Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2025 жылғы 1 қазандағы № 369-н/қ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 1 қазанда № 37021 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің өзгерістер мен қосымшалар енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасын дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Е. Аккенженов
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2025 жылғы 1 қазандағы
№ 369-н/қ бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілген қызметті сатып алу туралы үлгілік шарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 683 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12522 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу кезінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы үлгілік шартта:
6-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"6. Әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу мерзімі 15 (он бес) жылға тең, оны есептеу осы Шарттың 10-тармағының 20) тармақшасында көзделген мерзім өткеннен кейінгі келесі айдың бірінші күнінен басталады.
Осы Шарттың 10-тармағының 20) тармақшасында көзделген мерзім өткенге дейін генерацияның маневрлік режимі бар генерациялайтын қондырғыларды бірінші аттестаттаудан өткізген кезінде осы Шарттың 10-тармағының 20) тармақшасында көзделген мерзім өткеннен кейінгі келесі айдың бірінші күні ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алудың басталуы болып табылады.

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра энергетики Республики Казахстан
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 1 октября 2025 года № 369-н/қ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 октября 2025 года № 37021
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министра энергетики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения.
2. Департаменту развития электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
Е. Аккенженов
Утвержден приказом
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 1 октября 2025 года
№ 369-н/қ
Перечень некоторых приказов Министра энергетики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 683 "Об утверждении типовых договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12522) следующие изменения и дополнения:
в Типовом договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности при строительстве вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, утвержденном указанным приказом:
пункт 6 изложить в новой редакции:
"6. Срок покупки услуги по поддержанию равен 15 (пятнадцати) годам, отсчет которого начинается с первого числа месяца, следующего после истечения срока, предусмотренного подпунктом 20) пункта 10 настоящего Договора.
При прохождении первой аттестации генерирующих установок с маневренным режимом генерации до истечения срока, предусмотренного подпунктом 20) пункта 10 настоящего Договора, началом покупки услуги по поддержанию является первое число месяца, следующего после истечения срока, предусмотренного подпунктом 20) пункта 10 настоящего Договора.

Осы Шарттың 10-тармағының 20) тармақшасында көзделген мерзім өткеннен кейін генерацияның маневрлік режимі бар генерациялайтын қондырғыларды бірінші аттестаттаудан өткізген кезінде Субъект бірінші аттестаттаудан өткен айдан кейінгі келесі айдың бірінші күні ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алудың басталуы болып табылады.
Бұл ретте осы Шарттың 4-тармағында көзделген шарттық баға, қажет болған кезде құрылыс кезеңінде мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның деректері бойынша айқындалатын инфляция деңгейіне жыл сайын индекстелуге немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің деректері бойынша айқындалған ұлттық валютаны шетел валюталарына айырбастау бағамының өзгеруі ескеріле отырып, шетел валютасында тартылған қарыздық қаржыландыру көлеміне жыл сайын индекстелуге тиіс.
Бұл ретте осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу көлемі және сатып алу мерзімі ұлғаю жағына қарай түзетілуге жатпайды.
Генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылар уақытылы пайдалануға берілмеген жағдайда, ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алудың басталу мерзімі мен күні қайта қаралмайды.
Субъектінің генерацияның маневрлік режимі бар генерациялайтын қондырғы салу жобасын іске асыру процесінде көрсетілген жобаны ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет көлемінің осы Шартты кейіннен түзете отырып, ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемінен ұлғайту жағына да, азайту жағына да (көрсетілетін қызметтің шарттық көлемінен) 15 (он бес) %-ға ауытқуына жол беріледі.
Субъектінің ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметінің шарттық бағасы (жеке тариф), шарттық көлемі және сатып алу мерзімі осы Шартқа 1-қосымшада бекітілген нысанға сәйкес жылдар бойынша көрсетіледі.";
8-тармақ мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) Субъект құрылыс кезеңінде генерацияның маневрлік режимімен жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу кезінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифті индекстеу туралы уәкілетті органның қорытындысы негізінде осы Шартқа қосымша келісім жасасу үшін жүгінген жағдайда, осы Шартқа қосымша келісім генерацияның маневрлік режимі бар генерациялайтын қондырғылар пайдалануға берілетін жылдың алдындағы жылдың 15 қарашасынан кешіктірілмейтін мерзімде жасасуға;";
11-тармақта:
5) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:
"5) Бірыңғай сатып алушыдан осы тармақтың 4) тармақшасының үшінші бөлігінде көрсетілген талаптар орындалғаннан кейін Шарттың орындалуын қаржылық қамтамасыз етуді қайтаруды (босатуды) талап етуге;";
мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:

При прохождении первой аттестации генерирующих установок с маневренным режимом генерации после истечения срока, предусмотренного подпунктом 20) пункта 10 настоящего Договора, началом покупки услуги по поддержанию является первое число месяца, следующего за месяцем, в котором Субъект прошел первую аттестацию.
Договорная цена, предусмотренная пунктом 4 настоящего Договора, при необходимости подлежит ежегодной индексации в период строительства на уровень инфляции, определяемый по данным уполномоченного органа в области государственной статистики, или ежегодной индексации на объем привлеченного заемного финансирования в иностранной валюте с учетом изменения обменного курса национальной валюты к иностранным валютам, определенного по данным Национального Банка Республики Казахстан.
При этом, объем покупки услуги по поддержанию и срок покупки услуги по поддержанию, предусмотренный частью первой настоящего пункта, не подлежат корректировке в сторону увеличения.
При несвоевременном вводе в эксплуатацию вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, срок и дата начала покупки услуги по поддержанию не пересматриваются.
В процессе реализации проекта строительства генерирующей установки с маневренным режимом генерации Субъектом, допускается отклонение объема услуги по поддержанию указанного проекта от договорного объема услуги по поддержанию, как в сторону увеличения, так и в сторону уменьшения до 15 (пятнадцать) % (от договорного объема услуги), с последующей корректировкой настоящего Договора.
Договорная цена (индивидуальный тариф), договорной объем и срок покупки услуги по поддержанию Субъекта указываются по годам согласно форме, утвержденного приложением 1 к настоящему Договору.";
пункт 8 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) при обращении Субъекта для заключения дополнительного соглашения к настоящему Договору на основании заключения уполномоченного органа об индексации индивидуального тарифа на услугу по поддержанию готовности электрической мощности при строительстве вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации в период строительства, заключить дополнительное соглашение к настоящему Договору в срок не позднее 15 ноября года, предшествующего году ввода в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации;";
в пункте 11:
подпункт 5) изложить в новой редакции:
"5) требовать от Единого закупщика возврат (освобождение) финансового обеспечения исполнения Договора после исполнения условий, указанного в части третьей подпункта 4) настоящего пункта;";
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:

"6) құрылыс кезеңінде генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу кезінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифті индекстеу туралы уәкілетті органның қорытындысы негізінде генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу кезінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифті индекстеуді ескере отырып, осы Шартқа қосымша келісім жасасуға құқылы.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Уәкілетті органмен жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға инвестициялық келісім жасасқан қолданыстағы энергия өндіруші ұйымдармен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы үлгілік шартта:
8-тармақта:
3) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:
"3) Қуат нарығының қағидаларына сәйкес осы Шартқа бұзуды немесе өзгерістер енгізуді жүзеге асыруға;";
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) Субъект уәкілетті органмен жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға жасалған инвестициялық келісімге жасалған қосымша келісім негізінде осы Шартқа қосымша келісім жасасу үшін жүгінген жағдайда, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көретілетін қызметті сатып алу туралы осы Шартқа қосымша келісімді тиісті жылдың 15 қарашасынан кешіктірілмейтін мерзімде жасасуға құқылы.";
11-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"11. Субъект:
1) Бірыңғай сатып алушыдан осы Шартқа сәйкес ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке ақы төлеуді талап етуге;
2) осы Шартты жасасуға және орындауға байланысты даулы мәселелерді шешу үшін сот органдарына жүгінуге;
3) уәкілетті органмен жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға арналған инвестициялық келісімге қосымша келісімде көзделген өзгерістерді ескере отырып, осы Шартқа қосымша келісім жасасуға құқылы.".
2. "Жаңғыртудың, кеңейтудің, реконструкциялаудың және (немесе) жаңартудың инвестициялық бағдарламаларын қарауға жіберу, оларды қарау және іріктеу, жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға арналған инвестициялық келісімдерді жасасу, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттарды тиісінше жасасуды және осы шарттар үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифтерді, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу көлемдері мен мерзімдерін белгілеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 28 қарашадағы № 416 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16098 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жаңғыртудың, кеңейтудің, реконструкциялаудың және (немесе) жаңартудың инвестициялық бағдарламаларын қарауға жіберу, оларды қарау және іріктеу, жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға арналған инвестициялық келісімдерді жасасу, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттарды тиісінше жасасуды және осы шарттар үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифтерді, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу көлемдері мен мерзімдерін белгілеу қағидаларында:
2-тармақта:
12) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:

"6) заключить дополнительное соглашение к настоящему Договору с учетом индексации индивидуального тарифа на услугу по поддержанию готовности электрической мощности при строительстве вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, на основании заключения уполномоченного органа об индексации индивидуального тарифа на услугу по поддержанию готовности электрической мощности при строительстве вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации в период строительства.";
в Типовом договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности с действующими энергопроизводящими организациями, которые заключили инвестиционное соглашение на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление с уполномоченным органом, утвержденном указанным приказом:
в пункте 8:
подпункт 3) изложить в новой редакции:
"3) осуществлять расторжение или внесение изменений в настоящий Договор в соответствии с Правилами рынка мощности;";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) при обращении Субъекта для заключения дополнительного соглашения к настоящему Договору на основании заключенного дополнительного соглашения к инвестиционному соглашению на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление с уполномоченным органом заключить дополнительное соглашение к настоящему Договору о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности в срок не позднее 15 ноября соответствующего года.";
пункт 11 изложить в новой редакции:
"11. Субъект имеет право:
1) требовать от Единого закупщика оплаты услуги по поддержанию в соответствии с настоящим Договором;
2) обращаться в судебные органы для решения спорных вопросов, связанных с заключением и исполнением настоящего Договора;
3) заключить дополнительное соглашение к настоящему Договору с учетом изменений, предусмотренных в дополнительном соглашении к инвестиционному соглашению на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление с уполномоченным органом.".
2. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 28 ноября 2017 года № 416 "Об утверждении Правил допуска на рассмотрение, рассмотрения и отбора инвестиционных программ модернизации, расширения, реконструкции и (или) обновления, заключения инвестиционных соглашений на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление, соответствующего заключения договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности и установления для данных договоров индивидуальных тарифов на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объемов и сроков покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16098) следующие изменения и дополнения:
в Правилах допуска на рассмотрение, рассмотрения и отбора инвестиционных программ модернизации, расширения, реконструкции и (или) обновления, заключения инвестиционных соглашений на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление, соответствующего заключения договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности и установления для данных договоров индивидуальных тарифов на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объемов и сроков покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 12) изложить в новой редакции:

"12) қосалқы жабдық – осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес өздеріне қатысты инвестициялық келісім жасалатын, жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдардың жұмыс істеп тұрған (бар) электр станцияларының тізбесі мен қосалқы жабдықтарына қойылатын талаптарға сәйкес келетін жаңғыртудың, кеңейтудің, реконструкциялаудың және (немесе) жаңартудың инвестициялық бағдарламасы шеңберінде белгіленетін немесе іске асырылатын жабдық және (немесе) іс-шара;";
мынадай мазмұндағы 13) тармақшамен толықтырылсын:
"13) электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке арналған жеке тариф – генерациялайтын қондырғыларды жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға уәкілетті орган мен энергия өндіруші ұйым арасында жасалған инвестициялық келісім негізінде айқындалған, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің деректері бойынша айқындалған ұлттық валютаның шетел валюталарына айырбастау бағамының өзгеруі ескеріле отырып, шетел валютасында тартылған қарыздық қаржыландыру көлеміне уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жыл сайынғы индекстелуге тиіс тариф.";
мынадай мазмұндағы 24, 25, 26 және 27-тармақтармен толықтырылсын:
"24. Уәкілетті органмен Келісім жасасқан энергия өндіруші ұйым Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің деректері бойынша айқындалған ұлттық валютаның шетел валюталарына айырбастау бағамының өзгеруін ескере отырып, шетел валютасында тартылған шетел валютасымен қарыздық қаржыландыру көлеміне жеке тарифті индекстеуге арналған өтінімді (бұдан әрі – өтінім) жыл сайын 5 қазаннан кешіктірілмейтін мерзімде уәкілетті органға жібереді.
Өтінім уәкілетті органға осы есеп айырысу бойынша қаржы көрсеткіштерінің құжаттарын растайтын құжаттарды, тиісті есеп айырысуларды, энергия өндіруші ұйымның шетел валютасымен тартылған қарыздық қаржыландыруды қайтару бойынша шеккен шығындарын және Келісім шеңберінде Бірыңғай сатып алушыдан алынған кірістерді растайтын өтінім берілген жылдың алдыңғы жылындағы қаржылық есептілікті қоса бере отырып, қағаз және электрондық жеткізгіште жіберіледі.
25. Жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымның генерациялайтын қондырғыларын жаңғырту, кеңейту, реконструкциялау және (немесе) жаңарту кезінде жеке тарифті жыл сайынғы индекстеу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) Келісімге қол қойылған күнінен бастап бірыңғай сатып алушының электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу басталғанға дейінгі шетел валютасында тартылған қарыздық қаржыландыру көлеміне ұлттық валютаның шетел валютасына айырбастау бағамының өзгеруі ескеріле отырып, пайдалануға берілгенге дейінгі құрылыстың соңғы жылы мына формула бойынша:
, мұнда
Tенгізу – индекстелген жеке тариф, мың теңге/(МВт*ай);
Tбекіту – Келісімде айқындалған жеке тариф, мың теңге/(МВт*ай);
ШВенгізу – Келісім объектілері пайдалануға берілген және енгізілетін қуатты аттестаттаудан өткен жылдың алдындағы жылдың 1 қазанындағы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бағамы бойынша теңгемен тартылған шетел валютасы бірлігінің құны;
ШВбекіту – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бағамы бойынша теңгемен тартылған шетел валютасы бірлігінің Келісімге қол қойылған күнгі құны;

