"Мемлекеттік ұлттық табиғи парктерде туристік және рекреациялық қызметті жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 5 наурыздағы № 73 бұйрығына өзгерістер және толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2025 жылғы 30 қыркүйектегі № 261 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 6 қазанда № 37070 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік ұлттық табиғи парктерде туристік және рекреациялық қызметті жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 5 наурыздағы № 73 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27066 болып тіркелген) сәйкес мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Мемлекеттік ұлттық табиғи парктерде туристік және рекреациялық қызметті жүзеге асыру қағидаларында:
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Тендерге қатысуға берілген өтінімдерді қарау үшін Ұлттық парк Комиссияның отырысын өткізеді.
Комиссияның отырысында Комиссияның хатшысы Комиссияның қатысушы мүшелерiнiң қатысуымен өтiнiм берушiнiң атауын және осы конверттердiң мазмұнын жариялай отырып, тендерге қатысуға берiлген өтiнiмдер салынған конверттердi кезекпен ашады.
Комиссияның отырысында Комиссияның хатшысы тендерге қатысуға өтінімдерді ашу және қарау хаттамасын жүргізеді.
Тендерге қатысуға ашылған өтінімдер ішіндегісін тексеру үшін Комиссияның әрбір мүшесіне кезекпен беріледі.
Қағидалардың 23-тармағында көрсетілген бір немесе бірнеше құжат болмаған және толтырылған өтініш сәйкес келмеген жағдайларда тендерге қатысуға өтінімдер қарауға қабылданбайды.";
27 және 28-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Басқа үміткерлер болмаған кезде, егер ол осы Қағидалардың 23-тармағында көзделген құжаттардың толық тізбесін ұсынған тендердің жалғыз қатысушысы тендер жеңімпазы болып танылады.
28. Тендер бір де бір өтінім болмаса және (немесе) тендерге қатысушылар ұсынған құжаттарды Комиссия осы Қағидалардың 23-тармағында көрсетілген құжаттар тізбесіне сәйкес келмейді деп таныса, өткізілмеді деп есептеледі.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Тендер жеңімпазының Шарт жасасу үшін өзіне хабарлама жіберілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде келмеуі Ұлттық парктің учаскесін пайдаланудан бас тарту ретінде қаралады.
Комиссия осы Қағидалардың 23 және 30-тармақтарына сәйкес жеңімпазды Ұлттық парктің учаскесін ұзақ мерзімді пайдалану бойынша ең қолайлы шарттар ұсынған тендерге қатысушылардың қалғандарының арасынан айқындайды не бұл лот осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен келесі тендерге шығарылады.";

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 5 марта 2022 года № 73 "Об утверждении Правил осуществления туристской и рекреационной деятельности в государственных национальных природных парках"
Приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 30 сентября 2025 года № 261. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 октября 2025 года № 37070
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 22 июля 2025 года № 73 "Об утверждении Правил осуществления туристской и рекреационной деятельности в государственных национальных природных парках", (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 27066) следующие изменения и дополнение:
В Правилах осуществления туристской и рекреационной деятельности в государственных национальных природных парках, утвержденных указанным приказом:
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Для рассмотрения поданных заявок на участие в тендере, Национальный парк проводит заседание Комиссии.
На заседании Комиссии секретарь Комиссии в присутствии участвующих членов Комиссии поочередно вскрывает конверты с поданными заявками на участие в тендере, оглашая наименование заявителя и содержимое данных конвертов.
На заседании Комиссии секретарь Комиссии ведет протокол вскрытия и рассмотрения заявок на участие в тендере.
Вскрытые заявки на участие в тендере поочередно передаются каждому члену Комиссии для проверки содержимого.
Заявки на участие в тендере к рассмотрению не принимаются, в случаях отсутствия одного или нескольких документов, указанных в пункте 23 Правил и несоответствия заполненного заявления.";
пункты 27 и 28 изложить в следующей редакции:
"27. При отсутствии других претендентов победителем тендера признается единственный участник тендера, который представил полный перечень документов, предусмотренный пунктом 23 настоящих Правил.
28. Тендер считается несостоявшимся при отсутствии заявок и (или) если документы, представленные участниками тендера, будут признаны Комиссией не соответствующими перечню документов, указанным в пункте 23 настоящих Правил.";
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. Неявка победителя тендера в течении десяти рабочих дней со дня направления ему уведомления для заключения Договора, рассматриваются как отказ от пользования участком Национального парка.
Комиссия в соответствии с пунктами 23 и 30 настоящих Правил определяет победителя из числа оставшихся участников тендера, предложивших наилучшие условия по долгосрочному пользованию участком Национального парка, и (или) данный лот выносится на следующий тендер в порядке, установленном настоящими Правилами.";

35-1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Туризм объектілеріне инженерлік инфрақұрылымды (жолдарды, көпірлерді, электр беру желілерін және басқа да коммуникацияларды) жобалау, салу және оларға қызмет көрсету үшін ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың учаскелерін ұзақ мерзімді пайдалануға беру туралы шарт Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін үлгілік шарттың негізінде жасалады.
Туризм объектілеріне инженерлік инфрақұрылымды (жолдарды, көпірлерді, электр беру желілерін және басқа да коммуникацияларды) жобалау, салу және оларға қызмет көрсету үшін ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың учаскелерін ұзақ мерзімді пайдалануға беру туралы шартта жүргізілетін жұмыстардың атауы, олардың орындалу мерзімдері мен талаптары, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі экологиялық талаптар, бүлінген жерлерді рекультивациялау жөніндегі іс-шаралар және оларды жүргізу мерзімдері көрсетіледі.";
42-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"42. Алдағы болатын конкурс туралы хабарландыруды орналастыру осы Қағидалардың 18-тармағында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Конкурсқа қатысуға берілген өтінімдерді қарау үшін ұлттық парк комиссияның отырысын өткізеді.
Комиссияның отырысында комиссияның хатшысы комиссияның қатысушы мүшелерінің қатысуымен өтінім берушінің атауын және осы конверттердің мазмұнын жариялай отырып, конкурсқа қатысуға берілген өтінімдер салынған конверттерді кезекпен ашады.
Комиссияның отырысында комиссияның хатшысы конкурсқа қатысуға өтінімдерді ашу және қарау хаттамасын (бұдан әрі - хаттама) жүргізеді.
Конкурсқа қатысуға ашылған өтінімдер ішіндегісін тексеру үшін комиссияның әрбір мүшесіне кезекпен беріледі.
Конкурстық өтінімдер салынған конверттерді ашу осы Қағидалардың 47-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.";
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Басқа үміткерлер болмаған кезде, егер ол осы Қағидалардың 47-тармағында көзделген құжаттардың толық тізбесін ұсынған конкурстың жалғыз қатысушысы конкурс жеңімпазы болып танылады.";
63 және 64-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"63. Комиссия осы Қағидалардың 43-тармағында белгіленген тәртіппен құрылады.
64. Тендерлік құжаттаманы алу үшін әлеуетті қатысушы Ұлттық паркке лоттарды көрсете отырып, еркін нысанда өтініш береді және (немесе) өтініш осы Қағидалардың 18-тармағына сәйкес хабарландыруда көрсетілген мекенжайға электрондық хат арқылы жіберуге рұқсат етіледі.";
67 және 68-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"67. Тендерге қатысушы осы Қағидалардың 47-тармағында көрсетілген құжаттардың тізбесін (мемлекеттік немесе орыс тілдерінде) ұсынады.

пункт 35-1 дополнить частями вторым и третьим в следующей редакции:
"Договор о предоставлении в долгосрочное пользование участков особо охраняемых природных территорий для проектирования, строительства и обслуживания инженерной инфраструктуры (дорог, мостов, линий электропередачи и других коммуникаций) к объектам туризма заключается на основании типового договора, утверждаемого Правительством Республики Казахстан.
В договоре о предоставлении в долгосрочное пользование участков особо охраняемых природных территорий для проектирования, строительства и обслуживания инженерной инфраструктуры (дорог, мостов, линий электропередачи и других коммуникаций) к объектам туризма указываются наименование проводимых работ, сроки и условия их выполнения, экологические требования по охране окружающей среды, мероприятия по рекультивации нарушенных земель и сроки их проведения.";
пункт 42 изложить в следующей редакции:
"42. Размещение объявления о предстоящем конкурсе осуществляется в порядке, установленном пунктом 18 настоящих Правил.";
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. Для рассмотрения поданных заявок на участие в конкурсе, Национальный парк проводит заседание Комиссии.
На заседании Комиссии секретарь Комиссии в присутствии участвующих членов Комиссии поочередно вскрывает конверты с поданными заявками на участие в конкурсе, оглашая наименование заявителя и содержимое данных конвертов.
На заседании Комиссии секретарь Комиссии ведет протокол вскрытия и рассмотрения заявок на участие в конкурсе.
Вскрытые заявки на участие в конкурсе поочередно передаются каждому члену Комиссии для проверки содержимого.
Заявки на участие в конкурсе к рассмотрению не принимаются, в случаях отсутствия одного или нескольких документов, указанных в пункте 47 Правил и несоответствия заполненного заявления.";
пункт 51 изложить в следующей редакции:
"51. При отсутствии других претендентов победителем конкурса признается единственный участник конкурса, которым представлен полный перечень документов, предусмотренный пунктом 47 настоящих Правил.";
пункты 63 и 64 изложить в следующей редакции:
"63. Комиссия создается в порядке, установленном пунктом 43 настоящих Правил.
64. Для получения тендерной документации потенциальный участник подает в Национальный парк заявление в произвольной форме с указанием лотов и (или) посредством электронного письма на адрес, указанный в объявлении, согласно пункту 18 настоящих Правил.";
пункты 67 и 68 изложить в следующей редакции:
"67. Участник тендера представляет перечень документов (на государственном или русском языках), указанный в пункте 47 настоящих Правил.

68. Тендерлік өтінімдер салынған конверттерді ашу осы Қағидалардың 24-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.";
72-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"72. Тендерге қатысушылар ұсынған құжаттарды Комиссия осы Қағидалардың 47-тармағында көрсетілген құжаттар тізбесіне сәйкес келмейді деп таныса, тендер өтпеді деп танылады.";
74-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"74. Әрбір лот бойынша тендер қорытындыларының хаттамасына Комиссияның барлық қатысып отырған мүшелері, хатшы қол қояды және осы Қағидалардың 30-тармағына сәйкес ақпаратты қамтиды.".
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар министрі
Е. Нысанбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрлігі

68. Вскрытие конвертов с тендерными заявками осуществляется в соответствии с пунктом 24 настоящих Правил.";
пункт 72 изложить в следующей редакции:
"72. Тендер считается несостоявшимся, если документы, представленные участниками тендера признаются Комиссией не соответствующими перечню документов, указанным в пункте 47 настоящих Правил.";
пункт 74 изложить в следующей редакции:
"74. Протокол итогов тендера по каждому лоту подписывается всеми присутствующими членами Комиссии, секретарем и содержит информацию в соответствии с пунктом 30 настоящих Правил.".
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Е. Нысанбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство туризма и спорта
Республики Казахстан