"Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш" салық есептілігіне (328.00-нысан) байланысты кейбір мәселелер туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 28 қазандағы № 628 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 28 қазанда № 37237 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 49-бабы 4-тармағының төртінші бөлігіне, 115-бабы 3-тармағының үшінші бөлігіне, 530-бабының 7-тармағына, 532-бабының 6-тармағына және 549-бабының 5-тармағына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес оны жасау бойынша түсіндірмесі бар "Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш (328.00-нысаны)" салық есептілігінің нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш (328.00-нысаны)" салық есептілігін ұсыну қағидалары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес "Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті қабылдау" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті кері қайтарып алу қағидалары;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес "Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш (328.00-нысаны)" салық есептілігін кері қайтарып алу туралы өтініштің нысаны;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік кірістер органдарының Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан импортталған тауарлар бойынша қосылған құн салығын және импортталған акцизделетін тауарлар бойынша акцизді төлеу фактісін тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініште тиісті белгі қою не растаудан дәлелді бас тарту жолымен, сондай-ақ мемлекеттік кірістер органдарының импортталған тауарлар бойынша қосылған құн салығын төлеу фактісін растау не растаудан дәлелді бас тарту жағдайын растау қағидалары;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес жанама салықтарды төлеу фактісін растаудан дәлелді бас тарту нысаны;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес жанама салықтарды төлеу фактісін растау туралы хабарлама нысаны бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республиксы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республиксының заңнамасында белгіленген тәртіппен:

О некоторых вопросах, связанных с налоговой отчетностью "Заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов" (форма 328.00)
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 октября 2025 года № 628. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 октября 2025 года № 37237
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2026
В соответствии с частью четвертой пункта 4 статьи 49, частью третьей пункта 3 статьи 115, пунктом 7 статьи 530, пунктом 6 статьи 532 и пунктом 5 статьи 549 Налогового кодекса Республики Казахстан и с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) форму налоговой отчетности "Заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (форма 328.00)" с пояснением по ее составлению согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила представления налоговой отчетности "Заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (форма 328.00)" согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Правила оказания государственных услуг "Прием заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов" согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Правила отзыва заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) форму заявления об отзыве налоговой отчетности "Заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (форма 328.00)" согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) Правила подтверждения органами государственных доходов факта уплаты налога на добавленную стоимость по импортированным товарам и акциза по импортированным подакцизным товарам с территории государств-членов Евразийского экономического союза в заявлении о ввозе товаров и уплате косвенных налогов путем проставления соответствующей отметки либо мотивированного отказа в подтверждении, а также случай подтверждения органами государственных доходов факта уплаты налога на добавленную стоимость по импортированным товарам либо мотивированного отказа в подтверждении согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) форму мотивированного отказа в подтверждении факта уплаты косвенных налогов согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) форму уведомления о подтверждении факта уплаты косвенных налогов согласно приложению 8 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра финансов Республики Казахстан согласно приложению 9 к настоящему приказу.
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының Жасанды
интеллект және цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 28 қазандағы
№ 628 бұйрығына
1-қосымша
328.00 нысан
Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш
Бет
-ден
Нөмірі Күн Айы Жылы
1-бөлім
Сатушы
Сатып алушы
Салық төлеушінің сәйкестіндіру коды (нөмірі)
Салық төлеушінің сәйкестіндіру коды (нөмірі)
01 ____________________________________
02 ____________________________________
(ұйымның атауы, дара кәсіпкердің немесе дара
кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаның Т.А.Ә.)
(ұйымның атауы, дара кәсіпкердің Т.А.Ә.)
03 ____________________________________
04 ____________________________________
(елдің коды, орналасқан жері (тұрғылықты жері)
(елдің коды, орналасқан жері (тұрғылықты жері)
05 шарттың (келісімшарттың) № ______шарттың (келісімшарттың) күні 20___ж.
"__"________ ерекшеліктерінің № _______, _______ ерекшеліктерінің күні ____, __
06 _________________________________________________________________
(ұйымның атауы (дара кәсіпкердің Т.А.Ә.) елдің коды, орналасқан жері (тұрғылықты жері)

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития Казахстана
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 28 октября 2025 года № 628
форма 328.00
Заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов
Страница
из
Номер Число Месяц Год
Раздел 1.
Продавец
Покупатель
Идентификационный код (номер)
налогоплательщика
01 ______________________________
Идентификационный код (номер)
налогоплательщика
02 ______________________________
(наименование организации, Ф.И.О.
индивидуального предпринимателя
или физического лица, не являющегося
индивидуальным предпринимателем)
03 ______________________________
(наименование организации, Ф.И.О.
индивидуального предпринимателя)
04 ______________________________
(код страны, место нахождения (жительства)
(код страны, место нахождения (жительства)
05 № договора (контракта) ______ Дата договора (контракта) __________ 20___г.
№ спецификации _______, _______ дата спецификации ____, ____
06 ___________________________________________________________________
(наименование организации (Ф.И.О. индивидуального предпринимателя)
код страны, место нахождения (жительства)

07 шарттың (келісімшарттың) № ______ шарттың (келісімшарттың) күні 20___ж.
" __"_____ ерекшеліктерінің № _______ , _____ ерекшеліктерінің күні ____ , ____
(лизинг шарты жасалған жағдайда тиісті торкөзде ☐ Х белгісі қойылады,
алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу шарты жасалған жағдайда тиісті торкөзде ☐ Х
белгісі қойылады,
дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғадан тауарды сатып алу туралы шарт
жасалған жағдайда тиісті торкөзде ☐ Х белгісі қойылады)
р/с №
Тауардың атауы
СЭҚ ТН тауар код
Тауардың өлшем бірлігі
Тауар мөлшері
Тауар (жұмыс) құны
Валюта
Көлік (тауарға ілеспе) құжаты
Коды
Бағамы
Сериясы, нөмірі
Күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
ЖИЫНЫ:
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
продолжение таблицы
Шот-фактура
Тауарды есепке қабылдаған күні
Салықтық база
Салық мөлшерлемесі
Салық сомасы
Акциздер
ҚҚС
Акциздер
ҚҚС
Акциздер
ҚҚС
Нөмірі
Күні
негізгі (ерекшеліктер)
адвалорлы
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Осы өтініште келтірілген мәлiметтердiң дұрыстығын және толықтығын растаймын
_____________________________________ ________________ ______________
Сатып алушы (сатып алушы-дара кәсіпкер) - қолы күні М.О.
ұйым басшысының (уәкілетті тұлға) Т.А.Ә.
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Түзетілген жағдайда __________________________________________________
Бет
-ден
Нөмірі Күні Айы Жылы
2-бөлім
Салық органына табыс ету кезінде өтінішті тіркеу туралы белгі
Нөмірі Күні Айы Жылы
Сатып алушының есепке қою орны бойынша жанама салықтарды төлеу (ҚҚС және (немесе) акцизден босатылғаны) туралы салық органының белгісі өтінішті тіркеу туралы белгі қойылған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
ҚҚС ____________ сомасында төленді
Акциздер ____________ сомасында төленді
__________________ ____________ ________ ____________
инспектордың Т.А.Ә. (болған кезде) лауазымы қолы күні
____________________________ ________ ____________
Басшы (басшының орынбасары) қолы күні
Мөр орны (болған кезде)
________________________________
Салық органының атауы
Мемлекеттік кірістер органы 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың талаптарына салық төлеуші толтырған өтініш деректемелерінің сәйкессіздігін анықтаған жағдайда салық органы салық төлеуші анықтаған сәйкессіздіктер жойылғаннан кейін жанама салықтарды төлеу туралы белгі қояды.
Бет
-ден
Нөмірі Күні Айы Жылы
3-бөлім
Сатып алушы,комитент, сенім білдіруші, принципал
(керегінің астын сызу керек)
Сатып алушы, комссионер, сенім білдірілген адам, агент
(керегінің астын сызу керек)
Салық төлеушінің сәйкестіндіру коды (нөмірі)
Салық төлеушінің сәйкестіндіру коды (нөмірі)
08 ____________________________________
09 __________________________________
(ұйымның атауы, дара кәсіпкердің Т.А.Ә.)
(ұйымның атауы, дара кәсіпкердің Т.А.Ә.)
10 ____________________________________
11 __________________________________
(елінің коды, орналасқан жері (тұрғылықты жері)
(елінің коды, орналасқан жері (тұрғылықты жері)

07 № договора (контракта) ______ Дата договора (контракта) __________ 20___г.
№ спецификации _______ , _______ дата спецификации ____ , ____
(в случае заключения договора лизинга в ячейке ☐ указывается отметка Х,
в случае заключения договора переработки давальческого сырья в ячейке ☐
указывается отметка Х, в случае заключения договора о приобретении товара
у физического лица, не являющегося индивидуальным предпринимателем, в ячейке ☐
указывается отметка X)
№ пп
Наименование товара
Код товара ТН ВЭД
Единица измерения товара
Количество товара
Стоимость товара (работы)
Валюта
Транспортный (товаросопроводительный) документ
Код
Курс
Серия, номер
Дата
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
ИТОГО:
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
продолжение таблицы
Счет-фактура
Дата принятия на учет товара
Налоговая база
Ставки налога
Суммы налогов
Акцизов
НДС
Акцизов
НДС
Акцизов
НДС
Номер
Дата
твердые (специфические)
адвалорные
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Достоверность и полноту сведений, приведенных в данном заявлении, подтверждаю
_____________________________________ ___________________ _____________
Ф.И.О. руководителя организации (уполномоченного лица)
– покупателя подпись дата М.П.
(индивидуального предпринимателя – покупателя)
______________________________________________________________________
В случае корректировки _________________________________________________
Страница
из
Номер Число Месяц Год
Раздел 2.
Отметка о регистрации заявления при представлении в налоговый орган
Номер Число Месяц Год
Отметка налогового органа об уплате косвенных налогов (освобождении от налогообложения НДС и (или) акцизов) по месту постановки на учет покупателя производится в течение десяти рабочих дней с даты отметки о регистрации Заявления.
НДС в сумме _______________ уплачен
Акцизы в сумме ____________ уплачены
________________ ____________ ________ ____________
Ф.И.О. инспектора должность подпись дата
____________________________________ _______ ______
Руководитель (заместитель руководителя) подпись дата
М.П.
______________________________
наименование налогового органа
В случае установления органом государственных доходов несоответствия заполненных налогоплательщиком реквизитов заявления требованиям Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года налоговый орган производит отметку об уплате косвенных налогов после устранения выявленных несоответствий налогоплательщиком.
Страница
из
Номер Число Месяц Год
Раздел 3.
Продавец, комитент, доверитель, принципал
(нужное подчеркнуть)
Покупатель, комиссионер, поверенный, агент
(нужное подчеркнуть)
Идентификационный код (номер) налогоплательщика
Идентификационный код (номер) налогоплательщика
08 ______________________________
09 ______________________________
(наименование организации, Ф.И.О. индивидуального предпринимателя)
(наименование организации, Ф.И.О. индивидуального предпринимателя)
10
11
(код страны, место нахождения (жительства)
(код страны, место нахождения (жительства)

12 шарттың (келісімшарттың) № ______ шарттың (келісімшарттың) күні 20___ж. "__"
________ ерекшеліктерінің № _______, _______ ерекшеліктерінің күні ____, ____
_____________________________________ _____________ _____________
Сатып алушы (сатып алушы-дара кәсіпкер) қолы күні М.О.
ұйым басшысының (уәкілетті адам) Т.А.Ә.
________________________________________________________________
Тауарларды әкелу және жанама
салықтарды төлеу туралы
өтінішке қосымша
Бет
- ден
Нөмірі Күні Айы Жылы
Сатушы (комиссионер, сенім білдірілген адам, агент/
комитент, сенім білдірушы, принципал (керегінің астын сызу керек)
Сатып алушы (комиссионер, сенім білдірілген адам, агент/
комитент, сенім білдірушы, принципал) (керегінің астын сызу керек)
Салық төлеушінің сәйкестіндіру коды (нөмірі)
_______________________________________
(ұйымның атауы, дара кәсіпкердің тегі, ТАӘ)
_______________________________________
(елінің коды, орналасқан (тұрғылықты) жері
Салық төлеушінің сәйкестіндіру коды (нөмірі)
_______________________________________
(ұйымның атауы, дара кәсіпкердің ТАӘ)
_______________________________________
(елінің коды, орналасқан (тұрғылықты) жері
(келісімшарттың) № ______ шарттың (келісімшарттың) күні 20___ж. "_"_________ ерекшеліктерінің № _______, _______ ерекшеліктерінің күні ____, ____
Сатушы (комиссионер, сенім білдірілген адам, агент/
комитент, сенім білдірушы, принципал) (керегінің астын сызу керек)
Сатып алушы (комиссионер, сенім білдірілген адам, агент/
комитент, сенім білдірушы, принципал (керегінің астын сызу керек)
Салық төлеушінің сәйкестіндіру коды (нөмірі)
______________________________________
(ұйымның атауы, дара кәсіпкердің ТАӘ)
______________________________________
(елінің коды, орналасқан (тұрғылықты) жері
Салық төлеушінің сәйкестіндіру коды (нөмірі)
______________________________________
(ұйымның атауы, дара кәсіпкердің ТАӘ)
______________________________________
(елінің коды, орналасқан (тұрғылықты) жері
(келісімшарттың) № ______ шарттың (келісімшарттың) күні 20___ж. "__"________ ерекшеліктерінің № _______, _______ ерекшеліктерінің күні ____, ____
Сатушы (комиссионер, сенім білдірілген адам, агент/
комитент, сенім білдірушы, принципал)
(керегінің астын сызу керек)
Сатып алушы (комиссионер, сенім білдірілген адам, агент/
комитент, сенім білдірушы, принципал
(керегінің астын сызу керек)
Салық төлеушінің сәйкестіндіру коды (нөмірі)
______________________________________
(заңды тұлғаның атауы, жеке кәсіпкердің Т.А.Ә.)
______________________________________
(елінің коды, орналасқан жері (тұрғылықты жері)
Салық төлеушінің сәйкестіндіру коды (нөмірі)
______________________________________
(заңды тұлғаның атауы, жеке кәсіпкердің Т.А.Ә)
______________________________________
(елінің коды, орналасқан жері (тұрғылықты жері)
(келісімшарттың) № ______ шарттың (келісімшарттың) күні 20___ж. "__"________
ерекшеліктерінің № _______, _______ ерекшеліктерінің күні ____, ____
___________________________________________________________________
Ескертпе: Аббревиатураларды ашып жазу қосымшасы:
ТАӘ – тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта
көрсетілсе);
ҚҚС – қосылған құн салығы;
СЭҚ ТН – сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы;
ж. – жыл;
М.О. – мөртаңба орны.
"Тауарларды әкелу және жанама
салықтарды төлеу туралы өтініш
(328.00-нысан)" салық есептілігі
нысанына қосымша
"Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш (328.00-нысан)" салық есептілігінің нысанын жасау бойынша түсіндірме

