"Үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың және олардың қоршау конструкцияларының бірі бөлігі болып табылатын элементтерінің энергия тиімділігі жөніндегі талаптарды белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы №406 және "Тұрғын және тұрғын емес үй-жайларда энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі тәртіп пен талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2024 жылғы 4 желтоқсандағы №411 бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 2 қазандағы № 414 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 3 қазанда № 37052 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың және олардың қоршау конструкцияларының бірі бөлігі болып табылатын элементтерінің энергия тиімділігі жөніндегі талаптарды белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы №406 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11378 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың және олардың қоршау конструкцияларының бірі бөлігі болып табылатын элементтерінің энергия тиімділігі жөніндегі талаптарда:
7-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7-1. Энергия тиімділігі сыныбы туралы ақпарат Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 қарашадағы № 1106 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12541 болып тіркелген) үйлерді, құрылыстарды, ғимаратарды энергия тиімділігі бойынша таңбалау нысанына сәйкес жалпы пайдалану үшін қолжетімді жерде (ғимараттың кіреберісіндегі және/немесе ғимараттың залындағы ақпараттық тақтада 1.5 метрден төмен емес және 2 метрден жоғары емес деңгейде және/немесе ғимараттың қасбетінде негізгі кіреберістің жанында 1.5 метрден төмен емес және 2 метрден жоғары емес деңгейде) тапсырыс берушінің (құрылыс салушының), үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың меншік иелерінің, көппәтерлі тұрғын үй мүлкінің меншік иелері бірлестігі төрағасының, кондоминиум нысандарын басқару субъектісінің бастамасы бойынша ерікті негізде орналастырылады.".
2. "Тұрғын және тұрғын емес үй-жайларда энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі тәртіп пен талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2024 жылғы 4 желтоқсандағы №411 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35442 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген тұрғын және Тұрғын емес үй-жайларда энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі тәртіп пен талаптарда:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 406 "Об установлении требований по энергоэффективности зданий, строений, сооружений и их элементов, являющихся частью ограждающих конструкций" и в приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 4 декабря 2024 года № 411 "Об утверждении Порядка и требований по энергосбережению и повышению энергоэффективности в жилых и нежилых помещениях"
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 2 сентября 2025 года № 414. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 октября 2025 года № 37052
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 406 "Об установлении требований по энергоэффективности зданий, строений, сооружений и их элементов, являющихся частью ограждающих конструкций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11378) следующее изменение:
в Требованиях по энергоэффективности зданий, строений, сооружений и их элементов, являющихся частью ограждающих конструкций, утвержденных указанным приказом:
пункт 7-1 изложить в следующей редакции:
"7-1. Информация о классе энергоэффективности размещается на добровольной основе, в доступном для общего пользования месте (на информационной доске в подъезде здания и/или в холле здания на уровне не ниже 1.5 метров и не выше 2 метров и/или на фасаде здания рядом с основным входом, на уровне не ниже 1,5 метров и не выше 2 метров) согласно форме маркировки зданий, строений, сооружений по энергоэффективности, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 ноября 2015 года № 1106 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12541) по инициативе заказчика (застройщика), собственника зданий, строений, сооружений, председателя объединения собственников имущества, субъекта управления объектом кондоминиума.".
2. Внести в приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 4 декабря 2024 года № 411 "Об утверждении Порядка и требований по энергосбережению и повышению энергоэффективности в жилых и нежилых помещениях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 35442) следующие изменения:
в Порядке и требованиях по энергосбережению и повышению энергоэффективности в жилых и нежилых помещениях, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"4. Тұрғын және тұрғын емес үй-жайлар объектісінің энергетикалық ресурстарын тиімді пайдалану, энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру мүмкіндіктерін анықтау үшін мүлік иелері бірлестігінің төрағасы немесе кондоминиум объектісін басқару субъектісі, не басқарушы не пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың барлық меншік иелері жылу энергиясын тұтынудың тұрақты мониторингін жүзеге асырады.";
7 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Жылу энергиясын тұтыну мониторингінің нәтижелері туралы ай сайынғы есепті мүлік иелері бірлестігінің төрағасы немесе кондоминиум объектісін басқару субъектісі не басқарушы жиналыста айқындалған жалпыға қолжетімді жерде орналастырады және осы Тәртіпке 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады және бір айдағы заттай да, ақшалай түрде де жылу энергиясын тұтыну туралы деректерді, сондай-ақ нормадан ауытқудың ықтимал себептері туралы деректерді қамтиды.
8. Жылыту маусымында жылу энергиясын тұтыну нормасынан асып кеткен кезде мүлік иелері бірлестігінің төрағасы немесе кондоминиум объектісін басқару субъектісі не басқарушы не пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың барлық меншік иелері жылыту маусымы аяқталғаннан кейін күнтізбелік алпыс күн ішінде жылу энергиясын тұтыну нормасынан асып кету себептерін анықтайды.
Жылу энергиясын тұтыну нормасынан асып кету себептерін өз бетінше анықтау мүмкін болмаған жағдайда, мүлік иелері бірлестігінің төрағасы немесе кондоминиум объектісін басқару субъектісі не басқарушы не пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың барлық меншік иелері жиналыста нысаналы энергия аудитін жүргізуге бастамашылық жасайды, ол Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 400 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11729 болып тіркелген) Энергия аудитін жүргізу қағидаларына сәйкес жүргізіледі.".
3. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Өнеркәсіп комитеті заңда белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.

"4. Для эффективного использования энергетических ресурсов, выявления возможностей энергосбережения и повышения энергоэффективности жилого и нежилого помещения председатель объединения собственников имущества или субъект управления объектом кондоминиума, либо управляющий, либо все собственники квартир, нежилых помещений, при непосредственном совместном управлении осуществляют постоянный мониторинг потребления тепловой энергии.";
пункты 7 и 8 изложить в следующей редакции:
"7. Ежемесячный отчет о результатах мониторинга потребления тепловой энергии размещается председателем объединения собственников имущества или субъектом управления объектом кондоминиума, либо управляющим в общедоступном месте, определенном собранием и составляется по форме согласно приложению 2 к настоящему Порядку и содержит данные о потреблении тепловой энергии за месяц, как в натуральном, так и в денежном выражении, а также данные о возможных причинах отклонения от нормы.
8. При превышении нормы потребления тепловой энергии за отопительный сезон председатель объединения собственников имущества или субъект управления объектом кондоминиума, либо управляющий, либо все собственники квартир, нежилых помещений, при непосредственном совместном управлении в течение шестидесяти календарных дней после окончания отопительного сезона выявляют причины превышения нормы потребления тепловой энергии.
В случае, невозможности самостоятельного выявления причин превышения нормы потребления тепловой энергии, председатель объединения собственников имущества или субъект управления объектам кондоминиума, либо управляющий, либо все собственники квартир, нежилых помещений, при непосредственном совместном управлении инициируют на собрании проведение целевого энергоаудита, который проводится в соответствии с Правилами проведения энергоаудита, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 400 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11729).".
3. Комитету промышленности Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) обеспечить размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан