"Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 15 наурыздағы № 108 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 3 қазандағы № 352 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 6 қазанда № 37062 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 15 наурыздағы № 108 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18404 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларында (бұдан әрі – Қағидалар):
2-тармақта:
1) және 1-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган –агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
1-1) азық дайындауға теріс әсер ететін қалыптан тыс ауа райы жағдайлары – cол өңір мен жыл мезгілі үшін қалыпты немесе әдеттегі ауа райынан ауытқып кететін ауа райы жағдайлары (атмосфералық немесе топырақ құрғақшылығы, аңызақ, үсік шалу, көлемі 20 миллиметр (бұдан әрі – мм) және одан да ірі бұршақтың түсуі немесе 12 сағат ішінде және одан аз уақыт ішінде жауын-шашын мөлшері 50 мм және одан да көп қатты нөсерлі жаңбырдың болуы (сел жүру қаупі бар өңірлерде 12 сағат және одан аз уақыт ішінде 30 мм және одан көп нөсерлі жаңбыр));";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) аналық мал басы – табынның өсімін молайту үшін пайдаланылатын, жыныстық жағынан жетілген бас (ірі қара мал шаруашылығы бойынша: асыл тұқымды жануарлар – 13 айдан бастап, тауарлық жануарлар – 18 айдан бастап, қой шаруашылығы бойынша – 12 айдан бастап, жылқы шаруашылығы бойынша – 36 айдан бастап; шошқа шаруашылығы бойынша: тауарлы және асыл тұқымды – 8 айдан бастап, толықтыратын бас – 4 айдан бастап);";
мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) субсидиялау – бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын, субсидияларды нақты алушыларды өтеусіз және қайтарымсыз негізде қаржыландыру;";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) осы Қағидалар өзгерген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты өзектендіреді және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарына (бұдан әрі – ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші)), "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.";

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 марта 2019 года № 108 "Об утверждении Правил субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 октября 2025 года № 352. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 октября 2025 года № 37062
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 марта 2019 года № 108 "Об утверждении Правил субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18404) следующие изменения и дополнение:
в Правилах субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства (далее – Правила), утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункты 1) и 1-1) изложить в следующей редакции:
"1) уполномоченный орган в области развития агропромышленного комплекса – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области развития агропромышленного комплекса;
1-1) аномальные погодные условия, вызывающие негативное влияние на заготовку кормов – погодные условия, которые отклоняются от нормальных или привычных погодных условий для данного региона и времени года (атмосферная или почвенная засуха, суховей, заморозки, выпадение крупного града размером 20 миллиметров (далее – мм) и более или сильного ливневого дождя количеством осадков 50 мм и более за период 12 часов и менее (в селеопасных регионах 30 мм и более за 12 часов и менее));";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) маточное поголовье – поголовье, достигшее половозрелого возраста (по скотоводству: племенные животные – от 13 месяцев, товарные животные – от 18 месяцев, по овцеводству – от 12 месяцев, по коневодству – от 36 месяцев; по свиноводству: племенные и товарные – от 8 месяцев, ремонтное поголовье – от 4 месяцев), используемое для воспроизводства стада;";
дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) субсидирование – финансирование конкретных получателей субсидий на безвозмездной и невозвратной основе, осуществляемое за счет бюджетных средств;";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Министерство) в течение 3 (трех) рабочих дней с даты изменения настоящих Правил актуализирует информацию о порядке оказания государственной услуги и направляет местным исполнительным органам областей, городов республиканского значения и столицы (далее – МИО (услугодатель)), оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" и в Единый контакт-центр.";

