Балық ресурстары мен басқа да су жануарларының санын реттеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 20 қазандағы № 378 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 22 қазанда № 37191 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының Экология кодексі 254-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Балық ресурстары мен басқа да су жануарларының санын реттеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 20 қазандағы № 378
бұйрығымен бекітілген
Балық ресурстары мен басқа да су жануарларының санын реттеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Балық ресурстары мен басқа да су жануарларының санын реттеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Экология кодексінің 254-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және балық ресурстары мен басқа да су жануарларының санын реттеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) биологиялық негіздеме – жануарлар дүниесін пайдалануға, жануарлар дүниесі объектілерінің жол берілетін аулау мөлшерін анықтауға, сондай-ақ жануарлар дүниесінің объектілері мен олардың мекендеу ортасына ықпал етуге қабілетті қызметке арналған ғылыми негізделген қорытынды;
2) жануарлар дүниесі объектілерін алу – табиғи еркіндік жағдайында мекендейтін жануарларды, олардың бөліктері мен дериваттарын мекендеу ортасынан жануарлар дүниесін пайдалануға арналған рұқсаттың немесе балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдалануға арналған рұқсаттың негізінде алу (ұстап алу, аулау, атып алу, жинау, соғып алу).
2-тарау. Балық ресурстары мен басқа да су жануарларының санын реттеу тәртібі
3. Балық ресурстары мен басқа да су жануарларының санын реттеу мынадай мақсаттарда жүзеге асырылады:
1) халық денсаулығын қорғау;
2) ауыл шаруашылығы және үй жануарлары ауруларының алдын алу;
3) экономикаға келетін залалдың алдын алу;

Об утверждении Правил регулирования численности рыбных ресурсов и других водных животных
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 октября 2025 года № 378. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 октября 2025 года № 37191
В соответствии с пунктом 2 статьи 254 Экологического кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила регулирования численности рыбных ресурсов и других водных животных.
2. Комитету рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
Утвержден приказом
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 20 октября 2025 года № 378
Правила регулирования численности рыбных ресурсов и других водных животных
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила регулирования численности рыбных ресурсов и других водных животных (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 254 Экологического кодекса Республики Казахстан и определяют порядок регулирования численности рыбных ресурсов и других водных животных.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) биологическое обоснование – научно обоснованное заключение на пользование животным миром, определение допустимого объема изъятия объектов животного мира, а также на деятельность, способную повлиять на объекты животного мира и среду их обитания;
2) изъятие объектов животного мира – извлечение (добывание, лов, отстрел, сбор, бой) из среды обитания животных, обитающих в состоянии естественной свободы, их частей и дериватов на основании разрешения на пользование животным миром или разрешения на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными.
Глава 2. Порядок регулирования численности рыбных ресурсов и других водных животных
3. Регулирование численности рыбных ресурсов и других водных животных осуществляется в целях:
1) охраны здоровья населения;
2) предотвращения заболеваний сельскохозяйственных и домашних животных;
3) предотвращения ущерба экономике;

4) биологиялық тепе-теңдікті сақтау.
4. Балық ресурстары мен басқа да су жануарларының санын реттеудiң негiздерi:
1) халықтың, ауыл шаруашылығы және үй жануарларының таратушылары балық ресурстары және басқа да су жануарлары объектілері болып табылатын ауруларды жұқтыру немесе онымен ауыру қатерiнiң туындауы;
2) экономикаға елеулi зиян келтiру қатерiнiң туындауы;
3) балық ресурстары және басқа да су жануарларының жекелеген түрлерi санының азаюына және басқа да жағымсыз салдарға әкеп соққан олардың мекендеу ортасында қалыптасқан табиғи баланстың бұзылуы;
4) балықтардың жаппай қырылуына әкеп соғуы мүмкін су айдындарының және (немесе) учаскелерінің гидрохимиялық және өзге де режимдерінің бұзылу қаупінің туындауы болып табылады.
5. Балық ресурстары және басқа да су жануарлары түрлерінің санын реттеу биологиялық негіздемеге сәйкес жүргізіледі, онда мыналар көрсетіледі:
1) балықтар мен басқа да су жануарларының санын есепке алу;
2) кәсіпшілік түрлердің қорын бағалау;
3) репродуктивтік әлеует пен табиғи өлім-жітімді талдау;
4) рұқсат етілген алып қою лимитін айқындау.
6. Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдалануға арналған биологиялық негіздемені дайындауды "Жануарлар дүниесін қорғау, көбейту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 9-1-бабы 10) тармақшасы негізінде "Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілерін аккредиттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 25 шілдедегі № 335 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33182 болып тіркелген) сәйкес аккредиттелген ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері жүргізеді.
7. Биологиялық негіздеме негізінде мынадай іс-шаралар жүргізіледі:
1) Заңның 29-бабына сәйкес балық ресурстарын және басқа да су жануарларын алудың рұқсат етілген лимиттерін және балық аулау объектілерін алудың квоталарын белгілеу;
2) "Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын, олардың бөліктері мен дериваттарын пайдалануға шектеулер мен тыйымдар белгілеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 30 қыркүйектегі № 340 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37035 болып тіркелген) бекітілген Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын, олардың бөліктері мен дериваттарын пайдалануға шектеулер мен тыйымдар белгілеу қағидаларына сәйкес балық ресурстарын және басқа да су жануарларын, олардың бөліктері мен дериваттарын пайдалануға шектеулер мен тыйымдар белгілеу;

4) сохранения биологического равновесия.
4. Основаниями регулирования численности видов рыбных ресурсов и других водных животных являются:
1) возникновение угрозы заражения или заболевания населения, сельскохозяйственных и домашних животных болезнями, переносчиками которых являются объекты рыбных ресурсов и других водных животных;
2) возникновение угрозы значительного ущерба экономике;
3) нарушение сложившегося природного баланса рыбных ресурсов и других водных животных в среде их обитания, приведшее к сокращению численности его отдельных видов и другим негативным последствиям;
4) возникновение угрозы нарушения гидрохимического и иных режимов водоемов и (или) участков, которое может привести к заморам.
5. Регулирование численности видов рыбных ресурсов и других водных животных проводится в соответствии с биологическим обоснованием, в котором отражается:
1) учет численности рыб и других водных животных;
2) оценка запасов промысловых видов;
3) анализ репродуктивного потенциала и естественной смертности;
4) определение лимитов допустимого изъятия.
6. Подготовка биологического обоснования на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными проводится аккредитованными субъектами научной и (или) научно-технической деятельности в соответствии с приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 25 июля 2023 года № 335 "Об утверждении правил "Аккредитации субъектов научной и (или) научно-технической деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актах под № 33182) на основании подпункта 10) статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (далее – Закон).
7. На основании биологического обоснования проводятся следующие мероприятия:
1) установление лимитов допустимого изъятия рыбных ресурсов и других водных животных и квот изъятия объектов рыболовства в соответствии со статьей 29 Закона;
2) установление ограничений и запретов на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными, их частями и дериватами в соответствии с Правилами установления ограничений и запретов на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными, их частями и дериватами, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 сентября 2025 года № 340 "Об утверждении Правил установления ограничений и запретов на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными, их частями и дериватами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актах под № 37035);

3) санын реттеу көзделетін балық және басқа да су жануарларының түрлері "Жануарлардың өзге де шаруашылық мақсаттарда (аң аулау мен балық аулаудан басқа) пайдаланылатын түрлерiнің, жануарлардың шаруашылық мақсаттарда пайдаланылмайтын, бiрақ экологиялық, мәдени және өзге де құндылығы бар түрлерiнің, жануарлардың халықтың денсаулығын сақтау, ауыл шаруашылығы және басқа да үй жануарларын аурудан алдын ала қорғау, қоршаған ортаға зиян келтiрудi болдырмау, ауыл шаруашылығы қызметiне айтарлықтай зиян келтiру қаупiнiң алдын алу мақсатында саны реттелуге тиiс түрлерiнің тізбелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2010 жылғы 14 сәуірдегі № 258 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6223 болып тіркелген) бекітілген Жануарлардың халықтың денсаулығын сақтау, ауыл шаруашылығы және басқа да үй жануарларын аурудан алдын ала қорғау, қоршаған ортаға зиян келтіруді болдырмау, ауыл шаруашылығы қызметіне айтарлықтай зиян келтіру қаупінің алдын алу мақсатында саны реттелуге тиіс түрлерінің тізбесіне енгізіледі.
8. Балық ресурстары мен басқа да су жануарларының санын реттеу шеңберінде жануарлар дүниесі объектілерін алып қою балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдалануға рұқсат негізінде жүзеге асырылады.

3) виды рыб и других водных животных, предусматривающие регулирование численности, включаются в Перечень видов животных, численность которых подлежит регулированию в целях охраны здоровья населения, предохранения от заболеваний сельскохозяйственных и других домашних животных, предотвращения ущерба окружающей среде, предупреждения опасности нанесения существенного ущерба сельскохозяйственной деятельности, утвержденного приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2010 года № 258 "Об утверждении Перечней видов животных, используемых в иных хозяйственных целях (кроме охоты и рыболовства), видов животных, не используемых в хозяйственных целях, но имеющих экологическую, культурную и иную ценность, видов животных, численность которых подлежит регулированию в целях охраны здоровья населения, предохранения от заболеваний сельскохозяйственных и других домашних животных, предотвращения ущерба окружающей среде, предупреждения опасности нанесения существенного ущерба сельскохозяйственной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актах под № 6223).
8. Изъятие объектов животного мира в рамках регулирования численности рыбных ресурсов и других водных животных осуществляется на основании разрешения на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными.