Жабайы жануарлар тіршілігінің өнімдерін алу мақсатында оларды пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2025 жылғы 9 қазандағы № 361 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 13 қазанда № 37106 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Экология кодексінің 252-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жабайы жануарлар тіршілігінің өнімдерін алу мақсатында оларды пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы
А. Султанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар
министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
2025 жылғы 9 қазандағы № 361
бұйрығымен бекітілген
Жабайы жануарлар тіршілігінің өнімдерін алу мақсатында оларды пайдалану қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жабайы жануарлар тіршілігінің өнімдерін алу мақсатында оларды пайдалану қағидалары Қазақстан Республикасы Экология кодексінің 252-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және жануарлар дүниесінің тіршілігінің өнімдерін алу мақсатында оларды пайдалану тәртібін айқындайды.
2. Табиғи ортада мекендейтін жабайы жануарлар тіршілігінің өнімдері деп табиғи мекендеу ортасынан дарақтарын алмай, алынатын балықтардың уылдырығы мен шоғалы, сондай-ақ балықтардың және басқа да су жануарларының шырышы мен нәжісі түсініледі.
2-тарау. Жабайы жануарлар тіршілігінің өнімдерін пайдалану мақсатында оларды пайдалану тәртібі
3. Балық популяциясының саны мен өсімін молайту әлеуетін сақтауды қамтамасыз ету.
4. Балықтар тіршілігінің өнімдерін алу кезінде оларға негізсіз зиян келтіруге жол бермеу.
5. Экономикалық тиімділіктен гөрі өсімді молайту мен тұрақты пайдалану басым болуы тиіс.
6. "Қазақстан Республикасының Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияға қосылуы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының халықаралық міндеттемелерін сақтау (оның ішінде Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенция бойынша).

Об утверждении Правил использования диких животных в целях получения продуктов их жизнедеятельности
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 октября 2025 года № 361. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 октября 2025 года № 37106.
В соответствии с пунктом 3 статьи 252 Экологического кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила использования диких животных в целях получения продуктов их жизнедеятельности.
2. Комитету рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Султанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Утверждены приказом
исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 9 октября 2025 года № 361
Правила использования диких животных в целях получения продуктов их жизнедеятельности
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила использования диких животных в целях получения продуктов их жизнедеятельности разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 252 Экологического Кодекса Республики Казахстан и определяют порядок использования животного мира в целях получения продуктов их жизнедеятельности.
2. Под продуктами жизнедеятельности диких животных, обитающих в естественной среде, понимаются икра и молоки рыб, а также слизь и экскременты рыб и других водных животных, получаемых без изъятия особей из естественной среды обитания.
Глава 2. Порядок использования диких животных в целях получения продуктов их жизнедеятельности
3. Обеспечение сохранения численности и воспроизводственного потенциала популяций рыб.
4. Исключение причинения неоправданного вреда рыбе при получении продуктов ее жизнедеятельности.
5. Приоритет воспроизводства и устойчивого использования над экономической выгодой.
6. Соблюдение международных обязательств Республики Казахстан (в том числе по Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения) в соответствии с Законом Республики Казахстан "О присоединении Республики Казахстан к Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения".

7. Балықтар тіршілігінің өнімдерін алу мақсатында оларды пайдалану кезінде мыналарған жол берілмейді:
1) балықтар мен басқа да су жануарларын табиғи мекендеу ортасынан алу;
2) олардың паналау орындарын және басқа да құрылысжайларды қирату;
3) балықтар мен басқа да су жануарларын көбею (уылдырық шашу) кезеңінде мазалау;
4) балықтар мен басқа да су жануарларының мекендеу ортасын бұзу және олардың көбею жағдайларын нашарлату;
5) жануарлардың сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген түрлерінің қырылуына, санының қысқаруына немесе мекендеу ортасының бұзылуына алып келуі мүмкін әрекеттер;
8. Тіршілік өнімдерін алу процесі балық және басқа да су жануарларының қырылуына жол бермейтін, ізгілік әдістермен жүргізіледі.
Табиғи түрде балықтар мен басқа да су жануарларынан табиғи түрде бөлінетін жинақ (уылдырық, шоғал, шырыш, нәжіс) қолдан ұрықтандыру әдістерін қолдану немесе іш қуысын ақырын басу арқылы ағзаға зиян келтірмей жиналады.
9. Балықтар мен басқа да су жануарлары тіршілігінің өнімдерін алу рәсімі дарақтарды табиғи мекендеу ортасынан алмай аяқталады.

7. При использовании рыб в целях получения продуктов их жизнедеятельности не допускаются:
1) изъятие рыб и других водных животных из естественной среды обитания;
2) разрушение их жилищ и других сооружений;
3) беспокойство рыб и других водных животных в период размножения;
4) нарушение среды обитания рыб и других водных животных и ухудшение условий их размножения;
5) действия, которые могут привести к гибели, сокращению численности или нарушению среды обитания редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных.
8. Процесс получения продуктов жизнедеятельности проводится с использованием гуманных методов, исключающих гибель рыб и других водных животных.
Сбор естественно выделяемого рыбами и другими водными животными (икра, молоки, слизь, экскременты) собираются без повреждения организма путем использования методов искусственного оплодотворения либо легкого надавливания на брюшную полость.
9. Процедура получения продуктов жизнедеятельности рыб и других водных животных завершается без изъятия особей из естественной среды обитания.