Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бағалы қағаздар нарығы және зейнетақымен қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2025 жылғы 16 қазандағы № 67 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 28 қазанда № 37233 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін бағалы қағаздар нарығы және зейнетақымен қамсыздандыру мәселелері бойынша Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілсін.
2. Бағалы қағаздар нарығы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы Тізбенің 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармағының тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші және жиырма тоғызыншы абзацтарын және 2-тармағын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық банкі
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын
реттеу және дамыту
Агенттігінің Басқармасының
2025 жылғы 16 қазандағы № 67
Қаулыға қосымша
Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін бағалы қағаздар нарығы және зейнетақымен қамсыздандыру мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі
1. "Инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 3 ақпандағы № 10 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9248 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам рынка ценных бумаг и пенсионного обеспечения
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 16 октября 2025 года № 67. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 октября 2025 года № 37233
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам рынка ценных бумаг и пенсионного обеспечения, в которые вносятся изменения и дополнения, согласно приложению к настоящему постановлению (далее - Перечень).
2. Департаменту рынка ценных бумаг в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого и двадцать девятого пункта 1 и пункта 2 Перечня, которые вводятся в действие с 1 января 2026 года.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Национальный Банк
Республики Казахстан
Приложение к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 16 октября 2025 года № 67
Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам рынка ценных бумаг и пенсионного обеспечения, в которые вносятся изменения и дополнения
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 февраля 2014 года № 10 "Об утверждении Правил осуществления деятельности по управлению инвестиционным портфелем" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9248) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:

"Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 69-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметті жүзеге асыру қағидаларында:
мынадай мазмұндағы 7-2-тармақпен толықтырылсын:
"7-3. Зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шарт инвестициялық портфельді басқарушының бастамасы бойынша Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 37-бабының 8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес бұзылады.
Зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шарт инвестициялық портфельді басқарушының бастамасы бойынша осы шарт жасалған күннен бастап кемінде толық бір күнтізбелік жыл өткеннен кейін бұзылуы мүмкін.
Осы тармақтың мақсаттары үшін толық күнтізбелік жыл деп тиісті жылдың 1 қаңтарынан 31 желтоқсан аралығы қоса алынған кезең түсініледі.";
мынадай мазмұндағы 25-1, 25-2 -тармақтармен толықтырылсын:
"25-1. Инвестициялық портфельді басқарушы зейнетақы активтерін сенімгерлік басқаруды мынадай өлшемшарттардың бірі бойынша жүзеге асырады:
1) инвестициялық портфель салымшылардың зейнеткерлікке шығу мерзіміне қарамастан, зейнетақы салымдарынан тұрады және 12 (он екі) айдың қорытындысы бойынша есептелетін кірістіліктің ең аз мәніне ие;
2) инвестициялық портфель зейнеткерлікке шығу мерзімі үш жылдан асатын салымшылардың зейнетақы салымдарынан тұрады және 36 (отыз алты) айдың қорытындысы бойынша есептелетін кірістіліктің ең аз мәніне ие;
3) инвестициялық портфель зейнеткерлікке шығу мерзімі он үш жылдан асатын салымшылардың зейнетақы салымдарынан тұрады және 60 (алпыс) айдың қорытындысы бойынша есептелетін кірістіліктің ең аз мәніне ие.
Зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәні Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2023 жылғы 7 маусымдағы № 43 қаулысымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32830 болып тіркелген) Инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы есептеу қағидаларына, сондай-ақ Инвестициялық портфельді басқарушының теріс айырманы меншікті капиталы есебінен өтеу қағидалары мен мерзімдеріне сәйкес айқындалады.
25-2. Инвестициялық портфельді басқарушы өлшемдері Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2023 жылғы 7 маусымдағы № 43 қаулысымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32830 болып тіркелген) Инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы есептеу қағидаларына, сондай-ақ Инвестициялық портфельді басқарушының теріс айырманы меншікті капиталы есебінен өтеу қағидалары мен мерзімдеріне сәйкес айқындалатын композиттік индекстер негізінде меншікті инвестициялау стратегиясын айқындайтын инвестициялық портфель үшін инвестициялық декларация әзірлейді.";

"В соответствии с пунктом 1 статьи 69 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
Правила осуществления деятельности по управлению инвестиционным портфелем, утвержденных указанным постановлением:
дополнить пунктом 7-3 следующего содержания:
"7-3. Договор о доверительном управлении пенсионными активами по инициативе управляющего инвестиционным портфелем расторгается в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 37 Социального кодекса Республики Казахстан.
Договор о доверительном управлении пенсионными активами по инициативе управляющего инвестиционным портфелем может быть расторгнут по истечении не менее одного полного календарного года со дня заключения данного договора.
Для целей данного пункта под полным календарным годом понимается период с 1 января по 31 декабря включительно соответствующего года.";
дополнить пунктами 25-1 и 25-2 следующего содержания:
"25-1. Управляющий инвестиционным портфелем осуществляет доверительное управление пенсионными активами по одному из следующих критериев:
1) инвестиционный портфель состоит из пенсионных вкладов вне зависимости от срока выхода вкладчиков на пенсию и имеет минимальное значение доходности, рассчитываемое по итогам 12 (двенадцати) месяцев;
2) инвестиционный портфель состоит из пенсионных вкладов вкладчиков со сроком выхода на пенсию более трех лет и имеет минимальное значение доходности, рассчитываемое по итогам 36 (тридцати шести) месяцев;
3) инвестиционный портфель состоит из пенсионных вкладов вкладчиков со сроком выхода на пенсию более тринадцати лет и имеет минимальное значение доходности, рассчитываемое по итогам 60 (шестидесяти) месяцев.
Минимальное значение доходности пенсионных активов определяется в соответствии с Правилами расчета отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов, а также Правил и сроков возмещения отрицательной разницы управляющим инвестиционным портфелем за счет собственного капитала, утвержденными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 7 июня 2023 года № 43 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32830).
25-2. Управляющий инвестиционным портфелем разрабатывает инвестиционную декларацию для инвестиционного портфеля, в которой определяет собственную стратегию инвестирования на основе композитного индекса, параметры которого определяются в соответствии с Правилами расчета отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов, а также Правил и сроков возмещения отрицательной разницы управляющим инвестиционным портфелем за счет собственного капитала, утвержденными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 7 июня 2023 года № 43 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32830).";

33-5 және 33-6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"33-5. Зейнетақы активтері есебінен қаржы құралдарымен мәмілелер:
1) инвестициялық портфельді басқарушының үлестес тұлғаларымен;
2) осы инвестициялық портфельді басқарушының ірі акционерлеріне тиесілі инвестициялық портфельді басқарушының акцияларын сенімгерлік басқарушылармен;
3) инвестициялық портфельді басқарушының ірі акционерлері шығарған акцияларды және (немесе) инвестициялық портфельді басқарушының ірі акционерлерінің жарғылық капиталына қатысу үлестерін сенімгерлік басқарушылармен;
4) Қағидалардың осы тармағының бірінші бөлігінің 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген сенімгерлік басқарушылардың үлестес тұлғаларымен жасалмайды.
Қағидалардың осы тармағының бірінші бөлігінің нормалары ұйымдасқан нарықта ашық сауда-саттық әдісімен жасалған мәмілелерге, сондай-ақ Қағидалардың 33-2-тармағының 1), 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында көзделген жағдайларға қолданылмайды.
Инвестициялық портфельді басқарушы Қағидалардың осы тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғалар шығарған (ұсынған) үлестік қаржы құралдарын, көрсетілген үлестік қаржы құралдарына конвертацияланатын борыштық қаржы құралдарын, сондай-ақ KASE индексіне енгізілген үлестік қаржы құралдарын қоспағанда, құрылымдық өнімдерді зейнетақы активтері есебінен сатып алу жөнінде шешімдер қабылдамайды.
33-6. Бір тұлға және оның үлестес тұлғалары шығарған (ұсынған) қаржы құралдарына зейнетақы активтері есебінен инвестициялардың жиынтық мөлшері инвестициялық портфельді басқарушыда сенімгерлік басқарудағы зейнетақы активтері құнының 10 (он) пайызынан аспауға тиіс.
Қағидалардың осы тармағының бірінші бөлігінде бір-біріне қатысты үлестес тұлғалар шығарған (ұсынған) инвестициялардың жиынтық мөлшері бөлігінде белгіленген нормалар дауыс беретін акцияларының 50 (елу) пайыздан астамы мемлекетке немесе ұлттық басқарушы холдингке немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі бір-біріне қатысты үлестес тұлғалар шығарған (ұсынған) қаржы құралдарына қатысты қолданылмайды.
Қағидалардың осы тармағының бірінші бөлігінде белгіленген нормалар Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің еншілес ұйымдары шығарған мемлекеттік бағалы қағаздар мен қаржы құралдарына, сондай-ақ орталық контрагенттің қатысуымен жасалған "кері репо" операциясының нысанасы болып табылатын қаржы құралдарына қатысты қолданылмайды.
Қағидалардың осы тармағының бірінші бөлігінде белгіленген нормалар активтерінің құрылымы MSCI ACWI Index (Морган Стэнли Кэпитал Интернешнл Олл Кантри Ворлд Индекс) немесе Bloomberg Global-Aggregate Index (Блумберг Глобал-Агригейт Индекс) индекстерінің құрылымын қайталайтын немесе пайлары бойынша баға белгілеу осы индекстерге байланысты Exchange Traded Funds (Эксчейндж Трэйдэд Фандс) пайларына қатысты қолданылмайды.
Зейнетақы активтері есебінен инвестициялардың осы зейнетақы активтерін есепке алуды және сақтауды жүзеге асыратын кастодианның банк шоттарындағы шетел валютасындағы қалдықтарды қоса алғанда, шетел валютасында номиналданған қаржы құралдарына жиынтық мөлшері инвестициялық портфельді басқарушының сенімгерлік басқаруындағы зейнетақы активтері құнынан 60 (алпыс) пайыздан кем болады.

