"Әуе кемесін жерде мұз қатуға қарсы қорғау жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 7 наурыздағы № 141 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің м.а. 2025 жылғы 1 қазандағы № 322 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 2 қазанда № 37038 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Әуе кемесін жерде мұз қатуға қарсы қорғау жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 7 наурыздағы № 141 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32037 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әуе кемесін жерде мұз қатуға қарсы қорғау жөніндегі қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидалар Қазақстан Республикасының аумағында әуе кемелерін пайдаланушыларға және әуе кемелерін мұз қатуға қарсы өңдеу жөніндегі қызметтерді жеткізушілерге қолданылады.";
3-тармақта:
13-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) білікті персонал – осы қағидаларда белгіленген біліктілік деңгейлеріне сәйкес жерде әуе кемелерін мұз қатуға қарсы өңдеу бойынша оқудан өткен және жердегі әуе кемелерін мұз қатуға қарсы өңдеу бойынша жұмыстардың белгілі бір түрін орындауға рұқсат етілген персонал;";
37-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"37) Әуе кемелерін мұз қатуға қарсы өңдеу жөніндегі қызметтерді жеткізуші – ол әуе кемелерін мұз қатуға қарсы өңдеу қызметін немесе оның жеке кезеңдерін жүзеге асыратын әуежайды (әуеайлақты) пайдаланушы, жерде қызмет көрсететін тәуелсіз жеткізуші, әуе кемесін пайдаланушы;";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым:
1) жердегі әуе кемелерін пайдаланушылардың және жердегі әуе кемесін мұз қатуға қарсы қорғауды қамтамасыз ету бөлігінде мұз қатуға қарсы өңдеу жөніндегі қызметтерді жеткізушілердің қызметін бақылауды;
2) әуе кемелерін мұз қатуға қарсы өңдеуді орындайтын әуе кемелерін пайдаланушылары мен мұз қатуға қарсы өңдеу жөніндегі қызметтерді жеткізушілерді жердегі әуе кемесін мұз қатуға қарсы қорғау бағдарламаларын бақылау барысында Автомобиль Инженерлері Қауымдастығының (SAE AS6285 - Aircraft Ground Deicing/Anti-Icing Processes, SAE AS6286 - Aircraft Ground Deicing/Anti-Icing Training and Qualification Program, SAE AS6332 - Aircraft Ground Deicing/Anti-icing Quality Management) жердегі әуе кемесін мұз қатуға қарсы қорғаудың халықаралық стандарттарына сәйкестігін тексеруді қамтамасыз етеді.";

О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 7 марта 2023 года № 141 "Об утверждении Правил по противообледенительной защите воздушного судна на земле"
Приказ и.о. Министра транспорта Республики Казахстан от 1 октября 2025 года № 322. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 октября 2025 года № 37038
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 7 марта 2023 года № 141 "Об утверждении Правил по противообледенительной защите воздушного судна на земле" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32037) следующие изменения и дополнения:
в Правилах по противообледенительной защите воздушного судна на земле, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Действие настоящих Правил распространяется на эксплуатантов воздушных судов и поставщиков услуг по противообледенительной обработке воздушных судов на территории Республики Казахстан.";
в пункте 3:
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) квалифицированный персонал – персонал, прошедший подготовку по противообледенительной защите воздушного судна на земле согласно квалификационным уровням, установленных настоящими правилами, и допущенный к выполнению определенного вида работ по противообледенительной защите воздушного судна на земле;";
