"Өркен" Қазақстан Республикасы Президентінің білім беру грантының құнын айқындау әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2025 жылғы 21 қазандағы № 243 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 28 қазанда № 37232 болып тіркелді
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 38) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Өркен" Қазақстан Республикасы Президентінің білім беру грантының құнын айқындау әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Бюджеттік жоспарлау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
Ж. Сулейменова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2025 жылғы 21 қазандағы
№ 243 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы Президентінің "Өркен" білім беру грантын құнын айқындау әдістемесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Президентінің "Өркен" білім грантын құнын айқындау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 38) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Президентінің "Өркен" білім беру грантын (бұдан әрі – "Өркен" гранты) құнын айқындау бірыңғай тәсілдемені белгілейді.
2. Әдістеме "Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымына (бұдан әрі – ДББҰ) қолданылады.
3. Осы Әдістемеде мынадай ұғымдар қолданылады:
1) білім беру ортасы – оқу-тәрбие процесінің іске асырылуын қамтамасыз ету үшін қажетті әлеуметтік, материалдық, тұрмыстық жағдайлардың жиынтығы;
2) білім беру процесі – ДББҰ оқу бағдарламаларын іске асыру шеңберіндегі оқу-тәрбие процесі;

Об утверждении Методики определения стоимости образовательного гранта Президента Республики Казахстан "Өркен"
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 21 октября 2025 года № 243. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 октября 2025 года № 37232
В соответствии с подпунктом 38) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику определения стоимости образовательного гранта Президента Республики Казахстан "Өркен".
2. Департаменту бюджетного планирования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет - ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр просвещения
Республики Казахстан
Ж. Сулейменова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 21 октября 2025 года № 243
Методика определения стоимости образовательного гранта Президента Республики Казахстан "Өркен"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика определения стоимости образовательного гранта Президента Республики Казахстан "Өркен" (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 38) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и устанавливает единый подход определения стоимости образовательного гранта Президента Республики Казахстан "Өркен" (далее - грант "Өркен").
2. Методика распространяется на автономную организацию образования "Назарбаев Интеллектуальные школы" (далее – АОО).
3. В настоящей Методике используются следующие понятия:
1) образовательная среда – совокупность социальных, материальных, бытовых условий, необходимых для обеспечения реализации учебно-воспитательного процесса;
2) образовательный процесс – учебно-воспитательный процесс в рамках реализации образовательных программ АОО;

3) "Өркен" грантының мөлшері – "Өркен" грантының мемлекет кепілдік берген құнын қаржылық қамтамасыз ету нормативі.
2-тарау. "Өркен" грантының құнын есептеу
1-параграф. "Өркен" грантының құнын есептеу көрсеткіштері
4. "Өркен" грантының құның есептеу кезінде мынадай көрсеткіштер пайдаланылады:
1) ДББҰ-ның ішкі нормативтік құқықтық құжаттарына сәйкес белгіленген базалық мөлшерлеме (бұдан әрі – БМ), 27 432 теңге кұрайды;
2) айына лауазымдық жалақысы (бұдан әрі – ЛЖ) БМ-ны ЛЖ коэффициентіне көбейту жолымен айқындалады:
педагогтың ЛЖ анықтау үшін – 20,47 коэффициенті қолданылады;
тәрбиешінің ЛЖ анықтау үшін – 15,60;
3) тиісті жылға арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК).
2-параграф. "Өркен" грантының құнын анықтау есебі
5. "Өркен" грантының құны – V, келесі формула бойынша анықталады:
V =N + Nzhat,
N – бір жылда бір білім алушының оқу құны;
Nzhat – бір жылда бір білім алушының жатақханада тұру құны;
егер оқыту жатақханада тұрусыз жүргізілсе, Nzhat 0-ге тең болады.
3-параграф. Бір жылда бір білім алушының оқу құнын есептеу алгоритмі
6. N – бір жылда бір білім алушының оқу құны мынадай формула бойынша есептеледі:
N = Е + L,
мұнда:
Е – бір жылда бір білім алушыға есептегенде білім беру процесі шығыстарының нормасы.
L – бір жылда бір білім алушыға білім беру ортасы шығыстарының нормасы;
1) E мынадай формула бойынша есептеледі:
Е =  Т + Х + Nshp + Nob + Npi + Nat,
мұнда:
Т – бір жылда бір білім алушыға есептегенде, білім беру процесіне қатысатын әкімшілік-басқару персоналы (бұдан әрі - ӘБП) мен педагогтердің жылдық еңбек ақы төлеу қоры;
Х – білім беру процесімен байланысты шығыстар, олар мынаны құрайды:
NIS-Programme бойынша бір жылда бір білім алушыға есептегенде - 1,40 АЕК;
Халықаралық бакалавриат бағдарламалары бойынша бір жылда, бір білім алушыға есептегенде – 1,30 АЕК;
Nshp – шетелдік педагогтерді тартуға арналған шығыстар нормасы мынаны құрайды:
NIS-Programme бойынша бір жылда бір білім алушыға есептегенде – 27,52 АЕК;
Халықаралық бакалавриат бағдарламалары бойынша бір жылда, бір білім алушыға есептегенде – 140,9 АЕК;
Nshp анықтау кезінде 2024 жылғы 4 желтоқсандағы №141-VIII "2025-2027 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасы Заңымен 2025 жылдын 1 қаңтарынаң бастап белгіленген АЕК мөлшері қабылданады;
Nob – бір жылда бір білім алушыға есептегенде, оқу бағдарламалары мен оқу-әдістемелік кешендерді әзірлеуге арналған шығыстар нормасы мынадай формула бойынша айқындалады:
Nob = 1,38 БМ * (sno + gрo) + 3,15 АЕК,
мұнда:

3) размер гранта "Өркен" – норматив финансового обеспечения гарантированной государством стоимости гранта "Өркен".
Глава 2. Расчет стоимости гранта "Өркен"
Параграф 1. Показатели расчета стоимости гранта "Өркен"
4. При расчете стоимости гранта "Өркен" используются следующие показатели:
1) базовая ставка (далее БС), установленная в соответствии с внутренними нормативными правовыми документами АОО, которая составляет 27 432 тенге;
2) должностной оклад (далее – ДО) в месяц определяется путем умножения БС на коэффициент ДО:
для определения ДО педагога применяется коэффициент – 20,47;
для определения ДО воспитателя – 15,60;
3) месячный расчетный показатель (далее – МРП), установленный законом о республиканском бюджете на соответствующий год.
Параграф 2. Расчет определения стоимости гранта "Өркен"
5. Стоимость гранта "Өркен" – V, определяется по следующей формуле:
V =N + Nobsh,
где:
N – стоимость обучения одного обучающегося в год;
Nobsh – стоимость проживания одного обучающегося в общежитии в год;
в случае, если обучение осуществляется без проживания в общежитии, Nobsh равняется 0.
Параграф 3. Алгоритм расчета стоимости обучения одного обучающегося в год
6. N – стоимость обучения одного обучающегося в год, рассчитывается по следующей формуле:
N = Е + L,
где:
Е – норма расходов образовательного процесса в расчете на одного обучающегося в год;
L – норма расходов образовательной среды на одного обучающегося в год;
1) Е рассчитывается по формуле:
Е = Т + Х + Nin + Nop + Npi + Nit,
где:
Т – годовой фонд оплаты труда административно-управленческого персонала (далее - АУП) и педагогов, задействованных в образовательном процессе, в расчете на одного обучающегося в год;
Х – расходы, связанные с образовательным процессом, которые составляют:
1,40 МРП в год в расчете на одного обучающегося по NIS-Programme;
1,30 МРП в год в расчете на одного обучающегося по программам Международного бакалавриата;
Nin - норма расходов на привлечение иностранных педагогов, составляет:
27,52 МРП в год в расчете на одного обучающегося по NIS-Programme;
140,9 МРП в год в расчете на одного обучающегося по программам Международного бакалавриата.
При определении Nin принимается размер МРП, установленный Законом Республики Казахстан от 4 декабря 2024 года № 141-VIII "О республиканском бюджете 2025-2027 годы", с 1 января 2025 года;
Nop – норма расходов на разработку учебных программ и учебно-методических комплексов на одного обучающегося в год, определяется по формуле:
Nop = 1,38 БС * (sno + gpo) + 3,15 МРП,
где:

1,38 БМ – персонал жалақысын анықтаудың орташа өлшенген коэффициенті;
3,15 АЕК – оқу бағдарламалары мен оқу-әдістемелік кешендерді әзірлеу бойынша процесті іске асыруға арналған шығыстар нормасы;
Халықаралық бакалавриат бағдарламалары бойынша Nob 0–ге тең;
sno – бюджетке төленетін төлемдердің (әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар) және жұмыс берушінің аударымдарының (жұмыс берушінің міндетті медициналық сақтандыру қорына және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аударымдары) көлемін айқындайтын коэффициенті:
2026 жылға – 1,1595;
2027 жылға – 1,1695;
2028 және одан кейінгі жылдарға – 1,1745;
gpo – қызметкерлер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оларды жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыруға арналған төлемдер көлемін анықтайтын коэффициенті – 0,0027 құрайды;
Npi – бір жылда бір білім алушыға есептегенде, балаларды және педагогтерді конкурстық іріктеуге, сыртқы жиынтық бағалауға байланысты шығыстар нормасы мынадай формула бойынша айқындалады:
Npi = 1,06 БМ * (sno + gpo) + 4,90 АЕК,
мұнда:
1,06 БМ – персонал жалақысын анықтаудың орташа өлшенген коэффициенті;
4,90 АЕК – балалар мен педагогтерді конкурстық іріктеуді, сыртқы жиынтық бағалауды жүргізу процесін іске асыруға арналған шығыстар нормасы;
Nat – бір жылда бір білім алушыға есептегенде, ДББҰ-да ақпараттық жүйелерін сүйемелдеуге арналған шығыстар нормасы мынадай формула бойынша айқындалады:
Nat = 0,53 БМ * (sno + gpo) + 0,17 АЕК,
мұнда:
0,53 БМ – персонал жалақысын анықтаудың орташа өлшенген коэффициенті;
0,17 АЕК – ДББҰ ақпараттық жүйелерін сүйемелдеу процесін іске асыруға арналған шығыстар нормасы;
2) Т мынадай формула бойынша есептеледі:
Т = Тнег + Төтем,
мұнда:
Тнег – өтемақы төлемдерін есепке алмағанда, білім беру процесіне қатысатын ӘБП және негізгі өндірістік персоналдың (педагогтер/тәрбиешілер) (бұдан әрі - НӨП) жылдық еңбек ақы төлеу қоры:
Тнег = 12 * W * mv * (sno + gpo),
мұнда:
12 – айлық нормативтік шығындарды есептеуден жылдық нормативтік шығындарды есептеуге көшу үшін бір жылдағы айлар саны;
W – ӘБП және НӨП айлық еңбекақы қоры;
mv – бір білім алушыға шаққандағы педагогтер санының арақатынасының коэффициенті 0,1535 құрайды;
Төтем – білім беру процесіне қатысатын персоналдың жыл сайынғы ақылы еңбек демалысына сауықтыру жәрдемақыларын төлеуге арналған шығыстардың жылдық көлемі;
Төтем = (((ЛЖ + БМ * f) * 2 + Эөтем1) * mv) * (sno + gрo),
мұнда:
f – ӘБП жалақысының НӨП жалақысына үлес салмағының коэффициенті 1,55 құрайды;
Эөтем1 – "Арал өңіріндегі экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес (бұдан әрі - Экологиялық апат салдарынан зардап шеккендерді қорғау туралы Заң) білім беру процесіне қатысатын персоналдың жыл сайынғы ақылы еңбек демалысына, қолданыстағы төлемдерден тыс сауықтыруға арналған материалдық көмек мынадай формула бойынша есептеледі:
Эөтем1 = ЛЖ + БМ * f,

1,38 БС – средневзвешанный коэффициент определения заработной платы персонала;
3,15 МРП – норма расходов на реализацию процесса по разработке учебных программ и учебно-методических комплексов;
по программам Международного бакалавриата Nop равняется 0;
sno – коэффициент определяющий объем платежей в бюджет (социальный налог и социальные отчисления) и отчислений работодателя (отчисления работодателя в фонд обязательного медицинского страхования и единый накопительный пенсионный фонд):
на 2026 год – 1,1595;
на 2027 год – 1,1695;
на 2028 и последующие годы – 1,1745;
gpo – коэффициент определяющий объем платежей на обязательное страхование работников от несчастных случаев при исполнении ими трудовых (служебных) обязанностей, составляет – 0,0027;
Npi – норма расходов, связанных с конкурсным отбором детей и педагогов, внешним суммативным оцениванием на одного обучающегося в год, определяется по формуле:
Npi = 1,06 БС * (sno + gpo) + 4,90 МРП,
где:
1,06 БС – средневзвешанный коэффициент определения заработной платы персонала;
4,90 МРП – норма расходов на реализацию процесса проведения конкурсного отбора детей и педагогов, внешнего суммативного оценивания;
Nit – норма расходов на сопровождение информационных систем АОО на одного обучающегося в год, определяется по формуле:
Nit = 0,53 БС * (sno + gpo) + 0,17 МРП,
где:
0,53 БС – средневзвешанный коэффициент определения заработной платы персонала;
0,17 МРП – норма расходов на реализацию процесса сопровождения информационных систем АОО;
2) Т рассчитывается по формуле:
Т = Тосн + Ткомп,
где:
Тосн – годовой фонд оплаты труда АУП и основного производственного персонала (педагоги/воспитатели) (далее – ОПП), задействованного в образовательном процессе, без учета компенсационных выплат:
Tосн = 12 * W * mv * (sno + gpo),
где:
12 – количество месяцев в году для перехода от расчета нормативных затрат в месяц к расчету нормативных затрат в год;
W – фонд оплаты труда АУП и ОПП в месяц;
mv – коэффициент соотношения количества педагогов на одного обучающегося, составляет 0,1535;
