"Бас бостандығынан айыруға сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 13 тамыздағы № 508 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2025 жылғы 1 қазандағы № 741 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 1 қазанда № 37009 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бас бостандығынан айыруға сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 13 тамыздағы № 508 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9729 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырыбы мынандай редакцияда жазылсын:
"Бас бостандығынан айыруға сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Бас бостандығынан айыруға сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бас бостандығынан айыруға сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу қағидаларында:
25 және 26 - тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Сотталғанда соңғы көтермелеуді не тәртіптік жазалауды қолданған күнінен бастап бір жыл ішінде ҚАК 130-бабында көрсетілген жазаны өтеудің белгіленген тәртібін бұзушылық болмаған кезде сотталған жақсы тәртібі үшін көтермелеуді қолдануға жатады.
Осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес сотталғанға көтермелеу қолдану туралы өтінішхат және осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес көтермелеуді қолдану туралы қаулы мекеме бастығына не оның орынбасарына тәрбие жұмысы бөлім бастығымен (бөлімше, топ) және мекеменің мүдделі қызметтермен келісім бойынша енгізіледі.
Сотталғанға жұмыс берушінің не сотталғандардың еңбегін ұйымдастыру қызметінің және мекеменің оқыту орнының еркін нысандағы жазбаша ұсыныстары (бұдан әрі – ұсынылып отырған материалдар) болған кезде қаулыға ЖТК отырысы хаттамасынан үзінді қоса беріледі.
Көтермелеу туралы қаулы қоса берілген материалдармен сотталғанның жеке ісіне тігіледі.
Сотталғандарды көтермелеу туралы қаулылар осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес тиісті журналда жүргізіледі.
Сотталғандарға көтермелеулер мекемеге келгеннен кейін үш айдан ерте емес уақытта, соның ішінде ҚАК 96-бабы тәртібінде басқа мекемеге ауыстырылған жағдайда қолданылады.
Сотталғанға көтермелеу қолданған күннен бастап келесі көтермелеудің арасы 3 айдан кем болмайды.
Ерікті ұйымдардың жұмысына және тәрбиелік іс-шараларға белсенді қатысу фото не бейне материалдармен расталады, олар көтермелеу туралы қаулымен бірге сотталғанның жеке ісіне қоса тігіледі.
Заңды бұза отырып сотталғандарға қолданылған көтермелеулер жоғары тұрған лауазымды адамның дәлелді қаулысымен не прокурорлық қадағалау актісі бойынша жойылады.
Сотталған адамға көтермелеуді заңсыз қолдану фактісі қызметтік тергеу жүргізу жолымен белгіленеді.
Қызметтік тексеру "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 58-бабына сәйкес жүргізіледі.
Қызметтік тергеп-тексеру нәтижелері бойынша көтермелеуді қолдануды бұзу фактісі расталған кезде, осы Қағидаларға 30-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сотталған адамды көтермелеудің күшін жою туралы қаулы шығарылады.

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 августа 2014 года № 508 "Об утверждении Правил проведения воспитательной работы с осужденными к лишению свободы"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 октября 2025 года № 741. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 октября 2025 года № 37009
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 августа 2014 года № 508 "Об утверждении Правил проведения воспитательной работы с осужденными к лишению свободы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9729) следующие изменения и дополнения:
в заголовок и пункт 1 вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в Правилах проведения воспитательной работы с осужденными к лишению свободы, утвержденных указанным приказом:
пункты 25 и 26 изложить в следующей редакции:
"25. При отсутствии у осужденного нарушений установленного порядка отбывания наказания, указанных в статье 130 УИК в течение одного года со дня последнего поощрения либо наложения дисциплинарного взыскания, осужденный подлежит применению поощрения за хорошее поведение.
Ходатайство о применении к осужденному поощрения согласно приложению 6 к настоящим Правилам и постановление о применении поощрения согласно приложению 7 к настоящим Правилам вносятся начальнику учреждения либо его заместителю по согласованию с начальником отдела (отделения, группы) воспитательной работы и заинтересованными службами учреждения.
К постановлению прилагается выписка из протокола заседания СВО, при наличии письменное предложение работодателя осужденного либо службы организации труда осужденных и учебного заведения учреждения произвольной формы (далее – прилагаемые материалы).
Постановление о поощрении с прилагаемыми материалами подшивается в личное дело осужденного.
Регистрация постановлений о поощрении осужденных производится в соответствующем журнале согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Поощрения применяются к осужденным не ранее чем, по истечении трех месяцев со дня прибытия в учреждение, в том числе в случае перевода в другое учреждение в порядке статьи 96 УИК.
Со дня применения поощрения осужденному промежуток между следующим поощрением составляет не менее 3 месяцев.
Участие в работе ДОО и активное участие в воспитательных мероприятиях, подтверждаются фото либо видео материалами, которые с постановлением о применении поощрения прилагаются в личное дело осужденного.
Поощрения, примененные к осужденным с нарушением закона, отменяются мотивированным постановлением вышестоящего должностного лица либо по акту прокурорского надзора.
Факт неправомерного применения поощрения к осужденному устанавливается путем проведения служебного расследования.
Служебное расследование проводится в соответствии со статьей 58 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе".
При подтверждении факта нарушения применения поощрения по результатам служебного расследования выносится постановление об отмене поощрения осужденного по форме согласно приложению 30 к настоящим Правилам.

26. Сотталғандарға тәртіптік жазалаулар ҚАК-тің 133-бабында көзделген тәртіпте мекеме бастығының немесе оның міндетін атқарушы адамның не оның орынбасарының қаулысымен осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысанда қолданылады.
Бұзушылық фактісі бойынша сотталғанмен ЖТЖ күнделігіне тіркеумен тәрбиелік сипаттағы әңгіме жүргізіледі, қажеттілігіне қарай психологиялық көмек, психотүзету іс-шаралар өткізіледі.
Мекеме әкімшілігі көтермелеу немесе жазалау шараларын қолдану туралы қаулы шығарылған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей ҚАЖ ОАДҚ-ға осы мәліметтерді енгізеді.
Егер тәртіптік жазалау басқа мекемелер арқылы транзитпен жүруі (бұдан әрі – транзиттік мекеме) кезінде салынған жағдайда транзиттік мекеме әкімшілігі тәртіптік жазалауға тарту туралы қаулы бар материалдарды сотталғанның жеке ісіне қоса береді.
ТИ-ға жабу транзиттік мекемеде орындалады, транзиттік мекемедегі ТИ-ға жабу орындалмаған жағдайда не толығымен орындалмаса, осы жазалау мекемеге келген күні, соның ішінде тиісті іс-шараларды өткізумен карантинде болған күндерді есепке алумен орындалады.
Сотталған жіберілген мекемеге келген күні, оның әкімшілігі жеке ісіне қоса берілген, тәртіптік жазалауларға тарту туралы материалдардың негізінде тиісті мінез-құлық дәрежесін бере отырып, ҚАЖ ОАДҚ-ға тиісті мәліметтерді енгізеді.
Мекеме әкімшілігі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей прокурорға сотталғанға қатысты тәртіптік жаза қолдану туралы қаулының көшірмесін жолдайды.
Заңды бұза отырып сотталғандарға қолданылған тәртіптік жазалар жоғары тұрған лауазымды адамның дәлелді қаулысымен не прокурорлық қадағалау актісі бойынша жойылады.
Сотталған адамға тәртіптік жазаны заңсыз қолдану фактісі қызметтік тергеу жүргізу жолымен белгіленеді.
Қызметтік тергеу "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 58-бабына сәйкес жүргізіледі.
