
Индивидуальный идентификационный номер
______________________________________
Фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе,
удостоверяющем личность) (далее – фамилия, имя и отчество)
____________________________________________
Документ, удостоверяющий личность:
номер ______________________________________
кем выдан __________________________________
когда выдан "___" _______________ 20____года
Место нахождения _________________________
Индивидуальный
предприниматель либо
лицо, занимающееся
частной практикой
Индивидуальный/Бизнес-идентификационный номер
_____________________________________________
Наименование (при его наличии)
_____________________________________________
Фамилия, имя и отчество
_____________________________________________
Документ, удостоверяющий личность:
номер _______________________________________
кем выдан ___________________________________
когда выдан "___" _______________ 20____года
Место нахождения _________________________
Юридическое лицо
(структурное
подразделение
юридического лица)
Бизнес-идентификационный номер
_____________________________________________
Наименование (при его наличии)
_____________________________________________
Фамилия, имя и отчество руководителя
_____________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер руководителя
________________________
Место нахождения ____________________________
Я, ______________________ с условиями настоящего Соглашения согласен (-на)
ЭЦП __________________________________
Дата "____" ________________ 20____ года
Приложение
к Соглашению об использовании
информационной системы
электронных счетов-фактур
форма
ДОВЕРЕННОСТЬ
______________________________________________________________________,
(наименование юридического лица (структурного подразделения
______________________________________________________________________
юридического лица) или индивидуальный предприниматель либо фамилия,
______________________________________________________________________,
имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
______________________________________________________________________
(далее – фамилия, имя и отчество) лица, занимающегося частной практикой)
______________________________________________________________________
место нахождения, индивидуальный / бизнес идентификационный номер)
в лице ________________________________________________________________
(руководитель или иное лицо, уполномоченное учредительными документами)
______________________________________________________________________,
действующего на основании
______________________________________________________________________,
настоящей доверенностью уполномочивает:
______________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество уполномоченного физического лица/наименование
______________________________________________________________________
поверенного (оператора), индивидуальный/бизнес-
______________________________________________________________________
идентификационный номер, документ, удостоверяющий личность
______________________________________________________________________
кем и когда выдан)
______________________________________________________________________
осуществить от лица
______________________________________________________________________
(наименование юридического лица (структурного подразделения юридического
______________________________________________________________________
лица) или индивидуальный предприниматель либо фамилия, имя и отчество
______________________________________________________________________
лица, занимающегося частной практикой) следующие действия:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Примечание: Представитель юридического лица (структурного подразделения
юридического лица) наделяется правом подписывать электронной цифровой
подписью далее – ЭЦП) электронные счета-фактуры, выписанные от имени
доверителя.
Доверенность выдана сроком на ______________________ без права передоверия.
ЭЦП ______________________________
Дата "____" _____________ 20____ года
Приложение 2 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 28 октября 2025 года № 629
форма
СЧЕТ-ФАКТУРА
Раздел А. Общий раздел

1. Тіркеу нөмірі
1.1 Есептік жүйе нөмірі
2. Жазып берілген күн
2.1 Қағаз жеткізгіште жазып берілген күн
3. Айналым жасау күні
4. Түзетілген
4.1 Жазып берілген күн
4.2 Есептік жүйе нөмірі
4.3 Тіркеу нөмірі
5. Қосымша
5.1 Жазып берілген күн
5.2 Есептік жүйе нөмірі
5.3 Тіркеу нөмірі
В бөлім. Жеткізушінің деректемелері
6. ЖСН/БСН
6.0 Заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелерінің БСН
6.1 Қайта ұйымдастырылған тұлғаның ЖСН/БСН
10. Жеткізушінің санаты:
Комитент
Комиссионер
Экспедитор
Лизинг беруші
ӨБК қатысушы
Бірлескен қызмет туралы шарттың қатысушысы
10.1 Саны
Экспорттаушы
Халықаралық тасымалдаушы
Сенім білдірілген адам
Адвокат
Бейрезидент
7. Жеткізуші
7.1
Қатысу үлесі
8. Тұрған жері
8.1 Ел коды
9. ҚҚС төлеушіні тіркеу есебіне қою күні:
9.1
Бейрезидент-заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі
11. Қосымша мәліметтер
В1 бөлімі. Жеткізушінің банктік деректемелері
12. Кбе
13. ЖСК
14. БСК
15. Банктің атауы
С бөлімі. Алушының деректемелері
16. ЖСН/БСН
16.0 Заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің БСН
16.1 Қайта ұйымдастырылған тұлғаның ЖСН/БСН
20. алушының санаты:
Комитент
Комиссионер
Лизинг алушы
Бірлескен қызмет туралы шарттың қатысушысы
20.1 Саны
Мемлекеттік мекеме
Бейрезидент
ӨБК қатысушысы
Сенім білдірілген адам
Бөлшек сауда
Жеке тұлға
17. Алушы
17.1
Қатысу үлесі
18. Тұрған жері
18.1 Ел коды
(КО Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешіміне сәйкес 2 әріптік коды)
19. Қосымаша мәліметтер
С1 бөлімі. Мемлекеттік мекеменің деректемелері
21. ЖСК
23. Төлемнің мақсаты
22. Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің коды
24. БСК KKMFKZ2A
D бөлім. Жүк жөнелтушінің және жүкті алушының деректемелері
25. Жүкті жөнелтуші
26. Жүкті алушы
25.1 ЖСН/БСН
26.1 ЖСН/БСН
25.2 Атауы
26.2 Атауы
25.3 Жөнелту мекенжайы
26.3 Жеткізу мекенжайы
26.4 Ел коды
(КО Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешіміне сәйкес 2 әріптік коды)
Е бөлімі. Шарт (келісімшарт)
27.1
Тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді жеткізуге шарт (келісімшарт)
30. Тауарларды жеткізу сенімхат бойынша жүзеге асырылды
27.2
Шартсыз (келісімшартсыз) тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді жеткізу
27.3 Нөмірі
30.1 Нөмірі
27.4 Күні
30.2 Күні
27.5 Есептік нөмірі
31. Межелі пункті
28. Есептеу әдісі
29. Жөнелту тәсілі
(көлік құралдарын таңдау:
автожол, темір жол; әуе; су; құбыр және тағы басқа)
31.1 Жеткізу шарттары
(КО Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешіміне сәйкес 3 әріптік коды)
F бөлімі. Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуді растайтын құжаттың деректемелері

1. Регистрационный номер
1.1 Номер учетной системы
2. Дата выписки
2.1 Дата выписки на бумажном носителе
3. Дата совершения оборота
4. Исправленный
4.1 Дата выписки
4.2 Номер учетной системы
4.3 Регистрационный номер
5. Дополнительный
5.1 Дата выписки
5.2 Номер учетной системы
5.3 Регистрационный номер
Раздел В. Реквизиты поставщика
6. ИИН/БИН
6.0 БИН структурного подразделения
юридического лица
6.1 БИН реорганизованного лица
10. Категория поставщика:
Комитент
Комиссионер
Экспедитор
Лизингодатель
Участник СРП
Участник договора о совместной деятельности
10.1 Количество
Экспортер
Международный перевозчик
Доверитель
Адвокат
Нерезидент
7. Поставщик
7.1 Доля участия
8. Место нахождения
8.1 Код страны
9. Дата постановки на регистрационный учет плательщика НДС:
9.1
Структурное подразделение юридического лица-нерезидента
11. Дополнительные сведения
Раздел В1. Банковские реквизиты поставщика
12. Кбе
13. ИИК
14. БИК
15. Наименование банка
Раздел С. Реквизиты получателя
16. ИИН/БИН
16.0 БИН структурного подразделения
юридического лица
16.1 БИН реорганизованного лица
20. Категория получателя:
Комитент
Комиссионер
Лизингополучатель
Участник договора о совместной деятельности
20.1 Количество
Государственное учреждение
Нерезидент
Участник СРП
Доверитель
Розничная реализация
Физические лицо
17. Получатель
17.1
Доля участия
18. Место нахождения
18.1 Код страны
(2-х буквенный код согласно Решения
Комиссии ТС от 20 сентября 2010 года № 378)
19. Дополнительные сведения
Раздел C1. Реквизиты Государственного учреждения
21. ИИК
23. Назначение платежа
22. Код товара, работ, услуг
24. БИК KKMFKZ2A
Раздел D. Реквизиты грузоотправителя и грузополучателя
25. Грузоотправитель
26. Грузополучатель
25.1 ИИН/БИН
26.1 ИИН/БИН
25.2 Наименование
26.2 Наименование
25.3 Адрес отправки
26.3 Адрес доставки
26.4 Код страны
(2-х буквенный код согласно Решения
Комиссии ТС от 20 сентября 2010 года № 378)
Раздел Е. Договор (контракт)
27.1
Договор (контракт) на поставку товаров, работ, услуг
30. Поставка товаров осуществлена по доверенности
27.2
Без договора (контракта) на поставку товаров,
работ, услуг
27.3 Номер
30.1 Номер
27.4 Дата
30.2 Дата
27.5 Учетный номер
31. Пункт назначения
28. Способ расчета
29. Способ отправления
(выбор т/с: автодорожный; ж/д; авиа; водный;
трубопровод и т.д.)
31.1 Условия поставки
(3-х буквенный код согласно Решения
Комиссии ТС от 20 сентября 2010 года № 378)
Раздел F. Реквизиты документов, подтверждающих поставку товаров, работ, услуг

35. БСН
37. Тұрған жері
36. Сенімді
38. Құжат
38.1 Нөмірі
38.2 Күні
J бөлімі. Алушы өкілінің (оператордың) деректемелері
39. БСН
41. Тұрған жері
40. Сенімді
42. Құжат
42.1 Нөмірі
42.2 Күні
K бөлімі. Қосымша мәліметтер
43. Қосымша мәліметтер
L бөлімі. ЭЦҚ бойынша мәліметтер
44. Заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) немесе дара кәсіпкер не жеке практикамен айналысатын адамның ЭЦҚ
45. Шот-фактураға қол қоюға уәкілетті адамның ЭЦҚ
46. ЭШФ жазып беретін адамның Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
Шот-фактура осы нысанға қосымшаға сәйкес шот-фактура нысанын толтыру жөніндегі Түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
Ескертпе: аббревиатураны ашып жазу:
ЕАЭО СЭҚ ТН – Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы;
ЖСН/БСН – жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес–сәйкестендіру нөмірі;
КБе – бенефициар коды;
КОК-тың шешімі – Кеден одағы комиссиясының шешімі;
ҚҚС – қосылған құн салығы;
ӨБК –Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен Өнімді бөлу туралы келісім немесе жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт;
Т.А.Ә. – Тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) (бұдан әрі – тегі, аты және әкесінің аты);
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
Шот-фактура нысанына
қосымша
Шот-фактураны толтыру бойынша Түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Жалпы бөлім" А бөлімде:
1) "Тіркеу нөмірі" деген 1-жолда электрондық шот-фактура (бұдан әрі – ЭШФ) тіркеу нөмірі көрсетіледі. Жол электрондық шот-фактуралар ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – ЭШФ АЖ) құжатты тіркеу кезінде ЭШФ АЖ автоматты түрде толтырылады және ЭШФ АЖ қатысушының шот-фактураны жазып беру қағидаларына қосымшаға сәйкес биометриялық сәйкестендіруден өткен және ЭШФ АЖ пайдалану туралы келісімге қол қойған, сондай-ақ ЭШФ АЖ-де тіркелген адамның (бұдан әрі – ЭШФ АЖ қатысушысы) толтыруына және (немесе) редакциялауына арналмаған;
2) "Есепке алу жүйесінің нөмірі" деген 1.1-жолда ЭШФ АЖ қатысушысының есеп жүйесінде берілетін және тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуші дербес айқындайтын шот-фактураның реттік нөмірі көрсетіледі (жол толтырылуға жатады);
3) "Жазып берілген күн" деген 2-жолда ЭШФ алушының тіркеу және жөнелту күні көрсетіледі. Осы жол автоматты түрде толдырылады және ағымдағы күнтізбелік күнге сәйкес келеді;
4) "Қағаз жеткізгіште жазып берілген күн" деген 2.1-жолда ЭШФ АЖ-ге енгізілген қағаз жеткізгіштегі шот-фактураны жазып берген күн көрсетіледі. Аталған жол мынадай негіздемелер бойынша:

35. БИН
37. Место нахождения
36. Поверенный
38. Документ
38.1 Номер
38.2 Дата
Раздел J. Реквизиты поверенного (оператора) получателя
39. БИН
41. Место нахождения
40. Поверенный
42. Документ
42.1 Номер
42.2 Дата
Раздел K. Дополнительные сведения
43. Дополнительные сведения
Раздел L. Сведения по ЭЦП
44. ЭЦП юридического лица (структурного подразделения юридического лица) или индивидуального предпринимателя либо лица, занимающегося частной практикой
45. ЭЦП лица, уполномоченного подписывать ЭСФ
46. Ф.И.О. лица, выписывающего ЭСФ
Счет-фактура заполняется в соответствии с Пояснением по заполнению формы счета-фактуры согласно приложению к данной форме.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес – идентификационный номер;
Кбе – код бенефициара;
БИК – банковский идентификационный код;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
ТН ВЭД ЕАЭС – товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза;
ЭЦП – электронная цифровая подпись;
НДС – налог на добавленную стоимость;
СРП – соглашение (контракт) о разделе продукции, контракт на недропользование, утвержденный Президентом Республики Казахстан;
Ф.И.О. – фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность).
Приложение
к форме счета-фактуры
Пояснение по заполнению формы счета-фактуры
Глава 1. Общие положения
1. В разделе А "Общий раздел":
1) в строке 1 "Регистрационный номер" указывается регистрационный номер электронного счета-фактуры (далее – ЭСФ). Поле заполняется автоматически информационной системой электронных счетов-фактур (далее – ИС ЭСФ) при регистрации документа в ИС ЭСФ и не предназначено для заполнения и (или) редактирования лицом, прошедшим биометрическую идентификацию и подписавшим Соглашение об использовании информационной системы электронных счетов-фактур, согласно приложению к Правилам выписки счета-фактуры, а также зарегистрированное в ИС ЭСФ (далее – участник ИС ЭСФ);
2) в строке 1.1 "Номер учетной системы" указывается порядковый номер счета-фактуры, который присваивается в учетной системе участника ИС ЭСФ и определяется поставщиком товаров, работ, услуг самостоятельно (строка подлежит заполнению);
3) в строке 2 "Дата выписки" указывается дата регистрации и отправки ЭСФ получателю. Данная строка заполняется автоматически и соответствует текущему календарному дню;
4) в строке 2.1 "Дата выписки на бумажном носителе" указывается дата выписки счета-фактуры на бумажном носителе, введенного в ИС ЭСФ. Данная строка заполняется в случае необходимости ввода данных из бумажного счета-фактуры в ИС ЭСФ, по следующим основаниям:

Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 209-бабы 1-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларына және 492-бабы 1-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларына сәйкес;
егер қағаз жеткізгіште шот-фактураны жазып беру күніне мұндай шот-фактураны электрондық нысанда жазып беру бойынша талап болмаса, бұрын қағаз жеткізгіште жазып берілген шот-фактураға түзетілген, қосымша ЭШФ жазылып берілген жағдайда;
егер қағаз жеткізгіште шот-фактураны жазып беру күніне мұндай шот-фактураны электрондық нысанда жазып беру бойынша талап болмаса, қағаз жеткізгіште бұрын жазып берілген шот-шактураны ЭШФ АЖ-де қайтарған жағдайда ЭШФ АЖ-ге қағаз жеткізгіштегі шот-фактурадағы деректемелерді енгізу қажеттілігі болған жағдайда толтырылады;
5) "Айналым жасалған күн" деген 3-жолда Салық кодексінің 460 немесе 516-бабына сәйкес айқындалған тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу бойынша айналым жасалған күн көрсетіледі (жол толтырылуға жатады).
Бұл ретте, түзетілген шот-фактурада өткізу бойынша айналымды жасау күні талап ету мерзімі шегінде, бірақ жойылатын ЭШФ жазып беру күнінен бұрынғы кезеңдерде түзету мүмкіндігімен жойылатын шот-фактурада көрсетілген айналым жасалған күн бойынша айқындалады.
Қосымша шот-фактура бойынша өткізу бойынша айналым жасалған күн Салық кодексінің 464-бабында көзделген жағдайлар басталған күн бойынша айқындалады.
2. "Түзетілген" деген 4-жол түзетілген ЭШФ жазып беру кезінде белгілеуге жатады. Бұл ретте осы жолды белгілеу, егер "Қосымша" деген 5-жол белгіленбеген жағдайда, жүргізіледі.
"Түзетілген" деген 4-жолды белгілеген кезде 4.1, 4.2 және 4.3-жолдар міндетті түрде толтырылуға жатады:
1) "Жазып беру күні" деген 4.1-жолда жойылатын (түзетілетін) ЭШФ күні көрсетіледі;
2) "Есепке алу жүйесінің нөмірі" деген 4.2-жолда есепке алу жүйесінде жойылатын (түзетілген) ЭШФ нөмірі көрсетіледі;
3) "Тіркеу нөмірі" деген 4.3-жолда жойылатын (түзетілген) ЭШФ тіркеу нөмірі көрсетіледі.
3. Түзетілген ЭШФ жазып берген кезде:
өзгерістер енгізілетін ЭШФ-ның мәтін жолдары мен жиынтық бағандарында дұрыс мәліметтер мен сомалары көрсетіледі, ЭШФ-ның өзгерістер енгізілмейтін жолдары мен бағандарында бұрынғы мәліметтер көрсетіледі.
"Жеткізушінің деректемелері" В бөлімінің 7 және 8-жолында, сондай-ақ "Алушының деректемелері" С бөлімінің 17 және 18-жолында түзетілген ЭШФ жазып берген кезде атауы және тұрған жері жойылған ЭШФ-да көрсетілген деректерінен ерекшеленеді.
4. Түзетілген ЭШФ түзетілген ЭШФ жазып беру күніне қолданыста болатын нысанда жазып беріледі.
5. Түзетілген ЭШФ жазып берген кезде жойылатын ЭШФ жазып берілген түзетілген ЭШФ мен барлық қосымша ЭШФ жойылады.
ТІЖ негізінде жазып берілген ЭШФ ТІЖ-ден бас тартуға байланысты ЭШФ-ны жою ТІЖ-ден бас тартылған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күні өткен соң жүргізіледі.

в соответствии с подпунктами 2), 3) и 4) пункта 1 статьи 209 и подпунктами 2), 3) и 4) пункта 1 статьи 492 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс);
в случае выписки исправленного, дополнительного ЭСФ к счету-фактуре, ранее выписанному на бумажном носителе, если на дату выписки счета-фактуры на бумажном носителе отсутствовало требование по выписке такого счета-фактуры в электронной форме;
в случае отзыва в ИС ЭСФ счета-фактуры, ранее выписанного на бумажном носителе, если на дату выписки счета-фактуры на бумажном носителе отсутствовало требование по выписке такого ЭСФ;
5) в строке 3 "Дата совершения оборота" указывается дата совершения оборота по реализации товаров, работ, услуг, определенная в соответствии со статьями 460 или 516 Налогового кодекса (строка подлежит заполнению).
При этом дата совершения оборота по реализации в исправленном ЭСФ определяется по дате совершения оборота, указанной в ЭСФ, который аннулируется, но с возможностью корректировки в прошлых периодах от даты выписки исправленного ЭСФ в пределах срока исковой давности.
Дата совершения оборота по реализации по дополнительному ЭСФ определяется по дате наступления случаев, предусмотренных статьей 464 Налогового кодекса.
2. Строка 4 "Исправленный" подлежит отметке при выписке исправленного ЭСФ. При этом отметка данной строки производится в случае, если не отмечена строка 5 "Дополнительный".
При отметке строки 4 "Исправленный" обязательному заполнению подлежат строки 4.1, 4.2 и 4.3:
1) в строке 4.1 "Дата выписки" указывается дата аннулируемого (исправляемого) ЭСФ;
2) в строке 4.2 "Номер учетной системы" указывается номер аннулируемого (исправляемого) ЭСФ в учетной системе участника ИС ЭСФ;
3) в строке 4.3 "Регистрационный номер" указывается регистрационный номер аннулируемого (исправляемого) ЭСФ.
3. При выписке исправленного ЭСФ:
в текстовых строках и суммовых графах ЭСФ, в которые вносятся изменения, указываются правильные сведения и суммы, в строках и графах ЭСФ, в которые изменения не вносятся, указываются прежние сведения;
в строках 7 и 8 раздела В "Реквизиты поставщика", а также в строках 17 и 18 раздела С "Реквизиты получателя" наименование и место нахождения могут отличаться от данных, указанных в аннулированном ЭСФ.
4. Исправленный ЭСФ выписывается по форме, действующей на дату выписки исправленного ЭСФ.
5. При выписке исправленного ЭСФ аннулируются ЭСФ, к которым выписывается исправленный ЭСФ и все дополнительные ЭСФ, выписанные к аннулируемому ЭСФ.
Аннулирование ЭСФ в связи с отклонением сопроводительной накладной на товары (далее – СНТ), на основе которой выписан данный ЭСФ, производится по истечении 3 (трех) рабочих дней после даты отклонения СНТ.

6. Егер бұрын жазып берген ЭШФ-ға қосымша ЭШФ бар болса, онда түзетілген ЭШФ жазып берген кезде 4.1, 4.2 және 4.3-жолдарда түзетілген ЭШФ жазып берілген күні, тіркеу нөмірі және ЭШФ есепке алу жүйесінің нөмірі көрсетіледі.
Бұл ретте, бұрын жазып берілген және жойылған қосымша ЭШФ қалпына келтіру үшін түзетілген ЭШФ жазып берілген күннен бастап күнтізбелік 7 (жеті) күн ішінде түзетілген ЭШФ-ға қосымша ЭШФ жазып беру қажет.
Алушы ТІЖ-ден бас тартқан кезде ТІЖ негізінде түзетілген ЭШФ-ны жазып беру ТІЖ-ден бас тартылған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүзеге асырылады.
7. "Қосымша" деген 5-жолда қосымша ЭШФ жазып берілген кезде белгіленуге тиіс.
8. Қосымша ЭШФ жазып берген кезде редакциялау үшін:
"Жеткізушінің банктік деректемелері" B1 бөлімі;
"Жүкті жөнелтушінің және жүкті алушының деректемелері" D бөлімінде;
"Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді растайтын құжаттардың деректемелері" F бөлімі;
"Тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректер" G бөлімінің 2, 5, 7, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 және 22-бағандары;
"Бірлескен қызметке қатысушылардың тауарлары, жұмыстары, көрсетілетін қызметтері бойынша деректер" Н бөлімінің 11, 13, 14, 16 және 17-бағандары қол жетімді.
9. "Қосымша" деген 5-жолды белгілеген кезде 5.1, 5.2 және 5.3-жолдарда қосымша жазып берілетін ЭШФ деректемелері көрсетіледі:
1) "Жазып берілген күн" деген 5.1-жолда қосымша ЭШФ жазып берілетін ЭШФ күні көрсетіледі;
2) "Есепке алу жүйесінің нөмірі" деген 5.2-жолда қосымша ЭШФ жазып берілетін ЭШФ нөмірі көрсетіледі;
3) "Тіркеу нөмірі" деген 5.3-жолда қосымша ЭШФ жазып берілетін ЭШФ тіркеу нөмірі көрсетіледі.
10. "Жеткізушінің деректемелері" В бөлімінің 7 және 8-жолында, сондай-ақ "Алушының деректемелері" С бөлімінің 17 және 18-жолында қосымша ЭШФ жазып берген кезде атауы және тұрған жері қосымша ЭШФ көрсетілген деректерінен ерекшеленеді.
11. Қосымша ЭШФ жазып берілетін ЭШФ "Тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректер" G-бөлімінің "Жанама салықтарды есептегендегі тауарлар, жұмыстар, қызметтер құны" 14-бағанындағы жиынтық сомасы мен қосымша ЭШФ "Тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректер" G-бөлімінің "Жанама салықтарды есептегендегі тауарлар, жұмыстар, қызметтер құны" 14-бағанындағы жиынтық сомасының арасындағы айырмашылық теріс мәнде бола алмайды.
12. Қосымша ЭШФ қосымша ЭШФ жазып беру күніне қолданыста болатын нысанда жазып беріледі.
13. ЭШФ АЖ-де тіркелмеген ЭШФ-ны кері қайтару мүмкін емес.

6. В случае, если к ранее выписанному ЭСФ имеется дополнительный ЭСФ, то при выписке исправленного ЭСФ в строках 4.1, 4.2 и 4.3 указываются дата выписки, регистрационный номер и номер ЭСФ в учетной системе участника ЭСФ, к которому выписывается исправленный ЭСФ.
При этом для восстановления ранее выписанного и аннулированного дополнительного ЭСФ необходимо выписать дополнительный ЭСФ к исправленному ЭСФ в течение 7 (семи) календарных дней с даты выписки исправленного ЭСФ.
При отклонении СНТ получателем выписка исправленного ЭСФ на основе СНТ осуществляется не позднее 3 (трех) рабочих дней после даты отклонения СНТ.
7. Строка 5 "Дополнительный" подлежит отметке при выписке дополнительного ЭСФ.
8. При выписке дополнительного ЭСФ для редактирования доступны:
раздел B1 "Банковские реквизиты поставщика";
раздел D "Реквизиты грузоотправителя и грузополучателя";
раздел F "Реквизиты документов, подтверждающих поставку товаров, работ, услуг";
графы 2, 5, 7, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 и 22 раздела G "Данные по товарам, работам, услугам";
графы 11, 13, 14, 16 и 17 раздела Н "Данные по товарам, работам, услугам участников совместной деятельности", заполненные в ЭСФ, к которому выписывается дополнительный ЭСФ.
9. При отметке строки 5 "Дополнительный" в строках 5.1, 5.2 и 5.3 указываются реквизиты ЭСФ, к которому выписывается дополнительный:
1) в строке 5.1 "Дата выписки" указывается дата ЭСФ, к которому выписывается дополнительный ЭСФ;
2) в строке 5.2 "Номер учетной системы" указывается номер ЭСФ в учетной системе участника ЭСФ, к которому выписывается дополнительный ЭСФ;
3) в строке 5.3 "Регистрационный номер" указывается регистрационный номер ЭСФ, к которому выписывается дополнительный ЭСФ.
10. При выписке дополнительного ЭСФ в строках 7 и 8 раздела В "Реквизиты поставщика", а также в строках 17 и 18 раздела С "Реквизиты получателя" наименование и место нахождения могут отличаться от данных, указанных в ЭСФ, к которому выписывается дополнительный ЭСФ.
11. Разница между итоговой суммой графы 14 "Стоимость товаров, работ, услуг с учетом косвенных налогов" раздела G "Данные по товарам, работам, услугам" ЭСФ, к которому выписывается дополнительный ЭСФ, и итоговой суммой графы 14 "Стоимость товаров, работ, услуг с учетом косвенных налогов" раздела G "Данные по товарам, работам, услугам" дополнительного ЭСФ не может иметь отрицательное значение.
12. Дополнительный ЭСФ выписывается по форме, действующей на дату выписки дополнительного ЭСФ.
13. Отзыв ЭСФ, не зарегистрированного в ИС ЭСФ, невозможен.

14. Түзетілген ЭШФ-ға қосымша ЭШФ жазып берілген жағдайда 5.1, 5.2 және 5.3-жолдарда қосымша ЭШФ жазып берілетін түзетілген ЭШФ-ның жазып берілген күні, ЭШФ АЖ қатысушының тіркеу нөмірі мен есепке алу жүйесіндегі нөмірі көрсетіледі.
"Тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректер" G бөлімнің 7, 10, 11, 13, 14, 16 және 17 жиынтық бағандары мен "Бірлескен қызметке қатысушылардың тауарлары, жұмыстары, көрсетілетін қызметтері бойынша деректер" Н бөлімінің 11, 13, 14, 16 және 17 бағандарында айырмасы (оң немесе теріс) көрсетіледі.
15. ЭШФ кері қайтарып алу немесе түзетілген не қосымша ЭШФ жазып беру осы Түсіндірменің 16-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, ЭШФ кері қайтарып алу жүргізілетін не түзетілген ЭШФ жазып берілетін ЭШФ жазып берілген күннен бастап салық заңнамасында белгіленген талап қою мерзімі шегінде жүргізіледі.
16. Заңды тұлғаны қосу (қосылған заңды тұлға), біріктіру және бөлу жолымен қайта ұйымдастырылған құқықтық мирасқоры түзетілген ЭШФ-ны жазып бере алмайды.
Салық салынатын айналымның мөлшерін ұлғайту жағына қарай түзету бойынша заңды тұлғаны қосу (қосылған заңды тұлға), біріктіру және бөлу жолымен қайта ұйымдастырылған құқықтық мирасқордың қосымша ЭШФ жазып беруі Қазақстан Республикасының азаматтық және салық заңнамасында көзделген мерзімдерде жүргізіледі.
17. Егер ЭШФ АЖ-де тіркелген ЭШФ-ға түзетілген немесе қосымша ЭШФ жазып беру талап етілген жағдайда, мұндай жазып беру тек ЭШФ АЖ-де жүргізіледі.
18. "Жеткізушінің деректемелері" В бөлімінде:
1) "ЖСН/БСН" деген 6-жолда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізушінің ЖСН немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) көрсетіледі ("Жеткізушінің санаты" деген 10-жолда "К" "Бейрезидент" ұяшығы белгіленген жағдайды қоспағанда, жол толтыруға жатады);
2) "Заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелерінің БСН" деген 6.0-жолда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуші заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелерінің БСН көрсетіледі;
3) "Қайта ұйымдастырылған тұлғаның БСН" деген 6.1-жолда қосымша ЭШФ жазып берген кезде қосылу, бірігу және бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның БСН немесе заңды тұлғаның таратылған құрылымдық бөлімшелерінің БСН көрсетіледі;
4) "Жеткізушінің" деген 7-жолда ЭШФ жазып беретін тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізушінің атауы көрсетіледі (жол толтыруға жатады):
тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуші болып табылатын дара кәсіпкерлерге не жеке практикамен айналысатын адамдарға қатысты – ҚҚС бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәлікте көрсетілген салық төлеушінің тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) (бұдан әрі – тегі, аты және әкесінің аты) және (немесе) атауы;
тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуші болып табылатын заңды тұлғаларға (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелеріне) қатысты – заңды тұлғаны (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелеріне) мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамада көрсетілген атауы. Бұл ретте, ұйымдастыру-құқықтық нысанын көрсету бөлігінде дәстүрге, оның ішінде іскерлік айналымдағы дәстүрге сәйкес аббревиатуралар қолданылуы мүмкін;

14. В случае выписки дополнительного ЭСФ к исправленному ЭСФ в строках 5.1, 5.2 и 5.3 указываются дата выписки, регистрационный номер и номер в учетной системе участника ИС ЭСФ исправленного ЭСФ, к которому выписывается дополнительный ЭСФ.
В суммовых графах 7, 10, 11, 13, 14, 16 и 17 раздела G "Данные по товарам, работам, услугам" и в графах 11, 13, 14, 16 и 17 раздела Н "Данные по товарам, работам, услугам участников совместной деятельности" указывается разница (положительная или отрицательная).
15. Отзыв ЭСФ, либо выписка исправленного или дополнительного ЭСФ производится в пределах срока исковой давности, установленного налоговым законодательством, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 16 данного Пояснения, с даты выписки ЭСФ, по которому производится отзыв ЭСФ, либо к которому выписывается исправленный ЭСФ.
16. Отзыв ЭСФ или выписка исправленного ЭСФ правопреемником реорганизованного путем присоединения (присоединившегося юридического лица), слияния и разделения юридического лица не производится.
Выписка дополнительного ЭСФ правопреемником реорганизованного путем присоединения (присоединившегося юридического лица), слияния и разделения юридического лица по корректировке размера облагаемого оборота в сторону увеличения производится в сроки, предусмотренные гражданским и налоговым законодательством Республики Казахстан.
17. В случае если требуется выписка исправленного или дополнительного ЭСФ к ЭСФ, зарегистрированному в ИС ЭСФ, такая выписка производится исключительно в ИС ЭСФ.
18. В разделе В "Реквизиты поставщика":
1) в строке 6 "ИИН/БИН" указываются индивидуальный или бизнес-идентификационный номер (далее – ИИН/БИН) поставщика товаров, работ, услуг (строка подлежит заполнению, за исключением случая, когда в строке 10 "Категория поставщика" отмечена ячейка "К" "Нерезидент");
2) в строке 6.0 "БИН структурного подразделения юридического лица" указывается БИН структурного подразделения юридического лица поставщика товаров, работ, услуг);
3) в строке 6.1 "БИН реорганизованного лица" при выписке дополнительного ЭСФ указывается БИН юридического лица, реорганизованного путем присоединения, слияния и разделения, или БИН ликвидированного структурного подразделения юридического лица;
4) в строке 7 "Поставщик" указывается наименование поставщика товаров, работ, услуг, выписывающего ЭСФ (строка подлежит заполнению):
в отношении индивидуальных предпринимателей или лиц, занимающихся частной практикой, являющихся поставщиками товаров, работ, услуг, – фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) (далее – фамилия, имя и отчество) и (или) наименование индивидуального предпринимателя;
в отношении юридических лиц (структурных подразделений юридического лица), являющихся поставщиками товаров, работ, услуг, – наименование, указанное в справке о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (структурного подразделения юридического лица). При этом в части указания организационно-правовой формы возможно использование аббревиатуры в соответствии с обычаями, в том числе обычаями делового оборота;

5) "Қатысу үлесі" деген 7.1-жолда бірлескен қызметке қатысу үлесі көрсетіледі. Бұл жол "Жеткізушінің санаты" деген 10-жолда "Е" және "F" деген ұяшығын белгілеген жағдайда толтырылуы мүмкін;
6) "Тұрған жері" деген 8-жолда Салық кодексінің 11-бабына сәйкес тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізушінің тұрған жері көрсетіледі. Егер "Жеткізушінің санаты" деген 10-жолда "К" "Бейрезидент" ұяшығы белгіленген жағдайда, жол қолмен толтырылуға тиіс;
7) "Ел коды" деген 8.1-жолда "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен (бұдан әрі – КОК-ның № 378 шешімі) бекітілген 22-қосымшаға сәйкес әлем елдерінің жіктеуішіне сәйкес елдің әріптік коды көрсетіледі.
Егер "Жеткізушінің санаты" деген 10-жолда "К" "Бейрезидент" ұяшығы белгіленсе, бұл жол толтырылуға жатады;
8) "ҚҚС төлеушіні тіркеу есебіне қою күні" деген 9-жолда "Жеткізушінің санаты" деген 10-жолда "К" "Бейрезидент" ұяшығы белгіленген жағдайды қоспағанда, қсоылған құн салығын (бұдан әрі – ҚҚС) төлеушіні тіркеу есебіне қою күні көрсетіледі.
Бұл ретте заңды тұлғаны тіркеу есебіне қою және (немесе) тіркеу деректерін өзгерту (басшыны ауыстыру) кезінде Салық кодексінің 99-бабы 6-тармағына сәйкес басшының биометриялық сәйкестендіруден өтуі талап етіледі;
9) "Бейрезидент-заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі" деген 9.1-жолда егер ҚҚС төлеуші Қазақстан Республикасында құрылымдық бөлімше арқылы қызметін жүзеге асыратын бейрезидент болып табылған жағдайда, белгі жасалады.
19. "Жеткізушінің санаты" деген 10-жолда мыналарға:
"А" ұяшығында – егер жеткізуші комитент болып табылған жағдайда;
"В" ұяшығында – егер жеткізуші комиссионер болып табылған жағдайда;
"С" ұяшығында – егер жеткізуші экспедитор болып табылған жағдайда;
"D" ұяшығында – егер жеткізуші лизинг беруші болып табылған жағдайда;
"Е" ұяшығында – егер жеткізуші Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен өнімді бөлу туралы келісімге (келісімшартқа) немесе жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа (бұдан әрі - ӨБК) қатысушы болып табылған жағдайда;
"F" ұяшығында – егер жеткізуші бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушы болып табылған жағдайда;
"G" ұяшығында – егер жеткізуші:
тауарлар экспорты кедендік рәсімінде тауарлардың әкетуін жүзеге асырған;
тауарды Қазақстан Республикасының аумағынан Евразиялық экономикалық одаққа (бұдан әрі – ЕАЭО) мүше мемлекеттердің аумағына әкетуін жүзеге асырған жағдайда;
"H" ұяшығында – егер жеткізуші халықаралық тасымалдар бойынша қызмет көрсететін салық төлеуші болып табылған;
"I" ұяшығында – егер жеткізуші сенім білдірілген адам болып табылған жағдайда толтырылады;
"J" ұяшығында – егер жеткізуші адвокат болса;
"K" ұяшығында – егер жеткізуші бейрезидент болып табылған жағдайда белгі қойылады.

5) в строке 7.1 "Доля участия" отражается доля участия в совместной деятельности. Данная строка может быть заполнена в случае отметки ячейки "Е" или "F" в строке 10 "Категория поставщика";
6) в строке 8 "Место нахождения" указывается место нахождения поставщика товаров, работ, услуг в соответствии со статьей 11 Налогового кодекса. В случае если в строке 10 "Категория поставщика" отмечена ячейка "К" "Нерезидент", то строка подлежит заполнению вручную;
7) в строке 8.1 "Код страны" указывается буквенный код страны в соответствии с классификатором стран мира, согласно приложению № 22, утвержденному решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее – Решение КТС № 378).
Данная строка подлежит заполнению, если в строке 10 "Категория поставщика" отмечена ячейка "К" "Нерезидент";
8) в строке 9 "Дата постановки на регистрационный учет плательщика НДС" указывается дата постановки на регистрационный учет плательщика налога на добавленную стоимость (далее – НДС), за исключением случая, когда в строке 10 "Категория поставщика" отмечена ячейка "К" "Нерезидент".
При этом при постановке на регистрационный учет и (или) изменении регистрационных данных юридического лица (смена руководителя) требуется прохождение биометрической идентификации руководителя в соответствии с пунктом 6 статьи 99 Налогового кодекса.
9) В строке 9.1 "Структурное подразделение юридического лица-нерезидента" делается отметка в случае если плательщиком НДС является нерезидент, осуществляющий деятельность в Республике Казахстан через структурное подразделение.
19. В строке 10 "Категория поставщика" делается отметка в:
ячейке "А" – в случае если поставщик является комитентом;
ячейке "В" – в случае если поставщик является комиссионером;
ячейке "С" – в случае если поставщик является экспедитором;
ячейке "D" – в случае если поставщик является лизингодателем;
ячейке "Е" – в случае если поставщик является участником соглашения (контракта) о разделе продукции, контракта на недропользование, утвержденного Президентом Республики Казахстан (далее – СРП);
ячейке "F" – в случае если поставщик является участником договора о совместной деятельности;
ячейке "G" – в случае если поставщик:
осуществляет вывоз товара в таможенной процедуре экспорта товаров;
осуществляет вывоз товара с территории Республики Казахстан на территорию государства-члена Евразийского экономического союза (далее –ЕАЭС);
ячейке "H" – в случае если поставщик является налогоплательщиком, оказывающим услуги по международным перевозкам;
ячейке "I" – в случае если поставщик является доверителем;
ячейке "J" – в случае если поставщик является адвокатом;
ячейке "K" – в случае если поставщик является нерезидентом.

20. ЭШФ бірлескен қызмет туралы шарттардың шеңберінде және (немесе) ӨБК шеңберінде жазып берілген жағдайда "Жеткізушінің деректемелері" деген В бөлімде:
1) Салық кодексінің 496-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес оның атынан ЭШФ жазып берілетін өкілінің немесе бірлескен қызмет туралы шарттың қатысушысының деректемелері.
Бұл ретте шот-фактуралар бойынша Қазақстан Республикасының салық заңнамасымен реттелетін қатынастарға қатысатын осы Түсіндірменің мақсатында сенім білдірілген өкіл деп серіктестік шарт негізінде әрекет ететін адвокаттық кеңсе немесе тапсырма шарты негізінде әрекет ететін заңды тұлға не ӨБК негізінде әрекет ететін оператор түсініледі;
2) бірлескен қызмет туралы шарттың әрбір қатысушысының деректемелері;
3) ӨБК қатысушылардың атынан жазылатын ЭШФ деректемелері көрсетіледі.
ЭШФ тапсырыс шарты шеңберінде жазып берілген жағдайда, "Жеткізушінің деректемелері" В бөлімінде Салық кодексінің 455-бабына сәйкес сенім білдірушінің деректемелері көрсетіледі.
"Е" ұяшығын белгілеу кезінде – егер жеткізуші – "ӨБК қатысушысы" және (немесе) "F" "Бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушы" болған жағдайда – 10.1 "Саны" жолы толтырылады, онда ӨБК қатысушыларының және (немесе) бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушылардың саны көрсетіледі, бұл "Жеткізушінің деректемелері" B, "Жеткізушінің банктік деректемелері" B1 және "Бірлескен қызметке қатысушылардың тауарлары, жұмыстары, көрсетілетін қызметтері бойынша деректері" Н бөлімдерінің санын арттырады;
4) экспорттаушы, ӨБК шеңберінде қатысушы болып табылатын, сондай-ақ Салық кодексінің 473-бабы 3-тармағына сәйкес тауарларды өткізу бойынша айналым бойынша ҚҚС нөлдік мөлшерлемесін қолданатын тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуші "ӨБК қатысушы" "Е" ұяшығын немесе "Экспорттаушы" "G" ұяшығын белгілейді. Бұл ұяшықты белгілеген кезде тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуші ЭШФ-ны шетел валютасында жазып бере алады;
5) халықаралық тасымалдар бойынша қызмет көрсететін жеткізуші Салық кодексінің 468-бабына сәйкес "Халықаралық тасымалдар" "Н" ұяшығын белгілейді. Бұл ұяшықты белгілеген кезде Халықаралық тасымалдар бойынша қызмет көрсететін жеткізуші ЭШФ-ны шетел валютасында жазып бере алады.
21. Адвокат адвокаттық кеңсе арқылы заң көмегін көрсеткен кезде ЭШФ жазып берген жағдайда "Жеткізушінің деректемелері" B бөлімінде Салық кодексінің 497-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес заң көмегін көрсету туралы шарт бойынша заң көмегін көрсеткен әрбір адвокаттың деректемелері көрсетіледі.
Бұл ретте ЭШФ адвокаттық кеңсе өз атынан сенім білдірілген өкіл үшін бөлініп берілген жолда өз деректемелерін көрсете отырып жазып береді.

20. В случае выписки ЭСФ в рамках договоров о совместной деятельности и (или) в рамках СРП в разделе В "Реквизиты поставщика" указываются:
1) реквизиты поверенного или участника договора о совместной деятельности, от имени которого выписывается ЭСФ, в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 496 Налогового кодекса.
При этом в целях настоящего Пояснения под поверенным понимается адвокатская контора, действующая на основании партнерского договора или юридическое лицо, действующее на основании договора поручения, либо оператор, действующий на основании СРП, участвующие в отношениях, регулируемых налоговым законодательством Республики Казахстан по счетам-фактурам;
2) реквизиты каждого участника договора о совместной деятельности;
3) реквизиты участников СРП, от имени которых выписывается ЭСФ.
В случае выписки ЭСФ в рамках договора поручения в разделе В "Реквизиты поставщика" указываются реквизиты доверителя в соответствии со статьей 455 Налогового кодекса.
При отметке ячейки "Е" – в случае если поставщик – "Участник СРП" и (или) "F" "Участник договора о совместной деятельности" заполняется строка 10.1 "Количество", в которой указывается количество участников СРП и (или) участников договора о совместной деятельности, что увеличивает количество разделов В "Реквизиты поставщика", B1 "Банковские реквизиты поставщика" и Н "Данные по товарам, работам, услугам участников совместной деятельности", которые заполняются для каждого участника СРП и (или) участника совместной деятельности;
4) поставщик товаров, работ, услуг, являющийся экспортером, участником СРП, а также применяющий нулевую ставку НДС по оборотам по реализации товаров в соответствии с пунктом 3 статьи 473 Налогового кодекса, отмечает ячейку "E" "Участник СРП" или ячейку "G" "Экспортер". При отметке одной из данных ячеек поставщик товаров, работ, услуг может выписывать ЭСФ в иностранной валюте;
5) поставщик, оказывающий услуги по международным перевозкам в соответствии со статьей 468 Налогового кодекса, отмечает ячейку "H" "Международный перевозчик". При отметке данной ячейки поставщик, оказывающий услуги по международным перевозкам, может выписывать ЭСФ в иностранной валюте.
21. В случае выписки ЭСФ при оказании юридической помощи адвокатом через адвокатскую контору в разделе В "Реквизиты поставщика" указываются реквизиты каждого адвоката, который оказал юридическую помощь по договору об оказании юридической помощи, в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 497 Налогового кодекса.
При этом ЭСФ выписывается адвокатской конторой от своего имени с указанием своих реквизитов в строке, отведенной для поверенного.

22. Қазақстан Республикасы өткізу орны деп танылатын, Салық кодексінің 454-бабының 2-тармағына сәйкес бейрезиденттен сатып алынған жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша ЭШФ жазып берілген жағдайда, "Жеткізушінің деректемелері" B бөлімінде мемлекеттік кірістер органдарында тіркеу есебінде тұрмаған бейрезиденттің деректемелері көрсетіледі.
Бұл ретте "Алушының деректемелері" С бөлімінде осындай жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алатын ҚҚС төлеушінің деректемелері көрсетіледі.
23. "Қосымша мәліметтер" деген 11-жолда:
1) мәмілеге қатысушыларға қажетті тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушының қосымша мәліметтері көрсетіледі. Мәліметтердің құрамын мәміле тараптары дербес айқындайды;
2) лизинг беруші жазып беретін қосымша ЭШФ-да Салық кодексінің 213-бабының талаптары сақталмаған жағдайда осы жолда "Салық кодексінің 213-бабының талаптарын сақтамау" деген сөз көрсетіледі.
24. "Жеткізушінің банктік деректемелері" B1 бөлімінде:
1) "Кбе" деген 12-жолда – тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізушінің бенефициар коды: бенефициардың резиденттік белгісі және бенефициардың экономика секторы екі цифр көрсетіледі, бұл жол "Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 тіркелген) сәйкес толтырылады;
2) "ЖСК" деген 13-жолда банк шотының нөмірі көрсетіледі;
3) "БСК" деген 14-жолда 13-жолда "ЖСК" көрсетілген жеткізушінің есеп шоты ашылған жеткізушінің екінші деңгейдегі банкінің (бұдан әрі – банк) банктік сәйкестендіру коды (бұдан әрі – БСК) көрсетіледі;
4) "Банктің атауы" деген 15-жолда "БСК" деген 14-жолда БСК көрсетілетін банктің атауы көрсетіледі.
Бұл бөлім егер "Алушының санаты" 20-жолда "Мемлекеттік мекемелер" "Е" ұяшығы белгіленсе, міндетті түрде толтыруға жатады. Сондай-ақ, бұл бөлімді егер тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді алушы мемлекеттік мекеме болып табылмаса да толтыруы мүмкін.
25. "Алушының деректемелері" С бөлімінде:
1) "ЖСН/БСН" деген 16-жолда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушының ЖСН немесе БСН көрсетіледі (жол толтыруға жатады).
Бұл ретте, егер "Алушының санаты" деген 20-жолдың мынадай ұяшығы белгіленсе:
"Бейрезидент" деген "Ғ" – бейрезиденттің сәйкестендіру коды (нөмірі) көрсетіледі (жол ЕАЭО мүше мемлекеттердің аумағынан тауарларды әкелген кезде толтыруға жатады);
"Бөлшек сауда" деген "I" – бұл жол толтыруға міндетті болып табылмайды;

22. В случае выписки ЭСФ по приобретенным работам, услугам от нерезидента в соответствии с пунктом 2 статьи 454 Налогового кодекса, местом реализации которых признается Республика Казахстан, в разделе В "Реквизиты поставщика" указываются реквизиты нерезидента, не состоящего на регистрационном учете в органах государственных доходов.
При этом в разделе С "Реквизиты получателя" указываются реквизиты плательщика НДС, приобретающего такие работы, услуги.
23. строке 11 "Дополнительные сведения" указываются:
1) дополнительные сведения поставщика товаров, работ, услуг, необходимые участникам сделки. Состав сведений определяется сторонами сделки самостоятельно;
2) в случае несоблюдения требований статьи 213 Налогового кодекса в дополнительном ЭСФ, выписываемом лизингодателем, в данной строке указываются слова "несоблюдение статьи 213 Налогового кодекса".
24. В разделе B1 "Банковские реквизиты поставщика":
1) в строке 12 "Кбе" – код бенефициара поставщика товаров, работ, услуг указываются две цифры: признак резидентства бенефициара и сектор экономики бенефициара, данная строка заполняется в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365);
2) в строке 13 "ИИК" указывается номер банковского счета;
3) в строке 14 "БИК" указывается банковский идентификационный код (далее – БИК) банка второго уровня (далее – банк) поставщика, в котором открыт расчетный счет поставщика, указанный в строке 13 "ИИК";
4) в строке 15 "Наименование банка" указывается наименование банка, БИК которого указан в строке 14 "БИК".
Данный раздел подлежит заполнению, если в строке 20 "Категория получателя" отмечена ячейка "Е" "Государственное учреждение". Также возможно заполнение данного раздела, если получателем товаров, работ, услуг не является государственное учреждение.
25. В разделе С "Реквизиты получателя":
1) в строке 16 "ИИН/БИН" указываются ИИН или БИН получателя товаров, работ, услуг (строка подлежит заполнению).
При этом если в строке 20 "Категория получателя" отмечена ячейка:
"F" "Нерезидент" – указывается, идентификационный код (номер) нерезидента (строка подлежит заполнению при вывозе товаров на территорию государств-членов ЕАЭС);
"I" "Розничная реализация" – строка не обязательна для заполнения;

2) "Заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелерінің БСН" деген 16.0-жолда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушы заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелерінің БСН немесе заңды тұлғаның таратылған құрылымдық бөлімшелерінің БСН немесе заңды тұлғаның таратылған құрылымдық бөлімшелерінің БСН көрсетіледі;
3) "Қайта ұйымдастырылған тұлғаның БСН" деген 16.1-жолда қосымша ЭШФ жазып берген кезде қосылу, бірігу, бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның БСН көрсетіледі;
4) "Алушы" деген 17-жолда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушының атауы көрсетіледі (жол толтыруға жатады):
тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушылар болып табылатын жеке тұлғаларға қатысты – тегі, аты және әкесінің аты, егер "Алушының санаты" деген 20-жолда "Бөлшек саудада өткізу" деген "I" ұяшығы белгіленген жағдайда, бұл жол толтыру үшін міндетті болып табылмайды;
тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушылар болып табылатын дара кәсіпкерлерге не жеке практикамен айналысатын адамдарға қатысты – салық төлеушінің тегі, аты және әкесінің аты және (немесе) атауы;
тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушылар болып табылатын заңды тұлғаларға (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелеріне) қатысты – заңды тұлғаны (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшені) мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамада көрсетілген атауы. Бұл ретте, ұйымдастыру-құқықтық нысанын көрсету бөлігіндегі дәстүрге, оның ішінде іскерлік айналымдағы дәстүрге сәйкес аббревиатуралар пайдаланылуы мүмкін;
5) "Қатысу үлесі" деген 17.1-жолда бірлескен қызметке қатысу үлесі көрсетіледі. Бұл жол "Алушының санаты" деген 20-жолда "D" деген ұяшықты белгілеген жағдайда толтырылуы мүмкін;
6) "Тұрған жері" деген 18-жолда Салық кодексінің 11-бабына сәйкес тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушының орналасқан жері көрсетіледі. Тұрған жері туралы ақпараттар болмаған жағдайда, жол толтырылмайды, оны қолмен толтыру құқығы болмайды (жеке тұлғаның атына ЭШФ жазып берген жағдайда, жол толтыру үшін міндетті емес);
7) "Ел коды" деген 18.1-жолда "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" КОК-ның № 378 шешімімен бекітілген 22-қосымшаға сәйкес әлем елдерінің жіктеуішіне сәйкес елдің әріптік коды көрсетіледі.
Аталған жол тауарды экспортқа өткізген кезде немесе бір заңды тұлға шегінде тауарды Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерге беруге (өткізуге) байланысты толтыруға жатады, басқа да жағдайларда "KZ" автоматты түрде толтырылады.
26. "Қосымша мәліметтер" деген 19-жолда мәмілелерге қатысушыларға қажетті тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізушінің қосымша мәліметтері көрсетіледі. Мәліметтердің құрамын мәміле тараптары дербес айқындайды.

2) в строке 16.0 "БИН структурного подразделения юридического лица" указывается БИН структурного подразделения юридического лица получателя товаров, работ, услуг или БИН ликвидированного структурного подразделения юридического лица;
3) в строке 16.1 "БИН реорганизованного лица" при выписке дополнительного ЭСФ указывается БИН юридического лица, реорганизованного путем присоединения, слияния и разделения;
4) в строке 17 "Получатель" указывается наименование получателя товаров, работ, услуг (строка подлежит заполнению):
в отношении физических лиц, являющихся получателями товаров, работ, услуг, – фамилия, имя и отчество, в случае, если в строке 20 "Категория получателя" отмечена ячейка "I" "Розничная реализация", данная строка является не обязательной для заполнения;
в отношении индивидуальных предпринимателей или лиц, занимающихся частной практикой, являющихся получателями товаров, работ, услуг, – фамилия, имя и отчество и (или) наименование налогоплательщика;
в отношении юридических лиц (структурных подразделений юридического лица), являющихся получателями товаров, работ, услуг, – наименование, указанное в справке о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (структурного подразделения юридического лица). При этом в части указания организационно-правовой формы возможно использование аббревиатуры в соответствии с обычаями, в том числе обычаями делового оборота;
5) в строке 17.1 "Доля участия" отражается доля участия в совместной деятельности. Данная строка может быть заполнена в случае отметки ячейки "D" в строке 20 "Категория получателя";
6) в строке 18 "Место нахождения" указывается место нахождения получателя товаров, работ, услуг в соответствии со статьей 11 Налогового кодекса. В случае отсутствия сведений о месте нахождения поле остается не заполненным, без права заполнения вручную (строка не обязательна для заполнения в случае выписки ЭСФ в адрес физического лица);
7) в строке 18.1 "Код страны" указывается буквенный код страны в соответствии с классификатором стран мира, согласно приложению № 22, утвержденному Решением КТС № 378.
Данная строка подлежит заполнению при реализации товара на экспорт или в связи с передачей (перемещением) товара за пределы территории Республики Казахстан в пределах одного юридического лица, в иных случаях автоматически заполняется "KZ".
26. В строке 19 "Дополнительные сведения" указываются дополнительные сведения получателя товаров, работ, услуг, необходимые участникам сделки. Состав сведений определяется сторонами сделки самостоятельно.

27. "Алушының санаты" деген 20-жолда:
"А" ұяшығында – егер алушы комитент болып табылған жағдайда;
"В" ұяшығында – егер алушы комиссионер болып табылған жағдайда;
"С" ұяшығында – егер алушы лизинг алушы болып табылған жағдайда;
"D" ұяшығында – егер алушы бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушы болып табылған жағдайда;
"Е" ұяшығында – егер алушы мемлекеттік мекеме болып табылған жағдайда;
"F" ұяшығында – егер алушы мемлекеттік кірістер органдарында тіркеу есебінде тұрмайтын бейрезидент немесе атына Қазақстан Республикасының аумағынан ЕАЭО-ға мүше мемлекеттің аумағына бір заңды тұлға шегінде тауарды беру (өткізу) жүзеге асырылатын алушының құрылымдық бөлімшесі болып табылған жағдайда;
"G" ұяшығында – егер алушы:
ӨБК қатысушы;
ӨБК қатысушы болып табылатын салық төлеушіге тауарларды жеткізуге шарт бойынша жеткізуші болып табылған жағдайда;
"Н" ұяшығы – егер жеткізуші өкіл болып табылған жағдайда;
"І" ұяшығы – егер алушы бақылау-касса машиналардың чектерін міндетті түрде бере отырып немесе төлем карточкаларын пайдаланып, төлемдерді жүзеге асыруға арналған жабдықты (құрылғыны) немесе электрондық ақша немесе электрондық төлем құралдарын пайдалана отырып немесе жалақы есебінен қолдана отырып, тауар өткізілген тұлға болып табылған жағдайда;
"J" ұяшығы – егер тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушы жеке тұлға болып табылған жағдайда белгі қойылады.
Бұл ұяшық егер дара кәсіпкер (жеке практикамен айналысатын адам) ретінде тіркелген жеке тұлға тауарды, жұмысты, көрсетілетін қызметті кәсіпкерлік қызмет мақсаттары үшін немесе жеке практикамен айналысудан табыс алу үшін сатып алмаған жағдайда белгіленеді.
28. ӨБК болып табылатын салық төлеушіге тауарлады жеткізуге келісімнің және (немесе) бірлескен қызмет туралы шарттар шеңберінде ЭШФ жазып берілген жағдайда "Алушының деректемелері" С бөлімінде:
1) Салық кодексінің 496-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес ЭШФ жазып берілетін өкілінің немесе бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушының деректемелері;
2) бірлескен қызмет туралы шарттың әрбір қатысушысының деректемелері;
3) ӨБК қатысушысының деректемелері көрсетіледі.
29. "Алушының деректемелері" С бөліміндегі тапсырма шартының шеңберінде ЭШФ жазып берілген жағдайда Салық кодексінің 455-бабына сәйкес сенім білдірушінің деректемелері көрсетіледі.
30. Бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушы – "D" және (немесе) ӨБК қатысушы немесе ӨБК қатысушысы болып табылатын салық төлеушіге тауарларды жеткізуге келісім бойынша жеткізуші – "G" ұяшығы белгілеген кезде "Cаны" деген 20.1-жол толтырылады, онда қатысушылар деректерінің саны көрсетіледі, бұл "Алушының деректемелері" деген С және "Бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушылардың тауарлары, жұмыстары, көрсетілетін қызметтері" деген Н бөлімдерінің санын арттырады.

27. В строке 20 "Категория получателя" делается отметка в:
ячейке "А" – в случае если получатель является комитентом;
ячейке "В" – в случае если получатель является комиссионером;
ячейке "С" – в случае если получатель является лизингополучателем;
ячейке "D" – в случае если получатель является участником договора о совместной деятельности;
ячейке "Е" – в случае если получатель является государственным учреждением;
ячейке "F" – в случае если получатель является нерезидентом, не состоящим на регистрационном учете в органах государственных доходов, или структурным подразделением получателя, в адрес которого осуществляется передача (перемещение) товара в пределах одного юридического лица с территории Республики Казахстан на территорию государства-члена ЕАЭС;
ячейке "G" – в случае если получатель является:
участником СРП;
поставщиком по договору на поставку товаров налогоплательщику, являющимся участником СРП;
ячейке "H" – в случае если получатель является доверителем;
ячейке "I" – в случае если получателем является лицо, которому реализован товар с обязательным представлением чека контрольно-кассовой машины, или с применением оборудования (устройства), предназначенного для осуществления платежей с использованием платежных карточек, или электронными деньгами, или с использованием средств электронного платежа, или в счет заработной платы;
ячейке "J" – в случае если получателем товаров, работ, услуг является физическое лицо.
Данная ячейка отмечается в случае, если физическое лицо, зарегистрированное в качестве индивидуального предпринимателя (лица, занимающегося частной практикой), приобретает товар, работу, услугу не для целей предпринимательской деятельности или получения дохода от занятия частной практикой.
28. В случае выписки ЭСФ в рамках СРП или договора на поставку товаров налогоплательщику, являющемуся участником СРП, и (или) договоров о совместной деятельности в разделе С "Реквизиты получателя" указываются:
1) реквизиты поверенного или участника договора о совместной деятельности, которому выписывается ЭСФ в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 496 Налогового кодекса;
2) реквизиты каждого участника договора о совместной деятельности;
3) реквизиты участников СРП.
29. В случае выписки ЭСФ в рамках договора поручения в разделе С "Реквизиты получателя" указываются реквизиты доверителя в соответствии со статьей 455 Налогового кодекса.
30. При отметке ячейки "D" – участник договора о совместной деятельности и (или) "G" – участник СРП или поставщик по договору на поставку товаров налогоплательщику, являющемуся участником СРП, заполняется строка 20.1 "Количество", в которой указывается количество данных участников, что увеличивает количество разделов С "Реквизиты получателя" и Н "Данные по товарам, работам, услугам участников совместной деятельности".

31. "Мемлекеттік мекеменің деректемелері" С1 бөлімінде:
1) "ЖСК" деген 21-жолда:
мемлекеттік мекеменің қаржыландыру көзіне қарай республикалық бюджетке (облыстық бюджетке (республикалық маңызы бар қала (астана) бюджетіне) не аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетіне) түсетін түсімдерді есепке алу;
мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін ақшаны есепке алу және олардың есебінен шығыстарды жүргізу;
мемлекеттік мекемелер үшін демеушілік, қайырымдылық көмектен түсетін, олар Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес алатын ақшаны есепке алу және жұмсау;
мемлекеттік мекемеге қайтарымды не белгілі бір жағдайлар басталған кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартында жеке және (немесе) заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес мемлекеттік мекемеге беретін ақшаны есепке алу;
ерекше шығыстарды жүргізуге арналған бюджет ақшасын есепке алу және оларды пайдалану жөніндегі операцияларды есептеу үшін қолма-қол ақшаны бақылау шотының тиісті жеке сәйкестендіру коды;
2) "Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің коды" деген 22-жолда Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 6 мамырдағы № 219 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 210001 тіркелген) республикалық немесе жергілікті бюджеттің есебінен ұсталатын, сатудан түсетін ақша өздерінің иелігінде қалатын мемлекеттік мекемелердің тауарлары (жұмыстары, көрсетілетін қызметтері) тізбесінің сыныптауышына сәйкес тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің коды көрсетіледі (осы жол толтыру үшін міндетті болып табылмайды);
3) "Төлем мақсаты" деген 23-жолда осы шот-фактура бойынша мемлекеттік мекеме сатып алған тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу үшін төлем мақсаты көрсетіледі;
4) "БСК" деген 24-жолда ЭШФ АЖ автоматты түрде бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті органның банктік сәйкестендіру нөмірін көрсетеді.
Осы тармақта көрсетілген деректемелер тиісті қаржы жылына арналған уәкілетті орган бекітетін бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету Қағидаларына сәйкес толтырылады.
"Мемлекеттік мекеменің деректемелері" С1 бөлімі "Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің коды" 22-жолын қоспағанда, ЭШФ-ны мемлекеттік мекеменің атына жазып берген кезде толтырылады.
32. ЭШФ "Жүкті жөнелтушінің және жүкті алушының деректемелері" деген D бөлімінде жүкті жөнелтушінің және жүкті алушының (олар болған кезде) мынадай деректемелері:

31. В разделе С1 "Реквизиты государственного учреждения":
1) в строке 21 "ИИК" указывается соответствующий индивидуальный идентификационный код контрольного счета наличности для учета операций по:
зачислению поступлений в республиканский бюджет (областной бюджет, бюджет города республиканского значения (столицы)), либо районный бюджет (города областного значения) в зависимости от источника финансирования государственного учреждения;
зачислению денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) и проведением за счет них расходов;
зачислению и расходованию денег от спонсорской, благотворительной помощи для государственных учреждений, получаемой ими в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
зачислению денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам;
зачислению бюджетных денег и их использованию на проведение особых расходов;
2) в строке 22 "Код товаров, работ, услуг" указывается код товаров, работ, услуг в соответствии с классификатором перечня товаров (работ, услуг) государственных учреждений, содержащихся за счет республиканского или местного бюджета, деньги от реализации которых остаются в их распоряжении, утвержденным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 6 мая 2025 года № 219 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 210001) (данная строка является не обязательной для заполнения);
3) в строке 23 "Назначение платежа" указывается назначение платежа для оплаты товаров, работ, услуг, приобретенных государственным учреждением по данному ЭСФ;
4) в строке 24 "БИК" указывается банковский идентификационный код центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета.
Реквизиты, указанные в настоящем пункте, заполняются в соответствии с Правилами исполнения бюджета и его кассового обслуживания, утверждаемых уполномоченным органом на соответствующий финансовый год.
Раздел C1 "Реквизиты государственного учреждения" заполняется при выписке ЭСФ в адрес государственных учреждений, за исключением строки 22 "Код товара, работ, услуг".
32. В разделе D "Реквизиты грузоотправителя и грузополучателя" ЭСФ указываются следующие реквизиты грузоотправителя и грузополучателя (при их наличии):

1) "ЖСН/БСН" 25.1-жолда жүкті жөнелтушінің ЖСН немесе БСН;
2) "Атауы" 25.2-жолда жүкті жөнелтушінің атауы;
3) "Жөнелту мекенжайы" 25.3-жолда тауарды жөнелту орынының мекенжайы;
4) "ЖСН/БСН" 26.1-жолда жүкті алушының ЖСН немесе БСН;
5) "Атауы" 26.2-жолда жүкті алушының атауы;
6) "Жеткізу мекенжайы" 26.3-жолда тауарды жеткізу орнының мекенжайы;
7) "Ел коды" 26.4-жолда КОК-ның № 378 шешімімен бекітілген 22-қосымшаға сәйкес әлем елдерінің жіктеуішіне сәйкес елдің әріптік коды көрсетіледі.
Аталған жол тауарды экспортқа өткізген кезде немесе бір заңды тұлға шегінде тауарды Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерге беруге (өткізуге) байланысты толтыруға жатады, басқа да жағдайларда "KZ" автоматты түрде толтырылады.
"Жүкті жөнелтушінің және жүкті алушының деректемелері" деген D бөлімінде жолды толтыру "Елдердің коды" 26.4-жолын қоспағанда, міндетті болып табылмайды.
33. "Шарт (келісімшарт)" Е бөлімінде:
1) "Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуге арналған шарт (келісімшарт)" деген 27.1-жолда белгі жасалады және тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуге арналған шарттың (келісімшарттың) нөмірі көрсетілетін "Нөмірі" деген 27.3-жол және тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуге шарттың (келісімшарттың) күні көрсетілетін "Күні" деген 27.4-жол және "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес экспорт және импорт бойынша валюталық шартқа берілген сәйкестендіру нөмірі көрсетілетін "Есептік нөмірі" деген 27.5-жол толтырылады. Жол деректері өзара тәуелді жолдар болып табылады. "Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуге арналған шартсыз (келісімшартсыз)" деген 27.2-жолды белгілеген кезде 27.3, 27.4 және 27.5-жолдар толтыруға жатпайды;
2) "Есептеу әдісі" деген 28-жолда "қолма-қол ақша"/"қолма-қол ақшасыз" тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу кезінде есеп айырысу тәсілі көрсетіледі (бұл жол толтыруға міндетті).
Егер тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу кезінде есеп айырысу өзге тәсілдермен жүргізілсе, онда "қолма-қол ақшасыз" есеп айырысу әдісі көрсетіледі;
3) "Жөнелту тәсілі" 29-жолда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуге арналған шартқа (келісімшартқа) сәйкес жөнелту тәсілі көрсетіледі. Жөнелту тәсілі КОК-ның № 378 шешімімен бекітілген 3-қосымшаға сәйкес көлік және тауарларды тасымалдау жіктеуішіне сәйкес сандық кодпен көрсетіледі;
4) "Тауарларды жеткізу сенімхат бойынша жүзеге асырылды" 30-жолы тауарларды жеткізу жүзеге асырылған сенімхаттың нөмірі көрсетілетін "Нөмірі" 30.1-жолдан және оның негізінде осындай тауарларды жеткізу жүзеге асырылған сенімхаттың күні көрсетілетін "Күні" 30.2-жолдан тұрады. Бұл жолдар өзара тәуелді жолдар болып табылады;

1) в строке 25.1 "ИИН/БИН" – ИИН или БИН грузоотправителя;
2) в строке 25.2 "Наименование" – наименование грузоотправителя;
3) в строке 25.3 "Адрес отправки" – адрес места отправки товара;
4) в строке 26.1 "ИИН/БИН" – ИИН или БИН грузополучателя;
5) в строке 26.2 "Наименование" – наименование грузополучателя;
6) в строке 26.3 "Адрес доставки" – адрес места доставки товара;
7) в строке 26.4 "Код страны" – буквенный код страны в соответствии с классификатором стран мира, согласно приложению № 22, утвержденному Решением КТС № 378.
Данная строка подлежит заполнению при реализации товара на экспорт или в связи с передачей (перемещением) товара за пределы территории Республики Казахстан в пределах одного юридического лица, в иных случаях автоматически заполняется "KZ".
Заполнение строк в разделе D "Реквизиты грузоотправителя и грузополучателя" является не обязательным, за исключением строки 26.4 "Код страны".
33. В разделе Е "Договор (контракт)":
1) в строке 27.1 "Договор (контракт) на поставку товаров, работ, услуг" делается отметка и заполняются строки 27.3 "Номер", в которой указывается номер договора (контракта) на поставку товаров, работ, услуг, 27.4 "Дата", в которой указывается дата договора (контракта) на поставку товаров, работ, услуг и 27.5 "Учетный номер", в которой указывается идентификационный номер, присвоенный валютному договору по экспорту и импорту в соответствии с Законом Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле". Данные строки являются взаимозависимыми строками. При отметке строки 27.2 "Без договора (контракта) на поставку товаров, работ, услуг" не подлежат заполнению строки 27.3, 27.4 и 27.5;
2) в строке 28 "Способ расчета" указывается способ расчета при реализации товаров, работ, услуг "наличный"/"безналичный" (данная строка обязательна к заполнению).
В случае если расчет при реализации товаров, работ, услуг производится иными способами, то указывается способ расчета "безналичный";
3) в строке 29 "Способ отправления" указывается способ отправления согласно договору (контракту) на поставку товаров, работ, услуг. Способ отправления указывается цифровым кодом в соответствии с классификатором видов транспорта и транспортировки товаров, согласно приложению № 3, утвержденному Решением КТС № 378;
4) строка 30 "Поставка товаров осуществлена по доверенности" содержит строки 30.1 "Номер", в которой указывается номер доверенности, на основании которой осуществлена поставка товаров, и 30.2 "Дата", в которой указывается дата доверенности, на основании которой осуществлена такая поставка товаров. Данные строки являются взаимозависимыми строками;

5) "Межелі пункт" 31-жолда әкімшілік-аумақтық бірлігі (тауарды жеткізу орны) көрсетіледі.
Аталған жол, Қазақстан Республикасының аумағынан тауарды, оның ішінде тауарды бір заңды тұлғаның шегінде беруге (өткізуге) байланысты әкеткен жағдайда толтыруға жатады;
6) "Жеткізу шарттары" 31.1-жолда КОК-ның № 378 Шешімімен бекітілген №13-қосымшаға сәйкес жөнелту шарттарына сәйкес дәстүрлі, оның ішінде іскерлік айналымы (Инкотермс) дәстүрлеріне сәйкес халықаралық операциялар үшін бас әріптермен, латын шрифінде үш мәнді әріпті код көрсетіледі.
"Шарт (келісімшарт)" Е бөлімінде жолды толтыру "Жөнелту тәсілі" 29-жолын қоспағанда, міндетті болып табылмайды.
34. "Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуді растайтын құжаттардың деректемелері" F бөлімде "Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуді растайтын құжат" деген 32-жолда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуді растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі, "Нөмірі" деген 32.1 және "Күні" деген 32.2-жолдардан тұрады (егер 32.1 немесе 32.2-жолдардың бірін толтырған жағдайда, онда аталған жолдың екіншісі толтырылуы тиіс).
Салық кодексінің 179-бабының 3-тармағына сәйкес ТІЖ ресімдеу қолданылатын тауарлар бойынша ЭШФ жазып беру кезінде "Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуді растайтын құжат" деген ашық жолда:
1) ЭШФ АЖ-де тіркелген ТІЖ нөмірі мен күні;
2) мемлекеттік сатып алу бойынша тауарды жеткізу кезінде – мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес құжаттың нөмірі мен күні қосымша көрсетіледі.
35. "Тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректер" деген G бөлімі – деген 33-жол.
36. "Тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректер" деген G бөлімінде:
1) "Валюта коды" деген 33.1-жолда КОК-ның № 378 Шешімімен бекітілген 23-қосымшаға сәйкес валюта жіктеуішіне сәйкес валюта коды көрсетіледі, егер "Жеткізушінің санаты" деген 10-жолда "ӨБК қатысушы немесе ӨБК шеңберінде жасалған мәміле" "Е" ұяшық немесе "Экспорттаушы" "G" ұяшық немесе "Халықаралық тасымалдаушы" "Н" ұяшық белгіленсе, сондай-ақ "Сатып алушы санаты" деген 20-жолда "ӨБК қатысушы немесе ӨБК шеңберінде жасалған мәміле" "G" ұяшық белгіленген жағдайда жол толтырылады;
2) "Валюта бағамы" деген 33.2-жолда:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі белгілеген ұлттық шетел валютасына Қазақстан Республикасының ұлттық валютасының ресми бағамы;
егер жеткізуші Салық кодексінің 755-бабы 1-тармағына сәйкес салық салу режимі көзделген жер қойнауын пайдаланушы болып табылған жағдайда – ӨБК-ге сәйкес белгіленген тәртіпте айқындалған валюта бағамы не тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу бойынша айналымды жасау күнінің алдындағы соңғы жұмыс күні белгіленген валютаның нарықтық бағамы көрсетіледі.

5) в строке 31 "Пункт назначения" указывается административно-территориальная единица (место поставки товара).
Данная строка подлежит заполнению в случае вывоза товара с территории Республики Казахстан, в том числе в связи с передачей (перемещением) товара в пределах одного юридического лица;
6) в строке 31.1 "Условия поставки" указывается трехзначный буквенный код заглавными буквами, латинским шрифтом в соответствии с классификатором условий поставки согласно приложению № 13, утвержденному Решением КТС № 378, для международных операций в соответствии с обычаями, в том числе обычаями делового оборота (Инкотермс).
Заполнение строк в разделе Е "Договор (контракт)" является не обязательным, за исключением строки 29 "Способ отправления".
34. В разделе F "Реквизиты документов, подтверждающих поставку товаров, работ, услуг" строка 32 "Документ, подтверждающий поставку товаров, работ услуг" содержит строки 32.1 "Номер" и 32.2 "Дата", в которых указываются номер и дата документа, подтверждающего поставку товаров, работ, услуг (в случае, если заполнена одна из строк 32.1 или 32.2, то вторая из указанных строк подлежит заполнению).
При выписке ЭСФ по товарам, на которые распространяется оформление СНТ в соответствии с пунктом 3 статьи 179 Налогового кодекса, в поле "Документ, подтверждающий поставку товаров, работ, услуг" отражается:
1) номер и дата СНТ, зарегистрированной в ИС ЭСФ;
2) при поставке товара по государственным закупкам – дополнительно отражается номер и дата документа в соответствии с законодательством о государственных закупках.
35. строка 33 – "Раздел G. Данные по товарам, работам, услугам".
36. В разделе G "Данные по товарам, работам, услугам":
1) в строке 33.1 "Код валюты" указывается код валюты в соответствии с классификатором валют согласно приложению 23, утвержденному Решением КТС № 378, строка заполняется в случае если в строке 10 "Категория поставщика" отмечена ячейка "E" "Участник СРП или сделки, заключенной в рамках СРП" или ячейка "G" "Экспортер" или ячейка "H" "Международный перевозчик", а также в случае если в строке 20 "Категория покупателя" отмечена ячейка "G" "Участник СРП или сделки, заключенной в рамках СРП";
2) в строке 33.2 "Курс валюты" указываются:
официальный курс национальной валюты Республики Казахстан к иностранным валютам, установленный Национальным Банком Республики Казахстан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан";
в случае если поставщиком является недропользователь, для которого предусмотрен режим налогообложения согласно пункту 1 статьи 755 Налогового кодекса, – курс валюты, определяемый в порядке, установленном в соответствующем СРП, либо рыночный курс валюты, установленный на последний рабочий день, предшествующий дате совершения оборота по реализации товаров, работ, услуг.

Жол, егер "Жеткізушінің санаты" деген 10-жолда "ӨБК қатысушы немесе ӨБК шеңберінде жасалған мәміле" Е ұяшық немесе "Экспорттаушы" G ұяшық немесе "Халықаралық тасымалдаушы" "Н" ұяшық белгіленсе және "Валюта коды" деген 33.1-жолда "KZT"-ден өзгеше мән көрсетілсе, сондай-ақ "Сатып алушы санаты" деген 20-жолда "ӨБК қатысушы немесе ӨБК шеңберінде жасалған мәміле" "G" ұяшық белгіленген жағдайда толтырылады.
37. "№" деген 1-бағанда тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің әрбір атауы бойынша жолдың реттік нөмірі көрсетіледі.
38. "Тауардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығарылған жерінің белгілері" деген 2-бағанда тауардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығарылған жерінің мынадай белгілері (бұдан әрі – Белгі):
"1":
баждардың төмендетілген мөлшерлемелері, сондай-ақ осындай мөлшерлемелердің мөлшері қолданылуы мүмкін, ЕАЭО-ға мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген тауарлардың тізбесіне (бұдан әрі – Тауарлардың тізбесі) енгізілген;
ЕАЭО сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының коды (бұдан әрі – ЕАЭО СЭҚ ТН коды) және атауы Тауарлардың тізбесіне енгізілген, Қазақстан Республикасының аумағына ЕАЭО мүше мемлекеттердің аумағынан әкелінген тауар өткізілген жағдайда;
"2":
Тауарлардың тізбесіне енгізілмеген;
ЕАЭО СЭҚ ТН коды және атауы Тауарлардың тізбесіне енгізілмеген, Қазақстан Республикасының аумағына ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің аумағынан әкелінген тауар өткізілген жағдайда;
"3" – ЕАЭО СЭҚ ТН коды және атауы Тауарлардың тізбесіне енгізілген, Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген тауар өткізілген жағдайда;
"4" – ЕАЭО СЭҚ ТН коды және атауы Тауарлардың тізбесіне енгізілмеген, Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген тауар өткізілген жағдайда;
"5" – "1", "2", "3", "4" Белгілеріне жатпайтын тауарды өткізген жағдайда, сондай-ақ ғимаратты, құрылысты және жер учаскесін өткізу кезінде;
"6" – жұмыстарды орындаған, қызметтерді көрсеткен жағдайда көрсетіледі.
Осы бағанда толтыруға жатады.
39. "Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің атауы" деген 3-бағанда салық төлеуші өзінің есепке алу жүйесінде пайдаланатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тиісті атауына өткізілетін тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тиісті атауы көрсетіледі.
Осы бағанда "Тауардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығарылған жерінің белгілері" деген 2-бағандағы "3", "4", "5", "6" Белгілеріне жататын тауарлар бойынша толтыруға жатады.
40. "Тауарларға арналған декларацияға немесе тауарларды әкелу және жанама салықтардың төлеу туралы өтінішке сәйкес тауарлардың атауы" 4-бағанда үшінші елдердің аумағынан импорты кезінде тауарларға арналған декларацияның негізгі (қосалқы) парағының 31-бағанында немесе ЕАЭО мүше мемлекеттің аумағынан импорты кезінде тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініштің 2-бағанында көрсетілген тауардың атауы көрсетіледі.

Строка заполняется в случае, если в строке 10 "Категория поставщика" отмечена ячейка "E" "Участник СРП" или ячейка "G" "Экспортер" или ячейка "H" "Международный перевозчик" и в строке 33.1 "Код валюты" указано значение, отличное от "KZT", а также в случае, если в строке 20 "Категория покупателя" отмечена ячейка "G" "Участник СРП или сделки, заключенной в рамках СРП.
37. В графе 1 "№" указывается порядковый номер строки по каждому наименованию товаров, работ, услуг.
38. В графе 2 "Признак происхождения товара, работ, услуг" указываются следующие признаки происхождения товара, работ, услуг (далее – Признак):
"1" – в случае реализации товара:
включенного в перечень товаров, ввозимых на территорию Республики Казахстан с территорий государств, не являющихся членами ЕАЭС, к которым могут быть применены пониженные ставки пошлин, а также размеров таких ставок (далее – Перечень товаров);
ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов ЕАЭС, код Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности ЕАЭС (далее – код ТН ВЭД ЕАЭС) и наименование которого включен в Перечень товаров;
"2" – в случае реализации товара:
не включенного в Перечень товаров;
ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов ЕАЭС, код ТН ВЭД ЕАЭС и наименование которого не включен в Перечень товаров;
"3" – в случае реализации товара, произведенного на территории Республики Казахстан, код ТН ВЭД ЕАЭС и наименование которого включен в Перечень товаров;
"4" – в случае реализации товара, произведенного на территории Республики Казахстан, код ТН ВЭД ЕАЭС и наименование которого не включен в Перечень товаров;
"5" – в случае реализации товара, не относящегося к Признакам "1", "2", "3", "4", а также при реализации здания, сооружения или земельного участка;
"6" – в случае выполнения работ, оказания услуг.
Данная графа подлежит заполнению.
39. В графе 3 "Наименование товаров, работ, услуг" указывается наименование реализуемых товаров, выполненных работ, оказанных услуг, соответствующее наименованию товаров, работ, услуг, используемому участником ЭСФ в своих учетных системах.
Данная графа подлежит заполнению по товарам, работам, услугам, относящимся к Признакам "3", "4", "5", "6" в графе 2 "Признак происхождения товара, работ, услуг".
40. В графе 4 "Наименование товаров в соответствии с Декларацией на товары или заявлением о ввозе товаров и уплате косвенных налогов" указывается наименование товара, отраженное в графе 31 основного (добавочного) листа декларации на товары при импорте с территории государств, не являющихся государствами-членами ЕАЭС, или в графе 2 заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов при импорте с территории государства-члена ЕАЭС.

Аталған бағанда "Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығарылған жерінің белгілері" деген 2-бағандағы "1", "2" Белгілеріне жататын тауарлар бойынша толтыруға жатады.
Бұл ретте ЭШФ АЖ "Виртуалды қойма" модулі (бұдан әрі – Модуль) арқылы өткізілетін тауарлар бойынша осы баған автоматты түрде толтырылады.
41. "Тауарлардың ЕАЭО СЭҚ ТН коды" 5-бағанда ЕАЭО СЭҚ ТН коды көрсетіледі.
"Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығарылған жерінің белгілері" деген 2-бағандағы "1", "2" Белгілеріне жататын тауарлар өткізілген жағдайда, ЕАЭО-ға мүше мемлекет болып талымайтын мемлекеттің аумағынан импорты кезінде тауарларға арналған декларацияның 33-бағанында немесе ЕАЭО мүше мемлекеттің аумағынан импорты кезінде тауарларды әкелу және жанама салықтардың төлеу туралы өтініштің 3-бағанында көрсетілген ЕАЭО СЭҚ ТН коды көрсетіледі.
Осы бағанда "Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығарылған жерінің белгілері" деген 2-бағандағы "1", "2", "3" белгілеріне, сондай-ақ ЕАЭО мүше мемлекетке тауарлардың экспорты кезінде "4" және "5" белгіге жататын тауарлар бойынша толтыруға жатады.
Бұл ретте Модуль арқылы өткізілетін тауарлар бойынша осы баған автоматты түрде толтырылады.
ЕАЭО СЭҚ ТН коды өзгерген (жойылған) жағдайда, осы бағанда ЭШФ жазып беру күні қолданыста болатын ЕАЭО СЭҚ ТН коды көрсетіледі.
42. "Өлшем бірлігі" деген 6-бағанда өткізілетін тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің өлшем бірлігі (ол болған кезде) көрсетіледі.
Аталған бағанда жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету жағдайларын қоспағанда, толтыруға жатады.
Бұл ретте Модуль арқылы өткізілетін тауарлар бойынша осы баған автоматты түрде толтырылады.
43. "Саны (көлемі)" деген 7-бағанда осы Түсіндірменің 42-тармағында көзделген қабылданған өлшем бірліктерін негізге ала отырып, ЭШФ бойынша өткізілетін тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің саны (көлемі) көрсетіледі.
Аталған бағанда жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету жағдайларын қоспағанда, толтыруға жатады.
44. "Сандық өлшем бірлігі" деген 8-бағанда "Еуразиялық экономикалық одақтың өлшем бірліктері мен шоттарының сыныптауышы туралы" Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2020 жылғы 27 қазандағы № 145 шешімімен бекітілген ЕАЭО-ның өлшем бірліктері мен шоттарының сыныптауышына сәйкес өлшем бірлігінің шартты белгісі мен коды көрсетіледі (жол қадағалануға жататын тауарлар бойынша толтырылуға жатады).
45. "Сандық өлшем бірлігіндегі саны" деген 9-бағанда осы Түсіндірменің 44-тармағында көзделген сандық өлшем бірлігінде тауардың саны көрсетіледі (жол қадағалануға жататын тауарлар бойынша толтырылуға жатады).

Данная графа подлежит заполнению по товарам, относящимся к Признакам "1", "2" в графе 2 "Признак происхождения товара, работ, услуг".
При этом по товарам, реализуемым посредством модуля "Виртуальный склад" ИС ЭСФ (далее – Модуль), данная графа заполняется автоматически.
41. В графе 5 "Код товара ТН ВЭД ЕАЭС" указывается код ТН ВЭД ЕАЭС.
В случае реализации товара, относящегося к Признакам "1", "2", в графе 2 "Признак происхождения товара, работ, услуг" указывается код ТН ВЭД ЕАЭС, отраженный в графе 33 декларации на товары при импорте с территории государств, не являющихся государствами-членами ЕАЭС, или в графе 3 заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов при импорте с территории государства-члена ЕАЭС.
Данная графа подлежит заполнению по товарам, относящимся к признакам "1", "2", "3" в графе 2 "Признак происхождения товара, работ, услуг", а также признаков "4" и "5" – при экспорте товаров в государства-члены ЕАЭС.
При этом по товарам, реализуемым посредством Модуля, данная графа заполняется автоматически.
В случае изменения (исключения) кода ТН ВЭД ЕАЭС в данной графе указывается код ТН ВЭД ЕАЭС, действующий на дату выписки ЭСФ.
42. В графе 6 "Единица измерения" указывается единица измерения количества реализуемых товаров, выполненных работ, оказанных услуг (при наличии).
Данная графа подлежит заполнению, за исключением случаев выполнения работ, оказания услуг.
При этом по товарам, реализуемым посредством Модуля, данная графа заполняется автоматически.
43. В графе 7 "Количество (объем)" указывается количество (объем) реализуемых по ЭСФ товаров, выполненных работ, оказанных услуг, исходя из принятых единиц измерения, предусмотренных пунктом 42 настоящего Пояснения.
Данная графа подлежит заполнению, за исключением случаев выполнения работ, оказания услуг.
44. В графе 8 "Количественная единица измерения" указывается условное обозначение и код единицы измерения товара в соответствии с классификатором единиц измерения и счета ЕАЭС, утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 октября 2020 года № 145 "О классификаторе единиц измерения и счета Евразийского экономического союза" (строка подлежит заполнению по товарам, подлежащим прослеживаемости).
45. В графе 9 "Количество в количественной единице измерения" указывается количество товара в количественной единице измерения, предусмотренных пунктом 44 настоящего Пояснения (строка подлежит заполнению по товарам, подлежащим прослеживаемости).

46. "Жанама салықтарсыз тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің бір бірлігі үшін бағасы (тариф)" деген 10-бағанда ҚҚС пен акцизді есепке алмағандағы тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің шарт (келісімшарт) бойынша бірлігі үшін бағасы (тариф) (оны көрсету мүмкіндігі болған кезде) көрсетіледі.
Аталған бағанда жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету жағдайларын қоспағанда, толтыруға жатады.
47. "Жанама салықтарсыз тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны" деген 11-бағанда ҚҚС пен акцизді есепке алмағандағы ЭШФ бойынша тиеп жөнелтілген (жеткізілетін) тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің барлық санының (көлемінің) құны көрсетіледі.
Осы бағанда толтыруға жатады.
48. "Акциздің мөлшерлемесі" деген 12-бағанда акцизделетін тауарларды өткізген жағдайда акциздің мөлшерлемесі көрсетіледі.
49. "Акциз сомасы" деген 13-бағанда "Акциздің мөлшерлемесі" деген 12-бағанда көрсетілген мөлшерлемесі бойынша есептелген акцизделетін тауарлар бойынша акциз сомасы көрсетіледі.
50. "Өткізу бойынша айналымның (салық салынатын/салық салынбайтын айналым) мөлшері" деген 14-бағанда Салық кодексінің 461 немесе 462-бабына, сондай-ақ 463-бабына сәйкес айқындалған өткізу бойынша айналым мөлшері көрсетіледі.
Осы бағанда толтыруға жатады.
51. "ҚҚС мөлшерлемесі" деген 15-бағанда ҚҚС мөлшерлемесі көрсетіледі. Босатылатын айналымдар бойынша ЭШФ жазып берілген, сондай-ақ ҚҚС төлеуші болып табылмайтын салық төлеушіге ЭШФ жазып берілген жағдайда, түзету мүмкіндігінсіз "ҚҚС-сыз" белгісі көрсетіледі. Сатылған тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге ЭШФ жазып берген кезде, Қазақстан Республикасы болып табылмайтын орын "ҚҚС-сыз емес – ҚР" белгісі болып табылады.
Осы бағанда толтыруға жатады.
52. "ҚҚС сомасы" деген 16-бағанда осы Түсіндірменің 51-тармағында көрсетілген мөлшерлеме бойынша есептелген ҚҚС сомасы көрсетіледі.
Осы бағанда толтыруға жатады.
53. "Жанама салықтарды есепке алғандағы тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны" деген 17-бағанда ҚҚС пен акцизді есепке алғандағы ЭШФ бойынша тиеп жөнелтілген (жеткізілетін) тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің барлық санының (көлемінің) құны көрсетіледі.
Осы бағанда толтыруға жатады.
54. "Тауарларға арналған декларацияның, тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштің және тауарларға ілеспе жүкқұжаттың, ТС-1 немесе ТС-KZ №" деген 18-бағанда:
1) Қазақстан Республикасының аумағына ЕАЭО мүше мемлекет болып табылмайтын, мемлекеттерден әкелінетін және "Тауардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығарылған жерінің белгілері" деген 2-бағандағы "1" немесе "2" Белгісіне жататын тауарларды өткізген жағдайда, тауарларға арналған декларацияның 20 мәнді тіркеу нөмірі көрсетіледі (бұл ретте тауарларға арналған декларацияның әртүрлі тіркеу нөмірі бойынша біртекті импортталған тауарлар "Тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректер" деген G бөлімінде жеке жолдарында көрсетіледі);

46. В графе 10 "Цена (тариф) за единицу товара, работы, услуги без косвенных налогов" указывается цена (тариф) товара, выполненной работы, оказанной услуги за единицу измерения (при возможности ее указания) по договору (контракту) без учета НДС и акциза.
Данная графа подлежит заполнению, за исключением случаев выполнения работ, оказания услуг.
47. В графе 11 "Стоимость товаров, работ, услуг без косвенных налогов" указывается стоимость всего количества (объема) отгруженных (поставляемых) по ЭСФ товаров, выполненных работ, оказанных услуг без учета НДС и акциза.
Данная графа подлежит заполнению.
48. В графе 12 "Ставка акциза" указывается ставка акциза в случае реализации подакцизных товаров.
49. В графе 13 "Сумма акциза" указывается сумма акциза по подакцизным товарам, исчисленного по ставке, указанной в графе 12 "Ставка акциза".
50. В графе 14 "Размер оборота по реализации (облагаемый/необлагаемый оборот)" указывается размер оборота по реализации, определенный в соответствии со статьей 461 или 462, а также статьей 463 Налогового кодекса.
Данная графа подлежит заполнению.
51. В графе 15 "Ставка НДС" указывается ставка НДС. В случае выписки ЭСФ по освобожденным оборотам, а также выписки ЭСФ налогоплательщиком, не являющимся плательщиком НДС, указывается отметка "Без НДС" без возможности корректировки. При выписке ЭСФ по реализованным товарам, работам, услугам, местом реализации которых не является Республика Казахстан, указывается отметка "Без НДС – не РК".
Данная графа подлежит заполнению.
52. В графе 16 "Сумма НДС" указывается сумма НДС, исчисленного по ставке, указанной в пункте 51 настоящего Пояснения.
Данная графа подлежит заполнению.
53. В графе 17 "Стоимость товаров, работ, услуг с учетом косвенных налогов" указывается стоимость всего количества отгруженных (поставленных) по ЭСФ товаров, выполненных работ, оказанных услуг с учетом НДС и акциза.
Данная графа подлежит заполнению.
54. В графе 18 "№ Декларации на товары, заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, сопроводительной накладной на товары, СТ-1 или СТ-KZ" указывается:
1) 20-значный регистрационный номер декларации на товары в случае реализации товара, ввезенного на территорию Республики Казахстан из государств, не являющихся государствами-членами ЕАЭС, и относящегося к Признаку "1" или "2" в графе 2 "Признак происхождения товара, работ, услуг" (при этом однородные импортированные товары по различным регистрационным номерам декларации на товары указываются в отдельных строках раздела G "Данные по товарам, работам, услугам");

2) ЕАЭО мүше мемлекеттің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген және "Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығарылған жерінің белгілері" деген 2-бағандағы "1" немесе "2" Белгісіне жататын тауарларды өткізген жағдайда, тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштің 18 мәнді тіркеу нөмірі көрсетіледі (бұл ретте тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштің әртүрлі тіркеу нөмірі бойынша біртекті импортталған тауарлар "Тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректер" деген G бөлімінде жеке жолдарында көрсетіледі);
3) "Тауардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығарылған жерінің белгілері" деген 2-бағандағы "1" немесе "2" Белгісіне тауарларға арналған ілеспе жүкқұжаттың 42 мәнді тіркеу нөмірі көрсетіледі (бұл ретте біртекті тауарлар тауарларға арналған ілеспе жүкқұжаттың әртүрлі нөмірлері бойынша "Тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректер" G бөлімінің жекелеген жолдарында көрсетіледі);
4) Қазақстан Республикасының аумағынан "Тауардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығарылған жерінің белгілері" деген 2-бағандағы "3" Белгісіне жататын тауарлар экспортталған жағдайда тауардың шығарылған жері сертификатының 13 мәнді тіркеу нөмірі (ТС-1) көрсетіледі (бұл ретте біртекті тауарлар тауардың шығарылған жері сертификатының әртүрлі нөмірі бойынша "Тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректер" деген G бөлімінде жеке жолдарында көрсетіледі);
5) "Тауардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығарылған жерінің белгілері" деген 2-бағандағы "3" Белгісіне жататын еркін экономикалық аймақ немесе еркін қоймалар аумағында өндірілген тауарлар Қазақстан Республикасының аумағынан эскпортталған жағдайда, тауардың шығарылған жері сертификатының 11 мәнді тіркеу нөмірі (ТС- KZ) көрсетіледі (бұл ретте біртекті тауарлар тауардың шығарылған жері сертификатының әртүрлі нөмірі бойынша "Тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректер" деген G бөлімінде жеке жолдарында көрсетіледі).
Осы бағанда "Тауардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығарылған жерінің белгілері" деген 2-бағандағы "1", "2" және "3" Белгілеріне жататын тауарлар бойынша толтырылады. Бұл ретте, ЕАЭО мүше мемлекетке тауарлардың экспорты кезінде "3" Белгілеріне жататын тауарлар бойынша толтырылады.
Модуль арқылы өткізілетін тауарлар бойынша осы баған автоматты түрде толтырылады.
55. "Тауарларға арналған декларациядан немесе тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініштен тауар позициясының нөмірі" деген 19-бағанда тауарларға арналған декларацияның 32-бағанында көрсетілген тауардың реттік нөмірі немесе тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініштің 1-бағанында көрсетілген тауардың реттік нөмірі көрсетіледі.

2) 18-значный регистрационный номер заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов в случае реализации товара, ввезенного на территорию Республики Казахстан из государств-членов ЕАЭС, и относящегося к Признаку "1" или "2" в графе 2 "Признак происхождения товара, работ, услуг" (при этом однородные импортированные товары по различным регистрационным номерам заявлений о ввозе товаров и уплате косвенных налогов указываются в отдельных строках раздела G "Данные по товарам, работам, услугам");
3) 42-значный регистрационный номер сопроводительной накладной на товары к Признаку "1" или "2" в графе 2 "Признак происхождения товара, работ, услуг" (при этом однородные товары по различным номерам сопроводительной накладной на товары указываются в отдельных строках раздела G "Данные по товарам, работам, услугам");
4) 13-значный регистрационный номер сертификата происхождения товара (СТ-1) в случае экспорта с территории Республики Казахстан товара, относящегося к Признаку "3" в графе 2 "Признак происхождения товара, работ, услуг" (при этом однородные товары по различным номерам сертификата происхождения товара указываются в отдельных строках раздела G "Данные по товарам, работам, услугам");
5) 11-значный регистрационный номер сертификата происхождения товара (СТ-KZ) в случае экспорта с территории Республики Казахстан товара, произведенного на территории свободной экономической зоны или свободных складов, относящегося к Признаку "3" в графе 2 "Признак происхождения товара, работ, услуг" (при этом однородные товары по различным номерам сертификата происхождения товара указываются в отдельных строках раздела G "Данные по товарам, работам, услугам").
Данная графа заполняется по товарам, относящимся к Признакам "1", "2" и "3" графы 2 "Признак происхождения товара, работ, услуг". При этом по товарам с Признаком "3" заполняется в случае экспорта товаров в государства-члены ЕАЭС.
По товарам, реализуемым посредством Модуля, данная графа заполняется автоматически.
55. В графе 19 "Номер товарной позиции из Декларации на товары или заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов" указывается порядковый номер товара, отраженный в графе 32 декларации на товары, или порядковый номер товара, отраженный в графе 1 заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов.

Осы бағанда "Тауардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығарылған жерінің белгілері" деген 2-бағандағы "1" немесе "2" белгісіне жататын тауарлар бойынша толтырылады.
Модуль арқылы өткізілетін тауарлар бойынша осы баған автоматты түрде толтырылады.
56. "Тауардың, жұмыстардың, қызметтердің идентификаторы" деген 20-бағанда ЭШФ АЖ-да тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің идентификаторы көрсетіледі.
Осы бағанда толтыруға жатады.
Бұл ретте, Модуль арқылы өткізілетін тауарлар бойынша осы баған автоматты түрде толтырылады.
57. "Тауар коды" деген 21-бағанда Тауарлардың ұлттық каталогына сәйкес тауар коды көрсетіледі ("Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда толтырылады).
Осы бағанда толтыруға жатады.
58. "Қосымша мәліметтер" деген 22-бағанда мәмілеге қатысушыларға қажетті тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушының қосымша мәліметтері көрсетіледі. Мәліметтердің құрамын мәміле тараптары дербес айқындайды.
59. "Тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректер" деген G бөлімін толтыру кезінде, тауардың құндық көрсеткіштерін, сондай-ақ сапалық және сандық сипаттамалары өзгерген тауарлар бойынша деректерді қоспағанда, ТІЖ негізінде ЭШФ жазып беру кезінде ТІЖ-де және ЭШФ-да көрсетілетін тауарлар бойынша деректер бірдей болуы тиіс.
60. "Бірлескен қызметке қатысушылардың тауарлары, жұмыстары, көрсетілетін қызметтері бойынша деректері Н бөлімі" деген 34-жол бірлескен қызмет туралы шарттың шенберінде толтырылады.
61. "Бірлескен қызметке қатысушылардың тауарлары, жұмыстары, көрсетілетін қызметтері бойынша деректері" деген Н бөлімінде:
1) "Бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушының ЖСН/БСН" деген 34.1-жолда бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушының және (немесе) ӨБК-ге қатысушының немесе ӨБК-ге қатысушы болып табылатын салық төлеушіге тауарларды жеткізуге арналған шарт бойынша жеткізушінің ЖСН немесе БСН көрсетіледі;
2) "Қайта ұйымдастырылған тұлғаның БСН" деген 34.2-жолда қосымша ЭШФ жазып берген кезде қосылу, бірігу, бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның БСН көрсетіледі.
62. "Бірлескен қызметке қатысушылардың тауарлары, жұмыстары, көрсетілетін қызметтері бойынша деректері" деген Н бөлімі бірлескен қызмет туралы шарттың әрбір қатысушысы және (немесе) ӨБК-ге қатысушының немесе ӨБК-ге қатысушы болып табылатын салық төлеушіге тауарларды жеткізуге шарты бойынша жеткізуші бойынша бірлескен қызмет туралы шартта және (немесе) өнімді бөлу туралы келісімде (келісімшартта) қатысушының (ӨБК) немесе ӨБК-ге қатысушы болып табылатын тауарларды жеткізуге келісімде айқындалған олардың қатысу үлесіне қарай осы Түсіндірменің 36 – 58-тармақтарына сәйкес толтырылады.

Данная графа заполняется по товарам, относящимся к Признаку "1" или "2" в графе 2 "Признак происхождения товара, работ, услуг".
По товарам, реализуемым посредством Модуля, данная графа заполняется автоматически.
56. В графе 20 "Идентификатор товара, работы, услуг" отражается идентификатор товара, работы, услуги.
Данная графа подлежит заполнению.
При этом по товарам, реализуемым посредством Модуля, данная графа заполняется автоматически.
57. В графе 21 "Код товара" указывается код товара в соответствии с Национальным каталогом товаров (заполняется в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности").
Данная графа подлежит заполнению.
58. В графе 22 "Дополнительные данные" указываются дополнительные сведения получателя товаров, работ, услуг, необходимые участникам сделки. Состав сведений определяется сторонами сделки самостоятельно.
59. При заполнении раздела G "Данные по товарам, работам, услугам", данные по товарам, отражаемые в СНТ и ЭСФ, при выписке ЭСФ на основе СНТ идентичны, за исключением стоимостных показателей товара, а также данных по товарам с изменением качественных и количественных характеристик.
60. Строка 34 "Раздел H. Данные по товарам, работам, услугам участников совместной деятельности" заполняется в рамках договора о совместной деятельности.
61. В разделе Н "Данные по товарам, работам, услугам участников совместной деятельности":
1) в строке 34.1 "ИИН/БИН участника договора о совместной деятельности" указываются ИИН или БИН участника договора о совместной деятельности и (или) участника СРП или поставщика по договору на поставку товаров налогоплательщику, являющемуся участником СРП;
2) в строке 34.2 "БИН реорганизованного лица" указывается БИН юридического лица, реорганизованного путем присоединения, слияния и разделения, при выписке дополнительного ЭСФ.
62. Раздел Н "Данные по товарам, работам, услугам участников совместной деятельности" заполняется в соответствии с пунктами 36 – 58 настоящего Пояснения по каждому участнику договора о совместной деятельности и (или) участника СРП или поставщика по договору на поставку товаров налогоплательщику, являющемуся участником СРП в зависимости от их доли участия, определенной в договоре о совместной деятельности и (или) в СРП или в договоре на поставку товаров налогоплательщику, являющемуся участником СРП.

Бұл ретте, "Бірлескен қызметке қатысушылардың тауарлары, жұмыстары, көрсетілетін қызметтері бойынша деректері" деген Н бөлімін толтырған кезде 7.1 немесе 17.1 бірлескен қызметке қатысудың көрсетілген үлесіне сәйкес 11, 13, 14, 16 және 17-бағандар толтырылады.
63. "Бірлескен қызметке қатысушылардың тауарлары, жұмыстары, көрсетілетін қызметтері бойынша деректер" деген Н бөлімін толтыру кезінде, тауардың құндық көрсеткіштерін, сондай-ақ сапалық және сандық сипаттамалары өзгерген тауарлар бойынша деректерді қоспағанда, ТІЖ негізінде ЭШФ жазып беру кезінде ТІЖ-де және ЭШФ-да көрсетілетін тауарлар бойынша деректер бірдей болуы тиіс.
64. "Жеткізуші өкілінің (оның ішінде адвокаттық кеңсенің, оператордың) деректемелері" І бөлімінде:
1) "БСН" деген 35-жолда тапсырма шарты бойынша, оның ішінде ӨБК шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша жеткізушінің сенім білдірілген өкілі (операторы) болып табылатын адвокаттық кеңсенің немесе заңды тұлғаның БСН көрсетіледі;
2) "Өкілі" деген 36-жолда тапсырма шарты бойынша, оның ішінде ӨБК шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша жеткізушінің сенім білдірілген өкілі (операторы) болып табылатын адвокаттық кеңсенің немесе заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) "Тұрған жері" деген 37-жолда тапсырма шарты бойынша, оның ішінде ӨБК шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша жеткізушінің сенім білдірілген өкілі (операторы) болып табылатын адвокаттық кеңсенің немесе заңды тұлғаның орналасқан жері көрсетіледі. Тұрған жері туралы мәліметтер болмаған жағдайда, жол қолмен толтыру құқығынсыз, толтырусыз қалдырылады;
4) "Құжат" 38-жолы өнімді бөлу туралы келісімнің (келісімшарттың), БСН 35-жолда көрсетілген өкілді (операторды) анықтайтын өзге де құжаттың нөмірі мен күні көрсетілетін, "Нөмірі" 38.1 және "Күні" 38.2 жолдардан тұрады (егер толтырылған жолдардың бірі 38.1 және 38.2 болса, екінші жол толтыруға жатады).
Осы бөлімде адвокаттық кеңсе:
1) адвокаттармен жасалған әріптестік шарт туралы;
2) серіктес адвокаттар туралы (ЖСН, тегі, аты және әкесінің аты) мәліметтерді енгізеді.
Әріптестік Шартта көрсетілген әрбір адвокат электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қою арқылы әріптестік шартқа қатысуын растауға тиіс.
Адвокаттық кеңсе серіктестерінің құрамын өзгерту:
1) серіктестің шығуы;
2) жаңа серіктес қабылдау;
3) әріптес "Адвокаттық қызмет және заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген негіздер бойынша адвокаттық қызметті тоқтатқан жағдайларда жүзеге асырылады.
Бұл бөлім Салық кодексінің 507-бабы 3-тармағында көзделген жағдайда, өнімді бөлу туралы келісімнің (келісімшарттың) шеңберінде жүзеге асыратын қызмет бойынша, толтыруға жатпайды.

При этом при заполнении раздела Н "Данные по товарам, работам, услугам участников совместной деятельности" заполняются графы 11, 13, 14, 16 и 17 в соответствии с указанными долями участия в совместной деятельности в строках 7.1 или 17.1.
63. При заполнении раздела H "Данные по товарам, работам, услугам участников совместной деятельности", данные по товарам, отражаемые в СНТ и ЭСФ, при выписке ЭСФ на основе СНТ идентичны, за исключением стоимостных показателей товара, а также данных по товарам с изменением качественных и количественных характеристик.
64. В разделе I "Реквизиты поверенного (в том числе адвокатской конторы, оператора) поставщика":
1) в строке 35 "БИН" указывается БИН адвокатской конторы или юридического лица, которое является поверенным (оператором) поставщика по договору поручения, в том числе по деятельности, осуществляемой в рамках СРП;
2) в строке 36 "Поверенный" указывается наименование адвокатской конторы или юридического лица, которое является поверенным (оператором) поставщика по договору поручения, в том числе по деятельности, осуществляемой в рамках СРП;
3) в строке 37 "Место нахождения" указывается место нахождения адвокатской конторы или юридического лица, которое является поверенным (оператором) поставщика по договору поручения, в том числе по деятельности, осуществляемой в рамках СРП. В случае отсутствия сведений о месте нахождения поле остается незаполненным, без права заполнения вручную;
4) строка 38 "Документ" содержит строки 38.1 "Номер" и 38.2 "Дата", в которых указываются номер и дата договора, заключенного адвокатской конторой от своего имени, по поручению, за счет и в интересах адвокатов или договора поручения, СРП, иного документа, определяющего поверенного (оператора), БИН которого указан в строке 35 (в случае если заполнена одна из строк 38.1 и 38.2, то вторая строка подлежит заполнению).
В данном разделе адвокатской конторой вносятся сведения:
1) о заключенном партнерском договоре с адвокатами;
2) об адвокатах-партнҰрах (ИИН, фамилия, имя и отчество).
Каждый адвокат, указанный в партнерском договоре, должен подтвердить участие в партнерском договоре посредством подписания электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП).
Изменение состава партнеров адвокатской конторы осуществляется вследствие:
1) выхода партнера;
2) принятия нового партнера;
3) прекращения партнером адвокатской деятельности по основаниям, предусмотренным Законом Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и юридической помощи".
Данный раздел не подлежит заполнению по деятельности, осуществляемой в рамках соглашения (контракта) о разделе продукции, в случае, предусмотренном пунктом 3 статьи 507 Налогового кодекса.