Ткомп – годовой объем расходов на выплату пособий на оздоровление к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску персонала, участвующего в образовательном процессе;
Tкомп = (((ДО + БС * f) * 2 + Экомп1) * mv) * (sno + gpo),
где:
f – коэффициент удельного веса заработной платы АУП к заработной плате ОПП, составляет 1,55;
Экомп1 – материальная помощь на оздоровление сверх действующих выплат к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Приаралье" (далее – Закон о защите пострадавших вследствие экологического бедствия), персонала, участвующего в образовательном процессе, рассчитывается по формуле:
Экомп1 = ДО + БС * f,

егер осы қосымша ақы Экологиялық апат салдарынан зардап шеккендерді қорғау туралы Заңда көзделмесе, Эөтем1 0–ге тең болады;
3) W – білім беру процесіне қатысатын персоналдың айлық еңбек ақы төлеу қоры мынадай формула бойынша есептеледі:
W = (ЛЖ + БМ * f) + БМ * (up + kеж1) + R,
мұнда:
up – педагогикалық қосымша ақылар мен үстемеақылардың коэффициенті 0,05 құрайды;
keж1 – Экологиялық апат салдарынан зардап шеккендерді қорғау туралы Заңына сәйкес, білім беру процесіне қатысатын персонал үшін экологиялық қасірет аймағында тұрғаны үшін қосымша ақы төлеу коэффициенті:
экологиялық дағдарыс аймақтарда – 6,61;
экологиялық дағдарыс жағдайына жақындаған аймақтарда – 4,40.
Егер осы қосымша ақы Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккендерді қорғау туралы Заңда көзделмеген жағдайда, keж1 0-ге тең болады;
R – "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтар салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Ядролық полигонда зардап шеккендерді қорғау туралы Заң) сәйкес, радиациялық тәуекел аймағында тұрғаны үшін қосымша ақы – 1,5 АЕК.
Егер бұл қосымша ақы Ядролық полигонда зардап шеккендерді қорғау туралы Заңда көзделмесе, R 0-ге тең болады;
4) L – бір жылда бір білім алушыға білім беру ортасы шығыстарының нормасы мынадай формула бойынша есептеледі:
L = Q + S + Р + К,
мұнда:
Q – бір жылда бір білім алушыға есептегенде білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың жылдық еңбек ақы төлеу қоры;
S – бір жылда бір білім алушыға мектептерді ағымдағы ұстауға арналған шығыстар нормасы:
11,3 АЕК – NIS-Programme бойынша;
13,3 АЕК – Халықаралық бакалавриат бағдарламалары бойынша.
Р – бір жылда бір білім алушыға есептегенде тамақтануға арналған шығыстар нормасы:
қалаларда орналасқан ДББҰ үшін:
Алматы (Медеу ауданындағы мектеп) – 63,39 АЕК;
Ақтау, Қарағанды, Көкшетау, Қызылорда, Талдықорған, Тараз, Түркістан, Семей – 70,38 АЕК;
Алматы (Наурызбай ауданындағы мектеп), Ақтөбе, Астана, Атырау, Павлодар, Петропавл, Шымкент, Орал – 78,29 АЕК;
Қостанай, Өскемен – 86,54 АЕК.
К – бір жылда бір білім алушыға коммуналдық қызметтер мен байланыс, оның ішінде интернет қызметтерін төлеуге арналған шығыстар нормасы:
қалаларда орналасқан ДББҰ үшін:
Атырау, Көкшетау, Қызылорда – 9,01 АЕК;
Ақтөбе, Алматы, Қостанай, Тараз, Түркістан, Орал – 10,87 АЕК;
Ақтау, Павлодар, Петропавл, Семей, Шымкент – 13,36 АЕК;
Астана, Қарағанды, Өскемен –18,25 АЕК;
Талдықорған – 23,42 АЕК;
5) Q – мынадай формула бойынша есептеледі:
Q = Qнег + Qөтем,
мұнда:
Qнег – өтемақы төлемдерін есепке алмағанда, білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың жылдық еңбек ақы төлеу қоры мынадай формула бойынша айқындалады:
Qнег = 12 * F * mv * (sno + gpo),
мұнда:
12 – айлық нормативтік шығындарды есептеуден жылдық нормативтік шығындарды есептеуге көшу үшін бір жылдағы айлар саны;
F – білім беру процесіне қатыспайтын персонал еңбекақы төлеу қоры;
Qөтем – білім беру процесіне қатыспайтын қызметкерлердің жыл сайынғы ақылы еңбек демалысына сауықтыру жәрдемақыларын төлеуге арналған шығыстардың жылдық көлемі мынадай формула бойынша айқындалады:

в случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, Экомп1 равняется 0;
3) W – фонд оплаты труда персонала, участвующего в образовательном процессе в месяц, рассчитывается по формуле:
W = (ДО + БС * f) + БС * (up + ke1) + R,
где:
up – коэффициент педагогических доплат и надбавок, составляет 0,05;
ke1 – коэффициент доплаты за проживание в зоне экологического бедствия в соответствии с Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, для персонала, участвующего в образовательном процессе:
в зонах экологического кризиса – 6,61;
в зонах экологического предкризиса – 4,40.
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия ke1 равняется 0;
R – доплата за проживание в зоне радиационного риска в соответствии с Законом Республики Казахстан "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне" (далее - Закон о защите пострадавших на ядерном полигоне) – 1,5 МРП.
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших на ядерном полигоне R равняется 0;
4) L – норма расходов образовательной среды на одного обучающегося в год рассчитывается по формуле:
L = Q + S + Р + К,
где:
Q – годовой фонд оплаты труда персонала, не участвующего в образовательном процессе, в расчете на одного обучающегося в год;
S – норма расходов на текущее содержание школ на одного обучающегося в год, составляет:
11,3 МРП – по NIS-Programme;
13,3 МРП – по программам Международного бакалавриата.
Р – норма расходов на питание в расчете на одного обучающегося в год составляет:
для АОО, расположенных в городах:
Алматы (школа в районе Медеу) – 63,39 МРП;
Актау, Караганда, Кокшетау, Кызылорда, Талдыкорган, Тараз, Туркестан, Семей – 70,38 МРП;
Алматы (школа в районе Наурызбай), Актобе, Астана, Атырау, Павлодар, Петропавловск, Шымкент, Уральск – 78,29 МРП;
Костанай, Усть-Каменогорск – 86,54 МРП.
К – норма расходов на оплату коммунальных услуг и услуг связи, в том числе интернет, на одного обучающегося в год, составляет:
для АОО, расположенных в городах:
Атырау, Кокшетау, Кызылорда – 9,01 МРП;
Актобе, Алматы, Костанай, Тараз, Туркестан, Уральск – 10,87 МРП;
Актау, Павлодар, Петропавловск, Семей, Шымкент –13,36 МРП;
Астана, Караганда, Усть-Каменогорск – 18,25 МРП;
Талдыкорган – 23,42 МРП;
5) Q – рассчитывается по формуле:
Q = Qосн + Qкомп,
где:
Qосн – годовой фонд оплаты труда персонала, не участвующего в образовательном процессе, без учета компенсационных выплат, определяется по формуле:
Qосн = 12 * F * mv * (sno + gpo),
где:
12 – количество месяцев в году для перехода от расчета нормативных затрат в месяц к расчету нормативных затрат в год;
F – фонд оплаты труда персонала, не участвующего в образовательном процессе;
Qкомп – годовой объем расходов на выплату пособий на оздоровление к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску работников, не участвующих в образовательном процессе, определяется по формуле:

Qөтем = ((БМ * c * 2 + Эөтем2) * mv) * (sno + gpo),
мұнда:
с – білім беру процесіне қатыспайтын негізгі емес өндірістік персонал жалақысының НӨП жалақысына үлес салмағының коэффициенті – 3,18 құрайды;
Эөтем2 – Экологиялық апат салдарынан зардап шеккендерді қорғау туралы Заңға сәйкес, білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың жыл сайынғы ақылы еңбек демалысына қолданыстағы төлемдерден тыс, сауықтыруға арналған материалдық көмек мынадай формула бойынша есептеледі:
Эөтем2 = БМ * c,
Егер осы қосымша ақы Экологиялық апат салдарынан зардап шеккендерді қорғау туралы Заңда көзделмесе, Эөтем2 0-ге тең болады;
6) F – білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың айлық еңбек ақы төлеу қоры, мынадай формула бойынша есептеледі:
F = БМ * (c + keж2) + R,
мұнда:
keж2 – білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың, Экологиялық апат салдарынан зардап шеккендерді қорғау туралы Заңға сәйкес, экологиялық апат аймақтарында тұрғаны үшін қосымша ақы төлеу коэффициенті:
экологиялық дағдарыс аймақтарда – 0,95;
экологиялық дағдарыс жағдайына жақындаған аймақтарда – 0,64.
Егер осы қосымша төлем Экологиялық апат салдарынан зардап шеккендерді қорғау туралы Заңда көзделмесе, keж2 0–ге тең болады.
4-параграф. Бір жылда бір білім алушының жатақханада тұру құнын есептеу алгоритмі
7. Nzhat – бір жылда бір білім алушының жатақханада тұру құны мынадай формула бойынша есептеледі:
Nzhat = T + L,
мұнда:
Т – бір жылда жатақханада тұратын бір білім алушыға білім беру процесіне қатысатын персоналдың жылдық еңбек ақы төлеу қоры;
L – бір жылда жатақханада тұратын бір білім алушыға білім беру орта шығыстарының нормасы;
1) Т мынадай формула бойынша есептеледі:
Т = Тнег + Төтем,
мұнда:
Тнег – өтемақы төлемдерін есепке алмағанда, білім беру процесіне қатысатын персонал жылдық еңбек ақы төлеу қоры, мынадай формула бойынша есептеледі:
Тнег = 12 * W * mv * (sno + gpo),
мұнда:
12 – айлық нормативтік шығындарды есептеуден жылына нормативтік шығындарды есептеуге көшу үшін жылына айлар саны;
W – білім беру процесіне қатысатын персоналдың айлық еңбек ақы төлеу қоры мынадай формула бойынша есептеледі:
mv – жатақханада тұратын бір білім алушыға шаққандағы НӨП санының арақатынасының коэффициенті 0,05 құрайды;
sno – бюджетке төленетін төлемдердің (әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар) және жұмыс берушінің аударымдарының (жұмыс берушінің міндетті медициналық сақтандыру қорына және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аударымдары) көлемін айқындайтын коэффициенті:
2026 жылға – 1,1618;
2027 жылға – 1,1718;
2028 және одан кейінгі жылдарға - 1,1768;

Qкомп = ((БС * c * 2 + Экомп2) * mv) * (sno + gpo),
где:
с – коэффициент удельного веса заработной платы не основного производственного персонала, не участвующего в образовательном процессе к заработной плате ОПП, составляет – 3,18;
Экомп2 – материальная помощь на оздоровление сверх действующих выплат к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску, в соответствии с Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, персонала, не участвующего в образовательном процессе, рассчитывается по формуле:
Экомп2 = БС * c,
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, Экомп2 равняется 0;
6) F – фонд оплаты труда персонала, не участвующего в образовательном процессе, в месяц, рассчитывается по формуле:
F = БС * (c + ke2) + R,
где:
ke2 – коэффициент доплаты за проживание в зонах экологического бедствия в соответствии с Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия персонала, не участвующего в образовательном процессе:
в зонах экологического кризиса – 0,95;
в зонах экологического предкризиса – 0,64.
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, ke2 равняется 0.
Параграф 4. Алгоритм расчета стоимости проживания одного обучающегося в общежитии в год
7. Nobsh – стоимость проживания одного обучающегося в общежитии в год, рассчитывается по следующей формуле:
Nobsh = Т + L,
где:
Т – годовой фонд оплаты труда персонала, задействованного в образовательном процессе на одного обучающегося, проживающего в общежитии, в год;
L – норма расходов образовательной среды на одного обучающегося, проживающего в общежитии в год;
1) Т рассчитывается по формуле:
Т = Тосн + Ткомп,
где:
Тосн – годовой фонд оплаты труда персонала, задействованного в образовательном процессе, без учета компенсационных выплат:
Tосн = 12 * W * mv * (sno + gpo),
где:
12 – количество месяцев в году для перехода от расчета нормативных затрат в месяц к расчету нормативных затрат в год;
W – фонд оплаты труда персонала, задействованного в образовательном процессе, в месяц;
mv – коэффициент соотношения количества ОПП на одного обучающегося, проживающего в общежитии составляет 0,05;
sno – коэффициент определяющий объем платежей в бюджет (социальный налог и социальные отчисления) и отчислений работодателя (отчисления работодателя в фонд обязательного медицинского страхования и единый накопительный пенсионный фонд):
на 2026 год – 1,1618;
на 2027 год – 1,1718;
на 2028 и последующие годы – 1,1768;

gpo – қызметкерлер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оларды жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыруға арналған төлемдер көлемін анықтайтын коэффициенті - 0,0029 құрайды;
Төтем – білім беру процесіне қатысатын персоналдың жыл сайынғы ақылы еңбек демалысына сауықтыру жәрдемақыларын төлеуге арналған шығыстардың жылдық көлемі, мынадай формула бойынша есептеледі:
Төтем = ((ЛЖ * 2 + Эөтем1) * mv) * (sno + gpo),
мұнда:
Эөтем1 – Экологиялық апат салдарынан зардап шеккендерді қорғау туралы Заңға сәйкес, білім беру процесіне қатысатын персоналдың жыл сайынғы ақылы еңбек демалысына қолданыстағы төлемдерден тыс сауықтыруға арналған материалдық көмек тәрбиешінің 1 ЛЖ-ге тең болады.
егер осы қосымша ақы Экологиялық апат салдарынан зардап шеккендерді қорғау туралы заңда көзделмесе, Эөтем1 0-ге тең болады;
2) W – білім беру процесіне қатысатын персоналдың айлық еңбек ақы төлеу қоры мынадай формула бойынша есептеледі:
W = ЛЖ + БМ * kеж1 + R,
мұнда:
keж1 – Экологиялық апат салдарынан зардап шеккендерді қорғау туралы Заңына сәйкес, білім беру процесіне қатысатын персонал үшін экологиялық қасірет аймағында тұрғаны үшін қосымша ақы төлеу коэффициенті:
экологиялық дағдарыс аймақтарда – 4,7;
экологиялық дағдарыс жағдайына жақындаған аймақтарда – 3,1.
Егер осы қосымша ақы Экологиялық апат салдарынан зардап шеккендерді қорғау туралы Заңда көзделмеген жағдайда, keж1 0–ге тең болады;
R – Ядролық полигонда зардап шеккендерді қорғау туралы Заңға сәйкес, радиациялық тәуекел аймағында тұрғаны үшін қосымша ақы – 1,5 АЕК.
Егер бұл қосымша ақы Ядролық полигонда зардап шеккендерді қорғау туралы Заңда көзделмесе, R 0–ге тең болады;
3) L – бір жылда жатақханада тұратын бір білім алушгыға білім беру орта шығыстарының нормасы мынадай формула бойынша есептеледі:
L = Q + S + Р + K,
мұнда:
Q – бір жылда жатақханада тұратын бір білім алушыға есептегенде, білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың жылдық еңбек ақы төлеу қоры;
S – бір жылда жатақханада тұратын бір білім алушыға ДББҰ жатақханаларын ағымдағы ұстауға арналған шығыстар нормасы 13 АЕК құрайды;
Р – бір жылда ДББҰ жатақханасында тұратын бір білім алушының тамақтануына шығыстар нормасы:
қалаларда орналасқан ДББҰ жатақханалары үшін:
Ақтау, Қарағанды, Көкшетау, Қызылорда, Талдықорған, Тараз, Түркістан – 76,23 АЕК;
Ақтөбе, Алматы, Семей, Шымкент – 84,07 АЕК;
Астана, Атырау, Павлодар, Петропавл, Орал – 85,75 АЕК;
Қостанай, Өскемен – 94,27 АЕК;
К – бір жылда жатақханада тұратын бір білім алушыға коммуналдық қызметтер мен байланыс қызметтерін, оның ішінде интернетті төлеуге арналған шығыстар нормасы:
қалаларда орналасқан жатақханалар үшін:

gpo – коэффициент определяющий объем платежей на обязательное страхование работников от несчастных случаев составляет – 0,0029;
Ткомп – годовой объем расходов на выплату пособий на оздоровление к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску персонала, задействованного в образовательном процессе;
Tкомп = ((ДО * 2 + Экомп1) * mv) * (sno + gpo),
где:
Экомп1 – материальная помощь на оздоровление сверх действующих выплат к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску, в соответствии с Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, персонала, задействованного в образовательном процессе, равняется 1 ДО воспитателя.
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, Экомп1 равняется 0;
2) W – фонд оплаты труда персонала, задействованного в образовательном процессе в месяц, рассчитывается по формуле:
W = ДО + БС * ke1 + R,
где:
ke1 – коэффициент доплаты за проживание в зоне экологического бедствия в соответствии с Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, для персонала, задействованного в образовательном процессе:
в зонах экологического кризиса – 4,7;
в зонах экологического предкризиса – 3,1.
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия ke1 равняется 0;
R – доплата за проживание в зоне радиационного риска в соответствии с Законом о защите пострадавших на ядерном полигоне – 1,5 МРП.
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших на ядерном полигоне, R равняется 0;
3) L – норма расходов образовательной среды на одного обучающегося, проживающего в общежитии, в год, рассчитывается по формуле:
L = Q + S + Р + К,
где:
Q – годовой фонд оплаты труда персонала, не участвующего в образовательном процессе, в расчете на одного обучающегося, проживающего в общежитии, в год;
S – норма расходов на текущее содержание общежитий АОО на одного обучающегося, проживающего в общежитии в год, составляет 13 МРП;
Р – норма расходов на питание одного обучающегося, проживающего в общежитии АОО, в год составляет:
для общежитий АОО, расположенных в городах:
Актау, Караганда, Кокшетау, Кызылорда, Талдыкорган, Тараз, Туркестан – 76,23 МРП;
Актобе, Алматы, Семей, Шымкент – 84,07 МРП;
Астана, Атырау, Павлодар, Петропавловск, Уральск – 85,75 МРП;
Костанай, Усть-Каменогорск – 94,27 МРП.
К – норма расходов на оплату коммунальных услуг и услуг связи, в том числе интернет, на одного обучающегося, проживающего в общежитии, в год составляет:
для общежитий, расположенных в городах:

Ақтау, Ақтөбе, Алматы, Қостанай, Қызылорда, Тараз, Түркістан – 6,39 АЕК;
Атырау, Павлодар, Петропавл, Семей, Орал – 8,64 АЕК;
Көкшетау, Өскемен, Шымкент – 12,62 АЕК;
Астана, Қарағанды – 23,32АЕК;
Талдықорған – 42,1 АЕК
4) Q – мынадай формула бойынша есептеледі:
Q = Qнег + Qөтем,
мұнда:
Qнег – өтемақы төлемдерін есепке алмағанда, білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың жылдық еңбек ақы төлеу қоры мынадай формула бойынша айқындалады:
Qнег = 12 * F * mv * (sno + gpo),
мұнда:
12 – айлық нормативтік шығындарды есептеуден жылдық нормативтік шығындарды есептеуге көшу үшін бір жылдағы айлар саны;
F – білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың айлық еңбек ақы төлеу қоры, мынадай формула бойынша есептеледі:
Qөтем – білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың жыл сайынғы ақылы еңбек демалысына сауықтыру жәрдемақыларын төлеуге арналған шығыстардың жылдық көлемі мынадай формула бойынша айқындалады:
Qөтем = ((БМ * q * 2 + Эөтем2) * mv) * (sno + gpo),
мұнда:
q – білім беру процесіне қатыспайтын қызмет көрсетуші және көмекші, медициналық персоналдың жалақысының НӨП жалақысына үлес салмағының коэффициенті 2,6 құрайды;
Эөтем2 – Экологиялық апат салдарынан зардап шеккендерді қорғау туралы Заңға сәйкес, білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың жыл сайынғы ақылы еңбек демалысына қолданыстағы төлемдерден тыс, сауықтыруға материалдық көмек мынадай формула бойынша есептеледі:
Эөтем2 = БМ * q,
Егер осы қосымша ақы Экологиялық апат салдарынан зардап шеккендерді қорғау туралы Заңда көзделмесе, Эөтем2 0-ге тең болады;
5) F – білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың айлық еңбек ақы төлеу қоры мынадай формула бойынша есептеледі:
F = БМ * (q + uккр + keж2) + R,
мұнда:
uккр – қызмет көрсетуші персоналдың қосымша ақысы мен үстемеақы коэффициенті, 0,03 құрайды;
keж2 – білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың Экологиялық апат салдарынан зардап шеккендерді қорғау туралы Заңға сәйкес, экологиялық апат аймақтарында тұрғаны үшін қосымша ақы төлеу коэффициенті:
экологиялық дағдарыс аймақтарда – 0,8;
экологиялық дағдарыс жағдайына жақындаған аймақтарда – 0,5.
Егер осы қосымша төлем Экологиялық апат салдарынан зардап шеккендерді қорғау туралы Заңда көзделмесе, keж2 0–ге тең болады.

Актау, Актобе, Алматы, Костанай, Кызылорда, Тараз, Туркестан – 6,39 МРП;
Атырау, Павлодар, Петропавловск, Семей, Уральск – 8,64 МРП;
Кокшетау, Усть-Каменогорск, Шымкент – 12,62 МРП;
Астана, Караганда – 23,32 МРП;
Талдыкорган – 42,1 МРП.
4) Q – рассчитывается по формуле:
Q = Qосн + Qкомп,
где:
Qосн – годовой фонд оплаты труда персонала, не участвующего в образовательном процессе, без учета компенсационных выплат, определяется по формуле:
Qосн = 12 * F * mv * (sno + gpo),
где:
12 – количество месяцев в году для перехода от расчета нормативных затрат в месяц к расчету нормативных затрат в год;
F – фонд оплаты труда персонала, не участвующего в образовательном процессе;
Qкомп – годовой объем расходов на выплату пособий на оздоровление к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску персонала, не участвующего в образовательном процессе, определяется по формуле:
Qкомп = ((БС * q * 2 + Экомп2) * mv) * (sno + gpo),
где:
q – коэффициент удельного веса заработной платы обслуживающего и вспомогательного, медицинского персонала, не участвующего в образовательном процессе к заработной плате ОПП, составляет 2,6;
Экомп2 – материальная помощь на оздоровление сверх действующих выплат к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску, в соответствии с Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, персонала, не участвующего в образовательном процессе, рассчитывается по формуле:
Экомп2 = БС * q,
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, Экомп2 равняется 0;
5) F – фонд оплаты труда персонала, не участвующего в образовательном процессе, в месяц рассчитывается по формуле:
F = БС * (q + uo + ke2) + R,
где:
uo – коэффициент доплат и надбавок обслуживающего персонала, составляет 0,03;
ke2 – коэффициент доплаты за проживание в зонах экологического бедствия в соответствии с Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия персонала, не участвующего в образовательном процессе:
в зонах экологического кризиса – 0,8;
в зонах экологического предкризиса – 0,5.
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, ke2 равняется 0.