подпункт 37) изложить в следующей редакции:
"37) поставщик услуг по противообледенительной обработке воздушных судов – эксплуатант аэропорта (аэродрома), независимый поставщик услуг наземного обслуживания, эксплуатант воздушного судна, которые осуществляют деятельность по противообледенительной обработке воздушных судов или отдельные ее этапы;";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации обеспечивает:
1) контроль за деятельностью эксплуатантов воздушных судов и поставщиков услуг по противообледенительной обработке в части обеспечения противообледенительной защиты воздушного судна на земле;
2) проверку в ходе контроля программ противообледенительной защиты воздушного судна на земле эксплуатантов воздушных судов, выполняющих противообледенительную обработку воздушных судов, и поставщиков услуг по противообледенительной обработке на соответствие международным стандартам противообледенительной защиты воздушного судна на земле, Ассоциации Автомобильных Инженеров (SAE AS6285 - Aircraft Ground Deicing/Anti-Icing Processes, SAE AS6286 - Aircraft Ground Deicing/Anti-Icing Training and Qualification Program, SAE AS6332 - Aircraft Ground Deicing/Anti-icing Quality Management).";

мынадай мазмұндағы 26-1-тармақпен толықтырылсын:
"26-1. Осы Қағидалардың 25-3-тармағында көрсетілген дайындықтан басқа, зертханашылар тиісті зертханалық жабдықта сұйықтықтардың физика-химиялық көрсеткіштерін өлшеуді жүргізуге оқытылады.";
28, 29 және 30-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Бастапқы даярлау ұзақтығы:
DI-L10 және DI-L60 үшін - теориялық оқыту (емтиханды қоса алғанда) 7 сағат және тағылымдама 7 сағат, содан кейін білім мен дағдыларды бағалау;
DI-L20, DI-L30, DI-L40, DI-L50, DI-L70 үшін - теориялық оқыту (емтиханды қоса алғанда) 14 сағат және тағылымдама 21 сағат, содан кейін білім мен дағдыларды бағалау;
DI-L30B үшін - теориялық оқыту (емтиханды қоса алғанда) 4 сағат және тағылымдама 4 сағат, содан кейін білім мен дағдыларды бағалау;
DI-L80 үшін - теориялық оқыту (емтиханды қоса алғанда) 7 сағаттан кем емес;
DI-L80В үшін - теориялық оқыту (емтиханды қоса алғанда) 4 сағаттан кем емес;
Қайта даярлау үшін оқытудың ұзақтығы:
DI-L10, DI-L20, DI-L30 DI-L40, DI-L50, DI-L60, DI-L70, DI-L80 үшін - теориялық оқыту (емтиханды қоса алғанда) 7 сағат;
DI-L30B үшін - теориялық оқыту (емтиханды қоса алғанда) 4 сағаттан кем емес;
DI-L80В үшін - теориялық оқыту (емтиханды қоса алғанда) 2 сағаттан кем емес;
DI-L80, DI-L80B санатындағы мамандарды оқыту компьютерлік жүйелерді қолданып (CBT – computer based training), қашықтан немесе электрондық оқытуға жол беріледі, оның мазмұны осы Қағидалардың талаптарына сәйкес DI-L70 санатты мұздануға қарсы өңдеу жөніндегі оқу жетекшісімен әзірленеді және Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымымен келісіледі.
Бұл жағдайда оқыту курсының тыңдаушыларына түсініксіз тақырыптарды дер кезінде түсіндіру, олардың сұрақтарына жауап беру және оқу бағдарламасының сапалы орындалуын қамтамасыз ету мақсатында DI-L40 санатты білікті нұсқаушы тарапынан үйлестіріледі.
29. Әуе кемесінің пайдаланушысы және мұз қатуға қарсы қорғау жөніндегі қызметтерді жеткізушілер ұшу құрамының және жердегі персоналдың кәсіби даярлығы мен біліктілігін растаудың қатаң есебін жүргізеді. Бұл деректерді әуе кемесінің пайдаланушысы және мұз қатуға қарсы қорғау жөніндегі қызметтерді жеткізушілер қызметкердің жеке ісіне қосады. Оқу жазбалары мен нұсқаушы біліктілігі туралы куәлік қысқы қызметке дайындық мұқабасына тігіледі. Деректерді есепке алу және сақтау қағаз және/немесе электрондық түрде жүзеге асырылады.
Жазбалар мен сертификаттар азаматтық авиация ұйымының ішкі құжаттарында белгіленген мерзімге сәйкес, Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 29 қыркүйектегі №263 бұйрығымен бекітілген, сақтау мерзімі көрсетілген құжаттардың үлгілік тізбесіне сәйкес мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдардың қызметі барысында қалыптасатын құжаттарға сай сақталады (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15997 болып тіркелген).

дополнить пунктом 26-1 следующего содержания:
"26-1. Кроме подготовки, указанной в пункте 25-3 настоящих Правил, лаборанты обучаются проведению измерений физико-химических показателей ПОЖ на соответствующем лабораторном оборудовании.";
пункты 28, 29 и 30 изложить в следующей редакции:
"28. Продолжительность первичной подготовки составляет:
для DI-L10 и DI-L60: теоретическое обучение (включая экзамен) 7 часов и стажировка 7 часов с последующей оценкой знаний и навыков;
для DI-L20, DI-L30, DI-L40, DI-L50, DI-L70: теоретическое обучение (включая экзамен) 14 часов и стажировка 21 час с последующей оценкой знаний и навыков;
для DI-L30B: теоретическое обучение (включая экзамен) 4 часа и стажировка 4 часа с последующей оценкой знаний и навыков;
для DI-L80: теоретическое обучение не менее 7 часов (включая экзамен);
DI-L80B: теоретическое обучение не менее 4 часов (включая экзамен).
Продолжительность обучения для повторной подготовки:
для DI-L10, DI-L20, DI-L30 DI-L40, DI-L50, DI-L60, DI-L70, DI-L80: теоретическое обучение (включая экзамен) 7 часов;
для DI-L30В: теоретическое обучение не менее 4 часов (включая экзамен);
DI-L80B: теоретическое обучение не менее 2 часов (включая экзамен).
Обучение специалистов категорий DI-L80, DI-L80B допускается проводить с использованием компьютерных систем (CBT – computer based training), дистанционного или электронного обучения, содержание которых разработано руководителем обучения по противообледенительной обработке категории DI-L70 в соответствии с требованиями настоящих Правил и согласовано уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации Республики Казахстан. В этом случае обучение координируется квалифицированным инструктором категории DI-L40 в целях предоставления своевременного разъяснения неясных слушателям курса тем, ответов на их вопросы и для обеспечения надлежащего контроля за выполнением образовательной программы.
29. Эксплуатант воздушного судна и поставщики услуг по противообледенительной обработке ведут строгий учет профессиональной подготовки и подтверждения квалификации как летного состава, так и наземного персонала. Эти данные включаются эксплуатантом воздушного судна и поставщиками услуг по противообледенительной обработке в личное дело сотрудника. Записи обучения и сертификат квалификации инструктора подшивается к папке подготовки службы к зимнему сезону. Учет и хранение данных осуществляется в бумажном и/или электронном виде.
Записи и сертификаты хранятся в течение срока, установленного внутренними документами организации гражданской авиации согласно Перечня типовых документов, образующихся в деятельности государственных и негосударственных организаций, с указанием срока хранения, утвержденного приказом исполняющего обязанности Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 сентября 2017 года № 263 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15997).

30. Жердегі әуе кемесін мұздан қорғау мәселелері бойынша кәсіптік даярлау оқу орталықтарында, Уәкілетті ұйым мақұлдаған Қазақстан Республикасының шетелдік авиациялық оқу орталықтарында және/немесе Қазақстан Республикасының Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйыммен келісілген бағдарламалар бойынша, даярлауды жүргізу үшін қажетті жағдайлар болған кезде және DI-L40 санаты бойынша оқудан өткен даярлықты және білікті нұсқаушы болған жағдайда азаматтық авиация ұйымдарында жүзеге асырылады.";
74-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"74. Егер мұз қатуға қарсы сұйықтықтың өндіруші белгілеген кепілдік мерзімі өтіп кетсе, онда қызмет ету мерзімін ұзарту тек өндіруші тарапынан көзделген жағдайда ғана рұқсат етіледі, сұйықтық үлгілері сұйықтықты өндірушінің зертханасына жіберіледі, ал өндіруші өз кезегінде үлгілерді талдау нәтижелері бойынша оның жарамдылығын растайды және пайдалану мерзімін өндіруші белгілейтін кезеңге, бірақ 12 айдан аспайтын мерзімге ұзарту туралы қорытынды береді.
Мұздануға қарсы сұйықтықты пайдалану мерзімін бір реттен артық ұзартуға жол берілмейді. Кепілдік мерзімі өткен сұйықтық өндірушінің растауынсыз пайдаланылмайды.";
77-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"77. Мұз қатуға қарсы сұйықтықтарды пайдаланған кезде мұз қатуға қарсы қорғау жөніндегі қызмет жеткізуші сұйықтықтың қасиеттерінің нашарлау факторларын анықтау және тиісті шараларды қабылдау үшін осы Қағидаларда, сұйықтық өндірушісінің нұсқауларында, не әуе кеменің пайдаланушы бағдарламасында (нұсқаулығында) көрсетілген сапаны бақылау талаптарының сақталуын қамтамасыз етеді.";
87-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"87. Мұз қатуға қарсы сұйықтықтың сұрыпталған барлық үлгілері келесі параметрлер бойынша бағалау туралы куәлігі бар әуежайдың ЖЖМ зертханасымен немесе өлшеулердің осы түріне аккредиттеу аттестаты бар зертханасында тексеріледі:
1) көзбен шолу: түсі, бөгде заттармен ластануы (тот бөлшектері, қоқыс және механикалық қоспалармен);
2) сұйықтықтың концентрациясын тексеру үшін рефрактометрмен сыну көрсеткішін тексеру;
3) рН тексеру (сутегі көрсеткіші);
4) тұтқырлық сынағы - II, III немесе IV типті сұйықтықтар үшін тұтқырлықтың зертханалық сынағы.";
89-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"89. Мұз қатуға қарсы қорғау жөніндегі қызмет жеткізушілер сұйықтықтың құжаттамасын қарау және/немесе сұйықтық үлгілерін зертханалық сынау уақытынды ауытқулар немесе сәйкессіздіктер анықталған кезде тиісті әрекеттер жасау үшін рәсімдерді әзірлейді.
Рәсімдерге зертханалық сынақтардың нәтижелері рұқсат етілген шектерде болғанымен, мұз қатуға қарсы сұйықтықтың өндірушісінің сапа паспортындағы көрсеткіштерден елеулі айырмашылықтар анықталған жағдайда қабылданатын іс-шаралар да кіреді.";

30. Профессиональная подготовка по вопросам противообледенительной защиты воздушного судна на земле осуществляется в учебных центрах, и/или организациях гражданской авиации Республики Казахстан по программам, согласованным уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации Республики Казахстан, при наличии необходимых условий для проведения подготовки и квалифицированного инструктора, прошедшего обучение по категории DI-L40.";
пункт 74 изложить в следующей редакции:
"74. Если гарантийный срок службы противообледенительной жидкости, установленный производителем, истек, то продление срока службы допускается только в том случае, если это предусмотрено производителем, при условии, что образцы жидкости отправляются в лабораторию производителя жидкости, а производитель, в свою очередь, на основании результатов анализов образцов подтверждает ее пригодность и дает заключение о продлении срока использования на период, устанавливаемый производителем, но не более 12 месяцев. Срок продления использования противообледенительной жидкости более одного раза не допускается. Жидкость с истекшим гарантийным сроком без подтверждения производителя не используется.";
пункт 77 изложить в следующей редакции:
"77. При использовании противообледенительных жидкостей поставщики услуг по противообледенительной обработке обеспечивают соблюдение требований контроля качества, приведенных в настоящих Правилах, инструкциях производителя жидкости, программе (руководстве) эксплуатанта воздушного судна с целью выявления факторов ухудшения свойств жидкости и принятия соответствующих мер.";
пункт 87 изложить в следующей редакции:
"87. Все отобранные пробы противообледенительной жидкости проверяются в лаборатории, имеющей свидетельство об оценке состояния измерений или в лаборатории, имеющей аттестат аккредитации по следующим параметрам:
1) визуальная проверка: цвет, загрязнение посторонними предметами (частицами ржавчины, мусором и механическими примесями);
2) проверка показателя преломления рефрактометром для проверки концентрации жидкости;
3) проверка pH (водородный показатель);
4) проверка вязкости - лабораторная проверка вязкости для жидкостей типов II, III или IV.";
пункт 89 изложить в следующей редакции:
"89. Поставщики услуг по противообледенительной обработке разрабатывают процедуру для соответствующих действий при выявлении отклонений или несоответствий во время проверки документации жидкости и/или лабораторных испытаний проб жидкости.
В том числе процедуры предусматривают действия, принимаемые в случаях, когда анализы лабораторных испытаний остаются в пределах допустимых значений, однако наблюдается значительное отклонение от значений, приведенных в паспорте качества производителя ПОЖ.";

92, 93, 94 және 95 тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"92. 91-тармақтың талаптарын сақтау тәсілдерінің бірі мұз қатуға қарсы сұйықтықтардың сапасын қабылдау кезінде, сондай-ақ мұз қатуға қарсы өңдеу маусымы басталар алдында және оның барысында мұз қатуға қарсы сұйықтықтар мен техниканы маусым басында алғаш рет қолданар алдында, тексеру болып табылады, олар қыс мезгілі басталғанға дейін және кемінде бір рет жүргізіледі. Сапаны тексеру жұмыстары бағалау туралы куәлігі бар әуежайдың ЖЖМ зертханасымен немесе өлшеулердің осы түріне аккредиттеу аттестаты бар зертханасында.
93. I, II, III және IV типті сұйықтықтарды мұз қатуға қарсы өңдеу маусымы алдында және маусым ішінде тексеру кезінде үлгілер алынады:
1) сұйықтық сақталатын барлық резервуарлардан (ыдыстардан), оның ішінде мұздан қорғау техникасының цистерналарынан үлгілер алынады;
2) қолданылатын әрбір мұз қатуға қарсы машинасының бүріккіштерінен;
3) олардағы сұйықтықтың ластануына күдік болған жағдайда барлық ыдыстардан.
Егер сұйықтық өндірушінің мөрленген контейнерлерінде (еуро-куб) бірдей жағдайда сақталса, онда сұйықтықтың қасиеттерін сақтағанына көз жеткізу үшін әр партия үшін бір контейнерден сынама алуға рұқсат етіледі;
94. Осы Қағидалардың 93 тармағының 2 тармақшасына сәйкес, мұздануға қарсы өңдеу қызметін жеткізуші қолданатын барлық концентрациялар үшін I, II, III және IV типті сұйықтықтардың сынамалары мұздануды жою және алдын алу үшін мұздануға қарсы машиналардан алынады.
95. Араластыру жүйесі жоқ мұздануға қарсы машиналар үшін (пропорционалды араластыру жүйесі, автоматты араластыру жүйесі) осы Қағидалардың 93 тармағының 2 тармақшасында қарастырылған, сұйықтық біртекті болғаннан кейін бүріккіштің орнына, сұйықтық алдын ала араластырылған машинаның резервуарынан I типті сұйықтықтардың үлгісін алуға рұқсат етіледі.";
99-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"99. Мұз қатуға қарсы өңдеу маусымы басталар алдында және маусым ішінде сұйықтықтың сапасын бақылаудан басқа, мұз қатуға қарсы машиналарды қолдану кезінде сұйықтықтардың немесе сұйықтықтардың сумен қоспасын концентрациясын күнделікті тексеру қамтамасыз етіледі. Үлгілерді атмосфералық жауын-шашынмен ластамай мұздануға қарсы машиналардың буріккіштерінен алынады.";
79-тармақтың орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
92, 93, 94 және 95 тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"92. 91-тармақтың талаптарын сақтау тәсілдерінің бірі мұздануға қарсы сұйықтықтардың сапасын қоймалық тексеру болып табылады, олар қыс мезгілі басталғанға дейін және кемінде бір рет жүргізіледі.
93. I, II, III және IV типті сұйықтықтарды қоймалық тексеру кезінде таңдалады:
1) пайдаланылатын сұйықтық сақталатын резервуарлардан (ыдыстардан);
2) сұйықтықтармен толтырылған әрбір мұздануға қарсы машинаның резервуарлары мен бүріккіштерінен;
3) олардағы сұйықтықтың ластануына күдік болған жағдайда барлық ыдыстардан.
94. Мұздануға қарсы машиналардан I, II, III және IV типті сұйықтықтардың сынамалары мұздануды жою және алдын алу үшін қолданылатын ең көп таралған концентрациядағы барлық саптамалардан алынады.";
95. Араластыру жүйесі жоқ көліктер үшін (пропорционалды араластыру жүйесі, автоматты араластыру жүйесі) сұйықтық біртекті болғаннан кейін сұйықтық алдын ала араластырылған көліктің резервуарынан I типті сұйықтықтардың үлгісін алуға рұқсат етіледі.";
99-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"99. Мұз қатуға қарсы өңдеу маусымы басталар алдында және маусым ішінде сұйықтықтың сапасын бақылаудан басқа, мұз қатуға қарсы машиналарды қолдану кезінде сұйықтықтардың сынамаларын немесе сұйықтықтардың сумен қоспасын күнделікті тексеру қамтамасыз етіледі. Үлгілерді атмосфералық жауын-шашынмен ластамай мұздануға қарсы машиналардың буріккіштерінен алынады.";
104-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"104. Мұз қатуға қарсы сұйықтықтарды тексеру кезінде:
1) сұйықтықтардың сыртқы түрі сұйықтықтың түсіне және ластанудың болуына көзбен шолып тексеріледі, бұл ретте сұйықтық мұздануға қарсы сұйықтықтың қасиеттеріне әсер етпейтін материалдан жасалған таза бөтелкеге құйылады және тот, қоқыс, резеңке бөлшектерінің немесе сұйықтықтың түссіздену белгілерінің болуын көзбен анықтайды;
2) сыну көрсеткіші рефрактометрді пайдалана отырып айқындалады, оның слайдына сұйықтық үлгісінің тамшысы жағылады және егер рефрактометрдің температурасы 20℃ - ден өзгеше болса, сұйықтық өндіруші ұсынған коэффициентті қолдана отырып түзетілетін рефрактометр шкаласы бойынша көрсеткіштер айқындалады. Әрі қарай, сыну көрсеткішінің белгілі бір мәні сұйықтық концентрациясын анықтау үшін сұйықтық өндірушісі ұсынған кестелік мәндермен салыстырылады;
3) сұйықтықтың рН көрсеткіші рН метрін қолдану арқылы анықталады;
4) тұтқырлықты далалық талдау сұйықтық өндірушісі ұсынған әдісті қолдана отырып жүргізіледі, құлаған шар әдісі немесе тұтқырлықты өлшеуге арналған басқа портативті құрал; тұтқырлықты зертханалық талдау сұйықтық өндірушісі ұсынған әдісті немесе SAE AS9968 стандартын (динамикалық тұтқырлықты анықтауға арналған Брукфилд вискозиметрі немесе ұқсас өлшеу құрал-жабдықтары) қолдана отырып жүргізіледі.";

пункты 92, 93, 94, и 95 изложить в следующей редакции:
"92. Одним из способов соблюдения требования пункта 91 являются проверки качества противообледенительных жидкостей при приемке, а также перед началом и в течение сезона противообледенительной обработки, которые проводятся перед первым применением противообледенительных жидкостей и машин в начале сезона, и не менее одного раза в течение зимнего сезона. Данные проверки качества проводятся в лабораториях, имеющих свидетельство об оценке состояния измерений или в лабораториях, имеющих аттестат аккредитации.
93. При проверке жидкостей типов I, II, III и IV перед началом и в течение сезона противообледенительной обработки отбираются пробы:
1) из всех резервуаров (емкостей), включая баки противообледенительной машины, в которых хранилась жидкость;
2) из форсунок каждой используемой противообледенительной машины;
3) из всех емкостей в случае подозрения на загрязнение находящейся в них жидкости.
Если жидкость хранится в запечатанных контейнерах производителя (евро-куб) в одинаковых условиях, то пробы допускается отбирать из одного контейнера для каждой партии, чтобы убедиться, что жидкость сохранила свойства.
94. Пробы жидкостей типов I, II, III и IV из противообледенительных машин согласно подпункту 2 пункта 93 настоящих правил отбираются для всех концентраций, применяемых поставщиком услуг по противообледенительной обработке для удаления и предотвращение обледенения.
95. Для противообледенительных машин без системы смешивания (система пропорционального смешивания, система автоматического смешивания) допускается брать пробу жидкостей типа I, предусмотренную подпунктом 2 пункта 93 настоящих Правил, непосредственно из бака машины вместо форсунки, в котором жидкость предварительно смешена, после того как она станет однородной.";
пункт 99 изложить в следующей редакции:
"99. Кроме контроля качества жидкости перед началом и в течение сезона противообледенительной обработки обеспечивается ежедневная проверка концентрации противообледенительных жидкостей или смеси жидкостей с водой в период использования противообледенительных машин. Пробы отбираются из форсунок противообледенительных машин без загрязнения образцов атмосферными осадками.";
пункт 104 изложить в следующей редакции:
"104. При проведении проверок противообледенительных жидкостей:
1) внешний вид жидкостей проверяется визуально на цвет жидкости и на предмет наличия загрязнений, при этом, жидкость наливают в чистую бутылку, изготовленную из материала, не влияющего на свойства противообледенительной жидкости, и визуально определяют присутствие частиц ржавчины, мусора, резины или признаков обесцвечивания жидкости;
2) показатель преломления определяется с использованием рефрактометра, на предметное стекло которого наносится капля образца жидкости и определяются показания по шкале рефрактометра, которые корректируются с применением коэффициента, предоставляемого производителем жидкости, если температура рефрактометра отличается от 20℃;
3) показатель pH жидкости определяется с использованием pH метра;
4) полевой анализ вязкости проводится с использованием метода, рекомендованного производителем жидкости, метод падающего шарика или другого портативного прибора для измерения вязкости; лабораторный анализ вязкости проводится с применением метода, рекомендованного производителем жидкости или стандарта SAE AS9968 (вискозиметр Брукфильда либо аналогичное измерительное оборудование для определения динамической вязкости).";

151-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"151-1. Сыртқы ауа температурасы -10°C-тан төмен болған кезде құрғақ қар немесе мұз кристалдары оның сыни беттерін қоса алғанда, суық құрғақ әуе кемесіне қатып қалмайды және әуе кемесінің беттерін Үрлеу кезінде жабысқан қар-мұз шөгінділері анықталмаған жағдайда, мұзға қарсы сұйықтықтарды қолдана отырып, әуе кемесін өңдеу талап етілмейді.
Егер қарлы мұз шөгінділері сыни беттерде жиналса, оларды әуе кемесі ұшып бара жатқанда оларды ұшырып жібереді деген болжаммен шектелмей, қолайлы тәсілмен алып тастау қажет.
Суық құрғақ ауа райы жағдайлары кезінде мұздануға қарсы өңдеу қажеттілігін бағалауда әуе кемелерін пайдаланушылары және мұз қатуға қарсы өңдеу жөніндегі қызметтердің жеткізушілері мынадай аспектілерді ескереді:
1) құйылатын жанармай температурасы қанат қабығының температурасынан асатын жағдайлар бұрын қатып қалмаған жауын-шашын қанат бетіне қатып қалатын жағдайлар туғызады;
2) қыздырылған мұздануға қарсы сұйықтықтарды пайдалану осы сұйықтықтарды қолданғаннан кейін суық, құрғақ қардың немесе мұз кристалдарының сыни беттерге қату қаупін арттырады. Мұндай жағдайларда мұздануды болдырмау үшін мұздануға қарсы сұйықтықты қосымша қолдануды қарастырған жөн. Бұл ретте LOUT мұздануға қарсы сұйықтықты мұқият бақылау қамтамасыз етіледі;
3) жабдықтардың, жылудың бөлінуіне әкелетін механикаландыру құралдарының орналасуы, мысалы, жылжымалы қуат көздері, телескопиялық баспалдақтар, олар қар-мұз түзілімдері әуе кемесінің бетіне қатып қалуға жағдай жасай алады;
4) әуе кемесінің тұрақта орналасуы, мысалы, қанаттарының бірі күн сәулесінің астында, ал жақын орналасқан ғимарат желге кедергі келтіретін жағдайлар, әуе кемесінің бетіне қар-мұз түзілімдерінің қатып қалу қаупін тудырады;
5) қардың, мұз бөлшектерінің немесе ылғалдың сыни беттерге түсуіне немесе құрғақ қар мен мұз кристалдарының еріп, әуе кемесінің бетіне қатып қалуына әкелетін басқа әуе кемесіне жақын жерде әуе кемесіне қызмет көрсету.
Егер құрғақ қар немесе мұз кристалдары қатып қалмайтынын немесе сыни беттерде жиналмайтынын анықтау мүмкін болмаса, оларды әуе кемесі ұшуына дейін сыни беттерден тазалап тастау керек.";
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:

пункт 151-1 изложить в следующей редакции:
"151-1. При температурах наружного воздуха ниже -10°C сухой снег или кристаллы льда не примерзают к холодному сухому воздушному судну, включая его критические поверхности, и обработка воздушного судна с применением противообледенительных жидкостей не требуется, при условии, что при обдуве поверхностей воздушного судна не обнаруживается прилипших снежно-ледяных отложений.
Если снежно-ледяные отложения скопились на критических поверхностях, необходимо их удалять наиболее подходящим способом, не ограничиваясь допущением, что их сдует во время разбега воздушного судна.
Во время холодных сухих условий при оценке необходимости противообледенительной обработке воздушного судна эксплуатанты воздушных судов и поставщики услуг по противообледенительной обработке учитывают следующие аспекты:
1) заправка топливом, температура которого превышает температуру обшивки крыла, создает условия, при которых ранее не примҰрзшие осадки начнут примерзать к поверхности крыла;
2) использование нагретых противообледенительных жидкостей увеличивает риск примерзания холодного сухого снега или кристаллов льда к критическим поверхностям воздушного судна после применения этих жидкостей. В таких условиях следует рассмотреть дополнительное применение противообледенительной жидкости для предотвращения обледенения. При этом обеспечивается тщательный контроль LOUT противообледенительной жидкости;
3) расположение оборудования, средств механизации, которые приводят к выделению тепла, например, мобильные источники электропитания, телескопические трапы, которые могут создать условия, когда снежно-ледяные образования начнут примерзать к поверхности воздушного судна;
4) расположение воздушного судна на стоянке, при котором, например, одно из крыльев находится под лучами солнца, расположенное рядом здание создает препятствие ветру) создают риски примерзания снежно-ледяных образований к поверхности воздушного судна;
5) обслуживание воздушного судна в непосредственной близости от другого воздушного судна, которое приводит к тому, что снег, частицы льда или влага будут наноситься на критические поверхности воздушного судна или сухой снег и кристаллы льда начнут таять и примерзать к поверхности воздушного судна.
Если невозможно определить, что сухой снег или кристаллы льда не примерзают или не накапливается на критических поверхностях, то их необходимо удалить до взлета воздушного судна.";
2. Комитету гражданской авиации Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:

1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің міндетін атқарушы
Ж. Тайжанов

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего Вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
Ж. Тайжанов