Үш құрауышты интеграцияланған жүйеге және оны есепке алуға қойылатын талаптарды, сондай-ақ оны орнату және қолдану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 15 қазандағы № 606 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 16 қазанда № 37144 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Салық Кодексінің 111 – бабы 6 – тармағының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Үш құрауышты интеграцияланған жүйеге және оны есепке алуға қойылатын талаптар;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Үш құрауышты интеграцияланған жүйені орнату және қолдану қағидалары бекітсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрі М. Такиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 15 қазандағы № 606
бұйрығына 1-қосымша
Үш құрауышты интеграцияланған жүйеге және оны есепке алуға қойылатын талаптар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Үш құрауышты интеграцияланған жүйеге және оны есепке алуға қойылатын талаптар (бұдан әрі – Талаптар) Қазақстан Республикасы Салық Кодексінің 111– бабы 6 – тармағының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Осы Талаптарда мынадай терминдер мен ұғымдар пайдаланылады:
1) деректерді тіркеп-белгілеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасы – ақшалай есеп айырысулар туралы ақпаратты тіркеу мен көрсетуді қамтамасыз ететiн, деректерді тіркеп-белгілеу және (немесе) беру функциясы бар электрондық құрылғы мен аппараттық-бағдарламалық кешен;
2) қолма-қол ақшасыз төлемдерді қабылдауға арналған жүйелер (құрылғылар) – төлем карточкаларын қызмет көрсетуге қабылдауға арналған электрондық-механикалық құрылғылар, бір немесе әртүрлі банктерде қолма-қол ақшасыз төлем қатысушыларына қызмет көрсетуге қарамастан, бенефициардың пайдасына ақшаны жедел есептей отырып, пайдаланбай жедел төлемдерді жүзеге асыруды қамтамасыз ететін төлем ұйымдарының, банктердің веб-сервистері және мобильдік қосымшалары;

Об утверждении Требований к трехкомпонентной интегрированной системе и ее учету, а также Правил ее установки и применения
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 15 октября 2025 года № 606. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 октября 2025 года № 37144
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2026
В соответствии с пунктом 6 статьи 111 Налогового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Требования к трехкомпонентной интегрированной системе и ее учету согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила установки и применения трехкомпонентной интегрированной системы согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
"СОГЛАСОВАН"
Национальный Банк
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 15 октября 2025 года № 606
Требования к трехкомпонентной интегрированной системе и ее учету
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Требования к трехкомпонентной интегрированной системе и ее учету (далее – Требования) разработаны в соответствии с подпунктом 1) пункта 6 статьи 111 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс).
2. В настоящих Требованиях используются следующие термины и понятия:
1) контрольно-кассовая машина с функцией фиксации и (или) передачи данных – электронное устройство и аппаратно-программный комплекс с функцией фиксации и (или) передачи данных, обеспечивающие регистрацию и отображение информации о денежных расчетах;
2) система (устройство) для приема безналичных платежей – электронно-механическое устройство для приема к обслуживанию платежных карточек, мобильное приложение и веб-сервисы банков, платежных организаций, обеспечивающие осуществление мгновенных платежей без использования платежных карточек, вне зависимости от обслуживания участников безналичного платежа в одном или разных банках, с моментальным зачислением денег в пользу бенефициара;

3) үш құрауышты интеграцияланған жүйенің бірыңғай тізілімі – салық салу мақсатында Қазақстан Республикасының аумағында қолдануға рұқсат етілген үш құрауышты интеграцияланған жүйе моделдерінің тізбесі;
4) үш құрауышты интеграцияланған жүйе интеграциялау технологиялары – серверлік аппараттық және бағдарламалық бөлігі, клиенттік бағдарламалық бөлігі бар техникалық шешімдер, бұл ретте клиенттік аппараттық бөлігі үш құрауышты интеграцияланған жүйе пайдаланушысының жеке құрылғысымен ұсынылады;
5) үш құрауышты интеграцияланған жүйенің клиенттік модулі (үш құрауышты интеграцияланған жүйенің орталық торабымен жұмыс бойынша модулі) – сату нүктесінің жұмысын және деректерді үш құрауышты интеграцияланған жүйенің орталық торабына деректерді тұрақты үздіксіз беруді, оның ішінде үш құрауышты интеграцияланған жүйенің орталық торабымен байланысты жоғалтқан кезде 72 (жетпіс екі) сағаттан артық емес кезеңге автономды жұмыс режимін (ол болған кезде) қамтамасыз ететін үш құрауышты интеграцияланған жүйенің аппараттық-бағдарламалық кешенінің бөлігі;
6) үш құрауышты интеграцияланған жүйенің құқык иеленушісі – үш құрауышты интеграцияланған жүйенің өндірушілері болып табылатын немесе үш құрауышты интеграцияланған жүйенің пайданушыларға сату немесе жалға беру үшін өзге де заңды негізде тиесілі жеке немесе заңды тұлғалар;
7) үш құрауышты интеграцияланған жүйенің орталық торабы – операцияларды өңдеуді және деректерді сақтауды, сыртқы жүйелермен өзара әрекеттесуді, автономды операцияларды (олар болған кезде) қабылдау мен өңдеуді және үш құрауышты интеграцияланған жүйенің деректерін сақтауды қамтамасыз ететін аппараттық - бағдарламалық кешенінің бөлігі;
8) үш құрауышты интеграцияланған жүйенің пайдаланушысы – үш құрауышты интеграцияланған жүйенің қызметін жүзеге асыру кезінде қолданатын салық төлеуші;
9) үш құрауышты интеграцияланған жүйе – деректерді тіркеп-белгілеу және беру функциясы бар бақылау-касса машинасынан, қолма-қол ақшасыз төлемдерді қабылдауға арналған жүйеден (құрылғыдан), сондай-ақ сауданы басқаруды, қызметтерді көрсетуді, жұмыстарды орындауды және тауарларды есепке алуды автоматтандыру жүйесімен жарақтандырылған жабдықтан (құрылғыдан) немесе интеграцияланған жүйенің барлық үш құрауышын алмастыратын бағдарламалық-аппараттық кешеннен тұратын интеграцияланған жүйе;
10) фискалдық деректер операторы – ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілері бойынша салық органдарына ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді жедел режимде беруді қамтамасыз ететін, фискалдық деректер операторларының тізбесіне енгізілген заңды тұлға;

3) единый реестр трехкомпонентной интегрированной системы – перечень моделей трехкомпонентной интегрированной системы, разрешенных к использованию на территории Республики Казахстан для целей налогообложения;
4) технологии интеграции трехкомпонентной интегрированной системы – технические решения, имеющие серверную аппаратную и программную часть, клиентскую программную часть, при этом клиентская аппаратная часть представляется личным устройством пользователя трехкомпонентной интегрированной системы;
5) клиентский модуль трехкомпонентной интегрированной системы (модуль по работе с Центральным узлом трехкомпонентной интегрированной системы) – часть аппаратно-программного комплекса трехкомпонентной интегрированной системы, обеспечивающая работу точки продаж и постоянную непрерывную передачу данных на Центральный узел трехкомпонентной интегрированной системы, в том числе автономный режим (при его наличии) работы на период не более 72 (семидесяти двух) часов при потере связи с Центральным узлом трехкомпонентной интегрированной системы;
6) правообладатель трехкомпонентной интегрированной системы – физические или юридические лица, являющиеся производителями трехкомпонентной интегрированной системы или которым трехкомпонентная интегрированная система принадлежит на праве собственности, аренды или ином законном основании, для реализации или сдачи в аренду пользователям ТИС;
7) центральный узел трехкомпонентной интегрированной системы – часть аппаратно-программного комплекса трехкомпонентной интегрированной системы, обеспечивающая обработку операций и хранение данных, взаимодействие с внешними системами, прием и обработку автономных операций (при их наличии) и хранения данных трехкомпонентной интегрированной системы;
8) пользователь трехкомпонентной интегрированной системы – налогоплательщик, применяющий при осуществлении деятельности трехкомпонентную интегрированную систему;
9) трехкомпонентная интегрированная система – интегрированная система, состоящая из контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и передачи данных, системы (устройства) для приема безналичных платежей, а также оборудования (устройства), оснащенного системой автоматизации управления торговли, оказания услуг, выполнения работ и учета товаров, или программно-аппаратного комплекса, заменяющего все три компонента интегрированной системы;
10) оператор фискальных данных – юридическое лицо, обеспечивающее передачу сведений о денежных расчетах в оперативном режиме в налоговые органы по сетям телекоммуникаций общего пользования, включенное в перечень операторов фискальных данных;

