"Балық аулау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 ақпандағы № 18-04/148 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2025 жылғы 14 қазандағы № 372 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 15 қазанда № 37136 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Балық аулау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 ақпандағы № 18-04/148 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10606 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Балық аулау қағидаларында (бұдан әрі – Қағидалар):
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидалардың 8-тармағының, 9-тармағының 1), 3), 6), 9), 10), 11) және 12) тармақшаларының, 10-тармағының 2), 3), 4), 6), 12), 18) және 19) тармақшаларының, 3-тарауының күші "Аквашаруашылық туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес көл-тауар шаруашылық қызметін жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне қолданылмайды.
3. Заңды тұлға мәртебесі бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың құрамына кіретін су айдындарында балық аулау "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен реттеледі.";
4-тармақта:
2) және 3) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын.
"5-1) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдалануға рұқсат (бұдан әрі – рұқсат) – жеке және заңды тұлғаларға балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдалануға, сондай-ақ ауланған балықтар мен басқа да су жануарларын, олардың бөліктері мен дериваттарын, оның ішінде балық аулау олжаларын әкетуге және өткізуге құқық беретін, белгіленген нысандағы құжат;";
10) тармақша алып тасталсын;
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12) балық шаруашылығы – балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғаумен, өсімін молайтумен, балық аулаумен, сондай-ақ қайта өңдеумен және өткізумен байланысты шаруашылық қызмет түрі;";
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) балық шаруашылығы субъектісі – қызметінің негізгі бағыты балық шаруашылығын жүргізу болып табылатын жеке және заңды тұлға;";
15) және 16) тармақшалар алып тасталсын;
20) тармақша алып тасталсын;
25) және 26) тармақшалар алып тасталсын;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Балық ресурстары және басқа да су жануарларының кәсіпшілік мөлшері осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес белгіленеді. Кәсіпшілік мөлшер деп көзінің ортасынан құйрық тілімшесінің соңына дейін өлшенетін аулауға жол берілетін шаяндардың өлшемі.
Рұқсаттарда көрсетілмеген балық түрлері мен басқа да су жануарларының және (немесе) белгіленген кәсіпшілік мөлшерден кем балықтардың кездейсоқ ауланымы ұяшықталатын аулау құралдарында ауланған балықтың сегіз пайызынан және сүзгіш аулау құралдарында ауланғанның бес пайызынан аспайтын көлемде жүзеге асырылады.

О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 18-04/148 "Об утверждении Правил рыболовства"
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 октября 2025 года № 372. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 октября 2025 года № 37136
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 18-04/148 "Об утверждении Правил рыболовства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10606) следующие изменения и дополнения:
в Правилах рыболовства (далее – Правила), утвержденных указанным приказом:
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. Действие пункта 8, подпунктов 1), 3), 6), 9), 10), 11) и 12) пункта 9, подпунктов 2), 3), 4), 6), 12), 18) и 19) пункта 10, главы 3 настоящих Правил не распространяется на рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для осуществления озерно-товарной хозяйственной деятельности в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об аквакультуре".
3. Рыболовство на водоемах, входящих в состав особо охраняемых природных территорий со статусом юридического лица, регулируется Законом Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях".";
в пункте 4:
подпункты 2) и 3) исключить;
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) разрешение на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными (далее – разрешение) – документ установленной формы, дающий право физическим и юридическим лицам на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными, а также на вывоз и реализацию выловленных рыб и других водных животных, их частей и дериватов, в том числе рыболовных трофеев;";
подпункт 10) исключить;
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
"12) рыбное хозяйство – вид хозяйственной деятельности, связанный с охраной, воспроизводством, рыболовством, а также переработкой и реализацией рыбных ресурсов и других водных животных;";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) субъект рыбного хозяйства – физическое и юридическое лицо, основным направлением деятельности которого является ведение рыбного хозяйства;";
подпункты 15) и 16) исключить;
подпункт 20) исключить;
подпункты 25) и 26) исключить;
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Промысловая мера рыбных ресурсов и других водных животных устанавливается согласно приложению 1 к настоящим Правилам. Промысловым размером признается размер, допустимый к вылову раков, измеряемый от середины глаза до конца хвостовой пластинки.
Прилов видов рыбных ресурсов и других водных животных, неуказанных в разрешении, и (или) рыб менее установленной промысловой меры, осуществляется в объеме, не превышающем восемь процентов от улова в объячеивающих орудиях лова и пять процентов – в отцеживающих орудиях лова.

Кездейсоқ ауланым рұқсат етілген көлемнен асып кеткен жағдайда, барлық ауланым зақымдануды барынша азайта отырып, "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 6 сәуірдегі № 310 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 508-89) тармақшасына сәйкес нысан бойынша балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулауды есепке алу журналына (кәсіпшілік журналына) (бұдан әрі – кәсіпшілік журнал) тиісті жазба енгізіле отырып, табиғи мекендеу ортасына жіберіледі.
Бекіре тұқымдас балық түрлерін қолдан өсіру мақсаттары үшін өсімін молайту кешенінің мемлекеттік тапсырысты орындайтын мемлекеттік кәсіпорындары кездейсоқ ауланым ретінде алынған балықтарды балықтардың уылдырық шашуын гормондық демеу препараттарын өндіру, сондай-ақ оларды күтіп-бағуға азық үшін пайдалана алады.
Бекіре тұқымдас балық түрлері кездейсоқ ауланған жағдайларда, сондай-ақ бекіре тұқымдас балық түрлері бар иесіз балық аулау құралдары табылған кезде тіршілік етуге қабілетті дарақтар табиғи мекендеу ортасына жіберілуі немесе мемлекеттік тапсырыс шеңберінде бекіре тұқымдас балық түрлерінің құртшабақтарын өсіруді жүзеге асыратын мемлекеттік кәсіпорындарға берілуі тиіс, ал тіршілік етуге қабілетсіз (шалажансар) дарақтар табиғи мекендеу ортасына жіберілуі тиіс.
Бекіре тұқымдас балық түрлерінің тіршілік етуге қабілетсіз (шалажансар) дарақтарының кездейсоқ аулану фактілері кәсіпшілік журналында немесе рұқсатта немесе жолдамада тіркеледі.
Бағалы, сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген балық түрлері мен басқа да су жануарларының тіршілік етуге қабілетсіз (шалажансар) дарақтарының кездейсоқ аулану фактілері кәсіпшілік журналында немесе рұқсатта немесе жолдамада тіркеледі және мемлекеттік инспектордың жою туралы тиісті акті (еркін нысанда) жасауы арқылы жойылуға жатады.
Шаяндарды аулау кәсіпшілік емес мөлшерлердегі шаяндарды алмай жүзеге асырылады. Кәсіпшілік емес мөлшердегі шаяндар балық аулау құралдарына түскен жағдайда табиғи мекендеу ортасына жіберілуі тиіс.";
10-тармақта:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын белгіленген лимиттен артық және рұқсатта немесе жолдамаларда көрсетілген мерзімдерден тыс, сондай-ақ тыныштық аймақтарында және өсімін молайту учаскелерінде олжалауға;";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) жарылғыш құрылғыларды, улы химикаттарды және басқа да химиялық препараттарды қолдана отырып (дала кемiргiштерiн жою кезiнде, сондай-ақ жануарлардың құтыру iндетi мен басқа да аурулары жағдайларында улы химикаттарды қолдануды қоспағанда) жануарлар дүниесi объектiлерiн аулауға;";
14) тармақша алып тасталсын;
18) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"18) жеке және заңды тұлғаларға балықтың түрін көрсетпей тапсыруды және қабылдауды жүзеге асыруға;" ;
20) және 21) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

В случае превышения объема допустимого прилова, весь прилов выпускается в естественную среду обитания с наименьшими повреждениями с внесением соответствующих записей в журнал учета лова рыбных ресурсов и других водных животных (промысловый журнал) (далее – промысловый журнал) по форме, в соответствии с подпунктом 508-89) пункта 15 Положения о Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2005 года № 310 "Некоторые вопросы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан".
Для целей искусственного разведения осетровых видов рыб государственные предприятия воспроизводственного комплекса, выполняющие государственный заказ, могут использовать рыб, полученных в качестве прилова, для производства препаратов гормональной стимуляции нереста рыб, а также производства кормов для их содержания.
В случаях прилова осетровых видов рыб, а также при обнаружении бесхозяйных орудий лова с осетровыми видами рыб жизнеспособные особи подлежат выпуску в естественную среду обитания или передаче государственным предприятиям, осуществляющим выращивание молоди осетровых видов рыб в рамках государственного заказа, а нежизнеспособные (снулые) особи подлежат выпуску в естественную среду обитания.
Факты прилова нежизнеспособных (снулых) особей осетровых видов рыб регистрируется в промысловом журнале или разрешении, или в путевке.
Факты прилова нежизнеспособных (снулых) особей ценных, редких и находящихся под угрозой исчезновения видов рыб и других водных животных регистрируются в промысловом журнале или разрешении, или в путевке и подлежат уничтожению путем составления государственным инспектором соответствующего акта (в произвольной форме) об уничтожении.
Прилов раков осуществляется без изъятия непромысловых размеров. При попадании в орудия лова раки непромыслового размера подлежат выпуску в естественную среду обитания.";
в пункте 10:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) добыча рыбных ресурсов и других водных животных сверх установленного лимита и вне сроков, указанных в разрешении или путевке, а также в зонах покоя и воспроизводственных участках;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) добыча рыбных ресурсов и других водных животных с применением взрывных устройств, ядохимикатов и других химических препаратов (за исключением применения ядохимикатов и других химических препаратов при истреблении полевых грызунов, а также в случаях эпизоотии бешенства и других болезней животных);";
подпункт 14) исключить;
подпункт 18) изложить в следующей редакции:
"18) физическим и юридическим лицам осуществлять сдачу и прием рыбы без указания вида;";
подпункты 20) и 21) изложить в следующей редакции:

"20) уәкілетті орган ведомствосы аумақтық бөлімшесінің (бұдан әрі –аумақтық бөлімше) келісімінсіз балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде, сондай-ақ балық аулауға тыйым салынған орындарда балық аулау үшін тыйым салынған кезеңге қозғалтқыштары қосылған су көлігінің барлық түрлерінің қозғалысы;
21) санитариялық қорғау аймақтары мен акваториялар шегінде жеке және заңды тұлғалардың балық ресурстарын және басқа да су жануарларын рұқсатсыз және осы Қағидаларда көзделген құжаттарды рәсімдеусіз сатып алу және өткізу.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Заңның 35-бабының 1-тармағына сәйкес жеке және заңды тұлғалар мыналар болған кезде балық аулауға құқылы болады:
1) рұқсаттар;
2) аумақтық бөлімшемен жасалған балық шаруашылығын жүргізуге арналған шарттар.";
мынадай мазмұндағы 32-1-тармақпен толықтырылсын:
"32-1. Балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметі үшін пайдаланылатын учаскелерде бақылау үшін аулау аквашаруашылық саласындағы балық өсіру-биологиялық негіздемеде көрсетілген өсірілетін балықтардың көлемін және түрлік құрамын айқындау үшін жүзеге асырылады.
Балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметі үшін пайдаланылатын учаскелерде бақылау үшін аулау алынбайтын тәсілмен (кейіннен ауланған балықтарды қайтадан су айдынына жібере отырып) жүзеге асырылады.";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Бақылау үшін аулауды аумақтық бөлімше мынадай мақсаттарда ихтиологиялық байқаулар жүргізу кезінде рұқсатсыз жүзеге асырады:
1) мемлекеттік тапсырысты жүзеге асыру шеңберінде су айдындарына балық жіберу жөнінде ұсыныстар дайындау;
2) кәсіпшілік үшін ауланған балықтардың түрлік және мөлшерлік құрамы, салмағы, жасы және жыныстық арақатынасы туралы биологиялық материал жинау;
3) негізгі құнды балық түрлерінің уылдырық шашу үшін қоныс аударуын және уылдырық шашуын, қоныс аудару мерзімдерін, уылдырық шашатын балық үйірлерінің құрамын, уылдырық шашатын жерлерді тұқымдық балықтармен толтыру дәрежесін, уылдырық шашу мерзімдері мен сипатын, уылдырық шашу мерзімдерін және су айдындарына түсетін кәсіпшілік жүктемені сипаттайтын материалдарды жинау, балықтар құртшабақтарының кездейсоқ ауланымын, уылдырық шашатын орындарды және қыстайтын шұңқырларды анықтау, уылдырық шашатын балық үйірлерінің құрамын және санын жалпы бағалау;
4) шабақтарды азықтандыратын негізгі аудандарды есепке алу, кәсіпшілік аудандары бойынша кәсіпшілік аулау құралдарымен кездейсоқ ауланымдар туралы материалдар жинау;

"20) движение всех видов водного транспорта с включенными двигателями в запретный для рыболовства период на рыбохозяйственных водоемах и (или) участках, а также в местах, запретных для рыболовства, без согласования с территориальным подразделением ведомства уполномоченного органа (далее – территориальное подразделение);
21) в пределах зон санитарной охраны и акваторий приобретение и сбыт рыбных ресурсов и других водных животных физическими и юридическими лицами без разрешений и без оформления документов, предусмотренных настоящими Правилами.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Согласно пункту 1 статьи 35 Закона право на промысловое рыболовство имеют физические и юридические лица при наличии:
1) разрешения;
2) договора с территориальным подразделением на ведение рыбного хозяйства.";
дополнить пунктом 32-1 следующего содержания:
"32-1. Контрольный лов на рыбохозяйственных водоемах и (или) участках, используемых для озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности, осуществляется для определения объема выращиваемых рыб и видового состава, указанных в рыбоводно-биологическом обосновании в области аквакультуры.
Контрольный лов на рыбохозяйственных водоемах и (или) участках, используемых для озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности, осуществляется безъемным способом (с последующим выпуском выловленных рыб обратно в водоем).";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. Контрольный лов осуществляется территориальным подразделением при проведении ихтиологических наблюдений без разрешения в целях:
1) подготовки предложений по зарыблению водоемов в рамках осуществления государственного заказа;
2) сбора биологического материала о видовом и размерном составе промысловых уловов, весе, возрасте и соотношении полов;
3) сбора материалов, характеризующих нерестовые миграции и нерест основных ценных видов рыб, сроки миграции, состав нерестовых стад, степень заполнения нерестилищ производителями, сроки и характер нереста, сроков нереста и промысловой нагрузки на водоемы, определение прилова молоди рыб, мест нерестилищ и зимовальных ям, общая оценка состава и численности нерестовых стад;
4) учета основных районов нагула молоди, сбор материалов о прилове в промысловых орудиях лова по районам промысла;

5) балықтардың негізгі бағалы түрлерінің қыстау жағдайлары мен барысын,олардың қыстауға жату мерзімдерін, қыстайтын шұңқырларды толтыру дәрежесін, қыстайтын шұңқырлардағы температуралық және гидрохимиялық режимдерді, қатып қалу қаупі бар су айдындарын (учаскелерін) есепке алуды, қатудың алдын алу және жою жөніндегі іс-шараларды әзірлеуді бақылау;
6) балық ресурстарының және басқа да су жануарларының қырылу жағдайларын анықтау және олардың алдын алу жөніндегі іс-шараларды әзірлеу;
7) балық ресурстарына және басқа да су жануарларына келтірілген зиянның мөлшерін айқындау және оны өтеу жөнінде талап қою;
8) балық аулау режимін жетілдіру жөнінде ұсыныстар дайындау;
9) балық шаруашылығы су айдындарында және(немесе) учаскелерінде белгіленген кәсіпорындар, құрылысжайлар, басқа да объектілер салу мен пайдалану және түрлі жұмыстарды жүргізудің балық ресурстарына және басқа да су жануарларына әсерін бағалау;
10) гидрометеорологиялық жағдайларға байланысты уылдырық шашу кезеңінде тыйым салу мерзімдерін ауыстыруды қоса алғанда, балық аулау режимін реттеу, балық құралдары бойынша, балық өсіру-мелиорациялық жұмыстарды ұйымдастыру және су объектілерінің балық шаруашылығы мелиорациясы бойынша ұсыныстар әзірлеу;
11) қатып қалу қаупі бар су айдындарын есепке алу және қатудың алдын алу және жою жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру, су жинау, ағызу құрылысжайларын қарау және балық қорғау құрылғылары болмаған кезде балық ресурстарына және басқа да су жануарларына келтірілетін және келтірілген зиянды айқындау.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Әрбір бақылау үшін аулау нәтижелері актімен (еркін нысанда) ресімделеді, онда бақылау үшін аулауды жүргізген адамдар, аулау уақыты және орны, қолданылған аулау құралдары, түрлері бойынша ауланған балықтың саны (данамен және килограммен), сондай-ақ, бақылау үшін аулаудың мақсатттары және нәтижелері туралы мәліметтер көрсетіледі. Актіде (еркін нысанда) зерттелген балықты есептен шығару туралы ақпарат көрсетіледі.";
Акті (еркін нысанда) тікелей бақылау үшін аулау жүргізілген жерде жасалады және бақылау үшін балық аулауды жүзеге асырған адамдар, сондай-ақ балық шаруашылығы су айдыны және (немесе) учаскесі бекітіліп берілген жануарлар дүниесін пайдаланушының өкілі (бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерінде бақылау үшін аулау жүргізу кезінде) қол қояды.
Балық зарттелгеннен кейін көму арқылы жойылады.
38-тармақ алып тасталсын;
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Мелиорациялық аулауды Заңның 9-1-бабының 27) тармақшасына сәйкес балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдалануға рұқсат беру қағидаларына (бұдан әрі - Рұқсат беру қағидалары) сәйкес берілген рұқсат болған кезде жеке және заңды тұлғалар жүзеге асырады.";
45-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

5) контроля за условиями и ходом зимовки основных ценных видов рыб, сроками их залегания на зимовку, степенью заполнения зимовальных ям, температурным и гидрохимическим режимами на зимовальных ямах, учетом замороопасных водоемов (участков), разработкой мероприятий по профилактике и ликвидации заморов;
6) выявления случаев гибели рыбных ресурсов и других водных животных и разработки мероприятий по их предотвращению;
7) определения размера вреда, причиненного рыбным ресурсам и другим водным животным и предъявления исков по его возмещению;
8) подготовки предложений по совершенствованию режима рыболовства;
9) оценки влияния на рыбные ресурсы и другие водные животные намечаемого строительства и эксплуатации предприятий, сооружений, других объектов и производства различных работ на рыбохозяйственных водоемах и (или) участках;
10) выработки предложений по регулированию режима рыболовства, включая перенос сроков запрета в нерестовый период в зависимости от гидрометеорологических условий, по орудиям лова, по организации рыбоводно-мелиоративных работ и рыбохозяйственной мелиорации водных объектов;
11) учета замороопасных водоемов и организации мероприятий по профилактике и ликвидации заморов, осмотр водозаборных, сбросных сооружений и определение вреда, наносимого и нанесенного рыбным ресурсам и другим водным животным при отсутствии рыбозащитных устройств.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. Результаты каждого контрольного лова оформляются актом (в произвольной форме), в котором отражается сведения о лицах, проводивших контрольный лов, времени и месте лова, применявшихся орудиях лова, количестве выловленной рыбы по видам (в штуках и килограммах), а также цели и результаты контрольного лова. В акте (в произвольной форме) также указывается информация о списании исследованной рыбы.
Акт (в произвольной форме) составляется непосредственно на месте проведения контрольного лова и подписывается лицами, осуществившими контрольный лов, а также представителем пользователя животным миром, за которым закреплен рыбохозяйственный водоем и (или) участок (при проведении контрольного лова на закрепленных рыбохозяйственных водоемах и (или) участках).
Рыба после изучения уничтожается путем закапывания.";
пункт 38 исключить;
пункт 43 изложить в следующей редакции:
"43. Мелиоративный лов осуществляется физическими и юридическими лицами при наличии разрешения, выданного согласно правилам выдачи разрешений на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными (далее – Правила выдачи разрешений), в соответствии с подпунктом 27) статьи 9-1 Закона.";
пункт 45 изложить в следующей редакции:

"45. Көл-тауар шаруашылық қызметті жүзеге асыру кезінде балықтың жаппай қырылуына қарсы іс-шара ретінде немесе ихтиофаунаны алмастыру үшін жүзеге асырылатын мелиорациялық аулау жолымен алып қойылған балықтың көлемі балық аулаудың жалпы лимитіне кірмейді.";
47-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"47. Мемлекеттік тапсырысты орындау үшін, сондай-ақ балық отырғызу материалын өндіру үшін өсімді молайту мақсатындағы аулауды өсімін молайту кешендерінің кәсіпорындары Рұқсат беру қағидаларына сәйкес берілген рұқсаттың негізінде, уылдырық шашу және балықтарды көбейту кезеңінде, қолдануға рұқсат етілген барлық кәсіпшілік балық аулау құралдарымен және балық аулау тәсілдерімен жүзеге асырады.".
47-1-тармақ алып тасталсын.
2. 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап:
Қағидалардың 5-тармағы мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"5. Балық ресурстарын және басқа су жануарларын жалпы пайдалану тегін. Арнайы пайдалану Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 629-бабына сәйкес ақылы негізде жүзеге асырылады.".
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
А. Султанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғарғы білім
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Су ресурстары және ирригация
министрлігі

"45. Объем рыбы, изъятой путем мелиоративного лова, осуществляемого как противозаморное мероприятие или для замены ихтиофауны при осуществлении озерно-товарной хозяйственной деятельности, не входит в общий лимит вылова рыбы.";
пункт 47 изложить в следующей редакции:
"47. Лов в воспроизводственных целях для выполнения государственного заказа, а также для производства рыбопосадочного материала осуществляется предприятиями воспроизводственного комплекса на основании разрешения выданного согласно Правилам выдачи разрешений, в период нереста и размножения рыб, всеми разрешенными к применению промысловыми орудиями лова и способами рыболовства.";
пункт 47-1 исключить.
2. Установить, что с 1 января 2026 года:
пункт 5 Правил действует в следующей редакции:
"5. Общее пользование рыбными ресурсами и другими водными животными осуществляется бесплатно. Специальное пользование осуществляется на платной основе в соответствии со статьей 629 Налогового кодекса Республики Казахстан.".
3. Комитету рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Султанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки
и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан