Балық шаруашылықтары субъектілерінің қорықшылық қызметі туралы үлгілік ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 23 қыркүйектегі № 321 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 24 қыркүйекте № 36922 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 6 сәуірдегі № 310 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 508-56) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Балық шаруашылығы субъектілерінің қорықшылық қызметі туралы үлгілік ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 23 қыркүйектегі
№ 321 бұйрығымен бекітілген
Балық шаруашылықтары субъектілерінің қорықшылық қызметі туралы үлгілік ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Балық шаруашығы субъектілерінің қорықшылық қызметі туралы үлгілік ереже (бұдан әрі – Үлгілік ереже) "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 6 сәуірдегі № 310 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі туралы ереженің (бұдан әрі – Ереже) 15-тармағының 508-56) тармақшасына сәйкес әзірленді және балық шаруашылығы субъектілерінің қорықшылық қызметін (бұдан әрі – қорықшылық қызмет) реттейді.
2. Балық шаруашылығы субъектілері осы Үлгілік ережеге сәйкес қорықшылық қызмет туралы ережені әзірлейді.
3. Қорықшылық қызмет бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау функцияларын жүзеге асыратын балық шаруашылығы субъектілерінің құрылымдық бөлімшесі нысанында құрылады.
4. Қорықшылық қызмет туралы ережені, сондай-ақ қорықшылық қызметтің штат санын балық шаруашылығы субъектісінің басшысы бекітеді.

Об утверждении Типового положения о егерской службе субъектов рыбного хозяйства
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 23 сентября 2025 года № 321. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 сентября 2025 года № 36922
В соответствии с подпунктом 508-56) пункта 15 Положения о Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2005 года № 310 "Некоторые вопросы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Типовое положение о егерской службе субъектов рыбного хозяйства.
2. Комитету рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Утверждено приказом
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 23 сентября 2025 года № 321
Типовое положение о егерской службе субъектов рыбного хозяйства
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее Типовое положение о егерской службе субъектов рыбного хозяйства (далее – Типовое положение) разработано в соответствии с подпунктом 508-56) пункта 15 Положения о Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2005 года № 310 "Некоторые вопросы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (далее – Положение), и регламентирует деятельность егерской службы субъектов рыбного хозяйств (далее – егерская служба).
2. Субъекты рыбного хозяйства разрабатывают положение о егерской службе согласно настоящему Типовому положению.
3. Егерская служба создается в форме структурного подразделения субъектов рыбного хозяйства, осуществляющего функции охраны рыбных ресурсов и других водных животных на закрепленных рыбохозяйственных водоемах и (или) участках.
4. Положение о егерской службе, а также штатная численность егерской службы утверждаются руководителем субъекта рыбного хозяйства.

5. Балық шаруашылығы субъектілері қорықшылық қызмет құрылған немесе оның құрамы өзгерген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қорықшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, куәлігінің нөмірі және қорықшының төсбелгісі көрсетілген қорықшылардың тізімі бар ақпаратты балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне (бұдан әрі – аумақтық бөлімше) ұсынады.
2-тарау. Қорықшылық қызмет жұмыскерлерінің өкілеттігi және оның қызметінде пайдаланылатын құжаттар
6. "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 56-тармағының 2) тармақшасына сәйкес қорықшыға:
1) кейiннен балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне мiндеттi түрде беру үшiн Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттамалар жасауға;
2) қызметтік қаруды алып жүруге және айырым белгілері бар арнаулы киім киюге;
3) жеке және заңды тұлғалардың балық аулауға құқық беретін құжаттарын тексеруге;
4) Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұза отырып пайдаланылған аулау құралдарын, заңсыз ауланған балық өнімдерін, тыйым салынған аулауға арналған қару түрлерін кейіннен міндетті түрде балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторға немесе Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қызметкерлеріне беру үшін алып қоюға;
5) бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің аумағында және оның жағалау белдеуінде олардан шығу кезінде көлік және жүзу құралдарын тоқтатуға құқығы жүктелген.
7. Заңның 56-бабының 3-тармағына сәйкес қорықшы:
1) бекiтілiп берiлген балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерiнде жануарлар дүниесін қорғауды қамтамасыз етуге;
2) балық аулау, өрт қауіпсіздігі қағидаларын, сондай-ақ тыныштық аймақтарында және өсімді молайту учаскелерінде жануарлар дүниесін пайдалануға қойылған шектеулер мен тыйым салуларды бұзушылықтардың жолын кесуге;
3) жеке және заңды тұлғалардан жануарлардың қырылуына және олар мекендеу ортасының бұзылуына әкеп соқтыратын әрекеттерді тоқтатуды талап етуге;
4) жануарлар дүниесі объектілерінің мекендеу ортасын, олардың көбею жағдайларын және шоғырлану орындарын сақтау жөнінде шаралар қолдануға;
5) жануарлар дүниесіне ұқыпты және iзгiлiктi ниетпен қарау насихатын жүргізуге;
6) жануарлар ауырған және дүлей зiлзала кезiнде қырылу қаупi төнген жағдайларда жануарлар дүниесi объектiлерiне көмек көрсету жөнінде шаралар қолдануға;

5. Субъекты рыбного хозяйства в течение десяти календарных дней со дня создания егерской службы или изменения ее состава представляют в территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области рыбного хозяйства (далее – территориальное подразделение) информацию, содержащую список егерей с указанием фамилии, имени, отчества (при наличии), номера удостоверения и нагрудного знака егеря.
Глава 2. Полномочия работников егерской службы и документы, используемые в ее деятельности
6. Согласно пункту 2 статьи 56 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (далее – Закон) на егеря возложено:
1) составление протоколов об административных правонарушениях в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях для обязательной последующей передачи их в территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области рыбного хозяйства;
2) ношение служебного оружия и специальной одежды со знаками различия;
3) проверка у физических и юридических лиц документов на право рыболовства;
4) изъятие орудий добывания, используемые с нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, незаконно добытой продукции рыболовства, запрещенных видов орудий добывания для обязательной последующей передачи государственному инспектору по охране рыбных ресурсов и других водных животных или сотрудникам органов внутренних дел Республики Казахстан;
5) остановка транспортных и плавучих средств на территории закрепленного рыбохозяйственного водоема и (или) участка и его береговой полосе при выезде из них.
7. В соответствии с пунктом 3 статьи 56 Закона егерь обеспечивает:
1) охрану животного мира на закрепленных рыбохозяйственных водоемах и (или) участках;
2) пресечение нарушений правил рыболовства, противопожарной безопасности, а также установленных ограничений и запретов на пользование животным миром в зонах покоя и на воспроизводственных участках;
3) прекращение действий физических и юридических лиц, приводящих к гибели животных и нарушению среды их обитания;
4) принятие мер по сохранению среды обитания, условий размножения и мест концентрации объектов животного мира;
5) проведение пропаганды бережного и гуманного отношения к животному миру;
6) принятие мер по оказанию помощи объектам животного мира в случае заболеваний и угрозы гибели при стихийных бедствиях;

7) аншлагтардың сақталуын қамтамасыз етеді.
8. Қорықшылық қызметтің жұмысында мынадай құжаттар пайдаланылады:
1) балық шаруашылығының су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру туралы шешімнің көшірмесі;
2) балық шаруашылықтарын жүргізуге арналған шарт;
3) Заңның 27 бабы 2-тармақ 20-тармақшасына сәйкес Балық шаруашылығы субъектілерімен берілген жолдама беру журналы;
4) Заңның 27 бабы 2-тармақ 14-тармақшасына сәйкес балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулауды есепке алу журналы (кәсіпшілік журналы);
5) балық шаруашылықтары субъектісі берген қорықшының куәлігі;
6) қызметтік қаруды сақтауға және алып жүруге рұқсат.

7) сохранность аншлагов.
8. В работе егерской службы используются следующие документы:
1) копия решения о закреплении рыбохозяйственных водоемов и (или) участков;
2) договор на ведение рыбного хозяйства;
3) журнал регистрации путевок, выданных субъектами рыбного хозяйства, в соответствии с подпунктом 20) пункта 2 статьи 27 Закона;
4) журнал учета лова рыбных ресурсов и других водных животных (промысловый журнал) в соответствии с подпунктом 14) пункта 2 статьи 27 Закона;
5) удостоверение егеря, выданное субъектом рыбного хозяйства;
6) разрешение на хранение и ношение служебного оружия.