"12) вспомогательное оборудование – оборудование и (или) мероприятие, устанавливаемое или реализуемое в рамках инвестиционной программы модернизации, расширения, реконструкции и (или) обновления соответствующее перечню и требованиям к вспомогательному оборудованию действующих (существующих) электрических станций действующих энергопроизводящих организаций, в отношении которых заключается инвестиционное соглашение, согласно приложению 5 к настоящим Правилам;";
дополнить подпунктом 13) следующего содержания:
"13) индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности – тариф, определенный на основе заключенного инвестиционного соглашения между уполномоченным органом и энергопроизводящей организацией на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление генерирующих установок, подлежащий ежегодной индексации в порядке, определяемом уполномоченным органом, на объем привлеченного заемного финансирования в иностранной валюте с учетом изменения обменного курса национальной валюты к иностранным валютам, определенного по данным Национального Банка Республики Казахстан.";
дополнить пунктами 24, 25, 26 и 27 следующего содержания:
"24. Энергопроизводящая организация, заключившая c уполномоченным органом Соглашение, ежегодно в срок не позднее 5 октября направляет в уполномоченный орган заявку на индексацию индивидуального тарифа на объем привлеченного заемного финансирования в иностранной валюте с учетом изменения обменного курса национальной валюты к иностранным валютам, определенного по данным Национального Банка Республики Казахстан (далее – заявка).
Заявка направляется в уполномоченный орган на бумажном и электронном носителе с приложением соответствующих расчетов, подтверждающих документов финансовых показателей по данному расчету, финансовую отчетность за предшествующий год подачи заявки, подтверждающую понесенные затраты энергопроизводящей организации по возврату заемного финансирования, привлеченного в иностранной валюте, и полученные доходы от единого закупщика в рамках Соглашения.
25. Ежегодная индексация индивидуального тарифа при модернизации, расширении, реконструкции и (или) обновлении генерирующих установок действующей энергопроизводящей организации осуществляется в следующем порядке:
1) последний год строительства до ввода в эксплуатацию с учетом изменения обменного курса национальной валюты к иностранной валюте на объем привлеченного заемного финансирования в иностранной валюте с даты подписания Соглашения до начала покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности единым закупщиком по формуле:
, где
Tввод – проиндексированный индивидуальный тариф, тыс.тенге/(МВт*мес);
Tутв – индивидуальный тариф, тыс.тенге/(МВт*мес), определенный в Соглашении;
ИВввод – стоимость единицы привлеченной иностранной валюты в тенге по курсу Национального Банка Республики Казахстан на 1 октября года, предшествующего году ввода объектов Соглашения в эксплуатацию и прохождения аттестации вводимой мощности;
ИВутв – стоимость единицы привлеченной иностранной валюты в тенге по курсу Национального Банка Республики Казахстан на дату подписания Соглашения;

2) Келісімде белгіленген бірыңғай сатып алушының электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу мерзімінің соңғы жылын қоспағанда, пайдалануға берілген жылдан кейін әрбір жылдан кейінгі жылына бір рет шетел валютасында тартылған қарыздық қаржыландыру көлеміне, мынадай формула бойынша:
, мұнда
Tt+1 – индекстелген жеке тариф, мың теңге /(МВт*ай);
Tt – бұрын жүргізілген индекстеуді ескере отырып жеке тариф, мың теңге/(МВт*ай);
ШВtрас – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің деректері бойынша айқындалатын, келесі индекстеу жылының алдындағы жылдың 1 қазанындағы тартылған шетел валютасының бірлігіне теңгенің нақты бағамы;
ШВt – алдыңғы индекстеу сәтінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің деректері бойынша айқындалатын тартылған шетел валютасының бірлігіне теңгенің нақты бағамы;
12 ай – 12 ай;
∆t – бұрын индекстелген жеке тариф бойынша электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтен алынған кірістер мен Келісімді іске асыруды қаржыландыру бойынша төлемдерге нақты жұмсалған шығыстар арасындағы нақты айырма, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
WшығысВЗ – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бағамы бойынша теңгемен шетел валютасында баламалы көрсетілген, Келісімді іске асыруды қаржыландыру төлемдеріне нақты жұмсалған шығыстардың сомасы, алдыңғы индекстеу сәтінен бастап ағымдағы индекстеуге беру сәтіне дейін.
Сома тиісті қаржылық құжаттамамен расталады (өтеу графигі, төлем шоттары, төлем тапсырмалары);
Pатт – бірыңғай сатып алушымен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке Келісімде және Шартта көрсетілген енгізілген объектінің МВт-дағы аттестатталған қуаты.
Келісім бойынша бірыңғай сатып алушыдан түсетін кірістердің сомасы тиісті қаржылық құжаттамамен (салыстыру актілері, шот-фактуралар) расталады.
26. Уәкілетті орган өтінім негізді болған кезде жеке тарифтің және Келісім бойынша қайтару сомасының өзгерістерін ескере отырып, 10 (он) күнтізбелік күннен аспайтын мерзімде энергия өндіруші ұйыммен қосымша келісім жасасады.
27. Осы Қағидалардың 26-тармағына сәйкес, уәкілетті органмен қосымша келісім жасасқан энергия өндіруші ұйым оны бірыңғай сатып алушымен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілеін қызметке арналған шартқа қосымша келісім жасасу үшін уәкілетті органмен қосымша келісімге сәйкес жеке тарифті, ай сайынғы және жыл сайынғы қайтару сомаларын тиісті өзгертуге қосымша келісім жасалған күннен кейін келесі жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде бірыңғай сатып алушыға жібереді.
Бірыңғай сатып алушы электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартқа тиісті жылдың 15 қарашасынан кешіктірілмейтін мерзімде қосымша келісім жасасады.";
4-қосымшада:
4-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

