"Қазақстан Республикасында пайдалануға ұсынылатын Селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізбесін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 25 ақпандағы № 118 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2025 жылғы 25 қыркүйектегі № 333 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 30 қыркүйекте № 36970 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасында пайдалануға ұсынылатын Селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізбесін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 25 ақпандағы № 118 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6153 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасында пайдалануға ұсынылатын Селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізбесін жүргізу қағидаларында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Мемлекеттік сынау нәтижелері бойынша Мемлекеттік тізбеге енгізілетін сорттар өнімділігі бойынша стандарттардан жоғары болуы, негізгі ауруларға төзімділігі бойынша олардан төмен болмауы немесе сортты пайдалану мақсатын айқындайтын ерекше шаруашылық бағалы белгілері болуы, сондай-ақ, ерекшелілік, біркелкілік және тұрақтылық өлшемшарттарына сәйкес болуы тиіс.
Мемлекеттік сынаулар нәтижелері бойынша Мемлекеттік тізбеге енгізілетін буданмен бірге бір уақытта оригинаторлардың келісуі бойынша оның аталық-аналық компоненттері енгізіледі.".
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Егіншілік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
А. Султанов

О внесении изменения в приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 февраля 2010 года № 118 "Об утверждении Правил ведения Государственного реестра селекционных достижений, рекомендуемых к использованию в Республике Казахстан"
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 сентября 2025 года № 333. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2025 года № 36970
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 февраля 2010 года № 118 "Об утверждении Правил ведения Государственного реестра селекционных достижений, рекомендуемых к использованию в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6153) следующее изменение:
в Правилах ведения Государственного реестра селекционных достижений, рекомендуемых к использованию в Республике Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Заносимые по результатам государственных испытаний в Госреестр сорта должны превышать по урожайности стандарты, не уступать им в устойчивости к основным болезням или иметь особые хозяйственно ценные признаки, определяющие цель использования сорта, а также соответствовать критериям отличимости, однородности и стабильности.
Одновременно с гибридом, заносимым в Госреестр по результатам государственных испытаний, по согласованию с оригинаторами вносятся его родительские компоненты.".
2. Департаменту земледелия Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Султанов