65. "Алушы өкілінің (оператордың) деректемелері" J бөлімінде:
1) "БСН" 39-жолда тапсырыс шарты бойынша, оның ішінде өнімді бөлу туралы келісімнің (келісімшарттың) шеңберінде жүзеге асыратын қызмет бойынша сатып алушының сенім білдірген өкілі (операторы) болып табылатын заңды тұлғаның БСН көрсетіледі;
2) "Сенім білдірген өкілі" 40-жолда тапсырыс тапсырыс шарты бойынша, оның ішінде өнімді бөлу туралы келісімнің (келісімшарттың) шеңберінде жүзеге асыратын қызмет бойынша сатып алушының сенім білдірген өкілі (операторы) болып табылатын заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) "Тұрған жері" 41-жолда тапсырыс шарты бойынша, оның ішінде өнімді бөлу туралы келісімнің (келісімшарттың) шеңберінде жүзеге асыратын қызмет бойынша сатып алушының сенім білдірген өкілі (операторы) болып табылатын заңды тұлғаның орналасқан жері көрсетіледі. Тұрған жері туралы мәліметтер болмаған жағдайда, жол қолмен толтыру құқығынсыз толтырылмаған күйінде қалады (жеке тұлғаның атына ЭШФ жазып берген жағдайда жол толтыру үшін міндетті емес);
4) "Құжат" 42-жолда өнімді бөлу туралы келісімнің (келісімшарттың), БСН 35-жолда көрсетілген сенім білдірген өкілді (операторды) анықтайтын өзге де құжаттың нөмірі мен күні көрсетілетін, "Нөмірі" 42.1 және "Күні" 42.2-жолдардан тұрады (егер толтырылған жолдардың бірі 42.1 және 42.2 болса, екінші жол толтыруға жатады);
Бұл бөлім Салық кодексінің 507-бабы 3-тармағында көзделген жағдайда, өнімді бөлу туралы келісімнің (келісімшарттың) шеңберінде жүзеге асыратын қызмет бойынша, толтыруға жатпайды.
66. "Қосымша мәліметтер" деген K бөліміндегі 43-жолда мәмілеге қатысушыларға қажетті қосымша мәліметтер көрсетіледі. Мәліметтердің құрамын мәміле тараптары дербес айқындайды.
67. "ЭЦҚ бойынша мәліметтер" деген L бөлімде:
1) "Заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) немесе дара кәсіпкердің не жеке практикамен айналысатын адамдардың ЭЦҚ" деген 44-жолда егер шот-фактураға қол қою заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) немесе дара кәсіпкердің не жеке практикамен айналысатын адамдардың ЭЦҚ көрсетіледі;
2) "Шот-фактураға қол қоюға уәкілетті адамның ЭЦҚ" деген 45-жолда егер шот-фактураға қол қою АЖ ЭШФ қатысушы атынан шот-фактура жазып беруге құқылы жеке тұлғаның ЭЦҚ көрсетіледі;
3) "ЭШФ жазып беретін адамның Т.А.Ә." деген 46-жолда ЭШФ жазып беретін адамның тегі, аты және әкесінің аты көрсетіледі.
68. Жазып берілген ЭШФ-да, толтыру үшін міндетті болып табылатын салық төлеуші өзі дербес толтырған деректемелер көрсетіледі.
2-тарау. Жеке тұлғалар тауарларды өткізу кезінде электрондық шот-фактураны жазып беру ерекшеліктері

65. В разделе J "Реквизиты поверенного (оператора) получателя":
1) в строке 39 "БИН" указывается БИН юридического лица, которое является поверенным (оператором) получателя по договору поручения, в том числе по деятельности, осуществляемой в рамках соглашения (контракта) о разделе продукции;
2) в строке 40 "Поверенный" указывается наименование юридического лица, которое является поверенным (оператором) получателя по договору поручения, в том числе по деятельности, осуществляемой в рамках соглашения (контракта) о разделе продукции;
3) в строке 41 "Место нахождения" указывается место нахождения юридического лица, которое является поверенным (оператором) получателя по договору поручения, в том числе по деятельности, осуществляемой в рамках соглашения (контракта) о разделе продукции. В случае отсутствия сведений о месте нахождения поле остается не заполненным, без права заполнения вручную;
4) строка 42 "Документ" содержит строки 42.1 "Номер" и 42.2 "Дата", в которых указываются номер и дата договора поручения, соглашения (контракта) о разделе продукции, иного документа, определяющего поверенного (оператора), БИН которого указан в строке 39 (в случае если заполнена одна из строк 42.1 и 42.2, то вторая строка подлежит заполнению).
Данный раздел не подлежит заполнению по деятельности, осуществляемой в рамках соглашения (контракта) о разделе продукции, в случае, предусмотренном пунктом 3 статьи 507 Налогового кодекс.
66. В строке 43 раздела K "Дополнительные сведения" указываются дополнительные сведения, необходимые участникам сделки. Состав сведений определяется сторонами сделки самостоятельно.
67. В разделе L "Сведения по ЭЦП":
1) в строке 44 "ЭЦП юридического лица (структурного подразделения юридического лица) или индивидуального предпринимателя либо лица, занимающегося частной практикой" указывается ЭЦП юридического лица (структурного подразделения юридического лица) или индивидуального предпринимателя либо лица, занимающегося частной практикой;
2) в строке 45 "ЭЦП лица, уполномоченного подписывать ЭСФ" указывается ЭЦП физического лица, уполномоченного подписывать ЭСФ;
3) в строке 46 "Ф.И.О. лица, выписывающего ЭСФ" указывается фамилия, имя и отчество лица, выписывающего ЭСФ.
68. В выписанном ЭСФ отображаются реквизиты, являющиеся обязательными для заполнения, которые налогоплательщик заполнил самостоятельно.
Глава 2. Особенности выписки электронного счета-фактуры при реализации товаров физическим лицам

69. ЭШФ жазып беру осы Түсіндірменің 70-тармағына сәйкес жеке тұлғаларға есеп айырысулары:
1) сатып алушыға бақылау-касса машинасының чегін ұсына отырып және (немесе) көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу терминалдары арқылы;
2) тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алушыға арнаулы мобильді қосымшаның чегін ұсына отырып. Бұл ретте сатып алушының талап етуі бойынша мұндай чекте тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді осындай сатып алушының сәйкестендіру нөмірі қамтылуға тиіс;
3) электрондық ақша немесе электрондық төлем құралдарын пайдалана отырып жүзеге асырылатын, Тауарлар тізбесіне енгізілген тауарларды өткізген жағдайда жүргізіледі.
70. Осы Қағиданың 69-тармағында көзделген есеп айырысулардың бірін қолданатын жеткізуші "Алушының деректемелері" С бөлімінде:
"Алушы" деген 17-жолда – "Жеке тұлға" (бұл жол автоматты түрде толтырылады);
"Тұрған жері" деген 18-жолда – "Бөлшек сауда" (бұл жол автоматты түрде толтырылады) деп көрсете отырып, жеке жолдарды толтыра отырып, тауардың әрбір түрі бойынша бір күнде барлық айналымға ЭШФ жазып беруге құқылы;
"Алушының деректемелері" С бөлімінің "Алушының санаты" деген 20-жолының "I" ұяшығына – белгі қойылады.
Қажет болған жағдайда бірнеше ЭШФ жазып беріледі.
71. Осы Түсіндірменің 70-тармағының ережелері, өз қызметкерлеріне бухгалтерлік есептегі негізгі қаражат ретінде бұрын тіркелген тауарлардың жалақысы есебінен сатылған кезде де қолданылады. Бұл ретте осы тармақтың ережелері Тауарлардың тізбесіне енгізілген және енгізілмеген тауарларға қолданылады.
3-тарау. Модуль арқылы тауарларды өткізу кезінде электрондық шот-фактураны жазып беру ерекшеліктері
72. ЭШФ Модуль арқылы жазылып беріледі және оны интернет-ресурсында орналастырылады.
73. Тауардың қалдықтарын өткізген кезде тауарлар туралы мәліметтер өткізілетін тауарлар санына сәйкес келетін "Қалдықтар" нысаны бойынша Модульге енгізіледі.
74. Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген тауарларды өткізу кезінде тауарлар туралы мәліметтер "Өндіріс" нысаны бойынша Модульге енгізіледі.
75. Импортталған тауарларды өткізу кезінде Модульдегі тауарлар туралы мәліметтер тауарларға декларация және тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш деректері бойынша автоматты түрде түседі.
76. Осы Түсіндірменің 73, 74 и 75-тармақтарында көрсетілген тауарларды өткізу тәртібі ЭШФ АЖ веб-қосымшасында жұмыс істеу кезінде қолданылады.
4-тарау. Мүлікті қаржы лизингіне беру кезінде электрондық шот-фактураны жазып беру ерекшелігі
77. Жеткізуші мүлікті қаржы лизингіне беру кезінде бастапқы ЭШФ-да мыналарды көрсетеді:

69. Выписка ЭСФ производится в соответствии с пунктом 70 настоящего Пояснения в случае реализации физическим лицам товаров, включенных в Перечень товаров, расчеты за которые осуществляются:
1) с представлением покупателю чека контрольно-кассовой машины и (или) через терминалы оплаты услуг;
2) с представлением покупателю товаров, работ, услуг чека специального мобильного приложения. При этом по требованию покупателя чек должен содержать идентификационный номер такого покупателя товаров, работ, услуг;
3) электронными деньгами или с использованием средств электронного платежа.
70. Поставщик, применяющий один из расчетов, предусмотренный пунктом 69 настоящего Пояснения, вправе выписать ЭСФ на весь оборот за день, по каждому виду товара, с заполнением отдельных строк, с указанием в Разделе С "Реквизиты получателя":
в строке 17 "Получатель" – "Физические лица" (данная строка заполняется автоматически);
в строке 18 "Место нахождения" – "Розничная торговля" (данная строка заполняется автоматически);
в ячейке "I" строки 20 "Категория получателя" раздела C "Реквизит получателя" – делается отметка.
В случае необходимости выписывается несколько ЭСФ.
71. Положения пункта 70 настоящего Пояснения применяются также при реализации своим работникам в счет заработной платы товара, ранее учтенного в качестве основного средства в бухгалтерском учете. При этом положения настоящего пункта применяются к товарам как включенным, так и не включенным в Перечень товаров.
Глава 3. Особенности выписки электронного счета-фактуры при реализации товаров посредством Модуля
72. ЭСФ выписываются посредством Модуля и размещается на его интернет-ресурсе.
73. При реализации остатков товаров сведения о товарах заносятся в Модуль по форме "Остатки" в количестве, соответствующем количеству реализуемых товаров.
74. При реализации товаров, произведенных на территории Республики Казахстан, сведения о товарах заносятся в Модуль по форме "Производство".
75. При реализации импортированных товаров сведения о товарах в Модуль поступают в автоматическом режиме по данным деклараций на товары и заявлений о ввозе товаров и уплате косвенных налогов.
76. Порядок реализации товаров, указанный в пунктах 73, 74 и 75 настоящего Пояснения, применяется при работе в веб-приложении ИС ЭСФ.
Глава 4. Особенности выписки электронного счета-фактуры при передаче имущества в финансовый лизинг
77. Поставщик в первоначальном ЭСФ при передаче имущества в финансовый лизинг указывает:

1) "Жеткізушінің санаты" деген 10-жолдағы "Жеткізушінің деректемелері" деген В бөлімінде "лизинг беруші" белгілейді;
2) "Алушының санаты" деген 20-жолдағы "Алушының деректемелері" деген С бөлімінде "лизинг алушы" белгілейді;
3) "Тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректер" деген G бөлімінде:
"Тауардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығарылған жерінің белгілері" деген 2-бағанда "1", "2", "3", "4" немесе "5" белгілерінің бірі көрсетіледі;
"Саны (көлемі)" деген 7-бағанда ЭШФ бойынша өткізілетін тауардың жалпы саны көрсетіледі;
"Өткізу бойынша айналымның (салық салынатын/салық салынбайтын айналым) мөлшері" деген 11-бағанда Салық кодексінің 381-бабының 4-тармағына сәйкес айқындалған айналым мөлшері көрсетіледі;
"Жанама салықтарды есепке алғандағы тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны" деген 14-бағанда жанама салықтарды есепке ала отырып, кезеңдік төлемнің сомасы көрсетіледі;
"Тауардың, жұмыстардың, қызметтердің идентификаторы" деген 17-бағанда өткізілетін тауарлардың идентификаторы көрсетіледі.
78. Қаржы лизингіне берілген мүлік бойынша кейінгі ЭШФ мынадай тәртіпте жазып беріледі:
1) "Жеткізушінің санаты" деген 10-жолдағы "Жеткізушінің деректемелері" деген В бөлімінде "лизинг беруші" белгілейді;
2) "Алушының санаты" деген 20-жолдағы "Алушының деректемелері" деген С бөлімінде "лизинг алушы" белгілейді;
3) "Тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректер" деген G бөлімінде:
"Тауардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығарылған жерінің белгілері" деген 2-бағанда "6"-белгі көрсетіледі;
"Саны (көлемі)" деген 6-бағанда саны көрсетілмейді;
"Жанама салықтарсыз тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны" деген 8-бағанда құны көрсетілмейді;
"Жанама салықтарды есепке алғандағы тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны" деген 14-бағанда жанама салықтарды есепке ала отырып, кезеңдік төлемнің сомасы көрсетіледі;
"Тауардың, жұмыстардың, қызметтердің идентификаторы" деген 17-бағанда өткізілетін тауарлардың идентификаторы көрсетіледі.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 28 қазандағы
№ 629 бұйрыққа 3-қосымша
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде шот-фактураны электронды нысанда жазып беру қағидаларын және оның нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 22 сәуірдегі № 370 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18583 болып тіркелген).

1) в разделе В "Реквизиты поставщика" в строке 10 "Категория поставщика" отмечает "лизингодатель";
2) в разделе С "Реквизиты получателя" в строке 20 "Категория получателя" отмечает "лизингополучатель";
3) в разделе G "Данные по товарам, работам, услугам":
в графе 2 "Признак происхождения товара, работ, услуг" указывается один из Признаков "1", "2", "3", "4" или "5";
в графе 6 "Количество (объем)" указывается целое число реализуемого по ЭСФ товара;
в графе 8 "Стоимость товаров, работ, услуг без косвенных налогов" указывается стоимость реализуемого товара, определенная как сумма всех лизинговых платежей по договору финансового лизинга без включения суммы вознаграждения;
в графе 11 "Размер оборота по реализации (облагаемый/необлагаемый оборот) указывается размер оборота, определенный в соответствии с пунктом 4 статьи 381 Налогового кодекса;
в графе 14 "Стоимость товаров, работ, услуг с учетом косвенных налогов" указывается сумма периодического платежа с учетом косвенных налогов;
в графе 17 "Идентификатор товара, работы, услуг" указывается идентификатор реализуемого товара.
78. Последующие ЭСФ по переданному имуществу в финансовый лизинг выписываются в следующем порядке:
1) в разделе В "Реквизиты поставщика" в строке 10 "Категория поставщика" отмечает "лизингодатель";
2) в разделе С "Реквизиты получателя" в строке 20 "Категория получателя" отмечает "лизингополучатель";
3) в разделе G "Данные по товарам, работам, услугам":
в графе 2 "Признак происхождения товара, работ, услуг" указывается Признак "6";
в графе 6 "Количество (объем)" количество не указывается;
в графе 8 "Стоимость товаров, работ, услуг без косвенных налогов" стоимость не указывается;
в графе 14 "Стоимость товаров, работ, услуг с учетом косвенных налогов" указывается размер сумма периодического платежа с учетом косвенных налогов;
в графе 17 "Идентификатор товара, работы, услуг" указывается идентификатор реализуемого товара.
Приложение 3 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 28 октября 2025 года № 629
Перечень утративших силу некоторых приказов Министерства финансов Республики Казахстан
1. Приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 22 апреля 2019 года № 370 "Об утверждении Правил выписки счета-фактуры в электронной форме в информационной системе электронных счетов-фактур и его формы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18583).

2. "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 4 маусымдағы № 531 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22932 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтары Тізбесінің 2-тармағы.
3. "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 1 қарашада № 1127 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24999 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтары Тізбесінің 1-тармағы.
4. "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қаржы министрінің 2022 жылғы 6 қазандағы № 1040 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30077 болып тіркелген).
5. "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қаржы министрінің 2023 жылғы 15 наурыздағы № 278 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген № 32068) бекітілген Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтары Тізбесінің 1-тармағы.
6. "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қаржы министрінің 2023 жылғы 26 желтоқсандағы № 1321 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33817) бекітілген Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтары Тізбесінің 1-тармағы.
7. "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2024 жылғы 11 қыркүйектегі № 619 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35070 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтары Тізбесінің 1-тармағы.

2. Пункт 2 Перечня некоторых приказов Министерства финансов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденный приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 июня 2021 года № 531 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства финансов Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22932).
3. Пункт 1 Перечня некоторых приказов Министерства финансов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденный приказом Министра финансов Республики Казахстан от 1 ноября 2021 года № 1127 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства финансов Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24999).
4. Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра финансов Республики Казахстан от 6 октября 2022 года № 1040 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства финансов Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 30077).
5. Пункт 1 Перечня некоторых приказов Министерства финансов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденный приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра финансов Республики Казахстан от 15 марта 2023 года № 278 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства финансов Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32068).
6. Пункт 1 Перечня некоторых приказов Министерства финансов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденный приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра финансов Республики Казахстан от 26 декабря 2023 года № 1321 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства финансов Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33817).
7. Пункт 1 Перечня некоторых приказов Министерства финансов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденный приказом Министра финансов Республики Казахстан от 11 сентября 2024 года № 619 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства финансов Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 35070).