2) после года ввода в эксплуатацию, за исключением последнего года срока покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности единым закупщиком, установленного в Соглашении, на объем привлеченного заемного финансирования в иностранной валюте один раз в год, последующий за каждым годом, по следующей формуле:
где
Tt+1 – проиндексированный индивидуальный тариф, тыс.тенге/(МВт*мес);
Tt – индивидуальный тариф, тыс.тенге/(МВт*мес), с учетом ранее проведенной индексации;
ИВtпод – фактический курс тенге к единице привлеченной иностранной валюты на 1 октября года, предшествующего году последующей индексации, определяемый по данным Национального Банка Республики Казахстан;
ИВt – фактический курс тенге к единице привлеченной иностранной валюты, определяемый по данным Национального Банка Республики Казахстан, на момент предыдущей индексации;
12 мес – 12 месяцев;
∆t – фактическая разница между полученными доходами от услуги по поддержанию готовности электрической мощности по индексированному ранее индивидуальному тарифу и фактически понесенных расходов на выплаты по финансированию реализации Соглашения, которая определяется по следующей формуле:
WрасхВЗ – сумма фактически понесенных расходов на выплаты по финансированию реализации Соглашения в иностранной валюте, эквивалентно выраженная в тенге по курсу Национального Банка Республики Казахстан, с момента предыдущей индексации до момента подачи на текущую индексацию.
Сумма подтверждается соответствующей финансовой документацией (график погашения, счета на оплату, платежные поручения);
Pатт – аттестованная мощность в МВт, введенного объекта, указанного в Соглашении и договоре на услугу по поддержанию готовности электрической мощности с единым закупщиком.
Сумма доходов от единого закупщика по Соглашению подтверждается соответствующей финансовой документацией (акты сверки, счета-фактуры).
26. Уполномоченный орган при обоснованности заявки заключает дополнительное соглашение с энергопроизводящей организацией с учетом изменений индивидуального тарифа и суммы возврата по Соглашению в срок не более 10 (десяти) календарных дней.
27. Энергопроизводящая организация, заключившая дополнительное соглашение с уполномоченным органом в соответствии с пунктом 26 настоящих Правил, направляет его единому закупщику для заключения дополнительного соглашения к договору на услугу по поддержанию готовности электрической мощности с единым закупщиком на соответствующее изменение индивидуального тарифа, ежемесячных и ежегодных сумм возврата согласно дополнительному соглашению с уполномоченным органом в срок не позднее следующего рабочего дня после дня заключения дополнительного соглашения.
Единый закупщик заключает дополнительное соглашения к договору о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности в срок не позднее 15 ноября соответствующего года.";
в приложении 4:
пункт 4 изложить в новой редакции:

"4. Энергия өндіруші ұйымдар мыналарға:
1) Заңға және осы Келісімге сәйкес электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке ақы алуға;
2) Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 28 қарашадағы № 416 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16098 тіркелген) бекітілген Жаңғыртудың, кеңейтудің, реконструкциялаудың және (немесе) жаңартудың инвестициялық бағдарламаларын қарауға жіберу, оларды қарау және іріктеу, жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға арналған инвестициялық келісімдерді жасасу, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілеін қызметті сатып алу туралы шарттарды тиісінше жасасуды және осы шарттар үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша ткөрсетілетін қызметке жеке тарифтерді, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу көлемері мен мерзімдерін белгілеу қағидаларына (бұдан әрі – Қағида) сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің деректері бойынша айқындалған ұлттық валютаның шетел валюталарына айырбастау бағамының өзгеруі ескеріле отырып тартылған шетел валютасындағы қарыздық қаржыландыру көлеміне жеке тарифті индекстеуге арналған өтінімді уәкілетті органға жіберуге;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына және Келісімге сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.";
6-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"6. Уәкілетті орган мыналарға:
1) осы Келісім бойынша қабылданған міндеттемелердің орындалғанын растайтын ақпарат пен құжаттарды энергия өндіруші ұйымнан сұратуға және алуға;
2) Осы Келісіммен белгіленген нысаналы индикаторларға қол жеткізілмеген жағдайда, сондай-ақ осы Келісімнің 1-қосымшасында көрсетілген жаңғыртудың, кеңейтудың, реконструкциялаудың және (немесе) жаңартудың инвестициялық (инвестициялық) бағдарлама (бағдарламалар) іс-шараларының іске асырылу мерзімдері бұзылғанда осы Келісімді бұзуға не электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алудың көлемі мен мерзімдерін жүйелік операторға хабардар ете отырып өзгертуге;
3) энергия өндіруші ұйым Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің деректері бойынша айқындалған ұлттық валютаның шетел валюталарына айырбастау бағамының өзгеруін ескере отырып, осы Келісімге Қағидаларға сәйкес қосымша келісім жасасу жолымен шетел валютасында тартылған қарыздық қаржыландыру көлеміне жеке тарифті индекстеуді жүзеге асыруға;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына және Келісімге сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.".

