"Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының әскери қызметшілеріне ақшалай үлес, жәрдемақылар мен басқа да төлемдер төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 3 наурыздағы № 200 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2025 жылғы 24 қыркүйектегі № 708 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 25 қыркүйекте № 36935 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының әскери қызметшілеріне ақшалай үлес, жәрдемақылар мен басқа да төлемдер төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 3 наурыздағы № 200 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32048 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының әскери қызметшілеріне ақшалай ризық, жәрдемақылар мен басқа да төлемақыларды төлеу қағидаларында:
5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Әскери қызметшіге тиесілі және оған уақтылы төленбеген немесе мөлшерден аз төленген ақшалай ризық талап мерзімінің өтуі шегінде әскери қызметшінің оған құқығы болған барлық кезең үшін төленеді.
Жеке істерде есеп алынбаған қызмет мерзімдері расталған жағдайда лауазымдық айлықақы мөлшерін анықтау үшін жаңадан белгіленген мөлшердегі ақшалай ризық:
әскери қызметші растайтын құжаттарды уақтылы ұсынбаған жағдайда өткен кезеңді қайта есептемей, өтілін белгілеу жөніндегі хаттамаға қол қойған күннен бастап;
әскери бөлім (республикалық мемлекеттік мекеме) уақтылы расталған қызмен кезеңін есептемеген жағдайда барлық қызмет кезеңі үшін төленеді.
Ұсынылған құжаттарды қарау және жаңадан белгіленген мөлшерлер бойынша төлем жүргізу күнтізбелік 30 күн ішінде жүзеге асырылады.
6. Атқаратын лауазымдарын әскери қызметшілерге арналған лауазымдарға жатқызуға және әскери қызметшілердің өтілі мен әскери атағы бойынша жалақысына байланысты лауазымдық жалақының мөлшері Еңбекақы төлеу жүйесіне сәйкес айқындалады.
Келісімшарт бойынша әскери қызметшілердің лауазымдық айлықақысының мөлшерін айқындау үшін әскери бөлімде (республикалық мемлекеттік мекемеде) лауазымдық айлықақыны белгілеуге құқық беретін қызмет өтілін есептеу жөнінде комиссиялар құрылады. Әскери бөлімдегі (республикалық мемлекеттік мекемедегі) комиссияның құрамына қаржы, заң, кадр бөлімшелерінің лауазымды адамдары (кадр бөлімшесі болмаған жағдайда – жеке құрамның есебін жүргізетін адамдар) енгізіледі.
Комиссияның қызмет өтілін есептеу туралы шешімі жаңадан келген әскери қызметші лауазымға тағайындалғаннан кейін 3 жұмыс күні ішінде комиссия отырысының хаттамасымен ресімделеді. Комиссия отырысының хаттамасынан үзінді екі данада жасалады (бір данасы – кадр бөлімшесіне, екіншісі – қаржы бөлімшесіне).
Штатта қосарлы атауы бар лауазымдар бойынша лауазымдық айлықақы лауазымның бірінші атауы бойынша белгіленеді.";

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 3 марта 2023 года № 200 "Об утверждении Правил выплаты денежного довольствия, пособий и прочих выплат военнослужащим органов внутренних дел Республики Казахстан"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 сентября 2025 года № 708. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 сентября 2025 года № 36935
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 3 марта 2023 года № 200 "Об утверждении Правил выплаты денежного довольствия, пособий и прочих выплат военнослужащим органов внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32048) следующие изменения и дополнения:
в Правилах выплаты денежного довольствия, пособий и прочих выплат военнослужащим органов внутренних дел Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"5. Денежное довольствие, причитающееся военнослужащему и своевременно не выплаченное ему или выплаченное в меньшем, чем следовало размере, выплачивается за весь период, в течение которого военнослужащий имел право на него, в пределах срока исковой давности.
При подтверждении ранее неучтенных в личных делах периодов службы для определения размера должностного оклада, денежное довольствие по вновь установленным размерам выплачивается:
со дня подписания протокола по установлению стажа, без перерасчета за прошлое время, в случае если военнослужащим своевременно не были предоставлены подтверждающие документы;
за весь период службы, в случае если воинской частью (республиканским государственным учреждением) не был учтен своевременно подтвержденный период службы.
Рассмотрение представленных документов и выплаты по вновь установленным размерам осуществляются в течении 30 календарных дней.
6. Размер должностных окладов в зависимости от отнесения занимаемых должностей для военнослужащих и стажа, и оклада по воинскому званию военнослужащих, определяется в соответствии с Системой оплаты труда.
Для определения размеров должностного оклада военнослужащих, проходящих воинскую службу по контракту в воинской части (республиканском государственном учреждении) создаются комиссии по исчислению стажа службы, дающего право на установление должностного оклада. В состав комиссии воинской части (республиканского государственного учреждения), включаются должностные лица финансовых, юридических, кадровых подразделений (в случае отсутствия кадрового подразделения – лица, ведущие учет личного состава).
Решение комиссии об исчислении стажа службы оформляется протоколом заседания комиссии в течение 3 рабочих дней после назначения на должность вновь прибывшего военнослужащего. Выписка из протокола заседания комиссии составляется в двух экземплярах (один экземпляр – в кадровое подразделение, второй - в финансовое подразделение).
По должностям, имеющим в штате двойное наименование, должностной оклад устанавливается по первому наименованию должности.";

мынадай мазмұндағы 7-1-тармақтармен толықтырылсын:
"7-1. Резервте әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілерге (бұдан әрі – резервтегі әскери адамдар) ақшалай төлемдер Әскери қызмет туралы Заңның 44-бабының 1-1-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
Ақшалай төлемдерді резервтегі әскери адамдар резервте қызмет өткеру үшін кірген әскери бөлім (республикалық мемлекеттік мекеме) келісімшарт бойынша әскери қызметшілерге ақшалай ризық төлеумен бір мезгілде ай сайын әскери бөлім командирінің (бастығының) бұйрығы негізінде жүзеге асырады.";
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Әскери қызметші қарамағында болуына байланысты алу тоқтатылған ақшалай жабдықталым және сыныптық біліктілігі үшін үстемеақы төлеу:
1) лауазымға тағайындалғанға – лауазымға тағайындау туралы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап, бұл ретте тағайындау туралы бұйрыққа қол қойған күннен бастап және әскери лауазым бойынша міндеттерді атқаруға кіріскен күнге дейінгі кезең үшін бұдан бұрын атқарған лауазымдары бойынша ақшалай ризық төленеді;
2) бос әскери лауазым бойынша міндеттерді атқаруға уақытша жіберілгенге – әскери лауазым бойынша міндеттерді уақытша атқаруға жіберу туралы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап және әскери лауазым бойынша міндеттерді атқарудан босатылған күнге дейінгіні қоса алғанда;
3) магистрантқа, докторантқа, адъюнктке және әскери резидент-дәрігерге, сондай-ақ күндізгі оқу нысаны бойынша әскери оқу орнына қабылданған курсантқа – оқуға жіберу туралы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап;
4) емделуге жiберiлген адамға – жiберiлген күннен бастап, бұл ретте ақшалай жабдықталым мен сыныптық бiлiктiлiк үшiн үстемеақы қарамағында тұрған жерге оралған күнді қоса алғанда, ал әскери-дәрiгерлiк комиссияның шешiмi бойынша науқастануы бойынша демалысқа кеткен адамға демалыс аяқталған күнді қоса алғанда төленедi;
5) жыл сайынғы демалысқа кеткен адамға – демалысқа кеткен күннен бастап, бұл ретте ақшалай жабдықталым және сыныптық біліктілік үшін үстемеақы демалыс аяқталған күнге дейінгіні қоса алғанда төленеді.";
мынадай мазмұндағы 47-1-тармақпен толықтырылсын:
"47-1. Ұшқыш әскери-есептік мамандығына сәйкес келетін лауазымда әскери қызмет өткеретін әскери қызметшіге және авиациялық техникаға қызмет көрсету жөніндегі авиациялық жерүсті маманының лауазымында қызмет өткеретін әскери қызметшіге нақты алатын лауазымдық айлықақысына үстемеақы сыныптық біліктілігі берілген, жоғарлатылған, расталған, төмендетілген және сақталған күннен бастап Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 2 маусымдағы № 357 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 267) тармақшасына сәйкес бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясы авиациялық персоналының сыныптық біліктілігін беру (растау және төмендету) туралы нұсқаулықта айқындалған лауазымды адамдардың бұйрығы негізінде төленеді.";
84-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"84.Келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшіге əскери қызметте болудың шекті жасына толуы, денсаулық жағдайы бойынша не әскери бөлім (мекеме) штаттарының қысқартылуына байланысты əскери қызметтен шығарылған кезде жұмыстан шығу (біржолғы) жəрдемақысы еңбек сіңірген жылдары:
күнтізбелік 10 жылдан аз болғанға – үш айлық ақшалай қаражат;

дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. Военнослужащим, проходящим воинскую службу в резерве (далее – военные резервисты) денежные выплаты осуществляются в соответствии с пунктом 1-1 статьи 44 Закона о воинской службе.
Денежные выплаты осуществляются ежемесячно воинскими частями (республиканскими государственными учреждениями), куда военные резервисты поступили для прохождения службы в резерве на основании приказа командира воинской части (начальника) одновременно с выплатой денежного довольствия военнослужащим по контракту.";
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. Выплата военнослужащему денежного содержания и надбавки за классную квалификацию, получение которых было прекращено в связи с нахождением в распоряжении, возобновляется:
1) назначенному на должность - со дня подписания приказа о назначении на должность, при этом за период со дня подписания приказа о назначении и до дня вступления в исполнение обязанностей по воинской должности выплачивается денежное довольствие по ранее занимаемым должностям;
2) временно допущенному к исполнению обязанностей по вакантной воинской должности - со дня подписания приказа о допуске к временному исполнению обязанностей по воинской должности и до дня освобождения от исполнения обязанностей по воинской должности включительно;
3) магистранту, докторанту, адъюнкту и военному врачу-резиденту, а также курсанту, зачисленному в военное учебное заведение на очное обучение - со дня подписания приказа о направлении на обучение;
4) направленному на лечение - со дня направления, при этом денежное содержание и надбавка за классную квалификацию выплачивается по день возвращения к месту нахождения в распоряжении включительно, а убывшему в отпуск по болезни по решению военно-врачебной комиссии - по день окончания отпуска включительно;
5) убывшему в ежегодный отпуск - со дня убытия в отпуск, при этом денежное содержание и надбавка за классную квалификацию выплачивается по день окончания отпуска включительно.";
дополнить пунктом 47-1 следующего содержания:
"47-1. Военнослужащему, проходящему воинскую службу на должности, соответствующей летной военно-учетной специальности и военнослужащему, проходящему воинскую службу на должности авиационного наземного специалиста по обслуживанию авиационной техники, надбавка выплачивается со дня присвоения, повышения, подтверждения, снижения и сохранения классной квалификации к фактически получаемому должностному окладу на основании приказа должностных лиц, определенных Инструкцией о присвоении (подтверждении и снижении) классной квалификации авиационного персонала государственной авиации Республики Казахстан, утвержденной согласно подпункту 267) пункта 15 Положения о министерстве обороны Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 июня 2022 года № 357.";
пункт 84 изложить в следующей редакции:
"84. Военнослужащему, проходящему воинскую службу по контракту, при увольнении с воинской службы по достижении предельного возраста состояния на воинской службе, по состоянию здоровья либо в связи с сокращением штатов воинской части (учреждения) выходное (единовременное) пособие выплачивается в размере, имеющему выслугу:
менее 10 календарных лет, – трехмесячного денежного содержания;

күнтізбелік 10 жылдан 15 жылға дейін – төрт айлық ақшалай қаражат;
күнтізбелік 15 жылдан 20 жылға дейін – бес айлық ақшалай қаражат;
күнтізбелік 20 жылдан 25 жылға дейін – алты айлық ақшалай қаражат;
күнтізбелік 25 жылдан 30 жылға дейін – жеті айлық ақшалай қаражат;
күнтізбелік 30 жылдан астам болғанға – сегіз айлық ақшалай қаражат мөлшерінде төленеді.
Келісімшарт бойынша əскери қызметке қайта кірген кезде жұмыстан шығу (біржолғы) жəрдемақысының мөлшері, осы жұмыстан шығу (біржолғы) жəрдемақысы бұрын әскери қызметтен не азаматтық қорғау органдарындағы қызметтен Қазақстан Республикасының құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарынан қызметтен шығарылған кезде төленбеген жағдайларды қоспағанда, бұрын төленген жұмыстан шығу (біржолғы) жəрдемақысы ескеріле отырып айқындалады.
Тиесілі жұмыстан шығу жəрдемақысының мөлшері бұрын төленген жұмыстан шығу жəрдемақысының мөлшерімен тең болған жағдайда жұмыстан шығу жәрдемақысы қайта төленбейді.
Жауынгерлік іс-қимылдарға, терроризмге қарсы және (немесе) бітімгершілік операцияларына қатысқаны үшін Қазақстан Республикасының немесе бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының орденімен (ордендерімен) марапатталған әскери қызметшіге жұмыстан шығу жәрдемақысының мөлшері ақшалай қаражаттың екі айлықақысына ұлғайтылады.";
85-тармақ алынып тасталсын;
86-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"86. Әскери қызметшіге жұмыстан шығу жәрдемақысын қызметтен шығарылған адаммен түпкілікті есеп айырысқан және оған қызметтен шығару туралы құжаттар берілген кезде әскери бөлім (республикалық мемлекеттік мекеме) төлейді.
Жұмыстан шығу жәрдемақысының мөлшерін есептеу үшін еңбек сіңірген жылдары әскери бөлімнің (республикалық мемлекеттік мекеменің) кадр бөлімшесі берген анықтаманың негізінде айқындалады.";
4-бөлім мынадай мазмұндағы 8-1-параграфпен толықтырылсын:
"8-1-параграф. Әскери қызметшіге (мерзімді әскери қызметтің қызметшісін, әскери оқу орнынының курсантын және кадетін, әскери жиындарға шақырылған әскри міндеттіні, резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшіні қоспағанда) далалық төлемдер
102-1. Әскери қызметшіге (мерзімді әскери қызметтің қызметшісін, әскери оқу орнынының курсантын және кадетін, әскери жиындарға шақырылған әскри міндеттіні, резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшіні қоспағанда) далалық төлемдер уәкілетті мемлекеттік органның бірінші басшысы айқындаған тәртіппен, тұрақты тұрғылықты жерінен тыс орналасқан жеріне қарамастан, далалық шығуда (арнаулы далалық жұмыстарды қоспағанда), теңізге шығуда болғаны үшін, оқу-жаттығуларға немесе кемелердің жорықтарына қатысқаны үшін іссапар шығыстары төленбестен, тәулігіне 1,2 еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде жүзеге асырылады.