Қызметтік тергеп-тексеру нәтижелері бойынша жазалауды қолдануды бұзу фактісі расталған кезде, осы Қағидаларға 31-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сотталған адамға қолданылған жазалаудың күшін жою туралы қаулы шығарылады.";
осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес 30-қосымшамен толықтырылсын;
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес 31-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:

26. Дисциплинарные взыскания к осужденным применяются постановлением начальника учреждения или лица, исполняющего его обязанности либо его заместителя в порядке предусмотренном статьей 133 УИК, в форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
По факту нарушения с осужденным проводится беседа воспитательного характера, при необходимости оказывается психологическая помощь и психокоррекционные мероприятия с фиксацией в дневнике ИВР.
Администрация учреждения не позднее следующего рабочего дня со дня вынесения постановления о применении мер поощрений или взысканий вносит данные сведения в ЦАБД УИС.
Если дисциплинарное взыскание наложено в период следования транзитом через другие учреждения (далее – транзитное учреждение), администрация транзитного учреждения, материалы с постановлением о наложении дисциплинарного взыскания прилагают к личному делу осужденного.
Водворение в ДИЗО исполняется в транзитном учреждении, в случае не исполнения водворения в ДИЗО в транзитном учреждении либо исполнено не полностью, данное взыскание исполняется в день прибытия в направляемое учреждение, в том числе в счет дней пребывания в карантине с проведением соответствующих мероприятий предусмотренных осуществлению в карантине.
По прибытию осужденного в направляемое учреждение, его администрацией, на основании материалов о привлечении к дисциплинарной ответственности, приложенных к личному делу, вносятся соответствующие сведения в ЦАБД УИС с рассмотрением присвоения соответствующей степени поведения.
Администрация учреждения не позднее следующего рабочего дня направляет прокурору копию постановления о применении в отношении осужденного дисциплинарного взыскания.
Дисциплинарные взыскания, примененные к осужденным с нарушением закона, отменяются мотивированным постановлением вышестоящего должностного лица либо по акту прокурорского надзора.
Факт неправомерного наложения взыскания к осужденному устанавливается путем проведения служебного расследования.
Служебное расследование проводится в соответствии со статьей 58 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе.".
При подтверждении факта нарушения применения взыскания по результатам служебного расследования выносится постановление об отмене применения взыскания осужденному по форме согласно приложению 31 к настоящим Правилам.";
дополнить приложением 30 согласно приложению 1 к настоящему приказу;
дополнить приложением 31 согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң қызметі және құқықтық нормативтік үйлестіру департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
Е. Саденов
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2025 жылғы 1 қазандағы
№ 741
Бұйрыққа 1- қосымша
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидасына
30-қосымша
Нысан
Сотталғанға берілген көтермелеудің күшін жою туралы
ҚАУЛЫ
Күні                                                 қала/аудан орталығы, ауыл
Сотталған ____________________________________________________
(Т.А.Ә. ол болған кезде)
қатысты көтермелеуді қолдану туралы материалдарды қараған адамның
лауызымы, атағы, ____________________________________________________
(Т.А.Ә. ол болған кезде)
АНЫҚТАДЫ:
Анықталған бұзушылық туралы ақпарат _______________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Баяндалғанның негізінде Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің
129, 152-баптарын басшылыққа ала отырып,
ҚАУЛЫ ЕТТІ:
1. "№__ мекеме" РММ бастығының сотталған _______________________
(Т.А.Ә. ол болған кезде)
_______________ түріндегі көтермелеуді қолдану туралы 20____ жылғы
"__" _______ қаулысының күші жойылсын.
2. Белгіленген заңнама нормаларын (мінез-құлық дәрежесі, қажет болған
жағдайда ұстау шарттары) сәйкестікке келтірілсін.
3. Қабылданған шешім туралы барлық мүдделі адамдар хабардар етілсін.
Бөлініс басшысы ______________________________________________
қолы                         Т.А.Ә.
Бұйрыққа 2-қосымша
Бас бостандығынан
айыруға сотталғандармен
тәрбие жұмысын
жүргізу қағидасына
31-қосымша
Нысан
Сотталғанға қолданылған жазаның күшін жою туралы
ҚАУЛЫ
Күні                                                 қала/аудан орталығы, ауыл
Сотталған ____________________________________________________
(Т.А.Ә. ол болған кезде)
қатысты тәртіптік жаза қолдану туралы материалдарды қараған адамның
лауызымы, атағы, ____________________________________________________
(Т.А.Ә. ол болған кезде)
АНЫҚТАДЫ:
Анықталған бұзушылық туралы ақпарат _________________________________
___________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Баяндалғанның негізінде Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің,

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на Интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической и нормотворческой координации Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Саденов
Приложение 1 к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 октября 2025 года № 741
Приложение 30
к Правилам проведения
воспитательной работы
с осужденными
к лишению свободы
Форма
Постановление
об отмене поощрения осужденного
дата                                                      город/районный центр, село
Должность, звание, ___________________________________________________
(Ф.И.О., при его наличии),
рассмотревшего материалы о применении поощрения в отношении осужденного
____________________________________________________________________,
(Ф.И.О., при его наличии),
У С Т А Н О В И Л:
Фабула выявленного нарушения ________________________________________________
____________________________________________________________________________
На основании изложенного, руководствуясь статьями 129, 152
Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан,
П О С Т А Н О В И Л:
1. Постановление начальника РГУ "Учреждения №__" от "__"_____20__г.
в отношении осужденного ________________________________________
(Ф.И.О. при его наличии)
о применении поощрения в виде _________________________ - отменить.
2. Привести в соответствие нормы установленного законодательства (степень поведения,
условия отбывания наказания при необходимости).
3. О принятом решении уведомить всех заинтересованных лиц.
Руководитель подразделения _____________________________________
(подпись) (Ф.И.О. при его наличии)
Приложение 2 к приказу
Приложение 31
к Правилам проведения
воспитательной работы
с осужденными
к лишению свободы
Форма
Постановление
об отмене применения взыскания осужденному
Дата                                                      город/районный центр, село
Должность, звание, ___________________________________________________
(Ф.И.О., при его наличии),
рассмотревшего материалы о наложении дисциплинарного взыскания в отношении
осужденного _________________________________________________________________,
(Ф.И.О., при его наличии),
У С Т А Н О В И Л:
Фабула выявленного нарушения ______________________________________________
__________________________________________________________________________

132, 154 бабын басшылыққа ала отырып,
ҚАУЛЫ ЕТТІ:
1. "№__ мекеме" РММ бастығының сотталған________________________
(Т.А.Ә. ол болған кезде)
қатысты__________түріндегі тәртіптік жаза қолдану туралы 20___ жылғы
"__" _______ қаулысының күші жойылсын.
2. Белгіленген заңнама нормаларын (мінез-құлық дәрежесі, қажет болған
жағдайда ұстау шарттары) сәйкестікке келтірілсін.
3. Қабылданған шешім туралы барлық мүдделі адамдар хабардар етілсін.
Бөлініс басшысы ______________________________________________
қолы                         Т.А.Ә

На основании изложенного, руководствуясь статьями 132, 154 Уголовно-
исполнительного кодекса Республики Казахстан,
П О С Т А Н О В И Л:
1. Постановление начальника РГУ "Учреждения №__" от "___"_____20__г.
в отношении осужденного __________________________________________________
(Ф.И.О. при его наличии)
о наложении дисциплинарного взыскания в виде ___________ - отменить.
2. Привести в соответствие нормы установленного законодательства (степень поведения,
условия отбывания наказания при необходимости).
3. О принятом решении уведомить всех заинтересованных лиц.
Руководитель подразделения ____________________________________________________
(подпись)            (Ф.И.О. при его наличии)