пункты 33-5 и 33-6 изложить в следующей редакции:
"33-5. Сделки с финансовыми инструментами за счет пенсионных активов не заключаются с:
1) аффилированными лицами управляющего инвестиционным портфелем;
2) доверительными управляющими акциями управляющего инвестиционным портфелем, принадлежащими крупным акционерам данного управляющего инвестиционным портфелем;
3) доверительными управляющими акциями, выпущенными крупными акционерами управляющего инвестиционным портфелем, и (или) долями участия в уставном капитале крупных акционеров управляющего инвестиционным портфелем;
4) аффилированными лицами доверительных управляющих, указанных в подпунктах 2) и 3) части первой настоящего пункта Правил.
Нормы части первой настоящего пункта Правил не распространяются на сделки, заключенные на организованном рынке методом открытых торгов, а также на случаи, предусмотренные подпунктами 1), 2), 3), 4) и 5) пункта 33-2 Правил.
Управляющий инвестиционным портфелем не принимает решений по приобретению за счет пенсионных активов долевых финансовых инструментов, выпущенных (предоставленных) лицами, указанными в части первой настоящего пункта Правил, долговых финансовых инструментов, конвертируемых в указанные долевые финансовые инструменты, а также структурных продуктов, за исключением долевых финансовых инструментов, включенных в индекс KASE.
33-6. Суммарный размер инвестиций за счет пенсионных активов в финансовые инструменты, выпущенные (предоставленные) одним лицом и его аффилированными лицами, не должен превышать 10 (десяти) процентов стоимости пенсионных активов, находящихся в доверительном управлении у управляющего инвестиционным портфелем.
Нормы, установленные частью первой настоящего пункта Правил, в части суммарного размера инвестиций, выпущенных (предоставленных) аффилированными по отношении друг к другу лицами, не распространяются в отношении финансовых инструментов, выпущенных (предоставленных) аффилированными по отношении друг к другу лицами, более 50 (пятидесяти) процентов голосующих акций которых принадлежат государству или национальному управляющему холдингу или Национальному Банку Республики Казахстан.
Нормы, установленные частью первой настоящего пункта Правил, не распространяются в отношении государственных ценных бумаг и финансовых инструментов, выпущенных дочерними организациями Национального Банка Республики Казахстан, а также финансовых инструментов, являющихся предметом операции "обратное репо", заключенной с участием центрального контрагента.
Нормы, установленные частью первой настоящего пункта Правил, не распространяются в отношении паев Exchange Traded Funds (Эксчейндж Трэйдэд Фандс), структура активов которых повторяет структуру индексов MSCI ACWI Index (Морган Стэнли Кэпитал Интернешнл Олл Кантри Ворлд Индекс) или Bloomberg Global-Aggregate Index (Блумберг Глобал-Агригейт Индекс), или ценообразование по паям которых привязано к данным индексам.
Суммарный размер инвестиций за счет пенсионных активов в финансовые инструменты, номинированные в иностранной валюте, включая остатки в иностранной валюте на банковских счетах кастодиана, осуществляющего учет и хранение данных пенсионных активов, составляет менее 60 (шестидесяти) процентов от стоимости пенсионных активов, находящихся в доверительном управлении у управляющего инвестиционным портфелем.

Қатарынан 12 (он екі) ай ішінде инвестициялық портфельдің тәуекел көрсеткіші (стандартты ауытқу) композиттік индекстің тәуекел көрсеткішінен 1,2-ден астам (бір бүтін оннан екі) рет аспайды (стандартты ауытқу) және ай сайын есепті айдан кейінгі айдың бірінші күніндегі жағдай бойынша есептеледі.
Зейнетақы активтері есебінен эмитенттің бір шығарылымының борыштық бағалы қағаздарына инвестициялардың жиынтық мөлшері эмитенттің осы шығарылымының орналастырылған борыштық бағалы қағаздарының жалпы санынан 50 (елу) пайыздан кем болады.
Қазақстан Республикасының ұйымы шығарған акцияларға, оның ішінде депозитарлық қолхаттардың базалық активі болып табылатын акцияларға зейнетақы активтері есебінен инвестициялардың жиынтық мөлшері осы эмитенттің дауыс беретін акцияларының жалпы санынан 10 (он) пайыздан кем болады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және инвестициялық портфельді басқарушылардың сенімгерлік басқаруындағы бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері есебінен инвестициялардың жиынтық мөлшері бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры өзінің интернет-ресурсында жариялаған зейнетақы активтері есебінен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық портфелінің құрылымы туралы мәліметтерге сәйкес осы эмитенттің дауыс беретін акцияларының жалпы санынан 10 (он) пайыздан асқан жағдайда, инвестициялық портфельді басқарушы Қазақстан Республикасының ұйымы шығарған, оның ішінде депозитарлық қолхаттардың базалық активі болып табылатын зейнетақы активтері есебінен акцияларды сатып алу жөнінде шешімдер қабылдамайды.".
7-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"7-тарау. Зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару шарты инвестициялық портфельді басқарушының бастамасы бойынша бұзылған жағдайда инвестициялық портфельді басқарушының іс-қимыл тәртібі";
мынадай мазмұндағы 58, 59 және 60-тармақтармен толықтырылсын:
"58. Зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару шартын өз бастамасы бойынша бұзған жағдайда инвестициялық портфельді басқарушы уәкілетті органды, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын және зейнетақы активтерін есепке алу және сақтауды жүзеге асыратын кастодианды шартты бұзудың жоспарланған күніне дейін күнтізбелік бір жылдан кешіктірмей хабардар етеді және бір мезгілде корпоративтік интернет-ресурста тиісті хабарландыру орналастырады.
Мұндай хабарлама болған кезде бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры салымшылардың зейнетақы активтерін осы инвестициялық қорды басқарушының басқаруына аудару туралы жаңа өтініштерін қабылдамайды.
59. Зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару шартын өз бастамасы бойынша бұзған жағдайда инвестициялық портфельді басқарушы сенімгерлік басқарудағы зейнетақы активтерін ақша түрінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне сенімгерлік басқаруға толық көлемде қайтарады.
Инвестициялық портфельді басқарушы инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен инвестициялық портфельді басқарушы зейнетақы активтерін басқаруды жүзеге асырған толық күнтізбелік жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарына қалыптасқан зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы (бар болса) толық көлемде өтейді.

Риск показатель инвестиционного портфеля (стандартное отклонение) не превышает риск показатель композитного индекса (стандартное отклонение) более чем в 1,2 (одна целая две десятых) раза за последовательные 12 (двенадцать) месяцев и рассчитывается ежемесячно на первое число месяца, следующего за отчетным.
Суммарный размер инвестиций за счет пенсионных активов в долговые ценные бумаги одного выпуска эмитента составляет менее 50 (пятидесяти) процентов от общего количества размещенных долговых ценных бумаг данного выпуска эмитента.
Суммарный размер инвестиций за счет пенсионных активов в акции, выпущенные организацией Республики Казахстан, в том числе являющиеся базовым активом депозитарных расписок, составляет менее 10 (десяти) процентов от общего количества голосующих акций данного эмитента.
Управляющий инвестиционным портфелем не принимает решений по приобретению за счет пенсионных активов акций, выпущенных организацией Республики Казахстан, в том числе являющихся базовым активом депозитарных расписок, в случае если суммарный размер инвестиций за счет пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда, находящихся в доверительном управлении Национального Банка Республики Казахстан и управляющих инвестиционным портфелем, согласно сведениям о структуре инвестиционного портфеля единого накопительного пенсионного фонда за счет пенсионных активов, опубликованным единым накопительным пенсионным фондом на своем интернет-ресурсе, превышает 10 (десять) процентов от общего количества голосующих акций данного эмитента.";
дополнить главой 7 в следующей редакции:
"Глава 7. Порядок действий управляющего инвестиционным портфелем в случае расторжения договора доверительного управления пенсионными активами по инициативе управляющего инвестиционным портфелем";
дополнить пунктами 58, 59 и 60 следующего содержания:
"58. В случае расторжения договора о доверительном управлении пенсионными активами по своей инициативе управляющий инвестиционным портфелем уведомляет уполномоченный орган, единый накопительный пенсионный фонд и кастодиана, осуществляющего учет и хранение пенсионных активов, не позднее одного календарного года до планируемой даты расторжения договора и одновременно размещает соответствующее объявление на корпоративном интернет-ресурсе.
При наличии такого уведомления единый накопительный пенсионный фонд не принимает новые заявления вкладчиков о переводе пенсионных активов в управление этого управляющего инвестиционным фондом.
59. В случае расторжения договора о доверительном управлении пенсионными активами по своей инициативе управляющий инвестиционным портфелем возвращает в полном объеме пенсионные активы, находящиеся в доверительном управлении, в виде денег в доверительное управление Национальному Банку Республики Казахстан.
Управляющий инвестиционным портфелем возмещает в полном объеме (при наличии) отрицательную разницу между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением пенсионных активов, сложившуюся на 1 января года, следующего за полным календарным годом, в котором управляющий инвестиционным портфелем осуществлял управление пенсионными активами.

60. Зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару шарты инвестициялық портфельді басқарушының бастамасы бойынша бұзылған жағдайда теріс айырманы (бар болса) өтеу күнінен кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде инвестициялық портфельді басқарушы зейнетақы активтерін зейнетақы активтерін қабылдау-өткізу актісінің негізінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының кастодиандық шотына қайтарады, ол мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) инвестициялық портфельді басқарушының толық атауы;
2) инвестициялық портфельді басқарушының атқарушы органы басшысының және бас бухгалтерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
3) шоттардағы ұлттық және (немесе) шетел валютасында ақша қалдығы;
4) зейнетақы активтерін беру күнінің алдындағы күннің соңына зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің құны;
5) инвестициялық портфельді басқарушы бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына беретін зейнетақы активтеріне жататын өзге де мәліметтер.
Қабылдау-өткізу актісі зейнетақы активтерін беру күніне бір данадан қазақ және орыс тілдерінде 3 (үш) данада жасалады:
инвестициялық портфельді басқарушы үшін - инвестициялық портфельді басқарушының атқарушы органының басшысы және бас бухгалтері немесе оларды алмастыратын адамдар қол қояды;
бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры үшін - бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының уәкілетті тұлғасы қол қояды;
кастодиан-банк үшін - кастодиан-банктің уәкілетті тұлғасы және бас бухгалтері немесе оларды алмастыратын адамдар қол қояды.".
2. "Инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы есептеу қағидаларын, сондай-ақ Инвестициялық портфельді басқарушының теріс айырманы меншікті капиталы есебінен өтеу қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2023 жылғы 7 маусымдағы № 43 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32830 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы есептеу қағидаларында:
3, 4, 5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы Басқарушы мынадай формула бойынша ай сайын есептейді:
S = (Сmin - Сt) * Yei, мұндағы: Сmin > Сt, мұндағы:
S – Басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы өтеу бойынша Басқарушы міндеттемелерінің сомасы;
Cmin – зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі коэффициентінің ең аз мәнін орындау үшін зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің есепті күнге қажетті құны;
Ct – Басқарушының сенімгерлік басқаруында болған зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің есепті күнге құны;
Yei – Басқарушының сенімгерлік басқаруында болған зейнетақы активтерінің шартты бірліктерінің есепті күнге жалпы саны.

60. В случае расторжения договора о доверительном управлении пенсионными активами по инициативе управляющего инвестиционным портфелем в течение 5 (пяти) рабочих дней после даты возмещения отрицательной разницы (при наличии) управляющий инвестиционным портфелем возвращает пенсионные активы на кастодиальный счет единого накопительного пенсионного фонда в Национальном Банке Республики Казахстан на основании акта приема-передачи пенсионных активов, который содержит следующие сведения:
1) полное наименование управляющего инвестиционным портфелем;
2) фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя исполнительного органа и главного бухгалтера управляющего инвестиционным портфелем;
3) остаток денег на счетах в национальной и (или) иностранной валюте;
4) стоимость одной условной единицы пенсионных активов на конец дня, предшествующего дате передачи пенсионных активов;
5) иные сведения, которые относятся к пенсионным активам, передаваемым управляющей инвестиционным портфелем единому накопительному пенсионному фонду.
Акт приема-передачи составляется на дату передачи пенсионных активов в 3 (трех) экземплярах на казахском и русском языках по одному экземпляру:
для управляющего инвестиционным портфелем - подписывается руководителем исполнительного органа и главным бухгалтером управляющего инвестиционным портфелем или лицами их замещающими;
для единого накопительного пенсионного фонда - подписывается уполномоченным лицом единого накопительного пенсионного фонда;
для банка-кастодиана - подписывается уполномоченным лицом и главным бухгалтером банка-кастодиана или лицами их замещающими.".
2. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 7 июня 2023 года № 43 "Об утверждении Правил расчета отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов, а также Правил и сроков возмещения отрицательной разницы управляющим инвестиционным портфелем за счет собственного капитала" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32830) следующие изменения:
в Правилах расчета отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов, утвержденных указанным постановлением:
пункты 3, 4, 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"3. Управляющий ежемесячно рассчитывает отрицательную разницу между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной Управляющим, и минимальным значением доходности пенсионных активов по формуле:
S = (Сmin - Сt) * Yei, где: Сmin > Сt, где:
S - сумма обязательств Управляющего по возмещению отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной Управляющим, и минимальным значением доходности пенсионных активов;
Cmin - необходимая стоимость одной условной единицы пенсионных активов для выполнения минимального значения коэффициента номинальной доходности пенсионных активов на расчетную дату;
Ct - стоимость одной условной единицы пенсионных активов, которые находились в доверительном управлении Управляющего на расчетную дату;
Yei - общее количество условных единиц пенсионных активов, которые находились в доверительном управлении Управляющего на расчетную дату.

4. Cmin мәні мына формула бойынша есептеледі:
Сmin (12, 36, 60) = (Кi * (95%, 90%, 85%) + 100)/100 * Со, мұндағы:
Кi (12, 36, 60) – есепті күнге қалыптасқан, тиісінше:
1) зейнеткерлікке шығу мерзіміне қарамастан, 12 (он екі) айдың қорытындысы бойынша есептелетін кірістіліктің ең аз мәнімен салымшылардың зейнетақы активтері есебінен;
2) зейнеткерлікке шығу мерзімі үш жылдан асатын, 36 (отыз алты) айдың қорытындысы бойынша есептелетін кірістіліктің ең аз мәнімен салымшылардың зейнетақы активтері есебінен;
3) зейнеткерлікке шығу мерзімі он үш жылдан асатын, 60 (алпыс) айдың қорытындысы бойынша есептелетін кірістіліктің ең аз мәнімен салымшылардың зейнетақы активтері есебінен инвестициялық портфель үшін композиттік индекстің номиналдық кірістілігі коэффициентінің мәні;
Со – Әлеуметтік кодекстің 37-бабы 4-тармағының және 40-бабының 1-тармағы 9)-тармақшасының талаптары ескеріле отырып, есепті күннің алдындағы он екі ай (зейнетақы активтерін он екі ай және одан көп, бірақ отыз алты айдан аз басқарған жағдайда), отыз алты ай (зейнетақы активтерін отыз алты ай және одан көп, бірақ алпыс айдан аз басқарған жағдайда), алпыс ай (зейнетақы активтерін алпыс ай және одан көп басқарған жағдайда) бұрын Басқарушыда болған зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің Қағидалардың 6-тармағына сәйкес есептелген құны.
Композиттік индекстің номиналдық кірістілігінің коэффициенті Қағидалардың 11-тармағына сәйкес есептеледі.
5. Басқарушының сенімгерлік басқаруындағы, зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі әр айдың соңғы күнтізбелік күнінің соңындағы жағдай бойынша мынадай формула бойынша есептелетін К2 номиналдық кірістілік коэффициентімен сипатталады:
Сt – есепті күнтізбелік айдағы кезеңнің соңына Басқарушының сенімгерлік басқаруында болған инвестициялық портфельдің зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің құны;
Со – Әлеуметтік кодекстің 37-бабы 4-тармағының және 40-бабының 1-тармағы 9) тармақшасының талаптары ескеріле отырып, он екі, отыз алты, алпыс ай бұрын Басқарушының сенімгерлік басқаруында болған зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің Қағидалардың 6-тармағына сәйкес есептелген құны.
6. Басқарушының сенімгерлік басқаруында болған зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің құны осы Басқарушыда сенімгерлік басқаруда болған зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігі құнының айдың соңғы күнтізбелік күнінің соңындағы жағдай бойынша Қағидалардың 7-тармағына сәйкес есептелген мәні ретінде есептеледі.";

4. Значение Сmin рассчитывается по формуле:
Сmin (12, 36, 60) = (Кi (12, 36, 60) * (95%, 90%, 85%) + 100)/100 * Со, где:
Кi (12, 36, 60) - значение коэффициента номинальной доходности композитного индекса для инвестиционного портфеля:
1) за счет пенсионных активов вкладчиков, вне зависимости от срока выхода на пенсию, с минимальным значением доходности, рассчитываемым по итогам 12 (двенадцати) месяцев;
2) за счет пенсионных активов вкладчиков со сроком выхода на пенсию более трех лет, с минимальным значением доходности, рассчитываемым по итогам 36 (тридцати шести) месяцев;
3) за счет пенсионных активов вкладчиков со сроком выхода на пенсию более тринадцати лет, с минимальным значением доходности, рассчитываемым по итогам 60 (шестидесяти) месяцев соответственно, сложившееся на расчетную дату;
Со - стоимость одной условной единицы пенсионных активов, которые находились у Управляющего двенадцать месяцев (в случае доверительного управления пенсионными активами двенадцать месяцев и более, но менее тридцати шести месяцев), тридцать шесть месяцев (в случае доверительного управления пенсионными активами тридцать шесть месяцев и более, но менее шестидесяти месяцев), шестьдесят месяцев (в случае доверительного управления пенсионными активами шестьдесят месяцев и более месяцев) назад, предшествующих расчетной дате, с учетом требований пункта 4 статьи 37 и подпункта 9) пункта 1 статьи 40 Социального кодекса, рассчитанная в соответствии с пунктом 6 Правил.
Коэффициент номинальной доходности композитного индекса рассчитывается в соответствии с пунктом 11 Правил.
5. Номинальная доходность пенсионных активов, находящихся в доверительном управлении Управляющего, характеризуется коэффициентом номинальной доходности К2, рассчитываемым на конец последнего календарного дня каждого месяца по формуле:
Ct - стоимость одной условной единицы пенсионных активов инвестиционного портфеля, которые находились в доверительном управлении Управляющего на конец периода в отчетном календарном месяце;
Cо - стоимость одной условной единицы пенсионных активов, которые находились в доверительном управлении Управляющего двенадцать, тридцать шесть, шестьдесят месяцев назад, с учетом требований пункта 4 статьи 37 и подпункта 9) пункта 1 статьи 40 Социального кодекса, рассчитанная в соответствии с пунктом 6 Правил.
6. Стоимость одной условной единицы пенсионных активов, которые находились в доверительном управлении Управляющего, рассчитывается как значение стоимости одной условной единицы пенсионных активов, которые находились у этого Управляющего в доверительном управлении на конец последнего календарного дня месяца, рассчитанной в соответствии с пунктом 7 Правил.";