от 10 до 15 календарных лет, – четырехмесячного денежного содержания;
от 15 до 20 календарных лет, – пятимесячного денежного содержания;
от 20 до 25 календарных лет, – шестимесячного денежного содержания;
от 25 до 30 календарных лет, – семимесячного денежного содержания;
свыше 30 календарных лет, – восьмимесячного денежного содержания.
При повторном поступлении на воинскую службу по контракту размер выходного (единовременного) пособия определяется с учетом ранее выплаченного выходного (единовременного) пособия, за исключением случаев, когда данное выходное (единовременное) пособие ранее при увольнении с воинской службы либо со службы из правоохранительных и специальных государственных органов Республики Казахстан не выплачивалось.
Выходное пособие повторно не выплачивается в случае равенства причитающегося и ранее выплаченного выходного пособия.
Военнослужащему, награжденному орденом (орденами) Республики Казахстан или бывшего Союза Советских Социалистических Республик за участие в боевых действиях, антитеррористических и (или) миротворческих операциях, размер выходного пособия увеличивается на два оклада денежного содержания.";
пункт 85 исключить;
пункт 86 изложить в следующей редакции:
"86. Выходное пособие военнослужащему выплачивается воинской частью (республиканским государственным учреждением) при окончательном расчете с увольняемым и вручении ему документов об увольнении.
Выслуга лет для исчисления размера выходного пособия определяется на основании справки, выданной кадровым подразделением воинской части (республиканского государственного учреждения).";
главу 4 дополнить параграфом 8-1 следующего содержания:
"Параграф 8-1. Полевые выплаты военнослужащему (за исключением военнослужащего срочной воинской службы, курсанта и кадета военного учебного заведения, военнообязанного, призванного на воинские сборы, военнослужащего, проходящих воинскую службу в резерве)
102-1. Полевые выплаты военнослужащему (за исключением военнослужащего срочной воинской службы, курсанта и кадета военного учебного заведения, военнообязанного, призванного на воинские сборы, военнослужащего, проходящих воинскую службу в резерве) осуществляются в размере 1,2-кратного месячного расчетного показателя за сутки без оплаты командировочных расходов за нахождение на полевых выходах (за исключением специальных полевых работ) независимо от места дислокации вне постоянного места жительства, выходах в море, участие в учениях или походах кораблей (далее - полевой выход).

102-2. Далалық төлемдер әскери бөлім (республикалық мемлекеттік мекеме) командирінің (бастықтың) далалық шығуды өткізу туралы бұйрығы негізінде төленеді. Бұл ретте төлем далалық шығу аяқтағаннан кейін және әскери қызметші әскери қызмет өткеру орнына оралғаннан кейін 7 жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
Бұйрықта әскери қызметшілердің далалық шығуда болу мерзімі көрсетіледі, әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және атқаратын лауазымы көрсетілген тізімі болады.".
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшылығы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң мен норма шығармашылығын үйлестіру департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы ішкі істер министрі Е. Саденов

102-2. Полевые выплаты выплачиваются на основании приказа командира (начальника) воинской части (республиканского государственного учреждения) на проведение полевого выхода. При этом оплата осуществляется в течении 7 рабочих дней после завершения полевого выхода и возвращения военнослужащего к месту воинской службы.
В приказе указывается период нахождения на полевом выходе, список военнослужащих с указанием воинского звания, фамилии, имя, отчества (при его наличии) и занимаемой должности.".
2. Главному командованию Национальной гвардии Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение пяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической и нормотворческой координации Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Саденов