"4. Энергопроизводящая организация вправе:
1) получать оплату услуги по поддержанию готовности электрической мощности в соответствии с Законом и настоящим Соглашением;
2) направить в уполномоченный орган заявку на индексацию индивидуального тарифа на объем привлеченного заемного финансирования в иностранной валюте с учетом изменения обменного курса национальной валюты к иностранным валютам, определенного по данным Национального Банка Республики Казахстан, в соответствии с Правилами допуска на рассмотрение, рассмотрения и отбора инвестиционных программ модернизации, расширения, реконструкции и (или) обновления, заключения инвестиционных соглашений на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление, соответствующего заключения договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности и установления для данных договоров индивидуальных тарифов на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объемов и сроков покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 28 ноября 2017 года № 416 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16098) (далее – Правила);
3) осуществлять иные права в соответствии с законодательством Республики Казахстан и Соглашением.";
пункт 6 изложить в новой редакции:
"6. Уполномоченный орган вправе:
1) запрашивать и получать от энергопроизводящей организации информацию и документы, подтверждающие выполнение принятых обязательств по данному Соглашению;
2) расторгнуть данное соглашение либо изменить индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объем и сроки покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности с уведомлением системного оператора, в случае недостижения установленных в Соглашении целевых индикаторов, а также нарушения сроков реализации мероприятий инвестиционной (инвестиционных) программы (программ) модернизации, расширения, реконструкции и (или) обновления, указанных в приложении 1 к настоящему Соглашению;
3) при направлении энергопроизводящей организацией осуществить индексацию индивидуального тарифа на объем привлеченного заемного финансирования в иностранной валюте с учетом изменения обменного курса национальной валюты к иностранным валютам, определенного по данным Национального Банка Республики Казахстан, путем заключения дополнительного соглашения к настоящему Соглашению в соответствии с Правилами;
4) осуществлять иные права в соответствии с законодательством Республики Казахстан и Соглашением.".

3. "Генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру мен өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 161 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22727 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру мен өткізу қағидаларында:
2-тармақтың 7) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"7) генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу кезінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тариф – құрылыс кезеңінде мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның деректері бойынша айқындалатын инфляция деңгейіне жыл сайынғы индекстелуге немесе уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жыл сайынғы индекстелуге тиіс аукциондық сауда-саттық қорытындылары бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің деректері бойынша айқындалған ұлттық валютаның шетел валюталарына айырбастау бағамының өзгеруі ескеріле отырып, шетел валютасында тартылған қарыздық қаржыландырудың көлеміне айқындалған тариф;".
93-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"93. Аукциондық сауда-саттықтардың жеңімпазы электр қуатын сатып алу шартының жобасын алған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде осы Қағидалардың 104-тармағының 2) тармақшасында көзделген мерзімдер өткеннен кейін келесі айдың бірінші күнінен басталатын 15 (он бес) жылға тең мерзімге аукциондық сауда-саттық нәтижесі бойынша айқындалған генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу кезінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тариф бойынша көрсетілген шартқа қол қояды.
Осы Қағидалардың 104-тармағының 2) тармақшасында көзделген мерзімдер өткенге дейін генерацияның маневрлік режимі бар генерациялайтын қондырғыларды бірінші аттестаттаудан өткен кезде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алудың басталуы осы Қағидалардың 104-тармағының 2) тармақшасында көзделген мерзімдер өткеннен кейінгі айдың бірінші күні болып табылады.
Осы Қағидалардың 104-тармағының 2) тармақшасында көзделген мерзімдер өткеннен кейін генерациялаудың маневрлік режимі бар генерациялайтын қондырғыларды бірінші аттестаттаудан өту кезінде аукциондық сауда-саттықтардың жеңімпазы бірінші аттестаттаудан өткен айдан кейінгі айдың бірінші күні электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алудың басталуы болып табылады.
Бұл ретте осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу көлемі және ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу мерзімі ұлғаю жағына қарай түзетуге жатпайды.";

3. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра энергетики Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 161 "Об утверждении Правил организации и проведения аукционных торгов на строительство вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22727) следующие изменения и дополнения:
в Правилах организации и проведения аукционных торгов на строительство вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, утвержденных указанным приказом:
подпункт 7) пункта 2 изложить в новой редакции:
"7) индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности при строительстве вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации – тариф, определенный по итогам аукционных торгов, подлежащий при необходимости ежегодной индексации, в период строительства на уровень инфляции, определяемый по данным уполномоченного органа в области государственной статистики, или ежегодной индексации в порядке, определяемом уполномоченным органом, на объем привлеченного заемного финансирования в иностранной валюте с учетом изменения обменного курса национальной валюты к иностранным валютам, определенного по данным Национального Банка Республики Казахстан;";
пункт 93 изложить в новой редакции:
"93. Победитель аукционных торгов в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня получения проекта договора покупки электрической мощности подписывает указанный договор по индивидуальному тарифу на услугу по поддержанию готовности электрической мощности при строительстве вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, определенному по результату аукционных торгов, на срок равный 15 (пятнадцати) годам отсчет которого начинается с первого числа месяца следующего после истечения сроков предусмотренных подпунктом 2) пункта 104 настоящих Правил.
При прохождении первой аттестации генерирующих установок с маневренным режимом генерации до истечения сроков предусмотренных подпунктом 2) пункта 104 настоящих Правил, началом покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности является первое число месяца, следующего после истечения сроков, предусмотренных подпунктом 2) пункта 104 настоящих Правил.
При прохождении первой аттестации генерирующих установок с маневренным режимом генерации после истечения сроков предусмотренных подпунктом 2) пункта 104 настоящих Правил, началом покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности является первое число месяца, следующего за месяцем, в котором победитель аукционных торгов прошел первую аттестацию.
При этом, объем покупки услуги по поддержанию и срок покупки услуги по поддержанию, предусмотренный частью первой настоящего пункта, не подлежат корректировке в сторону увеличения.";

мына мазмұндағы 93-1 және 93-2-тармақтармен толықтырылсын:
"93-1. Қажет болған кезде генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу кезінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тариф құрылыс кезеңінде мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның деректері бойынша айқындалатын инфляция деңгейіне жыл сайын индекстелуге немесе ұлттық валютадағы шетел валюталарсына айырбастау бағамының өзгеруі ескеріле отырып, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің деректері бойынша айқындалған шетел валютасында тартылған қарыздық қаржыландыру көлеміне мынадай формулалар бойынша жыл сайын индекстелуге тиіс:
1) мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның деректері бойынша айқындалатын инфляция деңгейіне:
, мұнда
Tt+1 – генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу кезінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке индекстелген жеке тариф, мың теңге / (МВт * ай);
Tt – аукциондық сауда-саттық қорытындылары бойынша айқындалған, генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу кезінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тариф;
IL – мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның деректері бойынша айқындалатын, индекстеу жүргізілген жылдың 1 қазанының алдындағы он екі айда жинақталған тұтыну бағаларының индексі;
– i бойынша сомалар;
i – тиісінше 1-ден n-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
n – бірыңғай сатып алушымен генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу кезінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартқа қол қойылған күнінен бастап ағымдағы индекстеу жылына қоса алғанда дейінгі жылдар саны;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің деректері бойынша айқындалған ұлттық валютаның шетел валюталарына айырбастау бағамының өзгеруі ескеріле отырып, шетел валютасында тартылған қарыздық қаржыландырудың көлеміне:
Tt+1 – генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу кезінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке индекстелген жеке тариф, мың теңге / (МВт * ай);
Tt – аукциондық сауда-саттық қорытындылары бойынша айқындалған, генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу кезінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тариф;

дополнить пунктами 93-1 и 93-2 следующего содержания:
"93-1. При необходимости индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности при строительстве вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации подлежит ежегодной индексации в период строительства на уровень инфляции, определяемый по данным уполномоченного органа в области государственной статистики, или ежегодной индексации на объем привлеченного заемного финансирования в иностранной валюте с учетом изменения обменного курса национальной валюты к иностранным валютам, определенного по данным Национального Банка Республики Казахстан по следующим формулам:
1) на уровень инфляции, определяемый по данным уполномоченного органа в области государственной статистики:
, где
Tt+1 – проиндексированный индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности при строительстве вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, тыс.тенге/(МВт*мес);
Tt – индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности при строительстве вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, определенный по итогам аукционных торгов;
IL – индекс потребительских цен, накопленный за двенадцать месяцев, предшествующих 1 октября года проведения индексации, определяемый по данным уполномоченного органа в области государственной статистики;
– суммы по i;
i – порядковый номер, изменяющийся от 1 до n, соответственно;
n – количество лет, начиная с даты подписания договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности при строительстве вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации с единым закупщиком до года текущей индексации включительно;
2) на объем привлеченного заемного финансирования в иностранной валюте с учетом изменения обменного курса национальной валюты к иностранным валютам, определенного по данным Национального Банка Республики Казахстан:
Tt+1 – проиндексированный индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности при строительстве вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, тыс.тенге/(МВт*мес);
Tt – индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности при строительстве вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, определенный по итогам аукционных торгов;

У.Е.t+1 – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің деректері бойынша айқындалған индекстеу жүргізілген жылдың 1 қазанындағы шетел валютасына теңгенің ағымдағы бағамы;
У.Е.ti – бірыңғай сатып алушымен генерацияндың маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу кезінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартқа қол қойылған күнінен бастап индекстеу жүргізілетін әрбір жылдың 1 қазанының алдындағы он екі ай кезең үшін есептелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің деректері бойынша айқындалатын шетел валютасына теңгенің орташа бағамы;
– суммы по i бойынша сома;
i – тиісінше 1-ден n-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
n – бірыңғай сатып алушымен генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу кезінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартқа қол қойылған күнінен бастап ағымдағы индекстеу жылына қоса алғанда дейінгі жылдар саны.
93-2. Қажет болған кезде аукциондық сауда-саттықтың жеңімпазы құрылыс кезеңінде мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның деректері бойынша айқындалған инфляция деңгейіне жеке тарифті индекстеуге арналған өтінімді немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің деректері бойынша айқындалған ұлттық валютаны шетел валюталарына айырбастау бағамының өзгеруін ескере отырып, шетел валютасындағы тартылған қарыздық қаржыландыру көлеміне жеке тарифті индекстеуге арналған өтінімді уәкілетті органға жібереді.
Өтінім уәкілетті органға индекстеу бойынша есеп айырысуды растайтын құжаттарын, осы есеп айырысу бойынша қажетті қаржылық көрсеткіштерді қамтитын қаржы-экономикалық модельді қоса бере отырып, генерацияның маневрлік режимі бар генерациялайтын қондырғылар пайдалануға берілген жылдың алдындағы жылдың 5 қазанынан кешіктірілмейтін мерзімде қағаз және электрондық жеткізгіште жіберіледі.
Уәкілетті орган өтінімді алған сәттен бастап күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей құрылыс кезеңінде генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу кезінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифті индекстеу (индекстеуден бас тарту туралы) туралы қорытынды дайындайды және оны аукциондық сауда-саттықтың жеңімпазына жібереді.
Аукциондық сауда-саттықтың жеңімпазы бірыңғай сатып алушыға электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартқа қосымша келісім жасасу үшін құрылыс кезеңінде генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу кезінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифті индекстеу туралы уәкілетті органның қорытындысын 5 (бес) күнтізбелік күн ішінде жібереді.
Бірыңғай сатып алушы уәкілетті органның құрылыс кезеңінде генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу кезінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифті индекстеу туралы қорытындысының негізінде генерацияның маневрлік режимі бар генерациялайтын қондырғыларды пайдалануға беру жылының алдындағы жылдың 15 қарашасынан кешіктірілмейтін мерзімде қол қоюды қамтамасыз етеді.".

У.Е.t+1 – текущий курс тенге к иностранной валюте на 1 октября года проведения индексации, определяемый по данным Национального Банка Республики Казахстан;
У.Е.ti – средний курс тенге к иностранной валюте, определяемый по данным Национального Банка Республики Казахстан, рассчитанный за период двенадцать месяцев, предшествующих 1 октября каждого года проведения индексации, начиная с даты подписания договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности при строительстве вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации с единым закупщиком;
– суммы по i;
i – порядковый номер, изменяющийся от 1 до n, соответственно;
n – количество лет, начиная с даты подписания договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности при строительстве вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации с единым закупщиком до года текущей индексации включительно.
93-2. При необходимости победитель аукционных торгов направляет в уполномоченный орган заявку на индексацию индивидуального тарифа в период строительства на уровень инфляции, определяемый по данным уполномоченного органа в области государственной статистики, или заявку на индексацию индивидуального тарифа на объем привлеченного заемного финансирования в иностранной валюте с учетом изменения обменного курса национальной валюты к иностранным валютам, определенного по данным Национального Банка Республики Казахстан.
Заявка направляется в уполномоченный орган на бумажном и электронном носителе в срок не позднее 5 октября года, предшествующего году ввода в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, с приложением подтверждающих документов расчетов по индексации, финансово-экономическую модель, содержащую необходимые финансовые показатели по данному расчету.
Уполномоченный орган не позднее 10 (десяти) календарных дней с момента получения заявки готовит заключение об индексации (об отказе в индексации) индивидуального тарифа на услугу по поддержанию готовности электрической мощности при строительстве вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации в период строительства и направляет его победителю аукционных торгов.
Победитель аукционных торгов в течении 5 (пяти) календарных дней направляет единому закупщику заключение уполномоченного органа об индексации индивидуального тарифа на услугу по поддержанию готовности электрической мощности при строительстве вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации в период строительства, для заключения дополнительного соглашения к договору о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности.
Единый закупщик на основании заключения уполномоченного органа об индексации индивидуального тарифа на услугу по поддержанию готовности электрической мощности при строительстве вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации в период строительства, обеспечивает подписание в срок не позднее 15 ноября года, предшествующего году ввода в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации.".