12 № договора (контракта) ______Дата договора (контракта) __________ 20___г.
№ спецификации _______, _______ дата спецификации ____, ____
_______________________________________ ___________________ _____________
Ф.И.О. руководителя организации (уполномоченного лица)
- покупателя подпись дата М.П.
(индивидуального предпринимателя - покупателя)
________________________________________________________________________
Приложение
к заявлению о ввозе товаров
и уплате косвенных налогов
Страница
из
Номер Число Месяц Год
Продавец (комиссионер, поверенный, агент /
комитент, доверитель, принципал) (нужное подчеркнуть)
Идентификационный код (номер) налогоплательщика
Покупатель (комиссионер, поверенный, агент
/
комитент, доверитель, принципал) (нужное подчеркнуть)
Идентификационный код (номер) налогоплательщика
(наименование организации, Ф.И.О.
индивидуального предпринимателя)
(наименование организации, Ф.И.О.
индивидуального предпринимателя)
(код страны, место нахождения (жительства)
(код страны, место нахождения (жительства)
№ договора (контракта) ______Дата договора (контракта) __________ 20___г.
№ спецификации _______, _______ дата спецификации ____, ____
Продавец (комиссионер, поверенный, агент /
комитент, доверитель, принципал) (нужное подчеркнуть)
Идентификационный код (номер) налогоплательщика
Покупатель (комиссионер, поверенный, агент /
комитент, доверитель, принципал) (нужное подчеркнуть)
Идентификационный код (номер) налогоплательщика
(наименование организации, Ф.И.О. индивидуального предпринимателя)
(наименование организации, Ф.И.О. индивидуального предпринимателя)
(код страны, место нахождения (жительства)
(код страны, место нахождения (жительства)
№ договора (контракта) ______Дата договора (контракта) __________ 20___г.
№ спецификации _______, _______ дата спецификации ____, ____
Продавец (комиссионер, поверенный, агент /
комитент, доверитель, принципал) (нужное подчеркнуть)
Идентификационный код (номер) налогоплательщика
Покупатель (комиссионер, поверенный, агент /
комитент, доверитель, принципал) (нужное подчеркнуть)
Идентификационный код (номер) налогоплательщика
(наименование организации, Ф.И.О. индивидуального предпринимателя)
(наименование организации, Ф.И.О. индивидуального предпринимателя)
(код страны, место нахождения (жительства)
(код страны, место нахождения (жительства)
№ договора (контракта) ______Дата договора (контракта) __________ 20___г.
№ спецификации _______, _______ дата спецификации ____, ____
__________________________________________________________________
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ФИО – фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность);
НДС – налог на добавленную стоимость;
ТН ВЭД – товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности;
г. – год;
М.П. – место для печати.
Приложение
к форме налоговой отчетности
"Заявления о ввозе товаров
и уплате косвенных налогов
(форма 328.00)"
Пояснение по составлению формы налоговой отчетности
"Заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов
(форма 328.00)"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш (328.00-нысаны)" салық есептілігінің нысаны (бұдан әрі – Өтініш) қағаз жеткізгіште 4 (төрт данада) және электрондық түрде мемлекеттік кірістер органдарын ақпараттандыру объектілері арқылы ұсынылады:
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 525-бабының 2-тармағына сәйкес қосылған құн салығын (бұдан әрі – ҚҚС) төлеуден босатыла отырып және (немесе) Салық кодексінің 509-бабына сәйкес өзге де төлеу тәсілімен тауарларды Еуразиялық экономикалық одаққа (бұдан әрі – ЕАЭО) мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына импорттайтын тұлғалар;
Салық кодексінің 532-бабы 3-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайда салық төлеуші;
Салық кодексінің 518-бабының 8-тармағында көзделген жағдайда салық төлеуші.
2. Өтініш тауарларды әкелу және салық міндеттемесін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған үш бөлімнен және оған қосымшадан тұрады.
Өтініштің бірінші және үшінші бөлімдерін және оған қосымшаны салық төлеуші, екінші бөлімді – мемлекеттік кірістер органы толтырады.
3. Өтінішті толтыру кезінде түзетуге, тазартуға және өшіруге жол берілмейді.
4. Өтініште көрсетілуге жататын мәліметтер (ақпараттар) болмаған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
5. Өтінішке қосымша оларда көрсетілуге жататын деректер болмаған кезде жасалмайды.
6. Бұл нысан 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
2-тарау. "Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш (328.00-нысан)" салық есептілігінің нысанын жасау бойынша түсіндірме
7. Өтініштің әрбір бетінің жоғарғы оң жақ бұрышына салық төлеуші Өтініштің нөмірін, оның толтырылған күнін, айын және жылын қояды.
8. Өтініштің "Сатушы/Сатып алушы" деген жолында көрсетіледі:
салық төлеушінің сәйкестіндіру коды (нөмірі);
заңды тұлғаның атауы немесе дара кәсіпкердің, дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты.
Лизинг шартын жасасу кезінде тиісті торкөзге "Х" белгісі қойылады.
Алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу шартын жасасу кезінде тиісті торкөзге "Х" белгісі қойылады.
Тауарды дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғадан сатып алу туралы шарт жасасу кезінде тиісті торкөзге "Х" белгісі қойылады.
01-жолда (Сатушы) 02 жолында көрсетілген Сатып алушымен немесе комиссионермен, сенім білдірілген өкілмен шарт (келісімшарт) жасасқан тұлға көрсетіледі.
02-жолда (Сатып алушы) тауарларды импорттаған және тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік кірістер органына Өтініш берген Қазақстан Республикасының салық төлеушісі көрсетіледі.
03-жолда Сатушының орналасқан жерінің мекенжайы, елінің коды көрсетіледі.
04-жолда Сатып алушының орналасқан жерінің мекенжайы, елінің коды көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Форма налоговой отчетности "Заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (форма 328.00)" (далее – Заявление) представляется на бумажном носителе в 4 (четырех экземплярах) и в электронном виде посредством объектов информатизации органов государственных доходов:
лицами, импортирующими на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС) товары с освобождением от уплаты налога на добавленную стоимость (далее – НДС) согласно пункту 2 статьи 525 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс) и (или) иным способом уплаты в соответствии со статьей 509 Налогового кодекса;
налогоплательщиком в случае, предусмотренном подпунктом 3) пункта 3 статьи 532 Налогового кодекса;
налогоплательщиком в случае, предусмотренном пунктом 8 статьи 518 Налогового кодекса.
2. Заявление состоит из трех разделов и приложения к нему, предназначенных для детального отражения информации о ввозе товаров и об исчислении налогового обязательства.
Первый и третий разделы Заявления и приложение к нему заполняет налогоплательщик, второй раздел – орган государственных доходов.
3. При заполнении Заявления не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии сведений (информации), подлежащих отражению в Заявлении, соответствующие ячейки не заполняются.
5. Приложение к Заявлению не составляется при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
6. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2021 года.
Глава 2. Пояснение по составлению формы налоговой отчетности "Заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (форма 328.00)"
7. В правом верхнем углу каждой страницы Заявления налогоплательщиком проставляется номер Заявления, число, месяц и год его заполнения.
8. В строках "Продавец/Покупатель" Заявления указываются:
идентификационный код (номер) налогоплательщика;
наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество индивидуального предпринимателя, физического лица, не являющегося индивидуальным предпринимателем.
При заключении договора лизинга в соответствующей ячейке проставляется отметка "Х".
При заключении договора переработки давальческого сырья в соответствующей ячейке проставляется отметка "Х".
При заключении договора о приобретении товара у физического лица, не являющегося индивидуальным предпринимателем, в соответствующей ячейке проставляется отметка "Х".
В строке 01 (Продавец) указывается лицо, заключившее договор (контракт) с Покупателем, указанным в строке 02, или с комиссионером, поверенным.
В строке 02 (Покупатель) указывается налогоплательщик Республики Казахстан, импортировавший товары и представляющий Заявление в орган государственных доходов по месту нахождения.
В строке 03 указывается код страны, адрес местонахождения Продавца.
В строке 04 указывается код страны, адрес местонахождения Покупателя.

1-бөлімді тауарларды Сатып алушы, сондай-ақ Салық кодексінің 529-бабының нормаларында белгіленген комиссионер, сенім білдірілген өкіл толтырады.
05-жолда Сатушы мен Сатып алушы (комиссионер, сенім білдірілген өкіл) арасында жасалған шарттың (келісімшарттың) нөмірі мен күні, оның негізінде мүше мемлекеттің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына тауарлар импортталған шартқа (келісімшартқа) ерекшеліктердің нөмірі мен күні көрсетіледі.
Бөлшек сатып алу-сату кезінде Сатушы мен Сатып алушы (комиссионер, сенім білдірілген өкіл) арасында жасалған шарт (келісімшарт) болмаған кезде Қазақстан Республикасының аумағына импортталған тауарлардың (оның ішінде бақылау-касса машиналарының чектері, тауарлық чектер, сатып алу актілері) алынғанын (не сатып алынғанын) растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының салық төлеушісі өтініштің 06 және 07-жолдарын толтырмайды. Бұл ретте, егер аталған мемлекеттердің заңнамасында комиссионердің, сенім білдірілген өкілдің, агенттің жанама салықтарды төлеуі көзделмесе, осы жолдарды басқа мүше мемлекеттердің салық төлеушілері (төлеушілері) толтырады.
Қазақстан Республикасының салық төлеушісі Қазақстан Республикасының аумағына екінші мүше мемлекеттің аумағында сатып алынған және үшінші бір мүше мемлекеттің аумағында қайта өңделген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімі болып табылатын тауарларды әкелген кезінде 2 (екі) Өтініш толтырады, бұл ретте:
тауарларды (алыс-беріс шикізатын) Сатушыға жіберілетін Өтініштің бағандарын толтыру кезінде кестенің 2 және 6-бағандарында тиісінше алыс-беріс шикізатының атауы және құны көрсетіледі;
алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу жөніндегі жұмыстарды Сатушыға жіберілетін Өтініштің бағандарын толтыру кезінде кестенің 2 және 6-бағандарында тиісінше қайта өңдеу өнімі болып табылатын тауардың атауы және алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу жөніндегі жұмыстардың құны көрсетіледі.
Тауарларды импорттау кезінде жанама салықтардың сомаларын айқындау үшін салық төлеушімен мына кестелер толтырылады, онда:
2-бағанда – шот-фактуралар немесе көліктік (тауарға ілеспе) құжаттардың негізінде тауардың атауы;
3-бағанда – Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасы бойынша тауарлардың 10 таңбалы коды;
4-бағанда – шот-фактурада немесе көліктік (тауарға ілеспе) құжатта не импортталған тауардың сатып алынғанын растайтын өзге де құжатта көрсетілген тауар санының өлшем бірлігі;
5-бағанда – 4-бағанда көрсетілген өлшем бірліктеріндегі тауар саны;
6-бағанда – шот-фактурадан немесе көліктік (тауарға ілеспе) құжаттардан не импортталған тауардың сатып алынуын растайтын өзге де құжаттардан алынған мәліметтер негізінде тауардың (жұмыстың) құны;
7-бағанда – валюта коды;
8-бағанда – импортталған тауарларды есепке қабылдау күннің алдындағы күніне шот-фактурада немесе көліктік (тауарға ілеспе) құжатта көрсетілген валютаға теңгенің Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі белгілеген бағамы;
9-бағанда – көліктік (тауарға ілеспе) құжаттардың сериясы, нөмірі;
10-бағанда – көліктік (тауарға ілеспе) құжаттардың күні;
11-бағанда – шот-фактура нөмірі;
12-бағанда – шот-фактура күні;
13-бағанда – салық төлеушінің тауарды есепке қабылдаған күні;

Раздел 1 заполняется Покупателем товаров, а также комиссионером, поверенным, установленных нормами статьи 529 Налогового кодекса.
В строке 05 указываются номер и дата договора (контракта), заключенного между Продавцом и Покупателем (комиссионером, поверенным), номера и даты спецификаций к договору (контракту), на основании которого импортированы товары на территорию Республики Казахстан с территории государства-члена.
При розничной купли-продажи при отсутствии договора (контракта), заключенного между Продавцом и Покупателем (комиссионером, поверенным), указываются номер и дата документа, подтверждающего получение (либо приобретение) импортированных на территорию Республики Казахстан товаров (в том числе чеки контрольно-кассовой машины, товарные чеки, закупочные акты).
Строки 06 и 07 Заявления налогоплательщиком Республики Казахстан не заполняются. При этом данные строки заполняются налогоплательщиками (плательщиками) других государств-членов, если законодательством указанных государств не предусмотрена уплата косвенных налогов комиссионером, поверенным, агентом.
При ввозе налогоплательщиком Республики Казахстан на территорию Республики Казахстан товаров, являющихся продуктом переработки давальческого сырья, приобретенного на территории другого государства-члена, и переработанного на территории третьего государства-члена, заполняется 2 (два) Заявления, при этом:
при заполнении граф Заявления, направляемого Продавцу товаров (давальческого сырья), в графах 2 и 6 таблицы указывается соответственно наименование и стоимость давальческого сырья;
при заполнении граф Заявления, направляемого Продавцу работ по переработке давальческого сырья, в графах 2 и 6 таблицы указывается соответственно наименование товара, являющегося продуктом переработки, и стоимость работ по переработке давальческого сырья.
Для определения сумм косвенных налогов при импорте товаров налогоплательщиком заполняется таблица, в которой указываются:
в графе 2 – наименование товара на основании счета-фактуры или транспортных (товаросопроводительных) документов;
в графе 3 – 10-значный код товаров по единой Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза;
в графе 4 – единица измерения количества товара, указанная в счете-фактуре или транспортном (товаросопроводительном) документе либо ином документе, подтверждающем приобретение импортированного товара;
в графе 5 – количество товара в единицах измерения, указанных в графе 4;
в графе 6 – стоимость товара (работы) на основании сведений из счета-фактуры или транспортных (товаросопроводительных) документов либо ином документе, подтверждающем приобретение импортированного товара;
в графе 7 – код валюты;
в графе 8 – установленный Национальным банком Республики Казахстан курс тенге к валюте, указанной в счете-фактуре или транспортном (товаросопроводительном) документе, предшествующий дате принятия на учет импортированных товаров;
в графе 9 – серия, номер транспортных (товаросопроводительных) документов;
в графе 10 – дата транспортных (товаросопроводительных) документов;
в графе 11 – номер счета-фактуры;
в графе 12 – дата счета-фактуры;
в графе 13 – дата принятия налогоплательщиком товара на учет;

14-бағанда – акцизделетін тауарлар бойынша салық базасы, заттай мәнде импортталатын тауардың көлемін негізге ала отырып, егер акциздердің негізгі (ерекше) мөлшерлемелері 4-бағанда көрсетілген өлшем бірліктері үшін белгіленген болса, 5-бағанның көрсеткіштеріне тең болады.
Негізгі (ерекше) мөлшерлемелері болмаған кезде акцизделетін тауарлар бойынша салық базасы осындай қайта есептеу үшін Салық кодексінің 537-бабында белгіленген тиісті шамаларға 5-баған көрсеткішін қайта есептеуді ескере отырып, өлшем бірліктерінде көрсетіледі;
15-бағанда – Қазақстан Республикасының ұлттық валютасындағы ҚҚС бойынша салық базасы. Салық базасы Салық кодексінің 518-бабының талаптары ескеріле отырып есептеледі. ҚҚС бойынша салық базасының мөлшеріне 19-бағанда көрсетілген акцизделетін тауарлар бойынша акциздер сомасы енгізіледі;
16 және 18-бағанда – Салық кодексінде белгіленген акциздер мен ҚҚС бойынша салық мөлшерлемелері. Егер Қазақстан Республикасының салық заңнамасында Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген тауарлар бойынша ҚҚС және (немесе) акциздерді төлеуден босату көзделген кезде бағандарда "жеңілдік" деген сөз қойылады. Акцизделетін тауарлар бойынша 16-бағанда ұлттық валютада акциз мөлшерлемесі көрсетіледі;
17-бағанда – сызықша қойылады;
19-бағанда – тауарларды Сатып алушы 16-бағанда көрсетілген қолданылатын салық мөлшерлемелерін негізге ала отырып есептеген акциздер сомасы.
Егер Салық кодексінің 538-бабында Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген тауарлар бойынша акциздерді төлеуден босату көзделсе және 16-бағанда "жеңілдік" деген сөз қойылса, 19-бағанда "0" (нөл) қойылады;
20-бағанда – 15-бағанда көрсетілген салық базасына 18-бағанда көрсетілген, қолданылатын салық мөлшерлемесі негізге алына отырып есептелген ҚҚС сомасы.
Егер Салық кодексінің 525-бабында Қазақстан Республикасының аумағына әкелген тауарларды ҚҚС төлеуден босату көзделсе және 18-бағанда "жеңілдік" деген сөз қойылса, 20-бағанда "0" (нөл) қойылды.
Егер бір мүше мемлекеттің аумағынан екінші мүше мемлекеттің аумағына тауарлардың өткізілуін растайтын көліктік (тауарға ілеспе) құжатының қорытынды жолы болса, біріне-бірі ұқсас әкелінетін тауарлардың ортақ атауы көрсетіле отырып, Өтініштің бір жолына көлік (тауарға ілеспе) құжатының қорытынды жолының мәліметтерін көшіруге жол беріледі.
Егер көліктік (тауарға ілеспе) құжатта акцизделетін тауарлар көрсетілсе не әртүрлі мөлшерлемелер бойынша жанама салықтар салынатын немесе әртүрлі өлшем бірліктері бар тауарларға қатысты көрсеткіштер келтірілсе, онда Өтінішке көліктік (тауарға ілеспе) құжаттан тауарлардың барлық атаулары (әрбір позициясы) көшіріледі.

в графе 14 – налоговая база по подакцизным товарам, исходя из объема импортируемого товара в натуральном выражении, равна показателю графы 5, если твердые (специфические) ставки акцизов установлены за единицу измерения, указанную в графе 4.
При отсутствии твердых (специфических) ставок налоговая база по подакцизным товарам указывается в единицах измерения с учетом пересчета показателя графы 5 на соответствующие величины, установленные статьей 537 Налогового кодекса для такого пересчета;
в графе 15 – налоговая база по НДС в национальной валюте Республики Казахстан. Налоговая база рассчитывается с учетом требований статьи 518 Налогового кодекса. В размер налоговой базы по НДС включается сумма акцизов по подакцизным товарам, указанная в графе 19;
в графах 16 и 18 – налоговые ставки по акцизам и НДС, установленные Налоговым кодексом. Если налоговым законодательством Республики Казахстан предусмотрено освобождение от уплаты НДС и (или) акцизов по ввезенным товарам на территорию Республики Казахстан, в графах проставляется слово "льгота". По подакцизным товарам в графе 16 указывается ставка акцизов в национальной валюте;
в графе 17 – проставляется прочерк;
в графе 19 – сумма акцизов, рассчитанная Покупателем товаров исходя из применяемых налоговых ставок, указанных в графе 16.
Если статьей 538 Налогового кодекса предусмотрено освобождение от уплаты акцизов по ввезенным товарам на территорию Республики Казахстан и в графе 16 проставляется слово "льгота", в графе 19 проставляется "0" (ноль);
в графе 20 – сумма НДС, рассчитанная исходя из применяемой налоговой ставки, указанной в графе 18, к налоговой базе, указанной в графе 15.
Если статьей 525 Налогового кодекса предусмотрено освобождение от уплаты НДС по ввезенным товарам на территорию Республики Казахстан и в графе 18 проставляется слово "льгота", в графе 20 проставляется "0" (ноль).
Если транспортный (товаросопроводительный) документ, подтверждающий перемещение товаров с территории одного государства-члена на территорию другого государства-члена, имеет итоговую строку, допускается перенесение в одну строку Заявления сведений итоговой строки транспортного (товаросопроводительного) документа с указанием общего наименования аналогичных друг другу ввозимых товаров.
Если в транспортном (товаросопроводительном) документе указаны подакцизные товары либо приведены показатели, относящиеся к товарам, облагаемым косвенными налогами по различным ставкам или имеющим различные единицы измерения, то в Заявление переносятся все наименования товаров (каждая позиция) из транспортного (товаросопроводительного) документа.

Егер бір-біріне ұқсас бірнеше тауарлар көрсетілген көліктік (тауарға ілеспе) құжатта қорытынды жолы болмаса, онда тауарға ілеспе (көліктік) құжаттың әрбір жолында көрсетілген көрсеткіштер Өтінішке көшіріледі. Бұл ретте Өтініштің 9 және 10-бағандарда сол бір көліктік (тауарға ілеспе) құжаттың мәліметтері көрсетіледі.
Егер шот-фактурада бірнеше көліктік (тауарға ілеспе) құжаттарда көрсетілген тауарлар санамаланған болса, онда Өтінішке жоғарыда жазылған талаптарды ескере отырып, әрбір көліктік (тауарға ілеспе) құжаттан позициясы көшіріледі. Бұл ретте Өтініштің 11 және 12-бағандарында мұндай шот-фактураның деректері қайталанады.
Егер шот-фактуралар жазып беру (көшірме жазбасын беру) мүше мемлекеттің заңнамасында көзделмесе не тауарларды сатып алу мүше болып табылмайтын мемлекеттің салық төлеушісінде жүзеге асырылса, Өтініштің 1-бөлімнің 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11 және 12-бағандарында импортталған тауардың құнын растайтын сатып алушы шығарған (жазып берген) өзге құжаттың мәліметтері көрсетіледі.
Егер шарттың (келісімшарттың) қатысушылары салық төлеуші тауарларды есепке алынған ай өткеннен кейін импортталған тауарлар бағасын ұлғайтса, онда Өтініштің 1-бөлімі кестесінде мынадайжазба жасалады: "Салық органында 20__ жылы "__" _____ бағаның ұлғаюына байланысты тіркелген 20__ жылы "__" _____ №____ өтініште көрсетілген көрсеткіштердің мәнін түзету" (шарттың (келісімшарттың) қатысушылары бағаны ұлғайтқан ай, жыл көрсетіледі) деген жазу жасалады. Күні мен нөмірі Өтініштің 2-бөлімінен көрсетіледі. Бұл ретте Өтініштің 1-бөлімі кестесінің 1-бағанда көрсеткіштің мәні түзетілетін, онда Өтініште көрсетілген тауар позицияның реттік нөмірі көрсетіледі. Өтініштің 1-бөлімі кестесінің 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 16, 17 және 18-бағандарына түзетілетін Өтініштен көрсеткіштер мәні көшіріледі. Өтініштің 1-бөлімі кестесінің 6, 14, 15, 19 және 20-бағандарында өзгертілген және алдындағы көрсеткіштердің мәні арасындағы айырмашылық көрсетіледі.
Егер әкелінген тауарларды салық төлеуші есепке алынған ай аяқталғаннан кейін, олар сапасыз және толық жинақталмау себебінен ішінара қайтарылса, онда нақтыланған Өтініштің кестесінде мынадай: "Ішінара қайтаруға байланысты бұрын табыс етілген және салық органында 20__ жылғы ______ № _____ тіркелген Өтініш ауыстырылсын" деген жазу жасалады. Күні мен нөмірі Өтініштің 2-бөлімінен көрсетіледі. Өтініштің 1-бөлігінің кестесінде ішінара қайтару туралы ақпаратты көрсетусіз көрсеткіштер мәні көрсетіледі. Бұл ретте Өтініштің 1-бөлімі кестесінің 1-бағанында тауар позициясының тиісті Өтініште көрсетілген реттік нөмірі көрсетіледі.

Если транспортный (товаросопроводительный) документ, в котором отражено несколько аналогичных друг другу товаров, не имеет итоговой строки, то показатели, отраженные в каждой из строк товаросопроводительного (транспортного) документа, переносятся в Заявление. При этом в графах 9 и 10 Заявления указываются сведения одного и того же транспортного (товаросопроводительного) документа.
Если в счете-фактуре перечислены товары, которые указаны в нескольких транспортных (товаросопроводительных) документах, то в Заявление переносятся позиции из каждого транспортного (товаросопроводительного) документа с учетом требований, изложенных выше. При этом в графах 11 и 12 Заявления повторяются данные такого счета-фактуры.
Если выставление (выписка) счета-фактуры не предусмотрено законодательством государства-члена либо приобретение товаров осуществляется у налогоплательщика государства, не являющегося государством-членом, в графах 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11 и 12 таблицы раздела 1 Заявления указываются сведения из иного документа, выставленного (выписанного) продавцом, подтверждающего стоимость импортированного товара.
Если участниками договора (контракта) увеличена цена импортированных товаров после истечения месяца, в котором товары были приняты налогоплательщиком к учету, то в таблице раздела 1 Заявления делается следующая запись: "Корректировка значений показателей, указанных в зарегистрированном в налоговом органе заявлении от "__" _____ 20__ года №__, в связи с увеличением цены в "__" _____ 20__ года (указываются месяц и год, в которых участниками договора (контракта) увеличена цена). Дата и номер указываются из раздела 2 Заявления. При этом в графе 1 таблицы раздела 1 Заявления указывается порядковый номер товарной позиции, под которым она указана в Заявлении, значения показателей которого корректируются. В графы 2, 3, 4, 5, 7 8, 9, 10, 11, 12, 13, 16, 17 и 18 таблицы раздела 1 Заявления переносятся значения показателей из корректируемого Заявления. В графах 6, 14, 15, 19 и 20 таблицы раздела 1 Заявления указывается разница между измененными и предыдущими значениями показателей.
Если по истечении месяца, в котором ввезенные товары были приняты налогоплательщиком к учету, осуществлен их частичный возврат по причине ненадлежащих качества и (или) комплектации, то в таблице уточненного Заявления делается следующая запись: "Взамен ранее представленного и зарегистрированного в налоговом органе Заявления от "__" _____ 20__ года № __ в связи с частичным возвратом". Дата и номер указываются из раздела 2 Заявления. В таблице раздела 1 Заявления указываются значения показателей без указания информации о частичном возврате. При этом в графе 1 таблицы раздела 1 Заявления указывается порядковый номер товарной позиции, под которым она была указана в соответствующем Заявлении.

Егер салық төлеуші ұсынған Өтініш бұрын ұсынылған Өтініште осы тармақтың отыз сегізінші және отыз тоғызыншы абзацында көрсетілмеген себептері ескертілсе, онда осындай Өтініштің кестесінде мынадай: "Бұрын табыс етілген және салық органында 20__ жылғы ______ № _____ тіркелген Өтініш ауыстырылсын" деген жазу жасалады. Күні мен нөмері Өтініштің 2-бөлімінен көрсетіледі.
Егер импортталған тауар дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғадан сатып алынса, онда сатушының салық төлеушінің сәйкестіндіру коды (нөмірі) деректемесі ол болған кезде көрсетіледі.
9. Өтініштің 3-бөлімі, оның ішінде мынадай жағдайларда толтырылады:
1) егер Өтініштің 1-бөлімінде көрсетілген Сатушының тауарларды өткізу жөніндегі айналымдары (операциялары) Өтініштің 1-бөлімінде көрсетілген Сатып алушыға, Сатушы – мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес жанама салық салу объектісі болып табылмайды, себебі Сатушы – мүше мемлекеттің аумағы осындай тауарларды өткізу орны деп танылмайды. Бұл ретте "Сатушы (комитент, сенім білдіруші, принципал)" деген 08-жолда осындай тауарларды өткізу кезінде 0 пайыз мөлшерінде ҚҚС мөлшердемесін (акциздер бойынша босату) қолданған, аумағынан тауарлар әкетілген мүше мемлекеттің салық төлеушісі көрсетіледі. 12-жолда шарттың (келісімшарттың) деректемелері (шарттың (келісімшарттың) нөмірі және 08 және 09-жолдарда Сатушы мен Сатып алушы арасында жасасқан шарттың (келісімшарттың) күні) көрсетіледі.
2) тауарды Сатып алушыға өткізу кезінде (02-жол) комиссионер, сенім білдірілген өкіл немесе агент арқылы жүзеге асырылады. Бұл ретте 12-жолда комиссия шартының (келісімшартының), тапсырыстың немесе агенттік шарттың (келісімшарттың) деректемелері, ал 08 және 09-жолдарда осы шарттың (келісімшарттың) тараптары көрсетіледі.
3) бір мүше мемлекеттің аумағынан екінші мүше мемлекеттің аумағына осы екінші мемлекеттің салық төлеушісі (Сатып алушы) мүше мемлекет болып табылмайтын мемлекеттің салық төлеушісімен жасалған шарт негізінде сатып алынатын тауарларды импорттау кезінде жүзеге асырылады. Бұл ретте 08 және 09-жолдарында мемлекет аумағына тауарлар импорталған Сатып алушы тауарларды өткізу кезінде 0 пайыз мөлшерінде (акциздер бойынша босату) ҚҚС мөлшерлемесін қолданған, аумағынан тауарлар экспортталған мүше мемлекеттің салық төлеушісін және мүше болып табылмайтын мемлекеттің салық төлеушісін көрсетеді. 10 және 11-жолдарда аталған тұлғалар салық төлеушілері болып табылатын мелекеттердің кодтары көрсетіледі. 12-жолда көрсетілген тұлғалар арасындағы шарттардың деректемелері көрсетіледі. Мелекеттердің кодтары және шарттардың деректемелері көрсетілген кезде, 09-жолда (сондай-ақ 1-бөлімнің 01-жолындағы) "Салық төлеушінің сәйкестіндіру коды (нөмірі)" деректері толтыру үшін міндетті болып табылмайды.

Если представление налогоплательщиком Заявления взамен ранее представленного Заявления обусловлено причинами, не указанными в абзацах тридцать восьмом и тридцать девятом настоящего пункта, то в таблице такого Заявления делается следующая запись: "Взамен ранее представленного и зарегистрированного в налоговом органе Заявления от "__" _____ 20__ года №__". Дата и номер указываются из раздела 2 Заявления.
Если импортированный товар приобретен у физического лица, не являющегося индивидуальным предпринимателем, то реквизит идентификационный код (номер) налогоплательщика продавца указывается при его наличии.
9. Раздел 3 Заявления заполняется, в том числе в следующих случаях:
1) если обороты (операции) по реализации товаров Продавцом, указанным в разделе 1 Заявления, Покупателю, указанному в разделе 1 Заявления, не являются объектом обложения косвенными налогами в соответствии с законодательством государства-члена – Продавца, так как местом реализации таких товаров не признается территория государства-члена – Продавца. При этом в строке 08 "Продавец (комитент, доверитель, принципал)" указывается налогоплательщик государства-члена, с территории которого были вывезены товары, применивший при реализации этих товаров ставку НДС в размере 0 процентов (освобождение по акцизам). В строке 12 указываются реквизиты договора (контракта) (номер и дата договора (контракта), номера и даты спецификаций), заключенного между Продавцом и Покупателем, указанным в строках 08 и 09;
2) при реализации товара Покупателю (строка 02) через комиссионера, поверенного либо агента. При этом в строке 12 отражаются реквизиты договора (контракта) комиссии, поручения либо агентского договора (контракта), а в строках 08 и 09 – стороны данного договора (контракта);
3) при импорте с территории одного государства-члена на территорию другого государства-члена товаров, приобретаемых налогоплательщиком этого другого государства (Покупатель) на основании договора с налогоплательщиком государства, не являющегося государством-членом. При этом в строках 08 и 09 Покупателем, на территорию государства которого импортированы товары, указываются налогоплательщик государства-члена, с территории которого были экспортированы товары, применивший при реализации этих товаров ставку НДС в размере 0 процентов (освобождение по акцизам), и налогоплательщик государства, не являющегося государством-членом. В строках 10 и 11 указываются коды государств, налогоплательщиками которых являются указанные лица. В строке 12 отражаются реквизиты договора между указанными лицами. При указании кодов государств и реквизитов договора реквизит "идентификационный код (номер) налогоплательщика" в строке 09 (а также в строке 01 раздела 1) являются необязательными для заполнения.

10. Тауарларды жеткізуде үш адамнан артық адамдар қатысқан жағдайларда, салық төлеуші Қосымшада Сатушыдан бастап (ҚҚС 0 пайыз мөлшерлемесін қолдану немесе акциздер төлеуден босату заңдылығын растайтын құжаттар топтамасын мемлекеттік кіріс органына табыс ететін, аумағынан тауарлар әкетілген мүше мемлекеттің салық төлеушісі), Сатып алушыға дейін (Өтініш ұсынушы салық төлеуші) тиісті мәмілелерге қатысушы тұлғаларды, сондай-ақ шарттың (келісімшарттың) мәліметтерін: салық төлеушінің атауын, сәйкестіндіру кодын (нөмірін), елдің кодын, оның орналасқан жерін, шарттың (келісімшарттың) нөмірін, шарттың (келісімшарттың) күнін, ерекшіліктердің нөмірлері мен күнін көрсете отырып, тауарларды өткізу жөнінде мәмілелер туралы мәліметтерді көрсетеді.
11. Өтінішті тек электрондық түрде табыс еткен кезде мемлекеттік кірістер органының лауазымды адамы электронды түрдегі Өтініш келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде салық төлеушіге электронды түрде жанама салықтардың төлену фактісін растау туралы хабарламаны не дәлелді бас тартуды жіберуі тиіс.
12. Қағаз жеткізгіште (төрт данада) және электрондық түрде ұсынылған Өтініштер бойынша мемлекеттік кірістер органының лауазымды адамы Қағаз жеткізгіште Өтініш және Салық кодексінің 530-бабы 2-тармағында көзделген құжаттар келіп түскен күнінен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде, оны қарауы және жанама салықтарды төлеу (босату не төлеудің өзге тәсілі) фактісін растауы не тиісті растаудан дәлелді бас тартуға құқылы.
Өтініш қағаз жеткізгіште табыс етілген кезде бір данасы мемлекеттік кірістер органында қалады, үш данасы Өтініштің 2-бөлімінде жанама салықтарды төлеу туралы (босату не төлеудің өзге тәсілі) мемлекеттік кірістер органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады. Бұл ретте салық төлеуші Өтініштің екі данасын мемлекеттік кірістер органының белгісімен оның аумағынан тауарлар экспортталған мүше мемлекеттің салық төлеушісіне жолдайды.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 28 қазандағы
№ 628 бұйрығына
2-қосымша
"Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш (328.00-нысан)" салық есептілігін ұсыну қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш (328.00-нысан)" салық есептілігін толтыру және ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Өтініш) Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 115-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және оларды толтыру және өтінішті ұсыну тәртібін айқындайды.

10. В тех случаях, когда в поставке товара участвуют более трех лиц, налогоплательщик в Приложении указывает сведения о сделках по реализации товаров (перемещении товаров) от Продавца (налогоплательщика государства-члена, с территории которого были вывезены товары, и представляющего в орган государственных доходов пакет документов, подтверждающий правомерность применения ставки НДС 0 процентов или освобождение от уплаты акцизов) до Покупателя (налогоплательщика, представляющего Заявление) с указанием лиц, участников соответствующих сделок, а также сведений из договоров (контрактов): наименование, идентификационный код (номер) налогоплательщика, код страны, место его нахождения, номер договора (контракта), дата договора (контракта), номера и даты спецификаций.
11. При представлении Заявления только в электронном виде должностное лицо органа государственных доходов в течение 3 (трех) рабочих дней со дня поступления Заявления в электронном виде направляется налогоплательщику уведомление о подтверждении факта уплаты косвенных налогов либо мотивированный отказ в электронном виде.
12. По Заявлениям, представляемым на бумажном носителе (в четырех экземплярах) и в электронном виде, должностное лицо органа государственных доходов в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления Заявления на бумажном носителе и документов, предусмотренных пунктом 2 статьи 530 Налогового кодекса, рассматривает и подтверждает факт уплаты косвенных налогов (освобождения либо иного способа уплаты), либо мотивированно отказать в соответствующем подтверждении.
При представлении Заявления на бумажном носителе один экземпляр остается в органе государственных доходов, три экземпляра возвращаются налогоплательщику с отметкой органа государственных доходов об уплате косвенных налогов (освобождении либо ином способе уплаты) в разделе 2 Заявления. При этом налогоплательщик направляет два экземпляра Заявления с отметкой органа государственных доходов налогоплательщику государства-члена, с территории которого экспортированы товары.
Приложение 2 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 28 октября 2025 года № 628
Правила представления налоговой отчетности
"Заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (форма 328.00)"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила заполнения и представления налоговой отчетности "Заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (форма 328.00)" (далее – Заявление) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 115 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок их заполнения и представления Заявления.

2-тарау. "Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш" салық есептілігін толтыру және табыс ету тәртібі
2. Өтінішті жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – шарикті немесе қаламұшты қаламмен, қара немесе көк сиямен, бас басылған таңбалармен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық нысанда – Салық кодексінің 115-бабына сәйкес толтырылады.
Өтініш пен қосымшаның беттерін салық төлеуші нөмірлейді.
3. Өтінішті Салық кодексінің 115-бабының 3-тармағына сәйкес салық төлеуші (салық агенті) қазақ және (немесе) орыс тілдерінде қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштерде жасайды, қол қояды, куәландырады (электрондық цифрлық қолтаңбамен).
Өтініш электрондық түрде салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесі арқылы не ақпаратты компьютерлік өңдеуге мүмкіндік беретін электрондық жеткізгіште ұсынылады.
Бұл ретте салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесі арқылы ұсынылатын электрондық түрдегі Өтініш Салық кодексінің 115-бабының 3-тармағына сәйкес салық төлеушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылады.
Өтініште электрондық түрде көрсетілген мәліметтер Өтініште қағаз жеткізгіште қамтылған мәліметтерге сәйкес келуге тиіс.
4. Өтінішті салық төлеуші не оның өкілі қағаз жеткізгіште 4 (төрт) данада және электрондық түрде не электрондық түрде орналасқан (тұрғылықты) жері бойынша Мемлекеттік кірістер органына табыс етеді.
5. Электрондық түрде ұсынылған өтінішке салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесінің орталық торабы тіркеу нөмірін береді.
6. Қағаз жеткізгіште ұсынылған Өтінішті Мемлекеттік кірістер органы осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық түрде ұсынылған Өтініштің тіркеу нөмірімен салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесінің орталық торабы берген тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы Өтініштерді тіркеу журналында тіркейді.
Бұл тіркеу нөмірін Мемлекеттік кірістер органы қағаз жеткізгіште ұсынылған Өтініш даналарының екінші бөлімінде қояды.
Өтінішті қағаз тасығышта 4 (төрт) данада және электрондық түрде ұсынған кезде Мемлекеттік кірістер органы Өтінішті қағаз тасығышта қабылдаған күн Өтінішті берген күн болып табылады, Өтінішті тек электрондық түрде берген кезде – салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесінің орталық торабының қабылдаған күні болып табылады.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 28 қазандағы
№ 628 бұйрығына
3-қосымша
"Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті қабылдау" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары

Глава 2. Порядок заполнения и представления налоговой отчетности "Заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов"
2. При составлении Заявления:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) в электронной форме – заполняется в соответствии со статьей 115 Налогового кодекса.
Страницы Заявления и приложения пронумеровываются налогоплательщиком.
3. Заявление составляется, подписывается, заверяется (электронной цифровой подписью) налогоплательщиком (налоговым агентом) на бумажном и (или) электронном носителях на казахском и (или) русском языках, в соответствии с пунктом 3 статьи 115 Налогового кодекса.
Заявление в электронном виде представляется посредством системы приема и обработки налоговой отчетности либо на электронном носителе, допускающим компьютерную обработку информации.
При этом Заявление в электронном виде, представляемое посредством системы приема и обработки налоговой отчетности, заверяется электронной цифровой подписью налогоплательщика в соответствии с пунктом 3 статьи 115 Налогового кодекса.
Сведения, отраженные в Заявлении в электронном виде, подлежат приведению в соответствие с данными, содержащимися в Заявлении на бумажном носителе.
4. Заявление представляется налогоплательщиком либо его представителем на бумажном носителе в 4 (четырех) экземплярах и в электронном виде, либо в электронном виде в орган государственных доходов по месту нахождения (жительства).
5. Заявлению, представленному в электронном виде, присваивается регистрационный номер центральным узлом системы приема и обработки налоговой отчетности.
6. Заявление, представленное на бумажном носителе, регистрируется органом государственных доходов в Журнале регистрации заявлений о ввозе товаров и уплате косвенных налогов под присвоенным центральным узлом системы приема и обработки налоговой отчетности регистрационным номером Заявления, представленного в электронном виде по форме согласно приложению 7 к настоящим приказу.
Данный регистрационный номер проставляется органом государственных доходов во втором разделе экземпляров Заявления, представленных на бумажном носителе.
При представлении Заявления на бумажном носителе в 4 (четырех) экземплярах и в электронном виде датой представления Заявления является дата приема органом государственных доходов Заявления на бумажном носителе, при представлении Заявления только в электронном виде – дата принятия центральным узлом системы приема и обработки налоговой отчетности.
Приложение 3 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 28 октября 2025 года № 628
Правила оказания государственных услуг "Прием заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар Қазақстан Республикасының Салық кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес әзірленді және "Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті қабылдау" салық есептілігін (бұдан әрі – мемлкеттік қызмет) толтыруды және табыс етуді айқындайды
2-тарау. "Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті қабылдау" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
2. "Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті қабылдау" мемлекеттік көрсетілетін қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) Мемлекеттік кірістер органы (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жеке тұлғалар мен заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
3. Құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру мыналармен жүзеге асырылады:
1) көрсетілетін қызметті беруші арқылы;
2) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) арқылы жүзеге асырылады;
3) "Электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі - egov.kz порталы) арқылы жүзеге асырылады;
4) ақпараттандыру объектілері (оның ішінде екінші деңгейдегі банктердің мобильді қосымшалары), knp.kgd.gov.kz "Салық төлеуші кабинеті" веб-қосымшасы арқылы жүзеге асырылады.
4. Процестің сипаттамаларын, көрсетілетін қызметтің нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсетудің ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын "Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті қабылдау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі "Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті қабылдау" Қағидаларға салық есептілігі нысандарын ұсыну қағидаларына қосымшада баяндалған.
5. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге немесе почта немесе өзге де байланыс ұйымы арқылы жүгінген кезде – көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттарды көрсетілетін қызметті берушінің жауапты құрылымдық бөлімшесі құжаттарды қабылдағаны үшін қабылдайды және көрсетілетін қызметті берушінің жауапты құрылымдық бөлімшесіне құжаттарды өңдеуге береді.
Көрсетілетін қызметті берушіге электрондық түрде жүгінген кезде – көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында салық есептілігі нысандары (бұдан әрі – СЕН) egov.kz порталы арқылы қабылданады.
"Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті қабылдау" мемлекеттік көрсетілетін қызметін алу үшін көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидаларға "Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті қабылдау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет қағидаларына қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер Тізбесінің 8-тармағында көзделген құжаттар топтамасын ұсынады.
Жеке басын сәйкестендіру үшін көрсетілетін қызметті алушы жеке басын куәландыратын құжатты немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжатты ұсынады.
Мемлекеттік АЖ-да қамтылған жеке басты куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші және (немесе) Мемлекеттік корпорация қызметкері уәкілетті лауазымды тұлғалардың электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжаттар нысанында egov.kz порталы арқылы осындай жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті алушылардан АЖ-дан алынуы мүмкін құжаттар мен мәліметтерді талап етуге жол берілмейді.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии Налогового кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс) и определяют заполнение и представление налоговой отчетности "Прием заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов" (далее – государственная услуга).
Глава 2. Порядок оказания государственных услуг "Прием заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов"
2. Государственная услуга "Прием заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов" (далее – государственная услуга) оказываются органом государственных доходов (далее – услугодатель) физическим лицам и юридическим лицам (далее – услугополучатель).
3. Прием документов и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются:
1) через услугодателя;
2) через Государственную корпорацию "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
3) посредством веб-портала "электронного правительства" (далее – портал egov.kz);
4) посредством объектов информатизации (в том числе мобильных приложений банков второго уровня), веб-приложения "Кабинет налогоплательщика" knp.kgd.gov.kz.
4. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Прием заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов", включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги, изложен в приложении к Правилам оказания государственных услуг "Прием заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов" к настоящим Правилам.
5. При обращении услугополучателя к услугодателю или посредством почтовой или иной организации связи – документы, представленные услугополучателем, принимаются ответственным структурным подразделением услугодателя за прием документов и передаются ответственному структурному подразделению услугодателя на обработку документов.
При обращении к услугодателю в электронном виде – форм налоговой отчетности (далее – ФНО) в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя, принимается через портал egov.kz.
Для получения государственной услуги "Прием заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов" услугополучатель представляет пакет документов, предусмотренных пунктом 8 Перечня документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги согласно приложению к Правилам оказания государственных услуг "Прием заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов" к настоящим Правилам.
Для идентификации личности услугополучателем предъявляется документ, удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, содержащихся в государственных ИС, услугодатель и (или) работник Государственной корпорации получает из таких систем посредством портала egov.kz в форме электронных документов, удостоверенных электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП) уполномоченных должностных лиц.
Истребование от услугополучателей документов и сведений, которые могут быть получены из ИС, не допускается.

6. Көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде:
1) көрсетілетін қызметті алушы тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы талон алады;
2) құжаттарды қабылдауға жауапты көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесі құжаттар келіп түскен күні ұсынылған құжаттарды қабылдауды, тексеруді және тіркеуді (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүгінген кезде құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады) жүзеге асырады;
3) көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидаларға "Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті қабылдау" мемлекеттік көрсетілетін қызметтер қағидаларына қосымшаға сәйкес тізбенің 8-тармағында көзделген құжаттар топтамасын, сондай-ақ қолданылу мерзімі өткен құжаттарды толық ұсынбаған кезде құжаттарды қабылдаудан бас тартады;
4) құжаттарды өңдеуге жауапты қызметкер ұсынылған құжаттардың толықтығы фактісін анықтаған кезде құжаттарды енгізеді және құжаттарды алған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде Мемлекеттік кірістер органының АЖ-де (бұдан әрі-МКО) өңдейді;
5) осы Қағидаларға "Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті қабылдау" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларының қосымшасына сәйкес тізбенің 9-тармағында көрсетілген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі немесе бас тарту туралы дәлелді жауап қағаз жеткізгіште беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мерзімде мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесіне жүгінбеген кезде көрсетілетін қызметті беруші оларды көрсетілетін қызметті алушы алғанға дейін қабылдау орны бойынша сақтауды қамтамасыз етеді.
7. Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде:
1) Мемлекеттік корпорацияның қызметкері құжаттарды қабылдау кезінде осы өтініш берушіден тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы электрондық қолхат береді, онда қабылданған құжаттардың тізбесі, өтінішті қабылдағанқызметкердің тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), өтінішті берген күні мен уақыты, сондай-ақ дайын құжаттардың берілген күні көрсетіледі, өтініш берушінің өтініші бойынша қолхат қағаз түрінде беріледі;
2) Мемлекеттік корпорацияның қызметкері көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидаларға "Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті қабылдау" мемлекттік көрсетілетін қызмет қағидаларына қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар тізбесінің 8-тармағында көзделген құжаттар топтамасын және мәліметтерді, сондай-ақ қолданылу мерзімі өткен құжаттарды толық ұсынбаған кезде құжаттарды қабылдаудан бас тартады және осы Қағидаларға салық есептілігі нысандарын ұсыну қағидаларына қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді;

6. При обращении к услугодателю:
1) услугополучатель получает талон о приеме соответствующих документов;
2) структурное подразделение услугодателя, ответственное за прием документов, в день поступления документов осуществляет прием, проверку представленных документов и регистрацию (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан", прием документов и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
3) услугодатель отказывает в приеме документов при представлении услугополучателем неполного пакета документов, предусмотренных пунктом 8 Перечня согласно приложения к Правилам оказания государственных услуг "Прием заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов" к настоящим Правилам, а также документов с истекшим сроком действия;
4) работник, ответственный за обработку документов, при установлении факта полноты представленных документов, вводит документы и обрабатывает в ИС органа государственных доходов (далее – ОГД) в течение 1 (одного) рабочего дня с даты получения документов;
5) результат оказания государственной услуги или мотивированный ответ об отказе в случаях и по основаниям, указанным в пункте 9 Перечня согласно приложения к Правилам оказания государственных услуг "Прием заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов" к настоящим Правилам, выдается на бумажном носителе.
При не обращении услугополучателя за результатом государственной услуги в указанный срок, услугодатель обеспечивает их хранение по месту приема до получения услугополучателем.
7. При обращении в Государственную корпорацию:
1) работник Государственной корпорации при приеме документов выдает электронную расписку о приеме соответствующих документов от заявителя, в которой указывается перечень принятых документов, фамилия, имя и отчество (при наличии), работника, принявшего заявление, дата и время подачи заявления, а также дата выдачи готовых документов, по обращению заявителя расписка выдается в бумажном формате;
2) работник Государственной корпорации при предоставлении услугополучателем неполного пакета документов, предусмотренных пунктом 8 Перечня документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги согласно приложения к Правилам оказания государственных услуг "Прием заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов" к настоящим Правилам, а также документов с истекшим сроком действия, отказывает в приеме документов, и выдает расписку об отказе в приеме документов по форме согласно приложению к Правилам представления форм налоговой отчетности к настоящим Правилам;

3) Мемлекеттік корпорацияның қызметкері көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттарды қабылдайды, тексереді және қабылданған құжаттарды көрсетілетін қызметті берушіге курьерлік байланыс арқылы жібереді;
4) осы Қағидаларға "Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті қабылдау" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларына қосымшаға сәйкес тізбенің 9-тармағында көрсетілген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі немесе бас тарту туралы дәлелді жауап қағаз жеткізгіште беріледі.
Мемлекеттік корпорация арқылы мемлекеттік қызмет көрсету кезінде құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
Дайын құжаттарды беру жеке басын куәландыратын құжаттарды не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжатты ұсынған кезде Мемлекеттік корпорацияның жұмыс кестесіне сәйкес жүзеге асырылады, сондай-ақ өкілдің тиісті өкілеттіктері көрсетілетін Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес берілген құжатты ұсынады.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның мерзімінде талап етілмеген құжаттарды сақтау шарттары:
көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мерзімде мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесіне жүгінбеген кезде көрсетілетін қызметті беруші оларды көрсетілетін қызметті алушы алғанға дейін қабылдау орны бойынша сақтауды қамтамасыз етеді;
Мемлекеттік корпорация құжаттарды сақтауды 1 (бір) ай ішінде қамтамасыз етеді, содан кейін оларды одан әрі сақтау үшін көрсетілетін қызметті берушіге береді.
Көрсетілетін қызметті алушы 1 (бір) ай өткеннен кейін жүгінген кезде, Мемлекеттік корпорацияның сұрау салуы бойынша көрсетілетін қызметті беруші 1 (бір) жұмыс күні ішінде дайын құжаттарды көрсетілетін қызметті алушыға беру үшін Мемлекеттік корпорацияға жібереді.
9. egov.kz. порталы арқылы жүгінген кезде knp.kgd.gov.kz "Салық төлеуші кабинеті" веб-қосымшасы көрсетілетін қызметті алушыға:
мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салуды қабылдау туралы мәртебе;
көрсетілетін қызметті берушінің лауазымды тұлғасының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі.
10. МКО АЖ-де қабылдау және (немесе) өңдеу кезінде СЕН оны толтырудың толықтығы мен дұрыстығын форматтық-логикалық бақылауға (бұдан әрі – ФЛБ) жатады.
Ұсынылған электрондық СЕН-ді ФЛБ МКО АЖ-де толтыру, қабылдау және (немесе) өңдеу кезінде жүзеге асырылады.
СЕН "Құжат қабылданды" мәртебесі кезінде МКО АЖ-дағы ФЛБ қорытындылары бойынша ұсынылды деп танылады.
11. Осындай СЕН-де көрсетілуге жататын салық салу объектісі болған кезде салық төлеуші осы салық кезеңі үшін СЕН-ді автоматты СЕН-ге ұсынуға міндетті.

3) работник Государственной корпорации принимает, проверяет документы, представленные услугополучателем, и принятые документы направляет услугодателю через курьерскую связь;
4) результат оказания государственной услуги или мотивированный ответ об отказе в случаях и по основаниям, указанным в пункте 9 Перечня согласно приложения к Правилам оказания государственных услуг "Прием заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов" к настоящим Правилам, выдается на бумажном носителе.
При оказании государственной услуги через Государственную корпорацию, день приема документов не входит в срок оказания государственной услуги.
Выдача готовых документов осуществляется в соответствии с графиком работы Государственной корпорации при предъявлении документов, удостоверяющих личность либо электронного документа из сервиса цифровых документов, представитель также представляет документ, выданный в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, в которой указываются соответствующие полномочия представителя.
8. Условия хранения услугодателем, Государственной корпорацией невостребованных в срок документов:
при не обращении услугополучателя за результатом государственной услуги в указанный срок, услугодатель обеспечивает их хранение по месту приема до получения услугополучателем;
Государственная корпорация обеспечивает хранение документов, в течение 1 (одного) месяца, после чего передает их услугодателю для дальнейшего хранения.
При обращении услугополучателя по истечении 1 (одного) месяца, по запросу Государственной корпорации услугодатель в течение 1 (одного) рабочего дня направляет готовые документы в Государственную корпорацию для выдачи услугополучателю.
9. При обращении через портал egov.kz, веб-приложение "Кабинет налогоплательщика" knp.kgd.gov.kz услугополучателю направляется:
статус о принятии запроса для оказания государственной услуги;
результат оказания государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП должностного лица услугодателя.
10. ФНО при приеме и (или) обработке ИС ОГД подлежит форматно-логического контроля (далее – ФЛК) полноты и корректности ее заполнения.
ФЛК представленной электронной ФНО осуществляется при заполнении, приеме и (или) обработке ИС ОГД.
ФНО признается представленной при статусе "Документ принят" по итогам ФЛК в ИС ОГД.
11. При наличии объекта налогообложения, подлежащего отражению в такой ФНО, налогоплательщику необходимо представить ДФНО за данный налоговый период к автоматической ФНО.

12. СЕН мынадай жағдайларда МКО қабылдауға жатпайды:
1) СЕН УО белгілеген нысанға сәйкес келмейді;
2) СЕН-да салық төлеушінің және (немесе) МКО-ның міндетті сәйкестендіру деректері және (немесе) СЕН жасалған күні және (немесе) түрі көрсетілмеген немесе дұрыс көрсетілмеген;
3) СЕН қол қойылмаған және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда өз мөрімен куәландырылмаған;
13. СЕН-ді кері қайтарып алу (328.00-нысан) Салық кодексінің 532-бабы 6-тармағында айқындалған тәртіппен жүргізіледі.
3-тарау. Көрсетілетін қызметті берушілердің және (немес) олардың лауазымды адамдарының, Мемлекеттік корпорацияның және (немесе) олардың қызметкерлерінің мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
14. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым береді:
көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына;
УО басшысының атына;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға.
Бұл ретте осындай корпорация арқылы қызмет көрсету кезінде Мемлекеттік корпорация қызметкерлерінің әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым оның басшысының атына не ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға беріледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің, мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді тікелей көрсететін мемлекеттік корпорацияның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңның (бұдан әрі – Заң) 25-бабының 2-тармағына сәйкес ол тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
15. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы Заңның 4-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес сотқа жүгінеді.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін жол беріледі. Егер заңда жоғары тұрған органға шағымдану қажеттілігінсіз сотқа жүгіну мүмкіндігі көзделген жағдайда, әкімшілік орган, әкімшілік әрекеті (әрекетсіздігі) дауланатын лауазымды адам, әкімшілік акті сотқа кері қайтарып алумен қатар жоғары тұрған әкімшілік орган басшысының, лауазымды адамның уәжді ұстанымын ұсынады.
"Тауарларды әкелу және жанама
салықтарды төлеу туралы
өтінішті қабылдау" мемлекеттік
қызмет көрсету қағидаларына
қосымша
"Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті қабылдау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
11
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Аудандар, қалалар және қалалардағы аудандар, арнайы экономикалық аймақтар аумағындағы мемлекеттік кірістер органдары (бұдан әрі-көрсетілетін қызметті беруші)
22
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері

12. ФНО не подлежит приему ОГД в следующих случаях:
1) ФНО не соответствует установленной УО форме;
2) в ФНО не указаны или неправильно указаны обязательные идентификационные данные налогоплательщика и (или) ОГД и (или) дата составления и (или) вид ФНО;
3) ФНО не подписана и (или) в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан, не заверена своей печатью;
13. Отзыв ФНО (форма 328.00) производится в порядке, определенном пункта 6 статьи 532 Налогового кодекса.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействий) услугодателей и (или) их должностных лиц, Государственной корпорации и (или) их работников по вопросам оказания государственной услуги
14. При несогласии с результатами оказания государственной услуги услугополучателем подается жалоба на решение, действия (бездействие) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан:
на имя руководителя услугодателя;
на имя руководителя УО;
в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
При этом жалоба на действия (бездействие) работников Государственной корпорации при оказании услуг через такую корпорацию подается на имя еҰ руководителя, либо в уполномоченный орган в сфере информатизации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, Государственной корпорации, непосредственно оказывающих государственные услуги, подлежит рассмотрению в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон) в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
15. При несогласии с результатами оказания государственной услуги услугополучатель в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 4 Закона обращается в суд.
Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке. В случае если законом предусмотрена возможность обращения в суд без необходимости обжалования в вышестоящем органе, административный орган, должностное лицо, административный акт, административное действие (бездействие) которых оспариваются, наряду с отзывом представляют в суд мотивированную позицию руководителя вышестоящего административного органа, должностного лица.
Приложение
к Правилам оказания
государственных услуг
"Прием заявления о ввозе
товаров и уплате косвенных
налогов"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Прием заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов"
1
Наименование услугодателя
Органы государственных доходов по районам, городам и районам в городах, на территории специальных экономических зон (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

1) көрсетілетін қызметті беруші арқылы;
2) "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация) арқылы жүзеге асырылады;
3) "Электрондық Үкімет" веб-порталы (бұдан әрі - egov.kz порталы) арқылы жүзеге асырылады;
4) ақпараттандыру объектілері (оның ішінде екінші деңгейдегі банктердің мобильді қосымшалары), knp.kgd.gov.kz "Салық төлеуші кабинеті" веб-қосымшасы арқылы жүзеге асырылады.
33
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдері
1) Салық есептілігі нысанын қабылдау келу тәртібімен қағаз жеткізгіште ұсынылған (бұдан әрі – СЕН) – оны берген сәттен бастап 20 (жиырма) минут ішінде;
2) СЕН-ді электрондық түрде қабылдау – көрсетілген қызметті берушінің ақпараттық жүйесі қабылдаған сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей;
3) көрсетілетін қызметті алушының құжаттар топтамасын Мемлекеттік корпорацияға тапсыруы үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 (он бес) минут;
4) көрсетілетін қызметті алушыға Мемлекеттік корпорациямен қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 (он бес) минут.
44
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған)/ қағаз.
45
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
1) Мемлекеттік корпорацияның СЕН-ді қабылдау туралы белгісі;
2) почта немесе өзге де байланыс ұйымының СЕН-ді қабылдау туралы қабылдау уақыты мен күнін белгілеу;
3) көрсетілетін қызметті берушінің СЕН-ді электрондық түрде қабылдағаны туралы хабарлама/растау;
4) тиісті белгі қою арқылы тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы СЕН-ге импортталған тауарлар бойынша қосылған құн салығын (бұдан әрі – ҚҚС) төлеу фактісін көрсетілетін қызметті берушінің растауы (328.00-нысан);
5) осы Тізбенің 9-тармағында көрсетілген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы көрсетілетін қызметті берушінің дәлелді жауабы.
56
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемнің мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
77
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Еңбек Кодексі) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – мерекелер туралы Заң) сәйкес демалыс және мереке күндерінен қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 8.30-дан 18.00-ге дейін.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен көрсетіледі.

1) через услугодателя;
2) через Государственную корпорацию "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
3) посредством веб-портала "электронного правительства" (далее – портал egov.kz);
4) посредством объектов информатизации (в том числе мобильных приложений банков второго уровня), веб-приложения "Кабинет налогоплательщика" knp.kgd.gov.kz.
3
Сроки оказания государственной услуги
1) прием формы налоговой отчетности (далее – ФНО), представленной на бумажном носителе в явочном порядке – в течение 20 (двадцать) минут с момента ее подачи;
2) прием ФНО в электронном виде – не позднее 1 (одного) рабочего дня с момента ее принятия информационной системой услугодателя;
3) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем в Государственную корпорацию – 15 (пятнадцать) минут;
4) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя Государственной корпорацией – 15 (пятнадцать) минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная)/ бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
1) отметка Государственной корпорации о приеме ФНО;
2) отметка времени и даты приема почтовой или иной организации связи о приеме ФНО;
3) уведомление/подтверждение о приеме услугодателем ФНО в электронном виде;
4) подтверждение услугодателя факта уплаты налога на добавленную стоимость (далее – НДС) по импортированным товарам в ФНО о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (форма 328.00) путем проставления соответствующей отметки;
5) мотивированный ответ услугодателя об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, указанных в пункте 9 настоящего Перечня.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга предоставляется бесплатно.
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу, с 8.30 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Трудовой кодекс) и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках).
Государственная услуга оказывается в порядке очереди без предварительной записи и ускоренного обслуживания.

2) Мемлекеттік корпорация - дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін үзіліссіз, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету бөлімдерінің кезекшілері дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін Еңбек кодексіне және мереке туралы Заңға сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа.
Қабылдау жеделдетілген қызмет көрсетусіз электрондық кезек тәртібімен жүзеге асырылады, электрондық кезекті egov.kz порталы арқылы брондауға болады;
3) egov.kz порталы - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері Еңбек кодексіне және мереке туралы Заңға сәйкес жүгінген кезде құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурста орналастырылған:
1) kgd.gov.kz көрсетілетін қызметті берушінің;
2) Мемлекеттік корпорация: gov4c.kz.
3) egov.kz порталы;
4) knp.kgd.gov.kz. "Салық төлеуші кабинеті" веб-қосымшасы
88
Мемлекеттік қызметті көрсетуші үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
көрсетілетін қызметті алушы не Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес берілген құжаттың негізінде әрекет ететін оның өкілі жүгінген кезде, онда өкілдің тиісті өкілеттіктері көрсетіледі;
тауарларды, оның ішінде алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдері болып табылатын тауарларды Қазақстан Республикасының аумағына Еуразиялық экономикалық одаққа (бұдан әрі – ЕАЭО) мүше мемлекеттердің аумағынан импорты кезінде салық төлеуші, егер осы тармақта өзгеше белгіленбесе, көрсетілетін қызметті берушіге СЕН-ды орналасқан жері бойынша (328.00-нысан), оның ішінде лизинг шарттары (келісімшарттары) бойынша қағаз жеткізгіште және электрондық нысанда салық кезеңінен кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірмей. Бір мезгілде СЕН-ге (328.00-нысан) көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге мынадай құжаттарды ұсынады:
1) импортталған тауарлар бойынша жанама салықтардың нақты төленгенін растайтын банктің үзінді көшірмесі және (немесе) импортталған тауарлар бойынша жанама салықтарды төлеу жөніндегі салық міндеттемесінің орындалғанын растайтын Қазақстан Республикасының банк заңнамасында көзделген өзге де төлем құжаты немесе Салық кодексінің 525-бабының талаптарын ескере отырып, ҚҚС-тан босатылғанын растайтын құжаттар.
Бұл ретте көрсетілген құжаттар ҚҚС төлеудің өзге тәртібі кезінде, сондай-ақ импортталған тауарлар бойынша ҚҚС бойынша дербес шоттарда артық төлем болған жағдайда табыс етілмейді, ол салық төлеуші салықтың басқа түрлері бойынша артық төлеудің көрсетілген сомаларын есепке алу үшін СЕН-ді (328.00-нысан) ұсынбаған жағдайда импортталған тауарлар бойынша ҚҚС бойынша алдағы төлемдер есебіне есепке жатқызылуға жатады және бюджетке төленетін төлемдер немесе есеп айырысу шотына қайтару.
Лизинг шарттары (келісімшарттары) бойынша осы тармақшада көрсетілген құжаттар есепті салық кезеңіне келетін лизинг шартында (келісімшартында) көзделген лизингтік төлем мерзімі бойынша осы тармақта белгіленген мерзімде ұсынылады;

2) Государственной корпорации – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудовому кодексу и Закону о праздниках.
Прием осуществляется в порядке электронной очереди без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала egov.kz;
3) портала egov.kz – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу и Закону о праздниках, прием документов и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе:
1) услугодателя kgd.gov.kz;
2) Государственной корпорации: gov4c.kz.
3) портала egov.kz;
4) веб-приложения "Кабинет налогоплательщика" knp.kgd.gov.kz.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
при обращении услугополучателя либо его представителя, действующего на основании документа, выданного в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, в которой указываются соответствующие полномочия представителя;
при импорте товаров, в том числе товаров, являющихся продуктами переработки давальческого сырья, на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС), налогоплательщик обязан представить услугодателю по месту нахождения ФНО (форма 328.00), в том числе по договорам (контрактам) лизинга, на бумажном носителе и в электронной форме не позднее 20-го числа месяца, следующего за налоговым периодом, если иное не установлено настоящим пунктом. Одновременно к ФНО (форма 328.00) услугополучатель представляет услугодателю следующие документы:
1) выписку банка, подтверждающую фактическую уплату косвенных налогов по импортированным товарам, и (или) иной платежный документ, предусмотренный банковским законодательством Республики Казахстан, подтверждающий исполнение налогового обязательства по уплате косвенных налогов по импортированным товарам, или документы, подтверждающие освобождение от НДС, с учетом требований статьи 525 Налогового кодекса.
При этом указанные документы не представляются при ином порядке уплаты НДС, а также в случае наличия переплаты на лицевых счетах по НДС по импортированным товарам, которая подлежит зачету в счет предстоящих платежей по НДС по импортированным товарам при условии, что налогоплательщиком не подана ФНО (форма 328.00) на зачет указанных сумм переплаты по другим видам налогов и платежей в бюджет или возврат на расчетный счет.
По договорам (контрактам) лизинга указанные в настоящем подпункте документы представляются в срок, установленный в настоящем пункте по сроку лизингового платежа, предусмотренного договором (контрактом) лизинга, приходящегося на отчетный налоговый период;

2) тауарлардың ЕАЭО-ға мүше бір мемлекеттің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына өткізілуін растайтын тауарға ілеспе және (немесе) өзге де құжаттар (егер тауарларды өткізудің жекелеген түрлері, оның ішінде тауарларды көлік құралдарын пайдаланбай өткізу үшін бұл құжаттарды ресімдеу Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделмесе, көрсетілген құжаттар ұсынылмайды);
3) тауарларды жөнелту кезінде ЕАЭО-ға мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес ресімделген шот-фактуралар, егер оларды ұсыну (үзінді көшірме) ЕАЭО-ға мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген (көзделген) жағдайда жүзеге асырылады.
Егер шот-фактураны ұсыну (жазып беру) ЕАЭО-ға мүше мемлекеттің заңнамасында көзделмесе (көзделмесе) не тауарлар ЕАЭО-ға мүше мемлекет болып табылмайтын мемлекеттің салық төлеушісінен сатып алынса, шот-фактураның орнына импортталған тауарлардың құнын растайтын сатушы ұсынған (жазып берген) өзге құжат ұсынылады;
4) олардың негізінде ЕАЭО-ға мүше мемлекеттің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына импортталған тауарлар сатып алынған шарттар (келісімшарттар), тауарлар (лизинг заттары) лизингі жағдайында – лизинг шарттары (келісімшарттары), заттар түрінде қарыз берілген жағдайда-қарыз шарттары, тауарларды дайындау туралы шарттар (келісімшарттар), шарттар алыс-беріс шикізатын өңдеуге арналған (келісімшарттар);
5) Қазақстан Республикасының салық төлеушісіне ЕАЭО-ға мүше басқа мемлекеттің салық төлеушісі не ЕАЭО мүшесі болып табылмайтын мемлекеттің салық төлеушісі ұсынған, үшінші мемлекеттің аумағынан импортталған тауарларды өткізетін ұйымның басшысы (ЖК) қол қойған және мөрімен куәландырылған ақпараттық хабарлама (Салық Кодексінің 528-бабының 2, 3, 4 және 5-тармақтарында көзделген жағдайларда) - ЕАЭО-ға мүше үшінші мемлекеттің салық төлеушісі және ЕАЭО-ға мүше осы үшінші мемлекеттің салық төлеушісімен жасалған шарт (келісімшарт) туралы мәліметтерді қамтитын ЕАЭО-ға мүшесі, импортталған тауарды сатып алу туралы:
ЕАЭО-ға мүше мемлекеттің салық төлеушісі ретінде тұлғаны сәйкестендіретін нөмір;
ЕАЭО-ға мүше мемлекеттің салық төлеушісінің (ұйымның, ЖК) атауы;
ЕАЭО-ға мүше мемлекеттің салық төлеушісінің орналасқан жері (тұрғылықты жері);
келісімшарттың (шарттың) нөмірі мен күні;
спецификацияның нөмірі мен күні.
Егер сатып алынатын тауар ЕАЭО-ға мүше мемлекеттің салық төлеушісі өткізілетін тауардың меншік иесі болып табылмаса (комиссионер, сенім білдірілген өкіл болып табылса), онда осы тармақшаның бірінші бөлігінің екінші – алтыншы абзацтарында көрсетілген мәліметтер өткізілетін тауардың меншік иесіне қатысты да ұсынылады.
Шет тілінде ақпараттық хабарлама ұсынылған жағдайда қазақ және орыс тілдеріне аударманың болуы міндетті.
Егер осы тармақшада көзделген мәліметтер осы тармақтың екінші бөлігінің 4) тармақшасында көрсетілген шартта (келісімшартта) қамтылған жағдайда ақпараттық хабарлама ұсынылмайды;

2) товаросопроводительные и (или) иные документы, подтверждающие перемещение товаров с территории одного государства-члена ЕАЭС на территорию Республики Казахстан (указанные документы не представляются, если для отдельных видов перемещения товаров, в том числе перемещения товаров без использования транспортных средств, оформление этих документов не предусмотрено законодательством Республики Казахстан);
3) счета-фактуры, оформленные в соответствии с законодательством государства-члена ЕАЭС при отгрузке товаров, в случае, если их выставление (выписка) предусмотрено (предусмотрена) законодательством государства-члена ЕАЭС.
Если выставление (выписка) счета-фактуры не предусмотрено (не предусмотрена) законодательством государства-члена ЕАЭС либо товары приобретаются у налогоплательщика государства, не являющегося государством-членом ЕАЭС, вместо счета-фактуры представляется иной документ, выставленный (выписанный) продавцом, подтверждающий стоимость импортированных товаров;
4) договоры (контракты), на основании которых приобретены товары, импортированные на территорию Республики Казахстан с территории государства-члена ЕАЭС, в случае лизинга товаров (предметов лизинга) – договоры (контракты) лизинга, в случае предоставления займа в виде вещей – договоры займа, договоры (контракты) об изготовлении товаров, договоры (контракты) на переработку давальческого сырья;
5) информационное сообщение (в случаях, предусмотренных пунктами 2, 3, 4 и 5 статьи 528 Налогового Кодекса), представленное налогоплательщику Республики Казахстан налогоплательщиком другого государства-члена ЕАЭС либо налогоплательщиком государства, не являющегося членом ЕАЭС, подписанное руководителем (ИП) и заверенное печатью организации, реализующей товары, импортированные с территории третьего государства-члена ЕАЭС, содержащее сведения о налогоплательщике третьего государства-члена ЕАЭС и договоре (контракте), заключенном с налогоплательщиком этого третьего государства-члена ЕАЭС, о приобретении импортированного товара:
номер, идентифицирующий лицо в качестве налогоплательщика государства-члена ЕАЭС;
наименование налогоплательщика (организации, ИП) государства-члена ЕАЭС;
место нахождения (жительства) налогоплательщика государства-члена ЕАЭС;
номер и дата контракта (договора);
номер и дата спецификации.
В случае если налогоплательщик государства-члена ЕАЭС, у которого приобретается товар, не является собственником реализуемого товара (является комиссионером, поверенным), то сведения, указанные в абзацах втором – шестом части первой настоящего подпункта, представляются также в отношении собственника реализуемого товара.
В случае представления информационного сообщения на иностранном языке обязательно наличие перевода на казахский и русский языки.
Информационное сообщение не представляется в случае, если сведения, предусмотренные настоящим подпунктом, содержатся в договоре (контракте), указанном в подпункте 4) части второй настоящего пункта;

6) комиссияның шарттары (келісімшарттары) немесе тапсырмалар (олар жасалған жағдайларда);
7) Комиссия немесе тапсырма шарттары бойынша Қазақстан Республикасының аумағына ЕАЭО-ға мүше басқа мемлекеттің аумағынан импортталған тауарлар сатып алынған шарттар (келісімшарттар) (ҚҚС комиссионер, сенім білдірілген өкіл төлейтін жағдайларды қоспағанда, Салық Кодексінің 528-бабының 2 және 3-тармақтарында көзделген жағдайларда).
Осы тармақтың екінші бөлігінің 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген құжаттар болмаған кезде бөлшек саудада сатып алу-сату жағдайында Қазақстан Республикасының аумағына импортталған тауарларды (оның ішінде бақылау-касса машинасының чектерін, тауар чектерін, сатып алу актілерін) алғанын (не сатып алғанын) растайтын құжаттар ұсынылады.
1), 2), 3), 4), 5), 6) және 7) тармақшаларда көрсетілген құжаттар осы тармақтың екінші бөліктері Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негіздер бойынша салық төлеушіде мөр болмаған жағдайларды қоспағанда, басшының және бас бухгалтердің (ол болған кезде) не салық төлеушінің шешімі бойынша оған уәкілеттік берілген өзге де адамдардың қолдарымен, сондай-ақ салық төлеушінің мөрімен куәландырылған көшірмелерде ұсынылуы мүмкін.
Бұл ретте құжаттардың көрсетілген көшірмелері соңғы парақта парақтардың жалпы саны көрсетіле отырып, тігілген (тігілген), нөмірленген (нөмірленген) және басшының және бас бухгалтердің (ол болған кезде) не салық төлеушінің шешімі бойынша оған уәкілеттік берілген өзге де адамдардың қолдарымен соңғы парақта куәландырылған (куәландырылған) кітап (кітаптар) түрінде ұсынылуы мүмкін, сондай-ақ салық төлеушінің Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негіздер бойынша мөрі болмаған жағдайларды қоспағанда, салық төлеушінің мөрімен.
Лизинг шарттары (келісімшарттары) бойынша салық төлеуші көрсетілетін қызметті берушіге импортталған тауарларды (лизинг заттарын) есепке алу айына салық кезеңінен кейінгі айдың 20 – күнінен кешіктірмей СЕН - мен бір мезгілде (328.00-нысан) осы тармақтың екінші бөлігінің 1), 2), 3), 4), 5), 6) және 7) тармақшаларында көзделген құжаттарды ұсынады. Кейіннен салық төлеуші көрсетілетін қызметті берушіге лизинг шартында (келісімшартында) көзделген төлем мерзімі айынан кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірмей СЕН-мен бір мезгілде (328.00-нысан) осы тармақтың екінші бөлігінің 1) тармақшасында көзделген құжаттарды (олардың көшірмелерін) ұсынады.
Егер лизинг шартында (келісімшартында) көзделген тауарлар (лизинг заттары) құнының бір бөлігіне ақы төлеу мерзімі басталған күн тауарларды (лизинг заттарын) Қазақстан Республикасының аумағына әкелгеннен кейін басталған жағдайда, салық төлеуші көрсетілетін қызметті берушіге импортталған тауарларды (лизинг заттарын) есепке алу үшін қабылдау айы – салық кезеңінен кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірмей табыс етеді, СЕН-мен бір мезгілде (328.00-нысан) осы тармақтың екінші бөлігінің 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген құжаттар. Бұл ретте салық төлеуші СЕН-де (328.00-нысан) ҚҚС бойынша салық базасын көрсетпейді.

6) договоры (контракты) комиссии или поручения (в случаях их заключения);
7) договоры (контракты), на основании которых приобретены товары, импортированные на территорию Республики Казахстан с территории другого государства-члена ЕАЭС, по договорам комиссии или поручения (в случаях, предусмотренных пунктами 2 и 3 статьи 528 Налогового кодекса, за исключением случаев, когда НДС уплачивается комиссионером, поверенным).
В случае розничной купли-продажи при отсутствии документов, указанных в подпунктах 2), 3) и 4) части второй настоящего пункта, представляются документы, подтверждающие получение (либо приобретение) импортированных на территорию Республики Казахстан товаров (в том числе чеки контрольно-кассовой машины, товарные чеки, закупочные акты).
Документы, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6) и 7) части второй настоящего пункта, могут быть представлены в копиях, заверенных подписями руководителя и главного бухгалтера (при его наличии) либо иных лиц, уполномоченных на то по решению налогоплательщика, а также печатью налогоплательщика, за исключением случаев, когда у налогоплательщика печать отсутствует по основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан.
По договорам (контрактам) лизинга налогоплательщик представляет услугодателю не позднее 20 числа месяца, следующего за налоговым периодом – месяцем принятия на учет импортированных товаров (предметов лизинга), одновременно с ФНО (форма 328.00) документы, предусмотренные подпунктами 1), 2), 3), 4), 5), 6) и 7) части второй настоящего пункта. В последующем налогоплательщик представляет услугодателю не позднее 20 числа месяца, следующего за налоговым периодом месяцем срока платежа, предусмотренного договором (контрактом) лизинга, одновременно с ФНО (форма 328.00) документы (их копии), предусмотренные подпунктом 1) части второй настоящего пункта.
В случае если дата наступления срока оплаты части стоимости товаров (предметов лизинга), предусмотренная договором (контрактом) лизинга, наступает после ввоза товаров (предметов лизинга) на территорию Республики Казахстан, налогоплательщик представляет услугодателю не позднее 20 числа месяца, следующего за налоговым периодом – месяцем принятия на учет импортированных товаров (предметов лизинга), одновременно с ФНО (форма 328.00) документы, предусмотренные подпунктами 2), 3) и 4) части второй настоящего пункта. При этом налогоплательщик в ФНО (форма 328.00) не отражает налоговую базу по НДС.

Егер лизинг шарты (келісімшарты) бойынша тауарлар (лизинг заттары) құнының бір бөлігіне ақы төлеу мерзімінің басталу күні Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды (лизинг заттарын) әкелу күніне дейін белгіленген жағдайда, салық төлеуші көрсетілетін қызметті берушіге импортталған тауарларды (лизинг заттарын) есепке алуға қабылдау айы – салық кезеңінен кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірмей бір мезгілде табыс етеді СЕН-мен (328.00 - нысан) осы тармақтың екінші бөлігінің 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген құжаттар.
Кейіннен салық төлеуші көрсетілетін қызметті берушіге лизинг шартында (келісімшартында) көзделген төлем мерзімі айынан кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірмей СЕН-мен бір мезгілде (328.00-нысан) осы тармақтың екінші бөлігінің 1) тармақшасында көзделген құжаттарды (олардың көшірмелерін) ұсынады.
СЕН (328.00 - нысан) тек электрондық нысанда ұсынылған кезде осы тармақтың екінші бөлігінің 1, 2, 3, 4, 5, 6 және 7) тармақшаларында көрсетілген құжаттар egov.kz порталға ұсынылмайды:
тауарларды, оның ішінде алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдері болып табылатын тауарларды ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына импорттау кезінде салық төлеуші көрсетілетін қызметті берушіге СЕН-ді орналасқан жері бойынша (328.00-нысан), оның ішінде лизинг шарттары (келісімшарттары) бойынша қағаз жеткізгіште және электрондық нысанда - белгіленген нысан бойынша салық кезеңінен кейінгі айдың 20-нан кешіктірмей ұсынуға міндетті.
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы жеке басты куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "Электрондық Үкімет" шлюзі арқылы алады.
99
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Импортталған тауарлар бойынша ҚҚС төлеу фактісін растаудан дәлелді бас тарту мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
1) Салық кодексінің 530-бабының 2-тармағында көзделген құжаттарды ұсынбағанда;
2) Салық кодексінің 530-бабының 2-тармағында көзделген салық төлеуші ұсынған құжаттарда қамтылған мәліметтерге (328.00-нысан) СЕН-де көрсетілген мәліметтердің сәйкессіздігі анықталғанда;
3) салық төлеушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған қағаздағы СЕН (328.00-нысан) электрондық СЕН (328.00-нысан) деректеріне сәйкес келмегенде;
4) СЕН толтырудың (328.00-нысан) бекітілген нысанды жасау және оны ұсыну түсіндірмелеріне сәйкес келмеуі;
5) осыған байланысты салық салынатын импорт мөлшерін түзету жүзеге асырылатын импортталған тауарлар бойынша салық салынатын импорттың мөлшерін және (немесе) жанама салықтардың сомаларын кеміту;

В случае если по договору (контракту) лизинга дата наступления срока оплаты части стоимости товаров (предметов лизинга) установлена до даты ввоза товаров (предметов лизинга) на территорию Республики Казахстан, налогоплательщик представляет услугодателю не позднее 20 числа месяца, следующего за налоговым периодом – месяцем принятия на учет импортированных товаров (предметов лизинга), одновременно с ФНО (форма 328.00) документы, предусмотренные подпунктами 1), 2), 3) и 4) части второй настоящего пункта.
В последующем налогоплательщик представляет услугодателю не позднее 20 числа месяца, следующего за налоговым периодом месяцем срока платежа, предусмотренного договором (контрактом) лизинга, одновременно с ФНО (форма 328.00) документы (их копии), предусмотренные подпунктом 1) части второй настоящего пункта.
При представлении ФНО (форма 328.00) только в электронной форме документы, указанные в подпунктах 1,2, 3, 4, 5, 6 и 7) части второй настоящего пункта, не представляются;
на портал egov.kz:
при импорте товаров, в том числе товаров, являющихся продуктами переработки давальческого сырья, на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов ЕАЭС, налогоплательщик обязан представить услугодателю по месту нахождения ФНО (форма 328.00), в том числе по договорам (контрактам) лизинга, на бумажном носителе и в электронной форме не позднее 20-го числа месяца, следующего за налоговым периодом, по установленной форме.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства"
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
Мотивированный отказ в подтверждении факта уплаты НДС по импортированным товарам осуществляется в случаях:
1) непредставления документов, предусмотренных пунктом 2 статьи 530 Налогового кодекса;
2) установления несоответствия сведений, указанных в ФНО (форма 328.00), сведениям, содержащимся в представленных налогоплательщиком документах, предусмотренных пунктом 2 статьи 530 Налогового кодекса;
3) несоответствия данных, указанных в бумажной ФНО (форма 328.00) данным электронной ФНО (форма 328.00), заверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) налогоплательщика;
4) несоответствия заполнения ФНО (форма 328.00) Пояснениям составления и его представления утвержденной форме;
5) занижения размера облагаемого импорта и (или) сумм косвенных налогов по импортированным товарам, в связи с которым осуществляется корректировка размера облагаемого импорта;

6) СЕН-де (328.00-нысан) көрсетілген жанама салықтардың есептелген сомаларын төлемеу, сондай-ақ толық көлемде төлемеу;
7) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
8) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеуі;
9) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге ұсынылатын келісімінің болмауы.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін өзге де талаптар
Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексінде белгіленген өзіне-өзі қызмет көрсетуді жүзеге асыру, өз бетінше жүріп-тұру, бағдарлану қабілетінен немесе мүмкіндігінен толық немесе ішінара айырылған көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорацияның қызметкері тұрғылықты жері бойынша 1414, 8 800 080 777 бірыңғай байланыс орталығына жүгіну арқылы жүргізеді (Мемлекеттік корпорация арқылы қызмет көрсету кезінде).
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті egov.kz порталы арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі бар және көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсы арқылы knp.kgd.gov.kz "Салық төлеушінің кабинеті" веб-қосымшасында ЭЦҚ болған жағдайда.
Көрсетілетін қызметті алушының egov.kz порталындағы "Жеке кабинет" арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызмет көрсету мәртебесі туралы ақпарат алу мүмкіндігі бар, бірыңғай байланыс орталығы.
Сандық құжаттар қызметі мобильді қосымшада авторизацияланған пайдаланушылар үшін қол жетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін ЭЦҚ немесе бір реттік парольді пайдалана отырып, мобильді қосымшада авторизациядан өту, бұдан әрі "Цифрлық құжаттар" бөліміне өту және қажетті құжатты таңдау қажет.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 28 қазандағы
№ 628 бұйрығына
4-қосымша
Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті кері қайтарып алу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті кері қайтарып алу Қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Салық кодексінің ( бұдан әрі - Салық кодексі) 532-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленді және тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті кері қайтарып алу (бұдан әрі – өтінішті кері қайтарып алу) тәртібін айқындайды.

6) неуплаты, а также уплаты не в полном объеме исчисленных сумм косвенных налогов, указанных в ФНО (форма 328.00);
7) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
8) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям настоящих Правил;
9) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучателю, имеющему в установленном Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 777 (при оказании услуги через Государственную корпорацию).
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал egov.kz и через интернет-ресурс услугодателя в веб-приложении "Кабинет налгоплательщика" knp.kgd.gov.kz при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" на портале egov.kz, Единого контакт-центра.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении.
Для использования цифрового документа следует пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием ЭЦП или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.
Приложение 4 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 28 октября 2025 года № 628
Правила отзыва заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила отзыва заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 532 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок отзыва заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (далее – отзыв заявления).

2. Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш (бұдан әрі – Өтініш) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орналасқан жері бойынша мемлекеттік кірістер органына салық төлеуші электронды түрде мемлекеттік органдарын ақпараттандыру объектілері арқылы және қағаз жеткізгіште ұсынған салық өтініші негізінде мемлекеттік кірістер органдарынан кері қайтарып алуға жатады.
2-тарау. Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті кері қайтарып алу тәртібі
3. Кері қайтарып алу үшін мемлекеттік кірістер органына өтінішті кері қайтарып алу ұсынылады. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін, егер Салық кодексінде осындай өтінішті ұсыну жөніндегі міндет көзделмеген жағдайда, өтініш қате ұсынылған болып есептеледі.
4. Өтінішті кері қайтарылып алу келесі жағдайларда жүзеге асырылады:
1) өтінішті қате ұсыну;
2) Салық кодексі 533-бабының 3-тармағына сәйкес тауарлардың сапасының және (немесе) жинақталуының тиісінше болмауы себебінен тауарларды толық қайтару;
3) Мемлекеттік кірістер органы тауар импортының болмау фактісін анықтаған кезде жүзеге асырылады.
5. Өтінішті кері қайтарып алу мемлекеттік кірістер орнанына мынадай әдістердің бірімен ұсынылғаннан кейін жүргізіледі:
1) сапасының және (немесе) жинақталуының жеткіліксіздігі себебінен толық көлемде қайтарылған импортталған тауарлар бойынша қате ұсынылған немесе ұсынылған өтініштер бойынша, сондай-ақ мемлекеттік кірістер органы тауар импортының жоқтығы фактісін анықтаған кезде қолданылатын салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесінің орталық торабынан алып тастау;
2) жаңа өтінішті бір мезгілде ұсына отырып, бұрын ұсынылған өтінішті кері қайтарып алу жолымен салық төлеуші өтінішке өзгерістер мен толықтырулар енгізуді жүргізетін ауыстыру;
3) өтініш орналасқан жері бойынша емес мемлекеттік кірістер органына жіберілген жағдайда өзгерістер енгізіледі.
6. Салық төлеушінің дербес шоттарында қате ұсынылған өтінішті кері қайтарып алу кезінде жанама салықтардың есептелген сомаларын қайтарып алуды мемлекеттік кірістер органы жүргізеді.
7. Салық төлеуші өтінішке өзгерістер мен толықтырулар енгізуді салық кодексінің 533-бабы 2-тармағының ережелерін ескере отырып, кері қайтарып алынған өтініштің орнына мемлекеттік кірістер органы ұсынған өтініште көрсету жолымен жүргізеді.
8. Қазақстан Республикасының аумағына Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – ЕАЭО) аумағынан импортталған тауарларды сапасының және (немесе) жиынтықталуының жеткіліксіздігі себебінен ішінара қайтаруды жүзеге асыру кезінде өзгерістер мен толықтырулар енгізуге байланысты өтінішті кері қайтарылған жағдайда, осындай тауарлар әкелінген ай өткеннен кейін осындай тауарлар бойынша мәліметтер өтініште көрсетілуге тиіс, кері қайтарылған өтініштің орнына ұсынылған.

2. Заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (далее – Заявление) подлежит отзыву из органов государственных доходов на основании налогового заявления, представленного налогоплательщиком в электронном виде посредством объектов информатизации органов государственных доходов и на бумажном носителе в орган государственных доходов по месту нахождения по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Глава 2. Порядок отзыва заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов
3. Для отзыва в орган государственных доходов представляется отзыв заявления.
Для целей настоящих Правил Заявление считается ошибочно представленным в случае, если обязанность по представлению такого Заявления Налоговым кодексом не предусмотрена.
4. Отзыв заявления осуществляется в случаях:
1) ошибочного представления заявления;
2) полного возврата товаров по причине ненадлежащих качества и (или) комплектации в соответствии с пунктом 3 статьи 533 Налогового кодекса;
3) установления органом государственных доходов факта отсутствия импорта товара.
5. Отзыв Заявления производится после представления в орган государственных доходов одним из следующих методов:
1) удаления из центрального узла системы приема и обработки налоговой отчетности, который применяется по Заявлениям, представленным ошибочно или представленным по импортированным товарам, которые в полном объеме были возвращены по причине ненадлежащих качества и (или) комплектации, а также при установлении органом государственных доходов факта отсутствия импорта товара;
2) замены, при котором внесение изменений и дополнений в Заявление производится налогоплательщиком путем отзыва ранее представленного заявления с одновременным представлением нового Заявления;
3) изменения в случае направления Заявления в орган государственных доходов не по месту нахождения.
6. При отзыве ошибочно представленного Заявления в лицевых счетах налогоплательщика сторнирование начисленных сумм косвенных налогов производится органом государственных доходов.
7. Внесение изменений и дополнений в Заявление налогоплательщиком производится путем их отражения в Заявлении, представленного орган государственных доходов взамен отозванного Заявления с учетом положений пункта 2 статьи 533 Налогового кодекса.
8. В случае отзыва Заявления в связи с внесением изменений и дополнений при осуществлении частичного возврата товаров, импортированных на территорию Республики Казахстан с территории Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС) по причине ненадлежащих качества и (или) комплектации после истечения месяца, в котором такие товары ввезены, сведения по таким товарам подлежат отражению в Заявлении, представленном взамен отозванного Заявления.

9. Қазақстан Республикасының аумағына ЕАЭО аумағынан импортталған тауарлар осындай тауарлар әкелінген ай өткеннен кейін сапасының және (немесе) жинақталуының тиісінше болмауы себебінен толық қайтарылған жағдайда.
Мұндай тауарлар бойынша ұсынылған өтініш салық кодексінің 532-бабы 4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес жою әдісімен қайтарып алынады.
10. Өтінішті кері қайтарып алу кезінде осы Қағидалардың 8 және 9-тармақтарында көзделген жағдайларда, Салық кодексінің 530-бабының 2-тармағында көзделген құжаттардан басқа, енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың негізділігін растайтын Салық кодексінің 533-бабының 4-тармағында көзделген құжаттар ұсынылады.
11. Салық төлеушінің дербес шоттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу мақсатында өтінішті кері қайтарып алған жағдайда мемлекеттік кіріс органы кері қайтарып алуға берілген өтініш негізінде жанама салықтардың тиісті сомаларын есептеуді (азайтуды) жүргізеді.
12. Өтінішті кері қайтарып алу бойынша мемлекеттік кірістер органдарын ақпараттандыру объектілері арқылы электрондық түрде және қағаз жеткізгіште ұсынылған мемлекеттік кірістер органының лауазымды адамы өтінішті кері қайтарып алу келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде салық төлеушіге қабылдау не қабылдамау туралы хабарламаны қарайды және жібереді.
13. Салық кодексінің 532-бабының 5-тармағына сәйкес салық төлеушінің өтінішке өзгерістер мен толықтырулар енгізуіне жол берілмейді.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 28 қазандағы
№ 628 бұйрығына
5-қосымша
нысан
Ескертпе: * жеке кәсіпкерлік субъектілеріне жататын Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодекстің 10-бабының 3-1-тармағына сәйкес заңды тұлғаларды қоспағанда.
____________________________________________________________________
Ескертпе: Аббревиатураларды ашып жазу қосымшасы:
ТАӘ – тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе);
БСН (ЖСН) – бизнес сәйкестендіру нөмірі (жеке сәйкестендіру нөмірі).
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 28 қазандағы
№ 628 бұйрығына
6-қосымша
Мемлекеттік кірістер органдарының Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан импортталған тауарлар бойынша қосылған құн салығын және импортталған акцизделетін тауарлар бойынша акцизді төлеу фактісін тиісті белгі қою не растаудан дәлелді бас тарту жолымен тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініште растау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы мемлекеттік кірістер органдарының Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – ЕАЭО) аумағынан импортталған акцизделетін тауарлар бойынша қосылған құн салығын және акцизді төлеу фактісін растау қағидалары тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініште (бұдан әрі – Өтініш) тиісті белгі қою не растаудан дәлелді бас тарту жолымен (бұдан әрі – Қағидалар) әзірленді Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 530-бабының 7-тармағына және 549-бабының 5-тармағына сәйкес (бұдан әрі – Салық Кодексі) және Мемлекеттік кірістер органдарының ЕАЭО аумағынан импортталған тауарлар бойынша қосылған құн салығын және акцизді төлеу фактісін тиісті белгі қою не өтініште растаудан дәлелді бас тарту (бұдан әрі – жанама салықтар) арқылы растау тәртібін айқындайды.

9. В случае полного возврата товаров импортированных на территорию Республики Казахстан с территории ЕАЭС по причине ненадлежащих качества и (или) комплектации после истечения месяца, в котором такие товары ввезены.
Заявление, представленное по таким товарам, отзывается методом удаления в соответствии с подпунктом 1) пункта 4 статьи 532 Налогового кодекса.
10. При отзыве Заявления в случаях, предусмотренных в пунктах 8 и 9 настоящих Правил, кроме документов, предусмотренных пунктом 2 статьи 530 Налогового кодекса, предоставляются документы, предусмотренные пунктом 4 статьи 533 Налогового кодекса, подтверждающие обоснованность вносимых изменений и дополнений.
11. В случае отзыва Заявления с целью внесения изменений и дополнений в лицевые счета налогоплательщика органом государственных доходов производится начисление (уменьшение) соответствующих сумм косвенных налогов на основании предоставленного заявления на отзыв.
12. По отзыву Заявления, представленный в электронном виде посредством объектов информатизации органов государственных доходов и на бумажном носителе, должностное лицо органа государственных доходов в течение 3 (трех) рабочих дней со дня поступления отзыва Заявления рассматривает и направляет налогоплательщику уведомление о принятии либо не принятии.
13. В соответствии с пунктом 5 статьи 532 Налогового кодекса не допускается внесение налогоплательщиком изменений и дополнений в Заявление.
Приложение 5 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 28 октября 2025 года № 628
форма
Примечание:
* за исключением юридических лиц согласно пункту 3-1 статьи 10
Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, относящихся
к субъектам частного предпринимательства.
__________________________________________________________
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ФИО – фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе,
удостоверяющем личность);
БИН (ИИН) – бизнес идентификационный номер
(индивидуальный идентификационный номер).
Приложение 6 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 28 октября 2025 года № 628
Правила подтверждения органами государственных доходов факта уплаты налога на добавленную стоимость по импортированным товарам и акциза по импортированным подакцизным товарам с территории государств-членов Евразийского экономического союза в заявлении о ввозе товаров и уплате косвенных налогов путем проставления соответствующей отметки либо мотивированного отказа в подтверждении
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила подтверждения органами государственных доходов факта уплаты налога на добавленную стоимость по импортированным товарам и акциза по импортированным подакцизным товарам с территории Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС) в заявлении о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (далее – Заявление) путем проставления соответствующей отметки либо мотивированного отказа в подтверждении (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 7 статьи 530 и пунктом 5 статьи 549 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок подтверждения органами государственных доходов факта уплаты налога на добавленную стоимость и акциза по импортированным с территории ЕАЭС товарам, путем проставления соответствующей отметки либо мотивированного отказа в подтверждении (далее – косвенные налоги) в заявлении.

2-тарау. Қағаз жеткізгіште және электрондық нысанда берілген Өтініштер бойынша жанама салықтарды төлеу фактісін растау тәртібі
2. Электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған, мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттандыру объектілерінің құралы бойынша қағаз жеткізгіште 4 (төрт данада) және электрондық нысанда ұсынылған өтініште жанама салықтарды төлеу фактісін Мемлекеттік кіріс органдарының растауы қағаз жеткізгіште және электрондық нысанда өтініш және құжаттар келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жүргізіледі, Салық кодексінің 530-бабының 2-тармағында көзделген өтініштің 4 (төрт) данасына тиісті белгі қою арқылы жүзеге асырылады.
3. Жанама салықтарды төлеу фактісін растау туралы белгі өтініштің екінші бөлімінде қойылады және куәландырылады:
тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) (бұдан әрі – тегі, аты және әкесінің аты), белгі қойылған күні көрсетілген белгі қойған лауазымды тұлғаның қолымен;
Мемлекеттік кірістер органы басшысының (басшысының орынбасарының) қолымен, оның тегі, аты және әкесінің аты, қол қойылған күні көрсетіле отырып;
Мемлекеттік кірістер органының мөрімен.
4. Өтініштің бір данасы мемлекеттік кірістер органында қалады, белгілері бар үш данасы салық төлеушіге (салық агентіне) не оның заңды немесе уәкілетті өкіліне қайтарылады (бұдан әрі-өкіл).
Бұл ретте салық төлеуші не оның өкілі осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштерді тіркеу журналына қол қойғызып Өтініштің тиісті үш данасын алады.
5. Жанама салықтарды төлеу фактісін растаудан дәлелді бас тартуды мемлекеттік кірістер органы өтініш қағаз жеткізгіште және электрондық нысанда келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша салық төлеушіге (салық агентіне) қағаз жеткізгіште жанама салықтарды төлеу фактісін растаудан дәлелді бас тартуды жіберу арқылы жүргізеді (бұдан әрі - дәлелді бас тарту).
Дәлелді бас тартуда дәлелді бас тартуды алған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде анықталған сәйкессіздіктер (бұзушылықтар), салық төлеушінің өтінішті табыс етуі көрсетіледі
Дәлелді бас тарту 2 (екі) данада беріледі, оның бір данасы мемлекеттік кірістер органында қалады, растаудан уәжді бас тартудың екінші данасы өтініштің үш данасымен бірге салық төлеушіге (салық агентіне) не оның өкіліне тапсырылады.

Глава 2. Порядок подтверждения факта уплаты косвенных налогов по Заявлениям, представленным на бумажном носителе и в электронной форме
2. Подтверждение органами государственных доходов факта уплаты косвенных налогов в Заявлении, представленном на бумажном носителе в 4 (четырех экземплярах) и в электронной форме по средством объектов информатизации органов государственных доходов, заверенное электронной цифровой подписью, производится в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления Заявления на бумажном носителе и в электронной форме и документов, предусмотренных пунктом 2 статьи 530 Налогового кодекса, путем проставления соответствующей отметки на 4 (четырех) экземплярах Заявления.
3. Отметка о подтверждении факта уплаты косвенных налогов проставляется во втором разделе Заявления и заверяется:
подписью должностного лица, проставившего отметку, с указанием его фамилии, имени и отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) (далее – фамилия, имя и отчество), даты проставления отметки;
подписью руководителя (заместителя руководителя) органа государственных доходов, с указанием его фамилия, имя и отчество, даты подписи;
печатью органа государственных доходов.
4. Один экземпляр Заявления остается в органе государственных доходов, три экземпляра с отметками возвращаются налогоплательщику (налоговому агенту) либо его законному или уполномоченному представителю (далее – представитель).
При этом налогоплательщик либо его представитель получают соответствующие три экземпляра Заявления под роспись в журнале регистрации заявлений о ввозе товаров и уплате косвенных налогов по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
5. Мотивированный отказ в подтверждении факта уплаты косвенных налогов производится органом государственных доходов в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления Заявления на бумажном носителе и в электронной форме путем направления налогоплательщику (налоговому агенту) мотивированного отказа в подтверждении факта уплаты косвенных налогов на бумажном носителе по форме согласно приложению 7 к настоящему приказу (далее – мотивированный отказ).
В мотивированном отказе указываются выявленные несоответствия (нарушения), представления налогоплательщиком Заявления в течение 15 (пятнадцати) календарных дней с даты получения мотивированного отказа в подтверждении.
Мотивированный отказ выдается в 2 (двух) экземплярах, один экземпляр которого остается в органе государственных доходов, второй экземпляр мотивированного отказа в подтверждении с тремя экземплярами Заявления вручается налогоплательщику (налоговому агенту) либо его представителю.

3-тарау. Электрондық нысанда ғана ұсынылған Өтініштер бойынша жанама салықтарды төлеу фактісін растау тәртібі
6. Салық кодексінің 530-бабының 4-тармағына сәйкес электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық нысанда ғана ұсынылған өтініштер бойынша жанама салықтарды төлеу фактісін мемлекеттік кірістер органдарының растауы салық төлеушіге (салық агентіне) жанама салықтарды төлеу фактісін растау туралы хабарламаны жолдау жолымен ол түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде, осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша лауазымды тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталған электрондық нысанда жүргізіледі.
7. Дәлелді бас тартуды мемлекеттік кірістер органы электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық нысанда өтініш келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша лауазымды адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық нысанда салық төлеушіге (салық агентіне) дәлелді бас тартуды жіберу жолымен жүргізеді.
Дәлелді бас тартуда анықталған сәйкессіздіктер (бұзушылықтар), сондай-ақ салық төлеушінің (салық агентінің) дәлелді бас тартуды алған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде Салық кодексінің 530-бабының 9-тармағына сәйкес бұзушылықтарды жоя отырып, мемлекеттік кірістер органдарына өтініш беру міндеті көрсетіледі.
4-тарау. Мемлекеттік кірістер органдарының импортталған тауарлар бойынша қосылған құн салығын төлеу фактісін растаған не дәлелді бас тартқан жағдай
8. Мемлекеттік кірістер органдары дәлелді бас тартуды шығару жағдайлары болмаған кезде, берілген Өтінішке сәйкес импортталған тауарлар бойынша қосылған құн салығын төлеу фактісін расталады.
9. Дәлелді бас тарту келесі жағдайларда ұсынылады:
1) Салық кодексінің 530-бабының 2-тармағында көзделген құжаттарды ұсынбаған;
2) Өтініште көрсетілген мәліметтердің Салық кодексінің 530-бабының 2-тармағында көзделген, салық төлеуші табыс еткен құжаттарда қамтылған мәліметтермен сәйкес келмеуі анықталған;
3) қағаз жеткізгіште табыс еткен Өтініште көрсетілген деректердің салық төлеушінің электрондық цифлық қолтаңбасмен куәландырылған электрондық нысанда табыс еткен Өтініш деректерімен сәйкес келмесе;
4) "Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш (328.00-нысан)" салық есептілігін жасау бойынша түсіндірмемен Өтінішті толтырудың сәйкес келмеуі;

Глава 3. Порядок подтверждения факта уплаты косвенных налогов
по Заявлениям, представленным только в электронной форме
6. Подтверждение органами государственных доходов факта уплаты косвенных налогов по Заявлениям, представленным только в электронной форме, заверенной электронной цифровой подписью, в соответствии с пунктом 4 статьи 530 Налогового кодекса, производится в течение 3 (трех) рабочих дней со дня его поступления путем направления налогоплательщику (налоговому агенту) уведомления о подтверждении факта уплаты косвенных налогов в электронной форме, заверенной электронной цифровой подписью должностного лица, по форме согласно приложению 8 к настоящим приказу.
7. Мотивированный отказ производится органом государственных доходов в течение 3 (трех) рабочих дней со дня поступления Заявления в электронной форме, заверенной электронной цифровой подписью, путем направления налогоплательщику (налоговому агенту) мотивированного отказа в электронной форме, заверенной электронной цифровой подписью должностного лица, по форме согласно приложению 7 к настоящим приказу.
В мотивированном отказе указываются выявленные несоответствия (нарушения), а также обязанность представления налогоплательщиком (налоговым агентом) в органы государственных доходов Заявления с устранением нарушений в соответствии с пунктом 9 статьи 530 Налогового кодекса в течение 15 (пятнадцати) календарных дней с даты получения мотивированного отказа.
Глава 4. Случай подтверждения органами государственных доходов факта уплаты налога на добавленную стоимость по импортированным товарам либо мотивированного отказа
8. При отсутствии случаев, по которым выносится мотивированный отказ органами государственных доходов, производится подтверждение факта уплаты налога на добавленную стоимость по импортированным товарам согласно поданному Заявлению.
9. Мотивированный отказ представляется в случаях:
1) непредставления документов, предусмотренных пунктом 2 статьи 530 Налогового кодекса;
2) установления несоответствия сведений, указанных в Заявлении, сведениям, содержащимся в представленных налогоплательщиком документах, предусмотренных пунктом 2 статьи 530 Налогового кодекса;
3) несоответствия данных, указанных в Заявлении, представленном на бумажном носителе, данным Заявления, представленном в электронной форме, удостоверенной электронной цифровой подписью налогоплательщика;
4) несоответствия составления Заявления пояснению по составлению налоговой отчетности "Заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (форма 328.00)";

5) осыған байланысты салық салынатын импорт мөлшерін түзету жүзеге асырылатын импортталған тауарлар бойынша салық салынатын импорттың мөлшерін және (немесе) жанама салықтардың сомаларын төмендету;
6) Өтініште көрсетілген жанама салықтардың есептелген сомаларын төлемеу, сондай-ақ толық көлемде төлемеу.
Мемлекеттік кірістер
органдарының Еуразиялық
экономикалық одаққа мүше
мемлекеттердің аумағынан
импортталған тауарлар бойынша
қосылған құн салығын және
импортталған акцизделетін
тауарлар бойынша акцизді төлеу
фактісін тиісті белгі қою не
растаудан уәжді бас тарту
жолымен тауарларды әкелу және
жанама салықтарды төлеу
туралы өтініште растау, сондай-ақ Мемлекеттік кірістер
органдарының импортталған
тауарлар бойынша қосылған құн
салығын төлеу фактісін растау
не растаудан уәжді бас тарту
қағидаларына қосымша
нысан
Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштерді тіркеу журналы
Тіркеу нөмірі
МКО-ға Өтінішті беру күні
Салықтөлеушінің атауы, ТАӘ
БСН/ЖСН
Парақтардың саны
Өтінішті тіркеудіжүзеге асырғанген МКО лауазымды тұлғасының ТАӘ
Өтінішті тіркеудіжүзеге асырғанген МКО лауазымды тұлғасының қолы
МКО-ның Өтінішке белгі қою күні
Өтініштің 3 (үш) данасын қолма-қол беру (пошта арқылы жолдау) күні
Қолма-қол табыс етілді
Пошта арқылы жолданды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
кестенің жалғасы
МКО-ның белгісі бар Өтініштің 3 (үш) данасын алған тұлғаның ТАӘ
МКО-ның белгісі бар Өтініштің 3 (үш) данасын алған тұлғаның қолы
Белгі қойған (белгі қоюдан бас тарту туралы хабарламаны дайындаған) лауазымды тұлғаның ТАӘ
Салық төлеушіге МКО-ның белгі қоюдан бас тарту туралы хабарламаны жолдаған күні
11
12
13
14
____________________________________________________________________
Қосымша: Аббревиатураларды ашып жазу қосымшасы:
ТАӘ - тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе);
МКО – мемлекеттік кірістер органы;
БСН (ЖСН) – бизнес сәйкестендіру нөмірі (жеке сәйкестенедіру нөмірі).
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 28 қазандағы
№ 628 бұйрығына
7-қосымша
нысан
Жанама салықтарды төлеу фактісін растаудан дәлелді бас тарту
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 530-бабының
8-тармағының негізінде: __________________________________ (МКО атауы)
Сізге хабарланады, __________________________________________________
(Салық төлеушінің (салық агентінің) Т.А.Ә. немесе атауы)
БСН (ЖСН):________________________________________________________
тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш бойынша жанама
салықтарды төлеу фактісін растаудан бас тарту туралы (328.00-нысан) (бұдан әрі-
Өтініш)
№ ________________________________________________________________
(Өтініштің нөмірі мен күні)
Өтініштің тіркеу нөмірі: _____________________________________________
Салық кезеңі: жылы _______________________________ айы _____________
Мынадай себептер бойынша (сәйкес ұяшыққа Х енгізіңіз):

5) занижения размера облагаемого импорта и (или) сумм косвенных налогов по импортированным товарам, в связи с которым осуществляется корректировка размера облагаемого импорта;
6) неуплаты, а также уплаты не в полном объеме исчисленных сумм косвенных налогов, указанных в Заявлении.
Приложение к Правилам
подтверждения органами
государственных доходов факта
уплаты налога на добавленную
стоимость по импортированным
товарам и акциза по импортированным
подакцизным товарам
с территории государств-членов
Евразийского экономического
союза в заявлении о ввозе
товаров и уплате косвенных
налогов путем проставления
соответствующей отметки либо
мотивированного отказа
в подтверждении, а также
случай подтверждения органами
государственных доходов факта
уплаты налога на добавленную
стоимость по импортированным
товарам либо мотивированного
отказа в подтверждении
форма
Журнал регистрации заявлений о ввозе товаров и уплате косвенных налогов
Регистрационный номер
Дата представления в ОГД
Наименование, ФИО налогоплательщика
БИН/ИИН
Количество листов
ФИО должностного лица ОГД, осуществившего регистрацию
Подпись должностного лица ОГД, осуществившего регистрацию
Дата проставления отметки ОГД
Дата выдачи на руки (направления по почте) 3 (трех) экземпляров
вручено на руки
направлено по почте
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
продолжение таблицы
ФИО лица,
получившего
3 (три) экземпляра
с отметкой ОГД
Подпись лица,
получившего
3 (три) экземпляра
с отметкой ОГД
ФИО должностного лица,
проставившего отметку
(подготовившего
уведомление об отказе
в проставлении отметки)
Дата отправки
налогоплательщику
уведомления об отказе
в проставлении
отметки ОГД
11
12
13
14
___________________________________________________________________
Приложение: расшифровка аббревиатур:
ФИО – фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность);
ОГД – орган государственных доходов;
БИН/ИИН – бизнес идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер.
Приложение 7 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 28 октября 2025 года № 628
форма
Мотивированный отказ в подтверждении факта уплаты косвенных налогов
На основании пункта 8 статьи 530 Налогового кодекса Республики Казахстан
(далее – Налоговый кодекс): __________________________________________
(наименование ОГД)
уведомляет Вас, ____________________________________________________
(ФИО или наименование налогоплательщика (налогового агента))
БИН (ИИН): _______________________________________________________
об отказе в подтверждении факта уплаты косвенных налогов по Заявлению
о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (форма 328.00) (далее – Заявление)
№_____________________ __________ (номер и дата Заявления)
Регистрационный номер Заявления: ________________________________
Налоговый период: месяц __________ год ___________________________
По следующим причинам (укажите Х в соответствующей ячейке):

1) Өтініште көрсетілген мәліметтердің Салық кодексінің 530-бабының 2-тармағында көзделген салық төлеуші табыс еткен құжаттарда қамтылған мәліметтермен сәйкес келмеуін анықтау;
2) салық төлеушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталған, қағаз жеткізгіште ұсынылған өтініште көрсетілген деректердің электрондық түрде табыс еткен Өтініш деректерімен сәйкес келмеуі;
3) Өтініште көрсетілген жанама салықтардың есептелген сомаларын төлемеу, сондай-ақ толық көлемде төлемеу;
4) салық салынатын импорт мөлшеріне және (немесе) салық салынатын импорт мөлшерін түзету жүзеге асырылатын импортталған тауарлар бойынша жанама салықтардың сомаларын төмендету;
5) Өтініштіқұрастырудың оны жасау жөніндегі түсіндірмеге сәйкес келмеуі;
6) Салық кодексінің 530-бабының 2-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынбау.
Анықталған бұзушылықтардың мәні: _____________________________________
Салық кодексінің 530-бабының 9-тармағына сәйкес Сіз Растаудан уәжді бас тартуды
алған күнен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде бұзушылықтарды жоя отырып,
қайта Өтініш бере аласыз.
МКО басшысы (басшының орынбасары): ____________________________
ТАӘ, қолы
М.О.
Салық төлеушіге (салық агентіне ) табыс ету (жөнелту) туралы белгі:
_____________________________________________________________________
(Мемлекеттік органның лауазымды адамының ТАӘ, қолы, күні)
Алу туралы белгі: ________________________________________________
(Салық төлеушінің (салық агентінің) ТАӘ, қолы, күні)
Алған күні: __________________________________________________________
Қолданбалы сервердің қолы Салық төлеушінің сәйкестендіру нөмірі/өтініштің тіркеу
нөмірі/парақ
_____________________________________________________________________
Ескертпе: Аббревиатураларды ашып жазу қосымшасы:
ТАӘ – тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта
көрсетілсе);
МКО – мемлекеттік кірістер органдары;
БСН (ЖСН) – бизнес сәйкестендіру нөмірі (жеке сәйкестендіру нөмірі);
М.О. – мөртаңба орны.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 28 қазандағы
№ 628 бұйрығына
8-қосымша
нысан
Жанама салықтарды төлеу фактісін растау туралы хабарлама
Сатып алушының сәйкестендіру нөмірі: ________________________________
Сатып алушының атауы: ____________________________________________
Өтініш деректері: № ___________ от ____________._______г.
Салықтық кезең: ___________________________________________________
Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштің (бұдан әрі –
Өтініш) кіріс (тіркеу) нөмірі: ___________________________
Өтінішті тіркеу күні: ________
Кері қайтарып алынатын өтініштің кіріс (тіркеу) нөмірі: ________________
Түзетілген өтініштің кіріс (тіркеу) нөмірі: ____________
МКО коды: _________________________________________________________
Жанама салықтарды төлеу фактісін растаған МКО-ның лауазымды тұлғасының
ТАӘ:_________________________________________________________
Жанама салықтарды төлеу фактісін растау күні: ______________________
Атауы
Сомасы
Валюта коды
Қолданбалы сервердің қолы Салық төлеушінің сәйкестіндіру нөмірі/өтініштің тіркеу
нөмірі/ парақ
___________________________________________________________________
Ескертпе: Аббревиатураларды ашып жазу қосымшасы:
МКО – мемлекеттік кірістер органдары;
ТАӘ – тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта
көрсетілсе).
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 28 қазандағы
№ 628 бұйрығына
9-қосымша
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі

1) установления несоответствия сведений, указанных в Заявлении, сведениям, содержащимся в представленных налогоплательщиком документах, предусмотренных пунктом 2 статьи 530 Налогового кодекса;
2) несоответствия данных, указанных в Заявлении, представленном на бумажном носителе, данным Заявления, представленному в электронном виде, заверенному электронной цифровой подписью налогоплательщика;
3) неуплаты, а также уплаты не в полном объеме исчисленных сумм косвенных налогов, указанных в Заявлении;
4) занижения размера облагаемого импорта и (или) сумм косвенных налогов по импортированным товарам, в связи с которым осуществляется корректировка размера облагаемого импорта;
5) несоответствия составления Заявления пояснению по ее составлению;
6) непредставления документов, предусмотренных пунктом 2 статьи 530 Налогового кодекса.
Суть выявленных нарушений: ________________________________________
В соответствии с пунктом 9 статьи 530 Налогового кодекса Вы представляете
новое Заявление с устранением нарушений в течение 15 (пятнадцати) календарных
дней с даты получения Мотивированного отказа в подтверждении.
Руководитель (заместитель руководителя) ОГД: ______________________
ФИО, подпись
М.П.
Отметка о вручении (отправлении) налогоплательщику (налоговому агенту):
________________________________________________________________
(ФИО должностного лица государственного органа, подпись, дата)
Отметка о получении: ____________________________________________
(ФИО налогоплательщика (налогового агента), подпись, дата)
Дата получения: _________________________________________________
Подпись прикладного сервера Идентификационный номер
налогоплательщика\Регистрационный номер Заявления\Лист из __
________________________________________________________________
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ФИО – фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность);
ОГД – орган государственных доходов;
БИН (ИИН) – бизнес идентификационный номер (индивидуальный идентификационный номер);
М.П. – место для печати.
Приложение 8 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 28 октября 2025 года № 628
форма
Уведомление о подтверждении факта уплаты косвенных налогов
Идентификационный номер покупателя: ________________________________
Наименование покупателя: ____________________________________________
Реквизиты заявления: № ___________ от ____________._______г.
Налоговый период: ___________________________________________________
Входящий (регистрационный) номер заявления о ввозе товаров и уплате косвенных
налогов (далее – Заявление): ___________________________________________
Дата регистрации Заявления: ___________________________________________
Входящий (регистрационный) номер отзываемого Заявления: _______________
Входящий (регистрационный) номер корректируемого Заявления: ___________
Код ОГД: ___________________________________________________________
ФИО должностного лица ОГД, подтвердившего факт уплаты косвенных налогов:
____________________________________________________________________
Дата подтверждения факт уплаты косвенных налогов: ______________________
Наименование
Сумма
Код валюты
Подпись прикладного сервера Идентификационный номер налогоплательщика
\Регистрационный номер Заявления\Лист из
____________________________________________________________________
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ОГД – орган государственных доходов;
ФИО – фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность).
Приложение 9 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 28 октября 2025 года № 628
Перечень утративших силу некоторых приказов Министра финансов Республики Казахстан

1. "Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті кері қайтарып алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 6 ақпандағы № 133 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16414 болып тіркелген).
2. "Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 31 наурыздағы № 276 бұйрығының 1-тармағының 2) тармақшасы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22468 болып тіркелген).
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 4 мамырдағы № 425 "Мемлекеттік кірістер органдарының Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініште импортталған акцизделетін тауарлар бойынша акциздің және импортталған тауарлар бойынша қосылған құн салығын төлеу фактісін тиісті белгі қою арқылы растауы не растаудан уәжді бас тартуы қағидаларын, сондай-ақ мемлекеттік кірістер органдарының импортталған тауарлар бойынша қосылған құн салығын төлеу фактісін растауы не растаудан уәжді бас тартуы жағдайларын бекіту туралы" бұйрығы тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініште тиісті белгі қою не Еуразиялық экономикалық одаққа мүше растау, сондай-ақ мемлекеттік кірістер органдарының импортталған тауарлар бойынша қосылған құн салығын төлеу фактісін растау не растаудан уәжді бас тарту жағдайлары (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22690 болып тіркелген).

1. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 6 февраля 2018 года № 133 "Об утверждении Правил отзыва заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16414).
2. Подпункт 2) пункта 1 приказа Министра финансов Республики Казахстан от 31 марта 2021 года № 276 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра финансов Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22468).
3. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 мая 2021 года № 425 "Об утверждении Правил подтверждения органами государственных доходов факта уплаты налога на добавленную стоимость по импортированным товарам и акциза по импортированным подакцизным товарам с территории государств-членов Евразийского экономического союза в заявлении о ввозе товаров и уплате косвенных налогов путем проставления соответствующей отметки либо мотивированного отказа в подтверждении, а также случаи подтверждения органами государственных доходов факта уплаты налога на добавленную стоимость по импортированным товарам либо мотивированного отказа в подтверждении" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22690).