17 және 18-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"17. ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өндірістік қуатты, тиісті инфрақұрылымның болуын айқындайтын, сондай-ақ арнайы комиссияның қорытындыларын субсидиялар алуға үміткер кәсіпорынның өндірістік қуаты мен инфрақұрылымына сәйкестігіне беруді және кері қайтарып алуды жүзеге асыратын арнайы комиссия құрады (бұдан әрі – қорытынды).
Арнайы комиссия ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті берушінің) құрылымдық бөлімшесінің, және аудандардың (қалалардың) жергілікті атқарушы органының өкілдерінен, сондай-ақ келісу бойынша: "Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық Кәсіпкерлер палатасының өңірлік кәсіпкерлер палатасының, қоғамдық салалық одақтардың, қауымдастықтардың, республикалық палаталардың өкілдерінен қалыптастырылады.
Арнайы комиссияның төрағасы болып ЖАО-ның құрылымдық бөлімшесінің (көрсетілетін қызметті берушінің) басшысы тағайындалады.
Арнайы комиссияның құрамы арнайы комиссияның қызметінде мүдделер қақтығысын болдырмауды ескере отырып қалыптастырылады.
Әрбір тауар өндірушіге арнайы комиссия айқындайтын кемінде 3 (үш) маман жіберіледі.
Тексеріп-қарау тауар өндірушінің немесе оның сенімді адамының қатысуымен жүзеге асырылады.
Кәсіпорынның өндірістік қуатын және инфрақұрылымды айқындау тауар өндірушінің ЖАО-ға (көрсетілетін қызметті берушіге) жазбаша хабарламасы келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде өтеусіз негізде жүзеге асырылады. Қарау мерзімі тауар өндірушінің келісуі бойынша 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Қорытындының сканерленген көшірмесі мен мәліметтерін, сондай-ақ фото- және (немесе) бейнематериалдарды ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) қол қойылған қорытындыны арнайы комиссия ұсынған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде СМАЖ-ға енгізеді.
18. Арнайы комиссия кәсіпорынның өндірістік қуаты және инфрақұрылымға сәйкестігін салыстырып тексеру құжаттамасының (техникалық және (немесе) құқық беруші) негізінде фото- және (немесе) бейнематериалдарды қоса бере отырып, үш жылда бір рет, сондай-ақ осы Қағидаларда белгіленген өлшемшарттар өзгерген кезде жүргізіледі.
Арнайы комиссияға жыл сайын қорытынды алған тауар өндіруші қызметінің субсидиялаудың әр бір түрі бойынша өндірістік қуаты мен инфрақұрылымға сәйкестігіне мониторинг жүргізеді.
Арнайы комиссия жыл сайын 1 наурызға дейінгі мерзімде оң қорытынды алған тауар өндірушілерге қызмет мониторингін жүргізу туралы хабарлама жібереді.
Тауар өндіруші хабарламаны алған күннен бастап күнтізбелік 14 (он төрт) күн ішінде ЖАО-ға (көрсетілетін қызметті берушіге) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес құжаттардың электрондық көшірмелерін, сондай-ақ кәсіпорын инфрақұрылымының электрондық фото- және (немесе) бейнематериалдарын жібереді. Инфрақұрылымның фотосуреттерінде түсірілім жүргізілетін күндер болады, бұл ретте түсірілім тауар өндірушінің қызметіне мониторинг жүргізу туралы хабарламаны алған күннен ерте жүргізілмейді.
Тауар өндірушінің қызметіне мониторинг тауар өндіруші ұсынған құжаттарды, фото- және (немесе) бейнематериалдарды ЖАО-ға (көрсетілетін қызметті беруші) тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Қорытындыны қайтарып алуға мыналар негіз болып табылады:

пункты 17 и 18 изложить в следующей редакции:
"17. МИО (услугодатель) создает специальную комиссию, определяющую производственную мощность, наличие соответствующей инфраструктуры, а также осуществляющую выдачу и отзыв заключений специальной комиссии на соответствие производственной мощности и инфраструктуры предприятия, претендующего на получение субсидий, по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам (далее – заключение).
Специальная комиссия формируется из представителей структурного подразделения МИО (услугодателя), местного исполнительного органа районов (городов), а также по согласованию из представителей: региональной палаты предпринимателей Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен", общественных отраслевых союзов, ассоциаций, республиканских палат.
Председателем специальной комиссии назначается руководитель структурного подразделения МИО (услугодателя).
Состав специальной комиссии формируется с учетом исключения конфликта интересов в деятельности специальной комиссии.
На каждого товаропроизводителя направляется не менее 3 (трех) специалистов, определяемые специальной комиссией.
Осмотр осуществляется в присутствии товаропроизводителя или его доверенного лица.
Определение производственной мощности предприятия и инфраструктуры осуществляется на безвозмездной основе в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня поступления письменного уведомления товаропроизводителя в МИО (услугодателю). Срок рассмотрения продлевается не более чем на 5 (пять) рабочих дней по согласованию с товаропроизводителем.
Сканированная копия и сведения из заключения, а также фото и (или) видеоматериалы вносятся МИО (услугодателем) в ГИСС в течение 2 (двух) рабочих дней с даты предоставления подписанного заключения специальной комиссией.
18. Сверка соответствия производственной мощности предприятия и инфраструктуры товаропроизводителя проводится специальной комиссией на основании документации (технической и (или) правоустанавливающей) с приложением подтверждающих фото- и (или) видеоматериалов один раз в три года, а также при изменении критериев, установленных настоящими Правилами.
Специальная комиссия ежегодно проводит мониторинг деятельности товаропроизводителей, получивших заключение, на предмет соответствия производственной мощности и инфраструктуры по каждому виду субсидирования.
Специальная комиссия ежегодно в срок до 1 марта направляет товаропроизводителям, получившим положительное заключение, уведомление о проведении мониторинга деятельности.
Товаропроизводитель в течение 14 (четырнадцати) календарных дней со дня получения уведомления направляет в МИО (услугодателю) электронные копии документов согласно приложению 5 к настоящим Правилам, а также электронные фото- и (или) видеоматериалы инфраструктуры предприятия. Фотографии инфраструктуры содержат даты проведения съемки, при этом съемка проводится не ранее даты получения уведомления о проведении мониторинга деятельности товаропроизводителя.
Мониторинг деятельности товаропроизводителя осуществляется в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня регистрации представленных товаропроизводителем документов, фото- и (или) видеоматериалов в МИО (услугодателем).
Основаниями для отзыва заключения являются:

1) кәсіпорынның өндірістік қуаты мен инфрақұрылымының сәйкессіздігін анықтау;
2) осы тармақтың төртінші бөлігінде көрсетілген құжаттарды, фото- және (немесе) бейнематериалдарды белгіленген мерзімде ұсынбау;
3) осы тармақтың төртінші бөлігінде көрсетілген құжаттарды, фото- және (немесе) бейнематериалдарды ұсынудан бас тарту.
Қорытындыны кері қайтарып алу үшін негіздер анықталған жағдайда, арнайы комиссия қорытындыны кері қайтарып алу туралы шешім қабылдайды және тауар өндірушіге алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдалым өткізудің себептерін, сондай-ақ уақыты мен орнын (тәсілі) көрсете отырып, қорытындыны кері қайтарып алу туралы алдын ала шешім туралы хабарлайды.
Тыңдалым өткізу нәтижелері бойынша арнайы комиссия оң шешім қабылдайды не себептерін көрсете отырып, тауар өндірушіге қорытындыны кері қайтарып алу туралы хабарлама жібереді.
Арнайы комиссияның шешімдеріне шағымдану сот тәртібімен жүргізіледі.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қағидалардың 16-тармағы 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"16. Асыл тұқымды өнімді (материалды) сатып алуды, мал басын және (немесе) өнімді өткізуді растау СМАЖ-мен интеграцияланған электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ЭШФ АЖ) арқылы электрондық шот-фактуралармен жүзеге асырылады.
Тауар өндіруші мал басын ЭШФ АЖ-ны пайдаланбайтын шетелдік өндірушіден тікелей сатып алған кезде, сатып алуға жұмсалған шығындар тауарларға арналған кедендік декларациямен (Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын үшінші елдерден) немесе Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 530-бабының 2-тармағына сәйкес салық органының белгісімен тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішпен (өтініштермен) (Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумақтарынан) расталады.".
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Мал шаруашылығы департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бәсекелестікті қорғау және
дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 3 қазандағы
№ 352 бұйрығына қосымша
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды, мал
шаруашылығының өнімділігін
және өнім сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
1-қосымша
Субсидиялау бағыттары мен нормативтерінің тізбесі
Р/с
Субсидиялар түрлері
Өлшем бірлігі
1 бірлікке арналған субсидиялар нормативтері, теңге
Етті және етті-сүтті мал шаруашылығы
1.
Ет және ет-сүт бағытындағы отандық асыл тұқымды тұқымдық бұқа сатып алу
Сатып алынған бас
150 000
2.
Ірі қара малдың асыл тұқымды аналық басын сатып алу:
Сатып алынған бас
2.1
Отандық
150 000
2.2
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдерінен, Украинадан әкелінген

1) выявление несоответствия производственной мощности и инфраструктуры предприятия;
2) непредоставление в установленный срок документов, фото- и (или) видеоматериалов инфраструктуры, указанных в части четвертой настоящего пункта;
3) отказ от предоставления документов, фото- и (или) видеоматериалов указанных в части четвертой настоящего пункта.
В случае установления оснований для отзыва заключения специальная комиссия принимает решение об отзыве заключения и уведомляет товаропроизводителя о предварительном решении об отзыве заключения с указанием причин, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить товаропроизводителю позицию по предварительному решению.
По результатам проведения заслушивания специальная комиссия принимает положительное решение, либо направляет товаропроизводителю уведомление об отзыве заключения с указанием причин.
Обжалование решений специальной комиссии проводится в судебном порядке.";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Установить, что пункт 16 Правил с 1 января 2026 года действует в следующей редакции:
"16. Подтверждение приобретения племенной продукции (материала), реализации поголовья и (или) продукции осуществляется электронными счета-фактурами посредством информационной системы электронных счет-фактур (далее – ИС ЭСФ), интегрированной с ГИСС.
При приобретении товаропроизводителем поголовья напрямую у иностранного производителя, не использующего ИС ЭСФ, затраты на приобретение подтверждаются таможенной декларацией на товары (из третьих стран, не являющихся членами Евразийского экономического союза) или заявлением (заявлениями) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов с отметкой налогового органа в соответствии с пунктом 2 статьи 530 Налогового кодекса Республики Казахстан (с территории государств-членов Евразийского экономического союза).".
3. Департаменту животноводства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите
и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 3 октября 2025 года № 352
Приложение 1
к Правилам субсидирования
развития племенного
животноводства,
повышения продуктивности
и качества продукции
животноводства
Перечень направлений и нормативов субсидий
п/п
Виды субсидий
Единица измерения
Нормативы субсидий на 1 единицу, тенге
Мясное и мясо-молочное скотоводство
1.
Приобретение отечественного племенного быка-производителя мясного и мясо-молочного направлений
Приобретенная голова
150 000
2.
Приобретение племенного маточного поголовья крупного рогатого скота:
Приобретенная голова
2.1
Отечественный
150 000
2.2
Импортированный из стран Содружества Независимых Государств, Украины

15 000
2.
Импортталған асыл тұқымды аналық қой басын сатып алу
30 000
3.
Импортталған асыл тұқымды тұқымдық қошқарлар сатып алу
150 000
4.
Асыл тұқымды ұсақ малдың төлін өсіру шығындарын арзандату
Бас
4 000
5.
Бордақылау алаңдарына бордақылауға немесе ет өңдеу кәсіпорындарына союға өткізілген ұсақ малдың еркек дарағының құнын арзандату
Сатылған бас
3 000
5.1
Бордақылау алаңдарына бордақылауға немесе ет өңдеу кәсіпорындарына союға өткізілген ұсақ малдың еркек дарағының құнын арзандату (маусымдық жеткізілімдер)
Сатылған бас
7 000
6.
Қой эмбриондарын сатып алу құнын арзандату
Дана
80 000
7.
Асыл тұқымдық орталықтардың, асыл тұқымды жануарлардың ұрығы мен эмбриондарын өткізу жөнiндегi дистрибьютерлік орталықтардың және ұрықтандырушы-техниктердің тауар өндірушілердің және ауыл шаруашылығы кооперативтеріндегі аналық қой басын қолдан ұрықтандыру бойынша көрсеткен қызметтерінің құнын субсидиялау
Ұрықтандырылған бас/шағылыстыру маусымы
1 500
8.
Қайта өңдеуге өткізілген биязы және жартылай биязы жүннің құнын арзандату
8.1.
Сапаның 60 басталатын жүн
Өткізілген килограмм
200
8.2.
Сапаның 50 басталатын жүн
Өткізілген килограмм
150
9.
Қайта өңдеуге өткізілген қылшық және жартылай қылшық жүннің құнын арзандату
Өткізілген килограмм
25
Жылқы шаруашылығы
1.
Мініс және мініс-жегін жылқылардың отандық тұқымдарының асыл тұқымды аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізу
Бас/ шағылыстыру маусымы
20 000
2.
Өнімділік бағытындағы асыл тұқымды тұқымдық айғырлар сатып алу
Сатып алынған бас
100 000
3.
Асыл тұқымдық орталықтардың шет елдік селекцияның мініс бағытындағы асыл тұқымды тұқымдық айғырларды сатып алу
Сатып алынған бас
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – ЖАО) белгілейді
4.
Қазақстан Республикасының аумағында өсірілген мініс және мініс-жегін жылқылар тұқымдарының асыл тұқымды мал басын күтіп-бағуға жұмсалған шығындарды өтеу
Бас/жылына бір рет
ЖАО белгілейді
Түйе шаруашылығы
1.
Асыл тұқымды тұқымдық түйелер сатып алу
Сатып алынған бас
100 000
Шошқа шаруашылығы
1.
Асыл тұқымды шошқалар сатып алу
Сатып алынған бас
100 000
2.
Ет өңдеу кәсіпорындарына немесе сою пункттеріне өткізілген немесе союға ауыстырылған шошқалардың құнын арзандату
Бас
2 000
Өңірлердің ерекшеліктері мен мамандануын ескере отырып, ЖАО қалауы бойынша жергілікті бюджеттен бөлінетін бюджет қаражаты есебінен
1.
Ауыл шаруашылығы жануарлары басының азығына жұмсалған шығындар құнын арзандату
Бас
ЖАО белгілейді
2.
Ешкілердің асыл тұқымды аналық басын сатып алу
Сатып алынған бас

15 000
2.
Приобретение импортированных племенных маточных овец
30 000
3.
Приобретение импортированных племенных баранов-производителей
150 000
4.
Удешевление затрат при выращивании племенного молодняка мелкого рогатого скота
Голова
4 000
5.
Удешевление стоимости мелкого рогатого скота мужской особи, реализованного на откорм в откормочные площадки или на убой в мясоперерабатывающие предприятия
Реализованная голова
3 000
5.1
Удешевление стоимости мелкого рогатого скота мужской особи, реализованного на откорм в откормочные площадки или на убой в мясоперерабатывающие предприятия (сезонные поставки)
Реализованная голова
7 000
6.
Удешевление стоимости приобретения эмбрионов овец
Штука
80 000
7.
Субсидирование стоимости услуг племенных центров, дистрибьютерных центров по реализации семени и эмбрионов племенных животных и техников-осеменаторов по искусственному осеменению маточного поголовья овец товаропроизводителей и в сельскохозяйственных кооперативах
Осемененная голова/случной сезон
1 500
8.
Удешевление стоимости тонкой и полутонкой шерсти, реализованной на переработку
8.1.
шерсть от 60 качества
Реализованный килограмм
200
8.2.
шерсть от 50 качества
Реализованный килограмм
150
9.
Удешевление стоимости грубой и полугрубой шерсти, реализованной на переработку
Реализованный килограмм
25
Коневодство
1.
Ведение селекционной и племенной работы с племенным маточным поголовьем отечественных пород лошадей верхового и верхово-упряжного направлений
Голова/случной сезон
20 000
2.
Приобретение племенных жеребцов-производителей продуктивного направления
Приобретенная голова
100 000
3.
Приобретение племенными центрами племенных жеребцов-производителей верхового направления зарубежной селекции
Приобретенная голова
Устанавливается местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы (далее – МИО)
4.
Возмещение затрат на содержание племенного поголовья пород лошадей верхового и верхово-упряжного направлений, выведенных на территории Республики Казахстан
Голова/один раз в год
Устанавливается МИО
Верблюдоводство
1.
Приобретение племенных верблюдов-производителей
Приобретенная голова
100 000
Свиноводство
1.
Приобретение племенных свиней
Приобретенная голова
100 000
2.
Удешевление стоимости свиней, реализованных или перемещенных на убой в мясоперерабатывающие предприятия или на убойные пункты
Голова
2 000
За счет бюджетных средств из местного бюджета по усмотрению МИО, с учетом особенностей и специализации регионов
1.
Удешевление стоимости затрат на корма поголовью сельскохозяйственных животных
Голова
Устанавливается МИО
2.
Приобретение племенного маточного поголовья коз
Приобретенная голова

40 000
3.
Бие сүтін өндіру мен өңдеудің құнын арзандату
Килограмм
60
4.
Түйе сүтін өндіру мен өңдеудің құнын арзандату
Килограмм
55*
5.
Бал өндірісінің құнын арзандату
Өткізілген килограмм
200
Асыл тұқымды аталық малды сатып алуды субсидиялау тек тауар өндірушіде (асыл тұқымдық орталықтарды, асыл тұқымды бұқаларды тауарлық табындарға/шаруашылықтарға жалға беретін бордақылау алаңдарын қоспағанда) аналық мал басы болған жағдайда ғана жүзеге асырылады.
Сүтті/сүтті-етті және етті/етті-сүтті тұқымды асыл тұқымды бұқаның ұрығын сатып алу құнының 50%-на дейін белгіленген нормативтер мөлшерінде субсидияланады.
"Ауыл шаруашылығы жануарлары басының азығына жұмсалған шығындар құнын арзандату" бағыты бойынша субсидиялар "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 48-бабына сәйкес табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдай жарияланған кезде немесе Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің "Қазгидромет" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны берген ауа райы жағдайлары туралы анықтамамен расталған, өңірде азық дайындауға теріс әсер еткен қалыптан тыс ауа райы жағдайлары басталған кезде беріледі. Бұл талап Атырау, Маңғыстау, Қызылорда облыстары мен Ұлытау облысындағы ауыл шаруашылығы жануарларының аналық мал басына қолданылмайды.
"Ауыл шаруашылығы жануарлары басының азығына жұмсалған шығындар құнын арзандату" бағыты бойынша субсидиялау жергілікті бюджеттен қосымша бюджет қаражаты бөлінген және/немесе басқа бюджеттік бағдарламалардан қайта бөлінген және/немесе бөлінген бюджет қаражаты жеткілікті болған кезде жүзеге асырылады.
Ескертпе:

40 000
3.
Удешевление стоимости производства и переработки кобыльего молока
Килограмм
60
4.
Удешевление стоимости производства и переработки верблюжьего молока
Килограмм
55*
5.
Удешевление стоимости производства меда
Реализованный килограмм
200
Приобретение племенных производителей субсидируется только при наличии маточного поголовья у товаропроизводителя (за исключением племенных центров, откормочных площадок, передающих племенных быков в аренду в товарные стада/хозяйства).
Приобретение семени племенного быка молочных/ молочно-мясных и мясных/мясо-молочных пород субсидируется до 50 % от стоимости приобретения, но не более установленного норматива.
Субсидии по направлению "Удешевление стоимости затрат на корма поголовью сельскохозяйственных животных" предоставляются при объявлении чрезвычайной ситуации природного и техногенного характера в соответствии со статьей 48 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" или наступлении аномальных погодных условий, оказавших негативное влияние на заготовку кормов в регионе, подтвержденных справкой о погодных условиях, выданной республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Казгидромет" Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан. Данное требование не распространяется на маточное поголовье сельскохозяйственных животных в Атырауской, Мангистауской, Кызылординской областях и области Ұлытау.
Субсидирование по направлению "Удешевление стоимости затрат на корма поголовью сельскохозяйственных животных" осуществляется при выделении дополнительных бюджетных средств из местного бюджета и (или) при перераспределении с других бюджетных программ и (или) при достаточности выделенных бюджетных средств.
Примечание:

* жергілікті бюджеттен қосымша бюджет қаражатын бөлу кезінде және/ немесе басқа бюджеттік бағдарламалардан қайта бөлу кезінде және/немесе бөлінген бюджет қаражаты жеткілікті болған кезде "Түйе сүтін өндіру мен өңдеудің құнын арзандату" бағыты бойынша субсидиялаудың ағымдағы нормативін СМАЖ-да Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрліктің келісуі бойынша бөлінген бюджет қаражатының сомасына байланысты 55 теңгеден 190 теңгеге дейін ұлғайтуға жол беріледі.

* при выделении дополнительных бюджетных средств из местного бюджета и (или) при перераспределении с других бюджетных программ и (или) при достаточности выделенных бюджетных средств допускается увеличение текущего норматива субсидирования по направлению "Удешевление стоимости производства и переработки верблюжьего молока" с 55 тенге до 190 тенге, в зависимости от суммы выделенных бюджетных средств, по согласованию с Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан в ГИСС.