11 және 12-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Композиттік индекстің номиналдық кірістілігінің коэффициенті композиттік индекстің теңгемен кірістілігі ретінде апта сайын есептеледі.
Кi (12) инвестициялық портфельдің композиттік индексінің құрамы мынадай: KASE индексінің 10 (он) пайызы, KZGB_DPs индексінің 60 (алпыс) пайызы, MSCI ACWI Index индексінің (MXWD Index) (Морган Стэнли Кэпитал Интернешнл Олл Кантри Ворлд Индексі) 10 (он) пайызы, Bloomberg Global-Aggregate Total Return Index Value Hedged USD (LEGATRUH Index) индексінің (Блумберг Глобал-Агригейт Тотал Ретен Индекс Валю Хэджед ЮСД) 20 (жиырма) пайызы.
Кi (36) инвестициялық портфельдің композиттік индексінің құрамы мынадай: KASE индексінің 20 (жиырма) пайызы, KZGB_DPm индексінің 20 (жиырма) пайызы, MSCI ACWI Index индексінің (MXWD Index) (Морган Стэнли Кэпитал Интернешнл Олл Кантри Ворлд Индексі) 40 (қырық) пайызы, Bloomberg Global-Aggregate Return Index Value Hedged USD (LEGATRUH Index) индексінің (Блумберг Глобал-Агригейт Тотал Ретен Индекс Валю Хэджед ЮСД) 20 (жиырма) пайызы.
Кi (60) инвестициялық портфельдің композиттік индексінің құрамы мынадай: KASE индексінің 20 (жиырма) пайызы, KZGB_DPl индексінің 10 (он) пайызы, MSCI ACWI индексінің (MXWD Index) (Морган Стэнли Кэпитал Интернешнл Олл Кантри Ворлд Индексі) 60 (алпыс) пайызы, Bloomberg Global-Aggregate Total Return Index Value Hedged USD (LEGATRUH Index) индексінің (Блумберг Глобал-Агригейт Тотал Ретен Индекс Валю Хэджед ЮСД) 10 (он) пайызы.
12. Зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәні тиісті кезең үшін Қағидаларға 11-тармаққа сәйкес есептелген тиісті композиттік индекстің номиналдық кірістілігі коэффициентінің мәнінен:
1) зейнеткерлікке шығу мерзіміне қарамастан, 12 (он екі) айдың қорытындысы бойынша есептелетін кірістіліктің ең аз мәнімен салымшылардың зейнетақы активтерінен тұратын инвестициялық портфель үшін - 95 (тоқсан бес) пайызды;
2) зейнеткерлікке шығу мерзімі үш жылдан асатын, 36 (отыз алты) айдың қорытындысы бойынша есептелетін кірістіліктің ең аз мәнімен салымшылардың зейнетақы активтерінен тұратын инвестициялық портфель үшін - 90 (тоқсан) пайызды;
3) зейнеткерлікке шығу мерзімі он үш жылдан асатын, 60 (алпыс) айдың қорытындысы бойынша есептелетін кірістіліктің ең аз мәнімен салымшылардың зейнетақы активтерінен тұратын инвестициялық портфель үшін – 85 (сексен бес) пайызды құрайды.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Инвестициялық портфельді басқарушының теріс айырманы меншікті капиталы есебінен өтеу қағидалары мен мерзімдерде:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

пункты 11 и 12 изложить в следующей редакции:
"11. Коэффициент номинальной доходности композитного индекса рассчитывается еженедельно как доходность композитного индекса в тенге.
Композитный индекс инвестиционного портфеля Кi (12) имеет следующий состав: 10 (десять) процентов индекса KASE, 60 (шестьдесят) процентов индекса KZGB_DPs, 10 (десять) процентов индекса MSCI ACWI Index (MXWD Index) (Морган Стэнли Кэпитал Интернешнл Олл Кантри Ворлд Индекс), 20 (двадцать) процентов индекса Bloomberg Global-Aggregate Total Return Index Value Hedged USD (LEGATRUH Index) (Блумберг Глобал-Агригейт Тотал Ретен Индекс Валю Хэджед ЮСД).
Композитный индекс инвестиционного портфеля Кi (36) имеет следующий состав: 20 (двадцать) процентов индекса KASE, 20 (двадцать) процентов индекса KZGB_DPm, 40 (процентов) процентов индекса MSCI ACWI Index (MXWD Index) (Морган Стэнли Кэпитал Интернешнл Олл Кантри Ворлд Индекс), 20 (двадцать) процентов индекса Bloomberg Global-Aggregate Total Return Index Value Hedged USD (LEGATRUH Index) (Блумберг Глобал-Агригейт Тотал Ретен Индекс Валю Хэджед ЮСД).
Композитный индекс инвестиционного портфеля Кi (60) имеет следующий состав: 20 (двадцать) процентов индекса KASE, 10 (десять) процентов индекса KZGB_DPl, 60 (шестьдесят) процентов индекса MSCI ACWI Index (MXWD Index) (Морган Стэнли Кэпитал Интернешнл Олл Кантри Ворлд Индекс), 10 (десять) процентов индекса Bloomberg Global-Aggregate Total Return Index Value Hedged USD (LEGATRUH Index) (Блумберг Глобал-Агригейт Тотал Ретен Индекс Валю Хэджед ЮСД).
12. Минимальное значение доходности пенсионных активов составляет:
1) 95 (девяносто пять) процентов - для портфеля, состоящего из пенсионных активов вкладчиков, вне зависимости от срока выхода на пенсию, с минимальным значением доходности, рассчитываемым по итогам 12 (двенадцати) месяцев;
2) 90 (девяносто) процентов - для портфеля, состоящего из пенсионных активов вкладчиков со сроком выхода на пенсию более трех лет, с минимальным значением доходности, рассчитываемым по итогам 36 (тридцати шести) месяцев;
3) 85 (восемьдесят пять) процентов - для портфеля, состоящего из пенсионных активов вкладчиков со сроком выхода на пенсию более тринадцати лет, с минимальным значением доходности, рассчитываемым по итогам 60 (шестидесяти) месяцев, - от значения коэффициента номинальной доходности соответствующего композитного индекса, рассчитанного в соответствии с пунктом 11 Правил, за соответствующий период.";
в Правилах и сроках возмещения отрицательной разницы управляющим инвестиционным портфелем за счет собственного капитала, утвержденных указанным постановлением:
пункт 5 изложить в следующей редакции:

"5. Басқарушы ай сайын, барлық Басқарушылар бойынша К2 номиналдық кірістілік коэффициенттерінің мәндері және зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәні Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсында жарияланған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәні арасында теріс ауытқу болған кезде резерв (бұдан әрі – резерв) сомасын мына формула бойынша есептейді:
Sr (12,36,60) = (Сm (12,36,60) - Сt) * Yei, мұндағы:
Sr – резерв сомасы;
Сm – номиналды кіріс коэффициентінің ең аз мәнін орындау үшін зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің есепті күнге қажетті құны;
Ct – Басқарушының сенімгерлік басқаруында болған зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің есепті күнге құны;
Yei – есепті күнге Басқарушының сенімгерлік басқаруында болған зейнетақы активтерінің шартты бірліктерінің жалпы саны.
Сm мәні мына формула бойынша есептеледі:
Сm (12, 36, 60) = (Кi * (12, 36, 60) * (95%, 90%, 85%) + 100)/100 * Со, мұндағы:
Кi (12, 36, 60) – есепті күнге қалыптасқан, тиісінше:
1) зейнеткерлікке шығу мерзіміне қарамастан, 12 (он екі) айдың қорытындысы бойынша есептелетін кірістіліктің ең аз мәнімен салымшылардың зейнетақы активтері есебінен;
2) зейнеткерлікке шығу мерзімі үш жылдан асатын, 36 (отыз алты) айдың қорытындысы бойынша есептелетін кірістіліктің ең аз мәнімен салымшылардың зейнетақы активтері есебінен;
3) зейнеткерлікке шығу мерзімі он үш жылдан асатын, 60 (алпыс) айдың қорытындысы бойынша есептелетін кірістіліктің ең аз мәнімен салымшылардың зейнетақы активтері есебінен инвестициялық портфель үшін композиттік индекстің номиналдық кірістілігі коэффициентінің мәні;
Со – Басқарушының сенімгерлік басқаруында он екі, отыз алты, алпыс ай бұрын болған зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің құны.
Композиттік индекстің номиналдық кірістілігінің коэффициенті Қағидалардың 10-тармағына сәйкес есептеледі.";
8, 9, 10 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Басқарушы меншікті капиталы есебінен Басқарушы зейнетақы активтерін басқаруды жүзеге асырған толық күнтізбелік жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша қалыптасқан, мына формула бойынша есептелген теріс айырма сомасын (бұдан әрі – өтеу сомасы) өтейді:
S(T) = (Сmin(T) - Сt) * Yei, мұнда: Сmin > Сt, мұндағы:
S – математикалық әдіспен үтірден кейін 2 (екі) таңбаға дейін дөңгелектелген өтеу сомасы;
Cmin – зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі коэффициентінің ең аз мәнін орындау үшін зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің есепті күнге қажетті құны;
Ct – Басқарушының сенімгерлік басқаруында болған зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің есепті күнге құны;
Yei – толық күнтізбелік он екі, отыз алты және алпыс ай Басқарушының сенімгерлік басқаруында болған зейнетақы активтерінің шартты бірліктерінің есепті күнге жалпы саны;
T – мыналар үшін:

"5. Управляющий ежемесячно не позднее 3 (трех) рабочих дней после дня опубликования на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан значений коэффициентов номинальной доходности К2 по всем Управляющим и минимального значения доходности пенсионных активов рассчитывает сумму резерва при отрицательном отклонении между номинальной доходностью пенсионных активов и минимальным значением доходности пенсионных активов (далее - резерв) по формуле:
Sr (12,36,60) = (Сm (12, 36, 60) - Сt) * Yei, где:
Sr - сумма резерва;
Сm - необходимая стоимость одной условной единицы пенсионных активов для выполнения минимального значения коэффициента номинального дохода на расчетную дату;
Ct - стоимость одной условной единицы пенсионных активов, которые находились в доверительном управлении Управляющего на расчетную дату;
Yei - общее количество условных единиц пенсионных активов, которые находились в доверительном управлении Управляющего на расчетную дату.
Значение Сm рассчитывается по формуле:
Сm (12, 36, 60) = (Кi (12, 36, 60) * (95%, 90%, 85%) + 100)/100 * Со, где:
Кi (12, 36, 60) - значение коэффициента номинальной доходности композитного индекса для инвестиционного портфеля:
1) за счет пенсионных активов вкладчиков, вне зависимости от срока выхода на пенсию, с минимальным значением доходности, рассчитываемым по итогам 12 (двенадцати) месяцев;
2) за счет пенсионных активов вкладчиков со сроком выхода на пенсию более трех лет, с минимальным значением доходности, рассчитываемым по итогам 36 (тридцати шести) месяцев;
3) за счет пенсионных активов вкладчиков со сроком выхода на пенсию более тринадцати лет, с минимальным значением доходности, рассчитываемым по итогам 60 (шестидесяти) месяцев соответственно, сложившееся на расчетную дату;
Со - стоимость одной условной единицы пенсионных активов, которые находились в доверительном управлении Управляющего двенадцать, тридцать шесть, шестьдесят месяцев назад.
Коэффициент номинальной доходности композитного индекса рассчитывается в соответствии с пунктом 10 Правил.";
пункты 8, 9, 10 и 11 изложить в следующей редакции:
"8. Управляющий за счет собственного капитала возмещает сумму отрицательной разницы, сложившуюся на 1 января года, следующего за полным календарным годом, в котором Управляющий осуществлял управление пенсионными активами (далее – сумма возмещения), рассчитанную по формуле:
S (T) = (Сmin (T) - Сt) * Yei, где: Сmin > Сt, где:
S - сумма возмещения, округленная математическим методом до 2 (двух) знаков после запятой;
Cmin - необходимая стоимость одной условной единицы пенсионных активов для выполнения минимального значения коэффициента номинальной доходности пенсионных активов на расчетную дату;
Ct - стоимость одной условной единицы пенсионных активов, которые находились в доверительном управлении Управляющего на расчетную дату;
Yei - общее количество условных единиц пенсионных активов, которые находились в доверительном управлении Управляющего двенадцать, тридцать шесть и шестьдесят полных календарных месяцев на расчетную дату;
T - инвестиционный временной период для:

1) зейнеткерлікке шығу мерзіміне қарамастан салымшылардың зейнетақы активтері есебінен портфель үшін - 12 (он екі) ай;
2) зейнеткерлікке шығу мерзімі үш жылдан асатын салымшылардың зейнетақы активтері есебінен портфель үшін - 36 (отыз алты) ай;
3) зейнеткерлікке шығу мерзімі он үш жылдан асатын салымшылардың зейнетақы активтері есебінен портфель үшін - 60 (алпыс) ай инвестициялық уақыт кезеңі.
9. Cmin мәні мына формула бойынша есептеледі:
Сmin (T) = (Кi (12, 36, 60) * (95%, 90%, 85%) + 100)/100 * Со, мұндағы:
Кi (12, 36, 60) – есепті күнге қалыптасқан, тиісінше:
1) зейнеткерлікке шығу мерзіміне қарамастан, 12 (он екі) айдың қорытындысы бойынша есептелетін кірістіліктің ең аз мәнімен салымшылардың зейнетақы активтері есебінен;
2) зейнеткерлікке шығу мерзімі үш жылдан асатын, 36 (отыз алты) айдың қорытындысы бойынша есептелетін кірістіліктің ең аз мәнімен салымшылардың зейнетақы активтері есебінен;
3) зейнеткерлікке шығу мерзімі он үш жылдан асатын, 60 (алпыс) айдың қорытындысы бойынша есептелетін кірістіліктің ең аз мәнімен салымшылардың зейнетақы активтері есебінен инвестициялық портфель үшін композиттік индекстің номиналдық кірістілігі коэффициентінің мәні;
Со – Әлеуметтік кодекстің 37-бабы 4-тармағының және 40-бабының 1-тармағы 9) тармақшасының талаптары ескеріле отырып, есепті күннің алдындағы он екі ай (зейнетақы активтерін он екі ай және одан көп, бірақ отыз алты айдан аз сенімгерлік басқарған жағдайда), отыз алты ай (зейнетақы активтерін отыз алты ай және одан көп, бірақ алпыс айдан аз сенімгерлік басқарған жағдайда), алпыс ай (зейнетақы активтерін алпыс және одан көп сенімгерлік басқарған жағдайда) бұрын Басқарушыда болған зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің құны;
T – мыналар үшін:
1) зейнеткерлікке шығу мерзіміне қарамастан салымшылардың зейнетақы активтері есебінен портфель үшін - 12 (он екі) ай;
2) зейнеткерлікке шығу мерзімі үш жылдан асатын салымшылардың зейнетақы активтері есебінен портфель үшін - 36 (отыз алты) ай;
3) зейнеткерлікке шығу мерзімі он үш жылдан асатын салымшылардың зейнетақы активтері есебінен портфель үшін - 60 (алпыс) ай инвестициялық уақыт кезеңі.
Композиттік индекстің номиналдық кірістілігінің коэффициенті Қағидалардың 10-тармағына сәйкес есептеледі.
10. Композиттік индекстің номиналдық кірістілігінің коэффициенті композиттік индекстің теңгемен кірістілігі ретінде апта сайын есептеледі.
Кi (12) инвестициялық портфельдің композиттік индексінің құрамы мынадай: KASE индексі 10 (он) пайыз, KZGB_DPs индексі 60 (алпыс) пайыз, MSCI ACWI Index (MXWD Index) индексі (Морган Стэнли Кэпитал Интернешнл Олл Кантри Ворлд Индексі) 10 (он) пайыз, Bloomberg Global-Aggregate Total Return Index Value Hedged USD (LEGATRUH Index) индексі (Блумберг Глобал-Агригейт Тотал Ретен Индекс Валю Хэджед ЮСД) 20 (жиырма) пайыз.

1) портфеля за счет пенсионных активов вкладчиков, вне зависимости от срока выхода на пенсию - 12 (двенадцать) месяцев;
2) портфеля за счет пенсионных активов вкладчиков со сроком выхода на пенсию более трех лет - 36 (тридцать шесть) месяцев;
3) портфеля за счет пенсионных активов вкладчиков со сроком выхода на пенсию более тринадцати лет - 60 (шестьдесят) месяцев.
9. Значение Сmin рассчитывается по формуле:
Сmin(T) = (Кi (12, 36, 60) * (95 %, 90 %, 85 %) + 100)/100 * Со, где:
Кi (12, 36, 60) - значение коэффициента номинальной доходности композитного индекса для инвестиционного портфеля:
3) за счет пенсионных активов вкладчиков, вне зависимости от срока выхода на пенсию, с минимальным значением доходности, рассчитываемым по итогам 12 (двенадцати) месяцев;
2) за счет пенсионных активов вкладчиков со сроком выхода на пенсию более трех лет, с минимальным значением доходности, рассчитываемым по итогам 36 (тридцати шести) месяцев;
3) за счет пенсионных активов вкладчиков со сроком вызахода на пенсию более тринадцати лет, с минимальным значением доходности, рассчитываемым по итогам 60 (шестидесяти) месяцев соответственно, сложившимся на расчетную дату;
Со - стоимость одной условной единицы пенсионных активов, которые находились у Управляющего двенадцать месяцев (в случае доверительного управления пенсионными активами двенадцать месяцев и более, но менее тридцати шести месяцев), тридцать шесть месяцев (в случае доверительного управления пенсионными активами тридцать шесть месяцев и более, но менее шестидесяти месяцев), шестьдесят месяцев (в случае доверительного управления пенсионными активами шестьдесят месяцев и более месяцев) назад, предшествующих расчетной дате, с учетом требований пункта 4 статьи 37 и подпункта 9) пункта 1 статьи 40 Социального кодекса;
T - инвестиционный временной период для:
1) портфеля за счет пенсионных активов вкладчиков, вне зависимости от срока выхода на пенсию - 12 (двенадцать) месяцев;
2) портфеля за счет пенсионных активов вкладчиков со сроком выхода на пенсию более трех лет - 36 (тридцать шесть) месяцев;
3) портфеля за счет пенсионных активов вкладчиков со сроком выхода на пенсию более тринадцати лет - 60 (шестьдесят) месяцев.
Коэффициент номинальной доходности композитного индекса рассчитывается в соответствии с пунктом 10 Правил.
10. Коэффициент номинальной доходности композитного индекса рассчитывается еженедельно как доходность композитного индекса в тенге.
Композитный индекс инвестиционного портфеля Кi (12) имеет следующий состав: 10 (десять) процентов индекса KASE, 60 (шестьдесят) процентов индекса KZGB_DPs, 10 (десять) процентов индекса MSCI ACWI Index (MXWD Index) (Морган Стэнли Кэпитал Интернешнл Олл Кантри Ворлд Индекс), 20 (двадцать) процентов индекса Bloomberg Global-Aggregate Total Return Index Value Hedged USD (LEGATRUH Index) (Блумберг Глобал-Агригейт Тотал Ретен Индекс Валю Хэджед ЮСД).

Кi (36) инвестициялық портфельдің композиттік индексінің құрамы мынадай: KASE индексі 20 (жиырма) пайыз, KZGB_DPm 20 (жиырма) пайыз, MSCI ACWI Index (MXWD Index) индексі (Морган Стэнли Кэпитал Интернешнл Олл Кантри Ворлд Индексі) 40 (қырық) пайыз, Bloomberg Global-Aggregate Total Return Index Value Hedged USD (LEGATRUH Index) индексі (Блумберг Глобал-Агригейт Тотал Ретен Индекс Валю Хэджед ЮСД) 20 (жиырма) пайыз.
Кi (60) инвестициялық портфельдің композиттік индексінің құрамы мынадай: KASE индексі 20 (жиырма) пайыз, KZGB_DPl индексі 20 (жиырма) пайыз, MSCI ACWI Index (MXWD Index) индексі (Морган Стэнли Кэпитал Интернешнл Олл Кантри Ворлд Индексі) 60 (алпыс) пайыз, Bloomberg Global-Aggregate Total Return Index Value Hedged USD (LEGATRUH Index) индексі (Блумберг Глобал-Агригейт Тотал Ретен Индекс Валю Хэджед ЮСД)10 (он) пайыз.
11. Басқарушы Қағидалардың 8-тармағына сәйкес есептелген теріс айырманы өтеу сомасын Басқарушының сенімгерлік басқаруындағы зейнетақы активтерін сақтауды және есепке алуды жүзеге асыратын кастодиан-банктегі (бұдан әрі - кастодиан-банк) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының (бұдан әрі – Қор) шотына Басқарушының, кастодиан-банктің және Қордың уәкілетті өкілдері қол қойған салыстырып-тексеру актісі негізінде күнтізбелік он күн ішінде, бірақ есепті жылдан кейінгі жылғы 10 ақпаннан кешіктірмей есепті жылдың соңындағы жағдай бойынша толық күнтізбелік он екі, отыз алты және алпыс ай Басқарушының сенімгерлік басқаруында болған, міндетті зейнетақы жарналары салымшыларының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары аударылған жеке тұлғалардың зейнетақы жеке шоттарына кейіннен есепке жазу үшін толық көлемде есепке жазады.".
3. "Зейнетақы активтері сенімгерлік басқаруға берілуі мүмкін инвестициялық портфельді басқарушыға қойылатын талаптарды, сондай-ақ Инвестициялық портфельді басқарушының сенімгерлік басқаруындағы зейнетақы активтері есебінен сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2023 жылғы 26 маусымдағы № 62 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32933 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Инвестициялық портфельді басқарушының сенімгерлік басқаруындағы зейнетақы активтері есебінен сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесі осы Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін бағалы қағаздар нарығы және зейнетақымен қамсыздандыру мәселелері жөніндегі Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің тізбесіне қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
Қаулыға 2-қосымша
Инвестициялық портфельді басқарушының сенімгерлік басқаруындағы зейнетақы активтері есебінен сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесі
Қаржы құралының атауы*
1
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (оның ішінде шет мемлекеттердің заңнамасына сәйкес бастама жасалған), сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің кепілдеме беруімен және (немесе) кепілімен шығарылған бағалы қағаздар
2
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
3
Акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі заңды тұлға шығарған борыштық бағалы қағаздар
4
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес "Қазақстанның Даму Банкі", "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры", "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі", "Проблемалық кредиттер қоры" акционерлік қоғамдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
5
Мынадай талаптардың біріне сәйкес келетін Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар:
Standard &Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) немесе Fitch (Фич) агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар немесе Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) ұлттық шкаласы бойынша "kzА-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар банктер;
банктер бейрезидент бас банкiнің Standard &Poor's (Стандард энд Пурс) агенттiгiнiң халықаралық шкаласы бойынша "А-"-тен төмен емес ұзақ мерзiмдi кредиттiк рейтингi немесе Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) немесе Fitch (Фич) агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар резидент еншiлес банктері болып табылады
6
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "А-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді рейтингі немесе Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) немесе Fitch (Фич) агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар бейрезидент банктердегі салымдар
7
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ+"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) немесе Fitch (Фич) агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар мынадай халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздар: Азия даму банкі (the Asian Development Bank);
Америкааралық даму банкі (the Inter-American Development Bank);
Африка даму банкі (the African Development Bank);
Еуропа қайта құру және даму банкі (the European Bank for Reconstruction and Development);
Еуропа инвестициялық банкі (the European Investment Bank);
Еуропалық Кеңестің Даму Банкі;
(the Council of Europe Development Bank);
Жеке Секторды Дамыту жөніндегі Ислам Корпорациясы (the Islamic Corporation for the Development of the Private Sector);
Ислам даму банкі (the Islamic Development Bank);
Инвестициялар Кепілдігінің Көпжақты Агенттігі (the Multilateral Investment Guarantee Agency);
Скандинавиялық инвестициялық банк (the Nordic Investment Bank);
Халықаралық валюта қоры (the International Monetary Fund);
Халықаралық даму қоғамдастығы (the International Development Association);
Инвестициялық Дауларды Реттеу жөніндегі Халықаралық Орталық (the International Centre for Settlement of Investment Disputes);
Халықаралық қайта құру және даму банкі (the International Bank for Reconstruction and Development);
Халықаралық қаржы корпорациясы (the International Finance Corporation);
сондай-ақ, жарғылық капиталындағы Қазақстан Республикасының үлесі кемінде 25%-ды құрайтын халықаралық қаржы ұйымы шығарған бағалы қағаздар
8
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ+"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) немесе Fitch (Фич) агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің орталық үкіметтері шығарған, мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар
9
Шетелдік ұйымдар шығарған мемлекеттік емес бағалы қағаздар:
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) немесе Fitch (Фич) агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингік бағасы бар шетелдік эмитенттердің акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар;
негізгі қор индекстерінің құрамына кіретін шетелдік эмитенттердің акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар;
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) немесе Fitch (Фич) агенттіктерінің осындай деңгейдегі рейтингтік бағасы бар борыштық бағалы қағаздар
10
Қазақстан Республикасының немесе басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған мемлекеттік емес бағалы қағаздар:
қор биржасында инвесторлардың ауқымды тобы арасында жария ұсыныс (сату) шеңберінде орналастырылған (орналастырылатын) Қазақстан Республикасының квазимемлекеттік секторы эмитенттерінің акциялары және (немесе) осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар;
қор биржасының ресми тізіміне "Негізгі" алаңының "акциялар" секторы "премиум" санатының талаптарына сәйкес келетін, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген заңды тұлғалардың акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар;
негізгі қор индекстерінің құрамына кіретін заңды тұлғалардың акциялары;
Қазақстан Республикасының немесе басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған Standard &Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) немесе Fitch (Фич) агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар немесе Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) ұлттық шкаласы бойынша "kzBBB"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар борыштық бағалы қағаздар;
осы эмитенттің бұрын шығарылған бағалы қағаздарына не өзге міндеттемелеріне айырбастау мақсатында эмитент міндеттемелерін қайта құрылымдау шеңберінде шығарылған бағалы қағаздар
11
Сомасы осы мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздардың номиналдық құнының кемінде 50 (елу) пайызын өтейтін "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамының және (немесе) "Қазақстан Даму банкі" акционерлік қоғамының кепілдігі бар және қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" не "Баламалы" алаңдары "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген, Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес шағын немесе орта кәсіпкерлікке жатқызылған субъектілер шығарған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар
12
Morningstar рейтингтік агенттігінің "3 жұлдыздан" төмен емес рейтингтік бағасы бар Exchange Traded Funds (ETF) (Эксчейндж Трэйдэд Фандс), Exchange Traded Commodities (ETC) (Эксчейндж Трэйдэд Коммодитис), Exchange Traded Notes (ETN) (Эксчейндж Трэйдэд Ноутс) пайлары
13
Басқарушы компаниясы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлға болып табылатын, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, қор биржасының ресми тізімі "Аралас" алаңының "инвестициялық қорлардың бағалы қағаздары" секторының талаптарына сәйкес келетін аралық инвестициялық пай қорларының пайлары
14
Активтерінің құрылымы негізгі қор индекстерінің бірінің құрылымын қайталайтын немесе пайлары бойынша баға белгілеу негізгі қор индекстеріне байланыстырылған Exchange Traded Funds (ETF) (Эксчейндж Трэйдэд Фандс) пайлары
15
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ"-ден төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) немесе Fitch (Фич) агенттіктерінің осындай деңгейдегі рейтингі бар елдердің шетел валютасы
16
Лондон бағалы металдар нарығының қауымдастығы (London bullion market association) қабылдаған және "Лондондық сапалы өнім беру" ("London good delivery") стандарты ретінде осы қауымдастықтың құжаттарында белгіленген халықаралық сапа стандарттарына сай келетін тазартылған бағалы металдар және Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "АА"-ден төмен емес рейтингтік бағасы немесе Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) немесе Fitch (Фич) агенттіктерінің осындай деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктеріндегі он екі айдан аспайтын мерзімге металл депозиттер
17
Хеджирлеу мақсатында жасалған, базалық активі осы Тізбеге сәйкес зейнетақы активтері есебінен сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдары болып табылатын мынадай туынды қаржы құралдары:
опциондар;
фьючерстер;
форвардтар;
своптар;
жоғарыда аталған туынды қаржы құралдарының жиынтығы болып табылатын туынды қаржы құралдары
18
MSCI ACWI Index (Морган Стэнли Кэпитал Интернешнл Олл Кантри Ворлд Индекс) индексінің талаптарына сәйкес келетін және MSCI ACWI Index (Морган Стэнли Кэпитал Интернешнл Олл Кантри Ворлд Индекс) индексіне кіретін акциялар
19
Bloomberg Global-Aggregate Index (Блумберг Глобал-Агригейт Индекс) индексінің талаптарына сәйкес келетін және Bloomberg Global-Aggregate Index (Блумберг Глобал-Агригейт Индекс) индексіне кіретін, Moody's, S&p және Fitch-тің рейтингтік шкаласының Baa3/BBB-/BBB рейтингінен төмен емес рейтингі бар борыштық бағалы қағаздар
20
Активтерінің құрылымы MSCI ACWI Index (Морган Стэнли Кэпитал Интернешнл Олл Кантри Ворлд Индекс) немесе Bloomberg Global-Aggregate Index (Блумберг Глобал-Агригейт Индекс) индексінің құрауыштарының құрылымын қайталайтын Exchange Traded Funds-тің (Эксчейндж Трэйдэд Фандс) немесе пайлары бойынша баға белгілеу осы индекстердің құрауыштарының деректеріне байланысты пайлар
Ескертпе:

Композитный индекс инвестиционного портфеля Кi (36) имеет следующий состав: 20 (двадцать) процентов индекса KASE, 20 (двадцать) процентов индекса KZGB_DPm, 40 (процентов) процентов индекса MSCI ACWI Index (MXWD Index) (Морган Стэнли Кэпитал Интернешнл Олл Кантри Ворлд Индекс), 20 (двадцать) процентов индекса Bloomberg Global-Aggregate Total Return Index Value Hedged USD (LEGATRUH Index) (Блумберг Глобал-Агригейт Тотал Ретен Индекс Валю Хэджед ЮСД).
Композитный индекс инвестиционного портфеля Кi (60) имеет следующий состав: 20 (двадцать) процентов индекса KASE, 10 (десять) процентов индекса KZGB_DPl, 60 (шестьдесят) процентов индекса MSCI ACWI Index (MXWD Index) (Морган Стэнли Кэпитал Интернешнл Олл Кантри Ворлд Индекс), 10 (десять) процентов индекса Bloomberg Global-Aggregate Total Return Index Value Hedged USD (LEGATRUH Index) (Блумберг Глобал-Агригейт Тотал Ретен Индекс Валю Хэджед ЮСД).
11. Сумма возмещения отрицательной разницы, рассчитанная в соответствии с пунктом 8 Правил, зачисляется в полном объеме Управляющим на счет единого накопительного пенсионного фонда (далее - Фонд) в банке-кастодиане, осуществляющем хранение и учет пенсионных активов, находящихся в доверительном управлении Управляющего (далее - банк-кастодиан), в течение десяти календарных дней на основании акта сверки, подписанного уполномоченными представителями Управляющего, банка-кастодиана и Фонда, но не позднее 10 февраля года, следующего за отчетным годом, для последующего зачисления на индивидуальные пенсионные счета вкладчиков обязательных пенсионных взносов, физических лиц, за которых перечислены обязательные профессиональные пенсионные взносы, пенсионные накопления которых находились в доверительном управлении Управляющего двенадцать, тридцать шесть и шестьдесят полных календарных месяцев по состоянию на конец отчетного года.".
3. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 26 июня 2023 года № 62 "Об утверждении Требований к управляющим инвестиционным портфелем, которым могут быть переданы в доверительное управление пенсионные активы, а также Перечня финансовых инструментов, разрешенных к приобретению за счет пенсионных активов, находящихся в доверительном управлении у управляющего инвестиционным портфелем" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32933) следующее изменение:
Перечень финансовых инструментов, разрешенных к приобретению за счет пенсионных активов, находящихся в доверительном управлении у управляющего инвестиционным портфелем, утвержденный указанным постановлением, изложить в редакции согласно приложению к настоящему Перечню нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам рынка ценных бумаг и пенсионного обеспечения, в которые вносятся изменения и дополнения.
Приложение 2
к постановлению
Перечень финансовых инструментов, разрешенных к приобретению за счет пенсионных активов, находящихся в доверительном управлении у управляющего инвестиционным портфелем
Наименование финансового инструмента*
1
Государственные ценные бумаги Республики Казахстан (в том числе, эмитированные в соответствии с законодательством иностранных государств), выпущенные Министерством финансов Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан, а также ценные бумаги, выпущенные под гарантию и (или) поручительство Правительства Республики Казахстан
2
Долговые ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан
3
Долговые ценные бумаги, выпущенные юридическим лицом, сто процентов акций которого принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан
4
Долговые ценные бумаги, выпущенные акционерными обществами "Банк Развития Казахстана", "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына", "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", "Фонд проблемных кредитов" в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств
5
Вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, при соответствии одному из следующих условий:
банки имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "ВB-" по международной шкале агентства Standard & Poor’s (Стандард энд Пурс) или рейтинговую оценку аналогичного уровня агентств Moody’s Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) или Fitch (Фич), или рейтинговую оценку не ниже "kzА-" по национальной шкале Standard & Poor’s (Стандард энд Пурс);
банки являются дочерними банками-резидентами, родительский банк-нерезидент которых имеет долгосрочный кредитный рейтинг по международной шкале агентства Standard & Poor’s (Стандард энд Пурс) не ниже "А-" или рейтинговую оценку аналогичного уровня агентств Moody’s Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) или Fitch (Фич)
6
Вклады в банках-нерезидентах, имеющих долгосрочный рейтинг не ниже "А-" по международной шкале агентства Standard & Poor’s (Стандард энд Пурс) или рейтинговую оценку аналогичного уровня агентств Moody’s Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) или Fitch (Фич)
7
Долговые ценные бумаги, выпущенные следующими международными финансовыми организациями, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВ+" по международной шкале агентства Standard & Poor’s (Стандард энд Пурс) или рейтинговую оценку аналогичного уровня агентств Moody’s Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) или Fitch (Фич):
Азиатский банк развития (the Asian Development Bank);
Межамериканский банк развития (the Inter-American Development Bank);
Африканский банк развития (the African Development Bank);
Европейский банк реконструкции и развития (the European Bank for Reconstruction and Development);
Европейский инвестиционный банк (the European Investment Bank);
Банк Развития Европейского Совета (the Council of Europe Development Bank);
Исламская корпорация по развитию частного сектора (the Islamic Corporation for the Development of the Private Sector);
Исламский банк развития (the Islamic Development Bank);
Многостороннее агентство гарантии инвестиций (the Multilateral Investment Guarantee Agency);
Скандинавский инвестиционный банк (the Nordic Investment Bank);
Международный валютный фонд (the International Monetary Fund);
Международная ассоциация развития (the International Development Association);
Международный центр по урегулированию инвестиционных споров (the International Centre for Settlement of Investment Disputes);
Международный банк реконструкции и развития (the International Bank for Reconstruction and Development);
Международная финансовая корпорация (the International Finance Corporation);
а также ценные бумаги, выпущенные международной финансовой организацией, доля Республики Казахстан в уставном капитале которой составляет не менее 25 %
8
Ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные центральными правительствами иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "ВВ+" по международной шкале агентства Standard & Poor’s (Стандард энд Пурс) или рейтинговую оценку аналогичного уровня агентств Moody’s Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) или Fitch (Фич)
9
Негосударственные ценные бумаги, выпущенные иностранными организациями:
акции иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВ" по международной шкале агентства Standard & Poor’s (Стандард энд Пурс) или рейтинговую оценку аналогичного уровня агентств Moody’s Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) или Fitch (Фич) и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции;
акции иностранных эмитентов, входящие в состав основных фондовых индексов*, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции;
долговые ценные бумаги, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВ" по международной шкале агентства Standard & Poor’s (Стандард энд Пурс) или рейтинговую оценку аналогичного уровня агентств Moody’s Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) или Fitch (Фич)
10
Негосударственные ценные бумаги, выпущенные организациями Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств:
акции эмитентов квазигосударственного сектора Республики Казахстан, размещенные (размещаемые) в рамках публичного предложения (продажи) среди широкого круга инвесторов на фондовой бирже, и (или) депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции;
акции юридических лиц, включенные в официальный список фондовой биржи, соответствующие требованиям категории "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции;
акции юридических лиц, входящие в состав основных фондовых индексов;
долговые ценные бумаги, выпущенные организациями Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющими рейтинговую оценку не ниже "В+" по международной шкале агентства Standard & Poor’s (Стандард энд Пурс) или рейтинговую оценку аналогичного уровня агентств Moody’s Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) или Fitch (Фич), или рейтинговую оценку не ниже "kzBBB" по национальной шкале Standard & Poor’s (Стандард энд Пурс);
ценные бумаги, выпущенные в рамках реструктуризации обязательств эмитента в целях обмена на ранее выпущенные ценные бумаги либо иные обязательства данного эмитента
11
Негосударственные долговые ценные бумаги, выпущенные субъектами, отнесенными к малому или среднему предпринимательству согласно Предпринимательскому кодексу Республики Казахстан, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Основная" либо "Альтернативная" официального списка фондовой биржи, и имеющие гарантию акционерного общества "Фонд развития предпринимательства "ДАМУ" и (или) акционерного общества "Банк Развития Казахстана", сумма которой покрывает не менее 50 (пятидесяти) процентов номинальной стоимости данных негосударственных долговых ценных бумаг
12
Паи Exchange Traded Funds (Эксчейндж Трэйдэд Фандс), Exchange Traded Commodities (Эксчейндж Трэйдэд Коммодитис), Exchange Traded Notes (Эксчейндж Трэйдэд Ноутс), имеющие рейтинговую оценку не ниже "3 звезды" рейтингового агентства Morningstar (Морнинстар)
13
Паи интервальных паевых инвестиционных фондов, управляющая компания которых является юридическим лицом, созданным в соответствии с законодательством Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи, соответствующие требованиям сектора "ценные бумаги инвестиционных фондов" площадки "Смешанная" официального списка фондовой биржи
14
Паи Exchange Traded Funds (Эксчейндж Трэйдэд Фандс), структура активов которых повторяет структуру одного из основных фондовых индексов, или ценообразование по паям которых привязано к основным фондовым индексам
15
Иностранная валюта стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "ВВВ" по международной шкале агентства Standard & Poor’s (Стандард энд Пурс) или рейтинговую оценку аналогичного уровня агентств Moody’s Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) или Fitch (Фич)
16
Аффинированные драгоценные металлы, соответствующие международным стандартам качества, принятым Лондонской ассоциацией рынка драгоценных металлов (London bullion market association) и обозначенным в документах данной ассоциации как стандарт "Лондонская качественная поставка" ("London good delivery"), и металлические депозиты, в том числе в банках-нерезидентах Республики Казахстан, обладающих рейтинговой оценкой не ниже "АА" агентства Standard & Poor’s (Стандард энд Пурс) или рейтинговую оценку аналогичного уровня агентств Moody’s Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) или Fitch (Фич), на срок не более двенадцати месяцев
17
Следующие производные финансовые инструменты, заключенные в целях хеджирования, базовым активом которых являются финансовые инструменты, разрешенные к приобретению за счет пенсионных активов в соответствии с настоящим Перечнем:
опционы;
фьючерсы;
форварды;
свопы;
производные финансовые инструменты, представляющие собой комбинацию вышеперечисленных производных финансовых инструментов
18
Акции, соответствующие требованиям индекса MSCI ACWI Index (Морган Стэнли Кэпитал Интернешнл Олл Кантри Ворлд Индекс) и входящие в индекс MSCI ACWI Index (Морган Стэнли Кэпитал Интернешнл Олл Кантри Ворлд Индекс)
19
Долговые ценные бумаги, соответствующие требованиям индекса Bloomberg Global-Aggregate Index (Блумберг Глобал-Агригейт Индекс) и входящие в индекс Bloomberg Global-Aggregate Index (Блумберг Глобал-Агригейт Индекс), имеющие рейтинг не ниже Baa3/BBB-/BBB- рейтинговой шкалы Moody's, S&P и Fitch
20
Паи Exchange Traded Funds (Эксчейндж Трэйдэд Фандс), структура активов которых повторяет структуру компонентов индекса MSCI ACWI Index (Морган Стэнли Кэпитал Интернешнл Олл Кантри Ворлд Индекс) или Bloomberg Global-Aggregate Index (Блумберг Глобал-Агригейт Индекс), или ценообразование по паям которых привязано к компонентам данных индексов
Примечание:

* оларға салынатын инвестициялардың жиынтық мөлшері инвестициялық портфельді басқарушының сенімгерлік басқаруындағы зейнетақы активтері құнының 3 (үш) пайызынан аспайтын осы Тізбенің 11-тармағында көрсетілген қаржы құралдарын қоспағанда, осы Тізбеде көрсетілген қаржы құралдарына зейнетақы активтерін инвестициялау лимиттері инвестициялық портфельді басқарушының инвестициялық декларациясында белгіленеді;
** осы Тізбенің мақсаттары үшін негізгі қор индекстері деп мынадай есептік көрсеткіштер (индекстер) түсініледі:
Bloomberg Global-Aggregate Index (Блумберг Глобал-Агригейт Индекс);
САС 40 (Compagnie des Agents de Change 40 Index) (Компани дэ Эжон дэ Шанж 40 Андэкс);
CSI 300 (Shanghai Shenzhen CSI 300 Index) (Шанхай Шенжен Си Эс Ай 300 Индекс);
DAX (Deutscher Aktienindex) (Дойтче Акциениндекс);
DJIA (Dow Jones Industrial Average) (Доу Джонс Индастриал Эвередж);
FTSE 100 (Financial Times Stock Exchange 100 Index) (Файнэншл Таймс Сток Эксчейндж 100 Индекс);
HSI (Hang Seng Index) (Ханг Сенг Индекс);
KASE (Kazakhstan Stock Exchange Index) (Казакстан Сток Эксчейндж Индекс);
KOSPI 200 (Korea Exchange KOSPI 200 Index) (Корея Эксчейндж Кэй Оу Эс Пи Ай 200 Индекс);
MSCI ACWI Index Morgan Stanley Capital International All Country World Index) (Морган Стэнли Кэпитал Интернешнл Олл Кантри Ворлд Индекс);
MSCI World Index (Morgan Stanley Capital International World Index) (Морган Стэнли Кэпитал Интернешнл Ворлд Индекс);
MOEX Russia (Moscow Exchange Russia Index) (Москоу Эксчейндж Раша Индекс);
NASDAQ-100 (Nasdaq-100 Index) (Насдак-100 Индекс);
NIKKEI 225 (Nikkei-225 Stock Average Index) (Никкэй-225 Сток Эвередж Индекс);
Russell 1000 (The Russell 1000 Index) (Зэ Рассэл 1000 Индекс);
RTSI (Russian Trade System Index) (Рашен Трейд Систем Индекс);
S&P 500 (Standard and Poor's 500 Index) (Стандард энд Пурс 500 Индекс);
STOXX Europe Large 200 (The STOXX Europe Large 200 Index) (Зэ Эс Ти Оу Экс Экс Юроп Лардж 200 Индекс);
TOPIX 100 (Tokyo Stock Price 100 Index) (Токио Сток Прайс 100 Индекс).

* лимиты инвестирования пенсионных активов в финансовые инструменты, указанные в настоящем Перечне, устанавливаются инвестиционной декларацией управляющего инвестиционным портфелем, за исключением финансовых инструментов, указанных в пункте 11 настоящего Перечня, суммарный размер инвестиций в которые не превышает 3 (трех) процентов стоимости пенсионных активов, находящихся в доверительном управлении у управляющего инвестиционным портфелем;
** для целей настоящего Перечня под основными фондовыми индексами понимаются следующие расчетные показатели (индексы):
Bloomberg Global-Aggregate Index (Блумберг Глобал-Агригейт Индекс);
САС 40 (Compagnie des Agents de Change 40 Index) (Компани дэ Эжон дэ Шанж 40 Андэкс);
CSI 300 (Shanghai Shenzhen CSI 300 Index) (Шанхай Шенжен Си Эс Ай 300 Индекс);
DAX (Deutscher Aktienindex) (Дойтче Акциениндекс);
DJIA (Dow Jones Industrial Average) (Доу Джонс Индастриал Эвередж);
FTSE 100 (Financial Times Stock Exchange 100 Index) (Файнэншл Таймс Сток Эксчейндж 100 Индекс);
HSI (Hang Seng Index) (Ханг Сенг Индекс);
KASE (Kazakhstan Stock Exchange Index) (Казакстан Сток Эксчейндж Индекс);
KOSPI 200 (Korea Exchange KOSPI 200 Index) (Корея Эксчейндж Кэй Оу Эс Пи Ай 200 Индекс);
MSCI ACWI Index (Morgan Stanley Capital International All Country World Index) (Морган Стэнли Кэпитал Интернешнл Олл Кантри Ворлд Индекс);
MSCI World Index (Morgan Stanley Capital International World Index) (Морган Стэнли Кэпитал Интернешнл Ворлд Индекс);
MOEX Russia (Moscow Exchange Russia Index) (Москоу Эксчейндж Раша Индекс);
NASDAQ-100 (Nasdaq-100 Index) (Насдак-100 Индекс);
NIKKEI 225 (Nikkei-225 Stock Average Index) (Никкэй-225 Сток Эвередж Индекс);
Russell 1000 (The Russell 1000 Index) (Зэ Рассэл 1000 Индекс);
RTSI (Russian Trade System Index) (Рашен Трейд Систем Индекс);
S&P 500 (Standard and Poor's 500 Index) (Стандард энд Пурс 500 Индекс);
STOXX Europe Large 200 (The STOXX Europe Large 200 Index) (Зэ Эс Ти Оу Экс Экс Юроп Лардж 200 Индекс);
TOPIX 100 (Tokyo Stock Price 100 Index) (Токио Сток Прайс 100 Индекс).