3. Үш құрауышты интеграцияланған жүйенің бірыңғай тізілімін жүргізуді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (бұдан әрі - Комитет) жүзеге асырады.
4. Ақпараттық серверлік бөлім (серверлік жабдық) және (немесе) Үш құрауышты интеграцияланған жүйенің Орталық торабының жұмыс істеуін қамтамасыз ететін жұмыс станциялары Қазақстан Республикасының аумағында мамандандырылған үй-жайда (деректерді өңдеу орталығында) орналастырылады.
2-тарау. Үш құрауышты интеграцияланған жүйеге қойылатын талаптар
1-параграф. Техникалық талаптар
5. Жүйені техникалық қамтамасыз ету үш құрауышты интеграцияланған жүйенің (бұдан әрі – ҮИЖ) жұмыс істеуі үшін жеткілікті техникалық құралдардан тұрады.
Техникалық қамтамасыз етудің құрамына ақпаратты жинау және дайындау құралдары, деректерді беру құралдары, ақпаратты өңдеу және шығару құралдары енеді.
6. Жүйенің бағдарламалық қамтамасыз етуі ҮИЖ функцияларын іске асыру үшін қажетті ҮИЖ Орталық торабынан және ҮИЖ Клиенттік модулінен, техникалық қамтамасыз етудің белгіленген жұмыс істеу режимінен және ҮИЖ болжамды дамуынан тұратын бағдарламаны (бағдарламалар жиынтығы) білдіреді.
Жалпы бағдарламалық қамтамасыз ету операциялық жүйелерді, қызметтік және стандартты бағдарламаларды қамтиды.
7. ҮИЖ жұмысы:
1) бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізіліміне енгізілген деректерді тіркеу және беру функциясы бар бір және (немесе) бірнеше бақылау-касса машиналарынан (бұдан - әрі - ДБФ бар БКМ) тұратын бақылау құрауышын;
2) қолма-қол ақшасыз төлемдерді қабылдауға арналған бір және (немесе) бірнеше жүйеден тұратын (құрылғы) ҮИЖ төлем құрамдасын;
3) ҮИЖ есепке алу құрауышын (сауданы, қызметтер көрсетуді, жұмыстарды орындауды және тауарларды есепке алуды басқаруды автоматтандыруға арналған, сондай-ақ осы Талаптардың 14-тармағы 1) тармақшасында көрсетілген модульдердің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін бағдарлама) қамтитын АБК-ны пайдалану арқылы қамтамасыз етіледі.
8. ҮИЖ қойылатын жүйелік талаптар:
функционалдық үйлесімділік – осы Бұйрықта көзделген ақпараттық жүйелермен өзара әрекеттесуді және жұмыс істеуді қамтамасыз ету;
масштабтау – өңделетін ақпарат көлемінің және бір мезгілде жұмыс істейтін пайдаланушылар санының өсуіне қарай ҮИЖ жүйенің өнімділігін ұлғайту мүмкіндігін қамтамасыз ету;
кеңеюі – пайдаланушылардың ерекше қажеттіліктеріне сәйкес даму мен технологиялық базаның бастапқыда қабылданған тұжырымдамасы шеңберінен шықпастан, ҮИЖ жүйенің функциясын өсіру мүмкіндігін қамтамасыз ету.
9. ҮИЖ қамтамасыз етеді:
1) қолма-қол ақшасыз төлемдерді қолма-қол ақшасыз төлемдерді қабылдауға арналған жүйелер (немесе құрылғылар) арқылы қабылдауды;
2 ҮИЖ-нің бөлігі болып табылатын БКМ арқылы тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу кезінде салық төлеуші жүзеге асыратын ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді деректерді беру және фискалдық деректер операторына (бұдан - әрі ФДО) беру хаттамасы бойынша ФДО-на қосу;

3. Ведение Единого реестра трехкомпонентной интегрированной системы осуществляется Комитетом государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Комитет).
4. Аппаратная серверная часть (серверное оборудование) и (или) рабочие станции, обеспечивающие функционирование Центрального узла трехкомпонентной интегрированной системы, размещаются на территории Республики Казахстан в специализированном помещении (центре обработки данных).
Глава 2. Требования к трехкомпонентной интегрированной системе
Параграф 1. Технические требования
5. Техническое обеспечение трехкомпонентной интегрированной системы (далее – ТИС) состоит из технических средств, необходимых для функционирования системы. В состав технического обеспечения входят средства сбора и подготовки информации, средства передачи данных, средства вывода и обработки информации.
6. Программное обеспечение системы представляет собой программу (совокупность программ), состоящую из Центрального узла ТИС и Клиентского модуля ТИС, необходимых для реализации функций ТИС, заданного режима функционирования технического обеспечения и предполагаемого развития ТИС.
Общее программное обеспечение включает операционные системы, служебные и стандартные программы.
7. Работа ТИС обеспечивается с использованием аппаратно-программного комплекса, включающего:
1) контрольный компонент, состоящий из одной и (или) нескольких контрольно-кассовых машин с функцией фиксации и (или) передачи данных, включенных в государственный реестр контрольно-кассовых машин (далее – ККМ с ФПД);
2) платежный компонент ТИС, состоящий из одного и (или) нескольких систем (устройств) для приема безналичных платежей;
3) учетный компонент ТИС (программа для автоматизации управления торговли, оказания услуг, выполнения работ и учета товаров, обеспечивающая функционирование модулей, указанных в подпункте 1) пункта 14 настоящих Требований).
8. Системные требования, предъявляемые к ТИС:
функциональная совместимость – обеспечение взаимодействия и функционирования с информационными системами, предусмотренными настоящим Приказом;
масштабируемость – обеспечение возможности увеличения производительности системы ТИС, по мере роста объема обрабатываемой информации и количества одновременно работающих пользователей;
расширяемость – обеспечение возможности наращивания функций системы ТИС, не выходя за рамки принятой изначально концепции развития и технологической базы, в соответствии со специфическими потребностями пользователей.
9. ТИС обеспечивает:
1) прием безналичных платежей посредством систем (или устройств) для приема безналичных платежей;
2) подключение к оператору фискальных данных (далее – ОФД) по протоколу передачи данных и передачи ОФД сведений о денежных расчетах, осуществляемых налогоплательщиком при реализации товаров, работ, услуг посредством ККМ, являющейся частью ТИС;

3) Салық кодексінің 207, 208 және 209-бабына сәйкес Комитеттің "Электрондық шот-фактуралар" ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – ЭШФ АЖ) тіркеуге жататын құжаттарды қалыптастыруды, оларды ЭШФ АЖ-ға беруді, сондай-ақ Виртуалды қоймаларды, тауарға ілеспе жүкқұжатты, тауарға ілеспе жүкқұжаттың негізінде электрондық шот-фактураны қалыптастыру мақсатында "Виртуалды қойма" модулінің бизнес-процестерін іске асыруды;
4) осы Талаптарға сәйкес операцияларды немесе оқиғаларды ресімдеу үшін қолданылатын ҮИЖ-де құжаттарды қалыптастыруды;
5) енгізілетін деректердің толықтығын бақылауды (функциялар немесе операциялар барлық ашық жолдарды толық толтырмай орындалған жағдайда, жүйе пайдаланушыны тиісті хабарламамен хабардар етеді);
6) қоймалық және сауда жабдығымен жұмыс істеу және принтер мен штрих-код сканерін қолдау мүмкіндігін;
7) ҮИЖ-де есепке алуды жүргізу бухгалтерлік есепке алу шоттарын қолданумен және (немесе) қолданбай жүзеге асырылуын;
8) ҮИЖ пайдаланушылар үшін қажетті қосымша сервистерді іске асыруды қамтамасыз етеді. ҮИЖ-нің жұмыс істеу шартттары өзгерген жағдайда ҮИЖ-нің осы Қағидалардың 3-тарауында айқындалған техникалық талаптарға сәйкестігін белгілеу талап етіледі.
2-параграф. Үш құрауышты интеграцияланған жүйенің жұмыс істеу режимдеріне және архитектурасына қойылатын талаптар
10. ҮИЖ жұмыс істеуі:
1) фискалдық режимде (онлайн және автономды (ол болған кезде)) БКМ есебінен жүзеге асырылады;
2) автономды режимде (ол болған кезде), мынадай:
ҮИЖ-дің ҮИЖ Орталық торабымен байланысты жоғалтқан;
ҮИЖ Орталық торабына қосылған кезде 3 (үш) секундтан астам кідірген жағдайларда. ҮИЖ сұрау салуы мен ҮИЖ Орталық торабынан жауап алу арасындағы уақыт аралығы кідіріс болып табылады.
11. ҮИЖ аппараттық-бағдарламалық кешені:
1) ҮИЖ Орталық торабынан;
2) ҮИЖ Клиенттік модулінен (ҮИЖ Орталық торабымен жұмыс бойынша модуль) тұрады.
12. ҮИЖ Орталық торабына қойылатын талаптар:
1) бағдарламалық құрауыш ҮИЖ құқық иеленушісіне тиесілі серверлік жабдықта орналасады;
2) серверлік жабдық кемінде 2 (екі) серверден (негізгі және резервтік) тұрады, резервтік сервердің негізгі серверден кем емес өнімділік параметрлері болады;
3) серверлік жабдық Қазақстан Республикасының аумағындағы мамандандырылған деректерді өңдеу орталықтарында орналастырылады (негізгі және резервтік серверлер бір-бірінен географиялық тұрғыдан қашық орналастырылады);
4) деректерді қарау және пайдалану үшін ҮИЖ пайдаланушысына қолжетімділік есептік жазба арқылы беріледі;
5) ҮИЖ-бен жұмыс істеу кезінде функцияларға қолжетімділік пайдаланушының есептік жазбасы бойынша рөлдер бойынша немесе жеке пайдалану құқықтарын теру бойынша шектеледі.

3) формирование в соответствии со статьями 207, 208 и 209 Налогового кодекса документов, подлежащих регистрации в информационной системе информационная система электронных счетов-фактур (далее – ИС ЭСФ), передачу их в ИС ЭСФ на регистрацию, а также реализацию бизнес-процессов модуля "Виртуальный склад" для целей формирования Виртуальных складов, сопроводительной накладной на товары, электронного счета-фактуры на основе сопроводительной накладной на товары;
4) формирование документов в ТИС, применяемых для оформления операций или событий, в соответствии с настоящими Требованиями;
5) контроль полноты вводимых данных (в случае выполнения функций или операций без полного заполнения всех полей, система уведомляет пользователя соответствующим уведомлением);
6) возможность работы со складским и торговым оборудованием и поддержки принтера и сканера штрих-кодов;
7) ведение учета в ТИС осуществляется с применением и (или) без применения счетов бухгалтерского учета;
8) реализацию дополнительных сервисов необходимых для пользователей ТИС. В случае изменения условий функционирования ТИС, требуется установление соответствия ТИС техническим требованиям, определенной главой 3 настоящих Требований.
Параграф 2. Требования к режимам функционирования и к архитектуре трехкомпонентной интегрированной системе
10. Функционирование ТИС:
1) в фискальном режиме (онлайн и автономный (при его наличии)) осуществляется за счет ККМ;
2) в автономном режиме (при его наличии), в следующих случаях:
потеря связи ТИС с Центральным узлом ТИС;
задержки при подключении к Центральному узлу ТИС более чем на 3 (три) секунды. Задержкой является промежуток времени между запросом ТИС и получением ответа от Центрального узла ТИС.
11. Аппаратно-программный комплекс ТИС состоит из:
1) Центрального узла ТИС;
2) Клиентского модуля ТИС (модуль по работе с Центральным узлом ТИС).
12. Требования к Центральному узлу ТИС:
1) программная составляющая располагается на серверном оборудовании, принадлежащем правообладателю ТИС;
2) серверное оборудование состоит не менее чем из 2 (двух) серверов (основного и резервного), резервный сервер имеет параметры производительности не менее чем у основного сервера;
3) серверное оборудование располагается в специализированных центрах обработки данных на территории Республики Казахстан (основной и резервный серверы располагаются географически удаленно друг от друга);
4) доступ пользователю ТИС для просмотра и использования данных предоставляется по учетной записи;
5) доступ к функциям при работе с ТИС разграничивается по учетной записи пользователя по ролям или по набору отдельных пользовательских прав.

13. ҮИЖ Клиенттік модуліне (ҮИЖ Орталық торабымен жұмыс бойынша модуль) қойылатын талаптар:
1) ҮИЖ пайдаланушы интерфейсін қазақ және орыс тілінде іске асыру;
2) ҮИЖ пайдаланушысының талабы бойынша тілді ауыстыру функциясының болуы;
3) ҮИЖ пайдаланушысының талабы бойынша құжаттардың баспа нысандары үшін тілді ауыстыру функциясының болуы;
4) қандай да бір операцияны орындау мүмкін болмаған кезде, операцияны орындаудың мүмкін еместігі туралы ҮИЖ пайдаланушысына тиісті хабарламамен ескерту.
14. ҮИЖ мынадай құрауыштарды:
1) мынадай функционалдық модульдерден:
қоймалық есепке алу модулінен (ТМЗ қозғалысы);
кірістер мен ақша қаражатының қозғалысын есепке алу модулін;
жалақы және персоналды басқару модулінен;
салықтық есепке алу және тіркелімдер модулін;
интеграция модулін;
ҮИЖ Орталық торабымен жұмыс бойынша модулін;
АБК сервері мен ҮИЖ клиенттік бөлігі арасында байланыс болмаған кезде тауар чектерін беру бойынша модулін;
2) төлем карточкаларын қызмет көрсетуге қабылдауға арналған бір және (немесе) бірнеше электрондық-механикалық құрылғылармен, бір немесе әртүрлі банктерде төлем қатысушыларына қызмет көрсетуге қарамастан, бенефициардың пайдасына төлемдерді жедел есептей отырып, төлем карточкаларын пайдаланбай жедел төлемдерді жүзеге асыруды қамтамасыз ететін төлем ұйымдарының, банктердің веб-сервистері және (немесе) мобильдік қосымшаларымен өзара әрекеттесуді қамтамасыз ететін модульден тұратын төлем құрамдасын;
3) Салық кодексінің 111 – бабының 2 –тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің "Бақылау-кассалық машиналарды қолдануға байланысты кейбір мәселелер туралы" бұйрығымен бекітілген техникалық талаптарға сәйкес бақылау компоненті келесі функционалдық модульдерден тұрады:
ФДО серверіне деректерді беру және фискалдау модулін;
акцизделетін тауарларды бақылау модулін;
тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің электрондық паспорттары базасымен интеграциялауды пайдалану арқылы кодтарды верификациялау модулінен тұратын бақылау құрауышын қамтиды.
15. ҮИЖ есепке алу құрамдасының қоймалық есепке алу (ТМЗ қозғалысы) модулі:
1) сандық және құндық мәнде ТМЗ қозғалысын (кіріске алуды, есептен шығаруды, өткізуді, сатуды, сату мен сатып алуды қайтаруды, түгендеуді) жүзеге асырады;
2) бір немесе бірнеше қоймаларда ТМЗ қозғалысын қамтамасыз етеді;
3) қоймаларды басқару функциялары бар (құру, редакциялау, жою);
4) қалдықтарды есепке алу функционалы бар;
5) тауар қозғалысын қарау функционалы бар;
6) ТМЗ қозғалысының осы операциялар үшін қоймада тауардың қажетті саны болмаған кезде пайдаланушының сұрау салуы бойынша ТМЗ қозғалысын бұғаттайды;

13. Требования к Клиентскому модулю ТИС (модуль по работе с Центральным узлом ТИС):
1) реализация пользовательского интерфейса ТИС на казахском и русском языках;
2) наличие функции переключения языка по требованию пользователя ТИС;
3) наличие функции переключения языка для печатных форм документов по требованию пользователя ТИС;
4) при невозможности выполнения какой-либо операции, уведомление пользователя ТИС о невозможности выполнения операции соответствующим сообщением.
14. ТИС включает в себя следующие компоненты:
1) учетный компонент, который состоит из следующих функциональных модулей:
модуль складского учета (движение товарно-материальных запасов (далее – ТМЗ));
модуль учета доходов и движения денег;
модуль заработная плата и управление персоналом;
модуль налогового учета и регистров;
модуль интеграций;
модуль по работе с Центральным узлом ТИС;
модуль по выдаче товарных чеков, при отсутствии связи и между сервером аппаратно-программного комплекса и клиентской частью ТИС.
2) платежный компонент, который состоит из модуля, обеспечивающего взаимодействие одним и (или) несколькими с электронно-механическими устройствами для приема к обслуживанию платежных карточек, мобильными приложениями и (или) веб-сервисами банков, платежных организаций, обеспечивающими осуществление мгновенных платежей без использования платежных карточек, вне зависимости от обслуживания участников платежа в одном или разных банках с моментальным зачислением платежей в пользу бенефициара;
3) контрольный компонент, в соответствии с техническим требованием к ККМ, утвержденный приказом Министра финансов Республики Казахстан "О некоторых вопросах, связанных с применением контрольно-кассовых машин" на основании пункта 2 статьи 111 Налогового кодекса, который состоит из следующих функциональных модулей:
модуль фискализации и передачи данных на сервер ОФД;
модуль по контролю подакцизных товаров;
модуль верификации кодов посредством использования интеграции с базой электронных паспортов товаров, работ, услуг.
15. Модуль складского учета (движение ТМЗ) учетного компонента ТИС:
1) осуществляет движение ТМЗ (оприходование, списание, перемещение, продажа, возврат продаж и покупок, инвентаризация) в количественном и стоимостном выражении;
2) обеспечивает движение ТМЗ на одном или на нескольких складах;
3) имеет функции управления складами (создание, редактирование, удаление);
4) имеет функционал учета остатков;
5) имеет функционал просмотра движения товара;
6) по запросу пользователя блокирует движения ТМЗ при отсутствии необходимого количества товара на складе для этой операции движения ТМЗ;

7) фискализацияға есепке алу құрауыштан берілген ТМЗ қозғалысын фискализациялауды ҮИЖ (БКМ) бақылау құрауышында фискалдық белгі операциясын беру және фискалдық белгі мен фискалдау күнін бір транзакция шеңберінде есепке алу құрауышына қайта беру жолымен жүзеге асырады. Сатуды және сатуды қайтаруды БКМ арқылы фискалдау жүзіге асырады;
8) есепке алу құрауышта ТМЗ қозғалысы операциясы кезінде берілген фискалдық белгіні сақтайды не автономды режимде (ол болған кезде) ҮИЖ жұмысы кезінде ҮИЖ Орталық торабымен жұмыс бойынша модульден ҮИЖ Орталық торабына береді;
9) ҮИЖ (БКМ) бақылау құрамдасынан алынған фискалдық белгі берілген құжаттар мен операцияларды түзетуге және жоюға тыйым салады;
10) егер ҮИЖ (БКМ) бақылау құрамдасы операцияны орындау, БКМ ажырату, БКМ істен шығу не БКМ 24 (жиырма төрт) сағаттан артық ашық ауысым асқанда немесе БКМ автономды режимде (ол болған кезде) 72 (жетпіс екі) сағаттан артық болғанда БКМ қолжетімсіздігі себебінен осы операцияны фискалдандырмаған жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оларға БКМ қолдану талап етілетін ТМЗ қозғалысы операцияларын бұғаттайды;
11) қолма-қол ақшасыз тәсілмен төлеу түрін көрсете отырып, сату операцияларын орындау кезінде ҮИЖ төлем құрамдасын пайдаланумен операцияны аяқтау мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
16. ҮИЖ есепке алу құрамдасының кірістері мен ақша қаражатының қозғалысын есепке алу модулі:
1) операциялық, инвестициялық және қаржылық қызметтен ақша қозғалысын есепке алуды жүргізуді қамтамасыз етеді;
2) банк шоттары бойынша түсімдер мен төлемдерді тіркеу және есепке алуды жүргізу үшін функционалы бар;
3) ұйым кірістерінің есепке алуын жүргізуді қамтамасыз етеді.
17. ҮИЖ есепке алу құрауышының ЖПБ модулі мынадай функциялар:
1) жұмысқа қабылдау;
2) демалыстарды есепке алу;
3) салықты және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді есептеуге әсер ететін әлеуметтік мәртебелерді есепке алу;
4) жалақыны есептеу және беру.
18. ҮИЖ есепке алу құрамдасының салықтық есепке алу және тіркелімдер модулі:
1) салық міндеттемелері мен әлеуметтік төлемдер бойынша есеп айырысудың жүргізілуін қамтамасыз етеді;
2) мынадай салық тіркелімдерін қалыптастыруды қамтамасыз етеді:
сатып алынған тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді есепке алу бойынша;
кірістерді, оның ішінде қолма-қол ақшасыз есеп айырысу жолымен алынған кірістерді есепке алу бойынша;
төлем көзінен салық салынуға жататын жеке тұлғалардың кірістерінен жеке табыс салығы, сондай-ақ әлеуметтік салық пен әлеуметтік төлемдер салынатын объектілерді есепке алу бойынша салық тіркелімдерін қалыптастыруды қамтамасыз етеді.

7) осуществляет фискализацию движений ТМЗ, переданных из учетного компонента на фискализацию путем присвоения операции фискального признака в контрольном компоненте ТИС (ККМ) и обратной передачей фискального признака и даты фискализации в учетный компонент в рамках одной транзакции. Продажи и возвраты продаж осуществляются с фискализацией посредством ККМ;
8) сохраняет фискальный признак, присвоенный при операции движения ТМЗ, в учетном компоненте либо передает на Центральный узел ТИС из модуля по работе с Центральным узлом ТИС при работе ТИС в автономном режиме (при его наличии);
9) запрещает корректировку и удаление документов и операций, которым присвоен фискальный признак, полученный от контрольного компонента ТИС (ККМ);
10) блокирует операции движения ТМЗ, для которых в соответствии с законодательством Республики Казахстан требуется применение ККМ в случае, если контрольный компонент ТИС (ККМ) не фискализирует данную операцию по причине недоступности ККМ на момент выполнения операции, отключения ККМ, выхода из строя ККМ либо при превышении открытой смены на ККМ более, чем 24 (двадцать четыре) часа или нахождении ККМ в автономном режиме (при его наличии) более, чем 72 (семьдесят два) часа;
11) обеспечивает возможность завершения операции с использованием платежного компонента ТИС при выполнении операций продаж с указанием типа оплаты безналичным способом.
16. Модуль учета доходов и движения денег учетного компонента ТИС:
1) обеспечивает ведение учета движения денег от операционной, инвестиционной и финансовой деятельности;
2) имеет функционал для фиксации и ведения учета поступлений и выплат по банковским счетам;
3) обеспечивает ведение учета доходов организации.
17. Модуль ЗУП учетного компонента ТИС обеспечивает ведение учета работников и оплату их труда посредством следующих функций:
1) прием на работу;
2) учет отпусков;
3) учет социальных статусов, влияющих на исчисление налогов и других обязательных платежей в бюджет;
4) расчет и выдача заработной платы.
18. Модуль налогового учета и регистров учетного компонента ТИС:
1) обеспечивает ведение расчета по налоговым обязательствам и социальным платежам;
2) обеспечивает формирование следующих налоговых регистров:
по учету приобретенных товаров, работ и услуг;
по учету доходов, в том числе полученных путем безналичных расчетов;
по учету объектов обложения индивидуальным подоходным налогом с доходов физических лиц, подлежащих налогообложению у источника выплаты, а также социальным налогом и социальными платежами.

19. ҮИЖ есепке алу құрамдасының интеграция модулі:
1) қалыптастырылған салықтық есептілікті Комитеттің ақпараттық жүйесіне беру арқылы салықтық есептілікті тапсыруды қамтамасыз етеді;
2) төлеуге жататын салық сомасын қалыптастыру мақсатында есептелген және төленген салықтар бойынша деректерді Комитеттің ақпараттық жүйесінен алуға мүмкіндік беруді қамтамасыз етеді;
3) есепке алу-бақылау маркалары, акциздік маркалар және басқа да баспа өнімдері бойынша деректерді Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Республикалық мемлекеттік кәсіпорны "Банкнот фабрикасының" "Есепке алу-бақылау маркаларын, акциздік маркаларды және басқа да баспа өнімдерін бақылау, есепке алу және беру" ақпараттық жүйесінен және "Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамынан алу мүмкіндігін қамтамасыз етеді;
4) Комитеттің ЭШФ АЖ-бен өзара әрекеттесу мүмкіндігін қамтамасыз етеді;
5) тауарлар, жұмыстар, қызметтер паспорттарының электрондық базасымен өзара әрекеттесуді қамтамасыз етеді.
Тауарлар, жұмыстар, қызметтер паспорттарының электрондық базасы интеграциялауға дайын болмаған жағдайда, тауардың, жұмыстар мен қызметтердің атауын қолмен енгізу функциясын көздейді;
6) принтермен және штрих-код сканерімен жұмысты қамтамасыз етеді.
20. ҮИЖ есепке алу құрамдасының ҮИЖ Орталық торабымен жұмыс бойынша модулі:
1) ҮИЖ Орталық торабымен байланыс 3 (үш) секундтан астам уақыт болмаған кезде ҮИЖ Орталық торабына қолжетімділіктің жоқтығын анықтайды;
2) ҮИЖ Орталық торабына қолжетімділік болмаған кезде автономды жұмыс режиміне (ол болған кезде) өтеді;
3) ҮИЖ Орталық торабымен жұмыс бойынша модульде ақпаратты және деректерді сақтау және қорғауды қамтамасыз ететін мынадай тетіктерді қолдану есебінен санкцияланбаған өзгертуден, жоғалудан және (немесе) зақымданудан автономды режимде (ол болған кезде) жұмыс кезеңінде жинақталған ақпаратты және деректерді сақтауды және қорғауды жүзеге асыру бойынша бағдарламалық функциялары бар:
ҮИЖ Орталық торабымен жұмыс бойынша модульдің жергілікті қоймасының деректерін санкцияланбаған тазалаудан, өзгертуден немесе жоюдан;
пайдаланушының бөлінген есептік жазбасы арқылы ҮИЖ Орталық торабымен жұмыс бойынша модульдің деректеріне қосуды ұйымдастыру есебінен сыртқы көздерден алынған деректерге санкцияланбаған қол жеткізуден (ҮИЖ Орталық торабын қоспағанда);
ҮИЖ Орталық торабымен жұмыс бойынша модульдің бағдарламалық қамтамасыз етілуін санкцияланбаған өзгертуден;
4) ҮИЖ Орталық торабына ҮИЖ Орталық торабымен байланысты қалпына келтіру кезінде байланыс болмаған кезеңде жергілікті қоймада сақталған барлық операцияларды береді;

19. Модуль интеграций учетного компонента ТИС:
1) обеспечивает сдачу налоговой отчетности путем передачи сформированной налоговой отчетности в ИС Комитета;
2) обеспечивает возможность получения из ИС Комитета данных по исчисленным и уплаченным налогам для формирования суммы налогов к уплате;
3) обеспечивает возможность получения из ИС "Контроль, учет и выдача учетно-контрольных марок, акцизных марок и другой печатной продукции Республиканского государственного предприятия "Банкнотная фабрика" Национального Банка Республики Казахстан" и от акционерного общества "Национальные информационные технологии" данных по учетно-контрольным маркам, акцизным маркам;
4) обеспечивает возможность взаимодействия с ИС "ЭСФ" Комитета;
5) обеспечивает взаимодействие с электронной базой паспортов товаров, работ, услуг.
При неготовности электронной базы паспортов товаров, работ, услуг к интеграции, предусматривает функцию ручного ввода наименования товара, работы и услуги;
6) обеспечивает работу с принтером и сканером штрих-кодов.
20. Модуль по работе с Центральным узлом ТИС учетного компонента ТИС:
1) определяет отсутствие доступа к Центральному узлу ТИС при временном отсутствии соединения с Центральным узлом ТИС более 3 (трех) секунд;
2) переходит на автономный режим (при его наличии) работы при отсутствии доступа к Центральному узлу ТИС;
3) имеет в модуле по работе с Центральным узлом ТИС программные функции по осуществлению хранения и защиты информации и данных, накопленных за период работы в автономном режиме (при его наличии), от несанкционированного изменения, утраты и (или) повреждения за счет применения следующих механизмов, обеспечивающих защиту:
от несанкционированной очистки, изменения или удаления данных локального хранилища модуля по работе с Центральным узлом ТИС;
от несанкционированного доступа к данным из внешних источников (за исключением Центрального узла ТИС) за счет организации подключения к данным модуля по работе с Центральным узлом ТИС посредством выделенной учетной записи пользователя;
от несанкционированного изменения программного обеспечения модуля по работе с Центральным узлом ТИС;
4) передает в Центральный узел ТИС при восстановлении соединения с Центральным узлом ТИС все операции, сохраненные в локальном хранилище, на период отсутствия соединения;

5) 72 (жетпіс екі) сағаттан астам ҮИЖ Орталық торабымен байланыстың болмауы себебінен ҮИЖ-да операцияларды орындауды бұғаттау туралы ҮИЖ пайдаланушысын хабардар етеді.
21. ҮИЖ төлем құрамдасының қолма-қол ақшасыз төлемдерді қабылдау модулі:
1) нақты уақыт режимінде ҮИЖ пайдаланушысының төлем қызметтерін жеткізушіге төлемдердің беруін қамтамасыз етеді;
2) төлем карточкаларын пайдаланумен төлемдердің қабылдауын және (немесе) төлем карточкаларын пайдаланбай жедел төлемдерді жүзеге асыруды қамтамасыз ететін банктердің мобильді қосымшаларымен немесе веб-сервистерімен өзара әрекеттесуді қамтамасыз етеді.
22. ҮИЖ бақылау құрамдасының ФДО - ға (БКМ) деректерді беру және фискалдау модулі:
1) операцияны фискалдау кезінде есепке алу құрамдастан тауарлардың, жұмыстар мен қызметтердің кодтарын алады;
2) есепке алу құрамдастан алынған тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің кодтарын оларға берілген фискалдық белгісімен сақтайды;
3) фискалдандырылған операциялар туралы деректерді есепке алу құрамдасқа беруді қамтамасыз етеді;
4) фискалдау күні мен уақытын және фискалдау операциясының бірегей белгісін көрсете отырып, фискалдық белгіні есепке алу құрамдасқа беру арқылы фискалдау операциясының аяқталуын қамтамасыз етеді.
23. ҮИЖ бақылау құрамдамасының акцизделетін тауарларды бақылау модулі:
1) есепке алу құрамдастан алкоголь өнімінің есепке алу-бақылау маркаларының деректерін алады;
2) акциздік марканы тексереді және жүйенің пайдаланушысына верификация нәтижесін хабарлайды;
3) есепке алу құрамдастан алынған маркаларды олардың мәртебесімен сақтайды;
4) есепке алу құрамдастан алынған акциздік таңбалар туралы деректерді және оларды тексеру нәтижесін сақтайды;
5) тексеру нәтижелері туралы деректерді есепке алу құрамдасқа береді.
24. ҮИЖ бақылау құрамдасының тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің электрондық паспорттары базасымен интеграциялауды пайдалану арқылы кодтарды верификациялау модулі:
1) тауарлар, жұмыстар, қызметтер паспорттарының электрондық базасын алады;
1) тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің электрондық паспорттарының базасын сақтайды және тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің кодтарын онлайн және автономды режимде (ол болған кезде) верификациялауды жүзеге асырады.
3-параграф. Сенімділікке, қауіпсіздікке және деректердің сақталуына қойылатын талаптар
25. ҮИЖ:
1) ақпараттың сенімді сақталуын, ақпаратты жоғалудан, ұрлаудан, бұрмалаудан, қолдан жасаудан, санкцияланбаған қол жеткізуден және оны тарату, бұғаттау, жою, түрлендіру, көшіру және өзге де заңсыз іс-әрекеттерден қорғауды және электрондық мұрағаттар мен деректер базаларында ақпараттың толық сақталуын:
кез келген уақытта бағдарламалық қамтамасыз етудің кез келген учаскесіндегі электрмен қоректендіруді толық немесе ішінара ажыратқанда;
желілер, телекоммуникациялар апатында, деректер алмасу операцияларын орындаудың кез келген кезеңіндегі орнатылған физикалық және виртуалды байланыстар ажырағанда;
бағдарламалық қамтамасыз етудің ақпаратына санкцияланбаған қол жеткізуге әрекеттенгенде қамтамасыз етеді;

5) уведомляет пользователя ТИС о блокировке выполнения операций в ТИС по причине отсутствия соединения с Центральным узлом ТИС более 72 (семидесяти двух) часов.
21. Модуль приема безналичных платежей платежного компонента ТИС:
1) обеспечивает в режиме реального времени передачу пользователем ТИС платежей поставщику платежных услуг;
2) обеспечивает прием платежей с использованием платежных карточек и (или) взаимодействие с мобильными приложениями или веб – сервисами банков, обеспечивающих осуществление мгновенных платежей без использования платежных карточек.
22. Модуль фискализации и передачи данных в ОФД (ККМ) контрольного компонента ТИС:
1) получает от учетного компонента при фискализации операции коды товаров, работ и услуг;
2) хранит полученные от учетного компонента коды товаров, работ, услуг с присвоенным им фискальным признаком;
3) обеспечивает передачу данных о фискализированных операциях в учетный компонент;
4) обеспечивает завершение операции фискализации передачей в учетный компонент фискального признака, с указанием даты и времени фискализации и уникального признака операции фискализации.
23. Модуль по контролю подакцизных товаров контрольного компонента ТИС:
1) получает от учетного компонента данные учетно-контрольных марок алкогольной продукции;
2) верифицирует акцизную марку и сообщает пользователю системы результат верификации;
3) хранит марки, полученные от учетного компонента с их статусом;
4) хранит данные об акцизных марках, полученных от учетного компонента и результат их проверки;
5) передает данные о результатах проверки в учетный компонент.
24. Модуль верификации кодов контрольного компонента ТИС посредством использования интеграции с базой электронных паспортов товаров работ, услуг:
1) получает электронную базу паспортов товаров, работ, услуг;
2) хранит базу электронных паспортов товаров, работ, услуг и осуществляет верификацию кодов товаров, работ, услуг в онлайн и в автономном режиме (при его наличии).
Параграф 3. Требования к надежности, безопасности и хранению данных
25. ТИС:
1) обеспечивает надежное хранение информации, защиту информации от утраты, хищения, искажения, подделки, несанкционированного доступа и действий по ее распространению, блокированию, уничтожению, модификации, копированию и иных незаконных действий и полную сохранность информации в электронных архивах и базах данных при:
полном или частичном отключении электропитания на любом участке программного обеспечения в любое время;
аварии сетей, телекоммуникаций, разрыве установленных физических и виртуальных соединений на любом этапе выполнения операции обмена данными;
попытке несанкционированного доступа к информации программного обеспечения;

2) деректер базасының резервтік көшірмесін және транзакциялардың жүйелік журналын күнделікті автоматты түрде сақтауды қамтамасыз етеді;
3) онлайн режимде ҮИЖ Орталық торабында салық салуға әсер ететін есепке алу құрамдас операциясының орындалуын қамтамасыз етеді;
4) автономды режимде (ол болған кезде) есепке алу құрамдас операцияларын орындауға жауап беретін ҮИЖ Орталық торабымен (ҮИЖ Клиенттік модулімен) жұмыс бойынша модульді пайдаланады;
5) ҮИЖ Орталық торабымен және ҮИЖ Орталық торабымен жұмыс бойынша модульдің байланысын қалпына келтіру кезінде салық салуға әсер ететін (тауарларды сату, жалақыны есептеу) автономды операцияларды (ол болған кезде) оған кейіннен барлық операцияларды орындаумен беруді қамтамасыз етеді;
6) ҮИЖ Орталық торабымен байланыс жоғалған кезде ҮИЖ Клиенттік модулінде ҮИЖ деректерінің жинақталуын және сақталуын қамтамасыз етеді;
7) Қазақстан Республикасының "Ақпараттандыру туралы" Заңына сәйкес ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестікті қамтамасыз етеді.
3-тарау. Үш құрауышты интеграцияланған жүйені есепке алуға қойылатын талаптар
26. ҮИЖ есепке алуын Комитет модельдерді ҮИЖ Бірыңғай тізіліміне енгізу жолымен жүзеге асырады және мынадай іс-әрекеттерді көздейді:
1) салық төлеуші ретінде тіркеу есебінде тұрған ҮИЖ құқық иеленушісі ҮИЖ эталондық үлгісін, сондай-ақ қағаз тасымалдағышта және электрондық форматта мынадай құжаттарды:
осы Талаптарға қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҮИЖ Бірыңғай тізілімге (тізілімнен) ҮИЖ моделін енгізу, өзгерту, алып тастау туралы өтінішті;
өндірушінің паспорты, техникалық құжаттамасы және пайдалану жөніндегі нұсқаулықты: бір және (немесе) бірнеше БКМ, қолма-қол ақшасыз төлемдерді қабылдауға арналған бір және (немесе) бірнеше жүйеден, сондай-ақ ҮИЖ есепке алу құрамдасынан тұратын интеграцияланған жүйе;
ҮИЖ құқығының болуын растайтын құжатты;
ақпарттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестікке сынақтардың нәтижелері бойынша актіні ұсынады.
Бұл ретте, ҮИЖ эталондық үлгісіне БКМ жаңа моделін және (немесе) модельдерін, және (немесе) бұрында ҮИЖ модельдерінің ҮИЖ Бірыңғай тізіліміне енгізілген, ҮИЖ қолма-қол ақшасыз төлемдерді қабылдау үшін жүйені (құрылғы) және (немесе) жүйелерді (құрылғыларды) қосқан кезде, ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестікке сынақ нәтижелері бойынша акті талап етілмейді.
2)Комитеттің тиісті өкілеттіктер жүктелген лауазымды адамы ҮИЖ эталондық үлгісі мен осы тармақтың 1) тармақшасында көзделген құжаттар ұсынылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде мынадай тексерулерді жүзеге асырады:
өтініште көрсетілген деректердің ұсынылған құжаттарға сәйкестігін;
мемлекеттік тізілімде БКМ моделі және (немесе) модельдерінің болуын тексереді;

