Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің кейбiр бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2025 жылғы 30 қыркүйектегі № 299 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 30 қыркүйекте № 37000 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін (бұдан әрі – Тізбе).
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік қамсыздандыру және әлеуметтік сақтандыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақтың 1) және 2) тармақшалары орындалғаннан кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне олардың орындалуы туралы ақпарат берілсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін Тізбенің 3-тармағының үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы, жиырма бірінші, жиырма екінші, жиырма үшінші, жиырма төртінші, жиырма бесінші, жиырма алтыншы, жиырма жетінші, жиырма сегізінші, жиырма тоғызыншы, отызыншы, отыз бірінші, отыз екінші, отыз үшінші, отыз төртінші, отыз бесінші, отыз алтыншы, отыз жетінші, отыз сегізінші, отыз тоғызыншы, қырықыншы, қырық бірінші, қырық екінші, қырық үшінші, қырық төртінші, қырық бесінші, қырық алтыншы, қырық жетінші, қырық сегізінші, қырық тоғызыншы, елуінші, елу бірінші, елу сегізінші, елу тоғызыншы, алпысыншы, алпыс бірінші, алпыс екінші, алпыс үшінші, алпыс төртінші, алпыс бесінші, алпыс алтыншы, алпыс жетінші, алпыс сегізінші, алпыс тоғызыншы, жетпісінші, жетпіс екінші, жетпіс үшінші, жетпіс төртінші, сексенінші, сексен бірінші, сексен бесінші, жүз жиырма алтыншы, жүз жиырма жетінші, жүз жиырма сегізінші абзацтарын, Тізбенің 4-тармағының үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы, жиырма бірінші, жиырма екінші, жиырма үшінші абзацтарын, Тізбенің 5-тармағының үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, алтыншы, он жетінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы, жиырма бірінші, жиырма екінші, жиырма үшінші, жиырма төртінші, жиырма бесінші, жиырма алтыншы абзацтарын, Тізбенің 6-тармағының үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, отыз алтыншы, отыз жетінші, отыз тоғызыншы, қырықыншы, қырық бірінші, қырық екінші, қырық үшінші, қырық төртінші, қырық бесінші, қырық алтыншы, қырық жетінші абзацтарын, Тізбенің 7-тармағының үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы, жиырма бірінші, жиырма екінші, жиырма үшінші, жиырма төртінші, жиырма бесінші, жиырма алтыншы, жиырма жетінші, жиырма сегізінші, жиырма тоғызыншы, отызыншы, отыз бірінші, отыз екінші, отыз үшінші, отыз төртінші, отыз бесінші, отыз алтыншы, отыз жетінші, отыз сегізінші, отыз тоғызыншы, қырықыншы, қырық бірінші, қырық екінші, қырық үшінші, қырық төртінші, қырық бесінші, қырық алтыншы, қырық жетінші, қырық сегізінші, қырық тоғызыншы, елуінші, елу бірінші, елу екінші, елу үшінші, елу төртінші, елу бесінші, елу алтыншы, елу жетінші, елу сегізінші абзацтарын, Тізбенің 8-тармағын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
С. Жакупова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интелллект және цифрлық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрлігі
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2025 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 299
Бұйрықпен бекітілген
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 сентября 2025 года № 299. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2025 года № 37000
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действия см. п.4
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения (далее – Перечень).
2. Департаменту социального обеспечения и социального страхования Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официальной публикации;
3) в течение десяти рабочих дней после исполнения подпунктов 1) и 2) настоящего пункта предоставить в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан информацию об их исполнении.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев третьего, четвертого, пятого, шестого, седьмого, восьмого, девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, двадцатого, двадцать первого, двадцать второго, двадцать третьего, двадцать четвертого, двадцать пятого, двадцать шестого, двадцать седьмого, двадцать восьмого, двадцать девятого, тридцатого, тридцать первого, тридцать второго, тридцать третьего, тридцать четвертого, тридцать пятого, тридцать шестого, тридцать седьмого, тридцать восьмого, тридцать девятого, сорокового, сорок первого, сорок второго, сорок третьего, сорок четвертого, сорок пятого, сорок шестого, сорок седьмого, сорок восьмого, сорок девятого, пятидесятого, пятьдесят первого, пятьдесят восьмого, пятьдесят девятого, шестидесятого, шестьдесят первого, шестьдесят второго, шестьдесят третьего, шестьдесят четвертого, шестьдесят пятого, шестьдесят шестого, шестьдесят седьмого, шестьдесят восьмого, шестьдесят девятого, семидесятого, семьдесят второго, семьдесят третьего, семьдесят четвертого, восьмидесятого, восемьдесят первого, восемьдесят пятого, сто двадцать шестого, сто двадцать седьмого, сто двадцать восьмого пункта 3 Перечня, абзацев третьего, четвертого, пятого, шестого, седьмого, восьмого, шестнадцатого, семнадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, двадцатого, двадцать первого, двадцать второго, двадцать третьего пункта 4 Перечня, абзацев третьего, четвертого, пятого, шестого, седьмого, восьмого, шестнадцатого, семнадцатого, девятнадцатого, двадцатого, двадцать первого, двадцать второго, двадцать третьего, двадцать четвертого, двадцать пятого, двадцать шестого пункта 5 Перечня, абзацев третьего, четвертого, пятого, шестого, седьмого, восьмого, тридцать шестого, тридцать седьмого, тридцать девятого, сорокового, сорок первого, сорок второго, сорок третьего, сорок четвертого, сорок пятого, сорок шестого, сорок седьмого пункта 6 Перечня, абзацев третьего, четвертого, пятого, шестого, седьмого, восьмого, девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, двадцатого, двадцать первого, двадцать второго, двадцать третьего, двадцать четвертого, двадцать пятого, двадцать шестого, двадцать седьмого, двадцать восьмого, двадцать девятого, тридцатого, тридцать первого, тридцать девятого, сорокового, сорок второго, сорок третьего, сорок четвертого, сорок пятого, сорок шестого, сорок седьмого, сорок восьмого, сорок девятого, пятидесятого, пятьдесят первого, пятьдесят второго, пятьдесят третьего, пятьдесят четвертого, пятьдесят пятого, пятьдесят шестого, пятьдесят седьмого, пятьдесят восьмого пункта 7 Перечня, пункта 8 Перечня, которые вводятся в действие с 1 января 2026 года.
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
С. Жакупова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 30 сентября 2025 года № 299
Перечень некоторых приказов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения

1. "Әлеуметтік-еңбек саласында мемлекеттік қызметтерді көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 25 наурыздағы № 84 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22394 болып тіркелген) мынадай өгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды тіркеу, біржолғы мемлекеттік ақшалай өтемақы төлеу, куәлік беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларында:
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Мемлекеттік корпорацияның аудандық (қалалық) бөлiмшелерi келiп түскен iс макеттерiн тиiстi журналда тiркейдi және Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарға өтемақы тағайындау туралы шешiмдердiң жобаларын дайындайды.
Өтемақы тағайындау үшiн Мемлекеттік корпорацияның аудандық (қалалық) бөлiмшелерiнiң қызметкерлерi өтемақы тағайындау туралы шешiмдердiң жобаларын қоса бере отырып, iс макеттерiн олар алынған күннен бастап күнтізбелік бес күннiң iшiнде Мемлекеттік корпорацияның облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы филиалдары арқылы Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің аумақтық органдарына (бұдан әрі – өтемақы тағайындау жөніндегі орган) жiбередi.";
көрсетілген Қағидалардың 1-қосымшасы осы Тізбеге 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 6-қосымшасы осы Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Банкроттық салдарынан таратылған заңды тұлғалар қызметкерлердің өмірі мен денсаулығына келтірген зиянды өтеу жөніндегі төлемдерді капиталдандыру кезеңі аяқталғаннан кейін Қазақстан Республикасының азаматтарына ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті тағайындау" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Енбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жеке тұлғаларға және оның заңды өкілдеріне (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) осы Қағидаларға сәйкес көрсетеді.
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру "Азаматарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) коммерциялық емес акционерлық коғам арқылы жүзеге асырылады.";

1. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 марта 2021 года № 84 "О некоторых вопросах оказания государственных услуг в социально-трудовой сфере" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22394) следующие изменения:
в Правилах оказания государственной услуги "Регистрация граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне, выплата единовременной государственной денежной компенсации, выдача удостоверений", утвержденных указанным приказом:
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Районные (городские) отделения Государственной корпорации регистрируют поступившие макеты дел в соответствующем журнале и готовят проекты решений о назначении компенсации гражданам, пострадавшим вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне.
Для назначения компенсации работники районных (городских) отделений Государственной корпорации направляют макеты дел с приложением проектов решений о назначении компенсации в территориальные органы Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – орган по назначению компенсации) в течение пяти календарных дней со дня их получения через филиалы областей, городов республиканского значения и столицы Государственной корпорации.";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему Перечню;
приложение 6 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему Перечню.
в Правилах оказания государственной услуги "Назначение социальной помощи в виде ежемесячных выплат гражданам Республики Казахстан после завершения периода капитализации платежей по возмещению вреда, причиненного жизни и здоровью работников юридическими лицами, ликвидированными вследствие банкротства", утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Государственная услуга оказывается территориальными подразделениями Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – услугодатель) физическим лицам или его законным представителям (далее – услугополучатель) в соответствии с настоящими Правилами.
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация).";

көрсетілген Қағидалардың 1 және 2-қосымшалары осы Тізбеге 3 және 4-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 4-қосымшасы осы Тізбеге 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Инфляцияның деңгейін ескере отырып, нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомасы мен зейнетақы жинақтарының сомасы арасындағы айырма төлемі" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті осы Қағидаларға сәйкес жеке тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі-көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
2) ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы.
көрсетілген Қағидалардың 1 және 2-қосымшалары осы Тізбеге 6 және 7-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен қалыптасқан зейнетақы жинақтарынан зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларында:
"1. Осы "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен қалыптасқан зейнетақы жинақтарынан зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы жинақтарынан зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру" мемлекеттік қызмет көрсету (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) тәртібін айқындайды.";
көрсетілген Қағидалардың 2-қосымшасы осы Тізбеге 8-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемдерді алушыларға міндетті зейнетақы жарналарын субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 213 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32776 болып тіркелген) мынадай өгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемдерді алушыларға міндетті зейнетақы жарналарын субсидиялау қағидаларында:

приложения 1 и 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 3 и 4 к настоящему Перечню;
приложение 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему Перечню.
в Правилах оказания государственной услуги "Выплата разницы между суммой фактически внесенных обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции и суммой пенсионных накоплений", утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Государственная услуга оказывается территориальными подразделениями Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – услугодатель) физическим лицам (далее – услугополучатель) в соответствии с настоящими Правилами.
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через:
1) некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
2) абонентское устройство сотовой связи.";
приложения 1 и 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 6 и 7 к настоящему Перечню.
в Правилах оказания государственной услуги "Осуществление пенсионных выплат из пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов из единого накопительного пенсионного фонда", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Осуществление пенсионных выплат из пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов из единого накопительного пенсионного фонда" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и определяют порядок оказания государственной услуги "Осуществление пенсионных выплат из пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов из единого накопительного пенсионного фонда" (далее – государственная услуга).";
приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 8 к настоящему Перечню.
2. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 213 "Об утверждении Правил субсидирования обязательных пенсионных взносов получателям социальных выплат по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32776) следующие изменения:
в Правилах субсидирования обязательных пенсионных взносов получателям социальных выплат по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет, утвержденных указанным приказом:

2-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) бюджеттік субсидиялардың мөлшерін белгілеу жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің аумақтық органдары;";
көрсетілген Қағидалардың 1-қосымшасы осы Тізбеге 9-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 7 және 8-қосымшалары осы Тізбеге 10 және 11-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 10-қосымшасы осы Тізбеге 12-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. "Әлеуметтік сақтандыру жүйесінің және әлеуметтік-еңбек саласында мемлекеттік қызметтер көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 21 маусымдағы № 229 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32897 болып тіркелген) мынадай өгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әлеуметтік аударымдарды есептеу және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына төлеу және олар бойынша өндіріп алу қағидаларында:
2-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) әлеуметтік аударымдарды төлеуші (бұдан әрі – төлеуші) – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды есептеуді және төлеуді жүзеге асыратын жұмыс беруші, дара кәсіпкер, оның ішінде шаруа немесе фермер қожалығы, Қазақстан Республикасының Салық кодексінде көзделген өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін арнаулы салық режимін қолданатын жеке тұлға, жеке практикамен айналысатын адам, оның ішінде Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалған, нысанасы жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету) болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кіріс алатын жеке тұлғалар үшін Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар төлеуді жүзеге асыратын салық агенттері.
Жеке көмекшілерге материалдық пайда төлеген кезде жергілікті атқарушы органдар немесе өзге де заңды тұлғалар, сондай-ақ Кодекстің 243-бабы бірінші бөлігінің 8) тармақшасында көрсетілген адамдар үшін әлеуметтік аударымдарды төлейтін, Кодекстің 102-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында айқындалған интернет-платформа операторы әлеуметтік аударымдарды төлеуші ретінде танылады.";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) бірыңғай төлемді төлеуші – Салық кодексінің 820-бабына сәйкес айқындалған салық агенті;";

подпункт 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3) уполномоченный государственный орган по установлению размеров бюджетных субсидий (далее – уполномоченный орган) – территориальные органы Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 9 к настоящему Перечню;
приложения 7 и 8 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 10 и 11 к настоящему Перечню;
приложение 10 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 12 к настоящему Перечню.
3. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 21 июня 2023 года № 229 "О некоторых вопросах системы социального страхования и оказания государственных услуг в социально-трудовой сфере" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32897) следующие изменения и дополнения:
в Правилах исчисления и уплаты социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования и взысканий по ним, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) плательщик социальных отчислений (далее – плательщик) - работодатель, индивидуальный предприниматель, в том числе крестьянское или фермерское хозяйство, физическое лицо, применяющее специальный налоговый режим для самозанятых, предусмотренный Налоговым кодексом Республики Казахстан, лицо, занимающееся частной практикой, осуществляющие исчисление и уплату социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, в том числе налоговые агенты, определенные налоговым законодательством Республики Казахстан, осуществляющие уплату социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования за физических лиц, получающих доходы по договорам гражданско-правового характера, предметом которых является выполнение работ (оказание услуг).
В качестве плательщика социальных отчислений признаются местные исполнительные органы или иные юридические лица при выплате материальной выгоды индивидуальным помощникам, а также оператор интернет-платформы, определенный подпунктом 1) пункта 2 статьи 102 Кодекса, уплачивающий социальные отчисления за лиц, указанных в подпункте 8) части первой статьи 243 Кодекса.";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) плательщик единого платежа – налоговый агент, определенный статьей 820 Налогового кодекса Республики Казахстан;";

мынадай мазмұндағы 3-1-тармағымен толықтырылсын:
"3-1. Өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін арнаулы салық режимін қолданатын жеке тұлғалардың төлеуіне жататын әлеуметтік аударымдардың мөлшерлемесі әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісінің 1 пайызы мөлшерінде белгіленеді.";
8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Егер күнтізбелік ай үшін бір төлеушіден әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын жалақының ең төмен мөлшерінен аз болса, онда әлеуметтік аударымдар жалақының ең төмен мөлшері негізге алына отырып есептеледі, төленеді.
Осы тармақтың күші:
өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін арнаулы салық режимін қолданатын жеке тұлғалардың;
интернет-платформаларды және (немесе) платформалық жұмыспен қамтудың мобильді қосымшаларын пайдалана отырып, қызметтер көрсету немесе жұмыстарды орындау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалардың;
нысанасы жұмыстарды орындау (қызметтер көрсету) болып табылатын, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес салық агенттерімен жасасқан азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кірістер алатын, оның ішінде Қазақстан Республикасындағы халықаралық ұйымдардың өкілдіктерінде, Қазақстан Республикасында аккредиттелген шет мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктерінде және консулдық мекемелерінде жұмыс істейтін жеке тұлғалар (бұдан әрі – азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кірістер алатын жеке тұлғалар);
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 94-тарауына сәйкес бірыңғай төлем есептелетін жұмыскерлердің;
жергілікті атқарушы органдар және өзге де заңды тұлғалар төлейтін жеке көмекшілердің кірістеріне қолданылмайды.
9. Жұмыскерлер, ақы төленетін өзге де жұмысы бар (сайланған, тағайындалған немесе бекітілген), оның ішінде Қазақстан Республикасындағы халықаралық ұйымдардың өкілдіктерінде, Қазақстан Республикасында аккредиттелген шет мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктерінде және консулдық мекемелерінде еңбек қызметін жүзеге асыратын адамдар үшін әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі жұмыс берушінің:
салық кезеңі үшін есептелген төлем көзінен салық салуға жататын жұмыскердің кірісі,
алу
салық кезеңі үшін міндетті зейнетақы жарналары
алу
салық кезеңі үшін Қазақстан Республикасы Салық Кодексінің 429-бабының 1), 2), 3) және 7) тармақшаларында көрсетілген табыстарды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 400-бабының 1-тармағында көзделген төлем көзінен салық салуға жататын табысы азайтылатын кіріс түріндегі шығыстары болып табылады.
Жұмыс берушінің шығыстарына әскери қызметшілердің, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары қызметкерлерінің ақшалай жабдықталымы енгізіледі.";

дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Ставка социальных отчислений, подлежащих уплате физическими лицами, применяющими специальный налоговый режим для самозанятых, устанавливается в размере 1 процента от объекта исчисления социальных отчислений.";
пункты 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"8. В случае если объект исчисления социальных отчислений от одного плательщика за календарный месяц менее минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, то социальные отчисления исчисляются, уплачиваются исходя из минимального размера заработной платы.
Действие настоящего пункта не распространяется на доходы:
физических лиц, применяющих специальный налоговый режим для самозанятых;
физических лиц, осуществляющих деятельность по оказанию услуг или выполнению работ с использованием интернет-платформ и (или) мобильных приложений платформенной занятости;
физических лиц, получающих доходы по заключенным с налоговыми агентами договорам гражданско-правового характера в соответствии с законодательством Республики Казахстан, предметом которых является выполнение работ (оказание услуг), в том числе работающих в представительствах международных организаций в Республике Казахстан, дипломатических представительствах и консульских учреждениях иностранных государств, аккредитованных в Республике Казахстан (далее – физические лица, получающие доходы по договорам гражданско-правового характера);
работников, с которых исчисляется единый платеж в соответствии с главой 94 Налогового кодекса Республики Казахстан;
индивидуальных помощников, выплачиваемых им местными исполнительными органами и иными юридическими лицами.
9. Объектом исчисления социальных отчислений для работников и лиц, имеющих иную оплачиваемую работу (избранные, назначенные или утвержденные), в том числе осуществляющие трудовую деятельность в представительствах международных организаций в Республике Казахстан, дипломатических представительствах и консульских учреждениях иностранных государств, аккредитованных в Республике Казахстан, являются расходы работодателя в виде:
дохода работника, подлежащего налогообложению у источника выплаты, начисленного за налоговый период,
минус
обязательные пенсионные взносы за налоговый период
минус
доход, на который уменьшается доход, подлежащий налогообложению у источника выплаты, предусмотренный пунктом 1 статьи 400 Налогового кодекса Республики Казахстан, за исключением доходов, указанных в подпунктах 1), 2), 3) и 7) статьи 429 Налогового кодекса Республики Казахстан, за налоговый период.
В расходы работодателя включается денежное содержание военнослужащих, сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов.";

10-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10-1. Нысанасы жұмыстарды орындау (қызметтер көрсету) болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кірістер алатын жеке тұлғалар үшін әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі:
салықтық кезең үшін есептелген төлем көзінен салық салуға жататын жұмыстарды орындау (қызметтер көрсету) нысанасы болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарт бойынша жеке тұлғаның табыс сомасы,
алу
салықтық кезең үшін міндетті зейнетақы жарналары
алу
салықтық кезең үшін Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 400-бабының 1-тармағында көзделген төлем көзінен салық салуға жататын кірістен азайтылған кіріс.
Бұл ретте бір төлеушіден әлеуметтік аударымдарды есептеудің ай сайынғы объектісі республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төменгі жалақының 7 еселенген мөлшерінен аспауға тиіс.
Нысанасы жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету) болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кірістер алатын жеке тұлғалар үшін әлеуметтік аударымдарды есептеуді, ұстап қалуды және Қорға аударуды төлеушілер осындай жеке тұлғалардың кірістері есебінен жүзеге асырады.
Егер тұлға бір төлеушімен жасалған екі және одан да көп азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша жұмыстарды орындаудан (қызметтерді көрсетуден) кіріс алған жағдайда, онда шектеу осы Қағидалардың 7-тармағында белгіленген алынған жалпы кіріске қолданылады.
Нысанасы жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету) болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кірістер алатын жеке тұлға бір мезгілде оның жұмыс берушісі болып табылатын төлеушіден табыс алған кезде, осы Қағидалардың 7-тармағында белгіленген шектеу бір төлеушіден алынған жалпы табысқа қолданылады.
Бұл ретте, осы Қағидалардың 7-тармағында белгіленген жалпы кіріске шектеу бірінші кезекте жұмыс берушіден алынған кіріске қолданылады.";
мынадай мазмұндағы 10-2-тармағымен толықтырылсын:
"10-2. Жеке тұлғалар үшін, арнаулы салық режимін қолданатын өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі осы режим шеңберіндегі қызметті жүзеге асырудың есепті айында алған кірісі болып табылады.
Бұл ретте, әлеуметтік аударымдарды есептеу үшін қабылданатын кіріс тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төменгі жалақының 7 еселенген мөлшерінен және Қазақстан Республикасының Салық кодексінде өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін арнаулы салық режимін қолдану үшін белгіленген шектен аспауға тиіс.";
12, 13 және 14-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

пункт 10-1 изложить в следующей редакции:
"10-1. Объектом исчисления социальных отчислений физических лиц, получающих доходы по договорам гражданско-правового характера, предметом которых является выполнение работ (оказание услуг), является:
сумма дохода физического лица по договору гражданско-правового характера, предметом которого является выполнение работ (оказание услуг), подлежащего налогообложению у источника выплаты, начисленного за налоговый период,
минус
обязательные пенсионные взносы за налоговый период
минус
доход, на который уменьшается доход, подлежащий налогообложению у источника выплаты, предусмотренный пунктом 1 статьи 400 Налогового кодекса Республики Казахстан, за налоговый период.
При этом ежемесячный объект исчисления социальных отчислений от одного плательщика не должен превышать 7-кратный минимальный размер заработной платы, установленный на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.
Исчисление, удержание и перечисление в Фонд социальных отчислений физических лиц, получающих доходы по договорам гражданско-правового характера, осуществляются плательщиками за счет доходов таких физических лиц.
В случае, если лицо получает доходы от выполнения работ (оказания услуг) по двум и более договорам гражданско-правового характера, заключенным с одним и тем же плательщиком, то ограничение, установленное пунктом 7 настоящих Правил, применяется к общему полученному доходу.
При получении физическим лицом дохода по договорам гражданско-правового характера от плательщика, одновременно являющегося его работодателем, ограничение, установленное пунктом 7 настоящих Правил, применяется к общему доходу, полученному от одного плательщика.
При этом, ограничение, установленное пунктом 7 настоящих Правил к общему доходу, применяется в первую очередь к доходу, полученному от работодателя.";
дополнить пунктом 10-2 следующего содержания:
"10-2. Объектом исчисления социальных отчислений для физических лиц, применяющих специальный налоговый режим для самозанятых, является доход, полученный ими за отчетный месяц осуществления деятельности в рамках данного режима.
При этом, доход, принимаемый для исчисления социальных отчислений, в месяц не должен превышать 7-кратный минимальный размер заработной платы, установленный на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете и порог, установленный для применения специального налогового режима для самозанятых Налоговым кодексом Республики Казахстан.";
пункты 12, 13 и 14 изложить в следующей редакции:

"12. Бірыңғай төлемді есептеу объектісі Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 821-бабында айқындалған қызметкердің кірісі болып табылады.
Бірыңғай төлемнің құрамына кіретін әлеуметтік аударымдарды есептеу және төлеу бірыңғай төлем төлеушінің қаражаты есебінен жүргізіледі.
13. Жеке көмекшілер үшін әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі жергілікті атқарушы органдар мен өзге де заңды тұлғалар төлейтін кіріс болып табылады.
14. Әлеуметтік аударымдарды есептеу кезінде тиындармен есептелген сомалар тиындардың сомасына қарамастан 1 теңгеге дейін дөңгелектенеді.
Жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға әлеуметтік қызметтер көрсететін жеке көмекшінің кірісін қоспағанда, Қорға әлеуметтік аударымдар салық салу мақсатында жеке тұлғаның кірісі ретінде қарастырылмайтын кірістерден төленбейді.
Осы тармақтың күші Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 94-тарауына сәйкес бірыңғай төлем есептелетін жұмыскерлердің кірісіне, сондай-ақ осы Кодекстің 101-1 және 102-1-баптарында аталған адамдардың кірісіне қолданылмайды.";
16-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 16-2-тармақпен толықтырылсын:
"16-2. Кодекстің 101-1-бабында көрсетілген өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін арнаулы салық режимін қолданатын адамдардың әлеуметтік аударымдарды төлеуі күнтізбелік жылдың ағымдағы және кейінгі айларында жүзеге асырылуы мүмкін және кіріс алынған айдан кейінгі айдың 25-күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Бұл ретте әлеуметтік аударымдар және (немесе) олардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұл бойынша берешек арнайы мобильді қосымшаның чектері негізінде орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер үшін ақы алу кезеңіндегі кірістен есептеледі және төленеді.";
28-тармақтың 3) тармақшасының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Қағидалардың 2-тармағының 4) тармақшасына, сондай-ақ 6) тармақшасына сәйкес төлеуші болып табылмайтын жеке тұлғалар төлеген әлеуметтік аударымдар және (немесе) әлеуметтiк аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұл да қайтаруға жатады.";
29-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Мемлекеттік кірістер органы төлеушіде әлеуметтік аударымдар бойынша берешек түзілген күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей төлеушіге республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын 6 еселенген айлық есептік көрсеткіштен астам мөлшердегі берешек сомасы туралы хабарлама жібереді.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"12. Объектом исчисления единого платежа является доход работника, определенный статьей 821 Налогового кодекса Республики Казахстан.
Исчисление и уплата социальных отчислений, входящих в состав единого платежа, производится за счет средств плательщика единого платежа.
13. Объектом исчисления социальных отчислений для индивидуальных помощников является доход, выплачиваемый им местными исполнительными органами и иными юридическими лицами.
14. При исчислении социальных отчислений суммы, исчисленные в тиынах, округляются до 1 тенге, независимо от суммы тиынов.
Социальные отчисления в Фонд не уплачиваются с доходов, которые в целях налогообложения не рассматриваются в качестве дохода физического лица, за исключением дохода индивидуального помощника, оказывающего социальные услуги лицу с инвалидностью первой группы, имеющему затруднение в передвижении.
Действие настоящего пункта не распространяется на доходы работников, с которых исчисляется единый платеж в соответствии с главой 94 Налогового кодекса Республики Казахстан, а также на доходы лиц, указанных в статьях 101-1 и 102-1 Кодекса.";
пункт 16 исключить;
дополнить пунктом 16-2 следующего содержания:
"16-2. Уплата социальных отчислений лицами, применяющими специальный налоговый режим для самозанятых, указанными в статье 101-1 Кодекса, может осуществляться за текущий и последующие месяцы календарного года, и производится не позднее 25 числа месяца, следующего за месяцем получения дохода.
При этом задолженность по социальным отчислениям и (или) пени за их несвоевременную и (или) неполную уплату исчисляется и уплачивается с дохода за период получения оплаты за выполненные работы, оказанные услуги на основании чеков специального мобильного приложения.";
часть вторую подпункта 3) пункта 28 изложить в следующей редакции:
"Возврату также подлежат социальные отчисления и (или) пеня за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений, уплаченные физическими лицами, не являющимися плательщиками в соответствии с подпунктом 4), а также подпунктом 6) пункта 2 настоящих Правил.";
часть первую пункта 29 изложить в следующей редакции:
"29. Орган государственных доходов не позднее пяти рабочих дней со дня образования задолженности по социальным отчислениям у плательщика направляет плательщику уведомление о сумме задолженности в размере более 6-кратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:

"30. Әлеуметтік аударымдар және әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немеес) толық төлемегені үшін өсімпұлдар бойынша берешек өтелмеген жағдайда, пайдасына әлеуметтік аударымдар бойынша берешек өндіріп алынатын міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылардың тізімі хабарламаны жіберген мемлекеттік кіріс органына оған хабарлама тапсырылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде ұсынылады.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Әлеуметтік аударымдар бойынша берешекті және әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлды өтемеген кезде мемлекеттік кіріс органы төлеушінің шығыс операцияларын:
банктік шоттары бойынша – әлеуметтік аударымдар бойынша берешек сомасы шегінде;
касса бойынша – екінші деңгейдегі банкке немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға қолма-қол ақшаны төлеу және тапсыру жөніндегі операциялардан басқа, кассадағы қолма-қол ақшаның барлық шығыс операциялары бойынша оларды кейіннен әлеуметтік аударымдарды, оларға хабарлама тапсырылған күннен бастап он жұмыс күні өткен соң уақтылы төленбегені үшін есептелген өсімпұлдарды төлеу есебіне аудару үшін тоқтата тұруды жүргізеді.
Мемлекеттік кірістер органдарының өкімі бойынша банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар:
1) Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 201-бабында көзделген салықтар мен бюджетке төленетін төлемдерді, кедендік төлемдерді, әлеуметтік төлемдерді, оларды уақтылы төлемегені үшін есептелген өсімпұлдарды, сондай-ақ бюджетке енгізуге жататын айыппұлдарды төлеу жөніндегі операциялардан басқа;
2) ақшаны:
өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянды өтеу туралы талаптарды, сондай-ақ алименттерді өндіріп алу жөніндегі талаптарды қанағаттандыруды көздейтін атқару құжаттары бойынша;
еңбек шарты бойынша жұмыс істейтін адамдармен есеп айырысу үшін, жұмыстан шығу жәрдемақыларын төлеу және еңбегіне ақы төлеу, авторлық шарт бойынша сыйақылар төлеу, әлеуметтік төлемдерді аудару жөніндегі клиенттің міндеттемелері бойынша ақшаны алып қоюды көздейтін атқару құжаттары бойынша, сондай-ақ мемлекет кірісіне өндіріп алу туралы атқару құжаттары бойынша;
салық берешегін, кедендік төлемдер, салықтар мен өсімпұлдар бойынша берешекті, әлеуметтік төлемдер бойынша берешекті өтеу бойынша ақшаны алып қоюдан басқа төлеушілердің банктік шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұрады.
Төлеушiнің банктік шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы мемлекеттік кірістер органының өкімінің нысаны Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 86-бабы 6-тармағына сәйкес бекітіледі.";
33-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 201-бабында көзделген салықтар мен бюджетке төленетін төлемдерді, кедендік төлемдерді, әлеуметтік төлемдерді, олардың уақтылы төленбегені үшін есептелген өсімпұлдарды, сондай-ақ бюджетке енгізуге жататын айыппұлдар төлеу есебіне оларды кейіннен аудару үшін банкке ақша тапсыру үшін";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдарды қайтаруды жүзеге асырудың қағидалары мен жағдайларында:

"30. В случае непогашения задолженности по социальным отчислениям и пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений список участников системы обязательного социального страхования, в пользу которых взыскивается задолженность по социальным отчислениям, представляется в орган государственных доходов, направивший уведомление, в течение пяти рабочих дней со дня вручения ему уведомления.";
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. При непогашении задолженности по социальным отчислениям и пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений орган государственных доходов производит приостановление расходных операций плательщика:
по банковским счетам – в пределах суммы задолженности по социальным отчислениям;
по кассе – по всем расходным операциям наличных денег в кассе, кроме операций по уплате и сдаче наличных денег в банк второго уровня или организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций, для последующего их перечисления в счет уплаты социальных отчислений, пеней, начисленных за их несвоевременную уплату по истечении десяти рабочих дней со дня вручения ему уведомления.
По распоряжению органов государственных доходов банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, приостанавливают расходные операции по банковским счетам плательщиков кроме:
1) операций по уплате налогов и платежей в бюджет, предусмотренных статьей 201 Налогового Кодекса Республики Казахстан, таможенных платежей, социальных платежей, пени, начисленных за их несвоевременную уплату, а также штрафов, подлежащих внесению в бюджет;
2) изъятия денег:
по исполнительным документам, предусматривающим удовлетворение требований о возмещении вреда, причиненного жизни и здоровью, а также требований по взысканию алиментов;
по исполнительным документам, предусматривающим изъятие денег для расчетов с лицами, работающими по трудовому договору, по выплате выходных пособий и оплате труда, по выплате вознаграждения по авторскому договору, обязательствам клиента по перечислению социальных платежей, а также по исполнительным документам о взыскании в доход государства;
по погашению налоговой задолженности, задолженности по таможенным платежам, налогам и пени, задолженности по социальным платежам.
Форма распоряжения органа государственных доходов о приостановлении расходных операций по банковским счетам плательщиков утверждается в соответствии с пунктом 6 статьи 86 Налогового Кодекса Республики Казахстан.";
абзац второй пункта 33 изложить в следующей редакции:
"сдаче денег в банк для последующего их перечисления в счет уплаты налогов и платежей в бюджет, предусмотренных статьей 201 Налогового Кодекса Республики Казахстан, таможенных платежей, социальных платежей, пени, начисленных за их несвоевременную уплату, а также штрафов, подлежащих внесению в бюджет;";
в Правилах и случаях осуществления возврата излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений, утвержденных указанным приказом:

2-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) әлеуметтік аударымдарды төлеуші (бұдан әрі – төлеуші) – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды есептеуді және төлеуді жүзеге асыратын жұмыс беруші, дара кәсіпкер, оның ішінде шаруа немесе фермер қожалығы, Қазақстан Республикасының Салық кодексінде көзделген өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін арнаулы салық режимін қолданатын жеке тұлға, жеке практикамен айналысатын адам, оның ішінде Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалған, нысанасы жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету) болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кіріс алатын жеке тұлғалар үшін Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар төлеуді жүзеге асыратын салық агенттері.
Жеке көмекшілерге материалдық пайда төлеген кезде жергілікті атқарушы органдар немесе өзге де заңды тұлғалар, сондай-ақ Кодекстің 243-бабы бірінші бөлігінің 8) тармақшасында көрсетілген адамдар үшін әлеуметтік аударымдарды төлейтін, Кодекстің 102-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында айқындалған интернет-платформа операторы әлеуметтік аударымдарды төлеуші ретінде танылады.";
3-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) бір кезеңде екі немесе одан көп төлемдер;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) төлеушінің деректемелері дұрыс көрсетілмеген (төлеушілердің ЖСН/БСН қате болған жағдайда);";
4-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) осы Қағидалардың 3-тармағының 3), 4), 5), 6) немесе 7) тармақшаларда көрсетілген жағдайлар бойынша салық төлеушінің дербес шотынан үзінді көшірме.";
13-тармақтың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы бесінші абзацпен толықтырылсын:
"жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға, бала күтіміне әлеуметтік төлемдерді есептеу үшін қабылданатын кезеңге келетін әлеуметтік аударымдар Қорға құқық пайда болған күннен және (немесе) оларды тағайындауға өтініш берілген күннен кейін келіп түскен, бірақ тиісті әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеуде (айқындауда) ескерілмеген.";
көрсетілген Қағидалардың 1-қосымшасы осы Тізбеге 13-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 2-қосымшасы осы Тізбеге 14-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыға әлеуметтік аударымдардың жай-күйі мен қозғалысы туралы ақпарат беру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1.Осы Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыға әлеуметтік аударымдардың жай-күйі мен қозғалысы туралы ақпарат беру қағидасы (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 12-бабы 5) тармақшасының он алтыншы абзацына (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес әзiрлендi және міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыға әлеуметтік аударымдардың жай-күйі мен қозғалысы туралы ақпарат беру тәртібін айқындайды.";

подпункт 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3) плательщик социальных отчислений (далее – плательщик) – работодатель, индивидуальный предприниматель, в том числе крестьянское или фермерское хозяйство, физическое лицо, применяющее специальный налоговый режим для самозанятых, предусмотренный Налоговым кодексом Республики Казахстан, лицо, занимающееся частной практикой, осуществляющие исчисление и уплату социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, в том числе налоговые агенты, определенные налоговым законодательством Республики Казахстан, осуществляющие уплату социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования за физических лиц, получающих доходы по договорам гражданско-правового характера, предметом которых является выполнение работ (оказание услуг).
В качестве плательщика социальных отчислений признаются местные исполнительные органы или иные юридические лица при выплате материальной выгоды индивидуальным помощникам, а также оператор интернет-платформы, определенный подпунктом 1) пункта 2 статьи 102 Кодекса, уплачивающий социальные отчисления за лиц, указанных в подпункте 8) части первой статьи 243 Кодекса;";
в пункте 3:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) уплаты два и более раз за один и тот же период;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) неверного указания реквизитов плательщика (в случае ошибки в ИИН/БИН плательщика);";
подпункт 3) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"3) выписка из лицевого счета налогоплательщика по случаям, указанным в подпунктах 3), 4), 5), 6) или 7) пункта 3 настоящих Правил.";
часть первую пункта 13 дополнить абзацем пятым следующего содержания:
"социальные отчисления, приходящиеся на период, который принимается для исчисления социальных выплат по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет, поступили в Фонд после даты возникновения права и (или) даты обращения за их назначением, но не учтены в исчислении (определении) размера соответствующей социальной выплаты.";
приложения 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 13 к настоящему Перечню;
приложения 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 14 к настоящему Перечню.
в Правилах выдачи участнику системы обязательного социального страхования информации о состоянии и движении социальных отчислений, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила выдачи участнику системы обязательного социального страхования информации о состоянии и движении социальных отчислений (далее – Правила) разработаны в соответствии с абзацем шестнадцатым подпункта 5) статьи 12 Социального кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют порядок выдачи участнику системы обязательного социального страхования информации о состоянии и движении социальных отчислений.";

2-тармақтың 6), 7) және 8) тармақшалары алып тасталсын;
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыға әлеуметтік аударымдардың жай-күйі мен қозғалысы туралы ақпаратты беруді Мемлекеттік корпорация және Қор филиалдары жүзеге асырады.
4. Әлеуметтік аударымдардың жай-күйі мен қозғалысы туралы ақпарат алу үшін міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы Мемлекеттік корпорацияға және Қордың филиалдарына жеке басын куәландыратын құжатпен (сәйкестендіру үшін) және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішпен немесе портал арқылы сұрау салу жіберу жолымен жүгінеді.";
6, 7, 8, 9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушысы қолданылу мерзімі өткен құжатты ұсынған жағдайда Мемлекеттік корпорацияның немесе Қор филиалының қызметкері міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік аударымдардың жай-күйі мен қозғалысы туралы ақпарат беруге өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
7. Өтінішті қабылдау кезінде:
Мемлекеттік корпорацияның қызметкері әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай ақпараттық жүйесіне міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы туралы деректердің болуына сұрау салуды қалыптастырады және өтінішті тіркейді;
Қордың қызметкері Қордың автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы туралы деректердің болуына сұрау салуды қалыптастырады және өтінішті тіркейді.
Сұрау салуды өңдеу әлеуметтік-еңбек саласының тиісті бірыңғай ақпараттық жүйесінде және Қордың автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде 10 минут ішінде жүзеге асырылады.
8. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыға әлеуметтік аударымдардың жай-күйі мен қозғалысы туралы ақпарат беру осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүзеге асырылады.
Әлеуметтік аударымдардың жай-күйі мен қозғалысы туралы ақпарат мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) "өңделген" - әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдар сомасы түскен сәтті өңделді.
2) "қайтарылған" - Мемлекеттік корпорацияның төлеушіге әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдарды төлеу бойынша қате төлемдерді қайтару.
3) "жеткізілді" - Қордың артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдарды қайтаруы.

подпункты 6), 7) и 8) пункта 2 исключить;
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Выдача участнику системы обязательного социального страхования информации о состоянии и движении социальных отчислений осуществляется Государственной корпорацией и филиалами Фонда.
4. Для получения информации о состоянии и движении социальных отчислений участник системы обязательного социального страхования обращается в Государственную корпорацию или филиалы Фонда с документом, удостоверяющим личность (для идентификации), и заявлением по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам или путем отправки запроса через портал.";
пункты 6, 7, 8, 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"6. В случаях предоставления участникам системы обязательного социального страхования документа с истекшим сроком действия работником Государственной корпорации или филиала Фонда выдается расписка об отказе в приеме заявления на выдачу участнику системы обязательного социального страхования информации о состоянии и движении социальных отчислений по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
7. При приеме заявления работник:
Государственной корпорации формирует запрос в единую информационную систему социально-трудовой сферы на наличие данных об участнике системы обязательного социального страхования и регистрирует заявление;
Фонда формирует запрос в автоматизированную информационную систему Фонда на наличие данных об участнике системы обязательного социального страхования и регистрирует заявление.
Обработка запроса осуществляется в соответствующей единой информационной системе социально-трудовой сферы и автоматизированной информационной системе Фонда в течении 10 минут.
8. Выдача участнику системы обязательного социального страхования информации о состоянии и движении социальных отчислений осуществляется по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Информация о состоянии и движении социальных отчислений содержит следующие сведения:
1) "обработанные" - суммы поступивших социальных отчислений и пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений успешно обработаны;
2) "сторнированные" - возврат ошибочных платежей по уплате социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений Государственной корпорацией плательщику;
3) "доставленные" - возврат Фондом излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений по заявлению плательщика.

9. Портал арқылы әлеуметтік аударымдардың жай-күйі мен қозғалысы туралы ақпарат алу үшін міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы:
1) ЭЦҚ немесе бір реттік пароль арқылы порталда авторизациялануды жүргізеді;
2) Мемлекеттік корпорацияның ақпараттық жүйесіне сұрау салуды жүзеге асырады;
3) ЭЦҚ арқылы қызмет алу үшін сұрау салуды куәландырады (оған қол қояды).
Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы портал арқылы өтініш берген кезде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының "жеке кабинетіне" сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе, сондай-ақ әлеуметтік аударымдардың жай-күйі мен қозғалысы туралы ақпаратты алу уақыты мен күнін көрсете отырып, хабарлама жіберіледі.
10. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыға портал арқылы жүгінген кезде әлеуметтік аударымдардың жай-күйі мен қозғалысы туралы ақпарат беру осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүзеге асырылады.
Әлеуметтік аударымдардың жай-күйі мен қозғалысы туралы ақпарат мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) "өңделген" - түскен әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдар сомасы сәтті өңделді;
2) "қайтарылған" - Мемлекеттік корпорацияның төлеушіге әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдар бойынша қате төленген төлемдерді қайтару;
3) "жеткізілді" - Қордың артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдарды қайтаруы.";
12-тармақ алынып тасталсын;
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыға әлеуметтік аударымдардың жай-күйі мен қозғалысы туралы ақпарат беру мәселелері бойынша Мемлекеттік корпорацияның немесе Қор филиалының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыға әлеуметтік аударымдардың жай-күйі мен қозғалысы туралы ақпарат беру мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам жүргізеді.
Шағым Мемлекеттік корпорацияға немесе Қордың филиалына шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адамға беріледі.
Мемлекеттік корпорация немесе Қордың филиалы шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын, лауазымды адам шағым түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте Мемлекеттік корпорация немесе Қордың филиалы шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адам, егер ол үш жұмыс күні ішінде қолайлы шешім қабылдаса, шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын әкімшілік іс-әрекет жасаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы.";

9. Для получения информации о состоянии и движении социальных отчислений посредством портала участником системы обязательного социального страхования:
1) производится авторизация на портале с помощью ЭЦП или одноразового пароля;
2) осуществляется запрос в информационную систему Государственной корпорации;
3) удостоверяется (подписывается) запрос для получения услуги посредством ЭЦП.
При подаче участником системы обязательного социального страхования заявления через портал в "личный кабинет" участника системы обязательного социального страхования направляется статус о принятии запроса, а также уведомление с указанием даты и времени получения информации о состоянии и движении социальных отчислений.
10. Выдача участнику системы обязательного социального страхования информации о состоянии и движении социальных отчислений при обращении через портал осуществляется по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Информация о состоянии и движении социальных отчислений содержит следующие сведения:
1) "обработанные" - суммы поступивших социальных отчислений и пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений успешно обработаны;
2) "сторнированные" - возврат ошибочных платежей по уплате социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений Государственной корпорацией плательщику;
3) "доставленные" - возврат Фондом излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений по заявлению плательщика.";
пункт 12 исключить;
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) Государственной корпорации или филиала Фонда по вопросам выдачи участнику системы обязательного социального страхования информации о состоянии и движении социальных отчислений";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Рассмотрение жалобы по вопросам выдачи участнику системы обязательного социального страхования информации о состоянии и движении социальных отчислений производится вышестоящим административным органом, должностным лицом.
Жалоба подается в Государственную корпорацию или филиал Фонда, должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Государственная корпорация или филиал Фонда, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом Государственная корпорация или филиал Фонда, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет благоприятное решение, совершит административное действие, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.";

көрсетілген Қағидалардың 1-қосымшасы осы Тізбеге 15-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 2-қосымшасы алып тасталсын;
көрсетілген Қағидалардың 3 және 4-қосымшалары осы Тізбеге 16 және 17-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Төлеушілерге әлеуметтік аударымдардың жай-күйі мен қозғалысы туралы ақпарат беру қағидаларында:
2-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) әлеуметтік аударымдарды төлеуші (бұдан әрі – төлеуші) – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды есептеуді және төлеуді жүзеге асыратын жұмыс беруші, дара кәсіпкер, оның ішінде шаруа немесе фермер қожалығы, Қазақстан Республикасының Салық кодексінде көзделген өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін арнаулы салық режимін қолданатын жеке тұлға, жеке практикамен айналысатын адам, оның ішінде Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалған, нысанасы жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету) болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кіріс алатын жеке тұлғалар үшін Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар төлеуді жүзеге асыратын салық агенттері.
Жеке көмекшілерге материалдық пайда төлеген кезде жергілікті атқарушы органдар немесе өзге де заңды тұлғалар, сондай-ақ Кодекстің 243-бабы бірінші бөлігінің 8) тармақшасында көрсетілген адамдар үшін әлеуметтік аударымдарды төлейтін, Кодекстің 102-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында айқындалған интернет-платформа операторы әлеуметтік аударымдарды төлеуші ретінде танылады.";
4. "Жұмысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және оны тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 237 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32881 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жұмысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және оны тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларында:
2-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) әлеуметтік аударымдарды төлеуші (бұдан әрі – төлеуші) – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды есептеуді және төлеуді жүзеге асыратын жұмыс беруші, дара кәсіпкер, оның ішінде шаруа немесе фермер қожалығы, Қазақстан Республикасының Салық кодексінде көзделген өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін арнаулы салық режимін қолданатын жеке тұлға, жеке практикамен айналысатын адам, оның ішінде Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалған, нысанасы жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету) болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кіріс алатын жеке тұлғалар үшін Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар төлеуді жүзеге асыратын салық агенттері.

приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 15 к настоящему Перечню;
приложение 2 к указанным Правилам исключить;
приложение 3 и 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 16 и 17 к настоящему Перечню.
в Правилах предоставления информации плательщикам о состоянии и движении социальных отчислений, утвержденных указанным приказом:
подпункт 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3) плательщик социальных отчислений (далее – плательщик) - работодатель, индивидуальный предприниматель, в том числе крестьянское или фермерское хозяйство, физическое лицо, применяющее специальный налоговый режим для самозанятых, предусмотренный Налоговым кодексом Республики Казахстан, лицо, занимающееся частной практикой, осуществляющие исчисление и уплату социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, в том числе налоговые агенты, определенные налоговым законодательством Республики Казахстан, осуществляющие уплату социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования за физических лиц, получающих доходы по договорам гражданско-правового характера, предметом которых является выполнение работ (оказание услуг).
В качестве плательщика социальных отчислений признаются местные исполнительные органы или иные юридические лица при выплате материальной выгоды индивидуальным помощникам, а также оператор интернет-платформы, определенный подпунктом 1) пункта 2 статьи 102 Кодекса, уплачивающий социальные отчисления за лиц, указанных в подпункте 8) части первой статьи 243 Кодекса.".
4. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 237 "Об утверждении Правил исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю потери работы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32881) следующие изменения и дополнения:
в Правилах исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю потери работы, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) плательщик социальных отчислений (далее – плательщик) – работодатель, индивидуальный предприниматель, в том числе крестьянское или фермерское хозяйство, физическое лицо, применяющее специальный налоговый режим для самозанятых, предусмотренный Налоговым кодексом Республики Казахстан, лицо, занимающееся частной практикой, осуществляющие исчисление и уплату социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, в том числе налоговые агенты, определенные налоговым законодательством Республики Казахстан, осуществляющие уплату социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования за физических лиц, получающих доходы по договорам гражданско-правового характера, предметом которых является выполнение работ (оказание услуг).

Жеке көмекшілерге материалдық пайда төлеген кезде жергілікті атқарушы органдар немесе өзге де заңды тұлғалар, сондай-ақ Кодекстің 243-бабы бірінші бөлігінің 8) тармақшасында көрсетілген адамдар үшін әлеуметтік аударымдарды төлейтін, Кодекстің 102-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында айқындалған интернет-платформа операторы әлеуметтік аударымдарды төлеуші ретінде танылады.";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) бірыңғай төлемді төлеуші – Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 820-бабына сәйкес айқындалған салық агенті;";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Егер Қор филиалы осы Қағидалардың 21 және 24 тармақтарында көзделген, жүргізілген тексеру нәтижелері бойынша төлеуші және (немесе) бірыңғай төлемді төлеуші әлеуметтік төлемді есептеу кезінде ескерілетін кезеңге келетін айлар (ай) үшін:
артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды, бірыңғай төлем құрамындағы әлеуметтік аударымдарды қайтару жүзеге асырылмаған, Қор филиалы осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төлеуші беретін міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының ай сайынғы табысы туралы анықтама негізінде әлеуметтік төлем мөлшерін есептеуді жүргізеді;
әлеуметтік аударымдар жүргізілмеген не толық көлемде жүргізілмеген, бірыңғай төлем құрамындағы әлеуметтік аударымдар, Қор филиалы нақты түскен әлеуметтік аударымдар негізінде әлеуметтік төлем мөлшерін есептеуді жүргізеді.
Бұл ретте, егер мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-дағы қолда бар мәліметтер бойынша, оның ішінде өтініш берушінің қатысуымен жүргізілген тексеру нәтижелері бойынша осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген бірыңғай төлем құрамындағы әлеуметтік аударымдардың, әлеуметтік аударымдардың сәйкес келмеу мән - жайлары сақталса және өтініш берушінің таңдауы бойынша бөлімшеге ұсынылатын өтініш берушінің келісімі негізінде Қор филиалы сақталса Осы Қағидаларға 16-нысан бойынша Мемлекеттік корпорация айларды (айды)есептемегенде әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеуді жүргізеді, әлеуметтік аударымдардың сәйкессіздігі бар не сот шешімінің негізінде осы тармақта көрсетілген айларды (айды) ескере отырып, төлем мөлшерін есептеуді жүргізеді.";
24-тармақтың алтыншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"ЭІМ-ға қосымша құжаттарды (мәліметтерді) қосу қажет болған кезде Қор филиалы "Е-макет" ААЖ арқылы ЭІМ-ны Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне қайтарады. Бұл ретте, өтініш берушіге әлеуметтік төлемді тағайындауға арналған құжаттарды толық ресімдеу қажеттілігі туралы ұялы телефонға sms-хабарлама, ал екінші деңгейдегі банктерді ақпараттандыру объектісінің мобильді қосымшасының "жеке кабинетіне" – осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлемді тағайындауға арналған құжаттарды толық ресімдеу қажеттілігі туралы электрондық хабарлама жіберіледі.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

В качестве плательщика социальных отчислений признаются местные исполнительные органы или иные юридические лица при выплате материальной выгоды индивидуальным помощникам, а также оператор интернет-платформы, определенный подпунктом 1) пункта 2 статьи 102 Кодекса, уплачивающий социальные отчисления за лиц, указанных в подпункте 8) части первой статьи 243 Кодекса;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) плательщик единого платежа – налоговый агент, определенный статьей 820 Налогового кодекса Республики Казахстан;";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. В случае, если филиалом Фонда, по результатам проведенной проверки, предусмотренной пунктами 21 и 24 настоящих Правил, выявлено, что плательщиком и (или) плательщиком единого платежа за месяцы (месяц), приходящиеся на период, учитываемый при исчислении социальной выплаты:
не осуществлен возврат излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений, социальных отчислений в составе единого платежа, филиал Фонда производит исчисление размера социальной выплаты на основании справки о ежемесячном доходе участника системы обязательного социального страхования, выдаваемой плательщиком по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам;
не произведены либо произведены не в полном объеме социальные отчисления, социальные отчисления в составе единого платежа, филиал Фонда производит исчисление размера социальной выплаты на основании фактически поступивших социальных отчислений.
При этом, если по результатам проведенной проверки по имеющимся сведениям в ИС государственных органов и (или) организаций, в том числе при участии заявителя, обстоятельства несоответствия социальных отчислений, социальных отчислений в составе единого платежа, предусмотренных частью первой настоящего пункта сохраняются и по выбору заявителя филиал Фонда на основании согласия заявителя, предоставляемого в отделение Государственной корпорации по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам, производит исчисление размера социальной выплаты без учета месяцев (месяца), в которых имеется несоответствие социальных отчислений либо на основании решения суда производит исчисление размера выплаты с учетом месяцев (месяца), указанных в настоящем пункте.";
часть шестую пункта 24 изложить в следующей редакции:
"При необходимости приобщения к ЭМД дополнительных документов (сведений) филиал Фонда посредством АИС "Е-макет" возвращает ЭМД в отделение Государственной корпорации. При этом заявителю направляется sms-оповещение на мобильный телефон о необходимости дооформления документов на назначение социальной выплаты, а в "личный кабинет" мобильного приложения объекта информатизации банков второго уровня, на портале, портале ЭБТ – электронное уведомление о необходимости дооформления документов на назначение социальной выплаты по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам.";
пункт 32 изложить в следующей редакции:

"32. Әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының кірісінің орташа айлық мөлшеріне және тиісті коэффициенттерге сүйене отырып жүргізіледі.
Бұл ретте әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу үшін міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының кірісінің орташа айлық мөлшеріне Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бюджет қаражаты есебінен алынған жеке көмекшілерге материалдық пайда қосылады.
Әлеуметтік төлемдер мөлшерін есептеген және өзгерткен кезде тиындармен есептелген сомалар бір теңгеге дейін дөңгелектенеді.";
33-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Кодекстің 101-1-бабында көрсетілген адамдар үшін әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде есепке алынған ай сайынғы кіріс Қазақстан Республикасының Салық кодексінде көзделген арнайы мобильдік қосымшадан алынған мәліметтерге сәйкес қосымша расталады";
34-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Кодекстің 101-1 және 102-1-баптарында көрсетілген адамдар үшін жұмысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді есептеу кезінде әлеуметтік аударымдар жүргізілген әрбір ай үшін кіріс нақты түскен әлеуметтік аударымдар сомасын Кодекстің 244-бабының 1-тармағында белгіленген әлеуметтік аударымдар мөлшерлемесіне бөлу жолымен айқындалады.";
43-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қор филиалы жұмыссыздың субсидияланатын жұмыс орнындарына қатысқаны үшін әлеуметтік аударымдарды және (немесе) міндетті зейнетақы жарналарын қоспағанда, жұмыс берушінің әлеуметтік аударымдарды және (немесе) міндетті зейнетақы жарналары түскені туралы мәліметтер АЖ-дан келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде әлеуметтік төлемді тоқтата тұру туралы шешім қабылдайды, маңсап орталығы бағыты бойынша кәсіптік оқыту.";
45-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлігімен толықтырылсын:
"Әлеуметтік аударымдар және (немесе) міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары өтемақы және ынталандырушы сипаттағы төлемдерден түскен жағдайда, әлеуметтік төлемді алушы осы Қағидаларға 17-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтемақы және ынталандырушы сипаттағы төлемдерді алу фактісін растайтын анықтаманы ұсынған кезде әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрған күннен бастап осы Қағидаларға сәйкес айқындалған мөлшерде қайта басталады.";
46-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Қор филиалы мыналар келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде әлеуметтік төлемді тоқтату туралы шешім қабылдайды:

"32. Исчисление размера социальной выплаты производится исходя из среднемесячного размера дохода участника системы обязательного социального страхования, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений и соответствующих коэффициентов.
При этом для исчисления размера социальной выплаты в среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования включается материальная выгода индивидуальным помощникам, полученная за счет средств бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
При исчислении и изменении размеров социальной выплаты суммы, исчисленные в тиынах, округляются до одного тенге.";
пункт 33 дополнить частью второй следующего содержания:
"Для лиц, указанных в статье 101-1 Кодекса, ежемесячный доход, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений, дополнительно подтверждается сведениями согласно специальному мобильному приложению, предусмотренного Налоговым кодексом Республики Казахстан.";
часть четвертую пункта 34 изложить в следующей редакции:
"Для лиц, указанных в статьях 101-1 и 102-1 Кодекса при исчислении социальной выплаты по случаю потери работы доход за каждый месяц, с которого производились социальные отчисления, определяется путем деления суммы фактически поступивших социальных отчислений в месяц на ставку социальных отчислений, установленную пунктом 1 статьи 244 Кодекса.";
пункт 43 дополнить частью третьей в следующего содержания:
"Филиал Фонда принимает решение о приостановлении социальной выплаты в течение двух рабочих дней со дня поступления сведений из ИС о поступлении социальных отчислений и (или) обязательных пенсионных взносов, и (или) обязательных пенсионных взносов работодателя, за исключением социальных отчислений и (или) обязательных пенсионных взносов за участие безработного на субсидируемых рабочих местах, профессиональном обучении по направлению карьерным центром.";
пункт 45 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае поступления социальных отчислений и (или) обязательных пенсионных взносов и (или) обязательных пенсионных взносов работодателя от выплат компенсационного и стимулирующего характера социальная выплата возобновляется в размере, определенном в соответствии с настоящими Правилами, со дня приостановления при предоставлении получателем социальной выплаты справки, подтверждающей факт получения выплат компенсационного и стимулирующего характера по форме, согласно приложению 17-1 к настоящим Правилам.";
подпункт 1) пункта 46 изложить в следующей редакции:

1) осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша АЖ-дан мынадай мәліметтер келіп түскенде:
алушының қайтыс болғаны (соттың оны қайтыс болды деп жариялау туралы шешімі заңды күшіне енгені) туралы мәлімет. Бұл ретте әлеуметтік төлем алушының қайтыс болған айын қоса алғанда (оны қайтыс болды деп жариялау туралы сот шешімі заңды күшіне енген айды қоса алғанда) жүзеге асырылады;
мансап орталығында алушыны жұмыссыз ретінде есептен шығару туралы мәлімет. Бұл ретте, алушы жұмыссыз ретінде есептен шығарылған айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап әлеуметтік төлем тоқтатылады;
алушының "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген негіздер бойынша Қазақстан Республикасының азаматтығын тоқтатқаны туралы мәлімет. Бұл ретте, әлеуметтік төлем азаматтығын тоқтату туралы мәліметтер келіп түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатылады;
алушының кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруы туралы мәлімет. Бұл ретте әлеуметтік төлем дара кәсіпкер ретінде тіркелген айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатылады;
"Еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесі" АЖ-мен белсенді еңбек шарты туралы мәлімет. Бұл ретте әлеуметтік төлем еңбек шарты жасалған айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатылады.";
көрсетілген Қағидалардың 4-қосымшасы осы Тізбеге 13-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 13, 14 және 15-қосымшалары алып тасталсын;
көрсетілген Қағидалардың 17-1-қосымшасы осы Тізбеге 14-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 19-қосымшасы осы Тізбеге 14-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
5. "Еңбекке қабілеттілігінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемдердің мөлшерлерін есептеу (айқындау), тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 238 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32886 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), оны тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларында:
2-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) әлеуметтік аударымдарды төлеуші (бұдан әрі – төлеуші) – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды есептеуді және төлеуді жүзеге асыратын жұмыс беруші, дара кәсіпкер, оның ішінде шаруа немесе фермер қожалығы, Қазақстан Республикасының Салық кодексінде көзделген өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін арнаулы салық режимін қолданатын жеке тұлға, жеке практикамен айналысатын адам, оның ішінде Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалған, нысанасы жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету) болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кіріс алатын жеке тұлғалар үшін Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар төлеуді жүзеге асыратын салық агенттері.

"1) сведений из ИС, по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам:
о смерти получателя (вступлении в законную силу решения суда об объявлении его умершим). При этом социальная выплата осуществляется по месяц смерти получателя (по месяц вступления в законную силу решения суда об объявлении его умершим), включительно;
о снятии получателя с учета в качестве безработного в карьерном центре. При этом социальная выплата прекращается с первого числа месяца, следующего за месяцем снятия получателя с учета в качестве безработного;
о прекращении получателем гражданства Республики Казахстан по основаниям, предусмотренным Законом Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан". При этом социальная выплата прекращается с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления сведений о прекращении гражданства;
об осуществлении получателем предпринимательской деятельности. При этом социальная выплата прекращается с первого числа месяца, следующего за месяцем регистрации в качестве индивидуального предпринимателя;
об активном трудовом договоре с ИС "Единая система учета трудовых договоров". При этом социальная выплата прекращается с первого числа месяца, следующего за месяцем заключения трудового договора.";
приложение 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 18 к настоящему Перечню;
приложение 13, 14 и 15 к указанным Правилам исключить;
дополнить приложением 17-1 согласно приложению 19 к настоящему Перечню;
приложение 19 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 20 к настоящему Перечню.
5. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 238 "Об утверждении Правил исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32886) следующие изменения:
в Правилах исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) плательщик социальных отчислений (далее – плательщик) – работодатель, индивидуальный предприниматель, в том числе крестьянское или фермерское хозяйство, физическое лицо, применяющее специальный налоговый режим для самозанятых, предусмотренный Налоговым кодексом Республики Казахстан, лицо, занимающееся частной практикой, осуществляющие исчисление и уплату социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, в том числе налоговые агенты, определенные налоговым законодательством Республики Казахстан, осуществляющие уплату социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования за физических лиц, получающих доходы по договорам гражданско-правового характера, предметом которых является выполнение работ (оказание услуг).

Жеке көмекшілерге материалдық пайда төлеген кезде жергілікті атқарушы органдар немесе өзге де заңды тұлғалар, сондай-ақ Кодекстің 243-бабы бірінші бөлігінің 8) тармақшасында көрсетілген адамдар үшін әлеуметтік аударымдарды төлейтін, Кодекстің 102-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында айқындалған интернет-платформа операторы әлеуметтік аударымдарды төлеуші ретінде танылады.";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) бірыңғай төлемді төлеуші – Салық кодексінің 820-бабына сәйкес айқындалған салық агенті;";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Егер Қор филиалы осы Қағидалардың 23 және 26-тармақтарында көзделген жүргізілген тексеру нәтижелері бойынша төлеуші және (немесе) бірыңғай төлемді төлеуші әлеуметтік төлемді есептеу кезінде ескерілетін кезеңге келетін айлар (ай) үшін:
артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды, бірыңғай төлем құрамындағы әлеуметтік аударымдарды қайтару жүзеге асырылмаған, Қор филиалы осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес төлеуші беретін міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының ай сайынғы кірісі туралы анықтама негізінде әлеуметтік төлем мөлшерін есептеуді жүргізеді;
бірыңғай төлем құрамындағы әлеуметтік аударымдар жүргізілмеген не толық көлемде жүргізілмеген, Қор филиалы көрсетілген айларда (айда) нақты келіп түскен әлеуметтік аударымдар негізінде әлеуметтік төлем мөлшерін есептеуді жүргізеді.
Бұл ретте, егер мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-дағы қолда бар мәліметтер бойынша жүргізілген тексеру нәтижелері бойынша, оның ішінде өтініш берушінің қатысуымен, осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген бірыңғай төлем құрамындағы әлеуметтік аударымдардың, әлеуметтік аударымдардың сәйкес келмеу мән-жайлары өтініш берушінің таңдауы бойынша сақталса, Қор филиалы өтініш берушінің Мемлекеттік бөлімшеге ұсынылатын келісімі негізінде корпорациялар осы Қағидаларға 18-нысан бойынша айларды (айды)есептемегенде әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеуді жүргізеді, әлеуметтік аударымдардың сәйкессіздігі бар не сот шешімінің негізінде осы тармақта көрсетілген айларды (айды) ескере отырып, төлем мөлшерін есептеуді жүргізеді.";
26-тармақтың алтыншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"ЭІМ-ге қосымша құжаттарды (мәліметтерді) қосу қажет болған кезде Қордың филиалы "Е-макет" ААЖ арқылы ЭІМ-ді Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне қайтарады, бұл ретте өтініш берушіге әлеуметтік төлемді тағайындауға арналған құжаттарды толық ресімдеу қажеттілігі туралы ұялы телефонға sms-хабарлама, ал порталға "жеке кабинетке" осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлем тағайындауға құжаттарды толық ресімдеу қажеттілігі туралы электрондық хабарлама жіберіледі.";
35-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу үшін міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының кірісінің орташа айлық мөлшеріне Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бюджет қаражаты есебінен алынған жеке көмекшілерге материалдық пайда қосылады.";
36-тармақ алып тасталсын;
37-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

В качестве плательщика социальных отчислений признаются местные исполнительные органы или иные юридические лица при выплате материальной выгоды индивидуальным помощникам, а также оператор интернет-платформы, определенный подпунктом 1) пункта 2 статьи 102 Кодекса, уплачивающий социальные отчисления за лиц, указанных в подпункте 8) части первой статьи 243 Кодекса;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) плательщик единого платежа – налоговый агент, определенный статьей 820 Налогового кодекса Республики Казахстан;";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. В случае, если филиалом Фонда, по результатам проведенной проверки, предусмотренной пунктами 23 и 26 настоящих Правил, выявлено, что плательщиком и (или) плательщиком единого платежа за месяцы (месяц), приходящиеся на период, учитываемый при исчислении социальной выплаты:
не осуществлен возврат излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений, социальных отчислений в составе единого платежа, филиал Фонда производит исчисление размера социальной выплаты на основании справки о ежемесячном доходе участника системы обязательного социального страхования, выдаваемой плательщиком согласно приложению 21 к настоящим Правилам;
не произведены либо произведены не в полном объеме социальные отчисления, социальные отчисления в составе единого платежа, филиал Фонда производит исчисление размера социальной выплаты на основании фактически поступивших социальных отчислений в указанных месяцах (месяце).
При этом, если по результатам проведенной проверки по имеющимся сведениям в ИС государственных органов и (или) организаций, в том числе при участии заявителя, обстоятельства несоответствия социальных отчислений, социальных отчислений в составе единого платежа, предусмотренных частью первой настоящего пункта сохраняются по выбору заявителя филиал Фонда на основании согласия заявителя, предоставляемого в отделение Государственной корпорации по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам, производит исчисление размера социальной выплаты без учета месяцев (месяца), в которых имеется несоответствие социальных отчислений либо на основании решения суда производит исчисление размера выплаты с учетом месяцев (месяца), указанных в настоящем пункте.";
часть шестую пункта 26 изложить в следующей редакции:
"При необходимости приобщения к ЭМД дополнительных документов (сведений) филиал Фонда посредством АИС "Е-макет" возвращает ЭМД в отделение Государственной корпорации, при этом заявителю направляется sms-оповещение на мобильный телефон о необходимости дооформления документов на назначение социальной выплаты, а в "личный кабинет" на портал – электронное уведомление о необходимости дооформления документов на назначение социальной выплаты по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам.";
часть вторую пункта 35 изложить в следующей редакции:
"При этом для исчисления размера социальной выплаты в среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования включается материальная выгода индивидуальным помощникам, полученная за счет средств бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
пункт 36 исключить;
часть первую пункта 37 изложить в следующей редакции:

"37. Әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу кезінде әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген орташа айлық кіріс мөлшері әлеуметтік төлемді алу құқығы туындаған айдың алдындағы соңғы күнтізбелік жиырма төрт ай ішінде (осы кезеңде әлеуметтік аударымдарда үзілістердің болу-болмауына қарамастан) әлеуметтік аударымдар жүргізілген кірістер сомасын жиырма төртке бөлу жолымен мынадай формула бойынша айқындалады:
ОАК = (АК1 + АК2 + АК3...... + АК24) / 24, мұндағы:
ОАК – міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының орташа айлық кірісі;
АК – әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген ай сайынғы кіріс.
Кодекстің 101-1-бабында көрсетілген адамдар үшін әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде есепке алынған ай сайынғы кіріс Қазақстан Республикасының Салық кодексінде көзделген арнайы мобильдік қосымшаға сәйкес мәліметтермен қосымша расталады.";
38-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Еңбек ету қабілетінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді есептеу кезінде Кодекстің 101-1 және 102-1-баптарында көрсетілген адамдар үшін әлеуметтік аударымдар жүргізілген әрбір ай үшін кіріс нақты келіп түскен айда әлеуметтік аударымдар сомасын Кодекстің 244-бабының 1-тармағында белгіленген әлеуметтік аударымдар мөлшерлемесіне бөлу жолымен айқындалады.";
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Бірыңғай төлемді төлеушінің жұмыскерлері болып табылатын адамдардың кірісінен басқа, әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде есепке алынған ай сайынғы кіріс Кодекстің 244-бабының 1-тармағында көзделген көрсетілген ай үшін төлеушіден түскен әлеуметтік аударымдар сомасын әлеуметтік аударымдар мөлшерлемесіне бөлу және алынған нәтижені жүзге көбейту арқылы мынадай формула бойынша есептеледі:
АК = ӘА а / S әа х 100, мұндағы:
ӘА а – бір айдағы әлеуметтік аударымдар;
S әа – әлеуметтік аударымдар мөлшерлемесі.";
40-тармақ алып тасталсын;
көрсетілген Қағидалардың 5-қосымшасы осы Тізбеге 15-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 15, 16 және 17-қосымшалары алып тасталсын;
көрсетілген Қағидалардың 21-қосымшасы осы Тізбеге 15-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
6. "Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), оны тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 239 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32883 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), оны тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларында:
2-тармақта:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) әлеуметтік аударымдарды төлеуші (бұдан әрі – төлеуші) – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды есептеуді және төлеуді жүзеге асыратын жұмыс беруші, дара кәсіпкер, оның ішінде шаруа немесе фермер қожалығы, Қазақстан Республикасының Салық кодексінде көзделген өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін арнаулы салық режимін қолданатын жеке тұлға, жеке практикамен айналысатын адам, оның ішінде Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалған, нысанасы жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету) болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кіріс алатын жеке тұлғалар үшін Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар төлеуді жүзеге асыратын салық агенттері.

"37. При исчислении размера социальной выплаты среднемесячный размер дохода, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений определяется путем деления суммы доходов, с которых производились социальные отчисления за последние двадцать четыре календарных месяца (независимо от того, были ли в этот период перерывы в социальных отчислениях), предшествующих месяцу, в котором наступило право на социальную выплату, на двадцать четыре по следующей формуле:
СМД = (ЕД 1 + ЕД 2 + ЕД 3.......+ ЕД 24) / 24, где:
СМД – среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования;
ЕД – ежемесячный доход, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений;
Для лиц, указанных в статье 101-1 Кодекса, ежемесячный доход, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений, дополнительно подтверждается сведениями согласно специальному мобильному приложению, предусмотренному Налоговым кодексом Республики Казахстан.";
часть четвертую пункта 38 изложить в следующей редакции:
"Для лиц, указанных в статьях 101-1 и 102-1 Кодекса при исчислении социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности доход за каждый месяц, с которого производились социальные отчисления, определяется путем деления суммы фактически поступивших социальных отчислений в месяц на ставку социальных отчислений, установленную пунктом 1 статьи 244 Кодекса.";
пункт 39 изложить в следующей редакции:
"39. Ежемесячный доход, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений, кроме доходов лиц, являющихся работниками плательщика единого платежа, рассчитывается путем деления суммы поступивших социальных отчислений от плательщика за указанный месяц на ставку социальных отчислений, предусмотренную пунктом 1 статьи 244 Кодекса и умножения полученного результата на сто по следующей формуле:
ЕД = СО м / S co х 100, где:
СО м – социальные отчисления за месяц;
S co – ставка социальных отчислений.";
пункт 40 исключить;
приложение 5 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 21 к настоящему Перечню;
приложение 15, 16 и 17 к указанным Правилам исключить;
приложение 21 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 22 к настоящему Перечню.
6. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 239 "Об утверждении Правил исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю потери кормильца" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32883) следующие изменения:
в Правилах исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю потери кормильца, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) плательщик социальных отчислений (далее – плательщик) – работодатель, индивидуальный предприниматель, в том числе крестьянское или фермерское хозяйство, физическое лицо, применяющее специальный налоговый режим для самозанятых, предусмотренный Налоговым кодексом Республики Казахстан, лицо, занимающееся частной практикой, осуществляющие исчисление и уплату социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, в том числе налоговые агенты, определенные налоговым законодательством Республики Казахстан, осуществляющие уплату социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования за физических лиц, получающих доходы по договорам гражданско-правового характера, предметом которых является выполнение работ (оказание услуг).

Жеке көмекшілерге материалдық пайда төлеген кезде жергілікті атқарушы органдар немесе өзге де заңды тұлғалар, сондай-ақ Кодекстің 243-бабы бірінші бөлігінің 8) тармақшасында көрсетілген адамдар үшін әлеуметтік аударымдарды төлейтін, Кодекстің 102-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында айқындалған интернет-платформа операторы әлеуметтік аударымдарды төлеуші ретінде танылады.";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) бірыңғай төлемді төлеуші – Салық кодексінің 820-бабына сәйкес айқындалған салық агенті;";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Әлеуметтік төлемді тағайындау үшін өтініш беруші сәйкестендіру үшін ұсынылатын осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген құжаттармен бірге мынадай құжаттарды ұсынады:
1) асыраушысының қайтыс болуы туралы куәлік (не қайтыс болу туралы азаматтық хал актілерінің жазбаларынан мәліметтер бар анықтама немесе портал арқылы алынған қайтыс болу туралы хабарлама) не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін) не адамды хабарсыз кетті деп тану немесе қайтыс болды деп жариялау туралы сот шешімі;
2) қайтыс болған (сот хабарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) адаммен туыстық қатынастарды растайтын құжаттар, қайтыс болған асыраушы баласының (балаларының) туу туралы және неке (ерлі-зайыптылықты) қию (бұзу) туралы, бала асырап алу туралы, әке (ана) болуды белгілеу туралы куәліктер не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) жалпы орта, техникалық, кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарынан он сегіз жастан жиырма үш жасқа дейінгі отбасы мүшелерінің күндізгі оқу нысаны бойынша, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша білім алушылар немесе білім алушылар болып табылатыны туралы анықтама (жыл сайын жаңартылып отырады) не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін).
Бұл ретте, Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде білім беру ұйымдарында оқыған жағдайда білім беру ұйымынан анықтама ұсынылады, онда: оқу орнының толық атауы, білім алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні, оқыту нысаны (бар болса), курсы мен көрсетілген курста оқу кезеңі, білім беру ұйымының мөрі және уәкілетті тұлғаның қолы. Білім алушының академиялық демалыста болуы білім беру ұйымының анықтамасымен расталады;
Бұл ретте білім алушы оқу орнынан шығарылған немесе сырттай оқу нысанына ауысқан жағдайларда білім беру ұйымының басшысы әлеуметтік төлем алушының тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесін хабардар етеді.

В качестве плательщика социальных отчислений признаются местные исполнительные органы или иные юридические лица при выплате материальной выгоды индивидуальным помощникам, а также оператор интернет-платформы, определенный подпунктом 1) пункта 2 статьи 102 Кодекса, уплачивающий социальные отчисления за лиц, указанных в подпункте 8) части первой статьи 243 Кодекса";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) плательщик единого платежа – налоговый агент, определенный статьей 820 Налогового кодекса Республики Казахстан;";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Для назначения социальной выплаты заявитель вместе с документами, указанными в пункте 3 настоящих Правил, предоставляемых для идентификации, предоставляет следующие документы:
1) свидетельство о смерти кормильца (либо справку, содержащую сведения из записей актов гражданского состояния о смерти, или уведомление о смерти, полученное посредством портала) либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации) или решение суда о признании лица безвестно отсутствующим или об объявлении умершим;
2) документы, подтверждающие родственные отношения с умершим (признанным судом безвестно отсутствующим или объявленным умершим), свидетельство о рождении ребенка (детей) умершего кормильца и о заключении (расторжении) брака (супружества) либо справку о заключении брака, об усыновлении (удочерении), об установлении отцовства (материнства) либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) справку из организаций общего среднего, технического, профессионального, послесреднего, высшего, послевузовского образования о том, что члены семьи в возрасте от восемнадцати до двадцати трех лет являются обучающимися или обучавшимися по очной форме обучения, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам (обновляется ежегодно) либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации).
При этом в случае обучения в организациях образования за пределами Республики Казахстан предоставляется справка с организации образования, в которой должны быть отражены: полное наименование учебного заведения, фамилия, имя, отчество (при его наличии) обучающегося, его дата рождения, форма обучения (при наличии), курс и период обучения на указанном курсе, печать организации образования и подпись уполномоченного лица. Нахождение обучающегося в академическом отпуске подтверждается справкой с организации образования.
При этом, в случаях отчисления обучающегося из организации образования или перевода на заочную форму обучения, руководитель организации образования извещает отделение Государственной корпорации по месту жительства получателя выплаты;

4) қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеу туралы құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін).
Құжаттарды мемлекеттік ақпараттық жүйелерден, соның ішінде цифрлық құжаттардың сервисінен алу мүмкіндігі болған кезде оларды ұсыну талап етілмейді.
Құжаттарды қабылдайтын Мемлекеттік корпорацияның маманы "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті ақпараттық жүйелерге (бұдан әрі – АЖ) сұрау салулар қалыптастырады:
"Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқоры" АЖ-да өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттар бойынша;
екінші деңгейдегі банктердің АЖ-ға банктерде және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған банк шотының нөмірі туралы мәліметтер бойынша;
"АХАТ" АЖ-ға баланың (балалардың) туу туралы куәлігі, не туу туралы, баланы (балаларды) асырап алу туралы азаматтық хал актілері жазбаларынан мәліметтерді қамтитын, некеге тұру туралы анықтама не неке туралы азаматтық хал актілері жазбаларынан мәліметтерді қамтитын, асыраушының қайтыс болуы (сот хабарсыз кетті деп немесе қайтыс болды деп жариялаған) туралы, не қайтыс болу туралы азаматтық хал актілері жазбаларынан мәліметтерді қамтитын анықтама бойынша;
"Төрелік" автоматтандырылған ақпараттық талдау жүйесінде - баланы (балаларды) асырап алу туралы сот шешімі бойынша;
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің "Ұлттық білім беру деректер қоры" ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі - "ҰБДҚ" АЖ) асырауындағылардың күндізгі оқу нысаны бойынша жалпы орта білім беру, техникалық, кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында оқуы туралы мәліметтер бойынша;
"Мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған банкі" АЖ-ға куәландыруды және мүгедектік тобын белгілеуді жүргізу туралы (он сегіз жасқа толмаған және осы жастан үлкен балалар, оның ішінде асырап алынған аға, іні, сіңлі, қарындастары бала кезінен бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі бар адам деп танылған жағдайда);
"ҚР ҒЖБМ ЖББП" АЖ (Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің "Жоғары білім берудің бірыңғай платформасы" ақпараттық жүйесі) - оқыту туралы мәліметтер бойынша.
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің "Ұлттық білім беру деректер қоры" АЖ-да-кәмелетке толмаған балаға (балаларға) қорғаншылық (қамқоршылық) белгілеу туралы, мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарында тәрбиеленушілердің және орта (бастауыш, негізгі орта және жалпы орта), оның ішінде арнайы және орта білім алушылардың білімі туралы мәліметтердің болуына мамандандырылған, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі;
АЖ-дағы мәліметтер сәйкес келмеген (болмаған) кезде банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді қоспағанда, мәліметтер өтінішке қоса беріледі.
Электрондық құжаттар цифрлық құжаттар сервисі арқылы қалыптастырылады, тексеріледі және пайдаланылады.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

4) документ об установлении опеки или попечительства либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации).
Представление документов не требуется при возможности получения их из государственных информационных систем, в том числе из сервиса цифровых документов.
Специалист Государственной корпорации, принимающий документы, формирует запросы в соответствующие информационные системы (далее – ИС) через шлюз "электронного правительства":
в ИС "Государственная база данных "Физические лица" по документам, удостоверяющим личность заявителя;
в ИС банков второго уровня по сведениям о номере банковского счета, открытого в банках и (или) организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
в ИС "РАГС" по свидетельству о рождении ребенка (детей) либо справке, содержащей сведения из записей актов гражданского состояния о рождении, об усыновлении (удочерении) ребенка (детей), о заключении брака либо справки, содержащей сведения из записей актов гражданского состояния о браке, о смерти кормильца (признанным судом безвестно отсутствующим или объявленным умершим) о смерти ребенка (детей) либо справки, содержащей сведения из записей актов гражданского состояния о смерти;
в автоматизированной информационной аналитической системе "Төрелік" - по решению суда об усыновлении (удочерении) ребенка (детей);
в ИС "Национальная образовательная база данных" Министерства просвещения Республики Казахстан (далее – ИС "НОБД") по сведениям об обучении иждивенцев по очной форме в организациях общего среднего образования, технического, профессионального, послесреднего, высшего, послевузовского образования;
в ИС "Централизованный банк данных лиц, имеющих инвалидность" о проведении освидетельствования и установлении группы инвалидности (когда дети, в том числе усыновленные (удочеренные) братья, сестры и внуки, не достигшие восемнадцати лет и старше этого возраста, признаны лицами с инвалидностью с детства первой или второй группы);
в ИС "ЕПВО МНВО РК" (информационная система Единая платформа высшего образования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан) - по сведениям об обучении;
в ИС "НОБД" - на наличие сведений об установлении опеки (попечительства) над несовершеннолетним(и) ребенком (детьми), об образовании воспитанников в организациях дошкольного воспитания и обучения, и обучающихся среднего (начального, основного среднего и общего среднего), в том числе специального и специализированного, технического и профессионального, после среднего образования.
При несоответствии (отсутствии) сведений в ИС к заявлению прилагаются соответствующие документы за исключением сведений о номере банковского счета.
Электронные документы формируются, проверяются и используются посредством сервиса цифровых документов.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:

"24. Егер Қор филиалы осы Қағидалардың 22 және 26-тармақтарында көзделген жүргізілген тексеру нәтижелері бойынша төлеуші және (немесе) бірыңғай төлемді төлеуші әлеуметтік төлемді есептеу кезінде ескерілетін кезеңге келетін айлар (ай) үшін:
артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды, бірыңғай төлем құрамындағы әлеуметтік аударымдарды қайтару жүзеге асырылмаған, Қор филиалы осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төлеуші беретін міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының ай сайынғы кірісі туралы анықтама негізінде артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдардың сомаларын есепке алмағанда, әлеуметтік төлем мөлшерін есептеуді жүргізеді;
бірыңғай төлем құрамындағы әлеуметтік аударымдар жүргізілмеген не толық көлемде жүргізілмеген, Қор филиалы көрсетілген айларда (айда) нақты түскен әлеуметтік аударымдар негізінде әлеуметтік төлем мөлшерін есептеуді жүргізеді.
Бұл ретте, егер мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-дағы мәліметтері бойынша, оның ішінде өтініш берушінің қатысуымен жүргізілген тексеру нәтижелері бойынша осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген әлеуметтік аударымдардың, бірыңғай төлем құрамындағы әлеуметтік аударымдардың сәйкес келмеу жағдайы сақталса, өтініш берушінің таңдауы бойынша Қор филиалы осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорация бөлімшесіне берілетін өтініш берушінің келісімі негізінде әлеуметтік аударымдар сәйкес келмейтін айларды (айды) ескермей әлеуметтік төлем мөлшерін есептеуді жүргізеді, не сот шешімінің негізінде осы тармақта көрсетілген айларды (айды) ескере отырып, төлем мөлшерін есептеуді жүргізеді.";
26-тармақтың алтыншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"ЭІМ-ге қосымша құжаттарды (мәліметтерді) қосу қажет болған кезде Қордың филиалы "Е-макет" ААЖ арқылы ЭІМ-ді Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне қайтарады, бұл ретте өтініш берушіге әлеуметтік төлемді тағайындауға арналған құжаттарды толық ресімдеу қажеттілігі туралы ұялы телефонға sms-хабарлама, ал порталға "жеке кабинетке" осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлем тағайындауға құжаттарды толық ресімдеу қажеттілігі туралы электрондық хабарлама жіберіледі.";
33-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу үшін міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының кірісінің орташа айлық мөлшеріне Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бюджет қаражаты есебінен алынған жеке көмекшілерге материалдық пайда қосылады.";
34-тармақ алып тасталсын;
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"24. В случае, если филиалом Фонда, по результатам проведенной проверки, предусмотренной пунктами 22 и 26 настоящих Правил, выявлено, что плательщиком и (или) плательщиком единого платежа за месяцы (месяц), приходящиеся на период, учитываемый при исчислении социальной выплаты:
не осуществлен возврат излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений, социальных отчислений в составе единого платежа, филиал Фонда производит исчисление размера социальной выплаты без учета сумм излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений на основании справки о ежемесячном доходе участника системы обязательного социального страхования, выдаваемой плательщиком по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам;
не произведены либо произведены не в полном объеме социальные отчисления, социальные отчисления в составе единого платежа, филиал Фонда производит исчисление размера социальной выплаты на основании фактически поступивших социальных отчислений в указанных месяцах (месяце).
При этом, если по результатам проведенной проверки по имеющимся сведениям в ИС государственных органов и (или) организаций, в том числе при участии заявителя, обстоятельства несоответствия социальных отчислений, социальных отчислений в составе единого платежа, предусмотренных частью первой настоящего пункта сохраняются, по выбору заявителя филиал Фонда на основании согласия заявителя, предоставляемого в отделение Государственной корпорации по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам, производит исчисление размера социальной выплаты без учета месяцев (месяца), в которых имеется несоответствие социальных отчислений либо на основании решения суда производит исчисление размера выплаты с учетом месяцев (месяца), указанных в настоящем пункте.";
часть шестую пункта 26 изложить в следующей редакции:
"При необходимости приобщения к ЭМД дополнительных документов (сведений) филиал Фонда посредством АИС "Е-макет" возвращает ЭМД в отделение Государственной корпорации, при этом заявителю направляется sms-оповещение на мобильный телефон о необходимости дооформления документов на назначение социальной выплаты, а в "личный кабинет" на портал - электронное уведомление о необходимости дооформления документов на назначение социальной выплаты по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам.";
часть вторую пункта 33 изложить в следующей редакции:
"При этом для исчисления размера социальной выплаты в среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования включается материальная выгода индивидуальным помощникам, полученная за счет средств бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
пункт 34 исключить;
пункт 35 изложить в следующей редакции:

"35. Әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу кезінде әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген орташа айлық кіріс мөлшері әлеуметтік төлемді алу құқығы туындаған айдың алдындағы соңғы күнтізбелік жиырма төрт ай ішінде (осы кезеңде әлеуметтік аударымдарда үзілістердің болу-болмауына қарамастан) әлеуметтік аударымдар жүргізілген кірістер сомасын жиырма төртке бөлу жолымен мынадай формула бойынша айқындалады:
ОАК = (АК1 + АК2 + АК3...... + АК24) / 24, мұндағы:
ОАК – міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының орташа айлық кірісі;
АК – әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген ай сайынғы кіріс.
Кодекстің 101-1-бабында көрсетілген адамдар үшін әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде есепке алынған ай сайынғы кіріс Қазақстан Республикасының Салық кодексінде көзделген арнайы мобильдік қосымшаға сәйкес мәліметтермен қосымша расталады.
Бірыңғай төлем төлеушінің жұмыскерлері болып табылатын адамдар үшін АК осы Қағиданың 39-тармағына сәйкес айқындалады.";
36-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді есептеу кезінде Кодекстің 101-1 және 102-1-баптарында көрсетілген адамдар үшін әлеуметтік аударымдар жүргізілген әрбір ай үшін кіріс нақты келіп түскен айда әлеуметтік аударымдар сомасын Кодекстің 244-бабының 1-тармағында белгіленген әлеуметтік аударымдар мөлшерлемесіне бөлу жолымен айқындалады.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Бірыңғай төлемді төлеушінің жұмыскерлері болып табылатын адамдардың кірісінен басқа, әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде есепке алынған ай сайынғы кіріс Кодекстің 244-бабының 1-тармағында көзделген көрсетілген ай үшін төлеушіден түскен әлеуметтік аударымдар сомасын әлеуметтік аударымдар мөлшерлемесіне бөлу және алынған нәтижені жүзге көбейту арқылы мынадай формула бойынша есептеледі:
АК = ӘА а / S әа х 100, мұндағы:
ӘА а – бір айдағы әлеуметтік аударымдар;
S әа – әлеуметтік аударымдар мөлшерлемесі.";
38-тармақ алып тасталсын;
50-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Қайтыс болған (сот хабарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауында болған, бала кезден бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі бар адамдар деп танылған адамдарға қайта куәландыру кезінде, әлеуметтік төлем Қор филиалының шешімі негізінде қайта куәландыру күнінен қайта басталады.
Мемлекеттік корпорацияның маманы күндізгі оқу нысаны бойынша оқушылар немесе студенттер болып табылатын отбасы мүшелері бойынша "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті АЖ-ға сұрау салу негізінде әлеуметтік төлемді қайта қарау шешімінің жобасын қалыптастырады.
Бұл ретте Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде білім беру ұйымдарында оқыған жағдайда жалпы орта, техникалық, кәсіптік, ортадан кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарынан отбасы мүшелері білім алушылар немесе күндізгі оқу нысаны бойынша студент болып табылатыны туралы анықтаманы ұсынған кезде әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрған сәттен бастап, бірақ жалпы орта, техникалық, кәсіптік, ортадан кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарынан берілген анықтамада көрсетілген оқу кезеңінің басталу күнінен кешіктірмей жазбаша өтініштің негізінде қайта басталады.";
көрсетілген Қағидалардың 3, 4 және 5-қосымшалары осы Тізбеге 16, 17 және 18-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;

"35. При исчислении размеров социальной выплаты среднемесячный размер дохода, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений определяется путем деления суммы доходов, с которых производились социальные отчисления за последние двадцать четыре календарных месяца (независимо от того, были ли в этот период перерывы в социальных отчислениях), предшествующих месяцу, в котором наступило право на социальную выплату, на двадцать четыре по следующей формуле:
СМД = (ЕД 1 + ЕД 2 + ЕД 3.......+ ЕД 24) / 24, где:
СМД – среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования;
ЕД – ежемесячный доход, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений.
Для лиц, указанных в статье 101-1 Кодекса, ежемесячный доход, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений, дополнительно подтверждается сведениями согласно специальному мобильному приложению, предусмотренному Налоговым кодексом Республики Казахстан.
ЕД для лиц, являющихся работниками плательщика единого платежа, определяется согласно пункту 39.";
часть четвертую пункта 36 изложить в следующей редакции:
"Для лиц, указанных в статьях 101-1 и 102-1 Кодекса при исчислении социальной выплаты по случаю потери кормильца доход за каждый месяц, с которого производились социальные отчисления, определяется путем деления суммы фактически поступивших социальных отчислений в месяц на ставку социальных отчислений, установленную пунктом 1 статьи 244 Кодекса.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. Ежемесячный доход, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений, кроме доходов лиц, являющихся работниками плательщика единого платежа, рассчитывается путем деления суммы поступивших социальных отчислений от плательщика за указанный месяц на ставку социальных отчислений, предусмотренную пунктом 1 статьи 244 Кодекса и умножения полученного результата на сто по следующей формуле:
ЕД = СО м / S co х 100, где:
СО м – социальные отчисления за месяц;
S co – ставка социальных отчислений.";
пункт 38 исключить;
пункт 50 изложить в следующей редакции:
"50. При переосвидетельствовании лиц, признанных лицами с инвалидностью с детства первой или второй группы, состоявшим на иждивении умершего (признанного судом, безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца, социальная выплата осуществляется со дня переосвидетельствования на основании решения филиала Фонда.
Специалист Государственной корпорации формирует проект решения на пересмотр социальной выплаты на основании запросов в соответствующие ИС через шлюз "электронного правительства" по членам семьи, которые являются учащимися или студентами по очной форме обучения.
При этом в случае обучения в организациях образования за пределами Республики Казахстан предоставляется справка из организаций общего среднего, технического, профессионального, послесреднего, высшего, послевузовского образования о том, что члены семьи являются учащимися или студентами по очной форме обучения, социальная выплата осуществляется на основании письменного заявления, но не ранее даты начала периода обучения, указанной в справке из организаций общего среднего, технического, профессионального, послесреднего, высшего, послевузовского образования.";
приложения 3, 4 и 5 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 23, 24 и 25 к настоящему Перечню;

көрсетілген Қағидалардың 14, 15 және 16-қосымшалары алып тасталсын;
көрсетілген Қағидалардың 20-қосымшасы осы Тізбеге 15-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
7. "Жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемдерді, бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және оларды тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 27 маусымдағы № 248 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32912 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемдерді, бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және оларды тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларында:
2-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) әлеуметтік аударымдарды төлеуші (бұдан әрі – төлеуші) – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды есептеуді және төлеуді жүзеге асыратын жұмыс беруші, дара кәсіпкер, оның ішінде шаруа немесе фермер қожалығы, Қазақстан Республикасының Салық кодексінде көзделген өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін арнаулы салық режимін қолданатын жеке тұлға, жеке практикамен айналысатын адам, оның ішінде Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалған, нысанасы жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету) болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кіріс алатын жеке тұлғалар үшін Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар төлеуді жүзеге асыратын салық агенттері.
Жеке көмекшілерге материалдық пайда төлеген кезде жергілікті атқарушы органдар немесе өзге де заңды тұлғалар, сондай-ақ Кодекстің 243-бабы бірінші бөлігінің 8) тармақшасында көрсетілген адамдар үшін әлеуметтік аударымдарды төлейтін, Кодекстің 102-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында айқындалған интернет-платформа операторы әлеуметтік аударымдарды төлеуші ретінде танылады.";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

приложения 14, 15 и 16 к указанным Правилам исключить;
приложение 20 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 26 к настоящему Перечню.
7. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 июня 2023 года № 248 "Об утверждении Правил исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальных выплат по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32912) следующие изменения:
в Правилах исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальных выплат по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) плательщик социальных отчислений (далее – плательщик) – работодатель, индивидуальный предприниматель, в том числе крестьянское или фермерское хозяйство, физическое лицо, применяющее специальный налоговый режим для самозанятых, предусмотренный Налоговым кодексом Республики Казахстан, лицо, занимающееся частной практикой, осуществляющие исчисление и уплату социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, в том числе налоговые агенты, определенные налоговым законодательством Республики Казахстан, осуществляющие уплату социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования за физических лиц, получающих доходы по договорам гражданско-правового характера, предметом которых является выполнение работ (оказание услуг).
В качестве плательщика социальных отчислений признаются местные исполнительные органы или иные юридические лица при выплате материальной выгоды индивидуальным помощникам, а также оператор интернет-платформы, определенный подпунктом 1) пункта 2 статьи 102 Кодекса, уплачивающий социальные отчисления за лиц, указанных в подпункте 8) части первой статьи 243 Кодекса;";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:

"9) бірыңғай төлемді төлеуші – Салық кодексінің 820-бабына сәйкес айқындалған салық агенті;";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Қор филиалдарының жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау үшін қажетті құжаттардың (мәліметтердің) дұрыстығын тексеруі үшін негіздер болып табылады:
әлеуметтік аударымдардың уақтылы түспеуі;
әлеуметтік аударымдардың төленген сомаларының қызметкердің табысына және (немесе) дара кәсіпкерлер мен жеке практикамен айналысатын адамдардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Салық кодексінде көзделген өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін арнаулы салық режимін қолданатын жеке тұлғаның кірісіне міндетті зейнетақы жарналарының аударылған сомаларына сәйкес келмеуі;
құжаттардың және мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-дағы мәліметтердің сәйкес келмеуі;
орналасқан жері мен қызметі әртүрлі өңірлерде (облыс/қала) тіркелген екі және одан да көп төлеушілерден бір кезең үшін әлеуметтік аударымдардың түсуі.
жүктілік бойынша медициналық есепке қойылғанға дейін әлеуметтік аударымдардың болмауы.
Құжаттардың (мәліметтердің) дұрыстығын тексеру мақсатында Қор филиалы төрт жұмыс күні ішінде сұрау салуларды, оның ішінде АЖ арқылы мемлекеттік органдарға және тиісті ұйымдарға, төлеушіге, бірыңғай төлем төлеушіге, өтініш берушіге жібереді.
Бұл ретте әлеуметтік аударымдар түскен кірістің дұрыстығын тексеру мәліметтермен расталады:
міндетті зейнетақы жарналарын аудару туралы және олардың Қорға әлеуметтік аударымдар мөлшеріне және "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті" АЖ жеке табыс салығына сәйкестігі туралы;
"Еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесі"АЖ-дағы еңбек шарты туралы.
Қор филиалы әлеуметтік төлемдерді тағайындау кезінде өтініш берушіден растайтын құжатты (құжаттарды) сұрау жолымен дара кәсіпкерлерден, шаруа немесе фермер қожалықтарынан, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерден, жеке практикамен айналысатын адамдардан, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Салық кодексінде көзделген өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін арнаулы салық режимін қолданатын жеке тұлғадан әлеуметтік аударымдар түскен табыс алу фактісін тексереді.
Растайтын құжаттарға мыналар жатады:
"Банктік шоттың бар екендігі және нөмірі туралы анықтаманы және банктік шот бойынша ақша қалдығы мен қозғалысы туралы үзінді-көшірмені ресімдеуге және олардың мазмұнына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 219 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14340 болып тіркелген) (бұдан әрі – ҚР ҰБ Басқармасының қаулысы) талаптарына сәйкес берілген жеке тұлғаның жалақы жобасы бойынша ақша қаражатының қозғалысы бойынша айналымдары бар шоттан үзінді көшірме;
ҚР ҰБ Басқармасы қаулысының талаптарына сәйкес келетін дара кәсіпкердің ақша қаражатының айналымы бар банктік шотынан үзінді көшірме;
"Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 562 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8265 болып тіркелген) 2 және 9-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша көзделген шығыс кассалық ордер және (немесе) қызметкердің жалақысын есептеудің төлем ведомосінің көшірмесі.
Бұл ретте, әлеуметтік төлемді тағайындау туралы шешім қабылдауда орын алған кідірістер және шешім қабылдау мерзімдерінің ұзартылуы туралы, бірақ ЭІМ тексеруге жіберілген күннен бастап бір айдан аспайтын мерзімге, өтініш берушіге Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жазбаша нысанда хабарлайды, ал портал арқылы жүгінген кезде өтініш берушіге" Е-макет" ААЖ-мен осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тағайындау үшін құжаттарды тексеру туралы электрондық хабарлама (бұдан әрі – құжаттарды тексеру туралы хабарлама) жіберу арқылы порталға өтініш берушінің "Жеке кабинетіне" хабарланады.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қордың филиалынан электрондық хабарлама келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде өтініш берушіні:
өтініш беруші жеке өзі жүгінген кезде осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарға тексеру жүргізу туралы хабарлама беру арқылы;
АЖ-да өтініш берушінің ұялы телефонының нөмірі болған кезде ұялы телефонына sms-хабарлама жіберу арқылы хабардар етеді.
Құжаттарды тексеру туралы sms-хабарламалар осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысанда әлеуметтік төлем бойынша sms-хабарламалар журналында тіркеледі.
Бұл ретте Қор филиалының сұрау салуына мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, төлеушіден, бірыңғай төлемді төлеушілерден, өтініш берушілерден құжаттар және (немесе) мәліметтер берілген кезде Қор филиалы оларды ЭІМ-не қосу үшін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жібереді, ал мәліметтер мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-і мен "Е-макет" ААЖ интеграциялануы арқылы келіп түскен кезде олар ЭІМ-ге автоматты режимде Мемлекеттік корпорацияның қатысуынсыз тіркеледі.
Мемлекеттік корпорация ЭІМ-ні ұсынылған құжаттармен және (немесе) мәліметтермен олар Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне келіп түскен күннен кейін екі жұмыс күні ішінде толықтырады және оны Қордың филиалына жібереді.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"9) плательщик единого платежа – налоговый агент, определенный статьей 820 Налогового кодекса Республики Казахстан;";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Основаниями для проверки филиалами Фонда достоверности документов (сведений), необходимых для назначения социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу, являются:
несвоевременное поступление социальных отчислений;
несоответствие уплаченных сумм социальных отчислений к доходу работника и (или) доходу индивидуальных предпринимателей и лиц, занимающихся частной практикой, а также физического лица, применяющего специальный налоговый режим для самозанятых, предусмотренный Налоговым кодексом Республики Казахстан согласно перечисленным суммам обязательных пенсионных;
несоответствие документов и сведений в ИС государственных органов и (или) организаций;
поступление социальных отчислений за один и тот же период от двух и более плательщиков, местонахождение и деятельность которых зарегистрированы в разных регионах (область/город);
отсутствие социальных отчислений до постановки на медицинский учет по беременности.
В целях проверки достоверности документов (сведений), филиал Фонда в течение четырех рабочих дней направляет запросы, в том числе посредством ИС, в государственные органы и соответствующие организации, плательщику, плательщику единого платежа, заявителю.
При этом, проверка достоверности дохода, с которого поступили социальные отчисления подтверждается сведениями:
о перечислении обязательных пенсионных взносов и о их соответствии размерам социальных отчислений в Фонд и индивидуального подоходного налога с ИС "Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан";
о трудовом договоре в ИС "Единая система учета трудовых договоров".
Филиал Фонда проверяет факт получения дохода, с которого поступили социальные отчисления от индивидуальных предпринимателей, крестьянских или фермерских хозяйств, товариществ с ограниченной ответственностью, лиц, занимающихся частной практикой, а также физического лица, применяющего специальный налоговый режим для самозанятых, предусмотренный Налоговым кодексом Республики Казахстан при назначении социальных выплат путем запроса подтверждающего документа (документов) у заявителя.
К подтверждающим документам относятся:
выписка по счету с оборотами по движению денежных средств по зарплатному проекту физического лица, выданная в соответствии с требованиями постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 219 "Об утверждении требований к оформлению и содержанию справки о наличии и номере банковского счета и выписки об остатке и движении денег по банковскому счету", зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14340 (далее – постановление Правления НБ РК);
выписка по банковскому счету с оборотами движения денежных средств индивидуального предпринимателя, соответствующая требованиям постановления Правления НБ РК;
расходный кассовый ордер и (или) копия платежной ведомости начисления заработной платы работника, предусмотренные по формам согласно приложениям 2 и 9 к приказу Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 562 "Об утверждении форм первичных учетных документов", зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 14 января 2013 года под № 8265.
При этом о произошедшей задержке в принятии решения о назначении социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу и сроках продления принятия решения, но не более чем на один месяц, с даты направления ЭМД на проверку, заявитель извещается в письменной форме отделением Государственной корпорации, а при обращении через портал, объект информатизации банков второго уровня – заявитель уведомляется путем направления АИС "Е-макет" электронного уведомления о проведении проверки документов на назначение (далее - уведомление о проверке документов) по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам в "личный кабинет" заявителя на портал, мобильное приложение объекта информатизации банков второго уровня.
Отделение Государственной корпорации в течение трех рабочих дней со дня поступления электронного уведомления от филиала Фонда ставит в известность заявителя:
при личном обращении заявителя, путем вручения уведомления о проведении проверки документов по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам;
при наличии в ИС номера мобильного телефона посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещения о проверке документов регистрируются в журнале sms-оповещений по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
При этом при предоставлении на запрос филиала Фонда документов и (или) сведений от государственных органов, организаций, плательщика, плательщиков единого платежа, заявителей, филиал Фонда направляет их в отделение Государственной корпорации для приобщения в ЭМД, а при поступлении сведений посредством интеграции ИС государственных органов и (или организаций) с АИС "Е-макет", они приобщаются в ЭМД в автоматическом режиме, без участия Государственной корпорации.
Государственная корпорация дополняет ЭМД предоставленными документами и (или) сведениями в течение двух рабочих дней после даты их поступления в отделение Государственной корпорации и направляет его в филиал Фонда.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:

"27. Егер Қор филиалы осы Қағидалардың 25 және 29-тармақтарында көзделген жүргізілген тексеру нәтижелері бойынша төлеуші және (немесе) бірыңғай төлемді төлеуші жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді есептеу кезінде ескерілетін кезеңге келетін айлар (ай) үшін:
артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды, бірыңғай төлем құрамындағы әлеуметтік аударымдарды қайтару жүзеге асырылмаған, Қор филиалы осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төлеуші беретін міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының ай сайынғы кірісі туралы анықтама негізінде жүктілік және босану, бала асырап алу бойынша әлеуметтік төлемдердің, күтім бойынша әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеуді жүргізеді;
бірыңғай төлем құрамында әлеуметтік аударымдар жүргізілмеген не толық көлемде жүргізілмеген, Қор филиалы көрсетілген айларда (айда) нақты түскен әлеуметтік аударымдар негізінде жүктілік және босану, бала асырап алу, күтім бойынша әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеуді жүргізеді.
Бұл ретте, егер мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-дағы қолда бар мәліметтер бойынша жүргізілген тексеру нәтижелері бойынша, оның ішінде өтініш берушінің қатысуымен, осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген бірыңғай төлем құрамындағы әлеуметтік аударымдардың, әлеуметтік аударымдардың сәйкес келмеу мән-жайлары өтініш берушінің таңдауы бойынша сақталса, Қор филиалы өтініш берушінің Мемлекеттік бөлімшеге ұсынылатын келісімі негізінде корпорациялар осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүктілік және босану, бала асырап алу бойынша әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеуді жүргізеді, әлеуметтік аударымдар сәйкес келмейтін айларды (айды) есептемегенде не сот шешімінің негізінде осы тармақта көрсетілген айларды (айды) ескере отырып, төлемдер мөлшерін есептеуді жүргізеді.";
29-тармақтың алтыншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қосымша құжаттарды (мәліметтерді) ЭМҚ-ға қосу қажет болған кезде Қордың филиалы "Е-макет" ААЖ арқылы ЭМҚ-ны Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне қайтарады, бұл ретте өтініш берушіге тиісті әлеуметтік төлемді тағайындау үшін құжаттарды толық ресімдеу қажеттілігі туралы ұялы телефонға, ал екінші деңгейдегі банктерді ақпараттандыру объектісінің мобильді қосымшасына sms-хабарлама, порталға "жеке кабинетке" - осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлем тағайындауға арналған құжаттарды толық ресімдеу қажеттілігі туралы электрондық хабарлама жіберіледі.";
38-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте жүктілік және босану, баланы (балаларды) асырап алу бойынша әлеуметтік төлемдердің, бала күтімі бойынша әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу үшін міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының табысының орташа айлық мөлшеріне Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бюджет қаражаты есебінен алынған жеке көмекшілерге материалдық пайда қосылады.";
39-тармақ алынып тасталсын;

"27. В случае, если филиалом Фонда, по результатам проведенной проверки, предусмотренной пунктами 25 и 29 настоящих Правил, выявлено, что плательщиком и (или) плательщиком единого платежа за месяцы (месяц), приходящиеся на период, учитываемый при исчислении социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу:
не осуществлен возврат излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений, социальных отчислений в составе единого платежа, филиал Фонда производит исчисление размера социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу на основании справки о ежемесячном доходе участника системы обязательного социального страхования, выдаваемой плательщиком по форме согласно приложению 25 к настоящим Правилам;
не произведены либо произведены не в полном объеме социальные отчисления, социальные отчисления в составе единого платежа, филиал Фонда производит исчисление размера социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу на основании фактически поступивших социальных отчислений в указанных месяцах (месяце).
При этом, если по результатам проведенной проверки по имеющимся сведениям в ИС государственных органов и (или) организаций, в том числе при участии заявителя, обстоятельства несоответствия социальных отчислений, социальных отчислений в составе единого платежа, предусмотренных частью первой настоящего пункта сохраняются по выбору заявителя филиал Фонда на основании согласия заявителя, предоставляемого в отделение Государственной корпорации по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам, производит исчисление размера социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу без учета месяцев (месяца), в которых имеется несоответствие социальных отчислений либо на основании решения суда производит исчисление размера выплат с учетом месяцев (месяца), указанных в настоящем пункте.";
часть шестую пункта 29 изложить в следующей редакции:
"При необходимости приобщения к ЭМД дополнительных документов (сведений) филиал Фонда посредством АИС "Е-макет" возвращает ЭМД в отделение Государственной корпорации, при этом заявителю направляется sms-оповещение на мобильный телефон о необходимости дооформления документов на назначение соответствующей социальной выплаты, а в мобильное приложение объекта информатизации банков второго уровня, "личный кабинет" на портал - электронное уведомление о необходимости дооформления документов на назначение социальной выплаты по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам.";
часть вторую пункта 38 изложить в следующей редакции:
"При этом для исчисления размера социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу в среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования включается материальная выгода индивидуальным помощникам, полученная за счет средств бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
пункт 39 исключить;

40 және 41-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"40. Жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу кезінде әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген орташа айлық кіріс мөлшері әлеуметтік төлемді алу құқығы туындаған айдың алдындағы соңғы күнтізбелік он екі ай ішінде (осы кезеңде әлеуметтік аударымдарда үзілістердің болу-болмауына қарамастан) әлеуметтік аударымдар жүргізілген кіріс сомасын он екіге бөлу жолымен мынадай формула бойынша айқындалады:
ОАКәтжб = (АК1 + АК2 + АК3...... + АК12) / 12, мұндағы:
ОАКәтжб – міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының орташа айлық кірісі;
АК – әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген ай сайынғы кіріс.
Кодекстің 101-1-бабында көрсетілген адамдар үшін әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде есепке алынған ай сайынғы кіріс Қазақстан Республикасының Салық кодексінде көзделген арнайы мобильдік қосымшаға сәйкес мәліметтермен қосымша расталады.
Бірыңғай төлем төлеушінің жұмыскерлері болып табылатын тұлғалар үшін АК осы Қағидалардың 46-тармағына сәйкес айқындалады.
Әлеуметтік төлемге құқық туындаған күннен кейін төленген әлеуметтік аударымдар, осындай құқық туындаған айдың алдындағы ай үшін төленген әлеуметтік аударымдарды қоспағанда, әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген кірістің орташа айлық мөлшерін айқындаған кезде Қорға түскен әлеуметтік аударымдар есепке алынбайды.
41. Бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу кезінде әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген орташа айлық кіріс мөлшері әлеуметтік төлемді алу құқығы туындаған айдың алдындағы соңғы күнтізбелік жиырма төрт ай ішінде (осы кезеңде әлеуметтік аударымдарда үзілістердің болу-болмауына қарамастан) әлеуметтік аударымдар жүргізілген кірістер сомасын жиырма төртке бөлу жолымен мынадай формула бойынша айқындалады:
ОАКәтбк = (АК1 + АК2 + АК3...... + АК24) / 24, мұндағы:
ОАКәтбк – міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының орташа айлық кірісі;
АК – әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген ай сайынғы кіріс.
Кодекстің 101-1-бабында көрсетілген адамдар үшін әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде есепке алынған ай сайынғы кіріс Қазақстан Республикасының Салық кодексінде көзделген арнайы мобильдік қосымшаға сәйкес мәліметтермен қосымша расталады.
Бірыңғай төлем төлеушінің қызметкерлері болып табылатын тұлғалар үшін АК осы Қағидалардың 46-тармағына сәйкес айқындалады.
Осы құқық туындаған айдың алдындағы ай үшін төленген әлеуметтік аударымдарды қоспағанда, әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде есепке алынған табыстың орташа айлық мөлшерін айқындау кезінде Қорға әлеуметтік аударымдар есепке алынбайды.";
43-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

пункты 40 и 41 изложить в следующей редакции:
"40. При исчислении размера социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению) среднемесячный размер дохода, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений определяется путем деления суммы доходов, с которых производились социальные отчисления за последние двенадцать календарных месяцев (независимо от того, были ли в этот период перерывы в социальных отчислениях), предшествующих месяцу, в котором наступило право на социальную выплату, на двенадцать по следующей формуле:
СМДсвбр = (ЕД 1 + ЕД 2 + ЕД 3.......+ ЕД 12) / 12, где:
СМДсвбр – среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования;
ЕД – ежемесячный доход, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений.
Для лиц, указанных в статье 101-1 Кодекса, ежемесячный доход, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений, дополнительно подтверждается сведениями согласно специальному мобильному приложению, предусмотренного Налоговым кодексом Республики Казахстан.
ЕД для лиц, являющихся работниками плательщика единого платежа, определяется согласно пункту 46 настоящих Правил.
Социальные отчисления, поступившие в Фонд после дня возникновения права на социальную выплату, не подлежат учету при определении среднемесячного размера дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, за исключением социальных отчислений, уплаченных за месяц, предшествующий месяцу, в котором возникло данное право.
41. При исчислении размера социальной выплаты по уходу среднемесячный размер дохода, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений определяется путем деления суммы доходов, с которых производились социальные отчисления за последние двадцать четыре календарных месяца (независимо от того, были ли в этот период перерывы в социальных отчислениях), предшествующих месяцу, в котором наступило право на социальную выплату, на двадцать четыре по следующей формуле:
СМДсвур = (ЕД 1 + ЕД 2 + ЕД 3.......+ ЕД 24) / 24, где:
СМДсвур – среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования;
ЕД – ежемесячный доход, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений.
Для лиц, указанных в статье 101-1 Кодекса, ежемесячный доход, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений, дополнительно подтверждается сведениями согласно специальному мобильному приложению, предусмотренному Налоговым кодексом Республики Казахстан.
ЕД для лиц, являющихся работниками плательщика единого платежа, определяется согласно пункту 46 настоящих Правил.
Социальные отчисления, поступившие в Фонд после дня возникновения права на социальную выплату, не подлежат учету при определении среднемесячного размера дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, за исключением социальных отчислений, уплаченных за месяц, предшествующий месяцу, в котором возникло данное право.";
часть четвертую пункта 43 изложить в следующей редакции:

"Кодекстің 101-1 және 102-1-баптарында көрсетілген адамдар үшін жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемдерді, бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша әлеуметтік төлемдерді есептеу кезінде әлеуметтік аударымдар жүргізілген әрбір ай үшін кіріс нақты түскен әлеуметтік аударымдар сомасын Кодекстің 244-бабының 1-тармағында белгіленген әлеуметтік аударымдар мөлшерлемесіне бөлу жолымен айқындалады.";
44-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"44. Бірыңғай төлемді төлеушінің қызметкерлері болып табылатын адамдардың кірісінен басқа, әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде есепке алынған ай сайынғы кіріс Кодекстің 244-бабының 1-тармағында көзделген әлеуметтік аударымдар мөлшерлемесіне көрсетілген ай үшін төлеушіден түскен әлеуметтік аударымдар сомасын бөлу және алынған нәтижені мынадай формула бойынша БСҰ-ға көбейту жолымен есептеледі:
АК = ӘА а / S әа х 100, мұндағы:
ӘА а – бір айдағы әлеуметтік аударымдар;
S әа – әлеуметтік аударымдар мөлшерлемесі.";
45-тармақ алынып тасталсын;
56-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) өтініш берушінің бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемнің мөлшерін негізсіз айқындауға алып келген анық емес мәліметтерді ұсынуы туралы мәлімет. Бұл ретте бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрған күнінен бастап осы Кодекске сәйкес айқындалған мөлшерде қайта басталады.
Өтініш берушінің негізсіз тағайындауға алып келген анық емес құжаттарды (мәліметтерді) ұсыну фактісін анықтау себебінен күтім бойынша әлеуметтік төлемді тоқтата тұру кезінде осы Қағидаларда көзделген тәртіппен күтім бойынша әлеуметтік төлемнің тағайындалған мөлшерін қайта қарау жүргізіледі.";
көрсетілген Қағидалардың 6-қосымшасы осы Тізбеге 27-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 16-қосымшасы осы Тізбеге 28-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 19, 20 және 21-қосымшалары алынып тасталсын;
көрсетілген Қағидалардың 25-қосымшасы осы Тізбеге 29-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
8. "Бірыңғай төлемнің артық (қате) төленген және (немесе) бірыңғай төлемді уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың сомаларын төлеу, аудару және бөлу, сондай-ақ қайтару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 270 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32961 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бірыңғай төлемнің артық (қате) төленген және (немесе) бірыңғай төлемді уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың сомаларын төлеу, аудару және бөлу, сондай-ақ қайтару қағидаларында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

"Для лиц, указанных в статьях 101-1 и 102-1 Кодекса при исчислении социальных выплат по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), по уходу за ребенком по достижении им возраста полутора лет, доход за каждый месяц, с которого производились социальные отчисления, определяется путем деления суммы фактически поступивших социальных отчислений в месяц на ставку социальных отчислений, установленную пунктом 1 статьи 244 Кодекса.";
пункт 44 изложить в следующей редакции:
"44. Ежемесячный доход, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений, кроме доходов лиц, являющихся работниками плательщика единого платежа, рассчитывается путем деления суммы поступивших социальных отчислений от плательщика за указанный месяц на ставку социальных отчислений, предусмотренную пунктом 1 статьи 244 Кодекса и умножения полученного результата на сто по следующей формуле:
ЕД = СОм / Sco х 100, где:
СОм – социальные отчисления за месяц;
Sco – ставка социальных отчислений.";
пункт 45 исключить;
подпункт 8) пункта 56 изложить в следующей редакции:
"8) предоставлении заявителем недостоверных сведений, повлекших за собой необоснованное определение размера социальной выплаты по уходу. При этом социальная выплата по уходу возобновляется в размере, определенном в соответствии с Кодексом, со дня приостановления.
При приостановлении социальной выплаты по уходу по причине выявления факта предоставления заявителем недостоверных документов (сведений), повлекших за собой необоснованное назначение, производится пересмотр назначенного размера социальной выплаты по уходу в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.";
приложение 6 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 27 к настоящему Перечню;
приложение 16 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 28 к настоящему Перечню;
приложение 19, 20 и 21 к указанным Правилам исключить;
приложение 25 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 29 к настоящему Перечню.
8. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 270 "Об утверждении Правил уплаты, перечисления и распределения, а также возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм единого платежа и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату единого платежа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32957) следующие изменения:
в Правилах уплаты, перечисления и распределения, а также возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм единого платежа и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату единого платежа, утвержденных указанным приказом:
преамбулу изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 246-бабының 5-тармағына, 248-бабының 10-тармағына, Қазақстан Республикасы Салық Кодексі 823-бабының 6-тармағына және "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 2-тармағының 2-1 тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Бірыңғай төлемнің артық (қате) төленген және (немесе) бірыңғай төлемді уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың сомаларын төлеу, аудару және бөлу, сондай-ақ қайтару қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Әлеуметтік кодекс) 246-бабының 5-тармағына, 248-бабының 10-тармағына, Қазақстан Республикасының Салық кодексінің 823-бабының 6-тармағына және "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 14-бабы 2-тармағының 2-1-тармақшасына сәйкес әзірленді.";
2-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) бірыңғай төлем төлеуші (бұдан әрі – төлеуші) – Cалық кодексінің 820-бабында айқындалған салық агенті;";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Төлеушілердің бірыңғай төлем және (немесе) бірыңғай төлемді уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұл бойынша берешекті төлеуі кезеңге (ай (айлар), жыл (жылдар)) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 208 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14419 болып тіркелген) қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидаларында айқындалған нысан бойынша жиынтық төлем тапсырмасымен және оператор немесе төлем жүйелерінің операциялық орталығы бекіткен хабарламалар форматтарында жүзеге асырылады (бұдан әрі – жиынтық төлем тапсырмасы).
Бірыңғай төлем және (немесе) өсімпұл төленетін әрбір қызметкер бойынша жиынтық төлем тапсырмасында: тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде); жеке сәйкестендіру нөмірі; бірыңғай төлемнің және (немесе) өсімпұлдың аударылатын сомасы; бірыңғай төлем және (немесе) өсімпұл төленетін кезең (ай, жыл); бірыңғай төлемнің құрамына енгізілген төлемдер бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен (бұдан әрі – Басқарманың қаулысы) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген) бекітілген Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын және Салық кодексінің 822-бабы 1-тармағының екінші бөлігінің ережелеріне сәйкес әлеуметтік төлемдердің тиісті үлестеріне азайтуды есепке алмағанда есептелген бірыңғай төлем сомасы көрсетіледі.

"В соответствии с пунктом 5 статьи 246, пунктом 10 статьи 248 Социального кодекса Республики Казахстан, пунктом 6 статьи 823 Налогового кодекса Республики Казахстан и подпунктом 2-1 пункта 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании", ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила уплаты, перечисления и распределения, а также возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм единого платежа и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату единого платежа (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 246 и пунктом 10 статьи 248 Социального кодекса Республики Казахстан (далее – Социальный кодекс), пунктом 6 статьи 823 Налогового кодекса Республики Казахстан, подпунктом 2-1 пункта 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании" (далее – Закон).";
подпункт 8) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"8) плательщик единого платежа (далее – плательщик) – налоговый агент, определенный статьей 820 Налогового кодекса;";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Уплата плательщиками задолженности по единому платежу и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату единого платежа производится за период (месяц (месяцы), год (годы)) сводным платежным поручением по форме, определенной Правилами осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег на территории Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 208 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14419) и форматами сообщений, утвержденными оператором или операционным центром платежных систем (далее – сводное платежное поручение).
В сводном платежном поручении по каждому работнику, за которого производится уплата единого платежа и (или) пени указывается: фамилия, имя, отчество (при его наличии); индивидуальный идентификационный номер; перечисляемая сумма единого платежа и (или) пени; период (месяц, год), за который уплачивается единый платеж и (или) пени; коды назначения платежей в соответствии с Правилами применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 (далее – постановление Правления) (зарегистрированы в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14365) по платежам, включенным в состав единого платежа, и сумма единого платежа, исчисленного без учета снижения на соответствующие доли социальных платежей согласно положениям части второй пункта 1 статьи 822 Налогового кодекса.

Бірыңғай төлемнің аударылатын сомасы Салық кодексінің 822-бабы 1-тармағының екінші бөлігінің ережелеріне сәйкес әлеуметтік төлемдердің тиісті үлестеріне азайтуды ескере отырып, осы Қағидалардың 3-тармағына сәйкес әлеуметтік төлемдер үлестерінің шегінен асып кетуін есепке ала отырып немесе есепке алмай есептелген мөлшерде көрсетіледі.
Осы Қағидалардың 3-тармағына сәйкес әлеуметтік төлемдер үлестерінің шегінен асып кетуін есепке алмағанда есептелген мөлшерде аударылатын бірыңғай төлем сомасы көрсетілген кезде бірыңғай төлемді бөлу осы Қағидалардың 16-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. ҚР Еңбекмині ААЖ-ға бірыңғай төлемді аударуды және бөлуді мемлекеттік корпорация Салық кодексінің 825-бабына сәйкес жүзеге асырады.";
11-тармақтың жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық кодексінің 822-бабының 2-тармағында айқындалған жеке кіріс салығының үлесі.";
12-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 24-бабына сәйкес кәсіпкерлік субъектілерінің санаттарына жататындығын қоспағанда, Салық кодексінің 820-бабында көрсетілген тұлғалар санатына төлеушілердің тиесілігі туралы мәліметтер ҚР Қаржымині МКК АЖ-дан ҚР Еңбекмині ААЖ-ға ұсынылады.";
15-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Салық кодексінің 820-бабында көрсетілген төлеушілердің тұлғалар санатына жататындығы туралы мәліметтер болмаған;";
25-тармақтың 7) және 8) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"7) Салық кодексінің 822-бабына сәйкес төлеуден босатылған тұлға үшін әлеуметтік аударым төленгені расталмаған;
8) бірыңғай төлемді Салық кодексінің 820-баптарына сәйкес бірыңғай төлемді төлеуші деп танылған тұлға төлегені расталмаған.";
көрсетілген Қағидалардың 1-қосымшасы осы Тізбеге 30-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2025 жылғы 30 қыркүйектегі № 299
бұйрығына 1-қосымша
"Семей ядролық сынақ
полигонындағы ядролық
сынақтардың салдарынан зардап
шеккен азаматтарды тіркеу,
біржолғы мемлекеттік ақшалай
өтемақы төлеу, куәлік беру"
мемлекеттік қызметін
көрсету қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Халықты әлеуметтік қорғау
саласындағы реттеу
және бақылау комитетінің ___________
облысы бойынша
департаменінің басшысына
____________________________
____________________________
мекенжайы бойынша тұратын
____________________________
___________________________,
жеке басын куәландыратын
құжат жеке сәйкестендіру нөмірі
_______________________
Өтініш
Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шегуші ретінде біржолғы мемлекеттік ақшалай өтемақы (бұдан әрі – өтемақы) тағайындау жүргізуді сұраймын.
________ жылдан бастап ________ жылды қоса алғанда ____________ радиациялық әсер аймағының _____________ аумағында тұрдым.
Өтінішке жоғарыда көрсетілген аумақтарда тұру фактісін растайтын мынадай құжаттарды қоса беріп отырмын:
__________________________________________________
__________________________________________________
Ұсынылған құжаттар үшін толық жауапты боламын.
1993 жылдан бастап қазiргi уақытқа дейiнгi кезеңде өтемақы алған жоқпын (алған кезде алынған өтемақының сомасы көрсетiледi)
_________________________________________________
__________________________________________________
Банктік деректемелер:
Банктің атауы ________________________________
Жеке шоты № ________________________________
Шот түрі: ағымдағы _________________
Өтемақыны тағайындау үшін қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Өтемақыны алу үшін қажетті Екінші деңгейдегі банктердегі, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйымдардағы, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелеріндегі банктік шоттың иесі ретінде өзім және банктік шоттарымның нөмірлері туралы дербес деректерімді жинауға келісім беремін.
Күні _________________ Қолы __________________
-----------------------------------------------------------------------
(қию сызығы)
Азамат (ша) __________________________________ өтініші қоса берілген құжаттарымен 20__жылғы "__" ____________ _____________ данада қабылданды.
__________________________________________________
қолы (құжаттарды қабылдаған адамның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2025 жылғы 30 қыркүйектегі № 299
бұйрығына 2-қосымша
"Семей ядролық сынақ
полигонындағы ядролық
сынақтардың салдарынан зардап
шеккен азаматтарды тіркеу,
біржолғы мемлекеттік ақшалай
өтемақы төлеу, куәлік беру"
мемлекеттік қызметін
көрсету қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарға біржолғы мемлекеттiк ақшалай өтемақы тағайындау туралы шешiм 20 ____ жылғы "___"____________ № ______
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты әлеуметтік қорғау
саласындағы реттеу және бақылау комитетінің _________ облысы (қаласы) бойынша департаменті, өтемақы алушы ісінің № ______
Азамат ____________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болса), санаты (зейнеткер, мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақы алушы/ жұмыс iстейтiн, жұмыс iстемейтiн)
Жынысы _________ Туған күнi 19___жылғы "__" _______

Перечисляемая сумма единого платежа указывается в размере, исчисленном с учетом снижения на соответствующие доли социальных платежей согласно положениям части второй пункта 1 статьи 822 Налогового кодекса, с учетом или без учета превышения пределов долей социальных платежей согласно пункту 3 настоящих Правил.
При указании перечисляемой суммы единого платежа в размере, исчисленном без учета превышения пределов долей социальных платежей согласно пункту 3 настоящих Правил, распределение единого платежа осуществляется в соответствии с пунктом 16 настоящих Правил.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Перечисление и распределение единого платежа в АИС МТСЗН РК осуществляется Государственной корпорацией в соответствии со статьей 825 Налогового Кодекса.";
абзац седьмой пункта 11 изложить в следующей редакции:
"доли индивидуального подоходного налога, определенной пунктом 2 статьи 822 Налогового кодекса.";
абзац первый пункта 12 изложить в следующей редакции:
"12. Сведения о принадлежности плательщиков к категории лиц, указанных в статье 820 Налогового кодекса, за исключением принадлежности к категориям субъектов предпринимательства в соответствии со статьей 24 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, предоставляются из ИС КГД МФ РК в АИС МТСЗН РК. Период обновления сведений по субъектам предпринимательства ежемесячно.";
подпункт 2) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"2) отсутствии сведений о принадлежности плательщиков к категории лиц, указанных статьей 820 Налогового кодекса;";
подпункты 7) и 8) пункта 25 изложить в следующей редакции:
"7) не подтверждается, что социальное отчисление уплачено за лицо, освобожденное от уплаты в соответствии со статьей 822 Налогового кодекса;
8) не подтверждается, что единый платеж уплачен лицом, которое признается плательщиком единого платежа в соответствии со статей 820 кодекса.";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 30 к настоящему Перечню.
Приложение 1 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 30 сентября 2025 года № 299
Приложение 1 к Правилам
оказания государственной
услуги "Регистрация граждан,
пострадавших вследствие
ядерных испытаний на
Семипалатинском
испытательном ядерном
полигоне, выплата
единовременной
государственной денежной
компенсации, выдача
удостоверений"
Форма
Руководителю Департамента
Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты населения
Министерства труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан по _________________________________________
области _________________________
от _____________________________,
проживающего по адресу:
_______________________________
документ, удостоверяющий
личность, индивидуальный
идентификационный номер
Заявление
Прошу произвести назначение единовременной государственной денежной
компенсации (далее – компенсация) как пострадавшему вследствие ядерных испытаний на
Семипалатинском испытательном ядерном полигоне.
Проживал (а) с __________ по ____________ на территории зоны радиационного
воздействия.
К заявлению прилагаю следующие документы, подтверждающие факт проживания на
вышеуказанных территориях:
______________________________________________________________________________
Несу полную ответственность за представленные документы.
Компенсацию за период с 1993 года по настоящее время не получил (а) (при
получении указывается сумма полученной компенсации)
______________________________________________________________________________
Банковские реквизиты:
Наименование банка
_____________________________________________
Банковский счет №
_____________________________________________
Тип счета: текущий
_____________________________________________
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых для
назначения компенсации.
Даю согласие на получение сведений о себе как о владельце банковского счета и
номерах банковских счетов в банках второго уровня, организациях, имеющих лицензии
уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых
организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальные
подразделения акционерного общества "Казпочта", необходимых для получения
компенсации.
Дата ___________________ ______________ подпись
________________________________________________________________________________
(линия отреза)
Заявление гражданина (ки) ______________ с прилагаемыми документами в
количестве ____ штук принято "___" ____________ 20___года.
______________________________________________подпись
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, принявшего документы)
Приложение 2 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 30 сентября 2025 года № 299
Приложение 6 к Правилам
оказания государственной
услуги "Регистрация граждан,
пострадавших вследствие
ядерных испытаний на
Семипалатинском
испытательном ядерном
полигоне, выплата
единовременной
государственной денежной
компенсации, выдача
удостоверений"
Форма
Решение о назначении единовременной государственной денежной компенсации гражданам,
пострадавшим вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном
полигоне № _____ от ___ ______________ 20___ года
Департамента Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты
населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по
_______________________ области
(городу), № ______ дела получателя компенсации
Гражданин (ка) _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), категория (пенсионер, получатель
государственного социального пособия/ работающий, неработающий)
Пол ______________ Дата рождения "__" ____________ 19__ года.

1. "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтiк қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабына сәйкес:
__________ радиациялық қатер аймағында 19___жылғы бастап 19___ жылғы дейiн тұрған кезең үшiн ________ теңге сомасында (айлық есептік көрсеткішпен (бұдан әрі – АЕК)_____)
__________ радиациялық қатер аймағында 19 __ жылғы бастап 19___ жылғы дейiн тұрған кезең үшiн ________ теңге сомасында (АЕК-пен_____)
__________ радиациялық қатер аймағында 19___ жылғы бастап 19__ жылғы дейiн тұрған кезең үшін _________ теңге сомасында (АЕК-пен_____)
__________ радиациялық қатер аймағында 19___ жылғы бастап 19___ жылғы дейiн тұрған кезең үшiн ________ теңге сомасында (АЕК-пен_____)
__________ радиациялық қатер аймағында 19___ жылғы бастап 19___ жылғы дейiн тұрған кезең үшiн __________ теңге сомасында (АЕК-пен_____) бiржолғы мемлекеттiк ақшалай өтемақы (бұдан әрі – өтемақы) тағайындалсын.
Тағайындалған өтемақы сомасының жиыны: _____ теңге ______ тиын (АЕК-пен____)
2. Төленген өтемақының сомасы (оның iшiнде теңгерiмнен тыс арнайы шотқа аударылғаны)
жылы ___________ теңге (АЕК-пен________)
жылы ___________ теңге (АЕК-пен _______)
3. Төленетiн өтемақының қалған сомасы (төленген (теңгерiмнен тыс арнайы шотқа нақты аударылған) өтемақыны шегергенде) жылы _____ _____ теңге (АЕК-пен___)
(сомасы жазумен, теңге)
4. Өтемақы тағайындаудан бас тартылсын
__________________________________________________
__________________________________________________
(бac тарту негiздемесi)
Тексерiлдi және бекiтiлдi:
Mөрдің орны
Департамент басшысы __________ ________________________
(қолы) (тегі)
Зейнетақы және жәрдемақы тағайындау жөніндегі бөлімнің басшысы
______________ __________________________
(қолы) (тегі)
Тағайындау жөнiндегi маман ______________ ________________
(қолы) (тегі)
Шешiм жобасын дайындаған:
Мөрдің орны
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің басшысы
___________________ ___________________________
(қолы) (тегі)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
____________________ __________________________
(қолы) (тегі)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2025 жылғы 30 қыркүйектегі № 299
бұйрығына 3-қосымша
"Банкроттық салдарынан
таратылған заңды тұлғалар
қызметкерлердің өмірі
мен денсаулығына келтірген
иянды өтеу жөніндегі
төлемдерді капиталдандыру
кезеңі аяқталғаннан кейін
Қазақстан Республикасының
азаматтарына ай сайынғы
төлемдер түрінде әлеуметтік
көмекті тағайындау"
мемлекеттік қызметін
көрсету қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Өңірдің коды
__________________________
Қазақстан Республикасы
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің
________________ облысы
(қаласы) бойынша департаменті
Ай сайынғы төлемдер түріндегі әлеуметтік көмекті тағайындауға өтініш
Азамат ________________________________________ (өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Туған күні: "___" ________ ______ жылғы
Жеке сәйкестендіру нөмірі: _______________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі: _________________________
Құжаттың сериясы:_______ құжаттың нөмірі:______ кім берген:________
Берілген күні: "___" _____________ ______ жыл
Тұрақты мекенжайы:_____________
Облысы ____________________________________
Қала (аудан)_________________ ауыл: ____________
көше (шағын аудан) _________________ үй ______ пәтер ______
Банк деректемелері:
Банктің атауы___________________________
Банктік шот: ____________________________
Шот түрі: ағымдағы ______________ карточкалық шот ______________(қажеттісінің астын сызу)
Маған бұрын зиянды өтеу үшін біржолғы сома капиталдандырылған және төленген кезеңнің аяқталуына байланысты ай сайынғы төлемдер түріндегі әлеуметтік көмекті тағайындауды (қайта бастауды) сұраймын.
Ай сайынғы төлемдер түрінде төленетін әлеуметтік көмек мөлшерінің барлық өзгерістері, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге кету), анкеталық деректерімнің, банктік реквизиттерімнің өзгеруі туралы күнтізбелік 10 күн ішінде "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына хабарлауға міндеттенемін.
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшесіне ұсынылған құжаттардың түпнұсқалығы үшін құқықтық жауапкершілікте боламын.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтар саны
Ескертпе
1
2
3
Төлем тағайындау үшін қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Бұрын капиталдандырылған және зиянды өтеуге біржолғы сома төленген кезеңнің аяқталуына байланысты ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмек тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау туралы хабарламаға ұялы байланыстың абоненттік құрылғысына sms-хабарлама арқылы жіберуге келісім беремін.
Мемлекеттік қызметті "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы арқылы алғанда ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Өтініш берушінің байланыс деректері:
Үй телефоны _______ мобильді телефон ________
Е-маil ____________
Өтініш беру күні: "____" __________ 20__ жыл. Өтініш берушінің қолы ______________________ ________________________________________________
(қию сызығы)
Азаматтың өтініші______________________________
Құжаттарды қабылдау күні "___" __________ 20___ жыл № ________ болып тіркелді. __________________________________________
Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2025 жылғы 30 қыркүйектегі № 299
бұйрығына 4-қосымша
"Банкроттық салдарынан
таратылған заңды тұлғалар
қызметкерлердің өмірі
мен денсаулығына келтірген
зиянды өтеу жөніндегі
төлемдерді капиталдандыру
кезеңі аяқталғаннан кейін
Қазақстан Республикасының
азаматтарына ай сайынғы
төлемдер түрінде әлеуметтік
көмекті тағайындау"
мемлекеттік қызметін
көрсету қағидаларына
2-қосымша
Нысан
"Банкроттық салдарынан таратылған заңды тұлғалар қызметкерлердің өмірі мен денсаулығына келтірген зиянды өтеу жөніндегі төлемдерді капиталдандыру кезеңі аяқталғаннан кейін Қазақстан Республикасының азаматтарына ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті тағайындау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы "Банкроттық салдарынан таратылған заңды тұлғалар қызметкерлердің өмірі мен денсаулығына келтірген зиянды өтеу жөніндегі төлемдерді капиталдандыру кезеңі аяқталғаннан кейін Қазақстан Республикасының азаматтарына ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті тағайындау"
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Енбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі

1. Назначить единовременную государственную денежную компенсацию (далее –
компенсация) в соответствии со статьей 12 Закона Республики Казахстан "О социальной
защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском
испытательном ядерном полигоне" за время проживания:
В сумме ____________ тенге (в месячном расчетном показателе (далее – МРП)
__________) за период проживания в зоне _________________________ радиационного риска
с ____________ 19__ по ___________ 19____
В сумме ____________ тенге (в МРП ________) за период проживания в
зоне ______________ радиационного риска с _______ 19__ по ________ 19___
В сумме ____________ тенге (в МРП ________) за период проживания в
зоне ______________ радиационного риска с _______ 19__ по ________ 19___
В сумме ____________ тенге (в МРП ________) за период проживания в
зоне ______________ радиационного риска с _______ 19__ по ________ 19___
В сумме ____________ тенге (в МРП ________) за период проживания в
зоне ______________ радиационного риска с _______ 19__ по ________ 19___.
Итого назначенная сумма компенсации _______________тенге _________ (в МРП).
2. Выплаченная сумма компенсации (в том числе фактически перечисленная на
внебалансовый специальный счет)
_______________ тенге (в МРП _______) в году
_______________ тенге (в МРП _______) в году.
3. Оставшаяся сумма компенсации к выплате (за минусом выплаченной (фактически
перечисленной на внебалансовый специальный счет) компенсации)
______________________________________________ (в МРП _____) в году
(сумма прописью, тенге)
4. Отказать в назначении компенсации
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(основание отказа)
Проверено и утверждено:
Место печати
Руководитель департамента
____________________________________________
(подпись) (фамилия)
Руководитель отдела по назначению пенсий и пособий
____________________________________________
(подпись) (фамилия)
Специалист по назначению
____________________________________________
(подпись) (фамилия)
Проект решения подготовлен:
Место штампа
Руководитель отделения Государственной корпорации
___________ _________________________________
(подпись) (фамилия)
Специалист отделения Государственной корпорации
___________ ________________________________
(подпись) (фамилия)
Приложение 3 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 30 сентября 2025 года № 299
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной
услуги "Назначение
социальной помощи в виде
ежемесячных выплат гражданам
Республики Казахстан после
завершения периода
капитализации платежей по
возмещению вреда,
причиненного жизни и здоровью
работников юридическими
лицами, ликвидированными
вследствие банкротства"
Форма
Код района ___________
Республика Казахстан
Департамент Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты населения по
_____________________ области
(городу)
Заявление на назначение социальной помощи в виде ежемесячных выплат
От гражданина (ки) _________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения: "____" ________ ______ года
Индивидуальный идентификационный номер: _______________________
Вид документа, удостоверяющего личность: _________________________
Серия документа: _______ номер документа: ______ кем выдан: ________
Дата выдачи: "____" _____________ ______ года
Адрес постоянного местожительства: _____________
Область ____________________________________
город (район) ______________ село: _______________
улица (микрорайон) ______________________ дом______ квартира ______
Банковские реквизиты:
Наименование банка ___________________________
Банковский счет № ____________________________
Тип счета: текущий ______________ карточный счет ________________
(нужное подчеркнуть)
Прошу назначить (возобновить) мне социальную помощь в виде ежемесячных выплат в
связи с завершением периода, на который ранее была капитализирована и выплачена
единовременная сумма в возмещение вреда.
Обо всех изменениях, влекущих изменение размера выплачиваемой социальной
помощи в виде ежемесячных выплат, а также изменение местожительства (в том числе выезд
за пределы Республики Казахстан), анкетных данных, банковских реквизитов обязуюсь
сообщить в отделение Государственной корпорации "Правительство для граждан" в течение
10 календарных дней.
Несу правовую ответственность за подлинность представленных в отделение
Государственной корпорации "Правительство для граждан" документов.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1.
2.
3.
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых для
назначения выплаты.
Даю согласие на уведомление о принятии решения о назначении (отказе в
назначении) социальной помощи в виде ежемесячных выплат в связи с завершением
периода, на который ранее была капитализирована и выплачена единовременная сумма в
возмещение вреда путем отправления sms-сообщения на абонентское устройство сотовой
связи.
При получении государственной услуги через Государственную корпорацию
"Правительство для граждан" даю согласие на использование сведений, составляющих
охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Контактные данные заявителя: телефон домашний _______ мобильный ________
Е-маil ____________ дата подачи заявления: "____" __________ 20__ года.
Подпись заявителя ________________________
________________________________________________
(линия отреза)
Заявление гражданина (ки) ________________________________________
зарегистрировано за № __ дата принятия документов "__"___ 20___ года
__________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) и роспись принявшего документы
Приложение 4 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 30 сентября 2025 года № 299
Приложение 2 к Правилам
оказания государственной
услуги "Назначение
социальной помощи в виде
ежемесячных выплат гражданам
Республики Казахстан после
завершения периода
капитализации платежей по
возмещению вреда,
причиненного жизни и здоровью
работников юридическими
лицами, ликвидированными
вследствие банкротства"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение социальной помощи в виде ежемесячных выплат гражданам Республики Казахстан после завершения периода капитализации платежей по возмещению вреда, причиненного жизни и здоровью работников юридическими лицами, ликвидированными вследствие банкротства"
Наименование государственной услуги "Назначение социальной помощи в виде ежемесячных выплат гражданам Республики Казахстан после завершения периода капитализации платежей по возмещению вреда, причиненного жизни и здоровью работников юридическими лицами, ликвидированными вследствие банкротства"
1
Наименование услугодателя
Территориальные подразделения Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
Некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация).
3
Срок оказания государственной услуги

1) Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде – құжаттар топтамасы тіркелген күннен бастап – 8 (сегіз) жұмыс күні.
2) Мелекеттік корпорацияға құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 15 минут
3) Мемлекеттік корпорацияда көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 20 минут.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Қағаз түрінде.
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Ай сайынғы төлемдер түріндегі әлеуметтік көмекті тағайындау туралы хабарлама немесе осы тізбенің 9-тармағында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы хабарлама.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
Мемлекеттік корпорация – өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің дайын нәтижелерін беру Мемлекеттік корпорация арқылы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мерекелік күндерден басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсететін кезекші бөлімдері дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін.
Қабылдау электрондық кезек тәртібімен, көрсетілетін қызметті алушының тіркелген жері бойынша, жеделдетілген қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады, электрондық кезекті "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы броньдауға болады www.egov.kz.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы (немесе оның заңды өкілі немесе медициналық ұйымның қолдаухаты кезінде) мемлекеттік қызметті көрсету үшін жүгінген кезде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне мынадай құжаттарды ұсынады:
1) жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
2) Байқоңыр қаласының тұрғындары үшін – Байқоңыр қаласының тұрғын үй шаруашылығы азаматтарды есепке алу және тіркеу бөлімінің анықтамасы;
3) ай сайынғы төлемдерді беру жөніндегі ұйымдағы банк шотының не қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің арнайы шотының нөмірі туралы мәліметтер;
4) капиталдандыру кезеңі, зиянды өтеу бойынша капиталдандырылған төлемдер сомасы туралы мәліметтерді қамтитын капиталдандырылған сомаларды алу құқығын растайтын (растайтын) сот актісінің (актілерінің) көшірмесі:
мемлекеттен капиталдандырылған төлемдер сомасын алған кезде – мемлекетке зиянды өтеу есебіне капиталдандырылған төлемдерді төлеу жөніндегі жауапкершілікті жүктеу туралы заңды күшіне енген шешім (қаулы, ұйғарым)
таратылған заңды тұлғаның мүлкі есебінен капиталдандырылған төлемдер сомасын алған кезде – материалдарында әрбір бірінші кезектегі кредитор бойынша таратып жазу бар конкурстық басқарушының қорытынды есебін бекіте отырып, конкурстық іс жүргізуді аяқтау туралы анықтама (шешім).
Капиталдандырылған сомаларды алу құқығы капиталдандыру кезеңі, зиянды өтеу бойынша капиталдандырылған төлемдер сомасы туралы мәліметтерді қамтитын соттың не мемлекеттік архивтің архивтік құжаттарымен де расталуы мүмкін.
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді қамтитын, мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі

1) при обращении в Государственную корпорацию – со дня регистрации пакета документов – 8 (восемь) рабочих дней.
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственной корпорации – 15 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя в Государственной корпорации – 20 минут.
4
Форма оказания государственной услуги
бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о назначении социальной помощи в виде ежемесячных выплат, или уведомление об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего перечня.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) Государственная корпорация – прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке электронной очереди, по месту регистрации услугополучателя, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у заявителя для оказания государственной услуги
Услугополучатель (или его законный представитель, или при ходатайстве медицинской организации) при обращении для оказания государственной услуги предоставляет в отделение Государственной корпорации следующие документы:
1) документ, удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
2) для жителей города Байконур – справка отдела по учету и регистрации граждан жилищного хозяйства города Байконур;
3) сведения о номере банковского счета в организации по выдаче ежемесячных выплат либо специального счета учреждения уголовно-исполнительной системы;
4) копия судебного акта (актов), подтверждающего (подтверждающих) право на получение капитализированных сумм, содержащего (содержащих) сведения о периоде капитализации, сумме капитализированных платежей по возмещению вреда:
при получении сумм капитализированных платежей от государства – вступившее в законную силу решение (постановление, определение) о возложении ответственности по выплате капитализированных платежей в счет возмещения вреда на государство;
при получении сумм капитализированных платежей за счет имущества ликвидированного юридического лица – определение (решение) о завершении конкурсного производства с утверждением заключительного отчета конкурсного управляющего, в материалах которого содержится расшифровка по каждому кредитору первой очереди.
Право на получение капитализированных сумм также может подтверждаться архивным документом суда либо государственного архива, содержащим сведения о периоде капитализации, сумме капитализированных платежей по возмещению вреда.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан.

1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау
2) көрсетілетін қызметті алушы осы тізбенің 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған және (немесе) құжаттар топтамасын толық ұсынбағанда;
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 25 мамырдағы № 571 қаулысымен бекітілген банкроттық салдарынан таратылған заңды тұлғалардың қызметкерлердің өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянды өтеу жөніндегі төлемдерді капиталдандыру кезеңі аяқталғаннан кейін Қазақстан Республикасының азаматтарына ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті жүзеге асыру қағидаларында белгіленген талаптарға көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және олардағы мәліметтердің сәйкес келмеуі;
3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Организм функциялары тұрақты бұзылған, өзіне-өзі қызмет көрсетуді, өз бетінше жүріп-тұруды, бағдарлауды жүзеге асыру қабілетін немесе мүмкіндігін заңнамада белгіленген тәртіппен толық немесе ішінара жоғалтқан көрсетілетін қызметті алушыларға мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорацияның қызметкері 1414, 8 800 080 77 77 Бірыңғай байланыс орталығына жүгіну арқылы тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Министрліктің www.enbek.gov.kz интернет-ресурсында, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде;
2) Мемлекеттік корпорацияның www.gov4c.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету статусы туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алады.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2025 жылғы 30 қыркүйектегі № 299
бұйрығына 5-қосымша
"Банкроттық салдарынан
таратылған заңды тұлғалар
қызметкерлердің өмірі
мен денсаулығына келтірген
зиянды өтеу жөніндегі
төлемдерді капиталдандыру
кезеңі аяқталғаннан кейін
Қазақстан Республикасының
азаматтарына ай сайынғы
төлемдер түрінде әлеуметтік
көмекті тағайындау"
мемлекеттік қызметін
көрсету қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Өңірдің коды
Облыс (қала) ____________ ____________________
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің _____________ облысы (қаласы) бойынша департаментінің ай сайынғы төлемдер түріндегі әлеуметтік көмек тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы 20___ жылғы "___" _________ № ____ шешімі
Істің № _____________________________
Азамат (ша) _________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі _______________
Туған күні _______________________________
Өтініш берген күні __________№ __________
Капиталдандырылған төлемдер сомасы ______
Капиталдандыру кезеңі __________________________________________
Тағайындалған күні _____________________________
Кәсіптік еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі (%-бен) ________________
Кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айырылуы белгіленген мерзім __________________

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, содержащихся в них необходимых для оказания государственной услуги, согласно требованиям, установленными Правилами осуществления социальной помощи в виде ежемесячных выплат гражданам Республики Казахстан после завершения периода капитализации платежей по возмещению вреда, причиненного жизни и здоровью работников юридическими лицами, ликвидированными вследствие банкротства, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2011 года № 571;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучателям имеющим стойкие расстройства функций организма, полную или частичную утрату способности, или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться на прием документов, оказание государственной услуги, производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт- центр 1414, 8 800 080 7777.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации – www.gov4c.kz.
Услугополучатель получает информацию о порядке и статусе оказания государственной услуги посредством справочных служб услугодателя, Единого контакт-центра
Приложение 5 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 30 сентября 2025 года № 299
Приложение 4 к Правилам
оказания государственной
услуги "Назначение
социальной помощи в виде
ежемесячных выплат гражданам
Республики Казахстан после
завершения периода
капитализации платежей по
возмещению вреда,
причиненного жизни и здоровью
работников юридическими
лицами, ликвидированными
вследствие банкротства"
Форма
Код ____________________
Область (город) ____________
Решение о назначении (отказе в назначении) социальной помощи в виде ежемесячных выплат
№ _____ от ________ 20____ года
Департамента Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты
населения по _____________ области (городу)
№ дела _________________
Гражданин (ки) ___________________________
Индивидуальный идентификационный номер
_________________________________________
Дата рождения ___________________________
Дата обращения _____________ № ______________________
Сумма капитализированных платежей
___________________________________________________
Период капитализации ____________________
Дата назначения __________________________
Степень утраты профессиональной трудоспособности (в %)
_________________________________________
Утрата профессиональной трудоспособности установлена на срок
___________________________________________________

1. Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің (Ерекше бөлім) 945-бабының 4-тармағына сәйкес ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмек тағайындалсын.
Ай сайынғы төлемдер түріндегі әлеуметтік көмектің мөлшері ______ теңге
(____________________________________________________ теңге) сомасы жазбаша
________________ бастап ___________________дейін
2. Ай сайынғы төлемдер түріндегі әлеуметтік көмек тағайындаудан бас тартылсын.
____________________________________________________________________
(бас тарту негізі)
Департамент директоры _________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Департамент басқармасының (бөлімінің) бастығы
__________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Департаменттің тағайындау жөніндегі маманы
__________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Шешім жобасын дайындаған:
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының жауапты адамдары
__________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2025 жылғы 30 қыркүйектегі № 299
бұйрығына 6-қосымша
"Инфляция деңгейін ескере
отырып, нақты енгізілген
міндетті зейнетақы
жарналарының, міндетті кәсіптік
зейнетақы жарналарының
сомасы мен зейнетақы
жинақтарының сомасы
арасындағы айырманы
төлеу" мемлекеттік қызметін
көрсету қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Аудан коды
__________________________
Қазақстан Республикасы
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің департаменті облыс
(қала)_____________________
Бойынша
Өтініш
Азамат ________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) толығымен)
Туған күні 19___ жылғы "___" ________, тұратын мекенжайы бойынша: ____________
Зейнетақы жинақтарын алу күні _______________________________
Менің жеке сәйкестендіру нөмірім _____________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері:
№_________________________________________
Кіммен берілді _______________________________
Берілген күні ________________________________
Банк деректемелері:
Банктің атауы _______________________________
Банк шотының № _____________________________
Шот түрі: ағымдағы _________________
Маған инфляция деңгейін ескере отырып, нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомасы мен зейнетақы жинақтарының сомасы арасындағы айырма төлемін тағайындауыңызды сұраймын (жарналардың түрін көрсету қажет – қажеттісінің астын сызу керек).
Ұсынылған құжаттардың түпнұсқалығы үшін жауап беремін.
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан жеке зейнетақы шотының болуы және міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы жинақтарының сомалары туралы мәліметтерді сұратуды сұраймын (жарналардың түрін көрсету қажет – қажеттісінің астын сызу керек).
Инфляция деңгейін ескере отырып, нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомасы мен зейнетақы жинақтарының сомасы арасындағы айырма төлемін тағайындауға қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін (жарналардың түрін көрсету қажет – қажеттісінің астын сызу керек).
Міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомасы мен зейнетақы жинақтарының сомасы арасындағы айырма төлемінің сомасы (жарналардың түрін көрсету қажет – қажеттісінің астын сызу керек) тағайындау (бас тарту) туралы шешім қабылдау туралы ұялы байланыстың абоненттік құрылғысына sms-хабарлама жіберу жолымен хабарламаға келісім беремін.
Мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды және (немесе) әлеуметтік төлемдерді есептеп аудару үшін жеке банктік шот ашу мүмкіндігі тәртібі туралы хабарланды, сондай-ақ осындай шоттағы ақшаға үшінші тұлғалардың өндіріп алуға жол берілмейтіндігі туралы хабардармын.
Өтініш берушінің байланыс деректері:
Үй телефоны _________ мобильді ___________ E-маil _________
Өтініш беру күні: 20 ___ жылғы "___" _______________
Өтініш берушінің қолы ____________________
Азаматтың өтініші
_______________________________________________________
20___жылғы "____"__________№ _________ қабылданды
Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы:
_______________________________________________________________
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
р/с
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтар саны
Ескертпе
-----------------------------------------------------------------------
(кесу сызығы)
Азаматтың (ша) өтініші __________________________________________
№ _____ тіркелді. Құжаттарды қабылдау күні ___________
Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және
қолы:_________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2025 жылғы 30 қыркүйектегі № 299
бұйрығына 7-қосымша
"Инфляция деңгейін ескере
отырып, нақты енгізілген
міндетті зейнетақы
жарналарының, міндетті кәсіптік
зейнетақы жарналарының
сомасы мен зейнетақы
жинақтарының сомасы
арасындағы айырманы
төлеу" мемлекеттік қызметін
көрсету қағидаларына
2-қосымша
Нысан
"Инфляция деңгейін ескере отырып, нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомасы мен зейнетақы жинақтарының сомасы арасындағы айырманы төлеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы "Инфляция деңгейін ескере отырып, нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомасы мен зейнетақы жинақтарының сомасы арасындағы айырманы төлеу"
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
11) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы;

1. Назначить социальную помощь в виде ежемесячных выплат в соответствии с
пунктом 4 статьи 945 Гражданского Кодекса Республики Казахстан (Особенная
часть).
Размер социальной помощи в виде ежемесячных выплат ______ тенге
(____________________________________тенге)
сумма прописью
с ________________ по ____________________
2. Отказать в назначении социальной помощи в виде ежемесячных выплат:
___________________________________________________
(основание отказа)
Директор департамента
___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Начальник управления (отдела) департамента
____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Специалист по назначению департамента
___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Проект решения подготовлен:
Ответственные лица Государственной корпорации "Правительство для граждан"
__________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 6 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 30 сентября 2025 года № 299
Приложение 1 к Правилам
оказания государственной
услуги "Выплата
разницы между суммой
фактически внесенных
обязательных пенсионных
взносов, обязательных
профессиональных пенсионных
взносов с учетом уровня
инфляции и суммой
пенсионных накоплений"
Форма
Код района
____________________
Республика Казахстан
Департамент Комитета регулирования и контроля в сфере социальной
защиты населения по _____________________
области (городу)
Заявление
от гражданина (ки) ___________________________________________
____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) полностью)
Дата рождения "__" _____________ 19___ года,
проживающего по адресу: _________________________
________________________________________________
Дата изъятия пенсионных накоплений ______________
_______________________________________________
Мой индивидуальный идентификационный номер
________________________________________
Данные документа, удостоверяющего личность:
№____________________________________________
Кем выдан ____________________________________
Дата выдачи __________________________________
Банковские реквизиты:
Наименование банка ___________________________
Банковский счет № _____________________________
Тип счета: текущий _____________________________
Прошу назначить мне выплату разницы между суммой фактически внесенных
обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов с
учетом уровня инфляции и суммой пенсионных накоплений (необходимо указать вид
взносов – нужное подчеркнуть).
Несу ответственность за подлинность представленных документов.
Прошу запросить в едином накопительном пенсионном фонде сведения о наличии
индивидуального пенсионного счета и суммах пенсионных накоплений за счет обязательных
пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов (необходимо
указать вид взносов – нужное подчеркнуть). Даю согласие на сбор и обработку моих
персональных данных, необходимых для назначения мне выплаты разницы между суммой
фактически внесенных обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных
пенсионных взносов с учетом уровня инфляции и суммой пенсионных накоплений
(необходимо указать вид взносов – нужное подчеркнуть).
Даю согласие на уведомление о принятии решения о назначении (отказе в
назначении) суммы выплаты разницы между суммой обязательных пенсионных взносов,
обязательных профессиональных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции и суммой
пенсионных накоплений (необходимо указать вид взносов – нужное подчеркнуть) путем
отправления sms-сообщения на абонентское устройство сотовой связи.
Уведомлен(а) о возможности открытия отдельного банковского счета для зачисления
пособий и (или) социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или)
Государственного фонда социального страхования, а также о том, что на деньги,
находящиеся на таком счете, не допускается обращение взыскания третьими лицами.
Контактные данные заявителя:
Телефон домашний _________ мобильный ___________
Е-маil _______________________
Дата подачи заявления: "___" _________20 ____ года
Подпись заявителя ______________________________
Заявление гражданина ___________________________
_______________________________________________
Принято "____"__________ 20___года № ___________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица, принявшего
документы:
_______________________________________________
Перечень документов, приложенных к заявлению:
п/п
Наименование документа
Наименование документа
Наименование документа
___________________________________________________________
(линия отреза)
Заявление гражданина (ки)
_____________________________________________
зарегистрировано за № _____
Дата принятия документов ____________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и роспись лица, принявшего
документы:
___________________________________________
Приложение 7 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 30 сентября 2025 года № 299
Приложение 2 к Правилам
оказания государственной
услуги "Выплата
разницы между суммой
фактически внесенных
обязательных пенсионных
взносов, обязательных
профессиональных пенсионных
взносов с учетом уровня
инфляции и суммой
пенсионных накоплений"
Форма
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выплата разницы между суммой фактически внесенных обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции и суммой пенсионных накоплений"
Наименование государственной услуги "Выплата разницы между суммой фактически внесенных обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции и суммой пенсионных накоплений"
1
Наименование услугодателя
Территориальные подразделения Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан";

2) Ұялы байланыс абоненттік құрылғысы..
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
1) Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі – Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының ресми интернет-ресурсында инфляция деңгейі туралы ақпарат болған кезде, құжаттар топтамасы Мемлекеттік корпорацияда тіркелген сәттен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде.
Мемлекеттік қызметті белсенді түрде көрсету кезінде қызметті тағайындау мерзімі Қазақстан Республикасында Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 207-бабының 1 тармағына сәйкес зейнетақы жасы басталған күнгі инфляция деңгейі туралы ақпарат болған кезде базалық зейнетақы төлемі тағайындалған күннен кейінгі күннен басталады, бірақ Кодекстің 207-бабының 1 тармағына сәйкес зейнетақы жасы басталған күнгі инфляция деңгейі туралы ақпарат болмаған кезде оны тағайындаған күннен бастап көрсетіледі
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі кезінде:
ұсынылған құжаттардың, оның ішінде ақпараттық жүйелерден құжаттардың дұрыстығын тексеру үшін негіздердің болуы – 10 (он) жұмыс күніне;
Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының ресми интернет-ресурсында жарияланған сәттен бастап инфляция деңгейі туралы ақпараттың болмауы – 25 (жиырма бес) жұмыс күніне дейін (қызмет проактивті қағидат бойынша көрсетілетін тұлғаларды қоспағанда);
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорындағы (бұдан әрі – БЖЗҚ) көрсетілетін қызметті алушының жеке зейнетақы шоты бойынша деректерді қайта сұрату үшін негіздер болған кезде – 25 (жиырма бес) жұмыс күніне дейін.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі қызмет көрсету мерзімін ұзартады және өтініш берушіге осы тізбеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызмет көрсету мерзімін ұзарту қажеттілігі туралы хабарлама береді.
Проактивті қағидат бойынша қызмет көрсету кезінде қызмет көрсету мерзімін ұзарту қажеттілігі туралы хабарлама берілмейді.
2) құжаттардың топтамасын Мемлекеттік корпорацияға тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут;
3) Мемлекеттік корпорацияда қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 минут.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
11) Мемлекеттік корпорацияда – өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің дайын нәтижелерін беру Мемлекеттік корпорация арқылы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мерекелік күндерден басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсететін кезекші бөлімдері дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін жүзеге асырылады.
Қабылдау жеделдетіп қызмет көрсетусіз, көрсетілетін қыметті алушының тұрғылықты жері бойынша "электрондық кезек" тәртібімен жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы брондауға болады.

2) абонентское устройство сотовой связи.
3
Срок оказания государственной услуги
1) срок оказания государственной услуги – при наличии информации об уровне инфляции на официальном интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней с момента регистрации пакета документов в Государственной корпорации.
При проактивном оказании государственной услуги срок назначения услуги начинается со дня, следующего за днем назначения базовой пенсионной выплаты при наличии информации об уровне инфляции на дату наступления пенсионного возраста в соответствии с пунктом 1 статьи 207 Социальный кодекса (далее – Кодекс), но не позднее 30 (тридцати) календарных дней после дня ее назначения при отсутствии информации об уровне инфляции на дату наступления пенсионного возраста в соответствии пунктом 1 статьи 207 Кодекса.
Срок оказания государственной услуги продлевается при:
наличии оснований для проверки достоверности предоставленных документов, в том числе из информационных систем – на 10 (десять) рабочих дней;
отсутствии информации об уровне инфляции с момента опубликования на официальном интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан – до 25 (двадцати пяти) рабочих дней (за исключением лиц, которым услуга оказывается по проактивному принципу);
наличии оснований для повторного запроса данных по индивидуальному пенсионному счету услугополучателя в едином накопительном пенсионном фонде (далее – ЕНПФ) – до 25 (двадцати пяти) рабочих дней.
Отделение Государственной корпорации продлевает срок оказания услуги и выдает заявителю уведомление о необходимости продления срока оказания услуги.
При оказании услуги по проактивному принципу уведомление о необходимости продления срока оказания услуги не выдается.
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственную корпорацию – 15 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания в Государственной корпорации – 20 минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Бумажная/проактивная.
5
Результат оказания государственной услуги
1) уведомление о назначении;
2) уведомление об отказе в назначении.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим лицам.
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) Государственной корпорации – прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке "электронной очереди", по месту жительства услугополучателя, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала.

2) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес сенбі және жексенбі және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы (немесе нотариалды куәландырылған сенімхат бойынша оның өкілі) Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде "Инфляция деңгейін ескере отырып, нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомасы мен зейнетақы жинақтарының сомасы арасындағы айырманы төлеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш ұсынады.
Кодекстің 207-бабының 1-тармағына сәйкес зейнеткерлік жасқа жеткен және бұл ретте зейнетақы және өзге де әлеуметтік төлемдерді алушылар болып табылатын Қазақстан Республикасының азаматтары, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар осы тармақтың үшінші бөлігінің 1)-3) тармақшаларында көзделген өтініш пен құжаттарды бермейді.
Осы санаттағы адамдарға мемлекеттік қызмет осы тізбенің 3-тармағында белгіленген мерзімде проактивті қағидат бойынша көрсетіледі.
Өтінішті қабылдау кезінде жеке басын куәландыратын құжат туралы, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгені туралы мәліметтерді, мүгедектігі туралы анықтамаларды "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден (бұдан әрі – ақпараттық жүйелер) алады.
Ақпараттық жүйелерде мәліметтер болмаған кезде өтінішке мыналар қоса беріледі:
жеке өтініш білдірген кезде:
Кодекстің 207-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтары, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар үшін:
1) жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
2) тұрғылықты тұратын жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат (мекенжай анықтамасы немесе ауыл әкімдерінің анықтамасы, Байқоңыр қаласының тұрғындары үшін-тұрғын үй шаруашылығының азаматтарды есепке алу және тіркеу бөлімінің анықтамасы);
3) алушының екінші деңгейдегі банктерде немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған банк шотының нөмірі туралы мәліметтер.
Өтінішке шетелдіктердің алушылар болып табылатын, зейнетақы жинақтары міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бар зейнетақы және Қазақстан Респубикасынан тыс жерге тұрақты тұруға шығушылар мыналарды қоса береді:
алушы жеке өтініш білдірген кезде:
егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, шетелдік паспорт (сенім білдірілген тұлға жүгінгенде нотариалды куәландырылған көшірмесі ұсынылады);
екінші деңгейдегі банктерде немесе Қазақстан Республикасының аумағында банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған банк шотының нөмірі туралы мәліметтер.
Алушы атынан айырма төлемін тағайындау туралы өтінішпен жүгінген кезде сенім білдірілген өкіл осы тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттардан басқа:

2) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, в соответствии с графиком работы с 9.00 часов до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме субботы и воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Услугополучатель (или его представитель по нотариально заверенной доверенности) при обращении в Государственную корпорацию предоставляет заявление по форме согласно приложению 1 к Правилам оказания государственной услуги "Выплата разницы между суммой фактически внесенных обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции и суммой пенсионных накоплений" (далее – Правила).
Гражданами Республики Казахстан, иностранцами и лицами без гражданства, достигшими пенсионного возраста в соответствии с пунктом 1 статьи 207 Кодекса и при этом являющимися получателями пенсионных и иных социальных выплат, заявление и документы, предусмотренные в подпунктах 1)-3) части третьей настоящего пункта, не предоставляются.
Данной категории лиц государственная услуга, оказывается, по проактивному принципу в срок, установленный пунктом 3 настоящего перечня.
При приеме заявления сведения о документе, удостоверяющем личность, о регистрации по постоянному месту жительства, справки об инвалидности получают из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства" (далее – информационные системы).
При отсутствии сведений в информационных системах к заявлению прилагаются:
при личном обращении:
для граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства, достигших пенсионного возраста в соответствии с пунктом 1 статьи 207 Кодекса:
1) для жителей города Байконур – справка отдела по учету и регистрации граждан жилищного хозяйства;
2) сведения о номере банковского счета получателя, открытого в банках второго уровня или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
К заявлению иностранцев, являющихся получателями пенсионных накоплений за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, имеющих право на выплату разницы и выехавших на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан, прилагаются:
при личном обращении получателя:
заграничный паспорт, если иное не предусмотрено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан (при обращении поверенного лица, предоставляется нотариально заверенная копия);
сведения о номере банковского счета, открытого в банках второго уровня или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций на территории Республики Казахстан.
При обращении с заявлением о назначении выплаты разницы от имени получателя поверенный помимо документов, указанных в пункте 8 настоящего перечня государственной услуги представляет:

1) жеке басты куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
2) сенімхаттың түпнұсқасы немесе оның нотариалды куәландырылған көшірмесі (егер сенімхатта сенім білдірушінің мүдделерін бір мезгілде бірнеше ұйымда білдіру жөніндегі өкілеттіктер болса).
Мұрагер мыналарды ұсынады:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) айырма төлемін алуға құқығы бар адамның қайтыс болуы туралы куәліктің нотариалды куәландырылған көшірмесі;
4) мұраға құқық туралы куәліктің түпнұсқасы немесе нотариалды куәландырылған көшірмесі не мұраға берілетін мүлікті бөлу туралы келісімнің түпнұсқасы немесе нотариалды куәландырылған көшірмесі, заңды күшіне енген сот шешімі;
5) мұрагердің банктік шотының нөмірі туралы ақпарат.
Сот шешімімен әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танылған және қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа мұқтаж адамдарға айырма төлемін тағайындау үшін олардың қорғаншылары немесе қамқоршылары:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) Қорғаншының немесе қамқоршының жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған электрондық құжат (Қазақстан Республикасы азаматының паспорты, Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі, азаматтығы жоқ адамның куәлігі, шетелдіктің тұруға ықтиярхаты);
3) қорғаншылықты немесе қамқоршылықты белгілеуді растайтын құжат;
4) осы тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттар. Мемлекеттік корпорация көрсетілетін қызметті алушыны қабылданған шешім туралы өтініште көрсетілген Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланыс абоненттік құрылғысына sms-хабарлама жіберу арқылы хабардар етеді.
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді қамтитын, мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
11) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың (мәліметтердің) және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректердің және мәліметтердің Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;

1) документ, удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
2) оригинал доверенности или ее нотариально засвидетельствованную копию (если доверенность содержит полномочия по представлению интересов доверителя одновременно в нескольких организациях).
Наследником представляются:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к Правилам;
2) документ, удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) нотариально засвидетельствованная копия свидетельства о смерти лица, имеющего право на выплату разницы;
4) оригинал или нотариально засвидетельствованная копия свидетельства о праве на наследство либо оригинал или нотариально засвидетельствованная копия соглашения о разделе наследуемого имущества, решение суда, вступившее в законную силу;
5) сведения о номере банковского счета наследника.
Для назначения выплаты разницы лицам, решением суда признанным недееспособными или ограниченно дееспособными и нуждающимися в опеке или попечительстве, их опекунами или попечителями подаются:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к Правилам;
2) документ, удостоверяющий личность опекуна или попечителя, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (паспорт гражданина Республики Казахстан, удостоверение личности гражданина Республики Казахстан, удостоверение лица без гражданства, вид на жительство иностранца (для идентификации);
3) документ, подтверждающий установление опеки или попечительства;
4) документы, указанные в пункте 8 настоящего перечня.
Государственная корпорация информирует услугополучателя о принятом решении посредством отправления sms-сообщения на абонентское устройство сотовой связи услугополучателя, зарегистрированного на территории Республики Казахстан, указанного в заявлении.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов (сведений), представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленными Правилами;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;

1) қағаз жеткізгіште – "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) арқылы;
2) электрондық түрде – "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
15 (он бес) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету түрі
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) / қағаз
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) өсімпұлдарды қайтару туралы хабарлама не әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) өсімпұлдарды қайтарудан дәлелді бас тарту
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын ақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Тегін
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

1) в бумажном виде – через некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан"" (далее – Государственная корпорация);
2) в электронном виде – через веб-портал "электронного правительства" (далее -портал)
3
Срок оказания государственной услуги
15 (пятнадцать) рабочих дней
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) /бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о возврате излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений либо мотивированный отказ в возврате излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

1) Қор – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес сенбі, жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен;
2) Мемлекеттік корпорация – өтініштерді қабылдау Мемлекеттік корпорация арқылы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке күндері және сенбі және жексенбі күндерінен басқа, дүйсенбіден жұма күнін қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен жүзеге асырылады;
3) портал – тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда. Өтініш беруші портал арқылы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері өтініш берген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін беру келесі жұмыс күні іске асырылады.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік корпорация арқылы қағаз түрінде немесе портал арқылы электрондық түрде артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлды (бұдан әрі – ереже) қайтаруды жүзеге асыру қағидалары мен жағдайларына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) Қағидалардың 3-тармағы 2) тармақшасында көрсетілген жағдайда міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының еңбек қызметінің басталғанын/тоқтатылғанын растайтын құжаттың көшірмесі;
2) Қағидалардың 3-тармағы 5) немесе 6) тармақшаларында көрсетілген жағдайлар бойынша әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдарды қайтару кезеңі үшін "Салық есептілігі нысандарын және оларды жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 20 қаңтардағы № 39 бұйрығымен (бұдан әрі – Бұйрық) бекітілген нысан бойынша шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларацияның көшірмелері (910.00-нысан) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19897 болып тіркелген) қоса беріледі.
Көрсетілген тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген құжат болмаған кезде Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 27 ақпандағы № 306 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16601 болып тіркелген) Жеке шоттарын жүргізу қағидаларының 19-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бюджетпен есеп айырысулардың жай-күйі туралы, сондай-ақ мемлекеттік кіріс органдары берген әлеуметтік төлемдер бойынша салық төлеушінің жеке шотынан үзінді-көшірме қоса беріледі;

1) Фонд - с понедельника по пятницу включительно, в соответствии графиком работы с 8.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме субботы, воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан;
2) Государственная корпорация - прием заявлений осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно, в соответствии графиком работы с 9.00 часов до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме субботы, воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан;
3) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ. При обращении услугополучателяна портал после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у заявителя для оказания государственной услуги
Для оказания государственной услуги услугополучатель предоставляет заявление по форме согласно приложению 1 к Правилам и случаям осуществления возврата излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений (далее – Правила) через Государственную корпорацию в бумажном виде или в электронном виде через портал.
К заявлению прикладываются следующие документы:
1) копии документа, подтверждающего начало/прекращение трудовой деятельности участника системы обязательного социального страхования, прилагается по случаю, указанному в подпункте 2) пункта 3 Правил;
2) копии упрощенной декларации для субъектов малого бизнеса (ф.910.00) по форме, утвержденной приказом Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан "Об утверждении форм налоговой отчетности и правил их составления" от 20 января 2020 года № 39 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19897) (далее – Приказ) за период возврата социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений, прилагается по случаям, указанным в подпунктах 5) или 6) пункта 3 Правил.
При отсутствии документа, указанного в подпункте 2) прилагается выписка из лицевого счета налогоплательщика о состоянии расчетов с бюджетом, а также по социальным платежам, выданной органами государственных доходов, по форме согласно приложению 19 к Правилам ведения лицевых счетов, утвержденным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 306 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16601) (далее - Выписка из лицевого счета налогоплательщика).

3) тармақшаларда көрсетілген жағдайлар бойынша салық төлеушінің дербес шотынан үзінді көшірме 3), 4), 5), 6) немесе 7) осы Қағидалардың 3-тармағының.
Портал арқылы өтініш берген кезде көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжаттар нысанында мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салуды жүзеге асырады.
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер (өтінішті қабылдамау)
1)көрсетілетін қызметті алушының өтінішінде көрсетілген әлеуметтік аударымдар мен өсімпұлдар сомалары артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдар және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдар азақстан Республикасы Әлеуметтік Кодексінің 245-бабы 1-тармағының төртінші абзацына және 2-тармағының төртінші абзацына, 256-бабы 1-тармағының бірінші абзацына сәйкес Қорға міндетті түрде төленуге жатаса;
2)Кодекстің 78-бабы 4-тармағына, 85-бабы 4-тармағына, 118-бабы 4-тармағына, 181-бабы 2-тармағына, 240-бабы 3-тармағына сәйкес, әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу кезінде ескерілмеген әлеуметтік аударымдардың артық (қате) төленген сомаларын қоспағанда, әлеуметтік төлемді тағайындау үшін ескерілген кезең үшін есептелген артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдардың сомалары;
3)құжаттар осы Қағидалардың 3-тармағында көзделген жағдайларды растамайтын болса бас тартылады;
4)артық (қате) төленген Әлеумметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төлеменбегені үшін өсімпұлдарды қайтаруды жүзеге асыру үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге көрсетілетін қызметті алушының келісімі болмаған.
10
Мемлекеттік қызметтің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге талаптар және Мемлекеттік корпорация арқылы
Мемлекеттік қызмет қағаз түрінде немесе электрондық нысанда көрсетіледі.

3) Выписка из лицевого счета налогоплательщика по случаям, указанным в подпунктах 3), 4), 5), 6) или 7) пункта 3 настоящих Правил.
При подаче заявления через портал, услугополучатель осуществляет запрос в форме электронных документов, удостоверенный ЭЦП услугополучателя, в информационные системы государственных органов.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан.
1) социальные отчисления и пени, указанные в заявлении услугополучателя на возврат излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений, подлежат обязательной уплате в Фонд в соответствии с абзацем четвертым пункта 1 и абзацем четвертым пункта 2 статьи 245, с абзацем первым пункта 1 статьи 256 Социального кодекса Республики Казахстан;
2) суммы излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений исчислены за период, который был учтен для назначения социальной выплаты, за исключением сумм излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений, не учтенных при исчислении размеров социальных выплат в соответствии с пунктом 4 статьи 78, пунктом 4 статьи 85, пунктом 4 статьи 118, пунктом 2 статьи 181, пунктом 3 статьи 240 Социального кодекса Республики Казахстан;
3) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
4) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
6) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
7) отсутствует согласие услугополучателя на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для осуществления возврата излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Государственная услуга оказывается в бумажной или в электронной форме.

Көрсетілетін қызметті алушының "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алу мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің – www.enbek.gov.kz. "Мемлекеттік қызметтер" бөлімі;
2) Мемлекеттік корпорация – https://gov4c.kz/
3) Қордың – https://gfss.kz/интернет-ресурстарында орналастырылған.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2025 жылғы 30 қыркүйектегі № 299
бұйрығына 15-қосымша
Міндетті әлеуметтік сақтандыру
жүйесіне қатысушыға
әлеуметтік аударымдардың
жай-күйі мен қозғалысы туралы
ақпарат беру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Өтініш_____________________ азаматтан (азаматшадан)
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Туған күні "___" _______________ ______ жылы, мекенжайы бойынша тұратын:
__________________________________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі ______________________________________________
Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының әлеуметтік аударымдарының жай-күйі мен қозғалысы туралы ақпарат беруіңізді сұраймын. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыға әлеуметтік аударымдардың жай-күйі мен қозғалысы туралы ақпарат беру үшін қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісімімді беремін.
Қолы _____________
Толтырылған күні "___" ____________ _______жыл
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2025 жылғы 30 қыркүйектегі № 299
бұйрығына 16-қосымша
Міндетті әлеуметтік сақтандыру
жүйесіне қатысушыға
әлеуметтік аударымдардың
жай-күйі мен қозғалысы туралы
ақпарат беру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің қатысушысына әлеуметтік аударымдардың жай-күйі мен қозғалысы туралы ақпарат беруге өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы №____ҚОЛХАТ
____________________________________________
(Мемлекеттік корпорацияның немесе Қор филиалының атауы)
____________________________________________
(қолхатты кім бергенін көрсету)
Сіздің осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес көзделген қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынуыңызға байланысты мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысушыға әлеуметтік аударымдардың жай-күйі мен қозғалысы туралы ақпарат беру жөніндегі құжаттарды қабылдаудан бас тартады, атап айтқанда:
Құжаттардың атауы:

Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги посредством Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации – https://gov4c.kz/
3) Фонда – https://gfss.kz/
Приложение 15 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 30 сентября 2025 года № 299
Приложение 1
к Правилам выдачи участнику
системы обязательного
социального страхования
информации о состоянии и
движении социальных
отчислений
Форма
Заявление
От _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения "___" ____________ _____ года, проживающего по адресу:
________________________________________________________________________________
индивидуальный идентификационный номер
________________________________________________________________________________
Прошу предоставить информацию о состоянии и движении социальных отчислений
участника системы обязательного социального страхования.
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых для
выдачи участнику системы обязательного социального страхования информации о состоянии
и движении социальных отчислений.
Подпись___________
Дата заполнения "___" _____________ _____ года
Приложение 16 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 30 сентября 2025 года № 299
Приложение 3
к Правилам выдачи участнику
системы обязательного
социального страхования
информации о состоянии и
движении социальных
отчислений
Форма
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
участника системы обязательного
социального страхования)
____________________________
(адрес)
РАСПИСКА № ____ об отказе в приеме заявления на выдачу участнику системы
обязательного социального страхования информации о состоянии и движении социальных
отчислений
______________________________________________________________
(наименование Государственной корпорации или филиала Фонда)
______________________________________________________________
(указать кем выдана расписка)
отказывает в приеме документов по выдаче участнику системы обязательного социального
страхования информации о состоянии и движении социальных отчислений ввиду
представления Вами документа с истекшим сроком действия, согласно пункту 6 настоящих
Правил, а именно:
Наименование документов:

1) ___________________________________;
2) ___________________________________.
Осы қолхат әрбір тарап үшін бір-бірден 2 данада жасалды.
___________________________________________
(Мемлекеттік корпорация немесе Қор филиалы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Орындаушы:_____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Телефон _______________________________________
Алды:___________________________________________
(Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің қатысушысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)/ қолы)
20__жылғы "____" _______.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2025 жылғы 30 қыркүйектегі № 299
бұйрығына 17-қосымша
Міндетті әлеуметтік сақтандыру
жүйесіне қатысушыға
әлеуметтік аударымдардың
жай-күйі мен қозғалысы туралы
ақпарат беру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Әлеуметтік аударымдардың жай-күйі мен қозғалысы туралы ақпарат
Тегі, аты, әкесінің аты:
Жеке сәйкестендіру нөмірі:
Қабылдау күні
Жеткізу күні
Құжаттың күні
ТТК
Жіберуші
БСН
Алушы
Төлем сомасы
Сома
Мәртебе ("өңделген", "қайтарылған", "жеткізілді")
Кезең
М.О. (бар болса)
Басшының Т.А.Ә.
Қолы
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2025 жылғы 30 қыркүйектегі № 299
бұйрығына 18-қосымша
Жұмысынан айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемнің
мөлшерін есептеу (айқындау),
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және оны
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Жұмысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін айқындау үшін есепті кезеңге түскен әлеуметтік аударымдар туралы № ______ хабарлама
20____ жылғы "_____" ________
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы Сіздің назарыңызға жеткізеді
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) _____________________________
Өтініш берушінің туған күні _________________________________________________
ЖСН:____________________________________________________________________
Тәуекел күні:______________________________________________________________
Түскен күні
Кәсіпорынның БСН
Кәсіпорынның атауы
ТТК
Кезең үшін
Әлеуметтік аударымдар сомасы , теңге
Міндетті зейнетақы жарналарының сомалары, теңге
Айлық кірісті анықтау
Кезең
Әлеуметтік аударымдардан қабылданған сома, теңге
Есептелген табыс
Міндетті зейнетақы жарналарынан қабылданған сомалар, теңге
Есептелген табыс
Назар аударыңыз! – Сәйкессіздік бар не алынған кезеңде әлеуметтік аударымдар төленбеген
Ұсыныс: өтінішке қол қою алдында 5-бағанға назар аудару қажет, егер аударылған міндетті зейнетақы жарналарының сомаларына сәйкес қызметкердің кірісіне әлеуметтік аударымдар сәйкес келмесе және (немесе) Сіз жүгінген күні "Е-макет" ААЖ анықтаған әлеуметтік аударымдар болмаса, тиісті жолда "!" белгі тұрады, яғни жүйе осындай фактілерді анықтаған кезеңдерді (айларды) көрсетеді, өйткені бұл кезеңдер жұмысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу кезінде ескерілетін болады және мөлшеріне, оның ішінде төмендеу жағына әсер ететін болады, не Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры филиалының қосымша жете ресімдеуін (тексеруін) талап етеді.
Жауапты маман __________________
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2025 жылғы 30 қыркүйектегі № 299
бұйрығына 19-қосымша
Жұмысынан айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемнің
мөлшерін есептеу (айқындау),
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және оны
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына

1) _______________________________________;
2) _______________________________________.
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
_________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника Государственной корпорации
или филиала Фонда, подпись)
Исполнитель: ____________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Телефон ___________________
Получил: _______________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись участника системы обязательного
социального страхования
"___" ___________ 20___ года
Приложение 17 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 30 сентября 2025 года № 299
Приложение 4
к Правилам выдачи участнику
системы обязательного
социального страхования
информации о состоянии и
движении социальных
отчислений
Форма
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
участника системы обязательного
социального страхования)
___________________________
(адрес)
Информация о состоянии и движении социальных отчислений
Фамилия, имя, отчество:
Индивидуальный идентификационный номер:
Дата поступления
Дата отправки
Дата документа
КНП
Отправитель
БИН
Получатель
Сумма платежа
Сумма
Статус ("обработанные", "сторнированные", "доставленные")
Период
М.П. (при наличии)
ФИО руководителя
Подпись
Приложение 18 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 30 сентября 2025 года № 299
Приложение 4
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о назначении
(отказе в назначении) социальной
выплаты по случаю потери работы
Форма
Уведомление № ______ о социальных отчислениях, поступивших за расчетный период,
для определения размера социальной выплаты по случаю потери работы
от "_____" ________20____ года
Акционерное общество "Государственный фонд социального страхования" доводит
до Вашего сведения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя ____________________________
Дата рождения заявителя ____________________________________________________
ИИН: ____________________________________________________________________
Дата риска: _______________________________________________________________
Дата поступления
БИН предприятия
Наименование предприятия
КНП
За период
Сумма социальных отчислений, тенге
Суммы обязательных пенсионных взносов, тенге
1
2
3
4
5
6
7
Скачать
Определение месячных доходов
Период
Суммы, принятые из социальных отчислений, тенге
Исчисленный доход
Суммы, принятые из обязательных пенсионных взносов, тенге
Исчисленный доход
Внимание! - имеется несоответствие либо социальные отчисления в периоде отсутствуют
1
2
3
4
5
6
Скачать
Рекомендация: в столбце 6, при наличии несоответствий социальных отчислений
доходу работника согласно перечисленным суммам обязательных пенсионных взносов
выявленных АИС "Е-макет" на дату Вашего обращения, в соответствующей строке будет
стоять отметка "(!)", то есть отметка укажет на периоды (месяца) в которых выявлены
несоответствия, такие факты потребуют дополнительного дооформления (проверки)
филиалом Государственного фонда социального страхования.
Ответственный специалист __________________
Приложение 19 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 30 сентября 2025 года № 299

17-1-қосымша
Нысан
Анықтама Төлеушінің
атауы____________________________________________________________ Бизнес-
сәйкестендіру нөмірі (БСН) немесе жеке сәйкестендіру нөмірі әлеуметтік аударымдарды және
(немесе) міндетті зейнетақы жарналарын және (немесе) жұмыс берушінің міндетті
зейнетақы жарналарын төлеушінің нөмірі (ЖСН) және орналасқан жері
____________________________________________________________________
Қызметкердің Т. А. Ә. ________________________________________ Жеке сәйкестендіру
нөмірі (ЖСН) қызметкер_______________________________
Әлеуметтік аударымдарды және (немесе) міндетті зейнетақы жарналарын аудару
және (немесе) жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары
____________________________өндірілген _________20______ сәйкес жыл
(кезеңді (айды, айларды) көрсету) ________________________________________
негіз бойынша: (төлем тапсырмасының күні мен нөмірін көрсету)
________________________________________ (негіздемені көрсету:
сыйлықақы, материалдық көмек және т. б. берілді, жаңартылды еңбек қызметі
және т. б.) Анықтама Мемлекеттік корпорацияға ұсыну үшін берілген.
Басып шығару орны Басшы___________ ___________________________ (қолы)
Т. А. Ә. Бас бухгалтер ___________ ___________________ (қолы) Т. А. Ә.
Берілген күні: "__" __________ 20 __ жыл Ескерту: Мен,
________________________________________ (Қызметкердің Т. А. Ә.)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2025 жылғы 30 қыркүйектегі № 299
бұйрығына 20-қосымша
Жұмысынан айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемнің
мөлшерін есептеу (айқындау),
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және оны
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
19-қосымша
Нысан
Шығ. мөртаңба
Төлеушінің атауы
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Төлеушінің БСН/ЖСН
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының ай сайынғы кірісі туралы анықтама
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)
________________________________________________
________________________________________________
Тегі ____________________________________________
Аты ____________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) ___________________________
Кезең (ай, жыл)
Жалақы мөлшерінің сомасы (теңге)
Әлеуметтік аударымдарды есептеу үшін есепке алынған кіріс (теңге)
Әлеуметтік аударымдардың есептелген сомасы (теңге)
Міндетті зейнетақы жарналарының есептелген сомасы
1
2
3
4
5
6
Жиыны
Жүктеу
Күнтізбелік айлардың жалпы саны
________________________________________________ (жазбаша)
Жалақы мөлшері
___________________________________________ теңге (жазбаша)
Директор __________________________________
Бас Бухгалтер
Мөр
Жауапты орындаушы: __________
Шығарылған күні мен уақыты: __________
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2025 жылғы 30 қыркүйектегі № 299
бұйрығына 21-қосымша
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін айқындау үшін есепті кезеңге түскен әлеуметтік аударымдар туралы №______хабарлама
20____ жылғы "_____" ________
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы Сіздің назарыңызға жеткізеді
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ______________________________
Өтініш берушінің туған күні _________________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН): __________________________________________
Тәуекел күні: ______________________________________________________________
Түскен күні
Кәсіпорынның БСН
Кәсіпорынның атауы
ТТК
Кезең үшін
Әлеуметтік аударымдар сомасы, теңге
Міндетті зейнетақы жарналарының сомалары, теңге
Айлық кірісті анықтау
Кезең
Әлеуметтік аударымдардан қабылданған сома, теңге
Есептелген табыс
Міндетті зейнетақы жарналарынан қабылданған сомалар, теңге
Есептелген табыс
Назар аударыңыз! – Сәйкессіздік бар, не алынған кезеңде әлеуметтік аударымдар төленбеген
1
2
3
4
5
6
Ұсыныс: өтінішке қол қоймас бұрын назар аудару керек 5-баған, әлеуметтік аударымдар қызметкердің табысына сәйкес келмеген жағдайда міндетті зейнетақы жарналарының аударылған сомаларына және (немесе) әлеуметтік сіз жүгінген күні "Е-макет" ААЖ анықтаған аударымдар тиісті жолда" (!) ", яғни белгі кезеңдерді (айларды) көрсетеді "Е-макет" ААЖ осындай фактілерді анықтады, өйткені бұл кезеңдер еңбек ету қабілетінен айрылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу кезінде ескерілетін болады көлемі, оның ішінде төмендету жағына қарай не қосымша қосымша ресімдеуді талап етеді (тексерулер) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының филиалы арқылы жүзеге асырылады.
Жауапты маман ____________________________________
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2025 жылғы 30 қыркүйектегі № 299
бұйрығына 22-қосымша
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
21-қосымша
Нысан
Нысан
Шығ. мөртаңба
Төлеушінің атауы
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Төлеушінің БСН / ЖСН
__________________________________________________________________________
Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының ай сайынғы кірісі туралы анықтама
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)_____________________________________
Тегі ________________________________________
Аты ____________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) ___________________________
Кезең (айы, жылы)
Жалақы мөлшерінің сомасы (теңге)
Әлеуметтік аударымдарды есептеу үшін есепке алынған кіріс (теңге)
Әлеуметтік аударымдардың есептелген сомасы (теңге)
Міндетті зейнетақы жарналарының есептелген сомасы (теңге)
1
2
3
4
5
6
Жиыны
Күнтізбелік айлардың жалпы саны_____________________________________
(жазбаша)
Жалақы мөлшерінің сомасы_________________________________теңге
(жазбаша)
Директор __________________________________
Бас бухгалтер
Мөр
Жауапты орындаушы: __________
Үзінді көшірменің күні мен уақыты: __________
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2025 жылғы 30 қыркүйектегі № 299
бұйрығына 23-қосымша
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша әлеуметтік
төлемнің мөлшерін есептеу
(айқындау), оны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
"Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Көрсетілетін қызмет берушінің атауы
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы және оның филиалдары (бұдан әрі – Көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметтер көрсету тәсілдері

Приложение 17-1
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о назначении
(отказе в назначении) социальной
выплаты по случаю потери работы
Форма
СПРАВКА
Наименование плательщика
____________________________________________________________
Бизнес-идентификационный номер (БИН) или индивидуальный идентификационный
номер (ИИН) и местонахождение плательщика социальных отчислений и (или) обязательных
пенсионных взносов и (или) обязательных пенсионных взносов работодателя
________________________________________________________________________________
Ф.И.О. работника ________________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) работника
_______________________________
Перечисление социальных отчислений и (или) обязательных пенсионных взносов, и
(или) обязательных пенсионных взносов работодателя за
____________________________произведены _________20______ года в соответствии с
(указать период (месяц, месяцы))
________________________________________ по основанию:
(указать дату и номер платежного поручения)
________________________________________
(указать основание: выдана премия, материальная помощь и т.п., возобновлена
трудовая деятельность и др.)
Справка выдана для предъявления в Государственную корпорацию.
Место печати
Руководитель___________ ___________________________
(подпись) Ф.И.О.
Главный бухгалтер ___________ ___________________
(подпись) Ф.И.О.
Дата выдачи: "__" __________ 20 __ года
Примечание: Я, ________________________________________
(Ф.И.О. работника)
Приложение 20 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 30 сентября 2025 года № 299
Приложение 19
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о назначении
(отказе в назначении) социальной
выплаты по случаю потери работы
Форма
Исх штамп Наименование плательщика
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
БИН/ИИН плательщика
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Справка о ежемесячном доходе участника системы обязательного социального
страхования
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)
________________________________________________
________________________________________________
Фамилия ________________________________________
Имя ____________________________________________
Отчество (при наличии) ___________________________
Период (месяц, год)
Сумма заработной платы (тенге)
Доход, учтенный для исчисления социальных отчислений (тенге)
Исчисленная сумма социальных отчислений (тенге)
Исчисленная сумма обязательных пенсионных взносов
1
2
3
4
5
6
Итого
Скачать
Скачать
Всего количество календарных месяцев
________________________________________________
(прописью)
Сумма заработной платы
___________________________________________ тенге
(прописью)
Директор __________________________________
Главный Бухгалтер _______________________________________________________
Печать
Ответственный исполнитель: ________________________________________________
Дата и время выписки: ______________________________________________________
Приложение 21 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 30 сентября 2025 года № 299
Приложение 5
к Правилам исчисления (определения)
размеров, назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о назначении
(отказе в назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма
Уведомление № ______
о социальных отчислениях, поступивших за расчетный период, для определения
размера социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности
от "_____" ________20____ года
Акционерное общество "Государственный фонд социального страхования" доводит до
Вашего сведения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя ____________________________
Дата рождения заявителя ___________________________________________________
ИИН: ___________________________________________________________________
Дата риска: _______________________________________________________________
Дата поступления
БИН предприятия
Наименование предприятия
КНП
За период
Сумма социальных отчислений, тенге
Суммы обязательных пенсионных взносов, тенге
1
2
3
4
5
6
7
Скачать
Определение месячных доходов
Период
Суммы, принятые из социальных отчислений, тенге
Исчисленный доход
Суммы, принятые из обязательных пенсионных взносов, тенге
Исчисленный доход
Внимание! - имеется не соответствие либо социальные отчисления в периоде отсутствуют
1
2
3
4
5
6
Скачать
Рекомендация: в столбце 6, при наличии несоответствий социальных отчислений
доходу работника согласно перечисленным суммам обязательных пенсионных взносов
выявленных АИС "Е-макет" на дату Вашего обращения, в соответствующей строке будет
стоять отметка "(!)", то есть отметка укажет на периоды (месяца) в которых выявлены
несоответствия, такие факты потребуют дополнительного дооформления (проверки)
филиалом Государственного фонда социального страхования.
Ответственный специалист __________________
Приложение 22 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 30 сентября 2025 года № 299
Приложение 21
к Правилам исчисления (определения)
размеров, назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о назначении
(отказе в назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма
Исх штамп
Наименование плательщика
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
БИН/ИИН плательщика __________________________
Справка о ежемесячном доходе участника системы обязательного социального страхования
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)
________________________________________________
________________________________________________
Фамилия ________________________________________
Имя ____________________________________________
Отчество (при наличии) ___________________________
Период (месяц, год)
Сумма заработной платы (тенге)
Доход, учтенный для исчисления социальных отчислений (тенге)
Исчисленная сумма социальных отчислений (тенге)
Исчисленная сумма обязательных пенсионных взносов (тенге)
1
2
3
4
5
6
Итого
Скачать
Всего количество календарных месяцев
______________________________________________________________
(прописью)
Сумма заработной платы _________________________________________
тенге (прописью)
Директор _____________________________________________________
Главный бухгалтер
Печать
Ответственный исполнитель: ___________________________________
Дата и время выписки: ________________________________________
Приложение 23 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 30 сентября 2025 года № 299
Приложение 3
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю потери
кормильца
Форма
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение социальной выплаты по случаю потери кормильца"
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Государственный фонд социального страхования" и его филиалы (далее - Услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги

1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация)
2) "электронды үкімет" веб-порталы (www.egov.kz) (бұдан әрі - портал);
3) ұялы байланыс абоненттік құрылғысы.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Мемлекеттік корпорация арқылы - сегіз жұмыс күні
Мемлекеттік корпорацияға құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің ең ұзақ рұқсат етілген уақыты – 15 минут.
Мемлекеттік корпорацияда көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің уақыты – 20 минут.
Портал немесе ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы (проактивті қызмет арқылы) – төрт жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсету түрі
Электрондық (жартылай автоматтандырылған) /қағаз түрінде/проактивті
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама.
Порталда: осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы Көрсетілетін қызметті беруші филиалы басшысының ЭЦҚ-мен куәландырылған порталға өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жіберілген электрондық хабарлама.
Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы (проактивті қызмет арқылы) көрсету кезінде: өтініш берушінің ұялы телефонына sms-хабарлама.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын ақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) Мемлекеттік корпорация – өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметтердің дайын нәтижелерін беру Мемлекеттік корпорация арқылы дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін үзіліссіз жүзеге асырылады, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету кезекші бөлімдері дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін.
2) Көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес сенбі, жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
3) портал - тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда. Өтініш беруші портал арқылы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін жүгінгенде, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындауға өтініш берген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін беру келесі жұмыс күні іске асырылады.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін өтініш берушіден талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1. Мемлекеттік қызмет көрсету үшін өтініш беруші (немесе нотариат растаған сенімхат бойынша оның өкілі) Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті және мынадай құжаттарды ұсынады:

1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
2) веб-портал "электронного правительства" (далее - портал);
3) абонентское устройство сотовой связи.
3
Срок оказания государственной услуги
Через Государственную корпорацию, карьерный центр - восемь рабочих дней. Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственную корпорацию – 15 минут, карьерный центр – время на ожидание - 30 минут.
Максимально допустимое время обслуживания заявителя: в Государственной корпорации – 20 минут, карьерный центр населения – 30 минут. Через портал, портал ЭБТ, объекты информатизации банков второго уровня или абонентское устройство сотовой связи (проактивную услугу) – четыре рабочих дня
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) /бумажная/проактивная
5
Результат оказания государственной услуги
Государственную корпорацию:
Уведомление о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю потери кормильца по форме, согласно приложению 19 к настоящим Правилам.
На портале: электронное уведомление о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю потери кормильца по форме, согласно приложению 19 к настоящим Правилам, удостоверенное ЭЦП руководителя филиала услугодателя, направленное в "личный кабинет" заявителя на портал.
При оказании через абонентское устройство сотовой связи (проактивную услугу): Sms-оповещение на мобильный телефон заявителя.
6
Размер оплаты, взимаемой с заявителя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим лицам.
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) Государственная корпорация - прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2) Услугодатель - с понедельника по пятницу включительно, в соответствии графиком работы с 9.00 часов до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме субботы, воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
3) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ. При обращении заявителя через портал за назначением социальной выплаты по случаю потери кормильца после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у заявителя для оказания государственной услуги
1.Заявитель (или его представитель по нотариально заверенной доверенности) для оказания государственной услуги при обращении в Государственную корпорацию предоставляет заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и следующие документы:

1) "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 1-тармағына сәйкес жеке басты куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат немесе қандас мәртебесі бар адамдар үшін қандас куәлігі не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін талап етіледі);
Асыраушысының қайтыс болуы туралы куәлік (не қайтыс болу туралы азаматтық хал актілері жазбаларындағы мәліметтерді қамтитын анықтама немесе портал арқылы алынған қайтыс болу туралы хабарлама) немесе адамды хабар-ошарсыз кетті деп тану немесе қайтыс болды деп жариялау туралы сот шешімі;
3) сәйкестендіру үшін баланың (балалардың) туу туралы куәлігі (куәліктері) не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (не туу туралы азаматтық хал актілері жазбаларынан мәліметтерді қамтитын анықтама);
4) қайтыс болған (сот хабарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) адаммен туыстық қатынастарды растайтын құжаттар немесе мәліметтер, баланың (балалардың) туу туралы мәліметтері, қайтыс болған асыраушының консулдық легализациясы не арнайы штампы (апостилы) болған кезде шет мемлекеттердің құзырлы органдары берген баланың Қазақстан Республикасынан тыс жерде тууын тіркеу туралы және неке (ерлі-зайыптылық) және некені бұзу туралы, асырап алу туралы, әке (ана) болуды белгілеу туралы куәліктер;
5) жалпы орта, техникалық, кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымынан он сегіз жастан жиырма үш жасқа дейінгі отбасы мүшелерінің күндізгі оқу нысаны бойынша білім алушылар немесе білім алушылар болып табылатыны туралы осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтамалар (жыл сайын жаңартылады). Бұл ретте Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде білім беру ұйымдарында оқыған жағдайда білім беру ұйымынан анықтама ұсынылады, онда: оқу орнының толық атауы, білім алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), оның туған күні, оқу нысаны (бар болса), көрсетілген курста оқу курсы мен кезеңі, білім беру ұйымының мөрі және уәкілетті тұлғаның қолы. Білім алушының академиялық демалыста болуы білім беру ұйымының анықтамасымен расталады;
6) қорғаншылық (қамқоршылық) белгіленген кезде, қорғаншылық (қамқоршылық) белгіленгенін растайтын құжат ұсынылады. Құжаттарды мемлекеттік ақпараттық жүйелерден, соның ішінде цифрлық құжаттардың сервисінен алу мүмкіндігі болған кезде оларды ұсыну талап етілмейді. Өтініш беруші осы тармақта көрсетілген құжаттарды Мемлекеттік корпорацияға берген кезде көрсетілетін қызметті алушыға өтініште көзделген құжаттарды қабылдау туралы белгісі бар электрондық қолхат немесе үзбелі талон беріледі.

1) документ, удостоверяющий личность в соответствии с пунктом 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность", либо электронный документ из сервиса цифровых документов, или удостоверение кандаса для лиц, имеющих статус кандаса, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (требуется для идентификации личности); свидетельство о смерти кормильца (либо справку, содержащую сведения из записей актов гражданского состояния о смерти, или уведомление о смерти, полученное посредством портала) или решение суда о признании лица безвестно отсутствующим или об объявлении умершим;
3) свидетельство (свидетельства) о рождении ребенка (детей), либо электронный документ из сервиса цифровых документов (либо справка, содержащая сведения из записей актов гражданского состояния о рождении) для идентификации;
4) документы или сведения, подтверждающие родственные отношения с умершим (признанным судом безвестно отсутствующим или объявленным умершим), свидетельства о рождении ребенка (детей), регистрации рождения ребенка вне пределов Республики Казахстан, выданного компетентными органами иностранных государств при наличии консульской легализации либо специального штампа (апостиля) умершего кормильца и о заключении (расторжении) брака (супружества) либо справка о заключении брака, об усыновлении (удочерении), об установлении отцовства (материнства);
5) справки из организации общего среднего, технического, профессионального, послесреднего, высшего, послевузовского образования о том, что члены семьи в возрасте от восемнадцати до двадцати трех лет являются обучающимися или обучавшимися по очной форме обучения, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам (обновляется ежегодно). При этом в случае обучения в организациях образования за пределами Республики Казахстан предоставляется справка с организации образования, в которой должны быть отражены: полное наименование учебного заведения, фамилия, имя, отчество (при его наличии) обучающегося, его дата рождения, форма обучения (при наличии), курс и период обучения на указанном курсе, печать организации образования и подпись уполномоченного лица. Нахождение обучающегося в академическом отпуске подтверждается справкой с организации образования;
6) При установлении опеки (попечительства), представляется документ, подтверждающий установление опеки (попечительства). Представление документов не требуется при возможности получения их из государственных информационных систем, в том числе из сервиса цифровых документов.

2. Өтініш беруші Мемлекеттік қызмет көрсету үшін портал арқылы жүгінген кезде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес өзінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтінішті ұсынады. Өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, банктерде және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді, сондай-ақ Мемлекеттік корпорация бөлімшесінде жүгінген кезде көзделген және электрондық өтініште қамтылған құжаттар туралы мәліметтерді өтініш беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Өтініш берушіге құжаттарды портал арқылы берген кезде – оның "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
3. Проактивті қызмет арқылы: асыраушысынан айырылу жағдай бойынша әлеуметтік төлем тағайындау үшін – көрсетілетін қызметті алушының проактивті қызмет көрсетуге келісімі, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушы ұялы байланыс абоненттік құрылғысы арқылы жіберетін банктік шот нөмірін растау немесе ұсыну.
Бұл ретте, оларды екінші деңгейдегі банктен алу мүмкін болған кезде банк шотының нөмірін ұсыну талап етілмейді. Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттардың сервисінен цифрлық құжаттарды "электрондық үкімет" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде бір реттік құпия сөзді жіберу жолымен немесе қысқа мәтінді хабар жіберу жолымен порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланыс абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі жағдайында іске асырылған интеграция арқылы алады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған құжаттардың, деректердің және мәліметтердің Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) тексеру кезінде Көрсетілетін қызметті беруші сұратқан асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау үшін қажетті құжатты және (немесе) мәліметтерді ұсынбауы;
4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.

2. Заявитель при обращении через портал, для оказания государственной услуги предоставляет заявление в форме электронного документа, удостоверенное своей электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) согласно приложению 2 к настоящим Правилам. Сведения о документах, удостоверяющих личность заявителя, о номере банковского счета, открытого в банках и (или) организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, а также сведения о документах, предусмотренных при обращении в отделении Государственной корпорации и содержащихся в электронном заявлении, заявитель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
3. Через проактивную услугу: для назначения социальной выплаты по случаю потери кормильца - согласие заявителя на оказание проактивной услуги, а также принятие обязательств и подтверждение или предоставление номера банковского счета, направляются заявителем посредством абонентского устройства сотовой связи.
При этом, представление номера банковского счета не требуется при возможности получения их из банка второго уровня. Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных документов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами;
3) непредставление запрашиваемого Услугодателем при проверке документа и (или) сведений, необходимых для назначения социальной выплаты по случаю потери кормильца;
4) отрицательное значение исчисленного размера социальной выплаты по случаю потери кормильца;

☐ Әлеуметтік кодекстің 207-бабының 1-тармағында көзделген жасқа жеткен адамдар болып табылатын қатысушылар үшін артық төленді;
☐ міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар мен жарналарды төлеуден босатылған адамдар үшін қате аударылды;
☐ төлем тағайындау коды дұрыс көрсетілмеген;
☐ төлем мерзімі дұрыс көрсетілмеген;
☐ әлеуметтік аударымдардың сомалары дұрыс көрсетілмеген;
☐ төлеушінің деректемелері дұрыс көрсетілмеген;
☐ бірыңғай төлем болып табылмайтын қате төленген қаражат;
☐ Салық кодексінің 820-бабына сәйкес айқындалған қызметкерлер үшін бірыңғай төлемді есептеу (есепке жатқызу), аудару жөніндегі агент ретінде тіркелмеген төлеуші төледі.
Қайтаруды келесі деректемелер бойынша жүргізуді сұраймыз:
Төлеушінің атауы:_____________
Жеке сәйкестендіру нөмірі / төлеушінің Бизнес сәйкестендіру нөмірі:_____________________
Жеке сәйкестендіру коды:________________________________
Төлеуші банкінің банктік сәйкестендіру коды:_______________
Төлеуші банкі:____________________
Қолтаңбалар:
Басшы _________________________ (Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса әкесінің аты), қолы)
Бас бухгалтер ____________________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса әкесінің аты), қолы)
Заңды мекенжайы: ___________________,
Төлеушінің байланыс деректері:
Телефон: +7 (____)_________________,
E-mail __________________________.
Толтыру күні: 20_______ж "___"_______.

предусмотренного 1 статьи 207 Социального кодекса;
ошибочно перечислены за лиц, освобожденных от уплаты отчислений и взносов на
обязательное социальное медицинское страхование;
неверно указан код назначения платежа;
неверно указан период платежа;
неверно указаны суммы социальных отчислений;
неверно указаны реквизиты плательщика;
ошибочно уплачены средства, не являющиеся единым платежом;
уплачены плательщиком, не зарегистрированным в качестве агента по исчислению
(начислению), перечислению единого платежа за работников, определенного в соответствии
со статьей 820 Налогового Кодекса.
Возврат просим произвести по следующим реквизитам:
Наименование плательщика: _____________
Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес идентификационный номер
плательщика: ________________
Индивидуальный идентификационный код: ___________________________
Банковский идентификационный код банка плательщика: _______________
Банк плательщика: ____________________
К заявлению прилагаются следующие документы (нужное отметить):
копия документа, подтверждающего начало/прекращение трудовой деятельности
участника системы обязательного социального страхования;
копия упрощенной декларации для плательщиков единого платежа (форма ____) с
уведомлением о принятии в органах государственных доходов;
расчета стоимости патента (форма ____) за период возврата единого платежа с
уведомлением о принятии в органах государственных доходов;
выписка из лицевого счета налогоплательщика о состоянии расчетов с бюджетом, при
расхождении подписи на заявлении и платежных документах плательщика - копия приказа о
предоставлении права подписи;
копия подтверждающего документа при изменении Бизнес идентификационного номера
либо банковского счета плательщика;
пояснение в свободной форме или дополнительный документ.
Подписи: Руководитель_________________________
(Фамилия, имя, отчество (отчество при его наличии), подпись)
Главный бухгалтер ____________________
(Фамилия, имя, отчество (отчество при его наличии), подпись)
Юридический адрес: ___________________,
Контактные данные плательщика:
Телефон: +7 (____) _________________,
E-mail__________________________.
Дата заполнения: "___" _______20____года