2) обеспечивает ежедневное автоматическое сохранение резервной копии базы данных и системного журнала транзакций;
3) обеспечивает выполнение операции учетного компонента, влияющие на налогообложение на Центральном узле ТИС в режиме онлайн;
4) использует в автономном режиме (при его наличии) модуль по работе с Центральным узлом ТИС (Клиентским модулем ТИС), отвечающим за выполнение операций учетного компонента в автономном режиме (при его наличии);
5) обеспечивает при восстановлении связи модуля по работе с Центральным узлом ТИС и Центрального узла ТИС передачу на него автономных операции (при их наличии), влияющих на налогообложение (продажа товаров, расчет заработной платы) с последующим на нем выполнением всех операций;
6) обеспечивает накопление и сохранение данных ТИС в Клиентском модуле ТИС при потере соединения с Центральным узлом ТИС;
7) обеспечивает соответствие требованиям информационной безопасности в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об информатизации".
Глава 3. Требования к учету трехкомпонентной интегрированной системы
26. Учет ТИС осуществляется Комитетом путем включения модели в Единый реестр ТИС и предусматривает следующие действия:
1) правообладатель ТИС, состоящий на регистрационном учете в качестве налогоплательщика, представляет эталонный образец ТИС, а также на бумажном носителе и в электронном формате следующие документы:
заявление о (об) включении, изменении, исключении модели ТИС в (из) Единый (Единого) реестр (реестра) ТИС по форме согласно приложению к настоящим Требованиям;
паспорт производителя, техническая документация и руководство по эксплуатации: интегрированной системы, состоящей из одной и (или) нескольких ККМ, одной и (или) нескольких систем для приема безналичных платежей, а также учетного компонента ТИС;
документ, подтверждающий наличие прав на ТИС;
акт по результатам испытаний на соответствие требованиям информационной безопасности.
При этом акт по результатам испытаний на соответствие требованиям информационной безопасности не требуется, в случае подключения к эталонному образцу ТИС новой модели и (или) моделей ККМ, и (или) системы (устройства) и (или) систем (устройств) для приема безналичных платежей ТИС, ранее включенных в Единый реестр ТИС;
2) должностное лицо Комитета, на которое возложены соответствующие полномочия, в течение 3 (трех) рабочих дней со дня представления эталонного образца ТИС и документов, предусмотренных подпунктом 1) настоящего пункта проверяет:
соответствие сведений, указанных в заявлении, представленным документам;
наличие модели и (или) моделей ККМ в государственном реестре контрольно-кассовых машин;

3) Комитет ҮИЖ эталондық үлгісін және осы тармақтың 1) тармақшасында көзделген құжаттарды Комитет жанындағы Сараптамалық кеңеске беруді тексереді;
4) Комитет жанындағы Сараптамалық кеңес Комитеттің лауазымды адамы ҮИЖ эталондық үлгісін және осы тармақтың 1) тармақшасында көзделген құжаттарды ұсынған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде:
ҮИЖ эталондық үлгісінің және техникалық құжаттаманың осы Талаптарға сәйкестігі тұрғысында сараптама жүргізеді;
сараптама нәтижелері бойынша ҮИЖ Бірыңғай тізілімге енгізу немесе бас тарту туралы хаттамалық шешім шығарады;
ҮИЖ моделін ҮИЖ Бірыңғай тізілімге енгізеді.
27. ҮИЖ Бірыңғай тізілімге енгізу кезінде ҮИЖ моделінің техникалық талаптарға сәйкестігін Комитет жанындағы Сараптамалық кеңес ҮИЖ моделін ҮИЖ Бірыңғай тізілімге енгізуге бастамашылық еткен тұлға өкілдерінің қатысуымен ҮИЖ эталондық үлгісін сынау (тестілеу) жолымен айқындайды.
ҮИЖ техникалық талаптарға сәйкестігін белгілеу үшін Комитет жанындағы Сараптамалық кеңес өзге мемлекеттік органдардан сарапшылардың тиісті құзыреті болмаған кезде басқа тұлғалардың (ҮИЖ Бірыңғай тізілімге енгізуге бастамашылық еткен адамдармен байланысты адамдарды қоспағанда) қатарынан тартады.
28. ҮИЖ құқық иесі бұрын ҮИЖ моделінің ҮИЖ Бірыңғай тізілімге енгізілген ҮИЖ қолма-қол ақшасыз төлемдерді қабылдауы үшін, БКМ жаңа модельін және (немесе) модельін, және (немесе) жүйелерді (құрылғыларды) және (немесе) жүйені (құрылғыны) қосу жолымен ҮИЖ эталондық үлгісі өзгерген кезінде осы Талаптарға қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҮИЖ моделін ҮИЖ Бірыңғай тізілімге (тізілімнен) енгізу, өзгерту, алып тастау туралы өтініш ұсынады.
29. ҮИЖ құқық иеленуші ҮИЖ Бірыңғай тізілімнен ҮИЖ моделін алып тастаған кезде осы Талаптарға қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҮИЖ Бірыңғай тізілімге (тізілімнен) ҮИЖ моделін енгізу, өзгерту, алып тастау туралы өтінішті ұсынады.
30. Құжаттамада көрсетілген және ҮИЖ Бірыңғай тізілімге енгізу кезінде Комитетке ұсынылған ҮИЖ моделінің осы Талаптарға сәйкес келмеуі анықталған кезде, Комитет жанындағы Cараптамалық кеңестің хаттама түрінде ресімделген ҮИЖ Бірыңғай тізілімнен ҮИЖ моделін алып тастау туралы шешім негізінде ҮИЖ Бірыңғай тізілімнен ҮИЖ моделін алып тастауды жүргізеді.
31. Комитет жанындағы Сараптамалық кеңестің ҮИЖ-ні ҮИЖ Бірыңғай тізіліміне енгізу немесе енгізуден бас тарту туралы хаттамалық шешімінің нәтижесімен келіспеген жағдайда, ҮИЖ-нің құқық иесі оған Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91 – бабында көзделген тәртіппен шағымданады.

3) Комитет передает для рассмотрения в Экспертный совет при Комитете эталонный образец ТИС и документы, предусмотренные подпунктом 1) настоящего пункта;
4) Экспертный совет при Комитете в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня представления должностным лицом Комитета эталонного образца ТИС и документов, предусмотренных подпунктом 1) настоящего пункта:
проводит экспертизу эталонного образца ТИС и технической документации на предмет их соответствия настоящим Требованиям;
по результатам экспертизы выносит протокольное решение о включении или отказе во включении ТИС в Единый реестр ТИС;
включает модель ТИС в Единый реестр ТИС.
27. Соответствие модели ТИС техническим требованиям при включении в Единый реестр ТИС определяется Экспертным советом при Комитете путем испытания (тестирования) эталонного образца ТИС в присутствии представителей лица, инициировавшего включение модели ТИС в Единый реестр ТИС.
Для установления соответствия ТИС техническим требованиям Экспертный совет при Комитете привлекает при отсутствии соответствующей компетенции экспертов из иных государственных органов, из числа других лиц (за исключением лиц, связанных с лицом, инициировавших включение ТИС в Единый реестр ТИС).
28. Правообладатель ТИС при изменении эталонного образца ТИС путем подключения новой модели и (или) моделей ККМ, и (или) системы (устройства) и (или) систем (устройств) для приема безналичных платежей ТИС, ранее включенных в Единый реестр ТИС, представляет заявление о (об) включении, изменении, исключении модели трехкомпонентной интегрированной системы в (из) Единый (Единого) реестр (реестра) ТИС по форме согласно приложению к настоящим Требованиям.
29. Правообладатель ТИС при исключении модели ТИС из Единого реестра ТИС представляет заявление о (об) включении, изменении, исключении модели трехкомпонентной интегрированной системы в (из) Единый (Единого) реестр (реестра) ТИС по форме, согласно приложению к настоящим Требованиям.
30. При выявлении несоответствия настоящим Требованиям модели ТИС, указанной в документации и представленной в Комитет при включении в Единый реестр ТИС, Комитетом производится исключение модели ТИС из Единого реестра ТИС на основании решения об исключении модели ТИС из Единого реестра ТИС, оформленное в виде протокола Экспертного совета при Комитете.
31. При несогласии с результатом протокольного решения Экспертного совета при Комитете о включении или отказе во включении ТИС в Единый реестр ТИС, правообладатель ТИС обжалует его в порядке, предусмотренном статьей 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.

32. Комитет жанындағы Сараптамалық кеңестің ережесін және құрамын Комитет айқындайды.
33. ҮИЖ Бірыңғай тізілім Комитеттің сайтында орналастырылады.
Үш құрамдасты интеграцияланған
жүйеге және оны есепке алуға
қойылатын талаптарға
қосымша
Нысан
Үш құрауышты интеграцияланған жүйе моделін Бірыңғай тізілімге (тізілімнен) енгізу, өзгерту, алып тастау туралы өтініш
1. Үш құрауышты интеграцияланған жүйенің (бұдан әрі – ҮИЖ) құқық иеленушінің атауы
__________________________________
2. Жеке/бизнес-сәйкестендіру нөмірі (ЖСН/БСН)_____________________
3. Өтінішті беру себебі (тиісті ұяшықта "X" көрсетіңіз):
енгізу ☐ өзгерту ☐ алып тастау ☐
4. ҮИЖ құқық иеленушісінің орналасқан жері:
мекенжайдың тіркеу коды: ☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐
облысы:________________________________________________________
республикалық/ облыстық маңызы бар қала: _________________________
_______________________________________________________________
ауданы: ________________________________________________________
аудандық маңызы бар қала/кент/ауыл: ______________________________
_______________________________________________________________
елді мекеннің бір бөлігі (көше, даңғыл, шағын аудан): _________________
______________________________________________
_______________________________________________________________
үйдің нөмірі: _____________ үй-жайдың нөмірі _____________
5. ҮИЖ атауы ___________________________________________________
_______________________________________________________________
6. ҮИЖ құрамдастарының атауы:
1) бақылау құрамдасы (деректерді тіркеу және беру функциясы бар
бақылау-касса машинасы және (немесе) бақылау-касса машиналарының
мемлекеттік тізіліміне енгізілген, деректерді тіркеу және беру функциясы
бар бақылау-касса машинасы)
1. _____________________________________________________________
2. _____________________________________________________________
3. _____________________________________________________________
4. _____________________________________________________________
5. _____________________________________________________________
2) ҮИЖ төлем құрамдасы (қолма-қол ақшасыз төлемдерді қабылдау үшін
жүйе (құрылғы) және (немесе) жүйелер (құрылғылар)
1. _____________________________________________________________
2. _____________________________________________________________
3. _____________________________________________________________
4. _____________________________________________________________

32. Состав и положение Экспертного совета при Комитете определяются приказом Комитета.
33. Единый реестр ТИС размещается на сайте Комитета.
Приложение
к Требованиям к трехкомпонентной
интегрированной системе
и ее учету
форма
Заявление о (об) включении, изменении, исключении модели трехкомпонентной интегрированной системы в (из) Единый (Единого) реестр (реестра)
1. Наименование правообладателя трехкомпонентной интегрированной системы
(далее – ТИС) _________________________________________________
2. Индивидуальный/бизнес-идентификационный номер (ИИН/БИН)
______________________________________________________________
3. Причина подачи заявления (укажите "X" в соответствующей ячейке):
☐ включение ☐ изменение ☐ исключение
4. Местонахождение правообладателя ТИС: Регистрационный код адреса:
☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐
Область: _______________________________________________________
Город республиканского/областного значения: _______________________
_______________________________________________________________
Район: _________________________________________________________
_______________________________________________________________
Город районного значения/поселок/село: ___________________________
_______________________________________________________________
Часть населенного пункта (улица, проспект, микрорайон): _____________
_______________________________________________________________
Номер дома: ________________ помещение:_________________________
5. Название ТИС ________________________________________________
_______________________________________________________________
6. Наименование компонентов ТИС:
1) контрольный компонент (контрольно-кассовая машина с функцией фиксации
и передачи данных и (или) контрольно-кассовые машины с функцией фиксации
и передачи данных, включенные в государственный реестр контрольно-кассовых
машин):
1. _____________________________________________________________
2. _____________________________________________________________
3. _____________________________________________________________
4. _____________________________________________________________
5. _____________________________________________________________
2) платежный компонент ТИС (система (устройство) и (или) системы
(устройства) для приема безналичных платежей):
1. _____________________________________________________________
2. _____________________________________________________________
3. _____________________________________________________________
4. _____________________________________________________________

5. _____________________________________________________________
3) ҮИЖ есепке алу құрамдасы (сауданың басқарылуын, қызметтер көрсетуді,
жұмыстар орындауды және тауарларды есепке алуды автоматтандыруға
арналған, сондай-ақ осы Талаптың 14-тармағының 1) тармақшасында
көрсетілген функциялардың орындалуын қамтамасыз ететін бағдарлама)
_______________________________________________________________
7. ҮИЖ құқық иеленуге рұқсатты растайтын құжаттың нөмірі мен күні
_______________________________________________________________
8. Нұсқасы _______________
9. Мен, _________________________________________________________
өтініште көрсетілген деректердің ресми болып табылатынын және барлық
қоса беріліп отырған құжаттардың жарамды екенін растаймын.
__________ парақ қоса беріледі.
ҮИЖ құқық иеленушісі _________________________________ ______
тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) (қолы)
Берілген күні: 20__ жылғы "___" ____________
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 15 қазандағы № 606
бұйрығына 2-қосымша
Үш құрауышты интеграцияланған жүйені орнату және қолдану қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Үш құрауышты интеграцияланған жүйені орнату және қолдану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Салық кодексінің 111-бабының 6-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және үш құрауышты интеграцияланған жүйені (бұдан әрі – ҮИЖ) орнату мен қолдану тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалардың күші үш құрауышты интеграцияланған жүйені пайдаланушы заңды тұлғаларға және жеке кәсіпкерлерге қолданылады.
2-тарау. Үш құрауышты интеграцияланған жүйені орнату және қолдану тәртібі
3. ҮИЖ орнату ҮИЖ өніміне техникалық құжаттамаларда өндіруші сипаттаған жүйені орнату және баптау тәртібіне сәйкес жүзеге асырылады.
4. ҮИЖ пайдаланатын кәсіпкерлік қызметінің барлық объектісі бойынша салықтық әкімшілендіру мақсатында сауда процестерін есепке алу, қызмет көрсету, жұмыстарды орындау және тауаларды есепке алу үшін ҮИЖ қолданылады.
5. ҮИЖ пайдаланушыларға ҮИЖ пайдалануды қамтамасыз ету үшін ҮИЖ техникалық құжаттамасын басшылыққа алу қажет.
6. Кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру кезінде пайдаланылатын ҮИЖ салық төлеушінің орналасқан жері бойынша мемлекеттік кірістер органдарында тіркеуге жатады.
7. Пайдаланушы ҮИЖ тіркелу, өзгерту және шығару үшін мемлекеттік кірістер органдарына осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үш құрауышты интеграцияланған жүйені тіркеу, өзгерту және шығару туралы өтініш (бұдан әрі – Өтініш) ұсынылады.

5. _____________________________________________________________
3) учетный компонент ТИС (программа для автоматизации управления торговли,
оказания услуг, выполнения работ и учета товаров, а также обеспечивающая
выполнение функций, указанных в подпункте 1) пункта 14 Требований
к трехкомпонентной интегрированной системе)
_______________________________________________________________
7. Номер и дата документа, подтверждающего разрешение на правообладание
ТИС ___________________________________________________________
8. Версия _______________________________________________________
9. Я, ___________________________________________________________
подтверждаю, что указанные в заявлении данные являются официальными
и что все прилагаемые документы являются действительными.
Прилагается __________ листов.
Правообладатель ТИС __________________________________ _________
фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
(подпись)
Дата подачи: "____" ____________ 20 __ года
Приложение 2 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 15 октября 2025 года № 606
Правила установки и применения трехкомпонентной интегрированной системы
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила установки и применения трехкомпонентной интегрированной системы (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) пункта 6 статьи 111 Налогового кодекса Республики Казахстан и определяют порядок установки и применения трехкомпонентной интегрированной системы (далее – ТИС).
2. Действие настоящих Правил распространяется на юридических лиц и индивидуальных предпринимателей – пользователей ТИС.
Глава 2. Порядок установки и применения трехкомпонентной интегрированной системы
3. Установка ТИС осуществляется в соответствии с порядком установки и настройки системы, описанном производителем в технической документации к продукту ТИС.
4. ТИС применяется для учета процессов торговли, оказания услуг, выполнения работ и учета товаров в целях налогового администрирования по всем объектам предпринимательской деятельности пользователя ТИС.
5. Для обеспечения эксплуатации ТИС пользователям ТИС следует руководствоваться технической документацией ТИС.
6. ТИС, используемая при осуществлении предпринимательской деятельности, подлежит регистрации в органах государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика.
7. Для регистрации, изменения и снятия ТИС пользователем в органы государственных доходов представляется заявление о регистрации, изменении и снятии трехкомпонентной интегрированной системы (далее – Заявление) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

8. ҮИЖ тіркеуді мемлекеттік кірістер органдары Өтінішті ұсынған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Нәтижесі бойынша осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үш құрауышты интеграцияланған жүйенің тіркеу карточкасы беріледі.
9. ҮИЖ пайдаланушылары осы бұйрықпен бекітілген Үш құрауышты интеграцияланған жүйеге және оны есепке алуға қойылатын талаптарға сәйкес есепке алуды жүргізуді қамтамасыз етуге, сондай-ақ:
жазбаларды бастапқы құжаттардың түпнұсқаларымен бекітуді және барлық операция мен оқиғаның жазбаларында көрсетуді;
операциялар мен оқиғаларды хронологиялық және уақтылы тіркеуді қамтамасыз етеді.
Үш құрауышты интеграцияланған
жүйені орнату және қолдану
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Үш құрауышты интеграцияланған жүйені тіркеу, өзгерту және шығару туралы өтініш
1. Үш құрауышты интеграцияланған жүйенің (бұдан әрі – ҮИЖ) пайдаланушысының атауы және (немесе) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе)
_______________________________________________________________________
2. Жеке/бизнес-сәйкестендіру нөмірі (ЖСН/БСН) _________________________
____________________________________________________________________
3. Өтінішті беру себебі (тиісті ұяшықта "X" көрсетіңіз):
тіркеу ☐өзгерту ☐ шығару ☐
4. ҮИЖ түрі (тиісті ұяшықта "X" көрсетіңіз):
☐ бағдарламалық-аппараттық кешен;
☐ деректерді тіркеу және беру функциясы бар бір және (немесе) бірнеше
бақылау-касса машинасынан (бұдан әрі – БКМ), қолма-қол ақшасыз
төлемдерді қабылдауға арналған жүйеден (құрылғыдан) және (немесе)
жүйелерден (құрылғылардан), сондай-ақ сауданы басқаруды, қызметтер
көрсетуді, жұмыстарды орындауды және тауарларды есепке алуды
автоматтандырылған жүйесімен жарақтандырылған жабдықтан (құрылғыдан)
тұратын интеграцияланған жүйе.
5. ҮИЖ атауы __________________________________________________
6. ҮИЖ пайдалану құқығын растайтын құжаттың нөмірі мен күні
______________________________________________________________
7. ҮИЖ тіркеу орны:
мекенжайдың тіркеу коды: ☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐
облыс:_________________________________________________________
республикалық/облыстық маңызы бар қала: _________________________
_______________________________________________________________
аудан: _________________________________________________________
аудандық маңызы бар қала/кент/ауыл: ______________________________
_______________________________________________________________
елді мекеннің бір бөлігі (көше, даңғыл, шағын аудан): _________________
_______________________________________________________________
үйдің нөмірі: _____________ үй-жайдың нөмірі _____________
7.1 Сауданы басқарудың, қызметтер көрсетудің, жұмыстарды орындаудың
және тауарларды есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің
(бұдан әрі – есепке алужүйесі) атауы ____________________
______________________________________________________________
7.2 Деректерді бекіту және беру функциясы бар бақылау-кассалық машиналар (бұдан әрі - БКМ) туралы ақпарат:
БКМ моделінің және (немесе) модельдерінің атауы
БКМ моделінің және (немесе) модельдерінің тіркелген күні
БКМ моделінің және (немесе) модельдерінің тіркеу нөмірі
1
2
3
4
5
7.3 Қолма-қол ақшасыз төлемдерді қабылдауға арналған жүйе (құрылғы) туралы ақпарат:
Қолма-қол ақшасыз төлемдерді қабылдауға арналған жүйенің (құрылғының) және (немесе) жүйелердің (құрылғылардың) атауы
Қолма-қол ақшасыз төлемдерді қабылдауға арналған жүйенің (құрылғының) және (немесе) жүйені (құрылғыны) сәйкестендіру/зауыттық нөмірі
Қолма-қол ақшасыз төлемдерді қабылдауға арналған жүйенің (құрылғының) және (немесе) жүйелердің (құрылғылардың) тіркелген күні
1
2
3
4
5
8. Өтініште көрсетілген деректердің ресми болып табылатынын растаймын ____________________________________________________
ҮИЖ қолданушы _____________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) (қолы)
Берілген күні: 20__ жылғы "___" ____________
Үш құрауышты интеграцияланған
жүйені орнату және қолдану
қағидаларына
2-қосымша
Үш құрауышты интеграцияланған жүйенің № __________ тіркеу карточкасы
Үш құрауышты интеграцияланған жүйенің (бұдан әрі – ҮИЖ) пайдаланушының атауы және (немесе) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
ҮИЖ пайдаланушының жеке/бизнес-сәйкестендіру нөмірі (ЖСН/БСН)
____________________________________________________________________
ҮИЖ атауы ___________________________________________________
ҮИЖ тіркеу орны: _______________________________________________
ҮИЖ мемлекеттік кірістер органында тіркелген күні:
20 ____ жылғы "___" ______________ мөр орны
Лауазымды адам
______________________
мемлекеттік кірістер
_______
қолы
____________________________
____________________________
тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке
басты куәландыратын құжатта көрсетілсе)
мөр орны
ҮИЖ мемлекеттік кірістер органының есебінен шығарылған күні:
20 ___ жылғы "____" ___________

8. Регистрация ТИС органами государственных доходов осуществляется в течение 3 (трех) рабочих дней со дня представления Заявления.
По результатам выдается Регистрационная карточка трехкомпонентной интегрированной системы по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
9. Пользователи ТИС обеспечивают ведение учета в соответствии с Требованиями к трехкомпонентной интегрированной системе и ее учету, утвержденными настоящим приказом, а также обеспечивают:
подкрепление записей оригиналами первичных документов и отражение в записях всех операций и событий;
хронологическую и своевременную регистрацию операций и событий.
Приложение 1
к Правилам установки
и применения трехкомпонентной
интегрированной системы
форма
Заявление о регистрации, изменении и снятии трехкомпонентной интегрированной системы
1. Наименование и (или) фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе,
удостоверяющем личность) пользователя трехкомпонентной интегрированной
системы (далее – ТИС)
_______________________________________________________________
2. Индивидуальный/бизнес-идентификационный номер (ИИН/БИН)
_______________________________________________________________
3. Причина подачи заявления (укажите "X" в соответствующей ячейке):
регистрация ☐ изменение ☐ снятие ☐
4. Вид ТИС (укажите "X" в соответствующей ячейке):
☐ программно-аппаратный комплекс;
☐ интегрированная система, состоящая из одной и (или) нескольких контрольно-
кассовых машин с функцией фиксации и передачи данных, из одной и (или)
нескольких систем (устройств) для приема безналичных платежей, а также
оборудования (устройства), оснащенного системой автоматизации управления
торговли, оказания услуг, выполнения работ и учета товаров.
5. Наименование ТИС _________________________________________
6. Номер и дата документа, подтверждающего право пользования ТИС
_________________________________________________________________
7. Место регистрации ТИС: Регистрационный код адреса:
☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐
Область: _________________________________________________________
Город республиканского/областного значения: ________________________
_________________________________________________________________
Район: ___________________________________________________________
Город районного значения/поселок/село: ______________________________
_________________________________________________________________
Часть населенного пункта (улица, проспект, микрорайон): _______________
_________________________________________________________________
Номер дома _______________ помещение: ____________________________
7.1. Наименование системы автоматизации управления торговли, оказания услуг,
выполнения работ и учета товаров
7.2. Информация о контрольно-кассовых машинах с функцией фиксации
и передачи данных (далее – ККМ):
Наименование/модели и (или) моделей ККМ
Дата регистрации модели и (или) моделей ККМ
Регистрационный номер модели и (или) моделей ККМ
1.
2.
3.
4.
5.
7.3. Информация о системе (устройстве) для приема безналичных платежей:
Наименование системы (устройства) и (или) систем (устройств) для приема безналичных платежей
Идентификационный/заводской номер системы (устройства) и (или) систем (устройств) для приема безналичных платежей
Дата регистрации системы (устройства) и (или) систем (устройств) для приема безналичных платежей
1.
2.
3.
4.
5.
_________________________________________________________________
подтверждаю, что указанные в заявлении данные являются официальными.
Пользователь ТИС ____________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем
личность) (подпись)
Дата подачи: "___" ____________ 20 __ года
Приложение 2
к Правилам установки
и применения к трехкомпонентной
интегрированной системы
Регистрационная карточка трехкомпонентной интегрированной системы № _______
Наименование и (или) фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе,
удостоверяющем личность) пользователя трехкомпонентной интегрированной
системы (далее – ТИС)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Индивидуальный/бизнес-идентификационный номер пользователя ТИС (ИИН/БИН)
____________________________________________________________________
Наименование ТИС ______________________________________________
Адрес регистрации ТИС: __________________________________________
Дата регистрации ТИС в органе государственных доходов:
"___" ______________ 20 ____ года место штампа
Должностное лицо
______________________
наименование органа
государственных доходов
_______
подпись
____________________________
____________________________
фамилия, имя и отчество (если
оно указано в документе,
удостоверяющем личность)
место штампа
Дата снятия ТИС с учета в органе государственных доходов:
"____" ___________ 20 ___ года.